Leiden vierde het 3 Octoberfeest Gewijde zang in het Van der Werffpark Duizenden keken vol belangstelling naar 10 eeuwen historie Eérsf hulde aan Yan der Werff, dan feesten D Een dag van tradities en opgewekte (eestvreugde De traditionele feestgave: haring en wittebrood Herdenkingsdienst in Pieterskerk Fonkelende kleurenweelde onder gulden herfstzon 86e Jaargang Zaterdag 4 October 1947 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad No 2620Ï Zo'n 3 Octoberdag in Leiden is toch een wonderlijke dag. Voor vele stad genoten de dag der dagen voor iedere Leidenaar het feest der feesten Zo was het ook in 1900 (waarom zullen wij verder teruggaan?)zo was het in 1935 en zo was het ook gisteren. Van heinde en ver wjj ontmoetten gisteren zelfs een clubje vrolijke oud-stadgenoten uit Apeldoorn, die nog eens het Leidse feest wilden medevieren komen de mensen naar de Sleutelstad. Het laat zich dan ook moeilijk raden hoeveel vreemdelingen gisteren onze stad hebben bezocht; hun aantal loopt in de tienduizenden. Per fiets, per auto, per bus, trein of tram kwamen zij naar de stad van de Leidse kaas en dito wollen deken. Als vanouds was de drukte tijdens de optocht het grootst, toen schuifelde een com- l pacte mensenmenigte langs de hoofdstraten, maar ook het Schuttersveld slokte deze dag zjjn duizenden naar binnen. Drie October, dat behalve een dag van haring en wittebrood en hutspot met klapstuk, ook een dag van tradities is, kent geen langslapers. De echte Lei denaar en wie zou daar deze dag niet trots op gaan? heeft die dag geen wekker nodig; hij ontwaakt omdat, ja omdat het feest is. Een feest was het ook, dat „HJU." de Zon ons deze dag zo goed gezind was en dat zij met haar koesterende gouden stralen het geheel in zulk een zonnig licht plaatste. Drie October reveille, koraalmu ziek, uitreiking van haring 'en witte brood sedert mensenheugenis de traditionele inzet van het feest van Lei den's ontzet. Ontegenzeggelijk gaat er van deze eerste nummers een weldadige rust uit, waarvoor in de middaguren nu eenmaal geen plaats meer is. De reveille. De inzet van de dag vormde, te klókke 7 uur, de reveille van het balcon van het Stadhuis op het Stadhuisplein, Een vrij aanzienlijk aantal stadgenoten en met hen de burgemeester en besuurs leden van de 3 Occbervereniging, waar onder vanzelfsprekend de voorzitter, de heer W. v. d. Laan, luisterden hier naar de .tonen, welke de mannen van het Leids Politie-muziekgezelschap door de prille ochtend over de Sleutelstad uit strooiden. Plechtig schalden hier de koperen stemmen der trompetten door de ijle herfstlucht. De eerste feestklan ken en stellig niet de minst welluidende, welke onze trommelvliezen deze dag te verwerken kregenHet programma werd der traditie getrouw ingezet met het Wilhelmus en besloten met het „Wien Neerlands Bleed". En nauwelijks had de heer B. Verweel, onder wiens leiding dit programma werd afgewerkt, de dirigeerstok laten zakken, of het tot enige honderden personen aangegroeide mensenkluwen flarde uit een, de meesten in de richting van het Van der Werff park. waar de koraal muziek een ontelbaar aantal toehoorders trok. De Kon. Militaire Kapel trekt door Leiden. Dat aan dit Leidse feest ook de Kon. Militaire Kapel uit Den Haag haar me dewerking verleende, was een gebeurte nis op zich zelf. Onder leiding van haar directeur, kapelmeester R. van Yperen, begeleidde dit corps de militaire mars, welke het hier gelegerde garnizoen door de druk bevlagde stad maakte. Te onge veer 9 uur defileerden de manschappen waarbij zich ook „Pro Patria" had ge voegd, in