Parijs rapport vraagt niet om Dollarcrediet doch om Herstelbijdrage WEERBERICHT Amerika zal de vorm daarvan hebben fe kiezen De nieuwe bonnen „Regering dient volk de waarheid te zeggen" Felle critiek van vele zijden Met een enkel woord 86sïe Jaargang DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1947 No. 26194 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henmy Hoofdredactie: B. W. Menkorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Na 1 October resp. f. 3.90 en 30 cents Telefoon Dir, en Adm,: 25041; RecL: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De Sovjets in de hoek der slagen Ter vergadering van de Verenigde Naties valt een toon te beluisteren, die niet bepaald getuigt van grote vriend schappelijkheid- Integendeel, men zegt er elkaar de meest harde waarheden, zoals over en weer althans die waar heid wordt gezien. Af en toe gaat het zo scherp toe, dat men zou kunnen menen, dat het op „vechten" zou uit lopen. Zo'n vaart neemt het echter, ge lukkig, nog niet Toch zou het verkeerd zijn te gelo ven, dat hier zonder meer kan géiden het bekende gezegde, dat zwaar weer de lucht pleegt te zuiveren. Reden voor dergelijk optimisme is. helaas, niet aan wezig. Het onweert en bliksemt met zulk een kracht, dat de bliksem ten slotte toch wel eens zou kunnen in slaan in het wankele gebouw der U.N.O. Het zijn speciaal de Verenigde Sta-r. ten en Sovjet-Rusland, die elkaar dwars zitten, met Amerika in de aan- vals- en de Sovjets in de verdedigings positie, maar Engeland én enkele van zijn dominions en ook enige kleinere landen steken hun afkeer van de Rus sische methoden niet onder stoelen of banken en zo krijgt Wysjinski het hard te verantwoorden. Gelukkig in zijn afweer is de Sovjet leider totdusverre echter niet, want hij krijgt nederlaag op nederlaag te slik ken en meestal met afdoende meerder heid. Slechts zelden ontvangt hij buiten het vaste Russische blok om steun van betekenis. Wel plegen er soms vrij be langrijke onthoudingen zich voor te doen. En van het veto-recht kunnen de Soviets in de assemblee nu eenmaal geen gebruik maken Tegen de wil van Moskou in, zal de bekende veto-kwestie aan de orde ko men, al valt te voorspellen, dat voor lopig niet op belangrijke wijziging zal kunnen worden gerekend. Vermoedelijk zal deze aangelegenheid nog wel com- miss^xitvi blijven! Anders staat het met de Griekse af faire Het iaat zich aanzien, dat Ame rika op dit punt zal doorzetten en een beslissing wil afdwingen, nu de Veilig heidsraad dank zij Gromyko's veto tot geen resultaat wist te komen. Het zal een beslissing zijn, tegen de houding van de Sovjets en zijn Balkan-trawan- ten in. Voeg hierbij, dat ook de aangelegen heid van Korea ter tafel zal komen evenals de mogelijkheid en wenselijk heid van een voor Italië gunstige wij ziging van het gesloten vredesverdrag, beide tegen het hardnekkig verzet van de Sovjet-leider in. En om de maat vol te meten, is er ten slotte dan nog de behandeling van het voorstel Marshall van een interim commissie-instelling, die feitelijk de Veiligheidsraad voor een belangrijk deel op non-actief zou zetten. Vooral dit laatste zit de Russen meer dan dwars en reeds zijn ten aanzien hiervan de eerste werkelijke dreigingen gehoord. Nog verdekt weliswaar, maar de Rus sische beer gromt hiertegen geducht! Men ziet, het gaat de Sovjets daar te New-York niet naar den vleze; duide lijk treedt aan de dag, dat de ideën der Westerse democratiën over de wereld aanzienlijk groter aanhang hebben dan die van Moskou Dat is een reden tot verheugenis. Zo zullen mensheid en beschaving wellicht dan toch nog te redden zijn van de ondergang Juist te midden van deze reeks van gevoelige nederlagen hebben de Sovjets een blunder eerste klas gemaakt. Was het niet Talleyrand, die eens zeide, dat een