Sovjet-nederlagen in de zitting der V.N. Garage-eigenaar Kamsteeg staat terecht PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Wat er in Indië gebeurt Radio-programma Hyacinthenkwekers eisen verlaging van surplusheffing tot vijf procent Kerkelijk Leven RECHTZAKEN De Vrouw VAN DICK HERIOT Alle bestreden punten op agenda geplaatst. De secretaris-generaal van de VN, Trygve Lie. heeft gisteren in de alge mene vergadering van de VN een be roep gedaan op de grote mogendheden om zich bereid te tonen tot een com promis. Hü verklaarde, dat de onenigheid tussen de grote mogendheden aan de VN de grootste moeilijkheden 'in de weg legt. ,,Te denken, dat deze on enigheid tot oorlog zal leiden is on mogelijk en onverdraaglijk". Lie wees er op dat de volken van Europa zich onmiddellijk bedreigd zien door de honger en dat een zeer groot deel van Azië te kampen heeft, met hon gersnood en epidemieën. Het zou daar om zeer ernstig zijn voor de mensheid, aldus ging Lie verder, indien politieke verschillen en wantrouwen de VN mach teloos zouden maken voor haar grote menslievende taak. welk gevaar thans inderdaad dreigt. Lie drong er op aan, dat alle vredelievende landen tot de VN zouden worden toegelaten, indien zij hierom verzóchten- Tevens verzocht hij, dat het nieuwe hoofdkwartier van. de VN spoedig zou worden gebouwd. Ten slotte zcide Lie, dat de huidige situatie naar zijn vaste mening geen bedreiging vormde van het bestaan der VN. Met één*en-twintig stemmen voor, elf tegen en zes onthoudingen besloot de algemene vergadering tot instelling van een bijzondere commissie voor Palestina. De Sovjet-afgevaardigde, W-ysjinski, verzette zich sterk tegen het plaatsen op de agenda van de volgende punten: 1) De Koreaanse kwestie: 2) De revisie van het Italiaanse vredesverdrag. "VVys- jinski betoogde, dat de algemene ver gadering'het recht mist de kwestie Ko rea te behandelen. Wat betreft een her ziening van het vredesverdrag met Ita lië. verklaarde Wysjinski met klem, dat volgens het handvest der Verenigde Na ties deze laatste zich niet met interna tionale verdragen hebben bezig te hou den Ook politiek gezien, zo ging hij verder, zou het, onjuist zijn aanbevelin gen voor revisie te doen. „Het vredes verdrag met Italië schenkt Italië de mogelijkheid van een normale economi sche ontwikkeling". Wysjinski betreur de het. dat de Verenigde Staten het Ar gentijnse voorstel ondersteund hebben- ,.De Verenigde Staten tonen niet al tijd een volledig begrip voor het feit, dat zij krachtens naoorlogse overeen komsten zekere verplichtingen op zich hebben genomen". Wysjinski werd bestreden door de Australische afgevaardigde Evatt. daar het een „mogelijke bedreiging van .vriendschappelijke betrekkingen betrof". Ook de vertegenwoordiger van Ethio pië veroordeelde het voorstel tot be handeling van de revisie van het vre desverdrag met Italië. ,,Het is gemakkelijk", zo riep hij uit, „voor degenen die niet hebben gezien, hoe hun vrouwen en kinderen mishan deld werden, om te spreken over zoge naamde onrechtvaardigheid ten aanzien van Italië!" De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin verklaarde daarentegen, dat Italië volgens het handvest het volle dige recht bezat zich met zijn moei lijkheden tot de Verenigde Naties te wenden. De algemene vergadering heeft ten slotte met 22 stemmen voor, acht te gen, bij negentien onthoudingen, be sloten de kwestie van de herziening van het vredesverdrag met Italië op haar agenda te plaatsen. Met 41 togen zes stemmen bij zeven onthoudingen, werd hetzelfde beslo ten ten aanzien van de kwestie Korea. De kwestie Griekenland werd even eens op de agenda geplaatst, met 38 stemmen voor. De Sovjet-Unie en de vijf Oost-Europese staten, die de Sov jet-Unie steeds bij stemming steunen, stemden tegen en negen staten ont hielden zich. Het plan-Marshall Volgens een voorlopige scnattlng van kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het nog zes weken duren alvorens het volledige wetsontwerp betreffende het plan-Marshall de congrescommissie in handen komt. Dit zou betekenen, dat het congres per 1 November zou kun nen beginnen met het bespreken van het schema voor de wederopbouw van Europa en ongeveer in het midden van deze maand een speciale zitting van het congres zou moeten worden bijeenge roepen. Tevens zouden dan de verschil lende congrescommissies, die thans de toestand in Europa bestuderen, moeten terugkeren en haar verslagen worden besproken. MIJNWERKERSSTAKING IN SCHOTLAND. 