„Engeland staat voor winter van ontbering' Vrees was Neerland9's slechte raadgeefster WEERBERICHT Beliartenswaardige woorden van president Soekawati Churchill waarschuivt De nieuwe bonnen Britse troepen nog niet uit Egypte Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1947, No. 26182 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie'B, W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J W Hermy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Oud-minister Weiter voor de radio. In de radiorede, welke oud-minister Weiter gisteravond hepft gehouden, heeft de voormalige bewindsman o.m. het volgende gezegd: „Het zou menselijk zijn en eigenlijk wel heel voor de hand liggend, indien ik in felle woorden zou striemen al die genen, die tot dusver hebben meegedaan aan het onderdrukken van de waarheid, die thans door de regering zelve, in In- dië en hier aan de dag is gebracht. Ik zal trachten in beheerste termen u een verklaring te geven van het zo uitermate bedenkelijk verschijnsel, dat in een democratisch land als het onze, in een voor ons allen uiterst belang rijke zaak. twee jaar lang u de waarheid werd onthouden". „U kent het spreekwoord: vrees is een slechte raadgeefster en deze slechte raadgeefster is het geweest, die tot dus ver de Indische politiek heeft geïnspi reerd, Het is in korte, eenvoudige woor den gezegd, vrees geweest die tot het voor een mondig, zelfbewust volk als het onze in wezen diep beschamend ver schijnsel heeft geleid. Vrees in binnen landse politiek, vrees in de internatio nale politiek het is vrees geweest voor eigenlijk alles, die de Indische politiek heeft geleid langs duistere kronkelpa den tot het moeras waarin wij nu zijn terecht gekomen. Vrees in de binnenlandse politiek zult u vragen? Ja zeker. In korte eenvou dige woorden alweer gezegd: vrees van de KVP voor de P. v.d. A. en vrees van de P. v.d. A. voor de communisten, zo dat ten slotte de communisten en daar achter het sombere silhouet van het Kremlin, een overwegende invloed op de Indische politiek hebben uitgeoe fend". Hierna gaf de heer Weiter een kort historisch overzicht van de na-oorlogse politiek betreffende Ned. Indië en ging vervolgens aldus verder: „En dan komt de internationale be handeling van de Indische politiek. Ne derland lijdt in de Veiligheidsraad het ene échec na het andere, Nadat ons ae belediging was aangedaan dat wel de Republiek, maar niet de staten van Oost-Indonesië en West-Borneo tot de Veiligheidsraad werden toegelaten, had Nederland maar één houding gepast: zich onttrekken aan de besprekingen in de Veiligheidsraad. Alleen de dreiging daarmede had ons waarschijnlijk deze belediging bespaard, want dit college, dat een volkomen mislukking is geble ken, zou zich aan deze klap van Neder land zo goed als zeker niet hebben bloot gesteld. Wat is de verklaring van deze houding? Alweer: vrees, vrees voor boy cot vrees voor maatregelen sancties van de zijde van een onmachtig gebleken college dat geen prestige geen gezag heeft, zeker niet in de V. S. en zeker niet in Engeland, welks minister van buitenlandse zaken het onlangs in het openbaar een faillure heeft genoemd. Is die vrees gegrond? Ik ontken dat met alle kracht die in mij is. Zeker, ik erkep dat wij onze positie moeilijk had den gemaakt, door bijna twee jarenlang het stel collaborateurs, profiteurs en smokkelaars waarmede wij het verdrag van Linggadjati hadden gesloten, door de officiële propaganda te doen voorstel len als een achtenswaardig gezelschap. Wij waren in een moeilijk parket doordat de door ons zo opgehemelde en als vriend voorgestelde Sjahrir het mas ker afwierp en toonde wie hij was en altijd geweest is: een soort communist, die op communistische wij2e ons be schuldigde van moord, wreedheid, ter reur. onderdrukking. Maar als wü nu eens niet bang waren geweest? Als wij met onze traditie van een behoorlijk, democratisch volk. met onze goede naam