Consuls niet in staat tot practisch advies! WEERBERICHT Nieuwe stap op de terugweg De V.N. en de Balkan Met een enkel woord Prof. Gerbrandy hekelt zijn radio-spreekverbod 86ste Jaargang MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 No. 261971 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Na 1 October resp. f. 3.90 en 30 cents Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zij spraken drie uur met Soekarno Géén vrede ondanks „staakt het vuren". Zaterdagochtend keerden de 5 con suls, die naar Djokja zijn gegaan, te rug te Batavia, evenals de militaire waarnemers, die te Djokja waren ge- stationneerd, t.w. een Belg, een Frans man, twee Australiërs en twee Brit ten. 9 m m Een officieel communiqué van de woordvoerder van de Consulaire Com missie geeft bijzondèrheden over het werk van de consuls in Djokja. Daarin wordt verklaard, dat de con suls er van overtuigd zijn. dat de kennis, welke zij tijdens het onder houd met de vertegenwoordigers van de Republiek, hebben vergaard, het korte bezoek aan Djokja heeft ge rechtvaardigd. De bijeenkomst in Soe- karno's verblijf duurde bijna 3 uur. De New York Herald Tribune meldt, dat het eerste vertrouwelijke rapport van de consuls over Indonesië Vrijdag avond heeft gecirculeerd onder de leden" van de Veiligheidsraad. In dit rapport zou verklaard worden, dat de order „staakt het vuren" er niet in geslaagd is algehele vrede te brengen. Zich onthoudend van een beant woording der schuldvraag zouden de consuls verklaren, dat zij niet in staat zijn enige practische tussentijdse maatregel te adviseren voor waarbor ging van een effectieve naleven van de order „staakt het vuren". Volgens het rapport zijn de Neder landse vooruitgeschoven troepen tot middernacht van 4 Augustus opgerukt. Het rapport maakt melding vanroof partijen, in het bijzonder op Chinese bezittingen, en toegeschreven aan indi viduele Ihdonesische republikeinen. Het tussentijds rapport zou slechts 3 a 400 woorden lang zijn. Een vollediger rap port wordt morgen verwacht. De „zelfhulp" der 16 landen Een Reuter correspondent meldt de hoofdpunten van een tot nog toe niet gepubliceerd gedeelte van het rapport der West-Europese landen omtrent het plan Marshall, dat betrekking heeft op de „zelfhulp" der zestien landen. Vol gens dit rapport-gedeelte hop^n de zestien landen, aannemende dat de ko mende oogsten een gemiddelde op brengst zullen geven, per 1951 terug te zijn gekeerd tot iets meer dan de voor oorlogse graanproductie, d.w-z. iets min der dan 66 millioen ton. De oogst van 1946'47 was veertien procent onder de vooroorlogse opbrengst. Ook wat suiker en melk betreft, hoopt men boven het vooroorlogsepeil uit te komen, doch men denkt slechts te zullen komen tot 8,100.000 ton vlees tegen negen millioen tón voor de oorlog. Men hoopt in vier Jaar tyds het le venspeil van West-Europa tot zeven procent boven het vooroorlogse P?" pe brengen. De varkensstand zou nog tien procent beneden het vooroorlogse peil blijven, doch het pluimvee dertien pro cent daarboven. De zestien landen zijn van plan in de komende vier jaar ook de scheepsver- liezen ad 22 millioen ton in te halen. Verschillende landen zullen de bruin kool-productie verhogen. Ook wil men zich meer toeleggen op de productie van timmerhout. West-Europa heeft voorts nog zestig duizend mijnwerkers nodig, waarvan Nederland vierduizend. PLANNEN VOOR EEN WERELD REGELING. Henry Usborne, Labourlid van het Engelse parlement en secretaris van de Engelse parlementscommisie voor een wereldregering, heeft bekend gemaakt, dat hij een bezoek zal brengen aan de V.S om de steun der bevolking aldaar te verkrijgen voor een federale wereld regering- Usborne, die van oordeel is, dat de organisatie der