„Staakt hel vuren" niet geheel geëerbiedigd feeks gedenkmonumenten zal verrijzen N.lD.A.P. en S.'S. voerden altijd strijd 12 millioen vierkönie centimeter voor 6 millioen gulden Er zijn te veel ambtenaren! Reglementering en controle uit den boze geacht Conclusie Consulair Rapport: Commissie van Drie met uiterste spoed aan het werk Gromyko en Van Kleffens tegenover elkaar fel - - - - Alle Nederlanders grondbezitters! (Speciale reportage) liet is het streven van de Nationale Monumenten-Commissie om in de maanden November, Dec jer en Januari a.s. vafi alle Nederlanders „grond bezitters" te maken! Uitr j kan dat natuurlijk slechts symbolisch zijn, maar het slagen van haar actie garandeert dT commissie de verwezenlijking van haar plannen tot oprichting van een aantal gedenkmonumenten te Amsterdam en elders. Het eerste deel van haar, door de Regering verstrekte, opdracht, ver vulde zy reeds in dit voorjaar door aan de Minister van Onderwijs een advies te geven, waarin de oprichting van de volgende monumenten wérd voorgesteld: 1. Een centraal monument te Am sterdam; 2, 3 en 4 monumenten voor leger en luchtmacht, marine en koop vaardij resp op de Grebbeberg, té Scheveningen (aam 'het eind van de doorgetrokken Van Alkemadelaan) en te Rotterdam; 5, een monument voor de gefusileerden te Bloemendaal op de erebegraafplaats; 6. een monument ïbij elk der drde vroegere concentratie- •kampen te Amersfoort, Vught en Wes- iferbork; 7, 8 en 9; monumenten ter herdenking van de krijgsdaden van de Britten te Arnhëm (Oosterbeek), van de Noord-Amerikanen te Maastricht en van de Canadezen op Walcheren; 10.. een monument- te Ede in Z. Vlaan deren, waar H.M. de Koningin weer voor het- eerst voet op vaderlandse •bodem 2ette, en 11; een monument te Wageningen.'waar de wapenstilstand met de Duitse troepen in Nederland werd gesloten. Bovendien wordt nog gedacht aan een monument in het zo zwaar getroffen Putten (waar tot dus verre volstaan is met een eenvoiftlige steen aa-ii de ingang der kerk) en een ruimer opgevatte herdenking dan de nu tot stand gekom'enë, van het moe dig beleid van de daarbij betrokken delen van leger en vloot aan het Kornwerderzand bU het Friese einde van dé Afsluitdijk! Het is een moeilijke 'en vrij hache lijke taak geweest, zo" vertelde de voor zitter van 'de Nationale Commissie, jhr dr. M. L van Holbhe tot Echten ons, om uit té maken.waar het centrale mo nument zou moeten worden geplaatst. Bij z'n beslissing'is men uitgegaan van de gedachte dat; dit monument het mid delpunt moet zijn öp nationale gedenk dagen. Mqn kan er dan massa's volk verwachten en ook vele buitenlanders. Een g;roté stad met haar comfort is dus het meest aangewezen en men heeft ten slotte aan Amsterdam de voorkeur ge- éeven in verband met de rol, welke zo vele bewoners def hoofdstad in onze verzetsstrijd hebben gespeeld! OM ZES MILLIOEN GULDEN. Het mag als zeker worden aangeno men dat het nationale monument te Amsterdam in liet Damplantsoen zal verrijzen nu de gemeenteraad dit ter rein voor dit doel heeft' bestemd. Het is niet onwaarschijnlijk dat de Monumen ten-Commissie er geen geld voor zal behoeven te -betalen, maar*zij wenst zich daar niet ojd te baseren. Het doel van de coipmissie strekt trouwens verder. Feitelijk is zij.sleehts financierings-or- gaan, want uit de door haar bijeenge brachte .gelden verstrekt: zij aan de plaatselijke oom missies, subsidies,, waar uit de.oprichting.yap'de diverse rrionu- menfën"-ïhöéteii""worden betaald. .Maai' terwijl.'de commissies gebonden zijn om een fcekèré soberheid na- te streven, zo gans passend in het kader van deze tijd, Ingezonden Mededeling en de steun van de Nationale Commissie dus bepaalcTe grenzen niet zal overschrij den, hoopt men op eenaanzienlijk