misdaad in de politiek desnoods nog te vergeven was, maar een fout nim mer? Nu, .zo'n fout hebben de Sovjets thans gemaakt. Wellicht hebben de Sovjets gemeend, dat de uitvoering van het doodvonnis over de leider der Bul gaarse oppositie. Petkof, kracht zou bijzetten aan haar positie, juist in deze periode, van neerslag, maar wanneer dit het ge^al zou zijn, hebben zi^ de plank volkomen misgeslagen. De uitvoering van dit doodvonnis over een man, wiens enige misdaad bestond in het weigeren zich te onderwerpen aan het communisme evenals zijn vader en zijn broeder is Petkof marte laar geworden voor de democratie doet een golf van ontzetting varen over gans de beschaafde wereld en de terug slag zal zich zowel tegenover Bulgarije als tegenover Moskou buitengewoon krachtig doen gevoelen. Alle Amerikaanse en Engelse notas zijn eenvoudig ter zyde gesteld, aan geen enkel verzoek om gratie is gevolg gegeven. Bulgarije heeft eigen vonnis inzake zijn aanvrage tot toelating tot de UH O. geveld en zal ook verder de gevolgen moeten dragen. Inderdaad, meer dan een misdaad, hier is een fout begaan! DE VOEDSELTOESTAND IN DE SOVJET-UNIE- De Sovjet-Russische pers maakt mel ding van de beste graanoogst in de S.U. sinds vele jaren. Ook de suikerbieten- oogst overtreft de verwachtingen, zo dat men te Moskou van .mening is, dat de brood- en suikerdistributie binnen kort kan worden opgeheven. In vele gebieden van de S.U. is de aardappel en groenteoogst meegevallen. De vlees productie is de laatste 12 maanden toe genomen. IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met iets minder lage temperaturen. Morgen overdag: enkele overdrijvende wolkenvelden, bij na overal droog weer. Matige wind tus sen Noord en Oost- Iets warnfcr. 26 September. Zon op: 6.30 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 17.51 uur; onder: 1.32 uur (30 Sept. V.M.) l Hoogwater te Katwijk te 1.35 en 14.06 uur. Onderlinge verdeling, der eventuele steun niet geregeld. Van een onze'r redacteuren) Gistermiddag, de dag na zijn terug keer uit Parijs, heeft de leider van de Nederlandse delegatie naar de conferen tie der 16 landen inzake het Marshall plan, dr. H, M. Hirschfeld, in het minis terie van economische zaken te Den Haag aan vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gegeven van de problemen die te Parijs ter sprake zijn gekomen, de richting waarin een oplos sing is gezocht en merendeels gevon den en de vorm waarin deze zaken uiteindelijk in het rapport aan Was hington zijn neergelegd. Veel van deze uiteenzettingen mogen wij bekend ver onderstellen. nu inmiddels een overzicht van dit Parijse rapport is gepubliceerd. Het volledige rapport zal a.s. Zaterdag nacht openbaar worden gemaakt, over enige tijd gevolgd door publicatie vanx de technische bijlagen. Uit wat verder ter sprake kwam willen wij het volgende vermelden. De vorm van de voorgestelde nood zakelijk geachte Amerikaanse steun aan Europa is niet beoordeeld. Wan neer het rapport spreekt van een bij drage van 22.4 milliard in het herstel van de Europese samenleving, betekent zulks niet dat door de zestien landen een crediet tot dit bedrag voorgesteld wordt. Het bedoel^ slechts een tekening te zijn van de omvang der noden. Het rapport gewaagt van bepaalde hoeveel heden goederen en voor een deel dien sten, waaraan Europa behoefte heeft om ze buiten eigen productie om uit de dol- largebieden te betrekken. De in dollars gewaardeerde opgave van de kosten is derhalve slechts een afgeleide omschrij ving van de steunomvang, en dit bedrag in dollars is berekend naar het prijspeil van 1947. Uiteraard is het derhalve zeer wel mogelijk, dat de gevraagde steun door prijswijzigingen in de loop van de betrokken vier jaren aanzienlijk In dol larwaarde wijzigt, dat wil zeggen dat de kosten in dollars meer of minder zullen kunnen bedragen dan de thans geschatte ruim 22 milliard. Overigens zijn in dit bedrag tevens begrepen 3.13 milliard die voor de voorziening in kapitaalgoederen langs de „normale" weg van de inter nationale bank betrokken kunnen wor den, onafhankelijk van het al of niet verwezenlijken van het Marshallplan, evenals ongev. 