stadsnieuws Radio-programma Kerkelijk Lëven Laatste Berichten Officiële publicaties Frankrijk voor de hongersnood? Het rectoraat der Leidse Universiteit PROF. VAN OVEN VOLGT PROF. CLEVERINGA OP. By Kon. besluit is voor het komende studiejaar benoemd tot rector-magnifi- cus der Leidse Universiteit prof. mr. J C. van Oven. Dr. C. H. Hins benoemd tot hoogleraar. I AAN DE UNIVERSITEIT TE BANDOENG. Naar wij vernemen is dr. C. H. Hins, observator bij de Leidse Sterrewacht, die het vorige jaar in October naar Indië vertrok om zich te gaan wijden aan de reconstructie van de door Ja panners en extremisten zwaarbescha- digde sterrewacht te Lembang (Prean- ger), by Kon. besluit van 1 Augustus j.l. benoemd tot hoogleraar in de astronomie bij de faculteit der exacte wetenschappen van de te Bandoehg gevestigde Universiteit van IndoneSië. Dr Hins, die te Dordrecht is geboren studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij zich in 1908 als student liet inschrijven. Gedurende de eerste wereld oorlog vervulde hij zijn militaire dienst plicht, waarna hij in 1919 werd benoemd tot observator aan de Sterrewacht te dezer stede. In 1925 promoveerde hij bij prof. de'Sitter alhier tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld .Inleiding tot een cata* logus van plaatsen en eigen bewegingen van 1533 roode sterren" Tezamen met dr. G. van Herk, die tot hetzelfde doel momenteel wederom op weg is naar Aequa tori aal Midden-Afrika, verrichtte hij van 1931—33 astronomische waarne mingen in Kenya, speciaal met betrek king tot de -bepaling van het Azimuth. Van zijn hand verschenen verscheidene publicaties in binnen- en buitenlandse v aktijdschriften TREINSTORING IN DE RICHTING DEN HAAG. Even na het passeren van de trein, welke te 11.49 uit Leiden naar Den Haag was vertrokken, ontdekte de arbeider der N. -S. Polanen nabij post 4 (Morsch- weg) qpn breuk in de rails en in de bovenleiding Tijdens de herstelwerk zaamheden, waarmede onmiddellijk een aanvang is gemaakt, rijden voorlopig de treinen in de richting Den Haag één maal per uur op enkel spoor, P.R.A. VRAAGT INLICHTINGEN. Het hoofd van de P.R.A,, Heren gracht 34, verzoekt degenen, op wie op 4 Mei 1944 te omstreeks 22.50 uur op de Stationsweg te Leiden door de Land wacht werd geschoten, en/of zij, die daarvan getuige waren, zich aan zijn bureau schriftelijk of mondeling te melden. HET 10-JARIG BESTAAN VAN „GROENOORD". De Buurt- en Speeltuinvereniging Groenoord". welke aan de herdenking van haar 10-jarig bestaan een karakter heeft gegeven als gold het hier een gouden jubileum' heeft gisteren in de geheel bezette stadsgehoorzaal haar „vierdaagse" met een feestavond beslo ten Over en weer zijn door bestuur en feestcommissie hartelijke woorden ge sproken, waarbij ook de geschenken niet achterwege zijn gebleven en waar in ook de portier van de speeltuin, de heer J Nleboer. mocht delen. Een gevarieerd en buitengewoon goed verzorgd programma, waarbij alleen het accordeon-duo, de Corèta's, wel wat uit de toon viel, werd deze avond o.l.v. de heer A Gerritsen en met medewerking van Gerlofs dans- en showorkest afge werkt. De kinderen van de speeltuin zorgden voor een aardig tableau en Joke Riethoven voor goede solozang. Een gezellig bal o.l.v. de heer H. J. Visser besloot deze grootse herdenking van het 10-jarig bestaan, waaraan gis termiddag nog een kinderfeest in de Stadszaal was voorafgegaan. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen de 69.000 en 72.000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709, waar aan zich de Inwisselingsbon bevindt. Kamerverhuurders wonende in stra ten beginnende.met .de letter Q tot en met T. dienen morgen him brandstof- fenformulieren in te leveren. Medene- men alle stamkaarten van kamerver huurder en -bewoner (s). KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". Voor het komende .toneelseizoen heeft „Het Schouwspel" weer een tiental avonden in de Schouwburg vastgelegd Het seizoen zal worden geopend met een voorstelling van „Candida" van' Shaw, opgevoerd door de toneelgroep „Comedia". De andere avonden zullen respect, worden