V.N. de vrede niet zal kunnen handhaven, heeft aan de pers verklaard, dat het plan tot het vestigen van een wereldregering de verkiezing in verschillende landen noodzakelijk maaKt van volksvertegenwoordigers in een wereldparlement, dat alk enige over strijdkrachten en atoomenergie, over een wereldbank en de voedselproducten der gehele wereld zoumoeten beschik- ken- j Usborne voegde er aan toe, dat de wetgevende vergadering van de nieuwe wereldregering bijna 100 leden telt en dat men in België. Nederland, Frankrijk Duitsland, Zweden en Denemarken reeds bemoedigende resultaten heeft bereikt. ONTWERPGRONDWET VOOR HET SAARGEBLED. Naar het Duitse persbureau in de Amerikaanse zone meldt, is de ontwerp- grondwet voor het Saargebied gereed gekomen. Hierin wordt verklaard, dat „het Saarland een autonoom, democra tisch land is, dat economisch met Frankrijk is verbonden". Het ontwerp zal worden voorgelegd aan het parle ment. dat 5 October door het Saarge bied zal worden gekozen. WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk tijdelijk vrij krachtige, later wat afnemende wind tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met enkele buien Koeler des nachts, 30 September. Zon op: 6.37 uur; onder: 18.22 uur. Maan op: 18.50 uur; onder: 6.20 uur (Volle Maan). Hoogwater te Katwijk aan-Zee te 4.10 en 16.24 uur. Een speciale correspondent van Aheta, die de reis der consuls naar Djokja heeft meegemaakt, bericht nog dat op de weg van het vliegveld naar de stad spandoeken waren aangebracht, waarop o.m. stond„Uno. Indonesië your testcase" en „Down with Dutch impe rialism". Speciaal voor de consuls wa ren borden aangebracht met spreuken als: „Many thanks AustraliaAllons enfants de la patrie". De correspondenten, die niet toege laten werden tot de woning van Soe karno, konden slechts onder geleide ook in het hotel de stad bezich tigen. Hun verzoeken om regerings autoriteiten te spreken werden afge wezen, omdat, naar men zeide, deze hiervoor geen gelegenheid hadden. Soehardjo benoemd tot onder-legercommandant HIJ ZAL SUMATRA VERDEDIGEN. Volgens radio-Djokja is luitenant- generaal Soehardjo met goedkeuring van president Soekarno, in zijn hoeda nigheid van opperbevelhebber, benoemd tot onder-legercommandant van het commandement Sumatra met toeken ning van het volle recht om de defen sie in geheel Sumatra te organiseren en te leiden. Zijn benoeming is ingegaan per 19 September 1947, AFGHANISTAN ERKENT REPUBLIEK Volgens „Antara" maakte Radio Sin gapore bekend, dat de heer Rasjidi, de gezant van de Republiek Indonesia te Caïro, de officiële mededeling van de regering van Afghanistan ontving, dat deze staat de regering van de Republiek Indonesia erkende. Engeland maakt zich los van Palestina. (Van onze correspondentte Londen) Engeland heeft een nieuwe stap gezet op de terugweg, die het in vele wind streken heeft ingeslagen: Indië, Egyp te en thans Palestina. Aan het optreden in Palestina heeft Engeland weinig prettige herinneringen. De Britten heb_ ben blijkbaar te hoog gegrepen, toen zij het mandaat van de Volkenbond aan vaardden om in Palestina een Natio naal Tehuis voor de Joden te schep pen. Het was een opdracht, die zij niet aan konden, omdat het niet irr hun aard ligt problemen tot het einde toe door te denken. En hier was een van de grootste oroblemen aller tijden aan de orde De Britse politiek is bij voorkeur een op korte termijn, die zich concentreert op de moeilijkheden van dag tot dag. Die politiek heeft vaak voordelen, om dat zü niet door een dwangbevel wordt gedicteerd Maar zij faalt, waar een visie is vereist, hetgeen met name in Pales tina het geval is. Bevin heeft waarschijnlijk wel geiyk, wanneer hij zegt. dat Engeland zijn ver plichtingen