STADSNIEUWS SportspJmtcrs Laatste Berichten Feestwijzer voor 2 en 3 October LICHTEN AAN EN VLAGGEN UIT! De feestwijzer voor' de 52ste feestvie ring der 3 October-Vereniging ter her denking van Leiden's Ontzet is er weer' Hij is nu al uitgegroeid tot een lijvig boekwerk van 88 pagina's, waarvan de kleurige omslag natuurlijk wijst op 't hoogtepunt van hèt Leidse feest, de op tocht ..10 eeuwen historische kleder drachten". De uitgave en druk werden als steeds verzorgd door Eduard IJdo N.V.. zodat aan inhoud en uiterlijk aan zien alle zorg is-besteed. De voorzitter der 3 October-vereniging, de heer W. van der Laan. wekt in een voorwoord zijn stadgenoten op om door het uitste ken der vlaggen op 3 October en door het. ontsteken van fakkels en Bengaals vuur tijdens de taptoe op 2 October de feestelijke aanblik te verhogen. Wat die vlaggen betreft wijst de heer Van dei- Laan op het navolgenswaardige voor beeld. dat Alkmaar in dit opzicht, aan Leiden geeft. Op 8 October waait aldaar het. rood-wit en blauv; huis-aan-huis. Zover is het in Leiden niet, doch waar om zou het niet mogelijk zijn vraagt hij en wij vragen het met hem. Leiden heeft vlaggen genoeg d&t is bij de Be vrijding wel gebleken. En wat die ver lichting tijdens de taptoe aangaat: het is dit jaar voor het eerst, sedert de Be vrijding aan de winkeliers langs de rou te van de taptoe wederom toegestaan hun étalageverlichting te ontsteken. Laat derhalve de stoet tussen twee mu ren van licht zijn weg door de binnen stad afleggen! Het zal de feestelijke stemming in niet geringe mate verho gen! Er is nóg een afwijking van het traditionele programma: na afloop van de taptojf zal de burgemeester, jhr. mr. F- H van Kinschot de electrische ver lichting van de molen .De Valk" ontste ken en de wieken in beweging brengen. Dat worden wederom tal van lichtpun ten in een donkere tijd. waarin helaas te velen met draaierijen omgaan De secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet vestigt nogmaals in een sym pathiek betoog de aandacht op het nut tige werk der Niwin en wekt allen op de collecte, tijdens de middagoptocht, met milde hand te gedenken. Laat Leiden ondubbelzinnig tonen, al dus schrijft, hij. dat het meeleeft met de „Jongens" over zee". Wij zijn er van overtuigd dat het Leidse feest ook in Indië weerklank zal vinden. De feestwijzer geeft verder alle moge lijke bijzonderheden over dé komende festifiteiten en herdenkingen, aanvan gende met de wijdingsdienst in de Pie terskerk óp Woesdag as. en eindigende met het ..groot en het luisterrijk vuur werk" op het Schuttersveld. Hgt ware unfaire concurrentie tegenover de uit geefster van de feestwijzer, daarover verder uit te weiden- Slechts zij nog ver meld dat dank zij de activiteit van het- 3 October-bestuur en de sympathieke be reidwilligheid van het bestuur der. So ciëteit „Minerva", de leden- van de Alg. Ned. Invalïdenbond evenals het vorige jaar wederom in de gelegenheid worden gesteld het voorbijtrekken van de op tocht. gade te slaan op het bordes van de Stadsgehoorzaal en „Minerva", En ten slotte is nog een afwijking van de traditie dat, de Schouwburg in de avond van 3 October' niet wordt be speeld door het Rotterdams-Hofstad toneel, maar door het uit de radio be kende ensemble van Jan Corduwener. Deze feestwijzer doet ons beseffen, dat- het Hutspotfeest zoals steeds, met de grootste grondigheid is voorbereid. Maar waar hangt. Pluvlus in de komende da gen uit DE PSYCHOLOGIE VAN KLEUTER EN SCHOOLKIND. De heer P. van Duyvendijk spreekt voor Chr. onderwijzers. In het gebouw Rohoboth hielden Za terdagmiddag de afd. Leiden van de Vei. voor Chr. Onderwijzers(essen) en de Unie van Chr Onderw. een gecom bineerde vergadering, welke zeer druk bezocht was. Devoorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijzers, de heer A, v, d. Baan, sprak een inleidend woord aan de hand van Markus 9, waarna de heer P. van Duyvendijk, directeur van de Chr- Kweekschool te Dordrecht, een causerie hield over „De toepassing van de ge gevens uit de psychologie van. de kleu ter en het schoolkind bij het G.L.O.", waarbij hy allereerst aantoonde, dat wij met de behandeling van dit onderwerp midden in de onderwijsvernieuwing zit ten, welke vernieuwing spr- het best reformistisch ziet toegepast. Vervolgens wees spr er op, dat "te weinig rekening wordt gehouden met- de illussionistische fantasie van het kindrin de kleuterleef tijd, welke ongeveer met het bereiken van de 7%-jarige leeftijd eindigt- De kleuter, bij wie een sterke bewegings- drang "aanwezig is, heeft ook behoefte aan expressies en rhytmiek Verder