Dr Hirschfeld stelt geen hoge verwachtingen Consuls te Batavia zullen gezamenlijk rapport uitbrengen Raad zal alleen desgeivenst goede diensten verlenen Chinees - Australische en Amerikaanse resoluties aanvaard De kolen van het Ruhrgebied Met een enkel woord WEERBERICHT 86sFe Jaargang DINSDAG 26 AUGUSTUS 1947 No. 26169 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Belangrijke beslissingen DE Veiligheidsraad Is in zijn zitting van gisteravond, welke wederom gewijd was aan de Indonesische kwestie tot, belangrijke beslissingen ge komen. De Raad aanvaardde n.l. met zeven stemmen vóór en vier onthoudin gen (de Sovjet-Unie. Groot-Brittannie, Columbia en Polen) de gecombineerde Chinees-Australische resolutie, welke in houdt dat de te Batavia geaccrediteerde beroepsconsuls van de landen die lid zijn van de Veiligheidsraad, t.w. de Ver Staten. Groot-Brittanniè. Australië. China en België, ..ter toelichting en als leidraad" aan de Veiligheidsraad een gezamenlijk rapport zullen uitbrengen over de Indonesische kwestie, in het bij zonder met betrekking tot de naleving van de order ..staakt het vuren en over de toestanden ln de bezette gebieden ot in die gebieden waaruit de strijdkrach ten zouden kunnen worden teruggetrok ken bij overeenkomst tussen de belde par tijen De Raad besloot verder de zaak wederom in overweging te nemen, wan neer de situatie zulks zou vereisen Bovendien aanvaardde de Raad ae Amerikaanse resolutie tot het verlenen van „goede diensten" door de Raad, doch uitsluitend wanneer beide partijen zulks verzoeken. In dit laatste geval zal deze bemidde ling worden verleend door een commis sie uit de Veiligheidsraad, bestaande uit drie leden, waarvan elke parW een hd aanwijst terwijl het derde wordt aange wezen door de twee aldus gekozen leden. OP het eerste gezicht beschouwd lij ken deze beide uitspraken voor ons land niet ongunstig. Immers deze consulaire ambtenaren zijn do« persoonlijke, rechtstreekse waarneming ln de gelegenheid geweest zich een oordeel te Y9rmen SvJ» aan gehele lijdensgeschiedenis, welke aan het huidige stadium is voorafgegaan. Zij ziin er persoonlijk getuigen van weest hoe de Republiek de in November i 1 eeeeven order „staakt het vuren nagekomen; zij zijn op de hoogte van de meer dan duizend bestandsschendin- gln waaraan de Republiek ^J^ft schuldig gemaakt en van de b!™nde renswaardlg- gedisciplineei de houding onzer troepen tegenover de veelvuldige Drovocaties en infiltraties van republi kelnse zijde Zij hebben vervolgens van nabij de onwil en onmacht van de Re publiek gadegeslagen om het basisac coord van Linggadjati tot practische uit voering te brengen en zó hebben ten slotte kunnen zien op welke wijze een groot deel van de bevolking heeft ge reageerd op de komst der Nederlandse troepen, hoe de republikeinse benden op hun terugtocht de taktiek dei ver schroeide aarde ..toepasten en hoe daarbij het leven en de eigendom van buitenlanders vloleerden. Zoals mr Van Kleffens terecht heeft betoogd: „Nederland heeft niets te ver bergen"- Kan dc Republiek hem dat na- ^EerT"tweede voordeel van deze beslis sing achten wij. dat de Sovjet-Unie of een harer vazal-staten niet behoort tot de landen, welke te Batavia een consu laire vertegenwoordiging hebben. Het Sovjet-standpunt ln de Indonesische aangelegenheid staat bij voorbaat vast en is immuun voor elke beïnvloeding door waarneming ter plaatse. Van de staten die wèl een consul te Batavia bezitten, heeft alleen Australië tot dus verre blijk gegeven van een uitgespro ken pro-republikeinse gezindheid, doch een directe confrontatie met de werke lijkheid van een niet in de eerste plaats politiek-gêoriënteerd ambtenaar zouten deze ook wel eens afwijkende inzichten kunnen opleveren. Over de gehele linie beschouwd, heeft Nederland alle reden om dit rapport t.zt