Regering herhaalt aanbod op grondslag van Linggadjafi De Brits-Egyptische kwestie voor de Veiligheidsraad Vijftig verschillende volkeren bijeen als toetssteen voor de Marshall-politiek „Goede diensten" maar géén arbitrage Wat er in Indië gebeurt WEERBERICHT De Nylonkous Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947 No. 26157 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Ernstig beroep op Republiek. Officieel wordt medegedeeld: _Noodgedwot»gen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot bet politioneel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoud bare toestanden op Java en Sumatra toestanden, veroorzaakt door dat ,de Republikeinse regerinc ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat Republikeinse ge wapende groepen terreur bleven uitoefenen en in het bijzonder de ge bieden, die op Java en Sumatra onder het bestuur der Ned.-Indische regering stonden, als het ware belegerden. Nu eensdeels ten gevolge van deze militair-politionele actie de toe stand is gewijzigd, al zijn de mbeilijkheden slechts ten dele opgelost en nu anderdeels op uitnodiging van de Veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegeven, acht de Nederlandse regering het ogenblik gekomen om het volgende te verklaren: 1) Opnieuw ziet de Nederlandse rege ring zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend Het is geenszins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding Het is geen andere dan de uitwerking der toekenning van het door de Nederlandse regering als grondslag van haar beleid aanvaarde zelfbeschikkingsrecht. Het is geen ander dat het ombouwen van het oude Nederlands-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine. democrati sche en federale staat, zelfstandig lid der Ver Naties en met Nederland. Su riname en Curasao verenigd in een reë le unie. Het ié dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de over eenkomst van Linggadjati- 2) Vóór alles is nodig het verder her stel van rust en orde. onmisbaar voor de veiligheid van persoon en goed, voor de verzekering van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw voor Indo- nesië's deelneming in de wereldhuishou ding en voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde Daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk politle-apparaat. De Nederlandse regering herhaalt haar bereidheid haar troepensterkte te verminderen, zodra een deugdelijk politieapparaat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waar borgen, 3) Om Iedere mogelijke twijfel aan gaande haar bereidwilligheid om wer kelijk een souvereine, democratische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Nederlandse regering aangeboden aan stonds, hangende de voorbereiding van deze staat gedurende een noodzakelijke overgangsperiode een Indonesische fe derale interim-regering te vormen, waar in vertegenwoordigers van verschillende deelstaten, alsook van de nog onvol doende -vertegenwoordigde minderheden onder de bevolking met de Lt, Gouver neur-Generaal zouden samenwerken. Met de regeringen zowel der Republiek als der andere Indonesische deelstaten, Oost-Indonesië en West-Borneo, was hieromtrent reeds in belangrijke mate overeenstemming verkregen. De 'Neder landse regering herhaalt thans dit aan bod tegenover alle deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië. Zij is voor nemens te bevorderen, dat deze interim- regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vo rige weken werden bezet. Het politie-apparaat, hierboven be doeld. zal aan deze regering onderge schikt worden "gemaakt. Zo spoedig mo gelijk zullen ook de reeds eerder voor gestelde federale organen, waarborgend de voedselvoorziening alsmede de eco nomische. monetaire en handelspolitieke eenheid van Indonesië alle eveneens on. der meergenoemde regering ressorte rend. door haar dienen te worden ge vormd 4) De totstandkoming ener int-erim- regersng zal geenszini de stap vertra gen naar een blijvende oplossing. De Nederlandse regering is voornemens op de kortst mogelijke termijn vertegen woordigers der verschillende deelstaten en bevolkingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen ten einde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staatsbestel te beraadslagen Waar de bevolking van enig gebieds deel het verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over haar plaats in het nieuwe staatsbestel vol gens beginselen in de art. 3 en 4 van Linggadjati neergelegd. 