VLIEGER Ons Distributiehoekje De beste inzendingen van de VEBO De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Interpellatie Vondeling maakte longen los Keizer Hirohito onschuldig verklaard. De procureur-generaal bij het ge rechtshof voor oorlogsmisdadigers te Tokio. Joseph Keenan heeft verklaard, dat keizer Hirohito van Japan onschul- Een getuige decharge die door Kee- dig is aan het ontketenen van de oor log in de Stille Oceaan, nan aan een kruisverhoor werd onder worpen, zeide, dat de keizer zich krach tig tegen de oorlog had- gekant, doch niet bij machte was geweest de aanval op Pearl Harbour te verhinderen De procureur verklaarde dat de Ja panse generaals, die thans voor het hof terecht staan, het Japanse volk in de waan gebracht hebben dat de keizer achter hen stond. De Griekse kwestie in de V.N. AMERIKAANS VOORSTEL. De politieke commissie van de V-N. heeft met 38 tegen zes stemmen beslo ten, van Bulgarije en Albanië de ver zekering te vragen dat zij, ingeval ze worden uitgenodigd deel te nemen aan de besprekingen van de Griekse kwestie de verplichtingen ten aanzien van vreedzame regeling van geschillen, als door het Handvest opgelegd, zullen na komen. De Sovjet-Unie had zich tegen het stellen van deze voorwaarde verzet; De Verenigde Staten stelden voor, de volgende maatregelen te nemen inzake de Griekse kwestie 1. Vast te stellen, dat Albanië, Bul garije en Joego-Slavië tegen het Hand vest gehandeld hebben door hulp te verlenen aan de Griekse verzetslieden, 2. Deze landen te bevelen van ver dere hulpverlening af te zien, 3. Deze landen en Griekenland te verzoeken „normale diplomatieke be trekkingen van goede nabuurschap" te vestigen. 4. Een speciale commissie van de al gemene vergadering voor de Balkan in te stellen voor controle op de uitvoe ring van de aanbevelingen der alge mene vergadering. 5. De speciale commissie te machtigen een speciale spoedzitting van de alge mene vergadering te beroepen wanneer dit nodig mocht zijn voor waarborging van de internationale vrede. DE JODEN VAN DE „EXODUS". In verband met het feit, dat de door de Engelsen te Hamburg ontscheepte Joden desgewenst een asyl in Frankrijk zullen kunnen vinden, heeft hun leider verklaard, dat noch hij noch zijn com missie iemand zou wilen verhinderen naar Frankrijk te- gaan op uitnodiging van de Franse regering. Hij was van mening, dat sommigen het aanbod zouden accepteren. „LAAT tr NIET BEETNEMEN Verscheidene vliegtuigen cirkelden gisteren boven Brussel en de inwoners van deze stad zagen plotseling een re gen van biljetten op zich neerdalen, waarop een der slagwoorden stond, die de Belgische regering gebruikt bij de bestrijding van de duurte: „Laat u niet beetnemen, koopt tegen normale prij zen". Alles ging goed totdat, boven Merchtem, een piloot opnieuw een pak ket uitwierp doch blijkbaar vergat het touwtje los te maken, waarmede de biljetten waren gebundeld. Als een nieuw soort bom viel het 50 kg. wegende pro jectiel naar beneden en verpletterde daar het stalletje van een marktventer, Wannfeer deze de schade t,tegen nor male prijzen" vergoed krijgt, zal hij er dik op moeten toeleggen Ingezonden Mededeling KÜÜPWS'NS' RTN'DERWIEEL t^Uun-uoU ki*s.c(Vijzn;! NOG EENS 100 GRAM VLEES EXTRA Voor het tijdvak van 26 September t/m 11 October zal voor personen gebo ren in 1942 en eerder nog een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar worden gesteld. Voor genoemd tijdvak is bon N-03 vlees geldig voor 100 gram vlees of vleeswaren. De voornaamste prijzen (Van onze deskundige medewerker) De veelheid aan tentoonstellingen en keuringen in deze zomer en dit najaar zal oorzaak-geweest zijn van de geringe belangstelling voor het rundvee op de V.E.B.O. Toch verdienden de blaarkoppen wel belangstelling en zij die deze dieren fok ken en houden, dienden zich toch be hoorlijk op de hoogte te stellen van wat er leeft in hun fokkerswereld, opdat ze toch niet achterblijven by hun collega's fokkers en veehouders. Van de zwartblaar oudere stieren werd eerste en tevens kampioen, de 4 j, Gro ningse Germaan (v- Thomson-Marchi- nus) van W. C. Visser te Aarlanderveen, de bekende best gespierde, goed gelijn de. gezonken en