WEERBERICHT Tijdelijke overdracht der Koninklijke macht Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Wat er in Indië gebeurt Nog steeds geen beslissingen ter Y. N.-vergadering Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 7 OCTOBER 1947 No. 26203 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.; 57055 Een Sovjet-zet op liet Schaakbord van de taktiek Toen in Juni 1943 de communistische internationale, bekend onder d^ naam „Komintern", gesticht in 1919. werd ontbonden, werd direct de vrees ge dat dit meer een geste naar buiten be tekende dan innerlijke waarheid was en deze daad feitelijk niets wijzigde. Die vrees gold dan speciaal het ver moeden, dat nu achter de schermen veel zou worden uitgebroed, dat tevoren nog een zekere mate van openlijkheid droeg. En inderdaad, de banden tussen de Sovjets en de communistische par tijen in het buitenland zijn nimmer ver broken. Thans heeft Moskou blijkbaar het ogenblik geschikt geoordeeld om weer een communistische internationale te doen herleven. In het grootste geheim heeft in Polen eey bijeenkomst plaats gevonden van vertegenwoordigers der Sovjets, ql zijn vazalstaten, waaronder ook Tsjecho-Slowakije, en bovendien Frankrijk en Italië, de beide landen, waar het communisme het meest in gang heeft gevonden en daar is besloten een hechte eenheid te vormen, waarvan het*bureau gevestigd zal worden in Belgrado. Dat niet Moskou is gekozen als resi dentie, doch aan de Zuid-Slavische hoofdstad de voorkeur is gegeven, is slechts louter camouflage. De toon zal worden aangegeven in Moskou, dat, zo als tevoren, alle draden in handen houdt en bestuurt. Moskou beveelt en de rest gehoorzaamt. Wel zeer duidelijk is dat enkele maan den geleden nog gebleken, toen Tsje cho-Slowakije en Finland op bevel van Moskou de toezegging deel te nemen aan de besprekingen over een Europees verdrag, dat als ondergrond zou die nen voor het plan Marshall, eenvoudig terugnamen. Men mag gerust aannemen, dat er in wezen door de oprichting van de nieuwe communistische internationale niets verandert! Moskou regeerde en zal blijven re geren Waarom Moskou dan echter nu zo openlijk herstelt, hetgeen achter de schermen reeds bestond en nimmer was verdwenen? De reden daarvoor schijnt daarin gezocht te moeten worden, dat Moskou blijkbaar heil ziet in het de monstreren van zyn macht naar bui ten. Moskou wil de wereld laten zien. welk een macht het ontwikkelt in ons werelddeel als tegenhanger tegen het Amerikaanse imperialisme, zoals het communisme de Amerikaanse-, politiek nu eenmaal pleegt te betitelen. Zo'n etiket is gemakkelijk genoeg opgeplakt. De Sovjets durven immers ook wel te propageren, dat alleen bij haar en in haar stelsel sprake is van de ware de mocratie, terwijl deze nergens zo met voeten is en wordt getreden, zondert men het thans verdreven nationaal- socialisme uit Communisme en vrijheid zijn eenvou dig antipoden. Intussen wordt de kloof tussen Oost en West door de Jongste geste van Mos kou weer verdiept en geaccentueerd. Eensdeels moet dat worden betreurd, daar het zodoende ontegenzeggelijk steeds moeilijker wordt, om tot een compromis te geraken, terwijl dat toch noodzakelijk is, wil op de duur een ern stig conflict worden vermeden. Ander deels heeft het zijn voordeel, dat de kaarten open en bloot op tafel komen en men derhalve een juist beeld kan vormen van de verhoudingen. Aan de vooravond van de tweede wereldoorlog heeft dat juist zoveel te wensen over gelaten en dat heeft Hitier geweldig gesteund in zijn opzet. Juist, wanneer bekend is, hoe de we reldmachten zich verhouden en tot el kaar staan, blijft er kans, dat het ge-, zond verstand zal overwinnen. Dat een oorlog daarmede in flagrante strijd zou zijn, spreekt te duidelijk om dit nog nader te moeten accentueren. Bij een derde wereldoorlog zullen er geen winnaars of verliezers meer zijn, alleen verliezers! Het herstel der rode internationale nu is dan ook slechts een zet in het steekspel der taktiek, dat momenteel gespeeld