Voortreffelijke geest onzer troepen in Indië r Fel verontwaardigd over hen, die stookten KUNST Een auto- en deviezenschandaal in Frankrijk Beel en Vari Mook op zoek naar constructieve elementen in de Repoeblik Ruime geldmiddelen blijven krachtige stimulans Toenemende belangstelling voor Indische waarden Van zes-dagen naar zes-weken-huis 86e Jaargang Zaterdag 27 September 1947 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad No 26196 Piot. Josephus Jitta's indrukken: Zij leerden door de feiten Prof. mr. A; C. Josephus Jitta schrijft ons: HET is een merkwaardig gezicht in een tropisch landschap te midden van meer dan 60 millioen donkere broeders een 80.000 Hollandse soldaten aan het werk te zien. Zij lijken in die omgeving allemaal blond en bleek, maar wanneer zy in Holand terug zdjn, zal wel biyken, dat zij door de Indische zon een beetje gekleurd zyn. Misschien zun zy wat afgevallen door de hitte en inspanning, maar hun gezondheid laat zeer weinig te wensen. HUN stemming is over het algemeen voortreffelijk. Hun optreden tegen over de bevolking zeer correct. zy zijn van grote sympathie voor de grote groepen, inlanders vervuld, die zjj hongerig en ziek in de „bevrijde" gebieden aantreffen. Dat zij een ko loniale oorlog zouden voeren wat door sommige radicale schrijvers hier en in Holland wordt gecolporteerd, klinkt hen als een hoon in de oren. Dicht bij het „front" is hun stem ming over het algemeen beter, dan in de garnizoenssteden Batavia en Ban doeng. Aan het „front" begrepen zy. dat zij lager eisen moeten stellen, heb ben zy minder gelegenheid tot kanke ren en komen zy gemakkelijker uit met him soldy dan in een garnizoen. Natuurlijk wordt er hier en daar ge kankerd. Dat is een typisch Hollandse eigenschap, die men ook op de Witte Sociëteit, speciaal onder de oud-Indisch gasten, aantreft. Kankeren is ook het onmisbaar compliment van de militaire discipline. Het is de uitlaatklep voor het verstoorde gemoed. Volkomen evenwichtige naturen kan keren zelden, maar nemen in de regel ook zelden een initiatief. Wanneer de Hollanders niet ontevreden zouden zyn geweest met hun lot. hadden zy dan zo verre ontdekkingsreizen ondernomen? Wy zouden geen specerijen. geen De venter koek en geen tulpen gehad heb ben. De zo typische Hollandse drang naar het uitheemse, het Oosterse, die men op zoveel schilderyen van Rem brandt ontwaart gaat gepaard met een zekere minachting voor het gewone, dagelijkse. Hollandse. Een zeer vergrote belangstelling voor dat exheemse begint de Holandse jon gens hier te pakken. Hun blik wordt verruimd. Hun initiatief en zelfstandig heid vergroot. Een Hollandse jurist van even inde 30. die thans in ons vaderland mis schien tot hoofdcommies op en De partement van Algemeen Bestuur zou zijn opgeklommen, voert hier het hoogste commando op een gebied van 1000 vierkante kilometers. Company of Four. DARK SUMMER. Na de Belgen hebben de Engelsen voor één avond bezit genomen van de Kon. Schouwburg te Den Haag. Don derdagavond trad hier op de Company of Four, welk gezelschap ditmaal door een byzondere telling uit vyf personen bestond. De namen, die op het programma stonden, bezitten voor de Londenaars een byzondere klank. De gegierde Joan Miller vervult de hoofdrol in een stuk van Winyard Browne, en-zoals wij liaar zagen, ondergingen wy hettlelfde als die Londenaars, die naar het theater komen vooral om haar te zien. Eén avond in Nederland heeft gedaan, wat vele avonden in Londen bewerkstellig den: in deze enkele uren van verbiyf op het Haagse toneel heeft Joan Miller een blyvende plaats in onze herinnering in. genomen. Want zy heeft een stuk to