Amerika dient bij de Y.N. zijn plan in r DREIGINGEN WEERBERICHT Engeland gaat Palestina verlaten Besluit onherroepelijk Doopplechtigheid Prinses Marijke ivordt uitgezonden Wat er in Indië gebeurt Mei een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1947 No. 26196 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: E. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Na 1 October resp. f. 3.90 en 30 cents Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Onlangs is door ons vermeld, welk groot gedeelte der mensheid vast over tuigd is van een nieuwe oorlog binnen tien jaren! Het is wel een droevig ver schijnsel van verwording, dat de gees tesgesteldheid van zovelen zich ver trouwd heeft gemaakt met een derge- lijke mentaliteit- Want, geloven aan een nieuwe oorlog, betekent ook geloven in de ondergang der beschaving. Een oor log met atoombommen en misschien nog nieuwere wapenen wil immers weinig minder zeggen dan 's werelds verderf. Met grote bezorgdheid moet derhalve het feit van zo'n stemmingsuitslag wor den gevolgd. Negativisme schijnt zich van grote massa's te hebben meester ge maakt. terwijl juist in de gegeven om standigheden meer dan ooit een positief optreden tegen een dergelijk defaitisme ten aanzien van de vrede noodzakelijk is. In welk land kan men een zucht naar oorlog constateren? In geen enkel, Het is waar. dat hier en daar in invloedloze kringen wel eens met het woord oorlog Wordt gespeeld, doch in verantwoorde lijke kringen wordt daaraan alleen niet. mee gedaan, maar hoort men juist ern stig waarschuwende stemmen om daar tegen stelling te nemen. En terecht Ook in de volkeren, het Russische inbe grepen. overheerst de overtuiging, dat de vrede moet worden gehandhaafd. Alle ernstige geschillen ten spijt, Ieder, die het wel meent met de toe- koihst van de mensheid, is verplicht me de te helpen om het vrede-ondermijnend spooksel van een naderende oorlog ten sterkste te bestrijden. Ook al behoeft men geen struisvogel-politiek, toe te pas sen ten aanzien Vvan de ernst van de meningsverschillen, die de wereld ver delen. Staande met beide benen op de bodem der werkelijkheid dient men zich te scharen onder de strijders voor behoud van dè vrede. Ontelbaar zijn ongetwijfeld de tegen strijdigheden op de huidige wereld en onwillekeurig is men geneigd jn de eer ste plaats te zien naar die verschilpun ten. die momenteel zich aandienen op en rondom de vergadering der Verenigde Naties. Hóewei tot dusverre het minst op de voorgrond getreden, schijnt ons van al die punten vai! verdeeldheid momenteel het Palestijnse vraagstuk het gevaarlijk ste. De Arabische wereld heeft toch thans een gemeenschappelijk front ge vormd. dat zich van zijn kracht welbe wust is. Dit front heeft een mogelijke verdeling van Palestina met de groot ste beslistheid van de hand gewezen en eist dit land. in overeenstemming met de werkelijkheid en de geschiedenis van eeuwen her. voor zich op. Aan de Joden, die zich in het land bevinden, wil men het burgerrecht geven doch de immigra tie moet worden stop gezet. Zo aan dit verlangen geen gevolg wordt gegeven, dreigt men met wapengeweld en deze dreiging is niet ijdel gelet op hetgeen erkende leiders der Arabieren doen ho ren. Men beluistert thans een toon. die doet denken aan het uitroepen van de heilige oorlog, wanneer het Zionisme verder voet wordt gegeven- Dit Zionisme schijnt echter op zijn beurt van geen wijken te willen weten en zo nadert, snel