Géén land kan nieuwe oorlog doorstaan Wiener Scingerknaben zongen schitterend STADSNIEUWS Officiële publicaties Laatste Berichten De „Wiener Sangerknaben" hebben voor de zoveelste maal ons aller hart stormenderhand veroverd! Men vraagt zich met verbazing af, hoe Weenen ieder jaar opnieuw zulk een hoeveelheid volmaakte stemmen oplevert van kinderen, wier culturele verfijning bovendien als superieur kan aangeslagen worden. Het is eeuwenoude traditie, welke hierbij haar woord meespreekt. Niet slechts het „engelreine", nog van iedere erotiek gespeende en op volko men natuurlijke wijze geproduceerde stemgeluid, is een verrassende openba ring. Ook het geweldige muzikale ge heugen van deze jonge .Matroosjes" en niet te vergeten hun aangeboren acteurstalent, waarmee zij vol humor en soepele bravour dat blijspfelletje vari Offenbach „Monsieur et madame De- nis", charmant en beschaafd over het voetlicht brachten. Deze jongeren zijn in elk opzicht verwonderlijk begaafd en muzikaal ge rijpt: zy paren aan rust en ernst, die heerlijke lichte onbekommerdheid van een jeugd, welke,, ondanks zware zor gen toch blijkbaar nog zuiver in het leven kan staan. Die zuiverheid, die treffende puurheid valt speciaal op in een serie prachtige geestelijke zangen of in zo'n weemoedig volksliedje als het „Absóhied von den Bergen". Hoe edel klinkt bij voortdu ring dit harmonieus samengaan van ,-sopranen en alten'! Men moge zich wellicht bedenkelijk afvragen of door zo'n tournée n.b. ongeveer 60 concerten in ruim twee maanden deze.jeugd niet te veel ge ëxploiteerd wordt. Maar ter geruststel ling diene, dat tegen over-spanning streng gewaakt wordt. Zo vinden bfcjv telkens mutatie's plaats door middel van een aantal reservekrachten, iedere keer zijn er andere solisten, overdag behoeft niet geoefend te worden en de jongens hebben een volledige rustdag in de week. Trouwens: zü zijn op dit Weense „kunst-gymnasium", waar zü naast een allround muzikale ontwikkeling ook hun gymftasiale studie voltooien, aan hard, systematisch werken en yzeren tucht gewoon. De stemmen klinken dan ook ondef de uiterst deskundige leiding van Hay- mo Taüber, onvermoeid en' helder, ge- lük men het niet anders verwachten kan van deze leerlingen van het door een eeuwenoude cultuur gedragen, be wonderenswaardige Weense Instituut, waar ook illustre voorgangers, als Jozef en Michael Haydn of een Schubert hun opleiding ontvingen. Door geldnood gedwongen trekken deze ideale zangvogeltjes zü het een selectie uit vele naar andere landen: maar eigenlyk horen zü thuis in die stemmige, kleine Hof burgkapel", waar wij hun zang dikwüls beluisterden in volledige harmonie met de sfeer van de Allerhoogste. Maar ook gisteravond gaven zij, hoewel in andere vorm, kunst van hoge orde. Er waren natuurlük concessies aan het publiek: zo werd o.a. tüdens de toegiften 'de stampvolle zaal Adjudant W. H. M. Geene f EEN POPULAIRE PERSOONLIJKHEID HEENGEGAAN. In de Ieeftyd van 68 jaar is na een langdurig ziekbed overleden de heer W. H. M. Geene, gepensioneerd ad judant-onderofficier-instructeur bij het voormalige 4de regiment infante rie te dezer stede. Wyien adjudant Geene Er is niemand onder de duizenden uit Leiden en omgeving, die gedurende bü- kans de laatste halve eeuw bü 4 RJ. hebben gediend, die adjudant Geene niet heeft gekend. Geene hóórde bü het Vierde, zoals het vaandel er bü hoorde en zoals, naar het inzicht der tegen woordige generatie, aan 4 R.I. onver-- brekebjk verbonden zün de namen van Morschpoortkazerne kolonel H, D, Buurman, de laatste regimentscomman dant en overste M. van Mens. Iedereen kende Geene en Geene kende iedereen. Treffend kwam dit tot uiting bij de herdenking van het 125-jarig bestaan van 4 R.I. kort voor de oorlog, in de voorbereiding van welks feestelyke vie ring Geene een groot werkzaam aandeel had, Uit alle oorden van het land stroomden de reünisten naar Leiden; allen kwamen met uitgestoken hand naar Adjudant Geene toe. die aldra het middelpunt van een grote kring vormde. Feilloos noemde Geene alle oude mak kers bij hun naam van velen zelfs het jaar van hun opkomst! Soms even een aarzeling. ..Blikskaters, wie ben jü ook weer?" En na de