met een gerust hart t<ap-pmrvp+ te zien. De instelling ener bemlddelingscom- missie kan Nederland, dat deze suggestie zelf opperde en een daar toe strekkend Amerikaans aanbod reeds eerder aanvaardde, evenmin onwelge vallig zijn Onze regering zal het ver zoek daartoe ol. dan ook zeker tot de Veiligheidsraad richten. Maar wat zal de Republiek doen die tegenover het Amerikaanse aanbod zóvele voorwaar den stelde dat de Ver. Staten het in trokken? Het zal haar moeilijk vallen tegenover de Raad en tegenover de ge hele wereld het aanbod af te slaan, maar van ganser harte aannemen zal zij het ongetwijfeld evenmin doen zulks te min der waar het hier uitsluitend bemidde ling en geen arbitrage betreft. Wy zijn benieuwd naar de republikeinse keuze: Rusland of Australië? EEN groot nadeel van beide uitspra ken is. dat er een onberekenbaar tijdsverloop mee gemoeid zal %aan alvorens resultaten kunnen worden be reikt En dat terwijl de toestand m In- dië dagelijks critieker wordt en vele slachtoffers kost. Wel is waar zal de aanwezigheid van een commissie van drie en evenzeer het onderzoek der, éonsuls naar de naleving van het hevel tot staking der vijande lijkheden ongetwijfeld een remmende in vloed hebben op de republikeinse mili taire activiteit, maar geheel gerust zijn wij daarop toch allerminst. Hoewel de beslissing tot een eventuele hervatting der politionele actie ook onder de huidi ge omstandigheden aan de Nederlandse regering blijft voorbehouden, wordt het haar door deze gang van zaken toch wel heel moeilijk gemaakt een zodanig besluit te nemen. Zij zal daartoe dan ook stellig niet overgaan dan in uiter ste noodzaak, wanneer haar opperste verantwoordelijkheid geen andere moge lijkheid openlaat. Vermoedelijk valt heden de beslissing over het Belgische voorstel om de vraag of de Veiligheidsraad ln de Indonesi sche aangelegenheid al dan niet juris dictie bezit voor te leggen aan het In ternationale Hof van Justitie. Indonesië in de Veiligheidsraad. Gisteravond kwam de Veiligheidsraad te Lake Success bijeen ter voortgezette behandeling van de Indonesische kwes tie. SJAHRIR AAN HET WOORD. Na de opening van de zitting nam als eerste spreker de rep- afgevaardigde Sjahrir het woord. Hij betoogde dat geen der ontworpen resoluties de situatie in Indonesië veel zou helpen. Hy ver langde een duidelijke „veroordeling van de Nederlandse aggressie" door de Raad. Hij vroeg effectieve maatregelen. ..Er kan geen standvastige vrede zijn in In donesië. zolang de Nederlandse troepen daar blijven". .Hij verklaarde, dat de Republiek zich bij elke beslissing van de Raad zou neerleggen. „De Indonesi sche delegatie is bereid elke onpartijdige arbitrage te aanvaarden zolang de Vei ligheidsraad niet wordt gepasseerd", al dus Sjahrir. Hij wees het voorstel van een consulair onderzoek van de hand. omdat „de meeste consuls te Batavia de zaak door Nederlandse bril bezien", Sjahrir verklaarde verder, dat de Ne derlandse militaire actie doorgang vindt ondanks de order tot het staken van hef; vuren. POLEN WIL BESLISSING Hierna nam de Poolse afgevaardigde het woord en betoogde dat de order tot het staken van de vijandelijkheden niet wordt opgevolgd. Hij verzocht de vergadering voort te zetten totdat een beslissing zou zijn be reikt. BELGIË WENST UITSPRAAK OVER BEVOEGDHEID Vervolgens kreeg de Belgische afge vaardigde het woord. HU verdedigde nieuwe, door zijn delegatie ingediende, resolutie en eiste, dat de Raad volko men zou handelen in overeenstemming met het Handvest. Hy achtte het nood zakelijk. gezien de gerezen twijfel de kwestie van de competentie aan het In ternationale Hof van Justitie voor te leggen en verklaarde zich verheugd, dat een begin van uitvoering was gegeven aan het plan om de consuls te Batavia rapport te laten opstellen. Hij betreurde het. dat de Raad