,Pracht"-tocht voor heren van V eiligheidsraad Van toeristen-export naar toeristen-import Radio-programma Kwartaal-abonnementen Men staat klaar voor 1943! RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Dóden-snelheidsrit" tijdens wapenstilstand (Van onze correspondent te Batavia). Van al het maleis, dat onze soldaten hier tijdens hun verblijf hebben op gestoken, haten zij wel het meest de woorden „Orang alk, Toean" (Goed hoor te geven, hebben we de spijkers vermeden en de plank laten liggen, waar hij lag. In Koeningan, waar we later op de dag aankwamen, was dien nacht het kampement met mortiervuur zekering, die gepaard pleegt te gaan met het opsteken van twee duimen. In honderd gevallen is de man in derdaad een onschuldige tanl (boer), maar in het honderd-en-eenste geval trekt hü achter je rug een revolver te voorschijn en stuurt hij je een ko gel achterna. Sedert de „wapenstil stand" zijn de Republikeinse wapenen pas goed Ln beweging gekomen, en de resultaten hiervan worden op tragi sche wUze uitgedrukt in steeds groeiende lijstjes gesneuvelden aan onze kant. volk, meneer), een zeer dubicuse ver- bestookt- Ik vond nog enkele scherven, - waarvan ik er een heb meegenomen. Buiten Koeningan, bij Tjikitjing op de weg naar Tasikmalaja, lag een omge slagen truck. Drie dagen geleden was hij door een bende geattaqueerd. De 1 ij ken van drie mannen zijn er bij aan getroffen, geheel naakt en jammerlijk toegetakeld. De bezetting van een brug die even verderop ligt, waarschuwt ons, dat we de volgende halve kilometer vol gas pioeten rijden, -daar de weg er tus sen twee heuvels doorloopt, vanwaar men regelmatig handgranaten naar be neden gooit. We zijn er veilig onder door gekomen, het is alles maar een kwestie van snelheid: dit heeft het rei zen over land hier momenteel met het reizen in de lucht gemeen. Weer verder op maakt de weg een haarspeldbocht, die geheel bloot ligt tegenover een heuveltop. Van deze top af werden we onder vuur genomen door mannen, die het vak verstonden tweede truck van het convooi krijgt een kogel door de voorruit, valt naast het hoofd van de chauffeur. De derde krijgt een kogel door het linnen dak. De derde was voor onze jeep, die niet geraakt werd, maar we hoorde de kogel over onze hoofden fluiten- We zijn uit de wagens gespron gen en hebben dekking gezocht achter een aarden wal langs de weg. Daarop werd de staart van het convooi onder handen genomen, die het vuur beant- SLUIPSCHUTTERS ZWAAIEN ZEIS VAN DE DOOD. De verklaring voor deze cijfers vindt men het allerbeste, wanneer men met een jeep een tocht door de bezette ge bieden maakt; men behoeft er niet spe ciaal naar te zoeken, want zij dringt zich vanzelf op. Gelukkig zijn de meeste „snipers" slechte schutters, maar wan neer men bij Tasikmalaja in het gebiêd van de Siliwmgi Divisie (Soekarno's keurtroepen) komt, gaat ook deze regel helaas niet meer op. Vielen tijdens de politionele actie de meeste slachtof fers onder onze mannen fen gevolge van auto-ongelukken en landmijnen, thans zijn het vooral de geïnfiltreerde sluipschutters, die de zeis van de dood zwaaien. Het aantal slachtoffers blijft in percenten uitgedrukt, weliswaar nog altijd zeer laag, doch het Is voor een wapenstilstandstoestand vele malen te hoog, vooral in verhouding tot het aan tal slachtoffers gedurende de actie. VEILIG EN ONVEILIG. Tussen Batavia en Tjikampek ls attes vrij normaal en kan men zonder grote risico's buiten convooi over d9 weg rijden, een afstand" van ongeveer drie uur. Door het snelle oprukken van onze troepen is de TNI uit deze streek in allerijl weggevlucht, en de bevolking, verheugd van deze terreur te zijn ver lost, werkt actief mee om inflltratiepo- gingen te voorkomen. Na Pamanoelcan, een goed uur rijdens Oost van Tjikampek, wordt het ter rein bepaald onveilig. Tussen Losa- rang en Indramaloe zün aUe rich ting-aanwijzers verdwenen, en regel matig ziet men langs de weg omge hakte bomen liggen, die als wegver sperring hebben dienst gedaan. Deze bomen worden zoveel mogelijk in stukken gezaagd op order van onze militairen, daar men zc anclVRs rcgcl- matig opnieuw over de weg terug vindt. Even voorbij Losarang. te Lobener, maakt de weg midden in het