het beslissende ogen blik. dat in Palestina wel" eens naast de Joodse terreur-actie een gewapend Ara bisch verzet 2ich bhan zou kunnen bre ken. Zouden de nu zo verguisde Engel sen dan niet bij machte zijn, om de Jo den te beschermen, dan zou het er voor het toch reeds zo ernstig geteisterde Jo denvolk wel eens slecht kunnen gaan uitzien Engeland zelf toont steeds groter lust om zich zo snel mogelijk uit Palestina terug te trekken en van zijn mandaat af te zien. Het laat zich begrijpen, ge let op de moeilijkheden, die 'het onder vindt. In hoeverre de Verenigde Naties in staat zullen blijken om deze zo in gewikkelde affaire tot een oplossing te brengen, die enige bevrediging schenkt en niet tot de gevreesde bot-sing leidt, zal men moeten afwachten, doch de .ver wachtingen zijn niet hoog gespannen. Veel tijd is er bovendien niet over. want de moeilijkheden spitsen zich met de dag toe. Men zegt wel eens. dat iedere terreur zich op de duur wreekt op hen, die deze toepassen Voor de Joodse verzetsgroe pen zou de?e uitspraak gevaarlijk kun nen worden Doch ook buiten de Verenigde Naties om staan tal van problemen, waaronder er zijn die misschien meer de aandacht waard zijn dan die. welke te Washington aan de orde zijn gesteld. Om er heden slechts één te noemen: in het voorma lige Brits-Indië. dat thans verdeeld in India en Pakistan, zijn onafhankelijk heid heeft gekregen, zijn toestanden ont staan. die ten hemel schreien. Bii dui zenden vallen daar Hindoes en Moham medanen ten offer aan de oude haatee- vóelens en blijkbaar ontbreekt de macht, aan deze moord-partijen een einde te maken. Zo ergens, dan dien*- hier te worden inveerepen door de UNO! Blijkbaar durft echter hier niémand de kat de bel aanbinden om déze zaak naar voren te brengen DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgen overdag: enkele overdrijven de wolkenvelden, droog «eer, zwakke tot matige, naar Westelijke richtingen oplopende wind. Weinig verandering van temperatuur. 28 SEPTEMBER. Zon op: 6.43 uur; onder 18.27 uur. Maan op: 18.23 uur; onder 3.59 uur (30 Sept. V M.) Hoogwater te Katwijk aan Zee te 3.10 en 15.25 uUr (29 Sept. 3.41 en 15.56 uur Doodtij De Britse minister van koloniën, Arthur Creech Jones, heeft in de com missie voor Palestina der V. N. verklaard, dat Groot-Brittannië bereid zou zijn het Palestijnse mandaat op. te geven. Jones zeide, dat de Britse regering bereid is ieder plan door te voeren, „dat zowel voor Joden als Arabieren aan_ vaardbaar is, doch indien de V. N. geen dergelijk beleid zouden kunnen aan bevelen, zou Engeland zich niet in staat achten de aanbeveling uit te voeren en zou het noodzakelijk zijn, dat een andere macht zich hiermee belastten. „De Britse regering maakt plechtig bekend", aldus zeide Jones, „dat zij bij het uitblijven van eon regeling een spoedige ontruiming van Palestina door alle Britse strijdkrachten en het Britse bestuur zal moeten voorbereiden. De Britse regering is niet bereid óm met geweld van wapenen een bepaalde poli tiek aan Palestina op te leggen". De Britse regering steunt de aanbeveling van de speciale commissie der V. N. voor Palestina om het land zo spoedig mogelijk onafhankelijk te ver klaren. Tevens zeide Jones, dat de Britse re gering het geheel eens is met de aan beveling van de speciale commissie voor Palestina, dat de algemene vergadering onmiddellijk moet trachten tot een in ternationale overeenkomst te komen ten dien aanzien bij 'n betere