Onweerswolken boven Italië VOOR BE JEUGD PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Felle aanvallen op het kabinet de Gasperi John Buil, marskramer der werekl De betekenis van liet nieuwe Britse export-offensief Europa V noodtoestand: Goud gaat in verkeerde richting yPEBAKl KAMSTEEG9» h.un eigen schip De Vrouw VAN DICK HERIOT (Van onze Romeinse correspondent). De Amerikaanse persagentschappen hebben gemeld, dat men in de Verenig de Staten van mening,.is. dat West- Europa niet wachten kan op het plan Marshall, doch in afwachting van dat plan onmiddellijke hulp nodig heeft om herfst en winter door te komen. Het meest bezorgd maakt men zich over Frankrijk en vooral over Italië. En terecht. Op het eerste gezicht ziet het er in Italië nog zo gek niet uit. Alles is te koop, schijnbaar in dezelfde overvloed als voor de oorlog; Het gaat er op de plaatsen, waar de vreemdeling komt, vrolijk en weelderig toe. En in werkelijkheid staat men-voor de rand van een afgrond. Staat men nog wel? Of glijden we reeds? •Het leven wordt met de dag duurder. Voor de arbeidende klasse, afgezien van de anderhalf millioen schraal ge subsidieerde werklozen, is dit niet zo erg, daar de lonen naar verhouding hoger zijn dan voor de oorlog. Zeer moeilijk hebben het de ambtenaren en alle personen, die een betrekking heb ben bij Rijk of Gemeente. En tragisch is de toestand der pensioentrekkers.' De regering heeft enkele maatrege len moeten hejnen, die verre van po pulair zijn: verdubbeling der postta- rieven, verhoging met 40 der spoor wegtarieven enz. Deze prijsverhogingen drukken uit de aard der zaak op de prijzen van alle artikelen en dragen dus bij tot de algemene prijsstijging. Ook de prijs van het brood is verdub beld. doordat de Regering niet langer subsidies betaalt aan bqpren en mole naars. Doch in dit geval worden de hogere lasten uitsluitend door de meer welgestelden gedragen, daar alle arbei ders en ook de werklozen een „toeslag voor duur brood" ontvangen, overeen komend met wat zij voor het dagelijks rantsoen voor zichzelf en hun gezin meer moeten betalen. De vroegere re geringssubsidie is dus afgewenteld ip de werkgevers. Het spreekt vanzelf, dat de communisten in hun strijd tegen de regering van de Gasperi, die laatste bijzonderheid „vergeten" en, de brood prijs onder het bewind der drie partijen stellende naast die van thans, de Gas peri als „uithongeraar des volks" be schimpen. COMMUNISTEN IN HET offensief. En daarmee zijn wij op het meest zorgwekkende punt aangekomen. De uiterst linkse partijen zijn schijnbaar vastbesloten het vierde kabinet-de Gasperi te doen vallen. Zij zijn een of fensief begonnen over de gehele linie: in het parlement door de vertrouwens vraag te stellen, in het land door sta kingen en onlusten. Op 23 September a.s. zal ten gevolge de motie van wan trouwen, ingediend door Nenni, hoofd der met de communisten samenwerken de socialisten, de binnenlandse en eco nomische politiek van de regering on der de loupe worden genomen; tegelij kertijd komt de motie van Togliatti in behandeling, volgens welke de funda mentele democratische vrijheden wor den aangetast, daar de politie mani festen laat verwij deren, die het beleid der regering critiseren (voor zover ons bekend gaat het om manifesten, waar voor het verschuldigd zegelrecht niet was voldaan, doch dit zal bij de bespre king wel blijken). Het zullen voor de Gasperi en zijn minister van Economi sche Zaken Einandi, moeilijke dagen worden en een nieuwe ministercrisis is niet onwaarschijnlijk. Het grote stootblok in de strijd tegen de regering is het Algemeen Vakver bond, dat onder communistische en uiterst links georiënteerde socialistische leiding staat. Het vakverbond roept de arbeiders op tot. „gedisciplineerd pro test" tegen de prijsstijgingen, Doch in Chrisfelijk-Democratlsche kringen be weert men, dat naast deze officiële ge