4 milliard benodigd voor West Duitsland, welk bedrag eveneens steeds uiteindelijk door Amerika gefour neerd zal moeten worden. Het bedrag, dat Amerika aan het plan 'ten koste zal dienen te leggen, kan eveneens aan grote wijziging ten goede onder hevig zijn door eén belangrijke stijging van de particuliere investerin gen in Europa, wanneer eenmaal een- begin van herstel intreedt en daarmede het vertrouwen terugkeert. Het zal thans aan Amerika zijn om de wegen te bepalen, waarlangs deze eventueel te verlenen steun plaats zal vinden. Dit kan zowel door directe goederenleveranties als wel door het verstrekken van crediet zonder ver plichting om dit in de Verenigde Sta ten te spenderen. MEN KAN GEEN EUROPESE TOL- UNIE UIT DE GROND STAMPEN. Door Amerika is tijdens de conferen tie geen druk uitgeoefend om te gera ken tot de vorming van een Europese tolunie, aangezien Amerika zich wel be wust was van de enorme omvang vah dit probleem. Wel bestond er grote waardering en interesse voor de Benelux en de daarin gevonden samenwerking. Dank zij deze samenwerking stonden de drie landen In belangenwaardering op één lijn met de beide grote mogendheden Engeland en Frankrijk. Wanneer men echter in aanmerking neemt dat in 1944 defini tief besloten werd tot instelling van deze tolunie en dat die eerst binnenkort wordt gerealiseerd, dan ziet men de lengte van de weg in, die de onderhande- delingen om tot zulk een doel te gera ken moeten afleggen. Wanneer dit een unie tussen zestien landen betreft, zijn de te overwinnen moeilijkheden ver houdingsgewijs progressief, en danwordt het duidelijk, dat de tijd te kort geme ten was om over een Europese tolunie reeds thans een oordeel uit te spreken. Desondanks bestond er een sterk streven naar het onderzoek der mo gelijkheden voor zulk een tolunie, als resultaat waarvan 13 van de 16 landen een gezamenlijke studiegroep instelden, die op korte termijn dit onderzoek zal uitvoeren. Dinsdag j.l. zijn voorts in Londen de besprekingen begonnen van de commis sie van experts inzake de technische zijde van het vraagstuk der monetaire samenwerking in Europia. De monetaire sanering der onderscheidene landen achtte Amerika van groot belang, en de ondertekende mogendheden verklaarden deze terstond ter hand te zullen nemen. HET DUITSE PROBLEEM ALS KERNPUN*T ERKEND Het was niet mogelijk om het Duitse probleem in volle omvang aan te vat ten, aangezien dit de taak der vier grote mogendheden moet blijven. Echter zijn in het rapport eerst na „scherpe" discussies de resultaten neergelegd van de besprekineen inzake het pro bleem, in hoeverre de Duitse economie moet worden ingescahkeld in het Euro pese herstelprogramma. Naar het oordeel van dr. Hirschfeld wordt DuitslancJ de toetssteen voor de Europeese samenwer king. Met „kunst en vliegwerk" is En geland er toe gebracht de hierop betrek king hebbende passages te onderteke nen. en het is een zeer belangrijke stap voorwaarts, dat thans voor het eerst twee der Duitsland bezettende mogendr H.M. de Koningin bracht een bezoek aan de Friese Landbouwtentoonstelling te Leeuwarden. H.M. arriveert op het terrein waar het défilé van het stam boekvee plaats vond. (Foto ANP-v.d. W.) heden tot de erkenning zijn gekomen van de grote belangen, die de nabuur landen van Duitsland hebben in de eco nomische wederopbouw van deze staat. Men kan niet in dollars of percenta ges uitdrukken, voor welk deel der ge^ heel noodzakelijk geachte steun ieder land