Rijnstreek toont prima blaarkop-rundvee De heer B. van Julsingha gaat heen als rijksinspecteur L. O. Kerkelijk Leven Officiële publicatie Laatste Berichten Een vriend van het kind en de school nam afscheid Gistermiddag heeft de heer B. van Julsingha, rijksinspecteur van het L.O. in de inspectie Leiden, tijdens een zeer druk bezochte samenkomst in de Stadsgehoorzaal afscheid ge nomen van zijn werkkring. Ter gelegenheid van dit afscheid had zich oj.v. de heer P. A. 'Wisse een huldigingscomité gevormd," dat was samengesteld uit vertegenwoor digers van het openbaar en bijzon der onderwijs. Onder de ruim 700 aanwezigen uit de gehele inspectie, die deze samenkomst bijwoonden, merkten wij o.m, op de hoofdinspecteur van het L. O., de heer P. van Nes, de Leidse wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de gem. inspecteur van het onderwijs te Leiden, de heer H. A. Vriend, verte genwoordigers van het gemeentebestuur te Sassenheim, Alkemade, Woubrugge, Rijnsburg, Oegstgeest, Warmond, Val kenburg, Hillegom en Katwijk, een de putatie van de Geref Schoolvereniging, het R.K. Schoolbestuur, de Ver. voor Chr. Onderwijs, de Ouderraad der open bare scholen, de Leidse Buitenschool, de Vei-, voor Veilig Verkeer, de Leidse Houtschool, de Kweekschool voor Voorb. Ondallen te Leiden, de inspecteurs uit de inspecties Den Haag. Haarlem, Delft, Zaandam en Rotterdam, dr. C. R. Zyer- veld, directeur van de G.G. en G.D. en dr. J Bazuin, schoolarts te Leiden en verder tal van vertegenwoordigers van scholen en schoolbesturen uit de om geving. Nadat de heer Van Julsingha, die door zijn echtgenote, schoonzoon en dochter en zijn broer, de heer L. H. van Julsingha, burgemeester van Delfzijl, vergezeld was. de zaal was binnenge leid, voerde als eerste spreker 't woord de heer P. van Nes. hoofdinspecteur van het L. O,, die er op wees, dat de heer Van Julsingha zijn volle bevrediging vond in het interne schoolwerk. Met hart en ziel voelde hij zich verbonden aan de gewone, lagere sohool, omdat hij overtuigd was, dat juist daar het Nederlandse kind voor het eerst in ken nis wordt gebracht met het onderwijs dat voor zijn latere leven var» zulk een beduidende invloed kan zijn Spreker achtte het een grote verdienste van de heer Van Julsingha dal hy er steeds voor gezorgd heeft, dat, de goedé geest in school bewaard bleef. Spr. wenste hem nog vele jaren vaD welverdiende rust toe. Wethouder Van Schaik. die vooral de vitaliteit van de heer Van Julsingha in het licht stelde, zeide, dat het ge meentebestuur var. Leiden in de heer Van Julsingha iemand had leren ken nen, die met warmte en grote kennis van zaken het onderwijs diende. Vooral de wijze waarop gij in de bezettings tijd de moeilijkheden va*- het personeel wist op te lossen, vervult het gemeente bestuur nog steeds met, grote dank. uit uw heldere adviezen, aldus rjr.. is ons steeds gebleken, daT gij het met net schoolkind het beste voorhad. Ook by uw bezoek aan de scholen toondet gij U altijd een vriend in de school. v Nadat mej. A. P. Houba. by ontsten tenis van de heer R. Bos, een woord van afscheid namens de Ver. van in specteurs en schoolopzieners m Nedei- land had gesproken, voerde de heer H. A Vriend het woord, die met waarde ring gewag maakte van het. hartely«c contact, dat tussen hem en de heer Van Julsingha altyd had bestaan. Mr. C. Woudstra, die namens de Gerei. Schoolvereniging het woord voerde dankte de scheidende inspecteur m het bijzonder voor zijn houding in de be- zettingstjjd, waardoor liet aan de bij zondere scholen werd mogelhk ge maakt rustig door te gaan. De heer Th. Wilmer. sprekende namens het R-k- Schoolbestuur, prees de heer Van Jul singha vooral om zijn objectiviteit en onpartijdigheid, waarna ds M J Pun- cehe van de Ver. voor Chr, Onderwijs er opTees dat de hee. Van Julsingha bii zijn bezoek in de school door ieder een werd beschouwd als een grote vriend, die men maar al te gaarne vrijelijk door de school liet dwalen. Niet licht zullen wij vergeten, aldus spr., dat U altijd tijd had om met ons te spreken en naar ons te luisteren Spr. hoopte, dat de rust, welke thans roor de heer Van Julsingha is weggelegd er een mocht zijn van rustige nabloei en na lezing van de kostelijke