Bep van Klaveren Nel ftiddeiigewichfkampioen Twee titels voor Van Daatselaar Geen groots tennis op Noordwijk jBokshistorie in Rotterdam Luc van Dam moest de strijd staken. (Van onze sportredacteur). Zou het ooit zijn voorgekomen, dat een bokser twintig jaren na het be halen van zjjn eerste titel nóg in de ring stond als uitdager van een twaalf Jaar jongere kampioen en deze ont troonde? Bep van Klaveren heeft hem dit ge leverd, en, geheel afgezien van de ma nier, waarop het geschiedde, (zijn veine en Luc van Dam's betreurenswaardige pech) het is een stuk werk. waarvoor we niets dan lof en bewondering kunnen hebben! We moeten de zaak echter zien, zoals ze is, Van Klaveren hééft gewonnen, maar, dank zij de reglementen van de Ned. Boksbond niet verdiend. Boven dien kwam zijn zege als een totale ver rassing voor iedereen, misschien voor Van Klaveren zelf wel het meest BOKSTRAGEDIE, Onder de wolkenloze lucht van de Maasstad heeft gisteren in het Feyenoord-stadion voor twintigdui- zend(!) toeschouwers een bokstragedie afgespeeld, waar nog lang over nage kaart zal worden Zo ging het: Twee athleten in pracht-conditie leverden een zeldzaam mooi, fanatiek gevecht. Van Klaveren bokste in zijn traditionele stijl, fel vechtend en met een rijk sla genrepertoire onvermoeid van links en rechts aanvallend. Van Dam antwoord de op zijn manier, rustig, beheerst en niet in het minst van zijn stuk gebracht. Met de vaste hand van een volleerd technicus strafte hij, waar te straffen viel, stapte steeds op het juiste mo ment uit zijn verdedigingspantser en sloeg dan toe, meesterlijk. Van Dam ontweek het gevecht, dat Van Klaveren hem opdrong, niet, integendeel. En toen na vijf ronden met een (zij het minimale) puntenvoorsprong Van Dam nog even rustig en kalm zijn her sens gebruikte en verder bokste, leek, als er geen wonder gebeurde, een nederlaag van Van Klaveren zéér waarschijnlijk Een razendsnelle roffel van Van Kla veren in de 7e ronde werd door Van Dam beantwoord met een harde rechte hoek op de korte rib Lijf aan lijf ging het gevecht voort, vier leren vuisten ranselden door en zochten een opening voor hun gevaarlijk wapen: de opstoot. ,,Uit elkaar!" Van Dam stapte terug met een wond boven het rechteroog- Onmiddellijk staakte de scheidsrechter het tevecht, ringarts onderzocht de blessure. Op zjjn aarzelend uitgesproken advies „stoppen" stampte Van Dam woedend op de grond, het pugilistisch de laat ste tijd niet verwende publiek loeide protesterend en.. de strijd ging voort. Niet langer dan enkele secon den, toen luidde de gong het einde dier ronde Zou deze harde, uitput tende strijd nog 8 ronden kunnen duren? DE NOODLOTTIGE RONDE. Van Dam stond vóór op punten, toen de 8e ronde, die de laatste zou worden, begon. Na de eerste slagwisseling raak te zijn wond weer open, het bloed stroomde over zijn gelaat. Dit kon niet voortgaan en. hoe jam mer ook, nu staakte de scheidsrechter het gevecht voorgoed, ondanks Van Dam's protesten. Reglementair werd dus Van Klaveren winnaar, daar de bokser, ter wille van wie geïnterve nieerd wordt, nu eenmaal verliezer is. De oude. nieuwe titelhouder van het Nederlands middengewichtkampioen- schap had liever anders gewonnen, dèar twijfelen wij geen seconde aan, maar wèl betwijfelen wij. of dit ooit nog mo gelijk zal zijn, want een Luc van Dam in deze vorm, die gelukkig constant blijkt te worden, is zéker door een Ne derlander niet te' kloppen, tenzij zoals gisteren Zo mogelijk zal nog deze maand in Amsterdam de revanche- ontmoeting leren, of wij er naast zijn met deze opvatting. In elk geval, het gevecht was prach tig en, dit terzijde, het boksen van Van Klaveren deed heel wat prettiger en sympathieker aan dan enkele maanden geleden Wel nooit zullen in Nederland gages aan boksers zijn uitbetaald als gisteren aan deze twee: beide ontvingen 7% mille, hetgeen dus neer komt op dui zend gulden per ronde van 3 minuten! Naar onze (oud vaderlandse) begrippen fantastisch! In het bijprogramma bleef Jan Nico- laas het van de aanstormende jeugd verliezen. Wéér werd