„Vrijheid van godsdienst en geweten is nimmer verzegeld" De Geer moet 13.300 boete betalen Dringende waarschuwing van ds. Kuilman in Pieterskerk WEERBERICHT De Gaulle of het Communisme De Fransen op het kiezerspad Nieuwe eis vormde anti-climax Sultan Kaharoeddin over Nadjamoeddin's ontslag Gezagsdragers pleegden uitgebreide malversaties Met een enkel woord De nieuwe bonnen 86ste Jaargang DONDERDAG 2 OCTOBER 1947 No. 2620Ö LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f,3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Aan de vooravond van 3 October: Wtfdingsure in de Pieterskerk van „Ex Animo": traditioneel weerkerende ge beurtenis: plechtig, indrukwekkend en ontroerend! Want dan worden wij ,,in deze tüden van zorg, waaraan alle volkeren ter wereld blootstaan", gelijk ds. D. Kuilman het in zün wijdingswoord zo nadrukkelijk uitsprak, herinnerd aan de strijd onzer voorvaderen in 1574. In zijn gebed smeekte ds. Kuil man de zegen af voor de volkeren der ganse wereld, opdat zij elkaar niet ongelukkig, maar gelukkig mogen maken. Een ernstig woord in een ern stige tijd! Dat wijdingswoord van ds. Kuilmah.i treffend door zjjn overtuigingskracht,1 door zijn warm sentiment tijdens de ve le vergelijkingen tussen de bevrijding van 1574 en 1945, stond in het centrum van deze samenkomst, door duizenden bezocht. Spreker deed een greep uit die be langrijke en droeve gebeurtenissen van 1574, welke zich in de Sleutelstad af speelden, gebeurtenissen, welke wij nim mer vergeten mogen. Hij wees er op, dat van 16741830 ten gevolge van een slappe houding van de Kerkeraad, de „generale bid- en dank stonden", door de Vroedschap van Lei den ingesteld als dankbare herinnering aan het feit, „dat God ons genadiglijk geholpen had", achterwege bleven. Toen m 1830, rakelden de studenten de bevrijdingsfeesten weer op, zij gaven de arme mensen haring en wittebrood en brachten met feestvieringen weer tot uitdrukking, wat in 1574 bedoeld en la ter verwaarloosd werd. Spr. herinnerde voorts aan de woor den van ds. Touw in de Pieterskerk in 1940: Zjj waren zö indrukwekkend en moedig, dat wij meenden, dat de Ko ningin ons de volgende dag zou ko men bevrijden. In deze Kerk werd tot uitdrukking gebracht „dat wij testrij den hebben voor onze geestelijke vrij heden" en gelijk prof. Kraemer het eens zeide, van het „een volk kan slechts bestaan, als het God wil die nen". Laat ons deze dingen in gedach ten houden, voor zich weer dreigende wolken samenpakken en niemand kan zeggen, wat er komen zal. Vervolgens ging spr. diep -in op de tijd, dat Alva ons tyranniseerde en het volk werd uitgezogen. Er werd toen be grepen, dat wij van Spanje niets had den te verwachten. Philips H zcu ons vertrappen en beknotten in onze -gees telijke vrijheden. Prins Willem van Oranje begreep en doorzag echter alles. Hij stelde zijn goed, geld en eer in de waagschaal en zag in de jaren 1572 1574 op tot de Potentaat der Potentaten. Na een overzicht gegeven te hebben van het eerste en tweede beleg van Lei den, wees spreker op de grote voedsel - nood, de uitputting en de pest, waar door in' 4 maanden 2/5 van de Leidse bevolking de dood vond- Dit betekent, dat in 1945 32-000 mensen om het leven zouden zijn gekomen. „God heeft ons in 1945 gezegend boven hen van 1574", laat ons ddt bedenken", aldus spreker, die voorts herinnerde aan de talrijke moe dige mannen en vrouwen van 1574, die ook de verleidelijkheden der „glippers" weerstonden. Uitvoerig stond ds. Kuil man stil bij de uiteindelijke bevrijding van de Sleutelstad, wier inwoners, even als in 1945, na de doorstane uitputting, toen de laatste Spanjaard uit de Lam menschans verdwenen was, een „won derbaarlijke vreugde in hun ziel droe gen, welke onbeschrijfelijk was. Dat ge voel van „eindelijk vrij!" is één van de dingen, die een mens stil met zich mee draagt. Onze Vaderen hadden toen be hoefte, naar de Pieterskerk cp te gaan: zij hebben geknield en geschreid en ge zongen „Ik zal met al mijn hart den Heer blijmoedig -geven lof en eer! „Dreigende wolken en een mogelijk onweer komen weer opzetten". Wie zullen nü komen, om ons van godsdienst en gewetensvrijheid te be roven?" Prof. Fruin heeft gezegd: „Vrijheid van godsdienst en van ge weten is één van die geestelijke klei nodiën, wier bezit nooit voorgoed ver zegeld is". „Willen wij dat nooit vergeten?" En laat ons tevens nooit vergeten, Indonesische kwestie deze week in Veiligheidsraad? De Indonesische kwestie zal tij dens de volgende bijeenkomst van de Veiligheidsraad worden behan deld. Gromyko drong er op aan, de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk te bespreken, daar vol gens de door^hem ontvangen in lichtingen de militaire operaties in Indonesië voortduren. De voorzitter, Sir Alexander Cadogan. zeide, dat hij zou trach ten de debatten over deze kwestie morgen of Zaterdag te laten plaats hebben. WEINIG WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenveldenen hier en daar ochtend-mist. Na koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 3 OCTOBER- Zon op: 6.42 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 19.36 uur; onder: 10.24 uur (7 Oct.: L.K.) Hoogwater te Katwijk te 5.42 en 19 59 uur. (4 Oct.: 6.17 en 18.36 uur). wat Prins Willem van Oranje óók nooit vergat: „Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God, mijn Heer!", als uit de drei gende wolken weer onweer en bliksem losbarst". Aldus eindigde ds. Kuilman zijn ver manend woord, dat stellig op alle aan wezigen een diepe indruk heeft gemaakt. Het Gemengd en het Jeugdkoor van Ex Animo", alsmede de organist, de heer Leo Mens. waren daar, om met zang en spel een muzikale omlijsting van dit woord te geven. En zij deden dit op een zuivere en toe gewijde wijze, waaraan oor en geest zich komren verkwikken. Daar hier van een concert geen sprake was, doch slechts de wijding van deze prachtige avond versterkt diende te worden, lijkt het ons onjuist, op de mu zikale prestaties nader in te gaan. Het zij genoeg hier t-e verklaren, dat het- Het 3 October-feest van vroeg tot laat 614 uur: Reveille (privé!) 7 uur: Reveille Stadhuisplein. 8 uur: Koraalmuziek v. d. Werff- park. 814—914 uur: Militaire mars. 81£10 uur; Uitdeling haring en wittebrood (Waaggebouw). 81410 uur: Wedstrijd voor bak en transportfietsen (Levendaal) 9—24 uur: Lunapark Schuttersveld. 910 uur: Kinderfeesten Stadhuis plein Steenstraat, Kooipark en Jan van Houtkade. 10 uur: Herdenkingsdienst Pieters_ kerk. 1012 uur: Tentoonstelling „Lei den's Ontzet" (Lakenhal). 101114 uur: Fontein Vismarkt springt. (Gaat dat zien!) 1316 uur: Optocht „10 eeuwen historische klederdrachten". 202214 uur: Cabaret Gehoorzaal. 23 uur: Vuurwerk Schuttersveld. 1 uur 'snachts: Taptoe (privé!) geen zij ten gehore brachten, ook nu weer van nobel gehalte was. De menigte, w.o. zich ook burgemees ter van Kinschot en de bestuursleden der 3 Octobcrvereniging bevonden, ver liet dan ook in hoge mate gesticht het feestelijk ver heli te kerkgebouw, bezield met goede voornemens, om naast de vreugde van het 3 Octoberfeest ook de waardigheid daarvan niet te vergeten! „Ex Animo" deed er wèl aan, ens wederom deze schone avond te schen ken Diplomatieke druk op Sovjet-Rusland ANDERS OORLOG ONVERMIJ DELIJK? In een bijeenkomst van de afd. 's-Gravenhage van „The New Com monwealth" heeft Lord Bertrand Russell een beroep gericht tot alle landen van West-Europa, welke hü verzocht gezamenlijk sterke diploma tieke druk te oefenen op Sovjet-Rus land, om dit land er toe te brengen het voorstel van de Ver. Staten om een internationale instantie voor con trole op de atoomenergie in het leven te roepen, te aanvaarden. Russell zeide. dat indien de Russische weerstand hiertegen door diplomatieke druk overwonnen zou kunnen worden, een internationaal regeren misschien geleidelijk op vreedzame wijze tot stand zou komen. Diplomatieke pressie zou waarschijn lijk méér succes hebben wanneer ver schillende landen deze ondersteunden, dan wanneer het uitoefenen van die pressie werd