Hoogoven-Directie veroordeelt streng „wilde acties" Grote schade in het Reichswald Leidse Sterrewacht nam afscheid van de Kenya-expeditie RECHTZAKEN Een man als jij PANDA EN DE MEESTER Toch sabotage? Nog steeds slaan de vlammen op in het Reichswald en sliert de donkere rook langs het lichtbewolkte hemel- dek. Het is thans de vierde dag, dat deze brand woedt. Voor kapitalen wordt vernield in dit grote bos, dat een to tale oppervlakte heeft van 6.700 h.a. Als wij het ontstaan van de brand willen nagaan, wordt steeds het woord sabo tage gebruikt. Een der houthandelaren, die met ruim 200 arbeiders voor de Limburgse mijnen werkt, verklaarde Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur op 5 plaatsen brandhaarden te hebben ont dekt. Deze ontstonden tegelijk in nog 50 jagen. Jagen is een vaktechnische term en omvat een bosvak van 28 h.a. Onze zegsman is zeer beslist n zijn oordeel en verklaart, dat deze branden niet anders dan door kwaadwilligheid kunnen zijn ontstaan. Wel, zegt hij, moet men niet te zeer op het alterna tief afgaan van de grote brand in de laatste twee dagen. Men moet n.l. we ten dat voorheen het Reichswald keu rig in orde werd gehouden en dit in de oorlogsjaren is verslapt. En thans is het geheel niet gebeurd. Daarom ook kan het vuur zo snei om zich heen-grij pen door de vele takken en houtresten, de zich in dit bos hadden opgestapeld en door de aanhoudende warmte droog waren. Men heeft groot alarm geslagen bij de Duitse brandweer tot in verre omtrek. Gistermorgen kwam de brand weer uit de kreis Moers ter sterkte van 150 man. Ook uit Duisburg en Krefeld hebben de brandweerlieden zich ge schaard bij hun collega's van de bos- forandwachten uit Kranenburg, Kleef en Goch. Opvallend was wel, dat tijdens ons bezoek deze brandweerlieden hun blussingsarbeid weinig enthousiast op- vatton en zodra b.v. de houtvesters zich verwijderd hadden, stork de „lijn trok ken", aldus het A.N.P. Het aantal explosies is heel wat min der geworden dan in de eerste dagen, maar toch schudt en beeft het soms in verre omgeving als b.v. het vuur nog een ondergrondse tankmijn nadert. De schade, die momenteel 4s aangebracht, kan men nog met geen cijfer aangeven. Een ruvie berekening toonde aan, dat ongeveer 5000 M3. hout in vlammen zou zijn opgegaan. Hierbij zijn eiken en beukenstammen van 20 m. lengte en 40 tot 100 cm. in doorsnee. Een kwart deel van het Reichswald biedt thans een somber beeld van zwart geblakerde stammen en verschroeide heidegrond. Laagconjunctuur in smokkelhandel Volgens berichten uit het gebied langs de grenzen van Luxemburg. België en Nederland is de smokkelhandel daar in de laatste tijd aanmerkelijk afgenomen. Dit is niet alleen een gevolg van de zeer versterkte grensbewakingt doch voornamelijk van de daling der prijzen op de Duitse zwarte markt. Deze da ling heeft zich thans van Berlijn uit over geheel West-Duitsland voortge plant en de waarde der in de grens streek voorradige koffie, cacao en siga retten met sprongen doen dalen. De prijzen der meestal als compensatie voor de geleverde artikelen, zoals goud. sie raden. horloges en rashonden zijn on middellijk gevolgd. De goudprijs is ln enkele dagen teruggelopen van 150 tot 40 mark per gram. De Zwitserse horlo ges noteren nog slechts het. vierde deel van de tot voor kort gangbare prijzen, ZOU ATTLEE WILLEN HEENGAAN? De politieke correspondent van de conservatieve Daily Mail heeft ver klaard, dat Attlee zijn meest vertrouw de collega's gezegd zou hebben, dat hij om gezondheidsredenen van plan zou zijn in nabije toekomst de functie van minister-president neer te leggen. De correspondent voegde er aan toe, dat Attlee er in toegestemd zou hebben als minister-president te blijven optreden totdat de besprekingen over de dollar lening te Washington over het critieke punt. heen zouden zijn gekomen Attlee zou Ernest Bevin tot zijn opvolger wil len aanwijzen. Bevestiging -van deze berichten zijn niet. te verkrijgen. Men ziet echter met welke grote hardnekkigheid de geruchten over be langrijke