Gesprek met een Nederlands tëakétbouwér Kerkelijk Leven De Vrouw VAN DICK HERIOT Wat er in Indië gebeurt Het postraket van dr. A. J. de Bruyn GOEDKEURING SCHIKKING VAN NEUCHATEL. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring voor het rijk in Europa van de op 8 Februari 1947 te Neuchatel tot stand gekomen schikking betreffende het behoud of het herstel van de door de tweede wereldoorlog getroffen in dustriële eigendomsrechten en van optreding tot het daarbij behorende slotprotocol en additioneel slotprotocol. HET PROCES TEGEN DE I.G. FARBEN. Vandaag is te Neurenberg het proces begonnen tegen 22 hoge functionarissen van de I. G. Farbenindustrie, De eerste Amerikaanse aanklager, Taylor, zeide in zijn openingsverklaring, dat zij de goochelaars zijn, die de fantastische plannen, beschreven in „Mein Kampf". tot werkelijkheid hebben gemaakt. Zij waren gewillige en belangrijke deelne mers aan het misdadige avontuur, heb ben meegeholpen elke vorm van vrij heid te vernietigen en het Duitse volk aan de tirannie van het derde rijk te onderwerpen. Taylor schilderde de ont wikkeling van het concern, dat van een kleine chemische fabriek geworden is tot een enorm industrieel bedrijf, een van Hitler's voornaamste bronnen voor ammunitie en explosieve stoffen. Vele uitvindingen in de laboratoria van het concern zijn overigens van onschatbare waarde voor de mensheid geweest. Een onderdeel van het bedrijf, dat nabij het concentratiekamp Auschv/itz gelegen was, heeft aldaar geïnterneer den als slavenarbeiders gebruikt. De leiders van de I, G. Farben stonden voor niets, aldus Taylor, en zij nebben de oorlog mogelijk gemaakt. Reeds in 1933 hebben zij de nazis in het geheim van geld en wapens voorzien. De oorspronkelijke acte van beschul diging telt 24 beschuldigden. Twee kun nen echter wegens ziekte het proces niet bijwonen. Alle 22 achten zich on schuldig. PARTIJ VAN PETKOF VERBODEN. JDe Bulgaarse Nationale Vergadering heeft door middel van toepassing der spoed-procedure, besloten de agrari sche oppositiepartij van Petkof, evenals de jeugdorganisaties van deze partij, te verbieden en te ontbinden. De 65 af gevaardigden van deze partij zijn bij gevolg van hun zetels in de Nationale Vergadering die zullen open blijven tot de nieuwe verkiezen, vervallen ver klaard. Bovendien worden alle eigen dommen van de partij geconfisqueerd. DE GRIEKSE CRISIS. Reuter meldt, dat Tsaldaris heeft meegedeeld, dat hij een kabinet zaL vormen uit leden van de populistische partij, die de meerderheid in het par lement heeft, terwijl de deur open blijft voor elke andere partij, die het kabinet wil helpen bij de strijd tegen de communisten. Tsaldaris legde deze verklaring af na een vergadering van twee uur op de Amerikaanse ambassade, v/aar de leider der liberalen, Sophoelis, ook aanwezig was. Tsaldaris heeft geweigerd het mi nister-presidentschap en de portefeuille van oorlog, openbare orde en justitie aan Sophoelis toe te vertrouwen. De Paus zal het Marla-congres te Maastricht toespreken vanuit het Vatlcaan te Rome, Voorlopig is de dag bepaald op Vrijdag 5 September, waarschijnlijk des avonds tussen halfacht en acht uur. De K-R.O. zal dezo toespraak of reohtstreeks met een telefoonleiding doorgeven of relay eren. Ons Distribiatiehoekje EEN EI VOOR PERSONEN VAN 21 JAAR EN OUDER. In de bomienlijst, die op 28 Augus tus bekend gemaakt wordt, zal een bon wor.den aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. Weer 2 ons vlees. Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze week als de volgende week voor per sonen, die geboren zijn in 1942 en vroe ger een extra-rantsoen van 100 gram vlees worden beschikbaar gesteld. In de bormenlijst van Donderdag as. zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend gemaakt. De tweede komt een week later. Op de vleesbonnen die Vrijdag geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paarde- vlees gekocht worden. FEUILLETON door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 3) Er kunnen altijd ongelukken ge beuren op zee niet waar kapitein? had Dick bijna vrolijk gezegd, terwijl hij zijn handtekening zette- Anne was naar het testament blijven staren en haar hart was vol geworden. En toen de oude Schotse kapitein haar een grote witte zakdoek in de handen duwde, had ze eerst bemerkt, dat de tranen langs h&ar wangen stroomden. Ze had het testament weggelegd met grote zorg, maar zonder er eigenlijk over na te denken, wat het voor haar kon betekenen. Ze was alleen ontroerd ge weest door Dick's onverwachte grote zorg voor haar. Dlck werd op zee begraven. Anne pakte zijn en haar eigen bagage om in Port-Said van boord te gaan en daar te wachten op een volgende boot, die haar weer naar huis terug zou brengen. Ze was ven-ast, en min of meer opgelucht, toen ze een telegram ontving van Dick's advocaat, waarin hij haar mededeelde, dat hij per vliegtuig naar haar onder weg was. Mr. Geoffrey Neame van het advoca tenkantoor Tilney, Tuke Neame, was geheel anders dan Anne verwacht had. Ze had gedacht een oudere, ietwat plechtstatige man te zullen zien, die met veel omhaal van woorden zou spre ken. Maar het bleek een donkere, zeer goed uitziende, jonge man te zijn, van het slanke mondaine type. Ze was er eerst een beetje van geschrokken, maar hij was zo vriendelijk en voorkomend, dat Anne, hoewel enigszins verbaasd, toch blij was geweest ,toen ze hoorde, dat hij het zo geregeld had, dat hij in plaats van terug te vliegen met haar op dezelfde boot terug zou reizen, Ik heb een beetje vacantle nodig, had hij haar glimlachend verteld, en dit lijkt nie een pracht-manier om deze Eerste zitting Federale Raad Oost-Bomeo. REDE VAN Dr. VAN MOOK. Ter gelegenheid van de eerste zitting van de federale raad van Oost-Borneo heeft dr. Van Mook een redevoering ge houden, waarin hij o.m, zeide, dat hier, evenals elders op Kalimanten (Borneo), in Oost-Indonesie, op Banka en Billiton een weg gevolgd was, waarbij niet alle verhoudingen onderste boven werden ge haald en waarbij de werkelijke orde en het werkelijk gezag niet werden onder, mijnd. „Laat ons hopen, dat ook elders, ook op West- en Oost-Java, te Palem- bang en aan Sumatra's Oostkust deze weg naar een duurzame en sterke con structie spoedig gebaand zal worden." „Gij zijt er hier in geslaagd de slechte invloeden uit de Japanse tijd te over winnen en tegelijkertijd vormen te vin, den, die zich aanpassen bü de vrijheids- wensen van het huidige Indonesië. Zon der het goede af te breken, zijt gij er in geslaagd de zelfbesturen van Oost- Kallmanten te moderniseren en samen te brengen in een federatie, welke als staat haar plaats zal innemen naast en op gelijke hoogte met West-Kalimanten en de Groo-t-Dajakraden. „Het is my bekend." aldus dr. v. Mook, „dat de drie daerahs van Borneo er naar streven bij dc behartiging van hun belangen i,n Kalimanten en Indonesië gezamenlijk op to treden en jk geloof, dat zij daardoor een grote en goede in vloed kunnen uitoefenen op de verdere staatkundige ontwikkeling van dit land. De regering zal hen hierbij gaarne ter zijde staan". Dr. van Mook zeide. dat de raad gele genheid had om binnen de daerah tot volledig zelfbestuur te geraken. Hij wees er op, dat Oost-Borneo de tijd had ge nomen om grondig overleg te plegen. Dit resultaat zal blijven bestaan, „waar overhaast in het leven geroepen bouw sels door innerlijke zwakte ineen stor ten". De sultan van Koetei werd gekozen tot voorzitter van de zelfbestuurders- raad van Oost-Borneo. Genoemde sultan Mohammed Pariki- sit, sprak vervolgens de hoop uit, dat de centrale regering in toenemende mate belangstelling aan de dag zal leg gen voor de raad van Oost-Borneo. Hij hoopte,* dat de politieke ontwikkeling van Oost-Borneo zou bijdragen tot de vorming van een staat Borneo, welke een krachtig onderdeel kan vormen van de Verenigde Staten van Indonesië. Het gebied van de nieuwe federatie omvat een aantal inwoners van circa 400.000, waarvan ongeveer één kwart Dajaks. In economisch opzicht is dit gebied belangrijk om zijn oliebronnen