Verdere behandeling der Egyptische kwestie in Veiligheidsraad r r Enorme brand in natuurreservaat „De Campina" bij Boxtel Het vuur woedt over een afstand van 7 bij 4 K.M. WEERBERICHT Nederlandse Regering aanvaardt resoluties van Veiligheidsraad Hoewel zij zijn bevoegdheid blijft ontkennen Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1947 1 No. 26172 LEIDSCH Hoofdredactie: B. W. Menthorst en J. Brouwer Directeur: 3 W Henny DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 pei 3 maanden: 26 cents per weet Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Gistermiddag is een enorme brand uitgebroken in de bos- en heidecom- plexen van het bekende natuurreservaat „De Campina" bij Boxtel, eigendom van de Nederl. Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Een felle wind wakkerde de vlammen weldra tot een zee aan en de rook- ontwikkelig was dusdanig, dat men de rook uren ver en zeker tot op 15 kilo meter afstand kon zien. De brand, welke kan worden aangemerkt als de grootste natuurbrand, die de laatste jaren in Brabant heeft plaats gevonden, woedt nu reeds over een af stand van circa 7 KM., by een gemid delde^ breedte van 4 KM. Honderden soldaten trachten de brand te localiseren. Het reservaat, dat gelegen is in het grensgebied van Boxtel, Oisterwijk en Oirschot. bestaat grotendeels uit heide en voorts uit bos, vnl. depnebos met vennen. Aanvankelijk woekerden de vlammen uit de richting Boxtel in de richting Oisterwijk, waar het grensgebied reeds honderden meters werd overschreden. VOLSLAGEN GEBREK AAN WATER De zware motorspuiten, die van alle kanten kwamen opdagen moesten bui ten werking blijven wegens volslagen gebrek aan water. Verschillende ven nen zyn totaal uitgedroogd en de andere bevatten te weinig water of zyn niet te bereiken. Behalve 300 militairen uit 's-Herto genbosch nemen ook 400 militairen, uit Breda en Tilburg aan het blussingswerk deel. De soldaten zijn in lange linies rond het brandende gebied opgesteld. Boven winds slaagden zij er in het vuur tegen te houden en ook wisten zij bredere stroken,te blussen, maar de vrij krach tige Noordoorster was oorzaak, dat be nedenwinds de wegwaaiende vonken tel kens nieuwe brandhaarden verwekten, zodat men de vlammen ondanks de om singeling niet meester kon worden. De militaire autoriteiten hebben op het ogenblik bren-gun-carriers ingezet om door de brandende bos sen voor het vuur uit brandgangen vrij te maken waardoor grote stuk ken jong bos worden omvergereden, terwijl de achterop komende wagens tot taak hebben de grond langs de- MIJNSTAKINGEN IN ENGELAND. Trots alle pogingen om een staking af t ewenden hebben in Yorkshire in En geland reeds 12000 mijnwerkers het werk neergelegd. 12 mijnen liggen stil. Hetgeen reeds een verlies van ruim 82.000 ton kolen be- tekent- De president van de nationale myn- werkersbojid. Will Lawther noemde de staking onfatsoenlijk en je reinste anarchie". Ondertussen is deze kolenstaking wel een van de moeilijkste problemen, waar voor de regering zich geplaatst ziet. Het gehele regeringsprogram inzake het op voeren van de export-productie berust in de eerste plaats op een verhoging van de kolenproduotie. Lawther zeide nog dat noch de mijn- werkersbond noch de kolenraad deze stakingen in de regeringsmijnenkon tolereren. (UP). Griekse regering gevormd. De voormalige Griekse regering onder Demetrius Maximos is met medewer king van zeven partijleiders opnieuw ge vormd. Reuter mel'dt nader, dat, naar ver luidt, de leider van de Volkspartij het min.-presidentschap aangeboden heeft aan Maximos, nadat Amerikaanse advi seurs en politieke leiders zich tegen een, kabinet van louter leden der Volkspartij hadden uitgesproken. Volgens onbeves tigde berichten zal de Volkspartij in de nieuwe regering twaalf portefeuilles be heren, terwijl de andere deelnemende partijen er ieder twee zullen krijgen. De andere partijen zijn: de sociaal-demo craten onder Papandreoe, de Venizelis- ten, de liberale unie van Kanelloppoe- los, de partij van: de nationale bevrijding van generaal Zervas, de natlonaal-libe- ralen onder Gonatas en de reformisten onder Alexandrie Veldmaarschalk Alexander, de gou verneur-generaal van Canada, heeft tegenover het Canadees persbureau ontkend, in N.