dorp een scherpe driai naar linies en loopt daar verder langs een kali, die met de weg een hoek vormt Van 90 gr- Wie dit niet weet, is genoodzaakt om even zeer lang zaam te rijden, ten einde zich bij ge brek aan richtingwijzer rekenschap te geven, welke kant hij uit moet. Ons ge luk was, dat we deze weg reeds een dag of tien te voren hadden gereden en dus een redelijke snelheid behieldden bij het nemen van de bocht. Snelheid is het veiligste afweermiddel, zoals ook hier weer bleek, toen ons een paar ko gels over het hoofd floten, die uit het hoekhuis waren afgeschoten. Waren we op deze hoek blijven stilstaan, dan zou den we een gemakkelijke prooi geweest zijn, zelfs voor een slechte schutter. BARRICADEN OP DE WEG. In Indramajoe vertelt de comman dant ons, dat op het traject Lobener- Indramajoe kort geleden ongeveer 700 bomen over de weg hebben gelegen, die door deb evolking op order van de TM waren omgekapt en door dezelfde bevol king op order van ons weer uit de weg zijn geruimd. Voorbij Indramajoe, te Karang Ampel was de weg bezaaid met gloednieuwe hoefnagels, waar een van onze banden prompt op reageerde. On der dekking van stenn's hebben we deze verwisseld. Verderop, over een brug getje, ligt een plank, waarin op wlel- afstand van elkander twee respectabele spijkers met hun punten de lucht m steken. Daar het geraden is aan zulke uitnodigingen om te stoppen geen ge- VOOR WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) NpijW 7.00: nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7 ju: A. Slttard. orgel; 7 45: woord voor dc dag; 8 00' nieuws- 8.15; klelbkunstkooi8.30. concert- 9.00: ziekenbezoek; 9.30- klassiek programma; 10.30; morgendienst door J. Tiesema: 11.00: zangrecital; 1130: M. Maréchal, cello; 11.45: musette orkest; 12.30: weero verzicht; 12.33: planoduo; 13.00- nieuws; 13.15: kamerorkest; 14.00: werken van C Taylor; 14 30: de varianten; 15.15- Wlalna trio; 16.00; postzegel verza melen; 16.15: koorvcrenlglng Zanggenot, 16,45: voor de Jeugd; 17 30: NVH; 17.35. orgelbespeling; 18 00: Schütz Mordeverdl- cvclus; 18.20: bespreking „A child of our time"; 18.30: Ned. Strf]dkr.; 19.00: nieuws; 19 15* Engels oratorium ,,A child of our time1'; 20.15; reportage herdenking slag om Arnhem; 20 35: vervorg oratorium; 21.00: de strategische betekenis v. cl. slag om Arnhem: 21.20: suites voor strijk orkest; 21.50: „Saus Soucp 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23 00. W Weyland. orgel; 23.3024.00: a vond- mélodleën. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbljtmuziek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied: "8.18: operetteprogramma: 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: gram.muzlek, 9.30: waterstanden; 9.35: Brandenburgs concert; VPRO 10.00: morgenwijding door ds D Richards; VARA 10.20: voor de vrouw; 10.35- liederen van Moessorgskl; 11.00: non-stop; 12.00: ensemble Vincentlno; 12 30: weerpraatje; 12.33: voor het platte land; 12 38: J. Jong. orgel; 13.00: nieuws; 13.15: kalender: 13.20- tango- en rumba orkest Malando; 13.50: planoduo; 14.00: voor de vrouw: 14.15: P. NIJland, viool; 14 45: Joodse liederen; 15.05: hoorspel voor de jeugd; 15.45: ziekenbezoek: 16.15: vra gen-staat vrij; 16.45: voor de jeugd; 17.15: Accordeonorkest; 17.45: Rijk Overzee; 18 00- nieuws; 18 15: varia: 18.20: stafmu. ziek A'damse politie; 18.45: Zaandamso êsperantoweek; 19 00: vervolg stafmuzlek; 19 15: het nieuw uit Indië. VPRO 19.30: ons leven en ons geloof; 19.45: lezen ln de bijbel: VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen va.n de dag; 20.15: Metropolc or kest; 2100- hoorspel ..vergeten kinderen"; 21.30- Radio Phllh, Orkest; 22.30: Ned. liederen; 22.45: beschouwing opening Sta ten Generaal; 23.00: nieuws; 23.15: op vleugelen der muziek; 23.2524.00: rustige klanken. woordde met een Brenn. De patrouille, die we uitzonden, vond de stelling ver laten en de vogels gevlogen. NIEMAND GETROFFEN. Na een bezoek aan Tasikmalaja, dat voor 30 uit ruïnes bestaat, vertrokken we met een convooi van 30 legertrucks naar Cheribon. Deze weg loopt door het gebied van Sillwangi Divisie en is ver van veilig. Met een snelheid van 40 mijl zijn we doorgejaagd naar