Dr. Beel spreekt de Troonrede ui! Veelheid van zaken vergt grote inspanning Gevecht tegen stroom van moeilijkheden Gromyko gebruikt weer tweemaal het veto WEERBERICHT Soekarno en Sjarifoeddin tot nieuwe besprekingen bereid Republiek kan geen grootscheepse aanval verdragen Met een enkel woord 86ste Jaargaïig DINSDAG 16 SEPTEMBER 1947 No. 26186' -\ LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Eed,:215Q7 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 HET sobeie ceremoniëel, waarmede difc jaar de opening van de zitting van de Staten-Generaal gepaard gaat als gevolg van de indispositie van H, M. de Koningin en de helaas nog steeds weinig rooskleurige aspecten, welke de ontwikkeling der na-oorlogse wereld biedt, weerspiegelt zich in de toon, die in de door minister-presid^it, dr. Beel hedenmiddag in de histori sche Ridderzaal voorgelezen Troonrede tot uitdrukking komt. Waar de toekomst van het Koninkrijk in overheersende mate afhankelijk is van de oplossing van het Indonesische conflict, wordt daaraan terecht in de eerste plaats aandacht gewijd en het kan wel niet anders of in dit verband moet worden gewaagd van een teleur stellende gang van zaken, waarbij wij, ons aansluitende bij de woorden van troost, gericht tot de bevolking der zo zwaar beproefde gebieden, deze bij voorkeur willen zien als1 een erkenning onzer opperste verantwoordelijkheid. Het posthuum eerbetoon aan de ge vallenen, zomede de woorden van hulde aan het adres onzer Marine en Land macht voor hun gedisciplineerd optre den bij het herstel der rechtsorde in Indonesië, zullen ongetwijfeld weer klank vinden in de harten van het Nederlandse volk. Bij de stabilisatie onzer buitenlandse betrekkingen wordt de hartelijke toe nadering op onderscheiden gebied tot onze Zuiderburen met bijzondere vol doening gememoreerd. De zinsneden, welke betrekking heb ben op het streven naar vernieuwing, stellen in feite weinig of geen nieuwe gezichtspunten aan de orde. Dat de stoffelijke welvaart van ons volk alleen gebaat kan zijn bij een toe nemende nationale productie, een stij gende export en een intensievere eco nomische samenwerking met de over zeese gebiedsdelen dan de omstandig heden momenteel veroorloven, kan men al evenmin een nieuw geluid noemen. Met genoegen vernamen wij, dat zal worden gestreefd naar vereenvoudiging van de overheidsbemoeiing met het be drijfsleven en in overeenkomstige mate naar inkrimping van het over heidsapparaat. Wij menen hierin een aanwijzing te zien, dat de Regering aanzienlijk minder vérstrekkende voor- nemens koestert ten aanzien van de verwezenlijking ener geleide economie en een voortschrijdende socialisatie van daarvoor in aanmerking komende be drijven dan de Troonrede 1946 deed veronderstellen. Alleen een zesjaren plan voor het landbouwbedrijf wordt aangekondigd. Het bouwprogramma zal zich voor alsnog dienen te bepalen tot de meest urgente objecten, waarbij de woning bouw op de voorgrond wordt gesteld. Op sociaal terrein schijnen de meest be langrijke regelingen en herzieningen nog in een stadium van voorbereiding te verkeren. Eindelijk zal dan een aanvang worden gemaakt met de afwikkeling der ge blokkeerde tegoeden, welke nu reeds ruim 2 jaar bevroren zijn geweest. Dit zal ongetwijfeld In brede kring met vreugde worden vernomen ondanks^ het voor velen minder prettige vooruitzicht, dat deze deblokkering zal worden ge koppeld aan de inning van de voorlo pige aanslagen in de vermogensheffin- gen. Ten slotte wordt over het moeilijke werk, dat de Staten-Generaal in het komende zittingsjaar wacht, Gods on misbare zegen ingeroepen. Onze eindindruk van de Troonrede 1947 in enkele woorden samenvattend, valt het moeilijk anders te conclude ren dan dat dit staatsstuk geen getui genis aflegt van een krachtig regerings beleid, zoals de algemene toestand van ons land dit noodzakelijk maakt. Met volledige erkenning van alle daarin op gesomde moeilijkheden en belemmerin gen. welke een spoedig herstel in de weg' staan, ontbreekt o.i. toch het ele ment der constructieve vastberadenheid