Beschaamde verwachtingen Wat Pers van Troonrede zegt: De Vroinv VAN DICK HERIOT De Staatsbegroting 1948. Bezuinigingsactie door prijsstijging doorkruist (Van onze financiële medewerker) Wel zelden zal de Nederlandse Sta atsbegroting met zoveel spanninsr zlin tegemoet gezien als ditmaal, nu het van dag tot dag duidelijker wordt, van hoe groot belang de toestand van 's Rüks financiën is voor de monetaire basis van ons bedryfsleven en de economische toekomst van ons land. ti die monetaire basis betreft, zie men slechts naar de onmiskenbare in. llaties temming. op de Amsterdamse ef fectenbeurs, waar de aandelen de pot uitrazen, omdat men in het bezit daar van een compensatie meent te zien voor een verdere waardevermindering van het geld. En wat de economische toestand van ons land aangaat, zowel Marshall als Clayton hebben ons, als één van de 16 landen, die të Parijs een schema tracht ten op te stellen voor een Amerikaanse hulpactie aan Europa, in klare bewoor dingen doen weten, dat van die zijde op géén steun te rekenen valt, als niet het potentieel van eigen hulpbronnen ten volle wordt benut en alle krachten worden ingespannen om het door Amerika te dekken tekort op de betalingsba lans tot de kleinst mogelijke proporties terug to brengen. thans gepubliceerde Mllliardennota voor 1948 op dit punt opent. TELEURSTELLEND RESULTAAT. Hoezeer ook moet worden toegegeven dat, zoals de Minister doet opmerken aan het streven naar verlaging der uitgaven grote moeilijkheden in de weg stonden, moet toch worden ge constateerd, dat het bereikte resultaat teleurstellend is. De opzet van de Minister, bij het be gin van dit jaar gemaakt, nl. een bespa ring van f. 1 milliard op de uitgaven, kon niet worden bereikt; het is bji de f. 631 millioen gebleven en het begro tingstekort voor de gehele dienst be draagt voor 1948 nog f. 1566 millioen, ö.l slechts f400 millioen minder dan het tekort, dat in September 1946 voor het Jaar 1947 werd geraamd, We hebben hieronder de eindcijfers der begroting voor 1948 opgesteld in ver gelijking met die van de aanvankelijk gepubliceerde en van de thans gewijzigde begroting voor 1947: Inflatoir karakter schept onzekerheid. Tot- de middelen, welke nodig zijn om dat doel te bereiken, behoort ook een zodanig financieel regeringsbeleid, dat binnen de kortst mogelijke tijd weer een evenwicht op de staatsbegroting wordt verkregen, waardoor dan tegelijkertijd één der voornaamste oorzaken van het voortschrijdend inflatieproces wordt weggenomen. In de Nota, welke de staatsbegroting van 1947 begeleidde, heeft minister Lief. tinck als zijn mening uitgesproken, dat het inflatoire effect dier begroting toen op f. 1187 millioen geraamd als schadelijk voor de maatschappelijke ont wikkeling moet worden beschouwd en dat een aanzienlijke vermindering van het begrotingstekort noodzakelijk geacht moet worden. Sindsdien heeft hij bij herhaling toe gezegd, dat de Staatsuitgaven voor 1948 aanmerkelijk zouéren worden besnoeid. Laat ons zien, welk perspectief de Ingezonden Mededeling Niet alleen 't chagrijn van de pijn. Uw rheumatische pijnen met alle gevol gen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. 