BAZAR Amerika wil Benelux ook buiten Marshallplan om steunen RECHTZAKEN STADSNIEUWS Laatste Berichten Alliantie doeltreffend geacht voor Europees herstel T HAAGSE POLITIERECHTER Het clandestiene schaap - Het kon niet worden ontkend dat C. M. O, te Bodegraven al meer schapen clande stien om het. leven had gebracht, en daarom was de Officier by de Haagse politierechter niet erg over hem te spre_ ken. Daarom luidde thans de eis zeven maanden gevangenisstraf met bevel toe onmiddellijk gevangen nemen en ver-' beurd verklaring van inbeslag genomen vlees. De raadsman, mi Jac. F. A. v. d. Oever wees erop. dat verdachte wel meer geslacht heeft, doch in de bezettings tijd veel deed om anderen te helpen, zo dat pl, clementie verzocht. De rechter veroordeelde daarna tot vijf maanden gevangenisstraf, zónder het onmiddel lijk gevangen nemen, doch met verbeurd verklaring van het vlees. Zwart vlees Zes maanden gevan genisstraf eiste de Officier bij de Haagse politierechter tegen L. C. V. uit' Bode graven, die terecht stoho wegens het voorhanden hebben van vlees, dat van clandestiene slachting afkomstig was. Verdachte had in dit opzicht al meer op zijn geweten, zodat nu een strenge straf noodzakelijk werd geacht. De raadsman meende echter dat thans verdachte niet meer in het clandestiene euvel zal ver vallen. De rechter veroordeelde daarna tot drie maanden gevangenistsraf, ter wijl het inbeslag genomen vlees ver beurd werd verklaard, HAAGSE RECHTBANK Diefstal Wegens diefstal heeft zich voor de HaagSfe rechtbank te verant woorden gehad de expeditiekneöht K, G. te Leiden. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maandengevan genisstraf met aftrek van preventief. HAAGSE GERECHTSHOF Gestolen of zwart Nadatin een pakhuis te Leiden inbraak was gepleegd en een flinkê partij tabaksartikelen was gestolen, had de dader een deel van de buit bij zijn broer, de stoffeerder L. A. M. A. Z. gebracht, om te bewaren. Wegens heling/werd Z toen door de rechtbank tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld, van welk vonnis hij echter in hoger beroep kwam met de bewering, te hebben gedacht dat het zwarte handel was Doch de proc,-ge neraal méykt-e op dat verdachte best wist dat zijn broer geen' beste reputatie bezit, zodat bevestiging werd geëist van 'het vonnis. scheepsberichten. Alhena, RotterdamBuenos Aires, 18/0 te Montevideo; Alpbard, RotterdamBue nos Aires, 17/9 te Sao Francisco do Sul; Ahvaki, 17-/9 van Baltimore naar Corpus Christl; Amstelker-k, West AfrikaAmster dam, pass. 18/9 Las Palmas; Amstelveen, KaapstadNederland., 19/9 te Bordeaux; Ax eld ijk, 169 van New Orleans naar Rot terdam; Chama, 15/9 van Aabadan te Wal- vtschbaai; Cleodora.l 6/9 van Mirl ,te Shanghai; Congóstroom, 18/9 van Loand-a naar Matadi; DJirak, 16/9 van Abadan nfiar Karachi, alwaar 21/9 verwacht; Hermes, 13/9 van Barranquilla naar Cristobal; In- órapoera, 18/9 20 uur van Rotterdam naar Batavia 21.30 In zee; Kedoe, Rotterdam Java,.pass. 18/9 Ouessant; Kellehaven, 18/9 van Dakar naar Tabou; Kota Agoeng, Java Rotterdam, 18/9 van. Kamaran n. Djecl- dah, alwaar 20/9 verwacht; Kota Gede. 18/9 van Semarang naar Tandjong Prlok; Lammers van Torenbuxg. 18/9 van Soera- baya naar Ball; Llnge, 18/9 van SundsvaH te Rotterdam! Manoeran, CalcuttaVan couver, 17/9 van San Francisco; Mel am- pus 14/9 van QUebeck naar New York; MlrzaT 13/9 van Singapore naar Miri; Oranje, BataviaAmsterdam, 18/9 van Colombo; Overijsel, TacomayCalcutta, 15/9 te Los,Angelos;„Oy.ularflS/9. van Blad. Joe naar Singapore; Parkhaven, 19/9 'van IJmuiden te Antwerpen; Plato, 14/9 van Ohrlstobal te Barranquilla; Saldja, 10/9 van Mirl naar Pladjoe; Salatiga. 19/9 5.30 van Amsterdam te Rotterdam; Straat Ma', lakka 15/0 van Bueno^ Aires te Shanghai; TJipondok, 14./9 van Shanghai naar Kobe; Van Heutsz, HongkongSingapore. 18/9 v. Penang; Van 't Hoff, Ney York—Batavia, 13/9 te Singapore. K.N.S.M.Venus, 19/9 te Amsterdam; Ardea 19/9 van Rotterdam n. Alexandrlë; Marinier, 18/9 van Rotterdam naar Bre men; Hydra, 17/9 van Curasao naar Ant werpen: Socrates, 17/9 te La Guaira; Kalle, 18/9 van Trinidad naar Ponta Delgada; Roelf.l 8/9 te Santander; Ilos, 18/9 te Seville: Dundee. 18/9 van Barcelona naar Genua, V Holl. Afr. Lijnen: Larenbere, 18/9 van Mombassa naar Port Sudan; Bloemfontein. 13/9 van Antwerpen naar Southampton; Winterswijk, 17/9 van Walvisbaai naar Teneriffe. MIJ. Nederland: Tarakan. 17/9 Guardafui gepasseerd; 'Talisse, 17/9 van Semarang n. Soerabaya; Oranje. 