dat wij juist in de vigerende omstan digheden onontbeerlijk achten om op zo kort mogelijke termijn tot verbete ring te komen. Deze Troonrede ademt een geest van matheid, welke kwalijk vereenigbaar is met het trotse devies van ons Vor stenhuis „Ik zal handhaven". Dr. H. W. Borgerhoff Mulder t Gelijk wij gisteren vermeldden, over leed te Oegstgeest dr. H. W. Borgerhoff Mulder, wiens plotseling verscheiden door velen in hoge mate betreurd wordt. De teraardebestelling van de overlede ne vindt plaats Donderdagmiddag te 1 uur op de begraafplaats „Het Groene Kerkje" te Oegstgeest,- WEER KOELER. Vanavond of vannacht regen met plaatselijk onweer. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Koeler. 17 September, Zon op: U.16 uur; onder: 18.57 uur. Maan op: 9.25 uur; onder: 20.05 uur. Zon op: 6.16 uur; onder: 18.53 uur. De Minister-President, dr. Beel, heeft hedenmiddag, namens HJVI. de Koningin, in de Ridderzaal van het Binnenhof te 's-Gravenhage de nieuwe zitting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de navolgende Troonrede LEDEN DER STATEN-GENERAAL. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting van Uw Hoge College te openen, en mij gemachtigd daarbij voorlezing te doen van de rede, die Hare Majesteit voornemens was uit te spreken. Hoewel in de ruim twee jaren, die ons scheiden van de dag der bevrijding, het beeld van ons land, dank zij de toenemende krachtsinspanning van ons volk, alom zichtbare, gelukkige veranderingen heeft ondergaan, moeten wij iedere stap op de weg vooruit nog steeds bevechten tegen een stroom van nationale en interna tionale moeilijkheden, die nauwelijks in kracht vermindert. DE GEBEURTENISSEN IN INDONESIË. De verbetering, die verleden jaar kon worden aangewezen in de ontwikkeling der gebeurtenissen In Indonesië, onder vond ernstige belemmeringen. Wel is waar zijn verdere schreden ge zet op de weg naar de verwezenlijking ener nieuwe rechtsorde, steunend op het beginsel van vrijwillige 'samenwerking. De staat Oost-Indonesië kwam tot stand. West-Borneo en andere delen van de Archipel werden erkend als zelfstandige gebieden met eigen bestuur. Het stemt t-ot vreugde, dat een vertegenwoordiging uit Indonesië, met de heer president van de Staat Oost-Indonesië aan 't hoofd, zich thans in Nederland bevindt, ten einde de wederzijdse goede verstand houding te versterken. Helaas echter heeft de verhouding tot de Republiek zich in ongunstige zin ontwikkeld. Lange tijd mochten wij de hoop koesteren, dat het bereiken van een overeenkomst met haar ook in dit Indonesische gebied de terugkeer zou inluiden van recht en veiligheid en een belangrijke schrede op de weg naar de nieuwe rechtsorde. Het zal ook U ten diepste hebben teleurgesteld, dat zulks niet het geval bleek en dat de moei lijkheden zich hier veeleer hebben toe gespitst. Deze toespitsing heeft offers en leed gebracht. Ere z|j hen, die vóór, tijdens en na het politioneel optreden onzer krijgs macht hun leven gaven, en vertroos ting moge de bevolking dezer gebie den vinden, die onder leed gebukt gaat. Een voorstel, ten doel hebbende de mogelijkheid te openen de nieuwe staat kundige structuur van het Koninkrijk spoedig een wettelijke grondslag te ge ven, wordt voorbereid. Op korte termijn zullen vertegenwoordigers van Suri name en de Nederlandse Antillen tot een Ronde-Tafelconferentie worden samengeroepen. Een commissie van voorbereiding daartoe is reeds geïn stalleerd. - ZORGELIJKE INTERNATIO NALE TOESTAND. De ontwikkeling van de internationale toestand blijft zorgelijk. Hoewel in het afgelopen jaar een aantal vredesrege lingen is tot stand gekomen, verkeren de besprekingen over de vrede met Ja pan nog in een voorbereidend stadium, terwijl het Duitse vraagstuk, voor Europa van zo overheersend belang, nauwelijks nader tot oplossing is ge bracht. Het beleid der regering met betrek king tot de Ver. Naties blijft beheerst door het streven naar het bevorderen van goede internationale verhoudingen, Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het alge meen nog