In Palestina Joodse en Arabische staat Republiek handelt volgens vooropgezet doel Door alle gruwelen loopt een vaste lijn Radio-programma Rede minister-president dr. Beel Het Leidsch Dagblad Maatregelen van Tsaldaris VORMING ENER „BERGREGERINü' Tsaldaris, de nieuwe Griekse eerste- znlnister, heelt verklaard, dat hij niet alle hoop heeft opgegeven op een ver breding der basis van zijn regering. Tsaldaris deed een beroep op ae par tijen om mede te werken ^en nationale regering te vormen ten einde 's lands moeilijkheden te overwinnen. In een krantenartikel verklaarde hu, dat Grie_ kenland liever zijn laatste druppel bloed, zal geven in de strijd voor de onafhan kelijkheid dan dat het aan de eisen der guerrillastrijders zal toegeven. Zijn regering heeft besloten een mi litaire censuur in te stellen. Op grond van een wet, welke sinds 1945 van kracht is, zal het aan de pers verboden worden artikelen te publiceren over mi litaire acties. Tevens heeft het kabinet besloten tot een zuivering van het ambtenarencorps en tot onderdrukking van ambtenaren- stakingen. Henderson, hoofd van Met Ameri kaanse departement voor het nabije Oos. ten, is in Griekenland aangekomen om „uit de eerste hand over de toestand te worden ingelicht". Volgens het Atheense blad „Vima" zouden regeringsautoriteiten te Larissa een circulaire van het politieke bureau van de communistische partij hebben gevonden, waarin de vorming van een „bergregering" wordt medegedeeld, wel ke als volgt zou zijn samengesteld: mi_ nister-president: Nikos Zachariades, minister van Bultenl. Zaken: Porphyro- genis; minister van oorlog: Marmos Caf- fades; minister van Binnenlandse.' Zaken: Iomildes. Volgens deze circulaire zou de samen stelling van deze regering bij de aan komst van de Amerikaanse troepen be kend worden gemaakt Opnieuw fascistische ongeregeldheden te Londen. Voor de derde opeenvolgende Zondag liebben zich eergisteravond te Londen onlusten voorgedaan in verband met de Britse Liga van oud-gedienden, die, naar men zegt, oud-leden van Mosley's „Britse unie van fascisten" onder haar leden telt. De politie, die zich gereed had gehouden om onmiddellijk in te/ grijpen, slaagde er na 15 minuten in de menigte te verdrijven. Een groot aantal jongelui marcheer de arm in arm voorbij een anti-fascis tische vergadering en zong luid 't Horst Wesselljed. Zij werden echter door de politie opgevangen. Acht personen werden gearresteerd en drie, o. w, een politie-agent, werden licht gewond. Gottwald over „Oost en West" De Tsjecho-Slowaakse minister-presi dent. Clement Gottwald, heeft op een openbare bijeenkomst in de Boheemse stad Pardubice verklaard, dat net hoofd doel van de Tsjecho-Slowaakse buiten landse politiek was geweest en bleef: de republiek te behoeden voor een herha ling van München Meer dan enig ander land had Tsjecho-Slowakije er belang bij, dat het Duitse imperialisme nim mer weer de kop opsteekt. Gottwald zelde, dat de Sovjet-Unie in haar bezet tingszone de daartoe geëigende politiek toepaste, doch dat ongelukkigerwijze niet alle grote mogendheden dit deden. Het volgen van een andere politiek door Tsjecho-Slowakije dan een van Slavische solidariteit, gebaseerd op de nauwst mo gelijke samenwerking met de Sovjet unie zou betekenen: het bestaan van natie en staat ln de waagschaal stellen. Natuurlijk, zo voegde Gottwnld hier aan toe, willen wij gaarne, dat ook het Westen ons helpt. Wij willen geregeld zaken doen als goede zakenlieden, doch wij verkopen onze onafhankelijkheid en vrijheid niet. EINDE CONFERENTIE TE CANBERRA Zelfbestuur voor Japan? De afgevaardigden van de conferentie van het Britse gemenebest over Japan, die gisteren te Canberra geëindigd is, zijn van mening, dat de conferentie een groot succes is geweest Men is tot de slotsom gekomen, dat Japan onmiddel lijk na de vredesregeling zelfbestuur moet krijgen. Men was het er vports over eèns, dat Japan al het geroofde moet vergoeden of aan de eigenaren teruggeven. De bezettingskosten zullen door Japan zelfs moeten worden gedragen. Sleu telindustrieën voor oorlogsdoeleinden moeten worden verboden er, de produc tie-capaciteit ^an industrieën, die een deel van het oorlogspotentieel zouden kunnèn vormen, moet. beperkt, zijn. (Van onze correspondent te Batavia). Enigszins verbijsterd staat de wereld te kijken naar het bloedbad op Java en Sumatra, dat niet wordt veroorzaakt door