Vrijdag begint de slag op de Rotsee! Leidse Ewem-successen in Oxford Europese roeikampioenschappen Laatste Berichten STADSNIEUWS Met tennis, voetbal en athletiek ging het minder goed! Een onzei medewerkers schrijft: Van slapen op de boot ls die nacht (van Woensdag op Donderdag) niet veel gekomen, we waren biy, toen het eenmaal halfzes was en we ons klaar konden gaan maken voor het ontbijt. Twee mensen gingen na de maaltijd reeds vooruit naar Londen, ten einde de wethouders uit Gent en 2 vertegen woordigers van het Oxford-comité te ontmoeten. In principe is daar besloten tot het houden van driehoeksontmoetingen Leiden—OxfordGent. De ontmoe ting in Leiden zal vermoedelijk in Augustus 1948 plaats vinden! Het overige gedeelte van de groep arriveerde des middags om twee urn- na een prachtige tocht in Oxford, waar. na een gezamenlijke lunch de deelne mers naar hun onderdak werden ge bracht. Op Vrijdag vond des middags de of ficiële ontvangst ten stadhuize plaats, waarna onder leiding van de burge meester, Council Smewin een allerge- noegelijkste tea gebruikt werd In een korte toespraak memoreerde Council Smewin de warme vriendschap, die er .tussen Engeland en Nederland bestaat, sprak hij in het bijzonder zijn vreugde up over het sportcontact tussen Leiden er Oxford' en besloot met een korte uit eenzetting over de diverse Cups, die als prijzfi voor de wedstrijden door inwo ners van Oxford waren aangeboden Zijn rede werd beantwoord door de heer Molenaar, die o.a. de dank der Leidt-naars overbracht voor de buiten gewone ontvangst, die hun ten deel was gevallen Na de thee werd de eerste ontmoeting gehouden, n.l. een zwemwedstrijd tussen de ploegen uit beide steden. Voor de aanvang bood de heer Moolenaar aan mr. Miller, voorzitter van de Oxford County Swimming Associasion een her inneringsbord aan. De verschillende zwemnummers wer den in een vlot tempo afgewerkt, regelmatig liepen de Leidenaars op hun tegenstanders uit. W. Stomps eindigde na een zeer span nende race met Adam (O.) als le (handslag) in 1,20 3/5 op de 100 y. schoolslag J. de Jong werd met hand slag door E. Hainis (O.) geslagen in de zeer goede tijd van 39 4/5 sec. op de 50 y. rugslag. De 100 y. rugslag heren leverde een mooie zege op voor H. de Tombe in de prachtige tijd van 1,08 2/5. J v. d, Reijden zwom hierin dead heat met Withwas. De tijd van Lies Mens op de 100 y. schoolslag was één van de beste van deze match en bedroeg 1,20 dus zelfs iets sneller dan de tijd van de heren op dit nummer. De 100 y. borstcrawl heren was één der spannendste nummers, vrijwel ge durende alle banen zwommen C. Stomps en A. Tucher (O.) nek aan nek C. Stomps bleek evenwel iets meer te kunnen geven dan Tucher en won met handslag. De 100 y. dames werd een overtuigen de zege voor D. Stomps in de fraaie tijd van 1,09 3/5 sec. De 3 x 50 y. wisselslag dames en he ren werden door Leiden op regelmatige wijze gewonnen en eveneens de 5 x 50 y. borstcrawl dames. De 5 x 50 heren was evenwel de meest enerverende wedstrijd van de avond en werd onder donderend gejuich door Oxford met handslag gewonnen. De waterpolo-wedstrijd werd een eenvoudige overwinning voor de Leidse ploeg. De eindstand was 61 Het was evenwel aan het spel van onze ploeg te merken, dat het bad zo ondiep was, waardoor geen goed polo gespeeld kon worden. Doelpunten: Tegelaar 3, Lut 2, Prevo 1 en Hardsteff (O.) 1. Rest nog te vermelden een schitteren de demonstratie schoonspringen door 2 meisjes en jongens Juniorkampioenen, van de 1, 3 en 7de plank. Zulk springen was door ons in langen tijd niet gezien! DE VOETBALWEDSTRIJD. Zaterdagochtend is door een deel van de groep een bezoek gebracht aan de Universiteitsgebouwen. 's Middags om 3.30 begon de voetbal wedstrijd LeidenOxford op White House Grand. Hierbij waren tegenwoor dig de Burgemeester en zijn echtgenote, de 84-jarige president van de Oxford City Club Wij merken hierbij op. dat de aan voerder van Oxford een Hollander is genaamd J Buhler, die sedert een Jaar voor Oxford City speelt. Leiden heeft voor een groot deel van de wedstrfid uitstekend tegen haar veel sterkere tegenstanders party gegeven, verschillende malen is zelf? het doel van Oxford City ternauwernood aan groot gevaar ontsnapt. Het. enige doelpunt uit. de eerste helft werd gescoord door de Nederlandse mid- voor van Oxford Bakker Onmiddellijk hierna werd het doel van de Engelsen onder hevige druk