afzonderlijk in aanmerking komt. De in de vragenlijsten geformuleerde „behoeften" zijn tezamen gevoegd, waar na het totaal in overeenstemming werd gebracht mét de leveringsmogelijkheden dier goederen, zonder dat nadien een splitsing in nationale delen plaats vond. De oplossing van het allocatie-vraagstuk werd voorbarig geacht, terwijl dit ern stige problemen en een aanzienlijke ver traging zou hebben meegebracht. Desgevraagd verklaarde dr, Hirsch feld echter, dat het rapport voor ons land ojn. veronderstelt het bereiken van het! vooroorlogse niveau der steen- kolenproductie in 1951 en een aan zienlijke stijging der Nederlandse staalproductie vergeleken bij voor de oorlog. Nadere bijzonderheden daar omtrent en pmtrent andere op ons land betrekking hebbende aangelegen heden 'zullen bekend worden, wanneer over enige tijd de technische bijlagen zullen worden gepubliceerd. Voorts deelde dr. Hirschfeld mede, dat Amerika in geen enkel opzicht heeft aangedrongen op het aanvaarden of verwerpen van bepaalde economisch-po- litieke schema's als b.v. nationalisatie. De organisatie der 16-landen-confe- rentie ten slotte is niet verdwenen doch is slechts „op reces gegaan", teneinde steeds opnieuw bijeen te kunnen komen wanneer dit in de toekomst vereist mocht zijn, hetzij om nadere problemen uit te werken, hetzij om Amerika van voorlichting te dienen. De Joden van de „Exodus" Britse functionarissen zullen heden via luidsprekers aan de Joden van de „Exodus", die thans in kampen nabij Luebeck zijn ondergebracht, een Frans aanbod om ieder, die dit wil, in Frank rijk op te nemen, voorlezen. Het is duidelijk, aldus de verklaring, dat degenen, die niet op het aanbod in gaan uit eigen vrije wil in de Britse zone blijven. Zij zullen de normale Duit se rantsoenen ontvangen, in plaats van de hogere, die zij ook thans genieten. Zij zullen in de door de Britse autori teiten verschafte kampen worden on dergebracht. Voor het tijdvak van 28 September t/m 11 October a.s. geeft elk der vol gende bonnen recht, op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (serie N) N-01 Brood: 800 gram brood; N-01 Boter: 125 gram boter; N-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; N-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; N-01 vlees: 100 gram vlees; N-02 vlees: 400 gram vlees; N-01 Melk: 4 liter melk; N-03 Melk: 6 liter melk; N-05 Melk: 6VI. litej- melk; N-01 Diversen: 100'gr, kaas of 125 gr. korst 1. kaas; N-03 Reserve: 1600 gram brood; N-04 Reserve: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas; N-06 Reserve: 800 gram brood. BONKAARTEN KD, KE 711 (serie N) N-ll Brood: 800 gram brood; N-ll Boter: 250 gram boter; N-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; N-ll N-12 Vlees: 100 gram vlees; N-ll Diversen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas; N-13, N-15 Melk: 10 liter melk; N-13 Reserve: 800 gram brood. BONKAARTEN MA. MB. MC, MD. ME. MF, MG, MH 711 (bjjz. arbeid, a.s. moe ders en zieken) (Serie N) N-21 Brood: 800 gram brood; N-21 Boter: 250 gram boter; N-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; N-21 Melk: 5 liter melk; N-21 Vlees: 300 gram vlees; N-22 Vlees: 100 gram vlees; N-21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gr, korstloze kaas; N-21 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 September worden ge bruikt. met uitzondering van de bonnen voor melk. waarop eerst op Maandag 29 September mag worden gekocht. Het melkrantsoen voor volwassenen zal voor de hierop volgende 14 dagen 3Vj liter bedragen, zodat gerekend voor 4 weken per week 1 7/8j liter be schikbaar is. Het veertiendaagse rant soen zal dus wisselen tussen 4 en 3% 1. Een van de traditionele onderdelen van de groentijd is de tocht der kale hoof den naar Katwijk, waar Pro Patria in vol ornaat