Meer dan honderdduizend repatriërenden naar ons land PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER Het Legioen der Tweeduizend Een man als jij Georganiseerde jeugdhulp bij de oogst groot succes een Brits kabinet vergadert. WRIJVING TUSSEN RECHTS EN LINKS. Zeventien Britse ministers hebben hun ▼acantie moeten onderbreken voor een bijeenkomst in de ambtswoning van de eerste minister, Attlee. Bijna het ge hele kabinet bleek bijeengroepen te zijn. Ben officieel communiqué zegt dat het hier een bijeenkomst betreft, welke deel uitmaakt van een reeks, geprojec teerd voor de periode dat het parlement op reces is. Reuter geeft nog de volgende toelich ting; de labour-partij is verdeeld in ge matigden en linkse socialisten. De meer derheid van het. kabinet bestaat uit gematigden. Attlee de premier, de mi nister van buitenlandse zaken. Bevin, en de minister, die aan het hoofd staat van de staf voor de economische pro jecten, Morrison behoren tot deze vleu gel- De linker-vleugel in de labour-rege- ring, die, naar men zegt. geleid wordt door de minister van volksgezondheid, zou voordeel willen trekken van een eventueel vastlopen in verband met de Amerikaanse lening. Deze vleugel be weert o.m., dat Groot Brittannië be langrijke voedselleverantles uit de Sov jet-Unie en Oost-Europa zou kunnen krijgen en dat men zich op deze wijze onafhankelijk zou kunnen maken van de dreiging die de linker-vleugel het meest vreest: beslissende invloed van de Verenigde Staten op het tempo van de sociale revolutie in Groot-Brittannië. De woordvoerder van deze linkse socia listen. Crossman, verklaarde onlangs, dat niet de VS maar de Sovjet-Unie en Oost-Europa Engelands voornaamste markten vormen. Het invloedrijke blad „The Economist" (conservatief) heeft degenen, die zo redeneren, voor onwijs verklaard. De mijnramp in Engeland. Nader blijkt, dat zich in de mijn 117 personen bevonden, 10 daarvan werden gered. Zaterdagmiddag zijn nog drie mijn werkers levend boven gebracht. Zij wa ren dieper de mijn ingegaan na de ontploffing. Hun pogen een groep an dere mijnwerkers te bewegen, mee te gaan, faalden, daar dezen meenden, dat de lucht verderop bedorven zou zijn Te vrezen is, dat alle anderen het leven lieten. 80 lijken zijn geborgen, 24 personen worden dus nog vermist. Hartroerende tonelen speelden zich af bij de mijn-ingang. Treinongeluk in Portugal 25 DODEN. Zaterdagavond is tussen Alhandra en Vilafranca, 65 K.M. ten Noorden van Lissabon, een goederentrein ontspoord, die bij uitzondering vier wagons met passagiers had meegenomen. Er zijn 25 doden en waarschijnlijk meer dan 50 gewonden. Oorzaak van de ramp is het breken van een as van een der eerste wagons. DE GRENZEN VAN BENGALEN EN DE PENDSJAAB. De grenzen van de twee „buffer staten Bengalen en de Pendsjaab zijn, naar verwacht was, zodanig getrokken, dat de stad Lahore bij Pakistan komt en de stad Calcutta bij de Unie van Voor-Indië. Hiermee is een oplossing ge geven aan een probleem van de Pends jaab met zijn 28 millioen inwoners: elke grens zou tot onvermijdelijk gevolg heb ben. dat een belangrijke minderheid van Sikhs in het Mohammedaanse Pakistan zou terechkomen. Leden van de regering van Pakistan waren zeer bitter gestemd over de be slissing van de grenscommissie. Een hunner sprak van een „trap ten af scheid" aan Pakistan en een ander ver klaarde: „Dit zal geen aansporing voor ons zijn om lid te blijven van het ge menebest". Het eerste contingent Britse troepen is uit Bombay vertrokken. Lord en lady Mountbatten waren by het vertrek aan wezig. Oms Distributiehoekje HOEVEEL KRIJGT MEN OP DE SLAOLIEBONNEN? De keuringsdienst verzoekt er de aandacht op to vestigen, dat de 120 gram slaolie, die op de bon worden verstrekt geen 120 cm3 maar ruim 130 cm3 meten. Slaolie is immers lichter dan water. Zo moet dus byv. iemand, die 5 bon nen inlevert daarop niet 6 maatjes, maar 6% maatjes ontvangen en ande ren naar verhouding. „Nederland