5) Bjj de Nederlandse regering leeft de overtuging. dat de andere staten en staatsdelen alsmede de verschillende minderheden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen instemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de Republiek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop. dat de goede diensten, door de Ver, Staten aangebo den hiertoe belangrijk zullen bijdragen Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van. het Indonesi sche staatsbestel derhalve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevor derd, niet door arbitrage tussen Ne derland en de Republiek zou kunnen worden uitgemaakt De nieuwe staatkundige construc tie is immers een zaak waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelstaten en bevolkings groepen betrokken zijn. en is een on derwerp, dat uiteraard reeds bij de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd. Walter Foote weer in Batavia. CONFEREERDE EEN UUR MET SOEKARNO. De Amerikaanse 'consul-generaal te Batavia. Walter Foote, is gistermiddag met een speciaal Amerikaans marine vliegtuig uit Djokja te Batavia terug gekeerd. Hij verklaarde bij aankomst dat hij ongeveer twee uur met het Re publikeinse kabinet besprekingen had gevoerd en daarna ongeveer een uur met Soekarno persoonlijk Over het besprokene kon hij geen enkele mede deling doen. Hij had geen enkel ver zoek van dr. Gani of Tamzil ontvan gen, om de 'reis naar Djokja mee te maken NU GAAN REPUBLIKEINEN CHINEZEN BESCHERMEN! Radio Djokja meldt, dat onder voor zitterschap van de Rep, minister van Binnenlandse Zaken een comité is op gericht voor de behartiging van de vei ligheid, het leven en de bezittingen der Chinezen. Lid van met comité zijn o.a, staatsminister Thiq Giok TJoan, gene- raal-majoor Soetomo en generaal-ma- joor Sakirman TEGEN DE „VERSCHROEIDE AARDE" TACTIEK. De „Partai Rakjat Pasoendan" heeft een aantal communiqué's verspreid, waarin er o.m. op wordt aangedrongen niet mee te doen aan de vernielingen van vitale gebouwen, bedrijven, onder nemingen, fabrieken, enz. cn de over eenkomst van Linggadjati na te leven. ACTIE VAN EGYPTISCH HAVENPERSONEEL. Tot boycot van Ne" ndse schepen. Het havenpersoneel en de havenar beiders van Ismailia. Suez en Port Said hebben een vergadering belegd, waarop zij de methoden zullen vaststellen om alle Nederlandse schepen te boycotten, welke met bestemming Indonesië in de Egyptische wateren aankomen. Nog eens beide standpunten toegelicht. Gisteren is voor de Veiligheidsraad de Britsch—Egyptische kwestie verder be handeld. De Egyptische premier Nokrasji Pasja zeide (verwijzend naar Cadogan's ant woord van de vorige week), dat hij ver wonderd was geweest, in de Veiligheids raad, het hart der V.N. zulk een onbe teugelde verdedigingsrede voor het ne- gentiende-eeüwse imparialisme te horen. Nokrasji verklaarde, dat, indien er geen Britse bezetting was geweest, de moderne evolutie van Egypte onbelem merd doorgang zou hebben gevonden, ondanks de crises, die elke natie heeft en welke ook Egypte zou hebben over wonnen. Zonder de „Britse leiding" zou dit op bevredigender wijze zijn geschied en zeker met minder kosten. Egypte heeft tijdens de oorlog loyaal steun verleend aan de zaak der demo- cratiën. Deze steun was elementair voor de overwinning in het midden-oosten. Na bijna vijftig jaar Brits bestuur is het onderwijs in de Soedan meer ver onachtzaamd dan in Egypte na twintig jaar bezetting. De kwestie der betrek kingen tussen Egypte en de Soedan is een interne