6000 mijnwerkers van 9 mijnen Lanark, (Schotland), zijn een staking begonnen. Gevreesd wordt, dat arbei ders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zullen nemen. De mijnwerkers eisten een loonsverhoging overeenkomstig de loonsverhoging voor de mijn-brandweerlieden en overlieden. De secretaris van Schotland van de nationale mijnwerkersunie, Pearson, heeft een beroep op de arbeiders gedaan het werk te hervatten. Nader wordt gemeld, de staking heeft zich tot 14 mijnen uitgebreid. Er zijn thans 11.000 man bij betrokken. Ingezonden Mededeling Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kin. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzui verheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; 'elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht, van weldadige rust; Uw levens lust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist, Ongerustheid over kinder verlamming absoluut onnodig. AANTAL GEVALLEN MINDER DAN ANDERE JAREN. In Amersfoort zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Op last van de burgemeester van Amersfoort^ zijn alle wedstrijden en sportgebeurtenissen in deze stad, welke inspanning vereisen, afgelast. Aan de sportverenigingen is een verzoek uitge gaan oefening en training der leden voorlopig achterwege te laten. Deze maatregel is genomen in verband met het feit, dat geestelijke of lichamelijke oververmoeidheid de vatbaarheid voor deze ziekte vergroot. Ook uit andere delen van het land bereikten ons berichten over gevallen van kinderverlamming. Zo werden iri Zwolle gedurende de laatste maanden dertien gevallen geconstateerd. In ver band hiermede hebben wij ons gewend tot de afdeling volksgezondheid van het Ministerie van Sociale Zaken, waar men ons mededeelde, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. Gedu rende de zomermaanden neemt het aantal gevallen van kinderverlamming altijd iets toe. Dit jaar steekt zelfs gunstig af bij andere jaren. Gewoonlijk komen per jaar in ons land ongeveer 100 gevallen van kinderverlamming voor. Tot nu toe zijn dit jaar ongeveer 60 gevallen geconstateerd. Jhr. van Vredenburch naar Indië. IN VERBAND MET ACTUELE VRAAGSTUKKEN. Jhr. mr. H. van Vredenburch, chef der Directie Politieke Zaken van het Ministerie van Buit. Zaken, zal zich binnenkort naar Batavia begeven Zijn verblijf zal vermoedelijk enige maanden duren. Tot zijn reis werd besloten in overleg met de Luitenant Gouverneur- Generaal en zij houdt verband met di verse vraagstukken van actueel belang. Ongunstige stand der landbouwgewassen SLECHTS AARDAPPELEN UITGEZONDERD. De verder aanhoudende droogte heeft over de gehele linie de stand der landbouwgewassen nadelig beïnvloed. Het weiland is nu niet alleen op de hoge zand- en de rivierkleigronden verbrand, doch laat in het gehele land te wensen over. Slechts het standcijfer voor aardappelen bleef gunstig, voor fabrieksaardappelen ligt dit zelfs belangrijk boven normaal. .Aldus een door de directie van de Landbouw en het K.NM.I. samenge steld bericht over de stand op 15 Sep tember j.l. RADIO-REDE VAN Dr. J. W. MdfflER RANNEFT Hedenavond te half acht zal over de zender Hilversum I de oud-voorzitter van de Volksraad van Indië, dr. J. W. Meyer Ranneft, lid van het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid" een radiorede houden over de Indische kwestie. ALGEMEEN STUDIEFONDS „PALLAS ATHENE". Deze stichting is enige tijd geleden opgericht met als doel: 1. Het uitreiken van studiebeurzen aan hen, die ingeschreven zijnde aan enige inrichting van Hoger Onderwijs in Nederland of met de bedoeling, zich in te schrijven, bijstand behoeven om hun academische studie te kunnen aan vangen of voort te zetten en meer al gemeen het geldelijk bijstand verlenen aan dezulken. 