„Enquête naar Regeringsbeleid '40-45" Marshall dient ter V.N. plan in om „de vrede te redden" WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Jhr v. d. Goes acht haar een algemeen belangd De nieuwe bonnen Kwartaal-abonnementen Bollenstreek juicht de komende busverbindingen toe Met een enkel woord Wölê JaafgaHg DONDERDAG 18 SEPTEMBER T947j So. 26188 LEIDSCH Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. esn Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Besluiten inzake de agenda De eerste spreker in de gedachtenwis- seling ter algemene vergadering der Verenigde Naties was gisteren de Mexi caanse minister van buitenlandse za ken die zijn rede in het Spaans hield. Spr. deed een hevige aanval op het geen hü het misbruik van het veto recht noemde. Doordat de mogendhe den, die over het internationale veto beschikken, het oneens zijn, aldus spr., is het recht ten aanzien van aanvallers verlamd. Het werk van de Veiligheids raad is door het veto-recht belemmerd en maatregelen zijn noodzakelijk. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft aan de 55 landen een nieuw Amerikaans „vre desplan" voorgelegd waarin het volgen de wordt voorgesteld: 1) Oprichting van een interim-com missie voor vrede en veiligheid, be staande uit alle leden der VN ter be handeling van iedere situatie, die' de internationale vrede in gevaar zou kunnen brengen. Deze interim-com missie zou tot Sept. 1948 haar werk zaamheden moeten vervullen en het recht hebben iedere bedreiging van de vrede te bespreken en aanbevelingen hierover te doen. Zonodig zou de al gemene vergadering het volgend jaar kunnen besluiten er een permanent lichaam van te maken. 2) Beperking van het gebruik van het recht van veto tot gevallen, waar in de VN genoodzaakt zyn tot eco nomische of militaire maatregelen over te gaan. Hierdoor zou, zo ver duidelijkte Marshall, de dreiging van het veto weggenomen worden voor kwesties die onder hoofdstuk 6 van het Handvest waren onder te bren gend Dit hoofdstuk handelt over de vreedzame regeling van geschillen). Marshall vervolgde, dat de algemene vergadering slechts als toeschouwer fun geerde. terwijl een lid van de VN door aanvallen van buitenaf werd bedreigd. Indien de VN er niet in zouden slagen de integriteit van een klein land te be schermen, zou de veiligheid van alle kleine staten gevaar lopen. De V. S. zou den de assemblee 'n resolutie voorleggen waarin de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in Griekenland zouden worden vastgesteld- Ook zou daarin een beroep gedaan Worden op Albanië. Bul garije en Joego-Slavië af te zien van verdere hulpverlening aan de guerila- strijders in Griekenland. Daarenboven £ou zij de oprichting van een nieuwe commissie voorstellen ter onderzoeking van de feitelijke situatie in Grieken land en het doen van verdere aanbe velingen. Vervolgens verklaarde Marshall, dat de V S. niet alleen veel belang hech ten aan de aanbevelingen der speciale commissie voor Palestina, die eenstem mig werd goedgekeurd maar ook aan die aanbevelingen, die door de meerder heid van de commissie werden bekrach tigd. De toestand in Korea kon volgens Marshall, niet voor onbepaalde tijd zo blijven. De onderhandelingen met de Sovjets waren mislukt, zodat de V. S. van plan waren de kwestie van de on afhankelijkheid van Korea aan de al gemene vergadering voor te leggen. Verontrustend en onheilspellend vond Marshall het telt. dat Polen en de Sov jet-Unie niet van zins waren zich bij de meerderheids-conclusies van de com missie der VN voor de contróle over de atoomenergie aan te sluiten. De interna tionale ontwapening was afhankelijk van drie voorwaarden: internationaal vertrouwen, de vredesvoorwaarden voor Duitsland en Japan en de formatie van een internationaal vredesleger en com- tróle op de atoomenergie. Ofschoon de V. S- liever geen wijzi gingen zagen aangebracht in het veto recht. waren zij genoopt deze wel voor te stellen met het oog op het „misbruik" dat er van gemaakt werd. De sovjet-delegatie nam geen deel aan het luide