verzorgd door De Komedian ten Het Nederlands Toneel, De Haag se Comedie, Het Residentie Toneel, Het Vrije Toneel (Cor Ruys), Het Rotter dams Toneel (Ko Arnoldi) en Het Vrije Toneel. Voor een tweetal voorstellingen in Mei zal in de loop van het seizoen nog een gezelschap worden uitgeno digd. Het ligt voorts in de bedoeling een serie van vijf toneelmiddagen voor de jeugd te organissren. De toneelavonden zijn alleen toegan kelijk voor leden en introducé's, Het succes van „Het Residentie Toneel": „Tien kleine negertjes" van 'Agathe Christie is door „Het Schouwspel" voor zijn leden aangekocht zodat een op voering van dit stuk voor Leiden ver zekerd is. ZILVEREN JUBILEUM O. KRAP. Vandaag herdacht de heer O. Krap de dag. dat hij voor 25 jaar bij de Ned. Rotogravure Mij. in dienst trad. De jubilaris werd hedenochtend in gezel schap van zijn echtgenote en zoon op hartelijke wijze gehuldigd, waarbij hij van de zijde der directie een envelop pe met Inhoud mocht ontvangen. Na dat hij ook namens de jubileumcom missie was toegesproken en een ge schenk had ontvangen, volgde nog een huldiging in de kring van zijn naaste medewerkers, waarbij de heren J, W Smit en Streefland het woord voerden. HULDIGING MEJ. P. S. CRAMA. MeJ. -P. S Crama, die vandaag de dag mocht herdenken, dat zij voor 25 jaar haar intrede deed bij het Acad. Ziekenhuis en die op de linnenkamer werkzaam is, werd hedenochtend in in tieme kring gehuldigd, waarbij zij is toegesproken door de directeur van het Acad. Ziekenhuis, dr. W. H. Levend en door zuster De Heer namens hoofd verpleegsters en zusters. Enkele ge schenken werden haar aangeboden. Daarvoor is de Jubilaresse ook nog door het personeel van de linnenkamer ge- lïuldfgd. Nederlandse Apothekers te Noordwijk bijeen. ALG. VERGADERING VAN DE NED! IVIIJ. TER BEVORDERING DER PHARMACIE. In hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee kwam hedenmorgen de 91ste algemene vergadering van de Neder landse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie bijeen, nadat reeds gisteren de deelnemers aldaar officieus waren ontvangen. Alle departementen waren ter vergadering, de eerste die onder de nieuwe statuten plaats vond aanwezig. De voorzitter, de heer J, C. Huppereiz heette in zijn openingswoord in het bij zonder welkom vertegenwoordigers van de Ned. Mij. voor Geneeskunde en van de Alg Ned. Pharm. Studentenvereni ging. In verband met het samenvallen van algemene vergadering en congres zag spr. af van de gebruikelijke ope ningsvoordracht, in plaats waarvan hij uit de openingsrede van de te Gent gehouden algemene vergadering der Belgische collega's de opmerking ci teerde, dat de pharmacenten over het algemeen in de beroepsverenigingen te zeer hun plicht verzaken. Ook in ons land kan het medeleven in deze orga nisatie intensiever zijn dan thans. Spr. herdacht de sinds de jongste jaarver gadering overleden collega's, w.o. de oud-secretaris v. Itally, prof. v. d. Wie len en de oud-voorzitter en erelid En- nema. Het belangrijkste, hoewel niet op dc agenda vermelde, punt, vormden de inlichtingen ten aanzien van het zie kenfondswezen, De voorzitter gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikko- ling der situatie wat betreft het be reiken van een billijk overbruggings honorarium. De onderhandelingen dienaangaande hebben onlangs geleid tot een door beide partijen geaccep teerde oplossing, welke ook door de prijsbeheerslng aanvaardbaar werd geacht, zonder dat dit een vooruitlo pen betekent op de uiteindelijke de finitieve regeling. Het hoofdbestuur vertrouwt er op, dat zulk een defini tieve regeling voor 1 Januari 1948 tot stand komt. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd, dat van depenning- meesteresse ontbrak, aangezien de fi nanciële kwesties in verband met de thans voltooide liquidatie van de Apo thekerskamer nog niet volledig zijn ontward. Inmiddels heeft de N.M.P. volledig rechtsherstel verkregen als eer ste Nederlandse organisatie van deze omvang. Tot accountant werd benoemd de heer F. Tymstra te Den Haag, ter wijl de contributie bepaald werd op persoonlijke bijdrage van f. 25.en zakelijke bijdrage van f.60.