Amerikaanse „hulp" wordt duur betaald PANDA EN DE MEESTER-VLIEGER RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Een man als jij Nationaal Reveil verzendt telegram. VOORSTELLEN AAN REGERING Nationaal Reveil verzond het volgende telegram aan de Minister-President, de Minister van Oorlog, de Minister van Marine, de Minister van Overzeese Ge biedsdelen de voorzitters van de Eerste en Tweede kamer der Staten Generaal, de fractieleiders van de RK Staatspartij de Chr. Hist. Unie, de Partij van de Vrijheid en aan de vice-voorzitter van de Raad van State: „Brengt met het, oog op internationa le situatie dringend het volgende onder uw aandacht. Onmiddellijke vorming van voorlopige federale regering Ver. Staten van Indonesië als staatsrechterlijk ge lijkwaardig deelgenoot in het Koninkrijk der Nederlanden. Dit in overeenstem ming met een ogenblikkelijke verwezen lijking van de" Koninklijke toezegging van "7 December 1942 ten opzichte van status Indonesië, Federale regering sa men te stellen uit vertegenwoordigers van onmiddellijk te vormen en uit volkswil voortgekomen voorlopige rege ringen van reeds geconstitueerde, of in staat van wording verkerende, deelsta ten als Pasoendan, Madoera, Oost-Su- matra en Minangkabau. terwijl overeen komstige kansen dienen te worden aan geboden aan alle bevrijde gebieden en aan de zulke, die zich daarbij naar ver wachting zullen aansluiten. Hierdoor de Indonesische volkeren en de gehele wereld het bewijs leverend van Nederlands waarachtige wens, de Ver- Staten van Indonesië als zelfregerend staatsrechtelijk gelijkwaardig Rijksdeel te erkennen.. Toelating voorlopige federale regering aan Ver. Volkeren voor te dragen. Uit voering op te dragen aan personen van wie meer democratische instelling en ruimer begrip voor nationale aspiraties van verschillende in Indonesië levende volkeren te verwachten is dan door Lui tenant-Gouverneur-Generaal dr. H. van Mook gedurende afgelopen zes jaar ge toond. MAXIMUMPRIJZEN VOOR SPIJSOLIE. De thans voor het publiek beschik bare spijsolie wordt verkocht in 1/1 flessen, bevattende zes rantsoenen van 120 gram, in Mt flessen, bevattende drie rantsoenen van 120 gram, dan wel los uitgewogen. Voor deze spijsolie gelden de volgen de maximum-prijzen: klasse 1: f. 1,38 per 1/1 fles, f. 0,76 per fles. f. 0,23 per los rantsoen; Klasse 2: f. 1,29 per 1/1 fles, f. 0.71 per 14 fles, f. 0,21% Per los rantsoen. AANKOMST VAN DE „SLOTERDIJK". Het m.s. „Sloterdijk" met 478 repatri- erenden aan boord w.o. 35 terugkerende militairen van de Kon. Landmacht, wordt morgen te Hoek van Holland ver wacht. De debarkatie zal te 12.00 uur in Rotterdam plaats vinden. PARTIJ VAN DE ARBEID VERGADERT OVER INDONESIË. De Partij van de Arbeid beraadt zich over de te volgen politieke gedragslijn ten opzichte van het probleem Indone sië. Gisteren opende de voorzitter, de heer K. Vorrink, in Krasnapolsky 'te Amsterdam het buitengewone congres der paYtij, waarbij afgevaardigden uit het gehele land, in huishoudelijke ver gadering bijeen, 114 dag van gedachten wisselen over het Indonesisch probleem. Ei- bestaat voor dit congres bijzonder grote belangstelling. Ongeveer 600 afde lingen van de P. v. d. A. hebben één of meer vertegenwoordigers afgevaardigd. Voorts woonden verscheidene ministers oud-ministers .tevens leden der partü, de avond zitting bij, die eerst tegen het middernachtelijk uur werd gesloten. Na de openingsrede van voorzitter Vorrink hield prof, dr. J. H. A. Loge- mann, lid der Tweede Kamer, ais eerste spreker zijn referaat. Twee co-referaten werden uitgebracht door ds. J. J. Buskes en de heer J. de Kadt. Vandaag vergaderden .de congressisten oonieuw. Mogelijk zullen tot besluit van dit huishoudelijk congres in een reso lutie de richtlijnen worden vastgelegd, die de Partij van de Arbeid in de toe komst ten aanzien van het beleid in de Indonesische kwestie zaL volgen. MINISTER NEIIER UIT CAIRO VERTROKKEN. Het K.L.M,-vliegtuig, aan boord waar van zich minister Neher bevond, en dat in Cairo was opgehouden, is gisteroch tend naar Colombo vertrokken. HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. De V.S. hebben opnieuw een beroep op de Sovjet-Unie gedaan deel te ne men aan de voorgestelde conferentie van elf landen voor het vredesverdrag met Japan. Zij wijzen