PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Wat wordt in Leiden gedaan voor het moeilijk lerend kind? VOOR DE JEUGD De showboot is gestart Willem Ruyszal werf gaan verlaten Radio-progr anima De Vrouw VAN DICK HERIOT Het werk van de school voor Individueel Onderwijs Gaarne grijp ik de gelegenheid aan een uiteenzetting te geven over aard en werkwijze van de school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs. Gedurende mijn nu ruim éénjarig werk aan deze school moet ik tot mijn verwondering schrijven: Waar haalt men de vreemde ideeën vandaan, \ïeike niet-ingewijden over dit zo noodzake lijke werk van opvoeden en onderwijzen hebbeij? Kent. men ook maar in eniger lei mate ons werk? Neen! Heeft men de school bezocht? Neen! Hebben zij, die zo spreken, kinderen <sp een derge lijkeschool? Neen! Op deze wijze, zonder enige kennis van zaken oordelende, doet men on recht. Onrecht in de eerste plaats aan de kinderen, die het etiket „achterlijk" niet verdienen; kinderen, die niet dwaas zijn, maar integendeel dank zij moderne individuele onderwijsmethoden zeer vaak gevormd worden tot nuttige krachten in de maatschappij. Talrijke oud-leerlingen, die door onze arbeid een zonnige jeugd hfleefden, werken in gezin en bedrijf om dit te bewijzen. Men neme hiervan in onze stad eens goed nota en spreke deze kwetsende en beslist onjuiste naam niet meer uit! Zoals men wellicht weet. bestaat een school voor Individueel Onderwijs (IO.) uit een A- en een B-afdeling. De kinderen van de A-afdeling zijn allen normaal uitziende jongens en meisjes. Geen enkele ouder behoeft zich te scha. men zijn kLnd temidden van deze leerlingen onder te brengen. Alleen, ze kunnen niet mee op de ge wone school. Dit is geen schande, hon derd en één oorzaken, welke buiten de directe invloed der ouders liggen, kun nen hiertoe lelden: het komt voor bij rijken en armen, bij begaafden en minder begaafden. Maar wèl is het een schande, als de ouders, dit wetende, geen enkele maatregel nemen. het verblijf op de gewone school. Het systeenf van de gewone school is het klassikale onderwijs: allen doen hetzelfde werk. Dit houdt dus geen re kening met een zwakke leerling, de grote klassen (vaak meer dan veertig leerlingen) beletten de leerkracht apart leiding te geven aan een moeilijk lerend kind, L Elke dag wordt het weer opnieuw gestuurd naar werk, dat veel te moeilijk is. Dat moet geest en gezondheid vaak knakken. Nerveuze stoornissen, minder waardigheidsgevoelens en karakter-af wijkingen zijn er het gevolg van. de strijd der ouders. Veël van dit alles kan voorkomen worden, wanneer de ouders het gezond verstand gébruiken, het 8or te luisteren leggen bij dokter en onderwijzer en als ze de moeite nemen eens een kijkje te nemen op die andere school, die wèl rekening houdt met elk kind, wijl ze onder veel gunstiger omstandigheden werkt. Ouders, die slecht lerende kin deren hebben, voeren een strijd uiet zichzelf. De uitslag kan tweeërlei zfjn: of de eigenliefde (heus!) kan het win nen en men laat het kind zes, zeven jaar op de gewone school of men be wandelt de weg der ware ouderliefde en geeft het kind de school, waar het zich gelukkig voelt. IA een tweetal artikelen geeft de heer M. G. H. dén Haan, hoofd van de Openbare School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te dezer stede, een uiteenzetting van haar taak en doelstelling en \an de bijzondere plaats, welke deze school in de Leldse onder- ^wijswereld inneemt. Wij geven hiernevens zijn eerste beschou wing. Red. „L.D." annie woud zingt in londen. (Van onze correspondent te Londen) Annie Woud zal. begeleid door Joh. Otten op