Beestachtige wreedheden op Republikeins gebied Kerkelijk Leven Chr. Kampeer Vereniging had mooie dagen Nunspeet Laatste Berichten Officiële publicatie Plechtigheid in het Ned. Legermuseum Overdracht van vaandels. Op de binnenplaats van het Neder lands Legermuseum aan de Pesthuislaan heeft hedenmorgen de plechtige over dracht plaats gevonden van een zestal vaandels van de voormalige regimenten 13, 14 17, 18 21 en 22 RI. aan de di rectie van dit museum. r Te circa' kwart over tien werden de vaandels met. vaandelwacht. voorafge gaan door de Kon. Militaire Kapel en gevolgd door twee compagnieën infante rie van de Morschpoort-kazerne overge bracht naar het- Legermuseum, waar reeds vele genodigden aanwezig waren. Onder hen bevonden zich ïjft-gen, mr. H. J. Kruis, chef v d. Generale Staf, de territoriaal bevelhebber in Nederland, generaal Tans, de garnizoenscomman dant van Leiden, kolonel Spaich, de plaatselijke marinecommandant, kapi tein-ter-zee B. C. Mahieu, de leden van de Commissie tot handhaving der tra dities van de Kon. Landmacht, de te genwoordige commandanten en een klei ne deputatie van 1,2,3,5,6,7,9,10 en 11 RI. en van de regimenten Grenadiers. Jagers, Irene en Stoottroepen, het vol tallige bestuur van het Ned, Legermu seum, wethouder J C van Schaik na mens B. en W., de commissaris van politie de heer R. J. Meijer prof. dr. A. W. Bijvanck namens de rector-mag- nificus der Leidse Universiteit, de com mandant v. irPro Patria" ae heer Kie v/iet de Jonge en de dir. van 't Museum, de kolonel der marechausse b.d.. M. C- van Houten en de kolonel der artillerie b d., G A, Hartmans Als enige vrouw, die tot deze plechtigheid was uitgeno digd, was'aanwezig mevr. Bolderman uit Ede, die sinds 1941 gedurende de bezet tingsjaren het vaandel van 22 R.I heeft bewaard. Nadat de troepen zich in carré hadden opgesteld in het midden waarvan de vaandels de ereplaats innamen arri veerde te klokslag 11 uur de oud-com mandant Veldleger, de luitenant-gene raal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die ontvangen werd door kolonel Van Houten en vervolgens de troepen inspec teerde. Terwijl de geweren werden gepresen teerd deed, na opening van de ban. de adjudant van de generaal voorlezing van het koninklijk besluit, waarbij wordt goedgekeurd, dat de vaandels van de in middels opgeheven regimenten worden ondergebracht in het Legermuseum. Na de sluiting van de ban hield' ge neraal Van Voorst tot, Voorst een toe spraak, waarin hij er allereerst op wees. dat de vredessterkte van onze weer macht aan infanterie-regimenten voors hands is beperkt tot 14 regiriienten. Vervolgens herinnerde hij er aan, dat het leger in het begin van dez^ eeuw slechts 9 regimenten infanterie telde. In 1912 werd de sterkte ongeveer drie maal zo groot om, na een kleine aanwas tijdens de mobilisatie 19141918, bij de mobilisatie ir. 1939 nog eens te verdubbe len, zodat ons oorlogsleger in 1940 43 regimenten infanterie plus 24 grensba-' taljons en even zoveel depotbataljons der infanterie telde. Naast de geweldige mechanisering, welke de oprichting van pantsereenheden en andere speciale troepen vorderde en de taak van de infanterie als koningin van het slagveld enigermate beperkte, hebben de moge lijkheden en de noden van het ogenblik met zich gebracht, dat, wat de infan terie betreft, de weg terug moest wor den afgelegd. Derhalve inkrimping van het aantal regi^nenten. Vervolgens wees spr. er op, dat. zodra een regiment wordt opgeheven, het vaandel als een kostbaar kleinood overblijft. Voerende in zijn doek het nummer en de oor logsdaden van het regiment, schuilt als het ware in de plooien van het vaandel de gehele geschiedenis van het regi ment. Kort is in Je oorlogsdagen van 1940 de tijd geweest, dat deze vaandels in uw midden waren „In uw midden", aldus de generaal met nadruk, „want in tegenstelling met wat in de meeste le gers geschiedde, iie na de eerste oor logsmaanden van 1914 de vaandels vei lig ver achi hr front lieten, voerde U uw vaandel bij de mobilisatie, maar ook in de oorlogsdagen van 1940, met fronf. mede. Terwijl de aanvallende Duitse stormtroepen geen vaandel in hun midden voerden uit vrees, dat het ver loren mocht gaan, is het hun niet ge lukt een enkel Nederlands vaandel of standaard in de strijd te vermeeste ren Zelfs bij het 8e regiment infan terie. dat op de Grebbeberg het leeu wenaandeel heeft gehad bij de verde diging van het front aldaar, is het de Duitsers niet gelukt het vaandel te vermeesteren. Integendeel, dwars