Kawali, en kwam men vandaar heelhuids ln Cheri bon aan. Van Cheribon naar Garoet moet men over 35 bruggen, die voortdu rend vernield worden. Tussen Tomo en Soemedan is een zeer gevaarlijk ter rein met verraderlijke heuvels ter weerszijden van de weg. Te Tomo ont dekken we in de mandikamer van het wachthuis van de bewaking der brug een vliegtuigbom, die op scherp is ge steld. Niemand weet, hoe hij daar komt. Nog geen 10 K.M- voorbij Tomo staat een ander ennvooi voor een vernielde brug te wachten. De gehele brug met pijlers en al moet worden vernieuwd, iedereen staat zorgeloos naar het werk te kyken bü gebrek aan ander amuse ment. Als de brug na vele uren bijna gereed is. komt plotseling een wervel wind van projectielen vanuit de ber gen. Zware mitralleurs hebben het op onze gezondheid begrepen. Vier uren lang liggen we zo goed mogelijk gedekt in de barre middagzon en horen het boven ons fluiten en knallen. Onder het vuur, dat gelukkig iets te hoog gericht is, wordt de brug afgebouwd. Er komt versterking voor ons, dooh men kan slechts lukraak de bergen inschieten op goed geluk iets te treffen. Ten slotte kunnen we verder, en één voor één schieten onze auto's ln een dodenrit over de brug heen. Niemand wordt getroffen, cn voor wie dit beleefd heeft, behoort dat tot de onverklaarbare wonderen van deze., wapenstilstand! Neen, men behoeft werkelijk niet lang te zoeken naar de verdragschendingen van de Repu bliek; één enkele tocht is overtuigend genoeg. Is dit niet iets voor de heren van de Veiligheidsraad? Prinselijk Paar woonde kerkdienst bij. Naar de „Times" meldt, hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard te zamen met het Engelse konings paar, de beide prinsessen Elizabeth en Margaret en Luitenant Phillip Mount- batten, een kerkdienst in de Crathie Church te Londen bijgewoond. Het hoge gezelschap begaf zich per auto naar het kerkgebouw. De dienst werd mede bijge woond door de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Hertogin van Kent, die in de buurt van Balmoral verblijf houdt. Het Jaarbeursschip vaart goed. PRODUCTIE VOOR MAANDEN VERKOCHT. De algemene indruk is, dat het be zoek nog steeds zeer goed is en dat men voor het overgrote deel zeer te vreden is met de tot heden gedane zaken Op verschillende afdelingen is de productie voor de eerste maan den al verkocht. Op de speelgoedaf deling kunnen voor St. Nicolaas geen orders meer worden genoteerd. Ook de belangstelling voor de collec tieve inzending „Het Nederlandse Boek" van de Ver, ter bevordering van de be langen des boekhandels is buitengewoon. Bh de bankinstellingen gaat de belang stelling vooral uit naar de import- en exportcijfers die er gegeven worden. De inzendingen der agrarische groepen ge ven een zeer ruim overzicht. Voor de vakman is het hier niet minder dan een dorado. De arbeidsbesparende machines hebben hier de grootste belangstelling. Zij, die zich per 1 October a.s. op ons blad abonneren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. In de eerstvolgende jaren wil men zien te bereiken, dat ons land van een toeristen exporterend, een toeristen-importerend land wordt. Men stelt zich voor, dat mits alle betrokken organen en personen medewerken over b.v. een drietal jaren uit het vreemdelingenverkeer een opbrengst verkregen wordt, welke een vervijfvoudiging is van het voor-oorlogse cijfer. In plaats van 10 millioen zou dan het vreemdelingenverkeer een bijdrage van 50 millioen gulden aan onze betalingsbalans kunnen verlenen. Mentaliteit van ons volk verbetert Daarvan werd op een persconferentie van het Ministerie van Ec. Zaken in het Palace Hotel de mededeling gedaan door de heer W, C. Groeneveld Meyer. Regeringscommissaris voor het Vreem delingenverkeer en directeur van de Middenstand. Vóór de oorlog, toen het deviezen- vraagstuk nog niet het draaipunt van onze economische politiek vormde, was het vreemdelingenverkeer in hoofdzaak een kwestie van propaganda. De me ning overheerste, dat wij toch niet te gen het buitenland op konden tornen. Ons land was voor de toeristen duur en saai, Alleen een intellectuele -élite werd bereikt, die met name onze musea bezocht. Omgekeerd gingen de Neder landers bij tienduizenden naar