Fascistische resten smeulen ook in Engeland Ons Distrilbutielioekje Onder het mom van dansavonden en discussiegroepen komt men bijeen Radio-programma De Vrouiv VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Officiële publicaties Regering verwacht van de boeren een reëel inzicht. ZIJ STELT ZICH MET DE PRIJZEN OP DE BASES DER REALITEIT. Donderdag herdacht het genootschap ter bevordering van de landbouw in Drenthe te Meppel in een feestelijke vergadering het feit. dat 'het op 28 Augustus 1844 te Dieverbrug werd op gericht. Tijdens deze vergadering heeft mi nister Mansholt een rede gehouden, waarin hij uiteen zette, dat de regering een grote steun heeft aan de organi satie der boeren. De volkomen vrije organisaties moe ten er blijven, al zou het alleen maar zijn om critiek, en vooral opbouwende critiek. op de regeringsmaatregelen uit te oefenen. Het is op het ogenblik zo: er op of er onder. Iedereen moet in deze strijd zijn aandeel leveren om het goede einde te bevechten. De regering verwacht van de boeren een reëel inzicht. Het is niet mogelijk aan alle wensen tegemoet te komen, maar het is ook geenszins de bedoeling om de boeren naar beneden te drukken, er is thans helaas een ver wijdering tussen regering en boerenor- ganisatie. Vertolkt thans echter het orgaan van de landbouw wel de werke lijke gevoelens van de boer? De stichting van de Landbouw meent thans het vertrouwen in de regering te moeten opzeggen, vooral op het gebied der pr\jzcn-politiek. Hier betonen de centrale organisaties, aldus de minister, zich niet voldoende stabiel, daar men het eerst wel met de overheid eens was. De centrale or ganen moeten zorgen dat het con tact wordt bewaard. De regering stelt zich met de prezen op de bases der realiteit. Toen in het begin van het jaar de prijzen werden vastgesteld, werden deze door het Landbouw Economisch Insti tuut gecontroleerd. Er zijn evenwel sectoren in de landbouw, waarin men met deze prijzen thans niet blijkt te kunnen uitkomen. De landbouw heeft het voordeel te genover de industrie b.v. dat hij een orgaan heeft om aan te tonen' dat de moeilijkheden te groot worden. Ten slotte wees spreker op de hoge eisen, die deze uitzonderlijke droge zomer aan de boeren en aan ons land stelt, omdat hierdoor, al mag van een paniekstem ming geen sprake zijn. de voedselvoor ziening in moeilijkheden wordt ge bracht. Kans op olie in de Schelde? Deskundigen van de Bataafse Petro leum Maatschappij zijn momenteel op de zandbanken in de Schelde, ter hoogte van Ierseke, pezig met het nemen van proeven, die moetei\ uitwijzen of aldaar olie in de bodem aanwezig is. HET HANDWERKONDERWIJS OP DE SCHOLEN. Beschikbaarstelling van textielpunten gevraagd. Het bestuur van de Algemeen Neder landse Onderwijzersfederatie heeft zich in een adres tot de minister tran Econo mische Zaken gewend met het verzoek textielpunten beschikbaar te stellen voor hét handwerkonderwijs op de scholen. Nog egn bon voor 200 gram vlees extra. Behalve de reeds in de bonnenlijst van gisteren bekend gemaakte bon voor 100 gram vlees extra, moet in verband met de moeilijkheden, welke de' veehou der tengevolge van de droogte onder vindt, thans nog een extra bon voor 200 gram vlees aangewezen worden In deze hoeveelheid is ook de 100 gram extra begrepen, die voor de volgende week is aangekondgd. Ook deze extra rantsoe nen ontvangen alleen personen, geboren in 1942 en vroeger, die dus voor de vol gende twee weken een rantsoen van 600 gram vlees hebben, In verband met het bovenstaande maakt liet centraal distributiekantoor bekend, dat voor het tijdvak van 29 Aug. t/m 13 September bon „L - 03 vleesch" een extra rantsoen van 200 gram vlees of vleeswaren verkrijgbaar Is. Het is mogelijk, dat in bepaalde ge deelten van het land deze bon niet aan stonds na bekendmaking, doch in de loop der geldigheidsduur pas zal kunnen worden gehonoreerd. DUITSERS IN NEDERLAND. In welke gevallen zü hier voorlopig mogen blijven, De ministerraad heeft met betrekking tot het vraagstuk van het verblijf in Nederland van personen van Duitse nationaliteit, nader beslist, dat vergun ning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland zal worden verleend aan die