overgelaten aan de Ver. Staten. In het geval diplomatieke druk geen resultaat heeft, zou vroeg of laat, al dus Russell, een oorlog onvermijdelijk zijn. „Indien er al een oorlog moet komen, zo vervolgde spreker, dan zal deze minder destructief zijn wanneer hij spoedig komt dan wanneer hij nog op zich laat wachten en ook minder des tructief naarmate meer landen de Ver. Staten steunen". Naar zijn pacifistisch standpunt ge durende de oorlog 1914—1918 gevraagd, antwoordde Russell: „Toen was ik een pacifist, maar nu niet meer Ik geloof de toen. dat het niets ter zake deed of Engeland al of niet door de Duitsers bezet werd, omdat ik hen niet erger dan anderen beschouwde. De Nazi's evenwel hebben mij van standpunt doen veranderen". (Van, onze correspondent te Parijs). De maand October zal in Frankrijk, po.ii.itk gesproken, in het teken staan der gemeenteraadsverkiezingen. Voor de negende maal sedert de bevrijding zal het Franse volk worden uitgenodigd zich uit te spreken over de diverse pro gramma's en beloften, die de partijen haar doen en presenteren. Van oudsher doet men goed uit de resultaten van gemeenteraadsverkiezingen, niet al te definitieve conclusies te trekken om trent de nationale machtsverhoudingen der partijen, want in de er aan vooraf gaande strUd, plegen de politieke prin cipes sterk te worden vermengd met persoonlijke rivaliteten van locale aard. Men is hier niettemin thans algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van het a s. verkiezingstournooi duidelijk zullen kunnen maken, in welke richting ten aanzien van enkele essentiële punten In een juridisch scherp betoog heeft de advocaat-fiscaal, prof. mr. Lange- meyer geconcludeerd tot vernietiging van de gewezen sententie, doch alleen voor wat de straf betreft en veroor deling tot een geldboete van f. 13.300, subsidiair vier maanden hechtenis. De uitspraak zal gegeven worden op 29 October. Prof. Laiigemeyer stelde de vraag of het juist geweest is, dat deze vervolging :s ingesteld en beantwoordde deze vraag bevestigend. Ieder heeft de terugkeer en het schrijven der brochure als nadelen voor ons volk geacht. De cassatie-mid delen besprekend wees spr. op de ruime interpretatie, welke de raad steeds gaf van art. 102, waardoor men kan aanne men, dat afbraak doen aan de verzets- géest onder dit artikel valt. De brochure zouden de Duitsers nooit hebben laten verschijnen, indien die voor hen geen voordelen zou hebben geboden. Mag men aannemen, dat hier opzet bij de Geer in 't spel was? Over dit punt heeft spr. lang geaarzeld, maar hij moet die vraag bevestigend beantwoorden. Hij grondt die mening o.a. op de waarschuwing van de heer Pelt en het feit, dat de Geer in zijn brochure het gevaar van ontmoedi ging der bevolking niet weerlegd, alles verkleind heeft- De Geer moet zich dus deze gevaren bewust zijn geweest, al zal hij thans volkomen te goeder trouw er van overtuigd zijn, dat hij het opzet niet gehad heeft. Heel groot kwaad heeft in tussen de brochure niet gesticht, nadat zijn terugkeer zijn gezag bij ons - volk reeds danig verminderd had. Wat nu de strafmaat betreft, deze is moeilijk omdat die moet passen bij de waardering der feiten als bij de leeftijd van de requirant. Bij dit zo rijk gescha keerde en tragische geval concludeerde spr. tot vernietiging van de gewezen sen tentie en tot bovengenoemde eis. Na het pleidooi van mr. Nijsingh had de heer de Geer, vóór het betoog van prof. Langemeyer. een uitvoerig, ten dele juridisch betoog gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de gevreesde gevol gen van zijn terugkeer niet zijn inge treden. Hij had die ook niet voorzien en alleen willen delen in het lot van zijn landgenoten en zijn gezin. Het is niet denkbaar, dat hij in de kaart zou heb ben willen spelen van de vijand van al wat hem lief was in cultuur en staats- herstel. Het motief van de brochure was ge richt op het belang van de staat. Zij beoogde de mogelijkheid te peilen de wereldafbraak stop te zetten met volle dig vrijheidsherstel