PR0DEN1 Technisch ambtenaar der Leidse Universiteit staat terecht RECHTZAKEN Kerkelijk Leven De Vrouw VAN DICK HERIOT Leids Tribunaal Zou behulpzaam zijn geweest bij verzending van wetenschappelijke instrumenten uit Kamerlingh Onneslaboratorium. Na enkele 14-daagse zittingen, zulks in verband met de vacantie, heeft het Leids Tribunaal gisteren weer een aan vang gemaakt met zijn wekelijkse „ron de" van hoor. wederhoor en uitspraak. Niet uitgesloten moet het worden ge acht. dat binnenkort ook nog zal wor den overgegaan tot 't houden van z.g.n- korte zittingen op Vrijdag welke dan onder leiding zullen staan van de vice- president', mr. M. v.d. Kamp. Een en ander met, het oog op het aflopen van de werkzaamheden der Tribunalen op 31 December a.s Voor de zitting van gisteren waren zeven verdachten gedagvaard. Ook dit maal was er geen „groot goed" bij, of het moet dan alleen de zaak tegen J. A. Stol. technisch ambtenaar der Rijks universiteit te dezer stede, zijn geweest. Aangezien het Tribunaal echter prijs stelde om ook nog dr. J. v.d. Handel, adj .-directeur van het Kamerlingh On neslaboratorium. als getuige te horen, werd deze zaak midden in de behande ling toe over veertien dagen uitgesteld. Verdachte was o.m. ten laste gelegd het lidmaatschap van de NSB, begunstiger van de Germaanse SS, het optreden als groepsleider van de NSDAP te dezer stede, het deelnemen aan een SA-mars, terwijl hij ook behulpzaam zou zijn ge weest bij het verzenden van wetenschap pelijke instrumenten en werkbanken uit het Kam. Onneslaboratorium zulks tot een bedrag van f-50.000. Dr. Bötcher. een Duits wetenschappelijk officier, heeft hierbij de leiding gehad. Verd. die het merendeel der tenlaste leggingen bekende, maar zeide uit idea listische motieven te hebben gehandeld, ontkende, dat door zijn toedoen ook maar één schroefje uit de Leidse labora toria zou_ zijn weggehaald. Stol. die zich in die tijd in dienst der Universiteit wist, heeft alleen op verzoek van dr. Bötcher op een lijst het materiaal ge noteerd dat de Duitsers voor hun we tenschappelijk onderzoek nodig hadden. Bovendien, zo verklaarde verd.. heb ik dit nog zo onduidelijk gedaandat dr. Bötcher het niet eens lezen kon en aan mijn aantekeningen ongetwijfeld heel weinig heeft gehad. Zoals gezegd, werd de verdere behandeling van deze zaak, na enkele ondergeschikte getuigenver klaringen. uitgesteld tot over 14 dagen- J. L. Brunee uit Alphen aan den Rijn, was lid van de NSB en plaatselijk lei der van de afdeling geldzaken van het NAF te Boskoop geweest. Verder had hij dienst gedaan als hulplandwachter te Gouda en had hU van Duitse militairen goederen ten geschenke ontvangen, wel- ke afkomstig waren van een ondergedo ken agent van politie Verd. gaf al deze feiten toe. G. Groenenboom, tuinder te Leiden, had vrijwillig dienst genomen bij de Duitse weermacht, volgens verd, omdat hij te weinig verdiende Bovendien moest hij zijn vader onderhouden. Verdachte's raadsman mr. E. Wytema, die wees op de beperkte verstandelijke vermogens van G., wees er op, dat zijn cliënt eerst in 1944 op het moment, dat iedereen reeds de ineenstorting van het Duitse rijk verwachtte tot de Duitse weer macht is toegetreden. Ook is hij nim mer van de NSB lid geworden. T. P. Varkevisser uit Katwijk, had zich als verbindingsman tussen de ge meentelijke autoriteiten en de Ortskorn- mandantur wel wat teveel met de Duit sers ingelaten. Zo werd hem o.a, ten laste gelegd, dat hij paarden en voer tuigen voor de Duitsers zou hebben ge vorderd, Verdachte en ook zijn raads man mr. J. v.d Plas ontkenden dit laatste ten stelligste. V. heeft niet an ders dan boodschappen overgebracht. Zo moest hij uitsluitend