AAN DEK KATWIJKERS, DE WINS DRAAIT STADSNIEUWS Officiële publicatie RECHTZAKEN Laatste Berichten Prof. dr. C. C. Krieger. W Prof. dr C. C. Krieger. conservator by het Rijksmuseum voor Volkenkunde al hier. wiens benoeming tot hoogleraar te Utrecht wij dezer dagen vermeldden, werd in 1884 te Den haag geboren. Na van 1906 tot 1918 in de functie van ad junctadministrateur bij de Kon. Marine in West- en Oost-Indië te hebben ver toefd. volgde zijn overplaatsing naar de Kweekschool voor de Zeevaart te Lei den, waar hij de gelegenheid vond zich onder leiding van nu wijlen prof. dr. W- M. de Visser een diepgaande studie van de Japanse taal te maken. In 1927 werd de heer Krieger na terugkomst van een verblijf gedurende enkele jaren in Oost- Indië op zijn verzoek eervol ontslagen uit. de Marinedienst. Sindsdien was hij conservator van de afdeling China en Japan bij het Rijksethnografisch muse um. Onder leiding van prof. J. Rahder zette hij de Japanse studie voort, die na het afleggen van de benodigde univer sitaire examens in Juli 1940 werd vol tooid met een promotie op proefschrift getiteld ..The infiltration of European civilization in Japan during the 18th Century". Inmiddels was de heer Krieger door het Fonds tot bevordering van Indolo- gische studie bij de Rijksuniversiteit te Utrecht belast met het onderwijs in de Japanse taal. welke stichting hem thans heeft benoemd tot bijzonder hoogleraar in de kunstgeschiedenis van het Verre Oosten en de Japanse taal. 25 JAAR BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Ravensteyn. adjunct-commies als klerk in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Sinds 1 September 1937 is hij als schrijver op het plaafèkaarten- kantoor te dezer stede werkzaam. In tegenwoordigheid van de hoofd stationschef de heer Idsinga, de chef van het, vrachtgoederenkantoor, de heer Kunsel, de chef van het plaatskaarten bureau de heer Meerveld en verschillen de collega's is de jubilaris gisteren te zijne huize in de Buys Ballotstraat ge huldigd. Als eerste spreker voerde hier de heer Idsinga het woord, die de heer Ravensteyn schetste als een ijverig ac curaat ambtenaar aan wie de belangen van de dienst in zeer vertrouwde han den zijn. Nadat spr. de gelukwensen had aangeboden, overhandigde hij hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud en bijbehorende oorkonde. Vervolgens voer de de heer J. Cats namens de Ontspan ningsvereniging O.N.S, het woord, die de jubilaris een rooktafel met rookgarni- tuur aanbood, waarop ten slotte ook nog de heer Van Zeijst Sr. de felicitaties van het revuegezelschap O.N.S. uitsprak, het geen hij met een bloemenhulde verge zeld deed gaanMet een enkel woord heeft de heer Ravensteyn voor een en ander bedankt. „BLAUWE" HAD VA UUR VERTRAGING. Hedenmiddag, kort na twaalf uur. is een tram van de locaaldienst Station- Tuin Stadwijk in de nabijheid van deze laatste halte ontspoord, waardoor het tramverkeer 114 uur vertraging onder vond. Terzake van opzettelijke brandstich ting heeft de politie de 27-jarige J. F., wonende in de Korte Agnietenstraat, aangehouden. Bij KB. is in de plaats van de heer A Caland, (ontslagen) benoemd tot no taris binnen het arrondissement 's-Gra- venhage ter standplaats de gemeente Leiden A H. Doijer. candidaatnotaris alhier. SCHEEPSBERICHTEN. Aldabl, Buenos AiresRotterdam, pass. 6/8 Fernando Noronha; Alkald., Rotter damKey West v.o., pass. 6/8 Scllly; Alwakl. 