hernieuwde kennis making volgden prompt uit Geene's welbespraakte mond tal van détails: „O Ja, jü hebt nog eens een gamelle met soep door de chambrée geflikkerd D&t was Geene. Zijn vocabulaire was een aaneenscha keling van typische soldaten-uitdruk kingen, Niet altyd salontaal. Maar een man met een hart van goud. gezien bü de .jong'ens" en bü zün superieuren. Het type van de ouderwetse beroepsmilitair, model in zün dienstuitvoering.een voortreffelijk instructeur met eendiep geworteld gevoel voor verhoudingen en discipline, dat evenwel nooit ontaardde in „dienstklopper!) of hielenlikkerü". Toen de bevrijding in zicht kwam, meld de Geene zich op 65-jarige leeftüd on- met het onvergankelijke „Prinzchen, mein Prinzchen. schlaf ein" gelukkig gemaakt. Gedisciplineerd, geacheveerd, zo men wil geraffineerd en rhythmisch per fect, klonk dit alles, met Taüber ook aan d? vleugel, als artistiek en betrouw baar comparant, Wy prijzen het land gelukkig, dat zelfs Jn deze zorgenvolle tyd, voort kan gaan dergeiyke „meesterzangers in de dop" tot volledige ontwikkeling te bren gen. Oost-enryk moge op het wereldtoneel hebben afgedaan, op het kunsttoneel speelt het evenwel nog steeds een zeer eigen en een eerste taal! H. middeliyk aan by de Binnenlandse Strydkrachten. Niet by het strüdend gedeelte; dat liet zün gezondheid niet toe. hoe graag hy het ook had gewild. Maar als commandant van de 3de com pagnie Bewakingstroepen, die gelegerd waren in de Langebrugschool heeft Geene nog enige maanden voortreffe lijk werk gedaan. Terecht was hü trots op de houding van ,zün" troep, wan neer ze door de stad marcheerde; zijn administratie was tot in de puntjes ver zorgd Voor duizenden oud-militairen,, die in de Morschpoortkazerne in garnizoen lagen, betekent de gedachte aan adju dant, Geene een prettige herinnering aan hun soldatentyd. Zó zullen velen zich hem dankbaar biyven herinneren De Requiem mis zal gehouden worden a.s. Zaterdag te halftien in de Parochie kerk aan de Haagweg, waarna te 11 uur de begrafenis plaats vindt op de RJC. besraafplaatsaan de Zyipoort, De heer C. C. F. M. Ie Roux overleden. OUD-DIRECTEUR VAN HET RIJKS MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE, In de ouderdom van 62 jaar is te Amsterdam overleden de heer C. C. F M. Ie Roux. oud-directeur van het Rijksmuseum' voor Volkenkunde t-e de zer stede. De heer Le Roux begon zyn loop baan in 1907 als officier van het Kon. Ned.-Indische leger, doch verliet vrij spoedig de militaire dienst om over Le gaan bij de dienst der Burgeriyke Openbare Werken als leider der opne mingen in de Buitengewesten. In die functie zette hü het tracee uit voor de grote verbindingsweg tussen Noord- en Zuid-Bali en dat van de 600 km. lange Florèsweg. Van 1923 tot 1934 was de heer Le Roux conservator bij het Ba- taviase Museum, In 1934 ging hü over naar het Koloniaal Instituut te Am sterdam als conservator aan de afde ling Volkenkunde en in 1936 als zoda nig naar het Ryksmuseum voor Vol kenkunde te dezer stede. In 1943 Volg de zyn benoeming tot directeur van dit museum, welke functie hij tot 1946 heeft vervuld. Aan de Nederlands-Ame rikaanse expeditie naar het Nassau- gebergte in Ned. Centraal Nieuw-Gui- nea nam de heer Le Roux in 1926 deel als topograaf en ethnograaf, terwül hy in 1939 ïeicter was van de wetenschap- peiyke expeditie van het Aardrijkskun dig Genootschap naar de nog ombe kende gebieden in het westelük deel van het centrale hooggebergte van Nieuw-Guinea. De heer Le Roux was ridder m ae orde van de Ned. Leeuw,-officier in de orde van Oranje-Nassau. ere-lid van het Kon. Bataviaas Genootschap van Kunsten en Wetenschappen en van het Indisch Comité voor wetenschappeiyke onderzoekingen. De teraardebestelling van het stof- felük overschot zal morgenochtend om 12 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam plaats vinden. Een eeuw leerhandel Colla OUDERWETSE DEGELIJKHEID IN MODERNE STIJL' MaandaK 15 September a.s. zal de 'eerharidel P. J. Colla en Zoom geves- tiad in het typische oud-Hollandse huls Mare 51! het honderdjarig bestaan her. ^?De grootvader van de huidige eige naar kocht in 1834 het huis aan de hoek van de Caeciliastraat, waarin