aan de desbetref fende personen mededeling doen. wan neer zij voor de Duitsers moestén rij den Van vordering was absoluut geen sprake. Wel ls waar erkende verd. er spijt van te hebben gehad, dat hij de betrekking indertijd had aanvaard. Vol gens mr. v.d- Plas dient niet uit het oog te worden verloren, dat V. ook ach ter de rug der Duitsers om nog wel het een en ander voor de burgerij heeft ge daan, Bovendien heeft hij zich ook nooit bij de NSB aangesloten Ten slotte stonden deze dag nog te recht B. van Keulen uit Den Haag die o,m. als NSKK-er dienst had gedaan, maar op grond van zijn latere verdien sten als illegaal werker onmiddellijk in vrijheid werd gesteld, en G. G. v.d. Ak ker te Rijswijk, die als veearts in Duitse dienst^ was getreden. De zaak tegen J. H v.d' Hurk uit Den Haag werd in ver band met het horen van getuige Zeek aangehouden tot 16 September a.s. Uitspraak in al deze zaken over veer tien dagen. Na de Hongaarse verkiezingen ZAL DINNYES OPNIEUW REGERING VORMEN? Betrouwbare politieke bronnen, aldus U.P., deelden gisteren mede, dat de Hongaarse minister-president Lajos Dinnyes opnieuw zal worden aange zocht voor de vorming van een Hon gaarse regering .wanneer het nieuwe parlement op 16 September bijeenkomt. De communisten zouden geen aanspraak maken op het premierschap ondanks het feit dat zij bij de verkiezingen het grootst aantal stemmen behaalden. Een woordvoerder van de regering zeide, dat Dnnyes en zijn kabinet mor gen formeel hun ontslag zullen indie nen bij president Zoltan Tildy. Laatst genoemde zou hen echter verzoeken in functie te blijven tot het parlement bij eenkomt. MENING VAN KARDINAAL MINDSZENTY. De correspondent van U. P. had een onderhoud van een uur met de primaat van Hongarije, kardinaal Jozef Minds- zenty. Hij kreeg de indruk dat zijne Eminentie van gevoelen is, dat het de taak is van de Ver. Staten om Oost- Europa uit de greep van de Sovjet-Unie te verlossen. De kardinaal was de overtuiging toe gedaan dat de communisten in Honga rije hun gezag uitsluitend ontlenen aan de aanwezigheid van de Sovjet-strijd krachten in het land, waarbij hij tevens liet doorschemeren, dat hij er ten volle van overtuigd was dat de successen door de communisten behaald bij de verkie zingen niet de mening en de gevoelens van het Hongaarse volk weerspiegelden, WAARSCHUWING TEGEN HET COMMUNISME. De „National planning associations «committee on international policy" Heeft gewaarschuwd, dat Frankrijk, Bel gië en andere landen in West-Europa ,ten prooi aan het communisme zullen vallen" tenzij de Ver. Staten hen bij hun economische moeilijkheden helpen. Deze commissie, samengesteld uit 26 lei ders op het gebied van industrie, arbeid onderwijs, doet een beroep op alle Ame rikanen voor liun onvoorwaardelijke steun aan het plan-Marshall ten be hoeve van het Europese herstel. (U.P.). SKORZENY EN ZIJN HELPERS IN AMERIKAANSE UNIFORMEN! Otto Skorzeny. die Mussolini uit zijn gevangenschap ontvoerde, verklaarde als verdediger in eigen zaak in Dachau, dat hij in 1944 Hitler had ontmoet. Deze had hem opdracht gegeven in Ameri kaanse uniformen binnen de geallieerde stellingen door te dringen ter bescher ming van de Maasbruggen tijdens het Kerst-offensief in de Ardennen. Hitler had aan Skorzeny verteld, dat ,de Amerkanen dezelfde methode toe gepast hadden binnen Aken en daar mee groot, succes hadden behaald". Hij zei verder, dat zijn eenheid had be staan uit drie strijdgroepen en een com mando-groep. welke laatste gekleed als Amerikanen, de bruggen moesten ver overen voordat het 6e SS leger dezen berekte. Hij deelde echter mede, dat zijn troepen op 18 December 1944 er niet in waren geslaagd de gestelde