Rond de zitting der Verenigde Naties „Héél Indonesië wenst onafhankelijkheid" Waarheen WEERBERICHT Nederlandse ambtenaren moeten langzaam terug treden M Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt Onze verliezen 86ste Jaargang ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1947 No. 26193 «is» LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menfchorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singe) 1,'Leldenv.- Giro no.: 570^5 Na de eerste wereldoorlog werd na de mislukking van de beide vredescon ferenties in Den; Haag de Volkenbond opgericht. Met een zeker idealisme werd aangevangen, maar de harde werkelijk heid torpedeerde alle goede bedoelingen en de Volkenbohd werd ten slotte een volslagen fiasco. By afloop van de tweede wereldoorlog zou nogmaals een poging worden ge waagd. om de wereld, die naar vrede smachtte dichter te brengeh hij dit ideaal, In de plaats van de Volkenbond kwam nu de Organisatie der Verenigde Naties. Een andere naam voor hetzelfde doel! Spoediger dan destijds bij de Volken bond schijnt voor deze nieuwe organi satie echter het beslissend moment te naderen van: te zijn of niet te zijn. We zouden ons althans al heel erg moeten vergissen, wanneer niet binnen zeer korte tijd het vonnis over deze her nieuwde poging om de mensheid te red den uit dé handen van Mars zal vallen. De 55 naties, die lid zijn van de UNO, zijn wederom te Washington bijeen en het laat zich aanzien, dat nu de kracht proef inzake de levensvatbaarheid dezer organisatie zal worden geleverd. Een jaar van mislukkingen op vrijwel ieder gebied, dat werd, betreden ligt aohter ons. Men mag nog zo optimis tisch zijn, nog zo idealistisch zijn aan gelegd. niet_te ontkennen valt nu een maal, dat practisch gesproken geen en kel vraagstuk tot een bevredigende op lossing is gebracht. Het politiek eigen belang der naties heeft meer en meer de overhand gekregen en in een der gelijke sfeer zijn geen „zaken te doen". De grootste misgreep bij de regeling van het Handvest is wel geweest de in stelling van het veto.-recht voor de grote vijf. al heette dit dan gebaseerd te zijn op de realiteit. Niemand heeft echter destijds kunnen voorzien, welk misbruik daarvan gemaakt zou worden Dank zij dit veto-recht hebben de Sov jets vrijwel iedere beslissing kunnen ontzenuwen. Van de zijde der kleine naties is fei-* telijk van de aanvang af tegen dit recht geopponeerd, de stelling verdedigend, dat niet de macht, doch het recht moet zegevieren. Hoe juist dit op zichzelf ook moge zyn. de groten hebben dit nimmer willen erkennen, vasthoudend aan hun machtspositie. Toch is de gang van za ken zelfs voor de meest grote meerder heid van de „big Five" een, zodanige ge weest, dat ook zij tot het inzicht zijn gekomen.' dat er verandering moet ko men wil de UNO niet ter ziele worden gericht- Helaas zijn zelfs deze landen nog niet bereid om het veto-recht ge heel op te geven maar dat beperking van het gebruik noodzakelijk is gewor den. dat wordt tenminste ingezien. De Sovjets willen echter van geen wijken weten dat is zonneklaar bewezen, nu van Amerikaanse zijde een officieel voor stel is gedaan om gebruik van'het veto recht aan banden te leggen. Moskou wjjst dit met de meeste beslistheid van de hand en, hoewel het nog niet is ge zegd, de conclusie lijkt niet te boud, dat bij aanneming van het Amerikaanse voorstel Sovjet-Rusland het lidmaat schap wel eens zou kunnen opzeggen; in dat geval natuurlijk gevolgd door zijn satellieten. Een geste, die de wereld in twee partijen zou verdelen, die lijnrecht tegenover elkaar zouden staan. Met alle funeste gevolgen daarvan Te verbazen behoeft men zich over het Sovjet-standpunt intussen niet, want dit stelsel is immers louter en alleen op