oorlogsvoering en niet de Indone siërs of Nederlanders betreft, doch een bevolkingsgroep, die sinds eepwen van generatie op generatie in dit land ver blijft en hier in die eeuwen een zeer bijzondere plaats in is gaan nemen. De Indonesiërs vormen een volk van kleine boertjes(tanis) en op hun enor me ^antal is het intellectuele element zo gering, dat dit nagenoeg te verwaar lozen is. Het intellect werd tot dusverre gevormd door het Westen. Tussen boe ren en intellectuëlen ligt 4iicr een ge weldige hiaat: de middenstand. Dit hiaat is gevuld door de Chinezen, Men heeft hier dus de merkwaardige con structie, dat de chie khissen der samen leving: handarbeider^; middenstanders en intellectuëlen, gevormd worden door drie geheel verschillende mensenrassen: Maleiers, Chinezen en Europeanen. Deze constructie is allerminst aan toe val te wijten,, zij is ontstaan uit de na tuurlijke aanleg en capaciteiten van de ze drie groepen. De Indonesiër is van nature geen handelsman en geen man van de wetenschap, wat hij wèl is, is hij geworden overeenkomstig zijn aard. De grote fout van de mannen van Djokja is, dat zij denken deze aard met politieke leuzen te kunnen veranderen. Deze kleine uitweiding was nodig om beter te begrijpen, wat zich hier heden afspeelt De massamoord op Chinezen heeft niets te maken met volkswoede, waartoe de "Chinezen slechts weinig aanleiding hebben gegeven. ZIJ heeft ook niets te maken met vrees voor een nieuw koloniaal tijdperk Zij is eenvou dig een programmapunt van de repu bliek, Beter gezegd: de combinatie van een aantal programmapunten. GEEN SPONTANE PROGROMS. Wanneer men. zoals wij deden, een tocht van 2000 K.M. in een legerjeep langs de frontlijnen heeft gemaakt en men heeft- met eigen ogen de afgrijse lijke details van dit nieuwe Chinezen- progrom aanschouwd, dan gaat men automatisch vragen naar het „Waar om". En men ontdekt spoedig, dat door al deze plaatselijke gruwelen een vaste en onmiskenbare lijn loopt. Zij zijn niet spontaan bedreven, doch van hoger hand georganiseerd. Wij zouden talloze voorbeelden kunnen beschrijven, doch wij vrezen, dat zij buiten het bestek van een enkel artikel zullen vallen. Wij beschikken .over een overvloed van materiaal om het van hogerhand georganiseerde karakter van deze pro- groms te bewijzen. Heden willen wij er ons echter tot beperken uit dit mate riaal de conclusies te trekken, en het antwoord te geven op de vraag ..Waar om". Tijdens het twee-jarige bestaan van de republiek is wel overduidelijk gebleken, dat het extreme nationalisme van Djokja wars ls van iedere buiten landse inmenging, en alles zelf wil doen. Het antwoord op de vraag, of zij dit zal kunnen, laat zij aan de toekomst over. Haar eerste doel is, met alle mid delen het ideaal van volledige zelfstan digheid te realiseren. Daartoe moeten zowel het Westerse intellect als de Chinese middenstanden worden opge ruimd en overgenomen door de Indo nesiërs. Daar de Indonesische intellec tueel geen enkele kans maakt tegenover de westerling, en de Indonesische mid denstander geen enkele kans tegenover dq Chinees, ziet de republiek slechts éen kans om haar programma door te voeren, en deze kans meent zij heden te kunnen grijpen. DE VETTE KLUIF. Hier komen nog enkele andere facto ren bij. Een der voornaamste is wel, dat zij hevig geschrokken is van de eerste resultaten van onze politionele actie Overal waar onze troepen kwamen, werden zij als bevrijders binnengehaald, en de bevolking had daarvoor haar re denen. Onze aanvankelijke triomftocht was meer een morele dan een militaire. Naarmate we echter verder trokken, verminderde het enthousiasme van de bevolking, en ten slotte verkeerde deze ln vijandigheid. De reden hiervan is niet moeilijk te raden. Werp een uit gemergelde hond eens een vette kluif voor, en laat een ander trachten hen deze kluif te betwisten De resultaten kan men zich voorstellen. De kluif waren de Chinezen: een ge makkelijke en vette prooi. Wedana's, loerah's en tentaras (bestuur en politie) namen de leiding van de rampokpar- tijen en kondigden aan, dat wie niet meedeed als een „nica-hond" zou wor den beschouwd. Dit was voldoende om het gepeupel in beweging te krijgen, en de resultaten van hun werk gaat alle beschrijvingen te boven Toen kwamen de Nederlandse patrouilles en aan schouwden het toneel. Zij trachtten te redden wie en wat er nog te redden viel. Zij trachtten