wordt. Voor de communisten in Frankrijk betekent dit herstel, dat zij afzien om weer zitting te nemen in een regering met andere partijen, want de laatsten zullen en volkomen terecht! geen contact willen met een partij, die buiten het landsbelang om haar bevelen uit Moskou ontvangt. Voor de actie van generaal De Gaulle is de gang van zaken een flinke bries in de zeilen, al is nog niet te overzien, in hoeverre hij het communisme zelf afbreuk zal kun nen doen. Voor Italië geldt zo ongeveer het zelfde. Blijkbaar heeft het communisme be grepen, dat in beide landen de kans op verdere uitholling via regeringslicha men toch afgesneden was en wil het nu via de vakverenigingen en propa ganda naar buiten dit doel verder na streven. Het doel blijft voor hen immers on veranderlijk hetzelfde In Amerika miskent men de betekenis niet van deze stap van het communis me, die, zeer juist, een politieke oorlogs verklaring wordt genoemd. Maar een gewaarschuwd man geldt voor twee! Met by'zondere aandacht zal men thans de komende conferenties der grote vier tegemoet zien. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen nevel of mist Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere niveaux. Ver anderlijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 8 OCTOBER. Zon op: 6.51 uur: onder: 18.04 uur. Maan op: 23.52 uur; onder 16.12 uur. (14 Oct. N. M.) Hoogwated te Katwijk te 9.46 en 22.37 uur. (Doodtij). „Onze beminde dochter wordt Regentes". Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp met betrekking tot het tijdelijk overdragen van de Koninklijke macht door H.M. de Koningin. Artikel 1 van het ontwerp luidt: 1. Wanneer onze gezondheid naar ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid van dit artikel de uitoefening van het Koninklijk gezag neerleggen, alsmede het tijdstip, waarop Wij deze zullen hervatten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstippen worden bekend gemaakt door plaatsing van onze desbetreffende besluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krachtens art. 1 de uitoefening van het Ko ninklijk gezag tijdelijk neerleggen wordt mits deze onze beminde dochter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van het Koninkrijk benoemd. Het wetsontwerp is vergezeld van de volgende toelichting: H.M. de Koningin ziet zich genoopt te bevorderen, dat Haar de mogelijk heid wordt geboden om, wanneer Haar gezondheid daartoe naar Haar oordeel aanleiding geeft, door het nemen van ruct herscel van gezondheid te zoeken en zich alsdan tijdelijk ontheven te we ten van de zorgen voor de zaken van de str.at. Het onderhavige wetsontwerp heeft de strekking te dien einde toepassing te geven aan art. 43 der grondwet. Daar door zal H M. de Koningin in de gele genheid worden gesteld, naar gelang de omstandigheden naar Haar oordeel daartoe aanleiding mochten geven, de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. Het ontwerp, dat volgens evenge noemd artikel 'mede in de benoeming van een Regent dient te voorzien, be oogt HK.H Prinses Juliana in die ge vallen met deze hoge waardigheid te bekleden. De artikelen van het ontwerp spre ken voor zich zelf en behoeven dus geen afzonderlijke toelichting. Het is de vurige wens, dat de om standigheden, welke tot indiening van het ontwerp leiden, spoedig tot het verleden zullen mogen behoren. Republiek laat Nederlandse militairen vrij De Republikeinse regering heeft be sloten de drie Nederlandse militairen, die gevangen werden genomen nadat een Amerikaans vliegtuig, waarin zij tezamen met Amerikaanse waarne mers werden vervoerd, een noodlan ding had gemaakt, vrij te laten. RADIO-MAKASSAR AAN OOST-INDONESIË OVERGEDRAGEN. De heer Van Tongeren, ambtenaar van het Ministerie van Voorlichting, voorheen ambtenaar bij de R.V.D., be last met de programmaleiding van Ra dio Makassar, heeft de leiding overge dragen aan de heer Niederer, waarmede de overname van het radiostation door de nieuwe stichting „Roio" (Radio-om- roep in overgangstijd) was