personen van Duitse nationaliteit: 1. Wier voortgezet verblijf in Neder land noodzakelijk wordt geacht in het algemeen Nederlands belang; 2. Die reeds vóór 10 Mei 1940 in Ne derland met toestemming van de Ne derlandse overheid waren gevestigd en zich tijdens de bezetting niet tegen het Nederlandse volk -en zijn verzet hebben gekeerd en geen diensten hebben ver leend aan de bezetter en diens propa ganda 3. Die tijdens de vijandelijke bezetting zich in Nederland gevestigd hebben en zich metterdaad volledig en onverdeeld hebben geschaard aan de zijde van het Nederlandse verzet. Aan personen van Duitse nationali teit die gedwongen diensten hebben verleend aan de bezetter, maar overi gens voldoen aan de eisen hierboven onder 2 gesteld, kan een vergunning tot tijdelijk voortgezet verblijf in Nederland worden verleend: a, indien zij in andere opzichten zich tijdens de bezetting, van Nederlands standpunt bezien, verdienstelijk ge maakt hebben of b, indien met het oog op de samen stelling van het gezin de vrouw is van oorsprong Nederlandse, de kinderen "zijn Nederlands opgevoed of de ver dienstelijkheid van bepaalde gezinsle den althans een deel van het gezin voor voortgezet verblijf in aanmerking komt en uitwijzing tot een ongewenste ver breking van de bestaande feitelijke ge zinsband zou jeiden. MR. VAN KLEFFENS CONFEREERT. Donderdag heeft de Nederlandse am bassadeur in de V.S., mr. E. van Klef- fens, op een persconferentie enkele ver klaringen afgelegd over het onderhoud, dat hij Woensdag met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, heeft gehad. Mr, Van Kleffens wilde niet in dé tails treden en verklaarde, dat het on derhoud in hoofdzaak betrekking had op het plan-Marshall. Hij voegde er aan toe: „Mijn land wil zich beperken tot het strikte minimum van wat het nodig heeft.1 Zo lang wij zelf kunnen lopen, zullen wij niet vragen om gedragen te worden". Desgevraagd antwoordde mr. Van Kleffens, dat er aan het slot van het onderhoud even over Indonesië gespro ken is. DODELIJKE KLAP. De 25-jarige bakkersknecht G. J. van E. gaf in een fabriek aan de Rechter Rottekade te R'dam zijn collega de 24- jarige P. van E tijdens een woorden wisseling een klap, 'juist achter het oor. In de loop van de avond werd Van E. onwel en geraakte bewusteloos. Hij werd in het St. Pranciscusziekenhuis opgeno men. waar hij later op de avond is over leden. BALLONOPSTIJGING TE DOETINCHEM. Gistermiddag is te Doetinchem de ballon van de heren Jacpuet en De Vos opgestegen De start had een zeer vlot verloop. De ballon koerste in Zuidelijke richting. Twee dames n.l, de dames- De- menint uit Leiden en Blokpoel uit 's-Gravenhage. maakten de reis mede. De opstijging had plaats in het kader der winkelweek. BRAND IN HET KAMP TE VUGHT. In het kamp te Vught is Donderdag middag brand uitgebroken in een dei- grote barakken. Snel breidde het vuur zich uit, terwijl de brandweer van het kamp energiek 't vuur aantastte. Ook de Bossche en Vughse brandweer werden ge alarmeerd, Na ongeveer een uur Aras het vuur bedwongen maar de barak ging. geheel verloren. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek ingesteld. VISA VOOR DE VER. STATEN. Met ingang van 1 September kunnen Nederlanders, die in aanmerking komen voor toelating voor tijdelijk verblijf in de Verenigde Staten van Amerika, gra tis een Amerikaans visum verkrijgen, dat hen in staat stelt, gedurende twee jaren meerdere reizen naar dat land te maken. Zij ontlenen aan het visum niet het recht onafgebroken twee jaren in dat land te vertoeven, In het algemeen wordt geen langer verblijf toegestaan dan tot 60 dagen. Twee vliegongevallen. 36 SLACHTOFFERS. Een Noorse vliegboot, die de dienst Oslo-Tromsoe onderhoudt, is ten Z. van Harstad (Noorw.) tegen een brug gevlo gen en verongelukt, Alle 34 inzittenden, Xvx>, 27 passagiers, zij.n gedood. In Kent, nabij Margate, in Engeland, is een R.A .F.-toestel, een' Dakota, neer gestort. Piloot en navigator, de 2 enige Inzittenden, werden gedood. DE VOEDSELPOSITIE VAN FRANKRIJK. Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft het zijn plicht geacht het Franse volk te waarschuwen voor de ernst van de economische en finan ciële positie van het land, vooral wat voedsel betreft. Het gevaar bestaat, aldus de mededeling van de partij, dat het. voedseltekort in de komende maan den catastrophaal wordt. De bedreiging van het algemeen welzijn zou slechts door buitengewone maatregelen kunnen worden afgewend. Het bestuur heeft een beroep op de socialistische Kamer leden gedaan op het nemen van deze maatregelen aan te dringen, voordat de assemblee op reces gaat. Het blad van de Franse communisten de „Humanité", beèohouwt de „slaafse gehoorzaamheid" van Ramadier aan de orders der ..dollarimperialisten" als een der hoofdoorzaken van de verlaging van het broodrantsoen van 250 tot 2O0 gram. Het blad wijst in dit verband op de mededeling van de Brits-Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland, dat het broodrantsoen in de gecombineerde zone tot 500 gram zal worden verhoogd. DE VERKLARING VAN VORRINK. De heer Vorrlnk wenst in zijn verkla ring over de resoluties in de Veilig heidsraad, welke wij gisteravond weer gaven, de volgende zinsneden als volgt te wijzigen: „Thans, nu ingevolge de beslissing, van de Veiligheidsraad internationale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor te leg gen om de Veiligheidsraad mede ver antwoordelijkheid op te leggen voor de beslissing, of wii deze mensen al dan niet moeten helpen. Wij zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een bepaalde politionele actie niet zal worden uitgevoerd zonder voor afgaand internationaal overleg". 17.000 badgasten per dag EEN VOORTREFFELIJKE MAAND AUGUSTUS TE NOORDWIJK. (Van onze correspondent). Men heeft in Noordwijk een zo nauwkeurig mogelijke maar uiter aard toch ruwe schatting gemaakt van het aantal badgasten, dat ge middeld per dag gedurende de maand Augustus in deze enige niet ernstig door de oorlog getroffen badplaats aan onze Noordzeekust vertoefd heeft. Daarbij is men tot het indruk wekkende getal van 17,000 geko men! Een ongekend goede Augus tus maand voor deze parel der bad plaatsen. Van onze Londense correspondent). De wereld, inclien zij zich nog om iets verbaast, zal zich de ogen hebben uit gewrevenDoor de straten van het Londense East End, het dicht-bevolkte Joodse stadsdeel, marcheren jonge man nen, heffen de arm omhoog en roepen „Heil Hitler". In Liverpool en Man chester vliegen keien door de ramen van Joodse zaken, rook stijgt op uit sy nagogen. mensen worden getrapt en ge slagen. Een tachtigjarige, in gebed ver zonken. wordt niet ontzien. Duidelijker bewijs, dat „de activiteit der voormalige Engelse fascisten toe neemt. is er niet. Zeker, in oorlogstijd, toen een Duitse inval op handen scheen, werden maatregelen genomen om Hit ler's vijfde colonne, afdeling Engeland, onschadelijk te maken. De „British Union of Fascists" werd verboden en haar leider Sir Oswald Mosley geïnter neerd. In 1929 maakte hij als Minister zonder Portefeuille nog deel uit van de Labourregerlng. De Mosley-beweging telde naar schatting ruim tien duizend leden. Velen hunner werden eveneens achter slot en grendel gezet. Toen het Duitse gevaar geweken was, werd een aantal gedetineerden in vrijheid ge steld. Mosley zelf werd in November 1943 wegens -levensgevaarlijke trombose losgelaten. Hij kreeg toen een soort huisarrest, dwz. hij mocht zich niet verder dan zeven mijl van zijn woning begeven. HET OUDE RECEPT. Na de oorlog staken de fascistische groepjes, niet meer door verbodsbepa lingen gehinderd, opnieuw de kop op. Het gaat thans minder openlijk. Het aanvankelijke doel is terrein te verken nen. Daartoe houdt men fel provoceren de bijeenkomsten in het hartje van de Joodse buurten, belust op herrie. Alle maal volgens het eens beproefde recept, Duitse krijgsgevangenen uit een nabij denazificeringskamp zijn vaak onder het gehoorOnder het mom van dansavonden en discussie-groepen ver zamelt men aanhangers om zich heen. Vorig jaar ging Mosley een stap ver der. Hij richtte een uitgeverij op, die o.a. wekelijks de Mosley News Letter publiceert. Compromitterend voor hem was de vondst tussen Mussolini's papie ren van correspondentie, waaruit bleek, dat hij jaarlijks uit Italië drie millioen Lire ontving. Tot dusverre is de thans 52-jarige, demagogische Mosley, die vroeger Hitler's