applaus, dat op Marshali's rede volgde. Later werd bekend, dat Wysjins- ky waarschijnlijk heden zal spreken. De eerste tegenaanval kwam van de zijde van de Poolse minister van buitenlandse zaken,rdie in ondubbelzinnige bewoor dingen het plan Marshall veroordeelde, de Amerikaans-Britse politiek in Duits land en Griekenland laakte en eik plan tot beperking van het veto-recht ver wierp. Met betrekking tot Duitsland zei hij, dat een snel herstel van dit land slechts een herhaling zou betekenen van de fout, die eens tussen twee wereld oorlogen gemaakt is. Spr. betreurde bo vendien, dat dit geschiedde door een eenzijdige actie en „in strijd met inter nationale overeenkomsten". DE COMMISSIE VAN ORDE De commissie van orde van de Assem blee heeft gisteravond vergaderd om het werkplan en de agenda voor de Assem blee op te stellen Syrië verzette zich tegen de vorming van een speciale com missie voor de kwestie Palestina op grond van het feit, dat het probleem verschillende juridische kwesties ifi- houdt, die door de juridische commissie dienen te worden behandeld. Volgen® het voorstel van de secretaris-generaal zou de speciale commissie uitsluitend dienen te v/orden samengesteld uit de politieke commissie van de Assemblee. Syrië stel- WEER WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met in de na middag kans op enkele verspreide on weersbuien Matige wind uit Oostelijke richtingen. Voornamelijk in het Noor den van het land hogere temperaturen. 19 SEPTEMBER. Zon op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 12 03 uur; onder: 20.42 uur (22 Sept. EK.) Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 17.05 uur. voor de kwestle-Palestina eventueel te doen behandelen door de politieke en de juridische commissie gezamenlijk Met algemene stemmen besloot de commissie van orde een commissie ad hoe te vormen, die uitsluitend de kwes- tie-Palestina zai behandelen. De commissie ad hoe zal een hoofd commissie zijn en niet ondergeschikt aan enige andere commissie van de V. N. Zij zal slechts verantwoording schuldig zijn aan de Assemblee, De secretaris-generaal van de V, N., Trygvie Lie. deelde mee, dat hij reeds van verschillende organisaties verzoeken heeft ontvangen om Inzake Palestina te worden gehoord. Gromyko maakte bezwaar tegen de plaatsing van de Griekse kwestie op de agenda, zoals verzocht door de V. S. De bespreking van het vraagstuk in de As semblee zou de spanning op de Balkan nog maar vergroten. Amerika heeft zich met het toezicht op de Griekse buiten landse politiek belast, aldus Gromyko, en is derhalve verantwoordelijk voor de gebeurtenissen. Gromyko beschuldigde de V. S. er van pressie te hebben uitgeoefend op som mige leden van de Veiligheidsraad, op dat de Griekse kwestie van de agenda van die raad zou worden afgevoerd en door de Assemblee zou kunnen worden besproken. De sovjetregering is van oor deel, dat deze Amerikaanse stap slechts schadelijk voor Griekenland zal zijn en voor de betrekkingen van dat land met zijn buurstaten. De commissie besloot echter de kwestie Griekenland op de agenda te plaatsen. De Sovjet-unie en Polen stemden tegen. Gisteren is James Farrestal als eerste Amerikaanse minister van defensie be ëdigd. Forrestal's beëdiging zou oor spronkelijk na Truman's terugkeer te Washington hebben plaats gehad, doch volgens berichten van het slagschip Mis souri, waarop Truman van Rio de Ja neiro' naar de V. S terugkeert, heeft de president de plechtigheid willen vervroe gen, daar hij het „met het oog op de internationale toestand" noodzakelijk achtte, dat het land een minister van defensie in functie heeft. De president heeft geen nadere uitleg van zijn ver klaring gegeven. Shepherd en Livengood naar Djokja. Gistermorgen zijn de Britse Consul- Generaal F. M. Shepherd en zijn Amerikaanse collega, Charles Liven good, naar Djokja vertrokken, Tegel;jk met hun gezelschap, dat in een Dakota naar Djokja vertrok, vertrok de Amerikaanse liaison offi cier, kapitein ter zee O. J- Maccallin, in een Amerikaanse Beechcraft naar