jegens het mandaat strikt s nagekomen. Het zou alles hebben ge daan om het evenwicht tussen de twee bevolkingsgroepen te bewaren. Maar er was meer vereist dan dat, Nu voelden zowel Arabieren als Joden zich tekort gedaan. Beurtelings kwamen zij dan ook tegen de Engelsen in verziet in de enige taal. waarvan ze dachten, dat deze begrepen zou worden: geweld. Het schijnt Engelands noodlot te zfjn, dat het door zijn koele, formele politiek zovelen tegen zich in het harnas jaagt, of het nu de Boeren, Ieren, Hindoes, Arabieren of Joden zijn. Tegen de ver zetsbewegingen, die alom opsprongen, waren de Engelsen machteloos. Steeds waren ze tot de aftocht gedwongen, al bezaten ze ook weer het genie om later weer dikke vrinden met hun vroegere vijanden te worden. Dat is de positieve kant van het Britse volkskarakter. Maar eerst schijnt het altijd weer mis te moeten gaan. De enige vraag, welke nu rijst, -terwijl de Engelsen uit Palestina weggaan, is of de zaken niet te ver gedreven zijn en of Arabieren en Joden thans in staat zullen blijken in vrijheid samen te werken. Reeds in 1937 beeft de Koninklijke Peel-Commissie op verdeling aangedrongen. Engeland bleef echter talmen Zelfs de voorstellen. die het in het begin van dit jaar deed, na dat. de Anglo-Amerikaanse commissie eveneens verdeling aanbeval, stelden de definitieve oplossing van het vraagstuk uit Dat aarzelen is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat Engeland zo lang mogelijk wilde vasthouden aan zyn strategische basis Palestina. Nu de ge hele Britse positie in het Midden-Oos ten herzien wordt, laat het ook Pales tina los, omdat de militairen thans in Oost-Afrika een nieuwe basis gevonden hebben voor de verdediging van de Brit se belangen in het Middellandse Zee gebied Waarschijnlijk hopen zij nog een kleine troepenmacht in Palestina te bouden op grond van een te sluiten vriendschaDSverdrag met de nieuw op te richten' staatjes en mogelilk zullen de Amerikanen de Wacht betrekken bu de uitmonding van de olielei^ing in Haifa. WEINIG BELANGSTELLING MEER VOOR PALESTINA. Staande tegenover twee onverzoenlijk geworden groepen, had Engeland het allerminst gemakkelijk. Toen het Man daat begon, kon het niet voorzien, dat het Arabische Nationalisme zich sterk zou ontwikkelen en ook niet de uitroeiing van de Europese Joden. Maar toen de grote klucht uit Duitsland be gon. gooide Engeland, om de Arabieren te vriend te houden, de deur van het gedroomde Tehuis met een smak dicht. Labour verkondigde, dat zij die politiek zou herzien, zodra ze de kans kreeg, maar ook de socialisten deinsden ervoor terug. Zij wierpen zelfs hun Palestijnse mede-socialisten in de gevangenis! Het is moeilijk zich te onttrekken aan de indruk, dat de Engelsen weinig belang stelling meer voor Palestina koesterden, nu de strategische waarde er van blijk baar verminderd is. Men vraagt zich af, of de grote poli tiek wel in staat is menselijke proble men te benaderen, laat staan op te lossen. Het was een heroïsche gebeur tenis, toen de Zionistische pioniers uit de ghetto's van Oost-Europa wegtrok ken om zich voor het eerst in genera ties in Palestina volwaardige mensen te voelen. De Engelsen zeggen, dat ze alleen maar in Palestina waren om te zorgen voor het evenwicht tussen Ara. bieren en Joden. De laatsten wisten niet beter of het doel der mandaatspo- litiek moest zijn de voorwaarden te scheppen voor het Tehuis. In positieve, constructieve politiek schoten de Engel sen tekort. De droom, dat Palestina eens plaats zou bieden aan millioenen is teniet gedaan, ook al o/ndat door het Churchill en Attlee aan het woord Op een vergaderin- van de conser vatieve partij heeft Churchill scherpe critiek geuit aan het adres van de La- bour-regering, die