macht gebaseerd. Blijkbaar wil Washington echter de Sovjets dwingen om volkomen kleur te bekennen, want naast het voorstel tot breideling van het veto-recht hebben zij een ander voorstel gedaan, dat goedbe schouwd. de Veiligheidsraad die niet tot besluiten in staat bleek, elimineert en vervangt door een nieuwe commissie, bestaande liit alle leden der UNO. die bereid zijn om de consequenties té dra gen van actie tegen agressie. Marshall, de oude militair schijnt van mening te zijn dat ook in de politiek de aanval de beste methode is vóór succes! In de scherpste vormen heeft de Rus sische vertegenwoordiger Wysjinski in middels de Amerikaanse voorstellen reeds afgewezen in een rede. die totaal afbrekend moet worden genoemd, zon der enig ODbouwend element. Orato risch was hij op dreef, doch met dema gogie is het echter nu eenmaal niet mo gelijk de wereld te helüen. De tegenstellingen spitsen zich even- wel zodanig toe. dat men mag aanne men dat thans daar te Washington be slist zal worden over het al dan niet voortbestaan van de wereldorganisatie, die bestemd was het lot-der mensheid te bestieren. Is het samengaan van alle landen tot heil van .het geheel dan werkelijk een utopie? VERSTREKKENDE VOLMACHTEN VOOR OFFICIEREN IN INDIA. Lorei Mountbatten, de gouverneur- generaal van India, heeft alle officieren en onderofficieren van het leger van India gemachtigd, met de waoenen on te treden tegen iedereen, die zich schul dig maakt aan het veroorzaken van ongeregeldheden. Zelfs zullen zij de schuldigen mogen doodschieten. Verder zijn alle officieren en onder officieren bevoegd verklaard tot het arresteren van schuldigen zonder in het bezit te zijn van eexi bevel tot inhechte nisneming, en het verrichten van huis zoekingen zonder speciale opdracht daartoe., KOELERE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking met slechts hier en da-ar enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid en, West. Koelere nacht. Morgen overdag in het N.O. van het land lagere temperatuur. 21 SEPTEMBER. Zon op: 6.22 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 14.29 uur; onder: 21.40 uur (22 Sept EK). Hoogwater te Katwijk te 8.03 en 20.24 üur; 22 Sept 8.49 en 21.17 uur. Het veto-recht In* de algemene vergadering der V. N. Is de aanval op het veto-recht voortge zet. De Argentijnse vertegenwoqjfdiger Jose Arce had al een resolutie voorge steld, volgens welke een conferentie bijeengeroepen moest worden om het veto-recht afgeschaft te krijgen. Mevr. Laksjmi Pandit (India) wenste, dat van het veto-recht cp bescneidener wijze gebruik gemaakt -zou worden, mÈ&ar wijziging, van het handvest achtte zij op het ogenblik ongewenst. Voorts "heeft gesproken Koezma Kise- lef (Wit-Rusland), die zich aansloot bij Wysjinsky wat betreft diens aanvallen óp „oorlogshitsers". Hij merkte op: „Laat ons niet vergeten, dat atoombom men aan de ene zijde beantwoord .kun nen worden met atoombommen aan de andere zijde. En nog iets meer". Kiselef sprak vijftig minuten. Harry Lawrence, de afgevaardigde van Zuid-Afrika, sloot zich aan bij de j critiek c.p het gebruik van het veto en antwoordde op de door Wisjinsky geuite I beschuldigingen met betrekking- tot de Indiërs in Zuid-Afrika. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Oesten Unden- drong aan op toe lating tot de V.N. van alle landen die zulks hebben verzocht en cp een veel- vuldiger gebruik van de diensten van het secretariaat der V.N. inplaats van vorming van speciale commissies van onderzoek. De Griekse afgevaardigde, Dendramis, wees er® op, dat de hulpverlening door Engeland en Amerika op verzoek van Griekenland geschiedt en geen onwet tige inmenging in Griekse aangelegen heden betekent. DE COMMISSIE VAN ORDE. De commissie van orde heeft met 10 tegen 3 stemmen en één onthouding besloten de kwestie van de toelating van nieuwe leden op de agendate.plaatsen. Het is een Australisch voorstel, Dr. Evatt verklaarde, dat hij wenste te zien uitgemaakt of de algemene vergadering dan wel de Veiligheidsraad in laatste instantie bevoegd is over de toelating van nieuwe leden te beslissen. De Sov jet-unie stemde tegen. Vervolgens' kwam het Argentijnse voorstel ter sprake inzake, afschaffing van het vetorecht. Gromyko zeide dat alle pogingen in .die richting vijandig jegens de Sovjet-unie waren. HJj is tegen I elke stap om de eenstemmigheid der -grote mogendheden te doen verdwijnen omdat de Sovjet-unie geen vertrouwen heeft in de „objectieve houding" zelfs niet van de meerderheid in de VN. De Britse afgevaardigde, sir Hartley Shawcross, achtte het niet- opportuun thans een algemene conferentie over de veto-kwestie te houden, doch zeide het recht om een dergelijk voorstel te be spreken niet te kunnen betwisten. De commissie van orde besloot met 9 stemmen tegen 2 (Sovjet-unie en Polen) en drie onthoudingén het Argentijnse voorstel op de agenda der algemene ver gadering te plaatsen. Marshall zal morgen een onderhoud hebben met «president Truman. Abessynië zal de Soedan-kwestie aan de orde stellen. De Parijse conferentie Zweden en Zwitserland hebben hun bezwaar ingetrokken tegen het deel van het economische rapport inzake het plan-Marshall waarin wordt aanbevolen een permanente organisatie in het leven te roepen voor toezicht op de uitvoering van het plan. De weg is dus thans vrij voor de unanieme goedkeuring van het betrokken deel van het rapport. Het ge hele rapport zal worden goedgekeurd op de slotvergadering van Maandag a.s. Het ontwerp is op één punt geamen deerd. De meerderheid der delegaties met inbegrip van de Engelse, gaf er n.l. de voorkeur aan uit het rapport weg te laten de opsomming van landen, die zich scharen achter de Franse verkla ring inzake de noodzakelijkheid van een Europese tclunie. Men was van gevoe len, dat het beter - was deze lijst van landen niet cp te nemen, daar niet alle landen er cp zouden zijn voorgekomen. Afgezien van de behoefte aan- kapi taalsgoederen, die in het rapport op 4.8 milliard dollar \vor-dt geschat-, zal het nadelig saldo op de betalingsbalans van Europa met het Amerikaanse continent voor de komende vier jaar 17.7 milliard dollar bedragen. VOOR 'n talryk gehoor heeft de Oost -Ind. Minister van Binnl. Zaken, Z. E. Anale Agoeng Gde Agoeng in Den Haag 'n rede gehouden over verschillen de problemen van interne aard, waarvoor de jonge staat zich gesteld ziet. Voor alles verklaarde hij, dat „hei nu voor een ieder duidelijk vaststaat, dat de bevolking van héél Indonesië zo spoe dig mogelijk de onafhankelijkheid wenst, al wil men deze onafhankelijkheid op verschillende wijze bereiken. De Republiek Indonesia, dab wil zeggen Java en Sumatra, tracht deze onaf hankelijkheid te bereiken door revolutie en Ngeweld, terwijl de andere gebieden hetzelfde doel willen bereiken langs an dere weg, de weg van het overleg. „Géén geweld, maar overleg". Doch het zij goed begrepen, dat het de wens van élke Indonesiër is, of hij nu in Djokja woont of in Makassar, of wéAr dan ook, zo spoedig mogelijk zijn onafhankelijkheid te krijgen Er mag geen twijfel bestaan omtrent het feit, dat in diepste wezen het gehele Indo nesische volk eensgezind is wat betreft het bereiken van zijn onafhankelijkheid. Men wil niet meer terug naar een koloniaal tijdperk,, en verfoeit elke vorm van kolonialisme. DE WIJZE WEG. EN ging in Oost-Indonesië besef fen, dat samenwerking met Ne derland de wijze weg was om het land te dienen. Dat geschiedde doelbe wust, omdat" men inzag dat Nederland als een kleine