,De Lichtboei" te Noordwijk weer gesloten Met de officiële prijzen kom ik er niet9 Mevrouwke Maar Spaak geeft de Belgische huismoeders les Officiële publicatie Kèrkelijk Leven OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. RIJNSBURGERSINGEL. Afscheidsavond. Het vorig jaar deed het hoofd van de opleidingsschool voor Ulo aan de Rijnsburgersingel. de heer D. Janssen, bfj de oudercommissie het voorstel om in het vervolg de kinderen der hoogste klas, die de school verlaten, een af- scheidsayond aan te bieden. De ouder- comm. ging hiermede accoord en zo was een dezer dagen een 28-tal meisjes en jongens met ouders en voltallig onder wijzend personeel, in het gymnastiek lokaal dezer school bijeen om nog eens een laatste maal en nu op een andere wyze, de avond door te brengen. Na een harfefijk woord van welkom van de heer Janssen verzamelden de kinderen zich op het geïmproviseerd podium en werd een begin gemaakt met een lang doch vlot verlopend program ma. Onder leiding van hun meester, de heer Meyer werden tal van mooie zang nummers uitgevoerd. Ook debutanten verschenen ten tonele en declameerden vaak heel verdiensteiyk. Nadat een tractatie was uitgedeeld^ voerden enige jongens een toneelstukje op. Een der oudste leerlingen gaf hierna een opstel over de 3 daagse vacantle in Nunspeet. Na een korte pauze, volgde nu het meer officiële gedeelte van de avond De oudste leerling overhandigde met woorden van dank voor het genoten onderwys een mooi boekwerk aan de heer Meijer. e Hierna ontvingen de kinderen namens de oudercomm, een mooi boek Hierna betrad de heer Waasdorp, voorz. der oudercomm. het podium om de heer Meijer toe te spreken. „Nu gy", aldus spieker, „deze school gaat verla ten om Uw ambt als schoolhoofd in Zwyndrecht te aanvaarden, heeft de oudercomm. gemeend U als biyk van waardering en voor het vele goede wat ge voor deze school hebt gedaan, een geschenk te te moeten aanbieden, Spr. overhandigde de heer Meyer een prach tige ets. De heer Meijer releveerde hierna nog eens de tijd, dat hy aan deze school Is werkzaam geweest. Ten slotte heeft de heer Janssen de kinderen, die de school hebben verlaten nog toegesproken. Nadat de rapporten waren uitgereikt, namen de kinderen en ouders voor het laatst afscheid van het onderwijzend personeel. 40-JARIG ZAKENJUBILEUM. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het aannemersbedrijf van de lieer H Korswagen Zn., vond gister ochtend op het kantoor der directie aan de Oude Sin gel een huldiging door het personeel plaats, waarbij het woord ls gevoerd door de meesterknecht de heer N, Korswagen, die zelf ook 40 jaar aan het bedryf verbonden is. Namens het personeel werd een fraai glas in lood raam aangeboden, waarop een voorstel ling is aangebracht van het ëfesrte ont werp, dat de firma uitvoerde, en het Leidse stadhuis, waarvan indertyd de heer Korswagen-.ook aannemer was Met een enkel woord heeft de heer H. Korswagen Nzn. voor dit,geschenk be dankt, waarbij hy het zeide op prys te stellen, dat cnder het personeel zulk een voortreffelijke geest wordt gevonden. In de middaguren vond in „Het Gul den Vlies', waar een schat van bloe men was aangedragen, een zeer druk bezochte receptie plaats. Naast vele aannemers, architecten en leveranciers kwamen hier om. hun gelukwensen aanbieden de burgemeester, jhr. mr. F. II van Kinschot, wethouder A. J. Jon- geleen, de directeur en libt bestuur van ce Ambachtsschool, de heer Jac. Wil brink, oud-wethouder, de heren B. J. Huurman Jr. er. .Olivier namens de afd. I<eiden van de N. A. P. B„ de heer A. M. de Blauw, oud-directeur van Gemeente werken en voorts enkele ambtenaren van de dienst van gemeentewerken en vele anderen. In verband met dit jubileum zal de directie a.s. Zaterdag aan het personeel een feestavond aanbieden. BRUTALE INBRAAK. Op klaarlichte d&g terwyl de dochter des huizes op de zolderverdieping ver toefde, is ingebroken by de familie L- aan de Witte Singel. De inbrekers zijn binnengedrongen door een hor onder een raam geiykvloers te venvyderen en hebben hun onderzoek ook uitgebreid tot de eerste verdieping. Vermist worden o.m. een aantal stuks tafelzilver, siera den. kledingstukken e.d. De politie stelt een onderzoek in, BRAND IN DE VAN 't HOFFSTRAAT Tijdens afwezigheid van de bewoners, de familie P. brak Zondagochtend brand uit op de zolderverdieping van het per ceel Van 't Hoffstraat 39a De vlam men welke aan de achterzyde van het pand hoog boven het pand oplaaiden, deden in het begin het ergste vrezen. Omwonenden, de heren H. van Os en Koevoet wisten zich door inklimming toegang tot de woning te verschaffen en tastten het vuur met een slang op de waterleiding energiek aan De inmid dels gearriveerde brandweer nam al spoedig h^t