fi nancieel overschot dat voor tweeërlei doeleinde zal worden aangewend; 1. Hulp aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van oorlog en be zetting 2. eeuwigdurend onderhoud van de graven der slachtoffers, Om nu aan de benodigde fondsen te komen zal de Commissie in Novem ber, December en Januari trachten het Damplantsoen bij stukjes van een vierkante centimeter te verkopen! Wie vijftig cent stort, krijgt een cer tificaat, dat zegt dat hij de beschik king heeft gekregen over één vier kante centimeter grond in het Dam plantsoen, en doör zijn rechten over te dragen afin de Commissie wordt deze in de .gelegenheid gesteld de beno digde grond aan te kopen. Welgeteld betreft het hier 12 millioen vierkante centimeters, hetgeen dus zeggen wil dat de volledige verkoop aan de Com missie een bate brengt van zes millioen gulden! N Om dit plan te doen slagen hebben dë Overheid, zowel als tientallen andere instanties reeds hun medewerking toege zegd. Films zullen worden vertoond, voor ce radio zullen aanbevelingen worden uitgesproken, spoor- en tramwegen en de PIT worden ingeschakeld cm werke lijk iedereen in staat te stellen zijn be scheiden bijdrage voor éen. waarlijk groots en nationaal doel te offeren! OP NATIONALE GROND. Natuurlijk moet er een band zyn tus sen Amsterdam en „de provincie". En bet ligt in het vooïnemen die te^.schep- Zyn zij nodig pen door t.z.t. de Commissarissen de.r Geen oordeel Koningin uit alle provincies uit te ncdi- gen om -een urn met zand, verzameld op een gewijde plaats in hun provincie, naar de hoofdstad te brengen..De in houd zal worden gebruikt zodra ^met de oprichting van het centrale monument- wordt.begonnen. Wanneer dat zijn zal is nog onbekend, zomin als men .weet wie het zal mogen vervaardigen-, In Maart van het vorig jaar stelde het Gallup-Instituut, een vraag over de ambtenaren Sn ons land, die in het ka der van deze enquête dus bijna ander half jaar later herhaald is% De vraag luidt; „Men hoort wel ec-ns. dat er tegen woordig teveel ambtenaren zijn, ande ren beweren daarentegen, dat er tegen woordig veel ambtenaren nodig zijn. Wat vindt u: zijn ter teveel of zijn zè nodig?" De antwoorden luidden; In Mrt. '46 Nu Er zijn teveel ambt. 73 70 17 14 10 16 hl De openbare mening daarover is dus practisch niet veranderd en evenals by het eerste onderzoek bleek, vinden mensen van alle politieke richtingen, dat er te véél ambtenaren zijn. Ingezonden Mededeling MIJNHARQtf Heb ideole Laxeermiddel - Van de KVP-ers geeft 68 dit ant- antwoord, van de P. -v.d* A.-stemmers 73 van de AR 75 van degenen die P. v.d. V; stemden 93 Op de vraag; ..Op welke gebieden kunnen naar uw mening ambtenaren gemist worden?", luidde het antwoord; 32 %-. de distributie22 contróle- diensten. als CD. VVO prijsbeheersing, crisis-ambtenaren etc.; 16 Rijksbu- reaux,-div, bureaux; 4% politieke op- Ons Dislribntiehoekje HET NIEUWE MODEL BONKAARTEN. Zy gaan in op 23 November. De thans in gebruik zijnde bonkaar ten voor voedingsmiddelen hebben aan leiding gegeven tot de klacht dat deze'niet voldoende overzichtelijk zijn. Op deze bonkaarten zijn de bonnen „diversen", „reservé", „brood" ;,vlées", „boter" en „melk" ten deze voorzien van dezelfde nummers Het is gebleken dat dit tot vergissingen aanleiding he^ft gegeven. Ten 'einde aan de bezwaren tegemoet te komen is thans een nieuw model bon kaart ontworpen welke op 23 November a.s. in gébruik zal worden genomen. Op deze kaart komen bonnen „algemeen", „reserve" „boter", „vlees en .melk" voor welke- voorzien zlin van een doorlopende nummering Voor verschillende artike len kan dus nimmer een bon met het zelfde nummer worden aangewezen In de provincies Noord-Holland Zuid-Hol land en ytreclit is bovendien op deze kaart qp de vlees- en melkbonnen de opdruk „West" aangebracht. Hierdoor is het. wanneer dit wense lijk zou blijken mogelijk voor de boven genoemde provincies bonnen voor deze artikelen aan te wij ze p welke in de rest van het land niet geldig zlin en omge keerd. Of eer zodanige maatregel zal worden ger.omer staat nog niet vast. SPIJSOLIE-BONNEN UITERLIJK MAANDAG INLEVEREN. