Dj ok ja verwerpt „aanbod van goede diensten" Optreden tegen Republikeinse infihiame pogingen Resolutie P. v. d. A. met overweldigende meerderheid aangenomen Houdt vast aan Internationale Arbitrage WEERBERICHT Bakkersstaking in diverse delen van het land Beestachtige moord op Nederlandse tamilie Vóór vasthouding aan Linggadjati, arbitrage en vorming van interim-regering Mei een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang MAANDAG 18 AUGUSTUS 1947 No. 26162 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Memkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Hemiy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Walter Foote, de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, heeft Zaterdag aan de republikeinse regering een nota doen toekomen, waarin de Amerikaanse regering haar aanbod van goede diensten herhaalt, doch ditmaal een duidelijk en onomwonden antwoord van de Republiek verlangt of zU het aanbod wenst te aanvaarden, ja of neen en zulks zonder beperkende voorwaarden, aangezien anders de Amerikaanse regering het aanbod als afgewezen zal dienen te be schouwen. De Republikeinse regering heeft gisteren geantwoord op dit her haalde Amerikaanse aanbod. Nogmaals dringt zij er opaan, dat zo spoedig mogelijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal wor den gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Ameri kaanse regering goede diensten te verlenen bestaande in het uitoefenen van invloed op de Nederlandse regering en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De Republikeinse regering verklaart in haar antwoord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit terug te ko men, omdat de Australische resolutie, welke een inter:iationale commissie voorstelt, reeds bij de Veiligheidsraad in behandeling is. VERKLARING VAN STATE DEPARTEMENT. Omtrent de Amerikaanse stap zegt een officiële verklaring van het State Departement te Washington o.a.: „Op 11 Augustus hebben de Indone sische autoriteiten medegedeeld, dat zij het aanbod van goede diensten der V.S, in beginsel aanvaardden, doch zij verbonden daaraan een voor waarde door te verklaren, dat zij arbitrage door den Veiligheidsraad wensten. Het blijkt, dat de Indone sische autoriteiten misschien op grond van een misverstand over de aard van het Amerikaanse aanbod dit aanbod in feite hebben verworpen, daar zij de goede diensten niet wil len gebruiken voor het doel, dat wij ons voorstellen, n.l. het zonder uit stel tot elkaar brengen van beide partijen, opdat deze zelf een aan vaardbare oplossing zouden kunnen uitwerken. De V.S. hebben het aanbod gedaan In overeenstemming met de bekende Internationale betekenis van de term „goede diensten", n.L een poging om tot onderhandelingen tussen de partijen in een geschil te komen. Ten einde misverstand hieromtrent te vermijden, is aan de heer Foote op 14 Augustus opgedragen dr. Gani van het bovenstaande op de hoogte te stel len en hem te verzoeken van zijn rege ring onmiddellijk antwoord te ontvan gen, of zij bereid is gebruik te maken van onze goede diensten, ten doel heb bend de besprekingen met de Neder landers te openen als een middel om tot oplossing van het geschil te komen. De heer Foote kreeg tevens instructie het volgende ter kennis van dr. Gani te brengen: „De Nederlandse regering heeft haar bereidheid te kennen gege ven om door directe onderhandelingen te komen tot een overeenstemming, zo als door de V.S. is voorgesteld. Indien derhalve de Indonesische autoriteiten, evenals de Nederlandse regering bereid