evenredig gebouwde, 1B en reserve-kampioen werd de 3 j. Monarch v. Schultinga (Julius v Schul- tinga-Julius v. Frijtum) eveneens een Groningse van D, v. Os te Rynsater- woude terwijl 2 A werd de 4 j. halfbroer van Germaan, Sambo van C. v. Haastert te Zoeterwoude, een eventjes minder edël aandoende zware bul; 2B werd Ma rines v Alma (Marchinus) van Q. On derwater te Zoeterwoude, terwijl drie een derde prijs kregen. Alle bekroonden zijn in Groningen gefokt. Als geheel een zeer goede klasse., met goede kopnum- mers De jongere stieren waren ook vrij goed met als eerste de 2 j. Gronmgse Con current (Frieto) van M. v. Zwieten te Alphen a.d. Rijn. terwijl van de 1 jari gen eerste werd de Groningse Gustaaf (Martinus) van A. H. Rotteveel te Oude Wetering en van de vrij goede kalfstie- ren Leendert (Woud) f.e. A. v. Egmond te Leimuiden en van de jongeren, ook vrij goed Baron v. Ravenstein (Mytras) van L. A. Droogh te Zoeterwoude. ge fokt door W. v. Santen te Wassenaar. De oudere stamboek-melkkoeien vorm den een beste klasse met beste kopdie- ren: IA Cato (Achilles), een Groningse van W. v. Santen te Wassenaar; 1B Nooi'tje 2 (Micado) f.e. Wed. G. v. DprP te Hazerswoude; IC Juweeltje (Roza's zoon) een Groningse van W. v. Santen Wasenaar- De toch ook goede rubriek der R- of fokver -koeien telde vier eersten met als 1 A Martiena van Gebr. Zwanenburg te Bodegraven. De jongere melkkoeien waren ook weer goed met een paar goede kopnum- mers: Leentje 17 fJaap) f.e. AI. v.Zwie ten te Alphen a.d Rijn en Gré, f.e, J. H. Straathof te Rijpwetering. De goede groep der productie-koeien telde als eerste A de 3 A-cxterieur koe Emma IV 6871 KB' (Herman) een Gro ningse van A. C. Paardekooper te Zoe terwoude 1 B werd de 1B exterieur-koe Wiepke Paljas) een Groningse van W. v. Santen; de eerste met zeer goede pro ductie 1B nogal minder productie. Van de goede drachtige koeien werd IA Wenda (Rival's Rudolf) alweer een Groninger van v Santen. Over het geheel zijn hier, vooral on der de hoger bekroonde dieren, nog ve len uit Groningen geïmporteerd. Bij de pinken zien we meer „fok"van de drietallen van één vader werden eer ste die van Dirk van v. Santen, die met een andere groep van dezelfde vader 2 A werd, terwijl 1B werd Willem van A H Rotteveel, te Oude Wetering. Ook de groepen kalveren werden aan gevoerd door de Dirken van v- Santen, gevolgd door 1B de Willem's van Rot teveel. De fok-familie's minstens 5 af stammende van een stammoeder tel den als eerste de groep van Corrie van Wed. G. v. Dorp te Hazerswoude. De eigenaren-groepen eigengefokten telden vier zeer göede resp. van A. H. Rotteveel, W. v Santen, Wed. G. v. Dorp en M. v. Zwieten, dle_ alle vier een 1ste prijs kregen. Als vaderdier kwam met zijn afstam melingen bovenaan Amor van Rotteveel, terwijl ten slotte van de bedrijfsgroepen eerste werd de collectie van v. Santen, 1 A van drie eerste prijzen. De zwartbonten hadden als kampioen stier de 5 jarige Oldambtster Adema Lindberg van „Big Three" te Hazers woude en als reserve-kampioen de 2 j. Sjöukje's Adema van L J. Slinter te Zevenhoven resp. gefokt in Overyselen in Friesland. De jongere stieren en stierkalveren waren zeer matig. De oudere melkkoeien echter waren goed, met als zeer goed kopnummer de Friese Marijke 20 van jhr. J. G. A. Sand- bergh te Wassenaar, 1 A van vier eerste prijzen. De jongere melkkoeien werden aan gevoerd door Maartje 15 (Adolf Hen drik) f.e. Jos C. Wesselingh te Zoeter- terwoude. In de productie-klasse zegevierde Aida 12 (Adolf Hendrik 2) f.e. Jos C. Wesse lingh te, Zoeterwoude met IA voor ih- terieur. 1B werd Willy van A. B. Uy- terllnden met zeer goede productie en 2 A interieur, beiden met 42 punten (48 maximaal), terwijl 2 anderen ieder 41 punten kregen: Marie I van P. J Ver- degaal te Hazerswoude met veel melk en Theresia 2 van J. W. Bonda te Was senaar ook met veel melk. Van de vrij goede drachtige koeien werd eerste Hilda 5 (Adolf Hendrik 2) f.e. Jos C. Wesselingh te Zoeterwoude, die ook eerste werd met zijn drietal pin ken van de stamvader Goudster v. d- Schaapshoeve. Van de groepen vaarskalveren van één vader werd geen eerste; een 2de prijs kregen de groepjes van A. B. Uyterlinden te Zoetermeer (Herman v. Bouwlust( en van Jos Wesselingh (Old- Adema Lind bergh). Van de fok-families van één moeder werden eerste de Maartjes van Wesse-t lingh. 