matigdheid van het verbond een andere geheime actie wordt gevoerd. Aan de meestal communistische lei ders der fabrieksraden worden geheime instructies gegeven om de arbeiders tot staking en sabotage op te zetten met het zuiver politieke doel de wederop bouw te vertragen en dus de regering te ondermijnen en zo mogelijk ten val te brengen, In hoeverre die beschuldigingen van regeringszijde op waarheid berusten, kunnen wij niet nagaan en dit ligt ook niet op onze weg. Openlijk steunt het Algemeen Vakverbond de grote staking der landarbeiders in Noord-Italië, waar bij thans reeds een-millioen man be trokken zijn. De communist de Vittorio, hoofd van het Algemeen Italiaans Vakverbond, en daarmee wellicht de machtigste man in Italië, schijnt zelfs niet afkerig te zijnvan sympathiestakingen der fa brieksarbeiders in het Noorden, om de zaak der dagloners en boerenknechts te steunen. De stakiv-» staat in verband met het afsluiten van een collectief contract en duurt inmiddels al meerdere dagen. Zij berokkent het land grote schade. De suikerbieten (een oppervlakte van 100,000 H.A.) zijn eerst voor een derde deel uit de grondtwee derde, met een waarde van 12 milliard Lire loopt ge vaar te verrotten. Er staan 700,000 ton rijst te velde tot een waarde van 40 milliard, die in de tweede helft van September geoogst moeten worden, wil len ze niet verloren gaan. Hennep, mais en late tomaten lopen gevaar. En in dien ook dt melkers en melksters en de knechten, die tot nu toe het vee bleven verborgen, gaan staken, dan zou de ramp ontzetten^ worden, daar de Po-vlakte 2,8 millioen stuks vee telt, DE LANDARBEIDER HEEFT HET GOED. Dat deze staking meer politiek dan economisch is, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat een dagloner bij de rijstoogst 2000 Lire (ruim 15 gulden) per dag verdient, hetgeen meer is dan een fabrieksarbeider heeft. Het leven is in Italië ongeveer drie maal zo duur als in Nederland, doch op het platte land is 200J Lire veel. Een vastaange- stelde boerenknecht in de provincie No- vara (Piemonte), de armste van Noord- Italië, heeft per maand 3940+8368 Lire duurtetoeslag en 100 tot 120 Lire voor ieder uur overwerk en 8000 Lire per jaar voor verzorging van het vee. Daar naast krijgt hij per maand in natura: 25 kilo rijst, 25 kilo tarwe. 58 kilo mais, 8 kilo rogge, 4 kilo peulvruchten, 350 kilo brandhout. Hii heeft gratis woning met groententuin, kippenren en var kenshok. Indien hil ook koeien melkt, krijgt hij dagelijks een liter melk. De werkman in de stad, die per dag van 1200 tot, 1500 Lire verdient, doch voor een kilo rijst of macaroni 450 Lire (vier gulden) moet betalen, kan daar niet aan tippen. De Christen-democraten noemen deze staking dan ook een zul ver-politieke. Uitslag van onze maandelijkse prijsvraag RAADSELS voor allen om uit te kiezende groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd cn adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidscli Dagblad, of naar Wasstraat 38, te uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Fietje v. d. Born) Welk beroep oefenen deze heren uit? 1. L. de Gootier, 2. Elme Baumker, 3. Bcuwe Schepers. 4. Bard Louwen. 5. Reinier Duk, 6. M. M. Namerit. II. (Ingezonden door. Willy Docter). Met angst ontwijkt de zeeman mij, Wie moe is en mij vindt, is blij. Gebrek aan geld? Geef mij een pand,' En ik help U daad'lijk uit de brand. III. (Ingezonden door Janny Oudwa- ter). Ik ben een spreekwoord van 26 letters. 13, 4, 20. 25 ;is éeri" meisjesnaam, 3, 7, 1 om op te slapen. 13, 10. 15 niet ijverig, 3, 10, 15, 26 eensoort bult, 6. 25, 18, 26 een vak op school. 10, 15, 6 niet thuis, 9, 21. 22. 12, 17 een lekkernij. 19, 11 een uitroep van pijn. 23, 2, 14. 16 een deel van 't gezicht. 20, 4. 8, 6 een verblijfplaats voor vogels, 3, 4. 5. 