Vrijdag 3 October a.s. in de Wigmore Hall te Londen een liederen- avond geven, waarmee de serie -Neder landse concerten van dit seizoen wordt geopend. Het programma vermeldt wer ken van Schubert. Hugo Wolf, Brahms, Badings de Falla en Rackmaninoff. minister neher weer naar batavia? Aneta verneemt te Batavia dat er sprake is, dat minister Neher naar Ba tavia terugkeert in verband met de te verwachten besprekingen met" de Drie- landen-Commissie. Naar; verluidt zou- minister Neher. te zamen vertrekken met jhr. mr. H- van Vreedenburch, chef directie politieke za ken van het Ministerie van Buit. Zaken, om de Landvoogd gedurende de bespre kingen bij te staan. DE SCHOOL VOOR IND, OND. Onze school is niet de énige school voor I. O. Andere scholen, o.m. de be kende Montessori-scholen hebben deze vrij kostbare vorm van onderwijs even eens. Maar deze laatste scholen zijn bestemd voor pupillen met normaal ver stand, ónze leerlingen leren heel moei lijk. Een grondig verstandsonderzoek door schoolarts en hoofd bepaalt dan ook of plaatsing noodzakelijk is. Als dit inderdaad het geval is en Moeder betreedt met haar kind eeh school voor I. O., dan staan haar vaak verrassingen te wachten. Over wat er te zien valt, gaarne een slotbeschouwing. Weinig verse vis MAAR NOG STEEDS VEEL HARING. (Van onze deskundige medewerker). Zoals reeds eerder opgemerkt, is het met de aanvoer van verse vis allertreu rigst gesteld. Deze hay del ligt zo goed als geheel stil. De visserij is niet al te breed en met de huidige maximum prijzen kan er nauwelijks sprake zijn van een lonende exploitatie. Vandaar dat zoker 90 procent van de trawlvloot thans achter de verse haring aan zit, waarbij vooral voor de grote, boten, uitnemende besommingen uitgaan. De loggers willen nog wel eens een reis op verse vis doen, doch alleen als ze een vergunning hebben om in Engeland te markten, waar sinds 20 Sept.- j.l. de vis- prDzen weer belangrijk zijn verhoogd, d.w.Z'. 20 en meer. En deze prijzen waren reeds (vooral voor de schol bv.) een veelvoud van de prijs te IJmuiden. Gemiddeld wordt er te IJmuiden 6000 7000 kisten verse haring aangevoerd en de prijzen variëren van f. 10,tot de maximum prijs van f. 15,— per kist, afhankelijk van aanvoer, kwaliteit en weersgesteldheid. De export bedraagt nog geen 10,000 kisten per week, de rest wordt, door het binnenland opge nomen. dat voor dit product onverza digbaar schijnt te zijn, en tegen lonen de prijzen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat deze gang van zaken van overwe gende invloed zal zijn op de samen stelling van onze toekomstige vissers vloot- De zoutharingvisserij was iets beter en er gingen enkele mooie schootjes uit. Met de verkoop is het echter nog slecht gesteld. Toch gaat er wel iets in het binnenland van ijle en steurharing, maar men heeft veel last van de verse haring. Op export-ebied schijnen onder handelingen gaande te zijn, doch resul taten zijn er nog niet uit de bus ge komen. Enquête Van der Goes van Naters dient verduidelijkt. Het voorstel van de heer Van der Goes van Naters tot het houden van een en quête naar de gebeurtenissen, verband houdende met de Duitse inval in Ne derland en naar het beleid der opeen volgende kabinetten te Londen, geeft de Commissie voor rapporteurs, uit de Tweede Kamer in haar verslag, aanlei ding tot oX. de volgende opmerking: 1). In het voorlopig verdag zijn ver schillende beschouwigen opgenomen met betrekking tot het tijdvak, waarover een enquête zou moeten lopen. In antwoord daarop heeft de voorsteller in de Me morie van Antwoord -betoogd, dat een inquête betrekking zou moeten hebben op het gehele