gelegen- Europese Joden, die in benarde om standigheden verkeren. Engeland zal ten dien aanzien bij een betre gelegen heid voorstellen indienen. Met nadruk verklaarde Jones, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen de algemene gevolgtrekkingen van de commissie en de grote lijn der Britse politiek. Namens de Brit-se regering verklaar de Jones^, dat deze zomer enig voorbe houd het gezichtspunt van de commis sie, dat het mandaai over Palestina nu moet worden beëindigd, steunt. Hij sprak de ernstige hoop uit, dat de V. N. meer succes zullen hebben dan Engeland heeft gehad bij het, tot elkan der brengen van Joden en Arabieren, opdat zij door samenwerking tot onaf hankelijkheid zouden geraken. Jones beloofde, dat Engeland alle kennis en ervaring, waarover het be schikt, ten dienste van de commissie zal stellen. Na~. de rede van Jones diénde Sand- strom, de Zweedse voorzitter van de speciale commissie der V.N. voor Pa lestina, het rapport dezer commissie in." HET RAPPORT DER COMMISSIE. Sandstrom verklaarde, dat de Pa lestijnse kwestie onoplosbaar genoemd kon worden, daar er geen oplossipg -was tc vinden, die beide partijen, kan bevredigen. „Het conflict is er een van jong en heftig nationalisme,'' aldus Sandstrom, „dat wordt Aangewakkerd door buiten, landse invloeden. Vooi de Jodqn is dit de pressie der verplaatste personen, die zich in Palestina willen vestigen en de Arabieren ontvangen steun van de Arabische staten". „De tragedie is des te heviger door het feit, dat al deze aanspraken als geldig moeten worden beschouwd. Het voor naamste doel van de oplossing, die de V.N, willen vinden, moet zijn: een ver zoening teweeg te brengen en zoveel mogelijk de gegeven beloften nakomen. De commissie voor Palestina heeft ge tracht een dergelijke oplossing te vin den." ARABIEREN EISEN HET LAND OP. Het Arabisch bureau te Londen zegt, dat het overdragen van het Britse be stuur aan „vreemd gezag" voor de Ara_ bieren volkomen onaanvaardbaar zou zijn. Het bureau gaat verdev: „De Ara bieren hebben Engeland steeds als enige verantwoordelijk gesteld vcor het creëren van het Palestijnse probleem. Het kan in hun ogen niet ontsnappen aan de verantwoordelijkheid om het, °P te lossen en het onrecht goed te maken, dat het begaan heeft door het land aan de V.N. of groep van machten binnen de V. N. over te dragen." Engeland heeft Palestina aan zijn bevolking ontnomen. Wanneer het Palestina verlaat, moet dit land aan zijn bevolking en niet aan eefi of andere „alternatieve vreemde macht" worden overgedragen. Te Jeruzalem is door de Arabieren reeds een plan opgezet,- dat voorziet in een Arabisch-Joodse interim-regering, bestaande uit -vijf Palestijnse Arabieren en twee Palestijnse Joden, een „hoge commissaris", benoemd door de V.N., en een „plaatsvervangend hoge commis saris", benoemd door de Arabische liga. Deze interim-regering zou: 1. Toe zicht houden op het, terugtrekkep van de Britse burgerlijke en militaire auto riteiten. 