6 heel göed, 24, .25, 26 waterkant. IV. Ingezonden door Ineke David)- Op de kruisjes komen horizontaal en verticaal dezelfde woorden te staan. x x x x 1. dokter. x x x x 2. een knol. x x x x 3, een vervoermiddel, x x x x 4. een insect. V. (Ingezonden door Joke van Diest). Ik noem U eerst wat de huisvrouwen veel doen: daarna wat men aan het koren ziet. Mijn geheel is een plaats in Zuid-Holland. - VI. (Ingezonden door Alie Smolders), Met welke vork 'kan men niet eten? VII. (Ingezonden door Adriaan Derks). Wie noemt mij: 1 Steen, maar niet om huizen te bouwen? 2. Een haan, die niet kraaien kan? 3. Een bord, maar niet om van te eten? 4. Een pan. maar niet om in te koken? VIII. (Ingezonden door Jan Ravens- bergen). Mijn geheel bestaat uit 8 let ters, en noemt een gezellig spel. 2, 7, 8 is een ouderwets kledingstuk, met een 6, 3, 4, a worden velen op Sinterklaas, op hun verjaardag, enin onze krant verrast, een 2, 3, 5 is een vaartuig; zon der 7, 1 kan een wagen moeilijk rijden. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Bovenkarspel: boven, kar, spel. 2. i, Zebra. 2. eekhoorn, 3. bever. 4. stekelvarken, 5. poema, 6. giraffe, 3. 1948. 4. Herbergen. 5. Omroepgids; 1. Oporto, 2. Maas tricht. 3. Rotterdam, 4. Oxford, 5. Europa, 6. Praag, 7. Gouda, 8. In- dië, 9. Delft, 10. Soestdjjk. Onze Prijsraadsels De drie prijzen voor dc Groteren zün {oegekend aan: Jannetje Haasnoot, 14 jaar; Mar ti Bakker, 15 jaar; Ineke David, 12 jaar; De drie prijzen voor de Kleineren zijn toegekend aan: Willy Rünhardt, 8 jaar; Joke Smittenaar 8 jaar; Wim Vromans. 7 jaar. De prjjzen kunnen aan ons Bu reau worden afgehaald a.s. Woens dag tussen 12 en 1 of tussen 4 en 5 uur. Red. „L.D." 6. Koe; van bok de k, van hok de o, van mier de e. 7. 10 3 8 of 8 3 10 5 7 9 of 9 7 5 6 11 4 of 4 11 6 8. Oost, West, thuis, best, The?, West, huis. beest, Toos, Beste raadselnichtjes en -neefjes. Hier de uitslag van onze eerste prijs raadsels na de vacantie. De zes geluk kigen gefeliciteerd! Nu gaan jullie allen wéér een kansje wagen. Ik mis nog vele nichtjes en neefjes van vóór de vacan tie. Waar blijven zij? Komt dat allemaal door 't mooie weer? Ik reken weer op jullie hoor. Er kunnen nog veel meer meeloten: hoe-meer zielen, hoe' meer vreugd. Volgende keer hoop ik voor de groteren eens een krulswoordraadseltje te plaatsen. Dat neemt nogal wat plaatsruimte in beslag, dus 't blijft (Van onze correspondent te Londen) Nu het gedaan ls met de dollars trekt John Bull de wereld in met potten en pannen, boenders en schuiers, om het maar populair -uit te drukken. Inder daad nemen die artikelen een niet on-, belangrijke plaats op de lange export- lijst in. Met deze ruilmiddelen zal En geland zich het hoog nodige moeten aanschaffen. Sir Stafford Cripps, de leider van de Board of Trade, het Britse Departe ment van handel en nijverheid, gaat een soort export-revolutie ontketenen, Al lang genoegd heeft Engeland met angst en beven gestaard naar de steeds groter wordende gaping in zijn han delsbalans. De drastische invoerbeper kingen waren niet genoeg. Het waren negatieve maatregelen, die de mensen alleen nog maar bitterder stemden.'Nu is dan eindelijk het positieve plan voor de dag gekomen. De export-industrie zal op nieuwe leest worden geschoeid. Engeland moet één grote werkplaats worden, waarin iedere tak van industrie, iedere fabriek, iedere welker aan de machine en op kantoor, een eigen taak te vervullen krijgt. Naar buiten toe zal men als eenheid moeten optreden om gezamenlijk de concurrentie het hoofd te bieden en daartoe zal -ook nationaal op zo groot mogelijke schaal moeten v/orden samengewerkt. Dat betekent, dat een gigantische organisatie zal wor den opgebouwd, alsóf het een invasie gold. In plaats van met soldaten zul len het vasteland en de overige wereld met export-goederen worden over stroomd. Er zal daarom een einde wor den gemaakt aan de traditionele ma nier van werken. Indien b.v._ een firma een bepaald artikel beter en