spreekwijze placht te FRANS-SPAANSE GRENS OPEN VOOR DOORTREKKENDE REIZIGERS. Het Franse blad „Le Populaire" (soc.) deelt mee. dat er een accoord tussen Frankrijk en Spanje tot stand is ge komen met betrekking tot het reizigers verkeer. Het initiatief is hierbij, aldus het blad. van Frankrijk uitgegaan. Spanjaarden zullen volgens het accoord door Frankrijk naar elders kunnen rei zen en Fransen zullen op de doorreis door Spanje mogen gaan. Wat waren betreft „komt er geen verandering in de toestand". VOOR ZATERDAG 30 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7,45: Collegium Musicum Amstelodamense; 8.00: nieuws; 8.15; opgewekte muziek; 9.00: ochtendconcert; 10.00: voor de kleu ters; 10.15; llohte klanken; 11.00: zieken bezoek; 11,45: orgelconcert; 12.00: Ange lus; 12.03: orkest G. Boulanger; 12.30: weeroverzloht; 12.33: over boeken; 12.38: Klaas van Beeok; 12.55: zonnewijzer'; 13.00: Ned. Strljdkr.; 13.30: Klaas van Beeck; 13.45: fllmpr aatje; 14.00: orkest Paul Whiteornan; 14,30; toneelkijker; 14.45; vro lijke plaatjes; 15.00: voor de Jeugd; 15.15: gemengd koor Irene; 15.45: school zonder leraren; 16.00: orkest M. Alexander; 16.20; R.K middenstandsbond; 16.30: de schoon heid van het Gregoriaans; 17.00: de wig wam; 18.00; Negro Spirituals; 18.15; Jour. nallstlek weekoverzicht; 18.30: Ned, Strljd- krachtèn; 19.00: nieuws; 19.15: Kath. nieuws; 19.20: Kareol Septet; 19.45: voor Ned. in Duitsland: 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20: hoe heet deze plaat; 20.30: licht baken: 21.00: verzoekprogramma; 21.30: week-end-serenade; 22.00: omroeporkest; 22.40: de Van Rooyens; 22 47: avondgebed en liturgische kalender; 23 00: nieuws; 23.15—24.00: Radio phllh. orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbljtmuzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: J. Jong, orgel; 8.39: lichte klanken; 9.30: waterstanden; 9.35: BBC symphonie orkest; VPRO 10 00; morgen wijding door ds. A. L. Broer; VARA 10.20: voordracht; 10.35: vlooi en piano: 10.50: Don Kozakkenkoor; 11.00; voor de continu, bedrijven; 12.00; harmonlemuzlek; 12.30: weerpraatje; 12.33: Metropole orkest; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Metropole orkest; 13.45: Flanagan en Allen zingen; 14.00: de nieuwe Rotterdam- se schouwburg; 14.15: omroepkamer or kest; 15.00: boekbespreking; 15.15: Deens clansorkest; 15.45- Hawallanmuziek; 16 00: noodvoorziening ouden van dagen; 16,15: accordeonorkest; 16.50: operettemuziek; 17 00: sportpraatje; 17.15: M. L. Williams, plano; 17.30: artistieke staalkaart; 18.00: nieuws; 18.15: Mills Brothers 18.30: voor de rijpereJeugd; 19.00: cello en plano; VPRÓ 19.30; Congres Int, Verb voor Vrljz. GhrLstehdom te Bern; VARA 20 00: nieuws; 20,05: varia; 20,08: dingen van de dag; 20 15: en nu.Oké; 21.15: socialistisch commentaar door K, Voskuil; 21.30: veel gevraagde platen; 22,00: hoorspel „Diner met een schrijver"; 22.30: ensemble Vln- centuni; 23.00: nieuws; 23.1524 00: licht orkestconcert. imiteren, nog niet in het openbaar op getreden, Maar van zijn ziekte schijnt hij geheel hersteld te zijn. Hij wilde on langs naar Frankrijk, maar daar stak de regering een stokje voor. Het belangrijkste kristallisatiepunt van de ex-fascisten vormt thans de eind 1944 opgerichte League of Ex-Ser vice Men, de bond van oud-gedienden. Het waren leden hiervan, die dezer da gen in Oost-Londen de boel op stelten zetten. Een andere fascistengroep. die de aandacht poogt te trekken, staat onder leiding van Arnold Leese, die juist voor een jaar de gevangenis inge draaid is wegens hulp aan voortvluch tige Duitsers. Het is onjuist de recente excessen te zien als een nu eenmaal onvermijde lijke reactie op de moordpartijen in Palestina. De nuchtere Engelsen bewa ren hun kalmte bij de oplossing van het moeilijke vraagstuk in dat land. Geen denkend mens wenst de gepleegde wan daden te wreken op onschuldigen. Dat bleek wel uit de machtige protesten, die alom opklinken tegen de betreu renswaardige uitspattingen in de Engel se industriegebieden. Doch het blijft moeilijk een Engels man te overtuigen van fascistisch ge vaar. ook al heeft hij dan met Hitier s oorlog kennis gemaakt. Over het Nazi bewind