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die op de bonnen KO 1 algemeen, welke van 17 Augustus fm 13 September j.l. recht gaven op het kopen van 120 gram spijs olie géén olie hebben kunnen verkrij gen. deze bonnen tot uiterlijk Maandag a.s. in kunnen leveren bij een detaillist. P'j een volgendé verstrekking zal als nog op de'? bonnen olie worden afge leverd. Detorder „Staakt het vuren" in Indonesië is niét geheel geëerbiedigd, al dus het voorlopige rapport der zps consujs, die een onderzoek naar deze kwestie hebben ingesteld. In het rapport, dat door de consuls Maandag j.l. werd ingezonden en waarover de Veiligheidsraad gisteren het debat opende, wordt gezegd: „De vorderingen van de Nederlandse troepen tussen 20 Juli en 4 Augustus waren wigvormig. Terwijl de hoofdmacht der Republikeinse troepcir zich terugtrok, bleef een aantal manschappen tussen de wiggen achter. De Indonesische tactiek dér verschroeide aarde, met inbegrip" van plun dering, ^in het bijzonder van Chinezen, werd tussen de wiggen geïntensi veerd. De Nederlanders besloten het gebied tussen hun wiggen të zuiveren en dit leidde tofr voortduring der gevechten, met veronachtzaming van het „staakt het vuren". Voorts .wordt, in .het rapport nog ge zegd, .dat- zo lang de.huidige toestand in Indonesië voortduurt, het onmoge lijk zal zijir te verzekeren,* lat de order „Staakt het vuren" volledig in aöht zal worden genomen. ,Wij hebben' tot nog toe geen practische tussentijdse maat regelen kunnen vinden» waardoor de or der mét meer effect zou worden nage leefd of het aantal doden en gewonden Vermindert. De commissie verzoekt ten slotte de- naar voren gebrachte conclusies als ver trouwelijk te beschouwen, daar haar werk'nog niet geëindigd is. GROM YKO WENSTE TERUG TREKKING DER TROEPEN. Dr. Evatl, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, zeide" tijdens de behandeling van het rapport, dat, indien de toestand zo was als in het, consulaire rapport werd beschreven, het duidelijk was, dat de order van dc Raad niet was nagekomen. Hij stelde een resolutie voor, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de Com missie van Drie onmiddellijk met haar werkzaamheden begint. Deze resolutie werd door de Sovjet afgevaardigde, Gromyko, gecritiseerd. Hij, zeide, dat dit Slechts de mensen •zand" in de ogen zou strooien en niets tot 'stand zou brengen. De enige actie, die de Veiligheidsraad kan ondernemen, zo zeide hij, is de troepen van beide partijen de order te geven terug te trek ken op de posities, die zij bezetten voor de vijandelijkheden begonnen. Gromyko zeide -voorts, dat de Neder landse regering de order van de Raad 'had gehoond en dat zij dit alleen kon doen, omdat zij de steun van „zekere regeringen" had. Hij verklaarde, dat het consulaire rapport niet onpartij dig was en de ernst van de gebeurte nissen in Indonesië verkleinde. „De Nederlandse regering- is in dit ge val de aanvaller en heeft-niet gehan deld volgens de beginselen van de V. N." zeide Gromyko. die daarop een nieuwe resolutie voorstelde, waarin wordt gezegd: „De Veiligheidsraad acht het nood zakelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden terugge trokken op de stellingen,-die ze vóór de militaire operaties bezetten". HOE LANG ZAL HET NOG DUREN? De Nederlandse afgevaardigde, mr. 2. N. van Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang zal