Het Leidsch Dagblad spreken van Nederlands eigen devie zenreserves Immers dekt niet in vol doende mate het grote tekort aan de viezen. Een moeilijkheid is voorts gele gen in het vinden van credieten onder zodanige voorwaarden, dat de verplich ting tot rentebetaling en aflossing ge lijke tred houdt met de stijging der binnenlandse productiviteit. OPBRENGST BELASTINGEN De nota bevat verder een overzicht van de opbrengst der belastingen, welke uiteraard het grootste deel vormt van de middelen van de gewone dienst. Geraamde opbrengst der belastingen. (In millioenen guldens) Inkomstenbel. (na aftrek van voor heffingen) raming voor 1943: 680.0; Herziene raming voor 1947: 570,0; Ver mogensbei- van natuurlijke personen resp. 50.0; resp, 91.5; Vermogensbel. voor lichamen resp. resp, 16.0; Ven- noodschapsbel. resp. 110.0 resp. 140.0; Loonbel. resp. 360.0 resp. 400.0; Divi dendbelasting resp. 20.0 resp. 15.0; Com- missarissenbel. resp. 2.2 resp. 2.0; Voor heffing op in het buitenland geaccu muleerde inkomsten resp. resp- 2.0; Vereveningsheffing resp. 170.0 resp. 160.0; Herkapitalisatiebel. en super-di videndbelasting resp. mem, resp. mem Moton-ytuigenbel. resp. 23.0 resp. 23.0; Bijz. wijnbel. resp. 0.5 resp. 0 4; Invoer rechten resp. 183.0 resp. 53.0; Statistiek- recht resp. 5.0 resp. 4,5; Accijns op zout resp- 7.0 resp. 7.0; Accijns op wijn resp. 1.2 resp. 1.0; Accijns op gedistilleerd resp. 51.8 resp. 52.0; Accijns op bier resp. 27.0 resp- 25.0; Accijns op suiker resp. 56.0 resp. 57.0; Accijns op tabak resp. 150.0 resp. 130 0; Bel. op gouden en zilveren werken resp. 0.9 resp. 0,8; Omzetbel. resp.535-0 resp. 457.0; Rechten van zegel resp. 15.0 resp. 12.0; Rechten van registratie resp. 22.0 resp. 20 0; Rechten van successie, van overgang Bij overlijden en van schenking resp. 68.0 resp. 60.0. Totaal resp. 2-537.6 resp. 2.299.2. DE PERSONEELSBEZETTING Ter illustratie van de personeels be zetting van de belangrijke diensten van geheel of gedeeltelijk tijdelijk karak ter worden nog onderstaande cijfers ge geven. Justitie: Verblijfs- en bewaringskam- pen 31 Juli 1947: 7.126. Geraamd in be groting 1948 3.000; Herstel rechtsver keer resp. 2.061. resp. 2.265; Bijz-rechts pleging resp. 1.200 resp. 776; Oorlogs pleegkinderen en bijzondere jeugdzorg resp. 559. resp. 560. Binnenl, Zaken: Centraal Bureau verzorging oorlogsslachtoffers resp. 2.308 resp 1.496; Financien: Commissariaat voor oor logsschade (incl. schade-enquéte com missies) resp. 2.053. resp. 1.491; Centraal Bureau vergoeding militaire vorderin gen resp. 262., resp. 307; Wederopbouw en volkshuisvesting: Alè. Commissariaat voor de wederop bouw resp. 932. resp. 792; Bouwbu- reaux voor de wederopbouw resp, 3.425. resp. 3. 520; Dienst uitvoering werken resp. 5i6. resp. 486; Ec. Zaken: Rijksbureaux voor handel en nijverheid resp. 3.041. resp 2.674; C.D.K resp. 1-296. resp. 1.300; Prijscon- tröledienst resp. 1,075. resp. 1-100; Cen trale dienst voor de Ec. Cpntröle resp 857. resp. 915; Centrale dienst voor m- en uitvoer resp. 569 resp. 550; Centrale dienst van het directoraat-generaal v.d. prijzen resp. 471. resp. 440; Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning: Centrale Controle dienst resp. 2 889, resp. 3.275; Rijksdienst voor Land. bouwherstei resp. 771, resp. 803; Bu reaux provinciale voedselcomrnlssaris- sen en andere bureaux ressorterende onder de directie van de Voedselvoor ziening resp. 5.272, resp. 5.450. OPVOERING BESPARINGEN GEWENST. Voorts herhaalt de minister zyn reeds meer dan eens geuite overtui ging, dat een opvoering van het peil der binnenlandse besparingen, zowel ter financiering der noodzakelijke in vesteringen en overige behoeften, als ter bestrijding van het gevaar van inflatie in hoge mate gewenst is. Daarnaast Is het geboden, dat ook in SCHEEPSBERICHTEN. Alpherat Rotterdam-Shanghai, 14/9 van Antwerpen; Amsteldijk, 14/9 van Mobile te Rotterdam; Blommersdljk. 14/9 van New York te Rotterdam; Brastagl, 12/9 van Los Angelos vla Trinidad naar Zd, Afrika; Bredero, Rotterdam—Shanghai, 12/9 van Aden; Chr. Sass (charter). Bombay—Rot terdam. 12/9 van Port Said; Gouwe, 13/9 van Skutskar naar Zaandam; Hedel, Rot terdam—Montreal. pass. 14/9 Land s End; Hugo de Vries. Shanghai—Rotterdam, 13/9 van Hongkong; Kellehaven, 13/9 van Ant werpen te Dakar; Kertosono. New Orleans Kaapstad, pass. 13/9 13 uur Fernando Noronha; Kongsborg. Antwerpen—Perzi sche Goif, 12/9 te Bahrein; Kota Baroe, RotterdamJava, pass. 12/9 23 uur Perim; Limburg. New YorkJava, 15/9 te en ver moedelijk 16/9 van Penang; Llnge 13/9 van Sundsval naar Rotterdam; Manekerk, 14/9 van Karachi te Antwerpen; Noordam. 