aangelegenheid, waarin niet zal worden onderhandeld met een in dringer. Nokrasji verklaarde, dat er vier feiten zijn, die de raad in overweging moet nemen: 1. dat er een geschil bestaat; 2. dat Egypte zijn best hééft gedaan het geschil door onderhandelingen te rege len; 3. dat voortzetting van het geschil de internationale vrede naar alle waar schijnlijkheid in gevaar brengt: 4 de stabiliteit in het midden-oosten slechts mogelijk is door terugtrekking der Brit se troepen en beëindiging van het Brit se bestuur in de Soedan. De Britse afgevaardigde in de Veilig heidsraad, sir Alexander Cadogan, heeft geantwoord. Hij zeide, dat de verklaring van de premier de indruk wilde vestigen van zuiver zelfzuchtig imperialisme van Engeland. Door toedóen der Engelsen is Egypte echter een voorspoedige onaf hankelijke staat geworden. „Wij hebben die administratieve en economische condities geschapen, waardoor dit ge lukkige resultaat mogelijk is geworden. „Egypte is ten koste van het leven van vele duizenden Britse soldaten gespaard gebleven voor de bezetting door de Nazis". Het bestuur van Egypte in de Soedan ls in 1821 door verovering tot stand ge komen en heeft bij de Soedanezen de bitterste haat tegen de Egyptenaren achtergelaten door de onderdrukking en ondoelmatigheid. De massa van het Soedanese volk wenst geen unie met Egypte en verlangt geen verandering. Ten aanzien van Nokrasji's verklaring, dat Egypte niet als een vrije partij het verdrag van 1936 ondertekende, ver klaarde Cadogan, dat, indien men ern stig meent, dat een verdrag ongeldig is door de aanwezigheid van troepen van de ene partij in het gebied van de andere, bijna élk vredesverdrag, dat ooit is gesloten, ongeldig is. Egypte werd nooit gedwongen een verdrag te sluiten. Op de verklaring, dat Egypte aan de Britse economie is gebonden, antwoord de Cadogan, dat de commerciële en financiële vrijheid van Egypte door geen enkel woord in,het verdrag wordt beperkt. Hierna werd deze kwestie tot Woens dag verdaagd. TAPTOE VAN BRITSE TROEPEN IN BERLIJN. Vier geallieerde opperbevelhebbers en 20.000 toeschouwers zagen gisteravond een indrukwekkende demonstratie van de Britse traditie in de vorm van een massale taptoe, die door Britse strijd krachten in Duitsland was georgani seerd, Het machtige schouwspel vond plaats op hetzelfde Meiveld, waar Hit- Ier en Mussolini ir hun gloriedagen het bondgenootschap der as-mogendheden proclameerden. Op hetzelfde veld. waar op eens Hittlers bruine horden mar cheerden, trokken nu machtige bands van Schotste pijpers, toortsdragers en bontte cavaleriegroepen in historische uniformen voorbij. Urenlang heeft het kleurige schouwspel een grote massa in boeiende spanning gehouden. Rapport over de V.N. Brits-Amerikaans economisch plan voor Duitsland. Ter stimulering van de productie in Duitsland heeft het Brits-Amerikaanse militaire bestuui eer plan bekend ge maakt, waarbij 10% van de opbrengst aan buitenlandse valuta, verkregen uit de verkoop van Duitse goederen, ten goede komt aan een fonds voor Duitse exporteurs en arbeiders export-in dustrieën. Het plan beoogt het Duitse export-program te stimuleren en Duits land in staat te stellen bij te dragen tot het economisch herstel Pan Europa. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Duitse exporteurs de helft van de gelden van het fonds kunnen gebruiken voor de invoer van grondstoffen en machine onderdelen en ter bestrijding van de on kosten, verbonden aan de vestiging van verkoopagentschappen in het buiten land. De andere helft der gelden zou ten goede komen aa-n de arbeiders, wanneer de details van het pla'n door de Duitse uitvoerende economische raad zouden zijn uitgewerkt. Ramadier overwinnaar De Franse assemblee heeft met 404 tegen 184 stemmen haar vertrouwen in Ramadier uitgesproken in verband met het regeringsvoorstel betreffende wijzi ging van de wet op de gemeenteraads verkiezingen, Ramadier werd gesteund door socialisten, MRP, radicalen en an dere gematigde en rechtse afgevaardig den. Slechts de communisten en deze zeer na staande afgevaardigden stem den tegen. HETZELFDE WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de na-nacht plaatselijk vorming van nevel mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Mor gen overdag enkele overdrijvende wol kenvelden doch over het algemeen zon nig en droog Weinis verandering van temperatuur Zwakke tijdelijk mati?c wind tussen Nnord er Oost 13 AUGUSTUS. Zon op: 5,19 uur, onder 20,10 uur. Maan op: 0.48 uur. (16 Aug. NM.