Er moet héél wat gebeuren eer Hermandad uit de plooi komt Maar zij vliegen naar het buitenland .J Een man als jij Met ingang van 12 September hogere theeprijzen. TEN HOOGSTE 74 CENT VOOR 100 GRAM. De afd. Voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening deelt het volgende mede: Ten gevolge van een aankoopcontract met Engeland, was ons land tot voor enige tijd in staat thee te betrekken tegen prijzen, welke veelal beneden de thee-wereldmarktprijs waren gelegen. Thans is dit echter niet meer mogelijk, zodat thee alleen kan worden aange kocht tegen de wereldmarktprijs, welke belangrijk hoger ligt dan de oude aan koopprijzen. Met ingang van 12 September a.s. zal de consumentenprijs voor thee dien overeenkomstig moeten worden ver hoogd. De oude maximumconsumen tenprijs voor de laagste kwaliteit thee per 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 cent, de maximumprijs voor de beste kwaliteit van 50 cent tot 74 ct. Ten einde tegemoet te komen aan de (reeds bestaande) vraag naar goedkope thee, welke door deze prijsverhoging, naar verwacht wordt, zich zal uitbrei den, is door de overheid met de thee pakkers overeengekomen, dat zowel door de pakkers als door de grossiers tenminste 30 thee van de goedkoop ste prijsklasse zal worden geleverd van het--kwantum dat de detaillist afneemt. Bovendien zal door de pakkers in den vervolge worden afgeleverd op dusda nige wijze, dat aan de vraag van con sument en detaillist wordt voldaan. De Amerikaanse lening aan Engeland. Engeland heeft een bedrag ad 150 millioen dollar van de Amerikaanse lening opgenomen, en is voornemens op 25 en 29 Augustus gelijke bedragen op te nemen, aldus is door functionnarls- sen van het Amerikaanse departement van financiën medegedeeld Hierdoor zou het saldo der lening verminderd worden tot 40° millioen dol lar. 'Toen de Engels-Amerikaanse fi nanciële besprekingen Maandag j.l. te Washington aanvingen, bedroeg het sal do nog 850 millioen dollar. Het werd Engeland toegestaan nog 450 millioen dollar op te nemen ter betaling van in de V.S. bestelde goederen. Wanneer de laatste termijn van 150 millioen dollar op 29 Augustus wordt opgenomen, zal het saldo ad 400 millioen dollar voor onbepaalde tijd worden geblokkeerd. TRUMAN VOOR IMMIGRATIE. President Truman heeft op een pers conferentie gezegd, dat niemand in de Verenigde Staten het recht heeft te pleiten tegen toelating, in Amerika van Europese uitgeweken personen. Hij her haalde zijn toezegging, dat hij een aan zienlijke vergroting van de immigratie- quota's zou ondersteunen, ten einde het binnenstromen van verplaatste perso nen uit Duitsland en andere landen mogelijk te maken. ENGELAND WIL OPNIEUW ONDERHANDELEN MET EGYPTE. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Braziliaanse voorstel in de Veiligheidsraad in dier voege gecom mentarieerd, dat de Britse regering hervatting van directe onderhandelin gen met Egypte om tot herziening van het verdrag van 1936 te komen de juiste weg acht. Zodra Egypte de wens te kennen geeft de besprekingen te heropenen, zal de Britse regering daar op gaarne ingaan. GRIEKS—ITALIAANS—TURKS DEFENSIEF BLOK IN WORDING? De Atheense correspondent van het li berale Engelse blad News Chronicle schrijft, dat de stappen, die gedaan wor den om een defensief blok tussen Italië, Griekenland en Turkije te vormen, ten nauwste verband houden met het hulp- program van Truman en in Athene be schouwd worden als het belangrijkste resultaat van het bezoek van de Griek se minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris aan de V.S, De correspondent van de News Chro nicle voegt er nog aan toe: „Naar van vele zijden verluid, zou deze entente met. goedkeuring van het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken uiteindelijk kunnen worden uitgestrekt tot Perziëen de landen van de Arabische liga, waar mede reeds besprekingen hieromtrent zouden zijn begonnen". IMMIGRANTEN VAN DE EXODUS WEIGEREN AAN LAND TE GAAN. De Joodse illegale immigranten, die zich thans op drie schepen voor Port de Bouc bevinden, hebben bij stemming besloten geen gevolg te geven aan het Britse ultimatum om in Frankrijk aan land te gaan. „Makkersdienst" voor terugkerende militairen De Bond van Oud-Stoottroepers heeft ten einde mee te helpen aan de verwe zenlijking der regeringsplannen om oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen de overgang naar de burgermaatschap pij te vergemakkelijken de zgn, .mak kersdienst" gesticht. In de Raad van Toezicht hebben o a. de volgende per sonen zitting genomen; dr. ir. W. Hup- kes, oud-pres.-dir, der Ned. Spoorwegen, dr. ir. Groothof, pres.-directeur der Ned. Staatsmijnen, J M. Fentener van Vlissingen, dir. Steenkolenhandelsmij., drs J. H, Gispen, oud-minister en di recteur van Organon en J van Macke- lenbergh. 's Hertogenbosch, voorzitter van de bond van Oud-Stoottroepers. Verschillende andere vooraanstaande personen hebben reeds principieel toe gezegd om zitting te nemen. DUIZENDEN CHINEZEN STAAN AAN HONGERDOOD BLOOT. Beroep op dr. Van Mook. De Ver. Chinese gwiootschappen aan Sumatra's Oostkust nebben telegrafisch een dringend beroep op dr. Van Mook gedaan om onmiddellijke verlossing te brengen aan de slachtoffers onder de Chinese burgers van Pangkalan Bran- dan, welke stad door Republikeinse troepen opzettelijk in as is gelegd, waar door duizenden onschuldigen dakloos zijn en aan de hongerdood bloot staan. VERBOD TOT AFLEVERING EN GEBRUIK VAN EIEREN. O.a. in broodjeswinkels. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een „beschikking verbod af levering en gebruik van eieren 1947" van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening. In inrichtingen, waar het publiek ge reedgemaakte spyzen, al dan niet voor gebruik ter plaatse, verkrijgbaar worden gesteld, w.o. begrepen brood jeswinkels. is het aan exploitanten of ondernemers van deze finrichtingen verboden eieren (zowel kippen- als eendeneieren) of spijzen, waarin eie ren zijn verwerkt te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Tevens is het verboden in deze inrich tingen eieren of spijzen waarin eieren zijn verwerkt, te kopen, in ontvangst te nemen, dan wel te gebruiken. BESCHEIDEN ILLUMINATIE WORDT TOEGESTAAN. Op Maandag 1 September. Het Ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat besloten is, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van HM. de Koningin een bescheiden illu minatie toe te staan op Maandag 1 September. Deze feestverlichting mag, voor zover gas of electricïteit wordt gebruikt, uit sluitend buitenshuis worden aange bracht. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat dit niet geldt voor étalage of reclameverlichting, deze mag niet worden ontstoken. Voor Deventer tapijten" naar Moordrecht (gpeciale reportage). Toen Raadpensionaris Schimmelpen- ninck in 1797 tot de directie van de Deventer dwellcnfabriek de vraag richtte of zy kans zag zijn beschadig de „Smyrnaas kleed" te repareren, in spireerde hy daarmede de jeugdige Gerhard David Birnie, zoon van een der directeuren, tot het construeren van een getouw voor het weven van tapyten! En zo ontstonden daar in de koekstad al betrekkehjk kort daarna de Deventer handgeknoopte tapyten. die hun roem over heel de wereld hebben uitgedragen. Men vindt ze in paleizen en kastelen en andere imposants gebouwen in bin nen- en buitenland en een der fraaiste treft nien stellig aan in het palels op den Dam. dat afmetingen heeft van 40 by 15 meter en van een zeer bijzondere schoonheid is Tot op de dag van heden is het pro cédé hetzelfde gebleven. Niettemin is er een afwijking ten aanzien van vroeger en die is merkwaardig. Zij is deze. dat het. befaamde „Deventer tapijt" niet meer in Deventer, doch in Moordrecht wordt vervaardigd! productie, maar welk bedrijf doet dat wel? Globaal gesproken kan worden ge zegd dat ongeveer 60 pCt van de capaci teit wordt gehaald en als overal is het tekort aan grondstoffen, vooral cocos- garens en vèrf (meer nog dan de moei lijkheid aan arbeidskrachten te krijgen) de voornaamste remmende factor. Dat de productie vrijwel geheel naar het buitenland gaat, ligt voor de hand. Het vaderland schreeuwt om deviezen en het tapyt is een buiten onze gren zen zeer gewild artikel dat men gaar ne koopt! Opvallend is daarbij hoeveel bestellingen voor cocosproducten eruit Engeland komen sinds India, dat op dit gebied zeer veel produceert, geen Dominion meer is De binnenlandse afzet, alleen op ver gunning door de winkelier te leveren, is uiterst bescheiden. Zo mag van cocos producten b.v. alleen dat deel hier blij ven dat voor minstens 50 pCt van pa piergarens is vervaardigd. Hetgeen ove rigens aan de kwaliteit niets af doet. Deskundigen verzekerden ons dat pa piergaren minder kleurbestendig is clan maar toen het Ned. politie-elftal, dat u hierboven ziet afgebeeld, gisteren in versloeg, was het hek van de dam. maal niet altijd kunt doen wat wilt). Met een vurige overwinningswil be gonnen de Engelsen (met een andere bal) de tweede helft, maar na het bal- geval waren de ei-volle tribunes nog méér belust op een Nederlandse zege dan daarvoor en ze gaven de 11 dra vende dienders injecties van de soort „Vastohouwe jonges!". Plotseling wees de scheidsrechter naar de penalty-stip voor het Engelse doel Strafschop voor Nederland. Beetje pijnlijk, want we wisten eerlijk niet waarom en de En gelsen waren zeer verontwaardigd. Wit kamp er achter. Enorme aanloop, schbtde Engelse keeper stopte, raakte de bai kwijt, Witkamp liep toe, schoot weer en wéér stopte de doel man! Gelukkig maar, want zo'n doel punt was toch niet aardig geweest. Even later werd Van Onselen op de zijlijn „genomen" en kende de scheidsrechter op de plaats van de misdaad een vrije schop voor Nederland toe. Rechtsbuiten Baams keek eens naar de stilliggende bal, keek eens naar het Britse doel, een hoog, hard schot, de keeper greep mis! 2—0 voor Ne derland. En toen een kwartier voor het einde Van Onselen een hal ergens uit de achterhoede hoog kreeg toege speeld, er achteraan rende en het derde Nederlandse doelpunt hard en zuiver in de hoek vloog, was dè wed strijd gewonnen. Een taputknoopster aan het werk. De Kon. Ver. Tapy tenf abrieken. na een fusie in 1918 tot stand gekomen, hebben de fabrieken te Deventer geheel ingericht voor het mechanisch weven van tapijten en de handknoperij naar Rotterdam overgbracht. Toen deschen- nende hand der Duitsers in 1940 evenwel het Rotterdamse bedrijf vrijwel met de grond gelijk had gemaakt, heeft nien elders z'n toevluchtsoord gezocht en is men terecht gekomen in Moordrecht. Voldoende terrein was daar ter beschik king en een