der democratieën. De heer de Geer trok een vergelijking met de brochure-Colijn, waaraan hij zich destijds heeft geërgerd. Maar nie mand zou het toch in z'n hoofd krijgen Colijn, zo hij nog leefde, wiens vurige vaderlandsliefde boven iedere verden king verheven was, te willen straffen. De sententie van het Hof besprekende zeide de heer de Geer, dat men niet moet denken, dat hij zijn vrijheid zal willen kopen door het schenken van grote sommen, waarover hij moreel niet meer kan beschikken. De heer de Geer hoopte ten slotte, dat de Raad het aan spr. aangedane onrecht zoveel als mo gelijk is, ongedaan zal maken. De nieuwe eis bleek voor het publiek een anti-climax te vormen en er ont sponnen zich na afloop direct felle dis cussies. Het wachten is nu op het von nis van de Raad op 29 October Men zou zo zeggen dat sir Stafford Cripps ondanks de moeilijke omstandig heden met plezier de functie van mi nister van economische zaken van En geland aanvaardt. (Foto ANP-R.) Jonkheer De Geer en zijn zoon betreden het gebouw van de Hoge Raad waar de Raad van Cassatie zijn zaak behandelde. (Anefo-Noske) Morgen geen „L. D." In verband met het feest van Leiden's Ontzet zal ons Blad morgen niet ver schijnen en zullen onze Bureaux de ge hele dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. Geneesmiddel tegen kinderverlamming Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, heeft dr. Oldshausen van Sleeswijk-Holstein een nieuw mid del tegen kinderverlamming gevonden, dat, wanneer het op het juiste ogenblik door middel van een injectie wordt toe gediend, zeer snel werkt. Het middel bestaat uit een oplossing van druiven- suiker, waarin zich een aantal andere elementen bevindt, o.a. zilver. Tot. dus ver zijn echter slechts kleine hoeveel heden van het middel beschikbaar. ZWEEDSE ONDERZEEBOOT TERECHT. De Zweedse onderzeeboot „Draken", die na het nemen van experimenten met een nieuw type luchtverversingsinstal latie niet was verschenen op de afge sproken plek nabij Gothenburg, is te recht. Zij was door onderzeese stromin gen afgedreven. de publike opinie zich zal ontwikkelen. Die essentiële punten zijn: de popula riteit van generaal de Gaulle en de al of niet gekrompen aanhang der com munistische partij. GEEN SYMBOOL DER EENHEID MEER. Tijdens de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad van 1945 was De Gaulle nog aan de macht. Hij werd toen door de communisten gesteund, door de socialisten geadviseerd, dobr de katho lieken vereerd en door de radicalen ge negeerd. Thans treedt De Gaulle op als leider van een eigen politieke partij. Zijn „Rassemblement", dat zich oor spronkelijk aandiende als een boven- partijdlge formatie, heeft zich inder daad op voet van gelijkheid gesteld met de overige politieke partijen, toen De Gaulle bekend maakte aan de verkie zingsstrijd mee te zullen doen. En door neer te dalen in de arena der dagelijkse politiek, heeft De Gaulle zijn aureool als ..nationale held" en „symbool der Franse eenheid" verloren. Hij heeft zich thans, kan men zeggen, politiek gefixeerd: en wel op de uiterst-rechtse flank van het politieke strijdtoneel. Voor de zoveelste maal blijkt dus De Gaulle die naar men fluistert, op de morele en financiële steun van Amerika kan rekenen de pool, waar het Fran se politieke binnenlandse gebeuren om draait. De Communisten, van hun kant, lieb- ben 's generaals handschoen met de bekende voortvarendheid opgenomen. Voor hen gaat de strijd thans om Thorez of De Gaulle; achter welke formule, eens te meer, zich het heden daagse antagonisme tussen Moscou en Washington verschuilt. En tussen die twee uitersten liggen dan. benard en verdrukt, de rest der partijen; radicalen lees: vrijzinnig-democraten so cialisten, katholieken en „liberalen", die zich bereid verklaarden (evenals de radicalen) zich vrijdicht om de generaal te scharen. Zo wobdt dus het beeld: links: de communisten, in het centrum katholieken en socialisten die zo dicht op elkaar gedreven worden, dat men reeds stemmen