neelspelkunst getoond, die apart is en eigen van styl en aan één kunstenaar gebonden, Joan Miller heeft haar ar tistiek geheim, een geheim weliswaar, dat rust op het concrete en enorme spelkunstvermogen, maar toch ondoor- grondeiy'k is voor de toeschouwer., ge- ïyk ieder in werking zynd scheppings proces ondoorgrondeiyk blyft. De enige, die doorgrondt en onfeilbaar de bodem voelt waarop haar artistiek bestaan rust,' is de actrice zelf. Alle deugden van haar talent heeft zU afgetast. En zij vond kracht neen. meer dan kracht, het geloof, om in humanitaire zin werk zaam te zyn voor haar kunst. Joan Miller had in Dark Summer medespeelsters van onbetwistbaar ta lent: Nora Nicholson, Jean Cadell en Annabel Maule. De enige mannenrol was in handen van- de in ons land door overgewaaide roem bekend geworden Dan Cunningham -Hy typeerde in dit stuk de dqor de oorlog getroffen Ste phen Hadow, die blind is en zonder veel hoop voor de toekomst. Het was mogelijk geweest, dat Cunningham van de blinde een dramatische figuur had gemaakt. Hy heeft ctet niet gedaan. Hy gaf ons het beeld van een jonge man, geslagen door het lot, doch mannelijk en zonder zelfbeklag en zich welbewust van het leven, dat hem misschien er gens, stil opgesloten in een provin ciestadje, met weinig geld, wacht. Zijn creatie was bovendien charmant en voortdurend kon men er de gentleman in herkennen. Ook op het toneel bleef de Engelsman uiterlyk de perfecte heer, zolang dat in de handeling in eniger lei opzicht mogelyk is. In houding en tevens meesteriyk echt in de geestelyke rijzingen en dalingen van het menselijk hart, zo zagen wy Dan Cunningham. Dark Summer is gericht op de tra giek van het Joodse Volk, dat hier ver- persoonlykt wordt in de jonge vrouw Gisela Waldstein (gespeeld door Jan Miller). Gisela is naar Engeland uit geweken en de vluchtelinge is als kokin opgenomen in het huis van Mrs. Hadow, die te veel by wat zy zegt en doet laat horen, dat ze als Christen handelt, Gisela daarentegen kan de wereld alleen als mens en niet als Joodse zien en zy zou willen dat ook de Chris tenen in de eerste plaats als mens oor deelden aangezien het Christehjk oog zo dikwyis verkeerd kijkt. De liefdestragedie, die zich in Dark Summer afspeelt (de blinde Stephen wil met Gisela trouwen, maar als hy zyn gezichtsvermogen- terug heeft ge kregen, keert hy zich van haar af) is er om ln persooniyke verhoudingen de druk van de zich opstapelende tegen spoed van het Jodendom mee te laten voelen, en om te laten zien dat daden, die werden verricht, omdat ze door menseiykheid en liefde werden inge geven een goede kans lopen voor ge raffineerde baatzuchtigheid te worden OVER het moreel gedrag der sol daten, waarover moeders en ver loofden in het vaderland zich vaak ongerust maken, behoeft men over het algemeen niet bezorgd te zyn. Zo luidt het eenstemmig oordeel van officieren van gezondheid, aal moezeniers en veldpredikers. Op sommige plaatsen worden alle sol daten eens in de twee maanden op hun lichameiyke gezondheid onderzocht. En men weet dus.precies hoe het daarmede gesteld is. Wie zich hier te buiten gaat, zou dat in het vaderland ook niet heb ben nagelat-en. En dan zou hy niet on der geregeld medisch toezicht hebben gestaan. De Amerikaanse Consul-Generaal te Batavia van wièns oordeel op de duur voor een belangrijk deel de toekomst van ons Koninkryk -zal kunnen afhan gen verzekerde mij, dat de inheemse be volking over het optreden van onze soldaten vol lof is. Heel wat soldaten hier hebben inlandse kinderen geadop teerd. die zy de resten van hun voed sel en wat geld geven. Er zyn van die kinderen, die hun pleegvader