groot complex gebouwen kon nog tijdens de bezettingsjaren worden opgetrokken rond de massieve Moor- drechtse watertoren die als een baken in het centrum van het terrein staat neergeplant Betrekkelijk kort na de bevrijding is men daar al aan de slag kunnen gaan. Natuurlijk haalt men nog niet z'n volle cocos. maar daarentegen zelfs duurza mer in het gebruik In totaal werken er op de beide fa brieken, die 20 pCt van de Nederland se productie voor hun rekening nemen, thans 350 arbeiders, tegen 600 voor de oorlog. Zij alle zullen op Dinsdag, 26 Augustus, te Moordrecht by een ko men om er gezamenlijk het 150-jarig bestaan te herdenken. En zy zullen dat doen in opgewekte stemming, om dat de verwachtingen voor de toe komst zeer goed zijn. De huidige achterstand op het gebied van vloerbedekking kan nog in jaren niet worden opgeheven en ook daarna zal het Deventer tapijt, zowel als het nieuwere Axminster-grippen-product met zijn voortreffelijke kwaliteit en zijp won derlijke kleurengloed z'n volle attractie blijven behouden! Dus vanavond de finale: NederlandZweden (Van onze sportredacteur). Met papieren fecstpetten op het hoofd speelde het Leids Politie Mu ziekgezelschap „van je hela-hola" toen het eindsignaal van de halve finale tussen Nederland en Engeland geblazen was, Hermandad's eerbied waardige discipelen waren helemaal niet eerbiedwaardig meer, 't waren doodgewone, gezellige burgers gewor den, die, dansend en springend met rooie koppen, in de verste verte niet op ordebewaardersleken. En die ene, die daar met 'n oranje muts op in z'n eentje een dolle polonaise langs de zyiyn maakt, is dat niet de Agent van Politie, die gisteren, toen wy van het Rapenburg de Breestraat infiet- sten, „stopt U eens even, meneer" blafte omdat wy geen richting aan gaven? Er moet heei wat gebeuren, voor de politie uit de plooi komt. maar een 3—0 zege van „hun" elftal op het roemruchte Britse team is dan ook een gebeurtenis, die het opzetten *van een feestpet volkomen verantwoordt en zelfs aanvaardbaar maakt! We hadden het niet gedacht en Ne derland had maar pech gehad om In de halve eindstrijd tegen Engeland te loten, zuchtte ieder vóór het begin. En toch ging het van een leien dakje. In October 1946 speelde het Neder lands elftal in Huddersfield zonder enig systeem tegen Engeland, dat zich gedisciplineerd aan de WM-formatie ïield en verloor met 82. In Augustus 1947 speelde het Nederlands Politie- elfbal zonder enig systeem tegen het Engels Politie-eïftai dat zich gediscipli neerd aan de WM-formatie hield en won met 30! Waar blijven de na- kaarters? Spil Witkamp dartelde als een veulen over het veld, zat bij een aanval vlak achter z'n voorhoede en draafde weer naar z'n eigen doelgebied als dédr gevaar dreigde. Z'n adjudan ten links en rechts renden mee en de gok lukte Onze plosg had, in de eerste helft te gen de vrü sterke wind in spelend, snel het wapen gevonden om dat accurate, korte Engelse spel met succes te be- vëèhten: gooi open! Lange passes over de lengte (soms ook over de breedte) van het. veld scheurden keer op keer de zorgvuldig in elkaar-gebouwde En gelse verdediging uiteen, het verrassen de element moest het doen. En het kön het doen met een mid- voor als „Van Onselen de-dolle", die mét branie de onmogelijkste ballen achterna vloog en waarachtig, een paar minuten voor de rust kreeg hy een voorzet van Baams in de buurt, een Engelse back sprong er boven-op, „toch proberen" dacht de kleine VSV- er, hy slingert z'n wreef naar voren, „goal!" Rust 1—0. Zou het gaan lukken? Het