18/9 van van Colombo naar Port Said; Rottl, 18/9 te Ballk Papan; Saparoea, 18 te Singapore; Celebes. 15/9 te Batavia; .Madoera, 11/9 van Vancouver naar Seattle; Rondo. 16/9 Gibraltar, gepas seerd; Van der Waals, 12/9 van Semarang naar Soerabaya. K P M.: Batoela, 18/9 ten Zuiden van Kreta. Vinke en Co.: Winsum, 17/9 van Porto- rico naar Aruba; Rossüm, 18/9 te Amster dam; ootmarsum, 18/9 van Baltimore naar Nederland, Oceaan: Melampus ,14/9 van Quebeck naar. New York: Polyphemus, 16/9 van Aden naar Batavia. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Sept. Coöp. Groentenvelllng. Rode kool'615; savovekoöl 912, groene kool 413; rapen 57; prei 14—16; kroten 3,601(5.70; uien 10—13; peen 10—17; spruiten 13—24; andijvie 829; druiven 54—82- augurken 448; snijbonen 60— 131; stokbonen 67—128; prohkbonen 10— 52- stambönen 32—125; spekbonen 3843; postelein 2438'^spinazie 7^—42; tomaten 1639; komkonnxters 422; bloemkool 276; 'meloenen 360; sla 16019; per ziken 2—35; knolselderie 1125; peterselie 1302; selderie 0.704,10; bleekselderie 5—26 bospeen 519. KATWIJK a. d. RIJN, 19 Sept. Groenten- veiling. Bloemkool I A 5281; idem I 36 61; idem II 1439; waspeen I 10*2028; idem II 6.7512,75; bospeen 1725; here bonen 74—117; stokbonen 78102; snijbo nen 3057; Pronkbonen 23—26; andijvie 2027: idem II 12-17;- kroten 77,50r Idem II 3.754; groene kool 712; sprui ten IS; Sla I 14; idem II 6—8; uien li- Ti; radijs- 55,30; aardappelen 6,8010: komkommers 915; tomaten B 2425. RIJNSBURG., 19 Sept. Bloemenveiling Gladiolen wit 3.50-/-6.50; idem geel 24; idem rood 4.50li.50; Asters wit 1,50 2,10; idem gemengd 23; Glardia 11.80; Zinnia groot 12,50: idem kïein 0,60—1; Montbresia 0.600,80: Scablosa 23.50; Hellant-hen 12: Tritoma 3,505 per 100. Elotha 1220 ct.; Dwergasters 2035 ct.; rose asters 4555 ct.: chrysanthen wit 60 75 ct.; Idem geel 6075 ct.; Idem bruin 5580 ctFloes gemengd 1020 ct.; Soli- dago 1015 ct. per bos; Bloemkool I 4080; Idem II 2040; idem RIJNSBURG, 19 Sept Groentenvelllng. III 510; groene kool 410 per kilo; uien 1114; andijvie 2030:_ aardappelen 812: bospeen 1015 per bos; selderij en peter selie 25. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: LeembruggenDe Geus. z. Den Haag; JansenKooiman z. Utrecht MüllerBoerman, z. Den Haag: Den BoerVlamings. z. Utrecht. Gehuwd: J. A. Barham en M. J. SweJ- lengrebfel, Breda; H. E. Blindenbach en A. Rademaker. Den Haag. Qverleden: G. van Hulstijn, m. 80 j Den Haag, O, S. Bastiaans, m. 27 j. Nieuwolda. Het geestelijk leven in wijk VU der N.H. gemeente ONDERHOUD MET DS. J. SWIJNENBURG. Het mag algemeen bekend worden geacht, dat de Kerken in de tijd der bezetting een flinke houding hebben aangenomen. Meerdere malen hebben zij, middels de kanselboodschappen, een moedig getuigenis doen horen. Om haar geestelijke leiders concentreerde zich een groot deel der verzetsactie, Rond hen heeft zich ook na de bevrijding- nieuw leven geopenbaard. Eén bepaalde wijk was er echter tij dens de bezettingsjaren in onze stad waar dit verzetswerk minder vlotte. Wij geven tpe, dat dit niet gelegen heeft aan het heimelijk enthousiasme van haar bewoners, maar zij vonden zich ciaarin niet gesteund door hun geeste lijke leidsman. Wij doelen hier op wijk VII der Ned. Herv. Gemeente, waarvan in die tijd wijlen dr. W. Th. Boissevain de wijkpredikant was. Zyn denkbeelden gingen nu eenmaal in een andere rich ting. Hoewel wij ogenblikkelijk moeten toegeven, dat weer anderen -hebben klaar gestaan om de arbeid zo goecUmogelijk te doen functioneren, is door aeze om standigheden het wijkwerk zwaar ge handicapt- Na de komst van ds. J. Swijnehburg,. die in deze wijk kwam arbeiden, kon het werk weer met kracht wohden. aan gevat en is veel achterstand ingehaald. Kon er een, -zij het tijdelijk, wy'kcen De samenstelling van ons brood. NA 28 SEPTEMBER GÉÉN AMERIKAANSE BLOEM. Naar wij vernemen, zal met ingang van 29 d. géén Amerikaanse bloem meer aap de inlandse bloem en de momen teel gebrüikelyke hoeveelheid maïs meer worden toegevoegd Twee doden en 7 gewonden ZUIVERINGSACTIES. Het Ned. communiqué van heden meldt dat de laatste Nederlandse-verliezen be dragen twee"gesneuvelden en zeven ge wonden. Bij Bandjar werden 1250 Chinezen be vrijd. Nederlandse troepen zuiverden ge- Meden ten Z.W. van Soekabceihi, ten Oosten van Koeningan en ten Z.O. van Bandjar. Bij patrouillegang in het ge bied van Medan arresteerden Neder landse troepen een viertal deserteurs van het v.m. Brits-Indisch legyr. JAPAN WORDT GETEISTERD. Duizenden huizen ih de laaggelegen Noordwestelijke woonwijken van Tokio men zijn en 200.000 personen door grote ORKAAN BEZOCHT OOK NEW ORLEANS. 