Bijna driekwart der Ned. vissersvloot keerde terug Leidse Raad aanvaardt het onteigenings-plan De Vrouw VAN DICK HERIOT MEESTER-VEIEGER Voldoening over thans beëindigd werk In 1940. kort na de capitulatie, sloe gen de Duitsers de blik naar de Ne derlandse vissersvloot. 315 visserssche pen werden omgebouwd tot mijnenve gers en patrouilleschepen. Vijf lange ja ren dobberden de Nederlandse trawlers, loggers en botters onder een hemel vol vliegtuigen, in een zee vol mijnen en duikboten. Toen liet eiiid van de strijd kwam la gen zij grfls gespoten en met dreigende geschutstorens in plaats van de gemoe delijke „galgen", verspreid over de ha vens van Lübeck tot St. Nazairè. Slechts 23 schepen van de eens zo trotse vloot lagen in IJmuiden Dit was in de zomer van 1945. „Dat gaat zo niet" zeiden ze in IJmuiden. Die „ze" waren een handje vol mannen met liefde voor de visserij. In hun brein ontstond het plan de ver loren zonen koste wat, het koste terug te halen. Twee hunner gingen naai* Duitsland en zij ontdekten onder de ver vormde contouren van de oorlogsvaar tuigen menige vertrouwde lijn. De eerste boten kwamen terug. In IJmuden woon de Arle van der Veen die vijftien jaar lang gegevens over de vissersvloot had verzameld en alle schepen op zijn duimpje kende. Hij identificeerde met feilloze zekerheid alles, wat de twee „re- pdtriëringsofficieren". de heren J. W- Dreyer en W. Hellenius. terugbrachten. Het, ging echter niet vlug genoeg. Ne derland en Europa riepen om vis. de reders wilden aan de slager moes ten schepen komen GEEN EENVOUDIGE TAAK. Uit de druk der omstandigheden ont stond een bureau teruggave vissersvaar tuigen. dat nauw samenwerkte met het ministerie van landbouw en visserij en voedselvoorziening. Delfzijl werd de „dump", waar alie uit Duitse havens teruggevoerde vissersschepen werden verzameld, maar de kleine kom van de Groningse haven kon het weldra niet meer verwerken. Inmiddels had men een eigen sleepdienst op touw gezet, ge vormd uit teruggevonden trawlers. De Tonijn flater vervangen door de Groen) de Shamrock, de Hilga en een ander schip sleepten wat zij konden, verspeel den kostbare takels, en vochten tegen materiaal-gebrek, maar de heroverde buit groeide en groeide. IJmuiden werd identificatiehaven. Arie van der Veen herkende de schepen soms direct, ande re keven met moeite en na dagen zoe ken Nederlandse werven bouwden de weer gevonden schuiten om tot toonbare vis sersvaartuigen de overtollige bovenbouw verviel als oorlogsbuit aan de staat. Ook uit Engeland werden schepen te ruggehaald: hier ging het na-speurings- werk heel wat vlotter dan bij de Ooste lijke buren, x Nu is de stilte gevallen over het werk van de vier slepers. Vele schepen blij ven onvindbaar en zullen afgeboekt moeten worden. Maar de voldoening blijft over 244 teruggevoerde boten, 72 pCt van de Nederlandse vissersvloot. Van de 315 verloren schepen kwamen terug: 15 stoomtrawlers, 11 motortrawlers. 25 stoomloggers. 134 motorloggers, 25 mo- torkotters, 26 kustvissers, 4 coasters, 3 Sleepboten en 1 ijsbreker. IJmuiden blijkt relatief 't zwaarst in" zijn vloot getroffen te zijn: slechts 54 pCt kwam terug. Scheveningen kwam er het beste af met 78 pCt. Verwoed woordensteekspel met collaborateur. „LEEFDE IN OVERVLOED. TOEN DUIZENDEN HONGERDEN". Beschuldigd van ernstige collaboratie met de vijand stond voor het Utrechtse tribunaal terecht C. P. Herberhold, di recteur van een bekende Utrechtse bat terij enfabriek. De tenlastelegging vermeldde leve ranties aan de Duitsers tot een. be drag van f. 2.050.000- De beschuldigde erkende de leveranties, doch bestreed de vrijwilligheid daarvan. Tussen de president van het Tribu naal. mr. C. Kousemaker, en de be schuldigde ontstond een woordensteek spel, dat verwoeder werd toen mr. Kou semaker er op wees. dat beschuldigde de voorraadlijsten van na de bevrijding had doen vervalsen, terwijl hij al in detentie was. Verder zouden de beschei den van 'n zwarte kas zijn verbrand. De verdediger mr. J. H. Pont uit. Amster dam verklaarde, te twijfelen aan de ob jectiviteit van de PJFtA. Tijdens