hy zyn. voordien elders gevestigde schoenmake rij voortzette, en *n.18 Pmharirtpl nand de thans jubilerende leerhandel. E£ hef vertrek van het grootste dee dpr soldaten en officieren uit nei. Leldse garnizoen Hwam ^et voornaam ste accent steeds meer op de leerhan del te liggen. In 1885 nam Nicolaas C fa de leiding op zich na het overlijden van de stichter Hendrik Colla. In trok deze tweede eigenaar zich terug ten behoeve van Petrus Colla. die ook thans nog de leiding draagt, daarby 'eassisteerd door zün oudste zoon Hen- ■1 Colla als bedrijfsleider. Uiteraard maakte de zaak in deze eeuw betere en minder goede tUden mee, evenals sterke wijzigingen in de aard der werkzaamheden gepaard «ccnde aan veranderde mode en dev°orts(£f^: dende techniek, In de loop der jaren werd het bedrijf uitgebreid door twee belendendè huisjes die in .°"fe.stU' den gerestaureerd. De laatste oorlog heeft met zün velc., ™oe"!fthefo" frt ons land een v°°'ver- lederbedrljf meegebracht, doch de ver wachting schijnt gewettigd, datdena- bije toekomst een betere materiaalvoor ziening te aanschouwen zal geven en derhalve ook dit bedrijf weer op volle toeren als van ouds zal laten diaalen onder het motto van ouderwetse dege lijkheid. gepaard aan oog voor moderne elOp de jubileumdag zal van 11—13uur gelegenheid bestaan tot het in de zaak aanbieden van gelukwensen. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum zal de Chr. Mandoline-vereni ging „Ars et Labor" op Woensdag, 24 September, in de foyer der Stadsge hoorzaal een uitvoering geven. - Mej. P. S. Crama, die thans werk. zaam is op de linnenkamer van het Acad. Ziekenhuis, zal morgen het feit herdenken, dat. zü vóór 25 jaar haar intrede deed bü het Acad. Ziekenhuis. Mej. Crama, onder haar collega's beter bekend als .Rieternel", heeft zich al die jaren vol yver en trouw aan haar eenvoudige, maar toch ook weer be- langrüke taak gegeven. Gistermiddag is de 12-jarige Ma- thys K„ wonende aan de Langegracht. op de Middelstegracht van een auto gevallen, tengevolge waarvan hy zyn 'Lnkerarm heeft gebroken. De E.H.D. heeft de Jongen naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. UIT DE OMSTREKEN OEGSTGEEST Rondrit ouden van dagen Voor 't eerst na de oorlogsjaren is het comité weer actief werkzaam. En. naar ons gis teren bleek met gunstig gevolg. Reeds vroeg in de middag waren auto's en oudjes in het. Wilhelminapark prachtig op tüd aanwezig en is met de politie auto, bestuurd door de heer Koerten, voorop de tocht aanvaard met bestem ming „Groenendaal". Met. diverse om wegen. waarbij ook Noordwük aan Zee is aangedaan hebben niet minder dan 80 ouden van dagen (boven 65 jaar) een wel heel prettige middag mogen bele ven. En waar de ordonnans, de heer W. de Roode, per motorrijwiel zowel voor als achter de stoet een wakend oog hield, is de gehele reis schitterend en zonder een enkel ongeval verlopen. Dankbaar gestemd kwamen allen om streeks halfzeven op het punt van uit gang weer aan. waar in hotel „Het Wit te Huis" het grote gezelschap in vro- lüke stemming werd ontvangen met op gewekte muziek van de heer W. A. Grouw. Na een kort woord van welkom door de voorzitter de heer Ed. H. de Bruyn. sprak de burgemeester de heer Bautyann die de vrolijke stemming be merkende. zeide. met zeer veel genoe gen de uitnodiging te hebben aangeno men om het genieten van ook deze groep inwoners dézer geméente te mogen ga deslaan. Ziende op de hier aanwezige ouderdom is spr. te meer overtuigd dat de mens na een arbeidzaam leven by tyden toch ook een prettige dag heeft verdien^,. Het gemeentebestuur' aldus spr, stelt het werk van het. comité zeer op prüs waarvoor hij een warm woord van hulde bracht, inzonderheid ook het oudstè comitëlid mevrouw Timmermans- Hy hoopte dan ook dat het volgend jaar allen, zo mogelük in nog groter aantal weer een prettige dag zal wordeh be reid. Namens de ouden van dagen en Ingezonden Mededeling Beperkte hervatting van ons' taxi bedrijf per 15 SEPTEMBER a.s. van 7 uur tot 24 uur. HET 10-JARIG BESTAAN VAN „GROENOORD". Druk bezochte receptie. Ter gelegenheid van het 10-jarlg be staan van de Buurt> en speeltuinver eniging „Groenoord" werd gisteravond in de Harmonie