zijn de goede diensten der V.S, tot het doen aanvangen van directe onderhan delingen te accepteren, dan zullen de V.S. gaarne hun bemoeiingen voort zetten. „Indien de Indonesische autoriteiten evenwel vasthouden aan een bepaalde wijze van overeenstemming, zoals zij tot dusver gedaan hebben, zonder er Brand in het Reichswald SABOTAGE IN HET SPEL? Het Duitse Reichswald langs de Noord-Limburgse grens staat momen teel over een grote afstand in brand. Een felle vuurzee laait op en tot op grote afstand zijn donkere rookzuilen waar te nemen. Nadat reeds enkele branden in de afgelopen week werden gesignaleerd, is Zaterdagmiddag na be ëindiging van de werkzaamheden der Nederlandse firma's, die hier het mijn- hout vandaan halen, deze brand ont staan. die zich over een oppervlakte van 700 1-000 Ha. ontwikkelt. Ten Noord-Oosten van Siebenwald en ten Zuiden van Groesbeek brandt 't Reichs wald langs de grenskant over een leng te van circa 15 km- De brandhaard moet ontstaan zijn ten Westen van Matter- born in de dennenbossen onder Kleef. In deze bossen lag reeds veel gekapt hout gereed voor de Nederlandse kolenmijnen. Enkele honderden Nederlandse werklie den vinden hier werk. In het bos bevindt zich nog veel le- germaterlaal uit de strijd, die hier ge voerd is in 1944—45. Onophoudelijk zijn explosies van de phosphorbommen en de benzineblikken in de voormalige op slagplaatsen van de legers te horen. De brandweren van Kleef en Goch waren met enkele honderden mensen bezig een dam op te werpen ten einde aan de Oost-kant het. vuur te stuiten. De be woners van Kranenburg hadden reeds Zaterdagmiddag met succes een dam ten Zuiden van Groesbeek opgeworpen en hierdoor het vuur ongeveer ter hoog te van Milsbeek tot staan gebracht. De felle Oostenwind wakkert het vuur aan, dat- ten gevolge van de grote droogte gretig voedsel vindt. Hoewel Duitse in stanties andere oorzaken voor deze aangeven, gelooft men van Nederlandse zijde, dat hier sabotage in het spel is- Men voert in dit verband als motief aan dat na de grote bosbrand van 1922 het Reichswald zelden brandde. Nadat ech ter in 1945 het hout hier aangewezen is voor Nederlandse mijnen zijn er elk jaar flinke branden vVEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere nacht met hier en daar ochtendnevel en weinig wind. Morgen overdag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost 19 AUGUSTUS. Zon op: 5,28 uur: onder: 19,58 uur. Maan op: 9,09 uur (23 Aug. E.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 6,01 en 18,22 uur. rekening mede te houden of dit ook voor de tegenpartij aanvaardbaar is, komt ons aanbod van goede dienste noodzakelijk te vervallen. In dat ge val zou voor de regering der V.S. geen ander allernatief openstaan dan aan de Nederlandse regering en de Vei ligheidsraad mede te delen, dat de Indonesische autoriteiten haar aan bod niet hebben aanvaard." ANTWOORD DER REPUBLIEK. In haar antwoordnota zegt de repu blikeinse regering o m., dat zij nogmaals, uitdrukking wenst te geven aan haar grote waardering voor het Amerikaanse aanbod. De republikeinse regering heeft vanaf het ogenblik, dat de vijandelijk heden waren uitgebroken, al het moge lijke gedaan om de Verenigde Naties te dwingen tot interventie in het huidige geschil, ten einde de vrede in Indonesië te herstellen. De Indonesische regering is er van overtuigd, dat, nu zij vijan delijkheden op grote schaal het hoofd heeft te bieden, een beroep op de Ver enigde Naties niet anders dan een be wijs was van diep en vast vertrouwen in de beginselen en de