Jan de Bruin winnaar, ditmaal door een o-i. wel wat ontijdige opgave in de 9e ronde, toen Nicolaas' helper de handdoek in de ring wierp. De Hagenaar was even neer- geweest, maar op dat moment al vol komen over zijn impasse heen. Job Roos bleef als professional ongeslagen door in de 2e ronde de Groninger Venema naaï her land der dromen te zenden. Een rechtse directe van Van Kla verded veren strandt op Van Dam's solide iging. (Anefo/Klaver) VOETBAL. Leidenaars bedwongen Alphen met 41. GOED SPEL VAN LEIDSE PLOEG IN TWEEDE HELI 1. Het Leidse elftal, dat uitverkoren is om straks de kleuren van de Sleutel stad in Oxford te gaan verdedigen heeft een nuttige oefenwedstrijd gespeeld te gen het eerste elftal van Alphen. In de eerste helft waren de Alphenaren de baas. zonder dat zij deze meerderheid evenwel in doelpunten wisten uit te drukken. Beide elftallen speelden het stopperspilsysteem, waarvan Windhorst zich niet zo heel veel van aan trok. A' maakte hij dan geen doelpunt, hij wist toch vaak met lange forse trappen verwarring te stichten in de Alphense defensie. IJkema bij Alphen wist zich niet aan de bewaking van Van Nierop te onttrekken en bleek dan ook als mid denvoor niét tot zijn recht te kunnen komen In technisch opzicht lijkt ons 't elftal van Alphen vooruitgegaan. Bij het Leidse elftal waren het vooral de achterhoede en spil Van Nierop die zeer goed waren Het feit, dat Valk na ongeveer twintig minuten moest uitval len deed geen afbreuk aan het solide spel der defensie. In de voorhoede was het steeds Windhorst die een doorlopend gevaar betekende voor de Alphenaren, het feit, dat hij zelf geen enkel doel punt heeft kunnen maken mag dan ooi wel als een verdienste gerekend wor den voor de Alphen-verdediging. De linkervleugel (de la Bije en Lens) speel de eveneens verdienstelijk. Na vijf en twintig minuten spelen weet Lens uit een corner van v. d. Weijden zelf uit zijn voorzet de bal over Goedhart ziet verdwijnen in het n8In de tweede helft wordt IJkema bij een run op het doel gehaakt, de hier voor toegestane penalty wordt door hem benut 1—2. Neuteboom en weer Lens brengen daarna de stand op 14, waar mede het einde tevens komt. Het was een pittige wedstrijd die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Alohen speel de in keurig nieuwe oranjeshirts, waar in het elftal zal blijven spelen. QUICK BOYS—SCHEVENINGEN 6—2. Drie vierduizend toeschouwers wa ren Zaterdagavond getuigen van een wedstrijd tussen Q. Boys en de 2de klasser Scheveningen. De aanvallen van de thuisclub waren door het meer ver rassende karakter veel gevaarlijker. Uit één daarvan opende v. d. Oever de score 1—0. Uit een zeer goed opgezette aanval kopte de Scheveningen-midvoor de gelijkmaker in dè touwen. De nieuwe jeugdige rechtsbinnen van Q. Bovs, Schaap, ontpopte zich als een voetballer mot toekomst. Technisch en tactisch was hij zeer goed. Als hij nog wat meer aandacht gaat besteden -aan het schie ten en zijn snelheid wat op kan voeren wordt hij een voetballer van klasse. Hij smaakte nu het genoegen met een schuiver, die de keeper liet glippen, de stand op 2—1 te brengen, waarmede de rust inging, Direct na de rust nam Zuvderduin uit een afgepaste voorzet van Parlevliet de bal ineens T>p -z'n schoen en onhoudbaar vloog no. 3 in het Scheveningen doel 3—1. Toen het nog geen 10 min d «arn? v. d. Oever, was Scheveningen geslagen en werden de bezoeker* v-u- speeld. Verdoes bracht het vijfde doel punt ter weveld, waarna de bezoekers wederom met een kopbal de achterstand tot 52 verkleinden. Net voor het eind signaal bracht Parlevliet van de zijlijn met een zeer mooi berekend schot de eindstand op 62. CRICKET. UITSLAGEN NED. CRICKETBOND. Ie klasse: HDVSExcelsior. Gewon nen door HDVS met 39 runs (HDVS 160 Exc. 121). HBS—PW. Gew. door PW met 1 run (HBS 148, PW 149 voor 5). ACC—VW, gew. door ACC met 126 runs (ACC 200 voor 6. gesloten). HCC II —PW, gew door HCC II met 1 run (HCC n 121 voor 8, PW 120). Quick— Haarlem, gew. door Quick met 1 wicket en 11 runs op de eerste innings. RW HCC I, gew. door HCC I met 95 runs en 2 wickets in handen op eerste in nings, RW 111, VOC—Sparta, gew. door VOC met 47 runs (VOC 66. Sparta 19). 