blussingswerk over en wist uitbreiding' te voorkomen Een gedgelte van de zolder en het dak brandde af. De oorzaak is gelegen ln het feit. dat mevr. P. na het strijken vergeten had het snoer uit het stopcontact fee trekken. BONKAARTEN HALEN. Morgen zyn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnum- mer heeft tussen de 48,000 en 51.000. Medenemen alle stamkaarten en de titelstroken van de bonkaart 709. waar aan zich de inwisselingsbon bevindt. DRIE JUBILARISSEN BIJ GEMEENTEWERKEN. Een hartelijke huldiging. Vandaag werden op het bureau van Gemeentewerken drie jubilea van ad ministratieve ambtenaren gevierd, nl. van de heren G. J. van Leeuwen, boek houder, A. Bernard en A. van Grieken, administratieve ambtenaren. Het jubi leum van de heer v. Leeuwen had reeds zes jaar geleden kunnen worden her dacht. n.l. op 17 Juli 1941 doch om be- grypeiyke redenen stelde de heer v. Leeuwen er geen prys op bejubeld te worden. Een zo voltallig mogeiyk personeel van Gemeentewerken, met directeur en ad junct-directeur aan het hoofd en de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen en de oud-direc teur van Gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw, waren aanwezig, toen de jubilarissen met familieleden binnen kwamen. Eerste spreker was de directeur, ir. D. Boogerd. die er op wees dat de jubila rissen een kwart eeuw in dienst van de gemeente hebben doorgebracht- Een te rugblik daarop zql veel liefs en leed te zien geven, doch spr. hoopte, dat allen met voldoening op het werk. dat is ge presteerd, zullen kunnen terugzien. Spr. richtte zich hierna speciaal tót de heer v. Leeuwen, die de belangrijke afdeling vay financiën en personeel in beheer heeft. Spr. roemde de uitstekende sa menwerking van de afd. boekhouding met de technische dienst en sprak de wens uit. dat de heer v, Leeuwen nog vele laren zijn krachten in dienST der gemeente zou mogen geven. Spr. bood hem als stoffelyk aandenken een serre ameublement aan. De heer Bernard schetste spr. als een der belangrijke medewerkers in de boek houding. vooral by het opstellen van de maandoverzichten van de verrichte werken, terwyi hy zich bovendien zeer verdiensteiyk maakt voor de opleiding in de boekhouding. Spr bood hem een leeslamp en enige afeveringen van v. Dale's Woorden boek aan. benevens de gebruikelijke gra tificatie Zich hierna wendend tot de heer v. Grieken, wees spr. er op, dat talloze re keningen reeds door zijn handen zyn gegaan De directeur verheugde er zich qver. dat hij weer geheel hersteld was van zijn ziekte en als het ware met meer activiteit- dan voorheen tot zijn werk zaamheden is teruggekeerd. Hem bood spr. een electrische kloken een rook- standaard aan. benevens de gratificatie Namens het gemeen t-ebestuur bood wethouder Jongeleen allen de beste ge lukwensen aan en wees er ten slotte neg cp, dat de afd. boekhouding evenals de technische dienst van Gemeentewerken in de naaste toekomst een zeer belang- ryke taak zal hebben te vervullen, zodat de onderlinge samenwerking ten zeerste op prys wordt gesteld. Namens de afd. boekhouding sprak vervolgens de heer A. Valfcemburgh de beste wensen aan het-"adres van de ju bilarissen uit, hy dankte speciaal de heer van Leeuwen voqr de zeer prettige en humane wyze, waarop hij steeds als chef van de afd. is opgetreden en hoopte op nog langdurige samenwerking. De heer Labee braoht vervolgens op rijm zijn wensen nïiar voren en schetste daarby de jubilarissen Ln treffende woorden. Dan sprak de heer H. J. Barendse namens de afdelingschefs en wees spe ciaal op de verbondenheid met de heer v. Leeuwen met- wie vooral in de laatste oorlogsjaren de belangen van de dienst cr van de gemeente in nauwe samen werking waren besproken. Spr. ver heugde zich er over te kunnen zeggen, dat de heer v. Leeuwen op het Stadhuis alleen maar vrienden heeft en hy hoopte dat dit op dezelfde wijze zou kunnen doorgaan. Ten slotte sprak nog de heer M. H. Noteboom namens de werklieden, wier belangen bij de heer v. Leeuwen .steeds :n gcede handen waren, waarna de heer Joh. Jonker, oud-chef van de Plantsoen dienst en de heer J. W, Schneider, boek houder aan het Slachthuis, sprekend namens de afd. Leiden Van de Ver. van Comptabele ambtenaren, de verdiensten van de heer v. Leeuwen naar voren brachten. Nadat allen vervolgens de jubilaris sen hadden gelukgewenst en een ver versing was gebruikt, volgde een dank woord van de jubilarissen. VISWEDSTRIJD IN DE VLIET. Zaterdag werd door de voetbalclub „Edelachtbaar Boys" een hengelwed strijd georganiseerd voor het personeel der fabriek. Er werd gevist in de Vliet bij Allemansgeest. Na afloop van de wedstrijd werdendoor de heer Bergers de volgende pry zen uitgereikt: lste'prys zilveren medaille H. Herm- sen; 2de prys J. Fuchs; 3de prys J. v. d. Stroom- 4de prijs J. van Rooyen: 5de prys J. Kijker; 6de pry's A. Carels; 7de prijs A .Lancel; 8ste prys Trouwee; 9de prys B. Mydam; 10de prijs W. Gieling; '11de prys D. Goozen; 12e prijs Th. Scha- reman; 13de prijs Baks: 14de prys P Pynaken; 15de prys Dillen; 16de prys B. Jordens; 17de prys J A. Schate- man; 18de prys J. Schouten. KAPPERS UIT VAREN EN RIJDEN. Zondag j.l, heeft de afd Leiden van de Ned. Kath. Bond van Kappersper- soneel ,;Sint Cosmos" een zeer geslaagd uitstapje gemaakt naar Schiphol, de ha vens en grachten van Amsterdam en de KRO-studio te Hilversum. De terugreis Prachtig seizoen van intern. Jeugdsamenwerking (Van onze correspondent „We hebben U.N.O.