krachtdadigheid van het charter der Verenigde Naties. Uit het radiografische beroep van de president der Republiek op de presi dent van de V.S. bleek reeds het ver trouwen van Indonesië op de hoge morele invloed welken de V.S. in ae Veiligheidsraad bezitten. Na dit beroep op de V.S. heeft de Veiligheidsraad de Republiek en de Nederlandse dwon gen de vijandelijkheden te staken. Na deze stap van de Veiligheids raad voelt de republikeinse regering zich verplicht verdere bevelen van de Verenigde Naties af te wachten, in het bijzonder bevelen in verband met het zenden van een internationale commis sie van arbitrage naar Indonesië. De republikeinse regering, aldus de nota. heeft eveneens van harte aan vaard de goede diensten, door de Australische regering aangeboden, doch dit aanbod behoeft volgens het inzicht van de republikeinse regering het aan bod van een derde mogendheid in casu de V.S., niet in de weg te staan. De republikeinse regering kan daarom de mening niet delen, als zou haar eerste antwoord aan de Amerikaanse regering een verwerping van het Amerikaanse aanbod inhouden. De republikeinse re gering wenst daarom nogmaals haar aanvaarding van het Amerikaanse aan bod van goede diensten te herhalen. Hangende de beslissing van de Vei ligheidsraad wenst de republikeinse re gering opnieuw haar wens uit te spre ken, dat het de V.S. moge gegeven zijn De komende verkiezingen in Hongarije COMMUNISTISCHE WILLEKEUR. Zeven van de tien partijen in Honga rije die een aanvraag hebben ingediend, hebben toestemming gekregen aan de 31 Augustus te houden verkiezinigeri deel te nemen. Het zijn de partij van onafhankelijke kleine bezitters, de com munistische partij, de scc.-dem. partij, de nationale boerenpartij, de radicale panty en twee democratische partyen. De vier eerstgenoemde vormen de rege ringscoalitie, De drie partyen, die nog geen toestemming hebben ontvangen, moeten hun aanvraag heden opnieuw indienen, vergezeld van een aanbeveling. Volgens te Washingtonontvangen berichtenzouden ongeveer een millioeri Hongaren 20 procent van de kiezers reeds van stemming zyn uitgesloten, op grond van de vreemdste bechuldigingen. Zo zouden Joden gediskwalificeerd zijn cmdat zij lid van nazi-organisaties zy'n geweest en fabriekarbeiders op grond van het feit, dat zy tot de vroegere land adel hebben behoord. Voorts zouden duizenden kiezers niet mogen stemmen omdat zy ontoerekenbaar verklaard zyn. Ofsohoon de betrokken kiezers beroep tegen de beslissing kunnen aantekenen, zou de hiervoor toegestane tyd ontoe reikend zyn De Amerikaanse regering lid van de geallieerde contrölecommisie voor Hongarije maakt zich ernstig zergen over verregaand misbruik van de nieuwe Hongaarse kieswet, die toch al veel be perkende bepalingen bevat. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken beschuldigt in dit op zicht de verkiezingsinstantles, die door de communisten beheerst worden. De gezanten van Engeland en Amerika te Boedapest hebben de Hongaarse eer ste minister nota's van hun regeringen overhandigd, waarin wordt verzocht maatregelen te nemen tegen eventuele „misbruiken" bij de verkiezingen. Voorlopig voor drie dagen. Het Nederlandse actie-communiqué van gistermorgen luidt: In het algemeen vonden in de rand gebieden brandstichtingen plaats en intimidatie van bevolkingsgroepen, terwijl pogingen in het werk werden gesteld om opnieuw versperringen op te werpen en onze gebieden met sub versieve elementen te infiltreren. Ten Zuiden en ten Z.W. van Paerwa- kerto werden onze patrouilles beschoten, waarby de tegenparty gebruik maakte van automatische wapenen. Deze ben den werden met gevoelige verliezen verdreven, terwij-l een aantal kwaadwil ligen gevangen werd genomen. Rondom Poerbolinggo en Gombong hadden bot singen plaats van onze patrouilles met de Republikeinen. De T.NX leed hierby enige verliezen. Ten Z.O. van Banjoe- mas werden concentraties van T.N.I.