-York tegen journalisten verklaard te hebben, dat Amerika hulp moet verlenen aan Griekenland, ook al zou dit oorlog met de Sovjet-U.nie be tekenen. Alexander zeide, dat hij niet over Sovjet-Rusland gesproken heeft. Hy zou slechts gezegd hebben: „Wanneer Amerika aan Griekenland hulp gega randeerd heeft, dan ben lk er zeker van, dat het bereid is deze belofte na te komen". Het schijnt, dat Amerika krachtige druk op Engeland oefent om zijn troe pen in Griekenland te laten, waar het zelf weinig voelt voor een overneming van de „wacht". Engeland schijnt echter vastbesloten door te zetten. OVERDRIJVENDE BEWOLKING De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: In de na-nacht opnieuw vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen- Morgen overdag overdrijvende wolken velden, maar vrijwel overal droog. Wei nig verandering van temperatuur. Mati ge wind tussen Noord en Oost. 30 AUGUSTUS Zon op: 5.46 uur. onder 19.54 uur. Maan op: 19.45 uur (31 Aug. VM). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 3.36 en 15.53 uur. sleuven om te woelen. Zo ontstaan z.g, dode stroken, waar men het vuur hoopt tot staan te brengen, alvorens het de eerste woonhuizen in het grensgebied van de gemeente Oirschot bereiken zal Een verstikkende rook hangt over verre afstand laag over het land en oe- lemmert in aanzienlijke mate het blus singswerk. In de nacht lichtte daartus sen de helle gloed van verscheidene grote brandhaarden op. In het garni zoen 's-Hertogenbosch worden nog hon derden soldaten in gereedheid gehouden- om zo nodig verdere bijstand te verle nen. Een grote mensenmenigte slaat van dichtbij en ver af het grillige en nood lottige spel der vlammen gade. De tot nu toe verbrande gebieden be vatten voornamlijk jong opgaand hout en heide. Door heel Brabant, speciaal in Zuid- Westelijke richting, staan alle brand weerposten in voortdurend telefonisch contact. De Commissaris der Koningin in de provincie Brabant, prof. dr. J. de Quay, en de officier van Justitie, rar, J. Dony, bevinden zich op de plaats van de ramp, alsmede tal van brandweerautoriteiten. Hedenmorgen berichtte men ons uit Boxtel, dat de brand op het terrein in de gemeente Boxtel gelocallseerd is. Er vindt echter nog een geringe uitbrei ding plaats in de richting Oisterwijk en Oirschot. AMERIKAANS RAPPORT OVER DE VOEDSELTOESTAND IN EUROPA. De zwarte handel maakt het moei lijk, zo niet onmogelijk voor de Euro pese landen hun voedselvoorraden dui delijk te overzien, aldus het rapport van de commissie voor de betrekkingen met het buitenland vari- het Amerikaan se departement van landbouw. Het rap port is als „vertrouwelijk" aangeduid, omdat „de productiecijfers van som mige landen niet overeen zullen komen met de officiële schatting door him ministers van landbouw" en is opge steld op verzoek van een commissie van onderzoek uit het Amerikaanse con gres. In het rapport wordt er op gewe zen. dat het in geheel Europa toege paste systeem van inzameling en distri butie van landbouwproducten de land bouwers aanmoedigt minder op te ge ven dan zij in werkelijkheid produceren, opdat voor de rest op de zwarte markt een hoge prijs kan worden gemaakt. Duitse kolen 50 pet. duurder. Het Britse en Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland maakte bekend, dat de exportprijs voor Duitse steen kool met ingang van 1 September a.s. zal worden verhoogd met 50 Ter motivering van deze maatregel werd •medegedeeld, dat de prijs voor Duitse steenkool tot dusverre lager was dan de op de wereldmarkt geldende prijzen, hetgeen het. betalen van subsidies nood