— per apo theek. gebracht in statuten en reglement gebracht in statuten en reglementen van het toeslagfonds, waarna Utrecht als plaats voor de volgende algemene vergadering werd aangewezen. De rondvraag leverde naast vele klei nere problemen een motie van het de partement Noord-Holland op, waarin het bestuur wordt opgedragen bij de fa brikanten en importeurs van verpakte geneesmiddelen aan te dringen op het op deze producten vermelden van de detailprijs. Voorts werden mededelingen gedaan inzake de in ontwerp zijnde wette- Hlke regeling van de samenstelling van de ziekenfondsraad. Er_ is een verzoek tot dc minister gericht om in deze raad twee apothekers en twee tandartsen te doen opnemen, waarop echter bleek .dat de Stichting van de Arbeid de nadrukkelijke eis stelde, harerzijds niet minder dan 7 verte genwoordigers geplaatst te zien, o.w. drie werkgevers en drie werknemers. Dit heeft het nadeel van het ont staan van een te groot en log college, terwijl tevens aan de zijde der in dustrie de ultimatieve wens blijkt te bestaan invloed uit te oefenen op het ziekenfondswezen ten bato van de be drijven doch in sterke mate ten koste van de volksgezondheid. Met de meeste kracht zal tegen zulk een stre ven worden opgetreden, aangezien een dergelijke nadelige invloed op de volksgezondheid niet kan worden ge duld. Niets meer aan de orde zijnde werd na de sluiting een gezamenlijke lunch genuttigd, waarna extra trams de deel nemers naar Leiden brachten voor de openingsmiddag vjan het Nederlandsch- Belglsch pharmaceutisch congres. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Angenleta, d. van J Heems kerk en A. J. Serllc; Leonardus Antonlus Maria, z van W. A. van Marls en A. Uljé; Elisabeth, d. van T. van Steenbergen en E. C. Oavé; Johannes Cornells Jacobus Antonlus, z. van C. H. Opdam en C. P van Staden: Ilse. d. van P. Smit en»G. H Bootema; Jacoba Catharlna, d van F. Zwart en M C. van Musscher; Jacoba, d. van J. Lardee en C. Filippo. GETROUWD: J. Roggeveen, Jm en N. van der Bent, Jd: J. J. de Beer Jm en P. G. A. Aalber&berg Jd; j. Brouwer wednr. en W. Bakker gesch A. de Groot Jm en M. Meijers Jd.: O, F. van Leeuwen Jm en E. J. M. Ouwer- kerk Jd; G. Meester jm en P. Planje jd; J. van Mellgaarden Jm en C. Beekman Jd; S. B. Strijk jm en C de Krulff Jd; A. J. Wanslnk Jm en G. Lith Jd; P. Breu- nlng Jm en E. C. O. J. Daverveldt jd; N H, de Roo Jm en A A. Noppe Jd; W. F. Landbman Jm en J. C. Derogee Jd. OVERLEDEN: J. Spaargaren, wedr.. 73 Jaar; J. P. H. Ouwerkerk. z., 4 Jaar; Nr-T. Dekker, hulsvr. van C. J. van Cittert. 63 jaar; J. J BelJ, man, 72 jaar. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP Opening algemene speeltuin Op het terrein aan de Sportlaan in De TWEEDE KAMÉR: Activiteit tot het laatst (Van onze parlementaire redacteur). Zaterdag a s. wordt het parlementaire zittingsjaar 1946—1947 gesloten. Dins dag daaraanvolgende opent HJM. de Koningin het nieuwe zittingsjaar en komt alweer de millioenennota voor 1948. Zulk een parlementaire jaarwis seling heeft veel weg van een verhui zing en de laatste vergadering vóór de sluiting lijkt dan ooi: op een rommel- dag, waarbij men zich de vraag stelt: wat zullen we in het nieuwe huis mee nemen en wat kunnen we in het oude achterlaten? Tot deze laatste behoorde ditmaal een drietal wetsontwerpen, waaraan niets te bespeuren viel van een spoedeisend karakter en die op de agenda leken ge plaatst omdat ze toch en passant mee genomen konden worden. De afwikke ling van de geblokkeerde-markenbe- lasting werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beëindiging van financiële tegemoet komingen aan rechthebbenden op een inschrijving in het Grootboek voor de Rijn- en Binnenvloot werd eveneens z.h.st. aangenomen, nadat minister Lief- tinck nog eens had gewezen op de toe zegging in de Memorie van Toelichting, dat wie door deze opheffing van het z.g.n. „tonnengeld" niet langer in zijn levensonderhoud zou kunnen voorzien, een beroep zou kunnen doen op het juist voor dergelijke oorlogsschade-cate gorieën ingestelde CB V.O, (Centraal Bur, Verzorging