Een tragisch beeld van de werkelijke Republiek Liever cricket-supporter dan mijnwerker Onduldbare situatie in Britse steenkool - industrie WEERBERICHT Ongekende inspanningen zullen noodzakelijk zijn Met een enkel woord Britse Vakverbond steunt Bevin's politiële Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19.47 No. 26177j LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkorst en J. Brouwer Directeur; J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.; 57055 Dr. Van Mook wederom voor de radio. 'In een exclusieve uitzending voor de National Broadcasting Corporation heeft dr. H. J. van Mook via de inter nationale programmadienst van de We reldomroep wederom een radiorede ge houden, die speciaal gericht was tot het Amerikaanse volk en waarin h\j een uit voerige beschouwing wijdde aan de toe stand in Indonesië. Hij bestreed daarin de opvatting, dat het conflict in Indië iets zou ^hebben uit te staan met een herleving van het imperialisme of "het oude koloniale systeem. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil by het ontstaan der Republiek en haar geleidelijke verwor ding tot een volkomen corrupte kliek, die zich op allerlei onrechtmatige ma nieren bevoordeelt tot schade van land en volk. Ondanks hare tekcrtkomingèn op schier elik terrein en haar meest per tinente woordbreuken heeft zij de uiter lijke tooi van een staat gehandhaafd en heeft de aandacht der wereld van de werkelijke verhoudingen afgeleid door het voeren van een voortdurende pro paganda tegen de Nederlanders, die alles hebben gedaan om de Republiek in het zadel te helpen. De republikeinse^ regering onderdrukte de groeiende ontevredenheid der bewo ners van het land door middel van ter reur of spoorde hen aan tot geweld ten einde hen te doen vergeten, dat zij ge faald had als organisatie voor het alge meen welzijn. Elke onpartijdige waarnemer moet hebben opgemerkt, dat de Republiek alle wezenlijke eigenschappen op het gebied van bestuur, economie en finan ciën miste, die de minimum voorwaar den vormen voor een wérkelijk onaf hankelijke staat. Haar monetair systeem steunde op een drukkerij, die zulke slechte banknoten produceerde, dat vrij wel alle veelvuldige nabootsingen te herkennen zijn aan hun veel beter uiter lijk. Bevelen der centrale regering wer den nauwelijks ooit opgevolgd en wer den ver ten achter gesteld bij de grillen van de plaatselijke gewapende macht of de gewestelijke politieke bonzen, In een land, dat sinds de eerste helft van de vorige eeuw geen hongersnood gekend heeft, breidde zich de hongers nood over grote gebieden uit en slechts de jongens met de geweren en de leiders der politieke partijen kregen ruim schoots voedsel en kleren. De fatsoen lijke intellectuelen werden uit de.open bare posten verwijderd. De elkaar opvolgende ministeries wer den quantitatief steeds meer en quali- tatief steeds minder. Toen ten laatste het land zij-n volle dige ondergang tegemoet ging, toen voorts de gewelddaden overal toenamen, toen moedwillige vernieling van waar devolle publieke en privé-eigendommen immer meer ging plaats hebben en er geen verdere mogelijkheid bleek te be staan de wederopbouw te beginnen, hebben wij besloten een politionele actie in te zetten, ten einde de voorwaarden van orde en veiligheid te scheppen, zonder welke het land geen toekomst meer zou hebben. Onze bevindingen hebben dit toesluit gerechtvaardigd. Bijna overal buiten de „toeristenplaat sen" waren staatsbestuur, justitie en handel niet .meer aan te treffen. In enige gebieden, waar het systeem van vroeger nog meer of minder voortgang vond, zijn lijsten ontdekt, waarop de overgebleven kundige en fatsoenlijke ambtenaren genoteerd stonden voor een gewelddadige dood. ACTIE BRACHT VERLOSSING. De gewapende benden vermeden de strijd, maar lieten een spoor achter van ^brandende huizen, vermoorde mensen meestal