oom Ger- rit en oom Jan noemen. Zy kennen en noemen vele soldaten bij hun voor naam. TOEVALLIG heeft een bepaalde op- draoht, waarmede ik belast was, my in de gelegenheid gesteld on der vier ogen te praten met een aantal jongelieden, die een jaar geleden schrif- teiyk biyk hadden gegeven van hun principiële bezwaren tegen de krijgs- I dienst. Dat is misschien het enige punt van Indisch beleid waarin ik enige grotere ervaring en misschien grotere competentie dan een ander bezit. Het is merkwaardig te ontdekken, hoevelen geenszins onder pressie, maar geleerd door de feiten het zijn over het algemeen jongens van 21 jaar oud tot een ander inzicht zijn ge komen. En zij zijn fel verontwaardigd over degenen in het vaderland, die hen verkeerd hebben voorgelicht, om niet te zeggen opgestookt. ~- De -directeur van „Het Vrije Volk" Van der Kieft. tevens lid van de Eerste Kamer Voor de Party van de Arbeid sprak voor een groep soldaten. Men vroeg: „Hy spreekt goed en verstandig, wat is hy?" „Lid van de Party van de Arbeid" zei een ander. ,Dus een van die kerels, die ons in de steek laten", zei een derde. De uitlating is niet billyk, maar wel karakteristiek. Uit de vele brieven van militairen uit Indië die wy in Holland ontvangen, wist ik reeds ongeveer, hoe de stemming was. Die conclusie is door de feiten vol ledig bevestigd. De verhouding van de soldaten tot hun superieuren is hartehjk. zonder dat zulks de discipline schaadt. Wanneer het op vechten aankomt, zei my een soldaat, staan de sterren en strepen in het voor ste gelid. Ons politionele optreden in Ned.- Indië is onaangenaam en kostbaar. Maar tegenover deze nadelen staat het onmiskenbare voordeel, dat dui zenden van onze beste jongelieden worden opgewekt tot grotere belang stelling voor onze overzeese gebieden, voor hun geschiedenis en betekenis en met meer begrip en met grotere zelf-, standigheid in het vaderland zullen terugkeren. Salomon Edelsburg verdiende een millioen francs per auto (Van onze correspondent te Parys) Buitenlanders, die sedert ongeveer een jaar in Parys over de Champs-Elyssées of dé grote boulevards flaneerden, had den vaak moeite te geloven, dat Frank ryk werkelyk een arm, ja zelfs een arm lastig land geworden was: hetgeen door de statistieken niettemin onomstotelijk bewezen werd (het land heeft inderdaad gedurende de laatste oorlog niet minder dan de helft van haar nationale ver mogen ingeteerd). zy (die buitenlandse bezoekers) ver wonderen zich met name over de files van luxe wagens en Amerikaanse sleeën, die Parijs weer haar vooroorlogse as pect verleenden Auto's, die er alle zo mogelyk nog iets imposanter en nog iets luxueuser uitzagen dan weleer. Wanneer zo'n verwonderde vreemdeling zich met het verzoek' om uitleg tot een Fransman wende, liep hy de kans tweeërlei soort antwoord te krygen. Ofwel men zei hém: dit zyn de auto's van de ministe ries van de ambassades. Ofwel men deel de hem met 'n gelaten glimlach mee, dat dit nu de wagens waren van de konin gen van de zwarte markt. Dat eerste antwoord was gemeenlyk afkomstig van een naief mens, dat de officiële uitleg gingen 'van de regeringsinstanties nog volgens de letter nam en de tweede repliek van zo'n „gewone man uit de straat", die gewend is een weinig te generaliseren, doch die tevens een open (VanN onze financiële medewerker) De scherpe tegenstellingen, welke zich de laatste tyd in het aspect van de geld- en effeotenmarkt voordoen, plaat sen de belegger voor grote moeihjkhe- den. Terwijl byv. aan de ene kant de vraag naar nieuw geld groot is. zoals uit tal van aandelenmissies biykt, blyft aan de andere kant de rente van het geld