door de Duitse linies heen geraakte het vaandeldoek van het 8e R.I., nadat de regimentscommandopost was in gesloten, weder veilig achter onze op stellingen in de vesting HoHand, ge dragen om het middel van een dap per onderofficier in patrouille ver enigd met slechts een enkel daarvoor aangewezen soldaat". Nadat generaal Van Voorst tot Voorst vervolgens aan nog enkele andere wa penfeiten had herinnerd, besloot hij zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat deze vaandels zouden worden be- I waard als symbool en als waarborg van wat de regimenten, indien zij in bange tijden weder opnieuw mochten worden gevormd en te velde zouden moeten op treden, zullen zijn. Nadat de troepen wederom de houding hadden aangenomen, traden de zes voor malige regiments-commandanten naar voren en overhandigden aan kolonel Van Houten de zes vaandels tijdens welk plechtig moment de Kon. Militaire Ka pel zachtjes het Wilhelmus speelde- In zijn dankwoord zeide kolonel Van Houten dat het bestuur het. zich tot een grote eer rekent, dat HM. de Koningin heeft goedgekeurd, dat deze symbolen van vaderlandsliefde en trouw aan ons Vorstenhuis bewaard zullen blijven bin nen de muren van dit Museum tezamen met zovele andere stoffelijke herinne ringen aan ons glorierijk verleden. De vaandels vormen niet alleen een sie raad van het Museumbezit, maar zullen ook de betekenis van de regimenten, die in de Meidagen van 1940 op de bres stonden voor onze onafhankelijkheid .voor het nageslacht levendig houden. Bij aanschouwing dezer vaandels zullen de bezoekers ongetwijfeld terugdenken aan hen. die op "het veld van eer het leven lieten voor het vaderland. Kolonel Van Houten besloot, zijn toespraak met de woorden „Ere zij hun nagedachtenis". Vervolgens begaven de officieren en genodigden zich naar de Indische zaal. waar generaal Van Voorst tot Voorst aan de heer Van Houten een oorkonde, betrekking hebbende op deze gebeurte nis. overhandigde en waar tevens een koud buffet, was aangericht. Jeugdcommissie ingesteld. TER BEVORDERING VAN HET JEUGDWERK. Hier ter stede is dezer dagen, op voor stel van de wethouder van Onderwijs, de heer Van Schaik een Jeugdcom missie gevormd. Deze commissie bestaat uit vertegenwoordigers der plaatselijke jeugdorganisaties en instellingen wier bemoeiingen meer op het terrein dei- jeugdzorg liggen, zdals het Volkshuis en St. Franciscus Liefdewerk. „In tal van plaatsen is belangstelling ontstaan voor een goede organisatie van het derde milieuzei de wethouder van Onderwijs, die ons enige inlichtingen omtrent deze, commissie verschafte. „Er worden grote sotnmen aan het onderwijs besteed, doch voor velen ein digt de school op een moment dat de persoonlijkheidsvorming nog lang niet voltooid is. Dan kan de jeugdbeweging een belangrijke bijdrage leveren in de vorming van het karakter en de zin voor gemeenschap" De wethouder is van mening, dat de overheid tegenover dit werk, de buiten schoolse jeugd en speciaal zij, die ner gens bij horen, in de gemeenschap op te nemen, niet onverschillig mag staan. En nog minder mag zij dit doen tegenover de jeugd die morele en geestelijke scha de heeft opgelopen, hetgeen vooral in de afgelopen jaren bij velen het geval was. Het ligt niet in de bedoeling dat het gemeentebestuur de jeugd organiseert Het wil echter alleen een stimulans zijn en een steun opdat het particulier ini tiatief in deze. dat reeds zoveel nuttig werk heeft, verricht, zich beter kan ont plooien. De thans opgerichte Jeugdcommissie nu zal het gemeentebestuur van advies dienen in alle zaken welke het jeugd werk betreffen, terwijl zij tevens de be voegdheid krijgt om voorstellen bij het College van B en W. aanhangig te ma ken. Verder wil zif leiding geven aan de verschillende dingen welke gemeen schappelijk gedaan kunnen worden bij voorbeeld de practische opleiding van jeugdleiders. Voorlopig is de commissie samenge steld uit vertegenwoordigers van jeugd bewegingen. doch de wethouder acht het te zijner tijd noodzakelijk een ruimere vertegenwoordiging o.a. van de zijde van het onderwiis in te schakelen. Wanneer het werk dezer commissie enige tijd loopt, zal ongetwijfeld een sectie-inde ling worden voorgesteld waarbij deze uitbreiding vanzelf aan de orde komt Tot voorzitter van de commissie is benoemd ds. P. W. Spruyt, tot secretaris de heer J. v. Beest, ambtenaar ten Stadhuize. Als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur hebben in de commissie zitting genomen de wethouders