Oorlogsslachtoffers). Ten slotte was daar dan als derde ontwerp de intrekking van het beruch te Vierde Uitvoeringsbesluit van 1 Juli 1940, waardoor de vooroorlogse Wet Autovervoer Personen weder geheel in werking treedt. Er zijn onderwegen, waarvoor alle fracties en alle leden in de Kamer warm lopen. Een van die onderwerpen is het autobusverkeer. Reeds herhaaldelijk is hierover gede tineerd en ook ditmaal werden de slui- •zRi der welsprekendhe! wijd open ge zet, hoewel er zich geen enkel nieuw _ezichtspunt voordeed. De concurrentie én het dreigende monopolie de^ ATO (de spoorwegen), de kwestie van het streekvervoer, de Zondagsrust, dit alles passeerde nogmaals de revue. En terwijl aldus het personenvervoer in de Tweede Kamer aan de orde was, gaf de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland een persconferentie in hotel Central, honderd meter veder, om alarm te slaan en te waarschuwen dat voor het goede renverkeer per auto eenzelfde gevaar dreigt, nl. wegconcentreren van het particulier bedrijf en geleidelijk opko men van een overheidsmonopolie. Mi nister Vos deed weer allerlei toezeggin gen: moest evenwel erkennen, dat er van de vroegere 344 autobusonderne mingen nog slechts 69 over waren, waarvan maar een derde deel particu lier is. een derde deel gemengd bedrijf en een derde deel overheidsbedrijf. Niettemin bleek de tegenstand tegen het ontwerp gering Een amendement om hangende beroepen tegen bedrijfs- opheffingen alsnog gf te handelen werd met grote meerderheid verworpen en het wit-Je z.h.st. aangenomen. REGERINGSVERKLARING EN INTERPELLATIE AANVRAAG. Aan het begin der vergadering werd de heer Stufkens, lnplaats van de heer Palar als lid van de P- v. d. A. gekozen, beëdigd en geïnstalleerd. De voorzitter deelde mede, dat de Regering vermoedelijk in de loop van de volgendeweek een verklaring zal af leggen over de Indische kwestie, het geen een woord van teleurstelling van de heer Schouten (A R uitlokte. Ten slotte werd de heer Vondeling (Arbeid) verlof verleend;' om minister Mansholt op een nader te bepalen dag te interpelleren over de ongerustheid in landbouwkringen wegens de slechte bedrijfsresultaten en de prijzen voor de landbouwproducten. Daarna ging de Kamer in de afdelin gen ter onderzoek van nog een vijftien tal wetsontwerpen. VOOR VRIJDAG 12 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws' 7.16: ochtendgymnastiek: 7 30' orgelspel: 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws. 8 15 liederen; 8 30 symphonle van Töjalkolskl; 9.15: ziekenbezoek: 9 30: op gewekte klanken; 10.30: morgendienst o. 1 v ds H A. L. van der Linden; 11.00: fluit en piano; 11.45: lichte zang; 12 15: Canzonetta Sextet;- 12.30: weeroverzicht; 13 00: nieuws; 13.15: Celesta-ensemble: 14.00: II. R. Cleaver, orgel: 14.20: voor dracht; 14.40: hobo erKorgel; 15.00: ka merorkest Ars Nova; 16 00: declamatie; 16.20: zangduetten; 16.50: Sweellnck kwartet; 17 00licht klassiek concert: 17.45; Glaconda-ensemble: 18.30: Ned. strljdkr.; 19.00: nieuws; 19.15; lezing te gen vloeken: 19 30: geestelijke liederen: 19.45: Chr Werkgevers Verbond: 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: Radio Philh Ork 20.35: het kerkelijk leven op Curacao; 20 55: Radio Philh. Ork.; 21.35: Strauss en Lehar; 22 05: pianoduo; 22.30: nieuws: 22.45: avondoverdenking: 23.00 24.00: lichte klanken. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ombiitmuziek: 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8 18: opera-programma: 8.50: voor de hulsvrouw: 9.00: orkestwerken van Balaklref; 9.30: waterstanden; 9.35: ka mermuziek: VPRO 10.00: morgenwlldlng door ds. J Zuurdeeg: VARA 10.20: zie kenbezoek: 10.45: Mozart: 11.15: voor de vrouw: 11.30: orkest Fred Hartley: AVRO 12.00: Quartier-Latin: 12 30: weerpraatje; 12.33' sportagenda: 12.38: Skymasters; 13.00: Qleuws: 13.15: ensemble Geza Kies; 13 45: sopraan en bas: 14.00: kookkunst: 14.20: Planeten suite van Holst: 15.10: voordracht; 15.30: planoconcert van Beethoven: VARA 16.00: Johan Jong. orgel: 16.30: voor de Jeugd; 17 00: orkest C Carcassola: 17.30: muzikaal babbeltje; 18.00: nieuws: 18 15: felicitaties; 18 20: accordeonorkest; 19.00: gramof. muziek; 19 15: appèl pol. gevangenen uit bezet tingstijd, VPRO 19 30: het geloof der eer ste Christengemeente; 19.50: gramofoon- muziek: 20.00: nieuws: 20.05: muziek van HSndel: 20.30: het godsdienstig leven In Engeland: VARA 21,00: verzoekprogram ma: 2130: buitenlands weekoverzicht liet tcuclü aa„ u. ^iu(.au i*, yu L de'Jong; 221.45: Overijssels Munnik waa: vroeger de gemeentelijke 22.16 Swnig and Sweet: VPRO speeltuin was, zal wederom een nieuwe 22.40'ezing door me) dr. N. A. Bruinlns, algemene speelutin komen Deze worri a.s. Zaterdagmiddag te half drie feeste lijk geopend. Geref Kerk Ds. H. v. Rhijn te Nij. megen beroepen predikant bü de Ger^f Kerk alhier (2e pred.pl.) hoopt a.s. Zondagavond om 6.30 uur zijn intrede te doen, na m de voormiddagdienst, door Ds. Dijk te zijn bevestigd. Zaterdagmiddag zal op de ten toonstelling .Kastelen rond Leiden" in het Sted. Museum De Lakenhal een rondleiding worden gehouden. De alhier gehouden collecte voor de 3 sanatoria heeft f. 4253,31 1/2 op gebracht. Gistermiddag, omstreeks kwart voor zes, is op de Rijnsburgerweg een motorwagen van de N.Z.H.T.M. ont spoord, waardoor het tramverkeer in beide richtingen ongeveer drie kwar tier werd gestremd. 22.45: avondwildlng: VARA 23 00: nic 23.15: reportage Eur. zwemkampi schappen te Monaco: 23 2524.00: sym- phonisch concert. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brielle J. J. Janzen te Ijlst; té Oude Tonge N. Kleermaker te Veen; te Koekange A J. v. Rennes te Strijen: te Nes-Wierum C A. v. Straaten. cand. te Dordrecht. Bedr ct voor Nieuwe-Pekela (toez.) J. Colijn te Oosterwljtwerd. Gcref. Kerken Beroepen te Lekker- kerk E. Verburg te Pernls; te Diever en te Oppenhuizen Th, Struys. cand. te Rot terdam; te Vledder D. Bergsma cand te Tres Arroyos: te Westzaan G. Haaksma Jr te Zljldilk. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Gn ningen (2e pred.pl.) H. W. Eerland 1 Do kleum. Bedankt voor Barendrecht J. v. Ravenswaay te Zaanslag. Geref. Gem. Tweetal te 'sGravenha; G. H. Kersten te Rotterdam en L. Rijkse te Lelden. Veiligheidsraad, consulair rapport en commissie van drie. Gromyko, de Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, sinds 1 September tevens voorzitter van dit college, heeft verklaard, dat indien de Veiligheidsraad niet binnenkort de rapporten over de Indonesische kwestie ontvangt, tot het opstellen waarvan zij de consuls der vreemde mogendheden te Batavia op dracht- heeft gegeven, de raad de Indo nesische kwestie opnieuw aan de orde van de dag zal stellen. Inmiddels verneemt AFP, dat de con suls-generaal van België en Australië de besprekingen met elkander hebben geopend, welke moeten lelden tot de keuze van een derde lid in de commis sie van 3. Volgens sommige kringen maken de Verenigde Staten, die reeds bij herhaling goede diensten hebben aangeboden, een kans, maar ook het onpartijdige Brazilië of het onpartijdige Columbia zouden sterk in aanmerking komen. Ook met de mogelijke keuze van Groot-Brltt-annie wordt ernstig rekening gehouden. 280 Chinezen bevrijd. NEDERLANDS COMMUNIQUÉ. Het Nederlands communiqué van he den meldt, dat de Nederlandse verlie zen van gisteren 17 gewonden bedroegen. Op vele plaatsen in bevrijd gebied wer den Nederlandse patrouilledetachemen ten beschoten. Vuurgevechten hadden plaats bij Manondjaja bij Cheribon een punt ten Westen van Tasikmalaja Een Nederlands Rode Kruiscolonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Ook op Midden-Java werden Neder landse patrouilles nerhaaldeiyk bescho ten. Laboeranroekoe in het gebied van Medan kreeg een vaste bezetting voor de beveiliging van de omgeving en van de plaats in verband met de berichten over ontvoerde Chinezen. Een Neder landse patrouille welke werd uitgezon den. slaagde er in 280 Chinezen uit han den van republikeinse benden te bevrij den. In een kampong bü Pasoeroean op Oost-Java viel een gewapende bende een huis aan waarin zich twee Chinezen bevonden. De Chinezen verdedigden zich met revolvers, maar toen de wei nige munitie was verschoten, stak de