doelen te bereiken waarop hij opdracht had ge geven zich terug te trekken. (U.P.) UITSPRAAK „WERF GUSTO'-ZAAK. De Rotterdamse Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gistermiddag uitspraak in de colla boratie-zaak „Werf Guste". De 60-jarige directeur N. W. C. van de werf Gusto te Schiedam en Slikkerveer werd veroor deeld tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en een geldboete van f 30.000 subs 6 maanden hechtenis; de 39-jarige direc teur H. J. A. M S. tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek en een geld boete van f15.000 subs 6 maanden hech tenis en de 37-jarige bedrijfsleider C. T. tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. HAAGSE RECHTBANK Wegens oplichting heeft zich voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden gehad de kok F. W. G. H. uit Leiden. De rechtbank heeft in deze zaak uit spraak gedaan, en het tenlaste gelegde niet bewezen geacht, zodat hij werd vrijgesproken. De vertegenwoordiger A. G. P. uit Leiden heeft terecht gestaan wegens verduistering in dienstbetrekking. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER „Wel" zei de Officier bij de Haagse politierechter, „als de zaak door moet gaan, eis ik tegen elk van de verdach ten een maand gevangenisstraf'. Het waren W.IB. en N.B. uit Leiden, die wegens overtreding der distributie- voorschriften terecht moesten staan, doch verstek lieten gaan. De rechter vond het echter gewenst om de verdachten zelf te laten komen, en daarom besloot hij de zaak aan te houden. Wegens het verhandelen van dis tributiebonnen had zich te verantwoor den T. P. J. R. uit Zoeterwoude. tegen wie de Officier f30 boete of 15 dagen hechtenis eiste. De politierechter ver oordeelde conform die eis. Ingezonden Mededeling tcuicteAti Flinke tube 30 et., «er groote tube *5 et. SCHEEPSBERICHTEN. Agamemnon, 30/3 van New York naar Maracalbo; Aldebaran. 30/8 van Baltimore te Amsterdam; Alge nib, Buenos Ar es- Rotterdam. 30/8 te Rio de Janeiro; Alkaid, New OrleansHolland, pass. 30/8 Key West- Alphavd, Rotterdam—Pernambuco, pass.'1/9 St Vincent (K.V.); Amstelstad. AmsterdamLoblth, 30/8 te Tacoradl; Andljk 30/8 van New York naar Phila delphia; Eemland, Amsterdtam—Buenos Aires; 30/8 te Montevideo; Van Oldenbar- nevelt, AmsterdamBatavia, pass. 31/8 Beachv Head; KeilChaven, Antwerpen Dakar'. 31/8 van de Downs; Mijdrecht, 29/8 van Galveston naar Engeland; Oranje, Amsterdam—Batavia, 2/9 te Singapore; Parkhaven, MontevideoAntwerpen naar Rotterdam, 1/9 te St. Vincent (K V.); Rid derkerk RotterdamShanghai, 31/8 te Port Said; RIJnkerk, Amsterdam—Perzische Golf. 1/9 van Antwerpen te Londen; Sweelinck, 30/8 van Rotterdam te Cal cutta; Tegelberg, Buenos AiresShanghai. 30/8 van East Londen; Katwijk, 1/9 van Einden naar Gcffle; Kongsborg, Amster damPerzische Golf, 1/9 van Suez; Kota Baroe Rotterdam—Java, pass. 31/8 om 23 uur Flnisterre; Kota Inten, Rotterdam Java passeerde 1/9 18 uur Gibraltar; Limburg. New YorkJava. 1/9 21 uur van Port Said' Marlekerk. Karachi—Rotterdam pass. 2/9 Perlm; Meerkerk, 30/8 van Rot terdam te Bombay; Noordwljk, 1/8 van 'Dublin naar Walvlschbaai: Perna, 31/8 van Liverpool naar Curagao; Samarlnda. Saba- Hamburg, 1/9 12.20 uur te Suez; Spinoza, AmsterdamPerzische Golf, pass, 1/9 Perlm; Stad Arnhem 31/8 van Rotterdam te Huelva; Volenda'm, vermoedelijk 17/9 var. Batavia naar Rotterdam; Weltevreden, vermoedelijk 1/9 van Macassar naar de Philippljnen; Aalsdljk. 29/8 van Baltimore naar New York; Blommersdljk, New York- Antwerpen. 3/9 om 14 uur te Vllsslngen verw,; Blljdendllk, 30/8 van Rotterdam te Philadelphia; Brastagl. 28/8 van New Westminster naar Durban; £dam. 29/8 van New York naar Rotterdam (vla Antwer pen); Ganymedes. 