wijziging der Engelse regering aanhouden! DE BRITSE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Naar te Londen uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal een klein aantal Britse legerinstructeurs „voor onbe paalde tijd' in Griekenland worden ge handhaafd. Het aantal Britse instruc teurs in Griekenland (270 officieren en 1,288 manschappen) zal nog deze maand met 25 percent worden ver minderd en in de eerste helft van September opnieuw met 50 percent. Naar verluidt, gaat de regering van de V. S. volkomen met deze plannen ac- coord, en zal het Amerikaanse leger- personeel in Griekenland zich sleohts met administratieve en economische aangelegenheden bezig houden. Een groot, bosterrein is uitgebrand, maar toch is er nog veel hout te red den. Daarom is het goed gezien van de Nederlandse firma's om hun personeel ook des nachts te laten waken. Grep pels heeft men gegraven en het vuur hierdoor weten te beperken, maar waakzaamheid blijft geboden. De bur gemeesters in de Nederlandse grens plaatsen zijn paraat en zullen bij het eventueel overwaaien van het vuur een krachtdadige bestrijding voeren. Mo menteel acht men dat gevaar vrijwel uitgesloten. Ook langs de BelgischDuitse grens zijn, als gevolg van de grote hitte, tal rijke bosbranden ontstaan. In het ge bied van Verviers, bij Monjoie en Eupen en bij Spa staan grote opper vlakten bos in vlammen. Bij Elsenborn woedt liet vuur in een gebied waar zich nog vele niet-opgegraven mijnen en ander oorlogstuig bevinden, zodat de ontploffingen elkander opvolgen. De schade daar wordt thans reeds op mil- lioensn francs geschat. Het communisme'en de Amerikaanse vakverenigingen. Ingevolge een der bepalingen van de Amerikaanse arbeidswetgeving van Taft-Hartley hebben bijna 500.000 man personeel van de Amerikaanse vakver enigingen gisterochtend het formulier ontvangen, waarop zij de verklaring moeten tekenen, dat zij afwijzend staan tegenover het communisme. Zoals be kend is, heeft de leider van de C.I.O. (Congres of Industrial Organisations) Murray, verklaard, dat hij deze maatre gel als een belediging beschouwt elr vele vakverenigingsleiders, onder wie John Lewis, hebben te kennen gegeven, dat zij de verklaring niet zullen tekenen ENGELAND EN ATOOM-ENERGIE. In het jaarlijkse rapport, dat door de algemene raad van het Britse congres van vakverenigingen Is uitgegeven, wordt voorspeld, dat binnen 25 jaar een groot gedeelte der Britse krachtbron nen gevoed zal worden door atoom energie. Voor 1970 is niet te verwachten, dat de behoefte aan steenkool door het ge bruik van atoomenergie merkbaar zal verminderen. Zelfs daarna zal de steenkool voor bepaalde processen niet vervangen kun nen worden, De commissie is het er niet over eens kunnen worden ,of de onderzoekingen voor milltanre dan wel industriële doeleinden de voorrang be horen te hebben. - DS. NIEMOELLER GEROYEERD. De bond van .slachtoffers van het Nazi-regiem heeft <ds. Martin Niemoeller als lid geroyeerd op grond van zijn amti- semietische gezindheid. Twee publicaties die ds. Niemoeller te New-York had uitgegevenzijn daar uit de verkoop genomen, omdat volgens de uitgevers thans gebleken zou zijn, dat Niemoeller sinds 1924 met de Nazi's ge sympathiseerd heeft. STAKINGEN IN CHILI. In de Chileense provincies Conception en Arauco is de noodtoestand afgekon digd. Alle mijnwerkers zijn daar in sta king gegaan, omdat de 1 regering de broodprijs heeft verhoogd. De president van de republiek, Videla, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de com munistische partij .tot staken heef t aan gezet. In het Zuiden van het land is ■bovendien een spoorwegstaking uitge broken. DE BESPREKINGEN OVElt EEN EUROPESE TOLUNIE Op de gehouden bijeenkomst van de commissie voor Europese economische samenwerking waren de afgevaardigden van België. Nederland, Iuxemburg, Ita- llë.Turkije en Ierland eenstemmig van mening, dat er een commissie dient te worden Ingesteld ter bestudering van het voorstel tot oprichting van een Euro pese tolunie, in welke commissie