tijdvak tot 20 Juni 1945. Binnen dit tijdvak zouden dan vallende daden van het laatste kabinet-Gerbran- dy sinds de bevrijding tot. aan het op treden van het nieuwe kabinet. Even wel heeft de voorsteller in de aanhef van zijn voorstel laten staan de woor den „sedert de Duitse inval van 10 Mei 1940 tot aan de capitulatie van 5 Mei 1945". Het een schijnt niet in overeen stemming met het ander. Verduidelij king acht de commissie wenselijk. NIET TE VkOEG AARDAPPELEN INSLAAN! Reeds thans zijn vele consumenten bezig een wintervoorraad aardappelen aan te leggen. Dé tjjd is echter daar voor nog niet geschikt, zodat het gevaar bestaat, dat zij, die thans reeds aard appelen voor langere tijd opslaan, de teleurstellende ervaring zullen opdoen, dat er belangrijke verliezen aan ge wicht en kwaliteit op deze voorraden worden geleden. Een wintervoorraad kan op zijn vroegst in de tweede helft van October worden betrokken. RAADSELS #v voor allen om uit te kiezen; de groteren (11—16 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. KRUISWOORDRAADSEL Nu moet je invullen: Horizontaal: 1. iemand in een koningspafeis. 7. klinker; wat men voor werk ont vangt (4 letters) en medeklinker. 8. afkorting van In Memoriam (bet. ter gedachtenis) en 't voorste stük van de eekhoorn. De Van der Steng op kruistocht (Speciale reportage). Met een machtige snor van langzaam wegebbend zilveren schuim voor de scherpe boeg doorkliefde de „Van der Steng" Vrijdagmiddag de wat ruwe gol ven van de Waterweg 1 Toen, nu onge veer een half jaar geleden, de voorzit ter van het comité ,,Onze Marine", de heer Angemept. ons in den brede ver haald had van zijn plannen om door middel van dit te bouwen schip het maritiem besef van ons volk te stimu leren en tegelijkertijd reclame te maken voor wat onze scheepsbouwers preste ren, heeft menigeen, en hebben ook wij zelf, met- een tikje ongeloof van zijn beschouwingen kennis genomen. Maar nu is dan de „Van der Steng" in de vaart gekomen en blijkt dat er van enige overdrijving geen sprake is geweest. In trouwe: dit is Holland's meest moderne show-boot, pronkjuweel van Nederlandse scheepsbouwkunst; Bin nenschip en zeeschip tegelijk, zal het varen gaan kris-kras langs vierhon derd Nederlandse steden eh stadjes, zy het dat sommige niet dan met eni ge „pijn" kunnen worden bereikt, en wie het voorproefje gezien heeft van hen eigenlijk wat voortijdig, maar reeds lang afgesproken uitstapje naar Utrecht, zal begrijpen dat door de „Van der Steng" inderdaad een zeer nuttige propaganda kan worden ge maakt voor ons zeewezen in het al gemeen. Omstreeks 1000 belangstellenden zijn daar, natuurlijk tegen betaling, aan boord geweest en zij hebben- kunnen constateren dat dit fraaie roomkleurige scheepje (klein tussen de reuzen op de Waterweg, doch indrukwekkend in onze binnenwateren!) .door z'n weergaloze perfectionnering een volledige copie is van de meest moderne Oceaanstomers. Met een op een Groningse werf in 1907 gebouwd schip heeft men nu al van Mei af, dank zij de activiteit van de Friese burgemeester Post Cleveringa, wekelijks van Friesland uit instructieve reizen naar Zuid en Oost en West gemaakt voor kinderen uit de hogere klassen der lagere scholen, van wie er een 80-tal tegelijk konden worden meegenomen, en het zal mede de taak zijn van de „Van der Steng" om deze wijze van propaganda maken te stimuleren en uit te breiden. Deze show-boot, immers, is niet alleen te bezichtigen, men /kan er ook tochten mee. maken: aanvankelijk van één, dag, ""straks, voor klnderéft, voor langere tijd! In de grote zaal, waar zitplaatsen zijn voor een honderd personen, zullen in structeurs