perfecte houding langs de auto riteiten, die zich voor deze gelegenheid bü het Stadhuis hadden opgesteld. Ge lijktijdig maakte het Tamboers- en pij perscorps „Jubal", dat ook in de optocht zulk een keurig figuur fnaakte, een rondwandeling in weer een ander ge deelte der stad. En zo was er feest vreugde alom, welke zich voor de jeugd concentreerde rond de poppenkast ver toningen op het Stadhuisplein, de Bees tenmarkt, het Kcoipark en op de Jan van Houtkade. ai i ijl... (Foto Van Vliet) Als gewoonlijk brachten honderden in de vroege morgenuren van de derde October een ontroerende zanghulde aan de voet van het stand beeld van Van der Werff. Wie kan zich een 3 October zonder de koraalmuziek indenken? Leo Mens in actie tijdens zijn zware taak om die honderden „in het gelid" te houden. De heer Leo J. Mens zag zich ook dit jaar geconfronteerd met een groot koor van enige henderden zangers en zange ressen, m et als alles beheersend cen trum 't standbeeld van Pieter Adriaans- zoon van der Werff, de onvergetelijke burgemeester uit Leidens meest be narde, maar tevens meest roemrijke tijd. Plechtig klonk de gewijde zang in de vroege ochtend onder het ruisend ge boomte. Ingezet met twee verzen uit Psalm' 89, volgden enkele, vaderlandse liederen en het schone „O, ghij stad van Leyden", waarna het - Wilhelmus deze koraalzang, waaraan de Chr. Mu ziekvereniging „Athalia" haar mede werking verleende, besloot. Ook nu weer kwamen wij onder de indruk van dit wijdingsvolle nummer van onze viering van Leiden's ontzet. Uit de aard der zaak minder attractief dan een optocht of een Lunapark, maar toch iets, wat wij niet gaarne zouden prijs geven. Tijdens deze plechtigheid heeft, de heer H W. de Nie namens de zangers aan de burgemeester een krans met linten in de Leidse kleuren aangeboden, met het verzoek deze aan het stand beeld van zijn grote voorganger te doen ophangen. De burgemeester voldeed aan dit verzoek na het koor zijn dank te hebben betuigd voor deze immer weer treffende hulde. Onder de vele honderden, die hier aanwezig waren, merkten wij o.m. op de rector-magnificus, prof. mr J. C. van Oven, de garnizoenscommandant, kolo nel Spaich, het Collegium van het L.S.C., en het bestuur der V.V.SL. Nauwelijks waren de laatste tonen weggestorven of de duizendkoppige menigte verspreidde zich als een inkt vlek op een vloeiblad over de stad, deels in de richting van het Levendaal, waar een wedstrijd- voor transport- en bak fietsen werd gehouden, deetë naar het Waaggebouw, waar de uitdeling van haring en wittebrood plaats vond. Hulde! "Vele goede woorden zouden te schrij ven zijn over het feest van Leiden, waarmede de Sleutelstad andermaal heeft laten zien dat. alle nieuw-gebo- ren herinneringsdagen ten spijt, 3 Oc tober de enige ware feestdag voor haar is en blijven zal. Het leeuwenaandeel van onze hulde komt ongetwijfeld toe aan de 3 October - vereniging, die gisteren haar maanden lange voorbereiding zo schitterend zag bekroond en waarvan toch altijd weer de optocht één der hoogtepunten blijft. Daarnaast willen wij ook de politie niet vergeten, die van 's ochtends vroeg totdat de laatste feestgangers zich ter ruste hadden begeven, haar taak cor rect en met eoepelheid uitvoerde. Hulde ook aan de mannen van de Reinigingsdienst, die hun nachtelijke rust opofferden om de Sleutelstad haar gebruikelijk, zindelijk aanzien te her geven en ten slotte ook aan het publiek,. De traditie getrouw ving de herden king van het ontzet aan met een door vele honderden gebrachte hulde aan de onverschrokken exponent van het Leid se verzet in die benarde dagen, burge meester Van der Werff Omstreeks half acht Donderdagavond zette de eindelo ze stoet van alles, wat de Sleutelstad aan verenigingen en organisaties op de been kan brengen zich van de Kaas markt af in beweging, kronkelend door de Leidse straten, overgoten door de warme gloed der honderden fakkels en lampions die werden meegedragen en door het felle, vrolijke licht van de speciaal voor deze gelegenheid töefce.