- groepjes met gevoelige verliezen uit el kaar geslagen. By Soemowono ten W. van Ambanawa werd tijdens een poli tionele actde in het grensgebied hevige weerstand ondervonden. Ten slotte werd de T.N.I. 'door artillerie-beschieting ver dreven. Aan beide kanten werden hierbij verliezen geleden. Op de -rijweg van Sa- latiga naar Komeng werden zware brand den waargenomen. En- dat van gistermiddag: Oost-Java: Rondzwervende benden van de T.N.I. leden op Oost-Java gevoe lige verliezen 'toen krachtig moest wor den opgetreden. Ten Zuiden van Djem- ber heeft de bevolking 22 rampokkers uitgeleverd, o.a. de leider van de Mas- joemi. In de sector van Malang waren wederom sluipschutters actief. een uiteindelyke en definitieve oplos sing van de Nederlands-Indonesische geschil te vinden. Het republikeinse standpunt bhjft onveranderd, terwijl ondertussen onze vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad is opgedragen steeds in de eerste plaats te trachten arbitrage te verkrijgen". Op Madoera werden onze patrouilles herhaaldelijk beschoten. Op Zuid-Sumatra werd hinder onder vonden van sluipschutters in de omge ving van Kajoeagoeng, Te Man-dar op ZuM-Celebes meldden zioh zeven terro risten. Op 16 Augustus bedroegen onze verliezen drie gesneuvelden en twaalf gewonden. Voordat de Nederlandse troepen La- mah Abang bereikten, zyn aldaar de Nederlander Oudentaai met twee zoons en een dochter door de Republikeinen op beestachtige wyze vermoord. Op 23 Juli hebben de Republikeinen voor hun aftocht uit Madjalcngka de ge vangenis opengesteld, zodat thans tachtig ongure elementen in de om geving van de stad rondzwerven. De samenwerkende bakkerspatroons organisaties en Coöp. Bakkerüen te Amsterdam zyn Zaterdag byeen ge weest in Bellevue te Amsterdam om de situatie te bespreken die ontstaan is na het besluit van minister Mans- holt niet te zullen terugkomen op zijn beslissing van vier weken geleden, waarby de aan dc bakkers verstrekte Rijkssubsidie op het meel met f. 1.70 per 100 kg., neerkomende op 1 cent oer brood, werd verlaagd, zonder dat deze cent mag worden doorberekend -an de consument. Besloten is voorlopig Maandag, Dinsdag en Woensdag in Amsterdam geen brood aan het publiek af te leveren. Verwacht werd, dat slechts enkele bakkers, die samen 7 pet. van de brood productie vertegenwoordigenniettegen staande dit besluit brood zullen afle veren. Yan de drie grote Amsterdamse coö peraties zal alleen „De Samenwerking" niet aan dit besluit gevolg geven. Dit geschiedt echter slechts, omdat een staking van dit bedrijf statutair niet mogelijk is. „De Samenwerking" stelt zich op hetzelfde standpunt als de overige bedreven, dat voor deze prys niet gebakken kan worden. Coöperaties, die met deze actie niet meedoen op grond van de statutaire on- mogeiykheid van een staking, hebben toegezegd niet meer brood te zullen bakken, dan gewoonlijk. Medegedeeld werd, -dat ook in de pro vincies Utrecht, Overysel, Noord-Bra bant en Zuid-Limburg op genoemde drie dagen dezelfde actie zal worden gevoerd, evenals in Rotterdam. Zaterdagavond hebben ook de Haagse bakkerspatroons vergaderd, ten einde het besluit van Minister Mamsholt te