helpt Indië" deed goed werk! (Speciale reportage). Reeds meer dan honderdduizend slachtoffers van de terreur in Indië zijn na de bevrijding naar Nederland gekomen, waarvan ongeveer 90.000 door de zorgen van de Repatriërings- dienst. Na Amsterdam, waar onge veer de helft van dat aantal voet op Vaderlandse bodem heeft gezet, is de grote stroom naar Rotterdam geleid en met de aankomst van de „Sloter- dijk" is gistermiddag liet vijftigste grote schip van genoemde dienst de Maasstad binnengekomen. Het ene schip is geiyk aan het an dere Voor ieder is het weerzien van ons vaderland even belangrijk en bijzonde re feesteiykheden waren er voor de ontvangst van de „Sloterdyk", die een zeshonderdtal repatriërenden aanboord had, dus niet getroffen. Slechts had de Stichting „Nederland helpt Indië" in het restant aan de Lloydkade een persbijeenkomst belegd om eens uiteen te zetten, welk deel deze organisatie heeft in het welkom dat aan onze land genoten uit Indië wordt toegeroepen. Al is de oorlog zo vertelde ons de voorzitter van het Rotterdamse comité de heer J. D, Daubanton heeft men maatregelen Voorbereid om de uit den vreemde terugkomende mensen te kun nen ontvangen, en helpen en in samen werking met andere verenigingen is een organisatie tot stand gekomen, die on- getwyfeld zeer nuttig en dankbaar werk doet. „Nederland helpt Indië" is slechts een klein deel van de Dienst der Repatriëring, maar haar taak—is niet de meest onbelangryke. Immers zy zorgt voor de ontvangst aan de kade! Er zit een zekere tragiek in deze komst van die vele duizenden van Indië naar Nederland, maar er is geen reden om daarom bij de aankomst een sfeer van droefenis en somberheid te schep pen. Familieleden en kennissen kunnen onmogelijk aan de havens worden toe gelaten omdat de chaos dan niet te overzien zou zijn. Geassisteerd door enige honderden dames van de Unie voor Vrouwelijke Vidjwllligers doet de Stichting nu al het mogeiyke om de aankomst op vaderlandse grond voor de betrokkenen zo blymoedig en zo pret tig mogeiyk te maken en hun tijdens het dikwyis vrij lange wachten bij het vervullen der diverse formaliteiten de tyd zo aangenaam mogeUjk te maken. Er is muziek als zy debarkeren envro- lqk wapperen de vlaggen. Er wordt, na het uitreiken der distributiebescheiden, een welkomstbrief van H,M. de Ko ningin overhandigd, en men krygt. si garetten, fruit, broodjes en koffie met sprits! Van talloze zyden is er getuigd dat dit werk van de Stichting op de allerhoogste prys is gesteld! Overigens is de taak van de Stich ting hiermede niet afgelopen. Wel Is waar belast zy zich niet met de huis vesting (een moeiiyk probleem omdat 25 pet. der betrokkenen geen onderdak heeft, zodat daarvoor tydelyke tehui zen moeten worden ingeschakeld!), maar wel neemt zy de nazorg vóórhaar rekening. Op practisch elk gebied heb ben deze mensen, die al hun hebben en houden meestal in enkele koffers kun nen meevoeren, hulp nodig en de Stich ting neemt deze voor haar rekening. Alleen in Rotterdam strekt deze zich momenteel uit tot byna 4000 personen! Ten slotte worden belangryke bedra gen aangewend voor het zenden van goederen naar Indië als textiel, voedsel en medicynen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de diensten van het Ned. Indische Rode Kruis. Ongeveer 4mil lioen gulden werd voor deze laatste doeleinden reeds aangewend, terwijl ook grote 'bedragen werden afgezonderd voor speciale noden als het herstel van een ambachtsschool op Ambon, voor bedden in Zwitserland voor TBC-pa- tiënten en leniging van de eerste nood der thans zwaar getroffen Chinese be volking in Indië, In een tijd, waarin grote gebeur tenissen en zorgen telkens onze aan dacht dreigen af te leiden, is het goed dat op dit alles nog eens de aandacht wordt gevestigd. De taak van de repatriëring en al haar dien sten is helaas nog lang niet beëin digd! Een „vrije" Griekse staat? EEN GEVAARLIJKE „KLUCHT". Reuter meldt, dat