van On derwijs en Sociale Zaken. BONKAARTEN HALEN. Voor het afhalen van nieuwe bon kaarten zijn morgen aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stam- kaartnummer heeft tussen 36.000 en 39.000 (overleggen de Tweede Distribu tiestamkaart en de titelstrook van de bonkaart 709. waaraan zich de inwisse lingsbon bevindt) GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester en de wethouder van fabricage de heer A. J, Jongeleen zijn verhinderd morgen spreekuur te houden. BAAS BOVEN BAAS Naar aanleiding van onze publicatie in ons blad van gisteren over een Zon nebloem met een bloemstengelhoogte van niet minder dan 3.25 meter, ontvin gen wij van de heer Ph. de Vries een schrijven, waarin -deze mededeelt, dat hij in zijn tuin aan het Rapenburg 19 een Zonnebloem heeft gekweekt met een stengelhoogte van' ruim 4 meter, zodat het record door hem ruim werd gesla gen. Lang is de heer De Vries bij ons ech ter geen ..recordhouder" geweest, want kort na zijn schrijven ontvingen wij van de heer A. P de Kroon, wonende Hoge Rijndijk 149. de mededeling dat hij in zijn tuin een Zonnebloem heeft staan met een stengelhoogte van 4.35 meter. Nu er in onze stad naar het schijnt zoveel enthousiaste Zonnebloemkwckers worden gevonden vragen wij ons af hoe lang de heer De Kroon „kampioen op de lange stengel" zal zijn Wie biedt er meer? MET „DE PROFESSORENWIJK" OP STAP. Het bestuur van „De Professorenwijk" dat reeds eerder met de kinderen een uitstapje naar „De gouden Leeuw" en Ouwehands dierenpark op de Grebbe berg maakte, had gisteren voor de oudere leden een auto-tocht georgani seerd. waarbij ook een bezoek aan de fabriek van Van Nelle en een druiven- kwekerij in het Westland was ingelast. Deze tocht welke onder leiding stond De loon- en arbeidsregeling in het bollenbedrijf. In de Nederlandse Staatscourant No. 158 is opgenomen dt door het College van Rijksbemiddelaars bindend vastge stelde regeling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden voor het bloembollen- bedrijf. Hieraan wordt het volgende ontleend: Vaste arbeiders zijn zij, die voor één jaar in dienst worden aangenomen: Een na 1 Maart 1947 in dienst ge komen arbeider wordt ook ais vast De- schouwd, indien dit uit een door werk gever en werknemer ondertekende ver klaring blijkt. Het loon voor de vaste arbeider zal bedragen: voor 21 jarigen en ouderen f. 39 per week. Vooi 20, 19, 18 en 17 ja rigen resp. f.35, 31, 27 en 23 per week. Het loon voor de losse arbeider zal bedragen in hei tijdvak van de eerste Zaterdag in Mei t/m, de laatste Zater dag in October: voor 21-jarigen en ouderen f.43 per week; Voor 20, 19, 18 en 17-jarigen resp. f. 39, 35, 31 en 27 per week. Gedurende de overige maanden zal het loon voor losse en vaste arbeiders gelijk zijn Voorts gelden de navolgende tarieven voor aangenomen werk op normale bloembollengronden:. Delven: 20 duim i.0.95 per R.R.; 24 duim f. 1,15 per R.R.; 30 duim f. 150 per R.R. Voor planten. Hyacinthen f,0.60; Tul pen f. 0,50; Narcissen f 0.55; Narcissen (inrooien f0,50; Crocussen f 0,55Iris- se,ti f0.45 Voor rooien: Hyacinthen f. 0.60 1); Tulpen f.0,55 1): Narcissen f. 0,50 2); Crocussen f. 0,50 1); Irissen f,060 1). 1) op de wagen of op de schuit te leveren, lncl horren; 2) alleen rooien. Voor kennelijke afwijkende omstan digheden en voor bepaalde werkzaam heden, waarvoor geen tarieven zijn vast gesteld kunnen tarieven worden gesteld met dien verstande, dat het loon ten hoogste 30% en bij behoorlijke prestatie ten minste 10% hoger zal zijn, dan vol gens het naar tijdsruimte vastgestelde loon zou kunnen worden verdiend. Aan losse arbeiders, die in aange nomen werk werkzaam zijn, moet tot en met 25 October 1947 boven de hierboven weergegeven tarieven per dag f0.80 of Streekplan voor gedeelte van Wassenaar. Voor het gebied der gemeente Was senaar ten zuiden en ten westen van de spoorlijn Scheveningen—Rotterdam, benevens de aansluitende strook grond benoordwesten de Rijksstraatweg (Leid- seweg) onder de gemeente 's-Graven- hage, alsmede het in de gemeente 's-Gravenhage gelegen terrein, vroeger in gebruik bij de Haagse Golfclub, wordt een streekplan voorbereid. \ed. Herv. Kerk Beroepen te Gicssen dam-Neder-Hardinxveld (t-oez.) L. Bras ser te Rassen; te Noorddijk (Gron.j C R. de Jong te Vorden. oud-predikant te Da- vos; te Drogeham L, Luteljn te Pelze. Bedankt voor Heemskerk R. C. W. J. Hoek te Wilp (Geld.). Aangenomen naar 's-Gra- venland J. A. van Nie te Hoogeveen; naar Maasbracht (als