gezet maar geen Leidse voet mocht het genoegen sma ken een doelpunt te fabriceren De rust brak aan met de stand 10. Een kwartier na de hervatting volgde pas het 2e Engelse doelpunt snel ge volgd door de no's 3 4 en 5. Van der Weyden wist voor Leiden de eer nog te redden maar ook hierna was Oxford's honger niet gestild, no 6 moest er nog In al was het alleen maar om wraak te nemen voor de 61 nederlaag die de Engelse waterpolospelers hadden moe ten slikken! Met dezelfde cijfers verloren dus onze voetballers! Invaller-keeper Goed hart speelde een voortreffelijke partij, ook het werk van Lens in de voorhoede verdient en bijzondere vermelding Nadat zes athletieknummers verwerkt waren, hadden de Engelsen al een grote, waarschijnlijk beslissende, voor sprong van 4323 pt. op onze stadge noten genomen. Slyechts Wim Nota bracht het tot een zege (100 yards 10,3 sec.). Van onze dames overwon alleen mej. R de la Bye bij he> discuswerpen DE ZONDAG. Op Zondag was alleen een tennis wedstrijd LeidenBohemians op de Summerville Grounds aan de orde. Hier werd het eveneens een nederlaag voor de onze al moet hierbij vermeld worden, dat uitsluitend gespeeld werd met 3 gemengde dubbels, waarbij het bezwaar zich deed gelden, dat onze doubles niet ingespeeld waren en er bovendien oorspronkelijk op 2 was gere kend, zodat uit de groep het 3e paar moest worden geformeerd. De Leidenaars waren als volgt gefor meerd: 1. Mevr. De Koning, de heer Noord- man; 2. mevr Platteel. de heer v. d Wetering; 3. mevr Nagel, de heer N, N. (Bohemians) Onze mensen hebben zich tot het uiterste verdedigd, doch konden het tegen de ingespeelde Oxford doubles niet bolwerken. De beste wedstrijd van de middag speelde het paar De Koning Noordman waarbij na de stand 5—5 de eigen ser vice steeds werd/gewonnen en het na een spannende strijd 108 werd voor Oxford Veel geluk hadden de Leide naars niet. Een andere goede partij werd ge speeld door Platteel en v. d. Wetering. Zij moesten echter met 86 en 64 in de Oxford mensen hun meerderen er kennen. Ook mevr. Nagel en haar Engelse partner hebben enige goede sets ge speeld. In totaal zijn er 18 sets gespeeld, die op één na allen door Oxford zijn ge- wonnên. BODEGRAVEN Commissaris der .Koningin bezocht de kaasdag Ter gelegenheid van de op Dinsdag JJ, alhier gehouden kaasdag, bracht de Commissaris der Koningin ln deze provincie een kort onofficieel bezoek aan deze gemeente. Te kwart voor negen arriveerde mr. Kesper, die vergezeld was van zijn kabinet chef. voorafgegaan door motorpolitie, aan het beursgebouw op de Nieuwe Markt, waarop dat uur de kaasmarkt reeds be gonnen was. De Commissaris werd verwelkomd door do loco-burgemeester, de heer J. de Mars, Ln gezelschap van wethouder W. Boer, waarna een wandeling over het markt terrein werd gemaakt, waarbij mr. Kesper levendige interesse toonde. Van net marktterrein werd naar hotel van Rossum gereden, waar de kaastem toonstelling door de hoge gast werd ge opend en daarna bezichtigd. Vervolgens werd namens het gemeente bestuur koffie aangeboden waarna de hoge gast door de belde wethouders tot de grens der gemeente uitgeleide werd gedaan De kaasdag mag zeker g&sfldagd heten. Een groot aantal Inzendingen ls binnen gekomen waarover de lurv ln het algemeen tevreden was. hoewel slechts één inzen ding de volle ]00 punten kon behalen Vele andere werden echter met ruim 90 nnnten gewaardeerd. De organisatoren kunnen op een ge. sifl-vfydp »n dvuk bezoohte expositie terug zien. Alléén kinderfeesten Gezien de bood schap van H.M de Koningin, zullen de voorgenomen feesten ter gelegenheid van 31 Augustus 8.s. geen doorgang vinden. Wel zullen, met medewerking der buurt, verenielneeukinderfeesten worden gehou. den. omdat hiervoor reeds lang tevoren voorzieningen waren getroffen KATWIJK AAN ZEE Boulevardconcert De muziekvereni- ging Werkmans Wilskracht" uit Leiden zal Vrijdagavond om 8 uur een concer' geven in de muziektent op de Boulevard Het uit 80 man bestaande corps zal met de tram. die ongeveer kwart voor in Duinoord aankomt aldaar uitstappen en met muziek door de Voorstraat mar cheren naar de Boulevard, Dit, concert zal het laatste van dit seizoen zijn Openbare verkoping In de Oranje zaal van het Jeugdhuis had gisteravond ten overstaan van notaris A W C. Ver hees de openbare verkoping plaats bij afslag van de vier volgende percelen: Perceel 1. Het huis aan de Anna- dwarsstraat. 