generaal Markos zyn handtekening gezet zou hebben onder een uit twaalf artikelen bestaand decreet, waarin in het algemeen de constitutionele beginselen van een „vrye Griekse staat" zijn omschreven. Volgens een der artikelen van het decreet zal de dynastie van Glucksburg afgezworen worden. Volgens een door het clan destiene zendstation der guerillastrij- ders gepubliceerde proclamatie, in welke van het decreet melding wordt ge maakt, ligt het in de bedoeling, alle door de Griekse regering verschafte voorrechten van „buitenlanders en bui tenlandse maatschappijen of vreemde mogendheden" af te schaffen Er zou een democratisch leger worden opge richt en „slechts wettige gewapende machten" zouden in Griekenland toe gelaten worden Griekenland zou be- vryd worden van „alle vreemdelingen en hun agenten". „Het hoofdkwartier van het demo cratisch leger zal alle bevoegdheden uitoefenen totdat een voorlopige demo cratische regering is gevormd". In politieke kringen te Athene ge looft men, gezien het vertrek uit Athene van de Joego-Slavische zaak' gelastigde en de Sovjet-Russische am bassadeur. dat de Slavische landen van plan zouden kunnen zyn, na terug trekking van hun diplomatieke missies uit Athene, een „vrije Griekse regering" te erkennen. In regeringskringen wordt gesproken van een klucht, maar deze klucht zou wel eens heel wat bloed kunnen eisen. Petkof ter dood veroordeeld. Nikola Petkof. de leider der Bulgaar se oppositie, is door het regionale tri bunaal van Sofia tot de dood door de strop veroordeeld Petkof's medeplich tigen werden tot resp 15 en 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hitier als vader? Een Duitse predikant die te Frank fort, verdacht van Nazi-activiteit be recht wordt, verklaarde, dat Hitier va der was van meer dan één onwettig kind, aldus meldt de „Frankfurter Rundschau". Toen ds. Josef Probst het over een kind van Hitler had, ver klaarde de president van het gerechts hof, dat dit een nieuw en nog niet be kend feit was. Probst antwoordde laco niek: „Hitier hod er meer dan één". Ds. Probst weigerde de naam van het kind of de moeder bekend te maken, omdat de vader van de moeder een zeer goe^e schoolkameraal van hem was ge weest. De moeder van "net kind heeft zich tegen Hitier gekeerd, aldus ds. Probst, omdat Hitler zijn beloften niet is nagekomen. Het Franse bezit in Voor-Indië ZAL AUTONOMIE VERKRIJGEN. Zo spoedig mogeiyk zal aan de Franse Nationale Vergadering een voorstel worden voorgelegd tot radicale hervor mingen in Frans-Voor-Indië, waardoor de vyf Franse nederzettingen aldaar practisch volledige autonomie zullen verkrygen en haar status zal worden gewijzigd, zy zullen in een federatie verbonden worden. Als eerste stap op deze weg heeft Frankryk er in toegestemd verschillen de kleine Franse loges tn Voor-Indië aan de regering van de unie van Voor- Indië af te staan. Grieks dementi INZAKE DE BEHANDELING VAN PERSONEEL DER SOVJET AMBASSADE. Het Griekse ministerie van Voorlich ting heeft de juistheid ontkend van de verleden week door het Sovjetrussische nieuwsbureau Tass verspreide bericht, dat personeel der Sovjetambassade te Athene slecht behandeld was. Nogmaals waarschuwing van Churchill. PLEIDOOI VOOR DE VRIJHEID. Winston Churchill heeft in een van zyn woning in Kent uitgezonden rede de bevolking van Engeland ernstig ge waarschuwd, dat een byna mateloze ellende en tegenspoed haar wacht, in dien zy zich onderwerpt aan totalitaire dwang en totalitair bestuur Churchill beschuldigde de Labourregering van 'n groot wanbeleid door de Amerikaanse dollarlening zonder verstand en inzicht uit te geven, daarby partijschap en klassevooroordeel stellend boven de no den van het land, en van het voorstel len van maatregelen, welke ver blyven beneden het niveau, waarop de acute economische crisis van Engeland moet worden opgelost. Churchill critïseerde de dwangmaatregelen, welke minister president Attlee in het parlement heeft