6/8 van Philadelphia naar Balti more; Amerskerk. 6/8 van Australië te Rotterdam; Amstelkerk, Amsterdam Duala, 5/8 te Dakar; Antonia, 4/8 van Penang te Abadan; Castor. 5/8 van Para maribo naar New Orleans; Celebes. Phi ladelphiaJava, 2/8 te Singapore: Clstula, 6/8 van Bahrein naar Lorenzo Marquez; Congostroom, 6/8 van Freetown te Mon rovia: Delfshaven. 5/8 van Rosarlo naar Rio Grande Do Sul; Farmsum. 6/8 van Antwerpen naar Italië; Gadila. 6/8 van Singapore naar Shanghai; Jaarstroom, 5/8 van Monrovia naar Freetown; Java, 7/8 van Amsterdam te Batavia; Juno ParamariboAmsterdam, pass 6/8 oues- sant; Lombok, 4/8 van Bombay naar San Francisco; Madoera, 1/8 van Calcutta te Los Angelos; Macoma. 3/8 van Singapore naar Fremantle; Nigerstroom. West Afrika Amsterdam. 6/8 van Las Palmas naar Dover; Nieuw Holland. 7/8 van Amsterdam te Batavia; Radja. 6/8 van Tand long pa.n_ aang naar Palembang; Rondo. 7/8 van Sin gapore te Port Swettenham; Stad Haarlem. RotterdamEagnoll, pass. 7/8 Kaap Fi- nlsterre; Stad Vlaardl.ugen. 6/8 van Rot terdam naar Hampton Roads v.o.; Sten tor. 6/8 van Rotterdam naar Malta: Tarla. 1/8 van Brisbane te Los Angelos; Tasman, MacassarBatavia. 68 ter reede Cherl- bon; Tiberius, 4/8 van Amsterdam naar Trlëst: Tltus, 4/8 van Trinidad te Deme- rara- Tlimanoek. 6/8 van Semarang te Soera'oaya: Tjltjalengka. 7/8 van Soera- baya te Batavia; Valerius. 5/8 van Rotter dam te Eatavia; Zuiderkruis, Batavia Rotterdam. U/8 om 6 uur te Hoek van Holland verwacht. K.N.SM.- Kalle. 4/8 van Madeira naar Trinidad: Stentor. 6/8 van Rotterdam naar Malta; Theseus. 6/8 van Triest naar Fiume; Ardennes, 7/8 te Amsterdam; Tiberius, 6/8 van Rotterdam naar Vigo; Zeehond, 6/8 te Cartagena; Trajanus, 5/8 te Puerto Cabello; Helder. 6/8 te Valpa raiso: Ganimedes. 6/8 te Valparaiso. Holi. Afrika Lijnen? Muiderkerk. 5/8 te Kaapstad; Chryssi. 1/8 van Kaapstad naar Barcelona: Jaarstroom, 7/8 van Freetown naar Dakar; Amstelstad, 5/8 van Ant werpen naar Eordeaux, Mij. Nederland; Lombok, 5/8 van Bom bay naar Colombo; Tabian. 6/8 van Halll- fax naar Bestor.; Nieuw Holland. 6/8 te Palembang: Oranje, 6/8 Gibraltar eepass.; Tabinta, 6/8 te Suez; Radja. 6/8 van Tandjong Pandang naar Palembang: Rondo, 7/8 te Port Swettenham. DISTRIBüTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking- Bonkaarten K 711. In de periode van 1: tot en met 15 Augustus 1947 vindt vooi inwoners van de gemeente Lelden een uitreiking aan niet - zei f verzorgers plaats van bonkaarten Personen, geboren ln 1926 of eerder, ontvangen een A-kaart. Personen, geboren ln 1927 tot en met 1932. ontvangen eeD B-kaart, ,«?