het nog duren vóór het de gehele wereld duidelijk wordt, dat de Republikeinse regering geen verantwoordelijke, vredelievende rege ring, die voor de vrijheid strijdt, is, maar een kleine groep van despotische mannen» die zich met hulp der Ja- pannezen aan het Indonesische jvolk heeft opgedrongen en die zich onder scheidt door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en gemakkelijke beloften, die zij nooit kan nakomen?" De Nederlandse afgevaardigde waar schuwde de Raad opnieuw, ,dat, indien het Sovjet-voorstel zou worden aange nomen, dit zou betekenen, dat' duizen.- den mensen aan de wraak der Republi keinen zouden worden blootgesteld en dat Nederland niet verantwoordelijk kon zijn voor wat dan zou gebeuren. Hij zeide vervolgens, dat de gevech ten in Indonesië alleen voortduren, omdat de Republikeinse troepen' hun gewelddaden niet hebben gestaakt. Indien de Republikeinen de order „Staakt het vuren" respecteren, is er geen noodzaak voor zuiveringsopera tics. De verbindingen' tussen de zo ge noemde Nederlandse wiggen worden elke dag sterker en de gebieden wor den snel gepacificeerd.. Aan de andere kant zijn de nog doqr, bieden weinig in aantal en verspreid. Van Kleffens legde de Raad documen ten voor over onbeheerste gewelddaden van Republikeinse aanhangers, opzet telijke Inbreuken op de order „Staakt het vuren" en Indonesische propagan da. waarin het volk tot gewelddaden tégen de Nederlanders wordt aange spoord. AUSTRALISCHE MOTIE AANGENOMEN. De Raad nam ten slotte de Austra lische motie aan, met negen stemmen voor, terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden. Deze Australische resofiitie luidt.' „De Veiligheidsraad besluit, dat het secretariaat-generaal der V. N. zal worden verzocht op treden als de in stantie, die de Commissie van Drie bijeenroept en de organisatie van haar werk op zich neemt, en besluit ver volgens, dat de Commissie van Drie zal worden verzocht met de uiterste spoed "met het waarnemen van haar functie tc beginnen". De Raad ging vervolgens tot Dinsdag morgen 10.30 uiteen. sporing. PRA; 3 leger, departement van oorlog enz-15 diverse andere en algemene opmerkingen als .(allemaal" en „alle corrupte" e.d (Velen noemen meer dan één ambtena ren-categorie, totaal daardoor hoger dan 70%). Hier blijkt dus weer, dat men meent, dat de reglementering van en de con trole op het bedrijfsleven (distributie, CCD, Rljksbureaux als het minst nood zakelijk gevoeld wordt. Niemand noemt politie-ambtenaren e.d. Frankrijk in moeilijkheden 1 NOV. ZIJN DE DOLLARS OP. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Georges Bidault. heeft na een onderhoud yan bijna een half uur met president Truman verklaard, dat Frank rijk uiterlijk tegen 1 November z'n voor raad aan dollars, waarmede de nood zakelijke invoer uit de Verenigde Sta ten moeten worden betaald, zal hebben uitgeput. Bidault voegde hieraan toe. dat de toestand van Frankrijk wanhopig was en gaf toe. dat andere dollarbronnen in November en December zouden moeten worden aangeboord daar de Franse re gering anders gedwongen zou zijn haai" aankopen van steenkool tarwe en drin gend benodigde grondstoffen in de V.S. drastisch te beperken. Te Washington is bekend geworden, dat het departement van buitenlandse zaken der VS de komende veertien da gen een plan zal ontwerpen om Frank rijk onmiddellijk te helpen met 50.000.000 dollars. Het is nog niet bekend, waar de fond sen voor de onmiddellijke bijstand aan Frankrijk vandaan moeten komen, maar in departementale kringen meent men, dat de bestaande toewijzingen aange sproken kunnen worden om te voorko men dat de verscheping van graan en kolen geheel oflhoude. De vijftig millioen dollar worden niet afgetrokken van dë 93 millioen dollars, die