slechts weinig toe heeft bij gedragen om de bestaande onzekerheid te verminderen. Ondanks het gerezen meningsverschil nopens de bevoegdheid der Ver. Naties in de Indonesische kwestie, bleven de internationale be- tftkkingen van vriendschappelijke aard. Het stemt tot bijzondere voldoening, dat de bestaande hartelijke verstand houding met België op velerlei gebied nog is verdiept. Met grote waardering mogen de dien sten worden herdacht, die zowel Mari ne als Landmacht bewijzen bij het her stel van de rechtsorde in Indonesië. De toestand van 's lands financiën eist, dat ook de uitgaven voor onze krijgsmacht zo beperkt mogelijk wor den' gehouden. Dit zal er ons toe dwin gen vooreerst geen meerdere taken voor deze krijgsmacht op ons te nemen en vervolgens, zoveel 'als de toestand in Indonesië zulks toelaat, haar taak over te dragen aan burgerlijke gezagsorga nen aldaar. Deze beperkingen zullen tot geleide lijke, doch zeer aanzienlijke verminde ring der personele sterkte voeren. Maat regelen worden getroffen om de man nen, die hierdoor, alsmede door de af lossing der thans in Indonesië vertoe vende militairen, vrijkomen, de terug keer in de burgermaatschappij te ver gemakkelijken. VERNIEUWINGEN. Het verlangen naar vernieuwing doet ook zijn invloed gelden op het rechts leven. Voor de samenstelling van een nieuw burgerlijk wetboek is een opdracht ver leend. De voorgenomen hervorming op dit uitgestrekte gebied zal ook omvat ten de wetgeving van het internatio naal privaatrecht. Naast de algemene herziening van het burgerlijk recht wordt ook aan afzonderlijke vernieu wingen aandacht geschonken. Wetsont werpen mogen worden verwacht tot herziening van het ontslagrecht van werknemers en tot instelling van een overheidstoezicht op bepaalde gezinnen, wier onmaatschappelijk gedrag gevaar oplevert voor de samenleving. Eerstdaags kan een wetsontwerp te gemoet worden gezien om de bijzondere; rechtsprekende colleges en de tribuna len geleidelijk, op te heffen en om de nog resterende berechting van politie ke delinquenten aan de grondwettelijke met rechtspraak belaste organen op te dragen. Ook zal een wetsontwerp wor den Ingediend om een meer effectieve bestrijding van de economische delic ten mogelijk te maken. Een voorlopige wettelijke voorziening met betrekking tot de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten zal op zeer korte termijn worden voorge steld, evenals een regeling van het po litiewezen. Een partiële ♦wijziging van de pensioenwet kan spoedig te gemoet worden gezien. Als verdere 'schreden op de weg der vernieuwing van het onderwijs zullen U vvoorstellen bereiken tot herziening der regeling van het voorbereidend hoger- en middelbaar- en van het nij verheidsonderwijs. Belangrijke voorzie ningen vergt het technisch hoger on derwijs. Wettelijke grondslagen worden ontworpen door de reorganisatie van het wetenschappelijk onderzoek, voor de monumentenzorg, de bescherming van het bercep en de titel van „architect", alsook voor de regeling van het radio- vraagstuk. Er zal worden voortgegaan met hulp aan de vrije jeugdvorming en aan dc ontwikkeling en vrije ontplooiing der kunst. VOEDSELPOSITIE BAART ZORG. De stoffelijke welvaart van ons volk kan alleen worden verbeterd, indien de productiviteit van ons eigen land omhoog wordi gevoerd. Ondanks de aandacht, die de regering hieraan blijft schenken, baart de voedselposi tie in verband met de grote interna tionale goederenschaarste ernstige zorg. Dc levering van goederen en diensten naar het buitenland zal krachtig worden bevorderd en de economische samenwerking met de overzeese gebiedsdelen blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Met voortvarendheid zal gestreefd worden naar een verdere ontwikkeling van de economische unie niet België en Luxemburg, zonder dat hierdoor het streven naar een nauwere economische samenwerking met andere landen wordt verzwakt. Waar zulks toelaatbaar is, zal naar vereenvoudiging van de over heidsbemoeiing met het bedrijfsleven en naar dienovereenkomstige inkrimping van het