heeft de kleuter een sterke voorliefde tot het spel en tot een globale waarne ming. De heer Duyvendijk, gaf als zijn mening te kennen, dat bij bet reken onderwijs niet verder dient te worden gegaan dan tot 20. Volgens spr. zullen wij ons tijdens de kleuterleeftijd moeten beperken tot tellen, aftrekken en het groeperen van cijfers: het eigenlijke rekenonderwijs volgt dan later. Uitvoe rig stond spr. vervolgens stil bij de wen ding, welke het kind medemaakt na het bereiken van de 7^-jarige leeftijd. Het kind komt dan van de illussionistische fantasie in de realiteitsperiode. Daar naast openbaart zich ook een grotere drang naar vitaliteit, het wedstrijd element, dat echter op sportiviteit en niet op winstbejag gericht dient te zijn. terwijl ook het eergevoel een woordje mee gaat spreken. Verder openbaart zich bij het kind in deze leeftijd ook een bijzondere verzameldrift, welke in de regel bij Jongens nog iets hoger ligt dan bij meisjes. De heer Duyvendijk die zijn causerie met tal van mogelijkheden t.a-v. de toe passing der psychologie by het onder wijs illustreerde, besloot zijn voordracht met het noemen van enkele door hem reeds bereikte resultaten Wij zullen er in de toekomst ook op onze- christelijke scholen naar moeten streven, aldus eindigde spreker, dat dit onderwijs] mits principieel goed gefundeerd, technisch zo volmaakt, mogelijk zij. Na de pauze was er gelegenheid om met spreker van gedachten te wisselen. Zeer velen hebben hiervan gebruik ge maakt. Viertallen-competitie V.O.C. De uitslagen van de eerste ronde der vier tallen-competitie van VOC luiden: lste klasse: Team Kuilman wint van team Thoolen met 42 punten; team Smit wint van team Schilthuizen met 34 p.; team Wakka wint van ream v. d. Staay met 7 p.; team Kuipers gelijk te gen team Wolrlng (+4 p.). 2de ka-lsse: Team Caro wint van team Ammerlaan met 19 p.; team Plan je wint van team Horree met 19 p.; team Blok gelijk tegen team De Jong 2p.i 3de klasse: Team Baarda wint van team Nolles met 37 p.; team Grommé wint van team Kooien met 14 p.; team Vlasveld wint van team Klarenbosch met 13 p. Kleinvee op de Vebo Onze deskundige medewerker schrijft hierover nog: De jonge en oudere zeugen waren over het geheel vrij goed tot- goed met als reserve-kampioene No. 1 der ouderen de 2-j. 5354, Gelderse van A. Bos J.A.Wz te Zoetermeer, een heel goede A kam- pioene werd IA der oudere zeugen met biggen, 5410, een 2-j fokk. W. A. van Reeuwijk, Zoetermeer (een beste zeug"). De collectie afstammelingen van één ouder-dier waren matig. De schapen vormden afwisselend goe_ de en matige klassen. Ram No. 634 Ro van J. J, Oudyk te Waddinxveen Is een goede 211» jarig*; A. v. d Breggen te Waddinxveen had een zeer soed drietal oudere ooien van ram F 2216 Pref., alle 3 goede wolproductie, terwijl dezelfde v, d. Breggen met twee beste ooien, een 2- j. en een 4-j beide mei zeei goede wol- productie. la en lb der ouder? ooien werd. De geiten ten slotte wa-en in door snee goed. Drie goede oudere bokken, No. 1 en 3 van de Prov. Bond v. Gei- tenfokver. in Z.-H No 2(1B) van C. Martehs te Alphen a d. R. Ook de jon gere bokken waren goed, evenals ver schillende klassen der ouwelijke gei ten, waarvan kampioene werd de zeer goede Adrie E 604 S 'o 5-iarlg? var A. den Hollander te Leiderdorp, geit met goede uier en reserve Adrie M 107 R. de 211 jarige van C van Haaster te Llsse. Leiderdorp werd me' afdelïngs^roeo van 5 of meer geiten uit 1 vereniging eerste, Lisse tweede er Wassenaar derde. AFSCHEID '"VDONFSTSCHE OSLO DELEGATIE. In de Zendingsschool te Oegstgeest heeft de Indonesische delegatie, die aan de Wereldconferentie voor Chr. Jeugd te Oslo heeft deelgenomen, voor haar terugreis afscheid genomen in een spe ciale samenkomst, waarin ook de Ne derlandse Oslo-delegatie aanwezig was. Ds. Marantika uitte de dank der In donesiërs. voor alle hartelijkheid en broederschap in Holland ondervonden In het bijzonder dankte spr dr. Visser 't Hooft en prof. dr. H. Kraemer voor, hun vriendschap en waardevolle advie zen, Dr. Visser 't Hooft zeide, dat de In donesische delegatie in Oslo niet alleen voor het eerst de oecumene had gezien, maar gedwongen was geweest oecume nische beslissingen te nemen en oecu menisch te handelen. Deze incarnatie zult gij in de Indo nesische Kerken moeten uitdragen. Prof. Kraemer achtte het verblijf dei- Indonesische delegatie in Nederland 'n geschenk uit Indië. Wij zijn op pijnlijke wijze verrijkt doordat gij aan ons gewe ten hebt geklopt. Ondanks alles zijt echter ook gij verrijkt, want gij ont moette de Wereldkerk als een realiteit van hen, die