het bui tenland. De Amerikanen bleven ge middeld maar 2.9 dagen in ons land. MET f. 400.NAAR FRANKRIJK. De heer Groeneveld Meyer gaf als zijn mening, dat er thans vele fac toren zijn, welke tot een gunstige ont wikkeling van het vreemdelingenver keer in ons land kunnen bijdragen. Vooreerst is ons land geen duurte- elland meer; de belangstelling voor ons land is voorts toegenomen. In dit verband mag gewezen worden op de belangstelling uit Frankrijk. Het toeristenverkeer tussen beide landen zal binnenkort op een bescheide» schaal hervat kunnen worden. Het Mil dan met name mogelijk zijn, dat er op een basis van evenredigheid toeristenver keer naar en van Frankrijk mogelijk ls, waarbij de Nederlandse toerist naar Frankrijk over een bedrag van f. 400. aan deviezen zal kunnen beschikken. Zoals de zaken thans staan zal dat per maand tot ongeveer een 140 personen beperkt dienen te blijven. Een andere factor vormt de bezetting van Duitsland. Vele militairen komen hier hun verlof doorbrengen. Tenslotte is er de omstandigheid, dat Duitsland en Oostenrijk voorlopig voor het toe ristenverkeer zijn uitgeschakeld, Nu acht de heer Groeneveld Meyer het mo gelijk, om in de e.v. Jaren het aantal verblijfsdagen van de Amerikaanse toe risten te verdubbelen, dus op gemiddeld vijf te brengen. Ook het aantal Ame rikaanse bezoekers moet z.i. verdubbeld kunnen worden. Om evenwel een toeristen-importe rend land te worden dienen we mate rieel en geestelijk in staat te zijn als gastheer op te treden. Hier ligt volgens de heer Groeneveld een taak voor de ANVV, voor het hotelwezen, voor de regering en voor het volk zelf. WAAROM GEKLAAGD WORDT. De mentaliteit van ons volk ten aanzien van de vreemdelingen achtte de heer Groeneveld Meyer reeds veel verbeterd, al blijkt men in het geheel niet onder de Indruk van de Neder landse zindelijkheid. Men klaagde over de weinige badkamers, het gemis aan stromend en warm water. Ook trei nen cn straten worden vuil gevonden. Hier moet en kan nog veel verbeterd worden. Marken en Volendam wor den in he| geheel geen reclame ge acht. al blijven zij altijd nog een at tractie voor de bezoeker vormen. VOORBIJE SEIZOEN VIEL NOG TEGEN. Het voorbije seizoen is. belangrijk be ter geweest dan het vorige. Toch is het over de gehele lijn nog tegengevallen. Inmiddels hoopt men door een goede voorbereiding en een algehele samen werking voor 1948 klaar te zijn, om een belangrijke toeneming van het vreem delingenverkeer in ons land te berei ken. Rood eenheidsfront in T s jecho-Slowakije De Tsjec-ho-Slowaakse sociaal-demo- cratLsohe partij heeft een overeenkomst getekend met de communisten in het kader van een nieuwe poging om een verenigd front te vormen. De overeen komst houdt *de bepaling in, dat-uitein delijk een soortgelijke overeenkomst met de 'socialistische Volkspartij zal worden gesloten en getekend. Velen zien hierin het einde der soc.-dem. partij. Het orgaan van de socialistische partij, Svobodne Slovo schrijft hierover o.m.: „De overeenkomst heeft een hevige controverse uitgelokt in de ge lederen der sociaal-democratische partij. Zij was echter absoluut noodzakelijk voor het scheppen van voorwaarden ter verzekering van de wettelijke orde" Het blad van de verènigde culturele organisaties, Svobodne Noviny schrijft: „Tsjecho-Slowakije staat nu voor een grote crisis en heeft dit te danken aan sen partij, die besloten heeft het hui dige systeem te verstoren en geen acti viteit noch politiek leven buiten haar eigen partij wil toestaan". De Rude Pravo, het blad van de Tsj.-Slowaakse communistische partij, maakt melding van een samenzwering, die ten doel zou hebben de coalitie regering onmogelijk te maken. Hij schrijft verder: „Een golf van veront waardiging is door de fabrieken gegaan. Duizenden resoluties, waarin de vorming van een eenheidsfront vfordt geëist, zijn naar Praag gezonden en hebben succes opgeleverd. De socialistische Volkspartij staat nu alleen en ziet zich gesteld voor het dilemma: een zuivering in haar ge lederen toe te passen en zich aan te sluiten bij het nieuwe eenheidsfront of haar isolement te handhaven". MOLOTOF NEEMT RATIFICATIE DOCUMENTEN IN ONTVANGST. De Sovjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Molotof, heeft