2e klasse A: LCC—Ajax niet gespeeld. CVHW—HCC III draw (HCC 150, CV HW 80 voor 8, tijd). Kampong—RW II, gew. door Kampong met 73 runs (RW 94, kampong 169 voor 7). 2e klasse B, LMCC—Cric, gew. door Cric met 51 runs. Cric 97, LMCC 46. UW—ACC II, gew. door UVV met 1 run. (UVV 94, ACC 93). VRA II—SC HC. gew. door SCHC met 2 wickets (V RA 92, SCHC 95 voor 8) WATERPOLO. Na verlenging won L.Z.C. beslissingswedstrijd van V.Z.V. Zelden hebben wij zulk een spannen de wedstrijd kunnen aanschouwen, als Zaterdagavond in het prachtige bad van HP C, te Heemstede! Daarvoor hebben beide volled'ge ploegen onder de bekwa me leiding van scheidsrechter Braam gedaan wat mogelijk was en het strekt hun tot ere dat juist in een wedstrijd als deze, fail- en sportief is gespeeld! L.Z.C. begon heel goed met felle aan vallen op het V.Z.V-doel. echter zonder succes en wear ook V.Z V. zich niet on betuigd liet was er spanning te over. Eindelijk gelukte het Tegelaar zich mooi vrij te maken, hij kon juist op tijd overgeven aan Lut en deze wist met een fraai achterwaarts schot L.Z.C. de leiding te geven 01. Nadat Lut nog enkele malen naast of over had gescho ten, vergat L.Z.C. de juiste bewaking en was de stand spoedig gelijk 11- Het bleef bij proberen, totdat Elzinga goed wist op te zwemmen en Tegelaar hard kon inschieten 12. Vreugde by de sup- portersschare. maar spoedig onderdrukt door een even enthousiast antwoord van V Z.V.'ers, want weer werd de stand gelijk 22. L.Z C. bleef het antwoord niet schul dig en juist kon Lut in moeilijke positie naast schieten. V>.Z.V. beging echter de fout zijn tegenstander te overzwemmen, waardoor Lut vriJ °P doel mocht schie ten en weer L.Z.C. de leiding nam 2 3 De eerste sensatie kwam bijna direct na het uitzwemmen. want nu kreeg V.Z.V. een vrije worp op doel en nadat de bal tegen de bovenlat was ingeschoten werd het toch 3—3. Nog groter werd de span ning toen een V.Z V,'er het water moest verlaten en L.Z.C. feitelijk voor een ge wonnen wedstrijd stond. Men had echter niet gerekend op zenuwen, want een volgende aanval bracht Rameau in moeilijkheden en via een verkeerd uitplaatsen werd het 4—3 voor Velzen Een tweede sensatie volgde, want niet zodra was gezwommen of de bal kwam bij Tegelaar en met een ver vervaarlijk schot lag de gelijkmaker weer in de. touwen 44. De verlenging bracht echter de span ning tot het kookpunt! Nadat L.Z.C. een orachtige kans had gerhist, vloog een goede doorslag bal van de gevaarlijke V Z V. mid voor rakelings naast en kon de rest van de speeltijd geen doelpunten opleveren. De laatste drie minuten de den al het voorgaande vergeten L.Z.C. was geslagen, want V.Z.V kreeg een goede minuut voor tijd een vrije worp direct op doel. maar in de ze nuwslopende ogenblikken vergat deze speler zichzelf, dompelde de bal even onder en gaf L.Z.C. de kans van de avond. Tegelaar werd overzwommen en nu volgde voor L.Z.C. de vrije worp op doel... Keihard vloog de bal voor de laatste maal In het V.ZV-net en alles wat L.Z.C. was sprong in de lucht van blijdschap 45! Nu nog Dinsdagavond tegen D-W.T. en dan Woensdag en Donderdag resp. tegen Amersfoort uit en Rotterdam thuis. Wat het wonder dat L.Z.C. en haar aanhangers welgemoed huiswaarts keer den en M. Oosterdorp als tolk van de supporters de spelers een extra aanden ken deed toekomen? Nog een beslissingswedstrijd in „De Zijl Behalve de morgenavond te spe len wedstrijd H.VG.B IR.Z.C. I om een plaats in de hoofdklasse, wordt daarvoor, om 7 uur, nog gespeeld de beslissingswedstrijd R.Z.C. 2Zian 3 om een plaats in de res, hoofdklasse. De Internationale Achtkampen te Hilversum. O' KELLY EN MEUHRING EINDIGEN GELIJK. Zaterdag zijn de drie internationale achtkampen die 't Hilversums Schaak genootschap in aansluiting op het grote Europese Zöne-tournooi te Hil versum organiseerde, beëindigd. In deze laatste ronde deden zich vrij wel geen verrassingen voor. In groep A wonnen