Frankrijk ontvangt van het door de Duitsers geroofde goud. MATIGING BERECHTING DUITSE NAZIS. Generaal Clay, de Amerikaanse mi litaire gouverneur inDuitsland, heeft een vérordening uitgegeven waardoor een half millioen Nazis gerechtelijke vervolging voor hun pro-Hitler-activi- teit ontgaa.: Tevens heeft generaal Clay, door drie door de Duitsers ingediende amende menten op de denazlficatiewetten in de Amerikaanse zone - goed te keuren, dc weg geopend voor een kwart millioen kleinere nazis om leidende functies te aanvaarden alvorens voor een denazi ficatie-gerechtshof te zijn verschenen. Ambtenaren yan het militaire bestuur verklaarden, dat de amendementen er op zijn gericht het geweldige werk van de denazificatie met zes maanden te be korten. Zij hopen thans in de lente van het volgend jaar met deze taak gereed te zijn. CONGRES ENGELSE CONSERVATIEVEN Circa drieduizend leden der conser- -de Republikeinse troepen bezette ge--votieve p»r;« juichten op het jaarlijks - a ennnroe „a,-, rlo norhi Hol* trovynolr t*run Een woord van bezinning ZIET GIJ UW ROEPING? Wat zou onze samenleving er tocli heel anders uitzien, wanneer wij van onszelf, maar ook van elkaar konden verstaan, dat wij geroepen mensen zijn. Want de eenzaandieid, het gevoel van vaak zo volkomen alleen te stavn, niet tegenstaande hét- rumoer en «de stort zeeën van woorderv, 'kan* ons aangrijpen en verlammen. Wat is er de oorzaak van? Hoe komt het, dat de samenleving hierin zo ho peloos is versfoora? Een vraag, niet om er in een kort artikel een antwoord op te durven geven*. De oorzaken zijn tal loos, en evenzo de vele boeken, welke hierop betrekking hebbende, zijn ge schreven en nog worden geschreven. Maar wel om in de betekenis van onze roeping heel even bij iets de vinger te leggen. Wie iets van roeping wil verstaan, moet weten, dat hij niet nummer één is; dat een ander de eerste is en ik de tweede. Niemand zal zo hoogmoedig zijn om zich de eerste te noemen, maar men ziet er geen been in om zich wel als zodanig te gedragen. Het woord „egoïst" kan een vernietigende uijf- spraak zijn. de zaak wordt evenwfl trouw gediend en volvoerd. De ander vóór te laten gaan is een beleefde uiting onzer opvoeding, maar in het gedrang der levenssituaties vechten 'wij ruw of beleefd om de voorrang. Dat iemand de dienstwillige dienaar is van een 'ander zetten wij. gemakshalve afgekort, onder menige brief, maar dat er één isf die zou denken, dat wij dit menen, zou be lachelijk zijn, om niet om de zaak zelve, maar om onze eigen zaak. Wie van roeping iets verstaat, moet weten, dat een Ander de eerste is; dat het eerste woord is aan Hem, die roept en dat wij ant-woord. weder-woord mo gen geven. Die roeping betekent, dat er Eén is, die ons kent, en voor ons zorgt, en dat wij dit van ieder ander in de gemeenschappen van allerlei soort mogen verstaan. Goed verstaan: hier wordt geen op lossing gegeven van de wereldnood, waaruit niemand een weg weet, maar wel eén heenwijzing naar een volstrekt roepingsbesef, waardoor wij mogen deel nemen aan een veelheid, die een ho gere binding heeft in een eenheid; de veelheid van mensen met al hun belan gensfeer, met al hun mogelijkheden van botsingen en voorrangen, maar het moet wUken voor Eén, die gezegd heeft: Ik ben niet 'gekomèn om gediend te worden, maar om te dienen en om mijn ziel te geven tot een rantsoen voor allen. Onze roeping is van Hem, die ons, dient, En d&t te zien is een ult-zien naar een rijk van andere orde dan het onze, is een in-zien in het «vonder van Eén, die niet moe wordt ons het eerste woord te zeggen, is een door-zien van wat- vaak als onbegrepen en onverteer bare brokken op onze weg ligt, is een terug-zien op alle wat wh grondig heb ben verknoeid, is bovenal een samen