Chinezen verwoeste fabrieken en een geïntermideerde bevolking. Maar voor de bewoners van die streken, waar ■wederom veiligheid heerst, heeft onze actie de verlossing gebracht. In deze streken kunnen de Indonesiërs en de Ne derlanders een aanvang maken met de opbouw van de werkelijke Republiek, die in staat zal zijn het bewind te voeren over haar burgers en met, onze hulp een economie op te bouwen, die vernietigd is door jaren van wanbeheer en ver waarlozing onder de Japanners en 'hun onmiddellijke opvolgers. Wij hebben niets te verbergen. Ieder een heeft tot dusver vrije toegang gehad tot de gebieden, waar wij voor recht en orde verantwoordelijk zijn, terwijl de tegenwoordige Republiek omgeven is door een ijzeren gordijn en slchts een klein aantal gecontroleerde reizen toe staat. Het terrorisme is er nog in volle gang. Door cfè volgelingen der Republiek worden dagelijks meer Indonesiërs vermoord dan Nederl. soldaten gedood of gewond worden door hun troepen in de loop van "een week of een maand. En slechts wanneer dit vernietigende element in de gemeenschap zal zijn geëlimineerd, zal het land de fatsoen lijke natie kunnen worden, die het verdient te zijn. Kolonisatie behoort tot het verleden; haar weinige overgebleven aanhangers mogen zich soms nog doen horen, maar zij sterven uit. Maar de door de Japan ners veroorzaakte ziekte moet eveneens verdwijnen, En indien een herinnering uit het verleden nog in onze geest werk zaam is, dan is het deze, dat noch wij, noch enige fatsoenlijke Indonesiër wenst, dat dit land, dat een voorbeeld placht te vormen van een eerlijk en behoorlijk bewind en van een goede reputatie in de gehele wereld, het slechte voorbeeld blijft van politiek ge konkel, verwarring en terrorisme, dat het thans geworden is. Het internationale onderzoek zal laten zien, wat de enig overgebleven kracht van Djokjakarta is en zal .tegelijkertijd aantonen, dat onze actie een noodzake lijke zuiveringsmaatregel is, noodzake lijk om een kwaal te genezen, die Indo nesië tot een van de rotte plekken in de wereld zou hebben gemaakt. De Republiek is tot op lieden slecht begonnen. Maar een groeiend aantal Indonesiërs wenst te bewijzen, dat dit niet veroorzaakt is door enigerlei aan geboren onbekwaamheid van hun ras. Slechts de omstandigheid, dat de oorlog en de Japanse invloed niet volledig ge- likwideerd- werden door de overwinnende machten, heeft het onmogelijk gemaakt om zonder hulp van buiten de werke lijke en hechte grondslagen te leggen voor een herstel, dat de vrije staten van Indonesië de gelegenheid zal schenken hun plaats in de wereld te vinden. Op ons rust de verantwoordelijkheid deze bijstand te verlenen. En wij zul len hem verlenen, aldus besloot dr. Van Mook, totdat het gebouw voltooid zal zijn. Belgische oogsten in de verdrukking. CATASTROFALE ONTWIKKELING OR PLATTELAND. De gevolgen van de grote droogte de ze zomer voor de Belgische landbouw, tuinbouw en veeteelt, dreigen een ern stiger karakter te zullen aannemen dan aanvankelijk werd verwacht. De oogst is grotendeels mislukt en de hittegolf legt ook de veestapel, letterlijk en fi guurlijk droog, De ontwikkeling op het platteland dreigt een catastrofale wending te nemen. Het blijkt, dat verscheidene koeien in de weide zijn gestorven door het merkwaardige feit, dat zij bij gebrek aan £ras grote hoeveelheden aarde hebben binnengekregen bij het grazen. De wijnbouwers hadden dit jaar een overvloedige wijnoogst verwacht, maar de droogte heeft 'deze hoop de bodem ingeslagen. De totale graaiioogst, dus met inbe grip van rogge, haver, enz., zal volgens schatting dit jaar 931.200 ton bedra gen tegen 1.247.000 ton verleden jaar, een achteruitgang dus van 25%. De aardappeloogst belooft dit jaar beter te worden dan in 1946. In dit nieuwe noodlotsuur in Enge lands geschiedenis, nu het van de ene crisis in de andere