mogendheid ftooit impe rialistische neigingen zou kunnen uit voeren ten opzichte van een land dat in bevolking en omvang van grondgebied ver zijn meerdere is. De geschiedenis leert, dat met kleinere landen beter samen te werken valt dan met grotere machtige landen. Deze doelbewuste sa menwerking brengt -jnet zich mee, dat men gaarne wil vergeten wat in het koloniale tijdperk naast goeds ook vaak kan slechts gebeurde. Men wilde eerlijk met de Nederlan ders een nieuwe maatschappij stichten. Doch deze aanvaarde samenwerking be oogde geenszins het elimineren van de nationaliteitsgedachte of het verzwak ken van het streven naar volledige onafhankelijkheid". De Nederlandse delefttie bij de- algemene vergadering van de Verenigde Naties tijdens de openingszitting. Van rechts naar links: mr. J H. van Royen, jhr. mr. J. W. M. Snouck Hurgronje, mr. J. A. W. Burger en prof. mr -dr. L. J. C. Beaufort O.F M. (Foto ANP-Aneta). AMBTENAREN ALS BESTUURSADVISEURS. De positie van de Nederlandse amb tenaren besprekend, verklaarde spr.,dat het in enkele gebieden mogelijk is op de overdracht te doen geschieden zon der dat het nodig is de zelfregerende gemeenschappen te doen bijstaan door Ned. bestuursambtenaren. Op plaatsen, waar dit nog wel het geval is, treden zij op als bestuursadviseurs. In princi pe treden, waar het enigszins mogelijk is, de Nederlandse bestuursambtenaren langzamerhand terug uit hun gezags- functies. Voor vele bestuursambtenaren is het wellicht moeilijk zich hieraan te wennen, vooral voor de ouderen, die reeds samengegroeid zijn met het oude stelsel. Niemand en zeker ik niet, aldus spr., zal het hen kwalijk nemen, wanneer zij niet direct kunnen wennen aan de nieuwe verhoudingen en het zal hen zelfs niet kwalijk genomen worden, wanneer door onwetendheid fouten ge maakt worden. Doch wel zal het de mensen kwalijk genomen worden, die zieh cöute que cöute willen vastklampen aan .het ,oude" en opzettelijk de nieuwe toe standen en verhoudingen willen ne geren en nog steeds In de waan le ven. dat „het vroeger toch zo mooi en beter was". Zo'n houdjng kan door de staat Oost-Indonesie zeker niet getolereerd worden. MEER^ MOGELIJKHEDEN. VOLGENS- spreker ligt juist in het werk van 'n bestuurs-adviseur veel meer mogelijkheden dan wanneer 'n bestuursambtenaar optreedt als gezag drager. Men kan dan aan zijn werk meer inhoud en karakter geven en In deze verhouding kan juist tussen het ervaren en goed opgeleide Nederlandse personeel en de hoofden der zelfrege rende gemeenschappen een band en een sfeer van wederzijds vertrouwen ontstaan. In het kader van deze redenering kan spr. er -zich niet mee verenigen dat de Indologen-opleiding voor Ne derlanders weer wordt geopend. NAAR SPOEDIGE OPLOSSING. DE Indonesiërs gaan thans de# ver antwoording dragen voor de be stuursvoering en karaktervolle Hollanders, die dé geest van de. tijd ver staan, zijn nodig als bestuursadviseurs. En deze karaktervolle mensen moeten gezocht worden in alle lagen van de samenleving, zonder dat een specialis tische opleiding als eis wordt gesteld. De minister besloot met de woorden: „Ik smeek de bede van de Allerhoogste af, dat het Indonesische vraagstuk spoe dig zijn oplossing moge krijgen tot heil van het volk van Nederland en dat van Indonesië. En deze oplossing kan alleen gegeven worden wanneer wij eendrach tig naar hetzelfde doel streven". BINNENLAND. In verband, met de herdenking van de bevrhdlng van Nijmegen mocht de burgemeester van Nijmegen -gisteren te legrammen van gelukwens en vriend schap. In verband met de verjaardag van de bevrijding van de stad. van Generaal Gavin, generaal van de 82ste Airborne Divisie, ontvangen. Vandaag zullen te Nijmegen officiële herdenkingen worden gehouden op het