Amerika en de tussentijdse hulpverlening r WEERBERICHT Griekenland en Palestina in de V.N. Wat er in Indië gebeurt Betaal toch niet te hoge prijzen! Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 No. 26198 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredactie: B. w. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 57055 Voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman heeft de commis sie voor buitenlandse aangelegenhe den en de commissie voor toewijzin gen van het Amerikaanse Congres verzocht, zo spoedig mogelijk het werk te beginnen aan het program voor tussentijdse hulp ad 580 millioen dol lar aan Frankrijk, Italië en Oosten- rijk. President Truman deelde mede, dat hij zijn verzoek tot de commissies had gericht kort na zijn conferentie van twee en een half uur met de leiders van het Congres. Hij verklaarde, dat de beschikbare fondsen voor Europa slechts tot December aanstaande toereikend zouden zijn en dat daarna een optre den van het Congres noodzakelijk zou zijn. De 580 millioen dollar zouden voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk toerei kend zijn tot 31 Maart aanstaande. Hierbij waren niet inbegrepen de fond sen, welke misschien nodig zouden zijn voor Duitsland en de gelden, welke Frankrijk, Italië en Oostenrijk tot De cember op de been zouden moeten hou den. De behoeften van Groot-Brittan- nië waren niet in dit program opgeno men. Men was nagegaan of er fondsen verkregen konden worden van verschil lende regerings-instanties zonder het Congres bijeen te moeten roepen. Naar verluidde, zou b.v. Italië gaarne voor ongeveer 23 millioen dollar aan goud ontvangen van hetgeen tijdens de oor log door de Duitsers was geroofd endat. thans geredistribueerd werd door de commissie te Brussel. De op dergelijke wijze ter beschikking te krijgen midde len zouden echtër slechts de meest dringende behoeften van enkele weken kunnen dekken. Volledige hulp kan slechts komen van het Congres. Uit de verklaring van president Tru man meent men te kunnen opmaken, dat het bijeenkomen van het Congres in speciale zitting tenzij de oppo sitie van republikeinse zijde te sterk zou blijken thans practisch zeker is. Men weet nog niet, wanneer de commis sies precies met het werk zullen begin nen, daar vele der leden nog in Europa vertoeven. De beslissing over het bij eenroepen van het Congres in speciale zitting zal ten slotte van de rapporten van deze commissies afhangen. s Nader wordt gemeld, dat senator Sty les Bridges, de voorzitter van de com missie voor toewijzingen, heeft medege deeld, dat hij deze commissie medio November in speciale zitting bijeen zou roepen. President Truman heeft medegedeeld, dat op de zitting van het Amerikaanse Congres, ter goedkeuring van de tus sentijdse hulp aan de Europese landen, eveneens de bijdrage van Amerika in de Britse bezettingskosten van Duits land besproken zal worden. De omvang dezer bijdrage zal bepaald worden op een Brits-Amerikaanse 'conferentie, wel ke in de volgende maand gehouden zal worden. Men schat de benodigde som op 500 millioen dollar. Het totale be drag, benodigd voor onmiddellijk ge bruik in Europa, wordt op een milliard dollar geraamd. Leidenaars, kent ge Uw stad? Niets schenkt zo weinig bevredi ging als werk half-afgemaakt te moeten laten liggen- Natuurlijk hebt ge u ook al gezet aan de op lossing van de Straatnamen-prijs vraag afgedrukt, in ons Blad van Zaterdag 20 September j.l.. maar door allerlei omstandigheden zijt ge er nog niet toe gekomen uw oplóssing te voltooien en in te zenden. Waar de komende feestdagen u waarschijnlijk weinig tijd laten om daaraan aandacht te schen ken. raden wij u aan uw inzending niet tot het laatste nippertje Maandagmorgen 9 uur uit te stellen, maar de aan uw lfjst nog ontbrekende straatnamen op te sporen en ons uw oplossing onver wijld toe te zenden. Wij ontvingen reeds enkele hon derden inzendingen. Het moeten er meer worden! Zendt ons dus omgaand uw op lossing en dingt mede naar een der 45 geldprijzen tot een bedrag van f.425. Grote Rubens-tentoonstelling in 1949 UITWISSELING PROFESSOREN NEDERLANDBELGIË GESLAAGD. De technische commissie ter uitvoe ring van het tussen Nederland en Bel gië gesloten cultureel verdrag is te Brus sel onder voorzitterschap van de heer Kuypers, secr.