H.M. de Koningin zal Staatszaken tijdelijk overdragen- ONZE BELASTINGEN Prinses Juliana Regentes van het Koninkrijk Ongerustheid over Hare1 Majesteii's gezondheid onnodig Prinses A rmgard en Prins Aschwin hij Marijkers doop Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT 86ste Jaargang ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 No. 2620J! Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Tijdelijke overdracht van Koninklijk gezag HM. DE KONINGIN heeft, gebruik makende van de mogelijkheid, welke artikel 43 onzer Grondwet diSfertoe biedt en zodra het daarop be rustend wetsontwerp door de verenigde vergadering der Staten-Generaal tot wet zal zijn verheven, besloten de uitoefe ning van het Koninklijk gezag tijdelijk neer te leggen, zulks ten einde volledig uit te kunnen rusten van de vermoeie nissen, welke de behartiging der staats zaken in een bij uitstek moeilijke tijd als dfe laatste jaren noodzakelijk met zich brengt en die Haar gezondheid in gelukkig niet ernstige mate hebben aan getast. Gedurende deze hopelijk kortüu- rige periode zal H.K.H. Prinses Ju- liana als Regentes van h?t Koninkrijk optreden. v Werd luttele dagen geleden medege deeld, dat H.M. Zich nog niet voldoende hersteld achtte om'Haar hoge taak weer op te nemen, weshalve Zij Haar rustkuur voor enige tijd verlengde, thans blijkt de menselijkheid om zich tijdelijk geheel aan de staatszaken te onttrekken, wil de rust werkelijk doeltreffend zijn en het beoogde volledig herstel binnen zo kort mogelijke termijn worden verwe zenlijkt. Wie ook maar iets weet van de gron digheid. waarmede H. M. de Haar voor gelegde stukken bestudeert alvorens er Haar goedkeuring aan te hechten, be grijpt ook, dat van werkelijke rust nooit sprake kan zijn, wanneer de staatszaken, welker afdoening in 's Lands belang geen uitstel gedogen, toch dagelijks aan Haar goedkeuring zouden moeten worden on derworpen. Het Nederlandse volk, dat sedert de jongste wereldoorlog hechter dan ooit te voren met zijn Vorstin verbonden is, betreurt de aanleiding, welke het thans aangekondigde wetsontwerp het aanzijn schonk, doch het wenst uit het diepst van zijn har.t en het bidt met grote vurigheid, dat God de Heer Hare Ma jesteit Koningin Wilhelmina spoedig herstel van krachten zal schenken, op dat Zij in het komende jaar van Haar Gouden Regeringsjubileum wederom de troon van Oranje zal sieren, gelijk Zij met voorbeeldige toewijding en Zichzelf nimmer ontziende inspanning reeds bij kans een halve eeuw heeft gedaan. God zeeg'ne en behoede onze Koningin. REEDS in een vorig bericht is medegedeeld, dat H.M. de Koningin zich nog zeer vermoqid gevoelt en zich opnieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de Staat. Ten einde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij de verenigde vergadering der Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaakt, waarin met toepassing van art. 43 van de grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Ma jesteit, zodra Haór gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedu rende welke de Koningin het Koninklijk gezag neerlegt, H.K.H. Prinses Juliana'als regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare Majesteit is voornemens om terstond na de totstandkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H.M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige ongerustheid voor Haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Het behoeft nochtans niet te verwon deren, dat de zware zorgen, welke op haar hebben ge drukt en nog steeds drukken, niet ongemerkt aan Haar gezondheid zijn voorbij gegaan. Denkt U eraan? A.s. Maandagmorgen om 9 sluit de inzending voor Straatnamen-prijsvraag. Is oplossing al in ons bezit? Uw PRINSES JULIANA WORDT REGENTES VAN HET KONINKRIJK Nog kan worden opgemerkt, dat de mogelijkheid om de Koninklijke waar digheid tijdelijk te doen waarnemen door een regent, bij de grondwetsherziening van 1922 in de grondwet is opgenomen. De grondwetgever is daartoe gekomen in verband met de destijds wel eens ge opperde gedachte ener reis van H.M. naar Nederlands Indië. Men heeft deze mogelijkheid, in de grondwet ook opge nomen voor het geval de Koning een reis naar het buitenland zou willen .ma ken, of de regering tijdelijk zou moéten neerleggen tot