1947 aanvankelijke raming Gewone dienst f. 91.0 Kapitaalsuitgaven 487,7 Kapitaalsuitgaven met aflopend karakter 1254.1 Totaal 1651,1 Landbouw-egalisatiefonds 316,2 Tekort gehele dienst1967,4 Tekort 1947 f. 410 millioen groter dan aanvankelijk geraamd. Wat valt hier in de eerste plaats op? Dat het dienstjaar 1947 naar de her ziene raming f. 410 millioen meer zal vragen dan aanvankelijk werd ge raamd, hetgeen voor f. 180 millioen aan tegen vallers op de gewone dienst en voor f. 197 millioen aan grotere uitgaven voor het Landbouw-egalisatiefonds te wij«* ten is. Deze belangrijke overschrijding van het begrotingstekort voor 1947 is tc opmerkelijker, wanneer bedacht wordt, dat de Rijksmiddelen over de eerste zeven maanden van dit jaar reeds een paar honderd millioen meer hebben opgebracht dan de raming, waarui* dus de conclusie getrokken moet wor den, dat de uitgaven op de gewone dienst van 1947 aanmerkelijk gestegen zijn. Het destijds geraamde overschot is dan ook in een tekort verkeerd, zoals men uit bovenstaande cijfers zien kan. Dat de toeslagen op de eerste levens behoeften bijna f.200 millioen hooger blijken te zijn dan geraamd werd, is wel in flagrante strijd met het aan deze post gegeven „aflopend karakter", ook al valt zulks te verklaren door de stijging van het buitenlands prijspeil, dat trouwens heel dê^egrotingspolitiek der regering doorkruist. We staan dus voor het feit, dat het gehele tekort voor 1947 ruim f. 400 mil lioen groter zal zijn dan het aanvanke lijk geraamde bedrag, waardoor men onwillekeurig geneigd is ook de cijfers voor 1948 met enige reserve te aan vaarden. VERBETERDE POSITIE GE WONE DIENST IN 1948. Hoofdzakelijk door stijgende inkom sten. Het is niettemin een verheugend ver schijnsel, dat de teruggang van het te- 1947 herziene raming (in millioenen guldens) f. 88,5 504,6 1948 1273,8 1866,9 513,0 „2379,9 f. 360,0 - 419,3 - 1008,5 - 1067,8 - 498,2 1566,0 kort van f. 2379,9 millioen voor 1947 tot f. 1566 millioen voor 1948, voor geen ge ring deel, namelijk voor f. 448 millioen, op rekening komt van de gewone dienst, waarbij de opbrengst der Rijksmiddelen, gelet op de cijfers over 7 maanden van 1947, wederom zeer conservatief is ge raamd. Doch aanstonds moet. hierbij de opmerking worden gemaakt, dat deze verbeterde situatie niet is te danken aan een vermindering der uitgaven, welke slechts f89 millioen bedraagt, maar aan een stijging der Inkomsten, welke laatste met f. 359 millioen zijn toegenomen, Wel is waar zijn de uitga ven voor de Nationale Schuld, in ver band met de conversie, van f 779,5 mil lioen tot f.610 millioen gedaald, hier staat «tegenover dat bijv. de uitgaven voor Sociale Zaken van f. 124,2 millioen "tot f. 230 millioen. die van Onderwijs van f. 252.5 millioen tot f.280 millioen gestegen zijn. Het zijn echter nog steeds de z.g. kapitaalsuitgaven met aflopend karak ter, die het budgetair evenwicht versto ren Per saldo konden ze van f. 1273,8 millioen tot f. 1008,5 millioen wbrden teruggebracht, maar ook hier blijkt al weer hoe weinig vertrouwen men in ramingscijfers stellen kan, want in het Liquidatieschema voor de jaren 1946 1951, in de vorige Nota opgenomen, wer den bedoelde uitgaven voor 1948 op f 848 millioen geschat, een cijfer, dat thans dus weer met ca f200 millioen wordt overschreden. En wanneer men dan ziet. dat de uit gaven voor orde en rus tin Indië en liquidatie-oorlogvoering thans op f 280 millioen worden aangenomen bij een cyfer van f.)347 millioen voor 1947, vraagt men zich af of de Minister hierbij niet een ongemotiveerd optimisme ten aan zien van de oplossing van de Indische kwestie aan de dag legt. De in de vorige Nota uitgesproken verwachting, dat de kosten in 1948 niet meer dan f. 175 mil lioen zouden bedragen en het. herstel van orde en rust in Indië eind 1948 ge heel zal zijn voltooid, is tot dusver al thans door de werkelijkheid gelogen straft. INFLATOIR KARAKTER DER BEGROTING. Het is uit de Nota voor 1948 wel dui delijk geworden, dat de uitgaven met een z.g. aflopend karakter, niet aflopen in het tempo, dat de regering zich heeft voorgesteld, want de geprojecteerde ver mindering van uitgaven houdt voorna melijk verband rnet de f. 67 millioen la ger geraamde uitgaven voor Indië en met f 80 millioen mindere