bespreken. Besloten werd om heden normaal te bakken. Morgen zulten de bakkers opnieuw vergaderen^ om de dan De Nederlandse delegatie te Lake Success, van links naar rechts: mr; E. N. van Kleffens, dr J H. van Royen en jhr. mr. 0, W. M, Snouck Hurgonje (Foto ANP Byna 40 der ruim 500 aanwezige afde- lings-gedelegeerden voerden by het ty- dens de discussies op het buitengewoon congres van de P. v.d. A. te Amsterdam het woord. Bovendien, aldus het Party - bestuur, „verstrekten prof. dr. W. Schermerhom en minister W. Drees waardevolle inlichtingen, met behulp waarvan de aanwezigen zich zorgvuldig rekenschap hebben kunnen geven van de actuele verhoudingen in Indonesië en die op internationaal gebied". Met overweldigende meerderheid slechts 22 afgevaardigden stemden tegen en 2 blanco) werd ten slotte de volgende re solutie aangenomen: „Diep betreurende, dat het niet gelukt is het gebruik van militaire macht tegen de Republiek Indonesia te vermyden en ernstig bezorgd over de gevolgen daar van voor de toekomst van Nederland en geheel Indonesië, constateert het Con gres met voldoening, dat de Ned. rege ring onverminderd blyft vasthouden aan het staatkundig program van Lingga djati; stelt met instemming vast. dat de regering zich bereid heeft verklaard om voor een vreedzame oplossing opnieuw van de goede diensten van derden ge bruik te maken en spreekt het vertrouwen uit dat de re gering bereid zal zyn, daar waar dat nuttig en mogelyk is, ook van arbitra ge gebruik te maken; stelt voorts met instemming vast. dat zy de militaire actie beperkt heeft naar omvang en doel en dan ook onmiddellyk bereid is gevonden op verzoek van de Veiligheidsraad der Ver, Naties deze ac tie te staken: spreekt de hoop uit, dat de consequen te doorvoering van dit beleid dat rechts- sfcreeks gericht is op de ordelijke liqui datie van de koloniale verhouding, dooi de Ver. Naties zal worden verstaan en aanvaard* en de Republiek Indonesië aanleiding zal geven zich weder tot sa menwerking met Nederland en met an dere Indonesische staten bereid te ver klaren". „Diep doordrongen van de ernst der situatie", zo luidt de resolutie verder, „acht bet congres noodzakelyk dat a. duidelijk wordt uitgesproken, dat de eenmaal erkende territoriale omvang van de Republiek Indonesia en haar eigen politieke leven niet worden aan getast door de militaire bezetting; b. gewaakt zal worden tegen misbruik van de art. 3 en 4 van het accoord van Linggadjati. waardoor de vrije, onbeïnvloede wil van het volk niet tot uiting zou komen; de interimregering zo spoedig mogelijk worde gevormd, in samenwerking met dc Republiek Indonesië en met de'an- derc Indonesische staten; d. de regering zal willen medewer ken tot alle redelijke maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat inderdaad aan weerszijden daden van geweld achterwege blijven en zo spoedig mo gelijk de rust en veiligheid zullen wor den verzekerd door burgerlyke politie; e. daardoor aldus de demobilisatie der wederzydse troepenmachten worde bevorderd". De resolutie besluit dan met: „Het congres is van mening, dat de geest, waarin de Nederlandse burgerlyke en militaire ambtenaren de niéuwe ver houdingen aanvaarden meer nog dan tevoren beslissend zal zyn voor het wel slagen ener hernieuwde samenwerking. Het acht daarom o.m. noodzakelyk. dat met groter kracht dan tot dusverre wor de opgetreden tegen ambtenaren, die in hun ambt het regeringsbeleid weerstre ven- Het meent ten slotte, dat een waar borg voor de goede uitvoering vaneen progressief regeringsbeleid moet wor