-gen, van het Ministerie van Openbaar Onderwijs bijeen geko men Het bleek, dat de uitwisseling van pro fessoren-voordrachtgevers als bijzonder geslaagd experiment beschouwd mag worden. Voor het jaar 19471948 werd opnieuw in de uitwisseling van een groot aantal geleerden voorzien en aan beide zijden een 30-tal studiebeurzen toegekend. Een poging zal worden aangewend om een gelijkstelling der diploma's voor het gehele universitaire gebied te verwezen lijken. Aan „Ex Onënte Lux" zal een toelage worden verstrekt. In 1948 zal in verschillende steden van Nederland een tentoonstelling „Teke ningen van Jan van Eyck tot Rubens" worden gehouden. In 1949 zal te Am sterdam een grote Rubenstentoonstel ling worden georganiseerd. In het najaar 1948 zal een tentoon stelling van Ned. beeldhouwkunst wor den ingericht, in de loop van deze win ter een tentoonstelling van Nederlandse stedenbouw. NACHTVORST De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Koude nacht met op vele plaatsen nachtvorst en hier en daar grondmist. Morgen overdag: vrij zonnig, droog weer. Temperaturen oplopend tot iets hogere waarden dan vandaag. Weinig wind- 1 OCTOBER. Zon op: 6.39 uur; onder: 18,20 uur. Maan op; 19.02 uur; onder: 7.44 uur- (7 Oct. L. K.). Hoogwater te Katwijk te 4-38 en 16.54 uur (Springtij). Vervroegde zitting Franse N&tionale Vergadering? Naar in wélingelichte kringen te Pa- rijs wordt vernomen, zal mnlster-pre sident Ramadier wellicht op 28 October drie weken voor de vastgestelde tijd de Nationale Vergadering bijéén roe pen voor het behandelen der voorge stelde noodmaatregelen „om de franc te redden". Men neemt aan, dat de maatregelen voor het redden van de franc, die geen parlementaire goedkeuring behoeven, in de loop van de week zullen worden be kend gemaakt. In Franse officiële kringen wordt de grootste stilzwijgendheid in acht geno men omtrent het bezoek van de Ame rikaanse ministerie van financiën, Sny der die door Ramadier en minister Schuman naar Parijs was genodigd. Het is echter geen geheim, dat Ra madier Snyder niet alleen gewezen heeft op Frankrijks critieke dollarpo sitie. doch tevens heeft gesproken over de Franse plannen om de begroting in evenwicht te brengen. Nog geen besluiten In de politieke commissies der VN heeft de Griekse premier Tsaldaris nog eens uitvoerig het Griekse standpunt uiteengezet Delbos, de Franse afgevaardigde, ver zocht. de Amerikaanse resolutie in dier voege te wijzigen dat elke directe be schuldiging aan het adres van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië. de Griekse guerillastrijders gesteund te hebben, zou worden vermeden. De Wit Russische afgevaardigde Kis- selof bestreed uitvoerig de bevindingen van de Balkan-commissie der VN en beschuldigde Griekenland van „syste matische uitlokking" van grensinciden ten. De Britse afgevaardigde, McNeil, drong er bij de commissie op aan twee voorname dingen in het, oog te houden: ten eerste dat de Veiligheidsraad niet bij machte is het Griekse vraagstuk op te lossen en ten tweede, dat de Griekse regering een wettige regering is. Hij vond het geen zin hebben om de be vindingen van de' Balkan-commissie re gel voor regel na te gaan, wijl deze on omstotelijk aantoonden, dat Grieken land van buiten af bedreigd werd. Vervolgens spoorde hij de VN aansnel maatregelen te nemen in de lijn