- stane etalage verlichting langs de route die de stoet volgde. Uiteraard schrefd na de kapel die pittige marsmuziek ten gehore bracht het bestuur van de Drie-October-Vereniging voorop, ge volgd door het collegium en de sub- verenigingen van het Leids Studenten corps en hfft bestuur en subverenigin gen «van de V.V.S.L. Wat daarachter volgde was de gebruikelijke mengeling van sportverenigingen, buurtorganisa ties. gezelligheidsgroeperingen, padvin ders en padvindsters en, niet in het minst de vereniging Koninginnedag en zusterorganisaties, dat alles afgewisseld met muziekcorpsen, die elkaar by tijd en wijle overstemden en velen genoopt moeten hebben als de keuze tussen trommels vóór en achter te moeilijk viel, al hinkende mee te komen in de stoet. T ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. Bij het stadhuis gekomen begaf de „kopgroep zich naar de zaal, waar het gemeentebestuur de gebruikelijke ont vangst had georganiseerd, terwijl de rest van de stoet verder trok. Burge meester Van Kinschot merkte in een korte toespraak op dat het een goede gewoonte was om het stadhuis in zekere zin tot middelpunt van de herdenking te maken. Spr. ging de momenten na in het beleg van Leiden, dat op dezelfde plaats het beroemde stadhuis het cen trum was peweest van wat zich in die dagen afspeelde, van muiterij tot ver lossende tijdingen, van dank aan de vroede vaderen voor het standvastig verzet en van vermaan tot de burgerij wanneer gevaren dreigden. Spreker hoopte dat ook £e viering van dit jaar dank zij de goede leiding van de Drie October-Vereniging mocht beantwoorden aan de hooggestelde ver wachtingen en bracht de dank over van het gemeentebestuur voor de in dit op zicht betoonde zorgen. De voorzitter van het toegesproken bestuur, de heer Van der Laan, beant woordde deze dank en hulde met een korte toespraak, waarin hij het aandeel van de vrouw in het verzet tegen de onderdrukker, zowel toentertijd als in de jongsti Jaren van beproeving, in het daglicht stelde, zich daarbij galant in het bijzonder richtend tot het mede aanwezige bestuur van de V.V.S.L. Ook spr. verheugde zich over deze traditio nele ontvangst en hoopte deze nog zeer lang in stand gehouden te zien. Na de gebruikelijke toast en nog een kortstondig samenzijn arriveerde de kop van de stoet wederom bij het stadhui* waar de autoriteiten zich weer aan sloten om verder te trekken naar het Van der Werffpark. Daar baadde het standbeeld in een gloed van licht, staande temidden van de kleurige bloe men en perken. De krans, die zelfs ge durende de oorlogsjaren, zij het dan ook clandestien, de grote burgervader eerde, werd door de burgemeester en de heer Van der Laan aan de voet neergelegd, waarna de autoriteiten het langstrekken van de honderden taptoegangers gade sloegen. Nog laat in de avond trokken ver moeide groepen, al of niet met muziek, her en derwaarts van 't Kaasmarktter rein, waar de stoet ontbonden werd. de stad in om met een der-gelijke nacht rust voldoende krachten op te doen voor een uitbundige, voor de deur staande feestdag. De burgemeester wachtte ten slotte nog een plechtigheid: de ontsteking