2. Het stichten of in stand houden van een of meer recreatieoorden voor hen, die ingeschreven zijn als student aan enige inrichting van Hoger Onder lijs in of buiten Nederland. 3. Het uitschrijven van prijsvragen op wetenschappelijk gebied. 4. Meer in het algemeen het bevorde ren van de materiële en ideële belan gen van de Nederlandse academische jeugd. U kunt de Stichting steunen door Uw gift over te maken op giro 29917 van de bankiers R. Mees en Zonen. Delft (ten gunste van „Pallas Athene") of recht streeks aan de Administratie: Postbus 24. Delft. Zij, die menen in aanmerking te ko men voor een beurs voor het studiejaar 1947/'48 gelieven ait mede te delen aan de administratie, waarna him de nodi ge formulieren ter invulling worden toegezonden. Het fonds stelt zich ten doel de be hartiging van de belangen van studen ten van elke godsdienstige overtuiging of politieke richting. VOOR DONDERDAG 25 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) KRO 7.00; nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45; J. Helfetz, vlooi; 8.00: nleuWs; 8.15; op gewekte muziek; 9.00: ochtendconcert: NCRV 10.00; Leger des Hells; 1015: mor gendienst o. 1. v. ds. K. W. Dercksen; 10.45: sonate van Bach: KRO 11.00; radio zie kenbezoek; 11.45; Hongaarse zigeuner- muziek; 12.00: Angelus; 12.03: lichte planoklanken; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13 00; nieuws; 13.15; Kath. nieuws; 13.20: over boeken; 13 25: Klaas van Beeck; 13.45: licht programma; NCRV 14.00; musette orkest; 14.40; voor de vrouw; 15.00: thee- muziek;, 15.30; planoduo; 16.00: bijbel lezing; 16.45; radio cembalo gezelsohap; 17 15: gram.muziek: 17.45: marinierskapel; 18.30: Ned. Strijdlcr 19.00: nieuws; 19.15: hoe staat het in Indië; 19.30: actueel ge luid; 19.45' RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: M. Moyse. fluit; 21,00: avond-orgelmelodleén; 2130: de vaart der volken door dr. L. w. G. Schol- ten; 21.50: verzoekprogramma; 22.30: nleuWs; 22.45: avondoverdenking; 23.00 24.00; Jicht klassiek concert. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek 7 30: sextet Ernesco; 8.00: nieuws; 8.15- gram.- muzlek; 8.45: werken van Dvorak en Rachmaninoff: 9.15; morgenwijding door ds. C. J. Meilink; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10 30; voor de vrouw; 10.35: Charlie Kunz, plano; 10.50: voor de kleuters; 11.00: muziek van Tsjalkofskl; 11.20: Lyra Trio: 12.00: R. Boer, plano; 12.30: weerpraatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: G, van Krevelen, plano- 13.00; nieuws; 13.15: Metropole Orkest; 13 45: Trio Quasi Una Ballata; 14.00: modepraatje; 14.20: orgelconcert; 15.GO: voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden: 16.05: reprises; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17,30: P. Palla. orgel; 17.50: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30: Skymasters; 19.00; ....en nu naar bed; 19 05; Bernard Person; 19.15: Rawicz en Landauer; 19 30; les gars de Paris; 20 00; nieuws; 20.05: amateur-toneel; 20.15: Radio Philh. Ovk.; 21.15: hoorspel „Het einde van mrs. Cheyney"; 22.25: Neder landse componisten en auteurs; 23 00: nieuws; 23 15: S. Romberg speelt eigen composities; 23.4524.00: suite voor strijk- orkest van Purcell, RUITEN VERNIELIN G TENGEVOLGE VAN BLIKSEMINSLAG. Bij een kort onweer dat zich gister middag boven de hoofdstad ontlastte, heeft zich een eigenaardig voorval voorgedaan. Op het Ceramplein trof het hemelvuur een boom, die licht werd beschadigd. In de omgeving werden van ongeveer 80 woningen 2 3 ruiten van ieder huis vernield, waardoor het plein er nu uitziet, alsof het door een bom explosie is getroffen. Het K.N.M.I- achtte het