hjj beschuldigde van verwaandheid, bureaucratie en wanbe leid. Een uitzondering maakte hjj echter voor de buitenlandse politiek. Het be leid van Bevin stak zeker gunstig af bij dat van de andere ministers. De Sovjet- Unie werd gecritiseerd in verband met de kwestie-Petkof en het veelvuldig gebruik van het vetorecht. Vol lof was Churchill over de Ameri kaanse hulpvaardigheid jegens Europa, alsook over het Britse besluit het man daat in Palestina ter beschikking van de V.N. te stellen. Over de toestand in het binnenland zei Churchill, dat het ondanks alle in spanning en offers onder de huidige omstandigheden wel niet mogelijk zou zijn een economische en financiële crisis van de grootste omvang te ver mijden. Een nieuwe geest en een nieuw eensgezind streven is een eerste ver eiste. Daartoe is een nieuw Lagerhuis nodig, dat alle kracht en wijsheid van het land vertegenwoordigt, aldus Chur chill. De Britse minister-president, Attlee -heeft in zijn eerste openbare rede na het invallen van de dollarcrisis, een beroep gedaan op de Labour-aanhan- gers, de moeilijkheden onder de ogen te zien in de ondernemende geest van de eerste dagen der beweging. Hij noemde de door het volk aan Labour gegeven steun, blijkende uit het feit, dat Labour in nog geen enkele tussen tijdse verkiezing werd verslagen, „wer kelijk wonderbaarlijk". Verder legde hij er de nadruk op, dat ook Oost-Europa niet aan de problemen van na de oor log ontkomen was. Naar zijn mening tekende „de heftigheid van de aanval len op de rest van de wereld door de Sovjet-Russische pers de mate van moeilijkheden, welke de Sovjet-Russi sche regering ondervindt". Rond Palestina Np de Palestijnse kwestie in een be slissend stadium komt, is zowel aan Joodse als aan Arabische zijde grote actie merkbaar. Van weerszijden wordt star vastgehouden aan het ingenomen standpunt en dit gaat gepaard met drei gementen, zo aan de verlangens niet wordt voldaan. Bij Damascus zou een Arabisch leger in de maak zijn, dat reeds 50.000 man zou tellen. Intussen hebben de Engelsen weer 2 aarzelend optreden van de Britten Hit. I schepen met Joodse illegale immigran- ler de kans heeft gekregen, die millioe- 1 ten aangehouden. Eén Jood is daarbij nen weg te vagen. I gedood. Ingediende resoluties De Sovjet-afgevaardigde Gromyko heeft in de politieke commissie der VN een resolutie ingediend waarin Grieken land verantwoordelijk wordt gesteld-voor de ongeregeldheden aan de Griekse grenzen en het terugtrekken van ale bui tenlandse strijdkrachten wordt geëist, alsmede instelling van een commissie van toezicht o£ de buitenlandse hulp aan Griekenland Voorts wordt in de resolutie de alge mene vergadering van de VN verzocht aan te bevelen, dat de Griekse regering maatregelen neemt om aan de grens incidenten een einde te maken, de nor male betrekkingen met haar buurstaten herstelt en met de regeringen van Joe- go-Slavië, Bulgarije en Albanië nieuwe grensovereenkomsten sluit. In een lange rede beschuldigde Gro myko de „fascistische" Griekse regering van terreur jegens de democratische en progressieve elementen in het land. De politieke commissie besloot echter met 38 tegen 1 stem en 11 onthoudin gen, dat Bulgarije en1 Albanië geen vol doende waarborg hebben gegeven voor de nakoming van de verplichtingen van <het Handvest en dat zij derhalve niet als volwaardige leden aan de bespre kingen over de Balkankwestie kunnen deelnemen. Het zal hun slechts v/orden toegestaan verklaringen af te leggen en vragen te beantwoorden. Een van de Latijns-Amerikaanse staten zal verzoeken om een voorstel op de agenda van de algemene vergadering der VN te plaatsen, volgens welk de VN erkent, dat de beginselen van het Hand vest zijn aar§etas't in