van de Amerikaanse resolutie. Dr. Jamal Hoesseini, de leider van het Arabische Hoge Comité, heeft ter bijeenkomst van de commissie voor Pa lestina van de VN verklaard, dat het rapport van de VN over Palestina geen basis kan vormen voor besprekingen van de situatie in Palestina en dat de Arabieren zich „met alle tot hun be schikking staande middelen" zouden verzetten tegen een verdeling. Hoes seini voerde aan dat de Arabieren steeds in het practisch bezit van Pales tina zijn geweest en dat zij niets verlan gen dat niet het hunne is. De Zionisten, aldus Hoesseini voeren een agressieve campagne, welke n feite op een invasie neerkomt om een land in hun bezit te krijgen, dat niet bij geboorterecht het hunne is. Onze strijd tegen de Zionisten heeft echter niets te maken met anti semietisme. De oplossing van de kwestie, aldus Hoesseini. is vervat in het Handvest: de Arabieren van Palestina, die een gro te meerderheid vormen, hebben het recht op een vrije en onafhankelijke staat. Voor de verplaatste Joden zou er volgens Hoesseini plaats te vinden z\jn in het Joodse gebied van de Sovjet- Unie, dat) Blrobidsjan genoemd wordt. Hoesseini juichte de verklaring van Jones over het besluit van Groot-Brit- tannië om Palestina te verlaten van harte toe. Over de wijze waarop en de vorm waarin de onafhankelijkheid van Pale stina tot stand gebracht zou moeten worden, zouden volgens Hoesseini de rechthebbenden op het land zelf moe ten beslissen, De Arabieren van geheel Palestina zullen 3 October van zonsopgang tot zonsondergang staken als protest tegen het rapport van de commissie voor Pa lestina der VN. AMERIKAANS PROTEST DOOR SOVJETS AFGEWEZEN. De Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Bedell Smith, heeft naar aanleiding van een artikel in de Mos- kouse „Literaire Gazet", waarin presi dent Truman met Hitler werd verge leken, een protestschrijven aan Molotof overhandigd. Geëist wordt, dat het artL kei van officiële zijde gedesavoueerd zal worden. Molotof antwoordde hierop, dat de Sovjet-regering de verantwoordelijkheid vooor het artikel niet op zich kan ne men en het Amerikaanse protest den halve niet kan aanvaarden. De bekende Nederlandse paedagoog. wijsgeer en publicist prof. R. Casimir, werd ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag gehuldigd in het Neder lands Lyceum aan de Wlllemstraat te Den Haag. De jarige met zijn zoon, de heer H. B. G. Casimir van de Philips-fabrieken en zijn kleinzoon. (Foto N.F.B.) NADJAMOEDDIN WIL ZICH IN MAKASSAR VERDEDIGEN. Nadjamoeddin, de ontslagen eerste minister van Oost-Indonesië, heeft aan de „Berita Indonesië" verklaard, dat de stap van de Nederlandse autoriteiten (bedoeld wordt het feit, dat hem is aangezègd voorlopig te Batavia te blij - ven) juridisch onjuist is, „Indien ik", aldüs verklaarde hij „geacht wordt, te Makassar verkeerde daden op mijn ge weten te hebben, dan is het onjuist mij te Batavia aan te houden. Oost-Indo nesië is door de Nederlandse regering als een vrije staat erkend, zij het dan ook nog slechts de facto", Nadjamoeddin meent, dat politieke factoren in deze kwestie de doorslag hebben gegeven. Hij wil zo spoedig mo gelijk naar Makassar terug keren, om zijn verdediging voor te bereiden en verklaringen af te leggen. SJAHRIR VINDT BEVIN: "EEN GROOT BEMIDDELAAR". Volgens ANP heeft Sjahrir, die thans in Londen vertoeft, besprekingen ge voerd toet Bevin en enige andere per sonen van het .Brit-se ministerie van Buitenlandse Zaken. Na het onderhoud zou Sjahrir gezegd hebben: „Bevin is een groot bemidde laar en wenst, dat de pijnlijke situatie, waarin mijn land zich bevindt, zo spoe dig mogelijk wordt opgelost". Sjahrir hoopt Bevin nogmaals te ontmoeten al vorens Engeland te verlaten, SULTAN VAN BOELOENGAN WORDT ALS LUITENANT-KOLONEL BEËDIGD. Op 7 October zal de plechtige beëdi ging plaats vinden van Z.H. de sultan van Boeloengan, Maulana Sultan Moe- hamad Djalaloedin, tot luit.