«rsonen' Seb°ren in 1933 tot en met 1942. ontvangen een C-kaart, Personen, geboren in 1943, 1944 of 1945. ontvangen een D-kaart Personen, geboren in 1946 of 1947 ont vangen een E-kaart. BIJ de uitreiking zal de lnwlssellngsbon van de reeds eerder verstrekte bonkaart 709 worden ingenomen Overgelegd die nen derhalve te worden; de Tweede Dis tributiestamkaart en de tltelstrook van de bonkaart 709, waaraan zich de inwis- selingsbon bevindt Tevens vindt een uitreiking plaats van tabakskaarten QA 711, versnaperingenkaar. ten QB 711 en gecombineerde kaarten QC 711 Mannelijke personen geboren ln 1929 en vroeger, ontvangen naar keuze een tabaks-, een versnaperingen- of een gecombineerde kaart; vrouwelyke personen, geboren in 1929 of vroeger, ontvangen naai keuze een versnaperingen- of eer gecombineerde kaart; de overige hebben uitsluitend recht op een versnaperingenkaart Uitreiking vindt plaats aan gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft tussen: 1 en 3.000 op Maandag 11 Aug a.s., 3.001 en 6 000 op Dinsdag 12 Aug', a.s.' 6.001 en 9.000 op Woensdag 13 Aug aa., 9.001 en 12 000 op Donderdag 14 Aug. a s., 12 001 en 15 000 od Vrijdag 15 Aug, a.s. Het Distributiekantoor, ingang Steen- schuur, is geopend van 8 30 uur tot 11 45 uur en van 14 to* 16 uur De uitreiking voor de agentschappen Leiderdorp Warmond en Alkemade. ais- medp de na-ultrelklng wordt nader ge publiceerd. Uitreiking Selioenehbonnen, Aan diegenen, wier T'D.-nummer ein digt met het cijfer 9 en die ln het bezit zijn van een inlegvel waaraan zich bon 612 bevindt, zal op onderstaande dagen en plaatsen een schoenenbon naar keuze worden uitgereikt. Op dezelfde dagen vindt uitreiking van schoenenbonnen (geen keuzebon) plaats aan kinderen geboren in de maand Aug. van een der jaren 1932 tot en met 1945 en aan klndèren die in deze maand 10 maanden oud worden, indien zij ln het bezit zijn van een inlegvel waaraan zich bon 604 bevindt Oegstgeest: Woensdag 13 Augustus 1947. letters A t/m. K. Vrijdag 15 Augustus 1947, letter L t/m Z. Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 12 uur en van 13 to* 15 uur. Leiderdorp: Donderdag 14 Augustus 1947. Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 12 uur" en van 13 tot 15 uur, RoelofarpndsveenDonderdag 14 Augus tus 1947. Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 13 uur. RUpwoterlng: Vrijdag 15 Augustus 1947, Het kantoor is geopend van 9.30 uur tot 13 uur. Warmond: Zaterdag 16 Augustus 1947, Het kantoor Is geopend van 9.30 uur tot 11 uur. Voor inwoners van de gemeente Leiden vindt deze uitreiking plaats in de week van 18 tot en met 23 Augustus 1947, De Juiste data worden nog nader gepubli ceerd. Aanvragen Rijwielbanden wegens Vervanging Diegenen, die na de bevrijding, doch niet later dan ln September 1946 bonnen voor één of meer toerbultenbanden hebben ontvangen en verzuimden een aanvraag formulier ter vervanging hiervan in te dienen zullen voor het laatst in de week van 11 tot en met 16 Augustus in de ge_ legenheid worden gesteld een dergel'ilk aanvraagforrmilier at te halen en in te leveren. In die agentschappen op de be kende zittingsdagen, te Lelden dagelijks. KATWIJK AAN ZEE- Programma Strandfeesten V.V-V. Voor het eerst na de bevrijding worden weer, uitgaande van het bestuur van V.V.V. strandfeesten voor kinderen van badgasten gehouden op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Augustus. Wegens de ma teriaal toestand is dit Jaar het volgende bescheiden