onder Jezus Christus staan Hartelijke afscheidswoorden werden verder gesproken door dr.vK. J, Brou wer, dr. E Jansen Schoonhoven, ds. P. Fagel. mr. S. C. de Vries namens de Ind. Commissie, ds. B. Richters namens het Geref. Zendingscentrum en de heer Derksen namens het hospitium van de Nederl. Zendingsschool Ds Marantika, ds. en mevrouw Tjan Tong en mejuffrouw Ch. A, Loen zijn per „Eerens" 24 September naar Indo nesië vertrokken, FEESTAVOND „DE ZIJL". Omdat, het nu eenmaal onze gewoon te niet is uitgebreid in te gaan op feest avonden van jubilerende verenigingen, mogèn we van deze 'ongeschreven regel ook jiu niet afwijken, hoewel we het dolgraag zouden "doen Want de Zwem- en Poloclub „De Zyl" heeft Zaterdag tot besluit van de vie ring van haar 25-jarig bestaan in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een feest In elkaar gezet, dat wij ons nog lang zullen herinneren. Het cabaretprogram ma, voorafgegaan door een vlot ope ningswoord van de voorzitter der feest commissie, de heer J. Heemskerk, was beschaafd, artistiek volkomen verant woord, geestig en onderhoudend. Geraldini, een ware duivelskunstenaar op stoffelijk en geestelijk gebied, Albert de Booy, de populaire zingende dikzak, Swips. een oerlelijke, talentvolle snel tekenaar, de Cavelli's (accordeon-duo) en ten slotte de .Honolulu Queens", drie Hawiian-meisjes, die een uitzon dering op het overigens uitstekende ge zelschap vormden en niet bijzonder op dreef bleken. (Maar ze waren aardig om te zien en dat is ook een verdien steDoor de heer D. Keyzer werd het bestuur namens alle leden een bij drage voor een vaandel aangeboden, terwijl een gehouden collecte ten bate van het trainingsfonds van de K.N.Z.B, ruim f70.opbracht. De dankbare toeschouwers dansten na afloop onder leiding van de heer Visser, tot diep in de nacht op de mu ziek van Hofeiik's Melody Makers, wel ke band in zijn nieuwe samenstelling voor het eerst voor het voetlicht kwam. 25-JARIG JUBILEUM. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat Jacob de Brabander als expeditieknecht in dienst trad bij de fa. J. C. v. d. Steen en Co. Nadat hij per auto van huis was gehaald, werd de jubilaris in het fees telijk versierde kantoor door directie en personeel ontvangen. De heer H. Th. v. d. Steen betuigde zijn dank voor het vele wat de jubila ris in de afgelopen 25 jaar in het be lang van de zaak verricht heeft en wees op. zijn populariteit bij de Leidse win keliers, Nadat mede namens het personeel, de jubilaris een radiotoestel en een taart waren aangeboden, werd het woord gevoerd door de boekhouder de heer J. B. Selier, die vooral de nadruk legde op de prettige onderlinge vér standhouding. waarbij hij hem een foto aanbood, de jubilaris voorstellend in zijn dagelijkse werkzaamheden. Na het ronddienen van verversingen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld het feest in huiselijke kring voort te zetten. AFSCHEID MEJ. L. VAN BERKEL. In de consistorie der Pieterskerk vond Zaterdagochtend 't afscheid plaats van mej. L. van Berkel, die thans ruim 34 jaar haar eenvoudige taak van werkster van deze'kerk heeft vervuld. De voor zitter van de Gemeente-commissie der N.H. Kerk, de heer J P. Mulder Sr., heeft haar bij deze gelegenheid hartelijk toegesproken, waarbij hij er o.m. op heeft gewezen, dat mej. Van Berkel steeds haar werk met liefde en volle toe wijding heeft verricht. Namens de ge meente-commissie bood hij haar een enveloppe met inhoud aan, In gelijke geest voerden het woord ds. D. J. Vos- sers als voorzitter van de- kerkeraad, de heer W. K. L. Rameau, die als koster „Lien" 33 Jaar heeft medegemaakt en de tegenwoordige koster, de heer J. H. Sira. Enkele geschenken en bloemstuk ken werden aangeboden. Katwijkse Oudheidkamer ontvangt Oud-Leiden RONDGANG DOOR DE VISSERS PLAATS. Het. bestuur van de Katwijkse Oud heidskamer had de leden van de vere niging „Oud Leiden" uitgenodigd om enkele bezienswaardigheden, van de ge meente Katwijk in ogenschouw te ne men. Een zestigtal leden had Zaterdag, middag daaraan gehoor gegeven. Om de gasten by het Raadhuis te ontvan gen waren van het bestuur der Oud heidskamer aanwezig de heren A. Haas noot. Nic. van Beien, C. Varkevisser en W. Groen. De heer Nic van Beelon sprak na mens het bestuur van de K. O. bij de ingang, van het gemeentehuis een wel komstwoord, waarna de cursisten het gebouw binnentraden Nadat allen in de Trouwzaal een zit plaats hadden ingenomen, werd de ont vangsttoespraak uitgesproken door de gemeente-secretaris de heer D. C O. Boekhoven. Het doel van uw vereniging, zei spr heeft de sympathie en de be