verschijnsel ook uitermate vreemd, doch kon in dit stadium geen verklaring geven. HIJ WILDE ZIJN SOEPPOEDER KWIJT. De recherche heeft een 31-jarige le vensmiddelenfabrikant uit Amsterdam gearresteerd, die zich in diverse ge meenten schuldig heeft gemaakt aan zwendelpractijken met Amerikaanse soepen, die sinds lang onverkoopbaar waren. Hij dreef zijn zaken onder de titel „Office of war liquidation of the Netherlands". Hij kocht het soeppoeder bij de winkeliers in voor f. 1,10 en ver kocht deze aan instellingen onder pres sie voor f. 4,65 per kg. WAT KOST HET SCHOORSTEEN VEGEN? Nu het' schoorsteenveegseizoen weer is begonnen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat de prfjzen zijn vastgesteld op f. 1,75, f. 1,50 en f. 1,35 al naar de grootte der ge meente. In Amsterdam geldt de uit zonder ingsprijs van f. 2,—. Bij een op dracht tot het vegen van meer dan een rookkanaal is de prijs aanmerkelijk lager. FUNDERING OUDE ABDIJ VAN EGMOND GEVONDEN?, Aan de Klooster weg te Egmond- Binnen worden thans onder leiding van prof. Van Giffen uit Groningen en zijn medewerkers opgravingen verricht. Men is bezig achter het Protestantse kerkje diepe geulen te graven, waardoor steenmassa's worden blootgelegd. Deze oude funderingen kunnen betrekking hebben op de in het jaar 953 gebouwde en in 1673 verwoeste Abdij van Egmond. Het staat' nog niet vast of de steen massa's inderdaad de funderingen zijn van de Abdij. Daartoe zullen nog ver dere opgravingen gedaan moeten wor den, welke zich tot het terpje, waarop de kerk staat, zullen uitbreiden Blijkt, dat de funderingen van de Abdij zijn. dan zullen de funderingen worden opgetrokken op de wijze, zoals dit op het slot op den Hoef is gedaan. HAAST: „DOODSVIJAND NO. 1". Zorg voor goede lichten. Nu de dagen korten en de wegver- lichting nog onvoldoende is aangepast aan de belangen van een veilig verkeer doet de K.N.AC. een dringend beroep op alle weggebruikers. Het motorisch verkeer heeft te zor gen voor een goed zicht tot op 100 M. bij grotere snelheid dan 40 K.M. per uur en 25 M. bij kleinere snelheid. Op de buitenwegen moeten de koplichten tijdig worden gedimd, indien de veilig heid van het verkeer op of naast de rijbaan zulks vereist, dus vooral t-o-v. tegenliggers. 1-Iet motorverkeer moet een „beheerst" gebruik maken van zijn recht op voor rang. Het langzame rij verkeer, w.o. de fiet sers, moet gebruik maken van parallel of ventwegen of fietspaden en indien deze niet beschikbaar zijn op de rij baan uiterst rechts houden. Fietsen moeten bij duisternis voorzien zijn van een schuin naar beneden gericht, niet verblindend voorlicht en een goed bran dend achterlicht. Ten slotte beseffe men, dat bij het wegverkeer „haast" doodsvijand no. 1 is. Zij willen geen reservering (Van onze correspondent). Dinsdagmiddag had in c.afé rest. „De Nachtegaal" te LIsse een massale bijeen komst plaats van de Vereniging „De Hyacinth" groep Hyacinthenkwekers van de Algemene Ver. voor Bloembollencul tuur. Deze algemene ledenvergadering stond onder leiding van de heer W. Ivï. Drie hulzen. welke ln zijn openingswoord ln het bijzonder verwelkomde Jhr. Van Nispen tot Pannerden, voorzitter der Algem. Vereni ging. prof. dr. E. van Slogtêren en lr. Vlag, Rijkstuinbouwconsulent. Na gewezen te hebben op het zeer gun stige seizoen voor de Hyacinthentelers wegens de zeer hoge -prijzen, sprak hij de verwachting uit, dat ook dit Jaar het areaal niet geheel volgeplant zal worden wegens eèn tekort aan Hyacinthen. Hierna besprak de voorzitter het voorstel van het bestuur om aan het bedrijfschap voor sierteeltproducten te verzoeken over de met Hvacinthen beteelde oppervlakte een restitutie van ..areaalheffing 1946" te ver lenen van f. 14 per Are. Het bestuur zal dan willen verzoeken dit terug te brengen op f. 7 per Are. De heer Phllippo uit Sassenhelm wees hierna op de grote actie welke gevoerd is tegen het bedrijfschap. Spr. zei dat vele Hyacinthenkwekers bereid zijn om ge zamenlijk het