'New Orleans,.een van 's werelds druk- sterihévens, en de nabijgelegen kustste- détf zijn thans eenzaam en verlaten. nadat.de orkaan, die in drie dagen tijds óver'laonderöen kilometers van de kust van dé Golf van Mexico, de Caraibische zee eii Florida verwoestingen heeft aan gericht, dwars over het gebied is gegaan. De -haVen van de Mississippi ziet er vól gens de berichten uit als een „woestér- nij" In de visseradorpen langs de kpst zijn, naar gemeld' wordt, duizenden dak loos geworden. Tot dusverre is bekend, dat slechts één persoon gedood is. Wel zijn er vele gewonden. De posttarieven ln Indlë zullen met ingang van 1 October worden verhoogd. Kerkelijk Leven Generale Synode der Chr. Ger. Kerk trum worden gecpend en werd aanoverstromingen en een Typhoon in het Zondagsschool en enkele verenigingen gebiedyah Tokio hun huizen hebben nieuw leven ingeblazen. I moeten verlaten. Ds. Swynenburg vertelde' ens dezer SINTERKLAAS-PAKKETTEN VOOR da?en met grote dankbaarheid hoe hijJONGENS OVERZEE, bij. Zijn komst in Leiden, nu al weerl T anderhalf jaar geleden, een actief wijk- Initiatief van Band Nederland-Indie. bestuur aantrof, dat alle pogingen in ..en daar wij zo dikwijls aan Je denken, het werk wenste te. stellen cm de ont- ,1,-~ 4~ stane achterstand in te halen en een In de gisteren gehouden slotzitting van de generale synode der Chr. Geref. Kerk werd besloten de naam .,Chr. Geref, Kerk in Nederland" té wijzigen in „Chr. Geref. kerken ln'Nederland". ■ziin ondercelonpn nadat óp rivipr dp Na uitvoerige discussie en uiteenzetting 'x?'i 3 I der standpunten werd het besluit geno- Naka, die de laatste dagen sterk gezwol- men, dat kinderen van ge-excommunlceer- len was. een. gat van enkele meters in de ouders wel gedoopt kunnen worden in de! bedijking had geforceerd, Geschat dien de betrokken kerkeraden de zekerheid wordt, dat enkele honderd duizenden hebben dat deze kinderen door bijv groot- personen dakloos zijn geworden Verder °f al pa?.! e^S! worden op- wérd gemeld,^ djit 2000 mensen omgeko- De bepalingen omtrent Zondagsarbeld betreffende voorziening van gas, water en levend contact tussen predikant en ge-' meen te te leggen. Na een wederzijdse kennismaking, zo vertelde deze predi kant ons, zijn wij dadelijk aan de slag gegaan. Wij begrepen, dat zou ons werk slagen, wij allereerst een wijkgebouw nodig hadden. Van'hieruit immers ^ko-n alle wijkwerk .zo veel beter worden"-ge organiseerd. Na enkele vergeefse pogin gen slaagden wij er in beslag te leggen cp een lokaliteit in het Elisabethshof aan de Oude Vest, waaraan wij de naam „Het Schild" hebben gegeven. Van" hier uit- is toen direct het wijkjverk krachtig ter hand genomen. Een bouwfonds, dat reeds bij mijn komst in Leiden in het leven was geroepen, mocht zich in de sympathie van velen, ook niet- wijkbewo ners. verheugen en is thans reeds ruim f. 3.500 groot. Het is de bedoeling, dat wij van dit bedrag, dat wij nog hopen op te voeren door een binnenkort in Prediker te houden bazar, een bestaand gebouw aankopen en inrichten als per manent wijkgebouw. Ds. Swijnenburg, die zich deed kennen als een enthou siast voorstander van het jonge lidma- tenwerk, deelde ons vervolgens zijn plannen mede, welke hij koestert in deze pl.m. 700 Hervormde gezinnen omvat tende wijk en waarbij vooral huisbezoek, catechisatie, Zondagsschool en jeugd verenigingen op het eerste plan staan. Van zeer veel belang achtte hu het, .dat de gemeente in haar geheel achter het wijkwerk gaat- staan. De kerk ais kerk moet naar de mensen toekomen. Niet te verwaarlozen achtte hij ook het parti culier initiatief,dat. reeds tot zeer veel in deze wijk in staat is geweest. Ds. Swijnenburg, die ondanks de vele moei lijkheden, welke er" in deze wijk met haar sterk gevarieerde bevolking worden gevonden, niet gaarne van arbeidscen- trum zou veranderen, besloot het on derhoud -met ons de nadrukkelijke ver- zèkering te geven, dat in de eerste plaats ruimte, materiaal en-leiders no dig zijn. Overigens, zo zeide hij, ben ik best tevreden en wacht ons in wijk VII nog een mooie, vruchtbare tijd. willen wij Je ook zo graag Jets schenken". Men schrijft ons: De afdeling Leiden van. de Band Ne- derland-Indië is op het ogenblik bezig een geschenkzendinkje gereed te ma ken dat