langstelling van het gemeentebestuur. Jammer is, dfct bruut geweld in onze gemeente veel verloren heeft doen gaan. Gelukkig is er nog iets over ge bleven. b.v, redershuizen met mooie be_ timmeringen. Met de Oudheidskamer hoopt het college van B. en W. een open oog te houden voor het behoud van wat nog is. Na deze toespraak werd de thee rond gediend en werd het gebouw bezich tigd. De heer Boekhoven deelde het. een en ander, mede over de tot, stand ko ming er vap in 1932. Tevens deed hij belangrijke mededelingen over de toe komstplannen. Dat. de heer Boekhoven het een en ander mededeelde over de havenplan nen. behoeft geen betoog. Na de rondgang die in groepen ge schied was, vond men elkaar in de Trouwzaal weer terug. De voorzitter van Oud Leiden, dr. T. P. Sevensma.. bedankte voor de harte lijke ontvangst. Wij hopen van harte, dat de nieuwe tijd hier in Katwijk de vissershaven moge brengen, aldus spr. Het bestuur van de Oudheidskamer had de gasten een aardige verras*ing bereid. Een grote autobus stond klaar en daarmee werd gereden naar de Herv. Kerk te Katwijk a. d. Rijn, waar de kerkvoogden D. van Riessen en D. Blansjaar tot ontvangst gereed stonden. Het bezoek gold in deze kerk het prach. tïge, in wit marmer uitgebeelde graf monument. van Wilhelm Laivere en Ma ria van Reygersberg. Mevr. Eerdbeek gaf eerst e*n uitvoe rige levensbeschrijving van de maker er van, de beroemde beeldhouwer Roni- bout Verhulst, die op 27 Nov 1698 in de Grote Kerk te 's-Gravenhage begra ven is. Dr Sevensma bedankte kerkvoogden voor de ontvangst. De autobus stond klaar om de tocht te vervolgen. Bii het Joodse kerkhof deelde mevr. Eerdbeek mede, dat daar onder de boom, die boven de muur uit steekt, een massagraf is van een onder wijzer en een klas Joodse kinderen, die in' 1807 bij het springen van het kruit schip te Leiden om het leven kwamen. Over de nieuwe brug werd naar de binnensluizen gereden, over het Want- veld en langs de Boulevard naar het huis van de heer D v d. Marei in de Zuidstraat. Dit is een huis. daterende uit het begin van de 18de eeuw, een oud redershuis. Het interieur werd bezich tigd. Per voet ging het nu door de Zuid- straat naar de Oude Kerk, waar ook aanwezig was de voorzitter van de Oudheidskamer, de heer D. Taat. De heer Nic. van Beelen verhaalde het een en ander oVer de historie der Oude Kerk, Deze gaf nu, als organist van de kerk, een paar nummers op het kerkorgel; zijn mooi orgelspel werd met aandacht aangehoord. Hij eindigde met het spelen van het Wilhelmus. De heer Van Beelen dankte de aan wezige kerkvoogden Van Ryn en Van der Plas. Dr. Sevensma. als voorzitter van Ouo Leiden, vond het een groot voorrecht de lotgevallen van de Oude Kerk aan gehoord te hebben en dankte de heer Van Beelen voor de gewilde ogenblikken, die hij met zijn orgelspel gegeven heeft in deze omgeving. Hij sprak zijn dank uit voor dit onderdeel van de zo zeer geslaagde middag. EXPOSITIE SCHEPEN UIT VERRE LANDEN. Verlengd tot 26 October a-s. In verband met de in de afgelopen weken gebleken belangstelling van het publiek voor de in het Rijksmuséum voor Volkenkunde alhier geëxposeerde tentoonstelling „Schepen uit verre lani den" zal deze niet, zoals aanvankelijk het plan was op 1 October worden ge sloten. maar eerst op 26 October a s. NED. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. De Landelijke Propaganda-Commlssie van de Ned. Handelsreizigersvereniging organiseerde voor de afdeling Leiden in „Het Gulden Vlies" een propaganda- avond, alwaar als sprekers optraden de heren H. J. Kreulen en J. van der Laag, leden van het Hoofdbestuur. De heer Kreulen behandelde het on derwerp: „Hoe werkt de Ned. Handels reizigersvereniging", terwijl de heer Van der Laag een causerie hield over: „De grote vraag?" Over beide referaten werd door de aanwezigen terdege van gedachten ge wisseld, waarbij naar voren werd ge bracht, dat het voor niet georganiseer de handelsreizigers en -agenten juist onder de hudige omstandigheden zeer noadzakelijk is zich bij de Handelsrei zigersvereniging aan te sluiten. Aan beide sprekers werd door de he ren Brouwer en Vreeswijk, resp. voor zitter en secr. der prop.commissie der afd. Leiden dank gebracht voor hun uitvoerig betoog. NED. BOND VAN TECHNICI. Vrijdagavond hield de afd. Leiden van de Nederl. Bond van Technici een ledenvergadering in „De Doelen". Hoe wel de opkomst te wensen overliet, mag toch van een geslaagde avond gespro ken worden. Daar voor de verkiezing van het bestuur geen tegencandidaten waren gesteld, werden de gestelde can- didaten in hun functies benoemd. De lezing van de heer Bakker uit Den Haag over de haringvisserij wa# door zijn volledige behandeling, toe gelicht, met tekeningen, zeer interessant en hield de aanwezigen volle tweè uren geboeid. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een ruim gebruik gemaakt. De heer Bakker zegde zijn medewerking toe tot het houden van de lezing over de trawlervisserij op de volgende leden vergadering. HULDIGING ,EN GROS". Woensdag a.s. zal in de werkplaatsen der Sted. Lichtfabrieken de massale hul diging plaats vinden van niet minder dan 62 jubilarissen die in de afgelo pen bezettingsjaren een Jubileum in dienst van dit bedrijf herdachten. SPEELTUINVERENIGING. „NOORDERKWARTIER". Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan hield de Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" Zaterdag in de ge heel bezette Stadsgehoorzaal een feest avond, welke om. werd bijgewoond door enkele hoofden van dienst van het bureau van Gemeentewerken en afge vaardigden van tal van zustervereni gingen. Alvorens deze samenkomst een aan vang nam (waarom nu toch weer een half uur over tijd?) zijn de bestuurs leden, de heren Verlint. Nieuwenburg, Lasschuit en Nievaart, bij monde van de voorzitter van het jubileumcomité, de heer L. H. v. d. Vos, hartelijk ge huldigd voor al hetgeen zij in het be lang van de vereniging hebben gedaan. Enige geschenken werden aangeboden, terwijl hun echtgenoten met een bloe metje werden verrast Wederkerig heeft voorzitter Verlint de dames van het jubileumcomité, die in deze tijd heel veel werk hebben verzet, bloemen aan geboden. Ook de oud-voorzitter vah „Noorderkwartier", de heer Guldemon^ en het oudste lid der vereniging, de heer De Wekker, deelden in deze hulde. Fred Fagel. die vervolgens met „zijn troep" voor een aantrekkelijk en zeer gevarieerd cabaretprogramma zorgde, diende in een minimum van tijd een maximum aan amusement op Vooral de twee Cavelli's met hfm vrolijke ac cordeonklanken en het Dicola-trio met de Hollandse boerendans hadden daar in een voornaam aandeel. Na afloop volgde een gezellig bal o.l.v. de heer J Alphenaar, waaraan „The Gold Starband" haar medewer king verleende- 40-JARIG JUBILEUM, Bij de Leidse Schouwburg. 2 Oct. a.s. is de heer J. Hartwijk 40 jaar in dienst bij de Leidse Schouwburg, sinds 1935 als opvolger van de heer Hoogeveen als tooneelmeester. Uit de aard der zaak is Jan, zoals hij pleegt genoemd te worden, meer bekend bij degenen, die wel eens achter het toneel komen, dan bij het schouwburgpubliek, dat weliswaar .ijn „werk" aanschouwt, maar niet de maker zelf. Bij de .inge wijden" wordt Jan echter hogelijk ge waardeerd. Bij de eerste abonnementsvoorstelling op 27 Oct. zal de jubilaris worden ge huldigd. „VOOR MARGRIET". Dat het Kleuterhuis „Margriet" zich m het hart van vele stadgenoten een warme plaats heeft veroverd, moge blij ken uit hét feit, dat de Zaterdag, alhier gehouden collecte ten bate van deze instelling meer dan f. 5100,heeft op gebracht. Een prachtig resultaat, dat organisatoren, collectanten en gevers tot eer strekt! Mevr. De Ruyterde Wildt. is tij delijk verbonden aan de school voor In dividueel onderwijs (B.L.O.) alhier. Ze heeft door haar werk op Java ruime er varing opgedaan bij dit soort onderwijs, dat bestemd is voor moeilijk lerende kinderen. OEGSTGEEST Raadsvergadering De op 8 September j.l. uitgestelde vergadering van de ge meenteraad ls thans vastgesteld op Woensdag l October des avonds te 7 uur De agenda bevat o.a. de volgende te be handelen punten: Voorstel van B. en W. tot het benoe men van een commissie van advies als bedoeld ln art. 8, le lid der woonruimte- wet 1947, Voorstel van B. W. om, naar het verzoek van het. bestuur der Herv. School Endeg.straatweg, ingevolge art. 72 der L O -wet 1920 medewerking te verle nen voor aanschaffing van leermiddelen. Idem tot vaststelling van de vergoeding Ingevolge art. 103, 2e lid der L.O -wet 1920 voor de bijz lagere soholen over 1946. Idem tot vaststelling van de vergoeding voor de vakonderwijzer ln lichamelijke oefening voor de bijz. lagere scholen over 1946. Voorlopige vaststelling van de reke ning van het Gem. Grondbedrijf over 194S. Voorstel van B, en W tot verkoop van een perceel grond aan de Laan van Arensteln hoek Hoflbrouckerlann aan Y. Verhoeve. Idem Inzake vaststelling van nieuwe be zoldigingsregeling voor het gemeenteperso- neel. Idem tot voorlopige goedkeuring van het plan' tot onteigening van een gedeelte van het bos ..Duinzicht" en tot slot Comptablllteitsbeslultcn, De bazar ten bate.van de Gevers- Deutz-Kleuterschool is officieel gesloten door ds. G. F. Callenbach, die in zijn sluitingswoord kon mededelen, dat deze een groot succes is geworden. De netto opbrengst bedroeg n.l. ruim f. 3000—. •^noujaSuïipiTos 'W ue .muf iz '3u;[ -ajfcnoH XUPU3H OS 'Jaddvis aftufji/A us •lu'B-f 65 'snnassaAl •y.uao :pAs.noJiao \z 'xflPuauuia vuejapv T-rêyi 119 LZ 'xftpaaJS 9IJV txeaf eg 'uaSxroa uva cyouoanaj cuTdtef ua 85 'flITM. 