van de verlichting van molen ..De Valk". feestgave, de haring, uit kuipen visten en het zeebanket in de meegebrachte teilen, borden of stukken krantenpapier deponeerden. Als volbloed-Leidenaar en niemand zal hem deze naam als niet-gebóren Leidenaar betwisten had zich ditmaal ook de populaire voorzitter der 3 Octo rn arktz ij de met kussenslopen en tassen1 bervereniging. de heer Van der Laan, vol brood en teilen en borden vol drui- zich voor deze feestgave laten lnschrij- pende haring weer te verlaten. In het i ven, zodat hij deze pejsooniyk in ont- gebouw zelf deelden hooggehoede heren vangst nam. Een voorbeeld, dat ter wille brood uit, telden bonnen na, hielpen het I van de traditie zeker een volgend Jaar kussensloop open vouwen en dirigeerden navolging verdient, de stoet vervolgens naar de andere zijde, De heer Van der Laan kreeg evenwel DiiiWiiniiOinuiiijiriRiiiüiiDinjiu) De omgeving van de Aalmarkt leverde gisteren de aanblik van ieder jaar op. Op het Waaghoofd speelde het wakkere korps van „T. en D." vrolijke wijsjes en onderwijl stroomde een lange file gega digden er waren er ditmaal ruim 700 de Mandenmakerssteeg uit, het Waaggebouw in om dit aan de Aal- waar tal van dames met hoog-opge- stroopte mouwen de andere helft der Op historische grond. Als wij ons deze dag ergens op histo rische grond hebben gevoeld, dan was het wel in onze kathedrale Pieterskerk. Hier toch waren gisteren voor 373 Jaar onze uit nood en dood geredde voor ouders saamgestroomd om God in woord en lied te danken voor Zijn wonderlijke uitredding. Plechtig klonken ook nu, als in die tijd, door de hoge gewelven de accoorden van Psalm 9 en zong de ge meente het bekende vers „Ik zal met al mijn hart den Heer, Blijmoedig geven lof en eer: Mijn tong zal mijn gemoed verzeilen, En al uw wonderen vertellen". Waarschijnlijk toen met meer innerlijke overtuiging en behoefte om Gode te danken, maar voor hem, die Leiden en zijn historie lief heeft, ook thans ont roerend schoon Ds. Swijnenburg, Ned. Herv. predkant te dezer stede, die als tekst voor deze overdenkingsure gekozen had 2 Samuel 23 8 „Dat zijn de namen der helden, die David gehad heeft", wees ex aller eerst cp, dat het volk der helden in de meeste gevallen altijd een ruig en hard volk is geweest. Bovendien, en dit was het ook in 1574, is het- getal der helden doorgaans maar zeer klein. De heldhaf tigheid van Leiden in de dagen van 1574 is maar beperkt gebleven tot een kleine schare. Er waren er in Leiden, die blaak ten van geloofsijver en vrijheidszin en die met de Prins wilden leven en ster ven. Maar er waren er ook, die voor het sterven terugdeinsden, die van het. Ie ven; gaarne wat genoten, die de Prins wel( wilden volgen, mjts het zonder al te grote offers kon geschieden. En er waren ten slotte de glit»pers en verraders, die' het openlijk of in het geheim met de vijand hielden. En tooh heeft de stad Leiden ondanks al deze dingen ontvan gen de eer van haar standvastig en vol hardend geduld, de eer, dat ze de bittere beproeving van de hongersnood en de vrees, dat de vijand zijn doel toch be reiken zou, heeft verdragen; tóch heeft Leiden haar hogeschool gekregen tot beloning van haar moed by het beleg getoond. Nadat spr. er vervolgens op gewezen had, dat ook David zUn overwinning naast God aan een klein getal helden te danken had, stond hy uitvoerig stil by de geschiedenis van Leiden's beleg en ontzet en de mannen, die hierby een belangryke rol hebben vervuld. Nadruk- keiyk wees spr. hierby ook op het standvastig geloof van de Prins van Oranje in de bevryding van