met St Nicolaas aan die man nen in de Oost zal worden aangebbden, waarvan de ouders, vrouwen of verloof den lid zijn van de afdeling Leiden van de Band. Door medewerking $an verschillende rijden is het bestuur er in geslaagd een kketje samen te stellen inhoudende: luchtpostpapier met enveloppen, enke le stadsgezichten van Leiden en een met leren bandje uitgevoerd foto-zakal- bumpje. Dit gescljenk gaat vergezeld van een St. Nicolaasrijmpje. waarvan wij hierboven twee regels aanhaalden. Het- bestuur heeft in ov.erweging ge nomen om met Kerstmis en Nieuwjaar eveneens een blijk van medeleven naar' onze Indiëvaarders te zenden. Indien men, door welke oorzaak dan ook, pog niet in' het. bezit is gekomen van een invulformulier kan men zich nog schriftelijk wenden tot het secre tariaat- Zofeterwoudséweg 2. Leiden. Treedt Nadjamoeddin af? Naar het A.N.P, in doorgaans welin gelichte -kringen te 's-Gravenhage ver neemt. zou- een heengaan van Nadja moeddin als Minister-President van Oost-Indonesië' ophanden zijn. Ingezonden Mededeling Ten behoeve van de Arbeid der Ned. Herv. Gemeente (Wijk VII) .wordt op DONDERDAG 25 SEPTEMBER a.s. een gehouden in het gebouw „PREDIKER", Jan vossen steeg 17 De Bazar is geopend van 10.3012 uur, 14—17 en 19—23 uur. THEE IN DE ZAAL. VELE ATTRACTIES. Namens het Comité: Ds. J. SWIJNENBURG. NOODWET OUDERDOMSVOOR- ZIENING. Op he* Stadhuis heeft de burgemees ter de commissie van onderzoek „Nood wet ouderdomsvoorziening" geïnstal leerd, Na de installatie sprak rar. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Ar-^ beid een kort woord, waarna de Com missie met haar werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt. ,,SAG' BEIM ABSCHIED LEISE SERVUS". De Hoofdstad Operette met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette zal De verdwenen bankbiljetten Op last van de Justitiële autoritei ten konden ons heden geen nadere mededelingen worden verstrekt in zake de postzending van f. 100,000, welke in Alphen a, d.- Rijn werd verzonden doch als waardeloos pak je schrijfpapier in Leiden in ont vangst werd genomen. Van andere zijde vernamen wij evenwel, dat het bij dergelijke zen- dingen niet gebruikelijk is de num mers van dp bankbiljetten te no teren, hetgeen dan ook in het on derhavige geval niet is gebeurd. Wel is komen vast te staan, dat de en veloppe, die door de postambtenaar te Alphen a. d. Rijn als aangete kend stuk werd ingeschreven de zelfde is als die waarin te Leiden het schrijfpapier werd aangetroffen, waaruit men geneigd is te conclu deren. dat de fatale verwisseling heeft plaats gevöndön. voordat de inschrijving te 'Alpheh geschiedde. GEEN DIESÈLTREINEN OP BAANVAK LEIDÉN—WOERDEN. Zoals wij enkele weken geleden meld den zullen de Dieseltreinen op het tra ject Leiden—Woerden binnenkort ko men te vervallen en_weer vervangen worden door stoomtreinen. Het juiste tijdstip daarvan was toen nog niet be kend. Thans vernemen wij, dat met in gang van de nieuwe dienstregeling, dus op 4 October a,s. deze confortabele ver- yoergeiegenheid voor de Rijnstreek zal moeten wijken voor de ouderwetse stoomtreinen. Voor de reizigers in de gehele Rijn streek betekent dit een grote achter uitgang. DE ABONNEMENTS- VÖORSTELLINGEN. De serie abonnementsvoorstellingen van komende winter staat weer voor de deur. Eind October zal het gezel schap van Van Dalsum de rij openen, terwijl in December de toneelgroep van Ko Arnoldi zal optreden. Dan volgen in Januari Comedia, in Februari Cees Laseur, in Maart wederom Comedia en in April de gezelschappen van Dirk Verbeek en Cor Ruys. De achtste voorstelling zal nog na der worden bepaald, nu Charlotte Köh- electricltelt werden ingetrokken terwijl voorts besloten werd dat het aan de be oordeling van de kerkevaad staat óf zij die nlet-noodzakelljke Zondagsarbeld verrich ten lid der gemeente kunnen zijn. Een verzoek van de algemene synodale commissie der Ned. Herv Kerk om ver tegenwoordiging bij besprekingen over de niéuwe kerkorde, werd afgewezen omdat, gelijk de pra'eses opmerkte, het ontwerp ln principe reeds gereed zou zijn. Als roepende gemeente voor de synode van 1950 werd s-Gravenhage-C. aange wezen. Tot dsputaten voor de zaak van dc ■eenheid der Geref. belijders werden-be noemd de heten Drof. L ,H v. d. Meiden, voorzitter; prof. J. J. v. d. Schuit, ds. L. S. den Boer te 's-Gravenhfjge-West ds. J, Jongeleen te Noordeloos, ds. W. P. Laman te Rotterdam, ds. W. Kremer te Apeldoorn, ds. J. H. Ve|ema te