tijdens de vaart, over het zeewezen vertellen en er zullen films wórden vertoond. Aan dek kan men de reddingboten bezichtigen, die beide plaats bieden voor 24 personen, en een demonstratie gadeslaan vai\ het te war ter laten; hetgeen slechts 12 seconden vordert. „Een kind kan het doen", ver telde commandant R. W. Winkler ons, maar hij voegde er aan toe dat ook dit z'n bezwaren kan hebben. Want toen onlangs een groepje jongens van een en ander met de nodige interesse had kennis genomen, bleken enkele actieve en ondernemende knapen kort daarop reeds zelf aan het experimenteren te zijn gegaan, met het. gevolg dat men de zaak met een touw heeft moeten vastsjorren EEN VLOOT VAN VACANTIE- SCHEEPJES. Met de bouw van de „Van der Steng" zijn de plannen van „Onze Marine" niet uitgeput. De verwezenlijking zal nog wel even duren, maar men heeft het voornemen om een tiental kleinere scheepjes te bouwen, speciaal bedoeld voor instructieve schoolreizen; een soort watertaxi's met een groot lokaal met veel ramen, waar een 80 kinderen met hun onderwijzers kunnen zitten. zó ingericht bovendien dat men ook aan boord kan overnachten. Een ganse vloot van vacantiescheepjes zal straks onze binnenwateren bevaren, alle, propagan da makend voor hetzelfde doel, waar voor het wlaggeschip. de „Van der Steng" werd gebouwd: ons volk weer zeebewust te maken en belangstelling bij te brengen voor alles wat met onze zeevaart in betrekking staat! De „Willem Ruys" het nieuwe 21.500 tons vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd. tevens tot dusver het grootste schip ter wereld, dat na de oorlog werd afgebouwd en in de vaart komt, onderneemt dezer dagen een poging, zich te wringen door 4e voor dit zeekasteel wel wat nauwe en bochtige uitgang van de werf De Schelde, te Vlissingen. waar het werd gebouwd. Hierboven de uitgang van de werf, met op de voorgrond nog een stukje van het dek van de „Willem Ruys". 10. door tekens mededelingen overbren gen; verder nog een klinker. 12. titel van de Koningin, (afkorting). 13. klein hert. 14. aanmaning tot stilte. 10. te kort. (afkorting), 17. bolgewas (2 letters) en vrouwelijk familielid. 19. paard voor wedstrijden. 24. strelen. 25, onderscheiding (3 letters) en getal. II (Ingezonden door Tina Zandber gen). Mijn le deel is een aanwijzend voornaamwoord, mijn 2e is een snelle loop, mijn 3e is een voorvoegsel, mijn 4e een beschutting, mijn 5e een hemel lichaam, en mijn geheel is een wel doenster voor dieren III. (Ingezonden door Lena Jonker). Wie heeft een kruin, maar toch geen hoofd? IV. (Ingezonden door Willy Rijnhart). Ik zitten bulten op de takken. Roep dan tweemaal achtereen Heel hard om iets lekkers, En ga dan weer heen. Wie ben ik? V. (Ingezonden door Clara Ouwer- sloot)Mijn eerste gebruikt een kind op school, mijn tweede is een boom, en mijn geheel is een bekende stad- VI. (Ingezonden door Greet je Dorre- paal). Neem het vrouwtjesschaap uit het hooi. doe het vlot weg van de vloot, Neem een beetje dan van niets, en de kin weg van het kind. Rest je nog een goede vrind, die je in menig huis wel vindt. VII. (Ingezonden door Elly Kiel). Verborgen plaatsnamen. 1. Vind je ook niet? Ze is te kinderachtig. 2. Ze heb ben een kalf en kippen bij mijn oom. 3. 's Zomers slaap ik vaak zonder laken. 4. Liesje der pop is gebroken. 5, Ben je ook zo slim als je zuster? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige num mer. 1. 1, Loodgieter, 2. meubelmaker. 3. scheepsbouwer. 4. landbouwer 5. krui- 27. persoonlijk voornaamwoord (ouder wets) 28- koud en winderig. 29. jongensnaam (lijkt op meisjesnaam). 30. afgekorte gelukwens. 