overheidsapparaat worden ge streefd. De noodzakelijke verdere in dustriële uitbouw van ons land zal worden gestimuleerd. Constructieve samenwerking van alle bij het bedrijfsleven betrokkenen zal door de indiening van een wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie worden bevorderd. VERKEER EN WEDEROPBOUW. Voor de noodzakelijke maatregelen ter bevordering van de rationalisatie In het landbouwbedrijf is een schema van zes jaren opgesteld, dat eerlang aan de Staten-Generaal zal worden aangebo den. Op het gebied van het verkeer zijn voorstellen te wachten, betrekking heb bende op het vervoer van góederen te land en te water, zomede een wetsont werp betreffende de zeehavens, terwijl voorts- het nodige zal worden verricht om de regeling van het verkeer langs de weg wederom op wettelijke grond slagen, gelegen buiten de bezettings periode, te doen berusten. Bij de verwezenlijking van een bouwprogramma, dat op dc beschik bare arbeidskrachten en materialen is afgestemd en dat de meest urgen te werken zal bevatten, zal de wo ningbouw op de eerste plaats staan. De indiening van een wetsontwerp, waarbij een aantal onderwerpen, de wederopbouw betreffende, wordt ge regeld, is binnenkort te verwachten. De voorbereiding van een ontwerp- wachtgeld- en werkloosheidsvérzeke- ring is ver gevorderd. Van een ontwerp tot verbetering der positie van rentetrekkende invaliden, weduwen en wezen kunt gij de indie ning tegemoet zien. Over de herziening der sociale verzekering is een breed overleg met de Stichting van de Arbeid geopend. De indiening van een wets ontwerp op de bedrijfspensioenfondsen wordt overwogen. De commissie ter be studering van het vraagstuk der onder nemingsraden zal dezer dagen met haar arbeid gereedkomen. Op het terrein der volksgezondheid worden voorbereid een nieuwe wette lijke regeling van het ziekenfondswezen en een nieuwe wettelijke organisatie der gezondheidszorg. BEPERKING VAN OVERHEIDSUITGAVEN. Met voldoening moge worden vast gesteld, dat, dank zij het verkrijgen van buitenlandse leningen, een devie- zencrisis kon worden voorkomen. Niet temin blijft het welvaartsherstel be dreigd door schaarste aan buitenlandse betalingsmiddelen. Derhalve zal, naast handhaving van een scherpe controle op het deviezengebruik, alles in het werk dienen te worden gesteld om de positie van de betalingsbalans te ver beteren. 9 Met vasthoudendheid zal worden gestreefd naar het beperken van overheidsuitgaven, welke, hoezeer ge wenst op zich zelf, toch vanwege de zorgelijke toestand van 's lands finaiv- ciën niet toelaatbaar zijn of naar latere jaren behoren ie worden ver schoven. De binnenkort aanvangende af wikkeling van de geblokkeerde tegoe den zal gelijke tred houden met de inning van de voorlopige aanslagen in de vermogensheffiitgen. In het voorstel van wet tot regeling van de bijdragen in de materiële oor logsschade zal tegemoetkoming worden betracht ten aanzien van voor persoon lijke of bedrijfsdoeleinden gebezigde eigendommen, waarmede vooral de be langen van minder draagkrachtige landgenoten zullen worden gediend. VOORTDURENDE INSPANNING Gevoegd bij de vele en grote moei lijkheden, waarmede wjj zowel op het nationale als op het internationale terrein nog voortdurend te kampen hebben, zal de behandeling dezer veelheid van zaken, evenals in het verstreken zittingsjaar, grot© en voortdurende inspanning van U ver-/ gen. Op deze inspanning moge de meer dan ooit ^>or het slagen van ons mensenwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik de gewone zittingj van de Staten-Generaal geopend. Alvorens de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika-Lijn haar na-oor logse Atlantische reizen gaat beginnen, wordt het schip, dat in het George V. Grawing dok te Southampton is opgenomen, aan een laatste inspectie onder worpen. (Foto ANP) Toch krijgt Amerika zijn zin Bij de behandeling der Balkan kwestie in de Veiligheidsraad heeft de Joegoslavische afgevaardigde Josef Vil- fan. de Amerikaanse politiek in Grie kenland aangevallen. Hij zeide: „Het is onmogelijk