een zeer druk bezochte receptie gehouden, waarin het bestuur van verschillende zyden hartelijk is ge huldigd voor de wyze, waarop het in onze stad nu al 10 jaar aan het speel tuinwerk richting en leiding heeft we ten te geven. Te midden van een schat van bloemen prijkte het fraaie vereni gingsvaandel, dat door de leden en do nateurs in verband met dit tweede lustrum was aangeboden. Als eerste spreker, die hier de geluk wensen aanbood, voerde de wethouder van Onderwijs, de heer J- C. van Schalk het woord, die met zeer veel waardering sprak over de liefde en yver, waarmede het bestuur van „Groenoord" in onze stad het speeltuinwerk heeft aangevat en de financiële offers, welke het daar voor heeft willen brengen. Het gemeen tebestuur, dat met zeer veel belangstel ling dit werk in onze stad volgt en daaraan, zo mogelük, ook zün steun zal blijven verlenen, is er van- overtuigd, dat middels de speeltuinverenigingen een prachtig stuk sociaal en opvoedend werk onder de jeugd wordt verricht. Namens het gemeentebestuur dankte spr. het bestuur van „Groenoord" voor het veie. goede werk, dat het voor en onder de kinderen verricht, waaraan spr. ook de beste wensen voor een nog zonnige toekomst verbond. De heer C. F. Lardee, die de geluk wensen van <le afd. Leiden van de Ned. Bond van Speeltuinverènigingen aan bood, wees op de voortreffeiyke krach ten, welke in het bestuur van Groenoord "schuilen en sprak zün blijdschap uit over het feit, dat ook deze speeltuin vereniging zich sedert kort bü de Bond heeft aangesloten. Nadat spr. er nog op had gewezen, dat het van zulk een groot belang is, dat alle speeltuinvereni gingen zich bij tie Bond aansluiten, herinnerde hü nog aan het mooie speel- tuinideaal: de kinderen van de straat en veilig in de tuinen. Vele afgevaardigden van zusterver enigingen hebben hierna nog liet woord gevoerd, terwyl ook de heer H. J. Ba- rentseri namens de afd. chefs van Ge meentewerken en de heer J. vyibrief, bestuurslid van de Nuso, hun gelukwen sen aanboden. Onder hen, die verder op deze recep tie blyk van hun belangstelling gaven, merkten wij o.m, nog op de lieer H. M. Verhulst, voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen en afgevaardig den van de speeltuinverenigingen Wester-, Ooster-, Noorder- en Zuider kwartier en van de buurtverenigingen Om de St. Pancras, Morsclikwartier, Eensgezindheid, Professorenwük, Ons Eiland, de Demping en het Maredük- kwartier. Schrifteiyke felicitaties wa ren o.m. binnen gekomen van de bur gemeester, de wethouders Menken en Jongeleen, de directeur van Gemeente werken, ir.. D. Boogerd en de comman dant van de Brandweer. In verband met dit 10-jarig bestaan werd gisteravond op een terrein naast de speeltuin een fantastisch vuurwerk, dat door de firma Kat was aangeboden, afgestoken, terwül op verschillende plaatsen in de wijk een vrolijk dansje werd gemaakt. Leids Tribunaal. Gisteren stonden o.a. terecht Ph. J. Smol ders uit Leiden, die zich in 1944 had aan gesloten by de Germaanse SS te Berlijn, C. H. Harteveld eveneens te Lelden voor eenzelfde handeling en M, C. Hogervorst te Llsse, die deel had uitgemaakt van de N.S.B. en overgegaan was naar de O.T. Zy werden .verdedigd door mr. M. B. Vos en mr. A. J. Sormani, die bil bet Tribunaal aandrongen op invrijheid stelling. Het Tribunaal bepaalde echter in al deze gevallen de uitspraak tot over 14 dagen. BONKAARTEN HALEN. Morgen zün de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen de 66.000 en 69.000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709. waar aan zich de inwisselingsbon bevindt. Kamerverhuurders wonende in stra ten. beginnende met de letter M tot en met P., dienen morgen hun brandstof- fenformulieren in te leveren. Medene men ale stamkaarten van kamerver huurder en -bewoner (s). het comité dankte de heer De Bruyn de burgemeester voor het door hem be toonde medeleven en de uitgesproken wensen. Hierna werden allen aan de schitterend gedekte tafels rükelyk ont haald en bleven allen nog enige tyd in gezellig samenzün büeen. Zelfs de oud ste inwoner de heer L. Schouten (93 j.) hoewel hy de tocht niet heeft mede gemaakt. was toch bü deze maaltyd aanwezig. Het