Bunschoten cn ouder ling C. Mannl te Amsterdam-W. Schippcrs-lnternaten worden naar Prin sesjes genoemd Het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk heeft bericht ontvangen, dat zijn internaten genoemd mogen worden naar de Prinsesjes Het eerste internaat, aan de Van Hall straat te Amsterdam, dat in October officieel zal worden geopend, zal de naam „Beatrix" krijgen. Toestand in Indonesië ten gunste van Nederland gewijzigd (Van een bijzondere correspondent). Naar wij van welingelichte zijde ver nemen is te verwachten, dat in het ka der van het Marshall-plan, hetgeen nog dit jaar aan het Amerikaanse congres ter goedkeuring zal worden .voorgelegd, Nederland in de nabije toekomst.op uit eenlopend gebied hulp en steun zal worden verleend. Zelfs al zou men in Parijs vol gens Amerikaans inzicht géén aan vaard plan voor de economische we deropbouw van Europa tot stand we ten te brengen, dan zal toch aan het voornemen van toonaangevende krip- gen om de zogenaamde Benelux-lan- den financiële en economische bij stand te verlenen uitvoering worden gegeven., In deze economische en culturele alliantie der drie landen, ziet men in de Ver. Staten een doeltreffend mid del om Europa uit de economische crisis te Jftiien. Gestreefd wordt om ook Frankrijk in dit blok te betrek ken, terwijl onder Amerikaanse druk •ook de Scandinavische landen bereid zouden zijn om met de Benelux in onderhandeling te treden. Voor elke staat afzonderlijk zal van de zijde van Amerika worden nagegaan wat nodig is.J/oor Nederland is daarbij gedacht aan net ter beschikking stellen van diverse grondstoffen. Ook z.g. half fabrikaten zullen voo^> verdere verwer king naar ons land worden verzonden. Laatstgenoemde maatregel zal in het onbelangrijke mate bijdragen tot de versterking van ons dollartegoed. Zo wel Antwerpen als Rotterdam en Am sterdam zullen sterker dan voorheen in de interessesfeer der Amerikaanse ex porteurs komen. In overleg met de "be trokken landen zal èen speciaal beta lingsschema worden opgesteld, waarbij rekening zal worden gehouden met, het Schrijnend dollartekort waarmee men in Europa te kampen heeft. De ontwikkeling van de toestand ln Indonesië heeft naar Amerikaans In zicht de laatste week een wijziging ten goede van het Nederlandse stand punt ondergaan. Daartoe hebben niet. alleei^de berichten uit Indonesië zélf, doch obk de besprekingen van Ame rikaan?? afgevaardigden in Nederland met figuren uit dc kringen der Indi sche ondernemers bijgedragen. Wel wordt vastgehouden aan de op vatting, dat zoveel rtlogelfjk langs vreed zame weg tot een oplossing moet wor den gekomen. Men ziet in Amerikaan se economische kringen zeer belangstelr lend uit naar rapporten, welke momen teel* buitei; de. commissie der consulaire rapporteurs in Indonesië worden opge steld. Meer en meer acht men in de Ver. Staten een zelfstandig Indonesië op basis van de bekende Decemberrede van H.M. de Koningin ook voor Ameri ka zelf van verdragende betekenis. Ook bij het streven hiernaar wil men de Nederlandse regering ter wille zijn. volgende week in de Schouwbuig enkele Ier dit (seizoen niet als. declamatrice zal voorstellingen geven van ,De D^ns in optreden, doch bij enigf gezelschappen Geluk" (Sag' beim Abschied leise Ser- gastrollen zal vervullen. Het doorgaan vus) muziek van Robert Stolz, in een is volkomen verzekerd, al zijn er nog nieuwe Nederlandse bewerking van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurlch. Aan deze voorstelling werken mede. Paul Harden, Ruth Rhoden, Clairy, Chris Reumer, Otto Aurich, Hetty Ruys, Ad Heerings, Dolf Andrea, e.v.a.. terwijl Pim de la Fuente wederom als dirigent zal optreden. In ,,Sag' Beim Abschied leise Servus" zal Paul Harden zijn 40-jarig jubileum vieren en tevens het feit herdenken, dat hij 20 jaar in Nedèrland optreedt BONKAARTEN HALEN. Maandag zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft tussen de 87-000 en 92.000. - Medenemen alle- stamkaarten en dé titelstroken van de bonkaart 709 waar aan zich de inwisselingsbón bevindt.' Onze stadgenoot, de heer G F. C. Bakker, is benoemd tot tijdelijk hulp prediker van de Ned. Herv. gemeente te Hillegersberg.. De heer Bakker, die'deze benoeming heeft aanvaard, blijft zich echter beroepbaar stellen als predikant in de N.H. Kerk. De opbrengst van de collecte op het station alhier, gehouden op 17 Sep tember j.l. voor het personeel in dienst UIT DE RIJNSTREEK alphen Huldiging kantonrechter Zoals'W(j dezer