13/9 van Rotterdam naar New Vork; North Valley (charter), BasraRotterdam, pass 12/9 Perim; Parkhaven. 14/9 van Montevideo te Antwerpen; Prins Alexander 13/9 van Quebec naar Antwerpen; Prins Wllem van Oranje, Rotterdam—Montreal, 13/9 op 480 mijl oost van Bell Isle; Sala- tlga CalcuttaRotterdam, 14/9 te Ant werpen; Sloterdljk, Rotterdam—Java. pass 14/9 14 uur Gibraltar; Stad Arnhem, 13/9 van Rotterdam naar Huelva; Utrecht, Rot terdamSoerabaya, 14/9 n.m. van Mar seilles; Zeeland. 13/9 van Rotterdam naar Drogheda; Algenib. 14/9 te Bahta van Victoria- Alhena. 13/9 van Rlo de Janeiro naar Santos; Alkaid. New Orleans—Rot terdam. pass. 14/9 Scllly, 15/9 Dover wordt 15/9 19 uur te Rotterdam verwacht; Ai- phacca 13/9 van Buenos Aires te Monte video Vermoedelijk 15/9 naar Antwerpen en Rotterdam; Alwakl, 12/9 van Rotterdam te New York; Egmond. vermoedelijk 16/9 6 uur van Pernambuco te Rotterdam verw.; Noordam, Rotterdam-New York, pass. 14/9 om 20 uur Scllly: Stad Schiedam, 14/9 van Rotterdam te Norfolk; Zwljndrecht, 12/9 van Bagnoll te Hornllla. KNSM- Orestes, 13/9 van Amsterdam naar Dublin; Van Ostade, 13/9 te Amster dam; Juno. 13/9 van Rotterdam naar Gibraltar; Gerasslmos Vergottis, 14/9 te Amsterdam; Marinier. 14/9 te Rotterdam: Theseus. 14/9 te Oran; Oreon, 13/9 van Haifa naar Beiroet: Ornen 14/9 te Odense: Stentor. 13/9 Gibraltar gepas seerd; Dundee. 14/9 van Tanger naar Gibraltar. Holl Afrika Lijnen: Amstelveen. 13/9 Las Palm as gepass. op weg naar Bordeaux; Bloemfontein. 14/9 te Antwerpen; Oranje fontein, 13/9 van Lorenzo Marques naar Belra; Boschfontein, 13/9 van Tenerlffe naar Kaapstad; Amstelkerk. 15/9 van Dakar naar Plymouth; Maaskerk, 13/9 van Dakar naar Freetown. Mil Nederland: Tarakan. 12/9 van Batavia naar DJedda; Hugo de Groot, 14/9 van Singapore naar Soerabaja; Oranje, 13/9 van Batavia naar Amsterdam; Radja. 13/9 te Carangian; Talisse. 13/9 van Bata via naar Soerabaja; Tawali. 13/9 te Basra Kon. Holl. Lloyd; Merwede. 13/9 te Am sterdam; Ittersum, 16/9 te Santos (thuis- "vïnke en Co.: Britsum, 13/9 van Ant werpen naar Hampton Roads; Zllpenberg, 13/9 te Baltimore; Rossum. 13/9 van Sundsfall naar Amsterdam; Hilversum. 13/9 Holteneau gepass. op weg n. Gdansk KJP.M.: Belante en convool (uitreis) 12/9 te Aden; Nieuw Holland. 20/9 te IJmuIden verwacht (6 uur 's morgens); Batoela, 14/9 Algiers gepasseerd op uitreis. de toekomst krachtig wordt voortge gaan met de bezuiniging bij de over heidsdiensten. 1 MILLIARD VOOR VERGROTING PRODUCTIVITEIT. De hoogte van de ontwerp-begroting en de daarmee samenhangende groot te van het uitgavenoverschot van f. 1.566 millioen worden mede bepaald door het opnemen van verschillende grote uitgaven naast die, welke onder de kapitaalsuitgaven zyn opgenomen en welke nodig zUn, ten einde een vergroting van de productiviteit mo gelijk te maken in het belang van de toekomstige welvaart van ons land. Hiermede is blijkens de ondervolgen- dc staatjes een bedrag gemoeid van bijna f. 1 milliard. Ter vermeerdering van het nationale kapitaal werden daarom de volgende uitgaven van aflopend karakter tot een bedrag van ruim f. 515 millioen nood zakelijk geacht: Bijdragen in oorlogsschade aan on roerende goederen f- 169,2 min; Bijdra gen in oorlogsschade aan roerende goe deren tot een bedrijf behorend f. 120,0 min; Landbouwherstel f. 42,4 min; Re constructie koopvaardijvloot f. 11,5 min; Schadevergoedingen zee- en luchtvaart ver z. wet 1939 f. 20,0 min; Uitgaven ter zake van vermogensschade ais gevolg van bijzondere handelingen v. d. vijand f. 3,0 min; Bijdragen ten behoeve van de wederopbouw van publiekrechtelijk: lichamen f- 100,0 min: Wederopbouw van aan de gemeente Rotterdam toebe horende eigendommen f- 20.1 min: Her stel oorlogs- en bezettingsschade Rijks eigendommen f. 21,1 min; Bijdrage aan welvaartsfonds Suriname f. 8.0 min. Onder de kapitaalsuitgaven ten be drage van ruim f. 460 millioen werden opgenomen Aanleg van wegen, voorkomende op het Rijkswegenplan f. 22,6 min; Aanleg van kanalen, vaarten, sluiswerken en bruggen f. 13.2 min; Aanleg luchtvaart terreinen f 20,0 min; Huisvesting v. h- leger f. 18,1 min; Aanschaffing en aan bouw van schepen en vaartuigen voor Marine en Loodsdienst f. 22,9 min; Huisvesting van de Marine f. 3.5 min; Bouw, aan- en verbouw van onr.goede- ren door tussenkomst van de Rijksge bouwendienst f. 13.2 min; Bouw van een Rijksluchtvaartschool f. 2.4 min; Voorschotten voor woningbouw f 248,0 min; Investeimg in de