laag. zodat het z.g. Beleggersfront, waarin de grote geldgeefsters zyn ge combineerd. na lang verzet zelfs het hoofd in de schoot heeft gelegd en thans bereid is aan publiekrechtelyke licha men leningen te verstrekken tegen 3 rente indien de looptyd 20 tot 30 jaar bedraagt en tegen een gestaffelde rente van 3 tot 3% by een looptyd van 30 jaar en langer. En al kunnen 3% pandbrieven van Hypotheekbanken de parikoers niet halen, er blykt toch een mogeiykheid te zyn voor de plaatsing van pandbrieven met het, ietwat uit zonderlijk rentetype van 3 1/4 (Zeeuwsche Hypotheekbank). terwyi voorts de obligaties van de Nederlandse Staat zich om en bij de parikoers kun nen handhaven, hoewel minister Lief- tinck met een begroting voor 1948 voor de dag is gekomen, die tot versterking gehouden. Hetgeen dubbel geldt als men Jood- is Niettegenstaande Dark Summer geen nieuwe uitzichten opent en wy al wat het opwerpt al vele malen hebben over. dacht, mag het stuk door zyn uitne mende milieu-tekening en verkleinde projectie van een groot vraagstuk als een tendenz-stuk met de intieme gaaf heid van een miniatuurschilderij wor den genoemd. E. B. van het staatscrediet nog weinig kan bydragen. Deze betrekkeiyk hoge koersen voor vaste rentedragende fondsen vallen te meer op wanneer men ze niet in het licht van de nog altyd stygende koersen op de Aandelenmarkt, waaraan volgens velen de vrees voor een verdere waarde vermindering van de gulden niet vreemd is. Vroeger ging zulks gepaard met een sterk verminderde appreciatie van obli gaties. omdat men hier Immers met geldswaarden te doen heeft, welker in- neriyke waarde niet door de sty ging of daling van de goederenprijzen wordt be- invloed. Dat dit thans niet het geval is, houdt vn. verhand met het feit, dat de vaste rentedragende fondsen voor een goed deel worden gehouden en ge kocht door de grote z-g. institutionele beleggers en tevens met de veldwin nende overtuiging, dat de goedkoop- geldpolitiek der regering nog voorlan ge tijd zal worden gehandhaafd, ter wijl voorts de beperkte beleggingsmo gelijkheden van deze tijd uiteraard ook op de koersen der obligaties van invloed zijn. Belegging in buitenlandse obligaties en aandelen is thans uitgesloten. Juist hef tegenovergestelde verschynsel doet zich voor, nJ. een geleldelyke liquidatie van het bezit aan buitenlandse fondsen m.n. van Amerikaanse waarden, waar van gedurende de eerste 7 maanden van dit jaar reeds/ voor 70 millioen is ver kocht. En nog altyd wordt van hoger hand op dit' bezit aan Amerikaanse fondsen druk uitgeoefend door de be voegdheid der regering om deze dollar waarden te vorderen en het voortdurend uitstellen van de betaling van rente en SCHEEPSBERICHTEN. Adinda, 18/9 van Pladjoe te Batavia; Agatha, SingaporeKaapstad en Curasao, 25/9 bij Mauritius gesignaleerd; Alphard, 26/9 van Rio Grande te Porto Alegre; Barale. 24/9 van Cristobal naar Vera Cruz; Brastagl, SeattleDurban, 25/9 van Port of Spain; Congostroom. 23/9 van Matadl naar Pointe Noire; Delfland, Amsterdam Buenos Aires. 23/9 te Santos; De Kerens. 25/9 van Hoek van Holland naar Batavia; Erlrrna, 22/9 van Singapore naar Pladjoe; Indrapoera. RotterdamJava. pass. 25/9 Kaap Serrat; Ittersum. Buenos AiresAm sterdam, 26/9 te Bahla; Jaarstroom, Rot terdam—West Afrika. 