valt, dreigt een minderheid der Britse mijnwerkers roet in het eten te gooien. De ogen van de gehele wereld zijn op hen gericht, want zij vormen de sleutel tot het Europees herstel. WEINIG BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere vrij, koele nacht. Morgen overdag droog, zonnig en warm weer met slechts enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke wind. 6 September. Zon op: 5.58 uur; onder: 10.1uur. Maan op: 21.31 uur; onder: 12.36 uur l Hoogwater te Katwijk: 7.21 en 19,40 u. I (.Van onze^Londense correspondent). Of nu al de mijnen staatseigendom werden, de viifdaasse werkweek werd ingevoerd, alsmede vacantie met behoud van loon. de miinwerker bleef het voor naamste zorgenkind. Het was letterlijk en figuurlijk een koolzwarte dag voor Engeland, toen het eerste schip met Amerikaanse steenkool de haven van Swansea binnenliep. Uilen naar Athene Kolen naar Engeland Maar op diezelfde dag in Juli ging de hele bezetting van een mijn kalmpjes naar een. cricketmatch kijken. En geland verloor die dag net zoveel kolen als zojuist uit de Verenigde Staten wa ren aangevoerd! De wilde stakingen verslonden de rest van de dure dollar importen. Het is niets ongewoons, wan neer het voltallige personeel van een kolenmijn op eigen houtje een extra- week vacantie neemt. Thans nu er geen mud verloren mag gaan met een nieuwe kolencrisis voor de deur, terwijl in ver band- met. de dollarpositie de hoogste eisen aan de productie worden gesteld, gooien niet minder dan 25.000 man in Yorkshire de houweel in de hoek. Voor Labour is zo iets een dolksteek in de rug. Kenners van het bedrijf zeggen, dat de mijnwerkers niet zonder meer mo gen worden veroordeeld. Zij weigeren een maatregel uit te voeren, die hen van bovenaf, zonder kennis 'van zaken zou zijn opgelegd. Het betrof hier de uitbreiding met zestig centimeter per dag-van de strook kolenlaag, die zij per dienst uithakten. Dit strooksysteem be lemmerde de productie, omdat de mijn werkers in vele mijnen niet meer be handelen dan deze strook van traditio nele lengte, ook al is hun werktijd nog lang niet om. De arbeiders in kwestie beweren, dat zij de handen al vol heb ben aan de normale strook. Maar in plaats van te praten over de oplossing van het probleem, wordt er pardoes ge staakt. WANTROUWEN OVER EN WEER. De kern 0 van het vraagstuk is, dat er iets niet deugt in de verhouding tus- seii bedrijfsleiding en personeel. De meeste conflicten zijn er het gevolg van. De nationalisatie a,lleën was blijkbaar niet voldoende om een betere atmosfeer te scheppen. Over en weer zit er nog diep wantrouwen tussen de bij de kolen- productie betrokkenen. Het verleden wreekt zich nog steeds. Al bewegen vakbondsleiders en politici hemel en aarde, zij kunnen van de mijnwerkers niet in een handomdraai sociaal-bewus te wezens maken. Het wordt echter wel duideijk, dat men er met de nationali satie alleen niet komt. Dat was een louter administratieve maatregel. Veel veranderde er niet in de afgelegen, vaak troosteloze mijndorpen. De oude men taliteit bleef er hangen. Het probleem van de menselijke verhoudingen in de industrie werd niet opgelost. De cen tralisatie maakte dit eerder nog moei lijker, vergaande decentralisatie wordt dan ook bepleit, wil men ooit tot ge zond zakelijk en persoonlijk overleg ko men. Het i§ méér dan een politieke leus, wanneer de Conservatieven zeggen, dat zij in de nationalisatie-politiek van de regering een totalitaire nei ging herkennen, al gebruiken zij daarbij meestal te dikke woorden. Het is dwaasheid om Attlee met„Hitler te vergelijken. Maar waartegen zij blijk baar willen waarschuwen, is een monstrueus monopolistisch productie systeem, waarin de mens een soort robot dreigt te worden. Eden komt op voor een „democratie der kleine bezitters". Anderen weer pleiten voor wat zjj noemen „volkskapitalisme". De politieke