Djokja. CONSULS OP SUMATRA. Aneta's speciale correspondent meldt uit Padang (Smnatra), dat de consuls van Engeland, Frankrijk en Australië, resp. de heren Lambert, Raux en Eaton, na aankomst te Palembang onmiddellijk een conferentie hebben gehad met mi litaire en burgerlijke autoriteiten. Het zelfde heeft te Padang plaats gevon den. Vandaag zal Fort de Koek worden bezocht, daarna Medan en Zondag zal men via Singapore terugkeren. TOCH NAAR NIEUWE ONDERHANDELINGEN In verband met de komst van de Ame rikaanse en Britse consul in Djokja, heeft het Republikeinse kabinet besloten zijn zitting 'tot vandaag uit te stellen. Volgens Antara zal het kabinet maatregelen bespreken, welke door tussenkomst van de Commissie van Drie van de Veiligheidsraad tot nieu we onderhandelingen tussen de Neder landers en de Republiek kunnen lei den. Welingelichte Republikeinse krin gen beschouwen de de facto en de jure erkenning van de Indonesische Repu bliek als een eerste vereiste om tot een eind van het conflict te komen. CONSULAIR CONTACT MET DJOKJA. De consulaire commissie te Batavia wordt in de gelegenheid gesteld gebruik te maken van de P.T.T.-zenders om in contact te treden met de Republikeinse regering te Djokja. wanneer dit nodig is. Het enige directe contact, dat tus sen Batavia en Djokja wordt onder houden, geschiedt per radio. In zyn Mem. v. Antwoord aan de Tweede Kamer nopens zyn voorstel tot het houden van een enquête naar de gebeurtenissen, in verband met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvolgende kabinetten in Londen, ziet de heer Van der Goes van Natcrs als rechtsgrond van het in te stellen onderzoek het algemeen belang, dat door middel van een parlementaire enquête alsnog de verantwoorde lijkheid voor het beleid gedurende de periode, waarin het Parlement niet kon werken wordt vastgesteld. Het algemeen belang omvat dan zowel de hierbij betrokken regeerders als het volk, dat geregeerd werd, zonder dat zijn vertegenwoordigers de regering ter verantwoor ding konden roepen. Het rode blok in T sjecho-Slowakije De Tsjecho Slowaakse socialisten, de partij van de president der republiek, dr. Benesj, hebben geweigerd zich bij het „socialistische eenheidsblok" te voegen, dat j.l. Zaterdag is gevormd door com munisten en sociaal-democraten. Dp partij van Benesj wenst, voortzetting der samenwerking binnen de bestaande re geringscoalitie om het tweejarenplan te doen slagen en de door de droogte ver oorzaakte moeilijkheden te boven te ko men. De party is meer liberaal-radicaal dan orthodox-socialistisch en op een na de grootste in het parlement, zy ver kreeg by de laatste verkiezingen in 1946 55 zetels tegen de communisten 146. Storm teistert Florida Twaalf vliegtuigen van de dienst op de Pan-Amerikaanse landen werden vernield of ernstig beschadigd op het vliegveld Miami in Florida (V. St.) ten gevolge van een geweldige stormwind, die zich met een snelheid van naar schatting 160 km per uur voort bewoog. Er deden zich hierby geen persoonlyke ongelukken voor. Alle verbindingen met Miami zyn ver broken Het is de zwaarste storm sinds 19 jaar. De Amerikaanse kustwacht meldt dat ongeveer 10.000 personen zyn gevlucht uit het laaggelegep gebied by het meer Okeechobee, dat door de zee dreigt te worden overstroomd De le- gerautoriteiten op het vliegveld Mac Dill aan de Westkust van Florida heb ben inderhaast een aantal zware bom menwerpers in veiligheid gebracht. De orkaan, die zich thans over Zuid- Florida landinwaarts beweegt, heeft reeds de dood van een persoon ten ge volge gehad, terwyl 9 personen worden vermist. Ernstige verwoesting is aangericht in de luxueuze badplaatsen waar de da ken van gebouwen zijn gerukt en de stra ten en 't strand vol puin liggen. Planta- gees. die op de weg van de orkaan lig gen. hebben millioenen dolars schade. Te miami werd een neger doodgescho ten en zes personen gearresteerd we gens plunderen. Branden in Frankrijk Plaatselyke autoriteiten in geheel Frankryk overwegen aan de regering te verzoeken een onderzoek in\ te stellen naar