niet meer aandacht heeft besteed aan het positieve voorstel van de Nederlandse gedelegeerde, mr. Van Kleffens. „Internationale recht vaardigheid kan alleen een goede grond slag zijn voor de Veiligheidsraad; daar om kan alleen het Internationale Hof de jurisdictie-kwestie op de juiste wijze op lossen. De laatste Amerikaanse resolutie be hoeft echter dit onderzoek door het In ternationale Hof niet in de weg te staan" Hij deelde mede. dat de Belgi sche regering haar consul-generaal te Batavia gelast heeft aan het consulaire onderzoek mede te werken DOCH KRIJGT GEEN VOORRANG. De voorzitter. Faris Al Choeri ver klaarde. dat hij aan de Belgische reso lutie geen vctorrang kon verlenen, daar de resoluties moeten worden behandeld in volgorde van indiening. Indien ech ter stemming gewenst wordt, kan h'er toe worden overgegaan. Gromyko be toogde hierna, dat de resoluties in volg orde van indiening moesten worden be handeld. Het voorstel om de Belgische re solutie prioriteit te verlenen werd met 9 onthoudingen en twee stem men vóór afgewezen. De Belgische .resolutie zal dus het laatst in be handeling komen. Besloten werd eerst de Australisch- Chinese resolutie in behandeling te ne_ men en vervolgens de Amerikaanse. GROMYKO VRAAGT COMMISSIE VAN TOEZICHT. De voorzitter deelde mede, dat de eerste Australische resolutie was inge trokken, hetgeen door de Australische gedelegeerde werd ontkena. Hij wilde de oorspronkelijke resolutie behandeld zien, in geval de Chinees-Australische reso lutie werd afgewezen. Vervolgens diende de Russische afge vaardigde een amendement in op dé Chinees-Australische resolutie, inhou dende instelling van een commissie van toezicht op het staken van de vijande lijkheden. Vervolgens zouden de paragrafen, waarbij voldoening wordt uitgesproken over de opvolging van de order tot staken van de vijandelijkheden, moe ten vervallen. Ook het Nederlandse voorstel werd afgewezen. De Australische gedelegeeerde ver zocht vervolgens Gromyko zijn amen dement in te trekken. Gromyko wei gerde zulks en verklaarde geen enkele resolutie te kunnen aanvaarden, die niet voorzag in de instelling van een commissie door de Veiligheidsraad. Het Russische amendement werd vervolgens in stemming gebracht. 7 leden stemden voor, 2 tegen (België en Frankrijk) en er waren 2 ont houdingen (Gr.-Brittanië jn China) Omdat echter één van ie tegen stemmers een permanent lid van de Raad (n.l. Frankrijk) is, is de motie verworpen. Nader meldt A.F.P., dat het Sovjet amendement werd verworpen als ge volg van een veto van Frankrijk. Reu ter tekent hierbij aan, dat Frankrijk ■voor de eerste naai alléén het recht van veto heeft gebruikt. Op 26 Juni 1946 hebben Frankrijk en de Sovjet-Unie te zamen hun veto uitgesproken bij de be. handeling van de Spaanse kwestie. CHINEES-AUSTRALISCHE RESOLUTIE AANGENOMEN. De Chinees -Australische resolutie werd aangenomen, met 7 stemmen vóór, geen tegen en 4 onthoudingen, n.l. Sovjet-Uniic, Groot-Brittannië. Polen en Columbia. OOK AMERIKAANSE RESOLUTIE AANVAARD. Vervolgens kwam de Amerikaanse re solutie in behandeling. Tijdens de be handeling daarvan kenschetste de Sov jet-afgevaardigde Gromyko deze als „het meest typische voorbeeld van pas seren van de Verenigde Naties. Indien het voorstel werd aanvaard, „dan zou de Veiligheidsraad een tweede, ern stige klap aan de V. N. hebben toege bracht". aldus Gromyko Hershell Johnson (V.S.) merkte op: „De heer Gromyko maakt klaarblijke lijk van de gelegenheid gebruik om met de gebruikelijke Sovjet-methode de Raad als een propagandaforum te ge bruiken. Ik neem niet aan, dat de be- weegredeneh van de V. S. door enig an der lid van de Raad ernstig in twijfel getrokken worden" De resolutie, in stemming ge bracht, werd aangenomen met 8 stemmen vóór geen stem tegen en drie onthoudingen, t.w. de