pred. voor de varende gemeente) J. C. J. Bronsgeest, cand. te Leiden; naar Hattem H. v. Gosllnga te Appelscha) die bedankte voor Huizum. Geref. Kerken Beroepen te Gerkes- klooster-Stroobos L, ten Kate te Stedum; te Alteveer H. de Zwart te Warffum, Be dankt voor Deventer (vac. H, Mulder) Th. Oostra te 's-Gravenmoer; voor Borger G. Haaksma Jr. te ZIJldijk. Ev. Lutli. Kerk Drietal te Middel burg-Vlissingen A. J. Meyer te Rotterdam, C. Pel te Amsterdam en W, Spllethoff te Haarlem. Geref. Gemeenten Beroepen te Llsse L Rljksen te Lelden. Chr Geref. Kerk Bedankt voor Er- melo G A. ZIJderveld te Zwljndrecht Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Bornp J Wiermga te Terschelling, MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt. 26 Aug. Aan gevoerd totaal 2480 stuks. 233 paarden; i00 veulens; 743 vette koeien en ossen, 450 gebrulksvee; 190 graskalveren; 155 nuchtere kalveren; 165 schapen cn lamme ren; 29 varkens; 283 blggén; 132 bokken en gelten. kalfkoelen le kw. 580. 2e kw 450, 3e kw. 300; kalfkoelen 580, 450 300; varekoeien 425. 350, 275; vaarzen 400*. 300. 200; pinken 300, 200, 150; graskalveren 110 80 SO: op<- week 25, 20. 15 melkkoeien 580, 450. 300, van de heren P A. Knaap en J. van Harteveld, is een groot succes geworden. Zeer voldaan over deze afwisselende auto-trip keerden allen te ongeveer 7 uur huiswaarts. Niet alleen de druiven zo oordeelde men. maar ook deze toch ten, smaken naar meer. LEIDSE HOUTSCHOOL In verband met de gesplitste le klasse der Chr Nat. Opleidingsschool aan de Adriaan Pauwstraat te dezer stede (Leidse Houtschool) is tot onderwijzeres benoemd mej. A. E. v.d Meulen te Gas- selternijveen. m Negen kampen met tezamen ruim 400 deelnemers. De Leidse Chr. Kampeer Vereniging, die zich sedert het oprichtingsjaar 1921 ten doel stelt om de Chr. jeugd, die niet in ander organisatorisch verband als bv, de padvinderij ae genoegens van het kampleven leert kenner., vertrouwd te maken met de natuur en c.et een m onze samenleving waardevolle gemeen schapszin, heeft in het afgeiupen sei zoen niet minder dan negen kampen georganiseerd op het. sinds 1935 daartoe gebruikte terrein bij Nunspeeet. Ruim 400 kinderen hebben hier het werk van deze vereniging ten hoogste leren waar. deren. De heer J. van Leeuwen, secretaris van de L.C.K.V., was zo bereidwillig ons in te lichten over de in dit seizoen opge dane ervaringen, die vooral in de voor bereiding sterk het stempel droegen van door de bezettingsjaren ontstane moeilijkheden. Uiteraard is er meer aan zulk een kamp voor te bereiden dan het inschrijven van de kinderen en het uit zoeken van een geschikte tijd. Er moest tentenmaiteriaal komen, waarin voorzien werd door aankopen in een Amster damse dump. Alle hout voor banken efi schragen etc. bleek in de oorlogsja ren de bekende kachel-weg te zijn op gegaan, zodat ook hier nieuwe aan schaf nodig bleek. Tevens léverde het vervoer van de kinderen nog allerhande problemen op. Toen dat alles evenwel, dank zij de volijverige zorgen van het bestuur, gè- reed was om de jeugdige Sleutelstadters Chinezen en Nederlanders afgeslacht. Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: Tengevolge van de Nederlandse po litionele actie, is het volgende aan het Jicht gekomen: Te Koeningen, ten Zuiden van Che- ribon, werden in de periode der actie 23 Europeanen gearresteerd en door ge peupel, voornamelijk behorende tot Masjoemi en Pesindo, vermoord. De po litie was daarbij eveneens medeplichtig. De moord geschiedde ln twee groepen: de eerste groep werd op de pasar ten toongesteld waarbij de Masjoemi-leden het volk aanspoorden tot geweld, In de namiddag werd door de politie aan het volk medegedeeld, dat om 9 uur 's avonds de Europeanen naar de ge vangenis zouden worden overgebracht. Het volk, dat hierin een bevel zag om aanwezig te zijn, kwam met slag- en steekwapens en zodra de gevangenen uit het politiebureau werden gehaald, werden zij onmiddellijk aangevallen. Slechts enkelen bereikten levend de gevangenis waar zij tesamen met de lijken der anderen zonder medische ver zorging in een cel werden gezet. De volgende dag haalde de politie de tweede groep van elf personen, en het thans nog beter bewapende gepeupel slachtte de meesten op beestachtige wijze af. Ook ditmaal werden de wei nige overlevenden met de doden tesa men in dezelfde cel ebracht. Nog dezelfde nacht. &af de directeur der gevangenis opdracht beide groe pen in een kuil te begraven. Zij die nog leefden werden met stenen en schoppen