dagen reeds berichtten, gaat de Kantonrechter per 1 October a.s, heen Wij vernemen thans, dat zich alhier een comité heeft gevormd onder-voor zitterschap van de Kantonrechter- plaatsvervanger Ch. Bannier, dat mr. J. H. W. Nicolaï in een plechtige af- scheidszittlng op 30 September wil hul digen en hem een afscheidsgeschenk aanbieden. Het zal de scheidende'die dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. BOSKOOP. Feestavond V. en A.Y. „Boskoop". ;Ter gelegenheid van het-behaalde kam- '"pioenschap, alsmede van het tot stand jcomen van het nieuwe voetbalveld hield Donderdagavond in het verenigings gebouw de V. en A.V. „Boskoop" een feestavond. De voorz./ de heer J. Booy, hield een iiileiding en heette de vertegenwoordi ger van lm gemeente-bestuur mr. J. F, Taat, alsmede de afgevaardigden van diverse voetbalverenigingen uit de omtrek hartelijk welkom. Hierna werd overgegaan tot de af werking van een met zorg gekozen pro gramma, hetgeen bestond uit muziek en zang, terwijl ook een tweetal toneel stukjes werd opgevoerd. Ook de ge houden verloting tot versterking der kas liep vlot van stapel. Ouderdomsvoorziening Vóór het bekomen van ouderdomsrente in ver band met de noodwetvoorziening ouden v&n dagen hebben zich indeze ge meente ruim 200 personen aangemeld. Bodegraven Medische Dienst De Zondags dienst wordt waargenomen door dr. C. G. A. van Beek. Wijkverpleegster zuster G. Kool, Stationsweg 11. (IAZERSWÓUDE VVoning-co,mmissie In de Commis sie van de Woningruimtewet zijn geko zen, voor het Dorp, de heren: 'N. J. Dekker, W. Slootweg. P. Fase, J. J. van Vliet en C. Matze en voor de Rijndijk de heren: M. Heimans, A. A. de Jong, G. van Ommering, P. B, Beers en A. F. Demoed koudekerk Avondschool Om tot het doel te ge-l raken om een avondschool op te richten Werd ec-n samenkomst belegd ln het schoolgebouw der Chr. Nat. school. De heer h J. Kerkhoven, opende met een wel komstwoord en zette uiteen het doel van de avondschool. De Nederlandse taal en rekenen zullen de hoofdvakken vormen, terwijl er een utu- per week zgn. vormend onderwijs zal ge geven worden. Bij monde van de cursis ten bestond er ook belangstelling voor een cursus In Engels, wiskunde, boekhouden en kennis van land en volk. Aan einde van deze vergadering na men de onderwijzers proef van de kennis der leerlingen, Over het algemeen viel dit mee, de vragen werden voldoend beant woord. LEIDERDORP Raadsvergadering De raad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester v Diepeningen. Onder de ingekomen stuk. ken was een schrijven van een aantal zwemmers en zwemsters. De heer Ver meulen merkte op, dat zeer tot zijn vreugde de zwemsport ook in onze ge- plaatsen te verkrijgen. Parterre ,is ech ter reeds uitverkocht. Weldra zaï de plaatsbespreking plaats vinden. Liefhebbers, haast U. BENOEMING BIJ HET ZENDINGS- BUREAU. Tot chef Van het personeel van "het Zendingsbureau te Oegstgeest., is be noemd de heer J. A. Mulder, secretaris van de kerkeraad der Ifed. Herv. Ge- meen te te Amersfoort Sinds 1 Januari meente veel beoefenaars heeft en vroeg 1946 van deze functie vrijgesteld .werd of tot verbetering van de zwemgelegen- de heer Mulder vanaf die datum tevens benoemd tot administrateur van het. Classicaal Bestuur van Amersfoort. RIJKSMUSEUM VOOR GESCHIEDENIS DER NATUURWETENSCHAPPEN. Het voormalige Nederlands Historisch Natuurwetenschappelijk Museum, dat gevestigd was in de aam de Steenstr'aat grenzende vleugel van. liet oude Acade- misèh Ziekenhuis en dat bij het bom bardement van 4 December 1944 zwaar beschadigd werd,, wordt Dinsdag- 30 de zer heropend, zij het onder een nieuwe naam, het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen. Maandag a.s. zal uitsluitend in in tieme kring het feit worden herdacht, dat mej, C. van den Berg voor 25 jaar der Ned Spoorwegen tot bestrijding der werd aangesteld als Fröbelonderwii - -es TBC bedroeg f. 1053.45. I aan de R.K. School Lusthoflaan, heid nog iets kon worden gedaan. De voorz zegde overweging toe. Aan de commissie, die met de samen stelling van een nieuw Reglement van orde is gereedgekomen werd door de voorz een woord van dank gebracht, Tot het nazien van de gemeent.ereke- ning 1945 werden door de raad aange wezen de heren Kuilenberg. Snel en v. Winkel* Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand wprd benoemd de heer G, A. de Buijne Het volgende agendapunt, een voor stel tot- het uitvoeren van verschillende herbestrating gaf aanleiding tot