Bulgarije. Roe menië, Hongarije en Joego-Slaviè en dat een internationale commissie wordt aan gewezen welke de politieke toestand in deze landen zal onderzoeken. Voorts dat regeringen worden ge vormd, die belast zullen zijn met het samenstellen van nieuwe kieswetten en dat de VN de personen in bescherming neemt, welke te lijden hebben onder vervolging van communistische zijde. Het initiatief tot deze actie is afkom stig van de internationale boeren-unie, waartoe de bóeren-partijen uit de vier genoemde Balkanlanden behoren. GANDHI WAARSCHUWT PAKISTAN. De bladen van India wijden veel aan dacht aan een, verklaring, die door Mahatma Gandhi tijdens een gods dienstige bijeenkomst is uitgesproken. Gandhi zeide, dat ofschoon hij zich immer tegen iedere vorm van oorlog gekeerd had, de Indische, regering te gen Pakistan te velde zou trekken, in dien er geen andere manier was. om rechtvaardigheid van Pakistan te ver krijgen. Pakistan heeft een beroep op het Britse gemenebest gedaan om te inter veniëren. DE EERSTE RUSSISCHE VIJFLING. Volgens het Sovjet-Russische blad „Wetsjenaya Moskwa" heeft de vrouw van een Mongoolse boer een vijfling ter wereld gebracht. Het zijn 3 jongens en 2 meisjes. Dit is de eerste vijfling in de Öovjet-Unie. Moeder en kinderen ma ken het wel. EEN ACHTLING. Een Chinese jongevrouw in de pro vincie Hopei heeft het leven geschon ken aan een achtling. allen jongens. Een der kinderen is overleden. De ove rige zeven verheugen zich in een per fecte gezondheid. BINNENLAND. De bejaarde paardenhandelaar K. merkte op een terrelü van een steenfabriek te Hengelo ten 6«volge van zt)n volledige doofheid een smalspoortrelntje niet op. Hl) werd door het locomotiefje gegrepen en overreden. De dood trad onmiddellijk ln. In Capelle a. d, IJssel is de 40-jarige H. van der Velde door een autobus over reden en gedood, Gisteravond had ter hoogte van de spoorovergang naar Breda ln de Spoor straat te Roosendaal een ongeval plaats, dat het leven kostte aan een zekere J. w. uit Oudenbosch. N. was met zijn. flets tegen een auto gereden, waarschijnlijk door de duisternis misleid. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Dr. J. W. de Stoppelaar. Indisch hoofdambtenaar aan bet Dep. van Over zeese Gebiedsdelen, ls alsnog benoemd als deskundige ln de Nederlandse delegatie naar de vergadering der V. N. De Centrale van verenigingen van personeel ln 's Rijks dienst beeft zich tot de minister-president gewend met het ver zoek maatregelen te treffen, opdat op zéér korte termijn aan de gepensionneerden een toeslag op de pensioenen wordt uitbetaald. Minister Mansholt heeft Zaterdag te Brussel ln gezelsohap van hoge ambtenaren van z\)n departement besprekingen gevoerd met de Belgische minister van ravitail lering en Invoer, Moens de Fernlg ten einde de aankoop van graan in Amerika en Canada voor/België, Nederland en Luxem burg voor te bereiden. Zaterdag stootte een landbouwer, bij de bewerking van zijn akker te Groesbeek bij Nijmegen, op een granaat. HIJ raapte het projectiel op. waardoor het ontplofte. De man werd op slag gedood. De 11-Jarige Martin us Theodorua Hoogervorst uit Voorburg, die sinds Woensdag j.l. vermist werd, ls in Over ijssel teruggevonden. OP bet Venlose station ls een nieuw transport verplaatste personen uit de Amerikaanse zone ln ons land aangeko men. Het transport omvatte 152 mannen en 21 vrouwen, meest Polen en eniee Balten. 