en raffinaderijen te Balikpapan en Tara- kan. waar hetgeen vernield werd door de Japanners en de geallieerde beschie tingen reeds in belangrijke mate is her steld. Verder verdienen vermelding de kolenmijnen van Loa Koeloe, die voor de oorlog rond 250.000 ton per jaar pro duceerden, thans nog 150.000 ton. Een belangrijk exportartikel is hout, waar- Marine-officieren geridderd. Het heeft H.M. de Koningin behaagd de militaire Willemsorde 4de klasse toe te kennen aan luitenant ter zee 1ste klasse J. F. van Duim en aan luite nant tor zee 2de klasse E. H. Larive, Luitenant ter zee Van Duim, de hui dige commandant van de onderzee dienst, heeft als commandant van Hr. Ms. onderzeeboot „O 21" tal van suc cessen weten te boeken. Luitenant ter zee Larive, die de marinedienst inmid dels heeft verlaten, was commandant van onze in Engeland gebaseerde „M.T.B."-dienst, en heeft zelf met mo tortorpedoboten tal van gevaarlijke ac ties tot een goed einde gebracht. NOODVOORZIENING OUDEN VAN DAGEN. Het lid der Tweede Kamer, de heer Koenen heeft aan de minister van So ciale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat een vrijwillige periodieke uitkering, door een werkgever aan zijn gewezen werknemer onverplicht regelmatig ver-' strekt, beschouwd behoort te worden niet als inkomen, doch als een vrijwil lige gave, die door de betrokkene bij een aanvrage tot uitkering ingevolge de Noodvoorziening ouden van dagen niet behoeft te worden opgegeven? 2. Is de minister bereid de Raden van Arbeid in die zin te instrueren? te nemen. Dat wil zeggen, als u er geen- bezwaar tegen hebt, mevrouw Heriot., En natuurlijk had ze geen bezwaar gehad. Zijn gezelschap was erg prettig; het was gemakkelijk de formaliteiten, die vervuld moesten worden, aan hem over te laten, en iemand te hebben, om mee te praten, die alles wist. Tegelijker tijd was ze blij. dat hij de zonnige dagen van niets-doen voorbij liet gaan zonder op Dick's zaken te zinspelen, totdat ze bijna thuis waren. Toen had hij het on derwerp aangesneden, bijna alsof het tegen zijn zin was. Ik heb u niet lastig willen vallen met zaken zei hij aarzelend op een mid dag. toen ze dikingepakt tegen de wind, die steeds kouder werd. naarmate ze Noordelijker kwamen, op het dek zaten, maar ik vrees, dat ik het nu toch be hoor te doen. Ze had hem vragend aan gekeken en hij was voorzichtig verder 32) De onweerswolken werden dich ter en zwarter, er stak een koude wind op, die gierend aan het vliegtuigje ruk te en die niet anders dan slecht voor de wrakke molenwieken-schroef konden zijn. „Kijk eens, baas!" riep Panda op eens boven het geloei van de wind uit. van per jaar ongeveer 30.000 ton gezaagd en 20.000 ton rondhout en brandhout wordt geleverd. Een belangrijk deel hiervan wordt naar China uitgevoerd. De rubberproductie is in opkomst, doch verkeert thans nog in een beginstadium. Andere belangrijke producten zijn vis en rotan. Het ligt in de bedoeling om een aantal ambachts. en landbouwscholen op ©ost-Borneo te openen.. CHINESE CONSUL-GENERAAL TE DJOKJA. Antara meldt, dat de Chinese consul- generaal uit Batavia, Tsjiang met het Rode Kruisvliegtuig uit Singapore te Djokjakarta is aangekomen. Hij zeide binnen twee weken weer te Djokja te zullen terugkomen in verband met het besluit van de Veiligheidsraad om de buitenlandse consuls toezicht op de uitvoering van de order „staakt het vu ren" te laten houden. EEN TWEEDE RODE KRUIS VLIEGTUIG. Een tweede vliegtuig van de Voor- Indische luchtmacht is met een lading van twee ton medicamenten, bestemd voor de Republiek in Singapore aange komen en zal later op de dag via Ba tavia naar Djokjakarta doorvliegen. Het eerste vliegtuig met medicamenten is intussen van Djokja in Batavia te ruggekeerd. NIEUWE BURGEMEESTER VAN BATAVIA. De waarnemend burgemeester van Batavia, de heer E. M. Stok, heeft de kortgeleden door hem overgenomen functie overgedragen aan mr. Th.Praa- ning. DE TOESTAND IN JAVA'S OOSTHOEK. Het te Batavia verschijnende Chine se blad „Sin Po" meldt betreffende