uit- voerigenfespreking. Dit voorstel behelst in -eerste^ aanleg herbestrating van een deel van- 'de Achthovenerweg, waarna de klinkej&sgtrating zal worden vervangen dóór keien- De vrijkomende klinkers, die nog in goede staat zijn. zullen dan kun nen dienen voor de aanleg van de Van der Doesstraat en Voor verbetering van de Koningstraat e.a. De voorz. beant woordde verschillende opmerkingen en bezwaren. Het voorstel werd vervolgens zonder stemming aangenomen. Een verzoek van de Sportstichting aan B. en W. om verhoging van de subsidie voor 1947, zulks in verband met het'in gereedheid brengen van het speel terrein en het maken van zwemgelegen- heid, waarbij B. en W- aan de raad voorstelden dit verzoek in te willigen, vroeg de heer Vermeulen, die zich overigens verheugde in de opening, van de speeltuin of deze nu misschien ook op Zondagen, b.v. des namiddags kon wor den opengesteld De voorz. antwoorddé hierop, dat, de statuten van de Sport stichting zich hiertegen verzetten. De heer Gijzel bracht hulde aan de initia tiefnemers voor het speeltuinwerk. De heer Snel had bezwaar, dat de Sport stichting gelden besteedde, weljce niet vooraf dóór de raad waren toegestaan. Na beantwoording door de voorz, werd conform het voorstel besloten. Het enige punt dat vervolgens nog uitvoerig werd besproken betrof de wo ningbouw. Het ging eerst over de 27 arbeiderswoningen met winkel, waar voor dezer dagen een heraanbesteding plaats vond. Alle leden vertelden hier over het hunne. Ten slotte zei de heer v.d, Stoel namens de Prot. Chr. raads fractie over dit punt stemming te vra gen. Hoewel zij hun stem niet aan het voorstel wilden onthouden meenden zijj dit- te moeten doen in verband met de grote consequenties aan deze zaak ver bonden. Alle ledenbleken vor de uit voering van het werk. Over een andêr onderdeel van dit punt n.l, de 'bouw van middenstandswoningen en daarme de in verband staande onteigeningspro cedure tot verkrijging van de hiervoor benodigde gronden, had de raad geen bedenkingen, doch wel wenste men nog enige inlichtingen welke in besloten zit ting werden verstrekt. Er waren verder geen punten voor behandeling. roeloearendsveen. Gouden huwelijksfeest Voor het echtpaar J. Hölscher en A. Hölscher 'Spruit zal het op 8 Oct. as. de dag zijn dat z!1 voor 50 jaren ln de echt verbon den werden. Beide genieten nog een uit stekende gezondheid. Katholieke Arbeidersbeweging Op waardige wijze hebben de leden van de arbeidersbeweging het wlaiterprogram ge opend. Na het zingen van het strijdlied, werd in een gloedvolle en boelen4e rede, de noodzakelijkheid van een goede ontwik keling vóór de arbeider uiteengezet. Im mers bij de medezeggenschap ln een eventuële publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie moet de arbeider klaar zijn om ook werkelijk te kunnen medespreken. Bésloten werd om een avond voor de vrou wen der leden te organiseren, opdat ook." deze een goeci Inzicht in de organisatie zouden verkrijgen, ©oordat vanwege de tijdsomstandigheden vele tuinders en zij die op het tuindersbedrijf werkzaam zijn overgaan naar de fabrieksarbeid werd be sloten om een plaatselijke afdeling fa brieksarbeiders op te richten Na een ge animeerde rondvraag volgde op gebruike lijke wfjze sluiting. waddixxveen De collecte van 17 September t.b.v. de t.b.c.-bestrijding onder spoorweg personeel heeft f. 57.44 opgebracht. Beroving. De boterhandelaar H. K. alhier heeft bij de politie aangifte „ge daan van ontvreemding van een porte feuille met f. 600.en verscheidene botercoupures. Volgens zijn zeggen werd hij op de weg van Amsterdam naar huis onder de gemeente Leimuiden door M.P aangehouden, die beweerden hem te moeten controleren op eventueele zwarte handel. De portefeuille met inhoud werd onder bedreiging van een vuurwapen afgenomen, onder mededeling, dat hu' deze bij de politie te Waddinxveèn kon afhalen. Tot op heden zijn de „heren'" evemvel niet verschenen. UIT DE OMSTREKEN H1LEGOM. Tekort aan sportterreinen Het staa er met de sport- en gymnastiek- beoefening in Hillegomm niet bijzonder rooskleurig voor. De animo is groot ge noeg, en Hillegom telt data ook ver scheidene bloeiende verenigingen. Maar die zyn bijna zonder uitzondering slecht gehuisvest. De derde klasser, Hillinen, is eigen lijk de enige, die een behoorlijk terrein heeft, maar de hoognodige uitbreiding is onmogelijk. De v.v. Hillegom zit aan het eind van dit seizoen zonder speel veld. De R.K.V.V. Concordia heeft