voor een „genoeglijke" dag zorgt (De groenen zijn na afloop uiteraard meestal van mening, dat dit ge noegen vrij eenzijdig was). Het feest in volle gang. Hef Indië-debat gaat voort: (Van onze parlementaire redacteur). Van de gisteren in de Tweede Kamer gehouden redevoeringen spande die van de heer Vonk (Vrijheid) <je kroon, niet alleen door de deskundigheid, doch ook door de practische strekking. Spr. wees er op. dat het onze eigen schuld is, dat ons internationaal onrecht is aange daan. Hebben wij ons geweerd tegen de agressieve acties van Australië, India enz.? Niet Nederland overtreedt art. 39 van het Handvest, doch genoemde lan den. Wij hadden een beroep moeten doen op het Int, Hof van Justitie, op de UNO of desnoods op de Veiligheids raad. Voorts hebben wij ons zelf opge hangen aan art. 1 van Linggadjati. ge lijk spr. het vorig jaar reeds waar schuwde. Men sluit nu eenmaal niet ongestraft een quasi-internationale overeenkomst met een gebiedsdeel, dat zichzelf onafhankelijk proclameerde; notabene met een arbitrage-clausule en met een interpretatie-Romme, bij de ondertekening uitdrukkelijk door de wederpartij afgewezen. Dat moest in ternationaal effect hebben. Onze de facto erkenning van de repoeblik werd gevolgd door soortgelijke erkenningen door Engeland, Amerika enz. Dit bracht weer andere internationale gevolgen met zich mede, die afbreuk moesten doen aan het ipterne karakter van het conflict. Het is mij onduidelijk, wat de minister van Buit. Zaken heeft ge presteerd. Men zou met wat kwaadwil ligheid art. 35' lid 2 tegen ons kunnen gebruiken. En wasde heer Van Klef- fens wel de aangewezen man om ons door de moeilijkheden te loodsen, die ontstaan zijn door het eerste artikel van Linggadjati. waarvan hij zulk een vurig voorstander was? Hetzelfde is het geval met de wetsovertredingen door de Commissie-Generaal. Ook daartegen hebben wij gewaarschuwd en nooit heb- BINNENLAND Onze landgenoot dr. C. L. Patijn is tot vice-voorzitter van de flnancleel-eco- nomische commissie van de algemene ver gadering der V.N. gekozen. Gistermiddag is het 4-Jarig zoontje van de familie Ketting, wonende aan de Kloosterkade te Delft In de Colignystraat door een vrachtauto overreden. Het kind werd ernstig gewond naar het gasthuis Vervoerd, waar het kort daarop ls over leden. Ingediend is het wetsontwerp „Fi nanciële afwikkeling van vorderingen van motorrijtuigen, gedaan door of ten behoeve van het militair gezag". 'In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van de heer N. Stufkens als lid der Eerste Kamer, ïs benoemd verklaard de heer M, A. Relnalda te Utrecht. Aan de heer J. Kastelein Ls, op zijn verzoek, gerekend mét ingang van 1 Maart 1941, eervol ontslag verleend als burge meester van Aalsmeer, met dankbetuiging voor dc langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. De 19-jarige lichtmatroos H. Stoen uit HJelm Hamen (Noorwegen) ls tijdens werkzaamheden buiten boord van het in de Heyschehaven te Rotterdam liggende s.s „Pan Europa" ln het water gevallen en verdronken. Veertien dagen geleden verdronken by het zwemmen aan het IJmuldense strand de gebroeders van Niel uit IJmui- den. Enige dagen geleden, werd door een sleepboot het stoffelijk overschot, 'van de oudste broer bij de pier te IJmulden ge vonden en gisteren is bij Den Helder het lichaam van de 18-jarige Martien van N. aangespoeld. BUITENLAND. De Veiligheidsraad heeft gisteren ln besloten zitting wederom geen overeen stemming kunnen bereiken over de keuze van een gouverneur voor Triest. De Britse schatkist maakt bekend, dat met Ingang van 1 October a.s. de be perkingen op de Invoer in Groot Brlt- tannië van Franse en Belgische francs, Nederlandse guldens, Oostenrijkse schil lingen, Duitse marken, Noorse kronen en Italiaanse en Tripolitaanse lires zullen