staatsmijnen' f. 50,2 min; Verstrekking van kapitaal a, h. Zuiderzeefonds f. 27.4 min; Onder zoekingen-er werkzaamheden op het gebied der landaanwinning f. 3,9 min; Kosten van het totstandbrengen van ruilverkavelingen f. 8,0 min; Kosten ln verband met gasvoorzienlngen f. 2,3 min; Lening voor uitbreiding van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium f. 4,7 min UITGAVEN OVERSCHOT MINDER VERONTRUSTEND. Tegenover de schulden, welke de regering ter verwezenlijking van haar plannen moet aangaan ten einde de productiviteit te verhogen, staan tot op grote hoogte duurzame objecten, zodat het totaal van het uitgaven- overschot, naar de mening van de minister, minder verontrustend is als dit op het'eerste gezicht lijkt. HET INFLATOIR EFFECT. De minister ontkent niet, dat °°k de huidige begroting nog een inflatoir effect vertoont. Uitvoerig zet de mi nister uiteen, dat het dit effect ech ter niet zonder ipeer kan worden ge lijkgesteld met het totale geraamde tekort over 1948. In' het kader van de deflatoire wer king van besparingen van consumenten merkt de minister op, dat deze, afge zien van die. welke in de vorm van verschuivingen, op lange termijn ge schieden, in de laatste maanden wei nig bevredigend zijn geweest. GEEN NATIONAAL BUDGET. Tot zijn leedwezen is de minister dit jaar niet in staat om. evenals de beide voorgaande jaren, het ontwerp der Rijksbegroting te plaatsen tegen de achtergrond van het nationaal budget. Een der grondslagen, waarop onder de huidige omstandigheden een zodanig budget moet berusten, is de hulp, welke door crediet of op andere wijze van het buitenland kan worden verkregen. De deviezenvoorziening is thans dc regulateur van de economische acti viteit. Gezien de grote onzekerheid omtrent de mate van buitenlandse hulpverlening met name in liet kader van hei z.g. plan-Marshall is het nict mogeljjk om redelijk ver antwoorde schattingen te doen om trent de omvang van import en ex port en van het niveau van de alge mene bedrijvigheid. Zodra zulks wel mogelijk is, zal tot de opstelling van een nationaal budget worden overge gaan. INDIEN BUITENLANDSE HULP UITBLIJFT Wel wil de minister er op wijzen, dat, gezien de grote betekenis, welke het Westelijk halfrond voor ons heeft als leverancier van grondstoffen en voe dingsmiddelen, kan worden aangeno men. dat globaal 2/3 van het iekort uit de handelsbalans uit dit halfrond moet worden gedekt. Indien voldoende hulp van het bui tenland niet zal worden verkregen, zou dit leiden tot vergaande stagna tie van de economische activiteit cn zou de verzorging van de bevolking terugvallen tot beneden het physio logisch bestaansminimum. Daarvan zou tevens het gevolg zijn, dat de in de begroting geraamde opbrengst van de middelen t.a.v. een groot deel der belangrijkste posten niet kan wor den gehaald, dat de periode van de wederopbouw in belangrijke male zou worden verlengd en dat grote werk loosheid tot ontwrichting der sociale verhoudingen en tot improductieve belasting van het budget zal leiden. Een nadere belichting van het devie- zenaspect wordt in uitzicht gesteld'. Zij zal geschieden zodra over het bovenge noemde critieke punt zekerheid be staat, REGERINGSPROGRAM LEIDT TOT GROTER WELSTAND. Hoewel de economische toestand van ons land door ernstige gevaren wordt bedreigd, waarbij vaststaat, dat ondanks inspanning van alle krach ten hulp van het buitenland on ontbeerlijk is, is de minister toch van mening, dat dc uitvoering van het regeringsprogramma, zoals het in de begroting is weergegeven, de weg open houdt, die uit de huidige ar moede tet groter welstand leidt en een verdere schrede betekent in de richting van het economisch, sociaal cn cultureel herstel, een schrede, die ons volk. zolang kans op voldoende hulp bestaat, zich kan voornemen te zetten. SPORT VOETBAL. Zwitsers elftal nog niet samengesteld. De keuze-commissie van de Zwitserse Voetbalbond he-eft 14 spelers aangewe zen. die de reis naar Amsterdam maken en waaruit het nationale elftal voor de wedstrijd tegen Nederland zal worden gevormd. Het zijn de doelverdedigers Corrcdi (Lugano) en Eich (Young Fel lows). de backs Gyger en Stoffen (beide Cantonal), de haifspelers Belli (Ser- ette), Courtat (Grenohen), Eggiman «Lausanne) en Lusenti (Young Fel lows), terwijl de voorhoede zal worden gekozen uit: Biokel (Grasshoppers), Fatton (Servette), Fink (Young Fel lows), Amado (Grasshoppers). Maillard (Lausanne) en Tschuy (Grenchen). Al leen de achterspelers Gyger en Stefien zijn dus zonder concurrentie. ZATERDAGMIDDAG-COMPETITIE. RIJN SB. BOYS