1B de Piereke's van L Boer te Bodegraven. Van de zeer goede klasse der eigen- gefokte groepen koeien werd 1A de groep van de Modelboerderij „Weere- steyn" te Hillegom, 1 B die van Jos Wes selingh terwijl L, Boer te Bodegraven tweede werd. Maartje's Tarzan van de Modelboerde rij „Weeresteyn" te Hillegom werd 1B met zijn groep afstammelingen van 2 jaar en ouder na de groep van Adolf Hendrik II van Jos'Wesselingh, die IA werd. terwijl Kooistra's Imperator van L. Boer te Bodegraven 1 C werd met zijn kroost. De eigenaren-groepen, minstens de helft zelf gefokt werden aangevoerd door die van Jos Wesselingh (IA) en van de Modelboerderij Weeresteyn. Het handelsvee en spoelingvee. min der met fokkerij te maken hebbende dan wei toevals-producten zijnde of resulta ten van bepaalde voeding, interesseer den ons minder, zodat we deze dieren niet aan een nadere beschouwing onder werpen. Aangezien het ondoenlijk is, de volle dige lijst van bekroningen te vermelden, volstaan wij met de opgave van eige naars van dieren die een eerste prijs of een kampioenstitel verwierven. In de afdeling Zwartbont vee verwier ven eerste prijzen: J. C- Wesselingh te Zoeterwoude voor een stier van driejaar of ouder, tevens kampioenstitel; L. J. Splinter te Zevenhoven voor een twee jarige stier, tevens reserve-kampioens titel; Jhr. J. G. A. Sandbergh te Was senaar en J- C. Wesselingh te Zoeter woude voor volbioedmelkkoeien. geb- voor, 1 Oct. 1942, gekalfd hebbende na 1 Jan. 1946; A. B. Uyterlinden te Zoe termeer en modelboerderij Weeresteyn te Hillegom voor melkkoein R. of fok- ver.dieren, geb. voor 1 Oct. 1942 afge kalfd hebende na 1 Jan. 1947; J. W. Bonda te Wassenaar en J. C, Wesselingh te Zoeterwoude voor melkkoeien vol bloed S. geb. na 1 Oct 1942, gekalfd heb bende na 1 Jan. 1947; A. Blok te Voor schoten voor melkkoeien R. of fokver dieren geb. na 1 Oct. 1942. afgekalfd hebbende na 1 Jan. 1947; J. W. Bonda te Wassenaar, A. B Uyterlinden te Zoe termeer. P. J Verdegaal te Hazerswou de en J. C. Wesselingh te Zoeterwoude voor productieklasse: J, C, Wesselingh te Zoeterwoude voor drachtige koeien geb. vóór 1 Oc-t 1944, waarvan de kalf- datum valt voor 15 Febr. 1948; Model boerderij Weeresteyn te Hillegom voor melkschoten geb. voor 1 Oct. 1944, afge kalfd hebbende na 1 Jan. 1947; J. W. Bonda te Wassenaar en J. C. Wesselingh te Zoeterwoude voor melkvaarzen. geb. voor 1 Oct. 1945, afgekalfd hebbende na 1 Oct 1946; W. A. de Jong te Bodegra ven en Gebr. Verburg te Bodegraven voor drachtige vaarzen geb. na 30 Sept. 1944; J. C. Wesselingh te Zoeterwoude voor pinken, geb. na 30 Sept. 1945 (3 stuks, afstammende van een vader); L. Boer te Bodegraven voor fokfamilie van ten minste vijf vrouwelijke dieren, langs vrouwelijke lijn terug te voeren op een stammoeder, waarvan minstens de helft eenmaal heeft gekalfd; J. C. Wesselingh te Zoeterwoude in dezelfde klasse; mo delboerderij Weeresteyn te Hillegom en J. C. Wesselingh te Zoeterwoude voor vijf koeien van 2 jaar en ouder, waar van ten minste drie melkgevende, ge fokt in de Bond van Rund veefokkerij en in de Rijnstreek; L. Boer te Bodegra ven. J. C, Wesselingh te Zoeterwoude en modelboerderij Weeresteyn te Hillegom voor ten minste vijf afstammelingen van één vader, minstens twee jaar of ouder; modelboerderij Weeresteyn te Wasse naar en J. C. Wesselingh te Zoeterwou de voor colleotie vee uit een bedrijf, waarvan minstens de helft zelf gefokt. In de afdeling zwartblaar veeslag ver wierven eerste prijzen: W. C. Visser uit Aarlanderveen (tevens kampioenstitel), D. v. Os te R-ünsaterwoude (tevens re serve-kampioenstitel) en M. van Zwie- ten te Alphen voor stieren van 3 jaar en ouder, geb. vóór 1 Oct. 1944; A. H. Rotteveel te Oudewetering voor 1 jarige stieren, geb. na 30 Sept. 1945; A. van Egmond te Leimuiden en Gebr. van Leeuwen te Zevenhoven voor kalfstieren. geb. tussen 30 Sept. 1946 en 16 Maart 1947; L. A. Droogh te Zoeterwoude en W van Santen te Wassenaar voor kalf stieren. geb. na 16 Maart. 