uitgaven voor het Consumentencrediet. Overigens blykt uit heel de begro ting, dat de algemene prijsstijging en, de daarmee verband houdende verho ging van lonen en salarissen ook de staatsuitgaven over heel de linie ln sterke mate heeft beïnvloed en dat daardoor tal van besparingen zijn en worden geneutraliseerd. O Het is daarom geen wonder, dat de Minister in zijn beschouwing over de be grotingscijfers en de economische toe komst van ons land, grote omzichtigheid betracht en ook thans weer er op wijst, dat de begroting een inflatoir effect ver toont, al mag dit ook niet worden ge lijkgesteld met het voor 1948 geraamde tekort. ONTZAGGELIJKE MOEI. LIJKHEDEN. De regering staat waarlijk voor ont zaglijke moeilijkheden. i Zij kan zich niet onttrekken aan de uitgaven voor de culturele en economl- j sche paraatheid, welke nodig zijn om ons land de voot zijn welvaart vereiste positie in het wereldverkeer te ver schaffen. aan de andere kant moet zij rekening houden met het feit, dat ook ons land voor de financiering daarvan afhankelijk is van de hulp uit het bui tenland. omtrent de mate, waarvan de Minister in het kader van het z.g. Mar shall-plan grote onzekerheid constateert. De deviezenvoorziening is thans de regulateur van onze economische acti viteit, maar gelijk wij in het begin de den opmerken, om de benodigde devie zen te krygen, zullen de staatsuitgaven tot bet uiterste moeten worden be perkt. Het is geen tijd meer om op zien ko men te spelen en op verleende credie ten te vegeteren. Engeland is daarvan het afschrikwek. kend voorbeeld. En ook hier .is de toestand vandaag veel minder dan de regering een Jaar geleden meende to mogen eerwachten, zowel wat de ontwikkeling van onze handels- èn betalingsbalans, als de mo. „De Tulp" vergaderde KWEKERS HOPEN OP BETERE TIJDEN. De Ver. „De Tulp" hield haar jaar vergadering in Hotel Brinkman te Haar lem. Nadat de voorzitter gewezen had op de zeer uiteenlopende gewassen van verleden jaar en dit seizoen, hoopte hij, dat het surplus van tulpen niet zo groot mocht zijn en dat er betere tijden mogen aanbreken voor de tul penkwekers. De secretaris de heer H. J. Voors deelde mee, dat het ledental thans ruim 1000 is, die in totaal ongeveer 940 HA tulpen telen, maar dit is nog niet ae helft, daar er bijna 2.000 H.A. totaal met tulpen beteeld wordt. Uit.het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de ontvangsten in 1946 f. 1472.84 en de uitgaven f812.48 waren, een batig saldo dus van f. 660.36 Het totaal-bezit dezer Vereniging be draagt thans f. 3079.63. In het jaarverslag van de secretaris werd een. vergelijking gemaakt van de raap der tulpen over 2 jaren Jn 1946 was de raap 107 en 1947 80, terwijl m 1946 op de kleigronden een gemiddelde raap was van 113 en dit seizoen slechts een raap van 28. Wel een bewijs hoe verschillend de gewassen van de laatste 2 jaren zijn geweest. Deze cijfers be troffen alleen de vroege tulpen, maar ook in de late tulpen waren de ver schillen zeer aanzienlijk. De Directeur van de Keuringsdienst, de heer F. van Limburg bracht een rap port uit over het tweede jaar van voorlichting over virus-ziektenbestrij- ding. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend: M J. van Geest, N. W. Phi- lippo en C. Ph. Freriks en voorts de heer J. P. Segers, welke voor de functie bedankt had- Na stemming werden gekozen de he ren G. van Rijn, H. Arentshorst. J. C. v. a Berg en Jac. Th. de Vroomen. Besloten werd om het. volgend sei zoen opnieuw de contróle voort te zet ten van de keuring der tulpen te velde. Na rondvraag volg'de sluiting. GEEN ADRES VAN ANTWOORD OP TROONREDE. Gistermiddag kwamen de beide Hui zen der Staten-Generaal in gewone ver gadering bijeen voor het afdoen van