-kol. la Suite van het KNIL. De eed zal te Tandjoeng Selor worden afgenomen door lult.-kol. Ohl Terr, troepencom mandant Bandjermasin. De benoeming tot luit.-kolonel ge schiedde op grond van de buitengewoon lofwaardige wijze, waarop de Sultan van Boeloengan tijdens de Japanse be zetting is opgetreden. Het landschap Boeloengan maakt deel uit van de Oost-Borneo-federatie, wel ke bij besluit der gezamenlijke zelfbe- stuurders op 12 Mei 1947 tot stand kwam. Toch wijzigingen in Brits kabinet ECONOMISCHE POLITIEK OP VOORGROND, De Britse eerste minister, Attlee, heeft dan toch belangrijke wijzigingen in het Britse kabinet bekend gemaakt. O.m. is sir Stafford Cripps benoemd tot minister van economische zaken, James Harold Wilson, die thans minis, ter van buitenlandse handel is, wordt minister van handeL De minister zon der portefeuille Arthur Greenwood heeft zijn ontslag als minister inge diend. De officiële tekst van de bekendma king zegt o.m., dat de verantwoorde lijkheid voor de coördinatie der econo mische politiek tot dusverre verdeeld was. De huidige economische situatie ver eist een veel nauwere verweving van de economische politiek voor binnen- en buitenland. De eerste minister heeft nu de steun nodig van een collega, die zijn aandacht onverdeeld kan schenken aan economische kwesties in binnen- en buitenland. Het ligt niet in de bedoe ling een departement op te richten in de geest van het ministerie van pro ductie tijdens de oorlog, aldus de be kendmaking. De minister van economische zaken, zo wordt vervolgd, zal de beschikking hebben over een kleine persoonlijke staf en worden bijgestaan door een staf voor de centraal-economische planning een afdeling voor economische voorlichting en een economische afdeling van het kabinetssecretariaat. Er zal voorts een nieuwe ministeriële commissie voor de economische plan ning worden gevormd, die zich zalhezig houden met de voornaamste kwesties van de economische politiek voor bin nen. en buitenland. Met het oog op de ernst, van de huidige economische toe stand zal de eerste minister zelf voor lopig het voorzitterschap van deze com missie op zich nemen. De lord presi dent of the council (Hebrert Morrison) eal vice-premier en leider van het La gerhuis blijven. Tevens zal hij. behalve in economische aangelegenheden, een coördinerende functie blijven uitoefe nen en ook de taak, die tot nog toe door Greenwood werd vervuld de coördinatie van sociale diensten overnemen. Wilson wordt lid van het kabinet. Andere wijzigingen in de re gering worden overwogen en zullen later bekend worden gemaakt. Klagen betekent niet „klikken" DE PLAATSELIJKE PRIJSCOMMISSIES. Gistermiddag waren in Den Haag de leden der plaatselijke prijscommissies ln de provincie Zuid-Holland bijeenge roepen (om hun vragen en moeilijkhe den voor te leggen aan de plaatsver vangende directeur-generaal van de prijzen, de heer W. Behrens. Naar ver houding slechts weinige leden hadden aan de oproep gevolg gegeven; uit vele plaatsen was er geen enkele opgekomen. Het publiek bleek niet voldoende op de hoogte van het bestaan en de bedoe ling der commissies of van het adres, waar de commissie. Is te -bereiken. De voornaamste klacht evenwel be trof de onverschilligheid, of de onwil of de angst van het publiek, om zich in voorkomende gevallen tot de com missie te wenden. By een controle in slechts een beperkt aantal zaken in de grote steden moest resp. by 13, 16 en 24% der winkeliers proces-verbaal worden opgemaakt wegens het bere kenen van te hoge pryzen. Bij veel meer bleek niet voldaan aan het voorschrift om de artikelen zicht baar geprijsd te hebben. Moeilijker Is de contróle op de ambachten, timmer