vruchten, welks hij altijd weer aan zijn omgeving ln zulk een ruime mate heeft, uitgedeeld. In gelijke geest voerden nog het woord dr. C. R. Zjjervela, de heer M. Bypost, inspect-eui L.O te. Rotterdam, de heer F. W Korten namens ae Ouderraad van het openbaar onderwijs te Leiden, die ook een schaal met fruit aanbood, de heer Brouwer, inspecteur te Zaandam en de heei P. Herfkens na mens de Onderwijscommissie van de Ver. voor Veilig Verkeei Ten slotte heeft de heer P. A, Wisse in een van veel waardering en grote hartelijkheid getuigende toespraak de heer Van Julsingha gehuldigd en hem dank gezegd voor al het belangryke werk in het belang van het onderwijs gedaan, waardoor hij 2lch heeft doen kennen als een volslagen en volkomen vakman, die met grote eerlijkheid en welwillendheid te werk is gegaan. Na mens alle onderwijskrachten en de schoolbesturen der bijzondere scholen, bood spr. de heer Va'n Julsingha her. eerste deel van de Winkler Prins eticy- clopaedie (de overige delen zullen bij verschijning nog volgen) en een radio toestel aan. Een 'en ander ging verge zeld met een in perkament uitgevoerd j album met handtekeningen, aan de uitvoering waarvan de heeren J. B. Volkers en J. K v. d Valk hun beste krachten hadden gegeven. In een uitvoeria dankwoord heeft ten slotte de heer Van Julsingha alle spre kers afzonderlyk bedankt.. Na afloop hebben alle aanwezig°u w.o. ook de burgemeester van Leiden, Jhr mr. F, H. van Kinschot, met een handdruk van de heer Wan Julsingha afscheid ge nomen. Gisteravond is de heer Van Jul singha In .Het. Gulden Vli°s" een diner aangeboden, waar ook nog vele harte lijke woorden zijn gesproken. a Wij vernemen nog, dat de heer P. Tazelaar, inspecteur van het L, O. in algemene dienst te 's-Gravenhage, be noemd is tot waarnemend inspecteur ln de inspectie Lelden, ronacn le Te Bellen. J. Colijn te Oosterwljtwerd. Te Echteld C. v. Leeuwen, cand. te Utrecht Te Gouderak K. van de Pol te Ede. Te Leldschendam M. HanemaaUer te Marrum (Fr.). Te Kerk-Avezaath (toez.) P Dijkstra te Vorchten Bedankt voor Terneuzen J. A. Dank baar te Maassluis. Voor kierden (toez.) (2e predpl.) H. A. v. Slooten te Haalten. Geref kerken Beroepen te Buiten post (vac. P v. Til) M. J. van Pilken te Nuuspeet Te Goënga W C. Hulsmand te Heer Hugowaard. Te Spllk J. S. v. d. Bos to Nleuwlande Te Zwagerveen -W. Feenstra to Hljum die bedankte voot Gouda en Oldehove. Aangenomen naar Hoogeveen ,(vac. u. Roest) Th. Oostra te 's-Graven moer. Bedankt voor Kootwilkerbroek H Moolhulzen te Aarlanderveen. Bapt. gem. Beroepen te Stadskanaal F. E. Huizlnga te Leeuwarden Lezers schrijven DE KONING IN NEFE12STEN IN VOORHOUT. De heer G K. Spierenburg te Voor hout zond ons een uitvoerig schrilven waarin hll er ziln verwondering over uit, dat bestuur van de Oranjevereniging al daar heelt besloten de Konlnglnnefeesten op 16 en 17 dezer doorgang te doen vin den ondanks het verzoek van H.M. de Koningin om het uiterlijk feestbetoon te matigen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Godei'royMuus, z., Voor burg; DijkemaWeyhenke z. Apeldoorn- Van der WalHuykman. d.. Haarlem; OsleckVeltman d. Laren; Carstens— Lüschen z.. A'dam Van DijkOort. z., Den Haag; BijlNoteboom d A'dam. Getrouwd: C NIeuwenhuysen an M. J Manceau. Den Haag. Overleden; L H. G Maclalne Pont De Vogel, v 90 j., Santpoort; A. W. Upes, v., 58 jaar, Soheveningen. Z. Pas manGosselaar Beerta, v. 59 jaar. Den Haag; W Bljker, m., 74 jaar. Utrecht. Verhoging van de gasprijs MET Vi CENT PER KUBIEKE METER In de vergadering van dè gemeente raad, welke a.s. Maandag wordt gehou den komt ook nog aan de orde een voor stel van B, en W om de gasprijs met M> cent per kubieke meter te verhogen. B. en W. tekenen hierbij aan. dat. by de 'herziening der electriciteitstarieven in 1946 de tarieven voor de levering van gas niet tegelijkertijd werden verhoogd, hoewel de bepalingen der Pryzenbe- schikkingen 1945 voor gas en electrici- teit een verhoging met een halve cent per kubieke meter toelieten. In die tyd besloten B. en W. geen voorstel tot ver hoging van de gastarieven te doen. ten einde de verhouding tussen gasprijs en petvoleumprys niet nog ongunstiger te doen worden Nu de prijs van petroleum