omhoog-zien, wetende dat het voor alle geledingen op deze aarde van één kant komen moet. Italiaanse koloniën onder de loupe De speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn te Londen bijeengeko men om te beslissen -over de toekomst van ruim 2 Vi millioen inwoners van wat eens Mussolini's Afrikaanse rijk was. congres van de partij het verzoek toe om' de communisten uit Engeland en de dominions te zuiveren, De aanval op de communisten kwam aan het einde van een debat over een resolutie welke een beroep deed op de partij om „een politiek aan te nemen beopend verdere eenheid tussen de politiek en de economie van het em pire" Nog werd een aanvullihg op de reso lutie voorgesteld waarin de partij ge vraagd werd de steeds groeiende bui tenlandse invloed, in het land en de dominions krachtig ,te oestrijden. SNYDER OVE RBEZOEK AAN EUROPA. De Ameriaanse minister van finan ciën, John Snyder, is na een verblijf van een maand in Eurpa, te New-York Minister Vos bespreekt Amerika's voorwaarden OP HET ECONOMISCH CONGRES VAN DE PARTIJ V.D. ARBEID. Op het economisch congres van de Party van de Arbeid te Amsterdam heeft- minister Vos zéér uitvoerig het plan Marshall besproken. Hij wierp o.a. de vraag op, of de V.S. „politieke vrouwaarden" aan de nieu we bedeling zouden verbinden. Indien men als politieke voorwaarden be schouwt het in de V.S. publiek geuite verlangen dat het Europese herstel zal uitlopen op een 'nauwere economische samenwerking in dg vorm van een Tol- un-ie en een Economisch^ Unie dan be hoeft onzerzijds tegen deze voorwaarde, die inderdaad betekent, dat straks een - - uie uiuciuHiiu uci/cneui,. uai> anaius cc" teruggekeéird Op een persconferentie deei van de souvereiniteit op economisch verklaarde hij, dat hij de indruk had, get>ied overgaat naar een groter geheel, dat Europa vorderingen heeft gerrjaakt geen bezwaar te worden gemaakt aldus op de weg naar economisch herstel, spr Deze ontwikkeling ligt in de lijn Maar, zo voegde hy dafaraan toe, er zal (jer historie en van elke socialistische deze winter gebrek aan voedsel en p0htiek brandstof zijn. De minister was van indien men daarentegen als politieke mening, dat de volken van Europa met voorwaarde verwacht een nimmer of- moed. eensgezindheid en hard werken de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen zien. „Schrik van de Veluwe ter dood veroordeeld Voor het Bijz. Gerechtshof te Arn hem heeft terechtgestaan de beruchte Puttense SS-er, de 33-jarige Gomarius A. G van der Wal, die verantwoordelijk wordt gesteld voor tal van afschuwe lijke misdaden in bezettingstijd Deze Van der W. die zich zelf graag „de schrik An de Veluwe" liet noemen, heeft, tal van arrestaties verricht en is aanleidJ"' geweest tot de dood vaneen aantal illegale werkers. - t Het hof heeft hem veroordeeld tot de doodstraf, daarbij overwegend, dat deze man de gehele oorlog door de vij and heeft gediend, dat hij tegen Neder landers heeft gevochten in een zeercri- tieke periode voor het Nederlandse volk en dat hij weerloze landgenoten mis handeld heeft en de dood injoeg. Hem werd het recht van cassatiever- leend. HAAGSE RECHTBANK. Op het verkeerde pad Op het verkeerde pad De fotograaf -chauffeur'G. J. v d. S uit Alphen a. d Rijn was op het verkeerde pad ge raakt Dat was gekomen, toen een knaapje eer^portefeuille had gevonden nabij Alkemade. en verdachte die zich had toegeëigend. t 4 Hij vertelde voor de rechtbank wel het goede voornemen te hebben gehad de portefeuille, t waarin f. 1200.