dictlonnaire is echter verouderd om het werkelijke probleem, dat zich ook door de beschamende ge beurtenissen in de Britse mijnen mani festeerde, te omschrijven. Het is de vraag, hoe of in een steeds uitdijend industrialisme al of niet genationali seerd aan de persoonlijkheid en dus ook aan de verantwoordelijkheid van de enkeling recht kan worden gedaan. Nu reeds is gebleken, dat de Britse mijnin dustrie dermate gevarieerd van karak ter is, dat te straf gecentraliseerde lei ding over het doel heenschiet. I Gistermiddag vertrokken burgemeester d'Ailly (midden) en wethouder B, C. Francke (links) van Amsterdam in ge zeischap van de heer D. Texeira de Mattos die als tolk zal fungeren, naar Moskou, ter bijwoning van de feesten ter gelegenheid van het 800-jarig be staan van Moskou. Het gezelschap bij de ingang van de Skymaster (Foto Anefo-Sagers). Amerika's hulpverlening aan Europa. BINNEN 14 DAGEN DEFINITIEF SCHEMA GEREED. Welingelichte kringen te Washing ton verklaren, dat President Truman misschien zjjn huldig verbljjf in La tijns Amerika zal bekorten, om te i ashington plannen betreffende dringende hulp aan Europa, die thans worden uitgewerkt, goed te keuren. Zij zullen waarschijnlijk aan een speciale bijeenkomst van het congres in November worden voorge legd. George Marshall, de minister van Buit. Zaken, is een serie conferenties met zijn voornaamste deskundigen be gonnen, ten einde binnen de volgende 14 dagen een definitief schema uit te werken, voordat hij de algemene ver gadering der V. N. bijwoont. Dit sche ma is gebaseerd op het feit. dat de V. S. zich gelijk gemeld realiseren, dat de moeilijkheden van Europa met de dag groeien en aan het eind van het jaar misschien niet meer op te lossen zijn. John Taber, voorzitter van de toe wijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, verklaarde gisteren, dat hij „zeer verontrust was door het feit, dat de meeste Europese landen niet zichzelf kunnen helpen". Hij zou aandringen op een „gedegen rapport over onze eigen hulpmiddelen, voordat er tot verdere hulp aan Europa zou worden overgegaan". Voor noodzakelijke brandstof- en energievoorziening. De commissie, die door de conferentie van 16 landen belast is met het opma ken van de balans der mogelijkheden en behoeften van deze 16 landen en West Duitsland op het gebied van de kolen-, electriciteits- en petroleumvoor- ziening voor de periode 19471951, heeft thans haar rapport voltooid en voorge legd aan de „Commissie van samenwer king". Volgens een woordvoerder van de con ferentie voorziet het door eerstgenoemde commissie samengestelde programma in BINNENLAND. Het intenerlngskamp te Wezep, waar vele honderden (vooral zieke) poli tieke delinquenten verblijf houden, gal binnenkort opgeheven worden. Men Is reeds bezig de uitgebreide ziekenafde ling over te plaatsen De 33-Jarige l'letsfcnecht Van der Wel uit de Witte de Withstraat te Rot terdam werd Woensdagmiddag bewuste loos en met een wonde aan het hoofd op de Beneden Oostzeedijk gevonden. Twee uur later overleed de man in het ziekenhuis Coolslngel. Vermoed wordt, dat hij door een auto van zijn 'flets was geworpen. De „Tabinta" met emigranten ls niet Maandag Jl. vertrokken, doch zal aanstaande Maandag naar Canada ver trekken. BUITENLAND. Volgens radio Koblenz heeft de vroegste nachtvorst sinds 1902 zware 6Chade aangericht aan groenten en an dere producten in de Pranse zone van Duitsland Te Donau-Esschlngen (Baden) daalde dé temperatuur tot 4.5 graden Fahrenheit onder nul, te Freiburg tot 1,8 onder nul. Tijdens een overval door een ge wapende menigte op de sneltrein naar Calcutta werden 20 personen gedood en 15 gewond Generaal Franz Halder, voormalig stafchef van het Duitse leger, die ln 1942 ut het "lever werd ontslagen en tot 194* n een concentratiekamp zat, zal pp-.