DOEN HET BETER Dat de Boys beter kunnen dan vorige week tegen Excelsior hebben zij Zater dag bewezen, want het is niet gemak kelijk winnen in Vlaardingen. Het ter rein verkeert daar in een zeer slechte toestand, Vooral voor de rust had R.B. daar heel veel last van, de bal maakte de vreemdste capriolen! De gastheren pasten zich beter aan en opende weldra de score. Niet voor lang echter, want C. v Vliet, die uiterst actief was. maakte met een prachtig ver schot gelijk. Wéér verkregen de Zwaluwen de leiding toen keeper Glasbergen de bal tegen de lat stompte en deze via zün hoofd in het net verdween en wéér was het v. Vliet, die met een schitterend doelpunt de stand gelyk maakte Nog voor de rust plaatste v. Duyn de bal voor het doel en het was G. v.d Ven die toestormend, de bal op zijn borst opving en keurig scoorde. Na de rust zaten de Boys weer direct voor het doel derthuisclub. Na 15 min. gaf Jac. Kromhout een goede pas naar R. Zwaan en fraai vergrootte deze spe ler de voorsprong der Boys. Hierbij bleef het. De overige uitslagen van de Rynsb- Boys zijn: R. Boys II—Quick Boys II 0—4; Kou dekerk I R. Boys III 6—2; R. Boys IV- Ter Leede III 4—3; UVS-asp.R. Boys asp. 15. Bahlman en Krmnpelman drie doel punten, waardoor het 61 wordt. In de tweede helft zijn het weer de gasten die het eerste scoren. Bahlman en Van Deuren brengen de stand op 82, waarna de gasten nog een tegen- punt kunnen scoren. D.O.S.R. I— Teylingen I 1—5 Een bij DO SR falend stopperspil-systeem en een snelle Teylingen-voorhoede met gevaar lijke doorbraken waren in 't. hort de oorzaken van deze grote nederlaag. Voor de rust een spannende stryd met een doelpunt van midvoor P v. Elk voor Teylmgen en de gelijkmaker van links buiten J. Blocker voor DOSR. Na de rust <'n loom begin!) goede doelpunten van linksbinnen A. Hoogeveen en mid voor P. van Elk. waardoor een verdien de overwinning voor een technisch beter spelend Teylingen ontstond. De overige uitslagen van DOSR wa ren: Cromvliet IIDOSR II 10; ZLC II- DOSR III 0—1; Rijpwetering III— DOSR IV 23; Meerburg A—DOSR A 1—2; Altior C—DOSR B 0—8. ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Jany. THANS DE 100 M. BORSTCRAWL. De 17-jarige Franse zwemmer Alex Jany. die tijdens de Europese zwemkam- pioenschappen te Monte-Carlo zulke op vallende prestaties heeft verricht, heeft gisteren in het 25 Meter-bad te Menton een geslaagde poging gedaan het we reldrecord 100 M. borstcrawl, dat sedert 1944 met 55.9 sec. op naam stond van de Amerikaan Allan Ford, te verbeteven. Jany wist een tiende seconde van Ford's tyd af te knabbelen en legde de afstand in 55.8 sec. af. Hij is thans houder van de wereldrecords 100, 200 en 400 M. borstcrawl. VIER LANDEN UIT DE FINA? Zuid Slavië, Hongarije. Bulgarije en Ts.jecho Slowakije zullen zich waar schijnlijk terugtrekken uit de Interna tionale Zwemfederatie. Het is nog niet bekend waaraan deze stap moet worden toegeschreven. Sportsplimters In New-York werd vandaag be kend gemaakt, dat. Joe Lewis op 5 De cember zijn wereldtitel zwaargewicht zal verdedigen tegen Joe Walcott. Het gevecht, waarvan de duur op 15 ron den is vastgesteld, komt dus in de plaats van het aanvankelijk geannon ceerde „non-title fight" op 14 Novem ber. Tlï. Verhoeff. lid van de Alphense Wandelsportveren, heeft met succes deelgenomen a. d. 100 KM-nachttocht van „Rotterdam" In October zal de heer Verhoeff meetippelen met de tocht Rotterdam-Brussel, 150 km.! Voor de voetbalwedstrijd, die België Zondag a.s. in het Heysel-stadion te Brussel tegen Engeland speelt, is het Belgisch nationale elftal als volgt samengesteld Doel: Daenen; achter: Aernouts en Pannaya; midden: Coppens. Henriet en Massay-, voor: Lem berechts, Hei-mans, De Cleyn, Anoul en Thirifays. Uit het personeel van de firma T. en D heeft zich een hengelclub ge vormd met aanvankelijk 20 leden. Het dagelijks bestuur bestaat uit B. Keiler, voorzitter. P. Laman. Middelstegracht 65. secretaris en J. Monteba, penning meester. KORFBAL HOE DE WEDSTRIJDEN VERLIEPEN Het Zuiden—Vicus Oriëntis. De eerste 10 min. werd goed tegen stand geboden en nam V.O. door H. Hensen zelfs de leiding 1—0, maar kort daarna maakte De Waal gelük. 