in terne aangelegenheden. In de Eerste Kamer dankte praeses Kranenburg H.M. voor zijn herbenoe ming en besloot het Huis om géén adres van antwoord op de Troonrede op te stellen. De Tweede Kamer koos als drietal voor de "voordracht aan H. M. voor de be noeming van een voorzitter, gelijk te verwachten was, de heren Van Schalk, Joekes en Smeenk, nadat minister Lief- tinck formeel de begroting voor 1948 benevens de millloenennota had aange boden. Morgen komt de Tweede Kamer weer bijeen. Over een regeringsverklaring in zake Indië werd niets vernomen gelijk gebleken besparingen op het na tionaal inkomen betreft. De Minister heeft-dan ook zfjn hypothetische becij feringen over het nationaal budget dit maal maar achterwege gelaten. s In zoverre ademt deze begroting meer werkelijkheidszin dan de beide voor gaande. NIET GERUSTSTELLEND. Maar al noemt de Minister het te kort van f. V/2 milliard voor 1948, na dat van f. 2,4 milliard voor 1947, min der verontrustend dan dit op het eerste gezicht lijkt, geruststellend zijn deze cijfers toch allerminst. Want zolang de Minister van Finan ciën het, inflatoir karakter van zijn staatsbegroting moet erkennen, blijft èn voor de monetaire basis van het Ne derlandse bedrijfsleven èn voor de eco nomische toekomst van ons land een on zekerheid bestaan, die fnuikend is voor een gezonde activiteit en de grondslagen van onze volkswelvaart aantast. DE HEER H. P. J. BLOEMERSf Oud-voorzitter van de A.N.W.B. Gisteren is te Velp in de ouderdom .van 67 jaar, na een langdurige ziekte overleden de heer H. P. J. Bloemers, oud-burgemeester van Groningen en Arnhem en oud-voorzitter van de A.N.WH. De heer Bloemers heeft verder zeer veel gedaan voor het behoud van het natuurschoon in ons land. Hij was be stuurslid van verschillende verenigingen op dit gebied n.l. de Ver. tot behoud van natuurmonumenten, de Ver. .,De Hollandse Molen" en de Ver. „Het Geldersch Landschap". Gedurende zijn tienjarig presidium van de A.N.W.B. hij volgde als zodanig in 1937 Edo Bergsma op heeft hij een zeer belangrijk aandeel gehad in de ontwik keling van de bond en de ontplooiing van het toerisme. COMMISSIE EXPORT VAN GEROOKTE EN GESTOOMDE VIS. De Commissie voor de export van ge rookte en gestoomde vis, ingesteld door het, bestuui^van de Ned. Bond van Vis- rokers, heef t haar eerste vergadering ge houden De samenstelling der commissie is als volgt: de heren- J Kornaat te Vlaardingen le voorz. R. v.d. Zwan 2e voorz. F J. v.d. Zwan. C. v-d. Toorn en A. S, v.d. Zwan allen te Seheveningen, R- den Duik. Th. Admiraal te Leiden. H. Admiraal te Noordwijk aan Zee, D. Oosterbaan te Monnikendam, R, den Duik Th. Admiraal beiden te Katwijk aan Zee, H. Admiraal te Noordwijk aan Zee. D Oosterbaan te Monnikendam, Joh. G. Sterk te IJmuiden. Joh. de Ja ger te Tilburg. G, S. Mey te Monniken dam, A, v.d. Steen te IJmuiden, mr, S. Roest Crollius te Den Haag, secretaris, Het doel is het behartigen en stimu leren van de export van gerookte en ge stoomde vis in de meest, uitgebreide zin. Het secretariaat, is gevestigd aan de Nassaulaan no, 19 te Den Haag. VERMISTE PERSONEN IN HET VERRE OOSTEN. Volgens mededeling van de opspo ringsdienst van overledenen te Batavia kunnen thans overly densacten wonden verstrekt ten name van personen, die worden vermist sedert de ondergang van ondervolgende schepen: Hr Ms „Java", „de Ruyter" en „Kor- tenaer" in de Java Zee op 27 Februari 1942 en het ss „Tamahoko" by Naga saki op 25 Juni 1944. Voor Inlichtingen gelieve men zich te wenden tot het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, afd. A, Vla mingstraat 2. Den Haag. De nabestaanden van andere tijdens de Japanse bezettingstijd of gedurende de extremistische terreur vermisten wordt verzocht op verdere bekendma kingen opmerkzaam te blijven. De gouverneur van Curasao, de heer Kasteel, heeft gisteravond, audiën tie verleend aan de Arubaanse separa tisten in Oranjestad. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk, Rotterdam.Fremajitle, 15/9 van Port Said; Alamak, 14/9 van Ramallo te Buenos Aires; Algenlb, 14/9 van Bahla naar Maceyo. Alhèna. 14/9 van Rio dt Janeiro te Santos; Alkaid, 15/9 van New Orleans te Rotterdam; Alphacca, 15/9 van Montevideo naar Antwerpen/Rotterdam; Alphard, 15/9 van Rlo de Janeiro naar Buenos Aires; Alpherat, Rotterdam Shanghai, pass 15/9 Dungeness; Berom- bang, Belanta. Besorl en Beaso (K.PM.- ers), RotterdamJava, 13/9 van Aden; Boschfontein. AmsterdamKaapstad, 15/9 Dakar gepasseerd; Delfshaven. Rio de JaneiroAntwerpen, pass. 15/9 Ou es- sant; Dordrecht. 8/9 van Galveston naar Manchester (i. p. v. Londen); Egmond, 16/9 van Santos te Rotterdam; Fana (charter), 12/9 van Tabelbaai naar Wai- vischbaai; Flandrla. 17/9 of 18/9 te Rouen verwacht: Gerard Dou, BataviaRotter dam, pass. 14/9 12 uur Malta; Joh. van Oldenbarnevelt. AmsterdamJava. pass. 15/9 Kaap Guardaful; Juno, Rotterdam Gibraltar, pass. 15/9 Ouessant; Kamerilngh Onnes. 14/9 van Java te New York: Kongs_ borg. Antwerpen—Perz. Golf. 14/9 van Bahrein; Kota Agoeng, BataviaDJeddah, pass. 15/9 Kaap Guardaful: Kota Baroe. RotterdamJava. pass 14/9 9 uur Kaap Guardaful; Molengraaf!; MontrealRot terdam. pass, 15/9 Scillles; Ondlna. 13/9 van Aden te Abadan, vertrok 15/9 naar Port Soedan; Overysel, 9/9 van Tacoma to Portland Or; RIJnkerk, Amsterdam Bahrein. 15/9 van Genua; Samarlnda, 13/9 van Phlllppijnen te- Hamburg; Simon Stevln, ShanghaiRotterdam, 14/9 van Aden; Ternate, 13/9 van Lorenzo Marquez te Baltimore; Utrecht, RotterdamJava 15/9 23 uur van Genua; Van Heutsz 14/9 van Singapore te Belawan; Van 't 'Hoff, New York—Batavia. 12/9 van Port Swet- tenham; Vulcanus, Rotterdam—Tanger 12/9 van Algiers. K.N.S.M.: Ornen, 15/9 van Odense naar Kopenhagen; Tiberius. 15/9 to Amster dam; Caribia, 16/9 te Amsterdam; Hydra, 15/9 te Curasao; Bonaire, 169 te Cura cao, Socrates. 15/9 te Trinidad; Svolder, 16/9 te Trinidad; Wlnsum, 15/9 te San Ju an; Iris. 14/9 te Oporto; Theseus, 16/9 van Orafi naar Alicante. Vlnke en Co.: Brltsum. 15/9 de Scllly eilanden gepasseerd. Mij. Nederland: Mapla. 12/9 te Bombay Johan van Oldenbarnevelt. 15/9 Guarda ful gepasseerd op weg naar Sabanè; Oranje 15/9 van Singapore naar Colombo. Holl Afrika Lijnen Nlgerstroom 15/9 te Bordeaux; Oranlefonteln. 15/9 te Belra; Nijkerk, 15/9 van Port Sudan naar Mom- bassa MARKTBERICHTEN 17 Sept.. 4 stoomtrawlers f. 69.300; KW 53 met f. 370, IJM 213 met f.220; UK 140 met f.240; UK 62 met f 290;UK 69 met f. 220; UK 72 met f. 330- UK 53 met f567. „.KW 73 met 366 kantjes volle haring. 31 kantjes maatjesharing. 121 kantjes steurharlng en 13 kantjes ijle haring; KW 79 met 470 kantjes volle haring. SCHEVENINGEN, 17 Sept. Besom mingen: Sch. 67 f. 1060; Sch. 171 f 65: Sch. 119 f. 90; Sch. 165 f. 35; KW* 215 f 400: GO 36 f. 300: GO 16 f. 120; GO 5 f. 400; SI. 8 f. 220; SI. 6 f. 200: ZZ 16 Ingezonden Mededeling „Alg. Handelsblad'': Een mat stuk. Het is geen vastbe raden schipper die in dit zware weer het stuurrad in handen houdt, of zijn bemanning tot uiterste veer kracht weet te bezielen. „Nieuwe Rott. Courant": Bij het sombere beeld, dat deze Troonrede van onze tijdsomstandig heden ophangt, missen wij zeer no de dat krachtige appèl op geheel ons volk, dat niet achterwege mag blij ven en waarvan het beroep op de medewerking en inspanning van de Kamers slechts een flauwe weer klank is. De vorming van een nationaal ka binet wordt meer en meer een bran dende kwestie, door de Troonrede v/el