de situatie in Java's Oosthoek, dat het daar na de bezetting gedurende vijf of zes dagen rustig bleef, waarna zich in alle streken in het Djemberse waar, onvoldoende Nederlandse troepen wa ren, plundering, brandstichting, ont voering en moord als een besmettelijke ziekte begonnen te verspreiden. De Chi nezen van Panaroekan zijn, uit vrees om vermoord te worden, naar Soera- ba ja gevlucht-, hetzelfde geschiedde in het Pasaroeanse. Minstens 11,000 Chi nezen uit de Oosthoek zochten be scherming In de gebieden, die onder Nederlandse controle staan, nadat hun bezittingen waren geroofd, en hun hui zen waren platgebrand. Dj ember en Loemandjang heibergen de meeste vluchtelingen; alleen te Djember be vinden zich er reeds 7000. De „Sin Po" meldt voorts, dat Boe- miajoe in as werd gelegd ten gevolge van het feit, dat de Nederlandse troe pen die plaats op 26 Juli bezetten, en, de volgende dag hun operaties voortzet tend, haar weer verlieten: op de 28ste hebben toen republikeinse troepen, die zich tevoren van hun uniformen had den ontdaan, de Chinese huizen ge plunderd en verbrand, terwijl 2000 Chi nezen naar Sirampak werden geëvacu eerd. dat acht kilometer verderop in de bergen is gelegen. Omtrent hun lot is nog niets bekend, meldt de „Sin Po", Groots plan voor nieuwe verkeersbrug naar het Noorden. BRUG TUSSEN Z.O. EN N.O.-POLDER Tussen de Noordoostpolder en het toekomstig poldercomplex in het Zui den van de voormalige Zuiderzee, zal volgens „Het Vrij Volk", een verbin ding worden gelegd. In afwijking van dé oorspronkelijke plannen zal de Zuid oostpolder aan de Noordelijke kant worden uitgebouwd met een driehoek, die de afstand tot de Noordoostpolder verkleint. Van de punt van de driehoek af, zal een brug de beide polders ver binden. De uitvoering van dit plan is een werk. dat millioenen vergt en in omvang en belangrijkheid niet onder doet voor wat eens bij het leggen van de Moerdijkbrug is verricht. Door deze brugverbinding worden drie centrale polders de Zuidwest-, de Noordoost- en de Zuidoostpolder die historisch, sociologisch en economisch bijeenhoren, samengevoegd tot één ge bied: een twaalfde provincie in het hart van Nederland, die even groot zal zijn als Zeeland. Het is mogelijk dwars door de pol ders goede verkeerswegen aan te leg gen. Plannen worden uitgewerkt voor een auto- en een spoorweg, die zullen lopen van Amsterdam naar de Noorde lijke provincies. Ruw geschat en ruim begroot zullen de droogmaling der polders en het aan brengen van de vereiste verkeersoutil- lage anderhalf milliard kosten. gegaan: Het is tot ons doorgedron gen, dat. Dick een nieuw testament ge maakt heeft sinds hij Engeland ver liet.... Anne knikte. Ze had het testament bUna vergeten. Het was weggeborgen in één van haar koffers, en op het moment, dat Geoffrey Neame het noemde, kwam weer de oude stekende pijn van verdriet over Dick in haar op. Dick, die zo jong en lief was geweest en had moeten ster ven Zou ik het kunnen zien, vroeg Geoffrey Neame. Anne stond zwijgend op en ging naar haar hut. Zonder enige opmerking over handigde ze hem, toen ze terugkwam, het vel papier, en terwijl hij het. door las keek ze een andere richting uit. Hoe vaak had ze zo met Dick gezeten, kij kend naar het water van de zee, dat langs de boot golfde, kijkend naar het „Kijk eens achter onsl De wolken draaien 1" „Dat is een wervelwind!" sprak Oe hoe Z.Uil, „Dat voorspelt niets goéds, leerling! Daar gaat mijn middagslaap je! Let maar op.... alles waalt weg en wij ook als het een beetje wil!" Boerderijbrand te Wapenveld. ZEVEN GEZINNEN DAKLOOS. Gistermiddag omstreeks drie uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in de hooiberg van een zeer grote boer derij te Wapenveld. Het vuur sloeg spoe dig over op de boerderij, welke om vier uur. toen de brandweercorpsen uit de omliggende gemeenten arriveerden, reeds nagenoeg in de as was gelegd. Door de krachtige wind waren er in tussen vonken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder gelegen hui zenblok, waarin