het ropfdier zijn prooi te ontnemen. De republiek heeft zeer goed van tevoren berekend, hoe daarop de reactie der bevolking zou zijn. Enerzijds voelde zij de aanwezig heid der Nederlanders als een bedrei ging voor hun pas verworven bezit, en anderzijds was zij zich bewust zich met een bloedschuld te hebben belast, die niet ongestraft zou blijven. Onze troe pen kwamen•bii hen niet als bevrijders, doch zoals de politie bij rovers en moordenaars binnenvalt. En hun hou ding tegenover ons is navenant: over dag houden de schuldigen zich schuil en 's nachts komen zij uit hun schuil plaatsen te voorschijn, om onze mensen van uit het donker te bestoken. Dit is wat Djokja van hen heeft gewild, en wij moeten toegeven, dat zij dit deel van de strijd gewonnen heeft. VOOR WOENSDAG 3 SEPTEMBER, Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws, 7.15:. ochtendgymnastiek; 7.30: harmonlemuzlek; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Temple Church Choir; 8.30: drie orkestep; 9 00: ziekenbezoek; 9.30: kleine orkesten; 10.30: morgendienst o. 1, v. ds. L. Floor; 11.00: alt en plano; 11.30: werken van Baoh en Haydn; 12.15; orgelconcert; 12.30. weeróverzlcht; 12.32: orgelconcert; 13.00: nieuws; 13.15: Mando- linata; 13.45: Radio Koperkwartet; 14.15: Holanda Sextet; 15.00: Yehudl Menuhin speelt Mozart; 15.30: planowerken van Bach en Brahms; 16.00: voor postzegel verzamelaars: 16.15: zingende jeugd; 16.45: ■voorde Jeugd; 17.30; NVH; 17.35; Amatl- trlo; 18.00: SchÜtz-Monteverdl cyclus; 18 20; vocale en Instrumentale soil; 18.30: progr. Ned. Strijdkr.; 19.00; nieuwsn 19 15: land eu tuinbouw; 19.30: actueel geluld; 19.45; amusementsorkest, 20.00; nieuws; 20.05; proloog; 20.15; Metropole orkest; 20.45: vooraraoht, 21.05: P. Post. orgel; 21.30: Willem Pijper-herdenking; 21.50: Pijper-programma; 22.30; nieuws; 22 45: avondoverdenking: 23 0024.00; licht klassiek avondconcert. Hilversum II (415 M.) VARA 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: onbb.muz.; 8.00 nieuws; 8.15; strijdlied; S.18; bek. marsen en walseil; 8.50; voor de hulsvrouw; 9.00. lichte morgenklanken; 9.30: waterstanden; 9.35: orkestwerken van Wagner; VPRO 10 00; morgenwijding door ds. D. Richards; VARA 10.20; voor de vrouw; 10.35; Bach-Mozart programma; 11.05; populaire muziek; 12.00; accordeon orkest; 12.30; weerpraatje; 12 33: voor het platteland; 12.38; orkest Carlo Caredssola- 13.00: nieuws; 13.15: Joods nationaal fonds; 13.20: J. Jong, orgel; 13 50; plano duo; 14.00: voor de vrouw; 14.15: omroep- kamer orkest; 15.00: voor de jeugd; 15.40: Drury Lane Theater Orkest; 15.45: zieken bezoek; 16.15 vragen staat vrij; 16.45: voor de Jeugd; 17.15; Weense muziek; 17 45: Rijk Overzee; 18 00: nieuws; 18.15; varia; 18.20: omroeporkest; 19.00: het geestes zwaard der vrijheidsscharen: 19.15; het nieuws uit Indië; VPRO 19.30; ons leven en ons geloof; 19.45: lezen in de bijbel; VARA 8 00: nieuws: 8.05: actualiteiten; 20.15- Residentie orkest: 21.15: hoorspel .De strijd om de heer Lapralk"- 22.05: Carlo Butl zingt; 22 15: tango, en rumibu- orkest Malando: 22.45: gaestolilk leven: 23 00; nieu-ws: 23 15: J Antonlettl, piano; 23.2524,00: lichte orkestklanken. (Foto Van Vliet) In verschillende wijken van de stad werden gisteren jeugdwedstrijden gehou den. Hierboven een aardige foto van een jongen, „die naar de trein moest". 92 doden in brandende Parijse bioscoop PANIEK VERGROOTTE DE CATESTROPHE. In de Paryse bioscoop „Lc Select" liggende te Rueil-Malmaison, een westelijke voorstad van Parijs, is Za terdagavond brand uitgebroken, waar bij niet minder dan 92 personen om 't leven zijn gekomen en ongeveer vijf tig, o.w. vele zwaar, gewond zijn ge raakt. De brand, die bij het begin van' de voorstelling uitbrak, veroorzaakte een grote paniek, waardoor velen onder de voet werden gelopen. Een officieel onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand werd veroorzaakt door kortsluiting in het electrisch net tussen het Eerste en tweede balcon. De meeste mensen op het tweede balkon werden door de vlammen ingesloten en verstikt Die op het eerste balkon lie pen zulke ernstige brandwonden op. dat vele hieraan overleden. Sommige ouders gooiden hun kinderen van het balkon naar. de mensen beneden toe om hen voor verbranding te sparen. De bioscoop ls geheel afgebrand De directeur van de bioscoop, Antoine Mouillade, is door de politie in