de oorzaak van het grote aantal branden van de laatste tyd waardoor bossenv en oogst vernield wordt. De laatste maand braken meer aan 40 branden uit. De meeste vonden plaats in het Noorderlyk deel van Frankrijk. De streek om Lille alleen werd in twee Weken tyds döor 36 branden geteisterd. By een plaats ten Zuiden van Parys gingen 273 hectare bos in vlammen op. By Nancy gingen oogsten van een ge schatte gezamenlyke waarde van 10 millioen francs verloren door een brand, welke een boerendorp voor de helft Vernielde. Een bosbrand bij Rouen is nog steeds niet geblust. Te Lille heeft de politie een zekere Fernand Failly gearresteerd, die er van wordt beschuldigd een boerdery in brand gestoken te hebben waar zich 40 duizend zakken tarwe bevonden. In een klein dorpje bij Amiens moest de politie een brandstichter in bescherming ne men die door de woedende boeren werd aangevallen. De boeren geloven, dat de branden worden gesticht door mensen, die woedend zyn ten gevolge berichten, dat de boeren tarwe aan de varkens voeren, terwyl de regering mais in het brood verwerkt. Volgens de voorsteller moet reeds be gonnen worden met een onderzoeknaar die daden of nalatigheden, welke op de gebeurtenissen tydens de oorlog invloed gehad kunnen hebben en waarvan de volksvertegenwoordiging te dien tyde de consequenties nog niet kon overzien. De wisseling in het opperbevel van 6 Februari 1940 noemt hy als typisch voorbeeld daarvan. De heer v.d- Goes zou echter niet verder willen teruggaan dan het jaar 1940 terwyl de eindgrens van de periode van onderzoek moet lig gen daar. waar het parlement de rege ring weer ter verantwoording kon roe pen.- Aangezien de Kamer inmiddels reeds by de behandeling der Indonesi sche kwestie het beleid van het kabinefc- Schermerhorn-Drees sedert zijn optre den op 20 Juni 1945, dus met inbegrip van het tydvak, waarin de beperkt be voegde tydeiyke Staten-Generaal fun geerden volledig heeft beoordeeld .meent de heer v.d. Goes, dat tot uitbreiding van de enquête tot na 20 Juni 1945 geen grond bestaat. TRIOMF DER DEMOCRATISCHE GEDACHTE De heer v.d. Goes ontveinstzich niet, dat aan het houden van een enquête over delicate onderwerpen na delen verbonden kunnen zyn- Hü meent echter geenszins, dat het in het openbaar op waardige wijze be handelen van die onderwerpen, wat ook het eindoordeel daarover zou zyn, het prestige van Nederland zou kun nen schaden. Veeleer zal dit als een triomf der Nederlandse democratische gedachte beschouwd worden en ons prestige versterken. Zo zal het ook ih het buitenland worden gezien. Ditzelfde geldt voor het vermeende bezwaar van een behandeling in het ju bileumjaar 1948, Wanneer men meent, dat in een jubileumjaar principiële openbare critiek achterwege moet bly- ven, dan zou men ook b.v. de begro tingsbehandeling moeten afschaffen of de opposite moeten muilbanden. Ten aanzien van het tijdstip der in diening en van de inhoud van het voor stel Is de gedachte der partijpolitiek vreemd zo zegt de heer v. d- Goes ver der. In het beleid der in het onderzoek te betrekken kabinetten zyn vertegen woordigers van by na alle partijen ge mengd. By nader inzien zou de heer v. d- Goes de taak der subcommissie als volgt willen verdelen: 1.. De algemene politiek en de zaken van het Koninkryk. 2. De oorlogvoering en de militaire voorbereiding, inclusief de voorbereiding van en het. contact met het verzet. 3- De administratieve, financiële en economische maatregelen. De mogelykheid tot nader onderzoek van de zaak-De Geer na de uitspraak van het Byzondere Hof van Cassatie dient te worden opengelaten. De heer De Geer heeft onlangs een brochure tot zyn verweer geschreven, die weer nleu- w» vragen opwerpt, In ieder geval zal de medewerking van de minister van Justitie moeten worden gevraagd om inzage te ontvangen van het dossier- De Geer. Amerika zeer waarschijnlijk in Commissie van Drie Naar Aneta uit New York ver neemt, hebben Spaak en Evatt een onderhoud gehad met Marshall, waarby zou zjjn onderzocht, of de Ver. Staten bereid zyn zitting