bewerkt,, maar niettemin leefden enigen hunner nog toen zij begraven werden. De eigendommen dezer ongelukkigen werden geconfis- keerd en door de T.R.I, en de politie onderling verdeeld. In een kampong bij Brastagl (boven Medan) werd een kuil gevonden waarin dc Hlkcn van 38 op onmenselijke wijze vermoorde personen. Dit waren merendeels Indonesiërs die in Medan vour Nederlanders nadden gewerkt, of van pro-Nederlandse gevoe lens werden verdacht, partymensen die door de naijver van collega's verdacht werden gemaakt, '..leine republikeinse ambtenaren enz. Bij Balapoelang, 25 KM. ten Zuiden van Tegal werd in een put achter het voormalige hotel een massagraf ge vonden. Op 17 Augustus 1946 waren daar een aantal. Europeanen bijeenge dreven terwijl het volk werd aange spoord om hun einde bij te wonen. De slachtoffers werden een voor een naar de put gesleept en aldaar gedwongen drie keer een buiging voor de republi keinse vlag te maken en vervolgens met speren doorstoken om daarna in de put te worden geworpen. Niet allen waren dadelijk dood. Zo wisten o.a. twee kin deren later nog tè ontsnappen. Wat de moord te Banjoewangi op de Indo-Europeanen betreft, kan het vol gende worden medegedeeld. Op 24 Juli J1, vertrok een patrouille naar de on derneming Kali Bondo, waar volgens inlichtingen Europeanen in verwaar loosden toestand verkeerden. Zeven personen wérden bevrijd, en van hen werden inlichtingen verkregen dat te Litjin nog meerdere aanwezig waren. Aldaar werden, verscholen in ravijnen en nagenoeg uitgehongerd veertien per sonen aangetroffen. Bij verder zoeken werd een zwaar gewonde vrouw aange troffen die met man en vyf kinderen uit huis was gelokt en door de republi keinen naar dit ravijn was meegeno men. Daar werden de kinderen voor de ogen der ouders afgemaakt, terwijl ver volgens de man liet. zelfde lot onder ging, De vrouw zelf kreeg met een kapwapen een slag in de nek waardoor zij bewusteloos geraakte en onder de indruk dat zij dood was verder met rust gelaten. Bij verder zoeken werden twee kinderen van zes en vier jaar aangetroffen die vertelden dat him vader en zuster vermoord waren. Drie kilometer verder vond men een vrouw en twee kinderen die vertelden dat hun echtgenoot en vader en twee andere kinderen reeds vermoord waren. Op 25 Juli werden in kampong Pakis drie Europeanen, bevrijd. Bij Kalibondo te ontvangen (ook enkele uit Wasse naar, Voorschoten en Warmond namen aan de kampen deel), vonden in een nauwelijks onderb ;oken reeks 3 Jongens, kampen voor 12—16 Jaar. 1 jongens kamp voor 1625 jaar, 1 meisjeskamp voor 1216 jaar, 1 jongens-scholieren kamp van 12—16 jaar, 1 gemengd kamp van 18—25 jaar en 2 (1 jongens en 1 meisjes) bedrijfskampen plaats. Voor deze grote aantallen kinderen is er uiteraard een aanzienlijk leiderscorps nodig, en niet minder dar 190 ouderen, waaronder vele studenten, hebben deze leidinggevende taak op zeer succesvo'le wijze ten uitvoer gelegd. Anders dan bij padvinderskampen was het karakter van deze L.C.K.V.- kampen, niet dat van training, doch van zuivere vacantie, hoewel natuurlijk het corvee niet ontbrak. Daarbij werd het gemeenschapsgevoel van de kinderen sterker dan door enig ander element uit het kampleven aangekweekt. Overigens was de kampbevolking door de geïso leerde ligging van het kamu geheel op zichzelf aangewezen. Het aantal deelnemers achtten de or. ganisatoren zeer bevredigend. Wanneer volgend jaar wederom de voorberei dende werkzaamheden met kracht wor den aangepakt verwacht het bestuur een nog grotere deelname, speciaal voor de meisjeskampen, ten einde zodoende de stadsjeugd, die zo weinig gelegenheid bezit om van de natuur te genieten, naar buiten te brengen en te sterken zowel in lichamelijk als moreel op zicht, Een verdienstelijk werk. dat zeker niet de nodige belangstelling zal om- beren en rijke vruchten zal afwerpen. Morgen buitengewone vergadering van de ministerraad. Naar wy vernemen zal de minister raad morgen in de voormiddag in bui tengewone zitting bijeenkomen. Gruweldaden duren voort. NEDERLANDS ACTIE-COMMUNIQUÉ MELDT WEER ÉÉN DODE EN TWEE GEWONDEN. Het Nederlandse actie-communiqué meldt, dat de TNI voortdurend druk uitoefent op de bevolking van de rand gebieden ten einde haar lot evacuatie naar het republikeinse gebied te dwin gen. Wederom zijn Nederlandse patrouil_ les en posten beschoten bij ridjibarang, Tén Westen van Poerwokerto is een Ne- dèrlandse post door de TNI met mor tieren en geweren onder vuur genomen. Ten Westen van