— naar de politie te brengen, doch in feite was daar niets van terechtgekomen. Voorts had verdaehte een fototoestel van zyn patroon meegenomen naar huls. Vol gens verdachte „ter leen", maar de Of ficier nam toch de diefstal aan en vorderde tegen verdachte negen maan den gevangenisstraf. De raadsman, mr. T. A. T. v. d. Bruggen voerde juridische bezwaren aan, en concludeerde voorts tot vrijspraak. Diefstal Wegens diefstal heeft dch voor de rechtbank te verantwoorden gehad de expediteur P, C. B. uit Llsse De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot- een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Dr. Coheii spreekt dr. Wimmer in Dachau: Hitler tras het nooit met zichzelf eens De tegenstellingen en onenigheden: Dr Wimmer, het nunst beruchte lid tussen Hitiers naaste medewerker uit van het viertal Commissarissen-Generaal de party Bohrmann en de Reichs- in ons land (Rauter, Fischböck en füehrer dér S.S.. Himmlei, die hun weer. Schmidt waren de anderen, bevindt zich klank vonden in een. naarmate "de oor- op het ogenblik op de plek waar hon- log voortduurde steeds sterker naér bui- derdduizenden Joden werden vermoord: ten tredende heftige rivaliteit en zelfs in het concentratiekamp Dachau I in openlijke vijandschap tussen de: Dr. A. E, Cohsn het hoofd van was, bovendien katholiek en zich eerst laat bij de partij had aangesloten. Hoewel de Rijks-Commissaris 'n vage sympathie voor het Nederlandse volk koesterde, gevoelde vhy zich in Neder land niet thuis en had cr de voorkeuq aan gegeven in Berlijn een hoge func. tie te hekleden. Een grote depressie, zo verklaarde Wimmer verder, had zic-h van de Rijks commissaris meester gemaakt toen geheel tegen zijn verwachtingen in het Nederlandse volk in Februari 1941 met een machtige stakmg tegen het ficieel uitgesproken verlangen van Ame rikaanse zijde de verdere ontwikkeling naar de ver- gemcenschappelijking van de productie middelen te keren en de private on dernemingsvórming te protegeren, dan kan van zulk een verlangen slechts worden getuigd, dat het indruist te gen de democratische levensovertui ging van een zeer groot deel van de West-Europese gemeenschap en tegen de historische ontwikkeling, die aan toont. dat in de onder het plan Mars hall vallende landen de ook door de VS zo sterk begeerde democratie slechts is te handhaven en te ver scherpen, wanneer zij uitgroeit tot waarlijk socialistische democratie, aldus eindigde minister Vos. Duitse regiem had geprotesteerd. OokA j wimme: zelf had zich teen teleurgesteld Unze onzekere deviezenpositie gevoeld, „omdat er uit bleek, dat de DRASTISCHE de I NSDAP en.de SS. werder. grotendeels veroorzaakt door Hitier zèll die ge heel ln overeenstemming met zijn twee slachtige natuur - dikwijls tegenstrij dige beslissingen nam en wiens bevelen véelal voor tweeërlei uitleg (en uitvoe ring), vatbaar waren Zo luidt het commentaar van dr. Friedrich Wimmer. der-tij os door Seyss Inquart in ons land aangesteld als com missaris-generaal vooi Bestuur en Ju_ stitie, over deze twisten, dis tijdens de oorlog in alle bezette gebieden door de bevolking met nauwvprholen leedver maak werdersgevolgd. Dr. Wimmer definieerde Hitleis twee slachtige persoonlijkheid als volgt: 't afd. voorbereiding publicaties van het j Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam heeft *n Dachau bijna 2 dagen lang de gelegenheid gehad dr., Wimmer te ondervragen-. Hij werd in de bunker, waarin dr. Wimmei thans op gesloten is, toegelaten, waar hij in een ruime zaal een aantal voormalige Höhere SS und Polizeifriihrer aantrof, die bij zijn binnentreden onmiddellijk in de houding sprongen. Hij behoefde slechts: „Wimmer Friedrich" te roeoen of dr, Wimmer trad naar voren en begaf zich onder bewaking van een Pool naar een .apart- vertrek Hier voerdj dr. Cohen urenlang gesprekken met de vroegere Commissaris-Generaal. Wimmer toonde weinig reserve in zijn enerzijds was de Führer een fanaticus, gesprekkëh met dr. Cohen op wie hy feet, die het a!s