hechte nis genomen Hl) wordt er van beschul digd. dat hil de aanwijzingen van de commissie voor de veiligheid van open bare gelegenheden niet heeft opgevolgd. De Franse minister van Binnenlandse Zaken. Depreux, heeft een bedrag van 1 millioen franc ter beschikking van de slachtoffers gesteld. Ook de gemeente raad van Rueil-Malmaison heeft 1 mil lioen franc uitgetrokken voor een hulp actie. Op last van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken zal een technisch on derzoek naar de verantwoordelijkheid voor en de juiste oorzaken van de brand worden ingesteld. BERLIJNSE BESPREKINGEN OVER RUHRGEBIED UITGESTELD. De besprekingendie in het. begin van deze week te Berlijn zouden worden ge houden tussen Britse. Amerikaanse en Franse economische deskundigen over op de laagste conferentie te Londen op geworpen vraagstukken betreffende steenkool en cokes uit het Ruhrgebied, zijn tot 8 September uitgesteld. TIEN MILLIOEN TE VEEL IN ENGELAND? „Europa zonder geestdrift en vertrouwen". De Australische minister van immi gratie en voorlichting, Calwell, heeft te Ottawa verklaard, dat Groot-Bnt- tarnjië tien millioen mensen moet doen emigreren óf. zij verhongeren en gaan ten onder. De Britse economie kan z.i. niet meer dan 35 millioen mensen on derhouden. Hij zeide verder, in Europa, met inbegrip van Groot-Brittannië, niets dan wanhoop en opschudding ge vonden te hebben. Europa, Groot-Brit- J tannic inbegrepen, was zonder geest drift, hoop of vertrouwen, zo zeide hij. Mac Arthur stelt vertrouwen in Japan. RUSTIG IN EEN WAANZINNIGE WERELD. Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber van Japan, heeft bij gelegenheid van de tweede verjaardag van de ondertekening van de Japanse capitulatie verklaard, dat men tot een vredesverdrag met Japan moet komen „ln dezelfde geest van verdraagzaam, held en rechtvaardigheid als waarin de bezetting wordt uitgevoerd." Hierdoor zon men bereiken, dat het verslagen land de gelegenheid kreeg om zichzelf te gaan onderhouden in plaats van tot de bedelstaf gebracht te worden. Men behoefde zich niet bevreesd te ma ken voor een economische ineenstorting in de nabije toekomst. De geallieerde bezetting laat het devies „recht voor macht" gelden, aldus Mac Arthur, en de- vruchten van deze politiek zijn thans te zien. Heden ten dage vormt Japan .fce midden van een waanzinnge wereld een van de weinige plaatsen, waar. ondanks een critleke schaarste, een minimum aan vrees en onrust heerst, waar het volk ijverig poogt ae vredebreuk ,waarvopr zijn natie als geheel aansprakelijk is ge-, steld. uit te boeten, de door de oorlog geschapen armoede te boven te komen en zichzelf op te werken tot betrouw bare en nuttige leden van de familie der volkeren. BRITSE COMMUNISTEN WENSEN VERMINDERING DER TROEPENSTERKTE. Harry Pollitt, secretaris-generaal van de Britse communistische partij, dringt in een brief aan de eerste-minister, Attlee, aan op een vermindering van de gewapende macht van minstens 500.000 man, door het terugbrengen van alle Britse' troepen in Griekenland, Voor- Indië, Palestina, het Midden-Oosten, Egypte, Birma en Malakka naar Enge land en een beperking van 50 van de Britse troepen in de voormalige .vijandelijke lahden, teneinde te kunnen voorzien in de dringend benodigde ar beidskrachten in de sleutelindustrieën. Pollitt vraagt de verwijdering van de ministers, „die voornamelijk voor de huidige toestand verantwoordelijk zijn". OPNIEUW REVOLUTIE IN ECUADOR. In Ecuador is tegen de regering van kolonel Carlos Mancheno, die Verleden week de regering van president dr. Ioar- ra omver wierp, in de steden Riobamba en Guaranda een militaire revolutie uit gebroken. Gemechaniseerde strijdkrachten van het leger van Ecuador en het garnizoen van Guayaquil, de vornaamste haven van Equador, hebben zich gisteren aan gesloten bij de opstand. De regering van kolonel Carlos Men. cheno heeft in geheel Ecuador de staat van beleg afgekondigd. Ook de militaire basis San Antonia. waar gemechani seerde troepen liggen, het garnizoen van Toelcan, ten N.O, van Quito, en de burgerwacht hebben zich*blj de opstan delingen aangesloten. 'De voornaamste regeringsautoriteiten te Guayaquil hebben de wijk genomen. De opstandelingen weigeren Ce regering van kolonel Manchenos te erkennen en willen dr. Ibarra terug. Nader wordt vernomen, dat het gar nizoen te Guayaquil zich neerlegt bij het aanblijven van Mancheno, terwijl de wetgevende vergadering wordt bijeenge roepen. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. A. M. te Belden verhandelde een hoe veelheid wol, ln strijd met de voorschrif ten. want er kwamen geen textielpunten by t-e pas. De Officier vorderde f. 100 boete of 20 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van de wol. De rechter besloot tot dit laatste en f. 2-5 boete of 10 dagen hechtenis. Het verhandelen Vjin distributiebeschei den, bracht C A. O uit Zoeterwoude bij de rechter; de- bonnen waren voor eigen gebruik bestemd geweest en daarmede rekening 'houdend vorderde de Officier f 40 iboete of 20 dagen hechtenis. Het von nis werd f. 30 boete of 15 dagen hechtenis. D, S. te Lelden kocht shag zonder een bon en de Officier vorderde nu de ver beurd verklaring van de tabak, benevens een geldboete van f 50 of 20 dagen hech ten te. De rechter veroordeelde conform die els. Wat V.N.-commissie aanbeveelt. Een vrijstad Jeruzalem De speciale commissie der V.N. heeft Zondagavond haar rapport en aanbeve lingen inzake de Palestijnse kwestie aan de algemene vergadering der VN. gezonden. In dit rapport wordt door de meerderheid der commissie Ca nada, Tsjecho-Slowakije. Guatemala, Nederland, Peru, Zweden en Uruguay voorgesteld om Palestina te verdelen in een. Joodse en Arabische staat en de stad Jeruzalem, welke delen echter een economische eenheid moeten vor men. Na een overgangstijdperk van 2 jaar, dat 1 September 1947 moet begin nen, dienen de Joodse en Arabische staat onafhankelijk te worden. Alvorens deze staten onafhankelijk zullen worden verklaard, zullen zij een grondwet moeten aannemen, een ver klaring betreffende een aantal waar borgen aan de V.N. moeten overleggen en een verdrag tekenen, waarbij zij een economische eenheid zullen vormen. Drie leden van de commissie India, Perzië en Joego-Slavië stellen een onafhankelijke federale staat voor met als hoofdstad Jeruzalem. Australië ont hield zich van stemming ten aanzien van belde ontwerpen. Het ontwerp wil het bestuur van Pa lestina tijdens het overgangstijdperk aan Engeland opdragen onder bescher ming van de V N. Gedurende deze pe riode zou Engeland 150,000 Joodse im- migianten in het gebied van de toe komstige Joodse staat mogen toelaten Het Joods bureau zou met de \e:ant- woordelijkheid voor het organiseren der immigratie worden belast. Jeruzalem zou gedemilitariseerd moe ten worden. De bcheerschapsraad der V.N. zou een gouverneur moeten be noemen, die geen Jood, Arabier of onderdaan van de Palestijnse staten hoch een inwoner van Jeruzalem zou mogen zijn. 'Deze gouverneur zou aanspraak mo gen doen in geschillen betreffende hei lige plaatsen en godsdienstige inrich tingen in Palestina De bescherming hiervan zou moeten worden toever trouwd aan een speciale politiemacht, welker leden geen Joden of Arabieren mogen zijn. Van Joodse zijde is officieel commen taar op het rapport vooralsnog schaars, daar men het plan eerst wil bestuderen. Van Arabische zijde daarentegen is de eerste reactie er een van bittere ver ontwaardiging. Jamal Hoesseini, vice- voorzitter van het Arabische Hoge Co mité. verklaarde'; „De Arabieren zullen niet accoord gaan met het rapport of elk ander rapport, waarin verdeling van Palestina wordt voorgesteld. Wij zullen met alle middelen en met de hulp van de aangrenzende Arabische landen vechten om Palestina als .Ara bisch land te laten voortbestaan". Abdel Azzam Pasja, secretaris-gene raal van de Arabische Liga zeide, dat „ieder rapport, waarin wordt overwogen Haifa en Jaffa en practisch het gehele kustgebied aan de Joden over te laten, zo belachelijk en onrechtvaardig is, dat er wel moe^kheden vaïi moeten ko men". De hoge Arabische commissie in Pa lestina heeft gewaarschuwd tegen de pogingen om de voorstellen in practijk te brengen. „Palestina en het Arabische Oosten zullen in vuur en vlam geraken" PRINSES JULIANA EN PRINSESJES BEZOEKEN VUURWERK. Heel stilletjes zijn Prinses Juliana en Haar oudste drie dochtertjes gister avond naar het Scheveningse vuurwerk gekomen. Vlak voor het begin van dit laatste vuurwerkfestijn van dit seizoen reed een hofauto voor het Kurhaus aan het Gevers DeUnootplein en vrijwel on gemerkt gingen de Prinses en de prin sesjes door het hotel naar het terras vanwaar zij het kleurige vuurspattende feest goed konden volgen. Slechts en kele van de vele duizenden, die