goedkoper kan maken dan een andere, dan zal de laatste zich op iets anders moeten gaan toeleggen of zelfs het veld geheel moe ten ruimen. Bedrfjfs-ervaring zal waar schijnlijk moeten worden uitgewisseld, zoals ook al tijdens de oorlog gebeurde. Firma's, die nooit exporteerden, zullen dat nu in vele gevallen wèl moeten doen. Voor dc oorlog verkochten de En gelsen vaak wa(. ze kwijt wilden. Thans is de klant, dat is het buiten land, koning. Men zal dan ook trach ten zoveel mogelijk rekening te hou den met de behoeften van elk inko pend land afzonderlijk. Indien njey mmand bepaalde door het buitenland gevraagde goederen kan fabriceren, zal de regering dit zelf ter hand né men in de staatsfabrieken, welke liet leger bevoorraden. Het doel is zo goed mogelijk te leveren. KWALITEIT IS ENGELAND'S «KRACHT. De befaamde Engelse kwaliteit-, die ha de oorlog wel eens een deuk heeft, ge kregen, moet over de hele linie worden hersteld. Want kwaliteit is Engeland's kracht, Cripps^waarschuwt voor de fa tale kringlooop van hoger lonen en prijr- zén. Loonsvermindering moet echter vermeden worden. Lagere kosten dienen te worden bereikt door groter efficiency en ook door betere verhoudingen tussen de mensen in het bedrijf. Gemeen schappelijk overleg in de productie zal zo nodig dwingend worden voorge schreven. De mopperaars, die je thans overal ontmoet, kunnen nu niet langer beweren, dat de regering maar lijdelijk toeziet, hoe Engeland voortdurend af takelt. Alles wordt op de exportslag ge concentreerd, De woningbouw en nog veel meer noodzakelijke dingen komen in de knel. De vakbonden moeten hun vaak enge standpunten prijsgeven. La bour zal grote offers moeten brengen om te redden, wat er nog te redden valt. De regering geeft thans toe, dat zij vaak te lang heeft geaarzeld met het nemen van onpopulaire maatregelen. Nu valt er niet meer aan te ontko men. Het gaat om het naakte bestaan. Het tragische is echter, dat in de huidige situatie elk op nationale basis gebouwd plan. ontoereikend zal blijken, omdat men de invloeden van buiten nu eenmaal niet in de hand heeft. Op het ogenblik is er b.v, een scherpe daling in de buitenlandse vraag naar radiotoe stellen env auto's. Zal het gat in de balans, in 12 maanden kunnen worden gedicht, wanneer de prijzen in het bui tenland omhoog gaan? Bovendien, de moeilijkheden in eigen land zijn al J.groot genoeg. De mijnwerkers, van wie letterlijk alles afhangt men wil het I volgend jaar de bijna tien jaar onder broken steenkoolexport hervatten vormen een blijvende nachtmerrie. Hoe I valt de rationalisatie van de export industrie te rijmen met het noodzake lijke uitstel van aanschaffing van mo derne machines? De staking van Gri- methorpe heeft bewezen, dat met een druk-op-de-knop systeem weinig kan worden bereikt. Ook bij de industriële reorganisatie hangt véél af van decen tralisatie. Psychologische factoren spe len hierbij een enorme rol. Onlangs keek een Engelsman op het continent zich de ogen uit. toen hij de de étalages vol. zag met zoveelmooie dingen en met spijt dacht hij aan de versobering thuis. Maar plotseling klaarde zijn gelaat op. Hij had op de artikelen de magische woorden „made in England" gelezem Engeland was dus nog niet helemaal verloren. Ook de Labourregering speculeert bij de uitvoering van haar plannen, die nu eenmaal niet kunnen wachten tot een breafr internationaal ruilverkeer voorlopig een extraatje. Nu vinden jul lie de gewone raadsels voor volgende keer. Voor nieuwelingen herhaal ik: wie 3 of 4 weken geregeld genoeg goede op lossingen inzendt (boven de raadsels staat, hoeveel), loot mee voor een boek. Om de 4 weken worden boeken verloot: drie onder de kleineren en drie onder de groteren. Iedere goede oplosser heeft dus een kans. Tevens komen om de 4 weken de namen van alle goede inzen ders (-sters) in de krant Ik hoop weer veel goede oplossingen te ontvangen. Wie