zoveel mogelijk Europese landen vertegenwoor digd zouden moeten zijn. De afgevaar digden dezer landen legden de nadruk op de moeilijkheden, die bij het oprich ten van een dergelijke tolunie onder het oog moeten worden gezien en op de voordelen, die deze unie zou bieden. Men bepleitte het oprichten van regionale economische groepen door bepaalde lan den ter versterking van de economische positie dezer landen, hetgeen het1 beste zou zijn, dat de commissie voor Euro pese economische samenwerking in de resterende periode van haar bestaan tot stand zou kunnen brengen. De gedele geerden verklaarden allen geen instruc ties van hun regering te hebben ont vangen om zich op enigerlei wijze te verbinden. De Britse voorzitter der commissie, sir Oliver Franks, deelde mede, dat de com missie een werkcommissie voör Duits land en een werkcommissie voor verho ging van de stroomlevering heeft inge- steld. j Wat wordt onder „bezitspreiding" verstaan? Naar aanleiding van het voornemen van de Minister van Sociale Zaken om over te gaan tot instelling van een commissie, welke tot taak zal hebben de wenselijkheid te onderzoeken van wettelijke maatregelen tot bevordering van de spreiding van bezit over de grote massa des volks en van een re delijker verdeling van het inkomen over de verschillende groepen der be volking, vernemen wij, dat het desbe treffende onderwerp in het najaar van 1946 bij de bespreking van de Rijksbe groting in de Tweede Kamer door prof. Romme aan de orde is gesteld. De bedoeling van prof. Romme was, dat zou worden nagegaan op welke wijze de privaateigendom meer kan worden verbreid en met name hoe kan worden bevorderd, dat de inkomenspo sitie van hen, die geen bezit hebben, zodanig wordt, gewijzigd, dat ook deze groep meer persoonlijk bezit kan ver krijgen Hn dit verband wees prof. Romme op het systeem der winstdeling, waarbij de arbeider een recht ontvangt, op een zeker aandeel in de winst, welke in de onderneming, waarin hij werkt, is gemaakt. Men kan hierbij ook denken aan het systeem der deelneming in de onderneming, waardoor de arbeider een of meer aandelen in de onderneming, waarin hij werkt, verkrijgt en daarop dividend ontvangt, indien dit wordt uitgekeerd. Terwijl de oorsprong der commissie in de bovenbedoelde bespreking in dc Tweede Kamer moet worden gezocht, is het onderwerp der commissie niet tot de hier genoemde onderwerpen beperkt en kan zij ook andere mid delen tot „spreiding" van bezit en inkomen onderzoeken en eventueel aanbevelen. Drie slachtoffers van het water In de Merwede te Gorinchem zijn gisteren drie personen het slachtoffer van het water geworden, 's Middags verdronk het H-j meisje B B. uit IJsselstein, dat. in Gorinchem was ge logeerd. Het lijkje werd spoedig opge haald, doch pogingen om de levens geesten op te wekken, faalden. Enige uren later verdronk het. 7-j. jongetje P. M. C., wonende Wilhelmmaplein te Gorinchem. Weer een uur later ver dronk op dezelfde plaats de 20-J. dienst plichtige soldaat P. uit Gemert. De laatstgenoemde slachtoffers zijn nog niet opgedregd, BUITENKANS VOOR NEDERLANDERS IN DUITSLAND. Zaterdag zijn drie grote vrachtauto's met Nederlandse groenten bij Vaals de Duitse grens gepasseerd met bestem ming Aken. Maandag volgde een twee de zending en vandaag zijn 10 ton appelen naar Aken getransporteerd. De groenten en fruit zijn bestemd voor Nederlanders in het Duitse grensge bied: dezer dagen ontvangen deze men sen 15 K.G. groenten en fruit tegen geringe prijs. Deze actie was mogelijk door het ini tiatief van de Ned. consul te Aken, jhr. von Pelser Berensberg. VERTRAGING OP INDIË-ROUTE? Tengevolge van overstromingen te Ceylon. De KLM-persdienst deelt mede, d<at als gevolg van de herhaalde overstro mingen, die het eiland Ceylon gedurende de laatste dagen teisterden, de benzine toevoer van het vliegveld Megombo bij Colombo dat. thans, gelijk bekend, ook door KLM-vhegtudgen op de Indië- route wordt aangedaan 'bemoeilijkt wordt. Hierdoor is het mogelijk, dat niet de hand kan worden gehouden aan het