zich in het overvolle Scheveningen bevonden hebben iets van dit prinselijk bezoek gemerkt, Het behoeft nauwelijks ver teld te worden dat de prinsesjes Irene, -Beatrix en Margriet zeer genoten heb ben. Een wit olifantje, dat oranje vuur uit zijn bewegende slurf spoot en vro lijk met zijn staart kwispelde, bleek een der grootste attracties tussen de vele fraai gekleurde stukken en de tal loze vuurpijlen. Het sluitstuk, een por tret van H.M. de Koningin in wit vuur met een oranje versiering aan weers zijden-werd, door de prinsesjes direct als beeltenis van haar Grootmoeder herkend. Snel en vrijwel ongemerkt zijn Prinses Juliana en Haar drietal na afloop van het vuurwerk weer uit Scheveningen verdwenen. BINNENKORT MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. De afdeling Voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat het in de bedoeling ligt binnenkort maxi mum-consumentenprijzen voor aardap pelen vast te stellen. De maximum con sumentenprijs zal zich vermoedelijk be wegen tussen 10 en 12 cent. Vergeleken met de huidige prijzen betekent dat een belangrijke daling. Ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina De minister-president dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren ter gelegenheid van ae verjaardag van Koningin Wilhelmina de volgende rede uitgesproken: „Onzé Landsvrouwe verjaart. Gelijk ieder jaar maken ook thans gevoelens van oprechte vreugde zich bij deze gelegenheid meester van ons volk. Ons volk immers ziet Haar met een onbeperkt vertrouwen aan de leiding van 's lands regering en heeft redenen te over om dankbaar te zijn voor ieder jaar, dat het .Gode behaagt. Haar we derom tot geluk van ons vaderland te laten in Haren regiment. Dankbaar, dat het Huls van Oranje, door deze sterke vrouw bijkans een halve eeuw ge schraagd, nog altijd het Idling rijks te rustpunt vormt, waaromheen zich een vredige, geltaag voortschrijdende ont wikkeling van ons maatschappelijk le ven met zijn zo verwarde en beangsti gende problemen voltrekt. Laat er dus vreugde onder u zyn! In de rij der levensjaren, die onze geëerbiedigde Vorstin geschonken zijn, leende een te. groot aantal zich helaas tot geen uitbundig vreugdebetoon. Ge sels, die de wereld teisterden, troffen ook ons vaderland. Crisis en werkloos heid, oorlog en bezetting bleven ons niet gespaard. Telkens gingen onder zulke omstandighedende gedachten van de Koningin op Haar verjaardag meer r.aar hen, die door zulke gesels werden geslagen, dan naar enige feestelijkheid. Zijzelf was de eerste, die in zulke jaren tot soberheid maande. Zij heeft thans wederom tot sober heid gemaand. Helaas met reden.' Wederom immers doorleeft ons volk en daarbij denk ik niet alleen aan ons Nederlandse volk, maar ook aan onze Indonesische rijksgenoten een zware tijd. Een tijd, die vele gezin nen zowel hier als in Indonesië in leed heeft gedompeld. Een tijd, waarin ieder van ons in zijn "dagelijkse leven de terug slag voelt van de roof en de plundering, waaraan wij vijf jaren lang blootston den. Een tijd, waarin het voor iedere nuisvr^uw moeilijker wordt om de eind jes aan elkaar te knopen, waarin de schaarste en het ruimtegebrek on$ nog altijd dwingen tot pijnlijke beper kingen. Een tijd bovendien, waarin het de schijn heeft alsof de Wereld aan de normen van gerechtigheid en naasten liefde geen gelding meer toekent. Laat dus uw vreugde geen kwetsend- ui tbundige zijn. Luisteraars, ik noemde zoeven onze Koningin het vaste punt, waaromheen zich een rustige, gestadig-voortschrij- aende ontwikkeling voltrekt. Méér nog: Zij was het. die tot zoda nige ontwikkeling ook ten aanzien van Indonesië de richting heeft gewezen. Zij was het, die in Haar bekende, diep-indrukwekkende Londense radio rede het begin aankondigde van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen tot Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, een tijdperk van samenwer king op basis van vrijwilligheid en zelf standigheid. Het moge Haar gegeven zijn hiervan ae vervulling te aanschouwen en in deze nieuwe verhouding tussen de gebieds delen nog vele jaren de waarborg hun ner eenheid te vormen. Eerdaags gaat het vijftigste jaar van Koningin Wilhelrhina's regering in. Moge dit jaar beslissend zijn voor de opbouw van een nieuwe, vredelievende gemeenschap va.n Nederland met Indo nesië en de gebiedsdelen in het Verre Westen. Die opbouw is