zes gezinnen woonden. Dit blok stond spoedig in lichter laaie De gezamenlijke brandweercorpsen van Zwolle, Hatuum en Heerde konden pas in de avonduren de brand bedwingen. Door deze brand zijn zeven gezinnen dakloos geworden. NEDERLANDSE ZIONISTEN OVER DE „EXODUS 1947". Het lot der opvarenden van de drie schepen, die thans onder geleide van Engelse oorlogsschepen, met illegale Joodse immigranten voor Palestina op weg zijn naar Duitsland, is aanleiding geweest., dat de Ned Zionistenbond een meeting heeft gehouden in Krasnapols- ky te Amsterdam. Verschillende spre kers hebben hier het woord gevoerd. Aan het einde der vergadering werd besloten een telegram van de volgende inhoud te zenden aan de Engelse am bassadeur in Den Haag: „De Nederlandse Zionistenbond, in openbare vergadering bijeen op 26 Augustus 1947, appelleert met klem aan Z.M.'s regering om opvarenden der Exodus 1947, allen Joden ontkomen aan verschrikkingen van nazibewind, niet naar de haard dezer gruwelen terug té voeren, doch uit kracht van de plech tige internationale verplichtingen, door Z.M.'s regering onvoorwaardelijk aan vaard, de poorten van het Joods natio naal tehuis voor -hen en alle Joden, die dat zullen wensen, open te stellen". Afschrift van dit telegram zal worden gezonden aan de Nederlandse regering en aan de Unesco. ONGELUK IN DE MAASTUNNEL. Gistermiddag om kwart voor zes is in de Maastunnel te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij een dode te betreuren valt. Een motor met twee militaire reed namelijk met zo'n vaart tegen de achterzijde van een vooruit 'rijdende autobus van de R.E.T., dat de berijder er van de macht over het stuur verloor en achtereenvolgens tegen de linker en de rechter wand van de tun nel botste. Een duopassagier, de 43-jarige ser- geant-majoor-telegrafist H. Zweistra uit Schiedam werd van de motor geslingerd cn was op slag dood. De bestuurder, de 40-jarige A, Bauw van de duikbootbasis Waalhaven werd ernstig gewond en moest in het Havenziekenhuis worden opgenomen. GRANATEN VALLEN IN MAASBREE. Het maar al te bekende en gevreesde geluid van gierende granaten verschrik te Maandag de inwoners van het ge hucht Dubbroek bij Maasbree. De pro jectielen kwamen uit de richting Reu- ger-Beesel en waren vermoedelijk af komstig van de munitie-opruiming, die bij laatstgenoemde gemeente geregeld aan de Duitse grens en op Duits grond gebied onder Engels toezicht geschiedt. Deze explosies hebben reeds grote schade aangericht aan woningen en gebouwen in enkele Limburgse grens gemeenten, maar thans beginnen ze zelfs voor de bevolking gevaarlijk te worden, ofschoon persoonlijke ongeluk ken zich nog niet hebben voorgedaan. BEURSSLUITING OP 1 SEPTEMBER. De minister van Financiën heeft be paald. dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 1 September 1947 zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor de geldleningen, als bedoeld in afdeling 5 der beursvoorschriften 1914, niet als werkdag zal worden be schouwd. Ingezonden Mededeling Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hanewa- ken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed- sneller doet stronken en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist, spel van licht en schaduw op het wa ter, en luisterend naar Dick's verhalen over Trant en de toekomst. Ze was he lemaal niet voorbereid op de opwinding in de stem van de jonge advocaat, toen deze het. document gelezen had, en kon de bedoeling van zijn woorden niet vol gen. Nee maar. zei Geoffrey Neame, dit testament is volkomen in orde. Er 1 is geen rechtbank in Engeland die daar iets aan zou kunnen doen. Zij had hem aangekeken en hij had een kleur gekregen, toen hij in haar grote bruine ogen keek. Maar toen had hü zich impulsief naar haar toegebogen. Kijk eens hier Anne had hij gezegd, en ze had er nauwelijks op ge let, dat hij haar opeens bij haar voor naam noemde, ik heb je een hele boel te vertellen. Ik heb het niet eerder gedaan, omdat ik wist. dat Je een erg Nu daar zag het wel