aohterstalllge aan te zuive ren, maar niet om voor volgende jaren een reserve te vórmen voor het Surplus- fonds, De voorzitter en het gehele bestuur ad viseerden om een reserve bijeen te brengen, waarop de heer Phllippo antwoordde, dat dit een voortbestaan van het Surplusfonds zal betekenen en dit is toch niet waar naar het bloembollenvak verlangt. De heer K. J. Grullemans "hield een langdurig betoog., waarin hij mededeelde geen vertrouwen meer te hebben in het Bedrijfschap en iiltte zijn grote misnoe gen hierover uit over de werkwijzen van deze Instelling. Spr. adviseerde zelfs om ee& zeer ernstig onderzoeik in te stellen en kon zich ten volle verenigen met de woorden van de heer Phllippo om niets t» reserveren doch dat de kwekers wel bereid zijn de werkelijke schuld te voldoen. De heer C. Ph, Frerlks kon zich even eens niet met het.voorstel van het bestuur verenigen en stelde voor de areaalheffing niet hoger te laten gaan, dan de werkelijke schuld is. De heer v, d. Nat pleitte om eenzelfde regeling als de Ver, „De Tulp" en „De Narcis". Ten slotte werd met 135 stemmen voor, 17 tegen en 5 blanco een motie van cle heer Phllippo aangenomen, waarin o.m. gezegd wordt dat 't met het oog op de hui dige toestand in het bloembol'lenvak on gewenst is om tot reservering over te gaan, en dat het mitsdien gewenst is de heffing -te verlagen tot het bedrag van de schul den, die thans nog betaald moeten woi'den. Hlcma werd verzocht dat het bedrijf schap zo spoedig mogelijk de juiste cijfers zal publiceren van de noodzakelijke kosten. Het volgend voorstel van de agenda om aan te dringen op verlaging van de voor lopige surpluskorting voor hyaclnthen, oogst 1947 tot 5 had aller instemming. Het bestuur beloofde de motie van de heer Phillppo te steunen. De heer K. J. Grullemans dankte het bestuur voor deze mededeling, maar was bevreesd dat het bedrijfsohap toch zoals ln vele gevallen steeds eigenhandig op zal treden. De heer v. Relsen uit Voorhout was zeer ontstemd, dat het bedrijfschap het vak zéér zware lasten oplegt. Besloten werd om voorlopig een afwach tende houding aan te nemen, In de rondvraag wees de heer Buurman uit. Hlllegom op de 3 omzetbelasting, hetgeen zeer zwaar is voor de bloembollen- kwekers. De voorzitter van Bloemb. Cul tuur Jhr. v. Nispen tot Pannerden be sprak deze aangelegenheid, waarbij hij mededeelde, dat hiertegen niets te doen ls. Het is mogelijk, aldus spr. dat deze belasting kan afgewenteld worden bij de exporteurs, mits dit bij de verkoop be dongen ls. Met een dankwoord voor de zeer goede opkomst, werd ruim ha'lfzes deze belang rijke ledenvergadering door de voorzitter gesloten. PREDIKBEURTEN Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: Heden nam. 8 uur ds. P. v. d. Bijl. Geref Gem. (Renilsestraat)Donderdag- nam. IVz uur, ds. L. Rijksen van Lelden Ned. Herv. Kerk Beroepen te Holten (toez.) G. J. v Andel te Rlnsumageest; te Westkapelle C. R. Plomp te Oosternout; te Kuinre E. Hagen te Steenwtjk; te Mui den C. v. d. Boogert te Ridderkerk: te Bergen op Zoom A. Donker te Moordrecht. Aangenomen naar Loppersum W. C. Ligt- helnï te Zwolle; naar Urk J. A. Gelderman te Longerhou^Schettens. Bedankt voor Kerk-Avezaath (toezP. Dijkstra te Vorchten (Glcl.). Geref. Kerken Beroepen te Oosterend op T-, H. Smit te Rotte val le; te Sybranda. buren en te Wlnsum (Fr.) R. P, Everaars, PROPAGANDATOCnT CONTACT- VAARTUIG „VAN DER STENG". Het contactvaartuig Van der. Steng" van de Stichting van het Alg. Ned. Comité „Onze Marine" zal morgen van Rotterdam uit een propagandatocht be ginnen door onze binnenwateren- ONDERSTEUNING AAN IN DE BRITSE ZONE WOONACHTIGE BLOEDVERWANTEN. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de Ned. Bank N.V. aan inge zetenen een algemene vergunning ver leent, om ten laste van te hunnen eigen name bij banken in de Britse zone van Duitsland aanstaande tegoeden in Rijksmarkeh aan in genoemde zone woonachtige bloedverwanten voor on dersteuning betalingen te doen. tot een maximum bedrag van RM. 50,- per persoon per maand. Van dezelfde reke ning mag echter niet meer dan R.M. 300 per maand voor dat doel worden afge schreven. cand. te Amersfoort; te Hoogvliet M. de Regt, cand. te Loosduinen; te Anna. Jacobapolder Th. Ruys, cand. te Rotter dam; te Ferwerd B Bouma te Noord wijk aan Zee. Bedankt voor Westzaan en voor Wolfheze G. Haaksma Jr. to ZJjldijk (Gr,). Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Terneuzen J. Kamphuls. cand. te Hilversum; te Nieuwleussen J. j. v. d. Hoek cand. te Zuidhorn. Rem. Broederschap Beroepen te Haar lem mej. dr. J. W. Herfst te Wassenaar. DOODSTRAF VOOR BERUCHT GROEPSCOMMANDANT. Het Bijz, Gerechtshof te Leeuwarden •rak overeenkomstig de eis van de procureur fiscaal de doodstraf uit tegen Lucas Bunt, caféhouder te Leeuwarden, de beruchte groepscommandant van de vm. Landwacht, die geheel Friesland tot zijn operatieterrein had gemaakt. Hem werd het recht van cassatie ver- lèend, HAAGSE POLITIERECHTER. De los-arbeider P. K. te Leiden had dames-blouses gestolen uit een pakket dat. werd verzonden. Het was niet het enige, want verdachte had zich ook nog andere goederen toegeëigend, en daar om luidde de eis zes maanden gevange nisstraf. De politierechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf. Mej. J. v. Z. een uitzoekster uit Lei den, pleegde diefstal in de wasserij waarin zij werkte, en daarvan werden, de klanten lelijk de dupe. Er verdwenen allerlei -goederen, en de Officier vond een stevige straf nodig; hij vorderde zes weken gevangenisstraf. De rechter vond ook dat hetgniet met een geldboete kon, en legde twintig dagen gevangenisstraf op. LEIDS TRIBUNAAL. Een idealist, die het materiële op de achtergrond stelde De belangrijkste zaak in de gisteren gehouden zitting van het «Leidse Tribu naal was die van de garage-eigenaar Kamsteeg uit Oegstgeest. Niet alleen, dat deze zaak de hele middag 'in be slag nam, zij strekte zich tevens uit over twee andere beschuldigden en FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 26). Waarom schei je er toch niet mee uit alles zelf te doen en neem je geen rent meester. zoals Dick hadHet is toch zekerZijn gezicht verstrakte zich, terwijl de oude bekende geïrri teerdheid in hem op kwam. maar hij glimlachte, hoewel die glimlach wat ge dwongen was. Dat gaat niet meisje. De zaken stonden er anders voor in Dick's tijd. En bovendien vind ik het prettig het te doen. En nu moet ik er van door, kindje. Zul je braaf zijn en doen wat ze je zeggen? Ik heb nog al kans om iets anders te doen. dacht Kathryn opstandig, toen ze zijn in tweed geklede gestalte zag verdwijnen. En ze was zo terneergeslagen toen An ne terugkwam, dat deze zich afvroeg, of haar conclusie, dat Alan niets met zijn zuster's verdriet te maken had. niet voorbarig en onjuist was geweest. Ze had ten slotte dat voorval met die juf frouw Bell zelf meegemaakt. Ze voelde zich opgelucht to.en Sara even daarna binnenkwam met de thee en het bericht, dat mevrouw Forbes uit was. Anne begon steeds meer op Sara gesteld te raken. Hoe weinig je zelf ook kon voelqn voor de onderwer pen van haar toegenegenheid, er was toch iets roerends in haar liefde voor Trant en de Heriot-familie. En ze had ongetwijfeld een goede invloed op Ka thryn Sara glimlachte en wilde klaar blijkelijk even blijven babbelen. Ik heb zo juist een dame afgewimpeld, die u wilde opzoeken juffrouw Kay, deelde ze mee. dokter's voorschrift, heb ik haar gezegd, maar ik had niet de ihdruk dat ze me geloofde. Sara snoof verachtelijk. Dokter's voor schrift of niet. ik zou haar toch niet boven hebben gelaten, want ik weet precies wat ze wil. Kathryn lachte; de neerslachtigheid, die Alan's bezoek veroorzaakt had, begon te verdwijnen. Nou, Sara. doe niet zo geheimzin nig. beval ze wie was het? Annie Bell antwoordde Sara vol verwachting. - Heus? Er kwam belangstelling in Kathryn's ogen. Anne wierp snel een enigszins verbaasde blik op Sara. die haar mond minachtend vertrok. Ja