worden opgeheven. In de Nljldelta is een ernstige cholera- epidemle uitgebroken Tot nu toe zijn 90 van de gevallen dodelijk. De regering heeft vérstrekkende maat regelen getroffen om uitbreiding der epidemie te voorkomen. Het hele gebied tussen Cairo en het Suezkanaal is afgezet en alle verkeer stilgelegd. De omwonende bevolking is verplicht "zich te laten in enten. President Truman heeft voor het eerst na zijn terugkomst uit Brazilië het Amerikaanse kabinet voltallig bijeenge roepen. Een convool vluchtelingen uit de Pendsjaab, bestaande uit 3500 Sikhs en Hindoes, ls op weg naar India twee maal aangevallen. Sleohts tweeduizend vluchte. Ungen zijn ln India aangekomen. 1500 vluchtelingen zijn vermoord, ook werden 150 meisjes'uit dit convool ontvoerd. Volgens een officiële verklaring zijn 50 van de gevallen van kinderverlam ming, welke zich la Londen hebben voor gedaan. ongeneselijk. "Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl zijn tijdens het partijcongres te Berlijn een stemmig herkozen als voorzitters van de socialistische eenheidspartij, welke door de fusie der socialistische en communistische partijen in de Sovjet-zone tot stand is gekomen Mijnwerkers in de Sovjet-upie zullen volgens een nieuw decreet op 60-Jarige leeftijd gepensioneerd worden, mits zij minstens 20 Jaar ln de mijnen hebben gewerkt. Hun pensioen zal de helft bedra gen 'van hun laatste genoten salaris. De Poolse president, Bierut, heeft tegenover buitenlandse persvertegenwoor digers verklaard in de periode van 5 Febr. tot 22, September 357 keer gebruik gemaakt te hebben van het recht van gratie, met name ten gunste van 145 ter dood ver oordeelden. Aan 233.519 personen was amnestie verleend. De president van Argentinië, Peron, heeft voor een menigte van 50.000 per sonen een deoreet voorgelezen, waarbij aan vrouwen politieke rechten worden ver leend. ben wij Van de regering antwoord daar op gehad. Nu moet de regering zich in de Veiligheidsraad verdedigen tegen de gevolgen van de wet-soverschrij din gen van de C.G., door haar zelve ge sanctioneerd. Het is dan ook met vol doening, dat wij de C.G» zien heengaan, al is het niet duidelijk, waarom en hoe haar leden nog de regering met raad en daad zullen blijven bijstaan. Het rapport over de ontwikkeling van de toestand in Indië, het z.g.n. Wit boek, is een requisitoir tegen Djokja, maar evenzeer een felle aanklacht te gen het regeringsbeleid, dat maar onderhandelde, coquetteerde en ca moufleerde met een bewind, dat mij niet lust nader te qualificeren. De regering heeft nagelaten, het eco nomist en financieel probleem tijdig openhartig voor te leggen aan het State Departement, dat alleen helpen kan, getuige het Marshall-plan. Het zal milliarden dollars vergen. Spr. wijst hier op de deplorabele toe stand van onze financiën en handels balans. Heeft de regering geen finan- cieel-economisch plan? Wil zij maar blijven uitstellen en onderhandelen, cn hoe wil zy dat financieren? Evenals Churchill dient de regering de ivaarheid te zeggen om het volk tot de hoogste krachtsinspanning op te voeren. Maar zij dient daarbij ook een uitweg uit de moeilijkheden aan te wyzen; hetgeen vooral ook onze soldaten in Indië nodig hebben. De debatten waren gelijk gemeld, ge opend door de heer Schouten (AR), die men inzake het Indië-beleid gerust het geweten der natie kan noemen. Deze zeide o.a. nog: „Het is een feit, dat practisch geen soldaat in Indië de politiek van P. v. d. A. of C.P-N. volgt, daar zij door de practljk tot het juiste inzicht wor den gebracht. Dc heer Joekes (Ar beid) Ze worden allemaal AR'. Dc heer Schouten: Dit is een laag-bjj-de- grondse interruptie. Ik denk helemaal niet aan partijen (gelach)ik denk aan de feiten. De meerderheid van ons volk steunt niet de politiek der regering en is teleurgesteld