Salatiga in Midden- Java zetten Nederlandse troepen een zuiveringsactie in tegen enige formaties van de TNI. die hun posities in het be vrijde gebied pogen vooruii fe schuiven. De TNI leed gevoelige verliezen en werd verdreven. Een groep van de T.N.I. ten Zuidwesten van Tegal werd door Ne derlandse troepen enige verliezen toe gebracht. In Oost-Java bij Sitobondo werden twee republikeinse agitatoren gedood en veertig gevangen genomen. Bij zuiveringsacties ten Zuidwesten van Banjoewangi werd ee.' aaatal republi keinen gedooa Een Nederlandse pa trouille in de omgeving var Tandjong Balai heeft vier Lasjkarleden neerge schoten en vier gevangen 2fnomen. Vol gens tot dusver ontvangen gegevens be. dragen de ..verliezen van gisteren één ge sneuvelde en twee gewonden. Op vele plaatsen zijn in het bevrijde gebied onderdeler) van d TNI door Nederlandse troepen verdreven. Deze onderdelen hadden rich weer verzameld in grotere en kl' inere groe pen en gaan voort met het vernielen yan bruggen en opwerpen van versper ringen. Op 23 Augustus is te Garoet een hevige brand waargenomen in de rich ting Bajongbong achter de heuveltop pen ten Zuidwesten van Garoet. In Ta- sikmalaja werden drie Japannezen ge vangen genomen. Nederlandse troepen vonden in een fabriek te Negla bij Tji- widej in West-Java 40 pakken dyna miet. In een kampong van Pemama- rang bij Kajoeagoeng ln Zuid-Sumatra werden op 22 Augustus twee Indonesi sche vrouwen drie Indonesische man nen en vy'f Indonesische kinderen ver moord. In een rivier werden de ver minkte lichamen gevonden "an drie In donesiërs. aan handen en voeten gebon. den. Reacties op besluit Veiligheidsraad. SJAHRTR VERWART ARBITRAGE MET BEMIDDELING. De beslissing van de Veiligheidsraad ■zake het conflict in Indonesië wordt door de betreffende partijen zonder enthousiasme beschouwd Mr. Van Kleffens noemde het voorstel van de Verenigde Staten tot bet aanbieden van goede diensten „gelukkig geformu leerd". Hij voegde er aan toe: .Het moge een uitstekend besluit zijn aan de Nederlandse regering is de beslis sing". Soetan SJahrlr verklaarde tegenover Reuter „Wy hebben Maandag aange geven. wat onzes inziens de beste op- :ossing van nrobleem is. WU hand haven deze kijk". Sjah.ir gsl toe, dat de Republiek een kleine overwinning behaald heeft door het feit, dat de Veiligheidsraad Indo nesië op gelyke voet als Nederland heeft behandeld bij de benoeming van een arbitragecommissie van drie man. „De Republiek is nog steeds uitdrukke lijk var. oordeel, dat de Veiligheidsraad in zijn geheel de zaak had moeten be handelen". De vertegenwoordiger van India, dr. P. P. Pillai deelde na de zitting aan Reuter mede: „Ik ben van mening, dat het besluit niet helemaal een goede op lossing voor de Republiek is. Het is te betreuren, dat door het veto van het socialistische Frankrijk de stap tot de mocratische vooruitgang in Azië moest worden verhinderd". (Wij tekenen hierbij aan, dat Sjahrir's formulering „arbitrage-commissie" vol strekt. onjuist 's. Er is geen sprake van •arbitrage, doch uitsluitend van bemid deling Red. „L.D."), EUROPESE BEGRAAFPLAATS TE CHERIBON VERNIELD. De Europese begraafplaats te Cheri- bon is nagenoeg geheel vernield. Alle graven en grafkelders zijn van hun op schriften ontdaan, vernield of afge broken. Slechts een Engels familiegraf en twee Nederlandse graven werden over het hoofd gezien. De schennis moet kortgeleden hebben plaatsgehad, daar de begroeiing ontbreekt, op de pas ge stoorde rustplaatsen. DE HEREN VAN DER KIEFT EN VAN DE POL TERUGGEKEERD. Na een informatief bezoek aan In donesië zijn hedenochtend de heren J. van der Kieft en H. H. J. van de Pol, resp. directeur van de Arbeidspers en directeur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau, met een toestel van de Skyways op Schiphol geland. Op het vliegveld waren talrijke vooraan staande figuren uit de Partij van de Arbeid en het N.V.V aanwezig ter be groeting van de heer Van der Kieft. BELGISCHE MINISTER VAN BUITENLANDSE HANDEL IN ONS LAND. Heden is te Den Haag aangekomen de Belgische minister van Buitenlandse Handel, baron F. H. van der Straten Waillet, die gedurende twee dagen de gast zal zijn van de minister van Eco nomische Zaken, dr. G. W. M. Huys- mans met wie hij over de hangende vraagstukken van gedachten zal ver wisselen. De ministers zouden heden samen een bezoek brengen aan het veilinggebouw te Delft en aan het Westland, Morgen zullen zij o.m. een bezoek brengen aan de Philipsbedrijven te Eindhoven. SULYOK UIT HONGARIJE VERTROKKEN. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat Sulyok, voormalig afge vaardigde van de partij der kleine boe ren in Hongarije, die in Maart 1946 de rechtse „party van de vrijheid" op richtte welke partij in Juli j.l. is ont bonden Hongarije verlaten heeft. AMERIKAANSE FABRIEKEN IN EGYPTE? De Egyptische directeur-generaal voor nijverheid heeft aan vertegenwoordi gers van de pers te Montreal meege deeld, dat er regelingen zyn getroffen, waardoor vyf Amerikaanse maatschap pijen fabrieken in Egypte kunnen bou wen. Het betreft: voedsel in blik, elec- trische apparaten, scheikundige prepa raten en textiel. De kosten zullen tien miilioen k twintig millioen dollars be dragen WORDT KONING LEOPOLD NAAR BELGIË TERUGGEROEPEN? De voormalige Belgische minister van Koloniën, Albert de Vleeschauer, die zijn land zal vertegenwoordigen in de commissie voor de niet autonome gebie den, heeft bU het betreden van het vliegveld Laguardia verklaard, dat in de aanstaande weken koning Leopold naar België teruggeroepen zou worden „Zo het nodig is. zal een plebisciet plaats hebben, maar wij denken niet, dat het noodzakelijk is hiertoe onze toevlucht te. nemen. De Vleeschauer meende, dat de terugkeer van de koning kon plaats hebben door de wet van 1945 in te trekken en door te verklaren, dat de redenen, die de koning in de on mogelijkheid plaatsen te regeren, niet langer bestaan. Naar zyn mening heeft België een koning „broodnodig". NEDERLAND KOOPT MEEL IN DE V.S. Nederland heeft in het afgelopen weckende belangrijke hoeveelheden meel in de V.S. aangekocht, n-1. 12,000 cwts en heeft voorts offerte gevraagd voor nogmaals 12,000 cwts. De Neder landse toewijzing voor October bedraagt eveneens 240,000 cwts. DE MOEILIJKHEDEN IN DE TUINBOUW. In het door ons doorgegeven bericht over het schrijven van de Stichting voor de Landbouw aan dj voorzitters der fracties in de Eerste en Tweede Kamer, werd bij de behandeling van de moeilijkheden in de tuinbouw gesproken over de blijvende onzekerheid ln deze bedrijfstak, als gevolg van het uitblij ven van maximum-prijzen, over de ge hele lijn. De moeilijkheid is echter, zo als ook in het oorspronkelijk schrijven aan de voorzitters der fracties vermeld stond, dat de tuinbouw in een blijvende onzekerheid verkeert, als gevolg van het uitblijven van minimum-prijzen over de gehele lijn. terwijl de overheid wel maximumprijzen stelt hij producten, die toevallig een gunstig marktverloop ont moeten. werd voorts het verminkte lyk van een Europeaan gevonden, dat door de moor denaars in een latrine was geworpen. Op 26 Juli werden in kampong Dj am. boe drie Europeanen bevrijd, die reedt twee dagen zonder eten in een ravijn leefden Zij vertelden dat 17 Europea nen reeds waren vermoord, en de pa trouille trof inderdaad hun gruwelijk verminkte lykèn in een ravijn aan. Een voorlopige opgave van de slacht offers der terreur in Oost-Java loont dat daar vermoord werden 91 Chine zen, 17 Europeanen en 17 anderen. Zwaar gewond werden 26 Chinezen en 15 anderen. Ontvoerd werden 187 Chi. nezen en 10 anderen. Vermist worden 515 Chinezen en 15 anderen. In West- Java werden vermoord 66 Chinezen en zes Indonesiërs, doch alle .gege vens zijn nog lang niet binnen. Dc cijfers zijn, wat ontvoerden en vermisten betreft, nog onzeker; zo be vinden zich in Tasikmalaja bijvoor beeld 6000 Chinese evacué's, waarvan identiteit en herkomst nog niet vast staat. Het aantal personen dat ge dwongen naar het binnenland is ge ëvacueerd is evenmin geheel bekend. Te Medan werden 1700 Chinese hui zen en 300 andere woningen vernield. Te Palembang werden 200 huizen ver nield. In de omgeving van Bandoeng werden zeer zwaar beschadigd de na volgende plaatsen: Soekaboemi, Tjitja. lengka, Madjalaja. Tasikmalaja. Soe- bang, Tjikampek. Tjilimoes. en zwaar beschadigd Tjibadak. Leuwilliang. So- reang, Bandjran, Rantjaekek, Djati- wangi. Koeningan, Kawali, Tjiamis, Ga roet. Leles. Djatitoedjoeh, Parappatan, Ardjawinangon, Bekasi, Krawang en Rengkasdengok. Wat de moord op de Chinezen te Ma- lang betreft kan het volgende worden medegedeeld: Op 31 Juli kregen de Chinezen in de dichtbevolkte wijk Kota Lama aanzegging te evacueren, daar anders huizen en winkels zouden wor den vernield. Rekenende op spoedige bevrijding gaven velen daaraan geen ge volg. Een 21-tal echter, w.o. vrouwen, begaf zich op straat en werd gegrepen. Allen werden toegetakeld möt wonden, die niet dodelijk waren en daarna op gesloten in een conservenfabriek, met touwen vastgebonden en met lappen en zakken bedekt. Daar werd benzine over uitgegoten en daarin werd de brand ge stoken." Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Reinler, z. van J. N. Hardeman en J. Harting; Sylvia, d. van W. K. G. Rebel en N W Honig; Ria. d. van R. J. Vervark en p' Huljs; Mechelina Catharina Allda. d. van J H. Kerkvliet en M. C. Laterveer; Darvld, z. van A. P. Hakkenberg en S. M. Korswagen; Henderlna Wilhelmlna, d, van W F. van der Reek en H. Brussee; Her- manus Noaoh. z. van H. N. Geljsman en G C Anes; Cornells, z. van C. van der Leek en A. M. Lek; Jacoba Elisabeth, d. van G Meijer en J. Onderwater; Gerardus, z van M. Hartevelt en A. C. G. Houwellng; Chrlstlaan, z. van W. Versteeg en T. Ver geer- Eduardus Lambertus Johannes, z. van "J A. Verbeek en A. A van Polanen; Helena Johanna Adrlana Maria. d. van R. van der -Zee en P. C. Thorn; Dirk. z. van D Tegelaar en E. M. Tlerolf! Theodora Wilhelmlna Josepha, d. van C. van Rossum en T, P. Jelierse; Johannes Chrlstlaan, z. van J. C. van der Spek en W. de Tombe: OVERLEDEN: T. J. G. Janssen, z., 1 dag; N, Branden burg, z„ 24 Jaar; G. A. de Jonge, z-, 4 Jaar; E Kamsteeg, hulsvr. van A. D. Hakken berg, 53 Jaar; M. van der Linden, man. 56 Jaar; J. H. C. Zandvoort, man, 69 Jaar. GEHUWD: W. F. Louwrier, jm en J. M. van dor Heijden, Jd; J, de MelJ, jm en J. Gressle, Jd. NOORDWIJK. Thomas Mann sprak in De Lichtboei. Gisteravond heeft dr. Thomas Mann, op uitnodiging van de Vereniging^ voor Internationaal Jeugdverkeer een cause rie gehouden in het internationale jeugdhuis „De Lichtboei" te Noordwyk. Dr. Mann sprak over het thema „De Jeugd". Hij toonde zich optimist ten aanzien van de toekomst der jeugd. „Ik meen tekenen te zien, die er op wijzen, dat de huidige jonge generatie, temid den van oppervlakkigheid en nihilisme, toch iets aan het groeien is, dat een belofte inhoudt voor de toekomst", al dus spr. Een honderdtal jonge Neder landers, Belgen, Fransen en Zwitsers luisterde naar zijn betoog en nam daar na deel aan een discussie over allerlei problemen der jonge generatie, waarbij dr. Mann zich voorstander toonde van het internationale contact der jeugd. Hij zag mogelijkheden, om ook de posi- tief-gerichte elementen der Duitse jeugd in te schakelen. Namens de Ver eniging voor Internationaal Jeugdver- keer dankte drs. J. P. Doedens dejspre- ker voor zijn uiteenzetting. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM 26 Augustus. De stemming pp de effectenbeurs te Amsterdam die gisteren uitgesproken gedrukt was. was vandaag veel ver beterd en vooral kwam dit weer tot uiting in de koersontwikkeling van de diverse cultuurfondsen, waarvan de hoofdkoersen alle boven de vorige slot- prijzen lagen, Ook Koninklijke lagen een paar punten beter. Voorts bestond ook een aangename tendenz voor scheepvaartpapieren, terwijl ook de in dustriëlen goed prijshoudend waren. Tydens de vrye handel waren de om zetten gering. De stemming bleef ech ter goed en in de meeste gevallen kon den nog kleine verbeteringen worden geconstateerd en bij het slot werd in de meeste gevallen gehandeld op ongeveer het hoogste punt van de dag. Unilevers waren een viertal punten hoger. De bankaandelen waren kalm, prijshou dend. Hetzelfde kon worden gezegd van de minder courante industrieaandelen. De beleggingsmarkt was stil. Neder landse staatspapieren waren weinig of niet veranderd. De pandbrievenmarkt was stil. Er bestond enig aanbod van 312 procent pandbrieven, hetwelk ech- uaiuousSdo piaat J31 DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN Aanvragen Werkkleding. Het Is gebleken, dat verschillende be drijven. zowel als personen, door omstan digheden in Mei, respectievelijk Juni, geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijk heid tot het aanvragen van werkkleding. Deze personen en bedrijven kunnen alsnog een aanvraag Indienen, ulteriyk tot en met 6 September e.k., te Lelden dagelijks, in de agentschappen op de bekende zittings dagen. Geen aanvragen kunnen derhalve wor den ingediend door: a. personen, die reeds lm Mei, respec tievelijk Juni, een aanvraag indienden; b. bedrijven, die reeds ln Mei een aan vraag indienden (derhalve ook niet voor arbeiders die na de vorige aanvraag ln. dienst zijn genomen. Voor deze personen zal eerst kunnen worden aangevraagd', wanneer de mogelijkheid om een tweed* aanvraag ln te dienen wederom algemeen zal woden opengesteld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3