2. Onmiddellijk een volkstelling houden, hetgeen in hef bijzonder ten doel zou hebben te bepalen, wie burger van Palestina is en wie niet. 3. Verkie zingen moeten organiseren voor een al_ gemene vergadering, die de Palestijnse constitutie zal opstellen en een kieswet voor de samenstelling van een parle ment. Volgens het plan z-ui Palestina uitein delijk het achtste lid van de Arabische liga worden. Nadere Engelse toeRchting Een woordvoerder van het Britse mi. nisterie van buitenlandse zaken heeft, aansluitend op de verklaring van mi nister Jones meegedeeld, dat Groot- Brittannië het plan koestert onmiddel lijk na beëindiging van de thans plaats hebbende discussie, nog vóór de alge mene vergadering van de V.N. te New- York zal worden gesloten, voorberei dingen te treffen om uit Palestina weg te trekken. Het enige, dat een dergelijk terug trekken zou tegenhouden, zou zijn het wonder van een oplossing der kwestie door overeenstemming. Groot. Brittannie is niet van plan het man daat te blijven uitoefenen wanneer de algemene vergadering de beslissing over de kwestie uitstelt tot de vol gende zitting. De woordvoerder verklaarde, „dat het besluit van Groot-Brittannië „definitief en weloverwogen" was. Het is geen ge heim, dat de Britse functionarissen te Londen niet geloven, dat de V.N. een dergelijke oplossing zouden kunnen pro duceren, waar Groot-Brittannië dit in geen kwart-eeuw heeft kunnen berei ken." Naar het gevoelen van gewoonlijk wel. ingelichte kringen te Londen zal de volgorde der gebeurtenissen thans waar schijnlijk als volgt zijn: 1. Groot-Brit tannië gaat voorbereidingen treffen om Palestina te verlaten, zodra de bespre king in de algemene vergadering beëin. digd is. 2. Daarna terugtrekking zo spqedig als 'technisch mogelijk is. 3. Groot-Brittannië zal zich niet bekom meren over de overdracht van dè macht aan enige volksgroep in Palestina, zodat er een periode van anarchie zou kunnen aanbreken, De nadrük werd er op gelegd, dat het besluit om Palestina te verlaten niet betekent, dat Groot-Brittanië zich uit geheel het midden-Oosten terugtrekt, De terugtrekking uit Palestina zal, naar verluidt, deel uitmaken van een alge mene hergroepering van de Britse strijdkrachten in dat gebied. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen zal dit omvatten een ontwikkeling van bases in Oost-'Afrika, terwijl de komende be sprekingen tussen de Grote Vier over de toekomst, van de voormalige Itali aanse koloniën met critische belangstel ling gevolgd zullen worden. Zij duurt een 'half uur (Speciale berichtgeving) Naar wjj vernemen zal de doop plechtigheid van PriQses Marijke op Donderdag 9 October a,s. in de Dom kerk te Utrecht -worden uitgezonden door de gezamenlijke omroepvereni gingen in een nationaal programma. Als reporter zal fungeren de heer G- Hoek van de reportagestaf der NCRV. De doopplechtigheid begint om 11,15 uur precies en zal niet langer duren dan een half uur. Behalve H.M. de Koningin, het Prin selijk Paar en de drie prinsesjes, zal een groot aantal genodigden de plechtigheid bijwonen. Zoals reeds gemeld; zullen ook de Groothertogin1 van Luxemburg die zal L .In de haven van Den Helder arriveerde jaar in Indië Hr. Ms. torpedoboot jager luit. ter zee Molenaar- Onder enorme haven binnen. gistermorgen na een verblijf van twee ,Piet Hein" onder commando van kapt. belangstellng vaart de „Piet* Hein" de (Foto ANP-v.d. W.) optreden als Peetmoeder en Prins Felix van Luxemburg naar ons land komen om deze historische gebeurtenis luister bij te zetten. De liturgie bij de plechtigheid zal in niets afwijken van de gebruikelijke bij de Ned. Herv. Kerk. zulks op wens van het Prinselijk Paar. NADJAMOEDDIN'S HANDELINGEN WAREN CORRUPT. Gistermiddag keerden de minister president van Oost-Indonesië Warouw en minister Soumokil naar Makassar te rug. Tegenover Aneta verklaarden zü, dat het besluit tot het ontslag van Nadja- moeddin reeds 16 September 'was