op hoort gaan, voor de constitutie van de Franse „labour" partij, waarin beiden zich op zouden kunnen lossen en tén slotte, geheel rechts: de vroegere „centrum-partijen", waarmee De Gaulle zich ln wezen heeft geïdentificeerd. DE BLIKSEMFLITS. Het is thans, nogmaals politiek ge sproken, nog tamelijk rustig ln Frank rijk. Doch die rust is te vergelijken met de stilte, welke heerst juist voor het uitbreken van de storm. Voor 5 October a.s. heeft De Gaulle de eerste propa- gandarede aangekondigd, die hij sedert de oprichting van zijn R.P.F. in Parijs zou houden. Men moet zich niet ver wonderen, wanneer deze redevoering de bliksemflits zal blijken, die aan 'n on weer vooraf pleegt te gaan Commissie van Drie thans voltallig A.F.B. meldt uit Lake Success dat de commissie uit de Veiligheidsraad, welke goede diensten zal bewijzen bij de regeling van het conflict in Indone sië, thans gevormd is en haar werk zaamheden kan aanvangen. De Verenigde Staten hebben als ver tegenwoordiger benoemd Frank Gra ham, deken van de universiteit van Noord-Carolina. De twee andere leden zijn zoals be kend Paul Zeeland voor België en rech ter Kirby voor Australië. Zuivering uiting van innerlijke kracht De wnd. president van Oost-Indone- sië. sultan Moh. Kaharoeddin heeft voor Radio-Makassar een rede uitge sproken, waarin hij er o.a. op heeft ge wezen, dat de door de regering van Oost- Indonesië genomen maatregelen het resultaat zijn van een justitieel on derzoek, dat reeds geruime tijd geleden werd aangevangen. Gebleken is het bestaan van uitge breide malversaties, zowel ln kringen van handel en bedrijf als in die der overheid. Dat in de aan de dag getreden on regelmatigheden tevens hooggeplaat ste gezagdragende figuren op ontoe laatbare wijze betrokken zijn geble- BINNENLAND. Morgen zal de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, de heer L Neher, de laatste zes Turbo generatoren ln gebruik stellen, welke na de bevrijding in de centrale der P.N.E.M. te Geertrulden- berg zijn opgesteld, ter vervanging van de In October 1944 verwoeste machines. In een machinefabriek aan de Brielse- laan te Rotterdam maakte de 16-Jarlge electricien A. van Rossen een dodelijke val van een kraan. De 15-Jarige H. Hazelhof kwam. toen hij boven op een beladen vrachtauto zat op de Maaskade ln aanraking met de bovenkant van de opritonderdoorgang. HIJ werd dodelijk gewond- H.M. de Koningin heeft er ln toe gestemd. een ter gelegenheid van Haar 50-Jarlg regeringsjubileum te vervaardigen alburn met werken van de kunstenaars leden van de vakgroep, kunstschilders ln de Ned. Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, te aanvaarden. I De Minister van Sociale Zaken, de I heer W. Drees, is tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Partij van de Arbeid ln de Haagse dierentuin gehuldigd en in de bloemetjes gezet ter gelegenheid van de eerste uitkeringen, krachtens de nieuwe wet op de ouderdomsvoorziening. Te 's-Gravenhage ls overleden de heer C. D. Wesseling. oud-lid van de Haagse gemeenteraad en de Provinciale staten van Zuid-Holland. BUITENLAND. In betrouwbare Griekse regerings kringen voorspelt men de spoedige vor ming van een gemengde coö'dlnatle_com- mlssle, samengesteld uit de generale sta ven van Griekenland en Turk'Ie. De Beierse politiemacht Ms met ge motoriseerde patrouilles verste, kt om de onwettige overschrijding van de grens met de Sovjet-Russische zone tegen gaan. Het Amerikaanse militaire b stuur te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat 50 per- cent van de 520 Duitse krJJgsgevi ngenen, die uit dc- Sovjet-unie naar de Amé. lkaanse j zone z(]n gerepatrieerd, aan hongeroedeem 1 lijden. De Joego-Slavische zaakgelastigde te Athene, die 13 Augustus J.l. naar Belgrado was vertrokken. Is ln Athene teruggekeerd evenals andere Joegoslavische autoriteiten. George Delfaome. de uitvinder van de door de Gestapo toegepaste „badkuur", waarbij de slachtoffers ln Ijskoud water werden gedompeld tot zU het bewustzijn