zorgt er weer eens voor nieuwe raadsels? Doe je best, en tot volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raad seltante. Mevr. M, J. BOTERENBROQD. GOEDE OPLOSSINGEN van de Prijsraadsels voor de groteren ontvangen van: Arendje Haasnoot,* Jannetje Haas noot, Liesje v.d. Berg, Ineke Davi^ Fietje v. d. Born, Marti Bakker, Riet Bakker. Dik Bakker, Coby Botermans, Liesje v. d Berg, Gé Bakema, Cor v. Duyvenvoorde, Liesje Gijsman, Corrie Schaart, .Alie Smolders. Willy Vavier, Elsje Verlind. Willy v. Staveren. Suze Overbèek, Lony van Staveren, Theo v. Ovost, Ineke Segaar, Neeltje de Romljn, Eva Poot. Annie Balkhoven, Janny Kiel en van de Kleineren: Ellié Brandt, Jopie Crama. Ineke Zirkzee, Wim Vro mans, Emmy Overbeek. Wim Stikkelo- rum, Tini Stol. Willy Rpnhart, Marijtje Stavleu. Joke Smittenaar, Wiveka Ger ritsen. Nog steeds stijgende goederenprijzen (Van onze financiële medewerker). Het is wel een bittere ironie en teke nend voor de criticke situatie, waarin Engeland verkeert, dat kort na de suggestie van Bevin om het goud van Fort Knox in Amerika te herverdelen, de Amerikaanse goudschat met S 20 millioen, dat uit Engeland afkomstig is, versterkt wordt. Het wekt dc in druk dat het Engelse dollarcrediet nagenoeg uitgeput is, nu 400 mil lioen daarvan vooreerst geblokkeerd moet blijven, en dat men thans ge dwongen is de goudschat, die nog altijd 600 millioen bedraagt, aan te spreken. Er wordt over héél de wereld gecon fereerd óver de noodtoestand, waarin Europa ten aanzien van zijn behoeften- bevrediging verkeert en naar middelen gezocht om de importmogelijkheden van dit werelddeel op peil te houden en te vergroten, maar intussen moeten de goederen, welke in de V.S. gekocht wor den, worden betaald en in plaats dat de Europese landen hun importen uit de V.S. kunnen vergroten, zijn zij tot dusver gedwongen die importen te verlagen. Daartoe is niet alleen Engeland reeds overgegaan, ook Zweden zag 4ch we" gens het snelle -verlies van dollars, daartoe genoodzaakt, terwijl dezer da gen ook uit Frankrijk en Australië be richt werd dat het zijn dollarimporten beperkt. Het is duidelijk, dat, gelijk we reed:, schreven, het beeld van de ln- ternationale'^liandel zich grondig gaat wijzigen, zonder dat men weet wat daarvan de gevolgen zijn. Ingezonden Mededeling Vast en zeker/ Automobielbedrijf N.V. Oegstgeest Voorts is het duidelijk dat de Euro pese landen, die thans op grote schaal uit Amerika en andere landen van het Westelijk halfrond moeten importeren, geen belang hebben bij de devaluatie van hun valuta, waardoor zij voor hun importen nog meer zouden moeten be talen. Maar >vanneer men ziet, dat de prijzen in de V.S. nog steeds stijgen, zodat het groothandelsindexcijfer, dat ruim een jaar geleden nog 356 was, thans tot 438 is opgelopen en de stij gende graanprijzen reeds van hoger hand zijn beteugeld, dan zou een de valuatie van de dollar onder deze om standigheden voor Europa zeer zeker enige verlichting kunnen brengen, ter wijl zij in de V.S. allicht een stagnatie in de industriële bedrijvigheid, welke volgens velen niet kan uitblijven, zou kunnen voorkomen. In elk geval zullen er. maatregelen moeten worden genomen om een scher pe daling van de import naar Europa tegen te gaan en hoezeer men van Amerikaanse zijde bij de Europese lan den ook op zelfwerkzaamheid en zelf verantwoordelijkheid aandringt, men zal zich aan die maatregelen ook ter wille van zich zelf, niet kunnen ont trekken. Gelet o.a. op de voortgaande stijging van de goederenprijzen in ons land, waardoor het groothandelsindexcijfer 'voor Juli met 271,6 weer enige punten hoger ligt dan dat van Mei (268,1) en ca. 15 punten dan dat van Augustus 1946 (257) kan het niet verwonderen, dat de Amsterdamse beurs bij grote omzetten p de aandelenmarkt door gaans stijgende koersen laat zien. ook al is dan na het midden der week enige reactie