van de tijdelijke zaakgelastigde voor Groot- Brittannië, de Britse ratificatie-docu menten van de vredesverdragen met Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Fin land en van de Amerikaanse gevol machtigde. de Amerikaanse ratificatie- documenten van de vredesverdragen met deze landen ontvangen. Tezelfdertijd 'neeft Molotof de Sovjetrussische rati ficatie-documenten aan de Britse ver tegenwoordiger en aan de Amerikaanse vertegenwoordiger oveiihandigd. In overeenstemming met de overeen gekomen bepalingen zijn de ratificatie documenten ter bewaring aan de Sov jet-regering overgedragen. Molotof heeft ook van de Roemeense ambassadeur ln de Sovjet-unie en de Hongaarse en Finse gezanten ratificatie-documenten, die op 10 Februari 1947 te Parijs wer den getekend, ontvangen. Deze zullen bij de Sovjet-regering worden gedeponeerd. Actie tegen Tito? Volgens een correspondent te Athene van het Engelse blad „Daily Telegraph" zouden enkele berichten uit het Grieks- Joego-Slavisch grensgebied er op wijzen, dat een katholieke anti-Titobeweging gedurende de afgelopen twee weken ln Zuid-Servië opereert. De beweging tegen Tito zou uit drie verschillende ondergrondse organisaties bestaan, De R.K. Kruisvaarders zouden 15.000 man sterk zijn. De tweede groep zou bestaan uit aanhangers van Mihai- lovitsj, de z.g. „Tsjetnlks", 8.000 man omvatten, en ln het gëbied van Nisj tussen de rivier Morava en de Joagosla- vLsch-Bulgaarse grens, opereren. .Ten slotte zou er nog een derde groep zijn, „Macedonische revolutionaire organi satie" genaamd, die met een strijdmacht van 10.000 man in de gebieden van Ko- zantovo en Strumnitza actief optreedt. RESOLUTIE VAN DE M.R.P. Het nationaal comité van de M.R.P. in Frankrijk heeft een resolutie aange nomen betreffende de economische en financiële politiek. Hierin wordt voorop gesteld de noodzaak van een redelijke en rechtvaardigeherverdeling van de eer ste levensmiddelen om, het bestaans minimum van het gezin te kunnen waar- ^>rgen. Hiertoe zal o.a. krachtig moeten Worden opgetreden tegen de zwarte handel, terwijl deviezen en credieten bij voorkeur gebruikt moeten worden voor invoer van broodgraan. Ter ontwikke ling van de Franse productie zal her- uitrusting moeten pdaats vinden, aan te moedigen door een belasting-politiek, welke productieve investeringen bevor dert, en wel op de eerste plaats met het oog op de agrarische uitrusting van moederland en overzeese gebieden. De strijd tegen de inflatie moet met alle middelen worden voortgezet. Herstel van de Franse economie, zal, aldus de reso lutie, niet mogelijk zijn zonder hulp van bruten af, doch Frankrijk zal toch eerst de voorwaarden voor zijn binnenlands herstel, op politiek en sociaal gebied, moeten verwezenlijken. DE V S. EN DE VOEDSELPOSITIE DER WERELD. Norris Dodd, de Amerikaanse onder minister van landbouw, die zo Juist van de voedselconferentie te Genève en een tocht door Europa- te Washington is teruggekeerd, heeft verklaard, dat in-de VS vrijwillige rantsoenering moet worden ingesteld, indien het benodigde exportquantum van graan bereikt wil worden. Volgens Dodd zouden verdere verlagingen van de rantsoenen in West- Europa de thans reeds wankele rege ringen aldaar nog meer in gevaar bren gen. De toestand Ls de laatste 30 dagen veel slechter geworden, aldus Dodd. Déze winter zullen meer mensen ter wereld honger hebber^ dan doorvoed zijn. En indien zij honger hebben, zullen zij hun werk in de steenkolen- en staal manen niet kunnen verrichten. DE TOESTAND IN DE PENDSJAAB. Ghazanfar All Chan, minister van ge zondheid en landbouw in Pakistan, die pas is teruggekeerd van een tournée van drie weken door de woelige gebieden van de Pendsjaab, heeft verklaard, dat ruim 100.000 personen in het Oostelijke gebied van de Pendsjaab (India) gedood en ongeveer 10.000 personen bij geweld plegingen in het Westelijk deel van de Pendsjaab (Pakistan) om het leven ge komen zijn. Volgens hem zijn meer dan 1.000.000 vluchtelingen uit Oost-Pen ds- jaab naar West-Pendsjaab en 200.000 tot 300.000 anderen in de richting van West naar Oost gevlucht. ARTHUR HONEGGER IN AMERIKA ZIEK. Onze correspondent te Parijs meldt: Arthur