het huidige Griekenland een Onafhankelijke staat te noemen. Ongetwijfeld is de jongste Griekse cri sis veroorzaakt door de druk, uitge oefend door de V.S." Vilfan zeide voorts, dat de Griekse regering het resultaat was van Ameri kaans dictatoriaal optreden en dat zil bedoeld was om de Amerikaanse poli tiek ten uitvoer te brengen. Hij noemde de Amerikaanse inmenging in Griekse aangelegenheden een directe bedrei- Op het baanvak HilversumUtrecht werd gisteren proefgereden met een nieuw type electrische locomotief, uitgerust met vier tractiemotoren, van ge zamenlijk 1900 P.K, Het gewicht van deze electrische locomotief, in Enge land vervaardigd voor de Londen North Eastern Railways, bedraagt 90 ton. Het ligt in de bedoeling der -Nederlandse Spoorwegen om. Indien de proeven sla gen. meerdere van deze machines in gebruik te nemen. Op een te Djokja gehouden perscon ferentie hebben Soekarno en Sjari foeddin verklaard, dat de Republi keinse regering verlangend is om de besprekingen met de Nederlanders te hervatten, „op voorwaarde, dat een derde partij garandeert, dat de laat- sten zich ditmaal aan hun woord hou den". De beide staatslieden lieten zich optimistisch uit betreffende het resul taat van eventuele besprekingen. Zij erkenden, dat de republiek geen weer stand zou kunnen bieden tegen een grootscheepse aanval op Djokjakarta, maar brachten met nadruk naar vo ren, dat de Republiek klaar stond om in dat geval „de guerilla te intensi veren". Zij voegden hieraan t-oe, dat aangezien de Republiek niet over krachtige mili taire middelen beschikt en Nederland zich in een zware financiële crisis be vindt, er een mogelijkheid yoor nieuwe Ronde Tafel besprekingen bestaat. De minister-president Sjarifoeddin deelde mede, dat de Republikeinse ver liezen sedert de wapenstilstand op 4 Augustus elke.week gemiddeld 150 éi 200 deden en het dubbele aantal gewon den becfroegen. BINNENLAND OP het voorplein van het Kon. Insti tuut voor de Marine, „Willemsoord""te Den Helder zal de commandant, de kapitein ter zee F. Th. Burghard, Donderdag om 2.15 uur 's middags een honderdtal nieuw benoemde adelborsten installeren. De nieuwbenoemde minister van Binnenlandse Zaken, mr. dr. P. J. Wltte- man, zal morgenochtend door H.M. de Koningin worden beëedigd. In aanwezigheid van de Minister van Justitie, mr, J. H. van Maarseveen en van de secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, mr. dir. A. A. van Rhijn, Is gistermiddag In het „Palals de Dance" te Scheverrlngen een vijfdaagse conferentie voor sociaal werk geopend. Er zijn ongeveer 180 gedelegeerden uit Australië, België. Canada, ChlLl, Tsjecho- Slowaklje, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland Italië, Luxemburg, Neder, land. Polen, Zweden, Zwitserland, Vor. Koninkrijk en de Ver, Staten. Te Gemert ontstond een vechtpartij tussen de 86-Jarige H. V. en de 65-Jarige K Belden verkeerden onder invloed van stérke drank Op een gegeven ogenblik duwde K. de 86-Jarige V. In een sloot, ten gevolge waarvan deze zo ongelukkig kwam to vallen, dat hij vrijwel op slag werd gedood, In de Kerkstraat te Soest, ter hoogte van het benzinestation, ls een 12-jarige jongen met zijn flets tegen een passerende auto gebotst. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij na enkele uren ls overleden. Amsterdams burgemeester, mr. Arn J. d'Allly en wethouder B. C. Franke zijn gisteravond met een toestel van de Danish Airlines op Schiphol uit Rusland terug gekeerd. BUITENLAND De voormalige SS-Gruppenfuehrer Josef Kisch ls door een militair gerechts hof ter dood veroordeeld. HIJ Het veertig Nederlandse en zes Britse paraohutlsten benevens een Amerikaan neerschieten. Onder grote belangstelling is te Se. ralng het stoffelijk overschot van John Cockerill, de groot-Industrieel uit de eerste decennia der 19e eeuw. overgebracht van de begraafplaats naar de voet van het standbeeld, dat te èijner nagedachtenis is opgericht. In Beleren hebben 7 sociaal-demo cratische ministers en staatssecretarissen hun ontslag Ingediend. De Engelse minister