schema, waarbij om de andere dag een vliegtuig naar Batavia vice versa zou vliegen, de route volgend via Sj&rja— ColomboSingapore, en vertraging ont staat in het vervoer van passagiers en post. DUITSE TIJDBOM OPGEHAALD. Kraan 10 van de N.V. Thomsen's Ha venbedrijf heeft in de Maashaven een Duitse tijdbom opgehaald van maar liefst 1000 kg. Dit is kennelijk een van de bommen geweest, waarmee pa Dolle Dinsdag verschillende kaden m de Rot terdamse haven volkomen moesten wor den vernield. Deze bom heeft althans zijn werk niet gedaan. Het projectiel is door een lid van de z.g, „bommenploeg" onschadelijk gemaakt.. TEN HOOGSTE 3 MAANDEN OVERBRUGGINGSUITKERING. Met ingang van 1 September a.s., wan neer de gewijzigde overbruggingsrege- ling en een nieuwe sociale bijstands- regeling dn werking treden, zal een werkloze niet. langer dan 3 maanden overbruggingsuitkering kunnèn ontvan gen. Daarna kan hij, bij gebleken nood zaak, nog in de sociale bijstandsrege ling worden opgenomen, waarbij met zijn financiële omstandigheden rekening wordt gehouden. De wetenschappelijke wereld wacht gespannen op resultaten. Dinsdagmiddag kwamen de deelne mers aan de Kenya-expeditie, uitgerust door de Leidse Sterrewacht, bijeen in een der collegezalen vardie instelling, waar in bijzijn van verschillende auto riteiten, vertegenwoordigers van de wetenschappelijke wereld en degenen, die by de voorbereiding behulpzaam waren geweest, afscheidswoorden tot hen werden gesproken ter gelegenheid van het. vertrek naar equatoriaal Afri ka dat thans op 27 Aug. a.s. is vast gesteld. REDEN TOT RECHTMATIGE TROTS. Als eerste spreker voerde dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, president- curator van de Leidse Universiteit, het woord, waarin hij er op wees dat er reden voor rechtmatige trots bestaat voor de Universiteit, dat zij zo kort na de bezettingsjaren en na de ontredde ring die na die jaren was achtergeble ven. een astronomische expeditie kan uitzenden, naar de resultaten waarvan de gehele internationale astronomische wereld diet spanning uitziet. Zowel de Leidse sterrewacht, in liet bijzonder de directeur prof. 'dr, J. H. Oort, als de regering hebben zich bijzondere ver diensten verworven voor het. bereiken van dit plechtige moment, terwijl' ook de marine zich niet onbetuigd heeft gelaten en een harer officieren heeft afgestaan niet alleen om de tocht mee te maken, doch tevens om zich voor dien wetenschappelijk te bekwamen. Het is van groot belang, dat door deze expeditie de Nederlandse wetenschap pelijke traditie in het algemeen en die van de Leidse sterrewacht in het bij zonder wordt bevestigd. Daarbij is het van hoge waarde, zowel voor de goede sfeer van de kleine Leidse nederzet ting in de rimboe, als voor de energie van de beide waarnemers dr. G. van Herk en luit. ter zee eerste klasse W. H. Zadelhoff, dat hun echtgenoten en kinderen hen vergezellen tijdens dit driejarig verblijf in de eenzaamheid Daarvoor in het bijzonder, bracht spre ker dank. WETENSCHAPPELIJK VLAG VERTOON VAN GROTE WAARDE. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak de heer H. Bannier, waarnemend hoofd van de afdeling hoger onderwijs van dit departement, tevens secretaris van de centrale organisatie voor fundamen teel wetenschappelijk onderzoek, die, evenals het departement, bijzondere steun op financieel gebied heeft ge schonken, waardoor deze kostbare ex peditie mogelijk werd. Spreker bracht de geschiedenis van de tot standkoming der expeditie in herinnering en wees er op, dat het speciaal in deze tijd van onschatbare waarde is. dat de Neder landse naam in het buitenland door goed vlagvertoon versterkt wordt en gehouden op het. peil, dat hij verdient. Dat Nederlanders deze wetenschappe lijke onderzoekingen, waarvoor de ge hele astronomische wetenschap bijzon dere interesse zal hebben, verrichten, is daardoor tevens een nationaal belang. Prof. dr. J. H Oort zette voor het belangstellend gehoor in korte trekken uiteen, welke onderzoekingen dc waar nemers in hun eenzaamheid hopen te kunnen