32. afkorting in advertenties, aandui dende, dat nien geen kinderen heef t. 33. boom (ook muzieknoot 2 letters).en de helft van een variatie. 36. ontkenning. 38. gebod tegen een misdadiger, om de waarheid te spreken. 40. klinker en holte in een muur. 41. slot. 43. le persoon enkelvoud, onv. tegen woordige tijd van werkw- wandelen. 44. je nek zonder middenstuk. 45. voortreffelijk. 46. plaats in Gelderland- 47. voorzetsel. en verticaal: 1. het werk van de hulsvrouw 2. boom (3 letters) en afge korte meisjesnaam. 3- uitroep van afkeuring. 4. bezig zijn, of handelen. 5. onmisbaar voorwerp op 'n. schip. 6. schriftelijke dankzegging (afkorting). 9. vrije Zaterdagmiddag en Zondag, 11. tegenstelling slordige. 14- commando tot stilstaan. 15. rivier in Spanje. 18. geen enkel persoon. 19. natuurverschijnsel, waar naar wij zéér verlangen. 20. voorste delen van je schoenen. 21. omheinde ruimte in tuin. mét bloemen of gras. 22. schuurmiddel, 23. kleinsleraad zonder staart 26. ontkenning (4 letters) en persoonlijk voornaamw. 31. meisjesnaam. 34. je vel en je nek zonder staart. 35, eiland in het Frans, mét een s «r tussen. 37. boom. 38. je slaapplaats. 39. onaangenaam koud- 42. lidwoord. denier, 6- timmerman, 2. Een bank. 3. De beste stuurlui staan aan wal. Lena, bed, lui. buil, taal uit, taart, au, neus. nest, best. wal. 4. Arts, raap. taxi spin. A ja-ito 5. Wassenaar; wassen, aar. 6. Stemvork, (hooivork) - 7. 1. Kiezelsteen. 2.haatjevan de to ren. 3. schoolbord, 4. dakpan. 8. Sjoelbak; jak. boek, jol, as- Beste raadselnichtjes en -neefjes, Hier hebben jullie het beloofde kruis woordraadsel. Daar- kunnen de liefheb bers nu eens lekker op puzzelen. Jullie weten toch wel hoe je .het doen moet? Je probeert eerst horizontale woorden te vinden (een woord eindigt bij een zwart hokje, of bij de kant); dan heb je al verschillende letters voor de ver ticale woorden. Zo helpen, de horizon tale woorden de verticale te vinden, en omgekeerd. Voorbeeld: No. 1 horizon taal bestaat uit 7 letters, no. 1 verti caal uit 10 letters, enz. Je mag dit grote raadsel voor 2 goede oplossingen laten tellen, als je het gevonden hebt. Wie het te moeilijk vindt, (dat zullen voor al de kleinen wel zijn), vinden nog keus genoeg in de zes gewone raadsels. Dus ieder kan genoeg goede oplossingen heb ben, De echte puzzelaars hebben nu een lekker kluifje! Zorg er voor veel brie ven met goede oplossingen, hoor! Ik ben benieuwd! Tot volgende Zaterdag. Veel groeten van jullie Raadseltante V - Mevr, M. J. Boterenbrood. VOOR ZONDAG 28 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) NORV 8.00: nieuws; 8.15: Concertgebouworkest; 8.30: dienst Begijnhofkapel te Haarlem, voorg. d6. F. R. A, Heukels; KRO 9.30: nieuws; 9.45: A. Cortot, plano; 9.55: inleiding Hoogmis; 10.00: Hoogmis uit Geleen; 11.30: trio; 12,00: Angelus; 12.03: L. Boy er; 12.15: boekbespreking; 12.30; Metropole orkest; 12.55: Zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: Metropole Orkest; 14.00: kamermuziek; 14.40: orkest A. Kostelanetz; 15.00: KVP en de boeren; 15.10: Ohopin; 15.40: opera- „De kus" van FEUILLETON. vertaald uit het Engels dooi SUSAN INGLIS 29). Ze zou een uitstekende vrouw zijn voor 'n opkomende jonge adtOcaat. Ze zou z'n huls goed bestieren en belangrijke cli ënten kunnen ontvangen en eventueel 'n rol kunnen spelen in het plaatselijk leven En als ze goed gekleed wa-s natuur lijk zou mevrouw Geoffrey Neame goed gekleed zijn zou ze nóg aantrekke lijker zijn. Behalve dat, moest Geoffrey zichzelf bekennen, terwijl hij glim lachend de rook van zijn cigaret na keek ben ik eigenlijk al hopeloos ver liefd' op haai'.en zijn gedachten