sindsdien met 1 cent per liter is geste gen is er. volgens B. en W„ geen reden meer de gasprys niet tot de toelaatbare verhoging op te voeren. Het verhoogde tarief zal voor het eerst in rekening worden gebracht over het gebruik na de meteropneming over de maanden Juli en Augustus 1947. LEIDSE PLUIMVEEVER. OPGEHEVEN. Na een ruslc met ,,L.E.O.". Onder leiding van de heer J. A. Ott-en hield de Leidse Pluimvee-Vereniging een ledenvergadering in restaurant „Li berty". Dit was de laatste vergadering van de oude vereniging, aangezien o.m. op de agenda stond aangekondigd, bespre king fusie met LEO., de vereniging van konynenfokkers voor Leiden en Omstreken. De heer Otten gaf een overzicht van de besprekingen der gecombineerde be sturen en een toelichting op de te vol gen gedragslyn, wanneer tot deze fuaie wordt besloten. Verschillende leden namen aan de besprekingen deel; algemeen was men van mening dat deze fusie beide vereni gingen, maar vooral de verdere plan nen, o.m. inzake het organiseren van tentoonstellingen, ten goede zal komen. In het bestuur der nieuwe vereniging, welke voortaan Leidse Pluimvee- en Konynenfokkers-Verehiging zal heten, (verkort „L.P.K V.") zullen drie konij nenfokkers en drie pluimveefokkers zit ting hebben, terwijl een onpartijdig voorzitter de leiding zal hebbfen. Voor de vereniging' L.E.O. hebben zit ting in het bestuur de heren v. Omme ren, Peter en v d. Aar, terwijl na een gehouden stemming voor de L-P.V, wer den aangewezen de heren F. v. d. Mark Jr.. J A. Otten en A. G Boekwyt. Binnenkort zal aan de leden der nieuwe vereniging een reglement wor den aangeboden ter vaststelling en het voorstel om de contributie te bepalen op f. 4.per jaar. Aan het einde der vergadering werd op voorstel van één der oudste leden, van de L.P V. de heer P. Mieremet, op richter der L.P.V. benoemd tot ere-lid der vereniging. Op Zaterdag 20 September as. gaan de leden van de L.P.K.V. op' excursie naar de heer Dorenbosch in Den Haag. een bekend fokker van sierduiven en hoenders, RESOLUTIE DER E.V.C. Inzake ie verhouding NVVEYC t.a.v. Indonesië. Het kader der Eenheidsvakcentrale (EVC) afd. Leiden op 3 September in vergadering byeen heeft de volgende resolutie aangenomen, zy stelt met vol doening vast: 1 van het contact, dat tot stand is gekomen tussen N V.V. en E.V.C inzake Indonesië 2. ziet daarin een belangryke stap op de weg naar de Eenheid, 3. betreurt nogmaals het afwijzen van de fusie door de besturen van het NVV, 4. van mening dat om de reactie een „halt" toe te roepen, de eenheid der arbeidersklasse 'op sociaal en econo misch terrein, geboden is. 5. dringt er bij het H.B van NW en EVC op aan de besprekingen inzake de fusie weer op te nemen. LEIDSE SPAARBANK By de Leidse Spaarbank is geduren de de maand Aug. ingelegd f 339.969.01 en terugbetaald f355.675.15: Ingeschre ven zijn 224 nieuwe inleggers, terwyi 101 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 25.633 inleggers, hier onder begrepen 1 796 deelnemer? aan de Afhaaldienst. bedroeg einde Aug. 1947 f 14.433 339.50. Door de Afhaaldienst werd ln 6.083 stortingen f21.307.25 ontvangen. Er werden 102 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezameniyke inhoud van f 1.967,53. DE UITDELING VAN HARING EN WITTEBROOD. Ruim 700 personen hebben zich doen Inschrijven. Voor de uitdeling van haring en wit tebrood een vaste traditie by de viering van Leidens beleg en ontzet op 3 Octo ber. hebben zich ditmaal ruim 700 per sonen doen inschryven. In vergelijking met de bezettingsja ren, toen dit aantal in de duizenden liep, is deze deelneming enerzyds uit het oogpunt van een goede Leidse traditie een teleurstelling, anderzyds wijst zy op een verheugende verbetering van de sociale omstandigheden van vele Leidse ingezetenen. BONKAARTEN HALEN. Morgen zyn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen de 54.000 en 57.000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709. waar aan zich de inwissellngsbon bevindt. Kamerverhuurders wonende in stra ten. beginnende met de letters L toten met S, dienen morgen brandstoffenfor- mulieren af te halen. Medenemen alle stamkaarten van kamerverhuurder en -bewoner (s). WAARSCHUWING, De commissaris van polirie geeft in overweging om by het aangaan van relaties met het Ned Ziekenfonds C.V. te Brielle de nódige omzichtigheid te betrachten aangezien de afwikkeling van verzekeringsgevallen door dat fonds reeds herhaalde malen aanleiding tot klachten heeft gegeven, Gisteravond is de 67-jarige mevr. de wed. S.M. op de Rynsburgerweg, toen zy uit een zich nog in beweging zynde trapi van de H.T.M wilde sprin gen, komen te vallen, ten gevolge waarvan zy een linkerbovenarmfrac- tuur bekwam. De E.H.D. heeft haar naar het Acad Ziekenhuis overge bracht. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Anke Hendrlka, d. van H. P van Ek en A. Borst: Bine, d. van A. Blaauw en A H van Muyiwllk; Elisabeth, d. van J L. Philippo en E. Meljers; Jacoba. d. van T. van der Plas en J. de Mol; Hendrlka Ida Duverda. d, van J. Goedemans en C. H. Zonneveld; Jacobus Lodewljk Maria, z. van J, W van der Kraan en E T. F. Vlnkestein; Catrlna Johanna, d. van T, Schaafstra en J. van der Voort; Petro- nella Maria Josephlna, d'. van T. A Vo- gelezang en P. M. Hulbers. OVERLEDEN. A Mlnnebreuker, z.. 2 j.; H. Labordus, wed. van A. de Munnlk, 87 j. GETROUWD: G J, M Gosllnga. jm. en J. Mol. Jd W. M. J. van Hartevelt. jm. en C. M Pleterse, Jd.; T v. d. Heuvel. Jm. en M. J. Wltsenburg. Jd L. de Jong, gesch. en A. J. Hogenes. jd.; J. Luk. Jm. en T. J Vreeburg. Jd.: C. van der Pol, Jm. en M. P. Meijer, gesch.; J. J van Weerlee wedn. en P. M L. Roseleur. Jd.; A. G. de Groot Jm. en C. M. T. Boonekamp. Jd.: J Piket jm. en A M. Karman, Jd.; J .F. Moser. Jm. en M. J. Meyer, jd.; H. W Zon- derop. Jm. en E. Overdljk, Jd. UIT DE OMSTREKEN SASSENHEIM. Overdracht van de Bank voor de Vrouw In echte eenvoud en op zeer sobere wijze had de overdracht van deze bank door de Oranjevereniging aan het Gemeentebestuur plaats. Slechts enkele personen waren by deze plechtigheid tegenwoordig De voorzitter- der Oranjevereniging, de heer P, Bye, releveerde de tot stand- koming van deze bank. Met de wens dat velen hier op deze bank enige verpozing mogen vinden, droeg hjj de bank aan de gemeente over. De burgemeester zeide met genoegen namens de gemeente de bank te aan vaarden; deze bank houdt de herinne ring levend, aan de tyd dat onze vrou wen met het noodkacheltje toch iets eetbaars voor ons klaar wisten te maken. Hij hoopt dat de bank nog vele ja ren hiervan zal getuigen. Met een beroep op de ouders om de jeugd te weerhouden van baldadigheden nam hy de bank namens het gemeen tebestuur over. VOORHOUT.' De Nationale feesten alhier gaan door In tegenstelling met andere plaatsen gaat de viering der oranjefeesten in oi ze gemeente toch door zy zullen ge houden worden op 16 en 17 September a.s. De eerste dag zal des morgens een zanghulde plaats vinden door alle schoolkinderen der gemeente voor het raadhuis, waarna toespraken door bur gemeester C. J. N, de Graaff en de voorz. der PI. Oranjevereen. de heer F.. H. Stikkelbroek. Daarna zullen de Jaar- ïykse kinderspelen plaats vinden, waar bij de traditionele tractatie. Des mid dags beginnen de volksspelen, welke de volgende dag worden voortgezet, met als hoofdnummer het rlngryden met paard en tilbury. De feesteiykheden worden opge luisterd door een kermesse d'été. In alle café's zal gedurende de feest dagen kunnen worden gedanst. Het na tionale karakter van deze feesten komt echter op onsympathieke wyze in het nauw door de regeling, dat in het Pa rochiehuis bij het dansen slechts Ka tholieken zullen worden toegelaten! Moet de schotjesgeest dan zelfs op zulk een nationale dag hoogtij vieren? Onge- twyfeld zullen er redenen voor deze uitzonderiyke regeling zyn, doch deze redenen mogen nimmer op zulk een dag doorslaggevend zyn, VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand Geboren: Marga- retha Wllhelmina. d. van W. Aftker en J M Schippers; Jacobus Albertus, z. van Th. de Bruljn en M. C. Parlevliet: Roe lof Jelle. z. van D Oostergo en A. Var- kevlsser; Geertrulda Marina Sietske, d. van P W. v. d Schaaf en S. W Remeus; Chrlstiaan. z. van A, P Ipenburg en A Berkhulzen; Adrlaan, z. van A. G. Vette en H W. Stekelenburg. Cornelia Johan na Catharina. d. van J. P. Segaar en C Mechelse; Ada Theodora Adrlana. d. van F J. Wassenaar en M. van Santen. Overleden: Glj9herta Opdam, 100 J. we duwe van C. Meyer; Johanna Maria vaal der Marei, 82 jaar. weduwe van M. Schip per. Ondertrouwd: Klaas Jaarsma. 