den gezocht in een collegiale leiding, weshalve het behoud en desnodig de hervorming van de Commissie-Gene raal gewenst is". In tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, w.o. de Russische ambassa deur de heer W. A Valkov en de Com- BINNENLAND. missarls van de Koningin ln de provin- Het eeuwfeest te Holland ln Michi- cle Noord-Holland, dr. J. A. E. baron de gan is Zaterdagavond geëindigd met de Vos van Steenwljk alsmede de burge- ODVoering van het historische schouw- meesters van Amsterdam en Rotterdam, spel Het verleden Is voorspel", Dit be- heeft Zaterdagmiddag secretaris-generaal schrlift de geest, waardoor Holands sue- dr. M J. Prinsen, als vertegenwoordiger ces ln de nieuwe wereld mogelijk ls ge- van de minister-president te Zaandam de wX-rtpn I „Czaar Peter tentoonstelling" geopend. 1 's Avonds vond de eerste voorstelling De eerste Finse gezant, die na de De- plaats van het czaar Peter-open lucht- vrijding aan het Nederlandse Hof wordt SDel geaccrediteerd, de heer Asko Ivano uit Helsinki, ls ln gezelschap van zijn doch ter. uit Stockholm, op Schiphol gearri veerd In de grote Peel nabil Nederweert heeft een brand gewoed, welke tengevol- Ter gelegenheid van de jaarbeurs, die van 18 Augustus tot 7 September te Hannover gehouden zal worden, zal de K.L.M. gedurende die tijd een aantal spe ciale vluchten uitvoeren In totaal zul len 532 Nederlandse zakenlieden per ge van de droogte en de wind langzaam vliegtuig naar Hannover gebracht worden maar zeker had doorgewerkt en aanzien- van uviirfsLir on 7,ater- liike afmetingen dreigde aan te nemen. In de nacht van Vrijdag op z.ater Een croeo vemcente-arbeiders uit Neder- dag Is tot dusver onbekende oox~zaak het weert is geruime tijd bezig geweest het bekende veerhuis te Beesd tot de gron vuur te locallseren en is hierin geslaagd toe afgebrand. Grote hoeveelheden turf. die gestoken Te Vllsslngen vond gedurende dit was en klaar lag voor verzending, heeft weekend een aantal feestelijkheden men gelukkig nog ln veiligheid kunnen brengen. Vrijdag en Zaterdag ls onder grote belangstelling te Maastricht de 35ste Ne derlandse Philatelistendag, annex Con gres van de Ned. Bond van Verenigingen van Postzegelverzamelaars gehouden. Gisteren is ln de aula van het Insti tuut „St Louis" te Oudenbosch het Nederlandse Zouavenmuseum geopend, waarbij o.a, het woord is gevoerd door minister Gielen. Met ingamp van 1 September a.s. worden de z.g. oorlogszegels niet meer aan de postkantoren verkocht, terwijl de geldigheid voor de frankering op 31 De cember as ophoudt. plaats waarvan de opbrengst bestemd ls voor de oprichting van een monument ter herinnering aan het no. 4 commando, dat op 4 November 1944 de stad heeft bevrijd. BUITENLAND. Prins Ferdinand, de zoom van prin ses Hermine, zal heden voor het Britse militaire gerecht moeten versohijnen. Op last van het militaire bestuur zijn in de Sovjetzone van Duitsland alle detectivebureaux opgeheven. De Australische minister-president. Chiefley. heeft medegedeeld, dat het Australische bankwezen genationaliseerd zal worden Prins Eugeai, de Jongste broeder van koning Gustaaf van Zweden, ls ten ge volge van embolie overleden Hij werd ln 1865 geboren en was ongehuwd. Ziln aan dacht. ging voornamelijk uit naar de schilderkunst, Als schilder wist hi1 zich te onderscheiden. In Groot-Bcrliln zijn 100 gevallen van kinderverlamming gerapporteerd. In de week. eindigend op 9 Augustus, zijn ln Engeland en Wales 568 gevallen van kinderverlamming geconstateerd, te gen 448 en 302 in de twee daaraan