zakelijk maakte, die door de bezettende mogendheden van de gecombineerde zone niet langer kunnen worden ge dragen. Alleen Nederland is verantwoordelijk voor orde en rust in Indonesië" Officieel wordt medegedeeld: „De Nederlandse regering heeft aan de hand van de berichtgeving van haar vertegenwoordger bü de Veiligheidsraad de door dit lichaam ten aanzien der Indonesische quaestie aanvaarde resoluties in studie genomen. Haar standpunt over de onbevoegdheid van de Veiligheidsraad onverkort handhavend, is de regering van oordeel, dat nochtans de algemene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. Aan de beroepsconsulaire ambte naren van de betreffende mogendheden te Batavia zullen door de Nederlands- Indische regering alle nodige faciliteiten worden verleend voor de uitvoering hunner opdracht. De regering hoopt binnen zeer korte t|jd de Veiligheidsraad te kunnen mededelen, welk land zy bereid heeft gevonden gevolg te geven aan haar uitnodiging om deel uit te maken van de commissie, bedoeld in het 2e lid van de resolutie, voorgesteld door de Amerikaanse delegatie. De Nederlandse regering gaat bij haar bereidverklaring er van uit, dat de Republiek elke vijandige actie in woord en daad staakt. Zij handhaaft haar standpunt, dat zy uiteindelijk verantwoordelijk blijft voor orde en rust in Indonesië. Nog altijd onzekerheid. Gisteren heeft de Veiligheidsraad de Egyptische kwestie verder behandeld. Gromyko (Sovjet) zeide, dat de Bra ziliaanse resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op beide partijen om de onderhandelingen te hervatten, „zeer gebrekkig" was en de Sovjet-Unie haar niet kon aanvaarden. Hij gaf vervolgens een opsomming van de gebreken der re solutie. Hij vergeleek de Egyptische kwestie met de Indonesische, waarbij volgens zijn zeggen het beginsel van de souvereine gelijkwaardigheid genegeerd was. „Het besluit om de kwestie weer door onderhandelingen te pogen te rege len kan alleen gerechtvaardigd zyn als aangetoond wordt, dat beide partijen nog niet alle mogelijkheden om door be sprekingen tot een overeenkomst te ge raken hebben beproefdJEr is geen reden om aan te nemen, dat dergelijke moge lijkheden bestaan", aldus Gromyko. Lopez, de Columbiaanse afgevaardigde, steunde de Braziliaanse resolutie. Hij achtte het juist, dat de Egyptische re gering de aanwezigheid van buitenland se troepen als een inbreuk op de Egyp tisch souvereiniteit beschouwde, maar voegde er aan toe dat hervatting der onderhandelingen tussen Groot-Brittan- nlë en Egypte de aangewezen weg was, daar de nationale aspiraties der Egyp- tenaren door Groot-Brittannië op zulk een progressieve wijze waren verwezen lijkt Hij behield zich het recht voor. een nieuwe resolutie in te dienen, nadat over de Braziliaanse gestemd was. De Franse afgevaardigde verklaarde, dat Frankrijk zijn stem voor de Brazili aanse resolutie zou uitbrengen. Volgens hem had Egypte de geldigheid van het verdrag van 1936 niet erkend. „Wij heb ben dergelijke argumenten reeds eerder gehoord. Aan iedere agressie van Hitier ging een verklaring vooraf, dat het ver drag met het voorbestemde slachtoffer waardeloos was en niet meer aan zijn doel beantwoordde. De gerechtvaardigde eisen van het Soedanese volk moeten worden ingewilligd" aldus de Franse af gevaardigde. Na de Franse afgevaardigde nam de Egyptische premier Nokrasjy pasja het woord: „Ik verzoek u", aldus Nokrasjy, ..de eis van een kleine natie te steunen én er voor te zorgen, dat haar souverei niteit en gelijkwaardigheid door een machtige mogendheid wordt gerespec teerd. Ik verzoek u. Egypte te verlossen van de aanwezigheid van Britse troepen op zijn grondgebied en ons onze recht matige plaats volgens hét Handvest te verzekeren". Herschel Johnson de Amerikaanse afge vaardigde. zeide dat beide partyen naar het hem toescheen, zich aan zekere pun ten vastklampten, die zij als prestige kwesties beschouwden. Groot-Brittannië