71 gaan er naar de mijnstreek, verder gaat een groot deel naar Amster dam en Enschedé, terwijl de overigen over het gehele land verspreid worden. De Commissaris den Koningin ln Noord-Brabant, rof. J. E. \de Quay, heeft Zaterdagmiddag onder grote belangstelling te Veghel twee tentoonstellingen geopend n.l, de Middenstands- en Nijverheidsten toonstelling, MinJjto, en de land_ en tuin bouwtentoonstelling van de kring Uden van de N.CJ3. BUITENLAND. Op de Noordzee is een Poolse trawler uit Gdynia, die ook ln IJmuiden geen onbekende ls, ln botsing gekomen met een Duits schip uit Cuxhaven. ten gevolge waarvan het laatste is gezonken De 14 opvarenden van de Duitse boot werden door de Pool aail boord genomen, die thans met z(jn dubbele bemanning op weg ls naar Gdynia. Drie personen, die genoemd zijn tij dens het proces van de terechtgestelde voormalige Bulgaarse oppositie-leider Pet kof, zyn ln hechtenis genomen. By de autorace te Modena ln Noord- Italië zijn vijf toeschouwers gedood en zeventien gewond, doordat de auto van de bekende Italiaanse rijder Bracco uit de baan schoot. Bracco werd ernstig gewond. Gisteren ls te Biarritz (Spanje) een vliegtuig neergestort. De twee Inzittenden kwamen om het leven. De regering van Japan heeft besloten om de Japanse soldaten, die uit Siberië en andere gebieden der Sovjet-unie terug keren. her op te voeden. Er zullen speciale cursussen van een Jaar worden gehouden voor de 600.000 soldaten en officieren om hen gelegenheid te geven zich aan te pas sen aan de levenswijze lh het nieuwe Japan. Naar van geallieerde zijde wordt be kend gemaakt, hebben de Joegoslavische autoriteiten op 17 September 5 leden van de civiele politie van het vrije gebied Triest, die zich ln de nabijheid der Joego slavische grens hadden begeven, ge arresteerd. De Finse regering en het Finse ver bond van vakverenigingen, hebben bekend gemaakt, dat overeenstemming ls bereikt over alle loonkwestles. Alle georganiseerde arbeiders en ambte naren zullen een loonsverhoging krijgen van. 5 mark per uur plus 500 mark per maand voor leder kind. Intussen zijn toch wilde stakingen uit gebroken Het Beierse parlement heeft een wets, voorstel van de chrLstellJk-democratlsche partij aanvaard, volgens hetwelk geen burger tegen zijn wil gemobiliseerd kan worden of opgeroepen voor de strijd- In de laatste 24 uur zijn 109 nieuwe oholeragevallen ln Egypte gesignaleerd. i Geestelijke en militaire Sovjet-dreiging over Europa Blijvende blokvorming K.V.P.-P.v.d.A. ondenkbaar. Het comité „Handhaving Rijkseen heid" hield Zaterdag een protestverga'- dering in de grote zaal van de Dieren tuin te Den Haag. De eerste spreker prof. Gerbrandy, herinnerde aan de maatregelen van de Regeringscommissaris voor het Radlo- wezen, mr. L. A. Kesper naar aanlei ding van zijn radiorede. H\j achtte dit spreekverbod een symptoom van de verwording der Ne derlandse democratie. Spr. maakte een vergelijking met Duitsland waar, toen eenmaal het hek van de dam was, Hitier eigenmachtig zijn zin kon doen. Vervolgens keerde prof. Gerbrandy ziph tegen de voorlichting over de In dische kwestie in binnen- en buitenland. Thans mogoa Van Klef fens en Van Mook de wéUrheid over de Republiek Indonesia vertellen, maar natuurlijk ge looft de wereld hen nu niet meer. Van Kleffens heeft in de Veiligheidsraad de waarheid verteld, maar hij heeft het zo beroerd gedaan als het maar kon", want hij handelde niet naar hetgeen hij zeide. Churchill verbond aan zijn Woor den altijd daden en zo had Van Klef fens moeten zeggen: „Gij zjjt niet be voegd en wy willen niet, dat gij u be moeit met onze interne aangelegenhe den. Dat verdraagt de natie nooit!" Prof. Gerbrandy onderwierp vervol gens het financiële beleid van de re gering aan felle critiek. De verwording van het Koninkrijk houdt verband met de gehele wereld toestand: de wereld bevindt zich reeds in een latente oorlogsslaat. De Sovjet-Unie breidt zich geestelijk en militair uit over Oost en West-Europa. 