Amerikaanse en het Engelse kerkhof. Gistermiddag Is te Rotterdam de eerste internationale conferentie van het amateurtoneel* begonnen. Gedelegeerden, van België, Groot Brittannlë, Denemar ken, Frankrijk Nederland. Tsjecho-Slo- wakije en Zweden zijn -aanwezig. Tot voorzitter van de conferentie werd gekozen de heer Geoffrey Whitworth, president of the British Drama league. H.K H. Prinses Juliana heeft vde nieuwe kommandènt van het Leger des Heils in Indonesiëkolonel en mevrouw Kebblnk. In het paleis te Soestdiik in audiëntie ontvangen. Onder zeer grote belangstelling o.m. van de Minister van Oorlog Lt. Kol. A. H. J. L. Flévez, het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch en vele militaire auto riteiten, w.o. generaal Doorman sous chef van de Gen. Staf, heeft het regiment stoottroepen gisteren in Den Bosch of ficieel zijn derde verjaardag gevierd. De 500 Engelse bezoekers.' bestaan-' de uit leden fan de British Airborne Di vision en uit familieleden van in Arn- jhem en Oosterbeek gesneuvelde Alrbor- nes, hebben gistermiddag op hun terug reis naar Engeland een bezoek' gebracht aan Gouda. De huldiging van prof. R. Caslmlr ter gelegenheid van ziln 70ste verjaardag zal plaats hebben op 29 September te 14.30 uur ln de aula van het Ned Ly ceum.'Willemstraat 40. Den Haag. hage. De commissie van 5 leden uit het Amerikaanse Congres die een bezoek aan Wést-Europa brengt ter bestudering van de toestanden ln versohlllende landen voor een economisch rapport aan het Huls van Afgevaardigden. Is gistermorgen ln Am sterdam aangekomen en officieel ont vangen. Gistermorgen hield de Broeder schap der notarissen in Nederland de jaarlijkse algemene vergadering ln de Schouwburg te Zwolle, onder voorzit terschap van dr. Ph. B Libourel. Besloten werd het volgend Jaar ln Leeuwarden samen te komen. Tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen nota ris B. H. Vaags te Zutphen en gekozen notaris F. M. van Hasselt te 's Graven- De Provinciale Staten vaVi Zuld- Holland zijn bijeengeroepen ln gewone zitting op Dinsdag 25 November te elf uur. De Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst is behoudens koninklijke machtiging, voornemens de leeropdracht voor de Bijzondere Leerstoel, welke zij te Utrecht had Ingesteld, en welke "destijds door dr, W. Mengelberg bekleed werd, te wijzigen in: „Cultuurgeschiedenis der mu ziek", Gelijk bekend, is prof, dr. Eduard Reeser bestemd deze leerstoel te bekleden. Deze zal 29 dezer zijn inaugurale rede. houden. Bil beschikking van de Minister va,n Justitie ls ingesteld een commissie met opdracht een onderzoek ln te stellen om trent de wettelijke voorzieningen, welke op het stuk van het toezicht op particu liere kindertehuizen en pleëggezlnn?n zul len dienen getroffen te worden. Voor zitter is mr. j. Overwater. BUITENLAND. Te Saint Pons (Frankrijk) ls een sneltrein op een goederentrein gelopen. 20 personen liepen ernstige verwondin gen op. Het Franse militaire bestuur in Baden Baden heeft besloten van de Franse sector van Berlijn een afzonder lijke staat te maken. zodat vertegen woordigers uit deze sector alle interzo nale bijeenkomsten kunnen bijwonen. Prins Moezzafar Flroez. die onthe ven is van zijn post als Perzisch ambas sadeur te Moskou,Is, naar polltle-auto- ritelten te' Teiheran meedelen, verdwenen. De oud-burgemeester van New York en leider van de Unrra Laguardla wordt steeds zwakker en de doktoren geven geen hoop meer. De vice-voorzltter van de minister raad van Ceylon heeft op een bijeen komst te Colombo verklaard, dat Ceylon evenals' andere Britse dominions tegen Februari van het volgend jaar ..volle dige vrijheid" zal genieten. Naar gemeld wordt, heeft de Sovjet bewaking het wrak van de „Gnelsenau" thans weer