naar uit! De draaiende wolken bereikten de aarde; bomen en hekken werden uit de grond gerukt en in de lucht geslingerd. Al gauw was het vliegtuigje omringd door draaiende voorwerpen, die helemaal niet in de lucht thuis hoorden.... Shaking in textielfabriek te Almelo. In de grootste textielfabriek te Alme lo, waar circa 3000 arbeiders werkzaam zijn, is een klein deel van het personeel in staking gegaan, als gevolg van een conflict tussen de directie van dit be drijf, de firma H. ten Cate' Hzn en Co's textielfabrieken en een aantal arbei ders over een uitgebreider invoering van het ploegenstelsel. De staking ontstond onder de arbeiders in de z.g. voorspin nerij. Er kwam direct een ernstige stagnatie in het bedrijf en dit had ten gevolge, dat enkele honderden arbei ders uit andere afdelingen zonder werk kwamen en door de directie naar huis moesten worden gezonden. Het werk is in een spinnerij en een tweetal weve rijen volkomen stil gelegd. De textielunie keurt de houding der stakenden af. Inmiddels vernemen wij, dat de arbeiders die in staking zijn ge gaan door de directie als ontslagen worden beschouwd. Het conflict duurt nog steeds voort. BELGISCHE MINISTER VAN ARBEID EN SOCIALE VOORZORG KOMT NAAR ONS LAND. Vrijdag en Zaterdag zal de Belgische minister van arbeid en sociale voorzorg, de heer L. E. Troclet, in gezelschap van een aantal hoofdambtenaren van zijn departement, een bezoek aan ons land brengen om in Den Haag tezamen met minister Drees, een verdrag te onder tekenen, houdende de wederkerigheid landen. Dit verdrag is onlangs te Brus sel ontworpen door hoofdambtenaren van alle sociale verzekeringen in beide van het Belgische ministerie van arbeid en sociale voorzorg en het Nederlandse ministerie van sociale zaken. De grond gedachte van het nieuwe verdrag is, dat voor de toepassing van elkanders sociale verzekeringswetgeving in de beide lan den geen onderscheid zal worden ge maakt tussen Belgische en Nederlandse onderdanen. TONEELWAGEN GAAT OP TOURNEE DOOR INDIË. Door het uitzenden van burger amu sementsgezelschappen tracht men steeds onze jongens In Indië zoveel mo gelijk ontspanning te brengen. Men is er echter nimmer in geslaagd elk mili tair onderdeel van de zo hoog nodige ontspanning te voorzien. Door gebrek aan vervoersmiddelen, zalen etc. was men meestal niet in staat de ver af gelegen troepen te bezoeken, Hierin wil men nu op de meest doel treffende wijze verandering in brengen. Ongeveer 20 artisten, thans onder de wapenen geroepen en yerspreid over di verse onderdelen, zijn momenteel bijeen getrokken en zullen binnenkort o.l.v. de le luitenant Johan v. Os een tour- née van twee jaren gaan maken dooi de Archipel. Men heeft voor dit gezelschap een toneelwagen laten bouwen, zodat zij overal en te allen tijde voorstellingen kan geven- Deze toneelwagen is door de Niwin in samenwerking met de Rao te Den Haag aan het gezelschap ter be schikking gesteld. Voor de bouw van deze wagen schonk de Niwin een bedrag van f. 15.000. Door het uitslaan van een dubbele zijwand heeft men in enkele minuten een toneel ter beschikking met een af meting van 6 x 6 M. Diverse gordijnen, décors, lichteffecten etc, maken het mogelijk een goed verzorgde toneelvoor stelling te geven. CORRESPONDENTIE MET NIET BEZET INDONESIË. Het is nog steeds mogelijk contact te hebben met familie in het onbezette gebied van Java en Sumatra, doch uit sluitend via Rode Kruisformulieren. en alleen gesteld in de Engelse taal. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis, Vlamingstraat 2, 's-Gravenhage. SPORT Academische wereldspelen Parijs. De voetbalwedstrijd tussen de studH^ ten-teams van Frankrijk en Hongarije eindigde na verlenging in een gelijk spel: 1—1. De winnaar zal bij loting worden aangewezen. Tevens werd het tennistournooi voortgezet. Bij de heren-enkelspelen plaatste Keuls (Ned.) zich in de vol gende ronde wegens niet opkomen van zijn Franse tegenstander. Nederlandse paren behaalden de vol gende resultaten: Heren dubbelspel: Ezzat en Chemeil (Egypte) slaan Keuls en Storm (Ned.) 3—6, 2—6, 6—4, 6—1, 6—4. In het dames dubbelspel bereikten mej. Eggersman en mej. Jamin (Ned.) de volgende ronde wegens niet verschij nen van haar tegenstandsters. De pentathlon ((verspringen, speer werpen, 200 meter, discuswerpen en 1500 meter) is gewonnen door de Fransman Sprecher met 3277 punten, voor Astell (Zweden) 3225 en Hausebauer (Oosten rijk) 3088 p-uiten. Sprecher leverde de volgende prestaties: Vèrspiingen 6 M. 25: Speerwerpen 55 M. 73; 200 metèr 23,6 sec: Discuswerpen 36 M. 24; 1500 meter 4 min. 23,9 sec. In het zwemstadic van Tourelles zorgde Roy Romain voor een Brits succes door de 200 meter schoolslag te winnen in d- fraaie tijd van 2 min. 45 sec., hetgeen een nieuw acftlemisch wereldrecord betekent. De favoriet San- dor Hemeth (Hongarije) werd tweede in 2 min. 49,2 sec. Beide zwemmen de vlinderslag. Een tweede Britse zege werd behaald op de 100 meter rugslag, gewonnen door Revor Harrop in 1 min. 11 sec De waterpolo-wedstrijd Tsj.- SlowakijeSchotland werd met 121 door de Tsjechen gewonnen. BOKSEN. LUC VAN DAM-BEP VAN KLAVEREN UITGESTELD. Wegens een lichte blessure van Bep van -Klaveren is de voorgenomen re vanche-wedstrijd tussen hem en Luc van Dam om de Nederlandse midden- gewichttitel van 31 Augustus uitgesteld tot Vrijdagavond 5 September 19.45 in het Olympisch stadion te Amsterdam. DUIVENSPORT. „De Luchtklievcrs" (Llsse) hield een wedvlucht met jonge duiven van Qui- vrain, afstand 220 K.M. Gelost te 7,45 uur, bereikte de eerste vogel het hok te 12 uur 10 min. 22 sec. Uitslag: P. van der Hulst 1, L. Drost 2, 3, 9: Jac. van der Peel 4: G. Paaxdekooper 5, 8; T. Asschenberg 6; A. de Wit 7, 14: P. v. d. Zwet 10, 11; N. de Kuiper 12; A. v. d. Berk 13. De totale uitslag van de wedvluchten luidt: Eerste kampioen 480 punten: G. Paardekoper: Tweede kampioen 361 pt-: A. de Wit; Derde kampioen 331 pt.: P. v. d. Hulst; Vierde kampioen 328 pt.: L. Drost; Vijfde kampioen 312 pt.: H. Krom. SCHAKEN. Badgasten namen revanche In de derde en laatste schaakwedstrijd van dit seizoen tussen de Noordwijkers en hun badgasten wisten thans de bad gasten met 13%7% te triompheren, waarmee ze tevens revanche namen, voor de twee vorige nederlagen. Massakampen te Moskou Ter ge legenheid van het 800-jarig bestaan van de stad Moskou worden massa-kampen voor schakers en dammers georgani seerd. In elk stadsdistrict zijn teams van 200 schakers gevormd, en aan de wedstrijden om de grote wisselbeker van Moskou zullen vijfduizend spelers deel nemen van allerlei rang en leeftijd, on der wie Ragosin en Botwinnik. De eind strijden hebben plaats op 7 September, de stichtingsdag van Moskou. Een snelle kogel met een zes meter lange vuurstaart. (Van onze Brusselse correspondent) Op 15 Maart 1946 startte dr. A. J. de Bruyn, tandarts te Amsterdam, die in zijn vrije tijd postraketten bouwt, op het strand te Ostende in België een kleine raketpijl. Zondag 24 Augustus jl. wilde hij, met behulp van zijn Bel gische medewerker, en met steun dei- Belgische Posterijen, een groter experi ment uitvoeren. Een twee meter lange raket, de „E.B. 1" zou, gevuld met 5 a 6 K.G. post, van Ostende naar Jabbeke bij Brugge worden geschoten en de uit- nare tijd achter de rug had, en ik wilde je ellende niet groter maken. Maar nu zijn we bijna thuis en Alan Heriot zal beginnen zijn schoten te lossen zodra je een voet aan land zet. Ze was meer dan ooit verbluft ge weest. Alan Heriot. dat was Dick's neef. Hij had wel eens over Alan gesproken en Anne had daardoor de indruk gekre gen van iemand, die zeer bijzonder en benijdenswaardig was. Iemand die al tijd sterk was, en athietisch en in staat alles te doen, wat Dick door zijn slechte gezondheid nooit had kunnen doen. Dick had veel met Alan op gehad en had een grote bewondering voor hem gekoesterd. Bovendien, wat bedoelde Geoff, met te zeggen dat Alan „zou beginnen zijn schoten te lossen" zodra zij aankwam? Geoffrey Neame beet op z'n lippen. Kijk eens, zei hü ik ben in een moeilijke positie. Je