23/9 van Freetown; Johan van Oldenbarnevelt. Amsterdam Java, 24/9 van Belawan; Kota Baroe, Rot- divldenden over de jaren 194& en 1946 voor het nog resterende bezit, dat op 400 500 millioen wordt geschat. Al leen over 1945 is hierop hog een bedrag van 20 a 30 millioen door de houders te vorderen, dat wel reeds door de Ad ministratiekantoren werd ontvangen, maar tot dusver nog maar steeds in kas wordt gehouden. Het zou ons niet verwonderen wan neer allengs ook voor Indische waar den grotere belangstelling ontstond. De regeringsverklaring moge niet uitblin ken door positieve aanwijzingen vóór de door de regering te volgen poli tiek, z<j suggereert in elk geval de waarschijnlijkheid dat ook zondereen verdere politionele actie het beoogde doel zal worden bereikt. En uit de jaarverslagen en mededelingen om trent enkel Indische ondernemingen valt af te leiden, dat de Indische pro- ductenhandel zich langzamerhand weer langs zijn oude banen begint te ontwikkelen, waarop b.v. in het ver slag van de Java Sumatra Handel Mij. gewezen wordt. Aangenomen wordt, dat de voor ons land zo belangryke transito-handel, zich zal herstellen naarmate de politieke en economische toestand in Indië verbetert en het is om meer dan één reden te hopen, dat dit voorzichtig optimisme niet beschaamd wordt. Een toenemend vertrouwen in het herstel van het In dische bedryfsleven zou de eenzijdige vraag naar handelen van Nederlandse ondernemingen allicht enigermate tem peren en een niet ongevaariyke over- dryving kunnen tegengaan. oog bezit voor de realiteit van vandaag. De waarheid lag als steeds waar- schyniy'k tussen de beide explicatiesin. Doch overhellend naar de laatste. Want. diplomatieke en departementale wagens maken natuuriyk maar een fractie uit van de massa der 16 en meer cylinders; temeer wanneer men in overweging neemt, dat verschillende hooggeplaatste autoriteiten met Ramadier voorop voor hun verplaatsing sedert geruime tyd zich met een simpele Citroën ver genoegen. Er bestond in Frankryk dus zoiets als een mysterie van de Amerikaanse slee De eerste, die zich na de buitenland se bezoeker dan met dit mysterie heeft ingelaten, is Robert Schuman ge weest, de katholieke minister van Fi nanciën. die voor enkele weken in het kader der jongste bezuinigingsmaatre gelen bepaalde, dat wagens boven een bepaalde' paardenkracht voorlopig niet meer mochten rijden. De tweede, die zich vooral voor de herkomst der Ame rikaanse limousines interesseerde, was de Franse politie, die van nature, als alle polities, nu eenmaal een nieuws gierige aard bezit. En die politionele nieuwsgierigheid nu, heeft dezer dagen interessante feiten aan het licht ge bracht. Men spreekt in Frankryk van daag weer van een nieuw schandaal: het auto- en deviezenschandaal geheten. De promotor van Frankryk's Jongste smokkelaffaire op internationale voet waarby honderdduizenden dollars wa ren gemoeid, is de 28-jarige Salomon Edelsburg. die zich ook wel Ebruilin liet noemen. Deze jeugdige gangster was directeur van een aantal im- en exportzaken met klinkende namen als ..Inter Allied Corporation". „Société Franqaise d'Importation" etc., welke wel is waar alleen maar in zyn welige fantasie bestonden, doch die in hun fictieve staat Ebruilin niettemin de mo- geiykheid gaven royale grepen in het Franse deviezenkapitaal te doen, dat door het zo geheten „Office de Chan ges" het Franse Clearingsbureau wordt beheerd. Met die deviezen, wel ke hy natuuriyk alleen door mede plichtigheid van hoge functionnarissen kon verkrijgen, kocht Ebruilin in Ame rika dan Dodges, Fords, Chevrolets en andere wagens, die hy vandaar als „cadeau" naar Franse relaties liet zen den. Aldus behoefde hy slechte 12% der gebruikeiyke invoerrechten te be talen. En zo kwam een Amerikaanse Buick de „firma" op Franse bodem op nog geen half millioen francs te staan. Voor anderhalf millioen gingen ze ver- Wlnston Churchill woonde een in scène gezette nabootsing by van de tonelen, 'die zich op 6 Sept. 1940 afspeelden