had er alle schijn van! Draaien! „Stop" zeiden de Engelsen, die bai deugt niet, daar spelen we niet mee (hij was te nat of te zacht of zo iets en we dachten, dat wy immer de queu de schuld geven als we een party biljart verliezen maar dat heeft hier niets mee te doen). „Daar speel je wél mee, zei de scheidsrechter, ik beoor deel de conditie van de bal", „dat doen we niet" riepen de Engelsen in koor en ze schopten de bal uit des scheidsrech ters handen (we moesten toen weer even nadenken en kwamen tot de con clusie, dat wij, als we in Engeland zou den spelen, en de (Engelse) scheids rechter hield een naar onze smaak te natte of te zaohte bal in de handen, wy die bal misschien wel uit z'n han den zouden willen schoppen, maar dit nooit zouden doen, omdat je nu een- de halve eindstryd de Engelsen met 3-0 LOTSY'S MENING. „Bijzonder aardige wedstrijd", zo zeide Karei de Grote ons na af loop, maar de bondsvoorzitter had (als bondsvoorzitter) nog iets op het hart: „Bij dergelijke festijnen moet de autoriteit van de nationale bonden meer ingeschakeld worden, anders werk Je langs elkaar heen en zou Je elkanders belangen kun nen schaden. In veel landen ls het gelukkig al zo, dat er, onder voor zitterschap van de voetbalbond, een commissie werkt, die alle po- lltie-tournoolen, militaire tour- nooien, brandweertournoolen. noem maar op. regelt. Dat moeten we hebben, coördinatie! Maar we gaan de goeie kant al uit!" PROGRAMMA VOOR VANAVOND: Verllezersronde 4 00: BelgiëLuxemburg 5.05: EngelandFrankrijk. Finale: 6.15: NederlandZweden (2x3 kwartier). De Engelsen vielen nog fanatiek aan maar Kammeyer en Dielemans gaven geen krimp meer en wè.t er zo'n enkele keer nog eens door kwam, knapte De Munck op, hoffeiyk en zwierig zoals alleen een Limburger dat kan! Het bleef 3—0. Onbeschrijfeiyk was de vreugde na afloop in de kleedkamer der Nederlan ders. waar de heer Lotsy de politie mensen ('t zijn ten slotte ook zijn voet ballers) stuk voor stuk de hand drukte. Vanavond komt onze ploeg dus in de finale uit tegen de Zweden. ZO ZIJN ONZE MANIEREN.... Al betreft het gasten van de stad Leiden, we kunnen en mogen de Fran- sen niet anders noemen dan voetbal vlegels zonder manieren. Was hun optreden van de eerste dag (tegen de Belgen) al niet direct een sportief suc ces geworden, gisteren liep het de spui gaten uit, teen zij van de correcte Zwe den met 20 een verdiend pak slaag kregen. De rust brak aan met blanken stand, een kwartier na de hervatting begon de heme, toen de (Nederlandse) scheidsrechter de Zweden een penalty toekende wegens een „geheide" Franse overtreding in het strafschop-gebied. Dèt namen de Fransen niet, de scheids rechter werd opzygeduwd en byna (als niet een andere speler het had voorko men) door enige der „heren" aangeval len. Het komt ons onbegrypeiyk voor, dat de fluitist de heer De Bruyn de grootste raddraaier .-§iet onmiddel- lyk van het veld zond. Enfin, de penal ty werd eindelijk genomen (10 voor Zweden) en de strijd ging voort. Het had wednig meer van voetballen weg, wat van Franse zUde vertoond werd en toen kort voor het einde Rochet van het veld gestuurd werd (had al veel eerder moeten gebeuren) en de Zweden met een unieke kopbai de eindstand op 20 hadden gebracht was vriend en vijand blij met de zege der Scandina- viërs, want zó'n ploeg als die van Frankryk verdient geen overwinning... (Hier had eigenlijk de politie moeten optreden, wij bedoelen die „buiten" de lynen). De laatste wedstrijd van gisteren, die tussen de verliezers van Woensdag, Luxemburg en