de zitting werd de toon steeds scherper. De beschuldigde wond zich steeds meer op en zeide dat zijn positie veel moeilijker vas dan die van de pre sident achter de groene tafel. De president sprong verontwaardigd op en verweet verdachte nogmaals zijn leven In overvloed in een tijd dat dui zenden honger leden en leeggezogen werden door de Duitse vrienden van beklaagde. Gp verzoek van verdachte, die verklaarde aan het einde van zijn krachten te zijn. werd de zitting ge schorst. Na de heropening bood verdediger verontschuldigingen aan namens - zijn cliënt. Ten slotte werd het verdere on derzoek verdaagd tot- a.s- Vrijdag. Nieuwe Consul-Generaal te New York Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. W. Cnoop-Koopmans, chef der directie van de afd. Economische Zsfcen van het ministerie van Buiteni. Zaken, tot Con sul-Generaal van Nederland te New- York. Waarschijnlijk zal hij in Nov. naar de Ver. Staten vertrekken. Spoedig weer maximum-groenteprijzen (Van een Speciale correspondent). Naar drs. M. Behrens, plaatsver vangend dir. generaal voor de prij zen, gisteren op de regionale verga dering van prijzencommissies mede deelde, zullen binnenkort ondanks tegenstand weer maximumprijzen voor groenten worden vastgesteld. Een „stadje in een stadje"., 2000 MENSEN WORDEN ER IEDERE DAG GEVOED. In Hoek van Holland staat een stadje in dit stadje. Want. zeg niet dat „De Hoek" een dorp is, want zij behoort gemeentelijk tot Rotterdam. Maar na de oorlog heeft Hoek van Holland er een stad bij gekregen; een Engels stadje Men heeft er Downing' street en meer Lcndense straatnamen overgeplant. Vlak bij het station en vlak bij de steigers langs de Waterweg is het stadje verrezen, want beide pun ten zijn voor de „bewoners" van het meesje belang. Eigenlijk zijn er geen bewoners, althans niet veel; de meesten zijn „passanten". Het is een „transit camp" Iedere dag komen er de treinen uit Duitschland met verlofgangers; iedere dag de boten uit Engeland met andere manschappen voor het Duitse bezettingsleger. En zijn alleen „doen" de Hoek aan. Zij worden er gevoed, waarvoor per dag een kleine 2000 kilo aardappelen nodig is, en 1600 pond vlees wordt verwerkt. En dan wordt er menig broodje gesneden, want degaan_ de en komende man neemt graag zijn „breakfast." of hoe dat anders mocht uitkomen, mee. Daarvoor zorgt meren deels Hollands personeel; ongeveer 1000 personen Veel vrouwen en meisjes wer ken er in keukens en messes. Het is een groot kamp. waarin ook ontspan ningsgelegenheden zijn gemaakt. Er zijn afzonderlijke afdelingen voor het vrou welijk corps. Een tweeduizend perso nen worden iedere dag in dit, „stadje" gevoed en voor de verdere reis verzorgd. Aan de poorten staat de jeugd; er valt weieens een koffer te dragen. Zwarte handelaren proberen soms hun kans; meestal bekomt het hun slecht! Hoek van Holland, van ouds een in_ tematlonaal „trefpunt", heeft daarop na de beyrüding niet. ingeboet! NIEUWE DIENSTREGELING OP 5 OCTOBER. De Winterdienstregeling der N.S. gaat 5 October in. In het nieuwe spoor boekje lezen wij o.a., dat de treinen Amsterdam C.S. vertrek 16.05—Rotter dam en Rotterdam vertrek 15.44Am sterdam ook des Zondags tussen Leiden en Haarlem zullen lopen. Men is. gelijk gemeld, genoodzaakt door gebrek aan Dlesel-electrische treinstellen, tijdelijk het traject Utrecht Leiden met stoomtreinen te gaan rij den. hetgeen de reisduur een kwartier langer maakt. Op werkdagen wordteen .ochtend-treinenpaar Ingelegd. Thans kan een stoomstel te Leiden aanvangen waardoor een zo gewenste vroege och tendtrein kon worden ingelegd: Leiden V J5.45. De laatste avondtrein V 23.30. In-het belang van de woningbouw MEVR. BRAGGAAR—DE DOES 20 JAAR RAADSLID. Bij de aanvang van de zitting van de Gemeenteraad gistermiddag wilde de voorzitter, burgemeester van Kinschot, allereerst een verzuim herstellen. Vori ge zitting is n.l. over het hoofd gezien dat mevr. Braegaarde Does 20 jaar raadslid was geweest. Spr. wilde haar, hartelijk dank zeggen voor het vele en goede werk. dat zij in het belang der gemeente heeft verricht en hij hoopte dat