aangekondigd. Het enig alternatief, al dus Churchill, is een intensieve stryd om het bestaan op basis van het sy steem van concurrerende selectie. „Alleen door persoonlyke inspanning, vrije onderneming en vindingrykheid met alle daaraan verbonden risico's en mislukkingen met alle ongeiyke belo ningen en vergoedingen kan een be volking van 47 millioen zich op dit klei ne eiland in leven houden", Churchill verklaarde, dat noch het parlement noch hyzelf gelooft, dat de conservatieve party of de liberale con servatieven of de socialisten deze te rugkeer tot noodmaatregelen, die Att lee aankondigde, als een dee'i van het vredesprogram voor Engeland zouden aanvaarden. Churchill vergeleek Att- lee's bewering, dat Engeland op weg is naar een nieuw sociaal systeem, waar in vrees voor werkloosheid en armoede uit de weg wordt geruimd, met de slag zin op aanplakbiljetten: „Wij werken of lijden gebrek". Volgens Churchill moet in vredestijd niet alleen het par lement, maar ook het volk geraad pleegd worden, wanneer men af wil wijken van de Britse nonnen door het recht van vrye arbeidskeuze te beper ken. Tot degenen, die willen emigreren millioen naar Canada, Zuid-Afrika Australië en Nieuw-Zeeland, enige honderdduizenden naar de V. S. en Afrika) zeide Churchill: „Biyft hier en vecht het uit, wij kunnen u niet mis sen". Churchill eindigde met de woor den: „Alleen langs de weg der vrijheid kan Engeland zyn heil verwerven". Amerikaans vliegtuig verongelukt. Honderdtwintig K.M. verwijderd van de Sandwich eilanden is een Amerikaans vliegtuig, met George Atcheson, de po litieke raadsman van generaal Mac Arthur en nog 10 passagiers, w.ö. en kele generaals aan boord, in zee ge stort. Er zouden 3 overlevenden zyn, Atcheson is echter omgekomen. RESOLUTIE VAN DUITSE MIJNWERKERS. Op de interzonale conferentie van vakverenigingen in de Amerikaanse zo ne van Duitsland hebben afgevaardig den van 600.000 georganiseerde Duitse mynwerkers een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt dat „elke po ging de Duitse mijnbouw ondergeschikt te maken aan kapitalistische belangen zal stuiten op het vastberaden verzet der mynwerkers" De mijnwerkers eisen overdracht der Duitse mijnen in Duits beheer en drin gen aan op - medezeggenschap. Franse socialisten vergaderen. REDE VAN RAMADIER De Franse premier, Paul Ramadier, heeft Zaterdagavond te Lyon gesproken op het jaarlijkse congres van de Franse socialistische party. Hy betoogde, dat de voornaamste taak der partij was een nieuw Europa op te bouwen, tussen ..de Atlantische Oceaan en de grens van de Sovjet-Unie", Was dit eenmaal bereikt, dan zou een beslissende stap naar de vrede gedaan zyn. Dat nieuwe Europa had zUn aanwezigheid reeds op de Pa- ryse conferentie getoond. Enkele naties waren wel is waar niet aanwezig doch men kon nog steeds hopen dat zU zich spoedig bij de anderen zouden vo°gen om aan het herstel mede te werken. Oorlog tussen de grote mogendheden „die velen voorkomt, als een tragische beschikking van het noodlot;" zou ver hinderd kunnen worden en was in we zen „ondenkbaar" Komend op de on enigheden binnen de Franse socialisti sche party zeide Ramadier, dat deze geen werkeiyk probleem vormden. „Wat wij willen weten is of onder de huidige omstandigheden de Franse democratie in haar ondergang toestemt of deze wei gert te aanvaarden" Van de communisten zeide Ramadier: „Wy zijn nooit uitgesproken anti-com munistisch geweest, doch vaak hebben wij ons afgevraagd wat zij zouden doen in onze plaats". Het economische probleem noemde hy het meest urgente. De regering wordt beoordeeld naar het broodvraagstuk en het algemeen probleem van de prijzen. Ramadier waarschuwde tegen de deva luatiepsychose. Hy zeide dat er boven de partijen personen in Europa aan het werk zyn die voordeel van devaluatie willen behalen. De regering zal met 'alle middelen, die het parlement toestaat, de prijsstijging bestry'den. Een resolutie, wélke