de bewering van de hand, als zou Amerika eigenmachtig dan wel in strijd met de overeenkomst van Potsdam hebben gehandeld door de conferentie voor te stellen. Amerika heeft als zijn mening te ken nen gegeven, dat noch de raad van mi nisters van buitenlandse zaken zoals te Potsdam samengesteld, noch de raad van vertegenwoordigers van de vier mo gendheden. zoals door de Sovjet-rege- rng voorgesteld, geschikte instanties zijn om het vredesverdrag met Japan te be. handelen. In de Amerikaanse note wordt er op gewezen, dat Amerika er op staat het vredesverdrag door de voorgestelde con ferentie te doen opstellen eventueel zonder dat de Sovjet-Unie het nodige zal verlichten- Ons Distributlélioekje ZOETSTOF VRIJ VAN DISTRIBUTIE Ingaande 1 September 1947 kunnen zoetstoffen, (w-o. worden verstaan alle synthetische producten, welke vanwege hun zoetende werking in voedings- er genotmiddelen kunnen worden ge bruikt) zonder zijn vergunning kun nen worden gekocht en verkocht. Inbeslagneming Aku-dochter- maatschappijen een zware slag. (Van onze financiële medewerker) Op de Amsterdamse effectenbeurs is de door de Wereldbank aan Nederland toegestane lening van $195 millioen zonder invloed gebleven, hoewel de be tekenis van deze transactie niet mag worden onderschat. We zijn langzamer hand aan grote bedragen gewend ge raakt, maar een lening van ca. een half milliard gulden is toch nog geen alle daags verschijnsel en zij helpt ons voor lopig weer uit de nood. En toch zyn wij er met dit nieuwe crediet ook nog niet. Op grond van de jongste Deviezennota wordt het tekort op de Nederlandse betalingsbalans voor dit jaar, dat thans nog moet. worden overbrugd, op F 350 F 400 millioen ge schat. een bedrag dat allicht voor een groot deel zal kunnen worden gevon den door de verkoop van Amerikaanse waarden welke in de eerste zevenmaan den van 1947 70 millioen, dat is F 185 millioen heeft bedragen. Zo bezien, zyn de grootste zorgen dei- regering op dit punt eerst voorby, maar het volgend jaar zal. wil men de invoer op peil houden, opnieuw een Gisteren vertrokken uit de haven van Rotterdam de „Nieuw Amsterdam" voor de laatste reparaties naar Southampton en de 'tinbaggermolens „Mendenau" en „Singkep" naar Dabo op Singkep. Deze luchtfoto toont op de voorgrond de Nieuw Amsterdam en aan de overzijde van het water de beide tinbaggermolens (Foto ANP) „Professor" Pootjes was ondergedoken. VIER JAAR TEGEN HEM GEËIST. Tegen Johannes Willem Pootjes uit Hilversum, die militairen heeft aan gezet tot desertie, is gisteren voor de Amsterdamse rechtbank by verstek vier jaar gevangenisstraf geëist- De Officier van Justitie, mr. B. Kist, zeide dat de verdachte geestelyke af wijkingen vertoont, waarop ook het handschrift van de heer Pootjes wijst. Mr. Kist wilde daarom afzien zijn eis te stellen op de maximumstraf voor het door verwachte gepleegde,, misdrijf, wel ke 714 jaar bedraagt, Dé officier had gaarne een psychiatrisch onderzoek bij de heer Pootjes laten instellen, doch daar deze is ondergedoken is dit voor lopig niét mogelijk. De 57-j. „professor" Pootjes, die hoofdredacteur is van „De vredestichter" wordt ten laste gelegd,- dat. hij dessertie heeft uitgelokt en subsi - dair medeplichtigheid en bevordering hiervan. Tegen militairen, die bij hem kwamen, zeide hij „professor" te zijn in de hogere jurisdictie. Gedurende meer dan zeventien jaar de grondwet bestudeerd te hebben en daarom te kunnen mededelen, dat het uitzenden van militairen naar Indonesië in strijd was met de grondwet. Het zich onttrekken daaraan zo zeide hij was dan ook niet strafbaar. Toch adviseerde lijj hen onder te dui ken. Hij zou voor onderduikadressen en financiële steun aan de betrokkenen en hun familie zorgen. Het uniform moesten de soldaten zo luidde zijn advies opsturen naar het Dep. van Oorlog in Den Haag,, Ook plaatste hij advertenties van der gelijke strekking. „Hij heeft ontzaggelijk veel ellende gebracht aan militairen, van wie sommige tot zeer zware gevangenis straffen zyn veroordeeld" zeide de officier. „De verdachte trekt zich hiervan echter niets aan. Aan een van de militairen schreef hij: .Ie bent nu wel tot drie jaar veroordeeld, maar dat is altijd nog beter dan in Indo nesië doodgeschoten te worden". De heer Pootjes erkent aldus mr. Kist geen wereldlijk