1947; Wed. G. van Dorp te Hazerswoude. W. van San ten te Wassenaar (tweemaal) voor melk koeien volbloed S. geb. vóór 1 Ost. Iy42, afgekalfd hebbende na 1 Jan, 1946; H. F. J. Mooren te Leimuiden M. Roelofs te Oude Wetering, A. H. Rotteveel te Oude Wetering en J. H. Straathof te Rijpwetering voor melkkoeien R., geb. vóór 1 Oct. 1942. afgekalfd hebbende na 1 Jan. 1947; M. van Zwieten te Al phen voor melkkoeien volbloed S-. geb. na 1 Oct. 1942, gekalfd hebbende na 1 Jan. 1947; A. C. Paardekooper te Zoe terwoude en W. van Santen te Wasse naar (twee maal) voor productieklasse; W. van Santen te Wasenaar (twee maal) voor drachtige koeien geb. vóór 1 Oct 1944. waarvan de kalf da turn valt vóór 15 Febr. 1948; W. van Santen te Wassenaar voor melkschotten. geb. vóór 1 Oct. 1944, gekalfd hebbende na 1 Jan. 1947; Gebr. Hartveld te Ter Aar en W. van Santen te Wassenaar '(vier maal) voor melkvaarzen geb. vóór 1 Oct. 1945, afgekalfd hebbende na 1 Oct. 1946; A- H. Rotteveel te Oude Wetering voor drachtige vaarzen geb. na 30 Sept. 1944; A.' H. Rotteveel te Oude Wetering en W. van Santen te Wassenaar voor pin ken. geb. na 30 Sept. 1945 (drie stuks afstammende van één vader)A, H. Rotteveel te Oude Wetering en W. van Santen te Wassenaar voor- kuiskalveren, geb. na 30 Sept. 1946 (drie stuks afstam mende van één vader); Wed. G. van Dorp te Hazerswoude en H. F. J. Moo ren te Leimuiden voor fokfamilie van minstens vijf vrouwelijke dieren, afstam mende van één stammoeder langs vrou welijke lijn waarvan minstens de helft eenmaal heeft gekalfd; Wed G- van Dorp te Hazerswoude. A. H, Rotteveel te Oude Wetering. W. van Santen te Wassenaar en M. van Zwieten te Al phen voor vijf koeien van 2 jaar en ouder, waarvan minstens drie melkge vende. gefokt in de Bond van Rundvee fokkerijen in de Rijnstreek; A. H. Rot teveel te Oude Wetering en W. van San ten te Wassenaar voor ten minste vijf afstammelingn van één vader minstens twee jaar of ouder; Wed. G van Dorp te Hazerswoude en A. H. Rotteveel te Oude Wetering en W van ,Santerr te Wassenaar voor collectie vee uit één be drijf met speciale voorwaarden. In de afdeling geregistreerde varkens verwierven eerste prijzen: W. M. v. d. Salm te Zoeterwoude voor beren. geb. tussen 1 Febr. '47 en 15 Juli '47; W.Vis te Zoetermeer voor beren geb. tussen 1 Aug. 1946 en 1 Febr. 1947; Jac. van Egmond te Aarlanderveen (tevens kam pioenstitel) en J C, Groenewegen te Zoetermeer (tevens reserve-kampioens titel) voor beren. geb. vóór 1 Jan. 1946; Gebr Onderwater te Stompwyk voor zeugen' geb. tussen 1 Febr. 1947-en 15 Juli 1947; H. P, Groenewegen te Zoeter meer voor zeugen, geb. tussen 1 Aug. 1946 en 1 Febr. 1947; N. S. Onderwater te Stompwyk voor zeugen, geb. tussen 1 Jan. 1946 en 1 Aug. 1946; A. Bos J- A. Wzn. te Zoetermeer (tevens res.-kam- pioenstitel) voor zeugen, geb. vtaór 1 Jan. 1946; W A, van Reeuwijk te Zoe termeer (tevens kampioenstitel) voor zeugen met biggen, meerdere malen ge worpen. In de- afdeling geregistreerde schapen verwierven eerste prijzen: J. v. d. Marei en Zoon te Zoetermeer voor rammen, geb. in 1947; A. v. d. Breggen te Wad- dinxveen voor rammen, geb. in 1946; J. J. Oudijk te Waddinxveen voor rammen, geb. vóór 1946; Gebr. den Hollander te Leiderdorp voor groepen van 3 ooien, geb. in 1947. afstammende van één va der; A. v, d. Breggen te Waddinxveen voor ooien. geb. in 1947; A. v. d Breg gen te Waddinxveen voor groepen van 3 ooien. geb. in 1946 of vroeger, afstam mende van één vader; P. Ripping te Waddinxveen voor ooien. geb. in 1946; A. v. d. Breggen te Waddinxveen (twee maal) vóór ooien geb- vóór 1946. In de afdeling geregistreerde geiten verwierven eerste prijzen: Prov. Bondv. Geitenfokver. in Z.-Holland en C. Mar tens te Alphen voor verenigingsbokken, geb. in 1947; Prov. Bond van Geitenfok ver. in Z.-H. (twee maal) voor vereni gingsbokken geb in 1946; Th. v, d. Ploeg te Lisse en A. de Hollander te Leiderdorp voor één-jarige witte onge hoornde geiten; C. van HaaSter te Lis- se (tevens res.-kampioenstitel) voor tweejarige witte pngehoornde' geiten; A. de Hollander te Leiderdorp (tevens kam pioenstitel) voor driejarige en oudere witte ongehoornde geiten; P. Wijnhout te Haarlemmermeer voor geitelammeren geb, vóór 20 April 1947; Th. Kuypers te Stompwyk voor geitelammeren, geb. na 20 April 1947, Tevens verwierf de Prov. Bond v. Geitenfokver. in Z.