-tje gespeeld", vertelde spreker, „toen by de discussie het probleem der, Duitse jeugd naar voren kwam. En we zyn in dit interna tionale gezeLschap tot overeenstemming gekomen!" Vertegenwoordigers uit verschillende landen kregen daarna het woord en allen zongen unaniem ln 't Frans, 't Duits. Vlaams en Nederlands de lof van „de Hollandse gastvryheid en verdraag zaamheid in het algemeen en van „de oarel dei- Noordzeekust, Noordwyk" in 't bijzonder. Dr J. J. E. Hondius, voorzitter der vereniging voor internationaal jeugd- verkeer, hield de slotrede, waarin hij een overzicht gaf over de exploitatie van -,De Lichtboei" ln dit seizoen. Niet minder dan 736 gasten uit 9 verschil lende landen, bleken dit zo byzqndere internationale jeugdvacantlehuis be volkt te hebben. Voorts bracht spreker dank uit aan de heer en mevr. Klein, de eigenaar van 't huis. welke zo voor treffelijk in materiële zin, voor de gasten gezorgd hadden. Spreker besloot zyn boeiende rede met eèn citaat uit de redevoering van H.M. de Koningin, gehouden op 3 Mei 1947 op de „Woeste Hoeve" ter herden king der gevallenen, een citaat, wat speciaal betrekking had op de jongeren ujt het Nederlandse Volk. Met 't stry ken van de vlag. werd de officiële slui ting van de lichtboei, gesymboliseerd. Een zonnige natuur, zonnige gezich ten. hartelyke toespraken, in vier ver schillende talen, kortom een ideale sfeer in een groot internationaal huls gezin dat ,De Lichtboei" heet, op een der schoonste punten varl Noordwijk ligi en Zondag officieel voor dit sei zoen gesloten werd. Deze sluitingsbyeenkomst was een sfeervolle finale van een experiment, dat financieel een vraagstuk was. doch in alle opzichten, een daverend succes werd. Niet in de laatste plaats, ls dit te danken aan het buitengewoon organisa tievermogen van de vereniging voor internationaal Jeugdverkeer en wel spe ciaal van de actieve directeur van het Centraal Bureau, de heer H. W. Pirang. De afscheidsbyeenkomst werd geopend door de heer dr. J. P Doedens, voorzit ter van de kampraad, die verschillende prominente «figuren uit 't Jeugdwerk welkom heette o.a. dr. J. J. E. Hon dius. voorzitter van de vereniging, mej. dr. A M. Portengen, jresidente van de vereniging voor interna tionale school reizen. de heer R Feenstra en vele andere bekenden op dit gebied. Spreker memoreerde de hoogte punten uit dit -seizoen te Noordwyk. werd via Utrecht gemaakt, Er heerste gadurende de gehele tocht een voortref- feiyke stemming. JUBILEUM A. J. STARK. Zaterdag herdacht de heer A.. J Stark, bedryfschef van de centrale der Elec- triciteitsfabriek het feit, dat hy voor 40 jaar zyn intrede deed bij de Sted. Lichtfabrieken. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Stark Zaterdagechtend in de gezellige cantine der Lichtfabrieken gehuldigd. Na een woord van welkom van de voorzitter der jubileumcommis sie, de heer Snel, werd de jubilaris aller eerst gehuldigd door de directeur, ir. Y. Ykema. Spr. las enkele citaten voor uit het jaarboek van 1907, waaruit wel bleek hoe primitief er toen nog gewerkt werd. U hebt de hele opböuw meegemaakt, al-1 dus de heer Ykema, en ons past dan I ook een woord van oprechte, dank vcor al het werk wat U hier verricht heeft. 1 Deze woorden gingen vergezeld van een; enveloppe met inhoud. j De tweede spreker was de heer Snel, die wees op de bijzondere karakter- eigenschappen van de jubilaris en een gedichtje voorlas, waarin vooral de j vreugde in de arbeid van de heer Stark naar voren kwam. Spr. besloot met het aanbieden van een aquarel, voorstellend I een waterlandschap en een bouquet bloemen vcor "mevr. Stark. Ook de adj. directeur, dr. P. G. F T. Fehmers, voerde liet wcord en wees op de eigenschap der jubilaris, die de kunst- verstond kwesties te omzeilen en toch zyn doel te bereiken. De tfj sprekers werd gesloten door de hooffnnacliinist, de heer H. F. Barg, waarna de jubilaris zelf- een kort dankwoord sprak in de eerste plaats voor de medewerking, die hij steeds, van het gehele personeel had mogen ondervinden en bovendien voor de gelukwensen en cadeaux, welke deze dag voor hem tot een onvergeteiyke hadden gemaakt. V.T.L.