23/8 va.n Taleahuano te Punta Arenas; Westerdam Rotterdam New York, pass. 31/8 om 2.30 SclTly. KNS.M.: Orestes, 1/9 to Amsterdam; Carlbia. 2/9 te Amsterdam; June, 1/9 te Amsterdam: Vulcanus 1/9 van Rotterdam haar Tanger: Roelf, 1/9 te Bilbao: Ariadne. 31/8 te Seville; Iris 2/9 van Antwerpe-n naar Leixoes; Hercules. 31/8 van Cavalla naar istanboel; Tiberius, 1/9 te Barcelona; Orpheus. 31/8 van Valencia naar Barce lona; Stentor, 31/8 te Izmir: Deo Duce, 1/9 va.n Odense naar Gothenburg; Ornen, 1/9 te Gothenburg. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Katwijk aan Zee Chr, Geref, Kerk: 8 uur ds. P. v. d. Bijl, VOOR DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Alphen a. d. Rfjn Oud Geref Gem.: v. Mandersloostraat; 19.15 uur de heer de Redelijkheid van Ouderkerk a, d. IJssel. Boskoop Geref. Gem.: 7.30 uur ds. A. Verhage uit Kampen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Elburg (2e pred.pl.) H. G. Abma te IJsselsteln; te Naarden (vac. wijlen J P. Chr. Polder vaart) P. Brakman te Rijswijk (Z.H te Barneveld (2e pred.pl.) K. v. d. Pol to Ede; te Wlssekerke H. J. Meijer to Nie- kerk-Vliedorp; te Den Helder (vac J. A. Quak) H. N. Bierman te Bergen; to Naaldwijk (3e pred.pl.) M. H. Geertsema, voorg. Herv Gem. aldaar. Aangenomen naar Tuil (toiïz.) D. Louwerse em. pred, te Arnhem. Bedankt voor Wageningen (toez.) J. N. de Ruiter te Sneek; voor Brlelle (vac J v. Noort) R. Joh. de Boer, res. legerpredlkant to Den Bosch; voor Maartensdijk L. Vroeglndewey te Waddlnx. veen; voor IJsselmuiden (toez.) J, v. Slle_ drecht. te Hulzen (N.H.) Geref. Kerken Aangenomen naar Rot- terdam-FelJenoord H. Boswijk te Elburg. Bedankt voor Badhoevedorp Gijsb. Leene te Nleuwendljk (N.Br.); voor Naaldwijk (vac, J. A ,v. Arkel) M, Ros te Sleeuwlj'k: v«x>r Boxum H. Schut te Nocrdeloos; voor Onstwedde W. Feenstra te Hijum; voor Stadskanaal (vac. H. Zandbergen) O. Bouwman te Nljveïclal. Beroepen te Zutphen G. S. Oegema te Haulerwijk Be noemd tot hulppred. te Almelo ds. J. Ubels thans hulppred. te Nljkerk Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Drachten S. Cnossen te Blokzijl. Dr. J. Brandenburg t In Locarno (Zwitserland) waar hi| met vacantle ver toefde is ten gevolge van een bekomen Infectie in de ouderdom van 42 jaar on verwachts overleden dr J. Brandenburg, predikant bij de Ned, Herv. Gem te Velp. Dr, Brandenburg werd In 1905 geboren en was aanvankelijk werkzaam als leraar Frans te Amsterdam. In 1940 werd hij candldaat in Zuid-Holland om 1 Dec. van dat Jaar te Blgêokerke zijn ambt te aan vaarden .Vandaar vertrok fliij verleden Jaar naar Velp. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Constantln, z van M. van Duijn en N. Konotop; Gljsbert Maarten Jacob, z. van J. van Duijn en M, van,der Plas; Hermlna Christina, z. van H, Blansjaar en C. J. Verbeek; Geertrui, d. van J. J. van Haren en M Schavemaker; Aaltje, d, van J. Broersma en J. Dreef; Cornells Jacobus, z. van C. J. van Amsterdam en A. G. J. Rogge; Gerarda, d, van E. J. Gljzenlj en A. Ëlkerbout; Tonla Ada. d. van J. C, Chaudron en A. Baas; Catharlna Maria, d van J. Fakkel en H. C. Jansen; Frederlk Willem Gerard z. van A. D. Leeman en A. de Ridder; Ronald Hyaclnthus. z. van M J, Verniers en A. C. Woerde; Jacobus, z. van J. Dool en W. Eradus; Carel Wil lem. z van C. W. Harmsen en H. Trouwee; Llesbeth, d. v. C W. Harmsen en H. Trouwee Maria Neeltje, d, van C. J. v. HUten en S. Groenheijde; Johan, z. van D. Zwikker en A. Wleferink; Marlnus, z. van D. M. Haak en W Marquenle; Abraham, z. van K. M. Verkuljlen en M. H. Rietveld; Angenita Lena, d. van W Hamerllng en M. Houps; Johannes Wilhelmus Hendrlkus. z. van C G. J van Dlest en H. C. G. M. Krom; Ellas, z.'van E. Molenaar en J. Velthuvsen; Robert Abraham, z. van A. van der Laan en A van Ark, OVERLEDEN; G Kooiker, huisvr van E. J. van der Wotide, 49 Jaar; A. G. van der Zwan, vr., 59 jaar; F. T. Kling. m.. 71 Jaar. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen; HymnnsThoden van Velzen, d Batavia; da CostaWesterbeek van Eerten, d., Oudenbosch; Molkenboer Mezger, z„ Oklenzaal; Mlnderhoudten Bruggencate, d., Utrecht; Roosenburg Goudrlaan, z,, Èysden. Gehuwd: P. L Koppen en H. de Gelder de Monchy. Den'Haag; C .Ingwersen en H. M. EvenbllJ. A'dam; G. E. H. Tuteln Nol- thenius en F Barendsen-Kamphuis, Twel- lo; W. E. J. 'de Beijer en L. B. M. L. van der Kwll, Leldsohendam. Overleden: P. Dijs, m., 54 Jaar, Lunte- ren; A. van d.e Stadt ,m.. 61 jaar, Rotter dam; C, A P. Struyk m., 76 Jaar, Rotter dam; H, Geervliet, m.. 79 jaar, RiJsbord. BENOEMING HOGE RAAD. Bij K. B. is benoemd tot advocaat- generaal bij de Hoge Raad der Neder landen prof. mr, G, E, Langemeijer, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, tevens advo caat-fiscaal by de Byzondere Raad van Cassatie en buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. DIRECTEUR-GENERAAL VAN POLITIE. Bij K. B. is met ingang van I Sep tember j.l de advocaat-généraal bij de Hoge Raad der Nederlanden, jhr. mr. dr. L. H, K, C- van Asch van Wyck, ty- delijk belast met de leiding van de af deling politie van het ^Ministerie van Justitie, onder toekenning van de titel van directeur-generaal van politie by genoemd ministerie. Dr. Hondius strijkt de vlag van het internationale vacantieoord „De Licht boei" te Noordwyk. dat na een succesrijk seizoen werd gesloten (Foto Anefo-Sagers) HOLLANDSE MIJ. VAN LANDBOUW. Eeuwfeesttentoonstelling. Minister Mansholt heeft gisteren te Den Haag de grote tentoonstelling ge opend ter gelegenheid van het eeuw feest der Holl. Maatschappij van Landbouw. Z. Exc. wees daarby op de moeiiykheden in de voedselvoorziening, welke z.i. nog jaren zullen aanhouden. Slechts nationale zowel als interna tionale samenwerking zal daarin een oplossing kunnen brengen. De mecha nisatie en industrialisatie kunnen een grote rol spelen; maar men hoede zich voor overijling en breke niet lichtvaar dig met de goede oude tradities. De mi nister prees de energie, waarmee de Ned. landbouwstand de zaken na de oorlog had aangepakt. De stadsbevol king moge meer begrip hebben voor de moeilijkheden van het platte land. Een tentoonstelling als deze, die qualitatief en quantitatief werkelyk groots ge noemd mag worden, aldus Z, Exc., kan veel tot dit begrip bydragen. Ingezonden Mededeling Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tyd een Rruschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zyn stimulerende Invloed op de bloedzui verende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pyn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 8) Je hebt wetteiyk geen been om op te staan, weet je -zei Geoffrey lang zaam. terwijl hy zyn prachtige kleer makers-schouders ophaalde, en met iets meer klem sprak alsof hy een besluit genomen had. ik zal doen wat je zegt, maarglimlachte hy. me vrouw Dick Heriot is. zoals ik je altyd heb gezegd, geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken en ik denk niet. dat ze te vinden zal zyn voor een ver laging van haar toelage, hoe gering ook. Hy blies nog een kringetje rook en voegde er met nadruk aan toe: Ze heeft tot de laatste halve cent vastgehouden, dat we^t je, voordat ze er in toestemde dat testament te ver scheuren. Ja, dat weet ik maar al goed, stemde Alan bitter toe. Maar mis schien is ze zakenvrouw genoeg om in te zien, dat