Sovjet unie, Polen en Syrië De Australi sche resolutie en het Poolse amen dement daarop werden verworpen. Het Amerikaanse voorstel houdt in, dat de Veiligheidsraad zijn „goede dien sten" aan beide partijen aanbiedt, het aan de keus latend of zij deze willen aanvaarden of niet. Het voorstel heeft ten doel de netelige kwestie, of de Vei ligheidsraad competent is te dezer zake te arbitreren. uit de weg te gaan. Vóór het Poolse amendement werden vier stemmen uitgebracht; 6r waren vier onthoudingen; voor do oorspronkelijke Australische resolutie werden 3 stem men uitgebracht tegen 8 onthoudingen. Tijdens het debat over dc nieuwe Bel gische resolutie werd de zitting tot hedenmiddag 15.30 uur Ned. tijd ver- SCHEEPSWERF IN VLAMMEN. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zaterdagmiddag j.l. brand uitgebro ken in de werkplaatsen van de scheeps werf van de fa. A. v. d. Werf te Does burg. In de loodsen waren grote hoe veelheden hout, olie en teer opgeslagen, zodat het vuur hierin gretig voedsel vond. De loodsen brandden geheel uit, terwijl ook de zich daarin bevindende machines verloren gingen. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzeke ring gedekt. Verbetering, maar nog geen reden tot juichen. De Engels-Amerikaanse conferentie over de steenkoolproductie van hetRuhr- gebied is gisteren in voltallige zitting te Washington bijeengekomen voor het op stellen van haar uiteindelijk rapport over de maatregelen om de steenkool productie van het Ruhrgebied te ver groten. Men verwacht, dat dit rapport Woensdag of Donderdag gereed zal zijn. Britse functionarissen verklaarden, dat zy met hun Amerikaanse ambtge noten tot overeenstemming zijn geko men. De regelmatige stijging, die de kolen- productie in het Ruhrgebied sedert 28 Juli vertoont, bewijst eens te meer. dat van alle factoren, die de ontwikkeling aan de basis van de Duitse industrie be ïnvloeden. er slechts één van overheer sende betekenis is: de voeding en ver zorging van de mijnwerkers en hun ge zinnen. De stijging is terstond begon nen, nadat was aangekondigd dat als premie voor extra-prestaties in de toe komst Amerikaanse care-pakketten de in Duitsland zo langzamerhand fameuze „ten-in-one-ration". zouden worden be schikbaar gesteld. Iedere ondergrondse werker in de mijnen, die in een vler- weekse periode een bepaalde productie overschrijdt, heeft recht op een pakket, dat in zeer belangrijke mate het ge- zins-rantsoen aanvult. De pakketten maken de Duitse mijnwerker in .theorie tot de best gevoede arbeider van Europa, want hij krijgt dit maandelijks extra'tje boven een rantsoen van 4000 calorieën daags, dat ook in de moeilijkste weken der voedselcrisis volledig verstrekt werd. Maar dit alles, is theorie en de praktijk is minder rooskleurig. De mijnwerker gebruikt namelijk de hem verstrekte ca- loriën niet voor het doel waarvoor zij strikt genomen bestemd zijn: het be houd van de physeke capaciteit tot het leveren van maximale prestaties. Het is volkomen begrijpelijk dat hij de phy- sieke gesteldheid van zijn gezin even zeer wil onderhouden als die van zich zelf Daarom deelt hij zijn caloriën op in zijn gezin, dat gesteld is op het mi nimale doorsnee-rantsoen der Duitsers. Een ongunstige factor is echter de geregelde toeneming van het aantal ziekteverloven, dat wijst op een vermin dering der physieke weerstandskracht. Terwijl in Maart het aantal ziektever loven 5.5 procent bedroeg, is het op het ogenblik nu de gezondheidscyfers het best zouden moeten zijn, 6,6 procent. Ook de toeneming van het aantal mijn ongevallen wordt ten dele toegeschreven aan physieke uitputting en vermindering van het vermogen zich op de arbeid te concentreren. Alles bijeen is er dus nog j reden genoeg om geen hoog gestelde I verwachtingen te koesteren, nu de ko- lenproductie naar het kwart