Honegger. de Frans-Zwitserse componist van „Jeanne d'Arc au Bü- cher" het oratorium dat vorig seizoen in tal van plaatsen in ons land door een Belgisch Symphonieorkest o.l.v. Lo- dewijk de Vocht» met zeer groot succes is uitgevoerd, is, naar wij vernemen, tij dens een tournée. welke hij sedert enige weken door Amerika had ondernomen, plotseling door een ziekte overvallen, en wel zodanig dat de overkomst van zi.in vrouw dringend gewenst bleek te zijn. Volgens de laatste berichten wel ke wij uit bevriende bron ontvingen, zou Honeggers toestand niet zonder geva ren-zijn- Leids Tribunaal. Het Leidse Tribunaal deed heden uit spraak in de volgende zaken: J. L. Brunee #it Alphen aan den Rijn, internering voor de tijd van 3 jaar tot 7 Mei 1948, ontzetting uit de beide kies rechten. het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten: G. Groenenboom te Leiden, interne ring voor de tijd van 5 jaar tot 6 Dec. 1950, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten; T. P Varkevisser uit Katwijk, inter nering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 8 Februari 1948, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het bekle den Van openbare ambten en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f. 500- B. van Keulen uit Den Haag, die reeds 14 dagen geleden onmiddellijk in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten het dienen bij de ge wapende macht, het bekleden van open bare ambten en onder toezichtstelling van stichting politieke delinquenten; De zaak tegen G G. v.d. Akker uit Rijswijk werd aangehouden tot het in dienen van een psychiatrisch rapport tegen beschuldigde. Wat er in Indië gebeurt Loffelijk getuigenis over ons leger „EENVOUDIG, DEMOCRATISCH EN MENSELIJK". Het Chinese dagblad „Keng Po" te Batavia meent, dat de zowel in Indo nesië als in het buitenland vaak ge stelde vraag of het Nederlandse leger wel krachtig genoeg is om in alle ge bieden orde en veiligheid te herstellen, bevestigend kan worden beantwoord. Zulks om de volgende reden: Het Nederlandse leger is niet moediger of kundiger dan welk ander leger ook, maar -de Nederlandse soldaten bezit ten goede eigenschappen, zoals een voud, democratisch gevoel, menselijk heid en vooralzjj bezitten geen haat gevoelens ten opzichte van andere landaarden. Dè,t is oorzaak dat ook in Republi keins gebied vele Indonesiërs pro-Ne derlands zijn, temeer omdat dit alles scherp afsteekt tegen de houding der z.g. Republikeinse volksstrijdkrachten en tegen de des-organisatie en het ge mis aan leiding dat vrijwel alle Repu blikeinse zaken kenmerkt, meent de „Keng Po". 2 millioen geëvacueerden in Republiek Radio DJokja meldt, dat ten gevolge van het Indonesische Nederlandse ge schil over geheel Java in de tijd van 1 Januari tot 30 Augustus 1947 in totaal 1.946.555 geëvacueerden werden geregis treerd. Tijdens de Nederlandse aanval len tussen 21 Juli en 6 September j.l. hebben zich 463.468 personen van het ene gewest naar het andere verplaatst, van wie 81.671 naar Djokjakarta en 12.121 naar Soerakarta evacueerden. In bovengenoemde aantallen zijn de perso nen. die korte afstanden, binnen een residentie, evacueerden niet opgenomen, Het totaal aantal van deze evacué's wordt op ongeveer 6 millioen geschat. STEUN AAN BEVRIJDE GEBIEDEN. De Oost-Indisdhe regering heeft, naar Aneta verneemt, een bedrag van f. 100.000 uitgetrokken yoor steunverle ning aan de bevrijde gebieden van Java en Sumatra. Waarnemers worden te Batavia verwacht Zaterdag worden 8 Amerikaanse waar nemers te Batavia verwacht, 2 Frans* waarnemers vertrekken morgen uit Europa naar Indië. 