als een christelijke natie .gesteund door een uitspraak van onze volksver tegen woordging hadden gezegd: hier staan wij en wij zullen or de en rust herstellen in het land van Indië waarvoor wij verantwoordelijk zijn, en weest er gerust op wij zullen in dat land democratische her vormingen invoeren, die tegemoet ko men aan de stoutste verwachtingen van de volkeren ginds. Maar wij zullen dit. doen op onze wijze en wij hebben daarbij niemands raad en tussenkomst nodig en als ge dit niet goed vindt zo veel te erger voor u, de geschiedenis zal richten tussen u en ons. Niets gaat ons meer aan het hart dan onze zelfstandigheid dat- hebben de Spanjaarden ervaren, later de Fransen en nu onlangs de Duitsers, Dat bewij zen de duizende graven onzer illegale strijders in Nederland en Indië. Gelooft ge dan niet, dat de wereld ons zou hebben gerespecteerd, zoals zij altijd respecteert het volk dat krachtig en zelfbewust zijn weg gaat, zoals zij Frankrijk respecteert, dat het Saarge- bied economisch inlijft en zelfs geen schijn of schaduw van inmenging zal dulden in Indo-China of Madagascar- De wereld weet dit en probeert het zelfs niet. Waarom doet men het bij ons? Gij weet. bet antwoord. Uit vrees en angst wordt nimmer iets goeds geboren, niet in het leven van in dividuen. ook niet in het leven van vol keren. Alleen moed kracht en zelfvertrouwen kunnen het Koninkrijk nog redden, zelfs nu nog. Dit en vertrouwen in onze rechtvaardige zaak en op God. Wie durft te zeggen dat ons volk. dat dagelijks zijn beste zonen door sluip moordenaars doelloos ziet wegschieten, niet met hart en ziel zou staan achter een actie, die eindelijk vrede en rust zou brengen aan de geteisterde volken van Java en Sumatra? Ja. zullen sommige zeggen, als we dit doen breekt de samenwerking tussen de P. v.d A. en de KVP. U voelt in deze gedachtenverbinding tevens de verbinding van het sublieme met het belachelijke- En toch is het zo in ons goede vaderland zover gekomen, dat het hoogste, het beste, het edelste wat in ons volk leeft zijn eer en pres tige in de wereld, zijn toekomst is ge ketend aan een in wezen kleinburger lijke binnenlandse politiek, die boven dien bij voorbaat tot mislukking is ge doemd. Ik zal er niet nader op ingaan en wil alleen maar deze vraag u ter overwe ging medegeven: Wie zijn het eigenlijk onder ons volk, die het eind van de samenwerking tus sen de twee parijen zouden betreuren? U weet het antwoord ook hierop en u weet óók dat wij een zeer democra tisch volk zijn. Trekt zelf de conclusies, waarde luis teraars en bedenkt, dat nog twee jaar geleden ons land geëerd geacht en ge zien was in de wereld. En dat het wéér zo kan zijn als gij dat wilt". Marshall wil nog dit jaar steun geven. TEGEN ONDULDBARE HONGER EN KOU. De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Marshall, heeft verklaard, dat hij tegen het eind van October de gegevens over de Europese behoefte aan tussentijdse hulp gereed zal heb ben ter voorlegging aan de congres commissies. Europa moet nog dit jaar op de een of andere wijze geholpen worden. Hij zeide, dat het Dep. van Buit, Za ken enige vorm van tussentijdse hulp verlening dringend in overweging heeft „om de nabij zijnde dreiging van on duldbare honger en koude" tégen te gaan. Hoewel hü zeer beslist een speciale zitting van het congres voorspelde, weigerde Marshall zich te binden en verklaarde, dat "de „kwestie, hoe de goedkeuring van het 'Congres moet wor den verkregen, de ontwikkeling van de eerstkomende weken moet afwachten". Hij weigerde te zeggen, of de hulp in goederen of dollars zal worden verleend- Accoord over de Roerkolen? PRODUCTIE-LEIDING IN DUITSE HANDEN. De leiding der conferentie te Washing ton over de Roerkolen he'eft gelijktijdig te Washington en Londen een verkla ring doen publiceren, waarin gezegd wordt, dat de gedelegeerden het er over eens zijn hun regeringen de volgende Ïiunten inzake de Ruhrkolen