millioen gaat. Deskundigen verwachten niet, dat de injectie met caré-pakketten voldoen de leven in het zieke lichaam der kolen- industrie zal brengen om 'tvoor dit jaar gestelde doel van 300.000 ton daags te bereiken. Zy achten daartoe ingrijpende maatregelen in de productieleiding no dig. Zy wijzen bovendien op de omstan digheid. dat voor het onderhoud van het mynapparaat nog slechts het derdedeel beschikbaar is van het staal, dat er ln normale jaren voor benodigd was. In een verder stadium der ontwikkeling der productie, de Britse kolencontróle neemt aan bij een productie van 300.000 ton, zal deze zuiver technische factor nij pend worden. Voor het ogenblik is van de technische factoren de toestand van het transportapparaat het meest ont moedigend. Het is een onheilspellend te ken dat tegelijk met de productie ook de kolen-opslag bij de mijnen stijgt. Zij bedraagt thans meer dan een mil lioen ton. De middelen om de kolen voor het invallen van de winter te trans porteren naar de plaatsen, waar zij no dig zijn. ontbreken. Scheepvaartbelem meringen op Rijn, Elbe en in het kana- lenstelsel door de aanhoudende droogte verscherpen de transportcrisis. DE HONGAARSE VERKIEZINGEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat volgens Britse inlichtin gen uit Boedapest definitief is geble ken, dat het aantal personen, die niet in staat zullen zijn hun stem uit te brengen bij de Hongaarse verkiezin gen, niet minder dan 1 millioen be draagt en veel hoger is dan door de Hongaarse autoriteiten wordt toegege ven. Ook Zoltan Pfeiffer, de leider der Hongaarse onafhankelijke partij, heeft in een verkiezingsrede de Hongaarse kieswet beschreven als een „betreu renswaardige aanval op de democra tie". „Wij hebben, zo zeide hij, de aris tocratie afgedankt om slechts plaats te maken voor een nieuwe aristocratie van partijsecretarissen". Pfeiffer ver weet de regering het gedrag der poli tie, die volgens zijn zeggen de kiezers niet' beschermde tegen betaalde agita toren, welke vechtpartijen uitlokten op kiesvergaderingen. Pfeiffer critiseerde de manier waarop kiezers van de kie zerslijsten waren afgevoerd. De eerste minister, Dynyes, betoogde op een vergadering der kleine boeren partij te Boedapest, dat het economi sche leven weer in particuliere handen moest terugkeren, daar de staat mo menteel de lasten van nationalisatie niet kan dragen. Aan het einde van zijn rede riep het publiek „Geef alle Hongaren het kiesrecht". BINNENLAND. In verband met de verjaardag van H.M. de Koningin zullen de militaire re tour kaarten (plaatsbewijzen enkele reis, voor militairen geldig voor heen en terug reis) van Vrijdag 29 Augustus tot en met Dinsdag 2 September geldig zijn. Zondagmorgen ls ln de Krallngse Plas bet lijk opgehaald van de 41-Jarlge met selaar T. visser uit de Korenaardwars straat te Rotterdam. - Zondagmiddag werd op het kruispunt Groene KruiswegRljsdljk te Rotterdam een wielrijder, de 69-jarige landbouwer P. Pauwe uit Rljsdijk aangereden door een auto en gedood. - Vrijdagnacht raakte op de Maas te Rotterdam een onbekende passagier van de Spidoboob „Roggeplaat" over boord ter hoogte van de Jobshaven. Zondagavond is het lijk gevonden; het slachtoffer bleek de 36-Jarige J. A, Penüeton uit Little Rock, (Arkansas U.SJV.) te zijn. Aan het stille strand te Schevenlngen verdronk Zondagmorgen ln zee de 26- Jarlge D. NIJenhuls uit Den Haag. Zijn lichaam ls ln de namiddag aan het strand aangespoeld. BIJ K.B. Is te Sofia een gezantschap der Nederlanden opgericht. Voorts ls Ir. Ch. M. Dozy, Harer Maje- steits buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister ln Zuld-Slavië, tevens be noemd tot Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ln Bulgarije. Te Den Haag zal een wereld-energie, conferentie worden gehouden. Do conferentie welke zal