bende het huis in brand en verminkte de verbrande lijken. De uitreiking van rijwielbanden Het Min. van Ec. Zaken meldt, dat zeer spoedig van de genummerde bon nen, welke zijn uitgereikt aan diege nen. die sedert de bevrijding nog nim mer voor rijwielbanden ln aanmerking kwamen, enkele nummers zullen wor den uitgeloot. Ten einde zo snel mogelijk deze loterij te beëindigen en een zo groot mogelijk aantal gegadigden zij het ten dele te helpen, is besloten, dat de bonnen slechts recht zullen geven op de aankoop van 1 buiten- en 1 binnenband. In gezinsverband kunnen de banden worden beschikbaar gesteld aan hen, die daaraan de grootste behoefte heb ben. Het CDK deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op nader te bepalen dagen in het tijdvak van 14 t/m 27 September a.s. een bewijs van inschrijving voor vervanging van rij wielbanden zullen uitreiken aan hen, die in een der maanden October 1946 t/m Januari 1947 voor het laatst een of twee bonnen voor een buitenband hebben ontvangen. PRIJZEN VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN OOGST 1947 Voor consumptieaardappelen oogsi '47 zullen met Ingang van 12 Sept, a.s. maximumprijzen voor levering aan de consument gelden. De prijzen zullen in de loop van de tijd stijgen ln verband met de kosten van bewaring. Voor con sumptieaardappelen van oogst 1947. die practlsch vrij zijn van grond en uit- en inwendige gebreken in een sortering, waarin geen aardappelen kleiner dan 35 m m. vierkantsmaat voorkomen, mag ten hoogste aan de uiteindelijke ver bruiker per kilogram worden berekend t/m 14 Dec. 1947 11 cent. Het ligt ver der in de bedoeling voor de volgencre perioden de onderstaande prijzen vast t te stellen: 15 Dec 1947 t/m 26 April '48 12 cent; 27 April 1948 t/m 31 Mei 1948 13 cent, na 31 Mei 1948 14 cent. Voor het thuisbezorgen mag één cent per kilogram meer worden berekend. Bovenstaande prijzen mogen voor de betere kwaliteiten met één cent worden verhoogd. Hedenmorgen is van Schiphol naar Genève vertrokken de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning S. L. Mansholt. De minister zal daar de oprichtingsvergadering bijwo nen van de Wereldvocdselraad. Minister Mansholt zal slechts enkele dagen te Genève verblijven. Mijnwerkers te Grimethorpe gaan weer werken De mijnwerkers ie Grimethorpe (Zuid Yorkshire wier "staking Eneelang onge veer 500.000 ton steenkool gekost heeft, hebben heden besloten Maandag het werk te hervatten Millfoenenvlucht in de Pendsjaab. Functionarissen van de regering van •ie West-Pendsjaab treffen te Jul- lundc. h"t bestuurscentrum van de Oost-Pend°iaab. "rtorT*«"f»idjneen voor de evacuatie in één grote eroep van bijna alle overgebleven Mohamme daanse vluchtelingen met hun ve en bezittingen (naar schattin? 600-000 personen). Het aantal Mohamme daanse vluchtelingen uit de Oost- Pendsiaab. die zich ths»"« in Pakistan bevinden, bedraagt 1.200.000. DRIE DODEN. Het Ned. communiqué van heden meldt ook nog het verlies van drie do den. UITBREIDING STAKING IN HET LUUvSE. 16.000 arbeiders deelnemen, breidt zich nog steeds uit en er ziin geen tekenen, die wijzen op een snoedi? mndp van dit belangrijkp arbeidsconflict Dp nationale Belgische economie lijdt door d« sta king grote verliezen welke op 11 mll- lioen fres per dag geraamd worden. Het gebruikelijk cei'omoniëel Dij „vraag en aanbod" op de Valkenburgse paar denmarkt welke pretendeert reeds meer dan duizend jaar oud te zijn. (Foto Van Vlieteden. ATHLETIEK. Twee Leidse teams aan de start A.s. Zondag komt te Rotterdam de vol gende Leidse damesploeg in combinatie met een Haagse vertegenwoordiging aan de start tegen een Amsterdamse ploeg, een team van Noord-Holland en de Rest van Nederland, 100 M.: A. Montfoort, W. Deyn. 200 M.: I. v. Beek. N. Ju. Relais: W. Deyn. R. Kantebeen, A Montfoort, M. Hendrikse. 4 x 100 M.: I. v. Beek. M Hendrikse, R. Robbers, A. Wakka. Hoogspringen: R. Robbers," J.v.Leeu wen. Vèrspringen: A. Wakka, N. Ju. Kogelstoten: J. Cat-s. B. v. Iterson. Speerwerpen: J. Cats, R. de la Bije, Discuswerpen: R de la Bije.R.Kan- tebeen. Voor de „vijf-commissiën-ontmoeting" die volgende week Zondag te Rotter dam wordt gehouden, staat de volgen de herenploeg opgesteld: 100 M Nota, Kips, 400 M.: Van Dorp. Riethoven. 