ingetreden. Reeds 150 schepen geadopteerd (Speciale reportage). Om de Nederlandse jeugd mcér bc- langstelling b(j te brengen voor ons zeewezen, is in 1946 de Nevas opge richt: de Ned. Vereniging tot adop- latie van schepen! Zo gaarne noemen wij ons/een zeevarend volk.jpiaar dat doende teren wü meer op oude herin* neringen dan dat wü ons aanpassen aan de realiteit. Miaar al te duidelijk is in de laatste wereldoorlog helaas gebleken dat onze tot stand is gekomen, op het nationale gevoel, dat bij de Engelsen zo diep is geworteld. „Eens zal Engeland weer groot zijn," riep Bevin dezer dagen nog uit. Jawel, maar is deze gemeenplaats voldoende om het1 Engelse volk thans met zijn weinig VTOlijke lot te verzoe- nen? - FEUILLETON. vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 23). In de namiddag kwam dr. Wild, zoals Sara had voorspeld. Anne vond hem dadelijk op het eerste gezicht sympathiek; hij was een lange mage re man, met diepliggende ogen en een geduldige, humoristische mond. Hij had aangename manieren en deed niet ge wichtig en Anne merkte, dat hij' liet prettig vond, dat zij er was- Hij zei dit zelfs, toen ze hem na zijn bezoek aan Kathryn naar de deur begeleidde. Ik ben niet zo erg tevreden over dat meisje, vertelde hij haar eerlijk, Er schijnt iets te zijn. dat haar tegen houdt-Ze zou veel sneller vooruit i moeten gaan dan ze doet. Nu u er bent. zal ik er ten minste van op aan kun nen. dafr mijn voorschriften worden na-' gevolgd Zijn theorie was. maakte Anne op. dat Kathryn bezwaren had tegen het in bed liggen-en weigerde haar me dicijnen in te nemen. En natuurlijk zal geen van die vrouwen haar* verra den. De meiden aanbidden haar en ik vrees, dat mevrouw Forbes helemaal niets over haar,te zeggen heeft. Als die broer meer thuis kon zijn. zou het er misschien anders voorstaan. Hij heeft gezond verstand genoeg en hij zou geen onzin dulden. Anne knikte, *haar gezicht een mas ker. Neen hoe grillig en verwend Ka thryn ook mocht zijn, ze kon zich zelfs van Kathryn niet voorstellen, dat die Alan zou durven te weerstaan en bij hem haar zin zou doorzetten. Maar ze geloofde niet dat de dokter het "juist zag Haar eigen theorie betreffende de oorzaak van het langzame herstel van het meisje wilde ze echter voorlopig nog .even voor zichzelf houden, totdat ze iets meer gegevens verzameld had. Tot nu toe waren het immers slechts gis singen. Het zag er echter niet naar uit, dat ze gemakkelijk meer te weten zou komen Mevrouw Forbes, die ze over het onderwerp polste was nietszeggend: Kathryn verdrietig over iets? Maar natuurlijk! Ze haat het in bed te moe ten blijven, dat in de eerste plaats, en zelfs als ze opmag, is dit huis geen pa radijs. zoals u al wel gemerkt zult heb ben, U hebt zelf wel gezien, hoe Alan is. Anne voelde zich niet op haar ge mak. Zij kon Alan natuurlijk becriti- seren ,op zo scherpe wijze, als ze zelf wilde, maar ze had van de gezinsleden enige loyaliteit ten opzichte van hem verwacht. Bovendien voegde me vrouw Forbes er koel aan toe, is dat gene. wat u waarschijnlijk voor ver driet aanziet, alleen maar humeurig heid. Als u Kathryn kende, zolang als ik haar ken. zuster, dan zoudt u er niet veel aandacht aan besteden. Terwijl ze de keurige, in tweed ge klede figuur van mevrouw Forbes zag wegwandelen, bedacht Anne zich. dat deze eigenlijk min of meer dezelfde me ning over de Heriots koesterde als zij zelf. En hoe zonderling was hat, dat ze zich daarbij toch helemaal niet tot. me vrouw Forbes aangetrokken voelde. HOOFDSTUK IX Gedurende de paar volgende dagen, bracht Anne het besluit, dat ze bij haar terugkomst uit het dorp had ge nomen. in de praktijk. Voor de rest van haar verblijf op Trant zou ze zus ter Prescott zijn zowel in gedachten als in naam, en zou ze zich alleen maar bezig houden met de dingen, die zuster Prescott ok in beslag genomen zouden hebben. Dit werd haar gemak