lieden, loodgieters, metselaars, witters, behangers, schoorsteenvegers enz. enz. Hier is de vrees van de klagers, dat zij bij de overtreder bekend zullen worden, groter dan bij winkelovertredingen. De grootste tegenzin tot het doen van aan gifte bestaat echter inzake de huurprij zen. Hier adviseerde men, dat de klacht via familie of kennissen bij de commis sie of de bevoegde autoriteiten zou wdr- den ingediend. Ook werd er met nadruk op gewe zen, dat de verkeerde mening, als zou men zich aan „klikken" bezondigen wanneer men een gegronde klacht in dient, geregeld en met kracht dient te worden bestreden. Aanbevolen werd, de radio en zo mogelijk de bio scopen in de propaganda van de slag zin „betaal niet te veel" in te scha kelen. Ten slotte werd ook het misverstand uit de weg geholpen, als zouden slechts de winkeliersbestraft worden, waarte genover de grote Industrieën exhorbl- tante winsten mogen maken. Deze win sten. als zy er zijn, worden meestal op de export gemaakt. De prijscommissies zijn daar, om te zorgen dat het levens peil voor de consument niet onnodig wordt verhoogt}. Wij kunnen ons niet begeven in de noodlottige kringloop van prijs- en loonsverhogingen. De zwarte handel cn de zwarte pryzen moeten worden bestreden in het belang van ons 'hele volk, ook van de bona-fide handeldrijvende en in dustriële middenstand. BINNKNLAND De marine-officier E H. Larlve, ln dienst bij de Koninklijke Shell te Wil lemstad heeft de Militaire Willemsorde vierde klasse ontvangen voor moedig ge drag bij drie acties van de Nederlandse Marine. Onder besohermlng van de gouver neur en van het college van B. en W- van Luik is een comité opgericht tot hulp verlening aan Nederlandse kinderen, die slachtoffer geworden zijn van de oorlog Dit comité zal giften in geld en natura Inzamelen en in het bijzonder een ver zameling poppen aanleggen, die op 15 November te Maastricht tentoongesteld zal worden. Te Baarn is overleden dr. C, J. J. van Hall, een bekend deskundige op het gebied van de landbouw in de Indische Archipel, van 19141926 directeur van het Instituut voor Plantenziekten te Buiten zorg De N.V. Caltex Petroleum Maatschap- Pij heeft plannen voor de bouw van een tankpark en een raffinaderij bil de tweede Petroleumhaven te Rotterdam. Hiervoor zal de gemeente Rotterdam aan deze maatschappij verhuren een terrein van ongeveer 65 H.A., waarvan 43.5 H.A. per januari as. te aanvaarden. De 30-Jarige ongehuwde rangeerder, J. Rens uit Castrlcum, geraakte op het terrein van de Hoogovens te IJmulden tussen twee locomotieven bekneld. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. Het lnltiatlefcomité „Opvoering ar beidsproductiviteit" onder voorzitterschap van minister L. Neher heeft het plan op gevat ln (het najaar de aandaoht van het Nederlandse volk bijzonder te bepalen bil de noodzaak van arbeid als middel het herstel van Nederland. Met het uitspreken van een rede, getiteld „De muziek m de gemeenschap der kunsten" aanvaardde gistermiddag dr. Eduard Reeser zijn ambt van bijzonder hoogleraar ln de cultuurgeschiedenis der muziek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De leerlingen van de Rotterdamse Schoolvereniging hebben de „Willem Ruys", het op de werf van de „De Schelde" gebouwde schip, dat vandaag een proef tocht naar de Golf van Blskaye begint, geadopteerd als „Schip van de school". BUITENLAND. Gisteren is te Neurenberg het proces begonnen tegen 23 vroegere officieren van SS-Einsatzgruppen, welke door de Nazi's waren opgericht voor massamoord op Jo den. zigeuners en andere nlet-Germanen en antl-nationaalsoclallsten. ln de tenlastelegging werd verklaard, dat deze Elnsategruppen gedurende twee Jaar gemiddeld 50 mensen per uur ver moord hebben. In verscheidene gemeenten in de om geving van Vervlers (België) waar de watervoorziening gebrekkig