door de regeringsverklaring. Er is een verwij dering tussen volk en volksvertegen woordiging, die kan (ik zeg niet: zal) leiden tot heilloze gevolgen. Er heerst een stemming van onbehagen in ons volk. Het Indië-beleid wordt in ern stige mate beheerst door het touw trekken tussen de politieke partijen in ons vaderland. Er is een neiging tot omkeer, thans ln gunstige zin. De Comm. Gen. ver dwijnt en komt langs een achterdeurtje weer terug. De heer Romme (KVP) weer er op, dat er geen "sprake is van een koloniale oorlog en bracht hulde aan onze troe pen in Indië. Er was een verschuiving in DJokja van de constructieve naar de destructieve elementen. Dat is ook hier het geval. De rede van de heer Schou ten is het Comité Rijkseenheid waar dig. Wat wil de heer Schouten nu wel? Zijn doelstelling ls bekend, maar langs welke beleidslijn wil hij zijn doel be- Hoe met overleg te stoken? A. Begin zo laat mogelijk met stoken. Bij voorkeur niet vóór 1 No vember. B. Wanneer u over een kachel beschikt.' stook dan in het vóór- en na-seizoen met de geleverde elerbrlketten of bruinkoolbriketten, eventueel gemengd met cokes. U kunt dan in de periode van de grootste koude meer anthraciet ge bruiken. Wanneer u over een haard beschikt stook dan steeds gemengd. Raadpleeg daarvoor zo nodig uw leverancier. C. Verwarm nimmer overmatig en temper langzaam. D. Zorg dat het vuur als regel 1 Èi 1 Vz uur vóór u naar bed gaat wordt gedoofd; laat uw haard of kachel alleen bij felle koude des nachts doorbranden. E. Pook zo weinig mogelijk en dan. nog zeer voorzichtig. Verwij der slechts een dun laagje op het ?ehele rooster, F. Voorkom warmteverlies door slechts korte tijd te ventileren en kleren spleten en luchtroosters te dichten, alsmede door de overgor dijnen des avonds te sluiten. Hier mede kan een aanmerkelijke be sparing worden bereikt. VJ reiken? Wil hij onder alle omstandig heden, onmiddellijk en vandaag, de po litionele actie hervatten? De heer Rom me vraagt zich vervolgens af, of het doel van de actie door de order staakt het vuren is gemist; en maakt hierbij een onderscheid tussen het technisch en politiek doel. Ook is er verschil tussen succes en de doelmatigheid, zo als de actie was opgezet. Kon men op 23 Juli al weten of het doelmatig zou zijn naar Djokja op te rukken? Dit moest niet hier, maar door de militaire deskundi gen in Indië worden beoordeeld. De heer Romme was pijnlijk verrast door de radio-uitlating van de heer v. Mook, dat maandenlang de werkelijke toestand was verzwegen. De politio nele actie was werkelijk een uiterste middel, omdat men later met Djokja moest samenwerken. Spr. ziet als lichtpunten het te verwachten rap port der consuls, de goede diensten der Commissie van Drie en de con solidatie van het bevrijde gebied. De Indonesiërs hebben recht op begrip voor hun opbouw van hun land. Als het nodig mocht zijn, toch op te rukken, dan mogen wij de zekerheid van terreur en uiteenvallen van het Koninkrijk niet nemen voor en boven de mogelijkheid van ernstige moeilijk heden door de Veiligheidsraad. Met be langstelling zien .wij het ontwerp tege moet aangaande het collegiaal orgaan, om hun houding nader te kunnen be palen. Spr. wil een voorconferentie met Indonesië als voorbereiding tot de Rijksconferentie. Voorts spraken de heren Tilanus (CH) wiens vragen aan de regering ook door de heer Vonk werden ge steld en die v.n. vroeg om een gespe cificeerde opgave van de kosten der Commissie-Generaal. Voorts sprak de heer Bruins Slot (AR) over de Vei ligheidsraad in dezelfde geest als de heren Romme en Vonk: „Juist als wy ons verzetten tegen de Veiligheids raad, zouden wij paladijnen zyn van het volkenrecht"; en de heer De Groot (CP) die het standpunt van DjokJa verdedigde.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1