worden bijge woond door vertegenwoordigers uit meer dan 20 landen, zal worden gehouden van 2 tot 9 September en zal zich bezig houden met het onderwerp van de brandstoffen- gebruik. BUITENLAND. Te Lecce ln Zuid-Italië werden Zon dag paardenrennen gehouden. Een plotse, llng opzettende cycloon doodde een Jockey en verwondde 30 toeschouwers. Onder voorzitterschap van Windham White ls de internationale door de Unesco voorbereide conferentie van deskundigen ter bestudering van de behoeften van pers, radio en filmwezen ln de door de oorlog geteisterde gebieden, geopend. In de omgeving van Denver (Ohio) zijn ten gevolge van een botsing tussen een trein en een auto bil een. overweg tien personen om het leven gekomen, Het aantal doden ten gevolge van het treinongeluk te Berlijn ls tot 29 gestegen. 24 passagiers bevinden zich nog met ern stige kwetsuren te een ziekenhuis, terwijl 12 van hen ln levensgevaar verkeren. De Douglas „Skystreak" van de Anjerlkaanse marine heeft gisteren te Muroc in Callfornië zijn eigen wereld- snelheidsrecord voor vliegtuigen verbeterd door een snelheid van 1050 km per uur te behalen. Het vliegtuig, dat met straalaandrijving wordt voortgewogen, werd gevlogen door majoor Marlon Carl. De Griekse crisis. FAALT TSALDARIS? Tsaldaris, de leider van de Griekse volkspartij, kon gisteravond aan koning Paul nog geen nieuwe ministerlyst overleggen. Het falen tot nog toe van Tsaldaris ls veroorzaakt door de weifeling der lei ders der centrumpartijen, om aan een kabinet onder zijn leiding deel te ne men en het besluit van Gonates (natio nale liberalen) om niet samen te wer ken met èen rechts kabinet op smalle basis. Zuid-Afrikaanse lening aan Groot-Brittannië. Een lening van tussen zestig mil lioen en tachtig millioen pond sterling zal door de Unie van Zuid-Afrika aan Groot-Brittannië worden verstrekt. Groot-Brittannië heeft het aanbod aanvaard en men is bezig met de uit werking van het. schema te Pretoria cn in Whitehall. Een der voorwaarden is, dat het geld gebruikt moet worden voor de aankoop van Zuid-Afrikaanse producten. Minister Jonkman, nog steeds sukkelend met eei; gewonde voet, bezig met het voorbereiden van de binnenkort te verstrekken regeringsverklaring over de In donesische kwestie; zijn echtgenote brengt hem ter versterking een kopje thee (Foto Anefo/NFB) Parijse conferentie nog slechts een begin van samenwerking. (Van onze correspondent te Parijs) Terwijl het lot ons land bestemt in de Veiligheidsraad de ondankbare rol te spelen van het zwarte schaap of al thans van het verongelijkte kind der rekening bijten wij op de Parijse Con ferentie der 16 landen de spits af in de vreedzame strijd voor Europese econo mische samenwerking. Wij hebben ons thans gericht tot dr. Hirschfeld en prof. Keesing, resp. leider en financiël expert van de Nederlandse delegatie. Ik geloof, aldus begon dr. Hirschfeld, dat het goed is de verwachtingen ten aanzien der ideële resultaten van deze conferentie niet al tc hoog te spannen. Wèl denk ik, dat we met de verwerking van het zeer omvattende cijfermate riaal, dat de vragenlijsten hebben opge leverd, vóór 1 September klaar zullen komen. Men denke echter niet, dat er terzelfder tijd ook zo iets als een defe- nitieve Europese douane-unie uit de bus zal komen. Hiertoe is zelfs nog niet in principe besloten. Frankrijk heeft er zeer voor geijverd. Engeland, echter, zit vast aan haar Dominions, die momentepl prefe renties genieten op de Britse markt, Een Engelse deelneming aan de Euro pese douane-unie zou derhalve ten koste gaan van de Dominions en daartoe kan natuurlijk nooit eenzijdig worden be slist. Wèl heeft Groot-Brittannië voor gesteld een studie-commissie te benoe men. En wij hebben dat voorstel van harte gesteund. Wanneer dus de Franse voorstellen nog niet aanvaard konden worden, wete