6. In bod op f, 2900. afge mijnd op f. 90 door D. J Kleen. Perceel 2. Het huis aan de Bestevaers- weg 49. In bod op f. 2300 afgemijnd op f.30 door D, J. Kleen. Perceel 3. Het huis aan de Mr. C. Fock_ straat 18. In bod op de maximumprijs f 3850 bfj loting toegewezen aan Y. Ver does. Perceel 4 Het huis aan de Weeshuis straat 14, In bod op f. 2200 door J, Dub. beldam niet afgemijnd VALKENBURG Oudheidkundige vondsten Bij graaf werkzaamheden voor het leggen van fun deringen voor de bouw van een achttal arbeiderswoningen aan de Burgemeester Lotsystraat ls men ook hier gestoten op massieve muren en funderingen afkomstig van de Romeinse nederzetting welike hier bijna 2000 Jaren geleden heeft bestaan. Van deze vondst ls kennis gegeven aan de Rijks Geologische en Archeologische Dienst te Groningen, onder leiding van Prof. van Giffen, welke dienst zal onder zoeken in hoever deze vondsten voor ver- dere onderzoekingen van belang zijn, VOORHOUT Diefstallen Werd enkele dagen ge leden een nagenoeg nieuwe fiets gesto len van de heer v. B. uit de Dinsdagse laan; gisternacht werd een rijwiel ont vreemd uit de schuur van de heer V. aan de Engelse laan. Een vreemd heerschap trad de woon kamer van de groentenhandelaar v. K. binnen .omdat hij te lang moest wach ten" zei hij. Nadat hij een pond peren had gekocht en verdwenen was bleek een portefeuille inhoudende f.100.- te z{jn ontvreemd. Van deze drie diefstallen werd pro ces-verbaal opgemaakt door de Rijkspo litie alhier. VOORSCHOTEN ZWEMMEN Nel en Iet je weer thuis. OPGETOGEN OVER UNCLE SAM'S GASTVRIJHEID. Nel van Vliet en Iet KosterVanFeg- gelen, zijn gisteravond met haar leid ster Truus Klapwijk na een succesvolle en plezierige zwemtour uit Amerika, met tezamen negen klinkende overwin ningen op haar naam, op Schiphol te ruggekeerd. Daar waren talloze vrien den, die bloemen hadden meegebracht, bijeengekomen om de drie dames te verwelkomen. Bestuursleden van de KNZB, o.w. voorzitter Jan de Vries, het bestuur van Nel's club ,,De Robben" met natuurlijk trainer Jan Stender en uiteraard een groot aantal familieleden kennissen en bewonderaars, bereidden de zwemsters een allerhartelijkste ont vangst. Na vijf weken afwezigheid was er heel wat te vertellen. Nel van Vliet had op de schoolslag van de Amerikaanse da mes zeer weinig concurrentie onder vonden, zoals intussen uit de overge seinde en gepubliceerde uitslagen wel is gebleken. Vijf maal tikte zij het eerst aan, waarbij zij en passant twee Ame rikaanse records verbeterde en vier maal behaalde Iet Koster—Van Fegge- len de zege. Beide toonden overigens bewondering voor de Amerikaanse borst en rugcrawl-zwemsters, waren opgeto gen over de Amerikaanse gastvrijheid en zeiden door en door verwend te zfjn Van een nieuwe tour zal met het oog op de Olympische Spelen, voorlopig wel niets meer komen. ATHLETIEK, Nederlandse athleten naar Ierland. SLIJKHUIS NAAR FINLAND EN SCANDINAVIË. Met het KLM-vliegtuig naar Dublin vertrok gistermiddag een aantal Ne derlanders athleten. Het waren: Latas- ter (3 mijl), Boesten (800 meter)Zwaan (horden). Brasser (discus en kogel), Lutkeveld (speerwerpen) en Slijkhuis (3 mijl). Als teamleider treedt op de heer Van der Heid. De Nederlandse ploeg zal deelnemen aan de internationale atle tiekwedstrijden. die vandaag te Dublin gehouden zulle nworden. Slijkhuis deelde mede, dat hij Maan dag 1 September naar Helsinki zal ver trekken, Hij zal gedurende de gehele maand September een tour maken door Finland, Zweden, Noorwegen en Dene marken, waar hij tegen vele prominen te lopers zal uitkomen, KORFBAL. FluksNoorrlwijkse badgasten De uitgestelde korfbalwedstrijd te Noord- wijk tussen de Noordwijkse korfbalver eniging ..Fluks" en een team. samen gesteld uit badgasten, zal nu a.s. Don derdag op het strand worden gespeeld. Aanvang zeven uur. Sportspïmters AJax verloor gisterèn in Stockholm met 0—1 van een sterke stedelijke com binatie. De stand was reeds met de rust bereikt. Te Utrecht is opgericht de „Stich ting Nederlandse Rijschool" met het doel, een ruiter centrum te vormen van waaruit onderwijs in de meest uitge breide zin, zowel centraal als gedecen traliseerd ter hand kan worden geno men. Voor het Eeuwfeest Beker Tour- nooi van de Nederlandse Spoorwegen speelt O.N.S (Leiden) vanavond om halfzeven op het Lugdunum-terrein de uitgestelde wedstrijd tegen Amcest (Amsterdam). Wij lezen in het „Politie Sport