kelijker gemaakt, doordat ze Alan Heriot slechts zelden zag. Ze merkte, dat het weinig voorkwam dat hij voor de lunch naar huis kwam. Sara zorgde er voor. dat hij 's morgens altijd ver trok met een groot lunchpakket bij .zich. dai hij óf op de plaats, waar hij toevallig aan het werk was, opat te zamen met de rest van zijn mensen, óf in ..Het Wapen van Heriot" als hij nfct bij of in de buurt van het dorp was. Het avondeten werd op order van me vrouw Forbes steeds om precies half- acht geserveerd en wanneer Aalan er niet was, schoon gewassen en keurig verzorgd, wel te verstaan dan was dat zijn zaak- Hoewel het voor de dienst boden natuurlijk wel erg vervelend was, zoals de klacht van mevrouw Forbes steeds weer luidde. Maar Anne consta teerde dat geen van deze twee erg be wogen was door mevrouw Forbes' be zorgdheid voor hen. en dat de toege wijde Sara met veel genoegen op ieder uur van de dag aan Alan in de kamer, die hij als kantoor gebruikte, z\jn_eten bracht en dan wachtte tot hij alles op gegeten had. waarbij ze hem duidelijk maakte, hoè beledigd Rose zou zijn. als hij iets liet staan. Dit was allemaal erg prettig voor Alan en het maakte een en ander voor Anne natuurlijk gemakkelijker, hoewel niemand mevrouw Forbes aangenaam gezelschap zou kunnen noemen. Haar gesprekken bestonden voornamelijk uit gemopper: Over het saaie leven op Trant. Over Kathryn's humeurigheid. 52)„Benzine is om een motor te vullen!" legde Oehoe ongeduldig uit. „Een vliegmachine-motor! Een benzine motor!" „Uw woorden zijn oneindig wijs!" zei de grijsaard. „Mijn bekrompen verstand kan het niet bevatten! Uw taal is een onbekende voor mij! Ik gevoel mij...." Hoe de oude zich voelde zullen we nooit te weten komen, want op dat moment drongen er drie woeste gedaanten hei huis binnen. De grijsaard werd in - een hoek gedrongen en Oehoe en Panda door geweren in bedwang gehouden „Vreemde duivels!" gromde de groot ste bandiet, die een lap voor .zijn ene oog had. „Vliegen en brommeridé'draak! Ha!" „Dan hebben jullie zéker',.pp ons geschoten", riep Panda kwa^a:' „Laf aards! Gespuls! Schurken!" O '"ctiiS „Géén schurken!" zei de éénoog ver ontwaardigd. „Wij zijn eerlijke bandie ten! Wij nemen U edele gevangen en zullen een losgeld van U eisen, dat in zijn omvang zal overéén stemmen met de omvang van Uw belangrijkheid! Wees zo goed U te laten binden, o vreemde duivelI" Over Alan's stijfkoppigheid. Over de onverschilligheid van de dienstboden ten opzichte van haar persoonlijk wel zijn en comfort. Hoewel ze daarvoor met buitengewone handigheid zelf uiterma te goed zorgde bedacht Anne met een stil lachje in zichzelf. Aangezien Alan de hele dag buiten op het landgoed bleef werken, was er dus alleen nog het ontbijt, dat ze hem zou zien. En Anne had ook hier aan een eind gemaakt door haar oor spronkelijk plan. om haar ontbijt op haar kamer te laten komen, uit te voe ren Ze voelde, dat het haar. althahs voorlopig, onmogelijk was iedere mor gen alleen met hem aan het ontbijt te zitten, hem thee te schenken en met hem te babbelen, zoals ze dat de eerste morgen gedaan had. Nu ze geen spe ciale reden meer had hem te zien. gaf ze er de voorkeur aan hem te ontwij ken. Alleen zijn aanwezigheid al was voldoende om haar .Zuster-Prescott"- houding in de war te brengen- Sara op perde geen bezwaar tegen haar voor stel inzake het ontbijten op haar ka mer. En Kathryn evenmin, zelfs niet, toen ze voorstelde, dat ze samen zou den ontbijten, opdat ze samen suiker pot melkkan en toast-standaardj e zou den kunpen gebruiken, hetgeen moeite bespaarde. Ze aanvaardde dit voorstel met. het lusteloze schouderophalen, dat Anne nu al zo goed kende. En Anne had de indruk, dat ze het eigenlijk wel een goed idee vond. Als dit waar was, dan betekende het, dat ze enige vooruitgang bijp Kathryn maak te, dat ze langzaam aan de openlijk uit gesproken afkeer van Kathryn