200 Russische divisies staan gereed in de richting van Zuid-Oost Europa. Wéér staat de toekomst van de ge hele mensheid op het spel. Het Neder landse volk moet daartegenover geestelijk volkomen weerbaar blijven. De krachten daartoe zijn aanwezig. „Deze regering bedicf de zaak zo finaal als in drie eeuwen geen kabinet heeft gedaan". En toch: desespereert niet, want zoals de Goddelijke al macht het Nederlandse volk in de jaren 19401945 heeft bijgestaan, zo zal hij ook nu uitkomst geven. Ook di'. W. K. H. Feuilletau de Bruyn oefende felle critiek op het financiële beleid der regering en zette vervolgens uiteen, waarom hij de Republiek com munistisch moet noemen. De regering spreekt echter geen woord over het In disch communisme: het Nederlandse volk wordt weer dom gehouden. Zeer zeker is het kabinet heel goedwillend, doch het mist ten enenmale de nodige capaciteiten. De laatste spreker, de heer Weiter, vergeleek de omzwaai welke dr. Van Mook de laatste twee maanden ten aanzien van de Republiek heeft ge maakt, met de houding van de Duitse pers tegenover Rusland vóór en na het non-aggressie pact. De democratie heeft gefaald ten aan zien van het Indisch beleid. De Party van de Arbeid juicht inter nationale controle over Indië toe, omdat zy dan van de verantwoorde lijkheid af ls. Het blijkt, aldus spr. dat Moskou achter de Republiek staat hetgeen van belang.is voor de K.V.P. Het communisme staat altyd achter het socialisme en het is er de logi sche consequentie van. Daarom is het ondenkbaar, dat de K.VJ*. een blok biyft vormen met de P. v. d. A-, die altyd willens of onwillens het com munisme bevordert. „Ik wil," aldus eindigde oud-minister Weiter, „dat, onze pantserwagens door rollen naar Djokja en dan mogen de consuls meerijden". Na afloop der vergadering werd het volgende telegram gezonden aan H.M. de Koningin1 „De uit alle delen des lands samen gekomen deelnemers aan de landeiyke meeting in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen en de Dierentuin te 's-Gravenhage, betuigen Uwer Majesteit hun aanhankeiyke trouw, doch protes teren ernstig tegen he"-, uit de regerings verklaring van 23 September opnieuw gebleken slappe beleid betreffende Ned.- Indië, de nog steeds voortgaande verza. king van onze plicht als lid der V.N. jegens de inheemse bevolking en de da- geiykse onnodige opoffering van onze soldaten aldaar". Drukkerijen van valse bankbiljetten in Frankrijk opgespoord De Franse politie heeft in de omstre ken van Marseille twee belangryke clandestiene drukkerijen met ultra moderne uitrusting gevonden, benevens 2,800,000,000 fr. aan valse dollars. Zoals bekënd, is gedurenden vele maanden in Duitsland en de V.S. een zeer groot aantal valse biljetten van vijftig en honderd dollar in omloop. Langdurige nasporingen van de Franse politie, ge holpen door twee Amerikaanse collega's, hebben geleid tot het vinden van de bron, waar deze biljetten werden ge maakt. Een twaalftal personen is ge arresteerd. Dezo personen hadden een uitgebreide voorraad' wapenen in hun bezit. Het onderzoek wordt nog voort gezet en zal waarschljniyk tot nieuwe ontdekkingen te Parijs leiden. Wie in de Commissie Grondswetsherziening zitting zal nemen. O.M. Dr. L. BEEL ALS VOORZITTER Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat de minister-president, dr. L. Beel, het voorzitterschap op zich zal nemen van de commissie tot voorbereiding van de aangekondigde grondweesherziening,. Ook minister Jonkman zal 'indeze commissie zitting hebben. Ook de minister van Justitie zal waarschynlijk deel uitmaken van genoemde commissie, die een beperkte zal zijn en verder enige fractie-leiders Minister Neher niet naar Indië Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, is Minister Neher geenszins voornemens opnieuw, een reis naar In donesië