wenste een uitspraak van het Interna tionale Hof over de geldigheid van het verdrag van 1936. Egypte zou daarmede accoord kunnen gaan. Aan de andere kant wenste Egypte de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te houden, waarin Groot-Brittannië op zyn beurt zou kunnen toestemmen. „Ik_ begrijp niet. waarom Groot-Brittannië het zo belangrijk vindt om de kwestie van de agenda af te voeren". Sir Alexander Cadogan de Britse af gevaardigde, wenste de rede van Nok rasjy pasja niet te beantwoorden, daar er geen nieuwe gezichtspunten waren geponeerd. Hy betreurde het. dat de door Nokrasjy^ rede geschapen sfeer de kans op succes bij eventuele voortge zette onderhandelingen tot een mini mum beperkte. China diende een amendement in op de Braziliaanse resolutie, waarbij beide partyen verslag zouden moeten uitbren gen over het resultaat van de onderhan delingen vóór 1 Januari 1948. Het Belgische amendement, waarbij wordt voorgesteld het Internationale Hof te raadplegen, werd met 4 tegen 9 stem men en 6 onthoudingen verworpen. Een Australisch amendement, dat voorstelde, de Soedanezen aan de on derhandelingen te laten deelnemen, werd ook verworpen met 2 stemmen voor en 8 onthoudingen. Tenslotte werd de Braziliaanse resolu tie met 6 stemmen tegen 1 (Polen) en 3 onthoudingen (de Sovjet-Unie, Colum bia en Syrië) verworpen. Columbia diende daarop volgende re solutie in: „De Veiligheidsraad, het geschil tus sen Groot-Brittannië en Egypte bestu deerd hebbende doet op beide regerin gen een beroep om a) de rechtstreekse onderhandelingen te hervatten teneinde 1) Zo spoedig mogelijk te komen tot vol tooiing van de evacuatie van alle Britse troepen uit Egyptisch grondgebied, ter- wyl voorzien wordt in wederzijdse hulp ten einde in tijd van oorlog of dreiging van oorlog de vrijheid van scheepvaart In het Suez-kanaal te waarborgen; 2) Het gemeenschappelijk bestuur van de Soedan te beëindigen, eerbiedigend het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht van het volk en het recht op autonomie; b) De Veiligheidsraad op de hootge te houden van de voortgang der onderhan delingen". De gedelegeerden schenen allen in ver legenheid te verkeren over de houding, welke zij tegenover deze resolutie zou den moeten aannemen. Nokrasjy pasja verklaarde, dat hij de Columbiaanse resolutie verwierp. Dit voorstel, aldus zeide hij, maakt de te rugtrekking der Britse troepen afhan kelijk van een nieuw verdrag. De vrij heid van vaart in en de veiligheid van het Suez-kanaal raken de Egyptische regering, en haar alleen. „Ik hoop, dat de veiligheidsraad ons niet zal dwingen enig verdrag te accepteren, dat in strijd zou zijn met 't beginsel dat alleen Egypte verantwoordelijk gesteld moet worden voor de verdediging van zijn grondge bied". Hij verwierp ook de suggestie, dat Egypte ten aanzien van de Soedan met Groot-Brittannië in overleg zou moeten treden, zoals hij in de Columbiaanse re solutie meende te zien uitgedrukt. De Braziliaanse gedelegeerde verklaar de. voor de Columbiaanse resolutie te zullen stemmen. Herschel Johnson, de Amerikaanse af gevaardigde zeide, dat hij de resolutie kon aanvaarden, wanneer de voorzie ning ten aanzien van wederzijdse bij stand voor het Suez-kanaal er uit ge schrapt werd.r Gromyko. de Sovjetrussische gedele geerde. verklaarde, dat hy tijd nodig had om de resolutie te bestuderen en ver zocht om verdaging van het debat. Daartoe werd besloten. Heden In de vroege ochtend zyn voor de Braziliaanse legatie te Cairo vier klei ne handgranaten ontploft, waardoor de portier werd gewond. Er werd echter geen schade aangericht. Het incident volgde kort op het bericht uit Lake Suc cess, dat de Veiligheidsraad de Brazi liaanse resolutie had verworpen. DEMONSTRATIE VAN MOMEN Mustafa Momen, een der twee Egypte - naren die de Veiligheidsraad in op schudding - brachten tijdens de bespre kingen van de Egyptische kwestie, ver scheen