tegen alles, wat verpleegster om haar heen was, begon te verzwakken Voorzichtig tastte ze. dan in deze richting, dan in. die, naar de dingen, die haar moeilijke patiënte zouden interesseren. En hoewel ze er van overtuigd was. dat Kathryn's verdriet niet, enkel en alleen door ver veling veroorzaakt werd. was verveling toch in ieder geval verkeerd voor haar. Kathryn's make-up-doos gaf „haar de eerste goede inval. Op een van de pot ten met cream stond de naam van El len Brand en terloops vertelde ze Ka thryn hoe de beroemde Ellen Brand eens op een keer in een ziekenhuis had gelegen, waar zij werkte. O. hoe ziet ze er uit? vroeg Kathryn met een flits van jeugdige nieuwsgierigheid. An ne lachte. (Wordr vervolgd) Marine niet op een zodanig peil was gebracht dat zij in staat was de vitale verbindingswegen open te houden en onze rijke overzeese gebiedsdelen te ver dedigen, terwijl ook het tekort aan Ne derlandse sc.heepsruimte zich in ernstige mate gelden deed. V 0 9 Om daaraan zoveel mogelijk tegemoet te komen, althans de interesse voor de zeevaart weer op te wekken, is verleden jaar de Nevas in het leven geroepen 'en baar voorzitter, kapitein H. Fleurbaay, heeft ons dezer dagen verteld hoe zij haar taak heeft opgevat en welke resul taten zij in de loop van ongeveer negen maanden reeds boeken mocht. Dat zij zich daarbij voornamelijk, ja eigenlijk uitsluitend, tot de jeugd richtte, lag voor de hand. Wie bereiken wil dat- onze scheepvaart weer gedragen wordt door het gehele volk, moet de belangstelling en de sympathie' winnen van de jonge ren voor onze schepen en hun beman ningen, voor het leven en werken aan boord, en voor alles wat er met die verre reizen in verband staat! Nevas koos daartoe het systeem van de adoptatie van een schip door een school of een jeugdgroep, welke inte resse heeft voor een bepaald schip, wendt zich tot de Nevas om het nodige contact te leggen en ook verder lcopt alle correspondentie trouwens via hete bureau van deze organisatie. Gewoonlijk is het zó dat de „Amstel-school", om een willekeurig voorbeeld te noemen, zich aangetrokken voelt tot het wel en wee van de „Amstelland', de „Kenne- mer-school" tot dé „Kennemerland", enz., en als .regel gaat de betrokken be manning daar volgaarne op in. BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS. Commandanten of gezagvoerders en dikwijls ook vele andere opvarenden verschaffen in briefvorm vele gegevens over schip, bemanning en reisroute, dikwijls met kaarten en tekeningen ver lucht, en het komt het schoolonderwijs in menig opzicht ten- goede dat zij er üitvoerige en vaak boeiende beschrijvin gen aan toe voegen omtrent de havens, welke zij aandoen, en de bevolking der vreemde landen! In totaal zijn tot op heden 150 schepen geadopteerd, verdeeld als volgt: marine 18, koopvaardij 128, visserij 4. Het 150ste schtp was de Noordam, van de H.A. Lijn, welke juist dezer dagen werd geadop teerd door de Hudson-school te. Amster dam. Sinds het begin: 23 November' '46, werden van de schepen al meer dan 400 brieven naar de scholen gezonden en ook omgekeerd was liet aantal brieven met enthousiaste verhalen en lange vragenlijsten legio. De kinderen vragen 't honderd-uit en wat is er mooier dan te corresponderen met je eigen schip Nauwer en nauwer wordt zo het contact. Scholieren bezoeken de schepen bij hun verblijf in het vaderland, schepelingen komen op de scholen en vinden er een waarlijk uitbundig onthaal m Natuurlijk is dit alles nog slechts een begin, maar wie ziet hoe snel de belangstelling groeit op de scholen en constateert met welk een vreugde de opvarenden der schepen van hoog tot laag meewerken aan deze actie van dc Nevas, moet wel de stellige overtui ging krijgen, dat een goed en nuttig werk is aangevangen cn dat hier waarlijk in 's lands belang ieti groots jUit worden kan

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6