van voedselvoor. zienlng heeft ingevolge de besluiten van de regering orders uitgevaardigd, dat bonnen moeten worden Ingeleverd door degenen, die 3 of 4 dagen ln een hotel verblijven, en dat de toewijzingen voor het verstrek ken van maaltijden aan nlet-hotelgasten worden verminderd. De Joegoslavische troepen zijn de stad Pola "binnengerukt. Er deden zich geen lnoldenten voor. Naar de „Daily Herald" meldt, heeft de Britse regering plannen in overweging om 500.000 militairen te demobiliseren en de uitgaven voor het leger in het komende begrotingsjaar met 300.000.000 pond ster ling te verminderen. Hervé Alphand, de leider "van de Franse delegatie op de conferentie van zestien te Parijs, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat Frankrijk bereid ls onderhandelingen aan te knopen met alle Europese landen, die een tolunle met Frankrijk wensen te sluiten. Krachtens de bepalingen van het vredesverdrag met Italië ls Triëst yrU© ging van de vrede en ,de internationale veiligheid en achtte optreden van de Veiligheidsraad noodzakelijk. Hij eiste, dat de Griekse kwestie op de agenda gehandhaafd zou blijven. De Australische afgevaardigde, Evatt, verklaarde de eerder gedane Ameri kaanse voorstellen te zullen ondersteu nen, n.l. dat de kwestie op de agenda blijft om de commissie van onderzoek in stand te houden, doch dat tegelijker tijd de algemene vergadering van de V.N. verzocht wordt haar eigen aanbe velingen te doen, Gromyko zeide dat zijn land onder 'geen voorwaarde het Amerikaanse voorstel, „dat de Griekse kwestie nog maar moeilijker maakte", kon aanvaar den. Het voorstel zou niet alleen het gezag van de algemene vergadering niet versterken, doch ook het gezag van de Veiligheidsraad verzwakken. De Franse afgevaardigde, Parodi, was van mening, dat de raad in een impasse geraakt was. Hij verklaarde, dat de Amerlkaahse resolutie een uitweg scheen aan te geven. Gromyko zeide vervolgens, dat bij de stemming over de resolutie van het recht van veto gebruik kon worden ge maakt., doch Johnson (V.S.) verklaarde, dat het hier een zuivere procedure- kwestie betrof en zij met meerderheid van stemmen kon worden aangenomen. Gromyko antwoordde, dat de resolutie niet in stemming kon worden gebracht alvorens was uitgemaakt, of zij een substantiële of een procedurekwestie was. Met 8 stemmen tegen twee (Polen en Sovjet-Unie) en één onthouding (Sy rië) stelde de raad vast, dat de onder havige resolutie een procedurekwestie was, doch Gromyko verklaarde, dat hU zijn veto tegen dit besluit in bracht. De Amerikaanse resolutie werd met 9 stemmen tegen Z (Sovjet-Unië en Polen) aangenomen, doch Gromyko verklaarde, dat de resolutie door zijn veto was afgewezen, wat een scherp protest van Johnson ten gevolge had» die verklaarde, dat de Sovjet-Unie misbruik van haar bevoegdheden maakte door de vrijelijk geuite wil van de raad tegen te gaan. Johnson stelde vervolgens voor, dat de raad de Griekse kwestie van de agenda af zou voeren. Deze resolutie werd met 9 tegen 2 stemmen (Sovjet unie en Polen) aangenomen. Daar het hier een kwestie van procedure betrof, was er geen sprake van een veto. Volgens het Sovjet-Russische blad „Prawda" heeft de Sovjet-Unie in het belang van de kleine staten in de Vei ligheidsraad gebruik gemaakt van haar recht van veto!!! stad geworden. Dit heeft tot demonstraties aanleiding gegeven, Vooral van de zijde der Italiaans gezinde Jeugd Er werden 60 personen gewond en 2 gedood. Voor de Italianen was het een „rouwdag". 24 ar restaties werden verricht. In de afgelopen maand zijn in Berlijn 162 mensen door zelfmoord om het leven gekomen. In normale tijden beliep het aantal zelfmoorden bij een veel grotere bevolking maandelijks 25 tot 30 en het ls voornamelijk de sociale noodtoestand die deze sterke stijging heeft teweeg gebracht. Een viermotorige bommenwerper van het type B 17 ls ln de baal van Chesa peake (V.S.) neergestort. Negen personen zlln hierbij om het leven gekomen. Eén wist zich met de parachute te redden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1