-Holland een reservekampioenstitel met een tweede prijs voor verenigingsbokken. geb- vóór 1946. In de afdeling slachtvee verwierven eerste pyijzèn: Gebr. v. d. Loos te Delft voor vette koeien met zes brede tanden of afgewisseld; Joh. Uyttfenbogaard te Warmond voor vette koeien met twee brede tanden; J. L. de Groot en Zn. te Zoetermeer voor grootste en beste col lectie slachtvee. De paardenkeuringen leverden eerste prijzen op voor: H. Angenent te Wou- brugge voor warmbloed-merrieveulens: J. Oskam te Alphen voor één-jarige warmbloed merries; J. M. Op 't Landt te Nieuwerbrug voor twee jarige warm bloedmerries; A. Angenent te Woubrug- ge voor driejarige warmbloedmerries. E. Veldhuyzen te Nieuwerbrug voor vier jarige en oudere warmbloedmerries: K, Groen te Koudekerk voor dezelfde klas se; A. B. Uyterlinde te Zoeterwoude voor koudbloed hengst en merrieveulen; en ten slotte J- v. d. Eyk te Benthuizen voor tweejarige en tevens voor vier jarige/ en oudere koudbloedmerries. Czaar Peter-herdenking te Amsterdam. KAN, WEG „WEST-OOST" TERUG GEB ONDEN WORDEN? Gisteren is te Amsterdam in het bij zijn van vele autoriteiten de Czaar Pe ter-herdenking gevierd. De leden van het plaatselijk herdenkingscomité en een aantal leden van de Russische am bassade verenigde zich eerst in de ambtswoning van burgemeester d'Ailly voor een lunch, waarna zij in de kamer der commissarissen van Werkspoor werden ontvangen door de president- directeur, dr. ir. M. H. Damme en rond geleid over een expositie, waar een kleine verzameling van herinneringen op scheepbouwkundig gebied was bijeenge bracht, alsmede de plannen voor de restauratie van het jiuis waar Peter tij dens zijn verblijf in Amsterdam woon de en van het er naast gelegen Suycker- huys, de werf waar de Czaar zijn op leiding ontving. Vervolgens kwam men bijeen voor het hfiis van Czaar Peter op de hoek van de Conradstraat en de Oostenburger gracht, waar de Amsterdamse burge meester een rede uitsprak en gedenk platen in de zijgevel van het huis ont hulde .Ook enige andere herinnerings plaatsen zijn door het gezelschap be zocht. De heer J. H. Cohen Stuart, secretaris van het Amsterdamse Co mité vergeleek de huidige toestand met die ten tijde van Czaar Peters bezoek en vond vele punten van overeenstem ming: „wéér is er een vacuum in Duits land, wéér gaat West-Europa onder zware zorgen gebukt". Misschien, concludeerde spr., is thans ook de mogelijkheid-aanwezig de weg tussen Oost en West weeg te vinden. Burgemeester d'Ailly opende daarop de Czaar Peter-tentoonstelling, die t/in 3 November te bezichtigen zal zijn. FEUILLETON.' vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 28). Zelfs de lichte hartaandoening, waar voor zijn dokter hem zo nu en dan waarschuwde, was gunstig voor hem ge weest. daar deze hem uit diens had ge houden. en hij vond hethelemaal niet erg om doktersvoorschriften te volgen en zichzelf enigszins in acht te nemen, met al was hij zeer voldaan over zijn leven. Het was natuurlijk hinderlijk, dat Alan zo'n drukte maakte over de toe lage van „Mevrouw Heriot". Geoffrey was langzamerhapd echt plezier gaan krijgen in het steeds stijgende totaal bedrag van zijn beleggingen. Hij voel de zich niet ten onrechte als een bekeerde gokker als hij dacht aan zijn respectabele bezit, en hij maakte seri- euse plannen voor beleggingen voor de oude dag. In een luxueus restaurant, waar hy gewoon was te lunchen, zat hij bij een kopje koffie over al deze dingen te denken. Zijn gezond verstand, waar naar hij bij gelegenheid wel eens luis terde. zei hem. dat enige verlichting van Alan's last raadzaam was. Er was geen twijfel aan mogelijk dat Alan het maar ternauwernood op kon brengen, en dat de zaken er nóg slechter voor zouden ko men te staan. In de papleren betref fende de inkomsten-belasting die Geof frey zo ijverig had bestudeerd, was geen mogelijkheid voor een uitvlucht te vinden Alan betaalde niet meer dan het bedrag, dat hü behoorde te beta len en van de regering kon dus wat dat betreft niets teruggeëist worden. Geoffrey stak een clgaret