geno men na een voorstel van de minister raad hiertoe op grónd van zijn hande-' lingen. welke gequalificeerd werdep als zijnde van „corruptieve aard". Dit ont slag heeft dus niet om politieke redenen plaats gehad. De trieste dodenserie gaat voort WEDEROM VIER GESNEUVELDEN. Het Nederlands communiqué van gisteren meldt, dat de verliezen van gisteren bedragen: 4 gesneuvelden en 6 gewonden. Verscheidene benden werden uit door Nederlanders gepatrouilleerd gebied verdreven. Ten Zuiden' van Malang werd een Republikeinse commandopost verdreven. ONZE VERLIEZEN De regering maakt tot haar leed wezen bekend, :dat In de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: 2de It. mar. N. A. Mul Den Haag; 2de lt.,mar. P. J, L. de Greeff, Hilversum: 1ste lt. mar. H. W. F. Bongers; mar. lgte kl. J. M. Post, Leek. Kon. Ned. Landmacht: Sold. J Velthuis: Ambt Delden; korp. C- de Graaf, Amsterdam; serg. J. H. M. Byvoets, Rotterdam; sold. 1ste kl. W. Koenes, Marium (Gr.): sold. G. Verplak, Amsterdam; sold. G. J. Anneilnk, Apeldoorn: korp. A. Huisman, Leiden; korp. A. J. H. Tuilemans, Weert: 2de luit. L. A, Reymer, Rotterdam; sold. 1ste kl. J. van der Wal, Tietjerksteradeel; sold. A. van der Werve, Noordgou- we (Zld Kon. Ned. Ind. leger: serg. inf. L. Levasier, Ned.-Indië: kapt. inf. J. H. E. Kusters, Utrecht, gesneuveld 20 September 1947; landstorm korp inf. J. P. Ruytenbeek, Ned.-Indië; Jav. sold. 2de kl. inf. Sagiman. Zuid-Borneo wordt autonoom. oln de afgelopen week hebben te Baridjermasin 24 partijen vergaderd, waarbij besloten werd goedkeuring te hechten aan de stichting van een autonoom gebied dat Bandjermasin en Hoeloe Soengai omvatten zal. Bi) de respectivelijke hoofdbesturen werd er op aangedrongen dit besluit zo spoe dig mogelijk uit te voeren. De z.g. interim-commissie De Verenigde Staten hebben thans een uitgewerkt plan gepresenteerd aan gaande de instelling van een perma nente commissie uit de Algemene Ver gadering der V. N., welke commissie alle letten der V. N. in de gelegenheid zou steden mede te beslissen bij de re geling van wereldproblemen. Het Ame rikaanse plan erkent volledig de pri maire verantwoordelijkheid van de Vei ligheidsraad voor onmiddellijk en doel treffend ingrijpen ten einde de inter nationale vrede en veiligheid te garan deren". De taken van de commissie moeten omvatten 1), De bestudering van zaken, die de algemene welvaart betreffen of wel de vriendschappelijke betrekkingen (volgens artikel veertien) qp al derge lijke zaken, die door de Veiligheidsraad voor de Algemene Vergadering gebracht worden. 2). De bestudering van de beginse len van samenwerking en internatio nale vrede en veiligheid. Het doen van aanbevelingen in deze materie. 3)Bestudering van de vraag, of een zaak het bijeenroepen van een buiten gewone Algemene Vergadering der V. N. vereist. 4). De leiding bij onderzoekingen en de benoemina van commissies van on derzoek. 5). Het onderzoek van de-kwestie, of de commissie permanent moet worden na het eerste proefjaar. Verklaard wordt, dat de commissie bijwijlen zich op dé hoogte moet hou den van de verantwoordelijkheden van de Veiligheidsraad. Dulles, vertegenwoordiger der V. S. bij de Veiligheidsraad, heeft te kennen gegeven, dat de commissie wellicht ook kwesties betreffende de cvredesverdra- gen zou dienen te bestuderen. Hij voeg de er aan toe, dat Marshall reeds had verklaard, dat de kwestie van het vre desverdrag met Oostenrijk voor de Al gemene