voor afgegane weken. In 1946 bedroeg het to taal aantal gevallen voor het gehele Jaar 606. Naai* uit betrouwbare bron te Can berra wordt vernomen, zal generaal Mac Arthur, die thans 68 Jaar oud ls, het volgend jaar zijn ambt van geallieerd opperbevelhebber ln Japan neerleggen. De regering van Egypte heeft aan Frankrijk. feroot-Brittannlë, Amerika en alle landen, die van het Suez kanaal ge bruik maken, verzooht de komst van oorogsbodems ln een der havens van het Kanaal aan te kondigen. Dit zou dan moeten geschieden ten minste tien da gen voor de aankomst te Suez of Port Said. De Joodse verzetsorganisatie Irgoen zwal leoemi heeft een beroep op Arabie ren en Joden gedaan de vijandelijkheden te staken en „te zamen de gemeen schappelijke vijand te bestrijden". ZIJ waarschuwde de Arabieren, dat zij" mach tig genoeg was om ..alle Arabische moor denaars" onschadelijk te maken. Ceylon wordt door hevige slagregens geteisterd, die spoorlijnen en wegen weg spoelen en grote overstromingen veroor zaken. Totdusver zyn tengevolge daar van 19. personen om het leven gekomen. Volgens een bericht van het Duitse nieuwsbureau ln de Britse bezettingszone zullen de vroegere leden der Nazi-party ln de Sovjet-zone van Duitsland voor taan mogen stemmen en zelf verkiesbaar ziln. zulks met uitzondering van de vroegere actieve nazi's en de oorlogsmis dadigers. In een te Jeruzalem gepubliceerd regeringscommuniqué wordt verklaard, dat streng zal worden opgetreden tegen ledereen. Jood of Arabier, die geweld wil gebruiken of zich aan vredesbreuk schul dig maakt Heden zal te Dachau in de Ameri kaanse zone van Duitsland het proces beginnen tegen Otto Skorzeny, vroeger chef van de Duitse spionnagedlenst. Hij ls de man geweest, die Mussolini heeft bevrijd, nadat deze door de geallieerden was gevangen genomen. Hij wordt be schuldigd van mishandeling van geal lieerde soldaten en diefstal van rode kruispaketten. Ook zou hij een complot hebben beraamd om generaal Elsenhower te vermoorden, Naar aanleiding van reeds uitgebro ken of dreigende stakingen ln het land heeft het algemeen Belgisch vakver bond er de aandacht der arbeiders op gevestigd, dat het geen enkel stakingsbe vel heeft uitgegeven, lnegendcel deze afkeurt. Chlfley, de Australische premier, heeft verkaard, dat de geleidelijke econo mische ontwikkeling van Japan deel dient uit te maken van een „algemeen plan" ter verbetering van de economi sche toestand van Oost- en Zuld-Oost- Azië. Het zou onrechtvaardig ziln, wan neer Japan voorrechten krijgt,, die wor den ontzegd aan door Japan verwoeste landen. ontstane situatie nader onder ogen te zien. Naar \yy vernamen, wordt (thans ook gestaakt ln Rotterdam, de .provincies UtreoM en Noord-Brabant, de myn- streek. Twenthe en Zutphen, Warsnveld, Gorssel, Zwolle en Deventer. De leveringen aan ziekenhuizen, ge vangenissen en militaire instanties gaan gewoon door. Ned. Indonesische delegatie te New-York. TELEURSTELLING OVER STAND PUNT VAN VEILIGHEIDSRAAD. De leden van de Nederlands-Indo nesische delegatie, o.w. Soekawati en dr. Koets, zyn gisteravond te New York aangekomen. Sjarif Hamid Alkardri verklaarde o.a.: Wy zyn zeer teleurgesteld dat wy niet door de Veiligheidsraad zyn uitgeno digd, maar deze zal misschien op zyn besluit terugkonen". Andere leden uitten de hoop, dat zy nog de kans zouden krygen hun stand punt voor de Veiligheidsraad uiteen te zetten. De Chinese afgevaardigde verklaarde, dat de Chinezen ten offer vallen aan het Republikeinse optreden in Indo nesië. Het toestel heeft te Philadelphia