-VOLKSTJJINDERS TONEN HUN PRODUCTEN Het eerste lustrum van de volkstuin vereniging V.TL, (Ver. Touwfabrieken Leiderdorp was voor dg. leden een wel kt'ine gelegenheid om hun producten, welke met zoveel zorg zyn gekweekt, eens te tonen. Daartoe was Zaterdag middag in de ruime cantine der fabriek een tentoonstelling ingericht van bloe men en groenten, welke in haar grote, heeriyke verscheidenheid een lust voor het oog bood Niet minder dan 40 inzen dingen, gecompleteerd met een fraaie stand vlinders van de heer v. d. Broek, gaven hier een overzicht van de ryk- dom van eigen bodem en de bijzondere toewijding, waarmede deze amateur tuinders op hun tuinen steeds bezig zyn geweest. Nadat de voorzitter van de tentoon stellingscommissie. de heer P. J. G. Polhuis, allereerst had gewezen op de vele moeilijkheden, welke met het or ganiseren van deze expositie moesten worden overwonnen en waaraan vooral de grote droogte niet voeemd is ge weest. sprak de voorzitter van de volks tuinvereniging. de heer J. Ent, een woord van hartelijke dank aan het adres van de directie voor haar grote medewerking steeds op dit terrein ge toond Woorden van welkom richtte spr. vervolgens tot de burgemeester van Leiderdorp, de heer Van Diepenlngen. en tot- de afgevaardigden van enkele zusterverenigingen. De technisch adviseur, de heer A. J, Vcrkleij, stelde hierna de sociale en culturele betekenis van een volkstuin in het licht, waarby hy tevens gelegenheid vond om te wyzen op de ontspanning, welke een dergelijke tuin biedt. Daar naast kweekt een volkstuin in niet ge ringe mate da lic-fde tot de natuur aan. Waarderende woorden had spr. vooral ook voor de wyze, waarop de V.TL.-ers hun tuin onderhouden cn het gemeen schapsgevoel. dat zy ln de oorlogsjaren aan de dag hebben gelegd. De directeur, de heer J van Deventer, wees nog eens nadrukkelyk op het saamhorigheidsgevoel, dat onder het personeel wordt gevonden en waartoe ook deze vereniging reeds zoveel heeft bijgedragen. Burgemeester Van Diepe nlngen. 'die veel waardering voor het tentoongestelde had* achtte het van zeer veel belang, dat de directie steeds blijk heeft gegeven een open oog te hebben, daar waar het de personeels belangen betrof. Ten slotte voerde nog de voorzitter van de Leidse Bond van volkstuinvere nigingen de heer Zonneveld, het woord. Namens deze bond bood spr. een wissel plaquette aan, welke drie maal achter een of 5 maal in totaal moet worden gewonnen. De jury, welke inmiddels met haar werk was" gereed gekomen, kende hierop de prijzen toe. In de afd. groenten ont vingen een eerste prijs de heren J. Th. Hensing, W. Honders, P. Kerkvliet en L Karregat; afd. bloemen de heren P. J.' G. Polhuis en J. H. Kerkvliet, en in de afd. groenten en bloeiden de heer J. M Tervooren. die ook'de wisselplaQuet- te ontving. BLOEMISTENWINKELIERS EN -STRAATKOOPLIEDEN BIJEEN. De Leidse Bloemistenwinkeliers en -Straatkooplieden^erenigingen hielden 'n gecombineerde vergadering ter bespre king der gemeenschappeiyke belangen. Na opening der vergadering door de heer Riemens zette de heer Rlel het doel dezer bijeenkomst uiteen, nl. om tot een beter begrip van elkanders belangen te geraken. Spreker gaf ae raad om niet tegenover maar naast elkaar te gaan staan ln het belang van het mooie, vak. Spreker illustreerde dit mef enige voor beelden. Verder zette spreker het stand punt uiteen omtrent omzetbelasting in de 2% verhoging op de veiling. Daarna verkreeg de heer Heins het woord, die een uiteenzetting gaf van het standpunt der venters omtrent, omzetbelasting en de 2% verhoging. Spreker schetste de moel- ïykheden van de venter om de omzet belasting in zyn prys te calculeren, om dat hij te veel van het weer afhanke lijk is en dikwyis zijn waar voor «minder dan de kostprijs moet verkopen. De heer Riel antwoordde, dat dezelfde bezwaren ook gelden vpor de winkelier, met dien verstande, dat deze producten door hem geheel afgeschreven moeten worden. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vrager te stellen, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Nadat de vragenstellers waren beantwoord, sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering met ae wens, dat deze goede vruchten moge afwerpen en tot nog betere samenwerking zal lelden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN; Willem, z. van J Blansjaar en N. H. Mulder; Christina, d. van A. SJardlJn en M. H Willing; Klaas Wlbe. z. van W. Nauta' en A. Nauta; Allda. d. van P. J. Bakker en A Fiiemonf Bartiholomeus Theodoras Gevardu6, z. van B. T G. Slngellng en A. H. Slegtenh'orst; Jacobus Marlnus. z. van C. Slootweg en L. van Damme; Cornells, - z. van J, van Bllttevswljk en H. Stoker; Bob Theodoras, z. van R. W. del Prado en T. W. van Brero. OVERLEDEN: C. P. Hooijmans. hulsvr. van C. II van Vliet, 76 Jaar; D. van Velzen. wed. van J. ven den Akker, 75 Jaar; J Link. wednr. 