Nieuws" dat de 33-Jarige politieman Van Hoof uit Boxmeer tijdens de Vier daagse eiken avond nog even 30 kilome tertjes op z'n eentje meepikte! Hij liep dus 4 x 80 K.M. In vier dagen! De heer Van Hoof heeft in 1937 als enige Ne derlander deelgenomen aan de wandel tocht ParijsStraatsburg: 533 K.M. ln 5 dagen! Doet U het op de fiets? In de eerste ronde van de beker wedstrijden van S.VO W wonnen de Lisser Boys met 5—0 van ET.O Llsser Boys II verloor met 71 van Kagia I. De Leidse voetbalvereniging ..Oranje Groen" heeft dezer dagen een zéér geslaagde tocht naar Zaandam ge maakt en daar op het Verkade-terrein een vijftal wedstrijden gespeeld tegen ODIZ (4e kl KNVB). Uitslagen: OG I ODIZ I 3—2: OG II—ODIZ II 2—3, OG III—ODIZ III 2—0 OG Jun. A— ODIZ Jun. A 1—0 OG Adsp.—ODIZ Adsp. 20. Slechts één wedstrijd ging dus verloren' Onze landgenoot Eijster verloor in Aarhuus (Den.) de finale van een sprintwedstrijd voor amateurs van de Engelse wereldkampioen Harris. Derde werd Sensever (Fr.), vierde Nielsen (Den.). Het derde waterpolozevental van De Zijl verloor haar promotiewedstrijd tegen Brandenburg IT met53. nadat met de stand 33 de ontmoeting ver lengd was Toen één dei Brandenbur gen? uit het water gezonden werd, troostten zijn vrienden hem door met zes man het winnende doelpunt te sco res1! Na zijn terugkeer in het water volgde nog no. 5, MARKTBERICHTEN SCHEVENINGEN. 27 Aug. Besommingen KW 27 f.65; SL 11 f.190, SL 16 f.70; SL 12 f.400; SL C f.270; SL 8 f.275; SL 36 f.400; SCII 59 f.15; SCH 187 f.35; SCH 26 f.30; SCH 43 f.25; SCH 119 f.90; SCH 12 f.300, SCH 18 f.370. Geen feestviering - De ernstige toestand in Indonesië heeft het bestuur der Konin gin Wllhelmlna Vereniging ln overleg met B. en W. doen besluiten de feestelijkheden op Zaterdag 30 Augustus en Maandag 1 September nle£ te doen doorgaan. Alleen de kinderfeesten zullen volgens het opgemaakte programma worden afge werkt. Ontvangst Marine Officieren Het ge meentebestuur bood Commandant en Offi cieren van het Marine Opkomst Centrum een maaltijd aan, voorafgegaan door een borreluurtje. De tafel werd gepresideerd door burge meester C. J. v. d. Hoeven, terwijl mede aanzaten de wethouders G Schram a en B. van Vliet en de gemeente-secretaris J. de Bres. Van de officieren der Kon. Marine waren' behalve de Commandant Kap -lult. te Zee M A, J Derksema en alle officieren van het Marine Opkomst Centrum eveneens aanwezig de Hoofd-Vlootaalmoezenier De Saln en de Vlootpredlkant ds. Sepmeijer. Tijdens de maaltijd die een zeer ge animeerd verloop had. voerden achtereen volgens burgemeester C. J. v, d. Hoeven, de commandant Kap. luit. te Zee M. A. J. rwk.sema en wethouder G. Sohrama het woord. De heer v. d. Hoeven memoreerde de goede verstandhouding, die er nu reeds bijna twee Jaar tussen de burgerij en het marine kamp bestaat. HIJ sprak de hoop uit dat de vriendschapsbanden bestendigd zouden blijven ln de toekomst. De commandant M. A. J Derksema be antwoordde de burgemeester en dankte hem voor de vriendelijke woorden tot de Kon. Marine gerloht. Wanneer er nog twijfel zou mogen bestaan omtrent de zeer goede verstandhouding, die er tussen burgerij en marine ln Voorschoten be staat, is deze avond wel het beste bewijs van de wederzijdse waardering. Kapitein Derksema zei. dat gebleken is dat bet Marinekamp te Voorschoten thans geheel was opgenomen ln het grote gezin van Voorschoten en hoopte dat ook ln de toe komst geen wanklank de goede sfeer zou verstoren. Wethouder G. Schramm, die namens de R K fractie en de R.K. middenstanders «ortfk. merkte on dat enlee laren geleden het bericht, dat er ln Voorschoten een afdeling van de Kon. Marine zou komen met gemengde gevoelens door de R.K. ge meenschap werd ontvangen: Immers de gevaren., die er uit zouden kunnen ont staan voor de R K. ionee bevolking waren niet geheel denkbeeldig. Hij constateerde met vreugde dat deze gevaren geen wer- icelMk» vorm hadden aangenomen en bvacht hiervoor de commandant en zijn officieren de dank van de R.K burgerij over. Tevens sorak hi| de dank uit voor de medewerking van de commandant waar door do middenstanders ln Voorschoten materiële voordelen hadden verkregen door de aanwezigheid van het Marine OnVomst Centrum. Na afloop van de maaltijd bleven allen r.og enige tijd ln gezellig samenzijn bijeen. BEURSOVERZICHT Amsterdam 27 Augustus, De behandeling van het Indonesische vraagstuk in de Veiligheidsraad en wat daarmede verband houdt, maakte op de beurs geen slechte indruk, maar het pu bliek betoonde zich gereserveerd. De stemming was prijshoudend, maar de koersen waren vrijwel onveranderd. Ko ninklijke waren aanvankelijk iets hoger maar later gingen zij weer achteruit Ook de bankaandelen en de minder cou rante industriëlen waren ten opzichte van gisteren nauwelijks veranderd De beleggingsmarkt was stil. Nederlandse staatspapieren werdei vorige peil afgedaan. Nederlandse ploegen bereiden zich ernstig voor. Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. zijn belangrijke dagen in de roeiwer^ld: de Europese Kampioenschappen in Luzern. De Leidse roeiverenigingen nemen een belangrijk aandeel in de Neder landse uitzending. Van de vijf deelne. mende ploegen zijn er twee uit Lei den, t.w, de Vier met stuurman van ,Njord" en de Twee met stuurman van „Die Lcythe" Over de training en het leven aldaar zendf een speciale medewerker ons de volgende impres sies: Luzern, droom van vele Nederlanders, nu droom van roeiend Nederland, schil, derachtig gelegen mei aan de ene zijde de Rigi. aan de andere kant de Pilatus. Luzern, met winkels, waar je met je ogen dich voorbij moet lopen, omdat het kijken er naar een Tantaluskwelling is, dit Luzern staat in het teken van ..de riem": 29 t/m. 31 Augustus Europese kampioenschappen Roeien. Europees is niet juist meer, want sedert kort heeft de Fisa, de Europese roeibond, haar vleugelen ook over andere continenten uitgeslagen; dit jaar merken we onder de inschrijvers Egypte op, De Nederlandse deelname bestaat uit: Acht (De Delfteche Snort), Vier mett stuurman (Njord), Twee met stuur man (Die Leythe), Twee zonder stuur man (De Laak) en Dubbel Twee (Wil lem III). Dg leiding van deze equipe berust bij de coach van De Delftse Sport, de heer Van Wankum. Voor hem is cht geen si necure. want. naast de dageliikse trai ning vart twpe nloezen behalve T"> S. heeft hij ook Die Leythe onder ^Ün hoede valt er nog wel eens wgt op te knaopen on punten, waarin de offi ciële organisatie tekort schiet of welke deze niet kan voorzien Zo moesten b.v. de boten va^ het Vierwaldstatter meer, waar onze ploegen eerst getraind heb ben, overgebracht worden naar de eigen lijke wedstrijdbaan, de Rotsee. Het enige beschikbare vervoermiddel bleek 'n soort t-rekwagentje. Hierop moest de circa 19 M. lange Acht vervoerd worden, een hachelijke onderneming! Het Vierwaldstatter meer was als oefenwater nu niet zo erg ideaal; regel matig varen daar de raderboten heen en weer, die een behoorlijke deining ma. ken. een deining, die roeien, laat staan raceroeien, haast onmogelijk maakt. Toch zag ik gisteren de Acht van D.D.S. en de Twee van Die Leythe er door heen roeien alsof het een spiegelgladde baan was. Het coachen was daar een dure liefhebberij Gaat in Holland de coach meestal per flets aan de kant mee, hier is volgen alleen per motor boot mogelijk, een grap, die Fr. 20,per uur kost! U bent geneigd te zeggen: „Daar gaan de deviezen"' lk kan u gerust stellen, de ploegen Icven hier uiterst sober en eenvoudig. Hun eerste onder, dak is een oude kazerne, boven de paardenstal, geweest, hef goedkoopste logies, dat men zich denken kan. Luxueus is het niet, zeker niet wan neer men ziet hoe andere buitenlandse ploegen in hotels logeren. Het eten ls uitstekend, twee warme maaltijden met niet watertanden! behoorlijke porties vlees terwijl het ontbijt zelf verzorgd wordt, omdat dit weer een belangrijke besparing betekent. De stemming in het kamp is uitste kend. Al gauw vond men elkaar en was er sprake van een hecht Nederlands kamp. Men heeft eikaars zwakheden en zotternijen ontdekt en zo ontstond al gauw de beroemde kamphumor. De Njord-man, die aldoor brieven schrijft, de Leythe-boeg, die een handdoek van een aardige juffrouw kreeg, de Hage- naars, die steeds bluffen met het eten, dat ze meegenomen hebben, etc. Sedert gisteren is de bedrijvigheid ver plaatst naar de Rotsee, een meer, dat zich door zijn vorm en ligging uitstekend leent voor wedstrijdbaan. Ingesloten tus sen- bergruggen, waardoor geen wind hefe water woelig kan maken, terwijl er oolc geen ander waterverkeer ls, dat dit euvel kan oproepen, heeft het met zijn lengte van 2300 M. bij een grootste breedte van ca. 100 M. terecht de naam van een der beste natuurlijke bekkens te zijn, die als roeibaan kunnen dienen. De ploegen zelf zijn in goede