gezag. Ook voor de oorlog heeft hij herhaaldelijk beledi gingen tegenover de Koningin geuit. Hij is toen vastgezet doch een psychiatrisch onderzoek, dat men wilde instellen, is verhinderd door de inval in 1940. Mr. Kist bracht zijn spijt tot uitdrukking, dat verdachte niet ter zitting is ver schenen, doch is ondergedoken. Over het geestelijk vermogen van verdachte tasten we thans in het duister, zeide hjj. Hoewel mr. Kist in verband met deze afwijkingen niet de maximum straf wilde eisen, was, hij toch van mening, dat iemand, die mensen aan zei; toe desertie ten minste een straf verdient gelijk aan, die van zijn slacht offers. HÖ requireerde daarom een ge vangenisstraf van vier jaar met last tot gevangenneming. De uitspraak werd bepaald op 26 Augustus. groot deficit op de handels en' beta lingsbalans laten zien, zodat danjveer nieuwe crcdieten nodig zijn. Men weet dat de Nederlandse aan vraag bij de Wereldbank $535 millioen bedraagt, wat, vil zeggen dat nog een bedrag van 340 millioen d-i. F 900 millioen van de Wereldbank verwacht wordt. Onze financiële en economische af hankelijkheid wordt door deze cijfers wel duidelijk geïllustreerd gelijk zij trouwens ook in andere opzichten aan het, licht 'treedt. Wij denken hier in de eerste plaats aan de wijze, waarop de Veiligheidsraad zich met de interne aangelegenheid van Nederland wat Indië betreft, meent te mogen bemoeien, zodat de Republikein se vertegenwoordigers reeds tot de Raad zijn toegelaten en die in Oost-Indonesië en West-Borneo 'geweigerd zijn! Het is duidelijk dat de Amsterdamse beurs onder deze omstandigheden haar optimisme inzake Indische Waarden laa-t varen. Het republikeins vandalisme tast thans ook al weer de Nederlandse eigendommen in de bevrijde gebieden aan, waar infiltraties sluipmoorden en brandstichtingen aan de orde van de dag zijn. zodat men ook met betrekking tot de maatschappijen, wier onderne mingen tot dusver intact bleven, géén zekerheid heeft dat zij hun bedrijf weer zullen kunnen opvatten. Moet de verdere sanering van Java wachten op het rapport van een in ternationale commissie, dan is het ge vaar groot dat veel van wat men tot voor kort als gewonnen beschouwde, weer verloren gaat en er vooreerst van rechtszekerheid voor onze Nederlandse bedryven in Indië geen sprake zal zijn! Van zijn vrienden moet men het maar hebben! Dit zullen ook de houders van aande len AKU kunnen zeggen, nu de Mij. twee belangrijke Amerikaanse doch termaatschappijen, n.L de American Bemberg en de North American Rayon aan het office of Alliën Property te Washington moet afstaan, omdat een deel van de aandelen Aku zich in Duitse handen bevond en de eigen dommen der Aku in Amerika derhal ve als „vijandelijk bezit" worden be schouwd- Vooral nu het Duitse aandelenbezit Aku zich grotendeels in handen van het Nederlandse beheersinstituut bevindt, voelt men hier deze inbeslagneming als een groot onrecht, ook al mag de Aku haar aandelen American Enka behou den en zal zij uit de opbrengst van het Duitse aandelenbezit worden schadeloos gesteld. De Aku verliest een belangrijk dollar- bezit, dat op ca. 12 millioen dollar wordt geraamd terwijl tegelijkertijd een niet minder belangrijke deviezenbron verlo ren gaat. In de oorlogsjaren boekte Aku F 20 millioen als baten van de Ameri kaanse dochters, en het jaarlijks nadeel mag wel op ca. 500.000 dollar worden geraamd. Is het wonder dat aandelen Aku deze week van 194 tot Vil terugliepen en dat de gehele beurs, onder invloed van de twee hier genoemde factoren, een on geanimeerd en lusteloos aspect had? SCHEEPSBERICHTEN. K.H.L, Westlancl 14/8 van Montevideo naar Amsterdam op thuisreis. K.N.S.M. Florida Sword 29/7 van N. York naar West-Indië; Constantia, 7/8 van New-York naar West Indië; Agamem non 8/8 van Aruba naar Curasao; Iris 13 Aug. van Oporto naar Lissabon; Tiberius 13/8 Gibraltar gepasseerd; Roelf 14/8 van Rotterdam naar Bilbao- Marinier, 15/8 van IJmulden naar Oporto. Triton 4/8 van Ourapao naar Carupono Oceaan Pofydorus 10/8 te Batavia, HollandAfrikalljn Amstelstad 14/8 van Bordeaux naar Dakar; Jaarstroom 14 /8 Las Palmas gepasseerd; Maaskerk, 14/8 te Amsterdam; Bosfontein 14/8 v. South ampton naar Antwerpen Stoomvaartmij Nederland Poeloe Laufc 14/8 te Soerabaya; Robert Fruln 8/8 van Sangirs naar Makassar- Marlekerk 12/8 van Karachi naar Bedl Bunder-. Manoe- ran 13/8 van Cebu naar de Pacific Kust; Madoera 9 Aug. te San Francisco; Lom bok 14/8 te Port Swettenham; Rombo •14/8 van Singapore naar Port Swettenham K.P.M. Belanta, Besori, Beaso, pas seerden 14/8 Kaap St. Vincent. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 17 AUGUSTUS. Lelden - Ned. Herv. Gem. (Pieterskerx) 10 uur ds. D. Kuilman, 7 uur ds. P. Vis ser van Apeldoorn; (Hooglandse Kerk): 8,30 uur ds L. Hijmans van Hoogmade. 10.30 uur ds, M. Ottevanger- (Ooster- kerk) 10 uur ds. J Swijnenburg; (Mare- kerk) 10 uur ds. J. C. van Apeldoorn (H, D.), 5 uur ds. J. C. van Apeldoorn; (Kool. kapel) 10 uur ds. D. M. Vermet; (Morsch. weglokaal) 10 uur ds L. HIJ mans; (Aca demisch Ziekenhuis) 10.30 uur ds. Plomp. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. S. Gosses van Amersfoort. Egllse Wallonne; 10.30 uur M. Ch. le Cornu van Amsterdam. Evang Luth. Gem.: 10J0 uur ds. W- L. Steinhart van Utrecht. Rem. Gem.: 10.30 uur- dr. H. J. Heering van Den Haag. Ver. van Vrijz Herv (Volkshuls): 10.30 uur ds, R, Boonstra van 's-Gravenzande. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. M, v. d Klis van Ouderkerk a d. Amstel. Geref.' Gem.: 10 en 5 uur cand. C. Hegeman van Slikkerveer. Geref, Kerk (art. 31) 9 uur (Prediker) en 5 uur (Doopsgez. Kerk) ds. L Hordijk van Loenen a. d. "Vecht. Chris tian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk St. BonLfacius (Vreewijkstraat 19): 10 uur gezongen. H. Mis. Oud-Kath, Kerk (Zw. Singel 50)10 uur H. Dienst. Alphen aan den RU" Ned. H, Kerk: JUllanastraat 9 uur dr. Scheers v. Delfs- haven; 10.30 uur ds. Johs. Stehouwer en ""0 uur dr. Scheers Hulpkerk Gouwsluis: 6.30 uur de heer A. J, Dekker. Jonathan: 10 uur de heer Zonneveld. Oudshoornse- weg: 10 uur dr% P. J. Cannegleter en 6 30 uur ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. Hooftstraat: 10 uur ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. Martha-Stichtlng: geen dienst. Geref. Kerken: Zulderkerk: 10 uur ds. W. v. d. Kerk van Sprang en 6.30 uur ds. H. Post van Rijnsburg. Noorderkerk- 10 uur ds. H Post en 6.3Ö uur ds W. v. d. Kerk Hooftstraat: 10 uur ds. J. Ous. soren van Hazerswoude. Ger. Kerken (on derh. art. 31): Hotel Centraal: 11 en 3 u. ds. A. Hordijk van Loenen aan de Vecht Chr. Geref. Kerken; Van Reedestraat: 10 uur en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 u lees dienst. Aarlanderveen Geref Kerk: 10 uur leesdienst en 6,30 uur ds. J, Oussoren van Hazerswoude Bodegraven Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur ds. Kleermaker van Veen (N.-Br.). Geref. Kerk: (In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem.): 8 en 4 uur ds. O W. Bouman van NIJverdal. Gerei. Kerk (art. 31)9.30 en 5.30 uur dr Joh Dam. Evang. Luth. Kerk: 10 uur ds. B. Kaste lein van Zeist, Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Benthuizen Ger, Gem.; 9.30 en 6 uur: leesdienst. N.-HKerk: 9 30 en 6.30 uur ds, W. Bieshaar. Boskoop Ned. Herv. Kerk: 9 en 10Vi uur cand. J. de Mars; 4% uur ds. Bles--- haar uit Benthuizen. Geref, Kerk: 9% en I prediker te Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 Een woord van bezinning BAKMHARTIGEN. In naam van de barmhartigheid word* er heel wat onbarmhartigheden verricht en meer dan één barmhartigheid is er, die beter de naam van de polftleke be rekening verdient, Zalig gesproken worden de barmhar tige n m de Bergrede. wat zijn dat voor lieden? Zijn dat d,e evenzo vele Samaritanen, die deze toenaam dragen en met diverse schimpscheuten op prlesters en levieten een arm. half-dood'_ geslagen mens op de been helpen net alsof de mogelijkheid der barmhartighedd door priesters en levieten nooit meer zal kunnen worden aangegrepen en deze Sa_ maritanen met hun heerlijke benaming het dan nu ook wel permanent en zonder uitzondering en vermindering zullen blij;, ven doen? Het zou wel een schrijnende nood be tekenen als de dienst der barmhartighedd in welke vorm ook met de on-barmhartlg_ held vermengd zou zijn. Het woord de benaming van „barm hartigheid" ls algemeen. Sommigen heb ben. gedacht, dat de betekenis was: bij armen het hart hébben; anderen, dat het moest 'zijn: brandende harten vol leven en bewogenheid. Doch barmhartighedd ls een woord, dat op een enkel uitzondering