inhield dat. het congres zich achter de politiek der Te- gering schaart, verwierf bij de officieu ze stemming slechts 1332 stemmen, ter wijl een oppositionele resolutie gefor muleerd door de partijsecretaris 2443 stemmea kreeg. Deze laatste verlangt: meer staatscontrole in economische aan gelegenheden. een vooruitstrevender ko loniaal bestuur en onmiddellijke vrede in Indo-China. beperking van de mili taire credieten reorganisatie van de par tij zodat .socialistische, ministers meer eebonden zyn aan de door het partij bestuur te bepalen richtlijnen en ten slotte: weigering om met de communis ten samen te werken. Al deze punten uitgezonderd de afwyzende houding ten opzichte van de communisten implice ren een linkser politiek dan de regering thans volgt. Deze week nog droog, zonnig Uit De Bilt wordt gemeld: Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weertype met droog en zonnig weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wanneer men dus de schadelyke ge volgen van de aanhoudende droogte kan verminderen door het geven van water, op welke wy'ze dan ook. dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blyft gering daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tydelijk iets getemperd worden, omdat de windaan- vankelyk wat meer naar het N.O gaat en over Zweden iets minder warme lucht wordt aangevoerd. Rijkseenheid dringt aan op voortzetting politionele actie» TER BESCHERMING VAN MILLIOENEN-BEVOLKING. Het Nationaal Comité Handhaving Rykseenheid heeft zich met het volgen de telegram tot de Koningin gewend: „Vertegenwoordigers van de provin ciale en plaatselijke comité's Handha ving Rykseenheid uit geheel Nederland te Utrecht op 16 Augustus 1947 in ver gadering by een; diep onder den indruk van de grote nood waarin ons vaderland door het ge voerd beleid van het vorig enhuidig ka binet is gekomen en ten zeerste ge schokt door het Internationaal onrecht dat aan Nederland wordt begaan, bid den Uwer Majesteit kracht en wysheid toe om in overeenstemming met. dehis- torische roeping van het. Huis van Oranje te bevorderen dat maatregelen worden genomen welke in overeenstem ming zijn met de waardigheid van net Koninkryk en zyn tradities", met de eer van de Nederlandse naam en het belang van Uwer majesteits onderdanen hier en overzee. Daartoe is naar onze vaste overtui ging, gedragen door de inzichten van de meerderheid van ons volk zowel hier als daar, noodzakelijk dat met ter-zydestelling van partijpolitiek de politionele actie ter bescherming der millioencnbevolking terstond snel en krachtig worde doorgezet, opdat niet meer bloed worde vergoten dan werke lijk noodzakelijk is en eindelijk de rust orde en veiligheid worden hergeven aan hen, die reeds zo lang reikhalzend daarnaar hebben uitgezien. Dan zal het ogenblik zyn aangebro ken dat zy en wy geschaard om Uwer Majesteits troon zullen kunnen arbeiden aan de hervorming van het Koninkrijk", w.g.) In opdracht, Gerbrandy voorzit ter; Wélter, Winkelman. Reyseger, se cretaris. HET KOMENDE REGERINGS JUBILEUM VAN H.JVI. DE KONINGIN. Een film wordt voorbereid. Met de K.LM.-Constellation „Nijme gen" is gisteren uit New-York op Schip hol teruggekeerd kapt. G. Rutten, offic, voor algemene dienst, ter beschikking van HM. de Koningin. Kapt. Rutten heeft drie weken in Hollywood doorge bracht ter voorbereiding van maatre gelen, die getroffen zullen worden voor de vervaardiging van een jubileum film, welke het volgend jaar by het 50-jarig regeringsjubileum van HJM. de Koningin in ons land zal worden ver toond Hij heeft op deze oriëntatie-reis besprekingen gevoerd met vooraan staande figuren uit de Amerikaanse filmwereld, w o. Henri Koster en Walter Winchel, over de technische assistentie voor deze film, welke uit Amerika en Engeland zal moeten komen. In de loop van deze week vertrekt hij voor het zelfde doel naar Engeland. Het ma nuscript voor de film is reeds gereed, aldus kapitein Rutten, die