gisteren tijdens de rede van No krasjy pasja voor de deuren van het ge bouw en begon' een hartstochtelijke te gen Groot-Brittannië gerichte rede. Hij was vergezeld van 'n menigte van hon derd personen, kleurlingen en blanken, die in twintig taxis arriveerden. Zy droegen vaandels met de opschriften: „Onrechtvaardigheid van de Veiligheids raad betekent dood van de wereldvrede". „Weg met het imperialisme" „Vrijheid voor de gehele wereld" en „Vrijheid voor Egypte of terugtrekking uit de Veilig heidsraad,". Ook de Amerikaanse vlag werd medegedragen. Zes politieagenten hielden een wakend oog op de demon stratie^ BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp, in houdende „Voorziening ten behoeve van verenigingen of naamloze vennootschap pen. waarvan de duur op of na 5 Mei 1945 mocht zijn verstreken". De stichting „Natuur en Jeugd", die beoogt de belangstelling van de Jeugd te wekken voor al ihet schone, waarmede de natuur ons in zoveel verscheidenheid om ringt, zal met Ingang van het nieuwe schooljaar een groots opgezette actie be ginnen om tevens de Jeugdbaldadlgheid tegen te gaan. De 30-Jarige G. van der H. te Am sterdam. die gisterochtend op zijn rijwiel over de Leliegracht aldaar reed, Is door een slippende auto het trottoir opgeduwd en door een spiegelruit gedrukt. Hy be kwam hierbij zodanige verwondingen, dat hy tijdens het vervoer naar het Binnen gasthuis overleed. Op 1 OctoWr zal het 100 Jaar geleden zijn, dat mevr. dr. Annie Besant geboren werd. Dr. Besant was presidente der Inter nationale Theosofische Vereniging van 1907—1933. Onder grote belangstelling werd te Vlissingen het Internaat voor de De Ruy- terschóol ln huize Ophir geopend. Dertig toekomstige zeelleden hebben zich reeds opgegeven voor hulsvesting ln het inter naat. BUITENLAND. Het Bulgaarse gerechtshof te Phlllp- popel heeft drie leden van de boerenpar tij (oppositie) over wier leider. Petkof. de doodstraf ls uitgesproken, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, onder beschuldiging van spionnage-activlteit. Drie andere beklaagden kregen gevan genisstraffen van vyf tot vijftien Jaar. De Franse minister van economische zaken heeft medegedeeld, dat alle invoer in Frankrijk uit de Verenigde Staten, behalve van steenkool, stookolie, vetten, consumptie-olie en granen, tildelijk stop gezet zal worden. Blijkens een officieel communiqué, hebben de gedelegeerden op dc conferen tie van het Britse gemenebest te Can berra er op aangedrongen, dat Japan volkomen ontwapend en gedemilitari seerd zal blijven en dat de fabrlkatie van wapenen ln Japan dient te worden verboden. De interne orde zou door een nlet-milltalre politiemacht moeten wor den gehandhaafd. Woensdagochtend zijn 14 politieke gevangenen, die reeds enkele maanden geleden ter dood waren veroordeeld, in de gevangenis van Carabanchel bil Ma drid met de kogel geëxecuteerd Te Hannover zyn door de autoritei ten brieven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het op 12 September te onthullen gedenkteken voor slachtof fers van het fascisme „niet lang overeind zal staan" James Gardiner. Canadees minister van landbouw, heeft te Genève verklaard, dat Canada ln de volgende tien Jaar 12 millioen immigranten kan opnemen. De Paus en president Truman heb ben by het uitwisselen van een bood schap alle kerken tot samenwerking voor de morele en materiële wederopbouw van de wereld opgeroepen. In de Parijse dierentuin heeft een beer zlln 54-Jarlge oppasser aangevallen en voor de ogen van verscheidene bezoe kers gedeeltelijk opgegeten. De oppasser heeft de beer 15 Jaar lang verzorgd Een beeldhouwer, die ln de buurt werkte, kwam op het hulpgeroep toegelopen en trachtte met zyn hamer en beitel de woedende beer onschadelilk te maken. Het dier ls tenslotte door de politie met revolverschoten afgemaakt Wal er in Indië gebeurt EEN INDONESISCHE STEM OVER INDONESIË. Sultan van Pontianak geeft zün visie. De