800 M.: v. Rooyen, v. Heeteren. 1500 M.: v. d. Vos. Bonte. 5000 M.: Dijkgraaf, v. d. Steen. 4 x 100 M.: Holland-ploeg. 4 x 400 M.: De Vos. Riethoven, v. Rooijen, v. Dorp. Hoogspringen: Den Tonkelaar, Noor denbos. Vèrspringen: v. Dorp, StikVoort. Kogelstoten: Gieske. Brlsser. Discuswerpenidem. Speerwerpen: Meerburg, v. d. Star. ZWEMMEN. De FINA en dc Olympische Spelen Het bestuur van de Internationale zwemfederatie heeft zich bezig gehou den met het program der Olympische Spelen van 1948, en wel speciaal met het feit dat de athletiek en de zwem wedstrijden in hetzelfde tijdvak (eind Juli en eerste week Augustus) gehou den zullen worden. Het bestuur heeft besloten aan het Britse Olympische Comité te verzoeken de zwemwedstrij den na de athletiek te doen plaatsheb ben, zoals tot dusver altijd het geval is geweest. Mocht het Britse comité zulks wei geren dan zal dc Internationale zwem federatie niet aan de spelen van 1948 deelnemen. BILJARTEN. LEIDS DRIEBANDEN KAMPIOENSCHAP. Kopgroep van drie. Bij de voortgezette wedstrijden om het driebanden-kampioenschap van de L.B.B. waren Woensdagavond de re sultaten veel gunstiger te noemen. Speciaal het spel van B- de Roo Sr trok de aandacht en zijn party in 44 beurten v/as van zeer goed gehalte. Ook Bakker deed wat van hem verwacht werd en het zou Bakker niet zijn, als hy in een geUjk opgaande stryd tegen Slewe niet met een slotserle van 8 uit de doos kwam. B. de Roo Sr., J. Sira en E. Bakker gaan nu ongeslagen aan de kop. De uitslagen waren: J. Sira (30 car hs. 3. 68 brt.) slaat H. Slewe (25—3—68): B. de Roo Sr. (30—3—44) slaat B. de Roo Jr. (20—4— 14); E. Bakker (30—8—57) slaat H. Slewe (23—2—57); B. de Roo Jr. (23—4 OEGSTGEEST Onze plaatsgenote. mej. A. C. Ouwersloot, slaagde op het te Den Haag gehouden examen voor Vrouweiyke Handwerken (akte U) VOORSCHOTEN R.K. Middenstandsvereniging Do RK. Middenstandsvereen. „St. Francis- cus van Sales" hield een ledenvergade ring in het Eigen Huis, onder leiding van de heer G. Schrama. voorzitter. In deze vergadering heeft de heer D. H. Buurman verslag uitgebracht van de in Haarlem gehouden Centrale Raadsver gadering. Tot afgevaardigde naar het 14e congres van de Ned. R.K, pond te houden op 24 en 25 Sept. a.s. in 's-Her- togenbosch werd benoemd de heer D. H. Buurman. Door de heer P. Niersman werden enkele mededelingen gedaan voor het te houden Federatie-congres op 13 October a.s. te Voorburg. VERZETTING MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter kennis van belangheb benden, dat de veemarkt, de poellerswaren- iparkt en de kaasmarkt, welke gehouden zouden worden op Vrydag 3 October 1947, in verband met de viering van Leiden's Ontzet op die dag, zullen worden gehou den op Woensdag 1 October te voren Lelden, 10 September 1947, Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL. Secretaris Burgermeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat ln verband met de uitvoering van bagger- werken in de spoorhaven S.S., de staats- spoorbrug ln de Haagweg gedurende de week van 1521 September 1947 telkens van 06 uur voor alle landverkeer zal zyn afgesloten. Het verkeer naar en van Lelden, ko mende uit, resp, gaande ln de richting Voorschoten en Den Haag, zal voorzoveel dit een wleldruk heeft van 2400 KG. of minder worden omgeleid vla Haagse Schouw en Hoge Morschweg v.v. en, voor- zoveel dit een hogere wleldruk heeft, vla Oegstgeest en de rijksweg Amsterdam Rotterdam v.v. Lelden, 10 September 1947, Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. J. BOOL. Secretaris. BEURSOVERZICHT Amsterdam, 11 September De affaire liet ook heden veel te wensen over. De koersen vertoonden niet veel verandering. Aandelen Ko- ninkiyke legden een vrij vaste houding aan de dag. In het vrije verkeer werd tot 432% gedaan. Aku iets beter gedis poneerd, Unilever en Philips goed prils- houdend. Ned. Ford 7 en Wilton 6% punt lager. Aandelen Rubberfabriek Vredestein uitgegeven op 172, liepen op tot 195 Rotterdamsche