comité inzonderheid de heren De Bruyn en Elshoff. kunnen met dank baarheid op de^e 13e rondrit voorouden van dagen terugzien. Kinderfeest Was aanvankeiyk de bedoeling van het bestuur van de buurt vereniging „Ons Genoegen" om op la ter datum voor jong en oud een Oran jefeest te houden, thans is van een al gemeen feest afgezien naar aanleiding van de wens van H.M. de Koningin en is alleen voor de jeugd het feest door gegaan, zij het dan zonder een grote muzikale opluistering- Ondanks deze versobering is toch dit feest, bestaande uit dverse kinderwed strijden als uitstekend^ geslaagd te be schouwen. Intrede ds. Brussaard Naar wü vernemen zal de nieuw benoemde tweede predikant der Geref. Kerk ds. J. C. Brussaard uit Bloemendaal zün intrede doen op Zondag 21 September a.s, in de Geref 'Kerk aan de Maurits- Tweemaal aardbeien van de koude grond. VALKENBURGS KWEKER BENUT DE WARME ZOMER. (Van onze correspondent). Terwyl men zich op de Land en Tuinbouwtentoonstelling ln< de Houtrusthallen te Den Haag moet behelpen met kas-aardbeien, had de kweker L. Rhijnsburger te Val kenburg (ZH.) het genoegendank zy de tropische zomer, voor de -tweede maal in dit jaar aardbeien van de koude grond te oogsten, J SPORT SCHAATSENRIJDEN. Olympische Winterspelen NEDERLANDSE VOORBEREIDINGEN De „Commissie voor het Hardryden" van de Kon. Ned. Schaatsenrüders- bond heeft de 19-jarige Anton Huiskes uit Wierden (Overysel) die in het af gelopen seizoen nogal van zich deed spreken, gekozen voor de trainings - ploeg, die in December en Januari naar Noorwegen wordt uitgezonden. De twee andere ryders in deze ploeg zyn Jan Langendyk en Kees Broekman, terwijl de vierde man gekozen zal worden uit de rijders Buyen, Verbiezen, Kortenoe- ver en de Jeugdige Koning. Na de trai ning in Noorwegen zal echter eerst de finitief worden beslist welke Neder landse hardrüders op 31 Januari, 1 en 2 Februari 1948 in St. Moritz op de Olympische winterspelen de Nederland se kleurenzullen verdedigen. Indien mogelük zal de K.N.S.B. trachten nog een aantal rijders gelegenheid tot trai ning in Noorwegen te verschaffen. Hiervoor zouden in aanmerking komen de rijders Breed, v. 'd.'Voort, Strübis, Jonker en Pannekoek. Sportsplinters De makers van Uw krant namen gisteravond in Haarlem wraak voor het verlies van de Dagbladbeker door in een revanche-ontmoeting de voetbal ploeg van het Haarlems Dagblad met 61 te overwinnen. (Pas diep in de nacht keerde de rust weer in Haar lem's straten). Blauw Wit verloor gisteravond in Amsterdam met 3—1 van Frem 1886 (Kopenhagen), de club, die morgen avond op het VUC-terrein de Nederl. Bondsploeg zal ontmoeten, In de ledenvergadering van de Kon. Ned. Motorw. Ver. is het dagelüks bestuur als volgt samengesteld; L. Hunse, Heemstede, alg. voorzitter; G. J Bruinsma, A'dam; G. J. Bosch, Léiden; J. H. Sybrandy, Den Haag; S. Stoel. R'dam. NIEUWE TOEWIJZINGEN VOOR TEXTIEL Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 15 September a.s nieuwe toewijzingen voor textiel Jn ge bruik zullen worden genomen. In verband biemede zullen detaillisten voor bet laatst oude toewyzlngen ontvangen in de week van 1 t/m 6 September,, terwijl grossiers in deze week voor het laatst oude toewij zingen kunnen inwisselen tegen ver- zameltoewyzingen. Van 7 t/m. 13 September zal het niet mogelijk zyn textielpunten bij de distri butiediensten in te wisselen tegen toe wyzlngen, of toewijzingen tegen verzamel- toewüzlngen. Detaillisten en grossiers die nen in deze week zoveel doenlijk de nog in hun bezit zijnde oude coupures by hun leveranciers onder te brengen Na 14 September zullen de detaillisten weer textielpunten kunnen Inleveren ter verkrijging van' nieuwe toewijzingen welke zullen v/orden aangeduid als „handels coupures". Detaillisten moeten deze handelscoupu. res toezenden aan hun leverancier. Gros siers. die handelscoupures van hun afne mers ontvangen, kunnen deze niet meer by de distrlbutiedlenet Inwisselen tegen verzameltoewljzingen. Zij moeten de han delscoupures op hun beurt doorzenden aan hun leverancier Confectiebedrijven dienen de nieuwe handelscoupures in te leveren bij de distributledlenst. welke hun daarvoor z.g. „confectiecoupures" uitreikt. De confectiecoupures moeten aan een weverij worden gezonden. De weverijen moeten zowel de handels coupures als de confectiecoupures inleve ren by de distributledlenst ter verkrijging van een ontvangstbewijs. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de taillisten- en grossiers oude toewijzingen, welke zij vóór 14 September niet bij een grossier of de industrie hebben kunnen onderbrenger, tot uiterlijk 20 September as. bü de distributledlenst kunnen ruilen tegen nieuwe lmndelscoupures. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR IIET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Webhouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat de in schrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 16 en Donderdag 18 September nes avonds van 1920 uur. Voor Jóngens in het gebouw van de School voor Voortgezet Gewoon L.O, aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Breestraat 66. Leerlingen van de vorige cursus moeten en opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent bet vervolg onderwijs zullen bij de Inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd dor jongensschool ls de heer A. Meijer. Morëchkadc 1. Het hoofd der meisjesschool is de heer F. J. Riks. Van der Waalstraat 2. F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. J. BOOL. Secretaris. Leiden, 10 September 1947, WATERPOLO. Nederlandse ploeg samengesteld. (Vari onze speciale verslaesever) Monte Carlo, 9 September. Het Nederlandse waterpolo-tcam, dat zü» eerste wedstrijd In ft Ion te Carlo tegen Italië zal spelen. Is als volgt samengesteld: doel Rohner, ach ter: Bvaasem (aanvoerder), Ketelaar en Korevaar, voor: Van Rootselnnr. Van Feggclen en Smol. Men had nog overwogen Cabout op te stellen, doch deze speler is pas ziek ge weest en beschikt waarschijnlijk niet over voldoende ulthpudingsvermogen om deze ontmoeting, waarvan zeer veel af hangt. op volle kracht uit te spelen. De stemming onder de grote croep Neder landers ls uitstekend, zwemmers, sprin gers en waterpolospelers hebben nog be hoorlijk kunnen oefenen Tot de Neder landse supporters behoort o a. ook men. Braun. BILJARTEN. Om de Amstclbcker Met niet min der dan 43 viertallen is Dinsdagavond in verschillende plaatsen in de stad de strijd begonnen om de Amstelbekcr een tournooi, dat voor de biljartlief hebbers telken jare een byzondere sfeer schept. Men weet nu eenmaal dat door het z.g. afval-systeem elke wedstryd dient gewonnen te worden, wil men in de volgende ronde komen en waar volgens eigen gemiddelde gespeeld wordt blijft dan ook de spanning tot het einde. De uitslagen van de le ronde zul len, zodra deze alle bekend zün, volle dig door ons gepubliceerd worden. CRICKET. DENIS COMPTON VESTIGT NIEUW WERELD-RECORD. Denis Compton, de bekende Engelse cricket-speler heeft gisteren een nieuw wereld-record gevestigd. Toen hy gister middag in een wedstrijd tussen Zuid- Engeland en het „Sir P-riham Warners elftal" op 35 not out stond, had hy het aantal runs, in dit seizoen gescoord, op 3519 gebracht Hiermede heeft hij het record, dat sinds 1906 met 3518 op naam stond van Tom Haywards, gebroken. SCHERMEN. Leidse Politie Avon Tenckink-wissel beker In het hoofdbureau van Poli tie te Haarlem vond gisteravond in te genwoordigheid van de heer E. H. Tenckink een equipe-wedstrüd op sabel plaats tussen de equipes van de Haar lemse en de Leidse politiesport-vereni- gingen. Leiden kwam met 21 tegen 15 gewonnen partijen in het bezit van de wisselbeker, die 10 maal in totaal of 5" x achtereen moet worden gewonnen De Leidse veteraan G. Paling en de Haarlemmer G. E. Endlich werd een medaille uitgereikt voor de beste per- sooniyke prestatie in hun equipe (6, resp. 4 gew. partijen). Endlich kwam bovendien in het bezit van een medaille voor de beste stijl. Wedstrüdleider was de heer Güsberti Hodenpyl. Gjjjsberti Hodenpijl in Ned. scherm* ploeg Onze stadgenoot Gysberti Ho denpijl is met E. Spronk (Utrecht), K. Abrahams (Den Haag) en J. Vander- voodt (Rotterdam) aangewezen ons land te vertegenwoordigen by de drielanden- ontmoeting op floret en sabel tussen Nederland, Frankryk en België, die Zaterdag 1 November in de