verrichten, en waarom deze onderzoekingen juist op zulk een afge legen plaats verricht moeten worden. EEN VERBETERD FUNDAMEN TAAL SYSTEEIVJ HET DOEL. De te verrichten metingen hebben hoofdzakelijk betrekking op de plaats bepaling der sten-en aan de hemelbol, hetgeen geschiedt door de bepaling van twee coördinaten gelijk ook een plaats op aarde door opgave van lengte en 'breedte kan worden gefixeerd. Meer dan anderhalve eeuw hebben de astro nomen zich met deze plaatsbepaling bezig gehouden, waarbij de meridiaan cirkel als voornaamste hulpmiddel fun geerde. Hoewel de verfijndheid van dit instrument bijkans geen grenzen meer kent is steeds duidelijker gebleken dat al die nauwkeurigheid het optreden van kardinale fouten in de bepaling van een der coördinaten, de declinatie, niet kon voorkomen. Thans is voor deze Kenya-expèditie een geheel nieuw in strument ontworpen, waarin is gebro ken met de reeds in de zestiende eeuw aanvaarde methode van declinatieme ting door middel van de meridiaancir kel. De thans te gebruiken methode werkt in plaats van met verticale met horizontale bogen, waardoor het grote bezwaar van verschillende doorbuiging door een verschillende werking van de zwaartekracht bij verschillende standen van het instrument komt te vervallen. Deze meting met horizontale bogen kan slechts op de eguator geschieden, ter wijl men een hoge waarnemingspost moet hebben om, gelijk een vereiste ls, sterren dicht bij de horizon te kunnen waarnemen. Het idee, dat afkomstig is van Kap- teyn, is het eerst in de practijk ge bracht door C. Sanders in Matuba, Por tugees Congo. Professor De Sitter van de Leidse sterrewacht besloot een spe ciaal instrument te laten bouwen en organiseerde feen expeditie, die in 1931 onder leiding van dr. Hins naar onge veer dezelfde plaats ging als de hui dige expeditie, Deze expeditie topnde dat het prin cipe gezond was. Vanzelfsprekend bleek bij deze eerste serieuze poging tevens, dat allerlei nog aanzienlijk verbeterd kon .worden en ook was zij niet om vangrijk genoeg om het fundamenteel- systeem definitief te verbeteren. Bou wende op de ervaringen van deze eer ste expeditie is het instrument danig veranderd. Dr. Van Herk, die met de eerste expeditie meegegaan was. en zich alle toen opgedane ervaringen ten vol le ten nutte gemaakt heeft, hoopt nu werkelijk een verbeterd fundamentaal- systeem te kunnen bepalen. Een ambi tieus doel: in een paar jaar waarne mingen met. een Instrument datgene te willen verbeteren wat in een halve eeuw waarnemen met vele verschillen de meridiaancirkels opgebouwd is! OOK HET ZODIAKALE LICHT „ONDER DE LOUPE Bovendien zullen op instignatie van Dr. Van Herk waarnemingen worden gedaan van het zogenaamde zodiakale licht het zwakke lichtschijnsel dat af komstig is van de'stofdeeltjes, die tus sen de planeten rondom de zon bewe gen en het zonlicht naar ons terug kaatsen, zij het dan ook uiterst zwak. Na de diverse instanties en personen gememoreerd te hebben, die door hun financiële offers en werk daarvoor de expeditie mogelijk maakten, of die op andere wijze hun medewerking ver leenden, wenste spr. de beide waarne mers en hun echtgenoten een voor spoedige reis, veel succes bij de waar nemingen en een terugkomst van een schat van nieuwe en waardevolle ge gevens. Namens de beide waarnemers en fa milies sprak de heer Van Herk een kort dankwoord voor de uitgesproken wen sen voor voorspoed, waarbij hij tot slot de hoop uitsprak, dat de leden van de expeditie hun werk in overeenstemming met de blijkbaar hoge verwachtingen zullen weten te verrichten. Een van de weinige nog niet Inge pakte instrumenten, een meetinstru ment voor het zodiakale licht, werd door de aanwezigen bezichtigd, waarbij de heer Van Herk zijn onmisbare uit leg verstrekte, waarna een thee de aanwezigen de gelegenheid bood, per soonlijk afscheid te nemen van de deel nemers. MARKTBERICHTEN SOHEVENINGEN 20 Aug. Besommin - ;en: Sch. 59 f. 29- Sch. 26 ,i;30; Sch 43 f.60; Sch 10 f. 80- Sch 165 f 59; Sl 8 f. 310; SI 49 1. 