is, zijn enkele gevallen van typhus gesignaleerd. Bi,j Lahore (India) zijn ongeveer 1000 gevluchte Mohammedanen, die zich in een kamp aan een rivier bevonden, verdronken ten gevolge van overstroming. Een bende van 20 mannen heeft in de bergen van Oost-Spanje twee bussen en vijf personen-auto's aangehouden. Zij eisten van de reizigers Juwelen en geld. Toen enkelen - weigerden afstand te doen van hun bezittingen schoten de aanran ders, waarbil één persoon gedood en één ernstig gewond werd. Het Egyptische ministerie van open bare gezondheid meldde gisteravond 74 nieuwe gevallen van Cholera in de afge lopen 24 uur. Twaalf hiervan hadden een dodelijke afloop De respectievelijke cijfers waren voor de vorige dag 140 en 11. Onder de Amerikaanse torpedoboot- Jager Douglas H Fox ls ln de Adrlatlsche Zee nabil Triest een mijn ontploft. 3 per sonen zijn gedood en 12 zijn er gewond, terwijl de stuurinrichting vernield werd. De Amerikaanse marine-autoriteiten ver moeden dat het een oude mijn betreft, die men verzuimd heeft te vegen. De Palestijnse verzetsbeweging „Ir- goen zwai Leoeml" heeft ln een com muniqué verklaard, dat zij voor de aan slag op het hoofdbureau van politie te Haifa verantwoordelijk ls. Pensioenen van ontslagen militairen worden geregeld Ten behoeve van militairen, die, als gevolg van de opheffing vaji hun betrekking na de capitulatie op 14 Mei 1940, op wachtgeld zyn ge steld of werden gepensionneerd we gens langdurige dienst, is by de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend om hun pensioenen te rege len. Uit de toelichting blijkt, dat als wer kelijke dienst zal worden beschouwd de tijd na 14 Juli 1940 tot het bereiken van de zestigjarige leeftijd of, wan neer betrokkenen die leeftijd nog niet 'hebben bereikt, een werkelijke dienst van veertig jaren- Voor degenen, die met ingang van 15 Juli 1940 zijn ontslagen wegens op heffing van hun betrekking, zal als pensioengrondslag gelden het vaste be drag van werkelijke inkomsten waar op zij over het tijdvak van 15 Juli 1939 tot 15 Juli 1940 recht hadden. Pensioenen van tijdens de bezetting ontslagen militairen zullen echter wor den berekend naar de hogere bezoldi ging waarop zij recht hadden kunnen doen gelden als zij op 14 Juli 1949 niet waren ontslagen. Ook voor de nabestaanden van vrij willig dienende militairen beneden de rang van tweede luitenant, wier dienst verband tijdens de bezetting werd ver broken en die nadien zijn overleden, zal een regeling worden getroffen. Belangrijke postuitbreiding naar Duitsland ELKE PROPAGANDA ECHTER UITGESLOTEN. De Amerikaanse 'bezettingsautorifcei- teiv»in Duitsland, uitgaande van de ge dachte, dat de culturele en zakenrela ties der Duitsers met de buitenwereld zo spoedig mogelijk moeten worden her_ vat, hebben de mogelijkheden voor ver zending van post van en naar Duits land aanzienlijk uitgebreid. Uitdrukkelijk worde hierbij vermeld, dat deze mogelijkheden niet gelden voor de Britse, Franse en Russische zone, nóch voor de stad Berlijn. Van nu af aan zullen gedrukte stuk ken, w.o. couranten en periodieken, naar dit gebied: Noord-Baden, Beieren, Hessen en Noord-Wiirtemberg, land Bremen (Bremen, Bremerhafen en We. sermünde) kunnen worden verzonden, Deze stukken mogen echter niet inhou den: a. propaganda voor of verheerlij king van uiterst nationalistische, mili- tairistische, Rassistiche of panGer- maanse beginselen; b. boosaardige aan vallen op een der bezettende mogend heden of critiek op de besluiten en maatregelen van de geallieerde contröle. autoriteiten. Evenmin provocaties, die oproer of wanordelijkheden zouden kunnen veroorzaken dan wel de maat regelen van het militaire bestuur be lemmeren. De drukwerken mogen niet het oogmerk hebben onenigheid te stichten tussen de leden van de Ver. Staten of de organisatie van de