78 Jaar; H. K. de Beer, vr.. 48 Jaar. Reusachtige campagne voor de „opvoeding van de koper". (Van onze correspondent te Rrussel). Men weet, dat in België de staats-- subsidies op de levensmiddelen zyn af geschaft. wat voor de Ryksbegroting een besparing van 5,5 milliard francs betekent. De Natie werd daarby volgens een tamehjk arbitrair en fei becriti- seerd systeem ingedeeld in „economisch sterken" en „economisch zwakken", waarbij deze laatste categorie (onge veer 4,3 van de 8,51 millloen Belgen) een huishoudbon van 62 francs per maand en persoon ontvanêt als vergoe ding by de aankoop van de levensmid delenrantsoenen. die door de afschaf fing der subsidies in prys zyn geste gen. Parallel met deze actie heeft de Eerste-Minister Paul Henri Spaak zyn kabinetschef o opdracht gegeven een „strydcomité tegen het dure leveri" te vormen en niÊ krijgt de buitenlandse toerist naast de attractie van de met néon verlichte boulevards, naast de enorme lichtreclames, ook de veelkleu rige reclamepanelen te bewonderen met zeer originele opschriften als: „Laat U niet beetnembn! Koqp niet om het even waar tegen gelyk welke prys! Gy zult meer kunnen kopen met minder fran ken Koopt slechts tegen normale prijzen" enz. De Belgische premier heeft het na- tuuviyk" by het goede eind als hij be weert, dat er in deze naoorlogse periode te gemakkeiyk met geld omgesprongen wordt, dat vele huisvrouwen het zuinig beheren 'van een arbeiders- of ambte- narenbudget verleerd hebben. Dit ver- schynsel geldt evenzeer voor de grote Nederlandse en Franse steden als voor Brussel. By myn weten is er nog geen psychologische studie verschenen over de gewyzigde mentaliteit van de ar beiders, wat hun aankopen van textiel en lederartikelen aangaat. Volgens som mige syndicatenleiders, die ik daarover ondervraagd heb en die toch voor ob jectieve beoordelaars kunnen doorgaan, zou een dergejyke enquête in Belgische arbeidersfamilies bewijzen, dat de koop kracht van deze burgers in vergeiyking met de vooroorlogse periode gestegen is. Er wordt echter niet meer of in ieder geval veel minder gespaard. Als Spaak door zyn strydcomité dagêiyks door de radio de pry zen van vlees, groenten en conserven laat aflezen en d* slager verplicht aan de cliënt een rekening af te geven, welke het offi ciële bedrag vermeldt, dan moet toege geven worden, dat by de koper wel een ..waakzaamheidsreactie" los komt. De slager -bliift echter meester van de si tuatie „Met de officiële prijzen kom ik er niet Mevrouwke", zegt de slimmerd als men opmerkt, dat de biefstuk op de rekening voor 109 francs vermeld staat en men 140 frs. dient te betalen! Is het slachtoffer „rebels", dan krygt het nog ten antwoord, dat die reke ning. „zie je. d'r is voor die contro leurs". Neen, de Belgische beenhouwers hebben de zwarte marktpraktyzen nog niet afgelegd. De kruidenier van „het hoekje om" in deze Brusselse arbei- derswyk, werkte voor de oorlog in de fabriek. Hy maakt zich thans gereed om met pensioen te gaan. Dat wil zef» gen: hy kocht aan de Rivièra een villa, waar hy met zijn gezin een prettige vacantie gaat doorbrengen, waarna ae villa in hotel omgetoverd wordt, om vervolgens even rijk geworden vriend jes uit Brussel tel logeren. Staat het publiek nog machteloos te genover de verdelers van vlees, melk en boter, des te meer reajRiert het reeds ifi die sectoren, waar reeds overvloed heerst, n.l. textiel en schoenen, inge maakte vis, zuidvruchten, luxe-artike len, fietsen, meubelen enz. Dat de prijs- daling in deze artikelen totnpgtoe niet gevoeliger was, is te vnjten aan de ver keerde opvattingen van de reeds ge noemde arbeidersverbruikers, die me nen, dat kwaliteit moet samengaan met hoge prijzen. Men wil absoluut de zware Zwitserse schoen met dikke crê pezooi. De uitstekende Belgische hand gemaakte schoen, diezelfde waarvoor de Hollywoodse stars honderden dollars be talen. is niet meer goed genoeg. Slechts langzaam dringt het tot de massa door, dat het de regering ernst is met deze campagne voor beter en rationeler be heer van het huishoudbudget. Niette min klagen de handelaars reeds luide over de sterk verminderde omzetten. By stapels liggen weefsels en tchoenen In de etalages te wachten, de expositie zalen van de meubelfabrikanten zyn allang geen verkoopzalen meer en die zelfde fiets, die anderhalf jaar geleden 5500 frs. moest kosten (of wy verliezen d'raan, mroeer) wordt nu met een grote buiging en dito commerciële glimlach tegen 2200 frs. geleverd. Het strijdco- mité komt dus feiteiyk een