110- UK 125 f 40; Sl 47 f170; Sl 12 f. 480; OD 8 f. 160 Kw 215 f.190: Sl 16 f.170; Kw 27 f.50.'Sl 11 f.295; Sl. 6 f.200. IJMUIDEN, 20 Augustus 4 stoom trawlers f. 39200, Motor loggers KW 78 f.6300; KW 138 f.6800; Kustvussers Urk 86 f.170; Urk 62 f-290; Urk 59 f.570; IJm. 343 f.260. SCHEEPSBERICHTEN. Blommersdijk, 18/8 te New York: Edam 17/8 van Philadelphia te Baltimore; Esso Den Haag, 18/8 van Aruba en 31/8 te Rotterdam verwacht; Noordam, 18/8 van Rotterdam te New York; Sommelsdljk. 16/8 van Batavia naar Singapore. Kleine vrt.; Blue Boy, 18/8 van Lon den naar Maassluis; Dulveland, 17/8 van Rotterdam te Lelth; Haskerland, 17/8 v. Rotterdam te Klngslynn; June, -18/8 van Stralsund te Delfzijl; Kortenaer, 18/8 v. Ronaie te Hudiksval; Mul an, 18/8 van Rotterdam naar Londen; Nettle, 16/8 van Rotterdam te Ostrand; Nottingham, 17/8 van Harllngen te Goole; Rose Marie. 18/8 van Delfzijl naar Wismar; Taurus. 18/8 van Boston naar Maassluis. K.N-S.M Amsterdam, 19/8, Tiberius 18/8 te Barcelona; Deo Duce, 18/9 te Odense; Omen, 18/9 te Gothenburg; Ariadne, 18/9 te Tunis; Iris, 17/8 te Faro. Mil. Nederland Saparoea, 18/9 te Genua; Tabinoa,. 19/8 Ouessant gepass Madoera, 14/8 te Vancouver; Tawali, 15/8 van Ras Tanura naar Bombay, Holl.—Afrika lilnen Winterswilk, 18/8 te Durban; Larenberg. 18/8 te Dur ban; Jaar stroom, 21/8 te Amsterdam verw.; Nigerstroom, 21/8 te Amsterdam verwacht. Vlnke en Co. Hilversum, 18/8 Hol- tenau gepass. Ingezonden Mededeling VERZORG UW HUID! Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzit ten, schrijnen, smetten, en ter verbete ring der huid: Purol of Pürolin. Door het crème-karakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. Zware straffen voor Gusto-directie .ZAKEN ZIJN ZAKEN". VERDERFELIJK MOTTO. Mr. F. Hollander advocaat-fiscaal eiste gistermiddag voor het Haags Bij zonder Gerechtshof na een requisitoir van ongeveer anderhalf uur tegen de 60-j. directeur van de werf „Gusto" te Schiedam en Slikkerveer, N. W. C. Conijn, vier jaar gevangenisstraf met aftrek en het opleggen van een geld boete van f. 50.000 subs 6 maanden hechtenis, tegen de 39-j, directeur H. J. A. M. Smulders twee .jaar en .zes maanden gevangenisstraf met aftrek en een geldboete van f- 25.000 subs 6 maanden hechtenis en tegen de 37-j. bedrijfsleider C. T. Timmer een jaar en drie maanden gevangenisstraf met een geldboete van f. 15.000 subs 6 maanden hechtenis. Boven dit requisitoir, aldus de advo caat-fiscaal, zou ik twee mottï willen plaatsen. Het eerste is ontleend aan art. 102 van het Wetboek van Straf recht, en dan speciaal aan deze zin snede; „Wie in dergelijke tijden zijn bijzonder belang stelt boven dat van hef vaderland is een verrader, ook al heult hü niet met de vijand- Het twee de motto luidt; „Business as usual". (Zaken zijn zaken). Iedereen moet het duidelijk zijn ge worden, aldus mr. Hollander, dat, wer»- ken voor de vijand, zonder daarbij on der bepaalde drang te staan, speciaal wat, betreft de aanmaak van oorlogsar tikelen, ongeoorloofd was. Met vele voorbeelden toonde hij aan, hoe bereidwillig de leiding van Gusto was geweest om de Duitse opdrachten uit te voeren. In een verklaring van Colljn ongeveer een jaar geleden tegen over dè PRA afgelegd, zeide deze: „Uit commerciële overwegingen en ook uit zelfbehoud, is soms het landsbelang op de achtergrond geraakt". Spr. is tot de conclusie gekomen, dat er hier geen sprake is geweest van bij zondere dwang. In aanmerking nemen de welke straffen aan de kleine colla borateurs en kleine verraders gedurende de naoorlogse jaren zijn opgelegd, achtte de advocaat-fiscaal een niet te lichte straf op haar plaats. Na de pleidooien werd de uitspraak bepaald op 2 September a.s. Het vonnis zal schriftelijk worden gewezen. Ontslag aan allen, die niet willen samenwerken. De directie van de Hoogovens te IJmuiden heeft een circulaire tot haar arbeiders gericht, waarin zij uiteenzet, alles gedaan te hebben om de moeilijke omstandigheden voor hen, die aan het bedrijf verbonden zijn, zo dragelijk mo gelijk te maken Dit. wordt sedert