Ver, Naties te beledigen Als uitbreiding van de bestaande mogelijkheden kunnen naar geheel Duitsland gezonden worden: akten (t/m 2 kg) en monsters (t/m. 500 gram), bei den niet-aangetekend. Verder mogen nu op de enveloppen afbeeldingen staan voor reclame en an dere doeleinden. Deze afbeeldingen mo. gen echter geen agitatie pogen te ver wekken, propaganda te maken dan wel gericht zijn tegen de voorschriften van de bezetter. Doorn wenst géén Hohenzollerns De suikerbietencampagne is begonnen! De eerste suikerbieten uit de Haarlem mermeer komen per vrachtauto de sui kerfabriek te Halfweg binnen (Foto ANP-de Wt.) Staats-Commissie Grondwetsherziening ingesteld MOTIE IN DE GEMEENTERAAD. Tijdens de gistermiddag gehouden zitting van de gemeenteraad van Dóorn is de volgende motie aangenomen: De raad der gemeente Doorn, in ge wone openbare vergadering bijeen op 29 September 1947, gezien de berichten in de pers over een mogelijke terug gave van Huize Doorn en de daarbij behorende bezittingen aan de familie Hohenzollern, spreekt als zijn mening uit, dat hij iedere terugkeer van of toelating van Duitsers in de gemeente Doorn volkomen in strijd acht met de gevoelens, die daaromtrent onder de Doornse bevolking leven, b.-sluit deze uitspraak ter kennis van de Raad van Ministers te brengen, hem daarbij ver zoekend bij het nemen Van een beslis sing met die gevoelens rekening te houden. ONDER VOORZITTERSCHAP VAN Dr. L. J. M. BEEL. Thans is de Staatscommissie inge steld, aan we«te zal worden opgedra gen op korte termyn te onderzoeken of en zo ja in hoeverre het wenselijk is wijziging te brengen in de bepalin gen der grondwet, teneinde de moge lijkheid te scheppen om ter voorbe reiding van de hervorming van de staatkundige structuur van»het Ko ninkrijk de daartoe noodzakelijke wettelijke bepalingen vast tc stellen en daartoe de nodige voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr. L. J. M, Beel, minister president; tot vice-voorzitters: mr. J. H. van Maarsseveen, Minister van Jus titie en mr. J. A. Jonkman, Minister van Overzeese Gebiedsdelen; tot leden: dr. S. E. B. Bierema, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, prof. F. I, F. M. Duynstee, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, mr. W. A. van Helsdingen. Raadsadviseur van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, prof. mr. E. H. 's Jacob, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, prof. mr. C P. M. Romme, J. Schouten, mr. B. J. Stokvis, H. W. Tilanus, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot lid tevens secretaris: dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenl. Zaken; tot ad junct-secretaris: mr. W. Riphagen refe rendaris van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Ons dollartekort bedraagt 630 millioen In het algemeen rapport van de Com- missie voor economisch herstel van Europa wordt medegedeeld dat het dol lartekort van Nederland voor 1948 wordt geraamd op 630.000.000 dollar. 4 O Cf OBER: „WERELDDIERENDAG" Op het Internationaal Congres voor Dierenbescherming te Weenen (11—17 Mei 1929) werd de Werelddierendag be paald op 4 October. Ook de Ned. Dierenbescherming be stemde de Werelddierendag sinds 1929 voor herdenkingen, collecties en lezin gen, enz,, waarbij vooral naar voren komt, dat het vernederend voor de mens is. wanneer hij de dieren mishandelt, resp. niet die goede verzorging geeft, die hun toekomt. De verenigingen, waarvan de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren de oudste en grootste is. richten dan ook nu weer een appèl op .het geweten van het Ned. volk. Dit is zeer nodig in deze na-oor- logse tijd van verwildering en verru wing. Het secretariaat der afd. Lelden en omstreken is gevestigd Apothekersdiik no. 23.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1