op en be sloot een likeurtje te bestellen. Na de duurste cognac uitgezpcht te hebben, die op de lijst te vinden was. ging hü voort met zijn probleem. Hij moest dus Alan enigszins tegemoet komen? Goed, maar hoeveel? Of liever, hoe weinig? Het had geen zin Jiem te veel tegemoet te ko men begoot hü cynisch. Dan zou de oude Emily er maar van profiteren door Alan haar flatje af te zetten, of Ka- thryn zou iets büzonders willen hebben, of een van die pachters van hem zou iets nieuws, dat niet nodig was krügen. In zijn glasheldere brein zag hy het overzicht van de zaken, dat Alan hem had gegeven, als het ware photografisch duidelyk voor zich- Tweehonderd per jaar zou de kloof kunnen overbruggen, die er in Alan's financiën momenteel ontstaan was. Daarmee zou alles gere geld zij li. „Mevrouw Dick Heriot" zou. geheel onbevooroordeeld er in, toestemmen, dat haar toelage verlaagd werd tot 800 per jaar. Hetgeen betekende.... Geoffrey haalde uit rijn agenda een papiertje te voorschyn, waarop hü enige cijfers had gezet betreffende voorgenomen beleg gingen in het komende jaar. Spütig, maar toch gedecideerd, veranderde hij een' cyfer. veranderde hü het totaalbe drag en bekeek hü de berekening nog eens. Vervelend wis het, maar de za ken stonden er toch nog lang niet gek voor, Hü nipte vol Waardering aan zijn cognac, en begon methodisch het an dere probleem te overdenken, dat hy inzake Trant nog op te lossen had. Het probleem Anne. Hij was volkomen over de schok heen die hü gevoeld had, toen hy haar op het perron in Trant had ontmoet; hy had „haar toen by na gehaat. Maar nu waren zün gevoelens ten opzichte van haar geheel anders. Hij voelde zich ongetwüfeld meer tot haar aangetrokken dan hy zich ooit tot enig ander meisje aangetrokken ge voeld had. En er waren heel wat meis jes. die hem erg aardig vonden, want hy had zeer veel charme, was een uit stekend gastheer, en zorgeloos genoeg in geldzaken om de veronderstelling te rechtvaardigen, dat hü heel rijk moest zyn. Even koel als hij de balans-cijfers van Trant had bekeken, begon hy nu de voor- en nadelen van een eventueel huwelük met Anne te overwegen. Er was slechts één nadeel; voor zover hy kon beoordelen, had ze geen roole cent. Dat was natuurhjk erg jammer, maar hy was nu ten slotte in een positie, waarin hy zo iets over het hoofd kon zien. En daartegenover stonden vele voordelen. Ze was erg aardig om te zien en zeer aantrekkelijk, (Wordt vervolgd) 57). Panda en Oehoe kwamen zonder stoornis bü het vliegtuig aan en trokken aan het werk. Panda stopte het gat in de benzinetank zo goed en zo kwaad als dat ging met een houtje en een stukje kauwgom, terwül Oehoe de fles In de tank ledigde. „Het is niet- veel!" zei Oehoe. „Vèr kunnen we er niet mee vliegen, maar misschien ver genoeg!" Helaas! Er naderde weer gevaar! De bandieten, die ook net op weg waren naar de vliegmachine om daar dc voor werpen van waarde uit te halen,kregen, in de gaten, dat Panda en Oehoe hen vóór waren. „Doorluchtige vreemde duivels zyn los gebroken!" riep één van de bandieten. „Gaan wegvliegen in blikken draak!" riep een andere -en toen zetten ze het op een lopen. „Gauw baas!" riep Panda. „Daar ko men de boeven weer aan! Start dan toch. Gauw!" „De starter werkt niet!" kreunde Oehoe, rukkend en trekkend, „Ik kan de machine niet op gang krijgen!" Bleys schilderde voor de volgelingen van de „Grote Schilder". „IK BEN FOUT GEWEEST, MAAR TRACHTTE ER HET BESTE VAN TE MAKEN". In een zaak, die ca, 5% uur heeft ge duurd, stond gistermiddag voor het Tribunaal in Den Haag terecht onze stadgenoot. Q. W. A Bleys. De publieke belangstelling voor deze zaak was groot. Het Tribunaal had zeven getuige opge roepen, de verdediging negen. De ten lastelegging bevatte niet minder dan 22 punten, waarvan enkele niet bewezen konden worden. DE TENLASTELEGGING. O.a. werden de beschuldigde ten laste gelegd: schilders- en zuiverings werkzaamheden te hebben uitgevoerd of doen uitvoeren voor de Duitse militaire en burgerlyke bezetting (o.a. aan bun kers te Katwyk, en verblijven van de Duitse luchtmacht te Valkenburg)het maken van camouflagenetten. het lid maatschap van de N.S.B. en van ver schillende mantelorganisaties der N.S.B. en Duitse instellingen, propaganda te hebben gemaakt voor het N.A.F., de Winterhulp en het werken in Duitsland, commandant te zijn geweest van de Auto W.A. van de ban Z -Holland, en organisator van de A.W.A. in N.