zowel de Belg O' Kelly als de Hagenaar Meuhring. zodat zij elk met 6 pnt. uit 7 partijen eindigden en teza men de eerste en tweede prijs in hun groep deelden. Kramer, de Friese kam pioen werd derde. Hij won na een lange party van Oosterwyk Bruyn. die met dr. Euwe tezamen de vierde en vyfde plaats deelde. Euwe bewees na zün te leurstellend spel in vorige partyen Za terdag weer eens zyn kracht door korte metten te maken met D. J. S. de Lange. In groep B had de leider Rossolimo aanvankelyk moeilykheden in zyn slot- party tegen Van Doesburgh. doch de Fransman wist ten slotte toch te win nen en met 6% pnt. de eerste prys te Britten wonnen met 10-8. De tweedaagse tennisontmoeting tus sen de Internationale Club van Ne derland en die van Groot-Brittannië op de Casino-banen te Noordwijk heeft niet dót spel gebracht, wat de (overigens schaars bezette) tribunes er van verwaoht hadden. Misschien waren we wat te veel ver wend na de internationale kampioen schappen? Hoe dan ook. er is matig, zeer matig tennis gespeeld. Met de einduitslag. 10—8 voor de Britten zal leder tevreden zijn, met het prachtige weer ook trouwens! Des 'Zaterdags begon Van Swol met een verdiensteiyke overwinning op de vroegere Poolse kampioen Tloszvnsky, die het gros van zyn games verloor op de kanon-service van de Nederlander. Het wil ook wel eens niet. lukken, maar óls het lukt is er geen houden aan! Overigens speelde Van Swol met 'nvoor zijn doen merkwaardige vastheid. Hy brak het bekende baseline-spel van de Pool volkomen. Raadselachtig, wat er met Wilton aan de hand was. In twee sets verloor hy als in een vertraagde film van Harper, die echter Zaterdag byzonder op dreef was. Rinkel speelde een goede party tegen Carter doch moest zich toch in drie sets gewonnen geven. Van Meegeren kon er in zyn party tegen Butler evenmin inkomen en verloor, evenals Reidt van Billing- ton. Na de le set (108 voor de En gelsman was Reidt volkomen leeg-ge- speeld en verloor met 61). Een merk waardige party speelde Knottenbelt Za terdag tegen Hughes. Hy verloor de le set kansloos met 60 (daar gaat-ie. dacht iedereen) maar er zat meer in z'n taaie, magere body. Langzaam her stelde hy zich en won de tweede en ook de laatste set met resp 63 en 64 In de doubles kon Nederland nog wat ophalen die eerste dag. Van Swol en Rinkel (wat een voortreffelyk paar worden die toch!) wonnen van Hughes en Billington, Wilton en Reidt zege vierden eveneens, doch met veel meer moeite over Carter en Tloczynsky. Knottenbelt en D, Rinkel, de zwakste Nederlandse double, verloren In 2 sets van Harper en Butler. Stand na de eerste dag: 54 voor de Britten. DE TWEEDE DAG. Ook de Zondag bracht geen verras singen. het spel was, ofschoon iets be ter dan Zaterdag, zéér middelmatig. Slechts de party in het dubbelspel tus sen Van Swol en Rinkel en Harper/ Butler bracht de nodige spanning. De onzen wonnen met 7—5 64 en kre gen dit niet cadeau! Wéér ging de sloom spelende Wilton kans loos ten onder, ditmaal tegen de fel attractief spelende Tloczynsky. Goed werk leverde de jonge Bob van Mee geren door-Carter, die de dag daarvoor van Rinkel had gewonnen, in drie sets te verslaan. Van Meegeren met zyn typische Scheurleer-styl kan, als hy wil nog veel bereiken. Er zit steeds een verrassend element in zyn spel, zijn backhand vooral „doet het". Van Swol zorgde nog voor een extra-verrassing, door zich Harper in 2 sets (62 6—2) van het lijf te houden. Neen, voortref felijk tennis is er dit week-end op behalen voor de Tsjech Pachman die met 6 pnt. de tweede plaats bezette. In de derde groep droeg de Hongaar Szabo de zegepalm weg. Hy speelde slechts één party (n.l. tegen Castaldi) remise De overige? won hij daarmede be- wyzende, dat hy zijn sterke vorm na het ietwat falen in het zóne-tournooi teruggewonnen heeft Hy verwierf ook de eerste schoonheidsprys. De Utrech tenaar mr. Spanjaard werd in deze groep fraai tweede met 6 pnt. Hij verloor al leen van Szabo en eindigde vóór resp. Castaldi en Van Seters. Zaterdagavond is met een feestelyke prijsuitreiking dit schaakevenement on der aanwezigheid van verscheidene au toriteiten uit de schaakwereld en het gemeentebestuur van Hilversum offici eel besloten. Noordwyk niet gespeeld! De stand van Zondag werd als die van Zaterdag: 54 voor de Britten, zodat zy de to taal-ontmoeting met 108 wonnen. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Zaterdag. Enkelspel: Reidt verliest van Billington 810 1—6; Van Meege ren verliest van Butler 46 36; Knot tenbelt wint van Hughes 06 63 6—4 Wilton verliest van Carter 57 7—5 3—6; Van Swol wint van Tloczynsky 6—2 6—3. DubbelspelKnottenbelt/D. Rinkel verliezen van Harper/Butler 36 68; Van Swol/I. Rinkel winnen van Hughes /Billington 6—2 6—4; Wilton/Reidt winnen van Carter/Tloczynsky 6—2 3 —6 63. Stand na de eerste dag: 54 in het voordeel van Engeland. Zondag Enkelspel: Reidt verliest van Hughes 6—2 1—6 0—6. Van Meegeren wint van Carter 46 63 64. Knot tenbelt verliest van Billington 61 06 2—6; Wilton verliest van Tloczyns ky 2—6 0—6: Van Swol wint van Har per 62 6—2. Rinkel wint van Butler 6—2 6—0. Dubbelspel: Wilton/Reidt verliezen van Hughes/Billington 64 36 06; Knottenbelt/D. Rinkel verliezen van Tloczynsky/Carter 36 36;' Van Swol /I. Rinkel winnen van Harper/Butler 7_5 6—4. Sportsplinters Zaterdag en Zondag zijn te Zaandam Internationale kanowedstrijden georgani seerd. waaraan door een ploeg sterke Hongaren werd deelgenomen. Zaterdag moesten de buitenlanders op de lange baan ln onze landgenoten hun meerderen erkennen. Zondag behaalden zij op de korte baan enkele goede overwinningen. Wlllems behaalde met zijn „Magneet" de eerste prijs ln de Olymplajollenklasse van de Nieuw Loosdrechtweek. Bob Mar_ keus werd tweede op de laatste dag. Arie van Vliet draalt weer op volle toeren! Gisteren won hij te Ostende een lnternatlonele sprintwedstrijd ln 4 man ches. De Rotterdammer Verschuren won ln 2 u. 35 min. en 5 sec. de ronde van de Bosbaan voor Professionals (100 km). BIJ de amateurs startte een viertal Zweden. Hier werd winnaar Piet de Vries, gevolgd door de Zweed Harry Snel (die als eerste finishte maar naar de tweede plaats ver wezen werd toen hy De Vries in de eind spurt hinderde). De Japanner Konoshln legde tydens een wedstrijd te Tokio de 400 M borstcrawl af ln 4 min. 38.8 sec Het wereldrecord staat op naam van Smith (V.S.) met 4 min. 38.sec. De Jap ls 20 Jaar oud. Te Zurloh won Cor Bijster een sprlnt- wedstrljd van wereldkampioen Harris, Waarom niet ln Parys. toen de wereldtitel op het spel stond? Zowel Zaterdag op de Alkmaarder sintelbaan als Zondag te Hoorn op de grasbaan won de Amsterdammer Van Aartsen ln de 500 cc klasse der senioren. De gisteren op Te Werve te Rijswijk gehouden equlpewedstryden om de Suma- trabeker werd voor de derde maal gewon nen door Parade et Riposte, dlo thans de beker definitief ln bezit heeft. De Nederlandse motorrenner Van Rykswyk won de 500 cc klasse van het Circuit van de Baslllque (België). Zaterdagmiddag speelde Katwijk een oefenwedstrijd tegen een LFC_comblnatle uit Lelden De bezoekers waren technisch Iets sterker dan de gastheren en wonnen met 41. De verwondingen van Scherens zijn niet zo ernstig als ze zich aanvankelijk lieten aanzien. Hy denkt over drie weken weer te kunnen starten. De Internationale Biljartbond zal zyn Jaarvergadering op 15 en 16 Augustus a.s. ln Amsterdam houden, vyf grote polltlesportverenlglngen, die van Rotterdam, Den Haag. Amsterdam, Utrecht en viaardlngen. die zich verleden Jaar uit de Ned, Pol. Sportbond hadden teruggetrokken, zijn thans wederom toe getreden. Gelukkig maar! Ter gelegenheid van het 2-Jarlg be staan der ..Professorenwyk" werd Zater dag een voetbalwedstrijd tussen het senioren en het Juniorenteam gespeeld. Dank zy beter positiespel brachten de senioren het tot een 21 zege. Het secretariaat van de wandelsport vereniging o. en O. Lelden ls thans ge vestigd by de heer Ant, Spierenburg, Lusthoflaan 36, De Nationale Zivemkampioen schappen Wil Ha verlag verloor De eerste dag van de nationale zwemkampioenschappen, die Zaterdag en Zondag te -Veendam werden ge houden