Sultan van Pontianak heeft op een persconferentie te Washington zyn grote teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de Veiligheidsraad „het ere-recht om hem en zyn drie mede reizigers in het Indonesisch geschil te horen, heeft ontkend". Hij zeide verder: „Wij zijn speciaal naar de Ver. Sta ten gekomen om onze positie in het Nederlands-Indonesisch geschil uit te leggen, om de Verenigde Naties zowel als het volk van de Verenigde Staten mede te delen, dat dIndonesische re publiek geen souvereine staat is in Indonesië. Wij vertegenwoordigen twin tig millioen mensen, terwijl het twijfel achtig is of meer dan een derde g3- deelte van de bevolking onder het de- factogezag der Republiek werkelijk voor de huidige leiders zijn'. Toen hem ge vraagd werd of hij de politionele actie gerechtigd achtte antwoordde de sultan met een nadrukkelijk „ja". Naar zijn bezwaren tegen de huidige leiders ge vraagd, zeide hl]: „Zij zijn niet bereid samen te werken tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati Zo spoedig zy een regering hebben, die rust en orde kan handhaven, zal geen politionele actie nodig zyn. De Indone sische republiek was zeer beslist de eerste, die de orde tot staken van het vuren schond. Zij gaat daarmee voort. Wij hadden bezwaar tegen ieder ge weld, zowel van Indonesische als van Nederlandse zijde. Wij zijn voor een vreedzame uitvoering van Linggadjatl en wensen de Verenigde Staten - van Indonesië te vormen. Deze wens om te komen tot een federale regering i.p.v. een uiterst gecentraliseerde regering karakteriseert ons standpunt. Onze lan ge reis naar de Verenigde Staten werd gemaakt in het belang van vrede ei) veiligheid. Wij zijn van mening, dat geheel Indonesië zijn onafhankelijkheid zal verliezen, indien geweld voortgaat'. De sultan verklaarde, dat men in de gebieden van Indonesië buiten de Re publiek niet in meerdere mate door de Republiek dan door Nederland gere geerd wenst te worden. Toen hem ge vraagd werd om een reactie op de groep in de Veiligheidsraad, welke henriniet wenste toe te laten, antwoordde de sul tan: „Dit zou onbeleefd zijn". Hij voeg de er aan toe: „Wij geloven dat, wan neer de consuls, te Batavia aan de Vei ligheidsraad verslag hebben uitgebracht de Raad gedwongen zal zyn ons te horen". Dr. van Mook naar Nederland. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal ver trekken voor persoonlek contact met de Nederlandse regering. Met het zelfde toestel zal ook minister Neher naar Nederland terugkeren. AUSTRALIË IN COMMISSIE VAN DRIE? Het is zeer waarschijnlijk, dat Austra lië "door de Republiek zal worden geko* zen om zitting te nemen in de commis sie van drie, welke volgens het Ameri kaanse voórstel ter bemiddeling tus sen Nederland en de Republiek ge vormd zou kunnen worden. De republi keinse radio spreekt van drie landen, welke hiervoor in aanmerking komen, n 1. Australië, Polen en Syrië, doch voor zover hieruit wordt begrepen heeft een officiële aanwijzing van een dezer drie nog niet plaats gevonden. SJAHRIR NAAR ENGELAND? Volgens radio Djokja zal Sjahrir naar Engeland reizen, waar hij, naar men mag aannemen, besprekingen zal voeren met verschillende persoonlijkheden uit Britse en andere kringen, CHINESE CONSULGENERAAL TE BATAVIA TERUGGEKEERD. Gistermiddag is met het Voor-In disch vliegtuig, dat medicamenten naar Djokja vervoerd heeft, de Chinese con- sulgeneraal TsJiang te Batavia terug gekeerd. H|j zeide, dat hij met Soekarno maatregelen besproken had ter verhin dering van acties tegen Chinezen. Tsjiang deelde mede, dat Soekarno en de republikeinse regering herhaling van het gebeurde tegen Crinezen oprecht willen verhinderen. Op de vraag of h|j meende, dat het van nut zal zijn, dat de consuls te Bataria toezicht houden op deuitvoering van het staken van het vuren, zeide Tsjiang, dat dit afhangt van hetgeen precies van hen gevraagd zal worden. Hy had geen officiële ge gevens