normale evolutie, daling van de prijzen door oververzadiging van de markt, bespoe digen. Het laatste Nieuws uit Indië I INTIMIDATIE EN TERREUR. Het Nederlands actie-communiqlié van heden meldt, dat sedert het bevel tot staken van de rijandelykheden de Ne derlandse verliezen bedragen: 103 ge sneuvelden, 283 gewonden en 6 vermis ten. De hierby inbegrepen verliezen van de laatste twee dagen bedragen 5 ge sneuvelden en 11 gewonden. In het gebied van Medan werd Pe- matang Siantar tot tweemaal toe door republkeinen aangevallen, terwijl een poging tot brandstichting werd gecon stateerd. De vyand richtte mortier- en geweervuur op Poerwokerto in Midden- Java. Verder meldt het communiqué, dat wederom Nederlandse patrouilles, posten en kampementen onder vuur ge nomen werden. Volgens een aanvullend communiqué hebben Nederlandse troepen 47 Chine zen aan de Zuidkust van West-Java bij Pasir Dalang beyryd. Uit Tjibeurcum by Tasikmalaya werden drie Chinezen door republikeinen ontvoerd. In een kampong ten Zuiden van Garoet (West- Java) werd een pamflet ^gevonden, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de geheime dienst van de Republiek reeds een lijst bezit, waarop de namen Van personen voorkomen, die zaken doen met de Nederlanders. In het pam flet wordt gewaarschuwd, dat krasse maatregelen tegen die personen zullen worden genomen. CONSULS NAAR DJOKJA. United Press meldt uit Batavia, dat officieel is bekend gemaakt, dat de Republikeinse regering alle buitenlandse consuls te Bataria heeft uitgenodigd voor een zo spoedig mogelyk bezoek aan Djokjakarta. Agence France Press meldt nader: De consuls-generaal te Batavia, die gisteren byeen gekomen zyn, hebben de heer EtienneNRaux, consul-generaal van Frankrijk, eii de heer Charles Eaton, de nieuwe consul-generaal van Austra lië, aangewezen om zich morgenvroeg aan boord van het particuliere vliegtuig van de heer Eaton naar Djokjakarta te begeven. Hoe lang hun verblyf te Djokja zal zijn, is niet bekend. De republikeinse re gering heeft genoemde twee consuls doen weten, dat hun alle faciliteiten zullen worden verleend om zich naar elk deel van het republikeinse gebied, dat zy zouden wensen te bezoeken, te be geven. KI LIMA HAWAïANS. Het succes, dat de Kilima Hawaians hebben geoogst bij hun optreden in de Leidse Schouwburg het eerste na hun tournée door Indië was zo overwel digend, dat a.s. Zaterdag een reprise zal plaats vinden. De Schouwburg was stampvol en zeker 200 candidaat-bezoe- kers moesten worden afgewezen. .De prestaties van de executanten ontke tenden stormachtige bijval. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP. De kinderfeesten op Koninginnedag. - De feestelijkheden bleveh hier dit jaar beperkt tot de gebruikelyke feesten voor de schoolgaande jeugd, die gisteren wer den gehouden en waaraan 70Q kinderen deelnamen. Te 8 uur 's morgens was het verza melen aan de Maaldery Rynstroom. \%ndaar vertrok de stoet in optocht met de muziekver. ..Devote" voorop naar het gemeentehuis, waar de burgemees ter een zanghulde werd gebracht. De voorzitter der feestcommissie, de neer Kruidenier, hield een korte toespraak, die door de burgemeester werd beant woord. Hierna vertrok de stoet naar het speel terrein in „De Munnik" en het. duurde niet lang of de spelen waren ln volle gang. Deze spelen waren voor de Jon gens 'olekjesrapen. hoepelen, popgcoien, driebeenlopen, zakl-open en wedloop met! hindernissen^ Voor de meisjes waren 'erj wedstrijden in vlag-getjessteken, reisje met de trein, eierlopen, koekhappen en e-zslsteken. Allen deden natuürlyk hun best om een prijsje te bemachtigen. Na afloop ontvingen de kinderen een trac tatie. Ook op het feestterrein verleende ..De vote" haar gewaardeerde medewerking. Er was 's avonds nog een by eenkomst in de Ned. Herv. Kerk. waar als spreker optrad ds. J. C. Houtzagers, predikant der Ger. Kerk te Voorschoten. UIT DE OMSTREKEN 'OEG.STGEEST Bevestiging van, drs. J. E. L. Brummel- kump In de ochtenddienst ln de Pau- luskerk had Zondag de bevestiging plaats van drs. J. E. L. Brummelkamp tot predi kant ln algemene dienst voor de geeste lijke verzorging der Kon. Landmacht ln Indië. In de plaats van prof dr. A. A. Ruler var» Hilversum trad als bevestiger op dr. E. Emmea, scriba Van -de Gen. Synode. Na de liturgische Inleiding van deze dienst sprak dx. Emmen een enkel woord vooraf naar aanleidlpe van de verjaardag van H.M. Koningin Wiihelmlna, waarin hy naar voren braent dat 't ook de Kerk past de Overheid te eren. speciaal op deze dag. Daarom danken wij God, aldus spr., dat wy een Koningin hebben die weet te verstaan wat regeren ls bij de Gratie Gods. En zo ls het een plicht om als kerk de^ te gedenken en voor Haar te bidden Als tekstwoord ter overdenking op