4 Chinese waarne mers worden de 21ste van deze maand verwacht en voorts nog Belgische waar nemers van wie echter nog niet bekend is. wanneer zij zullen komen. „Times" erkent Republikeinse anarchie TOCH ACHT ZIJ SAMENWERKING NOODZAKELIJK. Het is duidelijk, schrijft de Times, dat de regering in Djokjakarta er be ter in slaagt propaganda in het bui tenland te voeren dan In het eigen gebied haar gezag te vestigen. Het kan niet ontkend worden, dat Java en Sumatra onder do Republiek tot anarchie cn gebrek vervallen zijn. Het staat echter evenzeer vast, dat neen oplossing kan worden gevonden doorliet. Nederlandse gezag met wapen geweld uit te breiden over die gebie den. waar de els tot onafhankelijkheid is erkend, De logische consequentie van een dergelllke actie is juist de politiek van een „koloniale heroveringsoorlog", welke de Nederlanders als eersten ver werpen, De erkende gebreken van het Re publikeinse gezag kunnen alleen wor den weggenomen, wanneer ervaren Nederlanders en geestdriftige Indone siërs samenwerken, doch op het ogen blik zijn geen van beiden bereid om prestigeverlies te nemen, hetgeen toch noodzakelijk is, wil deze samenwer king resultaat hebben, zo besluit de Times. BROER VAN KARTALEGAWA VERMOORD? Het „Dagblad" te Batavia maakt mel ding van het hardnekkige gerucht, dab de Jongere broer van de Pasoendanlel- der Soeria Kartalegawa, Moharam Soe- rla Kart&legawa, met- zijn echtgenote vorige week Maandag in zijn huis te Wanarad'ja tussen Garoet en TJlfoatoe door de TJST.L zou zijn vermoord. SJAHRIR NAAR LONDEN Volgens het Republikeinse Persbureau Antara zal Sjahrir naar Londen reizen. Zijn wij „het land van de fooien?" ER ZOU TE ROYAAL WORDEN GEGEVEN. Tijdens een persconferentie, welke door het ministerie van Ec. Zaken ge houden werd en waarop de heer Groe- nevelt. Meyer regeringscommissaris voor het Vreemdelingenverkeer een uiteenzet ting gaf van de plannen tot het stimu leren van het buitenlands toerisme in ons land. kwam ook de klacht over het ingewortelde fooiensysteem ter sprake. Uit een enquête van de ANVV was ge bleken, dat er op dit punt door vele bui tenlanders critlek werd uitgeoefend en dat ons land de naam van „Le pays des .pourboires" (Het land van de fooien) 'dreigt te krijgen. Ten aanzien van deze critiek gaf de secretaris van dc bedrijfsgroep Hore ca als zijn mening, dat dc schuld hier in feite bü het publiek ligt. Er wordt z.i. in het algemeen te royaal gegeven, De discipline ontbreekt. Ten aanzien van het hotel-, café- en restaurantbedrijf hoopt men in het vol gend jaar enige algemene richtlijnen te geven. Afschaffing van het fooienstel sel achtte de heer Pfeiffer niet moge lijk. „De fooi is zo oud als de wereld en als zodanig gerechtvaardigd". Hij zou in het algemeen willen zeg gen, dat men in café's zich tot een rooi van 15 kan bepalen. Voor wat de hotels en restaurants betreft, waar de rekening doorgaans hoger is, zou men met 10 kunnen volstaan. Overigens strekt zich het gebruik om fooien te geven niet alleen tot het Ho- reea-bedrijf uit Zo werd gewezen op de grote bedragen, die b.v. bioscoop-por tiers vaak toucheren. Hier en ook op andere terreinen zal het publiek zelf daarin verandering dienen te brengen, zo was men op deze conferentie van mening, Verklaring van prof. Lieftinck EUROPESE LANDEN ZIJN VAN ELKAAR AFHANKELIJK. De Nederlandse minister van Fi nanciën, prof. P. Lieftinck, heeft te Londen tegenover de directeuren van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank verklaard, dat de Europese landen voor het economisch herstel van elkander afhankelük zün. Hij zeide, dat het herstel van Europa van vitaal belang is, ook voor de gehele nlet-Europese wereld, hetgeen duidelijk kan worden gedemonstreerd met Latijns Amerika, dat altijd in belangrijke mate van de Europese markten afhankelijk is geweest, zowel voor de export, als ook voor de aankoop van industriële uitrus tingen. Prof Lieftinck zeide verder, dat Duits land een belangrijke component is in het herstelde Europa. Ongetwijfeld is voor het economisch herstel aanzien lijke hulp van buitenaf noodzakelijk, aldus prof. 'Lieftinck. MINISTER VAN FINANCIËN UIT LONDEN TERUG. De minister van Financiën, Prof. mr. P. Lieftinck, die enife tijd in Londen vertoefde tot het. voeren van monetaire besprekingen, is vanmorgen om 10 uur per KLM-vIiègtuig teruggekeerd op Schiphol. PORTEFEUILLE BINNENLANDSE ZAKEN OVERGEDRAGEN. De minLster-president, dr. L. J. M. Beel, heeft gistermiddag de portefeuille van Binnenlandse Zaken overgedragen aan de nieuwbenoemde minister, mr. P. J Witteman. Minister Witteman heeft daarop zijn werkzaamheden ten departemente van Binnenlandse Zaken aangevangen. NEDERLANDSE REGERING EN VOLKSVERTEGENWOORDIGING GAAN VAREN. Op uitnodiging van de minister van marine zullen Donderdag 25 