- r. krijgsgevangene behandeld worden HIJ Ls thans werkzaam bij de historische afd. van het Europese com mando van het Amerikaanse leger te Neustadt bij Kassei, De vier Mohammedaanse leden van de Franse raad der Republiek hebben gisteravond h-un ontslag ingediend uit protest tegen het feit, dat het statuut van Algerïë, dat dit land een nieuwe constitutie en onder andere stemrecht aan 'volwassenen, geeft, werd aangeno men. Zij zijn van oordeel, dat het sta tuut niet voldoende zelfbestuur ver leent. De employees van nét Post- en Te- legraafbedrljf te Parijs, zullen, ingevolge de order der vakverenigingen van heden middag 4 uur tot morgenochtend ln sta_ king gaan. Alleen de telefooncentrales zullen worden bediend. De geallieerde en Oostenrijkse po litie heeft te Wepen een geheime wapen- voorraad ontdekt, welke 40 kisten wape nen en munitie bevatte. Tsjecho-Slowaakse manschappen hebben na lange achtervolging de leider Boeriaz en zijn staf van de „zeer gevaar lijke Benderbende" gearresteerd. Deze bende ls een overblijfsel van een groep van ongeveer 20.000 goeo uitgeruste Po len, Oekraleners en ontsnapte SS-lieden, die sLnds het eind van de oorlog in de grensgebieden van Polen en Tsjecho- Slowaklje terreur hebben uitgeoefend. De correspondent te Bagdad van de „Times" meldt, dat Salth Djabr, de mi nister-president van Irak. een conferentie van Arabische staten, heeft bijeengeroe pen om het voorstel van. de speciale com missie der V. N. voor Palestina te be spreken. Alle Arabische staten hebben deze uitnodiging aanvaard. De Londense vereniging van órkest- muslcl. die 2000 leden telt, heeft in een telegram aan het Engelse Ministerie van Arbeid verzocht, om het engagement van het Weens Fhllharmonisch orkest, dat het gehele komende seizoen Covent Gar den, het voornaamste operagebouw van Londen, zal bespelen, te verbreken een verhoging van de Britse kolenpro- ductie van 200 millioen ton (welk cijfer is vastgesteld voor 1947) tot 250 millioen ton in 1951, terwijl de kolenproductie van het Saargebied in dezelfde periode moet worden opgevoerd van ft millioen ton tot 17 millioen ton en de kolenpro ductie van het Ruhrgebied van 86 mil lioen ton tot 121 millioen ton. De cijfers kunnen onder drie hoofden worden samengevat: (1) Kolen: de ge zamenlijke kolenproductie der 16 lan den die aan de conferentie deelnemen, en van West-Duitsland (de gecombi neerde Brits-Amerikaanse zone en de Franse zone) daalde van gemiddeld 550 mill, ton in 1938 tot 309 mill, ton in 1945. Zij moet geleidelijk worden opgevoerd tot 548 millioen ton in 1951. Om dit te bereiken, zo zei de woord voerder, zullen de betrokken landen zich inspanningen moeten getroosten, die ongekend zijn in de economische geschiedenis van de wereld. Zelfs wanneer het gestelde productiecijfer wordt bereikt, zullen de Europese be hoeften de productie blijven overtref fen. (2) ElectriciteitHet programma voor ziet in een uitbreiding van de capaciteit in de 16 landen en West-Duitsland van 43 millioen kw in 1947 tot 65 millioen kw in 1951. Ook hiervoor zullen enorme inspanningen der verschillende landen noodzakelijk zijn. Ook een capaciteit van 65 millioen kw is niet voldoende om in de behoeften te voorzien, zodat sa menwerking tussen de verschillende lan den vereist zal zijn. (3) Petroleum: Dit vormt een geheel ander probleem, daar Europa zelf vrij wel geen petroleum produceert. Het is de bedoeling de steeds grotere hoeveel heden ruwe ólie in Europa te raffineren. Hiervoor zal invoer van Amerikaans materiaal benodigd zijn, doch men is voornemens 2/3 van de benodigde in stallaties in Europa zelf te vervaardigen. JOODSE VLUCHTELINGEN NADEREN HAMBURG. De drie schepen met Joodse vluchte lingen. w.o. de „Exodus" hebben gister avond op ongeveer 540 K.M. van Ham burg koers gezet naar de kust. Men verwacht, dat de schepen morgen bui ten de mond van de Elbe loodsen aan boord zullen nemen en ongeveer te