moet weten, dat ik altijd zowel voor Alan als voor Dick ben opgetreden. Maar wanneer Alan onaangenaam wenst te zjjn. zal hij met. zün. zaken in de toekomst naar iemand anders moeien gaan. Onze eer ste plicht is die tegenover jou. zünde Dick's weduwe- En bovendien voor je eigen bestwil Er was iets dringends geweest in de donkere ogen. waarmee hij haar aan keek en hü had zün hand voor een ogenblik op de hare gelegd. Hij tracht mij te laten merken, dat hij me aardig vindt.had Anne ver schrikt gedacht, niet zeker van zichzelf óf ze het, prettig vond of een beetje spij tig voor hem en toen was hü opeens doorgegaan, alsof hij zich met. een ruk tot het zakelyke bepaalde: Het is beter, dat ik je Alan's brief laat lezen. Je moet je er niets van aan trekken; als je alles maar aan mij over laat, kun je er van opaan, dat het voor je in orde komt. Maar het is toch beter, dat je het weet. Hü had. de, brief uit zijn portefeuille genomen. Anne zag nog het krachtige schrift, waarmee de diverse vellen drif tig waren volgeschreven. Ze herinnerde het zich., zou ze het ooit kunnen verge ten? Een schok had haar het lezen van die brief met de haatgevoelens, die uit ieder woord spraken gegeven: (Wordt vervolgd) i vinder verwachtte, dat de 20 K.M. af- stand tussen beide st-eden in enkele seconden tijds zouden worden afgelegd. De Burgemeester van Ostende gaf gaarne toestemming tot deze demon stratie, die zün stad nog een attractie meer kon bezorgen naast de vele bad- stadgenoegens, maar het Bestuur der Posterijen weigerde zijn medewerking, welke zou bestaan in het ter beschik king stellen van een speciaal poststem pel ter herinnering aan deze raket- vlucht. Het stempel zou tegen 40 francs aan fre talrijke belangstellende phila- telisten verkocht worden, mede om de onkosten van het experiment te dek ken. Nu de directie der Belgische Pos ters en het gebruik van dit poststempel vopr de met het raket te verzenden stukken weigerde naar wij vernemen berust dit alles op een misverstand besloot Dr. de Bruyn het experiment uit te stellen. Toen wü hem te Ostende even onder vuur kwamen nemen, was hü nog zeer onder de indruk van het gebeurde. Na dien, tijdens de treinreis naar Brussel, kon hü echter rustiger vertellen, Ik houd me met de bouw van raketten sedert 1921 bezig, aldus de heer De Bruyn, die te Amsterdam een drukke praktijk heeft. In 1936 startte ik kleine Zeppelin-vormige raketten van 60 cm. lengte, die een afstand van 700 M. aflegden. In Augustus 1945 kwam mijn „Raket 406" tot een hoogte van 22 K.M. Het cylindervormige raket bereikt een snelheid van 600 tot 1400 K.M. en komt dus tn de stratosfeer. Boven de plaats der landing, begint, nadat de raketapparatuur is uitgescha keld, het raket haar dalende beweging door middel van een parachute. En wanneer de winden niet te veel tegen werken, valt het raket op het vooraf aangeduide landingsterrein. Bü de start ontwikkelt zich uit de staart een vlam van 6 tot 12 M. Is er nogal wat belangstelling voor Uw vinding? Ik voer correspondentie met meer dan 17.000 postzegelverzamelaars over de gehele wereld verspreid, om. met een groot aantal liefhebbers in Austra lië. Over korte tüd zal ik een raket starten van Nizza naar San Rerno. In Italië zün inderdaad reeds duizenden philatelisten in het bezit van geraket- teerde poststukken. De grote moeilijk heid is hier natuurlijk weer de devie- zenkwestie, wat eveneens geldt voor de aankoop van materieel voor de bouw van en raket. Het zou voor verschillende demonstra ties kunnen dienen, maar ik bouw, om voortdurend nieuwe verbeteringen aan te kunnen brengen, telkens een nieuwe raket. De kosten kan men ongeveer op f. 6000.schatten. Van elke start wordt ook een smalfilmopname ge maakt. Aldus dr. De Bruyn. de eerste raket pionier in Nederland. Wü vernamen nog. dat hij voor zün prestaties tot Doctor honoris causa van de Vrij» Universiteit te Venetië werd benoemd en tot Commandeur in de „Ordre du Mérite humain" te Genève.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2