Lelden. Ten slotte stelde ds. Swynenburg in het licht, dat het in de eerste plaats God is geweest, die Leiden heeft willen verlossen. Gods ontferming is het, die de geschiedenis haar werkeiyke zin verleent en ons reden tot gedenken geeft. Daarvoor heeft ons volk oog ge kregen door het beleg en ontzet van Leiden en daarom was het ook nodig, dat de helden er waren en dat Lelden behouden bleef en dódrom biyft deze geen kans zyn feestgave ter plaatse te verorberen, want zyn plichten riepen hem al dra voor een zeer bijzonder ju bileum. Het was mej. Pardon, die deze dag voor de vyftigste maal aan het Waaggebouw verscheen om -haar feest maal" in ontvangst te nemen. Met een hartéiyke toespraak, waarin hy- wees op de ook door de 3 Octobervereniging aan deze uitreiking zo strak vastgehouden traditie, heeft de heer Van der Laan haar een taart overhandigd. Tydens de uitdeling kwam ook de burgemeester wy zagen hem deze ochtend reeds voor de derde maal, en daar zou het niet by biyven zich even van dit brood- en haringfeest op de hoogte stellen. gedenkwaardige dag het keerpunt in de geschiedenis van de opstand der Neder landen. Met het zingen van drie coupletten van ons volkslied werd deze indruk wekkende dienst besloten. Onder hen, die hier aanwezig waren, merkten wy om. op de burgemeester, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, de wethouders Van der Kwaak, Van Schalk en Menken, de Teotor-magnificus, prof. mr. J. C. van Oven, de garnizoenscom mandant, kolonel Van Spaich, de oud- burgemeester, mr. A. v; <L Sande Bak- huyzen, het bestuur der 3 Octoberver eniging, het collegium van het L.S.C-, bestuur der V.V.S.L., vertegenwoordigers van de Ver. Koninginnedag en de Chr. Oranjevereniging en tal van hoogleraren en predikanten. dat op voorbeeldige wyze tot zulk. een ordelyk verloop vooral tydens het voorbytrekken der optocht heeft by- gedragen. Tien eeuwen trokken voorbij OPTOCHT: magisch woord, dat het hart van iedere rechtgeaarde Lei denaar en van zUn vrouw, z\jn meisje of kind! doet trillen van opgewondenheid. Hy mag nog zo'n nurks zijn, de optocht laat hy niet voorbijgaan, zonder deze stoet van Hóogmogenden en hun eenvoudiger comparanten te bekyken. En góed te bekyken! De zuigeling, te jong om naar het Schuttersveld gesleept te worden, het bejaarde oudje, te rheumatisch om in het gewone doen een stap uit haar leunstoel te zetten, de man, anders vast-genageld op zyn kantoorkruk: zy allen willen er. by zyn! Zij trekken naar het centrum van onze oude stad, evenals de duizenden an dere Leidenaars, wier ronddwarrelen in de ochtenduren ten slotte toch op dat éne mint gericht is: daar waar de 3 Octoberstoet voorby komt. Zy allen zoeken zo tegen één uur hun plaatsje op, om te genieten van die wemeling van historische costuums, die talrijke manhaftige krygers op hun trappelende rossen, die nóg talrijker fleurige gratiën, wier lieflijkheid straalt vooral onder dat stralende herfstlicht van gistermiddag! (Foto F. W, J. v. d, Bos) Ook de Molen De Valk vierde uit- bundig het 3-0 ctob erf eestspeciaal gedurende de avonduren. Een fraaie opnome van het bijzondere schouw speldat dit gewoonlijk reeds be wonderenswaardige sieraad van de Sleutelstad op deze avonden bood. OPTOCHT: voor de eerste maal sinds de bevryding onder een blauwe hemel, by het luchtige schynsel van een overmoedige lachen de zon, waaronder de klederdrachten fonkelden in alle denkbare, uiteenlo pende pracht, een blijde kleurenweme- ling, die de toeschouwers deed tintelen van uitbundige bewondering en vreugd. „Pluk deze dag": werd het parool, tussen