men wèl, dat de verant woordelijkheid daarvoor niet bij ons Hollanders ligt. Wij zijn immers mede de promotors geweest van ae eerste douane-unie in Europa, bekend onder de naam van Benelux! Duitsland, zo ging dr. Hirschfeld ver. der, ls, gelijk te verwachten was, veel vuldig ter sprake gekomen. Wij hebben vooral geijverd voor een rechtvaardige behandeling van het transportprobleem, waarbij Bremen en Hamburg uit zuiver autarcische overwegingen niet langer bevoorrecht zouden zijn boven de na tuurlijke monden der Europese rivieren, Antwerpen en Rotterdam. Het is mijn indruk, dat er tijdens de conferentie voor onze gezonde inzichten dienaan gaande meer begrip is gewekt. Het is mijn oordeel, zo bsloot dr Hirschfeld. en ik heb dit ter vergadering met zo veel woorden naar voren gebracht, dat Duitsland de toetssteen vormt van de wil tot eensgezinde samenwerking der verschillende naties. PROF. KEESING AAN HET WOORD. De werkzaamheden van prof. Keesing hebben zach voornamelijk gemanifes teerd in de technische afdelingen, welke tot taak hadden de bestaande systemen van bilaterale handelsverdragen tot een doelmatiger constructie te hervormen. ;Men heeft op dit punt thans besloten, in elk land een top-organisatle op te richten, die de verschillende handels kanalen coördineert, met een ruimer aanslag voor de nationale economie. Heel in de verte zou men, aldus prof. Keesing, de nieuwe constructie met de vroegere clearing kunnen vergelijken; maar dan in gedecentraliseerde staat. Tot zover dus de heren Hirschfeld en Keesing. Wanneer men aan de hand van hun verklaringen de voorlopige en voortij dige balans wil opmaken van de Pa rijse conferentie, dan verdient het aan beveling, zich vooral geen illusies te ma ken over een land van melk en honing, waarin het Marshall-plan Europa bin nen afzienbare tijd zeg vier, vijj( jaar herscheppen zou. Wèl kan dit plan een gezonde stimulans betekenen voor onze Europese wil tot zelfwerk zaamheid en eensgezindheid. Maar voorlopig is 't meest urgente probleem: hoe de periode door te komen, die ons nog scheidt van het moment, dat het Marshall-plan de eerste vruchten af zal werpen. Doch dat is 'u hoofdstuk apart, dat in Parijs nauwelijks ter sprake is gekomen. Bulgaarse kabinet ratificeert vredesverdrag. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft het vredesverdrag met Bulgarije geratificeerd. Georgief, de minister van Buiten landse Zaken, die het voorstel tot aan vaarding bij het parlement Indiende, gaf uitdrukking aan de teleurstelling van de natie over de zware schadever goedingsverplichting, welke het verdrag oplegt. Hij v&klaarde verder, dat West- Tracië aan Bulgarije had behoren te ruggegeven te worden ter verschaffing van een uitweg naar de Aegeïsche Zee. Hij zeide te hopen, dat de V. N. een geschikte gelegenheid zouden vinden om deze zware onrechtvaardigheden te herstellen. Georgief bracht da,nk aan de Joegoslavische regering voor haar be sluit af te zien van haar aandeel inde door Bulgarije te presteren schadever goedingen. Georgief zeide verder, de „vijandige houding" van de Britse en Amerikaanse afgevaardigden op de Pa rijse vredesconferentie te betreuren en gaf uiting aan grote dankbaarheid voor de krachtige steun van de Sovjetrussl- sche, Joegoslavische en Tsjechoslowaak- se delegatiën. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Daarna zonnig weer met later weer opkomende bewolking en hier en daar een verspreide bui. voornamelijk ln het Zuid-Oostelijk gedeelte van het land- Weinig verandering van temperatuur. In de nacht zwakke overdag vrii krachtige wind uit Noord-Oostelijke richting. 27 AUGUSTUS. Zon op: 5.42 uur; ondei 19.42 uur. Maan op: 18.23 uur (31 Aug. v.m.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 0.50 en 13.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1