de leiding der vervaardiging heeft. Naar hij ten slotte mededeelde, wordt de Amerikaanse filmproducer en regis seur Henri Koster op 7 September a.s. in ons land verwacht. NEDERLANDSE SCHEPEN WEER NAAR AUSTRALIË. Nu de boycot van Nederlandse sche pen in Austalië is opgeheven, maken de Nederlandse rederijen zich gereed de vaart op dit werelddeel te hervatten. Op 30 Augustus a.s. zal het s.s. „Abbekerk" van Rotterdam vertrekken en o.m. de havens Fremantle, Adelaide. Melbourne, Sydney en Brisbane aandoen. DENKT AAN DE DIEREN! In verband met de weinige drink plaatsen, die onze steden aan trek paarden bieden, doet de Ned. Ver. tot bescherming van dieren een beroep op alle dierenvrienden om voerlieden in de gelegenheid te stellen, hun paarden met water te verfrissen en hén te drin ken te geven. TWEE DODEN BIJ MOTORONGELUK Zaterdagavond heeft in de Punt (ge meente Vries) een ernstig motoronge luk plaats gehad, waarby zowel de 30- jarlge J. C. Berg uit Leusden als zyn duopassagier, de 27-j, W. Hartlief uit Paterswolde op slag werden gedood De oorzaak van het ongeval is waarschljn- lyk de te grote snelheid, waarmee B. een bocht nam. De motor kwam met enige palen en bomen in aanraking, waarna de opzittenden tegen de grond werden gesmakt. De motor werd zwaar beschadigd. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 49) „Hm!" De beide heren wierpen bete- kennisvolle blikken van my op het corpus delioti. „Natuuriykhoorde ik mezelf zeg gen, „kunt u de enveloppe openen en alle brieven lezen. Maar ik mag wel op uw discretie rekenen?" De seconden verliepen, leken my eeuwen. Het. was als hoorde ik Ebba's stem: „Pas op, Sylve! Je zet alles opéén kaart". „Maakt u zich niet ongerust, mevrouw Weihaven", zei een van hen met een lichte buiging- „Onze onderzoekingen strekken zich niet uit tot de geheimen van een mooie vrouw". „Dank u", zei ik, met inspanning van myn laatste krachten. „Maar overigens ben ik mevrouw Weihaven niet. Ik ben de vrouw van Gösta Holms. Prik Wei haven is ongetrouwd en logeert alleen maar hier". De rechercheurs, die al op weg naar mijn boudoir waren, bleven als door de bliksem getroffen staan. „U bentonmogelyk!en die heer buiten? Meneer Holms ligt toch in het ziekenhuis, zoals ons uitdrukkelyk werd gezegd?" „Die lieer buiten is meneer Holms, myn echtgenoot". „Onze opdracht was de kamers te doorzoeken van een zekere dr, Asbjöru- sen en van Prik Weihaven", zei de oud ste van de twee, proberend de situatie enigszins te redden. Hier is de beschry- ving van Weihavengroot, slank, ele gant, donkerwe hielden meneer Holms voor Weihaven. En we hadden helaas nooit het genoegen gehad u te ontmoeten, mevrouw Holms, We hopen werkeiyk dat u en uw man ons deze ver gissing niet kwalijk zult nemen". Hy rende naar de deur en opende haar. „Neemt u ons vooral niet kwalyk, me neer Holms;" riep hij. En Gösta lachte. Werkeiyk hij lachte ,en zei iets dat ik niet verstond. „Kom maar binnen. Gösta", riep ik met onnatuurlyk hoge stem. „Ze heb ben Jounee, Weihavenmyn woorden gingen over ln een onverstaan baar gemompel. Alles voor myn ogen werd rood, van de verte uit hoorde ik GÖsta's stem ge schrokken myn naam roepen. Ik voelde nog dat ik door twee sterke armen werd opgevangen. Toen wist ik niets meer. Toen ik weer by kwam lag ik in myn boudoir op de divan. Gösta knielde naast me, zijn arm om me heen geslagen. „Lieverd! Myn lieve schat!" zei hy teer, toen ik toet een diepe zucht myn ogen opende. We waren alleen. De avondwind droeg de klanken van een zadhte serenade door het venster naar binnen. „Wat is er gebeurd? Ik hoor niet by het soort wouwen dat flauw pleegt, te vallen", zei ik beschaamd en deed po gingen om me op te richten. Toen viel myn blik op de enveloppe, die me al zoveel moeiiyke ogenblikken bezorgd had. „HU is heus nog niet open", zei Gösta, zonder enig schuldbewustzijn. „Hoe heb je dat klaar gespeeld?" „Ik vertelde dat er liefdesbrieven in zaten, die Jij