een noodlanding moeten maken wegens een defect aan de benzineleiding. Ook Chinese zelfverdedigings corpsen in de Republiek? DRINGEND VERZOEK AAN SOEKARNO. De Chinese Consul-Generaal te Ba tavia heeft via Radio-Djokjarkarta de ze boodschap ogenblikkeiyk aan Soe- karno en Sjarifoeddin over te brengen. In deze boodschap zegt de Consul-Ge neraal o.a.: „Gedurende de laatste jaren hebben wy op tastbare wyze onze zedeiyke steun aan de Republiek getoond en gezwegen over allerlei incidenten, wel ke elk ander volk tot een vyandige houding zouden hebben gebracht. Wij zwegen, omdat wy ons bewust waren van de moeilykheden, die de Republiek onder ogen had te zien en we bleven hopen, dat het de Republiek te eniger tyd mogelyk zou zyn haar verklaringen gestand te doen, de Chinezen te be schermen. Na gezegd te hebben, dat in de Chi nese gemeenschap grote teleurstelling heerst, dat de Republiek geen maatre gelen heeft genomen om een eind te maken aan de zinloze wreedheden, ging de consul voort: „Wy hebben geen politieke aspiraties en nog op dit ogenblik sympathiseren wy volkomen met het beginsel van on- afhankelykheid voor Indonesië. Maar kunnen wy er mee instemmen, dat in het verloop van het bereiken dezer on af hankelykheid ons onze vryheid ja zelfs ons bezit wordt ontnomen?" De Consul-Generaal zegt dan, dat in alle gebieden, die door Ned. troe pen bezet zyn, de Chinese gemeen schap bezig is eenheden voor zelfver dediging te organiseren, omdat ge wapende benden doorgaan met Chi nezen aan te vallen en hun bezittin gen te plunderen. Deze eenheden zullen bekend zyn als „Pao an Tui", bestaan uitsluitend uit Chinezen en worden door hen gefinancierd. ,»Wij gaan geen oorlog voeren voor de Nederlanders, zy verwachten dit ook niet van ons". ,,Om de ganse wereld te bewijzen, hoe waarachtig onze motieven zjjn, verzoek is thans de Republikeinse regering hetzelfde te doen en aan de Chinese gemeenschappen op Republi keins gebied toe te staan ook „Pao an tui's" te vormen en hun wapens te verschaffen". Ik neem aan, dat de Republiek met myn voorstel zal instemmen en het zo spoedig mogelyk in practyk zal willen brengen. REPUBLIKEINSE DREIGING MET DOODSTRAF. De Republikeinse regering te Djokja heeft de doodstraf bevolen voor leder, die schuldig bevonden wordt aan moord op Chinezen gedurende de Ned.-Repu- blikeinse gevechten en verder o.m. ge last om de Chinezen, die in bewarings- ka-mpen waren ondergebraht, onmiddel lyk ln vrijheid, te stellen. Voorts moeten huizen van Chinezen, welke „tydens de Nederlandse inval werden verwoest" op gebouwd worden. SOEKARNO SPOORT AAN TOT VERDEDIGING. President Soekarno heefit een bood schap tot zyn volk gericht bij gelegen heid van de tweede verjaardag van het uitroepen der Republiek Hij spoort hier in het volk aan om de onafhankelijkheid met. elk mogelyk middel te verdedigen. Adres van Indische ambtenaren AAN H.M. DE KONINGIN. „Elseviers Weekblad" deelt mede, dat een aantal hoge ambtenaren te Batavia, onder wie bijna alle depar tementshoofden, in een adres aan de Koningin ernstige bezorgdheid heeft uitgesproken over de toestand op Java. Zy dringen er op aan te bewerkstelli gen dat in Nederland toestemming wordt gegeven om de haard van ter reur en anti-Nederlandse propaganda in Djokja uit te schakelen. SOEKAWATI c.s. VERZOEKEN TOELATING TOT VEILIGHEIDS RAAD. De VN hebben een schrijven gepubli ceerd, dat Soekawati. Hadjoemiddin en Anak Agoeng Gde Agoeng tot haar heb ben gericht, ten einde hun toelating in

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1