gin gen terug naar hun ontmoeting in de donkere tuin en zijn verlangen om haar te omhelfcen- Het zou héél gemak kelijk voor hem zijn haar te kussen, als zich een volgende gelegenheid voordeed. En vergeet niet. vervolgde dan zijn koel, juridisch verstand, dat er nog een voor deel aan verbonden iseen vrouw kan niet tegen haar echtgenoot getui gen. Dit voor het geval er eens iets ver keerd zou lopen. Geoffrey lachte en liet deze gedachte snel varen. Het deed er immers niet toe, hield hij zichzelf voor terwijl hij opstond en zijn jas en hoed ging ha len Natuurlijk zou niets verkeerd lo pen! Zijn geluk zou stand houden was het lot hem niet steeds goedgun stig gezind gebleven in de afgelopen jaren? Waar het alleen op aan kwam. was dat Anne een kleine schat was en zijn hoofd op hol had gehaald. Op de terugweg naar kantoor, liep hij een bloemenwinkel binnen en bestelde een grote bos viooltjes. Hij schreef iets op een kaartje en gaf het meisje dat hem hielD Anne's adres op Het pakje kwam de volgende dag op Trant aan- Anne bekeek? het een ogen blik met een vragend gezicht voordat ze het. openmaakte Bloemen? Wie zou haar bloemen kunnen zenden? Ze was blii dat Sara naar beneden was gegaan -"p de deksel van de doos nam en C.rUrey's kaartje zag. Hij schreef: „Ik denk. dat dit je misschien en beetje op zal vrolijken, als Trant je eens te machtig wordt. Ik ben nog niet klaar met Alan's zaken en kom binnenkort weer naar Trant, Herinner je je mijn naam? Geoffrey!" Wat ontzettend aardig van hem, dacht Anne, terwijl ze de fluweelach tige bloemen zachtjes streelde. Ze zijn beeldig, en wat aardig van hem om aan mij te denken. Ze voelde zich haast beschaamd, dat ze eigenlijk nauwe lijks aan hèm had gedacht, sinds het ogenblik, dat ze hem het laatst gezien had. Je wist tenminste wat je aan Geoffrey had, dacht ze. Hij is altijd vriendelijk en amusant, en je kon je van hem niet voorstellen, dat hij ge meen tegen mensen zou zijn of vrou wen aan het huilen zou maken! Ze stak het kaartje in haar tas. Ze zou hem straks natuurlijk terug moe ten schrijven om hem te bedanken, maar nu moest ze eerst de bloemen in het water zetten. Toen ze een vaas gevonden had, ging ze naar de badka mer om deze te vullen, en keek ,even bij Kathryn naar binden. Het meisje lag te lezen, zag er tevreden uit, "en dus glipte Anne weer weg zonder haar te storen. Terugkomend uit de badka* nier kwam ze Sara tegen, die de trap opliep met een blik van triomf, of meer nog van plezier, op haar gezicht. En zodra ze Anne zag, maakte ze heftige gebaren om Anne naar zich toe te laten komen. Anne was verwonderd, maar gehoorzaam liet ze zich door de dienstbode naar het andere eind van het portaal geleiden. Zuster, fluis terde ze opgewonden, ik weet, dat de dokter gezegd heeft, dat juffrouw Kay geen bezoek mag hebben, maar er is nu béneden een jonge man, die haar op wil zoeken, en ik vraag me af, of Of wat?..... vroeg Anne vriende lijk, toen de oudere vrouw ophield. U herinnert zich toch, dat u zei, dat juffrouw Kay ergens over tobde? Amie keek haar dringend aan, en Sara knikte geheimzinnig. Nu loop ik er over te dénken, of het geen goed idee zou zijn, hètn naar boven te laten gaan. De viooltjes, Geoffrey Neame en het vaasje in haar handen verge tend, keek Anne ernstig naar Sara's gezicht. De maatregel van geen be zoek, was natuurlijk bedoeld om de vermoeienis, die bezoek meestal ver oorzaakte te vermijden, maar Sara had kennelijk een zeer bijzondere reden om voor te stellen, dat voor deze spe ciale bezoeker een uitzondering op de regel gemaakt zou worden. Enze was zeer grote waarde gaan hechten aan Sara's oordeel. Ze