herstel van gezondeid. Het artikel, dat hierbij in het geding: Is. luidt: Het Koninklijk gezag wordt mede waargenomen door ieen regent, in ge val de Koning krachtens ene wet, waarvan het cntwerp door hem is voorgedragen, tijdelijk de uitoefening van het koninklijk -gezag heeft neer gelegd. Over het ontwerp dier wet, welke tevens in de benoeming van de regent voorziet, beraadslagen en be sluiten de Staten-Generaal in ver enigde vergadering. Verwacht mag dus worden, dat bin nenkort een op dit artikel steunend wetsontwerp aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. Zoals uit de tekst van het/artikel blijkt, is Prinses Juliana in tegenstelling tot het be paalde bij an-dere grondwetsartikelen, op regentschap betrekking hebbende -in dit geval niet automatisch regentes. Het wetsontwerp" zal de aanwijzing van Prinses Juliana tot regentes bevatten. De voorzitter van de Eerste Kamer roept de Staten-Generaal in verenigde vergadering bijeen. De behandeling, waaraan de gewone procedure van het onderzoek in afdelingen (zeven), het opmaken van een verslag door ene com missie van rapporteurs enz. voorafgaat, zal weinig tijd behoeven te kosten. Vol gens het reglement van orde vcor de verenigde vergadering, kan geen besluit worden genomen, indien niet 76 leden aan de stemming dëelnemen. Is het wetsontwerp wet geworden, dan zal Prinses Juliana in een verenigde vergadering der Staten-Generaal be ëdigd worden. Zij legt de eed of belofte in handen van de voorzitter af. H M. KONINGIN WILHELMINA MOET RUST NEMEN. Zweedse kroonprins en Churchill verhinderd Van de buitenlandse peten, die zijn uitgenodigd tot het bijwonen van de doopplechtigheid van Prinses Marijke, zullen alleen de Groothertogin van Luxemburg met Prins Felix van Luxemburg persoonlijk aanwezig zijn. De Kroonprins van Zweden kan door het bezoek van de Koning van Denemarken aan zijn land, niet komen. Hij zal zich doen vertegenwoordi gen door de Zweedst gezant. Mr. Winston Churchill is, in verband met drukke werkzaamheden, ver hinderd over te komen. Zijn echtgenote zal echt te de plechtigheid bijwonen Behalve H.M. de Koningin en de Prinsesjes. zullen van de familieleden van het Prinselijk Paar ook de moeder vai# de Prins. Prinses Armgard en zUn broer, Prins Aschwin, aanwezig zijn. PRINS ASCHWIN GEDURENDE DE OORLOG. Prins Aschwin studeerde van 1931 tot aan het uitbreken van de oorlog te Berlijn Sinologie. Oost-Aziatische kunst geschiedenis, algemene kunstgeschie denis, archeologie, praehistorie, ethno- logie en philosophie, In 1933 behaalde hij o.a, het diploma Chinese tolk. Evenals iedere andere Duitser móest hij voor militaire dienst opkomen, on der de voor eenieder geldende dienst plicht-bepalingen. Op 25 Mei 1940, tijdens een fello perscampagne tegen Prins Bernhard, werd hü uit het officierscorps en het Duitse, leger ontslagen, zonder opgaaf van redenen. Mondeling werd de toe lichting gegeven, dat dit het gevolg was van de houding van Prins Bern- BINNENLAND. De 65-Jarige J. Dethmers te Almelo, die op het. dak van een achter zijn woning staand schuurtje met een stok noten van een boom sloeg, is daarbij achterover ge vallen en met zijn hoofd op de grond terecht gekomen. Het slaohtoffer was vrij wel op slag dood, Op 't ogenblik wordt ln de Nederlandse mijnen een onderzoek ingesteld naar mogelijkheden van ondergrondse vergas sing van steenkoollagen. Het onderzoek bevindt zich echter nog in een thfeoretlsch stadium. Gistermiddag zijn enige complexen van de fabriek der N.V, Diddens en van Asten, voorheen Spinnerij N ij verdal te Hel mond uitgebrand. De schade aan balen wol en katoen bedraagt naar schatting enige honderdduizenden guldens In het Philips ontspamilngsgebouw te Eindhoven heeft gistermiddag onder grote belangstelling van de zijde van de vroegere medewerkers van de ra-dlo-omroep „Her rijzend Nederland", de onthulling plaats gehad van een relief in marmer, dat be stemd ls blijvend de gedaohtenls te be waren aan het feit, dat drie jaar geleden ln een noodstudlo in dit gebouw de eerste uitzending plaats had: van de eerste vrije zender op Nederlandse bodem sinds de bezetting De Almelose recherche heeft aange houden E A. Brugman, bijna 25 Jaar ln dienst van de chemische wasserij fa. Palthc als boekhouder van de depots, wegens verduistering