conditie; tweemaal per dag roeien, verder goed voedsel, veel slapen, een rustig leven en geen ander werk of zorgen aan je hoofd, dat zUn de denkbare omstandig heden om een ploeg in topvorm te krij gen. Roeien? Dat is hier al net als overal: onder het wakend oog van de coach en de nieuwsgierige blikken van de a.s. tegenstanders. De Leythe Twee maakt een heel goede indruk, de coach is ook zeer tevreden. Maar zeker is het, dat zij alles zullen moeten geven om op dit internationale forum hun zes tegen standers te verslaan. De Njord-plocg, die op het Vier waldstatter meer nogal moeite had met de deining, vindt op de Rotsee haar vorm weer terug; er moet nog wat aan geschaafd worden en dan zijn ook zü weer gereed om hun elf tegen standers party te geven. Ook de andere ploegen geven goed werk te zien. De ploeg van Willem III, die zowel verleden jaar als dit jaar in Holland talloze successen boekte, heeft tegenslag. Hun boot, ls door de lage wa terstand op de Rijn nog niet hier aan gekomen. zodat zü in een geleende boot roeien en dit is altijd een handicap. Al met al, er wordt hier goed getraind. Terecht hebben onze teams een ruim a t-ijd van voorbereiding genomen, waar door de bezwaren van hoge berglucht, reisvermoelenissen, vreemd water, ander voedsel, etc. niet in enkele dagen vóór de wedstrijden overwonnen moeten worden; onze roeiers zijn die al te boven en kun nen zich nu geheel wijden aan het doel: roeien, roeien om alles wat Je ln je hebt in je pogen om een Europees Kampioen. ;chap mee naar Nederland terug to brengen. „Wapenstilstand" kostte reeds meer gesneuvelden dan politionele actie. REEDS 500 REPUBLIKEINSE BESTANDSSCHENDINGEN! Het Nederlandse actie-communiqué van heden meldt onder meer, dat TRI, benden en republikeinse strijd organisaties sedert de oproep op 4 Augustus tot staken van de vijande lijkheden dit bevel 500 maal over schreden hebben. Deze opzettelijke schendingenveroorzaakten vele slacht offers onder de Indonesische bevol king, terwijl sedert 2 Augustus 85 Ne derlandse militairen zijn gesneuveld. 234 gewond en 2 militairen vermist. De verliezen bedroegen gisteren 8 ge sneuvelden en 14 gewonden. De Ne derlandse verliezen tijdens de 14- daagsc politionele actie waren 74 ge sneuvelden, 178 gewonden en 16 ver misten. De totale verliezen aan Ne derlands* zijde sedert de aanvang der actie bedragen 159 gesneuvelden. 412 gewonden en 18 vermisten. Te Pematang Siantai in Noord- Sumatra is een fabriekscomplex ln brand gestoken Nederlandse troepen hebben 72 Chi nezen bevrijd, die door rampokkers van de TRI bij Garoet in West-Java werden vastgehouden. (De tekst van het Nederlandse actie communiqué is verder door storingen onleesbaar) Verbetering situatie bezette gebieden. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld,.In de door de Nederland se troepen bezette gebieden begint de ontwikkeling een tamelijk gunstig aspect te verkrijgen welke op Sumatra nog wel het gunstigs; is Merkwaardig was vooral de hartelijke ontvangst door de arbeiders op de olie terreinen op Palembang: De Amerika nen van de Standard Oil raakten daar zeer onder de indruk van het enthousi asme hunner arbeiders en de uitstekende houding en hef optreden van het. Gad- jah merah" bataljon (een bataljon van het KNIL) De recomba Abdoelkadir Atmodjowid- jojo ls eveneens niet ontevreden over de ontwikkelingen in West-Java. Slechts de situatie in de grensgebieden blijft zorg baren door de terreur en de voort durende aanvallen. Waar het evenwicht, tussen de goede rencirculatie en de geldcirculatie eniger mate is hersteld verdwijnt de onrust zienderogen De bevolking heeft kenne lijk de meest ernstige ervaringen van de laatste jaren steeds voor ogen en vreest slechts de waardevermindering van het eeld In het Palembangse en het Ooste lijke deel van Java's Oosthoek is de si tuatie na een belanerüke inlectie van enoderen vo'ornl textiel onmiddel lijk verbeterd Telkens blijkt, weer hoe ontzaglijk door b°naalde bevolkingsgroe pen veleden werd Zaterdagavond heeft de recomba van West-Java via de radio het renublikeln- verbod voor samenwerking met de Nederlanders bestred°n Hil zett* uiteen dat hij. en zijns gpliiken. een vriie staat wensen maar niet een staat die gere geerd wordt door mensen die slechts aan zich zelf denken, doch die beschik ken over oprechte en eerlijke ambte naren. Abdoelkadir vervolgde: Wij zijn er van overtuigd dat. ons