11. In de volgende opstelling was Vic-Or. veel zwakker en werd door Hartig, mej. de Bezemer en Schoemaker nog voor de rlist, de stand op 1 gebracht. Ook na de rust bleef het overwicht bij Het Zuiden en brachten Schoenmaker, 't Hart en De Waal de stand op 7—1, waarna v. d. Broek no. 2 72 voor V.O. scoorde. Hartig bracht de eindstand öp 8—2 Het Zuiden had verdiend gewon nen, zy het iets geflatteerd. De AlgemeneDie Haghe, De Algemene kwam met 3 invallers in het veld. In hoog tempo werd be gonnen en na pl.m. 10 min. hadden de gasten succes 01. De Leidse verdedi ging bleef paraat, voorkwam verder on heil en weer na 10 min. weet Cor Har- teveld de korf te vinden en brengt de stand op 1—1. In de volgende opstel ling waren de gasten in de meerderheid en voerden de score op tot 13. Hierna bracht T. Hartevelt de partijen weer op gelijken voet, zodat de rust met 33 inging. Na de hervatting had Harte- veld weer succes, maar even daarna maakte De Haghe opnieuw gelijk. 44. In de laatste opstelling bleven gerui me tijd doelpunten uit tot kort voor het einde Dis Haghe het winnende doel punt scoorde, 45. Algemene IINo. 8. Nadat Algem. door doelpunten van F. v. Vliet, mej. de Mey en P. Miere- met een 30 voorsprong had werd door de gasten een tegenpunt gescoord. J. Assie bracht nog voor de rust de stand op 41. Na de hervatting werd de korf nog enige keren gevonden. De eindstand werd 73. Fluks—HKV 3. Fluks begon direct snel en mej. Lau profiteert van een kleine kans onder de paai, 10. Spoedig maakte HKV door v. Balen gelijk en met deze stand (11) kwam de rust. Hierna was Fluks met wind mee voortdurend in de meer derheid en werd dooi- punten van mej. B. Gelók, D. Veerman, C. Ligtvoet en mej. A. v. Klarenbosch de stand op 51 gebracht. Algemene 3Fluks 2. Fluks nam al gauw de leiding toen mej. T. Cebol van een verdedigings- fout profiteerde terwijl W. Dreef de voorsprong vergrootte tot 02. Na het vakwisselen was de verdediging van Fluks zwakker en maakte D. Hoger- vorst 2 doelpunten, zodat de rust met 22 inging. Na de rust bracht J. Ge lók de stand op 23 en vlak voor het einde vond T. de Beer de korf nog eens waarmee het 24 werd. PERNIX WON MET GROTE CIJFERS Na een slechte wedstrijd, vorige week I tegen Excelsior was Pernix Zaterdag beter op dreef. Er werd tegen de Ijs vogels uit Den Haag vooral beter ver dedigd en de Hagenaars hebben dan ook in deze wedstrijd geen schijn van kans gehad om hup degradatiegevaar af te wenden. Pernix zette met een hoog tempo in en heeft dit de hele wedstrijd gehand haafd. met het gevolg, dat de oudere Ijsvogels tegen het einde volkomen overspeeld werden. Het eerste Leidse aanvalsvak wist binnen een kwartier de stand op 20 te brengene. De tweede aanval als aanvalsvak vormde echter een hiaat in de Leidse ploeg. Toch werd het spoedig 30. waarmee de rust in ging. Na rust werd pas na een kwar tier een van de vele kansen benut, waar na de strijd een zeer eenzydig karakter kreeg- Het werd 8 min. voor tijd 60 en de beginaanval zag in de resterende tijd nog kans er 80 van te maken. Daar Excelsior met 51 van VEO won wordt de wedstrijd van a-s. Zaterdag Excelsior—Pernix, van beslissende be tekenis. De winnaar kan zich prac- tisch kampioen noemen van de eerste klasse afdeling Zuid-Holland (Noord) der C.K.B. TENNIS. 10-jarig bestaan L.T.C. „De Munnik" Gisteren bestond de Leiderdorp- se tennisclub „De Munnik" 10 jaar. De club is in de loop der jaren uitge groeid tot een vereniging, die jaarlijks niet alleen aan Leiderdorpse, maar ook aan vele Leidse spelers en speelsters vol op gelegenheid geeft het mooie tennis spel te beoefenen. In die tien jaren heeft „De Munnik" zich een goede naam verworven in de tenniswereld, welk succes voor een groot deel te danken is aan het werk van haar secretaris, de heer J. Kooreman, die van de oprich ting af in 1937 zitting in het bestuur heeft en één der grootste steunpilaren van de club genoemd mag worden, In sportief opzicht spreekt „De Mun nik" een hartig woordje mee. Het vorig jaar behaalde het eerste team het kam pioenschap van de disiricts-Zaterdag- middagcompetitie afd Den Haag. Dit jaar werd dit kampioenschap geprolon geerd en ook het tweede team werd kampioeq, van haar afdeling en promo veerde naar de eerste klasse. Voorwaar het mooiste cadeau, dat de spelers en speelsters hun club konden aanbieden bij dit tweede lustrum. Op Zaterdag 1 November hopen leden en oud-leden dit 10-jarig bestaan in besloten kring te vieren. ATHLETIEK. Leiden won van Gouda en Alphen. De Leidse ploeg, door het ontbre ken van enkele klasse-athleten niet op haar sterkst, heeft niettemin met 75 punten een overwinning behaald op Gouda (70 punten) en Alphen (59 punten). Leeuwenhoek uit Alphen passeerde met 3 cM de 7 M. grens, de Batavier W. v. Dorp noteerde de niet onverdien stelijke tijd van 53 sec. op de 400 M., terwijl de Alphenaar W. Versteegh met 50.46 M. een royale overwinning bij het speerwerpèn behaalde, eveneens een keurige prestatie. BIJ-PROGRAMMA MET RECORD VERBETERINGEN! Naast de verplichte nummers werd een bescheiden bijprogramma verwerkt waarin P. Stikvoort van De Bataven met 617 M. een nieuw Leids verspring - record vestigde voor A-Junioren. De Alphen-junior verbeterde op hetzelfde nummer met 6.15- M. het Goudse re cord, het was eveneens een Alphense B-benjamin, die het G.A.C.