van ten minste f. 25.000. Ook ls gearresteerd de depot- boMder van Paltho in Den Haag, J. P. vSmlt, die medepllohtig schijnt te zijn ge weest bil de fraudes van B. De tenor Tito Schlpa, die tussen zijn Amerika-tourneé's voor enkele concerten in de hoofdsteden van Europa naar de oude wereld komt, zal ook ln ons land -optreden Vastgesteld ls voorlopig slechts een enkel concert te Amsterdam. OP 4 November zal het startsein voor de herbeplanting van Walcheren worden gegeven; deze dag wordt een historische dag voor geheel Zeeland. Het intergeallleerd bureau voor schadevergoedingen te Brussel heeft aan ons land toegewezen een deel van de Mes- serschmidt-, Focke Wulf- en Junckers- fabrleken. buitenland De Britse kapitein Farran. die te Jeruzalem voor de rechtbank was versche nen. onder beschuldiging van moord op de 16-jarlge jood Rubowitz, ls vrijgelaten. De rechtbank achtte geen termen voor rechtsvervolging aanwezig. De regering van de Sovjetunie heeft de uitnodiging om deel te nemen aan de op 21 November as. te openen interna tionale handelsconferentle te Havapna van.de hand gewezen. De Griekse premier. Soefoelis heeft het bericht betreffende het vormen van een gecombineerde Grieks-Turtee generale staf onder supervisie van een Amerikaan, tegengesproken Tussen de Britse, kolenraad en afge vaardigden van het Verbond: van Britse mijnwerkers is een overeenkomst gesloten, waarbij de mijnwerkers vrijwillig een half uur per dag langer of ook Zaterdag zullen werken. Acht voormalige functionarissen van het concentratiekamp Flossenbuerg, die in Januari door het Amerikaanse Hof van oorlogsmisdaden te Dachau ter dood ver oordeeld waren, zijn In de militaire ge- i vangenls van Dachau, opgehangen. Onder hen bevond zloh de Nederlander Willy Olschewsky. I Gandhl heeft zijn 79e verjaardag ge vierd. De Bulgaarse redering heeft een nota j aan Engeland gezonden, waarin het pro test Inzake de executie van Petkof wordt verworpen, zijnde ln strijd met alle prin cipes van het Internationaal recht. Drie Hongaarse partijen hebben ln petities aan het klesgerechtshof verzocht om de jongste Hongaarse verkiezingen on geldig te verklaren wegens onrechtmatig heden. Een verzoek van de Engelse minister president Attlee om. het aantal gewapende strijdkrachten van Engeland te beperken ten einde de dollaruitgaven te verminde ren ls in beginsel door de militaire leiders na overleg met het kabinet aanvaard. Leger, vloot en luchtmacht hebben de mogelijkheid onderzocht 20 te besparen. Het Hongaarse kabinet heeft beslo ten Ferenc Nagy. voormalig eerste nainlster van zijn Hongaars burgerschap vervallen te verklaren. Een dergelijk besluit ls ook leider, van de Vrijheidspartij. ff In de laatste 24 uur werden 53 choiera-gevallen met dodelijke afloop ge rapporteerd, aldus -het Egyptische minis terie van. volksgezondheid. Verder werden 92 nieuwe positieve gevallen en 92 ver dachte gevallen gemeld. Luitenant Philip Mountbatten ls offi cieel opgenomen ln de Anglicaanse kerk. Hü was Grieks-orthodox. De Engelsen hebben voor de Pale stijnse kust weer 2 schepen met ruim 3000 Joodse Immigranten aangehouden. De Joden zijn daar Cyprus gebracht. Winston Churchill ontving gisteren het ereburgerschap van Brighton, terwijl hem voorts namens de burgerij een stoel stijl Lodewijk de vijftiende werd aange boden. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dati tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: ggne. Kon Ned. Landmacht: Sold. G Lette, Hengelo. Tijd. luitenant A. B. B. ter Braak, Hengelo- Luit.- Kolonel J. M. Koeman, Amsterdam. Sold. W. Martens, Cuyk (N. Br-). Sold. H. Kolk, Kampen. Sold. A. C- M. H. Teurlings, Tilburg. Sold F. J. Verheyden, Boxtel. 