middernacht Hamburg zullen bereiken. Tegen sanctie-toepassing op Franco-Span je. Het Britse Vakverbondscongres te Southport, dat meer dan 7.000.000 ge organiseerde arbeiders vertegenwoor digt heeft met overweldigende meer derheid besloten de politiek van Bevin te steunen. Bij dezelfde stemming werd een' amen dement verworpen, waarin een beroep op de regering werd gedaan om te stre ven naar handelsrelaties met, de Euro pese democratieën en de Sovjet-Unie en weerstand te bieden aan de „dollardiplo- matie volgens de Truman-Marshall- leer". Een resolutie is verworpen, waarin het congres wordt verzocht de „bij voortdu ring ernstige toestand in Griekenland" onder ogen te zien. evenals een resolu tie, waarin de Britse regering wordt verzocht economische sancties toe te passen tegen het Spanje van Franco. Namens 4.083.000 leden werd tegen ge stemd en namenè 3.025.000 voor. In deze laatste resolutie werd tevens voorgesteld de Britse regering te verzoeken de Spaanse Republikeinse regering in bal lingschap volledig te steunen. Verder hebben de afgevaardigden met aanzienlijke meerderheid van stemmen geweigerd om hun goedkeuring te hech ten aan het rapport van het bestuur, dat de Britse Labourbeweging de fas cistische activiteiten „nauwkeurig en voortdurend in het oog houdt". Ver schillende sprekers vroegen om een po sitievere verklaring daar de fascistische acties in het gehele land zijn toegeno men. Zij eisen, dat de regering een wette lijke actie in zal stellen, om een eind te maken aan de jongste fascistische en antlsemietische bijeenkomsten in Oost-Londen. De vice-voorzitter van het Wereldver- bond van Vakverenigingen, de Neder lander Kupers heeft de gedelegeerden toegesproken. DE SITUATIE TE DJOKJA EN SOLO. Het te Batavia verschijnende Ohinese dagblad „Sin Po" bevatte het relaas van een uit Djokja gevlucht persoon, waar uit het volgende valt -te citeren. „Het is in de republikeinse hoofdstad rustig, doch verscheidene republikeinse regeringsinstanties zijn reeds naar an dere plaatsen overgebracht. Het hoofd kwartier en de strijdorganisaties zijn goeddeels naar Solo vertrokken, waar het thans wemelt van verschillende Lasjkars en de atmosfeer „milder goed" is, mede, doordat in de handelswijk overal mijnen zijn geplaatst voor de toepassing der „verschroeide aarde": iDe goederen uit de Chinese toko's te Solo worden willekeurig weggehaald onder voorwendsel, dat ze voor het leger nodig zijn, maar desondanks wordt iedere avond opnieuw de radio-hetze tegen de Chinezen voortgezet. Men beschuldigt ze er van de „Pao An Tui" (veiligheids korpsen) op te richten om de Nica te helpen, en op die wijze worden de Lasjkars dermate beïnvloed, dat voor de veiligheid der Chinezen wordt gevreesd, die echter 'geen vergunning krijgen de stad te verlaten, In scherp contrast' hiermee is, dat Djokja door de sultan tot een veilige zone voor vreemde bevolkingsgroepen is verklaard. Voor hen is voorlopig een ziekenhuis ingericht, terwijl o.m. 3650 uit Kabanganjar gevluchte Chinezen wor den verzorgd onder leiding van Chinese doktoren. Het lot en de verblijfplaats van meer dan duizend Chinezen, die uit Salatiga werden ontvoerd, is inmiddels nog steeds onbekend, ondanks alle moeite, die door de minister van staat Siauw Giok Tjan wordt gedaan om in lichtingen te verkrij'geh. Anderzijds is gebleken, dat nabij Soember geïnter neerde Chinezen verscheidene dagen zonder voedsel werden gelaten tenge volge waarvan velen overleden. De uit Djokja gevluchte persoon ver telde verder nog, dat de toestanden daar in vele opzichten chaotisch zijn; vele Chinezen worden gearresteerd, en de Djokjase Chinezen moeten thans een bedrag van 25 millioen roepiah's bijeen brengen voor het fonds „Kemerdekaan" (Bevrijding). Wanneer dit niet lukt, zijn de gevolgen voor eigen rekening. De dagelijks in Djokja binnenstromende Chinese évacué's