Zwitserland, werd zo waar met 31 door de Luxemburgers gewonnen. Het was geen schone party voetbal, maar er werd tenminste geen wanklank gehoord. Weldadig. TWEEDE KAMER KEURT LENINGSOVEREENKOMST GOED. Interpellatie bakkersbedrijf toegestaan. In de vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag medegedeeld, dat de heer S. C. Mansholt tot lid der Kamer benoemd is in de plaats van de heer Palar. Daar de heer Mansholt deze be noeming niet aanvaard heeft, is be noemd de heer N. Stufkens te de Bilt. Na toelichting door minister Lieftinck en bespreking werd het wetsontwerp van de op 7 Augustus 1947 te Washing ton tussen het Koninkryk der Neder landen en de Intenationale Bank voor herstel en ontwikkeling gesloten le ningsovereenkomst zh.st._ goedgekeurd. Hieraan vooraf was besloten het ver zoek van de heer Hacke, om te mogen interpelleren over de staking in het bakkersbedrijf toe te staan. Deze zal zyn interpellatie mogen houden op een nader te bepalen dag. PRINS BERNHARD BESCHERMHEER VER. EX-POL. GEVANGENEN. Z.KH. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap aanvaard van de Ned. Ver. van ex^politieke gevangenen uit de bezettingstyd. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 53) Ik begon te lachen. „Dat heb je me anders gauw genoeg weer afgenomen". „Ons huwelijk", verklaarde Gösta schoolmeesterachtig „was de enige ma nier om je te beschermen, toen de kran ten er niet voor terugschrokken jouw naam in verband met de moord op Ma riana te noemen. Ik heb de voorbarige reporter ontboden, en ik heb de inspec teur by me laten komen. Ik ben razend geweest. Maar dat hielp niet veel, en dus heb ik mezelf op myn borst geklopt, gezegd: „beste kerel, je hebt jezelf ver loofd. En wie A zegt moet ook B zeg gen al valt het misschien niet mee". „Je vond het anders helemaal niet zo erg!" liet ik me ontvallen. Het lachje in Gösta's ogen verdween. Ze drongen in de myne, diep en vragend. „Nee", zei hy zachtjes. „Nee, net zo min als jy". We zwegen allebei. Myn hart begon steeds harder te kloppen en omdat ik een jong, tameiyk dwaas meisje was, wist ik niets beters te doen dan ons ge sprek op een minder gevaariyk thema te brengen. Ik zal nooit vergeten hoe GÖsta er in slaagde' op myn toon in te gaan. Hij zat zo rustig naast me alsof hy me was komen opzoeken voor een of ander beleefdheidsvisite. Ik hoorde dat dr. Fryman van alles op de hoogte was geweest, maar als arts was hy aan zijn ambtsgeheim gebonden. En zoëven had hy Gösta meegedeeld dat hy zich vanavond met Ebba wilde verloven, wat Gösta niet verbaasde. Hy had al lang vermoed dat er, behalve zusteriyke ge negenheid nog een andere reden was die haar dagelyks naar het ziekenhuis deed komen. Toen wilde ik nog weten of Hall- ström. die onder verdenking van moord gearresteerd was, werkelijk volkomen onschuldig daaraan was- Enen Gösta leunde achterover en dacht na. Myn vragen regenden misschien wat te onophoudelijk op hem neer. „Is dat allemaal zo belangrijknu? Enfin Hallström had voor die avond een volkomen waterdicht alibi. Na tuur - ljjk blijft hy onder verzekerde bewaring, om tezamen met Weihaven en andere verraders gevonnist te worden. Maar de moord op Mariana heeft Asbjörusen al léén op zijn geweten. Het vinden van de revolver heeft zyn lot bezegeld". Het feest bulten ging ook zonder onze aanwezigheid voort, Ebba. die met dr. Fryman nu eens hier, dan weer daar opdook, had de rol vart gastvrouw maar van my overgenomen. „Myn vriend Fry man en de inspecteur met zijn staf zijn de enigen die hun naam niet in het