zelf, dat hij gelukkig niet aan den lijve ervaren heeft, bezit hij door gaans de meest zonderlinge begrippen. Men windt zich dan ook niet erg op over wat men als het optreden van uit het evengewicht geraakte jorïge heet hoofden beschouwt. De regering belooft waakzaam te zijn, maar wil geen speciale maatregelen te gen de fascistische lawaaischoppers ne men. Zij acht zulks in strijd met de de mocratie en zij wil evenmin de beweging belangrijker doen schijnen dan zij is. Of daarmede echter het laatste woord gezegd is? SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum. AbrwJanRotterdam. pass. 27/8 Gibraltar; Alamak, 27/8 van Rot terdam te Buenos Aires; Algenlb, 7/8 van Sao Francisco do sul naar vermocde- 1111c Victoria Braz; Alphard, Antwerpen— Pennambuco, pass. 27/8 Madeira; Axel- dijk. RotterdamHavanna, pass. 27/8 Dungeness: Brastagi. 26/8 van Portland (Or) te Vancouver)Farmsum. 26/8 van Bona naar IJmuiden; Kota Gede, 26/8 van Batavia te Cherlbon; Leegh water, 27/8 van Amsterdam te Basra; Lekhaven 27/8 van Rotterdam naar Antwerpen; Limburg, New YorkJava, pass. 27/8 16 uur Gibraltar; Lorentz, Chinwangtao Rotterdam. 27/8 van Le Havre: Merwede, Buenos AiresAmsterdam, pass 28/7 Fernando Noronlia; Modjokerto, 26/8 van Penang. wordt 28/8 te Port Swettenham verw Nijkerk, AmsterdamBasra. 26/8 té Genua; Nijmegen, 26/8 van Genua te Ceuta; Pema. 26/8 van Abadan te Stan- low; Ruys, 26/8 van Hongkong naar Shanghai; Rljnkerk, AmsterdamPerzi sche Golf, 27/8 te Antwerpen; Salatlga. CalcuttaRotterdam. 27/8 te Suez; Sa- marlnda. SabaHamburg. 28/8 v.m. te Aden venv.; Sommelsdilk. New York Java, 26/8 van Singapore; Spinoza, Am sterdamPerzische Golf, 27/8 van Suez; Stad Arnhem, RotterdamHuelva, pass, 26/8 Dungeness; Stad Maassluis, Amster damHampton Roads, pass. 26/8 Dun geness; Tabian, New YorkGalveston. 24/8 van New Orleans; Tegelberg. 27/8 van Buenos Aires te Kaapstad; Telfair Stockton (charter), 27/8 van East Lon den te Durban; Tibia. 27/8 van Bris bane naar Sydney; Van 't Hoff. New York Java. 27/8 te Aden; Volendam." 29/8 van Rotterdam te Batavia verw; Welte vreden. 25/8 van Soerabaja te Ballk Pa- pan; Zonnewilk. CalcuttaRotterdam. 27/8 van Genua K N.S.M. Stentor, 27/8 te Beiroet; Bachus, 28/8 te Rotterdam; Venus. 27/8 van Izmir naar Benghazi: Caribla, 27/8 van Aarhus naar Kopenhagen. Vlnke Rossum, 28/8 van Zaandam naar Sundsfall; Jeroenbosch 27/8 te IJmuiden Holl.Afrika liinen Hemony, 27/8 van Port Elisabeth naar Kaapstad; In- drapoera. 25/8 Kaap Finisterre gepass.. wordt 29/8 te Rotterdam verwacht. Nederland v d. Waals, 22/8 van Menila naar Java; Celebes, 28/8 te Ma kassar; Radja, 27/8 van Miri naar Manila Tallsse, 27/8 van Dabo naar Tandjong Pandan, K.P.M. Belanta en Konvooi, 26/8 te Port Said NIEUWE UITGAVEN. Bij de Uitgeverij De Driehoek verscheen: Krlshnamurtl, toespraken 1940'44. In de Beohmanlamxm-serle, uitgave J. J Romein en Zoon te Roermond kwam uit Natuukunder door A. J. Mulder S J. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit bet Engels 5). Hij had triomfantelijk tegen haar ge knipoogd en ze was met haar hele we zen in opstand gekomen. Ze kón het niet doen. ze wilde niets te maken heb ben met, de Heriots. en voorakniet met Alan Heriot. En toen hadden haar ge zond verstand en moed zich weer her steld en had ze haar gevoelens beheerst. Vijf pond per week en een baantje, waar door ze' weer op de been zou kunnen komen? Ze kon niet weigeren in te stemmen met bet welbedachte plan van de oude dokter zonder hem het hele verhaal te vertellen, en waarom zóu ze ten slotte weigeren? Je kon het je niet veroorloven overgevoelig te zijn. als je lang ziek was geweest en er niet goed overheen kon komen en aan de laatste twee of drie pond van je spaarduitjes was. En dus pakte ze zorgvuldig haar ba gage: als een samenzweerster ging ze al haar bezittingen na om te zien. of haar naam nergens op voor kwam. Ze nam haar hospita gedeeltelijk in ver trouwen en gaf haar een aantal enve loppen met het adres van Presscott er op, voor het geval brieven aan haar moesten worden doorgezonden. En ze begaf zich Woensdagmorgen op weg naar het station met een vreemd, ge spannen gevoel van onwerkelijkheid- Trant lag in