heeft, hoewel de gemaakte tyden uitstekend genoemd kunnen worden, weinig verrassingen gebracht. De 1500 meter faye slag voor heren was het enige nummer, dat direct de finale bracht. Van Daatselaar had al dadeiyk de leiding, op een armlengte gevolgd door de Eindhovenaar Van Rooy, De overige zwemmers vielen na 100 meter al zover terug, dat zy kans loos geacht konden worden en nog slechts behoefden te vechten voor de derde plaats. Van deze vier bleek Schot man het tempo niet te kunnen volhou den. Toen Van Daatselaar als eerste aantikte met een voor deze zware baan behooriyke tyd van 21 min. 16,8 sec. en zyn kampioenschap van het vorig jaar prolongeerde, lag Van Rooy driekwart baan op hem achter. De Robben-zwem mer Licht wist zich na een felle stryd met Van der Kuil als derde te plaatsen. De rest van de eerste dag werd met de series der overige nummers gevuld. Ook de tweede dag mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. De num mers konden vlot worden afgewerkt, zo dat de toeschouwers, onder wie de voor zitter van het Ned. Olympisch Comité, overste Pahud de Mortanges, een kort en pittig programma kon worden voorge zet. Verheugend was het feit, dat de resultaten over het algemeei beter wa ren dan die van verleden jaar. Uitge zonderd de 200 M. schoolslag dames wa ren de tyden van 1947 vei beneden die van 1946, een bewys, dat de centrale training van Jan Stender reeds vruch ten begint af te werpen. Wel kan er nog veel verbeterd worden, zoals b.v. de keertechniek van velen, maar over het algemeen beweegt de zwemmery zich weer duidelyk in stygende iyn. De eerste finale was dit van de 100 M. borstcrawl heren. Reeds na 50 meter bleek, dat het vermoeden dat Hoving zyn kampioenschap van verleden Jaar zou prolongeren, niet ongegrond was. Met een tyd van 1 min. 2,6 sec. tikte de zwemmende ingenieur ais eerste aan. Sindorf werd tweede. De 100 meter borstcrawl dp mes bracht een vry eenzijdige race. Hannie Ter- meulen was het eerst weg. op regel matige wyze vergrootte zy haar voor sprong e.n eindigde zonder inspanning in een tijd van 1 min. 7,8 sec. als No. 1. Deze tyd was goed verheugender echter was het, dat Irman Schuhmacher en Ma rie Louise Faessen, resp. 2de en 3de, ook onder de 1 min. 10 sec. bleven. De fraaie rugslagzwemmer Fritz Haus nam op de meest gemakkelyke wijze (hy werd slechts even bedreigd door Schef- fer) de titel op de 100 meter rugslag van zyn niet aanwezige stadgenoot Frits de Geest over. Zyn tyd was 1 min, 12 sec. De 100 M rugslag dames werd, nu haar enige rivale Iet Koster—Van Feg- gelen ln Amerika vertoeft, makkeiyk door Greetje Galliard gewonnen. Op de 200 meter schoolslag heren le verde Smitshuizen een dramatisch ge vecht om een plaats in de Monacoploeg. De eerste banen legde hy in een zeer hoog tempo af, doch na 100 meter kwa men de negatieve gevolgen van een maandenlang verwaarloosde training, die met een paar weken zwoegen niet meer goed gemaakt kon worden, duide lijk naar voren. Smitshuizen zakte af en liet Bonte een flinke voorsprong ne men, die deze niet meer afstond. Op de laatste baan zag Smitshuizen zich zelfs nog gepasseerd door zyn clubgenoot Joop van Daatselaar, zodat de kampioen 1941 als derde aantikte, ook ditmaal. Nu Nel van Vliet (ook al in Amerika!) ver stek moest late.n gaan is het Wil Ha- verlag niet mogen gelukken de 200 me ter schoolslag voor haar rekening te nemen. Op de eerste baan had zy een kleine voorsprong, doch daarna kwamen Jannie de Groot en de Rotterdamse Alie van Broekhoven zo onweerstaanbaar naar voren, dat Wi) Haverlag tot de derde plaats terugviel Jannie de Groot kon met haar krachtige slag regelmatig terrein winnen en behaalde met ruime voorsprong de nationale titel in 3 min. 1,9 sec. Na de overwinning van Zaterdag op de 1500 vrye slag wist Rinus van Daatze- laar Zondag voor de twede maal de noogste trede te bereiken door 'n fraaie overwinning op de 400 meter borstcrawl. Ook op de 400 meter borstcrawl dames had Hannie Termeulen het gemakke lijk, baan na baan vergrootte zy haar voorsprong. Als tweede