zyr zending zag hei nationaal-socialismc over de gehele wereld te brengen, anderzijds was hij een politicus die in koel en nuchter overleg, maar ook met diplomatieke handigheid moest handelen. In volko men overeenstemming met zijn ka rakter en aapleg trof hij soms onbe wust, maar volgens dr, Wimmer ook wel opzettelijk, tegenstrijdige be. slissingen, die door zijn partij, en SS-leiders op verschillende wijzen werden geïnterpreteerd. Het waren deze verschillende interpretaties van Hitiers instructies, die de slechte ver. houdingen tussen partij en SS. toe spitsten, schapsmens maakte, die tor zijn eigen noodlot in de politiek terecht, is .geko men. Wimmer zeide dan ook zich „als hij vrij zou zlin". uitsluitend aan de wetenschap te zullen wijden. HU toonde zich over Duitslands -capitulatie niet teleurgesteld, zag niet om naar het .ver leden, maar richtte zyn blik op de toe komst. Hii had Seyss-Inquart leren keh- nen in 1936. toen zij elkaar on een bij eenkomst van e^n bi,1b°lkving. waar bij Seyss een inleiding 'hield, hadden ■mtmoet. Volgens Wimmer was Seyss-Inquart in de kringerf der NSDAP een weinig i geziene 'figuur, omdat bij Oostenrijker missie der Nazi s in Nederland een ver keerde loop had genomen." Als grootste fout van de Duitse po litiek hier te lande merkte Wimmer aan: de onbekendheid met de. Neder landse aard. De Nederlanders waren volgens he mrelatief objective lieden, die overigens gaarne „neen" zeiden, maar deze gewoonte ook onder elkaar botvierden. Hij schilderde Schmidt als een fana ticus. Rauter, die tegen de zin van Seyss-Inquart door Himmler in ons land was aangesteld en steeds1 een'fel tegen stander van Schmidt was geweest, wei. gerde aanvankelijk in Munster de begra fenis van Schmidt bij te wonen, nadat deze door zijn val uit een rijdende trein in Frankrijk_ (algemeen wordt thans aangenomendat het zelfmoord is ge; weest) gedood was. Himmler antwoord de toen echter aan Rauter, dat hij er wel üiaar toe moest gaan, „omdat het gerucht, als zou de SS. Schmidt hebben vermoord, rfnders nog meer voedsel zou vinden." Terwijl de voorbereidingen voor het proces tegen Rauter zodanige vorde ringen maken, dat de SS-Gruppen- führer binnen -afzienbare {ijd voor zijn Nederlandse rechters zal worden ge leid, is over de berechting van dr. INVOERBEPERKINGEN MOGELIJK? Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Financiën betreffende de nota inzake onze deveizenpositie ontlenen wy de volgende treffende zinsnede De onzekerheden in de toekomst maken, dat de noodzaak om tot dras tische invoerbeperkingen over te gaan, hoe pijnlijk ook voor onze consumptie en voor het herstel van het lan j. op zeker ogenblik alsnog kan Intreden, indien de noodzakelijke buitenlandse financiële hulp niet mocht worden verkregen. De minister heeft zich voorgenomen een nadere belichting van het devie- zenprobleem te verschaffen, zodra over de omvang van de te verkrijgen financiële hulp uit het buitenland meer zekerheid bestaat. Regering vormt aardappelen-reserve Hoewel de oogst aan consumptie aardappelen ondanks de droge zomer over'talgem. niet onbevredigend is ge weest. aldus het Ministerie van Land bouw Visserij en Voedselvoorziening, dient de regering toch e?n zekere reser ve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een belangrijk kwantum gedacht wordt aan 400.000 ton van de telers Wimmer nog geen enkele beslissing i in de Noordelijke provincies op te ko- getroffen. De vraag of de geallieerde pen. welke reserve indien zulks nodif bezettings-.utoriteiten hem daart-oe aan zóu blijken als aanvulling van de voor- Nederland zullen uitleveren, kar» nog I raden consumptie-aardann°i^- ""bruikt niet worden beantwoord. zal kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2