Vergadering der V. N. gebracht zou moeten worden, indien cr geen schot in de zaak zóu komen. In jdat geval zou de commissie die zaak ia ogenschouw nemen. Dulles zeide verder, dat de commis sie ook kwesties als de regeling van het Koreaanse vraagstuk en aanbevelingen voor herziening van het vredesverdrag met Italië, welke op de huidige agenda vaif de Algemene Vergadering staan, zou kunnen bestuderen. De commissie zou kwesties kunnen bestuderen, waar van zij zou weten, dat zij aan de vol gende Algemene Vergadering zouden worden voorgelegd. De leden zouden het recht behouden te mogen kiezen, of zij een kwestie aan de Algemene Vergade ring of aan de Veiligheidsraad zouden voorleggen. De Franse afgevaardigde in de be grotingscommissie van de Algemene Vergadering der V. N. heeft de commis sie medegedeeld, dat Frankrijk zal voor stellen, dat de zitting der Algemene Vergadering in 1948 in Europa zal wor den gehouden om de uitgaven in dol lars van de leden-staten te verminde ren. BINNENLAND. I De voorzitter der Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de vaartocht met Hr Ms „Karei Doorman" waaraan o.a. de Kamer leden zouden deelnemen en welke ls uit gesteld In verband met de debatten over de regeringsverklaring, thans op Dinsdag 7 October zal gemaakt worden. Het adres van de „Miarka-vrlenden- kring", welkè zich ten' doel stelt voedsel pakketten te zenden naar Duitsers, die door het Nazi-bewind geterroriseerd zijn luidt Sumatrastraat 27, Amsterdam. De „Willem Barendtsz" zal4 Octo ber as. naar het Zuidpoolgebied vertrek ken. In de \verkplaats van de R.E.T. aan de Isaac Hubertstraat te Rotterdam, is gisteren de 59-Jarige adjunct-commies P. J. Harskamp tussen een tram en een muur bekneld geraakt. Met zware Inwendige kneuzingen werd hij naar het zieke^üvuls Bergweg vervoerd, waar hij enkele mren later overleed. In de Vrolikstraat te Amsterdam is het 10-jarig jongetje J. H. dat de rijweg overstak, onder een vrachtauto geraakt. In het ziekenhuis kon slechts de dood worden geconstateerd. Gisteravond keerde met het Indlë- vllegtulg mevr Schermerhorn In ons land terug. Na een afwezigheid van bijna twee Jaar is Hr Ms torpedojager „Piet Hein", onder commando, van kap. lult. ter zee A, Molenaar ln Den Helder teruggekeerd. Gistermiddag ls onder Ierseke ln de Schelde gezonken het motorvaartuig Brul- nisse 14, met 150 ton mosselen aan boord. De eigenaar otte klom in de mast en de zoon wist zich op een plank drijvende te houden. Zij werden door mosselbot-en van Ierseke gered. Op de rijksstraatweg tussen Lemmer en Sneek bij Ultwelllngera werd de 70- jarlge wielrijder J. Hoogland door een auto aangereden en gedood. De ll-Jarige W. Atsma te Brekken- polder bij Lemmer geraakte onder een 16 tons wagen waarop een Amerikaanse grond-verschulvermachine stond. Van de 24 wielen kreeg het jongetje er 6 over zijn onderlijf. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. Dordrecht's oudste Inwoonster, mevr. M. E. Ponsenhagen, is gisteren 100 jaar geworden. Het krasse oudje heeft deze dag onder grote belangstelling mogen vieren. Gisteravond ls de 40-Jarige K. van der Velden, uit Rotterdam, die zich per rijwiel te Kapelle a. d. IJsel bevond, door een autobus van de RJB.T. overreden en op i slag gedood. BUITENLAND. In Tsjecho-Slowakfje zijn 10.000 tabaksdetallllsten failliet gegaan door de verhoging der belasting. De sigaretten zijn daardoor zo duur geworden, dat de rokers slechts heel kleine hoeveelheden