voltrokken. Mr. J. E. VAN HOOGSTRATEN NAAR ONS LAND. Dinsdag a.s. zal de directeur van het Departement van Economische Zaken te Batavia, mr. J. E. v. Hoogstraten, naar ons land vertrekken, teneinde hier be sprekingen te voeren. AANVAL VAN BENDE AFGESLAGEN. Het Nederlands legercommuniqué van gisteren meldt o.a., dat de Nederlanders aan verliezen 1 gewonde hebben. Op Midden-Java heeft een bende van 200 man een aanval gedaan op een de tachement te Pandjaradja. Deze aan val werd afgeslagen. Veroordeling jongste stap van Moskou BEHALVE BIJ DE COMMUNISTEN. Zoals te verwachten was, blijft men algemeen de her-oprichting van de communistische internationale van commentaar voorzien. Behalve bij cle communisten zeh is deze overal afwij zend. In officieuze kringen te Washington is men van mening, dat de proclamatie van de nieuwe communistische organi satie de aanvaarding van het plan- Marshall door het Congres zal verge makkelijken. Men acht de proclamatie een oor logsverklaring aan de Amerikaanse po litiek ten opzichte van Europa en men acht het bijna zeker, dat zij de Ameri kaans-Sovjet-Russische betrekkingen en de samenwerking der grote vier zal verslechteren, waardoor de politieke scheidingslijn over midden-Europa zal worden verbreed. Het officieuze Vaticaanse blad „Os- servatore Roman" noemde de organi satie een nieuw element in de wereld- tweedracht, terwijl alle krachten die nen te worden gebruikt om tot vrede te komen". Ook de socialisten keuren de geste van Moskou vrij algemeen af. De Franse socialistische partij heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin critiek wordt geoefend op de houding van de Sovjet-unie, die „hier mede de communistische partijen in de andere landen verder aan zich onder werpt en hen tot willige instrumenten maakt by haar strijd tegen de Westerse democratieën". In de verklaring wordt de Sovjet- Unie verder gelaakt' wegens een hou ding, die „te kennen geeft, dat een conflict tussen Oost en West onver mijdelijk is". „De socialisten", zo gaat de verklaring verder, „zullen deze opvatting koste wat het kost vermeden en zullen zich achter elke poging scharen om natio naal antagonismete overwinnen". De voormalige Italiaanse koloniën De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben te Londen de twee voornaamste kwesties betreffende de toekomst van de voormalige Italiaanse koloniën bespro ken zonder dat evenwel overeenstem ming werd bereikt. De eerste kwestie was of er een of twee commissies naar de voormalige koloniën dienden te wor den gezonden om de wensen van de bewoners aldaar te onderzoeken. De tweede betrof de vraag, welke „belang hebbende" regeringen moesten worden uitgenodigd hun inzichten kenbaar te maken. De bespreking van dit laatste punt werd verdaagd op verzoek van de Amerikaanse afgevaardigde, die met zijn regering wenste te overleggen. De komende conferenties Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede. dat de Sov jet-Unie de Franse regering er van in kennis heeft gesteld, dat zij 25 Novem ber als begindatum van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen aanvaardt. De Sovjet-Unie heeft voorts geen be zwaar tegen uitstel van de conferentie van de plaatsvervangers der ministers en prefereert 6 November als beginda tum. BELGISCHE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ BIJEEN. Tijdens een vergadering van de Ka tholieke Volkspartij verklaarde de Bel gische minister van Justitie, Struys.dat het vrouwenstemrecht spoedig verwe zenlijkt zal worden. Met betrekking tot de berechting van politieke delinquenten, deelde hij me de. dat niet tot het verlenen van een algemene amnestie zal worden overge gaan. Betreffende de koningskwestie zeide de minister, dat de Katholieke Volks partij het partijprogram trouw blijft en een oplossing binnen het kader van de grondwet wordt nagestreefd. Om eigen machtig de terugkeer van de koning mogelijk te maken zou de Katholieke Volkspartij over de meerderheid in het parlement moeten beschikken. Zij bezit deze niet