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 0,28 en 13,08 uur. Het gaat goed in Moisson. (Van onze correspondent te Parijs). Een paar maanden geleden, toen ik voor het eerst. Moisson bezocht, had ik moeite dit gehucht, dat op de kaarten van Micheline zelfs niet vermeld stond, tussen de bossen te vinden. Maar sinds een maand zijn nu alle autobussen van Parijs getooid met plakkaten over de „Jamboree te Moisson" en sedert en kele dagen is dit gehucht, dat zelfs ge ografisch nog nauwelijks een begrip had gevormd, tot een stad ter grootte van Chartres uitgegroeid met een in wonertal, hetwelk dat van de hoofdstad van Luxemburg verre overtreft. Er zijn hier ongeveer vijftig verschil lende volkeren vertegenwoordigd, be horende tot het blanke, rode (er zijn 20 Roodhuiden aanwezig), fcle (400 in getal)bruine en zwartè ras. Enkele landen mist men echter (in zekere zin) Namelijk de Duitsers, de Japanners, de Roernenen en de Bulgaren Daarente gen hebben de Russen op het laatste moment nog 10 Rode pioniers gedele geerd. Doch dat heeft de Franse com munisten niet van hun weerzin tegen deze bijeenkomst vermogen te genezen. Het had zelfs weinig gescheeld, of de vrienden van Thorez hadden tn het Parlement, toen er over een regerings subsidie moest worden gestemd, de Jamboree getorpedeerd. Maar dat alles ligt nu achter ons. De Jamboree is een feit en officieel met de hoopvolle naam van „Jamboree van de Vrede" begif tigd. In I^oisson is men vandaag alge meen van oordeel, dat dit kamp met duizenden tenten eerste ernstige po ging is. welke men sedert het einde van de oorlog ondernomen heeft om de vol keren tot elkaar te Ijrengen. Men zou die mening kunnen onderschrijven, wanneer inderdaad alle volkeren hier aanwezig waren. Als gezegd, is dat niet het geval. OM MOISSON TE BEREIKEN, Er zijn hier delegaties, die maanden onder weg zijn geweest, om Moisson te bereiken De Australiërs b.v. Alle deelgenoten hebben, 'n beginsel hun reis zelf betaald. Een Nieuw-Zeelander kostte dat ongeveer 2000 gulden Doch 216 Oostenrijkers hebben kunnen ko men. dank zij een royale gift van ge neraal Bethouard, die in hun land do Franse bezettingstroepen commandeert. SUMMING BIJ DE HOLLANDERS VOORTREFFELIJK. De 1000 Amerikanen trekken zeer de aandacht vanwege de voortreffelijkheid en hpf comfort hunner uitrustingen. Voor hun aankom-4 hadden Franse kranten al gemeld dat yankee-kam peerders electrische frigidaires mee zouden voeren. Doch dit bericht werd my r.er olaatse ten stelligste gedemen teerd. De Hollanders, die de vooravond van de opening arriveerden, een kleine 700 in getal, bleken zich snel te acclir matiseren. De ~mmlng in hun kam pen is voortreffelijk en zou alleen nog verhoogd kunnen worden door de komst van Prins Bernhard, waarop men ten stelligste rekent. (Men verwacht ook nog het bezoek van President Aurlol Graaf Bernadotte van Zweden, en de Prinsen van Monaco en Lichtenstein) De Nederlandse verkenners repeteren momenteel intensief voor hun spel, dat dezer dagen zal worden opgevoerd, en dat de geschiedenis beschrijft van de Nederlandse padvindersbeweging de opheffing er van door de Duitsers in cluis, en dat daarenboven een indruk wil wekken van de algemene wederop bouw van het vaderland. (De landbouw, de cultuur, de mijnen, de industrie, het verkeer, etc.) De Algemene leiding van het kamp berust bij de Franse regeringscommis saris Henri van Effenterre, een door tastend man, die ondanks zijn invali diteit. hij verloor in de oorlog