9UV PAmox}j&puo 9PITM 9P 'V ua U39A930H 'V U8A 'P 'SyOTLIOD ïiaoja 'H u3 Sinquioci 'f uba "z 'siianjoo ïuapun 'P 'a 'O d ua ^ooj-D ap "H f u-ba -p 'Tyuo^uv utnreitof :uajoqoD Pnujs axflUoSjng VOORSCHOTEN, Partil v. (1, Arbeid Na de gewone afwerking van de agenda volgde medede ling van de secr., dat 22 October de af deling een openbare bijeenkomst zal be leggen. waar als spreker zal optreden de heer Hofstra uit Wassenaar. Daarna verkreeg de heer Kreeft het woord voor zijn inleiding over Reclas sering. Na een korte beschouwing over de rechtspleging, die reeds dateert vanaf de oudste tilden, ging spreker uitvoerig in op de berechting van de ontspoorde Jeugd, zoals deze heden ten dag^ wordt uitgevoerd Met het voorlezen van enkele passages uit Clske de Rat van Plet Bakker besloot spreker zijn leerzaam betoog. Gemeenteraad Woensdag 1 October, 's avonds om 8 uur komt de raad bijeen, voor een openbare zitting. De agenda ver meldt o.a. de navolgende punten: Aanvrage art. 72 l.o.-wet 1920 Herv. School. Uitvoering art. 72 l.o.-wet 1920. Hondénbelastlng-verordening. Conversie geldleningen. Benoeming leden commissie georganiseerd overleg. Benoemd commissie van advies Inzake de vordering van woon ruimte Jubileum gasbedrijf. 40 Jarig jubileum gasbedrijf Op 22 October a.s. zal het 40 Jaar geleden zijn dat in enkele winkels, hotel Deurloo en het woonhuis van wijlen burgemeester E Vernède voor het eerst gaslicht brandde, lnplaats van de, tot dat tijdstip gebruike lijke petroleum. Een zeer grote verbetering in die dagen, een verbetering waarvan de tegenwoordige generatie zich geen beeld kan vormen. Nadat verschillende systemen in overweging waren genomen, besloot de gemeenteraad ln zijn zitting van 12 Mei 1906. in beginsel over te gaan tot de op richting van een distributiebedrijf. Lelden zou het gas via een persleiding leveren tegen dezelfde prijs als In Leiden. Tot leider van het gasbedrijf werd be noemd de heer D. J. Brinks en tot boek houder-kassier, de heer J. H, Rutten. Het Incasseren der gas- en metergelden werd opgedragen aan de gemeentewerklieden P, A v. Leeuwen en J. A. Lamboo, Van deze zijn nog'drie oud-functionarissen ln leven en het is nog weieens vermakelijk te horen hoe gemoedelijk het in die dagen toe ging. In 1807 bc-droeg het aantal inwoners 2898. geplaatste gasmeters 110; muntmeters waren er niet en tegen een gasprljs van 8c t. per kub. meter werden 15.879 kub meters afgenomen. Waarschijnlijk zal dit juiblleum niet onopgemerkt voorbijgaan. Zo wordt o.m. overwogen het houden van een tentoon stelling en het uitgeven van een jubileum boekje. Ook de dameshockeydag te Bloemen- daal is geëindigd in een overwinning van het Haagse HHYC. Tijdens de 1500 M. van een inter nationale athletiek-ontmoeting te Pa rijs werden niet minder dan 3 -ecords tegelijk verbeterd, Hansenne won in 'de nieuwe Franse recordtijd van 3 min 48 sec., gevolgd door Reiff (3 min 48.4 nieuw Belgische record). Derde werd Barthel, die met 3 min. 51 sec. een nieuw Luxemburgs record vestigde! De 15 K.M. snelwandelwedstrijd rond de Bosbaan is in 1 uur 18 min. 3.4 sec. gewonnen door Piet Engelman Max Schmeling is weer in de ring geklommen! Gisteren won de 42-jarige oud-wereldkampioen voor 40.000 toe schouwers te Frankfort door k.o. in de 7e ronde van de jeugdige Vollhier. Zaterdag heeft het Franse zwem- wonder Alex Jany ook het wereldrecord 300 M. borstcrawl op zijn naam gebracht Hij bracht het oude record, dat sedert 1935 met 3 min. 21 6 sec. op naam van de Amerikaan Medina stond, op 3 min. 21 sec. Op Ypenburg is Zaterdag en Zon dag een zeer geslaagd vliegfeest ge houden. Arsenal won Zaterdag met 10 van Burnley en gaat dus nog steeds ongeslagen aan de kop van de Engelse league. Een aantal leden van de Spoor wegsportvereniging te Leiden, ONS, is het niet eens met de rest en heeft dus maar weer een nieuwe club opgericht, genaamd SSVL. Waarom toch die ver deeldheid? VAN DE POL WERELDKAMPIOEN 45/2. Onze landgenoot Van de Pol heeft te Saragossa (Spanje) de titel van wereldkampioen groot biljart ancre cadre 45/2 behaald. De eindstand van dit tournooi luidt: 1. Van de Pol (Nederland), 2. Domingo (Spanje), 3. Carrera (Argentinië), 4. Gabriels (België). 5. Van de Woesïijne (België). 