en daarom, aldus de minister, moet zij onderhandelen en de anderen voor haar inzicht winnen. Ten slotte wees de minister er op, dat de koningskwestie slechts kan wor den opgelost in een sfeer van goede wil en onderling overleg. ENGELS AMERIKANSE CONFE RENTIE OVER WESTELIJKE ZONE- Naar van gezaghebbende zyde te Wash ington wordt vernomen, zullen dè VS op de Engels-Amerikaanse conferentie over de Westelijke zone van Duitsland, welke morgen te Washington zal be ginnen waarschijnlijk voorstellen indie nen om een geheel gecentraliseerd be stuur van de zone in te stellen. De Britse delegatie, die onder leiding zal staan van sir William Strang, zal, naar verluidt, onvermurwbaar zyn. dat England in liet vervolg slechts 20 pCt van de bezettingskosten kan betalen en wel in ponden sterling, terwijl de VS de resterende 80 pCt in dollars zou moe ten betalen. In gezaghebbende kringen is men van mening dat de V S eventueel het Brit se argument, dat Engeland geen dollars heeft om de bezettingskosten te beta len zullen aanvaarden, doch anderzijds zullen aandringen op grotere Ameri kaanse zeggenschap in de gemeenschap pelijke zone. om het plan by het Con gres ingang te doen vinden. Paul van Zeeland in New York HIJ IS OPTIMISTISCH Paul van Zeeland, v.m. Belgisch pre mier en lid van de Commissie van Drie, is op het vliegveld Laguardia te New- York aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn vrouw en zijn schoonzoon graaf Arnoud Debriey. Van Zeeland liet zich optimistisch uit over de werkzaamheden van de commissie en gaf te kennen, dat de leden der commissie misschien spoedig zouden kunnen vertrekken; precies waarheen wist hij niet. SOMBERE VOEDSELPOSITIE VOORSPELLING. Sir John Boyd Orr, de directeur-ge neraal van de organisatie voor voedsel voorziening en landbouw (F.A.O.), heeft in de economische commissie van de V.N. verklaard, dat er in Europa en in Azië de komende 12 maanden meer mensen van de honger en zijn gevolgen zullen sterven dan door gevechten en bombardementen in enig jaar van de oorlog gevallen zijn. Hij zeide, dat de voedselschaarste nog vele jaren zou aanhouden, wat de lan den de gelegenheid bood zich minder bezig te houden met de politieke proble men, die strijd en misverstand verwek ken en meer met de tastbare problemen, waarover geen misverstand kan bestaan. Rekening houdende met de verwachte toename van de wereldbevolking, zeide sir John, dat de wereldvoedselproductie in de komende 25 jaar met 110 pet. zal moeten worden verhoogd. Griekenland en Palestina De politieke commissie der V N heeft het debat over de Griekse kwestie voortgezet. Australië Zuid-Afrika. Ca nada. Uruguay en Nederland steunden het Amerikaanse voorstel; alleen Wys- jinski. de Rus. bestreed het opnieuw. Ook weer instellen van een commissie wees hij af. Hy riep, met betrekking tot het Amerikaanse compromis-voorstel om de beschuldigingen tegen Joego-Slavië, Albanië en Bulgarije te laten varen mits deze landen zich bereid verklaar den samen te werken met de commis sie van onderzoek de Amerikaanse af gevaardigde Herschel Johnson toe: „U moet begrypen dat er heiliger dingen zijn dan dit soort koehandel". Dr. J. H. van Royen. de Nederlandse afgevaardigde zeide. dat hij het Fran se amendement zou hebben gesteund als Wysjinski niet met zijn laatste verkla ring over „koehandel" was gekomen. Hij betreurde dat gezegde, omdat daaruit blijkt, dat de Sovjetdelegatie geen op lossing wenst, die op enigerlei wijze tot een compromis zou kunnen leiden. Daarop werd de zitting verdaagd. Bij de hervatting van het debat in de commissie voor Palestina heeft de af gevaardigde van Irak. Fadhil Jamali, een hevige aanval gedaan op de Zio nisten. Hij noemde de propaganda en de wijze van agressie en indringing de zelfde als die der Nazi's. Als enige mogelijkheid om tot een oplossing van het probleem te kunnnn geraken, noemde hij de noodzakeli. - heid om uit te gaan van de stelling: „Palestina voor de Palestijnen en voor de Palestijnen alleen". De inwoners van een