-record met 6.08 M, om zeep bracht, terwijl ten slot te de AAV '36 junioren-ploeg het be staande Goudse record 4 x 200 M. deed sneuvelen. De resultaten waren: 100 M. heren: 1. C, J. Jansen, Gouda 11,2; 2. A. A. Leeuwenhoek, Alphen 11,3; 3. J. W. Jansen, Gouda, 11,7; 4. H. Kips, Holl, 11,5; 5. D. Nota, Holl. 11,6; 6. Eykelenboom, Alphen 11,8. 800 M.: 1. J. de Wit, Alphen, 2,7,4; 2. L. W. v. d. Vos, Leiden 2,7,5; 3. J. de Jong, Gouda 2,10,7; 4, F. J. Berken- kamp, Gouda 2,11,4; 5. Hendrikse, Lei den 2,11,5; 6. J. van Kreuningen, Al phen 2,14,8. Vér: 1 A. A. Leeuwenhoek, Alphen 7,03; 2 W. van Dorp, Leiden 6,82; 3. H. Eykelenboom, Alphen 6,46; 4 J. van d. Heuvel, Gouaa 6,15; 5 Stikvoort, Lei den 6,05; 6 H. J. Vervoort, Gouda 5,80. Kogel: 1 Mulder, Leiden 10.85; 2 F. Boot. Gouda 10.82,5; 3 M. J. Gebuis 10,65; 4 S. van Goon, Alphen 10.52; 5 A. A. Leeuwenhoek, Alphen 9,88; 6. A. Gieske, Leiden 9,61. Zweedse estaf.: 1 Leiden 2,6,7; 2 Gouda 2,7,3; 3. Alphen 2,16.2. 400 M.i 1 W. van Dorp. Leiden 53,0; 2 H. R. van Diest, Gouda 53,9; 3 T. Mooy, Alphen 54,5; 4. M. J. J. Rietho ven. Leiden 55,0; 5 L. Zoetemeyer, Al- pheri 55.1; 6 H. W. Jansen, Leiden 56,7. 3000 M: 1 v. d. Kraan, Leiden 9,51,5; 2 P. van Reeden, Gouda 9,52,7; 3 Den Tonkelaar, Leiden 9.54,9; 4 J. van d. Hoorn Alphen 9.57,8; 5 J. Nieuwenhuy- zen, Gouda 10,17,4; 6 S, Broekman, Alphen 10.46,7. Hoog; 1 G. Vreeswijk, Gouda 1,65,5; 2. Den Tonkelaar, Leiden 1.65.5; 3. J. Noordenbos Leiden 1.60; 4 A. A. Leeu wenhoek. Alphen 1,60; 5. W. Versteeg, Alphen 1,57; 6. H. J. Vervoort, Gouda I,52 M. Speer: 1 W. Versteeg. Alphen 50,46; 2. v. d. Star, Leiden 44,64; 3, S. Meer burg. Leiden 42.33; 4 M. J, Gebuis, Gou da 40/21; 5 C. Signer 39,51; 6. A. v. d. Nagel. Alphen 36,70. 4 maal 100 M. estaf.: 1 Gouda 46,3; 2. Alphen 46,4; 3 Leiden 46,6. Puntentelling: 100 M.: Leiden 5, Al phen 6, Gouda 10; 400 M.: resp. 9. 6. 6; 800 M.: resp. 7. 7, 7; 3000 M.: resp. 10, 4. 7- hoog: resp. 9. 5. 7; vér: resp. 7, 10. 4; kogel: resp. 7, 5. 9; speer: resp. 9. 7. 5- Zw. estaf.: resp. 9, 3, 6; 4 maal 100 M.: resp 3. 6, 9. Totaal: Leiden 75, Alphen 59, Gouda 70. Leidse meisjes in Amsterdam. Zondag werden te Amsterdam athle- tiekwedstryden gehouden tussen Am sterdam, N.-Holland en een gecombi neerde ploeg Den HaagLeiden. De Leidse meisjes (A en B) behaal den volgende resultaten: Op de 80 m. A werd A. Montfoort (Conc.) 1ste in serie 1, tijd 10,9 sec. In de finale wérd zij 3de in 11 sec. Op de 60 m. meisjes B straften A. v. Ovost en L. Meerburg, die resp. 2de en 3de wer den in 8,7 en 8,8 sec. Zij werden 5de en 6de in re finale. In cle estafette 4 maal 60 m. meisjes B moest Den Haag- Leiden zich met de 3de plaats tevreden stellen. Kogelstoten meisjes B: L. Meer burg 6de met 7,87 m. Kogelstoten meis jes A: J van Leeuwen 3de met 9,91 meter. Hoogspringen meisjes A: 3e J. van Leeuwen (Sportief) met 1.35 m. Hoogspringen meisjes B: le A. van Ovost 1/35 m„ 4de L. Meerburg 1,30 m. en 5de R. Meerburg 1,30 m. Versprin gen meisjes A: A. Montfoort 2de met een sprong van 5,03 m. (nieuw Leids record, dat reeds op haar naam stond met 4-99 nO- Vèrspringen meisjes B: 4de A. van Ovost 4,80 m. en G. van Noord (ZLC) 8ste met 4,29. Overige be langrijke uitslagen waren: 80 m. horden dames' 1ste F. Blankers-Koen 11,5. 100 yards dames: le F. Blankers-Koen 10.9 sec,; 3000 m. Steeple Chase heren: le. Walstra (Vitesse) 9.52,2 sec, (Nieuw- Ned. record). PAARDENSPORT. Courses Duindigt De resultaten der Zondag op Duindig# gehouden courses waren: Rijschöol-prlls. ren 2100 m. 1. Noord westen (Pex) 2.27; 2. Seigneur (Delbraa- slne); 3. Queen o' tho Lowlands (Brax- hoofden). Leo Axklt-prijs. draverü, 2040 m 1. King Heny (ten Hage) 3 08.2: 2. Jackie Boy (In 't Veen): 3. Jacqueline (v. Buy- tene). Cllngendaal-ren, 1200 m 1. Zephyr (Armstrong) 1.22.8; 2. Ram'ena (Pex); 3. Dame (Nulder). Louis Axkit-prtls, draveril. 2100 m. 1 Hollandla (de Vlieger) 3.01; 2. Holland Hanover (Enslng); 3. David O. (Olst- hoorn). Rilnbende helt de Klok-prijs. ren voor amatrlces. 1900 m.: 1 Belle d'Or (mej. S. Tuyt) 2.13.4; 2, Plpelette (mevr. Dek kers): 3 Zeester (mevr. Heugens). Dlana-prlls, rem. 2400 m.: 1 Ramana (Pex) 2.57.8; 2. Taxiole (Delbrasslne)3. Easter Monday (Sllerendrecht). Legallty-prijs. draveril. 