reeds begonnen. Wan neer in de allernaaste toekomst de hui dige ernstige moeilijkheden zullen zijn overwonnen en alle constructieve krach ten zich verenigen, dan kan iets gxcots worden verricht. Dan kan het komende jaar, het jubileumjaar van onze Ko ningin, beslissend zijn. Dan kan er, in dat jaar, vreugde, uitbundige vreugde onder U zijn. Laat ons op deze dag echter niet al leen over vreugde spreken. Laat ook een belofte en een bede over onze lippen komen. De belofte, dat wij allen, voor wie de jarerf van oorlog en bezetting een tijd va.n bezinning en lou tering zijn geweest, thans, nu verruwing en vervlakking, egoïsme en gezagsonder mijning ons volk wederom bedreigen, ons zullen inzetten voor het behoud on zer. hoogste levenswaarden, zo, als onze Koningin ons is voorgegaan en ons nog steeds voorgaat. De be'de tot de Allerhoogste, dat in deze moeilijke ure voor ons kóninkrijk, Hij onze Vorstinne moge sparen voor de volken, waarover Zij is gesteld en welke Zij zozeer ten zegen is". BRANDSTOFFEN VOOR KAMERHUURDERS. Het Centraal Distributiekantcor deelt mede, dat op nader door de distributie diensten te bepalen dagen kamerver huurders aanvragen cm brandstoffen kunnen indienen ten behoeve van hun kamerhuurders. Zowel huurder als verhuurder moet. de op desbetreffend formulier gestelde vragen beantwoorden. Voor brandstoffen komen .slechts in aanmerking kamerhuurders, die een afzonderlijk te verwarmen woningge- deelte hebben gehuurd, hetwelk zij ge- j durende ten minste vijf dagen per week bewonen. Niet in aanmerking komen kinderen van verhuurders, kostgangers met huiselijk verkeer, inwonend dienst personeel, personen, die alleen een slaapkamer hebben gehuurd en personen i geboren na 1 October 1931, De brand- stoffenkaarten voor kamerhuurders worden uitgereikt aan de verhuurders, doch zijn eigendom van de kamer huurders. Ten slotte wordt medegedeeld,1 dat pensions met tien of meer gasten brandstoffen moeten aanvragen bij het toewijzingskantoor van het Rijkskolen-1 bureau. MR. J. H. VAN ROYEN IN ONS LAND. Ter bespreking van de Indonesische kwestie. Officieel wordt medegedeeld: „Mr. J. H. van Royen, Nederlands ambassadeur in Canada, is gisteravond ;n Nederland aangekomen. Het bezoek van onr. van Royen, die de gehele be- handeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad heeft meegemaakt, houdt verband met de verdere bespre' kingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraag stuk met de Luitenanit-Gouverneur-Ge- neraal dr. van Mook zal voeren. - Het bezoek van mr. van Royen houdt mede verband met het feit, dat hij als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederlandse delegatie in de al gemene vergadering der Verenigde Na ties, welke midden September aan vangt". De komst van mr. van Royen beves tigt de onjuistheid va/n het gerucht als zou onze ambassadeur in de Ver. Staten, mr. van Kleffens, door de Nederlandse legering zijn uitgenodigd naar Den Haag te komen. De heer van Kleffens heeft dit gerucht, trouwens ook zelf tegenge sproken. DADER DIEFSTAL f. 15.000.— GEARRESTEERD. De Haagse recherche heeft gearres teerd de 28-jarige E. T. uit Den Haag, die. op een nacht kort geleden uit een kamer van een hotel te Scheveningen de kleding van een echtpaar uit Bruns- su/n (L.) meenam. Toen de politie hem die nacht op de hielen zat en op hem schoot, had hij een pakket weggewor pen, dat de kleren van de vrouwelijke logeergast bevatte. De man verklaarde na zijn arrestatie, dat hij, nadat de politie op hem geschoten had, een huis was binnengevlucht met het gestolen colbertjasje van de mannelijke helft van het echtpaar aam Hij was op het dak van het huis beland en daar had hij de inhoud van de jaszakken onderzocht. Daar bemerkte hl), dat er in de porte feuille een bedrag van f. 15.000.aan bankbiljetten aanwezig was. Hij ver klaarde „bijna dood gebleven" te zfln van schrik, toen hij al dat geld zag. NIEUWE UITGAVEN. Als een posthume hulde aan de pionier der Haarlemmermeer mr. J. P. Amersfoordt is van de hand van Anton van der Vet bij het Hollandse Uitgevershuls te Amsterdam verschenen een levensbeschrijving van het werken en streven van de stichter van Badhoevedorp. Duidelijk wordt hierin gé- schetst de betekenis van deze te zeer ver geten voorganger. Nederland in de vijf werelddelen Dit standaardwerk wordt uitgegeven bij Bur- gersdlik en Niermans. alhier ln twee ge deelten