voor te eggen. ade leiding voor de productie van steenkool zou aan een Duits lichaam overgedragen moeten worden, dat verantwoording verschuldigd is aan een Brits-Amerikaans lichaam van het militaire bestuur. b. de bizonale economische raad zou en afdeling moeten oprichten welke zich verantwoordelijk stelt voor het juiste functioneren der bij de steenkoolpro ductie betrokken instellingen, zoals transport, voedselvoorziening en huis vesting- c. Er zouden maatregelen getroffen moeten worden om het niet-Duitse be zit te waarborgen, d. Voorlopig zou de eigendom der mijnen niet aangetast worden. Het advies luidde, dat de overeen komst in werking gesteld diende te wor den zodra de besprekingen hierover met Frankrijk. België. Nederland en Luxem burg ten einde waren. De conferentie raadde een invoer van staal aan ter waarde van 25 millioen dollar, voor herstel der uitrusting der mijnen en het transport. De belangrijkste factor ter vergroting van de kolenproductie is de verbetering der voedseltoestand in de mijnstreken- In deze zin werd een besluit genomen: de voedselvoorraden in de mingebieden zouden voortaan ruimer moeten zijn dan elders. IETS MINDER WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwakke tot matige wind. overwegend tussen Zuid. Oost en Zuid-West. Tijde lijk toenemende bewolking met hier en daar een enkele bui. Iets minder warm. 12 SEPTEMBER Zon op: 608 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 2.13 uur; onder 18.41 uur; (14 September N.M.) Hoogwater te Katwijk: 1.46 en 14.20 u. Hij roept het Nederlandse volk op tot eensgezindheid In „Hotel des Indes" te 's-Graven- hage werd gisteravond namens de Ne derlandse regering door ministerpre sident Beel en de minister van Buiten landse Zaken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout een diner aangeboden aan de delegaties van Oost-Indonesië en West-Borneo. Bij deze gelegenheid hebben o.a. mi nister-president Beelen de heer Soe kawati het woord gevoerd. Dr. Beel zei- de o.m,: „De Nederlandse regering wil van deze plaats nogmaals haar vaste voor nemen tot uitdrukking brengen, dat zjj zich niet zal en wil onttrekken aan de op haar rustende uiteindelijke ver antwoordelijkheid in de overgangstijd om de onderscheidene volkeren van Indonesië bescherming te verlenen van haar rechten en vrijheden en om bij te dragen, dat zij binnen de kortst mogelijke tijd komen tot eeh vrij en onafhankelijk staatsverband op fede ratieve grondslag in een Koninklijke Unie met Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen verenigd. Zjj spreekt de hoop en verwachting uit, gezien de recente ontwikkelingen aldaar, d^ staat Borneo binnenkort ln de ry der deelstaten van de Federatie te kunnen begroeten en dat de overige nog niet georganiseerde gebiedsdelen buiten hef de facto gezagsgebied der Repoebliek en alle bevolkingsgroepen, bevryd van terreur en intimidatie, een aanvang zullen kunnen maken met hun staatkundige opbouw ten einde de hun toekomende plaats in het 'geheel in te nemen". President Soekawati zeide in zyn ant woord o.m.: „Een onwrikbaar vasthouden aan en handelen naar de gedachte, dat een land niet tot ontwikkeling kan komen, wanneer niet eerst de rust en orde vol komen zijn gevestigd en het vervolgens in ruime mate tegemoetkomen aan be staande politieke aspiraties, hebben in onze gebieden toestanden geschapen van welke kan worden verklaard, dat zij zeer gunstig afsteken by de situatie in andere delen van Indonesië Toch zijn \py er ons zeer wel van be wust, dat deze toestand labiel is én dit ook zal blijven zolang de huidige machthebbers' in Djokja zich afwijzend bhjven stellen tegenover al datgene, waarmede Nederland, de Republiek In donesië zelf en wy hebben ingestemd toen de ondertekening van het Ling- gadjati-accoord de principes van deze overeenkomst tot richtlijn maakte voor de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië. Wij zyn niet moe