Uezo morgen had spr. gekozen Openbaring 1 t> En die oris gemaakt heeft tot koningen è'n priesters Gode en Zijnen Vader. Hem, zeg Ik, zij de neerlljkheid en de kraoht ln alle eeuwigheid". Èr ls. zo ving spr. zijn diepgaande rede aan, ln- het koningschap en oriestevschap Gods iets van het geheim der rosplng. Johannes schrijft dit op het eiland Patmos als banneling Wij zijn verbaasd over prestaties van de mensen op allerlei gebied doch er_ls geen koningschap ln. Dat heeft Jezus Christus alleen te geven. wa llet is bij Hem geen macht, maar liefde. HIJ staat, naast ons bij alle moeite en hieruit biykt zyn Koningschap dat HIJ mensen geiyk ls willen worden. In de wereld gaat alles verkeerd omdat de men sen niet willen dienen en offeren. Het stralend licht van Christus moet ons omschijnen en in het dagelijks leven leren dienen en offeren. Na het zingen van Psalm 118 8— li en de eerste en tweede helft resp. van de verzen 13 en 14 had de bevestiging Pjaate. Aan de handoplegging namen deel dr, t. J, Fokkema en ds. L. Jansen Schoonhoven, waarop werd gezongen Psalm 62 1, Dr. Emmen sprak hierop namens de Synode de nieuwe prediker toe en her dacht daarbij de moeilijke taak die hem nu wacht Spr. ging hierna voor ln gebed. Hierop betrad cis. Brummelkamp de kansel en bepaalde zich in een korte rede bij de woorden uit Romeinen 8 37 „Maar ln dit alles zyn wij meer dan overwltknaara, door Hem die ons liefgehad heeft Er staat, aldqs spr. m de by bel dat de mens die zloh door Ohristus laat lelden, het gemakkelijk zal hebben. Christus zegt: „Ik ben de Weg en het Leven". Als dit waarheid ls. wat leder voor zich most uitmaken, dan ls het ook waard om er alles voor op te offeren^ Hierna richt spr. een Woord van af- ^c^eid tot de gemeente van Oegstgeest, welke hij enige maanden als hulpprediker heeft megen dienen. Namens de Kerkeraad dankte ouderling Heertjes voor de tijd dat ds, Brammel- kunrp de gemeente heeft gediend Hierop werd gezongen Gezang 166 4. Dbzc plechtige dienst werd door de zeer talrijke aanwezigen besloten met het zin gen vau Gezang 301 1 en 6. Kinderbüeenkomstcn Eerbiedigende de wens van H.M. de Koningin om Haar verjaardag zo sober mögeiyk te her denken is het Oranjefeest in onze ge meente beperkt tot een feesteiyke by- eenkomst in het Patronaatsgebouw uit sluitend voor de schoolgaande jeugd. Immers zo ijeide de voorzitter van de O.V.. de heer N. v. Weizen ln een dezer bijeenkomsten moeten wy ons niet al leen bepalen tot eigen kring of gemeen te. maar ook denken aan onze soldaten in het verre Indië die allen pal staan ook voor ons aller belangen en daarby zo vele moeiten en teleurstellingen het hoofd bieden, En daarom ook deze be perkte feestvreugde die het bestuur de schooljeugd niet meende te mogen ont houden. En. zien wy de voorzorgen voor dit feest der jeugd, dan moeten wy er kennen dat het bestuur hiermee goed heeft gehandeld. Het was dan ook een vreugde tc zien hoe hiervan iedere groep heeft genoten en dat waren er op deze dag heel veel. Wy vernamen dat ongeveer 1700 kin deren deze dag hier bijeen zyn geweest. De burgemeester, de heer J. C. Bau- mann heeft als kindervriend verschil lende byeenkomsten bijgewoond evenals de wethouder de heer De Neef. Ook was de -erevoorzitter de heer D. G. Sanders voor dit feest overgekomen. Na afloop van iedere voorstelling is cte kinderen een tractatie aangeboden Waarschijniyk zullen de verschillende wedstrijden voor de Jeugd, die aanvan kelijk waren vastgesteld, op Zaterdag 30 Augustus, op een nader te bepalen datum worden gehouden. VOORSCHOTEN. Floralia-tcntoonstelling. Er zullen weinig tuinen in Nederland zo fris en kleuring zijn in deze droge zo mer als de tuin, die in het gebouw voor Chr. Belangen aangelegd was. De Flo- raliacommissie van hei comité Land schapverzorging had eer van haar werk. Jammer was, dat de jeugd, door wie deze tentoonstelling in de eerste plaats verzorgd moest worden, zo weinig plan tjes had ingezonden. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven zei namelyk In zyn openingswoord, dat van de ruim 800 uitgereikte planten er slechts 125 op deze tentoonstelling wa ren, Maar wat er ingezonden was. was zeer mooi pn met veel zórg en liefde oogekweekt. Da prijzen zi|n gewonnen door: Begonia: 1 J. van Egmoncl;, 2 M. van der Linden en 2 A. P Schram de Jong, benevens een troostpijys. Salvia: 1 met. lof van de Jury G. A. Stolwyk. Impatiena; 1. J. van Egmond; 2. Elly Korswagen. Margriet: 1 Adrle Verhard; 2 Paullen van de Werf; troostprys J H. Kroos hof, Coleus: 1. J. van Egmond: 2. M, van der Linden Fuchsia: 1 J. van Egmond; 2. mevr. Diikm an. Afrikaan: 1. J. van Egmont Ageratum* 1, J. van Egmond. Bovendien werd een eervoll? vermel ding toegekend aan de heer W. de Ruy. ter die een Fuchsia had ingezonden, die hy uit een floraliaplanij* had gekweekt, dat hy enige jarpn geleden, had ge kregen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Aanvragen Brandstoffen voor Kamer- bewoners. In de periode van 4 tot en met 13 Sep tember a s. kunnen door kamerverhuurders formulieren MD 323-10 worden afgehaald en Ingeleverd voor het aanvragen van een brandstoffenkaart TA 707, respectievelijk TB 707, ten behoeve van kamerbewoners. De formulieren kunnen wórden afge. hgald door verhuurders, wonende ln stra ten, die beginnen met de letters: A tot en met K op Donderdag. 