23 J. en Geertrulda KrÖsschell. 23 J Wilhelmus Schrijvers. 32 Jaar en Margaretha Johan na van Hemert. 30 J.; Hendrik Johan v. Venetië, 37 Jaar en Machteltje van den NleuwehdUk. 33 jaar. Gehuwd: Arie Blok. 32 J. en Janneke Pcot, 34 J.; Pleter van der Marei. 26 J en Anna Sara Berkhulzen. 23 Jaar Rijksposlspaarbjank Gedurende de maand Augustus werd aan het postkan toor bij de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 22 066.53 en terugbetaald f. 24.948.47. Medische Zondagsdienst. Waarge-. nomen wordt gedurende het weeke: ide door dr. C. J. Kerkhof, Voorstraat 23, telefoon 493. Ondanks de huidige voedselschaarste (Van onze deskundige medewerker) Op de jubileum-tentoonstelling van de Hollandse Maatschappy van Land bouw, ter. gelegenheid van haar 100- jarig bestaan te 's-Gravenhage gehou den op Houtrust (niet een ideaal keu ringsterrein, het was er te mul) was de afdeling blaarkop-rundvee uit de Rijn streek goed en op waardige wyze ver tegenwoordigd. En dit niet doordat het in zeer geflatteerde conditie verkeerde, integendeel, die was. als gevolg van de droogte en de daaruit voortkomende schaarste, helemaal niet overdreven, zelfs eerder schraal met een paar zelfs magere dieren erbij, wier skelet echter de juiste bouw vertoonde. Trouwens als je als 8 jarige koe 7779 kg melk met 3,80 vet. d.i. 296 kg. botervet geeft in 358 dagen dan mag je je als fatsoenlyke koe wel veroorloven dat je mager bent. En deze productie was nog niet een der allerbeste; was deze van Johanna 1-8496 R van W de Wit te Lisse. Ma thilda 15137 R, van J. C. Groenewegen te Zoetermeer gaf als 8 jarige 8699 kg. melk met 3.73 To vet, d i. 324 kg. boter vet in 324 dagen of presies 1000 gram men vet per dag! Zie, dat zyn pracht productie-gege- vens van zeer waardige vertegenwoor- digsterssvan een veesoort dat zioh in de laatste jaren een goede reputatie heeft verworven op productie-gebied. Deze beide genoemde koeien stonden op Houtrust in de productie-klasse, in wel ke klasse de Groningse Emma 4 6871 KS V. Herman-Hercules) van A. C. Paardekooper te Zoeterwoude bovenaan stond als zynde de mooiste en best ge bouwde met toch ook een goede con- duïte-staat. Tweede stond Mathilda v.n.d. met een botervetproductie van 801 kg in drie lactatie-perioden (als minimum' werd 600 kg. geëist), derde Adrie 9015 R f.er A. H. Rotteveel te Oude-Wetering en vierde de magere Johanna van de Wit die 877 kg. boter vet in 3 perioden had geproduceerd. Mooier indruk echter dan de produc- tie-dieren maakten sommige andere ru brieken. waarin dan ook en terecht, veelal meerdere eerste prijzen werden toegekend. Ook de stieren en de stier vormt de halve kudde maakten een goede indruk, al waren ze dan niet groot in aantal. Van de oudere stieren kregen twee een eerste prijs nl. Germaan 2590 S (Thomson-Marchines)een Groningse van W. C. Visser te Aarlanderveen, een brede en rechte stier met goede benen, goed type, met goede conduite-staat van de moeder «n grootmoeder* en de Thomson-zopn Sa-mbo 2842 S. eveneens een Groningse van C. v. Haastert te Zoeterwoude, welke stier haast iets min der edel aandoet dan no. 1, wel goed sterk, evenredig en robuust en rotsvast. De jongere stier Concurrent 3388 S (Frieto). een Groningse van M, v. Zwie- ten te Alphen a d. Ryn, kreeg ook een lste prijs; goed evenredig gebouwd. De oudere melkkoeien vormden een heel goede klasse waarin 4 eerste. 4 tweede en drie derde pryzen werden toegekend met als eerste de zeer goede Groningse Wenda (Rivals Rudolf) van W. v. Santen te Wassenaar, terwyl eveneens een le kregen: Elsje 17.f.c. H. Govers Kz. te Stompctoren en dochter van De Graaf-Jonkheer v. Toornwerd; de Groningse Corrle (Achilles-Marchi- nes) van W. v. Santen te Wassenaar en Bets 3 (Napoleon) f.c. Wed. G. v. Dorp te Hazerswoude. \Tan dezelfden, later afgekalfd en daardoor met iets meer imponerend uier, werden ook 4 met een 1ste prys bekroond, 3 met een 2e en 3 met een derde, met als eerste de keur-stamboek- koe Ca to (Achilles) en beste Groningse van A. W v Santen te Wassenaar, vorig jaar kampioen van de VEJ3.0. te