ge worden bij herhaling van onze vaste overtuiging te doen blyken. dat do krachtige souvereine Verenigde Staten van Indonesië als deel van een Neder lands-Indonesische Unie de' geëigende vorm zyn, voor de staatkundige struc tuur van het Indonesië van de toe- komsti Evenzeer is onze regering er van over tuigd dat deze Verenigde Staten van Indonesië slechts vorm en inhoud kun nen krijgen, wanneer de samenstellende delen de gelegenheid krygen zich ten volle te ontwikkelen naar eigen aard en behoeften. Daarbij nioet als conditio sine qua non gesteld worden, dat het principe van gelijkwaardigheid en gelijkge rechtigdheid der samenstellende de len onverzwakt gehandhaaft blijft wat ook het drijven moge zijn van onverantwoordelijke extreme elemen ten in Djokja. Elementen, die ons land en volk vernietigen in plaats van te helpen opbouwen. Elementen die cn dat zeg ik als Indonesisch nationalist het vrijheidsstreven van het volk en ons gezond nationalisme bedreigen. Het verheugt ons dan ook uit uw mond te mogen vernemen, mynheer de minister-president, dat de Nederlandse regering zich nog steeds niet ken en wil onttrekken aan haar verantwoorde- ïykheid, om by te dragen, dat een vr'y en onafhankeiyk staatsverband op fe deratieve grondslag zal ontstaan. Wij hebben in Amerika getuigenis willen afleggen van het feit, dat de in ternationale bemoeienis met de Indo nesische kwestie. Indonesië niet helpt, doch definitief ten gronde dreigt te richten. Zy miskent immers het feit, dat het gezonde nationalisme dat ook in de harten van millioenen op Java en Sumatra leeft, geen kans tot ont wikkeling krygt onder een van haat vervuld regiem, dat steunt op krachten, welke veelal slechts het verderf en de eigenbaat willen. Tot ons diepe leed wezen hebben wij moeten constateren, dat ook in Nederland het juiste begrip voor deze situatie en voor het belang, dat Oost-Indonesië en Borneo daarbij hebben, niet overal aanwezig is. Teveel nog is men geneigd de Republiek alle aandacht te geven en Oost-Indonesië en Borneo te vergeten. Als Indonesische nationalisten en vrienden van Nederland, willen wy het Nederlandse volk onder de aan dacht brengen, dat slechts dan de weg in het labyrinth van moeilijkheden kan worden gevonden, indien het Ne derlandse volk en zijn regering naar buiten eensgezind optreden en het probleem ook in het belang van In donesië weten te scheiden van bin nenlandse politieke verhoudingen. De plannen voor Katwijks vissershaven MIN. VAN BINNENLANDSE ZAKEN EN GED. STATEN MAKEN GEEN BEZWAAR. Naar wij vernemen is zo juist bij het gemeentebestuur van Katwijk het voor deze gemeente zo be langrijke bericht binnengekomen, dat bij de minister van Binnen landse Zaken en het college vap Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland geen bezwaar bestaat te gen -het raadsbesluit van 22 Aug. 1946, waarbij een bedrag van f. 100.000 werd uitgetrokken als eerste termijn voor het ontwerpen van plannen voor een vissersha ven te Katwijk. NIEUWE TURKSE REGERING GEVORMD. De nieuwe Turkse minister-president Hassan Saka, heeft een nieuw kabinet gevormd. Nedjeddin Sadak, bekend schrijver en commentator, alsmede redacteur van het blad Akstram, is minister van Buit, Zaken geworden. Marshall stond voor Joden in de bres. Marshall heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering er bij de Britse regering op aan had gedrongen haar besluit om de Joden van de „Exodus" naar Hamburg te sturen te herzien, maar dat Engeland geweigerd had. De Amerikaanse regering, aldus Mar shall, had verklaard, dat zij zich scherp bewust was van de ongelukkige gevol gen, welke het ontschepen te Hamburg met zich mee zou brengen. De Engelsen antwoorden, dat er al leen in Duitsland woongelegenheid voor de Joden bestaat. Het Franse aanbod om de Joden op te nemen is echter nog steeds van kracht, zodat de Joden niet gedwongen waren in Duitland te blij ven. DREIGBRIEVEN TE CAIRO. Ook