verlaten en zijn de Deense slopers vrij. Te Buenos Aires ziln elf personen gearresj:eerd. verdacht van medeplich tigheid lV aan een aanslag op de vrouw van hét staatshoofd van Argentinië. Pe- ron 'Van de politieke verdachten ln Grlefcqpland, die naar eilanden in de Aegeïsohe zee zijn gedeporteerd, zullen er. opnieuw 2.000 worden vrijgelaten. Enige„dagen geleden zün er 900 vrijgela ten eh naar Griekenland teruggebracht. Duizend ruiters van landelijke rijveren! gingen uit alle provincies hebben giste ren gedefileerd voor het Prinselijk gezin op het 'Paleis Soestdijk. Na afloop van het défilé begaven Z.K.H. Prins Bern hard en de Prinsesjes Beatrbd en Irene zich te paard naar het demonstratie- terrein aan de Veenhuizertol. waar de beste ruiters demonstraties gaven. (Foto ANP-v.d. W.) Consuls onderbreken plotseling inspectiereis TERUG NAAR BATAVIA. Dc Britse en Amerikaanse consuls, die op Republikeins gebied rondreis den, hebben hun inspectietocht plot seling onderbroken en zyn onderweg naar Batavia, waar zij vandaag Ver wacht werden. Donderdagavond zijn met .een Con- stellation-vliegtuig de Franse en Bel gische militaire deskundigen, die de# consulaire commissie zullen assisteren.' op KemaJorari gearriveerd. Het zijn Luitenant Claeys Boulaer, secretaris van de Belgische Ambassade te Den Haag, kolonel B. E. N. A, Servais, mili tair attaché van de Belgische ambas sade te Den Haag en de Franse kolonels Morrison en Faure. Luit Claeys deelde Aneta mede, dat de Belgische afgevaardigden tevens Paul vap Zeeland in de Commissie van Drie zouden assisteren. Hij achtte het waarschijnlijk, dat leden der commis sie van drie Indonesië zouden bezoeken. Nieuwe richtlijnen voor het K.N.I.P. BETERE ASPECTEN VOOR OPLOSSING VAN HET GESCHIL De Republikeinse legering heeft, na kennis genomen te hebben van de ge zichtspunten van alle politieke partijen, aan het werkcomité van de KNIP nieu we politieke richtlijnen voorgelegd om langs deze lijnen tot een vreedzame op lossing van het geschil te geraken. Men veronderstelt, dat deze nieuwe richtlij nen' morgen zullen worden gepubliceerd. Neutrale waarnemers in Batavia zien in de berichten van de afgelopen week een aanwijzing dat de vooruitzichten op' een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil be ter zijn dan ooit sinds het begin van de politionele actie. Het feit, dat de Verenigde Staten het derde lid van de Commissie van Drie zullen zijn is zowel in Nederlandse als in Indonesische kringen goed ontvan gen. Palestina en de Arabieren De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen hebben op een vergadering in Libanon besloten de Pa lestijnse Arabieren zoveel mogelijk te steunen wanneer de VN de aanbevelin gen van haar commissie van onderzoek inzake Palestina aannemen. De Arabi sche lancien zullen een in krachtige ter men vervat memorandum aan Enge land en de VS- overhandigen, waarin wordt verklaard dat bij aanvaarding door de V.N. van de aanbevelingen van de commissie van onderzoek de Ara bische landen onmiddellijk het geheime besluit, genomen op hun vorig jaar ge houden conferentie, ten uitvoer zullen braigen. Voorts zullen de Arabieren in Palestina worden geholpen bij de ver dediging van hun vaderland. De aanbevelingen waartegen de Ara bische liga protesteert zijn die met be trekking tot deling van Palestina of vorming van een statenbond. Volgens te Caïro ontvangen berich ten zijn legerofficieren uit de Arabische landen bezig in de buurt van Damascus een Arabisch leger van 50.000 man te oefenen om Palestina van de .Zionisten te» redden, DEFINITIE VAN DE TSJECHO- SLOWAAKSE REPUBLIEK De parlementaire commissie, die be last is met de opstelling van een nieu we Tsjecho-Slowaakse grondwet, heeft met 14 tegen 11 