de zorgen van anders door en laat ons genieten van het hier met pracht en praal getoonde brokje der eeuwigheid. Want wét betekenen tien eeuwen tegen de achtergrond van de niet eindigende stroom der tyden? „Pluk deze dag": wie weet. wat mor gen of overmorgen weer brengen zal en ziet hier. wat achter ons ligt, reeds voltooid werd. De t.yd stoort zich niet aan Huxley's woord: ..Time must have a stop". Zy vliedt voort en zie hier het re sultaat van duizend jaren vlieden en van duizend jaar aankleden: -drachten in bonte variatie, koetsen en karossen, sjezen en praalwagens, oude mensen en kinderen, mannen en vrouwen: dat alles zó fraai uitkomend, als wy het slechts zelden hier meemaakten. TOEGEGEVEN: óók het onderwerp leende zich by uitstek tot het ont plooien van verscheidenheid. Daar bij de deskundigheid van de heer Ver- burgt, die ieder jasje, ieder stofje of ieder pruikje uit vergane tyden op een prik kent en ge zyt er zeker van, dat er iets frappants uit zyn klere-kist wordt voorgetoverd. Of het nu aan ons gelegen heeft we ten wfj niet, maar wy hadden het ge voel, alsof iedereen er deze keer al hèèl byzonder verzorgd uit zag. We maakten wel eens optochten mee met mèèr praalwagens. Maar die er nü waren, maakten toch een al hèèl fleu rige indruk. Bepaald majesteitelijk was de im pressie van de praalwagen der 3 Octo bervereniging, met zyn fiere gierekop vooraan en de machtige massa van wit-rode bloemen daarachter, in har monie met het goud en paars, dateven- eens de beminnelyke jongedames, tro nend in volle glorie, omhulde. Wie .herinnert zich niet dat parman tige schildknaapje uit de 12e eeuw, met zijn wuivende veer op zyn hoed, tussen de imposante kruisridders en de felge kleurde „graaf en gravin", wier rood- wit-paarse kledij schitterde in de zon? Daarachter kwamen tal van groepen, te veel om op te noemen, zy vormden één golvende, artistieke étalage van I fluweel, brocaat en zyde, waarby geen enkele kleur van de regenboog ontbrak! WAT hadden onze voorvaderen toch véél meer gevoel voor een kunstzinnig omhulsel van 't scha mele lichaam dan wy, allangbly, wan- I nee- ->"e nog ergens in de klerekast een net-behoorlyk colbertje of een jurkje van vóór de oorlog kunnen opscharre- j len. I Wót wisten zy van punten, zy, met die lange mantels en nóg langer sle penWat hadden zy in 's hemels naam zonder punten moeten beginnen? En hoe was 't mogeiyk, dat ze 't zon der punten konden' stellen? Want de blinkende harnassen, de zwaarden en de degens wyzen er toch op. dat zy in vroeger eeuwen ook wel met een oor logje te kampen haddenMaar over het Jange of korte rokken-probleem" maakten ze zich niet druk. Nee: ook wat dót betreft zyn we er niet op vooruit gegaan AT was maar zo een kleine, sen timentele overpeinzing tussen de bedryven van die wonderiyke stoet door. Intussen is de N.I.W.I.N.-wagen al gepasseerd en daar komen ze met de bussen en de vlsnetje's aan: niemand vergeet onze jongens overzee. Daar zyn er toch óók zo veel onder, die van dit festjjn van „haring, wittebrood en hutspot" hadden willen smullen. Het geld klettert dan ook aan alle kanten! Het volgend ogenblik zyn we alweer in de Gouden Eeuw van Frederik Hen drik gedompeld. Een gouden koets met kostbare inhoud trekt voorby, op de voet gevolgd door de onvergankelijk Jeugdige „Kloris en Roosje" en wagens, volgeladen met bekoorlijke jongemeis- jes, omdat er voor „oude wyven" na tuurlijk geen plaats is. Geleerde heren van de Universiteit, studenten en zelfs het groen .Kraak man", dat heibeltjes en onrust op zyn geweten heeft, zijn ook van de