nam een beslis sing: Als jij het aanraadt, dan zal ik de verantwoording op me nemen. zei ze rustig Sa-ra's gezicht straalde. Maar stel %erst juffrouw Kay even op de hoogte voegde Anne er haas tig aan toe. Als hij zo'n bijzondere be zoeker is,als hij doet voorkomen, zal juffrouw Kay zich zeker nog even mooi willen maken, voordat ze hem ontvangt. Sara knikte stralend en samen liepen ze het portaal over, An na naar haar eigen kamer, en Sara naar Kathryn- Bijna afwezig begon Anne de viooltjes in de vaas te schik ken, en er was een glimlachje op haar gezicht, terwijl ze haar oren spitste om iets op te vangen, van wat er in de aangrenzende kamer voorviel. 58). „Vooruit Panda!" riep Oehoe. „Geef de propeller een ruk! Misschien kunnen we op die manier starten!" „Wat moet ik doen?" riep Panda, be nauwd naar buiten klimmend. „Draaien", schreeuwde Oehoe. „Draai die schroef rond! Trek er aan! Vooruit dan Panda rukte en trok en hijgde en toen, onverwacht, sloeg de motor aan en werd hü een eind weggeslingerd. Oehoe, wachtte niet. Het geschreeuw van de bandieten was nu vlakbij te. horen en hy dacht waarschynlljk dat Panda zélf wel kon zorgen, dat hij in het toestel terecht kwam. In ieder geval begon de machine te rijden en Panda holde er schreeuwend achter aan. tevergeefs pro berend aan boord te klimmen. En ach ter Panda aan holden de bandieten, die niet minder hardliepen. Sara kondigde het bezoek aan met een geheimzinnig gezicht. Juffrouw Kay, zei ze er is beneden iemand, die u wil opzoeken en zuster zegt dat u hem wel mag ontvangen, als u wilt...... O ja, Sara?, Kathryn's toon was weinig geïnteresseerd en Anne's hart kromp ineen bij het horen er van. Ik verveel me dood, dus ik zou het zelfs prettig vinden om de duivel in eigen persoon te zien. Wie is het? Anne kon zich voorstellen, hoe Sara zich vooroverboog, haar schitterende ogen gericht op het gezichtje van haar geliefde juffrouw Kay. Het is me neer David Lome, klonk Sara's stem triomfantelijk. Een ogenblik daarna was de glimlach van Anne's gezicht verdwenen en snelde ze naar de tussendeur, de viooltjes, waar ze mee bezig was, op de grond strooiend. David? Is diè hier? Ik wil hem niet zien. Sara! Heb niet het hart, dat je hem boven laat! Alle verveeld heid was verdwenen uit de stem van het meisje. Deze was nu scherp en op gewonden. Ik wil hem niet zien, heb je dat begrepen? Kalm toch, juffrouw Kathryn! Naturlijk zal ik hem niet boven laten, als u het niet wilt. Ik dacht alleen Je hoeft niet te üepken, snauwde Kathryn, op het moment, dat Anne binnenkwam. Ik kan me voorstel len, dat jij en de zuster gedacht heb ben me nu eens echt te verwennen door David hier heen te slepen. Haar ogen schitterden en met gebalde vuisten sloeg ze nerveus op de dekens. Anne ging snel naar het bed en pakte haar handen vast. Sara stond er ver slagen bij en was geheel in de war. Luistert u eens, juffrouw Heriot! zei Anne scherp, u mag uzelf niet zo laten gaan. Natuurlijk behoeft u die meneer Lorne niet te ontvangen, als u dat niet wilt. Maar u behoeft niet te denken, dat wij hem hierheen gehaald hebben. Ik had nog" nooit van hem gehoord tot op dit moment, en ik ben er van overtuigd, dat Sara niet wist, dat hij zou komenNeen, in derdaad niet, Juffrouw Kay mom pelde Sara naastig. Vertél me geen leugens, protesteerde Kathryn heftig. Hy zou nooit uit, eigen beweging hier heen gekomen zy'nhy weet, dat ik het niet wil..—, ik heb hem nooit op zyji brieven geantwoord--... 