streven niet veel verschilt, doch het is duidelijk, dat het Pad dat wil bewandelen geheel an ders is" Brabantse boerderij- branden-reeks voortgezet. Burgerlijke Stand van Leiden' GEBOREN: Johannes Gerardus Wilhelmus, z. van A M. M. Meijer en E. C. van Vliet; Jacdbua Petrus Johannes, z. van H. J. Dlokhoff en M. A. Thorn; Anthonlus Wilhelmus, z. an P. de Bruin en T, van Zanten; Rachel, 1. van C. Griffioen en M. J. Brandenburg; Jeroen Clemens Maria. z. van J. A. Tole- naar en A. L. H. Roebroek. Cornells Hendrlkus, z. van P J. van Haas teren en J M. van Steijn: Isaac, z. van I. van Weerlee en M van Zeist; Jan Jaco bus, z. van H. van Werkhoven en J. C. van der Burgh; Jacob, z, van C, van der Tuljn en A. L. Ohaudron; Anton, z. van J A. van der Zeeuw en J. H. Rozler; Alexandra Maria, d. van C. F. Griffioen en Pijnnaken; Johanna Barbara, d. van W. C. van den Wijngaard en D. Wille; Andrles, z. van P. de Vink en A. van den Boogaart; Hubertus Johannes, z. van H T. de GoeiJ en H, Niesten; Hendrika Eleonora, d. van L. H van der Vos en E. Poeliejoe; Antonle Willem Franklin Dela no, z. van J. van der Does en L. Molenaar; Leuntje, d. van C. J. Jue en D. Vlieland; k0(. Jacob, z. van A. G. Bouwens en A. v Dubn werden op ongeveer het J Dirk Hendrik, z, van D. H. Nleboer en J. J. van Aken. 1 THANS IN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. Opnieuw heeft een grote brand he dennacht een der Brabantse dorpen geteisterd. Thans heeft .de rode haan gekraaid in het land van Heusden er Altena, en wel in het dorp Wijk Aal burg, waar gisteravond halfelf bij de landbouwer Van Wijk brand is ontstaan in een kapitale boerderij, omringd door 10 enorme opslagplaatsen van vlas. Toen de boerderij nagenoeg geheel was uitgebrand en het vuur ook naar de vlasmij ten oversloeg, was er geen red den meer aan. In allerijl waren de brandweren gealarmeerd uit Wijk en Aalburg, Veen, Eeten, Glessen, Waal wijk, Den Bosch en Vught. Inmiddels had ook de boerderij van A. Nieuw koop, welke landbouwer tijdens de be vrijding reeds zijn boerderij zag verlo ren gaan, vlam gevat en ook deze ka pitale boerderij ging geheel in vlammen op. Een nieuwe brand in een vlasmijt op 1000 meter afstand, ontstaan door wegvliegende vonken, kon in de kiem gesmoord worden De schade wordt ge raamd op enkele tonnen, 10 personen zijn dakloos geworden De gehele och tend is men nog bezig geweest met het nablussen. Het gevaar voor uitbreiding schijnt thans geweken te zijn. ,,Holland"-arbeiders staken voort, zijn dus ontslagen. MILITAIREN VERVOEREN MEELVOORRAAD. Nadat de directie van de meelfabriek Holland hedenmorgen aan de sta kende arbeiders een ultimatum had gesteld, waarin geëist werd, dat de arbeiders hedenmiddag om 12 uur de arbeid zouden hervatten op straf fe van ontslag, is om 12 uur geen van dc arbeiders in de fabriek verschenen, zodat zij allen ontslagen zyn. Hierop heeft de directie contact ge zocht met'burgemeester d'Ailly en hem om hulp van militairen verzocht. Na overleg met de militaire instanties heeft de burgemeester toegezegd, dat heden middag tussen 2 en 3 uur militairen de aanwezige voorraden meel naar de bak kerijen zullen vervoeren, daar verschil lende bakkeryen bijna zonder meel zit ten. Intussen heeft de directie van de Holland by het arbeidsbureau een aan vraag voor nieuw personeel ingediend en reeds hebben twee arbeiders zich aangemeld. DE CHINESE CONSUL-GENERAAL TE DJOKJA. Volgens een woordvoerder van de republikeinse regering zou tijdens een onderhoud tussen president Soekarno mr. Sjarifoeddin en de Chinese consul- genéraal Tsjiang Tsjia Tsoeng, ver klaard zijn. dat de formatie van Chi nese verdedigingscorpsen „niet noodza kelijk" is. Na dit onderhoud vertrok de consul met een speciale trein naar Soe- rakarta om aldaar de toestand onder de Chinese uitgewekenen te onderzoe ken NIEUW MASSAGRAF GEVONDEN. Op 16 Augustus werd een massagraf onderzocht, dat gelegen was 15 meter ten Zuiden van de moskee van Wana- sari (Pekalongan) en waarin tussen 20 en 30 lijken van Chinezen werden ge vonden. Tot nog toe werden zes dezer lijken onderzocht; het waren alle jonge, volwassen Chinezen en alle lijken toon den de sporen van ernstige mishande lingen. COMITÉ „HANDHAVING LINGGADJATI" OPGERICHT. Te 's-Gravenhage is met medewer king van het Indisoh-Nederlands Ge nootschap, op Initiatief van de heren mr. H. E. Boissevain en Paul Snel hes Indisch-Nederlands comité „Handha ving Lingga djati" opgericht. VERKIEZINGEN IN HET SAARGEBIED. De Franse militaire autoriteiten ln Duitsland hebben bekend gemaakt, dat 7 October in het Saargebied algemene verkiezingen voor de wetgevende ver gadering zullen worden gehouden. Te Laon ln Frankrijk is door brand een hoeveelheid graan ter waarde van 30 millioen francs verloren gegaan. Gisteren is binnen hetVaticaan orand uitgebroken, doordat twee vaten met een desinfectiemiddel ten gevolge van de warmte explodeerden. Er werd ernstige schade aangericht, doch er deden zoh geen persoonlijke ongeluk ken voor. BONKAARTEN HALEN. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft tussen 39.000 en 42.000 (overleggen de Tweede Ditsribu- tiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709, waaraan zich de inwisse lingsbon bevindt). Het Schouwburgseizoen opent 31 Aug, a.s, met een voorstelling door het Haagse Toneelgezelschap „Die Haghe- spelers" van het volksstuk „Blonde Greet". De beslissingen van de Veiligheidsraad. DE INDRUK TE BATAVIA. United Press meldt uit Batavia: Hoge Nederlandse politieke kringen in Batavia Juichen het Franse veto op het Sovjet-voorstel om een commissie van de Veiligheidsraad te benoemen in Oost-Indië om toezicht te houden op de uitvoering van de order „staakt het vuren", toe, ofschoon men van mening is, dat de Verenigde volken niet in staat is het probleem op te lossen. In republikeinse kringen werd de houding van de Veiligheidsraad, be schreven als ,een slap compromis". Zij verklaren, dat arbitrage met de macht tot beslissing nog de enige weg blijft om een oplossing van het probleem te vinden. Goed-ingelichte Nederlandse krin gen noemden de beslissing van de Vei ligheidsraad om de Chinees-Australi sche resolutie te aanvaarden, waardoor de plaatselijke buitenlandse consuls de uitvoering van de order „staakt het vuren" moeten observeren, en het Amerikaanse voorstel, dat drie landen zullen worden aangewezen om het pro bleem te onderzoeken, „voldoening schenkend". Er werd echter op gewezen, dat ieder voorstel voor de Veilgheidsraad tot mislukking is gedoemd, wanneer de Re publiek voortgaat met haar operaties achter de Nederlandse opmarsiynen en geen einde maakt aan haar propagan da over radio Djokja Republikeinse kringen, die de beslis sing een zwak compromis noemden, verklaarden: „De resojutie van de Ver enigde Staten is op arbitrage na het best wat de Verenigde volken konden doen. Een hoge republikeinse persoon lijkheid noemde het Franse veto „Jam mer". Neutrale personen verklaarden, dat de commissies ter controle van de or der „staakt het vuren" zoals de Ver enigde Staten deze naar China hadden gestuurd, wellicht tot gevolg zullen hebben, dat de order naar behoren wordt uitgevoerd, doch voegden hier snel aan toe, tiat het voor het ogen- blik de vraag fcbjft wat het physaeke' effect zal zyn fan de controle door de consuls ln Batavia. In andere kringen werd opgemerkt, dat de Nederlanders waarschijnlijk de Verenigde Staten als scheidsrechter zullen kiezen, de Republiek echter Australië. In deze kringen zei men verder, dat het zou zijn toe te juichen om reden van haar moreel overwicht, wanneer Groot-Brittannlë als derde lid aan de commissie zou worden toe gevoegd. EEN ORDER VAN GENERAAL SOEDIRMAN. Van officiële zijde wordt meegedeeld: „Een onderschepte order van gene raal Soedirman, gedateerd 19 Augustus en gericht aan allé republikeinse terri toriale commandanten op Java vervat de uitwerking van de rede van Sjari foeddin van 15 Augustus j.l Uit deze order biykt, dat de Chinezen nu beter moeten worden behandeld. „Uit voor zichtigheid met het oog op de interna tionale repercussies", In de order komt de volgende zin voor: „De veiligheid hunner levens moet voortaan worden gegarandeerd", en „berichten, die ln verband met de Nederlandse operaties in staat zijn wederzyds wantrouwen te wekken en waarbij Chinezen als lok middel worden gebruikt, moeten wor den voorkomen en de verspreiding daar van is streng verboden". THUISREISPROGRAMMA VAN TORPEDOBOOTJAGER „PIET HEIN" Hr. Ms torpedobootjager „Plet Hein", die gisteren uit Tandjong Priok naar Nederland is vertrokken en onder be vel staat van kapitein-luitenant ter zee A Molenaar, heeft het volgende th.bsx elsprogramma: 1. September Co lombo, 8 September Aden, 16 September Malta. 24 September Den Helder.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3