zijn rechterarm, de zaken uitstekend heeft voorbereid en de algemene lof verdient. Ik heb een middag besteed om hem te benaderen en een verklaring van hem los te krijgen. Het een noch het ander bleek gemakkelijk Doch ten slotte liet hij mij een verklaring lezen van wijlen Baden-Powell, welke men na zijn dood tussen zijn papieren vond. „Tracht bij Uw vertrek, de wereld Iets beter te doen zijn dan op het moment dat ge er binnentradZiedaar net grondbe ginsel der Padvindersbeweging. „Amitié des Jeunes, paix des hom mes" (vriendschap onder de Jongeren vrede voor de mensen), voegt van Effenterre er aan toe. Het is, vind ik een schoon principe, volgens het welk de verkenners een groots doel ho pen te bereiken Voor het eerst in de geschiedenis van de KLM fungeerde gisteren bij het ver trek van de constellation naar Holland-Michigan in de Verenigde Staten een echt Amsterdams pierement als stafmuziek bij deze bijzondere vlucht. Met het vliegtuig, die de naam „Holland-Michigan draagt, vertrokken onder enorme belangstelling 28 emigranten, die hun geluk in de Ver. Staten gaan beproeven en een aantal personen, die ons land bij de eeuwfeesten in Holland- Michigan zullen vertegenwoordigen, w.o- mr. H. P. Linthorst Homan. com missaris der Koningin van Friesland, In New York zullen nog verschillende Nederl, autoriteiten aan boord gaan- (Foto AnefoSagers) Stierf prinses Hermine geen natuurlijke dood? UEFSTAL VAN HOHENZOLLERN- JUWELEN. Functionarissen van de criminele po litie van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland hebben verklaard, dat het vermoeden bestaat dat prinses Hermine, die Donderdag in de Russi sche zone overleden weduwe van ex- keizer Wilhelm, geen natuurlijke dood is gestorven. De Sovjet-autoriteiten is officieel verzocht een geneeskundige verklaring inzake de doodsoorzaak over te leggen. Het is mogelijk, dat de dood van prinses Hermine verband houdt met be richten over diefstal van de familie- Juwelen van de Hohenzollerns. De kroonjuwelen van de Hohenzollerns zijn enige weken geleden naar Berlijn ge bracht, waar de Amerikaanse autoritei ten ze zullen bewaren. Thans wordt beweerd, dat voor een bedrag van een half millioen pond sterling is „verdwe nen" alvorens de collectie in Ameri kaanse handen kwam. De zoon van prinses Hermine, prins Ferdinand, heeft verklaard, dat zij in de Amerikaanse sector van Berlijn uit zijn koffer zijn gestolen. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Sovjets verzocht aan de op sporing mede te werken, daar men ver moedt, dat de gestolen juwelen naar de Russische sector zijn gebracht. Het schijnt, dat de prins onder ver denking staat en door de Amerikanen wordt bewaakt. Ook een vrouw, Vera Herbit, echtge note van een officier van de vroegere Duitse generale staf, die nog ln Russi sche gevangenschap is, een goede vrien din van prinses Hermine, is in arrest geweest, maar intussen al weer vrijgela ten. Van Amerikaanse zijde Is lijkschou wing gevraagd, Betreffende de diefstal van de kroon juwelen deelt UP nog mede, dat het thans duidelijk is dat Prins Ferdinapd en zijn zuster prinses Carmo. in deze affaire dubbel spel hebben gespeeld. Bewijzen, welke men van prinses Car mo en anderen heeft gekregen, tonen aan, dat beide in het geheim de ju- welen van Frankfort aan de Oder naar I Berlijn overbrachten. De Juwelen wa ren sinds de oorlog verborgen in het huis van de ex-keizerin. Mej. Herbst had medegedeeld, dat zij de vriendin was van prins Ferdinand. Zij zeide, dat zij ln 2 tochten in totaal 95 stukken van de kroonjuwelen van de ex-keizerin voor haar vriend Ferdinand had meegebracht.. Toen dit prinses Carmo ter ore kwam, heeft deze schijnbaar besloten voor zichzelf enige juwelen te bemach tigen. Zij bracht een bezoek aan haar moeder in Frankfort en kreeg enige sieraden. Twee dagen geleden ontving zij nog meer juwelen van de secretares se van haar moeder, fraulein Topf. De Amerikaanse agenten zeiden dat broer en zuster beiden poogden de Ju welen in bezit te