enige tijd door onverantwoordelijke elemen ten tegengewerkt. Naast betreurenswaardige gedragin- gen van een gedeelte onzer arbeiders, I aldus de Directie, doet zich een an- FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 51) Met lange schreden verdween hij in zijn kamer en sprak door de huistelefoon met de aldaar werkende rechercheur. „Inderdaad, Sylve" zei hij terugko mend. „Hij lag er nog. en er ontbreken twee patronen. De inspecteur zal grote ogen opzetten!" De voldoening waarmee Gösta dit, zei liet mij geen moment er over in twijfel dat hij nauwkeurig was ingelicht over mijn verhoor op het politiebureau. Bij stukjes en brokjes onthulde Gösta alle geheimzinnigheden die over hem ver teld werden. Gösta was niet in Stock holm geboren. Hij leefde in Göteborg,, en had zich al naam verworven als ar chitect toen hij opdracht kreeg om het slot Juliënborg om te bouwen. Gösta had zich, op verlangen van mevrouw Atter- born. helemaal op Juliënborg gevestigd, om alle phasen van het, verbouwings werk. dat ongeveer drie jaar in beslag zou nemen van dichtbij te kunnen lei den. Zo werd Gösta. de huisgenoot van de oude dame en na verloop van tijd ont stond er tussen hen een heohte vriend schap. Mevrouw Atterborn meende in Gösta vele karaktertrekken van haar enige, vroeggestorven zoon terug te vin den en bewees hem haar absoluut ver trouwen door hem tot beheerder te be noemen van haar geweldig vermogen. Zij bezat geen erfgenamen en vermaak te al haar geld aan liefdadige instellin gen: Gösta zelf schreef haar testament voor haar. Hij wist dan ook niet wat hem overkwam toen na haar dood uit een codicit bleek dat hü erfgenaam was geworden van de gehele nalatenschap. Zoals in het codicit stond had mevrouw Atterborn de onbaatzuchtigheid van haar beschermeling door een gefingeerd testament op de proef willen stellen- Het rechtsgeldige testament behelsde behalve deze voornaamste bepaling nog een aantal legaten aan de bedienden, benevens de wens haar oude vriend dr. Asbjörusen, als huisgenoot, op Ju liënborg op te nemen. Góst-a. die door Asbjörusens geraffineerd comediespel al even zeer bedrogen was als zijn weldoen ster had geen bezwaren deze wens na te komen. Asbjörusen was ook vroeger al vaak op Juliënborg geweest, met het motief dat de welvoorziene slotbiblio theek een waar paradijs voor hem was. Nu sloeg hij voorgoed zijn tenten op in de bibliotheek, en speelde op volkomen overtuigende wyze de rol van de oude kamergeleerde. Ebba was de eerste die verdenking tegen hem begon te koesteren. Officieel was ze uit het buitenland teruggekomen om een engagement aan het Seniiramls- theater te accepteren, in werkelijkheid echter om zich in dienst te stellen van haar regering. Zo kwam het ook dat Gösta geïnteresseerd werd in werkzaam heden die met zün eigenlijk beroep niets hadden uit te staan. Ebba kwam op Ju liënborg wonen, behield haar toneel naam en gold algemeen voor Gösta's vriendinnetje. Door haar raakte hij ook in contact met Mariana. Hallström en andere leden van de vijfde colonne, en hij slaagde er in zich in te dringen in de geheime organisatie. Hoe beschei den Gösta ook zijn aandeel in de ge lukkige afloop van deze geschiedenis weet aan zün zuster, ik kon toch wel 26). „De wedstrijd gaat dus begin nen!" zei Panda zenuwachtig. „Moeten we geen eten meenemen, baas? Hebt U een reglement van de wedstrijd? Hoe moeten we vliegen? Welke kant. op? Hebben we wel genoeg benzine? Moest U niet „Stil!" zei Oehoe Z. Uil streng. „Je verstoort mün gedachtengang, leer ling! Je zou me haast jachtig maken! Een goed vlieger vertrouwt op zijn goe de sterren leer d&t van mij. Ik heb nog nooit Op dat moment klonk er een luid ge lach naast hen en een krassende stem riep: „Is dat sigarenkistje van jullie, jongens? Wil je daarmee gaan vliegen? Weet je moesje dat wel? Hahaha!" „Wie bent U, als ik vragen mag?" vroeg Oehoe, terwijl hij minachtend naar het grote toestel keek, waar de spreker tegen aan leunde. „Ik ben Kraan" zei de ander een voudig. „Ik ben de piloot, die deze wed strijd