te nemen in de Commissie, van Drie- Hoewel geen officieel resultaat van deze bespreking bekend is gemaakt verneemt Aneta uit zéér betrouw bare bron, dat er goede reden is, om aan te nemen, dat de Ver. Staten de uitnodiging zullen ac cepteren. DE DROOGTE IN ZWITSERLAND Tengevolge van de ongewoon hevige droogte in een groot deel van Zwitser land tussen de Alpen en de Jura moe ten alleen al in het kanton Bern min stens 30.000 stuks vee wegens gebrek aan veevoeder geslacht worden. Het vlees is dan ook sinds enkele dagen zonder bon verkrijgbaar. De schade voor de bomen en-weiden zal eerst in de loop van het volgend jaar in haar volle om vang blyken. Tengevolge van de droogte zyn vele bossen en boerderijen in vlam men opgegaan. Door watergegbrek kan men deze branden niet voldoende be- stryden. GRIEKS COMMUNISTISCH BLAD VEROORDEELD. Het Hof van Appèl te Athene heeft uitspraak ged-aan in het proces tegen het Griekse communistische blad Rizospastis wegens publicatie van artikelen, waarin tot opstand wordt aangespoord. De vol gende veroordelingen werden bekend gemaakt: 10 maanden gevangenisstraf en een boete van 100.000 drachmen voor Nicolas Zachariades, leider der commu nistische party: 6 maanden gevangenis straf en 300.000 drachmen boete voor Thanogloe, directeur van het blad. Ga- briolldes. mede-directeur van de Rizo spastis en 4 andere beklaagden zyn vrij- gesproken. Mr. Van Kleffens naar Fort Bragg De Nederlandse ambassadeur in de V. S. mr. van Kleffens, heeft zich van daag per vliegtuig naar Fort Bragg (Noord-Carolina) begeven, ten einde daar de plechtige herdenking van de Amerikaanse luchtlanding by Arnhem op 17 September 1944 by te wonen. ONDUIDELIJKE PASSAGE IN TROONREDE VERHELDERD, In de jongste Troonrede is medege deeld, dat de toestand van 's lands fi nanciën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogeiyk zullen worden gehouden en dat die er ons toe zullen brengen vooreerst geen meerdere taken voor deze krygsmacht op ons te nemen. Naar aanleiding vernemen wy thans van gezaghebbende zyde, dat met de hier gebezigde uitdrukking „meerdere taken" is gedoeld op taken in Europa, speciaal wat betreft bet deelnemen aan de bezetting van Duitsland, Voor het tydvak van 21 September t/m. 4 October a.s. geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (serie M) M—05 Diversen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz, of 750 gram versnaperingen. M06 Diversen: 250 gram zachte zeep. M—03 Vlees: 100 gram vlees. BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie M) IVM3, M—14, M—15 Diversen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. M16 Diversen: 250 gram zachte zeep. M17 Reserve: 500 gram bloem of zelfryzend bakmeel of kinder meel (alle soorten) of kinder biscuits. M—18 Reserve: 250 gram zachte zeep. BONKAARTEN MA, MD 710 (btfz. ar beid, a.s. moeders en zieken) Serie M) M—21 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram. Jam, stroop enz. ,of 250 gram. versnaperingen, TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 707. M31, M32 Tabak: 1 rantsoen clga- retten of kerftabak. M35 Tabak: 2 rantsoenen cigaretteii of kerftabak. M33 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, botertiamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. M36 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker boterhamstroodsel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 September worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van serie L kunnen worden vernietigd. Zy, die zich per 1 October a.s. op ons blad abonneren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. Doch niet met onverdeelde vreugde (Van onze correspondent te Hillegom). Het nieuws, dat de tram mettertijd uit de Bloembollenstreek: zal verdwij nen, is daar met gemengde gevoelens ontvangen. Er Zijn natuurlijk vele hartstochte lijke voorstanders van de tram, en in derdaad zijn de tram zekere voordelen boven de autobus niet te ontzeggen. Manschappen van de eerste Airborne Division eren hun gevallen kameraden op het milltau-e