zij nog vele Jaren haar krachten mag geven tot heil der gemeenschap. Mevr. Braggaar dankte voor deze hartelijke woorden- Destijds was zij het enige vrouwelijke raadslid. Op de oor logsjaren na heeft zij het steeds prettig gehad; waar zij als volwaardig raadslid werd beschouwd, kon zij zich geven zo als zij begeerde Zy dankt de raad en zijn leider voor de aangename samen werking, evenals de vorige burgemees ter, de ambtenaren en de pers Nadat de heer A. van Dija fKVP) aanmerking had gemaakt de notu len stelde de voorzitter spoedeisend aan de orde een voorstel het bedrag ad. f. 135,000 (verminderd met f. 14,500 voor de oude ketels) voor 2 verwarmings ketels voor de Gestichten met f- 8,500 te verhogen, daar nog enige bijzondere voorzieningen nodig zijn. Conform wordt besloten. Bij het voorstel inzake rechtsherstel aan de heer A. 71. de Blauw (van. di recteur van, Gemeentewerken) betreurt de heer Lombert (KVP) dat het eerste college na de bevrijding niet reeds daarvoor had gezorgd en dat pok dit college no^ zo lang nodig had. Wethbuder Menken zet uiteen, dat dit niet de schuld van het college is. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de Meisjesschool voor UL.O. de heer P- Schophuljzen alhier. Behoudens enkele korte opmerkingen van de heer Woudstra (Prot. P.) bij liet afwijzend praeadvies inzake het ver zoek van de Vereen, voor Chr, Onder wijs om medewerking tot het aanschaf fen van nieuwe schoolboeken voor de school aan de Hoge Morschweg. worden vervolgens alle vermelde agendapunten z.h.st. goedgekeurd. DE WETIIOUDERSSALARISSEN. Bij het voorstel van de voorzitter de wethouderssalarisr.cn te bepalen opj f. 4500 pl. 15 pet. toeslag zegt de heer A. van Dijk (KVP) niet onverdeeld sympathiek daartegenover te staan, maar hij zal niet opposeren. Wel echter tegen terugwerkende kracht tot 11 Sept. 1946, De wethouders die intussen de zaal hebben ^erlaten! wisten toch bij hun ambtsaanvaarding waar zy aan toe waren en hebben hun ambt vrijelijk aanvaard. Bij geen enkel ambtenaar komt zo'n lange periode voor. Hij stelt voor de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Oct. 1947 De heer D. J. v. Dijk (P. v. d. A.) be strijdt zijn naamgenoot. Er is geen ver gelijking te maken tussen wethouders en ambtenaren. De heer Woudstra (Prot P.) steunt hem. De heer Kortmann fKVP) zal mee gaan met het amendement van zijn partijgenoot, gelet op het psychologisch effect op de ambtenaren. De voorzitter meent, dat het salaris behoort te worden toegekend van de datum van de ambtsaanvaarding af. Bij het rijk komen ook wel lange perio den van terugwerkende kracht voor. Nadat de heer Schüller zich zelf als voorbeeld heeft gesteld, wordt het amendement Van Dijk verworpen met 229 stemmen (KVP en P. v. d. V.). Het voorstel van de voorzitter wordt dan z.h.st. aanvaard. ONTEIGENING VAN GRONDEN. De heer Van Iterson (Prot. P.) het debat openend begint met een klacht, „DOORPLAKKEN" IN DUITSLAND. Verschillende Nederlanders, die in het verleden in Duitsland hebben ge werkt blijken hun Duitse invalldlteits- en ouderdomsverzekerïng vrijwillig te hebben voortgezet, zoals dit ook met de Nederlandse rentekaart mogelijk is: het zogenaamde „doorplakken". Door het uitvallen van het normale betalingsverkeer met Duitsland is voor deze personen de vraag gerezen: hoe kunnen wij aan onze betalingsverplich tingen voldoen, om onze rechten te be houden? Naar wij vernemen kunnen zij zich wenden tot de Raad van Arbeid te Nij megen, die ervoor zal zorgen dat de Duitse verzekering voldaan wordt met de in Nederlands geld betaalde premie. dat de tijd'te kort is geweest om zich geheel in te werken. Dan wijst hij er op hoe aan één zyde staat bet wonïng- bouwprobleem. aan de andere zijde het stoten van vele tuinders uit hun brood winning, want wat moeten zij met het geld, dat zij bij onteigening krijgen? Voor industrie zal 19V» H.A. nodig zijn, voor woningbouw 77 H.A., voor sport velden enz. 36 H.A. De tuinders, die hun land kwijt raken brachten in 1946 voor ruim 3 ton op de Leidse veiling! Waar moeten zij nieüw teelland vinden? Weliswaar wordt