het waanzin is om de kip. die de gouden eieren legt, dood te ma ken. Die toelage moet verminderd wor den het kan eenvoudig niet anders. Geoffen mevrouw Dick Heriot zal hiervan overtuigd moeten worden. Ze heeft u aldoor 1000 pond per jaar ge had. vry van belasting, hetgeen betekent dat 'het 2000 pond voor my is. en ik kan er eenvoudig niet mee door gaan. Je kunt haar verzekeren, dat het nietmyn gewoonte is overeenkomsten niet na te komen, en dat ik, wanneer de toestand zich verbetert de bezuiniging In zal trekken. Hy staarde uit het raam en hy zag niet de flits van vermaak die even ov&r Geoffrey's gezicht gleed. Deze was ech ter onmiddellyk weer verdwenen en Alan ging. langzaam, voort: Ik wens nu vaak, dat ik deze zaak dadelyk had uitgevochten. Zelfs al had ik verloren. Zoals het nu is is het als of ik onder een juk loop waaronder ik niet meer vandaan kan komen, en er zyn ogenblikken, dat ik me afvraag of ik niet myn hele leven vernield heb., en ook Kay's leven., alles ter wille van Trant. Maar beste kerel. Het klink melodramatisch hè. grin nikte Alan. kort. Maar het is waar. Het voortdurende werk en die eeuwige zorg maken me kort aangebonden en uit myn humeur. Ik zie Kay weinig, en als ik haar zie, ben ik altyd brommerig en vertel ik haar, dat ze iets wat ze graag wil hebben, niet kan krijgen Ze is nog maar een kind. en ze wil alleen maar een beetje meer plezier., en na- tuurlyk begrijpt ze er niets van. Geoffrey Neame's ogen vernauwden zich: Je hebt liet haar nooit verteld hè. of aan Emily Neen, zei Alan kortaf, ik was zo misselijk over de hele geschiedenis, dat ik het allemaal voor me heb ge houden en het is nu te laat.. Enfin.. Hy haaide zijn schouders op en stond op. Ik moet je nu even aan je lot overlaten, Geoff. Hollings van Manor Farm heeft moeiiykheden met het Landbouw Comité en ik heb hem be loofd dat ik zou komen kijken om te zien. wat ik kan doen om de zaken in orde te brengen voor hem. Geoffrey knikte vriendelijk Natuuriyk kerel ik zal intussen de berekeningen eens doorlopen om te zien, of er hoop is iets gedaan te kry gen by de belasting-instanties, en daarna zal lk Kay misschien eens even op gaan zoeken. Ga jy rustig je gang. Nadat hy de belastingpapieren zorg vuldig had uitgespreid op de schrijfta- fel, ging Geoffrey Neame naar het raam en keek Alan na, die de opryiaan af liep. Hy floot zachtjes in zichzelf en er was weer die flikkering van vermaak in zijn ogen. toen hy zich van het raam afwendde en ging zitten om de dichte rijen cyfers te bekyken Arme, goede Alan! Begon hy dus wanhopig te worden? Geoffrey's witte tanden werden zichtbaar by de glim lach die over zyn gezicht gleed. Hy zelf was ook aardig wanhopig geweest, enige jaren geleden maar hy had een spelersnatuur, Hy had zyn kans ge waagd, telkens weer. en zyn geluk had stand gehouden. Hy kon nu haast met gelatenheid denken aan de benauwde positie, waarin hy gezeten had, toen hy besloot naar Port Said te vliegen om de vrouw te ontmoeten die Dick Heriot ge trouwd had. Hy had meer dan 1000 pond opge nomen geld dat. niet van hem was, niet eens van zyn firma, maar van cliënten, voor speculaties, die geen succes hadden gehad. En hy had niet de minste kans gezien het geld terug te betalen. Hy had voortgeleefd van dag tot dag met de vage hoop, dat er wel een wonder zou gebeuren, dat hem er uit zou helpen. En toen had hy dat testament van Dick Heriot gezien enhet wonder was geschied. hy zou het testament verifiëren: hy zou de eeuwige dankbaarheid van het Jonge vrouwtje verdienen door de erfenis *roor haar zeker te stellen, tegenover Dicks vyandlge familie.... haar dankbaarheid en... haar vertrou wen. En daarna zou het een klein