kerkhof bij Oosterbeek, waar gisteren in tegenwoordigheid van Z.KH. Prins Bernhard de derde verjaardag van de befaamde luchtlandingen werd herdacht met een Anglikaanse dienst. (Foto ANP-v.d. W) BINNENLAND. B. en W. van Amsterdam stellen voor een subsidie van ten hoogste f. 394.000 en eeD kasvoorschot tot een maximum vaJ f 250.000 aan de stichting „Nederlandse Opera" te verlenen en voorts een subsidie van ten hoogste f. 121.750 en een kasvoorschot tot een maximum van f.75 000 aan de stichting .Amsterdams Toneelgezelschap". Het driedaags congres van de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, dat te Assen wordt gehouden, ls begonnen met een ontvangst ten gemeentehuize, waar mr J. Bothernius Lohman, Assen's bur gemeester. do gasten verwelkomde. In zijn toespraak bracht de burgemeester hulde aan de gemeente-ambtenaren voor hun houding tijdens de bezettingsjaren. In de oude raadzaal van bet Haagse Stadhuis heelt het gemeentebestuur van Den Haag gistermiddag een plechtige ontvangst bereid aan de Sultan van Pon- tianak en zijn echtgenote en de Presi dent van Oost-Indoneslë, zulks in ver band niet de adoptie van Pontlanak door Den Haag. H.K.H. Prinses Juliana heeft Els- termiddag een bezoek gebracht aan de grote land- en tuinbouwtentoonstelling te Oudenbosch. Biykens de Stscrt. van gisteren is het prijsvoorschrift 1944 geïmporteerde che mische er aanverwante producten Inge trokken In Brussel wordt morgen en Za terdag een vergadering gehouden van de commissie vooi de vergelijkende studie van het recht van België en van Neder land. De besprekingen staan onder lei ding van prof. Van Dievoet te Leuven en prof, MeJjers te Lelden. De 33-Jarige H. B afkomstig uit Schijndei en werkzaam op de chocolade-' fabriek der firma P. de Gruyter en Zn. te Den Bosch, stak zyn hoofd door de liftkoker om zich te vergewissen waar de lift bleef. Op hetzelfde moment ech ter werd het hoofd van de ongelukkige door het contra-gewicht verbrijzeld. Het slachtoffer, dat gehuwd was was op slag dood. De 38rJarige P. van den Elzen, hou wer' in het ondergrondse bedrijf der staatsmyn Emma, raakte bekneld tussen ijzerwerk van een ondersteuning en af vallend gesteente. Hij overleed aan de bekomen zware verwondingen. Frankrijk heeft tydelijk zijn gren zen voor de Zeeuwse mosselen gesloten, omdat de kwaliteit van de eigen ln Frankrijk (Arcachon) gekweekte mosse len minder ls en eerst de eigen mos selen moeten worden verkocht. BUITENLAND. De Amerikaanse openbare aanklager bij het gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft de doodstraf geëist voor 13 S.S.-ers, belast met het toezicht op concentratiekampen. Zy waren er van besohuldigd verantwoordelijk te zijn voor de dood van 10 millioen tegenstanders van het Nazi-regiem In verband met het feit dat Joego slavische troepen uit bun bezettingszone in de binnenstad van Triest hebben wil len binnenmarcheren, heeft de Britse ambassadeur te Belgrado een scherp pro test Ingediend bij de Joego-Slavlsche on der-minister van buitenlandse zaken. De voormalige keizer van Indo- China, Bao Dal, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat hy bereid is met de Fransen in on derhandeling te treden en tussenbeide te komen ln het Vietnamese conflict. Heden zal het 50 Jaar geleden zijn, dat kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen. en primaat van België, te Mechelen tot priester gewyd werd. Ge heel katholiek België zal dit feit feeste lijk herdenken. De Joego-Slavlsche regering heeft haar vertegenwoordiger te Washington opdracht gegeven om een krachtig pro test ln te dienen tegen „de vernielingen en andere wandaden", waaraan de Ame rikaanse troepen zich ln Istrlë en Gorlza zouden hebben schuldig gemaakt Joego slavië eist hiervoor schadevergoeding. Tijdens de vllegdemonstratles in En geland ter herdenking van de slag om Engeland ls een „Spitfire", bestuurd door de Candadese eerste-lultenant vlieger Green, ln zee gestort Ofschoon vier red dingsvaartuigen onmiddellijk te hulp snelden, kon de piloot .niet meer