4 Sep tember 1947. L tot en met S op Vrijdag. 5 Septem ber 1947. T tot en met Z op Zaterdag. 6 Sep tember 1947, en Ingevuld wederom worden Ingeleverd door verhuurders, die wonen ln straten, beginnende met do letters: A tot en met F op Maandag, 8 Sept- tember 1947, G tot en met J op Dinsdag. 9 Septem ber 1947, K tot en met L op Woensdag, 10 Sep tember 1947. M. tot en met P op Donderdag, 11 Sep tember 1947, Q tot en met T op Vrijdag, 12 Septem ber 1947, U tot en met Z op Zaterdag. 13 Sep tember 1947. De Tweede Distributiestamkaart van allo betrokkenen, dus zowel van kamerver huurder als kamorbewoner(s), moeten bij het Inleveren van de formulieren worden medegebracht. Het Distributiekantoor, Ingang Lange- brug, ls geopend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur, 's Zaterdags van 8 30 uur tot 10.30 uur. Ln de agentschappen, uitgezonderd War mond. kan afhalen geschieden ln de week van 1 tot en met 6 September 1947. De formulieren moeten worden ingeleverd ln de week van 8 tot en met 13 September as. De kantoren zyn geopend op de be kende zittingsdagen. Inwoners van de gemeente Warmond kunnen formulieren afhalen op Dlnadag, 9 September 1947, en ingevuld Inleveren óp Dinsdag. 16 September 1947. De agentschapskantoren zyn geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 tot 15 uur. Ned, Herv. Kerk Beroepen te Zuld- BeUerland (toez.) E. Sohroten te Meer kerk; te Loblth (toez.j W. J. Keiler te Nllkerkeveen; te Gasselternljveen L. Lu- te()n te Pelze; te Genemulden N, Kleer maker te Veen. Aangenomen naar Parrega (toez.) Th. J. Drent te Buurmalsen; naar Voorthulzen. I. Schipper te Schoonrewoerd. Bedankt voor de benoeming tot huippred. te Bccrzeveld, J. Ravensloot em. pred. Van Den Haag. Geref. Kerken Beroepen te Daarle J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Ryn. Bedankt voor Ferwerd en voor Sloetdorp S. G. Bloem te Hoogkerk. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aan genomen naar Nijkerk H. Scholten. cand. te Zuldhorn, die bedankte voor Aduard, Glanerbrug. Nleuwlcusen en Schouwerzyi. Geref. Gemeenten Beroepen te Brui- nlsse, M. Blok te Zeist. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 1 Sept. Groeft- tenvelllng. Bloemkool I A 82.40123.50; Idem I 60.4086.50; Idem H 25.0048.20; Boapeen 11.50—18.50; waspeen I 2.20 3.30; Idem II 1.50—1.70 per kist. Here bonen 60.0085.00; Snijbonen45.0058.00; Stokbonen 50.0063.40: Kroten 3.756.80; Sla 12.00—14.20; Rabarber 3.003.90; Rode kool 16.4017.50; Groene kool 12.10-14.30; Aardappelen Bonken 5.208.00; ldom gro ten 8.40:11.60; Idem drielingen 4.90 5.80. ROELOFARENDSVEEN, 1 Sept. Bloe menveiling. Chrys. September Yellow 7 18 et.; idem Wit 12—23 ct.; Ghr. Rayonant wit 611 ct.; idem lila 410 ct.; idem geel 712 ct.; Idem amber 713 ct,; Astefs 318 ct.; Dwergasters 312 ct.; Hellan- then 10—12 ct.; Gladiolen 12—27 ct.; Dahlia's 632 ct. ROELOFARENDSVEEN, 1 Sept. Groen- tenvelling. Augurken rijn 20.25; fynbaster 7.50; baster 4.50; grof 3.00; stippel 1.40 per 25 kg. Snijbonen 5.10—6.40; Prlnso- bonen 5.20—8.60; Spekbonen 2.504.7Ó; Pionkbonen 3.403.50 per 10 kg Kropsla 1.00—24.00; Andyvle 13.00—24,00; Toma ten A 16.0023.00; Idem B 16.00—24.00; Idem C 16,00; Idem bonken 14.00- Kroten 5 00—6.00; Meloenen 19.0062.00;. Peen 6.00; Druiven 120.00 per 100 kg Aard beien (2e oogst) 0.751.10 per doosje' BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2"Sept. De handel droeg heden een zeer rustig karakter, maar de ondertoon was niet onvriendelijk. In enkele gevallen waren enige verbeteringen te bespeuren, met name voor aandelen Ned. Pord, die op het bericht der hervatte dividend-uit kering niet minder dan 28% opliepen. Unilever steeg tot 302%, Ned Kabel ver beterde vijl punten Philips was nau welijks prijshoudend. Aku een proeent hoger. Koninklijke had een hoofdkoers van 417 tè Aandelen Rott Lloyd werden minus het dividend van 24% verhandeld tot 145. zodat zij onveranderd waren. De Holl. Boot Mij bleef door de dividend aankondiging (15% over 1940—1944 en 7% over 1946) vry onbewogen, Amster dam Rubber bleef op 141, Tabakken wa ren goéd prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3