Utrechtse Schouwburg gehouden zal worden. DAMMEN. L.D.V. wint le prys te Beverwijk De Beverwükse damvereniging B.D.C. organiseerde ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan 2 daagse wedstrüden te Beverwyk. Behalve de jubilerende vereniging namen de verenigingen DDD (Alkmaar), DKZ (Koog a/d. Zaan) en de Leidge damvereniging (LDV) aan dit tournooi deql. LDV werd winnaar en wist hierdoor beslag te leggen op een fraaie zilveren medaille welke door de jubilaris was uitgeloofd. De uitslagen waren: le ronde: LDV—DDD 5—3; BDC DKZ 6—2. Verliezersronde: DDD—DKZ 62. Finale: BDC—LDV 3—5. HENGELSPORT. Het Viscollegc „De Voorn" hield Zon dag haar tweede wedstryd van dit sei zoen in de Rün bü Scheepjeskerk. Uitslag; le prüs P. Verder met 731 gram (kampioenswisselbeker)2e prijs G. de Water met 516 gram (wissel lau wertak le vis le IV2 uur): 3e prüs M. Keereweer; 4e prijs J- Molenaar (wis selbeker gr. blei): 5e prys J. Lourier I (wisselbeker gr. voorn): 6e prys J. v. Eek; 7e prijs J. Middelham; 8e prüs P. v. d. Visch: 9e prijs L. Sibert; 10e pr. J. Hoorn; lie pr. K. Middelham: 12e prüs J. Massaar; 13e prüs W. de Water; 14e prijs W. Legas; 15e prijs J. Lam- booi: 16e prüs J. v. d. Visch: 17e prijs Bouzie. WANDELSPORT. Succes voor Leidse wandelaars Zondag j.l. nam „PDCDVM" deel aan de Septembérwandeltochten, georgani seerd door „Op Marsch" te Dordrecht. De Leidenaars behaalden een prachtig succes door beslag te leggen op de eer ste prys, een zilveren beker. Ruim 500 deelnemers van 30 verenigingen hebben met deze tochten meegewandeld, het geen de prestatie van onze stadgenoten nog aanzienlyk verhoogt! In October organiseert de PPA-DVM comb, haar traditioneel wandelconcours. waar\roor grote belangstelling bhjkt te bestaan. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij Uitgeverij De Sleutel, te Haarlem: „De Lotgevallen van Huckleberry Finn", door Mark Twain. Naar het Amerikaan? be werkt door Ellse M. Cameron. De avonturen van Tom Sawyer, door Mark Twain, naar het Amerikaans bewerkt door Ellse M. Cameron De Prairie, door James Fenlmore Coo per. naar -het Amerikaans bewerkt door J Leclee. Eerst volgende week regerings-verklarinf In de hedenmiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de minister president hem heeft bericht, dat de regeling! in de loop van de volgende week een verklaring inzake Indonesië zal afleggen. De heer Schouten (A.R.), wüzende op het lange uitstel, merkte op dat deze gang van zaken in hoge mate teleurstellend is en dat er uit mag worden afgeleid, dat de regering niet die prüs stelt op gemeen overleg het welk van de regering gevorderd mag worden. SLUITING DER BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. De beide Kamers der Staten-Gene- raa] zyn büeengeroepen voor een ver enigde vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag a.s. des namiddags te kwart voor drie. De minister van Binnenlandse Zaken zal in deze vergadering de zitting 1946 —1947 in naam van H.M. de Koningin gesloten verklaren. De Geer, 1 October voor Bijzondere Raad van Cassatie. Op Woensaag 1 October des och- tens te kwart ovei tier- zal de Byzon dere Raad van Cassatie behandelen het beroep van de oud-Mlnlster van Staat, oud-mimst'?r-president jhr. mr. D. J. de Geer, die in verband met zün hou ding in de oorlog door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ls veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaren proeftüd en onder byzondere voorwaarden, voorts tot y ij f maal f. 4000 boete, te voldoen aan vyf instellingen en ontzetting van het recht om ambten te bekleden, waar onder begrepen het ereambt, van Minis ter van Staat, voor het leven. De heer De Geer zal persoonüjk ter zitting verschünen Hü zal echter wor den bügestaan door mr. A. E. J. Ny- singh, advocaat te 's-Gravenhage. Als president zal optreden mr. Haga, als advocaat-fiscaal prof Langemeyer. Meer dan duizend bestandsschendingen. BROEINEST VAN REPUBLIKEINSE TERREUR BEZET. Het Nederlandse communiqué van heden meldt, dat de Nederlandse Arer- liezen op 8 en 9 September bedragen 4 gesneuvelden en 38 gewonden. „Thans 5 weken na de order tot staken van het vuren en van de vij andelijkheden, is het