aan Nederlandse legatie. De Braziliaanse, Chinese en ook de Nederlandse legatie te Cairo ontvingen dreigbrieven in verband met de' zitting van de Veiligheidsraad, wegens de hou ding van hun landen ten aanzien van de Egyptische kwestie. In verband daarmee is in de stad de noodtoestand afgekondigd en zyn ster ke politiemachten by de gebouwen der ambassades, legaties en consulaten ge plaatst. Zwaarder dan ooit tijdens de oorlog. Winston Churchill, de leider der En gelse conservatieven, heeft in ccn brief aan de conservatieve candidaat van de heden te houden tussentijdse verkiezingen voor het Huis van Af gevaardigden te Edge Hill (Liverpool) gewaarschuwd, dat het land voor een winter van ontbering staat, die zwaar der zal zyn dan ooit tydens de oor log. Churchill beschudigt "de socialistische regering er van, dat zy 's lands moei- lykheden veel erger maakt door party - politiek en onbekwaamheid en door pogingen om door middel van maatre gelen, die in oorlogstyd passen, haar on-Engelse leerstellingen met geweld door te voeren. Hieraan is het te wyten, dat Enge land in het herwinnen van zyn voor spoed ver achter blijft by andere lan den", aldus Churchill. .,Wü moeten nooit wanhopen aan de mogeiykheid tot leven en grootheid van Engeland, maar ik ben er van overtuigd, dat de eerste stap om ons behoud tc verzekeren moet zpn: die genen van de macht ontheffen, die hun geboorteland slecht bestuurd, toegetakeld en mishandeld hebben, en terugkeer van een Lagerhuis, dat werkelijk de wijsheid en dc kracht van het land vertegenwoordigt. Hoe langer het ontslag van de socia listische regering wordt uitgesteld, hoe erger het zal worden en hoe moeilijker het zal zyn om de aangerichte schade te herstellen. Indien wy te lang wach ten, kon het wel eens te laat zyn", al dus Churchill. Churchill een Albri- bezocht dezer dagen de Lon dense Dierentuin, waar hy „Digger" -kangeroe tracteerde op enkele sappige worteltjes. (Geldig van 14 t/m 27 September) BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie M). M01 Brood: 800 gram brood M02 Brood 400 gram brood M—"01 Boter: 250 gram boter M—02 Boter: 250 gr; margarine of 200 gr. vet M—01 Vlees: 100 gram vlees M02 Vlees: 300 gram vlees M01 Melk: 4 liter melk MO—3. M—05 Melk: 7 liter melk M01 Diversen: 200 gram kaas óf 250 gram korstloze kaas M—02 Diversen: 125 gram koffie M03 Dversen: 50 gram thee M04 Diversen: 250 gram waspoeder (geen soda) M—03 Reserve: 1600 gram brood M06 Reserve: 800 gram brood. BONKAARTEN KD, KE 709 (Serie M). M11 Brood: 800 gram brood M11 Boter: 250 gram boter M12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet M11, M12 Vlees: 100 gr. vlees M—13. M—15 Melk: 12 liter melk M11 Diversen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas M—12 Diversen: 250 gram waspoeder (geen soda) M13 Reserve: 800 gram brood M16 Reserve: 250 gram waspoeder (geen soda) BONKAARTEN MA. MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (B|jz. arbeid, a.s, moeders (en zieken) ^rie M). M—21 Brood: .J0 gram brood M21 Boter: 250 gram boter M—22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet M—21 Melk: 5 liter melk M—21 Vlees: 300 gram vlees M—22 Vlees: 100 gram vlees M—21 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas M—21 Eieren: 5 eieren. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 September worden ge bruikt. met uitzondering van de bonnen voor melk .waarop eerst op Maandag 15 September mag worden gekocht. Op de'vleesbonnen voor personen, ge boren in 1942 en vroeger Is deze veer tien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. Dr. v. Mook en Mr. v. Kleffens andermaal bij Lovett Dr. Van Mook en mr. Van Kleffens hebben gisterochtend nogmaals een be zoek gebracht aan de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Na afloop vap het on derhoud, dat ruim een uur geduurd heeft, verklaarde dr. Van Mook tegen over een correspondent van Aneta, dat gesproken