te ondernemen, zulks in tegen stelling tot het bericht, waarin mel ding gemaakt werd van de mogeiykheid ener dergelyke reis. NIEUW BESTUUR „PARTIJ VAN DE VRIJHEID". De Partij van de Vrijheid hield in de Stadsschouwburg te Utrecht een zeer druk bezochte algemene vergadering, onder voorzitterschap van mr. D. U. Stikker. Met algemene instemming werd besloten tot het zenden van een tele gram van aanhankelUkheid aan HM. de Koningin, waarin tevens de beste wensen voor Haar volledig herstel wer den uitgesproken. Het definitieve hoofdbestuur werd ge kozen en als volgt samengesteld: voor zitter mr. D. U. Stikker (Amsterdam): leden: 'ir. J. Baas (Emmen(, R. Th. J. Le Cavelier (Amsterdam). D. W. Dett (Den Haag), J. M. F. H. van Dyk (Amersfoort), ir. A. J Engel (Arnhem), F. H.' Holzhiuller (Alkmaar), prof. mr. E. H. 's Jacobs (Utrecht), drs H. A. Korthals (Voorschoten). J. Krooshof (Deventer), prof. dr. J. Lindeboom (Groningen), mr. K. P. van der Man- dele (Rotterdam), J. L. Pierson Azfi. (Amsterdam), mr. H. van Riel (Den Haag), mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi (Haarlem), J. Spaanderman (Hilversum), mevr. C. Stemler—Tjaden (Heemstede), ir. M. J. Stoel Feuerstein (Goes), ir. A. Voet (Groningen), dr. M. P. Vrij (Eindhoven), R. Zegering Had- ders (Emmen). EEN DODE DOOR EXPLODERENDE MORTIERGRANAAT. Te Groesbeek is gisteravond de 17-j. boerenknecht Th. J. Hubers, afkomstig uit Gemert, door het springen van een mortiergranaat om het leven gekomen. Door het projectiel, dat vermoedelyk by het ploegen aan de oppervlakte is gekomen, op te pakken, heeft het slachtoffer waarschyniyk de ontplof - ifing veroorzaakt. Handelsverdrag Nederland-Franse zóne Als resultaat van de onlangs te Ba den-Baden gehouden handelsbespre kingen tussen een Nederlandse han delsdelegatie en vertegenwoordigers van de Franse zone ln Duitsland is een nieuw handelsverdrag tot stand geko- mene, dat loopt van 1 September 1947 tot 1 September 1948. Van Nederlandse zyde zullen naar de Franse zone consumptie-aardappelen, pootaardappelen, zaaigranen, zaaizaden en vis worden geëxporteerd, terwyi Duitsland 20 ton hop en een aantal landbouwmachines en onderdelen zal leveren. Zes gewonden bij spoorwegongeluk Zaterdagmiddag is de sneltrein uit Holland, op het emplacement vlak voor het station Zwolle in botsing gekomen met een tosse locomotief, die voor een voortrein van de sneltrein uit het Noor den werd gerangeerd. Vermoedelijk is de trein uit het Westen door een on veilig signaal gereden. Van beide loco motieven liepen enige assen uit de rails. Ten gevolge van de botsing wer den zes personen gewond; drie er van werden naar een ziekenhuis te Zwoller, overgebracht. De materiële schade viel mee. DODELIJKE VECHTPARTIJ TIJDENS NAJAARSKERMIS- De traditionele najaarskermis te Nieuw Buinen ls in de nacht van Za terdag op Zondag het toneel geweest van een ernstige vechtparty, die de dood van de 26-j. A. F. S. uit Ter Apel- kanaal tot gevolg heeft gehad. De Jon ge man werd met een stuk yzer dus danig aan het hoofd getroffen, dat de dood vrijwel onmiddeliyk intrad. De dader, de 27-j. J, T. te NIeuw-Buinen werd door de rijkspolitie ingesloten. HAUSSE IN PRODUCTIE VOOR INDIË. Export van gedroogde groenten en -aardappelen. De Nederlandse groentedrogerijen wer ken thans op volle capaciteit, ten ein de de export van 1050 ton gedroogde groenten en 2500 ton gedroogde aard appelen naar Indië mogelyk te maken. Deze hoeveelheden zyn aangekocht door de legerleiding in Indië, die aanvanke- lyk deze producten uit Amerika betrok. In verband met de benarde blikpositio hier te lande is men bezig met het et* perimenteren met ander vernakkings* materiaal.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1