even eens een eigen terrein, maar veel te klein. SIZO (Zaterdagmiddagcompeti tie) zwerft van her naar der. In de buurtschap Hillegommerdyk schijnen ook plannen te bestaan» tot het oprich ten van een club, maar ook daar heerst terrein nood. De gymnastiekverenigingen zijn er al niet veel beter aan toe. De twee grote verenigingen, Concordia en Jahn, met verscheidene afdelingen en honderden leden, beschikken niet over geschikte huisvesting. Concordia heeft een houten noodgebouw kunnen zetten, dat. voor lopig in de behoeften voorziet, maar Jahn weet niet, waar ze deze winter oefenen moet. Het EHBO-gebouw, waar in dit totnogtoe zo goed'en kwaad als dat ging, gebeurde, zal ze deze winter niet kunnen krijgen. Een andere be hoefte, waarin dient te worden voor zien, is het dringend .gebrek aan kin derspeelplaatsen. Er is slechts één kin derspeeltuin, aan dé grens der gemeen te. Maar in het centrum, waar het ten gevolge van het drukke verkeer voor de kinderen gevaarlijk spelen Is, zün de speelruimten afwezig. Wat er (tydelyk) was, de voormalige parken, is thans weer afgerasterd én niet meer beschik baar. In het belang van de lichamelijke opvoeding en de veiligheid der jeugd te Hillegom is het gewenst, dat vóór heb a.s. zomerseizoen ln deze behoeften kan worden voorzien. KATWIJK AAN ZEE. De collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis gehouden heeft alhier op gebracht f.670. KATWIJK AAN DEN RIJN. Eet meer groente Vanwege de steeds toenemende aanvoer van bloemkool, an dere koolsoorten en najaarsproducten zal de Groentenvelllng vanaf as. Mlandag iedere dag, behalve Zater dag, veiling houden. Voor de huismoe ders om van te watertanden! lissé. Medische Zondagsdienst Deze wordt) Zondag a.s. waargenomen door dr. H. A,. Holl. OEGSTGEEST. Bazar Kleuterschool. Zoals bekend, is reeds geruime tijd. het gebouw van de Gevers-Deubz-kleuterschool te klein om net groot aantal leerlingen onder te- brengen, waarvoor plannen in vergevor derd stadium ziin gekomen om een uit-, breiding te verkrijgen, Uit de bestaande Oudercommissie is nu een werkcomité gevormd met het doel om te korpen tot verfraaien van de bestaande lokalen en aankleding van het niéuw te bouwen gedeelte dezer schóól. Voor dit doel zal volgende week drie dagen een bazar worden gehouden in Irene, waarvoor, naar wy vefnemen, reeds grote mede werking is ontvangen en ook toegezegd, zodat verwacht mag worden dat deze bazar zal slagen. WASSENAAR. De familie M. deed aangifte van diefstal van wasgoed uit de achtertuin van haar woning aan de Hogeweg. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Doelman én Janse. AGENDA zaterdag: Casino-theater: Lezing van de heer W. de Vogel over „De ontwikkeling van de tekenfilm" op uitnodiging van het Loldse Volkshuls, 4.30 uur. StadszaalJonge Kerk-appèl. 3 uur na middag. t\ Gerecht- 10: Tekententoonstelling Cur sus. Langestraat 6769 2-^5 uut nam. Zondag. Gerecht 10: Geünieerde Loge van Theo sofen. 10y2 uur voorm. Schouwburg „De Haghespeiers". .Blonde Greet".. 8 uur nam. maandag: R.K. Kerk (Kam. Onneslaan)lezing voor nlet-katholleken. Spr. pater Wijnand Sluys, 8 uur nam. Pieterskerk: Orgelavond Felko Asma. 8 uur nam. de bioscopen. Trianon „Het verloren Weekend" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2,30, 4,30 7 cn 9J5 uur. overige dagen 2,30, 7 en Ö.30 u. Casino „Parasieten" (18 Jaar) Zat.; en Zond. 2,30 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Rex .3et legioen van Zorro" (14 J.) Zat. en Zond 2,15, 4,15 7,15 'en 9,15 u.; overige dagen 2,15, 7.15, 915 uur. Luxor „De wenteltrap". (18 Jaar) Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Lhlo ,J)e verdachte" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Gréenway (Voorschoten) Vrijd Za terdag en 'Zondag „De Spooktrein" (14 1 Jaar). Vryd. 8 uur; Zaterd. 7 en 9,15 u.: I Zond. 2j/2, 7 en 9 1/4 uur; Maand, t/m Donderdag 8 uUr „Caesar en Cleopatra". Cle<?po»tra". De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren van Bockel, De Graaff, Kors en Verbruggo. Tj Oegstgeest door dr, Hugenholtz, tel. 20390. De zondagsdienst der dierenartsen te Lelden wordt morgen waargenomen door de heren H. J. Stol en W. Weening. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 20 September 13 uur tot Zaterdag 27 Sep-' tember 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en d» Doeza.Apotheek. Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door ,de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3