krijgen, zonder de ander hiervan een gedeelte te geven, De agenten deelde nog mede dat zij tot aan vanochtend de tijd hadden gekre gen om de zaak t-e onderzoeken. Indien zij er niet in slaagden, het mysterie op te lossen, dan zou de zaak worden over gedragen aan de Duitse politie. Hoewel de agenten er niet in slaagden de kwes tie in zijn geheel op te lossen, is hun arbeid toch niet zonder resultaat ge bleven. daar zij 31 stukken van de kroonjuwelen hebben achterhaald, wel ke niet op de lijsten voorkwamen van juwelen welke vermist werden. TOESTAND NIET VERBETERD. Het Jaarlijkse rapport van Trygve Lie, secretaris-generaal der VJN., aan de algemene vergadering, is gepubli ceerd. Lie verklaart hierin, dat geen enkele verantwoordelijk staatsman van welk land ook een nieuwe oorlog kan overwegen. Indien de betrokken naties bij haar pogingen om de voornaamste problemen der wereld op te lossen het gebruik van haar militaire macht niet meer op de voorgrond stellen, zullen de millioenen mensen, die onze besprekin gen gadeslaan, werkelijk geloven, dat deze organisatie hun onmiskenbaar verlangen naar vrede zal vervielen, al dus Lie, De toestand, waarin de we reld verkeert, is echter niet verbeterd in het jaar, dat op 30 Juni j.l. eindigt. Er kan niet genoeg gewezen worden op het falen der mogendheden om de voornaamste vredesverdragen op te stellen. De nasleep van de oorlog kan niet langer als de voornaamste oor zaak voor de economische problemen, waarvoor de wereld zich geplaatst ziet, worden beschouwd. Deze komen voor een groot deel voort uit de fundamen tele politieke toestand, welke zijn in vloed doet gelden op alle andere acti viteit. Het is thans mogelijk te zeggen, dat de V. N„ met medewerking van de regeringen, voldoende zijn toegerust om de verantwoordelijkheid voor het be handelen' van de verschillende proble men op zich te nemen. Er zijn reeds voorlichtingscentra der V. N. opgericht te Londen, Washington, Kopenhagen, Genève, Parijs, New Delhi, Sjanghai en Rio de Janeiro, terwijl voor het eind van 1947 centra zullen worden geopend te Cairo, Moskou. Praag, Warschau en Mexico City. Het werk der V. N. zal in de toekomst meer worden gedecen traliseerd, mede met het oog op de moeilijkheid der regeringen om dollars te verschaffen voor het in stand hou den van haar delegaties in de V. S. WORLD FRIENDSHIP \SSOCIATION ZAL WERK VOORTZETTEN. Na een vergadering te Londen is door het bestuur "van de world Friendship Association verklaard, dat de organi satie haar werk op dezelfde basis zal voortzetten, aldus de „News Chronicle". Ofschoon de positie van de Britse nationale organisatie ernstig is, ver trouwt het bestuur, dat zij de midde len za! kunnen vinden om haar werk voort te zetten. BINNENLAND. Aan het stille strand te Den Haag verdronk de 10-Jarlge H. v. E1J^ "it 's Gravenhage. Tijdens het spelen met een vriendje gleed Ml van een golfbreker ai. De 53-Jarlge weduwe J. M. de Col- kempe, wonende Prins Hendrikkade te Rotterdam, ls ln het ruim van de kust vaarder „Nettle", liggende ln de 2e Katen- drechtsehaven. gevallen. Z11 overleed kort daarna. OP 29 en 30 Augustus zal de heer L E Troclet, Belgisch minister van. Arbeid en Sociale Voorzorg, zlcih «laar Den Haag en Breda begeven, om er een wederzijds accoord betreffende de sociale voorzorg to paraferen Te Eist (Bet.) ls het 5-jarlg meisje L. van B by het oversteken van de weg door ecu passerende autobus van de N S gegrepen en op slag gedood BUITENLAND Na zijn bezoek aan de Kongo wordt de. Belgische prins-regent morgenmiddag te Brussel verwacht, waar hij plechtig zal worden ontvangen. Een Joego-Slavische handelsdelegatie onder leiding van de Joego-Slavlsohe mi nister voor buitenlandse handel, Popovlc, zal naar verwacht wordt, heden naar Lon den vertrekken voor besprekingen over een handelsverdrag. Djlnnah ls gekozen tot president der constituerende vergadering van Pakistan. De leiders van de Moslemllga beloofden vrijheid en gelijkheid voor alle burgers van Pakistan, terwijl