eindigde Annie van Kampen. Het schoonspringen heren werd een zeer eenzydige vertoning. Haasman, die Zaterdag met de verplichte sprongen reeds een flinke voorsprong had geno men, voerde deze by elke sprong hoger op. zyn springen was werkelijk uitste kend van afwerking en beheersing. Hy was dan ook de enige deelnemer, die regelmatig zevens bij zyn cyfers hoorde afkondigen. De enige man. die hem had kunnen bedreigen was Clemen' de Goede, doch deze kon door een vei- rekt lendespiertje niet starten. De an dere springers, merendeel jongeren, ble ken vaak by de keuze van hun spron gen te hoog te hebben gegrepen. Ook DE PLOEG VOOR MONACO. De samenstelling van de zwem ploeg, die door de Koninklyke Ne derlandse Zwembond wordt uitge zonden naar de Europese zwem- kampioenschappen te Monaco is als volgt: Dames: 100 M. borstcrawl: Han nie Termeulen (Amsterdam) en Irma Schuhmacher (Rotterdam). 100 meter rugslag: Iet Koster van Feggelen (Amsterdam) en Greetje Galliard (Amsterdam). 200 meter schoolslag: Nel van Vliet (Hilversum) en Jannie de Groot (Amsterdam). 400 meter borstcrawl: Hannie Termeulen (Amsterdam) en Annie van Kampen (Hilversum). 4 maal 100 meter borstcrawl estafette: Hannie Termeulen (Am sterdam) Irma Schuhmacher (Rotterdam)Marie Louise Faessen (Heeflen) en Margot Marsman i Haarlem) Schoonspringen: Coby Floor (Amsterdam) Heren:, 100 m. borstcrawl: Ho ving (Rotterdam) en Sindorf (Amsterdam). 100 meter rugslag: Maus (Haar lem). 200 meter schoolslag: Bonte (Amsterdam). 400 meter borstcrawl Van Daat selaar (Amsterdam) en Sindorf (Amsterdam) 1500 meter vrye slag: Van Daat selaar (Amsterdam). 400 maal 200 meter borstcrawl: Sindorf (Amsterdam), Van Daat selaar (Amsterdam), Hoving (Rot terdam) en Aldendorff (Amster dam). Schoonspringen: Haasman (Am sterdam by de dames was er één, die de boven toon voerde, n.l. Coby Floor, hoewel het verschil hier niet zo groot was als by de anderen. Elsje van der Hoorn van het IJ, hoewel vierde, bleek een kracht die nog veel kan bereiken, terwyl Jople van Engelen by deze kampioenschappen er volkomen uitlag. Rie Muytjens, de kam pioene van vorige jaren, had verstek laten gaan. De 4 maal 200 meter borstcrawl heren estafette bracht een ruime zege voor de ploeg van A.Z. na een felle stryd met Het IJ. De dames estafette, 4 maal 100 meter borstcrawl, bracht meer spanning. Hier was het de Rotterdamse Dames Zwemclub, die de titel in de wacht -leepte, op de voet gevoldg docY A.D.Z. ■net O.D.Z. als derde Bondsvoorzitter Jan de Vries deelde onmiddellyk na dit laatste nummer me de, dat de ZIAN-wisselbeker ditmaal in bezit was gekomen van de Amsterdamse Zwemclub 1870. ATHLETIEK. Nederland wint van België De landenathletiekwedstryd lussea Nederland en België werd door do Nederlandse ploeg gewonnen met 95% punt tegen België 80% punt. De belangrykste resultaten luiden: 110 meter Horden: 1. Braekman (B.) 14,9 sec; 2. Jan Zwaan (N.) 15 sec: 3. Laer- mans (B.), Kogelstoten: 1 De Bruyn (N.) 13,72 meter: 2. Houtzager (N.) 13,71 M. 400 meter: 1. Kunnen (B.) 49,3 sec; 2 Blok (N 49,5 sec; 3. Bakels (N.) 50,4 sec. 800 meter: 1. De Ruiter (N.) 1,52,5 sec; 2. Brancart (B.) 1 min. 54 sec: 3. Brys (B.) 1.546 sec. 100 meter: 1. Braeckman (B) 10,7 sec: 2. Kleyn (N.) 11 sec: 3. Lammers (N.) 11 sec. Speerwerpen: 1. Lutkeveld (N.) 65,04 meter; 2. Fontaine (B.) 51,54 meter. 400 meter Horden: 1. Dits (B.) 56,4 sec; 2. Schwarts (B.) 58,2 sec (Schulenberg (N.) won de race, maar werd naar de vierde plaats verwezen, omdat hy een horde niet had genomen) 1500 meter: 1. Siykhuis (N-) 3,57.4; 2. Reiff (B.) 3,58,8; 3. Everaert (B.) 3,59,6. 200 meter: 1. Kleyn (N.) 21,8 sec; 2. Blok (N22,5 sec. Discuswerpen: 1 De Bruyn (N.) 40,79 meter: 2. Day er (B.) 39,95 meter. 5000 meter: 1, Latester (N.) 15 min. 23 sec: 2. Van de Wattyne (B.) 15 min. 33,6 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Lamoree (N.) 3,95 nieter: 2. Van Peteghem (B.) 3,50 meter. Hink-stap-sprong1. Lourens (N.) 13,85 meter; 2. Bexhens (N.) 13.66 meter. Vèrspringen: 1. Leeuwenhoek (N.) 7,08 meter: 2. Naaktgeboren (N.) 7,01 meter. 