Sussex, ruim een uur reizen verwijderd van het Victoria Sta tion, Anne zag het landschap langs- vliegen zonder er werkelijk naar te kij ken. In zichzelf herhaalde ze steeds weer: ik ben nu niet meer Grey....maar Prescotten na een poosje begon ze aan de werkelijke Prescott te denken, en de spanning werd iets minder en ze moest haast lachen. Want Prescott was in werkelijkheid groot en stevig en blond, en zij zou Anne met een van haar grote sterke handen gemakkelijk hebben kunnen tillen. De trein begon vaart te minderen, en toen voelde ze hoe haar zenuwen zich weer spanden, terwijl ze haar koffer uit het net. nam. Men zou haar aan het station halen, had dr- Bladen gezegd, want Trant was ongeveer 5 km. van het station verwijderd. Ze liep het kleine perron af. de aanwezigen nauwkeurig opnemend. Er waren niet veel mensen en niemand maakte de indruk naar iemand uit te kijken. Dus ging ze naar de beambte, die de kaartjes in ontvangst nam en vroeg hem inlichtingen. Trant? Neen er is nog niemand zei deze, maar als mevrouw Forbes U komt halen, dan komt ze nog wel. Hij grin nikte vertrouwelijk tegen Anne. Er is gewoonlijk een verschil van mening tussen haar en de oude ponny. waarmee ze rijdt maar ze zal zo dadelijk wel ko-v men, jonge dame. ik zou maar even gaan zitten en wachten. De bus komt niet eerder dan over een uur en brengt je niet helemaal tot aan Trant. Met een enigszins hulpeloos gevoel deed Anne, zoals haar gezegd werd, de twee of drie mede-reizigers verdwenen 34). De wind ging wat liggen en hoewel het natuurlijk prettig was, dat de storm over ging was het voor Pan da en Oehoe niet zo best. De motor had nameliik een flinke knauw gekre gen en de molenwiek weigerde te wer ken zoals een normale schroef dat zou hebben gedaan. Het vliegtuig viel dan ook recht naar beneden en Panda zag, dat de aarde, snel ronddraaiend op uit het station. De kaartjesbeambte ver dween in zijn bureau. Ze bleef alleen achter. Prescott. zou. dacht ze. terwijl ze achterover leunde, waarschijnlijk haar koffer gepakt hebben en te voet zijn ge gaan. met verachting van bus en pon ny-wagen. maar zij voelde zich niet sterk genoeg voor een wandeling van 5 km. Nu ze bijna op de drempel van Trant was, begon ze onweerstaan baar aan alles te denken wat de Heriots betrof. En vooral aan Alan Heriot Er was geen spijt in haar, zelfs nu niet, over haar inpulsieve daad het testament van Dick te verscheuren. Ze had er nooit één ogenblik over gedacht, dat Trant haar zou toebehoren en de gedachte.dat ze zou zijn komen aanzetten om Dick's goederen op te eisen, kwam haar even dwaas als weerzinwekkend voor. D&n zou ze de minachting verdiend hebben, die zo duidelijk gesproken had uit Alan He- riot's brief. Maar de herinnering aan die brief deed nog pijn. de herinnering aan hem afkwam. De weilanden en de huis jes werden vlug groter en Panda be greep, dat het een harde klap zou ge ven, wanneer de botsing plaats vond. „Doe dan wat!" riep hij. ,.We vallen te pletter! .Geef me een parachute!" „Kalm. kalm!" zei Oehoe. „Jemoest beter weten! Ik heb je toch laten zien, hoe dit toestel werkt? Kijk, let nog- zijn veronderstelling, dat ze niets anders kon zijn dan een harteloze avonturier ster. die een stervende jongeman had ge trouwd o mer beter van te worden. Niets zou het haar mogelijk maken Alan He riot na dit alles ooit nog aardig te vin den. Maar gelukkig behoefde ze hem niet aardig of minder aardig te vinden. Ka- thryn Heriot. zou haar patiënt zijn, en niet Kathryn's broer. Waarschijnlijk zou 'ze Alan maar weinig zien. En als ze hem zag ,zou het heel gemakkelijk en normaal zijn om vormelijk op een af stand te blijven. Er zou ook geen spe ciale reden voor Alan Heriot zijn om Zuster Prescott aardig of niet aardig te vinden. Wat hem betreft, zou ze een voudig iemand zijn, die een baantje heeft, een employé in zijn huis gedu rende enige weken. Een andere trein reed het station bin nen. Misschien komt mevrouw Forbes bij deze "trein, dacht Anne geduldig, en maals goed op!" De vlieger haalde een hefboom over en een grote parachute schoot omhoog. Er volgde een schok en daar hingen ze! Langzaam daalde het valscherm naar beneden en het vlieg tuig schommelde zachtjes heen