Lloyd 2% beter. Het koerspeil van Indische cultuuron dernemingen bleef goed behouden. Am sterdam Rubbers trokken iets. Ned- Staatsfondsen onveranderd. Amerikanen vaster. Regering faalde bij verdeling der aanwezige voorraden. ((Van onze correspondent te Parijs), De Paryzenaar is op zyn rust gesteld, het leven in een Jachtende metropool is inderdaad vermoeiend en daarom heeft hy de gewoonte zich royale va- canties toe te meten. Neringdoenden plegen hier minstens een maand hun zaken te sluiten, en scholen geven van 8 tot; 10 en Universiteiten van 12 tot 15 weken vryaf. Mensen, die niet abso luut voor hun werk aan een vaste plaats gebonden zyn, vertrekken ln Juni om niet voor half October in hun woonplaats terug te keren. Tijdens de Augustus-maand wordt Parijs dan dóór vreemdelingen overstroomd, die blijk baar nog steeds niet weten, dat de theaters die periode zyn gesloten en het kunstleven er in is geslapen, en men moet derhalve die tyd de geboren Pa ryzenaar, die ook in zyn stad getogen is, met een fel-brandend lampje zoe ken. Men herkent hem gemeeniyk aan iets onhandigs in zyn optreden en ook aan een wat schuwe blik. die een ho ge mate van onbehagelijkheid verraadt. Want hyweet. die echte Paryzenaar, dat hy die tyd nu eenmaal niet ln Pa- rys behoort te wezen.... MET ANGST EN BEVEN WINTER TEGEMOET. Begin September keert dan de grote massa der bevolking terug. Volgens recente gegevens van de Franse spoor wegen bedroeg het gemiddeld aantal dageiykse reizigers, die tydens deze periode naar de hoofdstad werden te ruggevoerd, plus-minus 300.000. Som mige dagen overtrof dit cyfer echter het half millloen: Dat zyn dan teza men vele honderd-duizenden bruinge brande mensen, die weer wat vreemd staan tegenover de actuele zorgen van de grote stad; zoals elementaire voe dingsproblemen, en kwesties, hoe men ■lit kan komen met een budget, dat \lttfd te kort schiet om aan een gesta- 'ig stygende levensonkosten te vol- 'aen. Die zorgen worden vandaag be paaldelijk zèèr dreigend. Een héél strenge winter kondigt zich aan. Want de dagelijkse zon, dl» deze zomer tot de schoonste en heetste heeft ge maakt, die men in 80 of 90 jaren be leefde en bulten een bron was van levensmoed en vreugde, blijkt hier in Parijs de oorzaak te zijn van velerlei ellenden, die men voor volgende maanden verwacht. Volgens de zeer pessimistische voorspellingen van Ra- madier zal de Franse graanoogst aan niet meer dan 20% der behoeften kunnen voldoen! Vruchten, groenten, aardappelen, eieren en vlees stijgen thans reeds (ofschoon in overvloedi ge massa's aanwezig) zichtbaar in prijs, n.l. gemiddeld 23% over één maand (Augustus). De Fransman vraagt zich daarom met angst en beven af, waar dat alles heen moet gaan, wanneer de\vlnter nog met nieuwe problemen komt: kwesties van vervoer en schaarste aan velerlei producten. De regering heeft op die vragen een hoogst pessimistisch ant woord gegeven: er staat Frankrijk, al dus Ramadier, niets meer of minder dan een hongersnood te wachten. TENZIJ AMERIKA.... TenzyAmerika nog eens de hand wenst te reiken of over de brug wil ko men Dat laatste zei hy er niet bij. Doch die conclusie was wel gemakkelijk voor iedereen te trekken. Het is op goede gronden aan te nemen, dat het alarmerend beeld, dat de Franse re geerders ln zulke zéér zwarte kleuren van de naaste toekomst schilderen, vooral voor buitenlandse belangstellen den is bedoeld. Doch wy kunnen deze methode niet bewonderen. Het kabinet - Ramadier kan men redelijkerwys niet aansprakeiyk stellen voor de overvloed aan zon en het gebrek aan regen, dat deze zomer meebracht. Doch men kan de Regering wèl ver wijten, dat zij alles na heeft gelaten om de aanwezige producten rationeel en rechtvaardig te verdelen. Zij heeft gefaald ln het beheer van de huis houding van het volk. Met de orga nisatie is het in Frankrijk nog steeds zéér. zéér slapjes gesteld. Wij hopen natuurlijk niet, dat het verzwegen verzoek om bijstand aan het buiten land geen effect zal sorteren. Maar wij vinden wel, dat die bede enige waardigheid ontbeert

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3