gesproken van 7200 woningen tot 1958, maar gelet op de vele onzekere factoren daarbij is dat helemaal niet vaststaande. Men moet belangen afwegen tegen belangen, an ders wordt het een frote teleurstelling en een grote strop. De heer Frohwein (P. v. d. V.) even eens klagend over te weinig tijd voor bestudering, wijst er op, hoe hier een plan van plm. 3 millioen wordt voorge legd. Het gaat daarbij niet alleen om woningbouw, doch ook om recreatie terrein, liefst 37 pet, van het totaal. Van de f. 2,855.000 is f. 1.076.000 voor recreatie, nl. in plan Z.W. 36 H.A- voor f. 576,000, in plan N de klap op de vuurpeil van 3213 H.A,, 22.7 H A. voor recreatie ad f. 500,000. Zes sportvelden zullen alleen al 3 ton vragen, Spr beschuldigt de P. v. d. A- van St. Nikolaas-politiek op kosten der ge meente. De voorzitter komt op tegen dergelij' ke uitlatingen. De heer Frohwein be grijpt niet hoe de wethouder van fi nanciën zijn collega van de P. v. d. A kan steunen bij deze geldsmijterij. De heer Hendriks (Prot. P.) ziet in het voorstel deze punten naar voren kemen: le hoevele woningen komen er en in welk tempo, 2. de finantiële con sequenties, 3e. de morele, is dit plan te dragen voor een noodlijdende gemeen te? Technisch is het Juist opgezet, maar is een program van 7200 woningen 1P jaar vooruit te bepalen? Het lijkt e? momenteel nog niet op. Opspuiten in de natte is zeker voor deliger, maar waarvandaan moet het zand komen? Een 3 millioen M3! Diverse mensen zullen brodeloos wor den. tuinders, die daar al 30 jaar wer ken. Zij kunnen nergens terecht en de schadevergoeding is onvoldoende. In de oorlog hebben wij allen van die tulnde-r rij geprofiteerd. Woningbouw is noodzakelijk, maar spr. pleit voor zolang mogelijk uitstel voor de gedupeerden. Kan niet gegaan worden t.m. 1952 en verder in etappes? Ook de heer Knol (Prot. P.) heeft bezwaren Woningbouw is noodzakelijk, doch er dient ook rekening te worden gehouden met de noodlijdendheïd en de sociale omstandigheden der gemeente Flnantieel is grote voorzichtigheid ge boden, maar ook waar agrarische gron den worden onteigend. Spr. is vc -r etappegewyze uitvoering, De heer Vos (P. v. d. V.) oordeelt het niet economisch zoveel grond te nemen voor recreatie-doeleinden, te meer niet, Svaar er zo'n gebrek is aan terrein voor woningbouw. Dit voorstel lijkt hem prematuur. Hij voelt voor de idee Hen driks. v De heer A. van Dijk (KVP) oordeelt ook. dat te veel cultuur-gronden wor den bestemd voor recreatie, te meer. waar Lelden vlak bij recreatie-oorden heeft fde badplaatsen, de Kaag. de Leidse Hout enz.) Spr. is het niet eens met de wijze, waarop de gemeente de gronden in bezit wil krgijen. Het overleg heeft z i ontbroken en dat is on-Nederlands. De bevolkingstoename wettigt z.i. zo'n ingrijpen ook niet. De heer Knuttel (CPN) meent, dat dan eindelijk eens een voorstel afkomt, dat een belangrijke stap betekent naar vernieuwing, van alle kanten de oude bezwaren naar voren komen. Men is voor woningbouw, dcch de consequen ties durft men niet aan. Direct wordt weer naar het geld gezien etc. Het woord recreatie wordt gebmikt om stem ming te maken, en toch is deze zo no dig voor volksopvoeding en het zedelijk levenspeil. Dit plan is slechts een mee gaan met de tijd". Men moet getuigen van een .vooruitziende blik. De behoefte aan goede stadsuitbreiding mag niet stranden op belangen van tuinders, al moet met deze zoveel mogelijk rekening' worden gehouden. Het gemeenschaps belang domineert. Het opspuiten zal z.i. ook bij gedeel ten plaats vinden. De heer Riemens (P. v. d. A.) zet de belangen der tuinders uiteen. 35 H-A. van het beste tuinbouwland gaat ver loren. dat 1/10 opbracht van wat aan de Leidse velling kwam tot een waarde van ruim 3 ton. Z.i. moet- de eis worden gesteld, dat de gemeente teelland van gelijke kwaliteit ter beschikking stelt en hij hoopt, op een toezegging van B. en \y. in dit opzicht. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 31). Het zou kunnen verklaren? Ik vrees van niet. Anne voelde haar hoop al minder worden. Ze zou nu toch niet opnieuw voor een stenen muur staan? Ze verzamelde al haar vastbe radenheid. Luistert u eens. meneer Lorne zouden wij elkaar niet kunnen helpen? Ik veronderstel, dat u.. dol., op Kathryn bent? David Lorne keek haar even aan. Ze was zo klein en zag er zo jong uit. Maar die bruine ogen van haar gaven je op de een of andere manier vertrouwen en ze zag er erg lief uit. Kortaf zei hij: Ik ben stapel op haar. En tot voor enige weken, dacht ik dat we verloofd waren hoewel we het nog stil hielden. Anne zei snel: Meneer Lorne, ik zal met niemand pra ten over uw geheim. En wilt u darpnog eens erg goed nadenken? Kathryn gaat niet vooruit zoals gewenst Is- Iets houdt haar tegen, en ik geloof, dat het komt omdat ze om het een of ander onge lukkig is. Kunt u bedenken wat dat zou kunnen zijn? En als u het kunt wilt u het me dan in hemelsnaam vertellen? Tot haai wanhoop zag ze. dat het jonge eerlijke gezicht vóór haar alleen maar vragend en verdrietig keek. Ik kan me niets bedenken. zei hij. Toen ze hem een poosje daarna door de voordeur uitliet kon Anne niet zeg gen. dat ze veel opgeschoten was. En ze was er van overtuigd dat hij haar de volle waarheid had verteld en &lles. wat hij wist. De waarheid kwam hier op neer Zoals Sara had verteld waren Kathryn en hij al jaren lang goede vrien''i^ geweest en enige maanden ge leden hadden ze zich verloofd. Op dat moment wachtte hij op een promotie bij de firnïa waar hij werkte, en daar om hadden ze besloten hun verloving geheim te houden totdat ze beide heug lijke feiten tegelijkertijd bekend zouden kunnen maken. Hij aanbad Kathryn en hij was er zeker van tot, voor kort dat zij ook van hem hield. Maar sinds Kathryn's ziekte was alles misgelopen- Ze scheen niets meer voor hem te voe len. Ze, beantwoordde zy'n brieven kort en koel. totdat ze hem had geschreven, dat ze hun verloving maar moesten ver breken. Hij was graag onmiddellijk naar haar toegereisd. maar zijn fjrma had hem voor zaken naar een ander deel van Engeland gestuurd zijn werk bestond voor een groot deel uit reizen —en hij had niet durven weigeren, nu de lang-verwachte promotie zo nabij was. „Kay wist dat", zei rij ongelukkig, d&t kan het dus niet zijn. dat haar boos gemaakt heeft, Ik heb het haar geschreven en uitgelegd en gevraagd, wat ze bedoelde met het verbreken van onze verloving, en of ze niet meer van me hield. Ze antwoordde niet en heeft fne nooit meer iets laten horen, hoewel ik haar steeds maar brieven stuurde, die. zoals Sara zegt, alle aangekomen zijn Dit is de eerste gelegenheid, dat ik zelf kan komen In Anne's hoofd vormden zich aller lei theorieën. Had Kathryn een andere man leren kennen? Had ze opeens een onbegrijpelijke afkeer gekregen van deze aardige jongeman, die zo wanhopig on gelukkig om haar was? Had ze., had ze Maar het had niet veel zin te blijven gissen. Ze kon alleen David Lome nog- rhaals bedanken voor zijn vertrouwelijke mededelingen, en hem beloven, dat ze deze aan niemand anders zou vertellen, dat ze hem onmiddellijk op de hoogte zou stellen, wanneer ze het probleem cfpgelost had, dat ze het op de een of andere manier zóu oplossen en dat Ka thryn weer beter zou worden Ze zag hem gaan met een verdrietig gezicht. (Wordt vervolgd) 60). Zo begon Panda dus de tocht naar de voorkant van het met grote snelheid voortvliegende toestel. Dat was niet gemakkelijk! Drommels nee! De wind gierde om zijn oren. de machine schommelde en zakte en klom weer en scheen alle mogelijke moeite te doen om hem af te werpen. Maar dat lukte niet. In 'de eerste plaats was Panda te sterk en in de tweede plaats te boos daarvoor. Weliswaar duurde* de tocht lang. maar eindelijk kwam hij toch goed en wel in zijn stoel terecht. En toen stak h'; van wal! Tjonge, wat ging Panda tekeer! Ik zal niet precies ver tellen wat hij allemaal zei. Want hoe wel Panda een nette opvoeding gehad heeft was dat In zijn opmerkingen niet te horen. Hij riep boven het geronk van f de motor uit en omschreef Oehoe als het typische voorbeeld van een lafaard en een verrader. Oehoe was een op lichter, een moordenaar en een mislukte vliegenier, riep Panda en hij