- en Z.-Holland en Zeeland, in diverse functies bü de Technische Noodhulp in Leiden werkzaam te zyn geweest, te hebben opgegeven dat in een garage in de Leliestraat auto's en motoren waren verstopt, vrijwillig In Saarbrücken werkzaam te zijn geweest, een compres sor ter beschikking te hebben gesteld voor het maken van dynamietgaten in de Utrechtse brug te Leiden, het aangeven, dat wapens en onderduikers waren verborgen by Wagtendonk in Voorschoten, het opgeven van namen van evtl. door de Duitsers als gyzelaars gevangen te nemen Nederlanders (dr. Flu, dr. De Jong en Douma) aan Ber gers. kringleider der N.S.B.en het aan geven, althans dreigen aan te geven van verschillende Nederlanders bij de Duitsers. x HET VERHOOR. Op een vra-ag van de voorzitter mr. M. G. Plantenga, gaf beschuldigde toe als hoofd van de vakgroep schilders- patroons advertenties te hebben ge plaatst in „De Zwarte Soldaat". Voorz.: „Zyn door Uw toedoen als' onderdirecteur van de N.V. Eltax ca. 35 auto's gevorderd?" B.: „Integendeel, er is niets' gevor derd: alles is er nog". Dan wordt B. ondervraagd over de woonschuit ren Seyss-Inquart, welke hy geschilderd zou hebben. Het volgende punt is het aangeven van A. P. J. v. Ulden bij de Duitsers, omdat deze een gevorderde autobus on klaar had laten maken. Ook dit kwam niet vast te staan, evenals het verra den van de familie Wagtendonk in Voorschoten, waarvan de zoon later werd gefusilleerd. O.a. werd lïierover gehoord de Commandant van de Lapd- wacht te Leiden. L. Kolk. A. P. J. v. Ulden beschuldigde Bleys, trainer van de W-A. te zyn geweest en hoofd van de Knokploeg en tevens raambiljetten te hebben opgehangen. B ontkende dit alles, maar v. U. hield vol de biljetten zelf van het raam te heb ben getrokken, waarover hy herrie met B. had gehad. „Ik was wel bij de Motor-W.A.", al dus B., „en ik moest er veel doen, maar ik deed er heel weinig". Van de getuigen décharge legde J. v. Lierop gunstige verklaringen voor B. af. „De firma heeft nooit vrijwillig voor de Duitsers gewerkt. B. heeft veel men sen geholpen en wordt al veel te lang vastgehouden. Door verkeej-de vrienden is hü tot de N.S.B. gekomen". B. ont kende pertinent, lid van de Germaanse S S. te zün geweest. Wel had hy aan de Kamptstelle van de T.N. in Nijme gen geschreven over de ingemetselde voertuigen, maar het was rüet zyn be doeling geweest, dat de Duitsers deze Bedrijfsuitkomsten zijn ontoereikend „ER MOET IETS GEDAAN WORDEN!" (Van onze parlementaire Redacteur). De voortzetting van de interpellatie- Vondeling in de Tweede-Kamerverga dering van gisteren nam de afmeting aan van een complete begrotingsbehan deling. Ntet alleen 'de uitkomsten van land- en tuinbouw kwamen ter sprake, doch ook de loon- en prijspolitiek met alles wat daaraan vastzit. En het aantal sprekers was naar verhouding: van alle fracties kwamen de debaters naar de katheder, de K.VP. zond drie deskun digen in het vuur. En toen kwam na tuurlijk ook het verschillend politiek Inzicht in kwesties van prijsstelling, overheidsbemoeiing, steun, onderne merswinst en v/a-t dies meer zij, aan de orde. Had de Interpellant zelf zich vrü'wel bevredigdgetoond door het antwoord van minister Mansholt, de ruim tien vervolgens aan de gedachtenwlssellng deelnemende leden kwamen met scher per geformuleerde bezwaren en van K.V-P.-zijde werd tegenover een motie- Vondeling een andere gesteld. Het klinkt heel erg, als men hoort dat de boer zijn beste rosr voor f- 20,— moet afstaan, om daarna f. 25, moet betalen voor minderwaardig veevoeder teneinde zijn vee te kunnen voederen. Maar als men dan van de minister verneemt, dat de boer altijd een deel van zyn oogst voor gebruik in eigen bedryf mag houden; en dat volgens dc statistiek ongeveer 40 van de rogge wordt ingeleverd, dan wijzigt zich het beeld. Intussen was men het aan beide zyden van de re geringstafel wel eens,, dat de bedrijfs uitkomsten ontoereikend zyn en dat er iets gedaan moet worden. Een lichaam