niet mocht zien, en het lukte Maar nu is het genoeg geweest, Gösta. We hebben hard genoeg voor ons geluk moeten vechten. Vernietig alsje blieft deze documenten, of laat ze naar het ministerie terug brengen". „Vernietigen?" zei Gösta afwezig, Hy speelde met myn haar en streelde mijn handen. Ik voelde dat myn persoontje hem meer Interesseerde dan alle plan nen ter wereld. „Maar wil je nu die enveloppe niet eindelijk eens open maken?" „Ik?" riep ik ontzet uit en ging steil overeind zitten. Maar dan werd ik boos. „Ik ben met je door dik en dun gegaan en heb me, als je vrouw, zelfs aan het gevaar blootgesteld tegelyk met Jou ge arresteerd te worden. Ik begrUp niet dat je nu zelfs geen berouw toont. Een man als jij moet toch weten wat hy doet en wat er op het spel staat!" „Dat heb ik voortdurend geweten, Sylve. En daarom verzoek ik je nog maals de enveloppe te openen". Iets in zyn stem dwong me te doen wat hij zei, ik verbrak het zegel, greep in de en veloppe „Gösta!" schreeuwde ik bijna. „Wat is dat? Wat heeft dat te betekenen?" Ik weet nu nog niet wat ik precies voelde toen ik de inhoud van de enveloppe zag. Ik hield geen belangrijke plannen in mijn trillende handen. Mijn ogen staar den ongelovig naar een fotomijn eigen foto... een bijzonder goed ge slaagde opname aan de vleugel, die als reclame moest dienen voor mijn eerste tournéeen nog iets anders, myn diploma van het conservatorium. (Wordt vervolgd). 24)Oehoe en Panda gingen aan het werk. Ze keken de motor na, ze laad den olie en benzine, hechtpleisters en jodium, beschuitjes en koude koffie en na een paar men waren ze met alles gereed. „Naai; het vliegveld!" riep Oehoe. „Naar de startplaats, leerlingKJij mag vliegen! Op! Voorwaarts! Ik zal je eens tonen hoe men zo'n wedstryd wint! Zet Je beste beentje voor, jonge Panda! Let op en vraag je zelf af: Is er ge noeg benzine? Heb ik genoeg ruimte om-te starten? Hoe Is de wind? En dan er op los! Komaan!" Nu. Panda lette goed op en hy kwam op een behoorlijke manier van de grond. „We hebben toch nog een paar din gen vergeten, baas!" riep hy naar ach teren. „We hebben geen kompas en geen kaarten! Zo verdwalen we toch?" Hij kreeg geen antwoord en toen hy achter zich keek. zag hij, dat zijn leer meester in slaap gevallen was. Intussen kwam het vliegveld in zicht en Panda zag met schrik, dat het vol met machines stond (Speciale Reportage). Duizenden mensen uit de grote ste den zyn dit jaar betrokken geweest by het binnenhalen van de oogst op het platteland. Toen het ernstig te kort aan landarbeiders tegen het eind van 1946 by de autoriteiten de vrees wettigde, dat de boer met het oog daarop voor 1947 een onvoldoende teeltplan zou maken, hebben de man nen van het Bureau Oogstvoorzie- ning, het Departement en de Stich ting van de Landbouw de hoofden by elkaar gestoken en een plan ont worpen, dat aan de boer de gewenste waarborgen bieden moest. Meer dan ooit was het nü immers noodzakeiyk, dat onze velden een ryke oogst opleverden. Voor niet minder dan 46 millioen gulden kon er het vorige jaar alleen al aan pootaardappelen worden uitgevoerd en bij de grote vraag, die er ook nu in het buitenland voor dit product bestond, mocht een derge- ïyke versterking van onze deviezen- positie niet achterwegfe worden gelaten. GESTIMULEERDE SAMEN WERKING. Geheel anders dan voorheen had men de zaak ditmaal geregeld. Terwyi de boeren vroeger hun individuele aan vragen tot hulpverlening rechtstreeks tot het Bureau Oogstvoorziening kon den richten, diend> a zy zich thans te wenden tot de plaatselyke commissies van de Stichting van de Landbouw. Niet de man met de grootste mond, niet de brutaalste of de aanvrager zou nu eerst en het meest worden geholpen met extra-werkkrachten. In de plaatse lijke commissie bespraken boeren en arbeiders de aanvragen en d&è.r werd ook vastgesteld, of en zo ja. in welke mate, er hulp geboden diende te wor den. Op deze wijze werd een samenwer king