Indigde er mee op staande voet ontslag ne men, Tot zijn verbazing gaf Oehoe ech ter geen antwoord. Hij was in slaap gevallen. De neer Schüller (P. v. d. A.) brengt dank aan Gemeentewerken en de afd, finantiën voor hun snel en goed werk en ook aan B. en W. Het voorstel ge tuigt van een wijde blik, doch geeft tevens terecht de waarschuwing, dat we er hiermee nog niet zijn. Meer grond zal er nog nodig zijn. Laat men ook bedenken, dat een stad geen mensenpakhuis is. Spr. verdédigt de recreatie. Spr. deelt de klachten over te. weinig tijd niet, een raadslid moet desnoodr bereid zijn zijn nachtrust ge deeltelijk op te offeren voor het ge meentebelang Hij laakt de persoonlijke aanval van de heer Frohwein op de wethouder van fabricage. Het is immers een voorstel van B. en W. De heer Riedel (P. v, d. A.) wijst er op, hoe de finantiële en technische critiek op plannen der dertiger jaren heeft gefaald. Ook nu is er reden voor critiek in deze onzekere toekomst, maar er zit durf en vooruitzien in dit plan en wanneer men dit erkent, zal men het ook aanvaarden. Nadat de heren Knetsch en Stolp (Prot. P.) nog enige vragen hebben ge steld, beantwoordt wethouder Jongeleen de sprekers. Om te beginnen verdedigt hij'de snelheid der behandeling als zijn de een gemeentebelang, waarbij hij de raadsleden nog. zoveel mogelijk tege moet is gekomen. Het plan is niet optimistisch, maar reëel. Doch zelfs optimisme zou in deze materie beter zijn dan niets doen. waar van men het college later terecht een verwijt zou hebben gemaakt. De toe komst is onzeker, doch daarmede is re kening gehouden. Voor woningbouw is nu eenmaal grond nodig. Deze althans geschikte, is er niet en pogingen deze te krijgen faalden, hetgeen te begrijpen is in de huidige omstandigheden. Slechts de weg der onteigening bleef over, B. en W. staan daar zelf niét enthousiast tegen over. On-Nederlands is dit echter geenszins en van onrecht Is dan ook geen sprake. Spr. citeert in dit verband de heer Goslinga uit 1946, voorts stuk ken uit een boek van de A.R- Neute boom en uit „Opbouw". De stijging der waarde van de gron den is niet aan de bezitters te danken maar aan de gemeentepolitiek! We zijn hier positief ten achter en zelfs dit voor Leiden grootste plan tot- dusver is nog niet afdoende. Zie wat andere gemeenten doen en spr. citeert in dit verband ook de Technologische dienst van de Prov. Waterstaat en wat industrie betreft de K. v. K. Door gebrek aan vooruitziende poli tiek zitten we nu in de moeilijkheden. Het ophogen van de terreinen zal in de natte moeten geschieden. In één keer zou voordeliger *zi)n, maar het zal in etappes gaan. zoals ook de onteigening volgens ontworpen schejna Wat betreft onteigening- voor recreatie, men bedenke: bij brood alleen kan men niet leven. De tijden van vroeger, bouw van arbeiderswoningen in nauwe stra ten. komen nooit meer terug. Er moet rekening gehouden worden met de hui dige levensbeschouwingen. Het risico, dat over 25 jaar de woningen niet. meer in trek zijn. moet zo klein mogelijk zijn Spr. schaamt zich niet voor zijn po litieke overtuiging, verzekert hij de heer Frohwein. Men denke ook aan het nijpend ge brek aan sportvelden etc. Wat het zand betreft, aan die kwestie wordt niets poed gewerkt en spoedig hoopt hij een plan voor te leggen. Natuurlijk is het college bereid mee te werken, zoveel het kan, om de tuin ders schadeloos te stellen, maar veel heil ziet spr. niet in pogingen andere grond ter beschikking te krijgen. Behalve voor woningbouw is de grond voorbestemd voor industrie en ook voor scholen en kerken zal grond nodig zijn. Warm beveelt spr, ten slotte het voor stel aan. Nadat de herer. Vos en Frohwein hebben gerepliceerd wordt de zifting tot 's avonds verdaagd. De avondzitting Wethouder Van der Kwaak, die als eerste spreker in de avondzitting het woord voerde, zeide dat dit voorstel ook niet met een hoerastemmïng in het college van B. en W. was ontvan gen en behandeld. De bijzondere om standigheden t.o.v het grote woning tekort eisten echter de indiening van dit voorstel. Spr. ging vervolgens die per op de financiële