op het vliegveld Biggin Hill naby Londen, 'toen in de „slag om Londen" door de RAF-piloten een record-aantal van Duitse bommenwerpers werd neerge schoten. volgens zeer vlot van de hand. Hetgeen de zaak derhalve ruim een millioen francs schone winst opbracht; hetgeen altijd nog zoiets als 22.500.gulden is... Wanneer men dat bedrag vermenigvul digt met het aantal Amerikaanse sleeën, dat men over de Paryse boulevards ziet gonzen, kan men ongeveer bevroeden, welke ..omzetcyfers" deze heren hebben gemaakt. Astronomische getallen Het Is wel zeker, dat de Franse poli tie hier een kapitale slag heeft gesla gen, ofschoon men weer niet verwach ten mag, dat nu als by toverslag aan de wantoestanden een eind zal zyn ge maakt. Niet goedkoop en ook niet bijster snel (Speciale reportage) Het Is betrekkeiyk stil geworden rondom het z.g. „zesdagenhuis" te Voorburg. De nogal ontactisch gevoerde en lichteiyk opgeschroefde reclame heeft de zaak geen goed gedaan en in brede lekenkring verwachtingen gewekt, welke onmogeiyk konden worden ver vuld, Merkwaardig waren de reacties van het publiek. Want niet alleen, dat by velen de overtuiging heerste, dat hier een normaal huis werkelyk kant en klaar in zes dagen zou worden afgele verd, maar niet minder dan 2600 per sonen wendden zich schrifteiyk om in formaties tot de directie of tot de archi tect, de heer Lucas te Ryswyk, waarby velen onder hen zelfs nog verder gin gen en prompt tot bestelling van een zes-dagen-huis meenden te moeten over gaan! Aan geld schy'nt het by een deel van het Nederlandse volk nog niet te ontbreken Behandel Uw kolen zorgvuldig! "N Stel Uw kolen niet aan weer en foind bloot, Schep by het vullen van Uw ko lenkit zo mogelyk aan de voet van de hoop en doe dit voorzichtig, U voorkomt dan gruisvorming. Wees van de aanvang van het stookseizoen af zuinig met Uw brandstoffen. terdamJava, 24/9 te Belawan: MelLskerk, 25/9 van Rotterdam te Sydney; Niger- stroom, 26/9 van Amsterdam te Freetown; Ntjkerk, AmsterdamBelra, 27/9 te Mom- bassa verwacht; Oranje. BataviaAmster dam. 25/9 van Port Said; Oranjefontein, 25/9 van Belra naar Durban; Paula. 17/9 van Poeloe Samboe naar Belawan; Pericles, ValparaisoCurasao, pass. 24/9 Balboa, Poelau Laut, JavaDJeddah, 24/9 ten Zui den van Ceylon; Polyphemus, 25/9 van Banks, naar Pangkal Pinang; Polydorus, 25/9 van Ballk Papan te Macassar; Prlns Willem 2, RotterdamMontreal, 25/9 op 150 myi West van Valentia (Ierland); Rad Ja,'24/9 van Singapore naar Colombo; Samuel Jacob, 25/9 van Macassar naar Soerabay; SaroenaT 18/9 van Pladjoe naar Miri; Stad Arnhem, HuelvaNederland, pass. 25/9 Burllngs; Stad Haarlem, 23/9 van Rotterdam te Spezia; Sommelsdljk. JavaNew York. 25/9 te Suez; Tablnta, MontrealAmsterdam 23/9 van Quebec; Tegelberg, BataviaShanghai, 22/9 van Singapore; Tjltjalengka, 23/9 van Singa pore naar Batavia; Zaan stroom, Amster damTanger, 25/9 bij Lissabon gesigna leerd; Zeeland, BataviaNew York, 25/9 te Port Swettenham. H.W.A.L.Hemony. 25/9 te Barcelona; Congostroom 25/9 te Point Noire; Maas- kerk, 25/9 van Accra naar Lagos; Amstel- stad, 26/9 te Luando; Jaarstroom, 24/9 te Cape Mount; Amstelkerk, 26/9 van Le Havre naar Amsterdam. MIJ. Oceaan: Aeneas. 26/9 te Amsterdam. MIJ. Nederland: Tablnta, 23/9 van Montreal naar Amsterdam: Lawak, 23/9 van New Orleans naar Montreal; Rondo, 24/9 te Hallfax; Oranje, 25/9 van Port Said naar Southampton;, Poelau Laut 24/9 Cevlon gepasseerd op weg naar DJeddah. Vlnke en Co.: Loppersum. 26/9 Beachy Head gepasseerd K.N.S.M.: Dundee. 24/9 van Genua naar Llvorno: Carlbia, 25/9 te Saltkallen: Ilos 26/9 te Amsterdam: Trajanus. 26/9 te Amsterdam; Boskoop. 