was over „het vaststellen der feiten", welke het Nederlandse stand punt in de Indonesische kwestie ver- duidaiykten. Direct na^e conferentie vertrok dr. Van Mook naar New York. HELSE MACHINES VOOR MINISTERS. Van communistische z|jde? Aan drie leden van de Tsjechoslowaafcse regering t.w. Prokop Ortina, minister van justitie. Peter Zenkl. vice-voorzit- ter van de ministerraad en Jan Masa- ryk. minister van Buit. Zaken, zyn post pakketten gezonden met een helse ma chine. welke bij opening van het pak ket tot ontploffing zou zyn gekomen- De postzendingen zyn tijdig in beslag ge nomen. zy waren afgezonden namens een niet bestaand parfumeriënmagazyn. Zenkl en Ortina hebben heftige aan vallen van communistische zyde te ver duren gehad. Masaryk heeft voor kort stelling genomen tegen de communis ten vanwege hun campagne tegen niet- communistische leden van de regering. De pakketten waren afgegeven op het hoofdpostkantoor te Praag door een onbekende man van ongeveer 40 jaar. Wy hebben steeds gehoopt, dat ge zond verstand en een juist inzicht ln het belang van land en volk de rege ring van Djokja ten slotte zou bren gen tot het volgen van de evolutionaire weg, waaraan wy de voorkeur geven. Als deze hoop in het verleden ydel is gebleken, wat mogen wij dan in de toekomst verwachten, zolang er in de geestesgesteldheid van de tegenwoordi ge machthebbers in de Republiek geen verandering komt?" Vandaag brengen de delegaties een bezoek aan de Phiüpsfabrieken te Eind hoven: voor Vrydag staat een bezoek aan de Bata-fabrieken op het program ma. Chinese resolutie tot terug trekking verworpen. Bij de hervatting van net cjebat over de Egyptische kwestie in de Veiligheids raad heeft de Chinese gedelegeerde een resolutie ingediend, waarin wordt aan bevolen, dat Engeland en Egypte de onderhandelingen hervatten en de Vei ligheidsraad van het verloop dezer on derhandelingen op de hoogte houden. BINNENLAND. - De minister van Justitie heeft de commissie geïnstalleerd, dfe tot taak heeft richtsnoeren te ontwerpen voor de her ziening van de civiele procedure en. ln verband daarmede, van de rechterlijke organisatie, ten. einde een sneller.e en meer bevredigende procesgang te verkrijgen. Prof. Jan Tinbergen van de Ned. Economische Hogeschool te Botterdam, ls tijdens het wereldcongres voor statistiek te Washington, tot secretaris-generaal van het Internationale instituut voor statistiek gekozen. Prof. Tinbergen ls eveneens pre sident van de Maatschappij voor econo metrie Het m.s. Bloemfontein van de Hol landAfrika Lijn. dat in de oorlog troepen voor de Geallieerden heeft vervoerd en nadien repatrieerenden uit de Oost naar Nederland vervoerde, komt weer ln de regelmatige lijndienst. Het 10.400 ton me tende schip ls eind Maart naar de werf gebracht en heeft daar een gehele meta morfose doorgemaakt. Zaterdag vertrekt het, volgeboekt met 200 passagiers, voor zijn eerste reis naar Kaapstad. Te Tilburg is de 36_jarige W. van G.. wonende aan de Enschotsestraat met zijn motor ln volle vaart op een tankwagen gereden. Met een schedelbasisfractuur werd hij ln ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht, waar hy ln de loop van de avond ls overleden. De 19-Jaxlge duorildster mej. J. wonende aan de Nach tegaalstraat liep eveneens een ernstige hersenschudding op. In de hooimijten- gelegen achter de boerderij van de fam. Jansen te Dongen brak brand uit. In een minimum van tijd sloeg het vuur over naar de boerderij, waar men nog enig huisraad had kunnen red den. Woning en stallen werden een prooi der vlammen. De minister van financiën, prof. Lieftinck, is naar Londen vertrokken voor het voeren van besprekingen. HIJ wordt 15 September in Den Haag terugverwaoht. BUITENLAND. Daar de fabrieken cler metaalnijver heid in het Luikse tevens de gasvoorzle- nlng verzorgen, zitten daar vele gezinnen thans als gevolg van dc staking zonder gas. Onbekende personen hebben op een aantal boerenhoeven ln Noord-Itallë aan vallen gedaan. Do boeren verdedigden zich met Tommy-guns. Boerderijen ln een dorp nabij Cremona werden in brand gestoken De aangerichte schade wordt op twaalf millioen lire geschat. Het Griekse parlement heeft zijn ver trouwen uitgesproken ln. de regering van Themistocles Sophoells. 