is waar niet behandel^, doch door haar inhoud onmiskenbaar aan de orde gesteld. „Nieuwe Courant": Indien deze Regering nu over vol-* doende energie beschikte om inder daad al die maatregelen na te la ten. welke voor velen ongetwijfeld dierbare stokpaardjes zijn, maar die voor ons allen het herstel metter tijd belemmeren, zou mende sobere paragrafen, gewijd aan financiën en economische sectoren, kunnen begroeten om de verwachtingen, welke men er uit kan distilleren. Jammer genoeg zien wij daar geen kans voor, hetgeen voor ons land wel te betreuren is. FEUILLETON. 20) vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS „We zijn vanmorgen aan boord ge trouwd". las ze voor. en Sara. ik ben de gelukkigste man op de wereld. We houden ons huwelijk geheim, totdat ik weer helemaal beter ben, dus spreek er met, niemand over. behalve met Rose natuurlijk. Het foto'tje doet haar niet werkelijk goed uitkomen, maar ik wilde toch, dat je alvast een indruk hebt van je aanstaande meesteres op Trant, voor dat we thuiskomen. Ik weet zeker, dat je van haar zult houden, want ze is even lief als mooi, en ik ben er van overtuigd,, dat ze met jou ep. Rose ook goed op zal kunnen schieten, omdat jullie mijn oudste vriendinnen zijn..". Er ^tonden tranen in de grijze ogen van Sara. toen ze ophield. Arme meneer Dick zei ze zachtjes. Rose bepaalde haar aandacht nog steeds bij het probleem van het ogenblik, Maar als ze getrouwd zijn geweest, constateerde ze, dan zou zij nu toch niet? Niet dat ik Trant graag in han den van een vreemde zou zien. maar. Ja meen de Sara en dan zou ze toch zeker niet meer haar brood behoe ven te verdienen met verplegen. En ik heb haar spullen eens bekeken, terwijl ze aan tafel zaten. Sara keek een bietje beschaamd en vervolgde: Ik vind het vreemd, maar ze zien er niets beter uit dan de jouwe of de mijne; en alles is versteld en gestopt, alsof het al lange tijd gedragen is. Twee paar verwonderde ogen keken elkaar zwijgend aan. Wat vind je wat we moeten doen? vroeg Sara. Je gelooft toch niet dat, ze iets in haar schild voert: is het wel? zei Rose, Sara peinsde. Nee. zei ze ten slotte met 'ets uitdagends, dat geloof ik niet. Waarom ze zichzelf zuster Prescott noemt weet ik niet maar ik doe er een eed op Rose Wood, dat ze net zo eer lijk is als meneer Dick zelf was. En dat ze er alles op zet om juffrouw Kay weer beter te maken. Rose zweeg een pgenblik, maar dan zei ze beslist: Als dat zo is, zie ik niet in waarom wij tussen beide zouden moe ten komen. Sara. We hebben tot de dag van heden nooit met een woord gespro ken over v/at meneer Dick jou tteeft ge schreven en ik zie geen reden, waarom we dat nu zouden doen. Ben je het met mij eens? Ja zeker, stemde Sara met nadruk toe. Denk er aan. voeg de Rose er voorzichtig aan toe, je kunt haar natuurlijk wel ln het oog blijven houden, al was het alleen maar om er zeker van te zijn dat we het bij het rechte eind hebben. Dat is goed, zei Sara. Ze knikten elkaar toe in volledige eensgezindheid en toen wierp Rose een blik op de klok. Lieve He mel. riep ze uit kijk eens naar de tijden ik wilde die appeltaartjes klaar hebben voor de lunch! - HOOFDSTUK VII. Intussen vervolgde Anne haar weg over de Downs zonder ook maar enigs zins te kunnen vermoeden, dat haar zorgvuldig bewaarde geheim voor de twee vrouwen, die ze zo juist had ach tergelaten, geen geheim was, en ln zalige onwetendheid van het feit. dat het dank zij het langzaam genomen besluit van deze twee, een geheim zou blijven- Ze neuriede vrolijk voor zich heerrr~Op dit moment had ze volkomen vergeten dat ze onder valse voorwend sels op Trant was en dat er een zeer onaangename scène van komen zou, als het ooit werd uitgevonden. Ze dacht zelfs