land zyn de enige die te beslissen hebben of er mensen in toegelaten mo gen worden. Dit is onverbrekelijk ver bonden met het beginsel van onafhan kelijkheid. Een andere vertegenwoordiger van Irak verklaarde, dat Groot-Brlttannië onmiddellijk verzocht moest worden zijn belofte aan de Arabieren gestand te doen. door Palestina onafhankelijk te verklaren. Het bewind moest dan over gedragen worden aan een voorlopige re gering gevormd door de Palestijnse lei ders. UITBREIDING VAN DE CHOLERA IN EGYPTE. Een derde deel van de oppervlakte van Egypte is thans officieel door de cholera besmet verklaard. De epidemie breidt zich nog steeds uit. In 6 provin cies zijn nieuwe gevallen geconstateerd. Het besmette gebied strekt zich thans met enkele onderbrekingen uit van de Delta van de Nijl af tot 500 kilometer ten Zuiden van Cairo in Boven-Egypte. NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND. Naar Lloyd meldt, is het 500 ton me tende Nederlandse stoomschip „Wilpo" te Soderhamm (Zweden) aan de Bot- nische golf op gevaarlijke wijze aan de grond geraakt. Het schip is geladen met 700 ton cement en is vol water. Het behoort aan de N.V. rederij Wil po te Zaandam. De plechtige uitreiking van onderscheidingen door Z.K.H. Prins Bernhard in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Z.K.H. Prins Bernhard speldt de res. luit.-kol. der Infanterie H. Mulder de Militaire Wil lemsorde op. (Foto ANP-de Wt.) BlNNKM.ANl). In het Huls van Bewaring te Zutpben zijn Ingesloten een zulvelarbelder en ee>n kantoorbediende, werkzaam op een zuivel fabriek te Apeldoorn, die kans hebben gezien om door vervalsing van formulieren zich een groot aantal distributiebescheiden toe te eigenen, t.w. 3500 rantsoenen boter en 10000 rantsoenen melk, welke wederom In de handel werden gebracht. Met Ingang van 1 October 1.1. kan luchtpostcorrespondentie voor Libië en Nlgerië worden meegegeven met de 1 licht dienst AmsterdamJohannesburg. Minister Drees zal Zondag a.s. ter ge legenheid va.n de ..Veertiendaagse voor veiligheid, hygiëne en verfraaiing der werkplaatsen" het woord voeren in het Palels voor Schone Kunsten te Brussel; Van de S. uit Raamsdonksveer is door de Rijkspolitie te Waspik voor de tweede maal ln verzekerde bewaring gesteld. Be trof het de eerste keer vervalste coupures, thans werden zeshonderd suikerbonnen ln beslag genomen. By K.B ls bepaald, dat voor het tijd perk, dat de Minister van Marine kapitein- luitenant ter zee J. J- A. Schagen van Leeuwen ln verband met zijn verlof af wezig zal zyn. het beheer van het Depar tement van Marine ad Int. zal worden waargenomen door de minister van oorlog luitenant-kolonel A H. J. L. Flévez. Te IJmulden is het 8-Jarig zoontje van de familie Van Nierop door een vrachtauto overreden, terwijl hij de straat zonder uit te kyken overstak. Het knaapje was op slag dood. De Nederlandse ambassadeur te Lon den heeft gisteren aan de beroemde pianiste Myra Hess de versierselen van commandeur in de Orde van Oranje Nas sau uitgereikt. De 44-Jarlge Cornelues Kooymann uit Amsterdam, kapitein van de „Noord- wljck" ls des nachts te Straatsburg bij het aan boord gaan van zijn schip te water geraakt en verdronken. De Tweede Kamer zal ln openbare vergadering bijeenkomen op Vrijdag a.s. n.m. te één uur. Aan de orde ls o.m. de Interpellatie van de heer Wagenaar naar aanleiding van de door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aangekondigde verlaging van enkele rantsoenen. OP de Jullanalaan te Bloemendaal ls de 35-jarige C Kenbeek die op een motor- rywlel achter een bestelauto reed, teg;n de rechterzijde van deze wagen gebotst, toen deze de hoek wilde omslaan Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De Haagse gemeenteraad heeft be sloten tot het houden in 1948 van een bloemen- en plantententoonstelling ln het Westbroekpark te Scheveningen. De plm. 7 H.A. grote koeweide van dit park zal met medewerking van diverse kwekersorgani saties worden beplant met bloemen, strui ken, vaste planten, bomen en fruitbomen By een inval ln het huls van dc 54- jarlge Chinese zeeman L. K T. aan de Atjehstraat te Rotterdam, betrapte de politie deze Julsi op het bereiden van opium. Er werden ruwe opium, bereide, opium en attributen om te schuiven ln beslag genomen en tevens f3362 en 3270 gaspennlngen. Hy werd opgesloten in het hoofdbureau van politie. BUITENLAND. In de bergen op Madagaskar ls een Frans militair vliegtuig neergestort. Zeven personen werden gedood, een werd gewond. Op het schiereiland van Sorrento (Italië) ls een bus met 22 passagiers van een 135 meter hoge helling naar beneden gestort. 