aantal inbreu ken, door de republikeinse strijd krachten op deze order gepleegd, ge stegen tot boven de duizend, waarvan ruim Arierhonderd in de grensstreken plaats vonden. Over de laatste week is het dagelyks gemiddelde gestegen van 34 tot 43. In het gebied ten Zuiden A'an Kra- wang en ten Westen vap Soerwakarta op West-Java vormde Pankalan een broeinest van republikeinse agressie en terreur. Om hieraan een einde te maken is hier een Nederlandse troe penbezetting geplaatst. Op Midden-Java bij Loembir werd een republikeinse strüdgroep van 500 man verdreven. Het communique meldt beschietingen van patrouillepasten en botsingen met republikeinse groepen. DR. MOHAMMED ISA GEARRESTEERD. Dr. Mohammed Isa, die, tot 21 Juli republikeins vlce-gouverneur van Su matra was, beArindt zich in arrest. Hü heeft zich schuldig gemaakt aan ver schillende ongeoorloofde handelingen. Na de afkondiging van de order tot staking der Aijandelykhcden heeft Isa belangrijke financiële steun verleend aan de in bevrijde gebieden nog ope rerende T.N.I.-formatics. Frans Indo-China géén kolonie De Franse Hoge Commissaris voor Indo-China, Emile Bollaert, kortgele den daar teruggekomen, heeft ver klaard: „Frankryk voert geen politiek van verovering of her-overing. W-jj zün bereid de openbare functies over te dragen aan een competent bestuur en, voorzover vereist, de hulp van onze ambtenaren en deskundigen aan te bieden". VALT DUITSE OOGST MEE? Na de aanvankeiyk alarmerende be richten omtrent de Duitse droogte- catastrophe vernemen wij thans, dat de oogsten in Zuid-Duitsland zó ver boven de officiële schattingen van Duitse zü- de schünen uit te komen, dat het Ame rikaanse militaire bestuur in verschil lende staten order gegeven heeft hec verschil tussen schatting en opbrengst na te gaan. Amerikaanse ambtenaren gaan daartoe de boerderijen langs. Men vreest echter, dat van de surplus-op- brengst veel langs zwarte wegen zal verdwünen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 10 Sept. De onafgebroken koersstüglng van de laatste tijd kwam heden tot stilstand. Vandaag had de markt een onbelang rijk en ongeanimeerd aspect en de hoofdkoersen ga\fen v nauweiyks enige verandering te zien. Kon. Olie stil, ook in het vrije verkeer, Industriëlen licht verdeeld met unilever gevraagd en 4 hoger, doch in het vrüe verkeer afbrok kelend. Aku iets luier in tegenstelling tot Nyma en H.K.I., die vaster lagen. Philips onveranderd en stil. Calvé cer tificaten iets beter, van Gelder 2 beter. Wilton Feyenoord 5 hoger. De scheepvaartmarkt was iets In re actie. Indische fondsen prüshoudend met Rubbers iets luier. Ned. Staatspa pieren een fractie lager. Amerikaanse- shares verdeeld. Mening van Trygve Lie Vertrouwen in toekomst. Trygve Lie, secretaris generaal der V.N. heeft te Boston verklaard, dat men nooit van de V.N. heeft verwacht, dat zü de rol van vredesconferentie zullen spelen. Hij legde de nadruk op het be lang van een overeenkomst tussen de grote mogendheden over de grote vre desverdragen. Lie herinnerde er aan, dat men in 1945, toen het Handvest te San Fran cisco getekend' werd, hoopte, dat deze vredesverdragen binnen een tamelük korte tijd zouden gesloten worden en dat zü de basis zouden vormen van het algemeen politiek en economisch her stel in Europa en het Verre Oosten. Hü verklaarde, dat hy de huidige st-and van zaken als tijdeiyk beschouwt en met absoluut vertrouwen uitziet naar de dag, waarop de meest fundamentele en schadeüjke onenigheden tussen de staten bügelegd zullen zün. Hü voegde er aan toe. dat hü op het ogenblik niet allereerst bezig gehouden wordt door de verontrustende gedachte dat de geest van vüandschap. welke in zo veel stre ken heerst, tot een gewapend conflict van wereldafmeting zou kunnen leiden. -Dc grootste zorg baart hem de In vloed, Avelkc door do misverstanden wordt uitgeoefend op het gehele werk plan, dat in het Handvest A'an San Francisco besloten ligt. „Op het ogenblik en in de onmiddcliyke toe komst kan geen land ter wereld een nieuwe oorlog doorstaan, zelfs geen meer beperkte oorlogvoering, zoals wü uit het verleden kennen", aldus Lie.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3