kunstje zijn haar zaken in handen te krygen en het aan Dick's kapitaal over te laten hem uit de brand te helpen. Misschien kon hy haar zelfs wel de waarheid vertellen en het verder op haar dankbaarheid en zyn charme aan laten komen om de rest in orde te maken. Hy had Alan Heriot nooit graag mo gen lijden. De onoprechte inslag van zyn karakter maakte, dat hy Alan's 37). De arme man stond handen wringend en tandenknarsend naar de resten van zyn vliegmachine te kyken. Hy schreeuwde tegen het snel verdwij nende toestel van Oehoe en toen hy moe was, bekeek hy de motor, die Oe hoe had achter gelaten. „Luchtpiraten!" mompelde hy. „Wat een toestel! Die keréls hebben met mo lenwieken gevlogen! De schurken! De dilettanten! De amateurs! Maar ik zal ze! Er is nog een wet die diefstal ver biedt, als ik me niet vergis! O, zol" En hy snelde naar de dichtstbyzynde publieke telefooncel en belde de poli tie op, Maar omdat die telefooncel een kwartier lopen weg was en omdat de politieagent, die het gesprek aannam niet zo gauw begreep wat er aan de hand was, duurde, het een tijdje voor dat de luchtpolitie was ingeschakeld. Doch die kwam onmiddellyk in actie. Drie toesteilen stc-gen op om de achter volging van Oehoe en Panda in te zet ten. onbuigzame eeriykheid niet kon uit staan, en dat hy hem hoonde, als deze zyn eeriykheid als vanzelfsprekend aannam. Het zou amusant zyn, het Alan Trant afhandig te maken en 't veilig in handen van het meisje, dat Dick trouwde, over te laten gaan Voor al omdat hy min of meer verliefd was op het meisje in kwestie. Toen ze Engeland naderden, had fyij er werkelyk over nagedacht met Anne te trouwen. Ze was erg aantrekkelyk, en het zou ten slotte een zeer eenvou dige manier zyn om uit zijn moeiiyk heden te komen en tegebjkertyd een zekere mate van welstand te bereiken. En toen had ze al zyn mooie plannen opeens vernietigd door het testament te verscheuren. Hy kon zich zij het met een tikje minachting nu het el lendige gevoel van machteloosheid her inneren, dat over hem gekomen was, toen hy die enveloppe had geopend en de snippers papier er uit gevallen wa ren. Hij was nog nooit zo dicht by een paniekstemming geweest als toen. Maar juist door deze paniekstemming waren zyn hersens gaan werken met tot resul taat een nog veel beter plan dan het vorige. Hy stak een cigarette aan en leunde behaaglijk achterover in Alan's stoel Hoe gemakkelijk was het geweest, dacht hy, half-medeiydend, terwyl de details van Alan's moeilijkheden voor hem uit gespreid lagen, om Alan te misleiden, diens liefde voor Trant uitspelend. Alan zou ieder bedrag betaald hebben om Trant veilig te stellen. En daar me vrouw Dick Heriot dwaas genoeg was het niet te willen hebben, was er Geof frey Neame. die het erg goed kon ge bruikenGeoffrey glimlachte weer, terwijl hij daclit aan de overeenkomst, waaronder hy Anne's handtekening had vervalst, aan de kwitanties, ieder kwartaal, waarop hy diezelfde hand tekening zette, en aan de plezierige be dragen, die op zyn bankrekening kwa men. en waarvan Alan dacht, dat die voor mevrouw Dick Heriot bestemd waren, Zyn glimlach verdween en hy begon zakelyk de papieren, die voor hem lagen, door t. kyken. Als de zaken er inderdaad zo slecht voorstonden, als Alan het liet voorkomen, zou hy mis schien die aangename toelage een wei nig moeten verlagen. Maar eerst zou hy eens nagaan, of het niet op een andere manier gevonden kon worden. (Wordt vervolgd) De voorzatter van de jubilerende or ganisatie, de heer F. den Hartog, deel de in zyn rede o.a. mede, dat thans 12500 land- en tuinbouwers in demaat- schappy zyn verenigd. Naast H.M. de Koningin heeft H.K.H, Prinses Juliana het beschermvrouwschap