6. Garcia (Spanje). Pemix afdelingskampioen In een tamelijk forse, maar sportief gespeelde wedstrijd heeft Pernix door een 10 zege op KVS het afdelings kampioenschap behaald. De wedstrijd stond niet op kampioens- peil. De Pernix verdediging had weinig moeite met de KVS-aanval, het mid denvak speelde zeer goed, maar de Leidse aanval faalde met het schieten. Ook zag men zo nu en dan maar flit sende aanvallen van dit vak, maar het juiste 'schotontbrak. Een belangrijk sterker Pernix zag dan ook de rust met een 00 stand ingaan. In de tweede helft werd het over wicht zó groot, dat het Leidse aanvals- vak overbelast werd. Pernix had be paald pech, toen het een doelpunt maakte vlak na het fluitsignaal van de scheidsrechter voor een overtreding van KVS Even later kwam eindelijk het enige doelpunt van de wedstrijd uit een doorbraak. Pernix had daarna ,geen ge luk met schieten en zo kwam het, dat ondanks hard werken van de Oranje kragen in de stand geen verandering méér kwam. Pernix is dus weer afde lingskampioen en "het zal ons benieuwen of het ook het kampioenschap van de CKB zal prolongeren! ATHLETIEK. Onze ploeg verliest van Denemarken Zaterdag en Zondag heeft de Neder- landse athletiekploeg te Kopenhagen ook in Denemarken haar meerdere moe ten erkennen. Opmerkelijk waren de ne derlagen van Slijkhuis en De Ruyter resp op de 800 en 1500 M., "waaraan de vermoedie indruk, die de Nederl. maak ten, niet vreemd geweest zal zijn. Stoeren sen won de 800 M, in 1 min. 52.7 sec., gevolgd door Slijkhuis, die er 0.7 lan ger over deed. De Ruyter werd op de 1500 M. met 4 min. 1.6 sec. tweede ach ter Joergensen, die 4 min, 0.4 sec. no teerde. Met uitzondering van de 400 M waarop Blok met 49 'sec. een goede tijd maakte, waren de overige sprintnum mers voor Jan Klein, Zeer goed werk deed Naaktgeboren, die eerste werd bij het verspringen met een sprong van 7.25 gevolgd door Wellerdieck met 6.97 M. Behalve het discurwerpen, dat door Brasser gewonnen werd, waren de ove rige technische nummers voor Dene marken. Slijkhuis won ten slotte de 5000 M, ln- 14 min. 58.6 sec. Onze ploeg verloor uiteindelijk met 112 tegen 90 punten, HANDBAL. NIEUW BRUNHILDE Nieuw Brunhilde speelde gisteren haar eerste competitie-wedstrijd tegen HHS, Den Haag. De uitslag werd 13. De wedstrijd van Nieuw-Brunhilde II kon wegens niet opkomen van Excelsior niet doorgaan. Kon. Nederl. Korfbalbond Uitslagen van gisteren. Zuid-Holland I: Spangen—HSV 2—1: Deetos—DKC 6—5; Het Zuiden—HKV 31; Ons EibernestVicus Oriëntis 6—3. Zuid-Holland II B: De Algemene— Het Zuiden II 42; Wion—Die Haghe 44; OlympiaanOns Eibernest II 5—0 ReadyOSCR 24. Zuid-Holland III C: De Algemene II —HKV III 0—6; Fluks—Ready II 4—0; Avanti- De Spartaan 22. Zuid-Holland III D: De Algemene III —Vicus Oriëntis II 04; Actief—Olyn*- piaan II 2—0; Fluks II—Ons Huis 0—0. UITSLAGEN LEIDSE KORFBALBOND 2e klasse: De DanaïdenVicus Oriën tis 6 4—0; Ons Eiland—NSA 2 2—2; Fluks 3Vicus Oriëntis 5 04. Voor de wedstrijdverslagen verwijzen wij naar ons blad van morgen. Jubileum ds. H, P. Fortgens Woensdag 8 October a.s. is het 25 Jaar geleden dat ds. H. P. Fortgens, Ned. Herv predikant werd bevestigd als predikant van Voor schoten. LEIDERDORP. Mooi succes voor mannenkoor Ons plaatselijk mannenkoor VTL (Ver Touw- fabr.) behaalde op de grote zangwedstrijd in het Kurhaus te Schevenlngen, waar aan niet minder dan 94 koren deelnamen, een le prijs in de le afd. Het gaat met dit mannenkoor, dank zll bekwame lei ding. nog steeds crescendo en het mag zeker als een uitzonderlijke prestatie wor den aangemerkt, dat he.t gedurende zi1n kort bestaan zich al heel't weten op te werken tot dfc le afd. NIUEUW ONDERZOEK TEGEN PIEC. In verband met het feit. 'dat de oud directeur van winterhulp,C. Piek zich bij behandeling van zijn beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie enige ma len beriep op goede daden, die hij ge durende de oorlog bedreven zou hebben, heeft de Bijzondere Raad besloten een onderzoek naar deze daden te laten in stellen. De rechtercommissaris van het Bij zondere Gerechtshof te 's-Gravenhage krijgt beschikking over de stukken in deze zaak. om het vereiste onderzoek in te stellen. Hoofdbureau van politie te Haifa opgeblazen Het hoofdbureau van politie te Haifa is door Joodse verzetslieden opgeblazen, waarbij 7 Britse en Arabische politie agenten en een Arabische burger om het leven kwamen. 