ouder auspiciën van de Konlnk- ïyke Vereniging „Indisch Instituut" en is met soherp inzicht en grote zorg samen gesteld onder leiding van wijlen, dr. C. W. Wormser, door mr. W J. van Balen, K. W. L. Bezemer, dr W Ph. Coolhaas. W. R Menkman, dr. T. H, Mllo. K. Ratelband eri dr. A. C. J, de Vrankrljker. terwyi de illustratie is verzorgd door jhr. H. Tedlng van Berkhout. oud_dlreoteur van het Rijksprentenkabinet te Amsterdam. Het eerste gedeelte, dat op zich zelf compleet ls. bevat: dr A, C. J. de Vrank- rijker. De Nederlanders in Oostzee en Mid dellandse Zee; K. W. L. Bezemer. Ter zee SCHEEPSBERICHTEN. Aard ijk, 1/9 van Rotterdam te NewYohk; Abbekerk, van Rotterdam naar Australië, 31/8 te Antwerpen: Alcinous, 29/8 van Montreal te Penang: Alhena, van Rotter dam «aar Buenos Aires. 31/8 by Madeira; Alwakl. 31/8 van Antwerpen te Rotter dam; Amsteldijk, Mobile naar Londen, 31/8 bij Southend; Berkel, 30/8 van Am sterdam te Rotferdam; Blijdendyk, 29/8 van Rotterdam te Philadelphia; Castor, 27/8 van Houston te New Orleans; Chr. Sass (charter) BombayRotterdam. 30/8 van Karachee; £oryda, 30/g van piraeus ^e Patras; Delfshaven, Victoria (Brazilië) n. Antwerpen, pass. 30/8 Fernando Novoniha; Dulvendyk, New YorkRotterdam, 30/8 te Antwerpen; Ena, 30/8 van Curasao naar Punta Cardon; Erasmus. 31/8 van Manilla te Cebu; Erinna, 30/8 van Pladjoe naar Mlrl; Esso den Haag, 31/8 van Arutoa te Rotterdam; Gadlla, 30/8 van Tarakan naar Balik Papail;- Kertosono. 31/8 van New Orleans naar Kaapstad; Kongsborg, Am- sterdam-Perz. Golf, 30/8 te Port Said; Kota Baroe, RotterdamBatavia, 31/8 in Golf van Blscaye; Lorentz. 3'l/8 van Shanghai te Rotterdam; Manveran, Calcutta Seattle, en te land In het Hoge Noorden; mr W 39/8 te Honolulu; Mariekerk, Bombay— J. van Balen. Twee dochterlanden lu de R-dam 28/3 van Karachee; Modlokerto. .d- K Ratelband. West- r>.- m r, Nieuwe Wereld; K. Ratelband. West- Afrika; W. R Menkman. Guyanas en Antillen. Het nog te verschy-nen gedeelte zal be vatten; dr, W. Ph. Coolhaas. De Neder landers in Zuid- en Oost Azië; dr. T. H. Milo. Zuld-Afrlka. Dit werk geeft wat de titel belooft, daar het een welhaast volledige beschrijving bevat van hetgeen de Nederlanders ln vier eeuwen in de vijf werelddelen tot stand hebben gebracht. Geschiedenis van de Indische Archipel van het begin der beschaving tot het doorbreken der nationale revolutie door dr Bernard H. M. Vlekke. Ht behandelt geen accldeiïteel onderwerp maar ls een geschiedschrijving van Indonesië vanaf „de dageraad der geschiedenis", zoals het eer ste hoofdstuk luidt, tot heden. Dit werk heeft dr. Vlekke het eerst fcq 1943 In Amerika gepubliceerd onder de titel: „Nusantara, a history of the East Indian Archipelago". Het sucoes was daar bultengewooh. In één jaar beleefde het drie drukken. De uitgave, die de uitgevers J. J. Romen en Zonen te Roermond thans brengen Is een vertaling, door de auteur zelf bewerkt en bijgewerkt. De krant voor iedereen. RotterdamBatavia, 31/8 te Éangkai Pinang; Mijdrecht. 27/.8 van Bowling te Galveston; Ossendrecht, 29/8 van Hampton Roads te Greenock; Overijssel, Batavia n. North Pacific Kust, 29/8^ te Honolulu; Perna. 27/8 van.Stanlow A Manchester; .-Polydorus, AmsterdamSoerabaya. 29/8 van Batavia; Prins Willem 4. Montreal n. Antwerpen, pass. 31/8 Belle Isle; Rljn- kerk, AntwerpenPerz. Golf. 1/9 van Antwerpen; Sommelsdyk. BataviaNew York; 30/8 te penang: Stad Arnhem, 31/8 van Rotterdam te Huelva; Straat Malakka, Buenos AiresShanghai, 28/8 va.n SInga_ pore; Tegelberg. Buenos Aires n. Shanghai, 29/8 te Port Elizabeth; Tibia, 31/8van Sydney naar Bahrein; Tjitjalengka, 27/8 van Shanghai naar Amoy; Van der Waals, 30/8 van Manilla te Batavia; Volendam, 29/% van Rotterdam te Batavia: Zonnewijk, Calcutta naar Rotterdam, pass. 30/8 Gi braltar; Zwyndrecht, 31/8 van Rotterdam te Bagnoll; zypenberg, RotterdamHamp ton Roads, passi 30/8 Dungeness, Kota Inten, RotterdamJava, pass. 30/8 1 uur Ouessant. K.N.S.M.; Juno. 28/8 van Bremen naar Hamburg; Tiberius. 28/8 van Genua naar Livorno; Danae, 28/8 van Plume naar Susak; Delft. 30/8 te Curacao; Hydra. 29/8 te Fuik Bay; Iris, 30/8 te Rotterdam; Deo Duce, 29/8 van Amsterdam naar Oclensee: Theseus. 30/8 te Amsterdam; Dundee. 29/8 te Amsterdam. My. Oceaan; Melampus, 26/8 van Am sterdam naar Amerika; Adrastus, 25/8 te Port Swettenham.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2