kunnen kopen. In een vliegtuigfabriek ln Engeland ls een electro-mechanische piloot gereed gekomen ran het type. dat gebruikt ls ln het Amerikaanse toestel, dat kort ge leden de Atlantlsohe oceaan overgestoken ls. De proefnemingen hiermee ln een Lan caster-bommenwerper zijn bevredigend verlopen. Gewapende Joden hebben te Tel Aviv een loper van de Barclays Bank aangeval len. Zij doodden vier Britse politie-agen- ten tijdens een vuurgevecht voor het bankgebouw en maakten zich met 150.000 pond sterling uit de voeten. De 79-jarige Japanse staatsman Toroe SJimizoe die indertijd de oorlogsverklaring tekende, heeft zelfmoord gepleegd door ln zee te springen. Een aantal van de hoogste Engelse en Amerikaanse autoriteiten ln Duitsland op het gebied van de opsporing van oor logsmisdadigers brengt op 't ogenblik op verzoek van de Nederlandse Minister van Justitie een bezoek .aan ons land ten einde zich op de hoogte te stellen van onze methoden van opsporing en berechting. Te Boedapest ls een gerechtelijke actie begonnen tegen directeuren van de Hon.- gaars« afdeling van de Standard Oil Com pany. ZIJ worden er van beschuldigd dé productie te hebben laten dalen door opzettelijk de doelmatigheid van het be drijf te verwaarlozen. De Belgische kabinetsraad heeft zich ln principe accoord verklaard met de electrlflcerlng van het (1500 KM lange) spoorwegnet. Hiermede ls een bedrag van 14 milliard frs. gemoeid. Een schip met naar men gelooft 450 Joodse Illegale Immigranten aan boord ls voor de PalestIJhse kust door Britse marine-eenheden onderschept. Uit Seoel ln Korea wordt gemeld, dat het hoofd van dé Sovjet-delegatie ln de Russisch-Amerikaanse commissie voor Korea voorgesteld heeft de strijdkrachten der belde landen ln 1948 gelijktijdig terug te trekken. De CIO, de Amerikaanse bond van industriële organisaties, heeft president Truman verzocht onmiddellijk het Con- greè ln speciale zitting bijeen te roepen om de voortgang van de Inflatie ln de V.S. te stuiten. Het maandrantsoen van gerantsoe neerde levensmiddelen bedraagt thans ln België: 9300 gr. brood. 600 gr. margarine, 300 gr. boter, 250 gr. réuzel. 1200 gr. suiker en 1200 gr, vers of bevroren vlees zonder been. Sultan van Pontianak gaat op tournee. NADJAMOEDDIN OP DEMOCRATISCHE WIJZE ONTSLAGEN. Dr. Van Mook heeft op zijn perscon ferentie nog verklaard, dat de Sultan van Pontianak een tournee zal ma ken door de Arabische landen om het Indonesische vraagstuk toe te lich ten. 'In tegenstelling tot de mening van Nadjamoeddin, dat een onparlementaire procedure is gevolgd, omdat hij op ver zoek van de ministerraad van Oost- Indonesië door de president is ontsla gen i.p.v. dat de ministers zelf afgetre den zijn, omdat zij niet met hem sa men konden werken, zeide dr. Van Mook, dat het ontslag op democratische wijze" heeft plaatsgehad. Men had te Makassar de keuze tussen aftreden van het gehele kabinet en het heengaan van een man met wie mgn niet langer meer kon samen werken. Men koos het laatste en dit was de normale procedu re, aldus dr, Van Mook. DE GOENOENG GEDEH WERKT WEER. De 2958 meter hoge vulkaan „Goe- noeng Gedeh" is weer gaan werken. Volgens Aneta stijgt de grijze rookko lom 3 KM. boven de berg uit. Men kan een asregen verwachten. De Goenoeng Gedeh is een deel van de tweeling vul kaan Gedeh Panggeranggo. op de grens van Batavia,, en de Preanger. Alleen de Goenoeng Gedeh echter heeft een wer kende vulkaan. De laatste eruptie vond