heus. zei ze. Kermend over die arme. lieve jongen van haar na tuurlijk Ik deed alsof ik niet veel wist, en ze heeft me het hele. verhaal ver teld. Ik heb haar uit laten praten en toen heb ik haar lekker afgescheept. Dat geloof ik graag, zei Kathryn gpedkeurend. Anne luisterde met. enige verbazing. Het was wel aan te nemen, dacht ze dat geen van beiden wist hoe hard Alan was met betrekking tot die jongen Bell, anders zouden ze vast niet zo spreken. Maar Sara's volgende woor den verbaasden haar nóg meer, Het is eigenlijk het beste, wat die jongen kon overkomen, zei ze grimmig, die hooiberg aan te steken en daarna ge pakt te worden. Fred Bell was een keu rige kerel, maar het is zonde en een schande, zoals die vrouw die jongen heeft groot gebracht. Nu zullen ze mis schien nog een man van hem kunnen maken. Alan is allang erg bezorgd over hem geweest dat weet- ik, zei Kathryn. Hij was erg op Fred gesteld Sara knikte. Het is allemaal geregeld zei ze. Meneer Alan heeft me er gister avond over verteld. Als de zaak voor komt, zal Ronnie kunnen kiezen: hij gaat. óf naar de gevangenis.óf hij kan naar een van die inricMingen gaan, waar de jongens voor de marine ïvor- den opgeleid. Hij wil dolgraag bij de marine, maar zijn moeder wilde hem nooit laten gaan. Ze zal nu maar al te 55). „Zijt ge niet lekker?" drong de priester aan. „Voelt ge ergens pijn en smart? Ik help U gaarne met mijn ne derige krachten. Spreek toch! Laat mij niet in het ongewisse! Begrijp toch, dat Uw gezondheid mij ter harte gaat! Wat moet er van Uw losgeld terecht komen wanneer gij ziek wordt!" Panda wist niet, wat hij moest ant woorden en daarom ging hij door met op een hartverscheurende manier te kermen en met zijn ogen te rollen. In tussen zag hij heel goed, dat Oehoe achter de rug van de priester was weg sleepten een groot aantal belangrijke getuigen voor het voetlicht. De garage-eigenaar Kamsteeg, reeds voor de oorlog een actief N.SJB.-lid, had direct na de bezetting de Duitsers in zijn bedrijf. Ofschoon niet direct pro- Duits was hij ze toch in elk opzicht terwille en profiteerde dientengevolge van alle voordelen, die de omgang met Duitsers kenmerkten. - Toen de Duitse overwinningen niet meer zo vlot op elkander volgden, vreesde Kamsteeg, dat het met zijn zaak wel mis kon gaan en om, volgens zijn verklaring, de beide ondergeschik ten, die reeds vijftien jaar aan zijn zaak verbonden waren, na de oorlog niet op straatte zetten, bood hü ze het mededirecteurschap aan en maakte van dezaak een N.V. Zo stonden dan drie beschuldigden gistermiddag voor het Tribunaal: Kamsteeg wegens lidmaatschap N.S.B.. bübehorende functies en collaboratie; G. van Dam vroegere bedrijfsleider, thans directeur wegens collaboratie en J. A. J. Kortekaas, eens vertegenwoor diger der firma, thans eveneens direc teur, ook wegens collaboratie. Getuigen waren prof. mr. Van Bem- melen en de burgemeester van Katwijk, nlr, W, Wolderingh v. d. Hoop, die beiden gunstige verklaringen ten op zichte van Kamsteeg aflegden. Later trad als getuige voor de heren Kortekaas en Van Dam, de reserve ka-1 pitein, H. v. Alsem op. die belangrijke verklaringen aflegde inzake de hulp, die deze beiden hadden verleend aan' de illegaliteit. De verdediger, mr. L. Sprey verde digde allereerst Kamsteeg, die hü als een door en door fatsoenlijk mens, een idealist, die het materiële op de ach tergrond stelt, kwalificeerde. Hü noem de hem verder een goed organisator met een stérk ontwikkeld gemeen schapsgevoel. Wat zijn lidmaatschap betreft, deze houding was een intellec tuele fout echter van een zuiver karak ter. Ware hü geen lid van de N.S.B. ge- 1 weest dan zou de zaak voor de zuive- ringsvaad gekomen zijn en spreker ver zocht het Tribunaal de collaboratie in dit licht te zien. Hij betwistte het feit, dat als „vrüwillig" medewerking ge boekt stond. Het was een noodgedwon gen medewerken ten behoeve van de Duitse weermacht. Verder vond de ver dediger het onjuist, dat de beide mede