September de leden van de ministerraad, van de Raad van State en van de beide Kamers der Staten-Generaal een vaartocht en oefeningen op de Noordzee maken aan boord van Hr. Mis. vliegkampschip „Ka- rel Doorman'. Prins" Bernhard heeft het bescherm heerschap op zich genomen van de' ten toonstelling van fotografische kunst, die a.s. Zaterdag 20 September ln Artl et Amicitiae te Amsterdam wordt geopend, ln verband met het diamanten Jubileum van de Ned. Amateur Fotografenvereniging. HAAGSE POLITIERECHTER. Er haperde Iets De raadsman, mr. Taat betoogde dat er iets hapert aan do distributie van kunstmest en als gevolg daarvan de één te veel heeft, hetgeen de ander te weinig bezit. En daardoor had G. V. te Hazerswoude in strijd met de voorschriften, een partij kunstmest kun nen kopen, waarvoor hij echter nu terecht moest staan. De Officier wees er op reeds eerder met verdachte te doen gehad te hebben en daarom luidde de els twee maanden gevangenisstraf. Na het Pleidooi, werd het vonnis echter drie maanden ge vangenisstraf, omdat de rechter do els nog te laag vond. Zwart vlees De bedrijfsleider P. O. te Noord wijk, had de gasten van zijn restaurant van een extra portie vlees wil len voorzien en daartoe zwart ingekocht. Voor dat feit eiste de Officier vier weken gevangenisstraf, doch de rechter zag reden tot clementie en volstond met f.100 boete of 50 dagen hechtenis. De clandestiene koe W. J. F, van D. te Sassenhcim was leverancier geweest van een koe, die clandestien zou worden ge slacht. Daarvan was hij op de hoogte ge weest en de organisator geworden van de vleeshandel die was ontstaan. Do els luidde zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het vonnis werd zes maan den met aftrek preventief. HAAGSE RECHTBANK. Film-Invloed De 18-jarlge W. K. van. R. te Leiden had een suggestieve film ge zien over achtervolging met een auto. Dat werkte zozeer op de knaap, dat, toen hij uit de bioscoop kwam, er- met een gepar keerde vrachtauto vandoor ging. Maar toen werd de Jongen achtervolgde, in plaats van aohtervolger. Overigens had de verdachte meer verkeerde neigingen, want een tijdje tevoren had hij ook al een auto gestolen. De Officier vond verdaohte een onver beterlijke deugniet, en vorderde twee jaar jeugd-gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN Boskoop Geref. Gem.; Hedennam. 7y2 uur, ds. H. Llgtenberg van Rotterdam, VOOR WOENSDAG 17 SEPTEMBER. Chr. Geref. Kerk; Woensdagnam 8 uur ds. P, v. d. Bijl. Ned. Herv. Kerk Beroepen te De Lier H. v. d. Akker te Sliedrecht; te Jaarsveld H. Hurkema te Wijk bij Heusden; te Wierden (2e pred.pl.) N. Kleermaker te Veen; te Hagesteln W. Vroegindewey te Poortvliet. Aangenomen naar Goenga (toez.) J. Blonet te Harkema-Opeinde. Bedankt voor Halfweg P, C. Vermeulen te Laren (N.H.). Geref, Kerken Bedankt voor Zaan dam (vac. M. Boukema) J Nawijn te Avereest; voor Alteveer H. de Zwart te Warffum. Tweetal te Stadskanaal G. Brou wer te Harlingen en A. Mout te Kollum. Beroepen te Boornbergum j Hoekstra te Pieterburen; te Nederhorst den Berg W. P. J. Zwerver te HJjken; te Varsseveld G. Haalcsma Jr. te Zijldhk (Gron.). Aange- momen naar Anna Paulowna H. P. Rutgers te Vinkeveen, dile bedankte voor Nieuw- Weerdlnge. Geref. Kerken nnar art. 31 K.O. Be roepen te Deventer R. h Bremmer te Zwolle; te Eindhoven O, W Bouwsma t© Breukelen; te Pernis J. Kamphuis cand. te Hilversum; te Wetslnge-Sauwerd L.Moes cand. te Diever. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gra- venhage G. H. Kersten te Rotterdam Be dankt voor Tricht L. Rijksen te Leiden, Generale synode der Ned. Herv. Kerk Naar wij vernemen zal de generale synode der Ned. Herv, Kerk van 27/31 Oct. a.s. op de Ernst Sillemhoeve te Lagevuursche bijeenkomen. Ons Distributiehoekje RANTSOENBONNEN VOOR RIJST. Het CJD.K. deelt mede, dat op de rantsoenbonnen voor rijst in den ver volge naar keuze verkrijgbaar Ls 250 gram rijst, bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel (alle soorten) of klnder- biscults. GELDIGHEIDSDUUR EIBON VERLENGD. Het C.D.K. deelt mede, dat de geldig heidsduur van bon L-01 reserve (voqf: 1 ei) verlengd is t.m. Zaterdag 20 Sep tember a.s.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2