Leiden, gevolga door Noortje 2 (Mi- cado-Marchines) f.c. Wed. G. v. Dorp te Wassenaar, de zeer ruime Alida 5 (Klaas-Marchines) f.c. M. v. Zwleten te Alphen a. d. Ryn en de Groningse Molly 23 van v Santen. De 3 efi 4 Jarige werden aangevoerd door Leentje 17 (Jaap) f.c. M. v.Zwle ten en Bea (Hercules) f.c. H. F. J. Mooren tc Leimuïden, terwyl eveneens twee een 2de en twee een 3de prys kregen. De klasse der vaarzen, wel goede ty pische dieren, bestond uit 6 jonge Dir ken (V Thomson), allen van v. Santen: 3 tweede pryzen en drie dér de. Bovenstaande individuën-keuringen werden de eerste dag gehouden, op de tweede dag volgden de collectie-keurin gen en de stryd om het kampioenschap- De groepen afstammelingen van één stier waren twee in getal: één van Dirk 2621 S en één van Amor 1758 S. Beide groepen kregen een lste prys: Dirk werd 1 A met zyn zestal vaarzen, de zelfde die de gehele rubriek van de vorige dag vormden, f.c. W. van Santen te Wassenaar: mooie en zeer uniforme groep van zes goede typische jonge dieren, Amor 1 B met een zestal goede koeien, als groep niet helemaal die by- zondere uniformiteit die de vorige groep kenmerkte. Toch een goede en wel uni forme groep. Van de groepen der eigengefokte vol bloeden zegevierde ook nu weer de groep jonge dieren van Van Santen, terwyl Mevr. de Wed. G. van Dorp te Hazerswoude 2 A en M. van Zwieten te Alphen a. d. RUn 2 B werd, beide met aardige groepen goede typische koeien, beide ook met twee eerste-prijs koeien er by. Kampioen der stieren werd zonder mankeren de 4-jarige Germaan (Thom son) van W. C. Visser te Aarlanderveen, de heel mooie, die haast een pietsie edeler is dan de reserve-kampioen Sam bo (Thomson) van C. van Haastert te Zoeterwoude. Twee werkelyk zeer goede Thomson-zonen. Van de koeien werd kampioene de beste, ruim jn zeer evenredig gebouwde Cato 13638 KS (Achilles) met goede benen en voldoende, goed gevormd uier, de 5-Jarige Groningse van W. van Santen te Wassenaar, terwyl reserve werd, niet no. 2 der oudere koeien, doch no. 3, de beste ruime Alida 5 (Klaas) f.c. M. van Zwieten te Alphen a. d. Rijn, bij welke keuze de kwaliteit van het uier (Alida 5 heeft een mooi ruim uier) en de productie de doorslag gegeven hebben. Te Amsterdam werd gisteren het huwe lijk voltrokken tussen kapt. ter zee A. de Booy. commandant van het vlieg- dekschip „Karei Doorman" en mej. So phia von Benchendorff. Het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis (Foto ANP-de Hn.) INLICHTINGEN-CENTRALE TE 's-GRAVENHAGE. Het blijkt voor te komen, dat degenen, die besprekingen moeten voeren met ambtelijke instellingen te 's-Gravenhage, niet preoies weten toi vie zij zich moe ten wenden Ten einde behulpzaam te zijn met het vinden van de Juiste weg heeft de economische voorlichtingsdienst een Inlichtingen-centrale geopend Deze inlichtingen-centrale Ls gevestigd: Be- zuldenhout-seweg 62 en ls voor het pu bliek toegankelijk tussen 9 en 5 uur Te lefonisch ls de centrale bereikbaar onder No, 720060, toestel 482. WARMOND. Kortebaandraverij. Op het oude voetbalveld vonden gisteren kortebaan- dravery'en plaats voor geregistreerde paarden over een maximum afstand van 325 meter. 19 paarden namen er aan deel. De uitslagen waren: 1. Allouez (J. de Vlieger); 2, Guy Hanover (Stal Hei- öezicht)3. Herold Mc G (Stal Fries land). De vierde prys werd gedeeld zon der er óm te ryden. WAS F" ^NAAR. Niwin-bloemententoonstelling Heden morgen heeft burgemeester Van Wijn bergen de bloemententoonstelling ten bate van de Niwln en georganiseerd door de afd. Wassenaar van de Kon. Ned. Mij, voor Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met de afd. van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur met een kort woord geopend. Spr. bracht hulde aan de organisator ren voor hun initiatief en dankte na mens de afd. van de Niwin, waarvan hy erevoorzitter is, voor de medewerking aan het uitnemende doel. Spr. beval de Niwln in aller belangstelling aan en 'eide te hopen dat velen hun medewer king ook zullen verlenen aan de Kerst- lakkettènactie. Spr. besloot met de wens, dat de ten- i on Celling zal slagen. De expositie wordt gehouden op het Feestterrein van „Duinrell" en is een bezoek overwaard. Ministerraad hedenmiddag en morgen bijeen. De ministerraad is hedenmiddag om 14 uur in buitengewone zitting byeen- gekomen. De ministerraad werd byge- woonj door dr. Van Mook luit.