4 x 200 meter Estafette: 1. Nederland met Van Osta, Lammers, Zwaan en Kleyn, tyd 1 min. 28,4 sec; 2. België met Bourgaux, Kunnen, Braekman en Van de Vliet zelfde tyd. Hoogspringen: 1, Van Mullen (B.) .1.80 meter: 2. Keyzer (N.) en Herssens (B.) beiden 1.75 meter. Eindklassement: 1. Nederland 95% punt: 2. België 80% punt. Nederlandse dames winnen van Frankrijk. DRIEVOUDIGE ZEGE VOOR FANNY. De tweede athletiekwedstryd voor da mes tussen Frankryk en Nederland heeft gisteren in Tivoli stadion te Straatsburg plaats gehad in tegenwoor digheid van 2000 toeschouwers. Er ont wikkelde zich een spannende stryd, die ten slotte door de Nederlandse verte genwoordigsters met 51 tegen 45 punten gewonnen werd. Dit dankten zy in de eerste plaats aan de verrichtingen van Fanny BlankersKoen, die drie maal zegevierde: op de 100 meter met de uitstekende tijd van 12 sec., op de 80 meter horden met 11,6 sec. en by het hoogspringen met 1,61 M. Gerda Koudijs won het verspringen met 5.64 M. In de concoursen behaalden de Fran- caises over 't algemeen goede resultaten. Zy plaatsten zich eersten by het dis cus-werpen en kogelstoten, terwijl mevr. Pinard—Osterhold met een worp van 36.88 M. de beste Franse prestatie van het jaar by het speerwerpen leverde, die echter achter bleef by de verrichtingen der Nederlandse meisjes. De 4 x 100 M. estafette werd even eens een Nederlandse overwinning. Hier volgen de voornaamste uitslagen: 100 M-: 1. Fanny BlankersKoen 12 sec., 2. mej. Caurla (F.) 12,7 sec. 200 M.: 1. mej. Caurla (F.) 25,7 sec; 2. mej. Karelse (N.) 26,7 sec. 80 M. horden: 1. Fanny Blankers— Koen (N 11,6 sec; 2. Gerda Kouchjs (N,) 12,2 sec. Estafette 4 x 100 M.: 1. Nederland 49,6 sec: 2. Frankryk 50 sec. Hoogspringen: 1. Fany Blankers— Koen (N.) 1,61 M.; 2. mej. Ostermeyer (F.) 1,61 M^ Vèrspringen: 1. Gerda Koudijs (N.) 5,64 M-; 2. mej. Dudal (F.) 5.34 M. Discuswerpen: 1. Mej. Hazeas (F.) 36,64 M.; 2. mevr. H. RoosLodder (N.) 36,08 M. Speerwerpen: 1. Mevr. J. E- Theunls- sen—Waalboer (N.) 41,60 M.; 2. mej. A. Koning (N.) 40,80 M. Kogelstoten: 1. meJ. Ostermeyer (F.) 12.89 M.; 2. mej. Vestre (F.) 11,96 M. Einduitslag: Nederland 51 punten, Frankryk 45 punten. LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN. Zaterdagmiddag werd het eerste deel der Leidse athletiek-kampioenschappen verwerkt, waarbij mej. L. Meerburg van Brunhilde het Leidse record kogelsto ten meisJes B. van 7 M. op 7,84 M. wlsfc te brengen. De volgende kampioenen kwamen voorts uit de bus: Heeren, 200 M.: W. Nota (Holland) 22,8 sec; 400 M.: J. Riethoven (ZLC) 53,9 sec. 800 M.: L. v. d. Vos (ZLC) 2 min. 0,6 s. 3000 M-: L. v. Heekren (Bataven) 9 min. 46,8 sec. Speerwerpen: S. Meerburg (Holland) 45.01 M. Discuswerpen: H. Bresser (Bataven) 32.24 M. Hoogspringen: J„ den Tonkelaar (Hol land) 1,64% M. Dames: Hoogspringen: A. Wakka (ZLC) 1,39% M. Discuswerpen: R. de la Bye (N. Br.) 26,11 M. Relais est.: Brunhilde 1 min. 01,5 sec. Jongens A: 300 M.: C. v. Venetiën (Holland) 38,4 sec. Hoogspringen: C, v. Venetiën (Hol land) 1.59% M. Meisjes A: Hoogspringen: J. v. Leeu wen (Sportief) 1,35 M. Discuswerpen: E. Mulder (Conc.) 20.17 M. Kogelstoten: J. v. Leeuwen (Sportief) 9,11 M. 4 x 80 M: WIK 46,1 sec. Meisjes B: Hoogspringen: A. v. Ovost (Brunh.) 1,44 M. Kogelstoten: L. Meerburg (Brunh.), 7,84 M. (Nieuw Leids record). HENGELSPORT Het Vischcollege „De Bliek" hield voor haar leden een wedstryd in de vaart by Oude Wetering. Het weer was prachtig en de vangst goed. Er werd 12315 gram vis aan de schaal gebracht. Na 2 maal 1% uur vissen was de uitslag als volgt: 1. I. Boekkooi, met wisselbeker 1ste pr.; 2. C. Zandvliet met wisseltak gr. voorn; 3. W. de Vink; 4. H. Schouten; 5. W, Schouten; 6. H. Redel. met wissel- tak gr. bliek; 7. Chr. Schouten; 8, S. Braxhoven; 9 K. Schouten; 10 A Cra- ma; 11. J Molenaar; 12 G, Hanno; 13. P. Harland; 14 R. Zandvliet; 15 C. v.d. Wyngaard; 16. C. Schouten; 17 D. Har- land; 18 K. Tisseur; 19. W. Hartevelt; 20. I. Pauw.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3