na uitsluitend op God van toepassing ls, en wel als een weergave van de ouderlijke liefde-verhouding, in het bijzonder van vader tegenover kind. Deze goddelijke opdracht krijgen wij toebedacht en dan nog wel als een Zalig spreking! Hoe gedragen wij ons Id het algemeen tegenover de anderen? Deze zaligspreking is het allereerst gericht tot die mensen, die zich in hun optreden en verhouding tot de mensen „vaders" noemden, maar wier vaderschap niet bijster erkend werd omdat het voornaamste er ln ontbrak, en waardoor de toorn en de tweedracht werd opgewekt. Neen, barmhartigheid ls niet wat geld of kleren geven; het is niet Iemand be wust of onbewust afschepen of ln zijn sop laten gaarkoken. Het ls leven uit de Vaderliefde Gods en zich nu door Jezus Christus ln staat laten stellen doorgangs. station en overlaadjjMaats te worden voor die verhouding van liefde, die karakte ristiek wordt door de betekenis van het woord barmhartigheid in de verhouding van vader en kind, en om dan tegelijk te bemerken, dat wijzelf kinderen zijn en dat ons barmhartigheid geschiedt, het won der. dat wij in die barmhartigheid elkaar vinden en zien als broeders en zusters en ln dat grote gezin over de gehele wereld deze goddelijke nieuwe roeping van znllg. held moeen verstaan. "W H. K. Kerk: Zijllaan: 10 en 5 uur prof. K. Dijk, Kampen. Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Nea. Prot. Bond: 10.30 u. ds. C. H. Brandt, Haarlem Woubrugge Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. de heer A. J. Dekker van Alphen aan den Rijn- 6.30 uur cand. J. de Mars. huig- FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 48) ,,Ik moet je spreken. Onmiddellijk. Maar niet hier..." fluisterde ik hees. „Sylve! Jeje „Kom! herhaalde ik, buiten me zelf. Ongezien door de gasten renden we naar boyen. Ik stootte de deur van mijn boudoir open en bleef uitgeput staan „De politie is hierbracht ik hij gend uit. Gösta knikte. „Het slot ls omsin geld„Ik wist het wel! Ik heb al tijd geweten dat het mis moest gaan. Maar je bent- nog niet- verloren „Oh ja. Helemaal, definitief verlo ren, Aan jou...." Ik weet niet meer of hij me naar zich toetrok of dat ik me ln zijn armen wierp. We hielden el kaar vast. sterk en wild, alsof we el kaar nooit meer los wilden laten. „Je houdt van me Sylve. Ik weet het al lang. Van mij, de verrader". .Dat ben je nog niet. Je hebt de plannen nog niet uitgeleverd. Gösta! Houd er mee op! Om mijnentwille!" „En als ik dat niet doe?" „Kijk me aan. lieverd". „Ik wil niet boter zijn dan jij", riep ik onder een storm van kussen. „Ik blijf bij je". „Mijn Silvia! Mijn lieveling!" Zijn lippen beroerden zachtjes mijn voor hoofd. „Mijn lieve, lieve, vrouw". Er bestond voor ons geen verleden of toekomst meer. Slechts het heden leef de. En dat heette; Jij en ik. Schreden naderden onze kamer en riepen ons terug in de werkelijkheid. Twee man nen kwamen binnen. Ze groetten kort. Nog steeds hield Gösta. zijn arm om mijn schouders geslagen. De heren keerden vluchtig him revers om, „Politieke recherche", stelden zü zich voor. „We zijn hier om huiszoeking te doen". „Gaat uw gang. Ik veronderstel, dat u met mijn kamers wilt beginnen?" Gösta's stem klonk ijzig correct. Ik volgde, toen hij de rechercheurs voor ging. Graag had ik hem een teken ge geven dat hii niet bang behoefde te zijn. omdat het fatale document al in mijn bezit was, maar ik kreeg geen kans. Gösta scheen ook trouwens wei nig bemoediging nodig te hebben. De rechercheurs haalden de hele ka mer ondersteboven. Het laatst kwam het bureau aan de beurt. Klaarblijkelijk hield men Gösta voor te verstandig om daar belangrijk bewijsmateriaal te ver bergen. Alle laden werden systematisch doorzocht. Ten slotte bleef nog slechts de middelste over. „Mag ik misschien de sleutel hiervan hebben?" „Alstublieft". Gösta had zichzelf meesterlijk in be dwang. De la werd er uitgenomen en omgekeerd op het bureau. Een aantal enveloppen, postpapier, visitekaartjes. dat was alles. Gösta's blik zweefde er overheen en zocht de mijne. Hij keek me aan alsof hij zich uit de hoogste nood verlost voelde. Hij wasver bluft, dat was het goede woord. Hij wist nog steeds niet, dat de plannen ln mijn bezit waren, integendeel, het moest hem waarschijnlijker lijken dat, Asbjörussen ze ten slotte toch