2040 m 1. en 2. Leatare (ten Hagen) 3.17.4", Lord Quettevllle (Roodenburg Jr.) 3,17.4; 3 Lady Deter (Enslng). D? Mill van Dulndigt. ren 1600 m.: 1. Sialkot (Pex) 147.6; 2, Crantor (Arm strong); 3, Young Phalarls (Rieur). hengelsport Laatste viswedstrijd te Alphen De Alphense hengelaarsvereniging „Ons Genoegen" heeft Zondagmorgen de laatste wedstrijd van dit seizoen gehou den. De eerste prijs werd gewonnen door P. van Veen. die tevens beslag leg de op de wisselbeker een prijs, die ge wonnen kan worden voor het grootste aantal gevangen vissen over alle wed strijden; 2de werd Th, Dongelmans; 3e N. De Jong; 4e A C. v.d. Hoek Jr.; 5e A. C. v.d. Hoek Sr.: 6e Jan Bloos; 7e L, Jansen; 3e G. Rietveld; 9e F van Harskamp; 10e C. de Gans; lie L. van Egmond; 12e J. Broer: 13e P Henry; 14e S v.d. Hoek; 15e W. Lenting. duivensport „De Zwaluw" (Voorschoten) hield een wedvlucht van Vilvoorde. Afstand van de eerste prijswinnaar was 133 km. en 390 m. De duiven werden te 8.00 u. in vrijheid gesteld. Hier volgen de prijs winnaars: V. L. Pierlot 1-22-24; C Zwaan 2—8; J. P. v.d. Assem 3-5-11-13-14; K. I. Waasdorp 4-6; A. van Rooyen 7-20; G. Caspers 10-15-23; H. Verhorik 12; H H. J. v. Klaveren 14-18; G. v.d. Krogt 17; F. C. van Heusden 19; A. de Graaf 21. De eerste duif bereikte een gemiddel de snelheid van 1167,22 meter per mi nuut de laatste 1016,53 meter per mi nuut. dammen. Propaganda-avond LDV De door de Leidse Damvereniging (LDV) geor ganiseerde propaganda-avond voor het damspel, is een groot succes geworden, speciaal door de wijze waarop de heer S. Slegtenhorst een groot gehoor van genodigden en geïnteresseerden aspi rant-dammers een uitvoerige en zeer duidelijke uiteenzetting gaf over het ontstaan en despeelwijze van het dam spel. Om ook het praktisch dammen te laten zien, gaf de heer W, Heemskerk een simultaan-seance, waaraan door ge brek aan tijd, slechts een klein aantal spelers kon deelnemen. Heemskerk won 12 partijen, speelde 2 remise en ver loor er 3. SCHAKEN Afvalwedstrijd „Philidor" In Hotel ..Central" werd gisteravond de 2e ron de gespeeld van de door de Leidse Schaakclub „Philidor" yoor haar leden georganiseerde afvalwedstrijd. Hoe fel er om de winst gestreden werd. blijkt wel uit het feit. dat geen enkele partij in remise eindigde. Slegtenhorst uitheb 4e tiental heeft zich nog steeds weten te handhaven. De uitslagen waren: C. J W. ConijnG. Plasmeyer 1—0; I. Vavier—J. de Rooy i0; B. H. Teske- A J H v.d- Meulen 01; T. Heeringa J Padding 10: H. C. Bouter—P. Bar- kema 01: H. SlegtenhorstS. Barke- ma 10; E. W. v.d. Burgh—P. J. v.d. Zeeuw 10; J. KoetA. H. J. Paarde- kooper xx; A. J. v. DisselH. L. W. Elemans 01; J. A. P. Moonen—A H. Huussen 1—0; W. VerwerA. C J. H. Koevoet 01; J. H. v.d. Meulen—P. Se ller 0—1. De koppeling voor de 3e ronde die op 29 Sept. a.s. zal worden gespeeld, is: J. A. P. MoonenJ. Koet of A. Paarde- kooper: E. W. v.d. BurghT. Heeringa; P. Barkema—H- J W. Elemans; C. J. W. ConijnH. Slegtenhorst; A. C. J. H. KoevoetI. Vavier; A. J. H v.d, Meu lenP. Seller. De krant voor iedereen. GEVRAAGD Net dagmeisje gevraagd, Sn klein gezin. Emmalaan 45 Oegstgeest. Boekhouder zoekt avond werk als bijverdienste Ook ge negen adm. werk (ook typen) te doen. Brieven Bur v. d. Blad onder No. 3488 k, Slanke verschijning zoekt ter overnam© rokcostuum en Jaquetbroek. Brieven Bur. van dit Blad onder No 3494 k Wie kan leerlinge hoogste klasse H.B.S. bijwerken ln Wis-, Schel- en Natuurkun de? Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3477 k Net meisje gevraagd, voor halve dagen, goed loon. Witte Singel 86. Meubilaire goederen, ka chels. fornuizen, brandkasten. Inventarissen. bascules, ge wichten enz. koopt steeds a contant A. J. Hartwilk, Goe derenbeurs. Burchtsteeg 4. Nieuwe Beestenmarkt 79. (Veemarkt) Telef. 24013— 26627. Ook galvaniseren ver tinnen, herstellen. Gevraagd een meisje van 7 tot 7 u., geh. zelfst. kunn. werken en koken Zondag en Zat. n.m. vrij. Werkster aanw. Mevr. Lam, Riinsburgerweg 127 Twee studenten zoeken In Lelden of Oegstgeest. gemeu- 1 blleerde kamer(s) met pensl- I on. Brieven aan Secretariaat „Lectuur Actie Ambon", Lijs terstraat 7, Lelden n Alle soorten breiwerk gew Br.' Bur. v. d. Blad No 3456 k Gevraagd, net meisje, voor i halve dagen, niet beneden de 15 Jaar. met middagmaal, moet van goede getuigen vóór zien zün. Haagweg 214, Leiden. I Te koop gevraagd Frleschc staartklok of stoeltjesklok. Brieven met volledige gege vens Buv. van dit Blad onder No. 3513 k. Weggedreven, op 8 Sept.. een roeispaan ln de Zijl. S.v.p. terug bezorgen- Zlilcüjk 34, Leiderdorp M C v. Donk Verpleegster, Diploma B, zoekt/ tijdelijk werk bil zie ken. eventueel met huishou ding. ook nachtverpleging. Brieven A. M. Vet. Ründijk A 254, Hazcrswoude. Theol. stud.e (2e jaars) zoekt ongem. zit-slaapkamer, zonder pension. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3539 k AANGEBODEN Biedt zich aan net meisje, voor dag en naeht. voor hulp ln de hulshouding. Liefst ln Lelden Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3486 k. Te koop 2 mantels, sxUs en bruin m bont f.50 en f.85 rat. 44; overgooler met blous- Je voor 50 punten. 2 pr. he renschoenen f 15. gaskachel tje f. 10. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3485 k. Dame wil gaarne 's avonds oppassen bil kinderen. Br Bur. v. d. Blad No. 3484 k- B Te ruil. Heb Bruyuzeel keu ken aanrecht, stoel, kasten, tafels. Vraag Ijzeren vlet of bootmotor. Daulnls, Breestr. 130 a. Schrijf ni., radio, bureau. Prima schrijf mach prima ra dio f. 135. bureau mlnlstre f 98. com.pl. 2-pers. slaapka mers meubl hangkasten, leg kasten, divan. boekenkast, gasfornuis, antieke hallkJst Nieuwe Riln 60. naast Hooi gracht. Telef. 22150. Te koop duivenklok, prik ker. merk Tolet. Heerengracht 74. 2 x bellen. B Plano. Te koop aangeboden iicnt eiken Duitsche plano, ln goeden staat. Adres: Rood- boretstraat 9, Leiden. B Papegaal. Grote beloning geef ik voor terugbezorging van mijn sprekende papegaal. Kinderen zijn zeer verdrietig Nieuwe Rijn 60. Telef. 22150. B Aangeboden, goed onder houden salonameublement, terra bekleding. Mooie eiken sjoelbak met schljVen en sche merlamp. Alles in zeer goede staat en vooroorlogs Te bevr. Nieuwe Rijn 56. 's avonds na 6 uur B Biedt zich aan automon teur. oud 45 Jaar. in bezit diploma vakbekwaamheid. Br. met opgaaf loon. Bur. v- d Blad onder No. 3467 k. B Chauffeur biedt zich aan per 1 Oct. Leeft. 21 j. Brieven Bur van dit Blad No. 3463 k B Een in prima staat kinder wagen aangeboden. Evertsen- straat 29. Lelden B Nette juffr. is gen. sokken te Stoppen voor studenten Br Bur. v d Blad No. 3460 k B Te koop flinke box met vlonder. Te bevr.: Wald. Pyr- mdntstraat 4. Leiden B Aangeb. gem. zlt-slaapka' mer. omg. Riinsburgerweg. Br. Bur v. d. Blad No. 3454 k B Te koop salonameublement 2 armstoelen, 6 stoelen, be kleed velour de Utrecht, dres soir bronzen staande sche merlamp. hanglamp, spiegel en eiken kloostertafel. Te zien na 7 uur. Heerenweg 284. Warmond. B Te huur gestoffeerde ztt- en slaapkamer, z. pliefst voor twree heren of dames. Br. Bur. v. d Blad No. 3450 k B Te koop perfect kastje, oud model. Coornhertstr. 48. B Aangeboden 1 nieuwe meis jesjurk; 12—14 Jaar, door naaister te klein gemaakt, te gen kosten en punten Adres: Morschstraat 43. B Te koop granieten douche- bak. 1.20 x 1 20 m-, hoog 20 cm., nieuw. Gevraagd kipder- stoel. P J. Blokstraat 13. Lel den, B Aangeboden 2-plts gascom- foor. Te bevragen of te zien: Wagenstraat 18. Lelden. B Uw naaimachine moet nog langer mee dan vandaag. Laat ze daarom eens goed door ons nazien en schoonmaken. Pfaff Naaimachinehuis. Steenstraat 19. Lelden. Telef 23795. B Te koop aangeboden z. g. a. n. Durkopp trapnaalma- chine, Phoenix kleermakers machine, Unicum kleerma kersmachine Pfaff Naaima chinehuls. Steenstraat 19, Lel den. Telef. 23795. B Te koop dames-winterman tel. lichtbruin, nieuw, 3840. groene middagjapon, weinig gedragen 3840, Vrijdag van 68 u Lage Rllndijk 55 B Adm. ondcrl. persoon, 29 jaar. heeft avonden in de week vrij, voor verrichtten van adm. werkzaamheden of an der schrüfwerk. ook type werk Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3553 k. DIVERSEN B Voor moderne haarverzor- ging vindt U in Nolet's Dro gisterij Morschweg 5, Telef, 22932 verschillende soorten shampoo zooals Zwartkop. Pento, Silvlkrin, Vandells. Butterfly, Redelé en Castella shampoo. B Duitse lessen. Student, ln Duitsland gewoond hebbend, geeft bijles a f. 1 50 per uur. Br. Bur. v. d Blad No. 3476 k B Net meisje zoekt een leuke vriendin, leeftijd 16—17 jaar Br. Bur. v. d. Blad No. 3451 k B Verloren zwarte damesman tel. tussen tramhalte Tuln- stadwük, Zeemanlaan. Thor- beckéstraat. Frulnlaan. Tegen beloning terug te bezorgen: Frulnlaan 14. B Wonlngrull. Aangeboden te Haarlem, vrij huls. 6 k Bruin zeelkeuken. badcel. zolder, v. en a. tuin. f38 p. m. Gevr s.g woning te Oegstgeest Lelden. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3545 k.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6