nief meer aan het andere pro bleem, dat haar toch erg bezig hield, n.l. Kathryn's verdriet. Ze genoot van hët ogenblik en vond het heerlijk te le ven Het was een mooie dag. koel ge noeg om wandelen een genoegen te doen zijn, en een warme herfstzon scheen over het land. Nu ze boven dp de heu vels stond, scheen heel Engeland aan haar voeten uitgespreid te liggen; vel den, heggen bossen en dorpjes, en dat steeds maar weer tot aan de verre, ho rizon. Het voetpad was prettig om op te wandelen. En toen ze .begon te dalen aan de andere kant. kwam ze langs uit gestrekte stoppelige bouwlanden. Het dorpje Trant lag tegen de Downs aan genesteld, een verzameling van huisjes langs één hoofdstraat die verderop op de hoofdweg uitkwam en naar het sta tion leidde. Een oude, grijze kerk stak uit boven de huizen en zelfs de garage aan de ingang van het dorp zag er be scheidener en minder lawaaiig uit dan garage's er uit plegen te zien. Anne merkte tot haar vermaak op. dat deze haast werd overschaduwd door de aan grenzende hoefsmederij waar vandaan het vriendelijke geluld van slaan op ijzer en het stampen van paardenhoeven klonk. Ze liep de straat snel door, op zoek naar ..Het Warenhuis", enkwanï langs kleine huisjes met garaniums voor de ramen, voortuintjes vol met fleurige 49). Ze vlogen uren lang zonder Iets te beleven De sneeuwstorm was afge dreven en Oehoe had alle gelegenheid om zijn middagslaapje in te halen, ter wijl Panda voor de afwisseling stuur de. Zo kwamen ze boven een woest bergland, waarvan de pieken hoog in de lucht staken. Op één van die pieken zat een drie tal inboorlingen met mongoolse ge laatstrekken en een mitrailleur. „Vliegende draak van witte duivels!" sprak één van het drietal. „Nodig hof felijk uit tot dalen en licht gesprek!" Wat hij met deze vreemde woorden be doelde bleek al spoedig. De inboorling met de mitrailleur richtte nauwkeurig zijn wapen en begon te schieten. De kogels vlogen om het toestel heen en doorboorden de vleugels en het hoog teroer. „Wat gebeurt er^-leerling?" vroeg Oehoe wakker schrikkend. „Wat doe je daar? Laat dat!" „Ik'doe niets!" riep Panda. Er wordt geschoten, geloof ik!" ,,Doe alsof je niets merkt!* zei Oe hoe. „Vlieg rustig door!" dahlia's, en langs het verweerde uit hangbord van „Het Wapen van Heriot". Het Warenhuis was gemakkelijk te vin den. In é^n van de grotere huizên aan de dorpsstraat was een typische dorps winkel gevestigd. Aan de ene kant ver toonden de etalages kruidenierswaren en levensmiddelen, aan de andere kant werd een zeer heterogene verzameling van artikelen ten toon gespreid: em mers. bussen verf, theepotten, muizen vallen een schoffel en een hark. en al lerlei andere tuingereedschappen. Op enige rekken achterin hingen verschil lende dassen, enige paren kousen een babymutsje en een paar knotten zacht gele wol Deze laatste ontdekte Anne tot haar grote genoegen. Ze deed de deur van de winkel open. waarbij een bel he vig begon te klingelen en ging naar binnen. Een dikke huismoeder met een enorme tas bfj zich werd aan de toon bank ln de levensmiddelenafdeling ge holpen. Ergens anders stond een oude re man in een pilo broek een verfkwast uit, te zoeken Je moet, als je langs komt. mijn nieuwe varkenshokken eens komen bekijken, Bert zei hij ernstig tot de man achter de toonbank. Meneer Alan heeft, daar werkelijk prachtig voor gezorgd. O. zei de winkelier, meneer Alan Is een beste baas. Het ls tegenwoordig beter dan het vroeger was Charlie Dat is zeker zo. stemde Charlie toe. Ik wil daarmee niets tegen meneer Dick zeg gen De Heriots zijn altijd goede ba zen geweest maar hij kon niet zelf achter de dingen aanzitten, en rent meesters zijn nooit veel waard. Daar heb je gelijk aan, ant woordde