tussen patroon en werknemer ge stimuleerd, die reeds goede vruchten gedragen heeft en voor nog belangryke uitbreiding vatbaar is. Met welke arbeiders die hulp werd verleend, heeft het hoofd van liet Bu reau Oogstvoorziening, de heer J. K. Melse, ons dezer dagen verteld. Na tuuriyk heerste daarbij een grote ver scheidenheid. In de eerste plaats kwa men in aanmerking die arbeiders op het platteland, die niet onder de categorie „landarbeiders" vallen, b.v. zij, die wer ken aan de ruilverkaveling. Vervolgens de arbeiders van de D.U.W en even tuele werklozen. Uit de aard der zaak waren die groepen echter zeer klein, terwyl beteelde oppervlakte ten slotte nog aanzienlijk groter is geworden dan in 1946. Om dat probleem op te lossen heeft men bijzondere maatregelen moe ten treffen en een belangryke daarvan is de inschakeling van de jeugd ge weest, de stadsjeugd wel te verstaan. Ook in vorige jaren hebben jongeren uit de steden in hun vacanties wel op het platteland gewerkt, maar nooit in het georganiseerde verband van thans. De Nederl Jeugdgemeenschap is daarvoor in de vorige winter te hulp geroepen en in gezamenlijk overleg is toen bepaald, dat 2000 jongens en meisjes (voor het grootste deel jon gens) over twee „lichtingen verdeeld, in kampen op het platteland zouden worden ondergebracht om daar te helpen bij de oogst. De proef is voortreffelyk geslaagd! s ENTHOUSIASTE JEUGD. De eerste „lichting" is op 1 Augustus naar huis gegaan en byna allemaal hadden ze graag langer willen blyven. Het nuttige was met het aangename gecombineerd. Hoe vele kinderen zijn er in deze tyd, die niet weten, waar zij hun vacanties moeten doorbrengen? Welnu, hier gingen ze voor 2 3 weken naar buiten, leerden het leven op het platteland kennenén kregen nog geld toe! Goed: ze moesten er voor werken maar het was nuttige arbeid, die zij verrichtten, en zy hebben het met vreugde gedaan. Zo goed zelfs, dat de eerste groep, die wel de drukste periode van de poot-aardappelenoogst heeft meegemaakt (de A-klasse moest voor 31 Juli gerooid zyn) zelfs een gemiddeld uurloon van 63 cent heeft weten te halen. Maximum 7 uur mocht er wor den gewerkt (wat voor deze kinderen van omstreeks 16 jaar ook genoeg was) en er werd voeding gegeven voor zware arbeid. De Ned. Jeugdgemeenschap zorgde voor de leiders in de kampen, de Huisvestingsdienst van de Wederop bouw voor de inrichting dier kampen, voor de voeding en af en toe voor de nodige ontspanning. De thans in actie zynde tweede „lich ting" zal waarschyniyk iets minder ver dienen dan de eerste. De pootaardap pelen der B-klasse kunnen blyven zit ten tot. 23 Augustus en door de grote droogte zijn ze niet hard gegroeid. Iedere bui kan dus winst brengen en de boeren wachten daarop zo lang mogelijk Maar al wordt het loon voor deze jongeren dan een tikje lager, met de vele andere werkzaamheden, welke er op het platteland te doen zyn, ver maken zy zich kostelijk, zodat mag worden aangenomen, dat de proef vol gend jaar, indien enigszins mogelijk, zal worden herhaald. Over het algemeen was het „legioen der Tweeduizend' afkomstig uit de grote steden in het Westen, terwijl vooral ook Hilversum een belangryk contingent heeft geleverd. VRIJWILLIGERS. Behalve de jongeren hebben aan de hulpverlening bij de oogst duizenden anderen deelgenomen. Eind Juli waren b.v. werkzaam: 3000 militairen, 4000 ar beiders uit de D.U.W.-reserve, en 3300 gedetineerden en strafgevangenen. Toen landarbeiders hier en daar in staking gingen, wegens hi, te lage tarieven, zyn bovendien vrijwilligers opgeroepen, die zeer nuttig werk heb ben gedaan. In de groep van 400 vrij willigers in Overijssel werkte de poli-, tie-inspecteur naast dc belasting- imbtenaar en de pas uit Indië gere patrieerde, en gezamenlijk hebben zij er voor gezorgd, dat nog juist voor de fatale rooi-datum van 31 Juli „de slag om de pootaardappcl" kon wor den gewonnen!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2