van wat in dit opzicht gedaan moet worden, aangezien hy slechts en kele dagen te Djokja vertoefd heeft. De Chinese consulgeneraal wilde ver der geen verklaringen afleggen. Heb nemen van steekproeven uit de grote <pant|j diamant, die uit Duitsland naar ons land werd teruggevoerd. In het midden ziet minister Huismans (toe naar de kostbare zending, die in de kluizen van de Amsterdamse Bank in de hoofdstad werd opgeborgen (Foto ANP-diH) DE GAVEN UIT AMERIKA. Vriendenhulp, geen liefdadigheid- Toen het American Relief for Hol land, dat tijdens en na de oorlog een dergelijke grote activiteit ontwikkelde, dat 5,200.000 stuks kleding en schoeisel en tienduizenden colli levensmiddelen naar Nederland gezonden konden wor den, volgens de bepalingen van het National War Fund in September '46 moest liquideren, besloot een aantal Amerikaanse vrienden van Nederland, dat de ty'd nog niet ryp was de hulp verlening aan Nederland geheel stop te zetten. In samenwerking met verschillende Bestuursleden van het American Relief for Holland werd toen opgericht de United Service te Holland Inc., welke zich ten doel stelde de hulpverlening aan Nederland ln de meest uitgebreide zin te blijven bevorderen! In dit kader ontvingen Tiel, Ensche dé, Njjmegen, Noordwijk, Aardenburg, Oostburg, Heterèn en vele andere plaat sen de nog zo zeer nodige hulp, terwijl aldus vele hartelijke vriendschappen tussen de bewoners van moeder- en dochtersteden ontstonden. In totaal werd door bemiddeling van de United Service te Holland Inc. in het afgelopen jaar voor meer dan 1,000,000 aan goederen naar Nederland gezonden. Zy hoopt dit werk nog enige tijd voort te zetten, waarbij zij vooral op het oog heeft Nederlandse Sociale Instel lingen, welke momenteel zulke grote moeilijkheden hebben de hun toever trouwde taak uit te voeren, van relief - goederen te voorzien. Daarnaast zal zy het Centrum blijven van de Amerikaanse particuliere hulp, welke nog naar Nederland gedirigeerd zal worden, waarbij het adoptieplan goede kansen voor uitbreiding van deze hulp biedt. Men is in Amerika zeer gevoelig voor de talloze hartelijke dankbetuigingen, welke de schenkers uit Holland berei ken, ook al zyn deze ln het Nederlands gesteld. Gronings ontzet herdacht. PRINS BERNHARD WOONT FEESTELIJKHEDEN BIJ. De Groningers hebben gisteren weer ouderwets het Gronings ontzet gevierd. Reeds vroeg ln de ochtend wapperde dé nationale driekleur en het Groningse groen-wit van huizen en openbare ge bouwen. Matineuze feestgangers konden reeds om 8 uur enige concerten op di verse plaatsen ln de stad beluisteren. Na de traditionele rondgang van het bestuur van de Vereniging voor Volks vermaken. werd op de Grote Markt de tuigpaardenkeuring gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Des middags vond in het Stadspark een concours hippique plaats, dat werd bijgewoond door Prins Bernhard. Z.K.H. was speciaal voor dit festijn met zyn eigen vliegtuig overgekomen en werd op het vliegveld Eelde door het bestuur van de Vereniging voor Volksvermaken wel kom geheten. Ruim twee uren woonde Z.K.H. het concours by en toonde grote belang stelling voor diverse paarden. Een zijner paarden „White Spot" werd bereden door ritmeester baron Van der Lynden uit 's-Gravenhage, Ook ontbrak de traditionele Gronin ger zomerkermis niet op deze feestdag en konden zowel jong als oud hun hart ophalen in de diverse vermakelijkheids inrichtingen. Een groot brillant vuur werk besloot deze voor de Groningers zo vreugdevolle dag. VERBETERING VAN HET AARDRIJKSKUNDE-ONDERWIJS OP GYMNASIA GEVRAAGD. Te Utrecht werd voor het eerst na de bevrijding de Nederlandse Geogra- fendag gehouden. Staande de vergade- rine van 't aardrijkskundig-onderwijs o* waarin werd aangedrongen op verbete- rlg van het aardrljkskunde-onderwys op de gymnasia, door voor dit vak in alle klassen 2 uur uit te trekken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1