gastenboek hebben gezet. Ebba heeft verder alleen maar mensen uitgenodigd waarvan ze zeker wist dat het vijanden van ons land waren. En ze zyn geko menin troepen I De schapen die zichzelf ter slachtbank voeren!" Het. hep tegen middernacht toen een grote zwarte wagen de oprijlaan op kwam. Uit een zijlaan kwam een troepje heren, met Asbjörusen en Weihaven in het midden Ze stapten in. het portier klapte en de wagen gleed weg. Gösta en ik- waren de enige getuigen van dit voorval geweest en toch schenen de over de dansvloer zwevende paren onheil in de lucht te voelen. Misschien had men met verbazing de afwezigheid van Gösta en my opgemerkt, misschien lag het ook aan de plotselinge verande ring van het weer. Snel aandrijvende wolken hadden de prachtige sterrenhe mel verduisterd. Aan de horizon lichtte het. en de slanke populieren bogen zich in de opstekende storm. De rijen der dansenden begonnen te dunnen, de ene auto na de andere reed voor en vulde zich met mensen die intuïtief aanvoel den dat er met het feest op Juliënborg iets niet in- orde was. Huilend gierde de wind langs torens en kastelen en vloog verwoestend over alles wat mensenhan den ter versiering toegevoegd hadden. Nog slechts weinige paren liepen over het terras, spookachtig, als verloren zie len Dan blies de wind de laatste fak kel uit en de muziek stopte met een 28). De start verliep prachtig Het toestel van Oehoe steeg omhoog en het vliegveld lag al gauw ver beneden en achter hen. „Goed weer!" zei Oehoe tevreden. „Als het zo biyft, kan jy di rect het stuur overnemen, leerling! Dan kan ik myn morgenslaapje doen, zodat ik op krachten biyfl" „Ja. Ja!" riep Panda zenuwachtig „Wacht nog even met dat slaapje, baas! Achter ons vliegt die Kraan Hy is na ons gestart en ik vertrouw hem niet. Hy vliegt op ons af en hy heeft gezegd, dat hy niet duldde, dat wy aan de wedstrijd zouden meedoen!" „Bah!" riep Oehoe. „Je probeert myn rust te bederven, leerling! Ik ben bang, dat je .te zenuwachtig bent voor een piloot! Wat kan die Kraan ons doen? Waarom zou hyToen zweeg Oe hoe. Hy had achter zich gekeken en gezien, dat het grote toestel van Kraan recht op hen afvloog. felle dissonant. Het feest op Juliënborg was afgelopen.... Het zal ongeveer een jaar geleden zyn dat ik begonnen ben dit alles op te schrijven, De verschrikkingen van de oorlog woeden nu in het land van de aanvaller zelf. schuldigen en onschul digen met onverbiddelyke consequentie meeslepend in hun draaikolken. Maar langzaam begint de politieke horizon op te klaren. De vrede nadert I In Juliënborg weerklinken de gangen van hollende kindervoeten en helder ge lach Twintig Noorse en Finse vluchte- linget.jes hebben by ons onderdak ge vonden. Enige zullen naar hun ouders terugkeren maar de meesten blijven! verweesde schepseltjes voor wie wy een vader en een moeder zullen proberen te zyn. Gösta wydt zich weer vol yver aan zyn beroep, hij is bezig de Oostelijke vleugel om te bouwen. Er komt daar een kinderkamer voor de hele kleintjes en kamers en schoollokalen voor de gro teren. We hebben twee kindermeisjes, een onderwyzeres en een gouvernante aangenomen, die Gösta en ik naar beste krachten helpen. Twintig wezen moeten op Juliënborg voor goed een onderdak vinden; we hebben ruimte genoeg, in ons huis en in ons hart Sinds acht weken staat op het terras een wieg met een kleine aardbewoner die voor ons allen, kleinen en groten, een bron van voortdurende belangstelling is. Het is niet de eerste van de zes stam houders. die ik me als jong meisje al als ideaal heb