zijden van het voorstel in. Het verschil tussen de prij zen in Noord en Zuid is een gevolg van het feit, dat de gronden in Noord reeds als bouwterrein ontsloten waren. De schadevergoeding achtte spr. in het voorstel voldoende geregeld. Ten slotte verklaarde wethouder Van der Kwaak, dat de grootte van het woningprobleem hem de moeilijkheden van dit voorstel deden aanvaarden. TWEE MOTIES. Bij de duplieken waarbij zich overi gens geen nieuwe gezichtspunten voor deden, diende de heer Hendriks (Prot. P.) een motie in om de onteigenings datum van de tot 1952 te bebouwen percelen te bepalen op 1 Januari 1950 en de onteigeningsdatum van de later te bebouwen percelen te stellen op 1 Januari 1952. Voorts diende hetzelfde lid een motie in om de gedupeerde tuinders zo mogelijk door grondruil in de gelegenheid te stellen bun bedrijf over te plaatsen. Op voorstel van de heer Riemens (Arb.) wijzigde de heer Hendriks deze laatste motie als volgt: „De raad, gehoord hebbende de bespre, king over het onteigeningsplan, spreekt de wenselijkheid uit, dat het gemeente bestuur pogingen in het werk stelt, om aan de gedupeerde kwekers zo mogelijk in of buiten Leiden andere grond be schikbaar, te stellen." Wethouder Jongeleen in laatste ter mijn de sprekers beantwoordend, ver klaarde nog eens nadrukkelijk, dat, het de bedoeling van het college is om de grond, zo lang er nog niet gebouwd kan worden, in handen der gebruikers te laten. Het gaat er bij het college niet om om het gehele plan direct onder te spuiten. Waarschijnlijk zal dit in drie etappe's gebeuren, Voor wat de eerste jnotie van de heer Hendriks betreft, merkte de wethouder op, dat de in houd daarvan ln feite in het voorstel van B, en W. staat; de tweede motie wordt door het college van B, en W. overgenomen. Ten slotte wees spr er nog op, dat het gehele plan, zoals het er thans ligt, met veel overleg is voorbereid in het belang van de gemeente, de volks huisvesting en de industrie. De heer Hendriks trok na deze uit eenzetting zijn eerste motie in. Ten slotte werd het gehele ont eigeningsplan, waarmede ongeveer 3 millioen gulden gemoeid zal zijn, met 33 tegen 3 stemmen de heren Vos, Frohwein en A. van Dijk) aan_ genomen. INTERPELLATIE-A. VAN DIJK. De heer A. van Dijk (K.V.P.), die hierna gelegenheid kreeg een Interpel latie over de zandlevering voor de straatbanen in Noord te houden, vroeg waarom deze levering aan de firma De Jong en Thijssen te Den Haag was op_ gedragen, zonder dat daartoe ook een kans aan enige Leidse firma's was ge geven. Spr. wenste van B. en W. de toezegging, dat zulks in het vervolg niet meer zou voorkomen. Wethouder Jongeleen zal in de eerstvolgende ver gadering van antwoord dienen. Bij de rondvraag vroeg de heer Aal- dêrs (K.VP.) met het oog op de toe komstige vissershaven te Katwijk en het belang, dat <ook Leiden hierbij heeft, om een behoorlijke verbinding met deze plaats. Wethouder Jongeleen antwoord de, dat B. en W hier zeer zeker aan dacht voor hebben; overigens is het wegenplan een aangelegenheid voor Rijk en provincie. Hierna, 'twas inmiddels 10 uur ge worden, ging de raad over ln geheime zitting. SPORT Leidse Schaakbond „LEIDSCH DAGBLAD. PRIJZEN" UITGEREIKT. J.1 Zaterdagmiddag hield de Leidsche Schaakbond in Hotel Central een alge mene vergadering, die zeer druk bezocht was. Zo goed als alle aangesloten clubs .(28 met ongeveer 775 leden) hadden één of meer afgevaardigden gezonden, te- dat de zaal tot. in alle hoeken bezet was, toen te ruim 3 uur de voorzitter, de heer P. Herfkens. de bijeenkomst met een woord van welkom opende Na le zing der notulen door de heer A. H. Hooyer, werden de prijzen, behaald in de wedstrijden on. het kampioenschap 1947, aan de winnaars uitgereikt. De nieuwe kampioen 1947, .4 A. Idema van L.S.G. ontving voor één jaar de zilveren wisselbeker in bezit en 'n fraaie medaille in eigendom, beide prijzen uit geloofd door de Directie van het Leidsch Dagblad, de 2deprijs vie' ten deel aan W. Demmendal, eveneens lid van L.S.G. In de B en C groep waren de winnaars C. Brunt van „Alphen" en J. Koet. A. J Koevoet