bemachtigd had. Maar dan was deze huiszoeking niet meer no dig geweest, schoot mij door het hoofd. Dat moest ook bij Gösta opgekomen zijn. Maar zijn gezicht bleef ondoorgronde lijk; ik kreeg zelfs de indruk dat hij opzettelijk vermeed mij aan te kijken. Na' ook Gösta's slaapkamer met de zelfde grondigheid doorzocht te hebben, wensten de heren de aangrenzende ka mers te zien. De schrik doorvoer me ijzig als een mes. maar ik realiseerde me dat slechts de uiterste koelbloedig heid ons kon redden. Bereidwillig ging ik de heren voor en betrad als eerste mijn kleedkamer. De scène van zo even herhaalde zich; de dienaren der wet hadden voor mijn requlsieten al even weinig eerbied als voor Gösta's bureau. „Dit is mijn byouteriekastje". ver klaarde ik ongevraagd, toen mijn hart een paar slagen oversloeg, want een van de rechercheurs had zo juist het sier lijke, met parelen bezette kistje uit mijn toilettafel gehaald- „Doorzoekt u het rustig". Als ik ge hoopt had dat hij het na deze voorko mende uitnodiging voor overbodig zou houden dit onschuldig-uitende kastje nader te bekijken zag ik me toch in mijn verwachtingen bedrogen. Maar hij vroeg me ten minste het zelf open te maken. Ik liet het slot open springen. En toen gebeurde het.... Mijn van opwinding trillende handen lieten het kastje val len. Omgekeerd lag het op de grond: de laadjes waren er uitgevallen, ringen en armbanden lagen tussen kettingen en parelsnoeren. Maar niemand interes seerde zich op dit ogenblik voor al deze kostbaarheden. Aller ogen waren ge richt op de gele enveloppe die onder het, kastje te voorschijn kwam. Vlug bukte ik me- „Dit is van mij", zei ik. de enveloppe oprapend. Maar een van de beambten stak er met een ijzig: „Pardon!" de hand naar uit. Alles om me heen be gon te draaien. Ik leunde tegen de muur De enveloppe angstvallig tegen mijn borst drukkend zei ik: „Een ogenblik, heren. Ik zal het u di rect geven. Maarmet een verlegen lachje wendde ik me tot Gösta. „Lieveling, wil je me een ogenblik met deze heren alleen laten? Het gaat om. om een verrassing voor jou, En het zou alles bederven Gösta wierp me een verbaasde blik toe- „Ik geef er de voorkeur aan te blijven, Sylve", „Gösta! Alsjeblieft!" zei ik vleiend. Hij ging. „Natuurlijk was dat verhaal over de verrassing niet waar", zei ik tegen de beide rechercheurs. „In de enveloppe zit ten brieven die mijn man niet mag zien. Zezijn, ze zijn nog al compromitte rend". (Wordt vervolgd). 23). Oehoe rukte de enveloppe oper en begon de brief te lezen. „Wel, wel!' riep hij. „TutTut! Hoe is het mo gelijk! Sakkerloot!" En meer van die treffende opmerkingen, wa^r Panda niet veel van begreep. „Is er iets, baas?" vroeg hij. „Krijgt U geld?" „Krijgen is het woord niet!' .el Oe- ïoe. „Maar ik heb de kans het te ver- henen. Dit is een uitnodiging van de •L.B.A., de internationale liga van be roeps aviateurs om precies te zijn, om mee te doen aan de race om de we reld! Denk eens aan, jonge Panda! De gene, die het eerst aankomt krijgt hon derdduizend dukaten I Dat is genoeg om mijn belasting te betalen en dan houd ik nog over voor een nieuwe stof bril ook! Kom mee, leerling! We gaan de kist gereed maken! Doe je best! Dat wordt een nuttig tochtje! Wanneer we dat achter de rug hebben, ben je 'n vol maakte vliegenier, dat vérzeker ik je!" 5 uur, ds. H. Pol, Chr. Geref. Kerk en 4y2 uur leesdienst. Rem, Geref. Gem 10 uur mevr. ds. Paardenkooper van Rooven uit Amsterdam. Geref. Gem.: 10 en uur de heer M. Heerschap uit Rot terdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Vossers uit Lelden: 6,30 uur ds Pop uit Zwammerdam. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Oussoren. Katwijk aan den RUn Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. G. J. Streeder, Den Haag. 5 uur ds. J. Zandee. Warmond. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Ger. Kerk art 31: 10-30 uur ds. G. Boersema; 5.30 ds v. Venetlën te Wormerveer. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk: 10 u. dr. L. D. Terlaak Poot, van Den Haag; 6 uur ds. J. G. van Ieperen. Oude Kerk: 8.30 uur ds. P. Pras (bardienst); 10 uur ds. R..de Bruin van Veenendaal; 6 uur ds. J. J. van der Krlft Kapel: 10 uur ds. D. Bouman; 6 uur ds. R. P. A Rutgers. Geref. Kerk- 8.30 uur ds. J van Harmeien, van Garijp1030 uur dr. N. J. Hommes, van Hillegèrsberg; 4.30 uur dr, N. J. Hommes: 6 uur ds. J. van Harmeien. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. van der Bijl. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 uur leesdienst Geref Kerk (art. 31): 10 uur ds. Van Venetië, van Wormerveer; 5 uur ds. G. Boersema. Koudekerk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: 10 en 7 uur ds. A, W M. Odé te Goes. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper van Amsterdam; 6.30 ds. Dijk te Leiderdorp. Leiderdorp Ned. Herv. Gem.: 10 u. ds. Van Zijll Langhout van Engwierum, 6.30 uur de heer Anth. v. d. Berg van Valkenburg. Geref. Kerk: 10 uur- ds. Dijk; 6.30 uur ds. A. G. van der Stoel, Boskoop. Leimulden Herv. Kerk: 9.30 uur ds. v. Veenen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds, C. Moens. LLsse Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. W. Smit van Heemstede- 5 uur ds. mr. G A. Alma. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Th. Ruys Jr. Chlst. Geref Kerk: 10 en 4 uur ds. P W. Dam van Onstwedd'e. Geref. Gem: 10 en 4 uur ds. A Verhagen van Kampen. Geref. Kerk (Art. 31): 10.30 en 4.30 uur ds. J, J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10 15 uur ds. J. A. Mulder van Oosterwolde, NoordwUk-BInncn Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Pras. Ger. Kerk: voorm. 10 en nam.-5 uur ds. v, Meyenseldt, Ned. Prot, Bond: voorm. 10.30 dr. A. v. It- terson (Oegstgeest» Noordwijk Zee Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. Fortgens (Voorschoten), nam. 5.00 uur ds. Vossers (Leiden). Geref. Kerk: voorm. 8.30 en 10.30 ds. B. Bouma; nam 4,30 en 6 uur ds Attema (DenHaag). Geref. Kerk art. 31: Jullanastr.: v.m. 9 en nam. 3 uur ds. J. de Wal (Rijnsburg). Noordwljkerhout Ned, Herv Kerk: 10 uur cand. A. H. Lentz van Lelden. Oegstgeest Ned Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.15 uur ds. G. F. CalleuhachPau- luskerk: 10 uur dr. W F Dankbaar. 5 uur ds. M. J. Punselie, emer. pred. Lelden. Hoge Morsch: 9 uur ds. Bogert van Katwijk a, Zee. Geref. Kerk Maurlts. laan: 10.30 uur ds. J, van Harmeien van Garijp: 5 uur ds. B. Bouma van Noordwijk aan Zee. Hoge Morsch: 10.30 en 5 uur ds Keyser van Zwartebroek, Vrijz. Herv, Gem.- Willem de Zwijgerkerk: 10.30 uur ds. C. Met van Zaandam. Oude-Weterlng Herv. Kerk: 10 uur ds. A. van Roon: Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H, v. Andel, van Den Haag. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. C. den Engelse van Westmaas: 5 uur ds, W, de Jong van Zuldwolde. (Kleine Kerk)10 uur ds. W. de Jong; 5 uur ds. C. den Engelse. Qer, Kerk Rapenburg: 10 uur ds. C. M. van der Loo van Dordrecht; 6 uur ds. v. d. Linde (Voorhouterweg) 10 uur ds. Van der Linde; nam. 6 uur ds, C. M. van der Loo. Ger. Kerk (art. 31) .1050 en 5.30 uur ds. De Wal. Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Brandsma. Sassenliclm Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur <ls. Krijkamp. GeriefKerk: 9.30 Cn 5 uur ds. Zwierts van Enkhuilzen Chr Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. VJsser. Ned. Prot. Bond - geen dienst. Valkenburg Ned. Herv. Kerk (nood kerk) 10 en 6& uur ds. Baas. Geref. Kerk (zaal De Vries)10*4 uur en 5 uur ds. Halnjé. Ger. Kerk fArt 31): 8.30 ds. Boersema en 3 uur ds. Van Venetië uit Wormerveer. Voorbout Ned Herv. Kerk; 10 uur ds. Knottnerus van Hillegom Voorschoten Ned. Herv Gem. (dorp) 10.15- uur ds. J. Schoneveld van Den Haag: 17 uur de heer W Na.uta van Sneek. Ned. Herv. Gem. (Rijndijk) 10 uur de heer W. Nauta. Geref, Kerk: 10 en 17 uur ds.- P, Kuiper van Zeist. WaddliLxveen Ned. Herv, Kerk: 8.45, 10.30 en 6,30 ds. W. Vroegindeweij. van Huizen, N.H. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. Smldt. Rem. Ger. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 10 en 5 uur ds. N van der Kraats. Ver. „Wet en Evan geile": 10 uur ds. W van Hasselt van Oostvoorne. Warmond Ned. Herv. Gem.: io en 7 uur ds. Zandee. Wassenaar Ned. Herv. Kerk, Dorps kerk: 9 en 10.45 uur dr. H. J. Honders; 56 uur ds. L. Brink pred. te Gaast en Ferwoude. Kievltskerk: 10 uur ds. W. W. leesdienst. 6.30: ds. Munnlk van Ter-Aar. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Augus. tlnusga (toez.) L. Hylarides te Paesens; te De Krim Chr. v, d. Leeden te Hlen (Bet.); te O. en N. Wetering (toez.) F. de Graaff. cand, te Schevenlngen; te Rot terdam G. van Veldhuizen, perspred. te Gravenhage. Aangenomen naar Biervliet C. P. M. Wiebosch em. pred. te Amster dam; naar Streefkerk S. Julius te Drlesum. Bedankt voor Genemuiden (toez.) N. Kleermaker te Veen; vóór Montfoort, A. J. Wijnmaaïen te Leerbroek; voor dè benoe ming tot hulppred. te Oldebroek M. G. G- van Voorthuysen, cand. en hulppred. te Kootwijk ehb roek. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam (vac. M. Boukema) J. F. Colenbrander te Ommen en J„ Nawljn te Avereest. Aange nomen naar Ottoland J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Gent (België) en Lewedorp. Geref. Kerken (naar art. 31 K.O.) Be roepen te Glanerbrug en NiJkerk H. Schol- ten, cand. te Zuldhorn. Chr. Geref. Kerk Aangenomen naar Nieuwe Pekela A. C. Noort, cand. te Apel doorn, die bedankte voor Almelo, Arnhem, Baarn, Boskoop. Elburg, Franeker, Opper does en Soestdljk, Oud-Geref. Gem.: Beroepen te 's-Gra- polder Joh. v. d. Poel te Glessendam. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 15 Aug. Bloe menveiling. Anjers 1112 ct.; Asters 219 ct.; Montbretia 410 ct.; Ohrys. Rayonant 6—26 ct.; Ohrys Tros 1143 ct.; Gladio len 627 ct.; idem Nieuw Europa 5472 ct.; Dahlia's 419 ct.; Am. Anjers 5070 ct.; Scablosa 48 ct. ROELOFARENDSVEEN, 14 Aug, Groen- tenveiling. Peen I 750; Idem II 4.80; Krop sla 1.606.20; Tomaten A 16.0019.00; Idem B 16,00—18.00; idem C 16.00; Augur ken Fijn 1655; Idem fljnbaster 7.50; idem grof 3.00 per 25 kg.; Snijbonen 0.603.10; Prinsebonen 2.203.60; Dubb. Stambonen 1.102,60 per 10 kg Bloemkool 7.00 23 00; Komkommers 4.009.00 per JOO. BOSKOOP, 15 Aug. Rozen gr. bloemig per bos; Spek's Yellow, 60 ct.; Qui en Mary 1 201.30; Edith Helen 70 ct.; But terfly 50—80 ct.; Rosalandia 0.901.50; Duisburg 5080 ctJules Bouché 2540 ct.; Talisman 30 ct.; Peclhtold 2540 ct.; Hadley 90 ct.; Brlarcliff 4055 ct.; Vler- landen 1.301.90; Babyrozen per bos: Juweeltjes 5075 ct.; Ingar Olsson 4060 ct.; Sweetheart 0 551.00; Else Poulsen 30 ct.; Dorus Rijkers 4050 ct.; Paul Grampel 2530 ct.; Diversen per bos; Clematis .Mevr. le Coultre 1.804.50; ld. Prins Hendrik 1.603.70; Oranje Triumph 45 ct.; Dahlfa's ln soorten 1735 ct.; Chrysanten gr bloemig 2.803.20; tros- Oïirysanten 4653 ct.; Asters 23 ct,; Pyre- thrüm 1217 ct.; Mbntbretla's 10 ct.; Gladiolen 2438 ct'.; Llgustrum, goud bont 75 ct. KATWIJK a. d. RIJN, 15 Aug Groen - tenvelling. Bloemkool I A 50.00—76.00; ld I 21.0049.00; ld H 3.00—29.00; ld III 2.00 5.00; Waspeen I 7.2010.75; idem n 4 80—6.00; Herebonen 38.00—51.00; Stok- snlJbonen 37.0048.00; Sla I 4.10— 6.90; Idem II 4.104.60; Aardappelen bon ken 5.206.00; Idem groten 5.0011 60; Idem kriel 6 606.80; Kroten 3.006.25; Uien 12.0026.00; Bospeen 6,3018.20; Selderie 1.401.90; Peterselie 1.101.20; Groene kool 4.30—4.50; Andijvie 6.60—8.90; Postelein 10.0014.00; Rode kool 6.90 7.10. Siddré, eïn.-pred. te Noordwijk. Geref. weening. AGENDA DE BIOSCOPEN. Trianon „Tarzan in New-York (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Millioenenbruld* (alle leeft.) Zat en Zond. 2,15.. 4,15, 7,15 en 9,15 uur; overige dagen 2,15. 7,15 en 9,15 uur. Casino ,De wens die waarheid werd" (alle 1.). Zai. en Zond. 2(30 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30. 'i en 9,15 u. Lldo „De klokkenluider van de Notre Dame (14 Jaar). Zat. en Zond. 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Luxor „De voerman" (18 J.) Zond. 2,30. 4,45, 7 en 9,15 uur. overige dagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Greenwav (Voorschoten) „The Ele phant Boy" (alle 1.) Zatt. 7 en 9,15 uur; Zond. 2,30, 7 en 9.15 uur- overige dagen te 8 uur. De avond-, nacht_ en Zondagsdienst der apotheken te Lefden wordt van Za terdag 16 Aug. 13 uur tot Zaterdag 23 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523; de Doeza Apotheek, Doezastraat 31 tel, 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester- Apotlieek Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van heden middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel, De Graaff Kors er Postel. Te Oegstgeest üoor dr. R. Varekamp (tel 21916). De dienst der dierenartsen wordt waar, genomen door de heren H. J, Stol en W.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2