1_ (Wordt vervolgd) Smetana; 16.20: verkeerswezen; 16.30: zlekenlof; NCRV 17.00: dienst Geref. Kerk Wateringen, voorg. dr. E. Smilde; 18 30: Ned Strljdikr.; 19.00: S. C. Jansen, orgel; 19.ié: kent gij uw bijbel; 9.30: nieuws; KRO 19,45: sportieve marsen; 19.55: mo torreportage; 20.05: actualiteiten; 20.12.: de gewone man; 20.20: zilvervloot; 21.05: deel n „De muiterij op de walvisvaarder"; 21.55: E, Joyce, piano; 22.10: de Van Rooyens; 22.15: avondgebed en liturgische kalender; 22.30: nieuws; 22.50:—24.00: klassiek concert. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 3.15: strijdlied; 8.18: Wilhelm eu; 8.30: voor het platteland; 8.40: Inter mezzo; 9.12: sport; 9.15: geestelijk leven; 9.30: verzoekprqgramma; VPRO 10.00: 4ondag6halfuur; 10.30: dienst Oude Luth. Kerk Amsterdam, voorg. ds. C. Ch. G. Visser; 11.45: tot het hart van het volk; AVRO 12.00: harmonie Excelsior; 12.30: Zondagsclub; 12.40: gemengd koor Onder Ons; 13.00: nieuws; 13.15: Virtuoso Sextet; 13,50: spoorwegen spreken; 14.00: Laski- sche dansen van Janatsjek; 14.05: boek bespreking; 14.30: kamerorkest; 15.30: fllmpraatje; 15,45: thé dansant; 16.40: reportage; VPRO; 17.00: gesprekken met luisteraars; 17.20: voordracht; VARA 17.30: Ome Keesje; 17.45: gemengd koor: 18.00: nieuwS; 18.15: spoTt: 18.30: Ramblers; 19.00: Radlolympus; 19.30: Stradlva Sex tet; AVRO 20.00: nieuws: 20.05: actuali teiten; 20.15: Vaudeville Strijkorkest; 20.45: A. van Ees en J. van Ees; 21.05: ensemble „De Speeldoos"; 21.25: allerlei; 21.30: Russische klanken; 22.00: deel IV hoorspel „Bandjir"; 22.40: romantische melodieën; 23.00: nieuws; 23.1524.00: bekende orkestwerken, VOOR MAANDAG 29 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15; oohtendgymnastiek; 7.30: strijkorkest B. Neel; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuwsx 8.15gewijde muziek; 9.00: A. Schnabei, piano; 915: zieken bezoek: 9.30; jllohte klanken; 10.00: wer ken van Dvorak: .10.30: morgendienst o. 1. van ds. J. C. Jonkers; 11.00: strijk kwartet; 11.45: flultrecltal;. 12.00: Conti nental kwintet; 12.30: weeroverzicht; 12.32: Continental kwintet; 13.00: nieuws; 13.15: kwartet; 13.35: Amati-Trlo: 14.00: voor Jonge moeders; 14.20: Slavische componis ten; 15.15: Holanda- Sextet; 16.00: bijbel lezing: 16.45: vioolrecital; 17.15: kamer muziek; 17.45: Ryk overzee; 18.00: sport- rubriek; 18.15; Carrol Gibbons, plano; 18.30; Ned. Strydkr.; 19.00: nieuws; 19.15: boekbespreking; 19.30: actueel geluid; 19.45: appèl ex pol. gev. bezett.tljd; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Mariniers- kapel: 21.00: voordracht; 21.20: nieuwe Tsjechische platen; 22.00: geestelijke lie deren; 22.30: nieuws; 22.45: avondover denking: 23.0024.00: populaire klanken. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: oohtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 8.00: nieuws; 8.15: gram.,- muzlék: 8.45; A. Cortot speelt Chopin: 9.15; morgenwijding door dr. A. A. van Rulef; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeids vitaminen; 10.30: voor de vrouw; 22.35: Mozart; 11.00: voordracht; 11.15: Lyra Trio; 11.45: werken van Verdl; 12.00: zang en piano; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: operette melodieën; 13.00; nieuws; 13.15: ensemble B. Decker; 13.50: Griegprogramma; 14.20: wét gaat er om ln de wereld; 14 35; zang en piano; 15.00: bonbonnlère; 16.30: Don Pasquale; 17.15: variaties op Mozart; 17.30; voor de Jeugd: 17.45: Skymasters; 18.00: nieuws; 18.15: Skymasters; 18.30: p. Palla, orgel; 19.00: ...en nu naar bed; 19.05: Lie'oes- lleder van Strauss; 19.10: inleiding tot muziekbegrip; 19.25: bijzondere bezettin gen, 20.00: nieuws; 20.05: radioscoow 22.30: Noorwegen spreekt tot Engeland; 23.00: nieuws; 231524.00: dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6