stemmen zich uitge sproken voor een definitie van de Tsje cho-Slowaakse republiek als „een sa menhangende staat van Tsjechen en Slowaken, twee onafscheidelijk ver enigde naties met gelijke rechten". Een voorstel tot verhoging van de kiesge rechtigde leeftijd van 18 tot 20 jaar werd verworpen. WALLACE BLIJFT DREIGEN. Henry Wallace heeft op een perscon ferentie t-e Philadelphia opnieuw ge dreigd een derde' partij te zullen vor men en hy heeft verklaard, dat de Ame rikaanse regering door het „reaction - naire kapitalisme" wordt 'gedomineerd en naar een oorlog -geleid wordt. „Wallstreet wil de wereld beheersen en maakt zich daartoe gereed" aldus Wallace. De Regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de af gelopen week de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3de kl. D. de Haan, uit Leeuwarden, 19 Aug." 1947, aan bekomen#verwondingen overleden; korp. mar. G. J. B. Mutsaers, uit- Venlo, gesneuveld op 26 Augustus 1947; mar. 1ste kl. M. R. Koster, uit Schaesberg (Limburg) gesneuveld op 5 Sept. 1947; mar. 1ste kl. H. Th. M. van de Ven uit Eindhoven, gesneuveld op 5 Sept. 1947; 1ste It. mar. H. A. L. Bila uit Maastricht op 11 Sept. 1947 aan bekomen ver wondingen overleden; korp. mar L. J. Dor uit Breda, gesneuveld op 13 Sept. 1947; mar. lste kl. P. C. van Dommelen uit Rotterdam, ge sneuveld op 14 Sept. 1947. Kon. Ned. Landmacht: 2de lt A. C. M. van Berckel 4 R.S. uit Den Haag, gesneuveld op 28 Aug. 1947bij Dolok Masihoel na ver missing); sold 1ste y. C. Klaver 'uit Winkel (N.H.) gesneuveld op 28 Aug. 1947 (na vermissing) bij Dolok Masihoel; korp, A. Palm vap RS. afkomstig uit Babberich (Gld.) gesneuveld op 28 Aug. 1947 bij Dolok Masihoel (na vermis sing); sold. W. Philips van 4 R.S afkomstig uit gem. Odoorn, ge sneuveld op 28 Aug. 1947 bij Do lok Masihoel (na vermissing); sold. C. van der Meulen van 2 R. V.A. uit Amsterdam, gesneuveld op 6 Sept. 1947 te Tjirandjang; sold. W. A. Banning, van 3-12 R I. uit Didam (Gld.) gesneuveld op 8 Sept. te Kampong Tjirea; op perwachtmeester J. J. Bakker van 3-8 R.V.A. uit Breda, gesneuveld op 8 Sept. 1947 te Garoet; sold. J. C. Jansen, van 1-8 R.V.A. uit Goirle, gesneuveld op 8 Sept. 1947 te Tasikmalaja; sold. J, Th. Os senblok van 3-8 R.V.A. uit Roo sendaal (Br.) gesneuveld op 8 Sept. 1947 te Garoet; sold. B. Oving van 3-12 R.I. uit gem. Bor ger (Dr.) gesneuveld op 8 Sept. 1947 omgeving Linggadjati; serg. F. Pol van 3-12 R.I, uit Leeuwar den. gesneuveld op 8 Sept, 1947, omgeving Linggadjati; sold, lste kl. J. H. Alles van 2-4 -R.I. uit Schermerhorn, gesneuveld op 9 Sept. 1947 te Pekalongan: sold. A. Kremer van 2-7 R.I. uit Hooge- zand, gesneuveld op 9 Sept. 1947 omgeving Ambarawa; solcj. J. Wil- lemse van 3 1 verk. reg. huzaren, uit Nijmegen] gesneuveld op 10 Sept. 1947 te Tjimahl; sold. L. de Graaf van 8 R.S. uit Voorschote" gesneuveld op 13 Sept. te Praboe- moelih (Sumatra Z.); sold. P. Kerkhof van 3-3 reg. jagers uit Rotterdam, gesneuveld od 13 Sept 1947 te Tjimahi; kap. H.#J. van Weynsbergen van instructieschool Prins Bemhard uit Loosduinen, gesneuveld op 13 Sept. 1947 te Bandoeng; sold. A. P. de Wit van 4 reg. grenadiers uit BeVerwijk, ge sneuveld op 13 Sept 1947 bjj Do- mas. Kon. Ned.-Indisch Leger: Am bon sold. 2d.e kl. inf. Z. Luhulima gesneuveld 8 Sent. 1947; mil. sold 2de kl. Inf. E. Peltzer. uit Indië gesneuveld op 10 Sent 1947; Am bon sold. 2de kl. inf. J. Siahaya, gesneuveld op 11 SeDt. 1947: Me- nadonees sold. 2de kl. inf. D. Ru- memper. gesneuveld op 11 SeD» 1947: sold, lste kl. vechtw. W Willemsen uit Enschedé, gedood dooi- eigen vuurwapen tijdens (ac tie op -12 Sept. 1947; Soendanee? sold. 2de kl. Inf Sana. gesneuveld on 26 Aug. 1947.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1