24/9 te Curacao; Pericles. 24/9 te Cristobal; Wlnsum. 25/9 van Curacao naar Zuid Baay; Hast 5, 25/9 van Lissabon naar Oporto; Vulcanus. 25/9 van Beiroet naar Famagusta; Juno, 25/9 van Malta naar Piraeus; Hercules, 25/9 van Oran naar Gibraltar. K.P.M.: Batoela. 25/9 te Port Said; Belanta en convool, 25/9 11.46 Noord, 59.55 Oost. Intussen is dan nu, na zoveel weken, wel vastgesteld, dat het onjuist is ge weest aan de bouw van dit huis een bepaald sensationeel karakter te ver lenen. Inderdaad heeft men er naar gestreefd aan de zichzelf gestelde en in het openbaar verkondigde opgave te voldoen, maar diverse moeilijkheden zijn er het gevolg van geweest. Geplaatst voor een dagtaak, welke misschien boven het normale tempo uit ging, aangestaard door honderden des kundige kykers, die dageiyks by de di rectie ter receptie kwamen, zyn de ar beiders nerveus geworden en slordig gaan werken. Voeg daarby het belang ryke feit, dat hier een procédé werd toe gepast. dat nog aan de praktyk moest worden getoetst en het is duideiyk, dat net resultaat in meer dan één opzicht beneden de verwachtingen is gebleven. Uitwendig was het piet byster fraai, technisch moest er bovendien zoveel aan worden gerestaureerd, dat er van een spoedige bewoning door mr. Drós geen sprake kon zyn. In plaats van Maandag, 8 September, zoals men ons had verze kerd, zal het waarschUniyk half October worden, voordat de werklieden er de laatste hand aan zullen leggen! Door ondervinding wordt hien echter wys. En terwyi te Delft thans op ver zoek van de bouwers officiële proeven worden genomen betreffende materiaal en constructie der elementen, heeft men inmiddels aan de elementen allerlei kleine wyzigingen aangebracht, welke naar de uitvoerder vertelde tot bedui dende verbetering zullen leiden. Ons lekenoog accepteert die verklaring gaarne. Want ook met het tweede, veel riantere huis (eigendom van de heer v. d. Wilk uit Voorburg) heeft men name lijk op 18 September een aanvang ge maakt en het is buiten kyf, dat deze bouw, dank zy die veranderingen, een aanzieniyk prettiger en geacheveerd er indruk maakt dan die van het eerste pand. De elementen zijn. beter aan ae maat en de sjRcie kan gemakkelijker worden toegevoegd. De muren zyn daardoor egaler en regelmatiger, ter- wyi voor deksteen aan de buitenkant een meer decoratieve soort wordt ge bruikt Een oordeel over de kwaliteit van de proefbouw dient te worden overgelaten aan de vakman die over het alge meen dit experiment met belang stelling maar ook met een tikje wan trouwen gadeslaat. De praktyk zal leren, of dit gerechtvaardigd is. In ieder geval kan hy verkondigen, dat het juister is van een „zesweken-" dan van een „zesdagen-huis" te spre ken. Nuchter bezien, komt het er zelfjj op neer, dat er twee volle maanden dienen te verlopen tussen het tijdstip, waarop aan de fundamenten werd be_ go.nnen en het moment, waarop de eigenaar er behageliik zijn benen on der de tafel kan uitstrekken! Scheelt dat zoveel met een .gewoon" huis, als wy ln ogenschouw nemen, dat by wyze van krachtproef op deze twee panden te Voorburg alle werk zaamheden waren geconcentreerd en het werk onafgebroken door mooi wee*- werd begunstigd? Een ten slottescheelt het zovee. in Prijs? Als wy uit zeer betrouwbare mond vernemen, dat er voor het befaamde zes dagen-huis de somma van f. 17 500 en voor het grotere f.35.000 moet wor en neergelegd, dan komt het ons voor, dat de machinale fabricatie der elementen de bouwsom toch in de naaste toekomst wel zeer beduidend moet kunnen doen zakken, om massa-wonlngboii"' -^^<?eiyk te maken

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5