de leiders van de congresparti) verklaarden zlcb loyaal ten opzichte van de nieuwe staat te zullen gedragen. Politieke kringen te Athene zijn van mening, dat verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Griekenland en de naburige landen de eerste stap naar de vorming van een „vrije Griekse regering" betekent. Deze regering zou door de guerlllastrljders worden gevormd en, naar men vermoedt, onmiddellijk door Joego slavië, Bulgarije, Albanië en de Sovjet unie worden erkend. In Turkse oppositiekringen ls men van mening, dat Rgcep Peker. minister president, spoedig zal aftreden om bin nenlandse politieke redenen. De Turkse president, Inonu, heeft plotseling zijn vacantia onderbroken en 1b naar Ankara teruggekeerd. België houdt voet bij stuk in een netelig probleem. (Van onze Brusselse correspondent). Nu België in onbeperkte mate ten behoeve van het zwakke geslacht zo ongeveer 1 millioen paar nylonkousen per maand uit Amerika invoert, en daarvoor over 1947 circa 600 millioen francs in dollars zal mogen betalen, ls er plotseling een alarmkreet opge gaan. De Belgische kousenindustrie, die 65 bedrijven met 4000 arbeiders en werksters telt en over 1947 in eendrie- ploegensysteem werkend niet minder dan 17 millioen paar zijden en kunst zijden kousen fabriceerde, voelt zich door de nylon-indringer uit de States weldra ten dode opgeschreven. Aan de nylon-furore, die begon met een enkel vriendje, dat een paar uit Amerika meebracht, scheen al spoedig geen einde meer te zullen komen. De regering heeft nadat zich een leven dige zwarte handel in dit artikel had gevormd die steeds groter omvang aan nam, Ingegrepen op een typisch Belgi sche wijze. Er is een zwarte markt in nylons? Waarom? Omdat de vraag enorm Is en het aanbod te klein. Dus nylons Invoeren! Ik ken Importeurs, die nylons uit het diepst van hun ImporteurszleltJe verwensen. Zij hadden namelijk op ter mijnen van zes of zeven maanden ge kocht, tegen de op het moment van kopen in Amerika geldende prijzen. Intussen werd echter ook uit Fran «rijk en uit Engeland massaal nylon inge voerd. Het werd derhalve een verwoe de concurrentie tussen Franse, Engelse en Amerikaanse nylons en menig Im porteur er zijn sedert de bevrijding enkele duizenden textielimporteurs méér op de Belgische markt is er aan failliet gegaan. Intussen is de gehele kousenmarkfc „genyloniseerd" en de prijzen schom melen tussen 3 en 5 gulden per paar. De Belgische openbare mening geeft van harte toe, dat onder deze omstan digheden de klachten en vrezen van de eigen kousenindustrie gegrond zijn. Bij een uitvoerbeperking tot 10 15 procent van de productie aan dames- en herenkousen kwam het ooi deel van de deskundigen, dat nylonkousen twee maal zo lang meegaan als kunstzijden beenbekleedsels, zodat uiteraard het binnenlands verbruik scherp is gedaald. De heren fabrikanten zijn echter niet voor één gaatje te vangen en zij be grepen, dat Angèle en Mina meer hou den van de nylons zelf dan van de schenkers daarvan; dies bevatte de pe titie, die zij tot de regering richtten, de eis, uit Amerika ten minste voor 50%' van het ingevoerde nyloncontingent aan garens te mogen ontvangen, opdat de Belgische kousenindustrie zelf de gla zen benen zou kunnen gaan weven. Tot nog toe hebben de Amerikanen echter hardnekkig geweigerd deze garens te leveren, maar de regering ln Brussel zal voet bij stuk houden en de onder handelaars van overzee te kennen ge ven dat België, ten bate van herstel van de vrije wereldhandel, reeds be wijzen van goede wil te over heeft ge leverd, en bovendien de goedgevulde dollarbeurs niet onuitputtelijk is. Bo vendien. de dringende nodige machine rie voor de BpMcrho koncTindustrie moet er^^r,~-5 met doIlars. nonnen of Zwitserse francs worden betaald. Aldus b:-:houwd zou de nylonkous voor België de te^ssteen kunnen wor den voor de oprechtheid van de samen- werkin g.welk Marshall te Parijs het dollar-hongerige Europa bood

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1