de winkelier philosofisch. ze maken veel vertoon, omdat het hun brood is Is die kwast naar je zin? De pachter knikte bevestigend en tast te diep in ziin broekzak. Maar mé neer Alan die heeft er verstand van. zei hij diepzinnig, je künt niet alles uit het land halen en er niets weer in terug stoppen En je moet beesten een goede stal geven om behoorlijk te kun nen fokken. Ik heb hem nog nooit .neen" horen zeggen, als Je hem iets vroeg, als het tenminste verantwoord en redeliik was. natuurlijk Ja zei de winkelier weer, de mensen in deze streek zijn meneer Alan veel verschul digd vind ik. (Wordt vervolgd) .,Het Parool": De Troonrede moppert en mokt. En zij laat het er bij. Op dit ogenblik geven wij lucht aan een gevoel van angst angst over een volk, dat nog steeds niet vierkant tegenover zijn werkelijkheid is gezet; een volk, dat niets beseft van de vulkaan, waarop het woont; dat geen begrip heeft van zijn internationale onaf hankelijkheid, noch van de deplo rabele staat van zijn armoe. Een volk dat zich rijk waant komt er niet bovenop. Een volk dat zich arm wéét, kan er boven op komen. Die wetenschap, dat geloof zij hadden de zuilen moeten zijn on der een Troonrede, die dan geladen zou zijn geweest met de bezieling, waarnaar elk volk in donkere da gen hunkert. De Troonrede heeft, helaas, zuil noch ziel. Tussen de klippen van deze gevaarlijke tijd glijdt het schip van staat door de mist. Waar heen? „Trouw": Er valt over deze Troonrede weinig anders te zeggen, dan dat de re gering veel op stapel heeft staan. Politiek verschaft zij geen nieuwe gezichtspunten. Wij zullen om ons werkelijk te kunnen oriënteren, de regeringsverklaring over Indië, het algemeen begrotingsdebat en de ontwerpen zelf moeten afwachten. „De Maasbode": De Troonrede is een sober stuk, maar desniettemin rijk aan inhoud.- Op lichtpunten wordt gewezen, het geen in deze sombere tijd psycho logisch juist^t, 'maar de schaduw zijde overhëërst. „De Volkskrant": Over de Troonrede ligt een waas van moeheid, niet. van ontmoedigd zijn! Het plan is om in dit parle mentaire jaar met het oog op de verhouding der gebiedsdelen te ko men met een voorstel tot grond wetsherziening. En nademaal na de eerste lezing van een voorstel tot grondwetsherziening de Kamers moeten worden ontbonden, is de consequentie; verkiezingen. „Het Vrije Volk": Alles bijeen genomen vormt deza Troonrede een kloek, doch voor zichtig staatsstuk. Men krijgt de indruk, dat sommige passages in eerste ontwerp een optimistischer beeld hebben vertoond dan thans het geval is, en dat by de defini tieve vaststelling een voorzichtige stem voortdurend tot zelfbeperking heeft aangemaand. Nederland vormt thans minder dan ooit een eiland in een wereld, die ten prooi is aan de uiterste verwarring op bijna -elk gebied. Het is een oude waarheid, die helaas maar al te actueel is ge bleven, dat de binnenlandse poli tiek van elk land in het buitenland wordt gemaakt. „De Waarheid": Dit blad bevat een verklaring vr>n het Dag. Bestuur van de C.P.N. (De Waarheid), waarin dit vast stelt, dat de Troonrede de werkelijke toe stand van ons land verbergt en geen opening van zaken geeft met betrekking tot het toekomstige be leid van de regering. De aange kondigde maatregelen vallen ge heel binnen het kader van het pro gram van de K.V.P en van enige Invloed van de politiek van de P. v. d. A. is daarbij niets meer te be speuren. Het bestuur stelt vast, dat deze Troonrede al te zeer blijk geeft van de minachting voor de democratie by dit kabinet, dat zijn -eactionaire politiek wenst uit te voe ren zonder aan het volk en zijn vertegenwoordiging daarover ver antwoording en rekenschap af ta leggen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2