-kolonel Abdcel Kadir Widjojo Atmodjo, recom- ba van West-Java en de ledén van de Commissie-Generaal, prof. Ir. w. Soher- merhorn en M. van Poll. Het ligt in de bedoeling morgen eveneens een buiten gewone ministerraad te houden, waarbij alleen de leden van het kabinet aan wezig zullen zijn. Grootkruis Oranje-Nassau aan dr. Van Mook uitgereikt. DOOR MINISTER-PRESIDENT BEEL. I Voor het begin van de kabineiszitting I van hedenmiddag heeft een kleine plechtigheid plaats gehad. In tegen- I woordigheid van de volledige Minister raad, de leden van de Commissie Gene raal, mevrouw Van Mook en dochtertje is door de Minister President, dr. L. Beel, de onderscheiding van het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau aan de Luitenant Gouverneur-Generaal uitgereikt. De Minister-President hield liierby een korte toespraak. Loyale Indonesische bevolking moet het ontgelden EVENALS DE CHINEZEN. Nederlands Actie-communiqué. Het Nederlands actie-communiqué van van heden meldt, dat zonder ophou den in de bevryde gebieden bedreigin gen tot moord ontvoering en brand stichting plaats vinden tegen de loyale bevolking. Dit geschiedt door ingescho ven terreurgroepen. Op Java en Suma tra werden wederom Nederlandse pa- troullleé, posten en bivaks beschoten. In de nacht var 31 Augustus zyn Chinese inwoners van Soember by Che- ribon docr eeri groep van de T.N.I. overvallen. Hun woningen werden ge plunderd en daarna in brand gestoken. 50 Chinezen worden nog vermist. Ten Noorden van TJimahi in West-Java werden Chinezen door de T.N.I. be schoten. In het gebied van Padang wor den degenen, die kleding en voedsel van de Nederlanders aannemen, als verraders gebrandmerkt en bedreigd. DE CONSULAIRE ACTIVITEIT IN DJOKJA. Naar Aneta verneemt worden de consuls-generaal Raux en Eaton (van Frankrijk en Australië) Maandag uit Djokja te Batavia terugverwacht. Het is mogelijk, dat ook? de Britse consul Lam bert nog deze week naar Djokja zal ver trekken. K.L.M—VLIEGTUIG IN DE MODDER. Geen ongelukken of schade. By de landing op het vliegveld Ke- majoran by Batavia is gisteravond dt K.L.M.-Douglas DC-4 „Edam" door de gladheid van de startbaan tot 100 M. buiten de startbaan doorgegleden. Per- sooniyke ongelukken kwamen niet voor. Bulldozers zullen het toestel gedurende de nacht uit de modder trekken. Gezagvoerder van de Edam was de heer W. C. Versteegh, zoon van de directeur der K.N.IL. Er waren 28 passagiers aan boord. De „Edam" zal morgen met een andere bemanning naar Nederland vertrekken. LANDSTORMER WtST NIET DAT ER OORLOG WAS. De bedryfsleider M. H. van Nooit uit Leiderdorp stond heden voor het By- zonder Gerechtshof te Den Haag te recht wegens dienstneming by de Landstorm Nederland. Hy was sedert 1933 lid van de N.S-B. en was via de W-A, by de Landstorm gekomen. Volgens zyn zeggen had hij nimmer aan krygsverrichtingen deelge nomen. Verdachte zeide nimmer gewe ten te hebben, dat Nederland ln oorlog was met Duitsland, doch het Hof was van oordeel, dat hem dit als voormalig wachtmeester van het Nederlandse le ger zeker bekend moet zyn geweest. De procureur-fiscaal was van mening dat gezien de feiten uit het dossier verdachte ongetwyfeld aan de krijgs verrichtingen had deelgenomen, al was er misschien ook geen schot gevallen- Hy concludeerde tot 12 jaar met af trek en ontzetting uit de kiesreohten. Uitspraak volgt op 18 Sept. PERSONEEL PIETER SCHOEN IN STAKING. Het personeel van de N.V. Verffabrie- ken Pleter Schoen en Zoon te Zaandam is hedenmorgen voor een volledige werk dag in staking gegaan uit protest tegen de uitspraak van het Haarlems Tribu naal tegen de heren P. Schoen, W. H. E. Wolff en P. D. Doves (zie pag. 2 van dit Blad). De verontwaardiging richt zich voornameiyk tegen tie onderdelen van het vonnis, volgens welke de direc teuren ontzet zijn uit de kiesrechten en niet langer leidende functies in het be drijf mogen bekleden. BRANDEN IN MIDDEN-LIMBURG. Behalve de reeds gepubliceerde bran den aan de Duitse grens, kwamen er in het bos- en heideryke Midden-Limburg de laatste dagen