2de«luit G. Bakker, ZeisC. Sold- H. Botterman. Amsterdam. Sold. J. C. Oostenrijk, Doorn Kapitein J. W. F. ter Pelk- wijk, Utrecht. Sold. T. Brakers. Emmen Sold. 1ste kl. H. J. Numan, Beverwijk Sold. I. Catsman, Schie dam. Sold. 1ste kl. C G. van der Gaag, Berkel en Rodenrijs. Sold. G. Zentveld, Egmond aan Zee. Sold. H. Vige, Haarlem. Kon. Ned. Ind. leger: Soendanees sold. 2e kl. Rol. Timorees sold. Ie kl. inf. L Meioek, Timorees sold. 1ste kl. inf. Wake Wowa, Jav. mil. sold. Samin Bin Kain, res. kapt. staf a diviste C. J. J. M. Emons. hard gedurende de eerste 14 dagen van de oorlog in Nederland. Tot de herfst van 1940 heeft Prins Aschwin vervolgens bij zijn moeder gewoond en-gestudeerd en daarna heeft hij zijn studies te Berlijn voortgezet, waar hij begin 1942 aan de universiteit de doctorstitel in de philologie behaal de. Na zijn promotie, werkte Prins Asch win aan het Oost-Aziatisch museum te Berlijn. Deze jaren te Berlijn waren voor hem uit de aard der zaak bijzonder onaangenaam en moeilijk, aangezien het overgrote deel van zijn vroegere kennissen uit vrees of om andere re denen op grond van de houding van Prins Bernhard geen betrekkingen meer met hem wensten te onderhou den. Sumatra's Oostkust autonoom gebied. Dr. Van Mook heeft een bespreking gehad met het voorbereidend comité voor de vorming van een autonoom ge bied Sumatra's Oostkust. Volgens een officieel communiqué, la o.a. omtrent het volgende punt over eenstemming bereikt: Het gebied van Sumatra's Oostkust, waar thans de Nederlandse regering rechtstreeks verantwoordelijk is voor de orde en de veiligheid, zal tot auto noom gebied gemaakt worden. (Dae- rah Istimewa Sumatra Ti moer)zulks in overeenstemming mqt de in de pe tities en betogingen tot uitdrukking gebrachte wens van de overgrote meerderheid van de Ingezetenen van deze gebieden. De voorzitter en enkele leden van het comité zullen morgen naar Batavia rei zen, ten einde tot een definitieve vast stelling van verschillende besluiten te komen. Verbod tot publicatie van Republikeinse legerberichten. Aneta meldt uit Batavia dat bjj be velschrift krachtens de staat van be leg en getekend door het hoofd van het tijdelijk bestuur te Batavia, mr. A. Zwagers, het de dagbladen en an dere periodieken verboden is. Repu blikeinse legerberichten op te nemen. Het bevelschrift, dat 26 September gedateerd is en op die dag ls ingegaan, ls pas 2 October bekend geworden. RONDETAFEL-CONFERENTIE IN BANDOENG. Volgens het „Dagblad" zal op 12 Oc tober de rondetafel-conferentie van vertegenwoordigers van West-Java in Bandoeng beginnen. Op deze conferen tie zal ojn. aandacht besteed \vorden aan de vraag of West-Java een afzon derlijk gebiedsdeel zal vormen, hetzij geheel zelfstandig in federaal verband of deel uitmaken van een groter staat kundig geheel. VOORLOPIG VERHOOR VAN NADJAMOEDDIN. De Officier van Justitie te Batavia heeft voor zijn ambtgenoot te Makas sar een aanvang gemaakt met het voorlopig verhoor van Nadjamoeddin. DE „MERDEKA" WEDEROM VERSCHENEN. Op 1 October is het bekende Repu blikeinse dagblad „Merdeka" opnieuw verschenen met een inleiding van Gani. 2 DODEN EN 3 GEWONDEN. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen op 1 October 2 gesneuvelden en 3 gewonden. Vanaf het moment dat hij weer naar Berlijn kwam is hij begonnen met een aantal vrienden mede te werken aan het verzet. Hij werkte voor verschillen de groepen, waarvan verscheidene le den werden gearresteerd en ter dood gebracht. In Berlijn had hi) tevens iöuw contact met de daar nog aanwe- _ige Nederlanders, dlë zich voor de goe de zaak beijverden, zoals bijv. de heer Mlllenaar. thans lt.-kolonel bij de Ned. militaire missie te Berlijn. In de herfst 1944 werd hij gedwon gen enkele maanden in het Oosten te graven, hetgeen hem vermoedelijk voor arrestatie heeft bewaard. Zijn moe der werd intussen door de SS uit haar huis gezet en moest haar intrek nemen in twee kamers in West-Falen. Toen de geallieerde legers dit gebied nader den, heeft Prins Aschwin zich in de winter 1944—1945 bij haar gevoegd. Prins Aschwin heeft Prins Bern hard via diplomatieke vrienden gere geld voorzien van materiaal, dat door de Engelse intelligence gebrqikt kon worden. De overlevenden van zijn vrienden uit de verzetsgroepen, met wie hij samenwerkte, hebben thans gezag hebbende functies in Berlijn en Pots dam. DROOG. De Bilt verwacht tot Zondagavond Enkele overdrijvende wolkenvelden met op vele plaatsen ochtendmist. Iets hogere temperatuur dan vandaag en ln het algemeen weinig wind. 5 OCTOBER. Zon op: 6.46 uur; onder: 18.11 uur. Maan qp: 20.36 uur; onder: 13.10 uur (7 Oct. L. K.). Hoogwater te Katwijk te 6.56 en 19.17 uur (6 Oct.: 7.40 en 20.05 uur). Lieftinck tot dc schim van Alva: „We zijn blü dat wij de tirannie kwijt zjfe maarhoe kwam jij rond met die tiende penning?" LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1