8 (personen werden gedood, 11 gewond, 3 zijn vermist. Ten gevolge van de ontploffing van een kan petroleum zijn ln een voorstad van Lissabon 4 opslagplaatsen van textiel en 7 woonhuizen ln de as gelegd. 14 ge zinnen zijn dakloos. Er zijn geen slacht offers te betreuren. Het stoffeiyk overschot van 5600 Amerikaanse ln Europa gesneuvelde sol daten ls Zaterdag aan boord van het Amerikaanse sohlp de „Joseph V Connelly" van Antwerpen uit, naar de Verenigde Staten vertrokken^ Het 12.000 ton metende Chinese stoomschip „Pcto" ls op weg van Kanton naar Jalnan op de hoogte van Hongkong in de lucht gevlogen. Het schip vervoerde nationalistische soldaten, wapenen en munitie. Er zijn 33 doden en 34 zwaar gewonden. De bekende uitgever Eberhard Brockhaus ls door een motorongeluk om het leven gekomen De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Sforza, heeft tydens een radiorede een brief van zyn Ameri kaanse collega Marshall voorgelezen, waar- In wordt verklaard dat de V.S. hebben besloten afstand te doen van alle oorlogs schepen, die hun krachtens het vredes verdrag met Italië zyn toegewezen. De afgevaardigde van Panama zeide, dat indien de Joden bereid zijn zich elk offer te getroosten om zich in Palestina te kunnen vestigen de Arabieren het zelfde dienen te doen en aan de Joden het recht moesten toekennen in vrede in Palestina te leven. De afgevaardigde van Uruguay, Ro driguez Fabregat die lid was van de speciale commissie voor Palestina zeide, een resolutie te zullen indienen, volgens welke als „noodmaatregel" de immigra tie van 30.000 Joodse kinderen met hun ouders of verzorgers en alle zwangere vrouwen, die aan het „drama van Euro pa" zijn ontkomen moet worden toege laten. De zitting werd hierna verdaagd. Gistermorgen ls in de tuin by het huls van de Franse premier, Ramadler, te Decazevllle een myn geworpen. Er waren geen slachtoffers en er werd geen sch,ade aangericht. De Times meldt uit New York, dat de bevolking van Bikini, die het eiland heeft moeten verlaten in verband met de atoom- bomproeven en zich op het eiland Ronglrlk vestigde, opnieuw moet verhulzen De levensomstandigheden op Rongerik zijn te slecht. De bewoners zullen zich nu naar het eiland Oejelang, 450 kilometer ten Z W. van Bikini begeven. De „Robert Lee", de Amerikaanse Skymaster met de automatische stuur inrichting, welke kort geleden een vlucht gemaakt heeft naar Engeland, vertrekt weer naar Amerika. Het toestel zal op New Foundland met behulp van de piloot lan den. daar de nodige installatie aldaar niet aanwezig ls. De eindbestemming Is Wil mington (Ohio). In Chill zal distributie van steen kool ingevoerd worden, ten gevolge van de schaarste door de stakingen. De commu nisten werden officieel voor de gevolgen van de stakingen aansprakelijk gesteld. Er zouden krachtige maatregelen tegen de „communistische campagne" genomen worden. 