plaats op 2 Mei 1909. De conferentie der grote vier. De V-S. en Engeland zijn overeenge komen 25 November als voorlopige da tum te stellen voor de bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen over de opstelling van het vredesverdrag met Duitsland, aldus deelden kringen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Men meent te weten, dat Frankrijk deze datum eveneens heeft goedgekeurd en men verwacht niet, dat de Sovjet- Unie bezwaren zal maken. Een zeer lang bijeenblijven van de algemene ver gadering der V.N, kan wellicht verder uitstel veroorzaken. DE JODEN VAN DE „EXODUS" Hoewel men sinds Donderdagochtend door plamfletten en luidsprekers de Jo den van do „Exodus" van het Franse aanbod om hen in Frankrijk op te ne men in kennis heeft gesteld, heeft, naar verluidt, tot dusver nog geen der 4000 Joden dit aanbod aangenomen. DE BETREKKINGEN TUSSEN DE OOST-EUROPESE LANDEN. Te Belgrado is een conferentie ge houden ter bevordering van goede be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en de andere Oost-Europese landen, Aanwezig waren gedelegeerden van de Sovjet-Unie, Polen, de Sovjet-Rus sische zone van Duitsland, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk, .Hongarije, Bul garije, Roemenië en Joego-Slavië. I Leidenaars, kent gij Uw stad? Een groot aantal stadgenoten heeft deze vraag al bevestigend beantwoord door ons hun oplos singen toe te zenden van de prijs vraag „Straatnamen-manie", ge publiceerd in ons Blad van Za- 1 terdag j.l. De gelegenheid tot inzending blijft geopend tot Maandagmor gen 6 October 9 uur. De onder de goede oplossers toe te kennen geldprijzen tot een totaal bedrag van f.425.zullen worden uitgereikt in waardebonnen van f. 2.50, welke als betaalmiddel kun nen» worden aangeboden bij alle winkeliers en zakenmensen, die in ons heden verschijnend Blad een advertentie plaatsten (géén zgn, „Sleuteltjes"). Wij verwachten nog vele in zendingen en geven de raad al vast de advertenties van heden terdege te bestuderen ten einde vast te stellen bij wie men zijn waardebonnen zal besteden! DE AMERIKAANSE REIS VAN MR. E. HAZELHOFF ROELFSEMA. Op vragen van hét Tweede Kamerlid Goedhart betreffende het beschikbaar stellen van deviezen voor een reis van mr. E. Hazelhoff Roelfsema naar Ame rika heeft de Minister van Financiën o.a. geantwoord: V' Hei is de minister niet bekend, dat mr. E. Hazelhoff Roelfsema, in op dracht van de leider van het Comité Rijkseenheid naar Amerika is vertrok ken, ten einde ^laar een campagne op touw te zetten tegen het Indonesische beleid van d" Nederlandse regering. Het is de minister bekend, dat mr. E. Ha zelhoff Roelfsema enige maanden ge leden als Journalist naar Airferika is vertrokken en dat hem deviezen ter beschikking zijn gesteld uit het voor dergelijke doeleinden gereserveerde con tingent. Op 22 April j.l, is aan mr. Hazelhoff Roelfsema vergunning verleend voor een bedrag ad. 500 dollar. De minister voegt hiér voor zover nodig aan toe, dat hij het niet tot zijn taak acht te behoren enige po litieke censuur uit te oefenen op de toewijzing van deviezen aan journa listen. 1 OCTOBER WEER GELUKS- OF ROUWTELE GRAMMEN. Met ingang van 1 October a.s. kun nen in het binnenlandse verkeer we derom telegrammen worden verzonden, die gelukwensen of rouwbeklag bevat ten. Tevens is de mogelijkheid weer open gesteld om telegrammen op luxe-for mulieren te doen afleveren.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1