gesteld, maar een dochter. „Maar" een dochter, voor Gösta en my echter het toppunt van aards geluk. „Ze lykt op jou, Sylve". zucht Gösta schynheilig, om zijn geweldige trots te verbergen. „Zes zoons, daar zou ik me geen zorgen over maken. Maar wat moet ik beginnen als jij in zesvoudige oplage verschijnt?,,. „jy arme man!" Ik huichel medelijden, want ik wil hem niet nog ydeler maken dan hy al is. Maar by mezelf denk ik: „Zes Sylvekinderen? Dat is toch geen probleem voor een man als jy EINDE. Negen jongens kregen typhus NA EEN REISJE NAAR FRANKRIJK. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom zijn thans 9 leerlingen van het dr. Mollerlyceum opgenomen, die ziek zyn teruggekeerd van een vacantiereisje naar Frankryk. By hen allen werd typhus geconstateerd. Geen der leerlingen verkeert in le vensgevaar. Zij waren met een groep van 37 lyceisten naar Chartres geweest, in de omgeving van Parijs. Hoewel het niet zeker is. dat de jon gens de typhus in Frankrijk hebben op gelopen, na hun terugkeer verbleven zy nog enige tijd in een kamp te Steen bergen is het toch wel waarschyniyk, dat zij daar de ziekte hebben op gedaan. De meeste deelnemers aan het reisje klaagden tenminste over de ge ringe voeding in Frankrijk en over het feit, dat zy vaak water moesten drinken uit een beek of uit een. put. KOPPELRIEM REDDE VAANDRIG. Tijdens brand op Leusderheide, Tydens het afbranden van de Leus derheide ontplofte gistermiddag om streeks halfdrie juist achter de barak by de schietbanen een Duitse 7!£ c.m. granaat. Militairen van 8 RI, waren aan het blussingswerk bezig, omdat het vuur de barakken te dicht naderde. Omstanders hoorden een luide knal en zagen een vaandrig van 8 R I. neer vallen. Naderbij gekomen, bleek hen. dat de jongeman een scherf in zyn buik had gekregen:? Hy moest naar het ziekenhuis worden-' vervoerd, doch ver keert buiten levensgevaar: zyn koppel riem had erger voorkomen. Bovendien bleek, dat een soldaat van hetzelfde legeronderdeel door een scherf in het dybeen en voorts, dat een dame, die voor haar huis naar de brand stond te kijken, door een scherf ift haar arm zijn- getroffen. Telkens hoorde men nog ontploffin gen, vermoedelyk van achtergebleven ingegraven munitie. Er hing een dik rookgordyn over de Leusderheide. GANGSTERS OF EEN LIFT-TRUC? Een auto van de Tilburgse Genees kundige Dienst, welke Woensdagmiddag op de weg van Utrecht naar Den Haag reed, nam even voor de kruising van de weg naar Leiden een man op. die wan hopig met zyn armen zwaaide De man vertelde, dat, toen hij met zyn auto *voor twee liftende militairen stopte, deze hem een revolver onder de neus hielden, hem op deze wyze dwin-' gend direct uit te stappen, waarna de militairen, die Engels spraken, in vlie gende vaart met de auto verdwenen. De auto van de Tilburgse Geneeskundige dienst zette een achtervolging in, doch slaagde er niet in de autodieven in te halen. EERSTE KAMER KEURT PENSIOEN AAN VERZETSDEELNEMERS GOED De Eerste Kamer heeft gisteravond gestemd over het wetsonwerp tot invoe ring van een buitengewoon pensioen voor de deelnemers aan het verzet, alsmede voor him nagelaten betrekkingen. Het werd aangenomen met 20 tegen 7 stem men. Tegen de heren Biewenga, Hom mes en Algra allen AR; Hermans en Van Santen, (CPN) en Kolff «n De Zwaan (CH). Vervolgens nam de Kamer na, toe lichting door minister Lieftinck zh.sk aan het door de Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp tot goedkeuring der gesloten leningsovereenkomst.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2