279 van de 281 leden waren tegenwoordig. Door een ondergrondse ontploffing in de Thornhill-mljn te Dewsbury (Yorksehire) zijn 12 mijnwerkers om het levengekomen: twee werden zwaar ge wond. Er worden nog vier mijnwerkers vermist. De Chinese minister van Nationale verdediging heeft bekend gemaakt, dat^de regeringstroepen Tsjoe Tsjeng, de voor naamste communistische basis ln Centraal Sjantoeng, hebben bezet. De Sovjet-autordtelten hebben 45 Donauschepen, die door de Duitsers uit "net land waren gevoerd, aan Hongarije teruggegeven. Spanje en Frankrijk hebben elk 60 personen, die door grenswachten waren ge detineerd, ln vrijheid gesteld. De leider der Duitse S.D. partij, dr. Schumacher, heeft een uitnodiging ont vangen om het congres van de „American Federation of Labour" bij te wonen. Te Hamburg en Liineburg woedt een kinderverlamming-epidemie. Gisteren zijn 113 ernstige en 16 sterfgevallen gesigna leerd. Twee rechercheurs uit Saksen' (Sov jet-zone) die de Amerikaanse sector van Berlijn waren binnengekomen om een per soon te arresteren, die tekeningen van de uranlum-mijn te Marienburg ontvreemd zou hebben zijn door een Amerikaanse militaire rechtbank tot 5 Jaar gevangenis straf veroordeeld, De commandant van de tijdens de oorlog opgerichte Poolse verzetsbeweging „Vrijheid en Onafhankelijkheid", Nlepo- kolczyckl. en zeven andere beklaagden zyn door het gerechtshof van Krakau wegens misdaden tegen de staat en „militaire splonnage ten gunste van generaal Anders, v.m. bevelhebber van het tweede Poolse legercorps", ter dood veroordeeld. Naar Radio-Hamburg mededeelt zijn er op de exportbeurs te Hannover meer dan 1.900 exportorders tot een totaalbe drag van ongeveer 31 millioen dollars ge plaatst. Volgens berichten uit Leipzig zijn daar op de Najaarsmesse exportorders voor ln totaal 11.76 millioen dollar geplaatst. Nederland was de voornaamste koper met o.S millioen dollar. In de resolutie wordt „het natuur- ïyke en rcdeiyke verlangen van de Egyptische regering, dat de Britse troepen spoedig Egypte geheel zullen ontruimen" erkend en het vertrouwen uitgesproken, dat herstel van het on- middeliykc contact tussen beide par- tyen een spoedig vertrek van de nog in Egypte verblijvende Britse troepen tot gevolg zal hebben. De Egyptische gedelegeerde, Nokras- ji Pasja, \yllde de resolutie noch ver werpen, noch«aanvaarden, doch de Brit se afgevaardigde, Sir Alexander Cado- gan. noemde haar onbevredigend, daar zy de nadruk schynt te leggen op de ontruiming van Egypte door de Britse troepen. Engeland wil het gehele ge schil ineens behandelen. Faris el Choery (Syrië) deed een be roep op Engeland om by wyze van „vriendeiyke geste" zyn troepen uit Egypte terug te trekken. De Sovjetrussische afgevaardigde, Gromyko, was van mening, dat de Egyp tische eis tot onmiddelhjke ontruiming der Britse troepen rechtvaardig en wet tig is. De Chinese resolutie werd ten slotte verworpen met 2 stemmen voor (China en Columbia) en 8 onthoudingen. Groot -Brittannië was van stemming uitge sloten. Gromyko verklaarde in zyn functie als voorzitter, dat de Egyptische kwes tie op de agenda zou blyven. O EEN INCIDENT. Na afloop sprong iemand op, die: „Vrijheid voor Egypte, lang leve Egyp te" riep. By het verlaten van de zaal riep hij nogmaals: „Weg met Engeland en het imperialisme. Lang leve Egypte" De man bleek een Egyptisch student te zyn, die aan de universiteit van Oregon studeert. Na het debat over Egypte eiste de kwestie van het gouverneurschap van Triëst de aandacht van de Veiligheids raad op.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1