gaat winnen sn ik duld niet, dat zulke armoedzaaiers als jullie mee doen!" raden dat het slechts aan het onver schrokken en koelbloedige optreden van hen beiden te danken was dat een groot gevaar van het land was afgewenteld. Ten slotte echter hadden enige ver keerde elementen verdenkingen opgevat die uitsluitend op Gösta vielen, omdat Ebba's talent voor toneelspelen het haar te spelen Zij had ook Hallström. die zich na de aanslag op Mariana niet gemakkelijk maakte haar rol volmaakt veilig meer voelde, hoewel hü niet de dader was, aan kleren geholpen en hem tegelijkertijd aangebracht, bij de politie, die hem aan de grens arresteerde. Dit alles vernam ik. toen Gösta me in zün armen hield. „Maar nu" zei hü, een lok van mijn voorhoofd strijkend, „zal ik je eerst eens vertellen hoe ik er toe gekomen ben je voor de gek te houden over de inhoud van deze enveloppe. Ik breek mün woord niet als ik je het nu zeg, want mün taak is nu vervuld". „Dus de plannen zü'n in veiligheid?" „De hardnekkigheid waarmee je steeds weer over die plannen begint!" lachte Gösta. „En toch hebben ze inderdaad een grote rol gespeeld. Mijn tegenstan ders geloven op dit moment nog dat ze in mijn bezit zijn. alleen weten ze niet zeker of ik voor de regering werk of voor mün eigen zak. In elk geval sta ik hen in de weg en daarom gold de aan slag ook niet Mariana maar mü. Om ter zake te'komen deze plannen wa ren de laatste opdracht die ik uit wilde voeren Jij was in mün leven gekomen, lieveling, en ik wilde mün eigenlijke be roep weer opvatten om zo gauw moge lijk met je te kunnen trouwen". „Oh schat!" zei ik. lachend door mün tranen heen. „Dus zo zekér was je van Ie zaak?" (Wordt vervolgd). der verschijnsel voor, dat nu reeds enige malen de orde in onze bedrjjfs- gemeenschap op de ernstigste wijze v heeft verstoord. Wij hebben hier het oog op de zg. „wilde acties", die daarin bestaan, dat men door het plotselinge neerleggen van het werk poogt inwilliging van bepaalde eisen te verkrijgen. De laatste uiting van dit verschünsel is de staking bij de afd. Hoogovens, die de vorige week is uitgebroken. De fabriek is een groot samenhan gend geheel, dathet niet hebben kan door kleine groepen in haar werking te worden verstoord. Met de meeste na druk verklaren wij daarom, dat wü krachtens de ook ons opgelegde verant woordelijkheid niet langer in onze op bouwende arbeid, welke in samenwer king met de door het personeel gekozen vertegenwoordigende organen plaats vindt, wensen gehinderd te worden door elementen, die zich buiten de onmis bare regelen voor een goede samen leving in de fabriek stellen. Daarom wordt bij dezen aan elkeen, zoo vervolgt de circulaire, die meent zich niet aan deze regelen te kunnen houden, gelegenheid gegeven zijn ontslag te nemen. Ten aanzien van ieder, die van deze gelegenheid géén gebruik maakt, nemen wij als van zelfsprekend aan, dat hij bereid is met ons samen te werken. Wij stellen er prijs op daarbij nadruk kelijk te verklaren, dat deze samenwer king in wederzijds goed vertrouwen zal moeten plaats vinden. Wordt dit ver trouwen in de toekomst geschonden door het met voeten treden van de regels van orde en overleg, dan beseffe men goed. dat ten aanzien van arbei ders, die zich daaraan schuldig maken, maatregelen zullen moeten worden ge nomen. Als te zü'n in strijd met deze regels zullen oa. worden beschouwd wilde acties, d.w.z. stakingen, die plotseling uitbreken, hetzü zonder dat alle aan wezige wettelijke middelen tot over leg zUn gebruikt, hetzij gericht tegen de resultaten van een dergelijk over leg. Hoewel de staking van het werk, die door een aantal arbeiders van de afd. Hoogovens is toegepast, een dringende reden tot ontslag als bedoeld in art. 1639 P van het Burgerhjk Wetboek op levert, geven wü hun alsnog gelegen heid zich tot uiterlyk Donderdag. 21 Augustus a.s, des v.m. 10 uur voor werkhervatting aan te melden. Zij, die van deze gelegenheid geen gebruik ma ken, zyn met ingang van genoemdo datum ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2