werkers steunverlening aan de vijand werd ten laste gelegd, daar zü aanvan- geki-open in de richting van een Chinees kelijk als ondergeschikten in dienst zwaard, dat daar tegen de wand stond, waren. Hü verzocht het Tribunaal dan En terwijl de priester zich uitsloofde ook de kwestie van collaboratie naar de om Panda beter te maken, bracht hü zün Zuiveringsraad te verleggen. Voor Kam- ;e bonden armen tegen de scherpe kant steeg vrosg hü onmiddellü'ke invrijheid- van het wapen aan en sneed zü'n koor- stelling, waarvoor het Tribunaal echter den door. geen termen aanwezig achtte. blij zijn. als hij die kans krü'gt. en daar zullen ze hem wel gauw in een goede vorm kneden. Meneer Alan was er echt verheugd over. Dat kan ik me indenken, stem de Kathryn toe. Ik had het gevoel Sara, ver telde hü mij, alsof ik Fred in de steek liet. Maar ik kon niets doen. En nu is daar eindelü'k een kans, Kathryn lachte. Die beste, goede Alan, zei ze, je zou denken, dat hü een grootvader is. te oordelen naar de manier, waarop hü zün verantwoorde lijkheid opneemt, vind je ook niet Sara? Hij trekt zich de dingen te veel aan dat denk ik soms ook wel eens juffrouw Kay. Maar zo is hü nu, een maal (Wordt vervolgd) KLEIN GOED. De ochtendzitting van het Tribunaal werd met een serie onbelangi'üke za ken geopend, De zaak. van J. H. Otto te Leiden kwam voor de tweede maal voor, daar zü wegens nader onderzoek was aange houden, De verdediger, mr. J. v. 't Hoff Stolk bepleitte clementie wegens de achteruitgaande gezondheid van be schuldigde en diens ontoerekenbaar heid. Ook W Sloos uit Leiden was reeds enige malen voor het Tribunaal ver schenen wegens enige onopgehelderde punten in de dagvaarding. Door het nadere onderzoek verviel een ernstig feit, hetgeen de verdediger, mr. H. A. Dupuis aanleiding gaf, onmiddellijke in vrijheidstelling te vragen. Het Tribunaal deed weliswaar on middellijk uitspraak, doch de beschul digde werd niet vrügelaten. Zün de tentie zal duren tot 15 Jurü 1948, met ontzetting uit de beide kiesrechten, het verbod ambten te bekleden en te die nen bij de gewapende macht. Beschuldigde Johannes Kraneveld uit Leiden had het gewone zondenregister, lad N.SJB. en bübehorende functies. De verdediger, mr. J. T. Sprik wees op het feit, dat beschuldigde reeds van 1933 af lid van de N.S.B. was, omdat hij meende, dat deze partü de maat schappelijke toestand zou verbeteren. Bovendien waren er in het dossier en kon de verdediger overleggen zulk een aantal verklaringen van mensen, die door beschuldigde geholpen waren, dat hü meende, op grond daarvan, onmid- dellüke in vrüheidstelling te kunnen 'vragen. Het Tribunaal echter ging hier niet op in. De Katwijker. Dirk Hoek, die als lid van de N.S.B. en N.S.K.K. als chauf feur was terecht gekomen in de door Duitsland bezette gebieden en volgens zijn eigen verklaring dit alles had ge daan, om na de oorlog onafhankelük te worden, werd eveneens door mr. Sprik verdedigd. Daar de feiten onomstotelük vast stonden meest de verdediger zich be perken tot de verzachtende omstan digheden, die zijns inziens lagen in de slechte financiële omstandigheden van beschuldigde en diens beperkte geeste lijke vermogen. Tot slot van de ochtendzitting ver scheen J. E. J, De Zeeuw uit Leidschen- dam, die er heilig van overtuigd was, niet anders te hebben kunnen hande len, V. De verdediger, mr. Sprik wees op het zwakke karakter, waardoor beschuldig de de dupe was geworden van de on\r standigheden. Hü bepleitte uiterste clementie. De laatste man, die voor het Tribu naal verscheen was L. C. Bosman uit Ter Aar. die vrijwillig naar Duitsland was gegaan om eens wat van de we reld te zien. Terug in Holland kon hij niet onderduiken, vertrok weer naar Duitsland, waar hij voor de keus werd gesteld- concentratiekamp of legeron derdeel. Hij koos het laatste pn werd bij de S.S. ingeMjfd. Bosman had geen verdediger. Uitspraak ln alle zaken Dinsdag, 30 September.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2