der organisa tie aanvaard (applaus). De commissarissen der Koningin van Zuid- en Noord-Holland, de burgemees ter van Den Haag, Kamer-, Staten- en Raadsleden en vele landbouwautoritei- ten namen vervolgens deel aan de offi ciële rondgang. De expositie is, geiyk de minister van Landbouw in zyn openingsrede zeide, inderdaad groots. Niet alleen zijn de bodempiJoducten en het vee in al hun weelde byeengebracht, maar ook heeft men door foto's, dierama's, werktuigen en bijproducten een volledig beeld op gehangen van het wetenschappelyk werk, de veredeling, controle, de ver werking, kortom van de betekenis van land- en tuinbouw voor het gehele volksbestaan. De ene stand is al in drukwekkender dan de ander: bloemen en fruit, tuinbouw, akkerbouw, vee teelt, alles strydt om de voorrang in het trekken van de aandacht, terwyl buiten de enorme Houtrusthallen de meest uiteenlopende en moderne ma chines zyn geëxposeerd. Verschillende wedstrijden en concour sen zullen de tentoonstelling, die deze en volgende week op werkdagen ge opend is, opluisteren. De indivlduële keuringen van stam boekvee op deze Jubileumtentoonstelling brachten o.m. de volgende vermeldin gen: afdeling wartblaar zeeslag, klas se 1, stieren geboren voor 1 Oct 1944: Germaan (2590 s), W. C. Visser, Aar- landerveen; Sambo (28428) C. v. Haas- tert, Zoeterwoude. Klasse 2: stieren geb. tussen 30 Sept. 1944 en 1 Oct. 1945. Concurrent (3388 s), M, van Zwieten, Alphen. Klasse 3 (A)koeien van 5 jaar en ouder, afgekalfd tot 15 Maart 1947: Wenda (9565 s) W. van Santen, Was senaar. Klasse 3 (b)koeien van 5 jaar en ouder, afgekalf na 15 Maart 1945: Cato (13638 k s) W. van Santen, Wassenaar; Nortje 2 (98128) wed. G. van Dorp, Was senaar. Klasse 4 en 5: koeien van 4 en 3 jaar: Leentje 17 (13947 s) M. v. Zwie ten, Alphen; Bea (15063 s) H. F. J. Mooren, Leiinuiden. Klasse 8: melkvaarzen: Molly 27 (16724 s) W. van Santen. Wassenaar; Pieternel 3 (16727) en Mopje s (16723 s) beide zelfde eigenaar. Klasse 9: productieklasseEmma 4 (6871 k s) A. C. Paardekooper, Zoeter woude. MONUMENT VOOR ONBEKENDE VERZETSTRIJDER TE UTRECHT. De landelyke propaganda-commissie van de GOIWN (Gemeenschap oud-il legale werkers Nederland) zal in de ko mende maanden in vele provincies van ons land prcpaganda-avonden beleggen, waar bekende verzetstryders het woord zullen voeren. Het is gelukt voor deze avonden het vertoningsrecht te verkrijgen van het door Frank Capra in opdracht van het Amerikaanse ministerie van oorlog in 1942/43 vervaardigde film „Waarom wij vechten" Er zal een fonds worden ge vormd voor de oprichting van een mo nument voor de onbekende verzetstry- der. Dit monument zal de stryd symbo liseren tegen elke vorm van dictatuur, de strijd voor Oranje, vrijheid en recht. Het ligt in de bedoeling dit monument te plaatsen in Utrecht, het middelpunt van Nederland. VUURZEE AAN GRENS TEGENGEHOUDEN. De brandweercorpsen uit Venlo, Te- gelen en Belfeld zyn er in geslaagd om de woedende vuurzee, die voortgestuwd door de oostenwind, uit de brandende bossen op Duits gebied, op Nederlands gebied aangolfde, een halt toe te roe pen, ofschoon enkele dicht by de grens staande huizen en landgoederen tot op enkele meters door het vuur genaderd waren. Op Duits gebied is ongeveer 500 morgen meerendeels prachtige kruis- dennen, ter waarde van honderd dui zenden guldens, vernield. In de bossen van Bracht op Duits gebied voeren ver schillende Duitse brandweren nog steeds een verwoede strijd. Door het aanleggen van een zeer grote en kun dig uitgevoerde tegenbrand kon men aan Nederlandse zyde grote schade voorkomen. Thans is alle gevaar ge weken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2