hebben tekort ,aan levensmiddelen en kleding, terwijl 'me dicijnen in het geheel niet beschikbaar zijn en er voorts bijna geen water is. Het staat §chter vast, dat grote hoe veelheden medicijnen in handen van particulieren zijn, die ze slechts voor fancy-prijzen verkopen, hetgeen vooral bij aan ziekenhuizen verbonden apothe kers gebruikelijk is. NOG TWEE CONSULS NAAR DJOKJA. De Britse waarnemend consul-gene raal Lambert en de Belgische consul- generaal P. van der Stichtelen zullen vandaag aan boord van een speciaal vliegtuig van Lord Kilearn, dat giste ren uit Singapore te Batavia is aange komen, naar Djokja vertrekken, (AFP) VREES VOOR DE NICA. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de kampongbevolkLng der onder Nederlandse bescherming staande ge bieden nog steeds bevreesd blijkt voor de mogelijke komst der Nica, die immer door de republikeinse propaganda als een soort sadistische beestmensen wordt voorgesteld. De Nederlandse patrouilles ontvangen dagelijks verzoeken om de komst der Nica te verhoeden, aangezien in de gedachtengang van deze eenvou dige mensen het uiteraard niet opkomt om de vriendelijke en correcte Neder landse soldaten met de door Djokja be schreven monsters te vereenzelvigen. ARABIEREN VRAGEN GEHOOR. Arabieren te Palembang hebben aan mr. van Kleffens een telegram verzon-- den, waarin zü de Arabische leden van de V.N. verzoeken de Republiek niet te steunen, zolang de Arabieren te Palem bang niet gehoord zijn. De Arabische gemeenschap te Palembang keurt de houding van de Arabische Liga af. (Aneta) HIJ HEEFT ZE DÓÓR In een radiorede heeft dr. Soumokil, minister van justitie en waarnemend minister van binnenlandse zaken van Oost-Indonesië gezegd, 'dat hij in ver band met de spanningen rondom de jonge staat, welke het evenwicht dreigen te verstoren, een grote en verantwoor delijke taak had. „De gisting tegen onze jonge staat wordt van zekere zijde, die beloften schendt en ondanks het accoordi van Linggadjatl haar woord verbreekt, teweeggebracht. Indien men tracht voort te gaan met het verwekken van onrust in deze negara, zal men het door mij gelelde politie-apparaat tegen over zich vinden", aldus de minister. Hij legde er de nadruk op, dat niet alleen tegen de verstoorders van rust en orde, doch ook tegen sujetten, die van corruptie leven, en tegen parasieten zal worden opgetreden. De saneringspoli- tiek ds er op gericht het kwaad met wor tel uit te roeien. DR. VAN DER PLAS RECOMBA VAN OOST-JAVA. Dr. Van der Plas heeft hedenmorgen de functie van recomba van Oost- Java over genomen van .dr. F, W. T. Hunger. Deze laatste reist op 11 Sept. naar Batavia, vanwaar hij per vliegtuig naar Neder land zal vertrekken. De nieuwe spoorbrug bij Warmond nadert, thans snel haar voltooiing. Men is bezig de bogen te plaatsen, en wanneer dit eenmaal is geschied dan zal het niet lang meer duren of ook het traject Amsterdam—Den Haag is zonder ver tragende oorlogsherinneringen. (Foto ANP-v.d. W.) „VAN ARMENHUIS TOT ZIEKENHUIS?" Hans Schlange-Schoeningen, de Duit se leider van het Bureau voor voedsel en landbouw in de Engelse en Ameri kaanse zone van Duitsland heeft in de economische raad dezer beide zones verklaard, dat Duitsland „thans het ar menhuis der wereld", spoedig „het zie kenhuis der wereld zal worden". „Al leen de vaste belofte van stabilisatie van de mark en van koop-artikelen kan de Duitsers de wil schenken, om door de winter heen te komen", aldus Schlange-Schoeningen. Amerika wenst Griekse regering op brede basis Henderson, de Amerikaanse verte genwoordiger in Griekenland, heeft tii- dens een onderhoud met Griekse lei ders meegedeeld, dat zijn regering d* onmiddellijke vorming van een coalitiê regering op zeer brede basis wenst. De ambassadeur van de V. S. McVeagh, was by het onderhoud tegenwoordig.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1