verloren, ls gisteren te Parijs door de kogel terechtgesteld. Toen de bewakers ln zijn cel kwamen om hem naar de plaate van executie te brengen, viel Delfanne flauw en hij moest op een brancard worden vervoerd. De eerste minister van Griekenland, Sophoells heeft medegedeeld, dat hij de minister van buitenlandse zaken. Tsalda- rls, heeft verzocht alle „bevriende regerin gen" te doen weten, dat Griekenland be reid ls „neutrale mogendheden" te doen toezien op de uitvoering van het aanbod der Griekse regering tot amnestie voor guerllla-strJJders. die zioh overgeven. De Britse premier. Attlee, heeft de Britse vakverenigingsleiders de verzekering gegeven, dat de regering niet van plan ls over te gaan tot het invoeren van een loonstop of zloh te mengen ln vrijwillige onderhandelingen tussen arbeiders en werkgevers. ken, is ons niet bespaard gebleven, aldus spr. Een regering, die zich van haar taak t.o.v. de haar toevertrouwde belangen en ten aanzien harer plichten tegen over zichzelve bewust is, zal zich on wrikbaar moeten keren tegen iedere vorm, waarin het gebrek aan integriteit zich uit. i Het bijeengebrachte bewijsmateriaal en de hierdoor aangetoonde omvang van het kwaad heeft de regering tot het nemen van drastische sanerings maatregelen doen besluiten, waarbij zonder aanziens des persoons diende te worden ingegrepen. Toen dan ook uit de resultaten van het justitieel onderzoek was aange toond, dat de minister-president, te vens min, van Economische Zaken, by de aan het licht getreden onregel matigheden betrokken is gebleken op een wijze dat verdere samenwerking met de overige leden der regering tot de onmogelijkheden was gaan beho ren, heeft de Ministerraad m(j een stemmig het voorstel gedaan, om dc leiding van het kabinet zo spoedig mogelijk in andere handen te leggen. Naar aanleiding hiervan verleende ik met ingang van 20 September j.l. aan de heer Nadjamoeddin Daeng Malewa ontslag uit zijn ambten van minister president en minister van Economische Zaken. In de waarneming der beide functies, zoals deze op het ogenblik is geregeld, is'voorlopig geen verandering gebracht. Aan het staatshoofd Z. E. Tjokorde Gde Rake Soekawati zal bij terugkeer de zware taak van het treffen van de finitieve voorzieningen zijn opgedragen, pe zuivering, die de regering heeft ihgezet, zal door u worden gezien als een uiting van innerlijke kracht en als een teken van de vastbeslotenheid om de waardigheid van staat en re gering te handhaven. Voor het tijdvak van 5 t/m 18 Oct. a s. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (serie N) N—02 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits; N—03 Diversen: 500'gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram ver snaperingen; N—04 Diversen: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep; BONKAARTEN KD. KE 711 (serie N) N12 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel, of kindermeel of kinderbiscuits; N13. N—14 Diversen: 250 gram sui ker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop enz. of 250 gram versnaperingen; N15 Diversen: 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep; N—16 diversen: 500 gram bananen (voorinl.); N—16 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel óf kindermeel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MD 711 (bijz. ar beid a.s. moeders en zieken (serie N) N21 Suiker: 250 gram suiker boter hamstrooisel enz. of 5.00 gram jam, stroop enz. of 250 gram versna peringen; TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB. QC 711 N—01. N—03 Tabak: '2 rantsoenen ci- garetten of kerftabak: N—01 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam. stroop enz.; N—03 versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam. stroop enz.: Reserve 5 Tabak: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrêmeof 400 gram s^lscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig Bon N—16 diversen voor bana nen moet uiterlijk op 11 October a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1