nog diverse andere branden voor. Op de Altweerterhelde bij Weert ontstond voor de vierde maal brand in een complex helde. Ongeveer 80 HA heide en laag struikgewas ver brandden. Het vuur sloeg over op Bel gisch gebied, waar ruim 30 byenhallen in de vlammen opgingen. Aan de over kant der Zuid-Willemsvaart bU Weert brak brand uit by het Ringselven. Hier verbrandden meer dan 70 HA heide en struikgewas. Hongaarse regering biedt ontslag aan. Hedenochtend heeft ae Hongaarse re- gering haar ontslag aan de President der Republiek aangeboden Arpad Szakaslts, voorzitter van de so cialistische party, die gezwicht is voor een storm van crltiek op te verzoe ningsgezinde houding tegenover de communisten is thans als zodanig af getreden en zal waarschynUjk naai- En geland gaan voor een rustkuur. De sé- cretaris-generaal der Socialistische Party, Antal Ban, die eveneens is af getreden, staat aan het hoofd van de groep in de party, die zich tegen ver zoening met de communisten gekeerd' heeft. Thans 52.000 stakende mijnwerkers. Dagelijks gaat 60.000 ton verloren. Het aantal stakende mynwerkers in Engeland is thans opgelopen tot meer dan 52 000 by 46 mynen. Dit betekent een verlies van zestigduizend ton steen kool per dag. De grote industrieën zyn hierdoor reeds gedwongen hun steen- koolverbruik te verminderen. Amerika staat op post! EN MET DE BLUSEMMER GEREED. Generaal George Kenney zeide giste-? ren te Tokio, dat de B. 29 bommenwer pers, welke gestationeerd zyn in Alaska, Japan, de PhilLppynen en op andere eilanden in de Pacific, Amerlka's eerste verdedigingslijn vormen. De comman dant van de „Strategie Airforce" zeide verder, dat bommenwerpers geladen met atoombommen gereed staan om het land te verdedigen „ten alle tfydexi en tegen iedereen, die besloten heeft ons aan te vallen". In verband met zyn drie weken du rende Inspectietocht langs de bases van zware bommenwerpers rond de gehele wereld, zeide Kenney, „Men verliest wel eens de contróle over de vreugdevuren welke zo in de wereld branden, het is onze taak om met de blusemmer klaar te staan". (U.P.). VOETBAL. Voorl. Ned. XI-tal (Zwaluwen) samengesteld. Voor de wedstrijd tegen de Engelse tweede divisie-club Millwall f. c. op Woensdagmiddag 10 September op het Sparta-terrein te Rotterdam is het Zwa luwen-elftal als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Sittard); achter: Schyvenaar (EDO) en Van Bun <MVV);; midden: Van Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede) en De Vroet (Feyenoord) voor: Lenstra (Heerenveen), Ryvers (NAC). Wilkes (Xerxes). Van Dyk (Ajax) en Drager (Ajax). De reserves zullen later worden aan gewezen, De wedstrijd begint om vyf uur. REPUBLIEK ZENDT BOODSCHAP TOT VEILIGHEIDSRAAD. Klachten over Nederlandse euveldaden. In een boodschap tot de Veiligheids raad verklaart de republikeinse rege ring, volgens A.F.P., dat de Nederlan ders een „oorlog van grote omvang" voorbereiden en dat op zekere plaatsen troepenconcentraties worden waargeno men. zy dringt aan op het zenden van een onderzoekcommissie door de Veilig heidsraad en geeft een lijst van een zeker aantal schendingen van de order tot staking der vyandeiykheden en „wreedheden", in de loop der laatste weken door de Nederlanders bedreven. Genoemd worden mitrailleurbeschietin gen, door de Nederlandse luchtmacht op treinen met evacué's en op de bur gerbevolking en voorts een aantal moor den en daden van geweld, bedreven door Néderlandse militairen. BEURSO VERZICHT Amsterdam 4 Sept. In de toestand op de fondsenmarkt kwam heden weinig verandering. We derom viel een vaste stemming voor Aku op, die tot 183 verbeterde. Unilever wist zich niet geheel te handhaven, maar een uitgesproken vaste tendenz heerste voor Philips, die tot 374 opliep Aande len Kabel waren 5 in reactie en Ned. Ford 10% lager. Koninkiyke werd ver handeld tussen 416% en 418 1/4. Scheep vaarten waren gevraagd, met name Rot- terdamsche Lloyd die 5 verbeterde. Voorts ook Scheepvaartunie en Kon. Boot en „Nederland". De Indische fond- hannrfHfnden A210*1 slechts rnet moeite omknnMH1' A.??erlkaan5e sharcs over* Nm H, Wallstreet. onregelmatig. d' staatsfondsen sta en prijshoudend!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3