20.000 arbeiders van het grootste I industrieconcern van Hongarije, del machine- en wagonfabrieken te Csepel op 8 K.M. van Boedapest zijn een protest staking begonnen tegen de hoge pryzen. Een voorstel van de communisten om allen tot de communistische party toe te treden en hun petitie door middel van het partijbureau m te dienen, werd afgewezen. Minister acht detail-fruitprijzen niet te hoog GEEN BIJZONDERE MAATREGELEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen betreffende de prijzen van fruit heeft de Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening geantwoord, dat de prijzen van het fruit op de vel ling zich thans op een vrij laag niveau bewegen. Of aan het einde van het productiejaar dit prijsniveau zo laag zal blijken te zijn geweest, dat de fruitkwe kers hun productiekosten niet hebben kunnen ontvangen, valt voorshands nog niet te voorzien. De oogst is zeer ruim en te verwachten is, dat hierdoor het totale bedrag, dat de kwekers zullen ontvangen, gunstig wordt beïnvloed, zo dat uiteindelijk de resultaten kunnen meevallen. De prijzen van het fruit in de detailhandel vertonen inderdaad een groot verschil met die, welke op de veiling worden besteed. Dat de detail prijzen van appelen en peren evenwel zo hoog zyn, dat dit fruit bulten het bereik blyft van een groot deel van de bevolking, is de minister niet ge bleken. Hij ls van mening, dat er geen aan leiding bestaat op dit ogenblik tot het nemen van bijzondere maatregelen over te gaan. Het einde van de bollensanering op komst? BLOEMBOLLENCULTUUR GAAT VERGADEREN. Op verzoek van 15 afdelingen zal da Algemene Vereniging voor Bloembollen- cultuur op 27 Oct. a.s. op een nog nader vast te stellen plaats een buitengewone vergadering houden voor de bespreking van een voorstel van de afdeling Grote broek tot afschaffing van alle sane ringsmaatregelen in het bollenvak. Inmiddels Is ook het voorstel tot het houden van een referendum, uitgegaan van jhr. Van Nispen tot Pannerden, nog hangende. Druivenexport naar Engeland hersteld. IN BEPERKTE MATE WORDEN LICENTIES VERLEEND. (Van onze correspondent in het Westland). Gisteren heeft zich de export van druiven naar Engeland hersteld, na dat deze enkele weken gestagneerd is geweest. In beperkte mate worden n.l. licenties verleend voor uitvoer van druiven, hetgeen gisteren op de Wcstlandse veilingen reeds tot gevolg had, dat de prijs van 90 cent tot 1.20 per kilo op liep. Hoewel dus geen on beperkte export is toegestaan, heeft het vooruitzicht der verruiming van export reeds gunstige invloed. De grootste druivenaanvoer is lang zamerhand wel bereikt aan de veilin gen. zodat de nieuwe afzet-mogelykheid reeds dadelijk in de prijzen tot uitdruk king kwam. Hoewel officieel gisteren de licenties nog niet in betekenende mate aanwezig waren, mag worden ver wacht, dat practisch de uitvoer dezer dagen weer is toegestaan. Minder prettig is, dat tot 15 Nov. ex port van uien naar Engeland niet is toegestaan. Van grote betekenis is dit evenwel niet, omdat dit jaar de uien- oogst ongeveer 60% van de normale be draagt, en bovendien naar België, Zwe den en Tsjecho-Slowakije export van dit product plaats vindt. Voor het Westland is het herstel van de druiven-export naar Engeland een verheugende mededeling! Vermiste Nederlanders Oost-Europa HOEVEEL ZIJN ER NOG? De Kamercommissie voor privaat- en strafrecht ls er ln haar voorlopig ver slag over het wetsontwerp tot regeling van het opmaken van akten van over lijden van uitgegaan, dat voor minstens 100.000 vermisten een dergelijke akte moet worden opgemaakt. Voor het vast. stellen van een datum van overlijden ziet de commissie drie mogelijkheden, die echter alle drie problematische ge volgen kunnen hebben en waarover de commissie dus gaarne het oordeel van de minister zou vernemen. Tevens vraagt de commissie of do legering betrouwbare gegevens heeft over het juiste aantal vermisten en over het aantal personen, dat geacht kan worden nog in Oost-Europa in leven te zijn. In verband met deze laatste kwestie vraagt de commissie: Keren er de laatste tijd uit de Russische zone van Duitsland en uit de verder gelegen landen personen terug? Levert de re patriëring van hen. die nog aldaar ver. blijven, moeilykheden op en, zo ja, welke? Indien deze repatriëring n;?t vlot loopt, aan wie ligt dat dan? Krij gen de Nederlandse ambtenaren, dia met de repatriëring belast zijn, vofc» doende gelegenheid om hun nasporin gen te doen en ontplooien zij voldoend® activiteit?

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1