wor den gered. °P de regionale conferentie van do Unesco over het elementaire onderwijs, welke 12 September gesloten ls. heeft men vastgesteld, dat 46.85 percent van de Chinese bevolking analphabeet is, de kinderen beneden 6 jaar niet medege- rekend. De dollarcrisis ln Frankrijk en Italië baart groter zorg dan de toestand ln Engeland, zo heeft Robert Lovett, de wnd. minister van buitenlandse zaken van de V. S.. op een persconferentie ver klaard. De Oostenrykse regering heeft het verzoek van het Joodse wereldcongres in gewilligd om het stoffelijk overschot van Theodor Herzl, stichter van het Zionisme, die te Wenen begraven is, naar Palestina over te brengen. Dr. Herzl leefde van 18601904 en is de schryver van de brochure ..Der Ju- denstaat" (1896), waarin hy. pleit voor de vestiging van een autonome Joodse staat ln Palestina. Men kan deze aangelegenheid echter zeker niet maken tot onderwerp van een pleidooi „tram contra bus" in het algemeen, want waar het om gaat is: wat is de beste oplossing speciaal voor de bloembollenstreek. En dan is er maar één conclusie: de tram heeft plaats te maken voor de bus. Allereerst kan de bus een veel sneller vervoer waarborgen: de rljtyd Haarlem —Leiden wordt met circa 25 minuten bekort. Een defect veroorzaakt niet lan ger een algehole ontwrichting van het verkeer. Onverwachte vervoers-spitsen kunnen oneindig makkeiyker door bus sen dan door trams worden opgevangen. De tram gaat te langzaam, en daar is geen verhelpen aan. Integendeel: hoe intensiever het autoverkeer wordt, hoe meer dit de snelheid der trams zal ver tragen. Aan het inzetten van modern, snel materiaal op de UJn Haarlem- Leiden, die voor eéh. groot deel over de verkeersweg en overal door de smalle, gevaariyke hoofdstraten der langge rekte dorpen van de Bollenstreek loopt, valt niet te denken. Men zou over het gehele traject een aparte trambaan moeten hebben en deze buiten de kom der dorpen moeten houden practisch een onmogeiykheid. De vraag is echter: zal de bus het Vervoer, vooral op de spitsuren, aan kunnen? Men denke aan de vele scho lieren, die de inrichtingen voor M.O. in Leiden en Haarlem bezoeken, aan de vele meisJes uit de dorpen, die in deze steden hun werkkring hebben, aan de forensen, zyn de trams 's morgens en 's avonds niet „afgeladen" en hoe wil men dit vervoer doen plaats hebben met de Crossley-bussen met hun amper 50 zitplaatsen? Zelfs al onderhoudt men tussen HaarlemHillegom en Sassenheim—Leiden een tien minuten dienst? Tot nog toe zyn de Gemeente-bestu ren uit de bollenstreek over deze aan gelegenheid nog niet geraadpleegd. Wel heeft de directie der NZH een bespre king gevoerd met de burgemeesters, maar die konden, by gebreke van con tact met hun gemeente-besturen, niet anders geven dan hun persoonlyke opinie. Over het algemeen schijnt het, dat men in toonaangevende kringen de omzetting van de tramiyn in een auto busdienst als een goede ruil beschouwt, wanneer de directie der NZH kan ga randeren, dat ze met haar bussen het vervoer baas kan. De grotere frequentie (de halfuurdienst wordt een 20-minuten dienst) en de kortere rljtyd zyn on betwistbare voordelen, en het feit, dat de tram, dat gevaarlyk obstakel, uit de dorpen verdwynt, zal door ieder worden toegejuicht. De aangekondigde reorganisatie kon echter wel eens ten gevolge hebben, dat de actie voor de weder-instelling van de stoptreinen tussen Haarlem en Leiden met nieuwe kracht zal worden gevoerd. De bollenstreek is als centrum van de bloembollenexport te belangrijk en te internationaal georiënteerd, dan dat alleen een autobuslijn als voldoend communicatiemiddel zal worden be schouwd. Tydens de persconferentie was de NZH-directie van mening, dat een zo danige actie thans weinig succes zov hebben. Het is echter zeer de vraag of een goed-gecoördineerde, wélgefun deerde actie juist nu niet zou kunnen leiden tot een inwilliging van de wen sen, die vooral de bevolking van Noord- wykerhout en Voorhout een hartewena geworden 1st

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1