als het college van Ryksbemlddelaars voor de prijsstelling in la'iïd- en tuinbouw, zoals door enkele leden werd voorgesteld, leek minister Mansholt niet op zün plaats, daar hier immers niet van twee gelijkwaardige partijen gesproken kan worden. De overheid stelt nu eenmaal de prüzen vast. Intussen zal Z. Exc. over deze kwestie nog eens zün gedachten laten gaan. Voor alle zekerheid legden de voorstellers dit punt de prü'sbepaling als hoofdzaak in hun motie vast. Voorts vroegen zü, een compensatie regeling voor de lichtere (zand)-gron den, overbruggingssteun aan de kleine bedrüven en vergoeding voor die groen ten, die op de veiling een bepaald per centage der productiekosten niet halen. Over de motie zou heden gestemd worden. Regeringsbemoeiïng te veel of te weinig? 40 MEENT: „TE VEEL". Het Gallup-instituut heeft de volgen- de vraag gesteld: „Bemoeit de regering zich tegenwoor dig met te weinig of met te veel dingen of doet zü het ongeveer goed?" 40 meent: bemoeit zich met teveel dingen; 27 doet het ongeveer goed; 11 bemoeit zich met te weinig; 22 geen mening. Het blijkt, dat zy die vinden dat de regering zich met te weinig dingen be moeit toch in meerderheid van mening zyn, dat zü niet zuinig Is. Van hen zegt n.l. 67 niet zuinig, 21 zuinig. 12 geen mening. De mensen, die vinden dat er door de regering met teveel dingen bemoeid wordt, antwoorden: 78 niet zuinig, 12 zuinig, 10 geen oordeel. Zy die: „Regering doet het ongeveer goed", antwoordden, menen voor 56 dat de regering niet zuinig is, 20 van hen meent: wel zuinig. Arrestatie van Rotterdamse notaris. CLIËNTEN BEVOORDEELD TEN KOSTE VAN DE STAAT? Op last van de Justitie is gearresteerd de Rotterdamse notaris Jos L. Schuurs, op grond dat hy zich geleend zou heb ben voor anti- fiscale praktyken, waar mee hy cliënten bevoordeelde een koste van de staat. Hij zou aeten hebben op gemaakt, waarvan de inhoud niet juist was en die tot doel hadden de be lastingaanslag voor enige cliënten be langrijk te verminderen. De fiscale re cherche. die dit bij haar onderzoek ont dekte, schakelde de justitie in en deze heeft na onderzoek deg evangenneming vaiï de heer S. bevolen. Het onderzoek duurt voort. Levenskosten VA gedaald HOOFDOORZAAK: NIEUWE LOONBELASTING-TABEL! Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft de indexcyfers van de kosten voor levensonderhoud berekend over de maanden Juni, Juli en Augtistus 1947. Het indexcijfer voor de totale kosten van levensonderhoud daalde van Mei tot Augustus 1947 van 200 tot 197, of wel met 1.5 percent. £)e voornaamste oorzaak van deze daling is de nieuwe loonbelastingtabel, die op 1 Juli van dit jaar is ingegaan. De daling van het indexcijfer is me de een resultaat van de prüsverjagin- gen voor fruit en kaas. al konden deze de stygingen, veroorzaakt door aard appelen. groenten, brood, kruideniers- en grutterswaren niet compenseren, yoor dc voedingsmiddelen alléén is het indexcijfer gestegen van 208 tot 209 (0.5 percent), en voor kleding van 308 tot 313 (1.6 percent). Het index cijfer voor de overige Dosten is echter verlaagd van 161 tot 152 (5.G percent) JUBILEUM NED. BOEKVERKOPERSBOND. In het Kurhaus te Schoveningen ls gisteren het 40-jarig jubileum ren de Ned. Boekverkopersbond gevierd. Na een uitvoerige reden van burgemeester van de Haag, mr. M. J. Visser waarin deze er op wees, dat de situatie voor de boekhandel in ons land slechter is dan 15 Jaar geleden en dat de revenuën van een boekhandel van middelmatige omvang de eigenaar slechts een be scheiden bestaan mogelijk maken, volg de de aanbieding Van een collectie por tretten van Nederlandse letterkundigen door de heer G. J. Blees Kzn. Daarn* werden als ereleden benoemd de heren J. W. van Benthem Jutting, een del oprichters van de bond en de heer E. J, Blees Kzn., archivaris van de bond, di< reeds meerdere malen een bestuursfunc* tie bekleed had. zouden weghalen. Nadat mr. Plantenga punt voor punt de ten lastelegging had nagegaan, ze| B. „Ik weet dat ik in verschillende opzich ten fout ben geweest, maar ik heb ge tracht er het beste van ie maken, mijM wil was goed". De uitspraak werd bepaald over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2