en weer. „Zie je wel?" vroeg Oehoe. „Nooit bang worden, nooit je tegenwoordig heid van geest verliezen, leerling!" vaag. zonder veel belangstelling, bekeek ze de weinige passagiers, die zich naar de uitgang begaven- Ze was wederom in dromen verloren, toen de kaartjesbe- ambte met iemand anders bij zich op haar toekwam, zeggende: Deze dame moet ook naar Trant meneer, ze wacht hier al bijna een uur. Een prettige, vertrouwde stem. ant woordde: Hoe vervelend.. Anne keek op. en ontmoette de ver schrikte blik van Geoffrey Neame. Hij, de enige persoon, aan wie ze niet gedacht had toen ze instemde met het goed-bedoelde plan van dr. Bladen De enige persoon, in contact, met de Heriots, die zuster Prescott zou kunnen verbin den met de avonturierster, die Dick had getrouwd. Anne keek snel om. In zekere zin kwam deze ontmoeting' heel goed uit- Het kwam er nu maar op aan. dat me vrouw Forbes niet zou komen, voordat ze de kans gekregen had met hem te praten. Hij was vroeger ook altijd erg aardig voor haai: geweest. Als ze het hem uitlegde, zou hij haar zeker helpen, alhoewel op het moment nog een soort afschuw In zijn ogen te lezen was. Toen de beambte weggeslenterd was. zei hij, bijna scherp; Wat is dat? Zei hij. dat je naar Trant ging? Anne moest lachen om zijn ontstel tenis. Ja. zei ze luister Snel. opdat niet midden in haar ver haal de nog steeds ontbrekende me vrouw Forbes zou komen opdagen, ver telde ze hem alles. Tot haar spijt ver toonde zijn gezicht geen tekenen van opklaring en toen ze uitgesproken was, schudde hij zijn hoofd Het is dwaas. Anne- Je kimt niet naar Trant gaan. Als Alan Heriot ooit zou ontdekken, wie je was .Maar hoe zou hij. tenzij jij het hem vertelt? En dat doe je toch niet. hè Geoffrey? Ik... je denkt toch niet. dat ik dit baantje aangenomen zou heb ben, als ik het nie\t broodnodig had ge had? Zijn gezicht klaarde een beetje op en met zijn hand voelde hij in zijn zak. /irme kind, zei hij. er is geen re den, dat je om geld verlegen zou zitten. Je kuAt van mij lenen, wat je ook nodig mocht hebben en je bètaalt me wel eens terug, als het je schikt. (Wordt vervolgd) De schipper C. Th. v. d. Hey uit Alphen aan den Rijn, had zich in be zettingstijd aan de zijde van de vijand geschaard. Hij was bij de N.S B. gegaan, en kwam er ten slotte toe in dienst te treden bij het vrijw. legioen Nederland. Voor zijn handelingen had hij rich thans voor het Haagse Bijz. Gerechts hof te verantwoorden. De raadsman, mr. BemmelSuyck, meende echter, dat er termen aanwezig waren over verdachte eerst een psychiatrisch rap port in te winnen, waarmede de proc. fiscaal zich kon verenigen. - Daarom werd besloten de zaak naar de rechter commissaris te verwijzen. Er was door C. A. v. d. H. te Alphen aan den Rijn medewerking verleend aan een clandestiene vlees-affaire, voor welk feit de Officier bij de Haagse politie-rechter f. 100 boete of 1 maand hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf eiste. De po litierechter veroordeelde tot f. 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaarde lijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. N. A, van V. te Zoeterwoude had handel gedreven in distributiebeschei den, welk feit werd erkend. Doch waar het geen regelmatige handel betrof, wilde de Officier volstaan met f. 25 boete of 10 dagen hechtenis, waartoe de politierechter verdachte veroor deelde. G, J. uit Leiden zei tegen de politie rechter dat hij textielpunten had ge kocht, omdat z'n vrouw er te weinig had, maar de Officier vond dat een smoesje, omdat verdachte er daarvoor te veel bij zich had/ toen hij door amb tenaren in de trein werd aangehouden. En dus werd verdachte als gewone han delaar bestempeld, en veertien dagen gevangenisstraf tegen hem geëist. De politierechter veroordeelde daartoe. Ned. Ilerv. kerk Beroepen te Kou- dekerke (2e pred.pl.) J. C, v. Nieukerke te Vuren en Dalem Te Beers-Jellum c.a. C. van 't Riet te Bourtange (Gron,)Te Langweer (toez Th. Hettlngs te Ba- rendrecht die bedankte voor Ooster- meer. Te Leek-Midwolde dr. A. de Wilde tè Wognum. Te Oosterliaule L. Lutelin te Pelze. Aangenomen naar Halle (toez.) J. Veen te Huizinge. Bedankt voor Pesse (toez.) R. Joh. de Boer, res -leger-pred. te 's-Hertogenbosch Geref. kerken Beroepen te Joure W. Feenstra te Hijum. Te Smllde (vac. G. J Hoytema) G. Haaksma Jr. te Zijldijk. Te Tlel G Brouwer te Harlingem. Het gepubliceerde beroep van Ooltgens- plaat berust op een misverstand, want deze kerk heeft nog geen beroep uitge bracht. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Zuidbroek P. Plaats man. cand. te Nunspeet, die bedankte voor de Bilt—Maartensdijk en voor Goes. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Sluiting; Kantoren op Maandag, 1 September 1947. Op Maandag. 1 September (Koninginne dag), zullen alle kantoren van de Dlstrl- butlekrlng Lelden gesloten rijn. Op Dinsdag, 2 September. Is het agent schapskantoor te Warmond alleen des morgens (tot halfeen) geopend. Op Dinsdag. 2 September, ls het agent- sehapskantoor te Roelofarendsveen geslo ten (uitgezonderd voor het afhalen van bonkaarten voor zelf verzorgers en voor diegenen, die een oproep hebben ont vangen) De inlevering voor detaillisten in de week van 2 tot en met 6 September 1947 ls als volgt; Agentschappen Oegstgeest, Leiderdorp, Warmond en Roelofarendsveen: De Inlevering vindt plaats op Dinsdag, 2 September, in de normale uren. Leiden: Slagers: Dinsdag, 2 September, van 8 10.30 uur; Detaillisten met 1.000 en 3 000-num- mers: Woensdag. 3 September, van 811 uur; Bakkers en Tabaksgrossler; Woensdag, 3 September, van 23.30 uur; Op Donderdag, 4 September en Vrijdag, 5 September, is do Inlevering normaal; Textielhandelaren, brandstof fen hand e- Jarcn, enz.: Zaterdag, 6 September, van 8.30 uur tot 10 uur. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten K 711. In de periode van 2 tot en met 5 Sep tember 1947 vindt voor inwoners van de gemeente Leiden aan nlet-zelïverzorgers een uitreiking plaats van bonkaarten 711. Personen, geboren ln 1926 of eerder, ontvangen een A-kaart, Personen, geboren ln 1927 tot en met 1932, ontvangen een B-kaart; Personen, geboren in 1933 tot en met 1942, ontvangen een C-kaaxt- Personen, geboren in 1943. 1944 of 1945, ontvangen een D-kaart; Personen, geboren in 1946 of 1947, ont vangen een É-kaart. Bij de uitreiking zal de inwlssellngsbon van de reeds eerder verstrekte bonkaart 709 worden Ingenomen. Overgelegd dienen derhalve te worden:de Tweede Distributie stamkaart en de tltelstrook, waaraan rich de Inwisselingsbon bevindt. Tevens vindt een uitreiking plaats van tabakskaart QA 711, versnaperingenkaar- ten QB 711 en gecombineerde kaarten QC 711. Mannelijke personen, géboren ln 1929 en vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks-, en versnaperingen- of een gecom bineerde kaart; Vrouweiyke personen, géboren in 1929 en vroeger, ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een gecombineerde kaart; de overige hebben uitsluitend recht op een versnapermgenkaart. Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft tussen: 45.000 en 48.000 op Dinsdag, 2 Sep tember 1947. 48.000 en 51.000 op Woensdag, 3 Sep tember 1947, 51.000 en 54 000 op Donderdag, 4 Sep tember 1947, 54.000 en 57.000 op Vrijdag, 5 Septem ber 1?47. Het Distributiekantoor, ingang Steen- schuur. ls geopend van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur. De uitreiking voor de agentsohappeh Warmond en Leiderdorp, alsmede de na- ultrelking wordt hog néder gepubliceerd. INZAMELING HUISVUIL. In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin zal op Maandag 1 September a.s. geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 2 September e.k. De Directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettingsclienst. Visserij-berichten IJMUIDEN. 29 Aug. Binnengekomen 4 stoomtrawlers met f. 71.270 besomming; kustvlssers IJM 249 met f. 695; IJM 80 met f. 2280; IJM 240 met f. 1890; UK 68 met f2550; UK 69 met f. 620; UK 126 met f. 1380; UK 162 mét f. 1240; UK 243 met f. 10.40: UK 16 met f. 1990; HD 125 met f. 1650; VD 60 met f. 300. Van de haringvisserij kwam binnen de KW 43 met 527 kantjes maatjesharing. VLAARDINGEN, 29 Aug. Binnengekomen van de haringvisserij de VL 208 met 37 last en de VL 172 met 41 last. Prijzen: maatjesharing f. 42.0070.00; volle haring f. 33.0036,00.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2