party. Hoe kan' het anders in een stad, die zoveel aan de Academie te danken heeft? Ten laatste, maar zeker niet als min ste, die aardige groep vrouwelijke stu denten in de mailcoach, ten tyde toen de mode een allermiserabelste inzin king vertoonde, maar die, dank zij de charme der draagsters, toch de nodige aantrekkingskracht voor de toenmalige heren gehad schynt te hebben. DE „pioniersters" van 1900, vonyden 1 het bekooriyke sluitstuk van een stoet, die niet slechts de kunstzin- i nige kleermaker, maar ook alle andere j Sleutelstadbewoners als steeds met I 1 veel bewondering, ondersteund door sappig commentaar voorby zagen trek- I ken. I Dat talryke plaatselijke muziek- (Foto Van Vliet) Dé, jubilaresse van de haring- en wittebrooduitdeling, die jaarlijks ge durende een halve eeuw deze gave in ontvangst mocht nemen, tussen burgemeester Van Kinschot (naast wien zijn echtgenote) en de heer Van der Laan. die een taart ten geschenke aanbood corpsen als steeds op hun post wa ren, om.er de nodige moed in te hou den, dat de yverige Bestuursleden dèr 3 Octobervereniging weer vooraan reden, om in hun vigelante onder het gejuich van de omstanders van hun voorbereidingen welverdiend uit te rusten al behoefden zy daar by geen:dutje te doen, dat de heer De Koning als „Koning van het ge heel"' de lakens uitdeelde: ach, dat behoeven, we U eigeniyk.niet te ver tellen. Maar het hoort er nu eenmaal hy, geiyk zy allemaal er by horen, als de peentjes in de hutspot. En dat hun "af en toe onderweg een hartige „dronk" zy Is er weer! werd aangeboden, zal niemand kwalyk nemen, die weet, hoe ver en hoe ver moeiend zo'n tocht door de straten kan zijn TIEN eeuwen trokken voorbij! Een, peuleschil in de oneindigheid. Maar- belangrijk voor de 3 October- vlerihg 1947. Want die „tien eeuwen" vormden een hoogtepunt van deze vro- ïyke dag, een hoogtepunt, waarover ieder tevreden was, ook al omdat nie mand op 3 October ontevreden mag zyp. Zo'n optocht als van gisteren geeft de burger-moed; om er nog eens tien eeuwen aan vast te knopen, ^odat onze nazaten er nog wat wonderiyke cos- tuunis. by kunnen plakken. We vrezen slechts, dat het niet veel zaaks zal zyn. Of -zullen, onze dierbare punten één- njaal een roemloze dood sterven? Prosit daarop Avondfeest in de Stadszaal. Zoals het gehele feest: vroiyk en zon nig. was ook het programma, dat ons gisteravond in de geheel gevulde Stads gehoorzaal werd voorgezet. Deze caba retvoorstelling, georganiseerd door het variété-gezelschap Faveur-Wagter. was niet enkel een genoegiyke en rustige ont spanning na een vermoeiende en lange feestdag, zy was vooral ook de bron van denderende vreugd a en hoogoplaaiend enthousiasme, dat by tUd en wijle geen grenzen meer kende. Uitstekende artis- ten, waarvan wy vooral Rexis wlüen noemen, fraaie balletten met de Cor- dialgirls. goede muziek en zang en een voortreffeiyke stemming hoe kon het anders of ook dit nummer van de 3- Octoberviering moest tot een voldongen succes worden. Het bestuur van de 3 Octobervereniging was met de keuze vm dit „feestmenu" uitstekend geslaagd. Er bleef niets te wensen over Ook in de Schouwburg was het. een aardig feest, waar het ponulaire ra ',o- ensemble van Jan Corduwener in sam-y" werking met de zhigende optim's "s- rend Barends en Celine de Vries als -c- cordeonjste en de goochelaar Balsamo veel succes oogstten. Ten slotte vond deze avond ook nog een feestelyk samenzyn plaats in hei gebouw Prediker, waar vanwege de Chr Oranje-vereniging een filmvoorstelling werd gegeven.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5