30 politieagenten en 17 burgers werden gewond, van wie 3 po litieagenten ernstig. Naar officieel werd bekend gemaakt, hebben de verzetslieden een vat met explosieve stoffen gebruikt.. Vier Joden werden in hechtenis ge nomen. Consulaire Commissie beëindigde onderzoek. De 6 consuls hebben heden hun on derzoek beëindigd met een bespreking van 2 uren met Nederlandse militaire en burgclyke leidende autoriteiten te Batavfa- Zy bespraken hierby „be paalde aspecten" van hun onderzoek. Luitenant-Generaal Spoor was heden aanwezig toen de consuls de Nederlan ders een zelfde lyst voorlegden als zij de vorige week aan de Republikeinse autoriteiten te Djokja hebben overhan digd. De vragen, die zowel schriftelijk als mondeling gesteld werden betroffen militaire, economische en algemene as pecten van het geschil. Aneta verneemt nog. dat het rapport zeer lang zal zijn en per luchtpost aan de Veiligheidsraad zal worden gezonden, dus niet. telegrafisch. De taak van de commissie is thans het rapport in eind redactie op te stellen. Zij hoopt hier mee nog deze week gereed te komen. TWEE CASSATIEMIDDELEN IN ZAAK DE GEER. Woensdag a.s, zal. gelijk bekend de oud-minister-president jhr. mr. D. J. de Geei in cassatie terecht staan. Zijn advocaat, mr. A. E. J Nijslngh, zal twee middelen van cassatie voordragen, in houdende in de eerste plaats schending vaft enige artikelen van de wetboeken yan strafrecht en strafvordering en een tweetal Koninklijke besluiten, doordien uit de gebezigde bewijsmiddelen niet voortvloeit en ook niet kan voortvloei en dat, schade werd toegebracht aan de goede verstandhouding en aan de in nige samenwerking tussen Nederlanden diens bondgenoten in de gemeenschap pelijk oorlog tegen Duitsland en ook niet. dat de opzet van jhr. De Geer is gericht geweest op benadeling van de staat tegenover de vijand, dan wel hulp verlening aan de vyand. Het tweede middel stelt, dat het Hof ten onrechte heeft aangenomen dat de bewezen gedragingen hebben opgeleverd, hetgeen is strafbaar gesteld in art, 102 van. het Wetboek van Strafrecht. Donderdag a.s. huishoud- en scheerzeep DUBBEL RANTSOEN VOOR JONGSTE KINDEREN. ((Eigen berichtgeving). Naar'wij vernemen zal op de bonnen- lijst van Donderdag a.s. een bon voor scheerzeep worden aangewezen. Voor volwassenen zal er een bon voor huis houdzeep op voor komen, Kinderen uit de D en E-g'roep krygen een dubbel rantsoen. Ook zal weer een bon voor een ei voor alle leeftijdsgroepen worden aan gewezen. WASSENAARS WERKMAN WAS BEWAKER IN CONCENTRATIEKAMP De los-werkman W. Messemaker uit Wassenaar had zich voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage te ver antwoorden wegens dienstneming bij het Vrijwilligers-Legioen Nederland, terwyl hem voorts zijn optreden als bewaker in het Duitse concentratie kamp Marlhuls-Westfalen J;en laste ge legd werd. Als zodai.ig zou hij ver schillende gevangenen geschopt en ge slagen hebben. Verdachte ontkende zich aan deze feiten schuldig gemaakt te hebben. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde, ondanks de ontkenning van verdachte, bewezen. Hij achtte een strenge straf geboden en eiste derhalve 10 jaar met aftrek. OUD-BURGEMEESTER G. J. M. EENHUIS OVERLEDEN. Op 74-jarige leeftijd is gisteren in het Elisabethszickenhuis te Leiden overleden de heer G. J. M. Eenhuis, die van 1919 tot 1931 burgemeester was van Lisse en in laatstgenoemd jaar werd gepensiocnecrd. Voordien was de heer Eenhuls burgemeester van Lo- chem. De j teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt plaats op Donder dag 2 Oct. te 11-30 uur na een gezongen H. Mis van Requiem in de Cenakelkerk der Heilige Land Stichting te Nijmegen. SCHAKEN. G. BOSSCHA EXIT. In de plaats, van de heer G. Bosscha, die gedurende ongeveer 25 jaar met grote toewijding en accuratesse ten be hoeve van ons Blad. het plaatselijk Schaaknieuws heeft verzorgd, doch die de wens tekennen heeft gegeven deze functie neer te leggen, zal met ingang van 1 October a,*s. voor ons Blad optre den de heer A. E, Modderman, in de Leidse Schaakwereld welbekend als se cretaris van het Leidsch Schaakgenoot schap en voorts 2de secretaris van de Kon. Ned. Schaakbond. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 29 September De situatie op de beurs was heden niet veranderd. Er bestond enig aanbod terwyl de kooplust bijna geheel ontbrak! De hoofdkoersen waren iets lager Ko ninklijken Iets hoger (hoofdkoers 443 3/4 Scheepvaartpapieren onveranderd of iets lager, evenals diverse cultuurfondsen. Tijdens het vry'e verkeer viel' nog enig aanbod te verwerken. Koninklijken re ageerden tot 442. Verliezen van bete kenis werden niet geleden. Nederlandse staatspapieren zo ^oed als onveranderd. De Amerikaanse markt was zeer stil en ;oms een fractie beter.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3