en mr. A. J Mulder, leden van Philidor. De prijzen waren boekwer ken. Vervolgens werd medegedeeld, dat in verband met de uitwisseling Oxford- Gent—Leiden op Dpn derdag 9 en Zaterdag 11 October a„s. in hotel Cen tral, 's avonds om halfachl te begin nen 2 wedstrijdc- iullen worden ge speeld tussen een 6-tal schaakspelers uit Gent en een 6-tal Leidse schakers. Bij de ingekomen stukken waren en kele voorstellen van clubs-binnengeko men tot wijziging van hei, competitie reglement. Ook het bestuur van de Bond stelde enkele veranderingen voor. Deze voorstellen gaven aanleiding tot langdurige discussies. Vooral 't voorstel van het bestuur tot verlenging van de speeltijd, ontmoette veel tegenkanting. Het is ten ^slotte met 22 tegen 15 stem men aangenomen waarna het gewij zigde reglerqent werd vastgesteld. De indeling der competitie vorderde géluk_ kig maar weinig tijd, daar de nieuwe formatie reeds in hoofdzaak .vas be paald door de uitslagen der competitie - - 3—1947 voor Hazerswoude II was 't een goede dag. want. ofschoon het gede gradeerd was kan het toch in dezelfde klasse blijven omdat Lissr 1 liever een groep lager wilde spelen Bii de rond vraag werd een aantal sprekers naar ge noegen beantwoord waarna 1e voorzit- ir de vergadering sloot, Hieronder volgf nog de indeling, voor zover ze bekend gemaakt werd; lste klasse: Vriendenschaar I, Ha zerswoude I, Bodegraven I, Katwijk I, Alphen I. Philidor 1 en LSG n. Overgangsklasse: VTL I (Touwf,), Caïssa I, Boskoop I. D" Noteboom I (Nw.), Zoeterwoude 1. Oegstgeest. I en Leiderdorp I. 2e klasse A: Katwijk II, LSG III. Phi lidor TI. Sassenheim I. N.Z Holl. I. Zw. Pion I (Lisse) en Leithen I. 2de klasse B: Alphen II Philidor III. Voorschoten I, Schaakgenocgen I, Bo- 5 p or tspli n ter s Met het organiseren van de 150 K.M. lange wandelmars Brussel—Rot terdam op 4 en, 5 October wordt door de Rotterdamse Wandelsportvereniging een voor-oorlogse traditie in ere her steld. De deelnemers, onder wie zich 6 Fransen bevinden, starten Zaterdag middag om drie uur en hopen Zondag avond ca. zeven uur in de' Maasstad te arriveren. Zo ziet, van vlieg- tot zwaarge wicht. de Nederlandse boksplceg er uit, die Maandag in Den Haag het verte genwoordigende team van Zweden zal ontmoeten: Van Oosten (Den Haag), Hessels (Haarlem), Boeien (Eindhoven) j Wolters (Den Haag), Van Kempen I (R'dam), Schubert (Groningen), Cra- mer (R'dam) en Quentemeyer (En schedé) Op 19 October nemen „De Bataven" met de volgende ploeg deel aan de „Laakkwartier-estafette" in Den Haag: Van der Steen, Van Heteren, Tuinman en Vollebregt. De Leidse Schaakvereniging „Ons Genoegen" won met 6%3% een vriend schappelijke wedstrijd van SLF. De uit slagen* v. Tongeren—Duffels Viv. Es Anokkee 1—0; De Koning—Goslinga 1 —0; v. WeizenJansen 10; v. d.Mark —v. Katwijk 0—1; Bourgeois—Mazurel 0—1: Boom—Platerink 1—0: Crama— Klein 1—0; Kins—Veerman 1—0; Bley- levenv. d. Hoeven 01. De afd. Leiden der Transporteo- lonne van het Ned. Rode Kruis heeft met succes deelgenomen aan de Rode Kruis-mars te Den Haag. Aan deze tocht, waarvan de baten ten goede kwamen' aan de wederopbouw van het Rode Kruis-ziekenhuis te Den Haag, namen duizend wandelaars deel. Tussen de buurtverenigingen „Tuinstadwijk" en „Mare dij kk war tier" is Zaterdag in het Oegst-geesterkanaal bij Rijnsburg een vriendschappelijke hengelwedstrijd gehouden, die door de „Forel" (onderdeel van „Maredijkkwar- fcier') overtuigend gewonnen werd. degraven n, Boskoop II en Hazerswou de II. De indeling der 3de k). A en B en der 4de kl. A en moef. nog volgen. Afvalwedstrijd „Philidor" De 3e ronde van de afvalwedstrijd, die gister avond in „Central" werd gespeeld, had tot resultaat, dat A. P. Moonen, P. Seller, I. Vavier en C. Conijn hun partijen verloren resp. van J. Koet, A. I. H. v. d. Meulen, A. Koevoet en H. Slegtenhorst. De partijen van T HeeringaE. W. v. d Burgh en I BarkemaH. Elemans werden remise. De groepering voor de 4e ronde is na als volgt: T. HeeringaA. J. H, v d. Meulen, P, BarkemaA. Koevoet. H. SlegtenhorstJ. Koet.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2