programma opgesteld: Dinsdag 12 Augustus 8,30 uur: For- tenbouw, voor jongens en meisjes van 6 tot en met 14 jaar; 10 uur: Vlaggetje steken, voor kinderen van 6 t.m. 8 jaar; 2,30 uur: Het maken van zandfiguren, voor jongens en meisjes van 8 tjn. 14 jaar; 4,30 uur: Tobbetje steken, van 12 t-m 16 jaar. Woensdag 13 Augustus, 8,30 uur: Zak- kenlopen voor kinderen van 8 t.m. 14 jaar; 10,30: Baldragen voor kinderen van 6 tan. 10 jaar; 2 uur: Wedloop met hindernissen voor jongelui van 12 tot en met 16 jaar; 5 uur; Touwtrekken voor Jongens van 12 i-m. 16 jaar; 8 uur: Lampionoptocht met medewerking van de muziekver. „U.N.IOpstelling in de Koningin Wilhelminastraat. Route: Sluisweg, Burgerdijkstraat, E. A. Bor- gerstraat, Boulevard, Voorstraat, Anna- straat, Varkevisserstraat-, Boulevard. Voor de winnaars van de wedstrijden worden prijzen beschikbaar gesteld, LEIDERDORP. „Festo Forto" een dagje uit Lei derdorp staat thans in het teken van de uitstapjes, Nu was het de buurtver eniging ..Fes'to Forto" die een tochtje maakte naar het Gelderse in autobus sen. De reis. ging over Utrecht en Zeist naar het Uddelermeer, waar het eerst werd gepauzeerd en koffie gedronken. Toen werd de tocht voortgezet naar Apeldoorn waar de Julianatoren en ver dere attracties werden bezichtigd. Hier werd ook de lunch gebruikt. Vervolgens ging men naar Arnhem en het natuur bad Doorwerth waar werd gedineerd De terugreis ging langs de Grebbeberg. Het was tegen twaalven toen men te Leiderdorp terugkeerde, uiterst voldaan over het genotene. LISSE. Wethouder Jac. Kingma gaat heen Naar wy vernemen Is de heer Jac. Kingma ambtenaar bij de Plantenziek- tenkundige Dienst, overgeplaatst naar Heilo. In verband hiermede ligt het in de bedoeling van de heer Kingma te bedanken als lid van de raad en als wethouder onzer gemeente. Voor het Middenstandsdiploma te 's-Gravenhage slaagden J. Ransdorp, J. v. d. Hoorn, J. v. Rooljen. H, v. Rooyen, J. de Vos, T. v. d Eerden en Ria v. Haasteren. NOORDWIJKERHOUT. Leerling"chauffeur veroorzaakt ern stige aanrijding Gisteravond werden een heer en dame, die langs de Gooweg fietsten, aangereden door een achterop rijdende nieuwe Amerikaanse auto en te gen de grond gesmakt. Dokter v. P verleende eerste hulp en achtte over brenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. De heer was bewusteloos en had een zeer zware hersenschudding, terwijl de dame behalve vleeswonden waar schijnlijk een beschadigde ruggegraat opliep. De schuld ligt geheel bij de inzitten den van de auto. Deze reed met een matige vaart, terwijl er verder op dat moment practisch geen verkeer was. De bestuurder was echter nog niet in het bezit van een rijbewijs en de rijkunst nog niet machtig. De persoon met rij bewijs, onder wiens verantwoordelijk heid de bestuurder reed zat naast de be stuurder, evenals een dame, die ook niet kon chaufferen. Zodoende kon de enige goede chauffeur in de wagen slechts met moeite bij het stuurwiel ko men, terwijl hij de handrem in het ge heel niet bereiken kon. WASSENAAR. Wéér een Uit het interneringskamp te Vught ontvluchtte W. L. de V., die alhier werd aangehouden en naar ge noemd kamp op transport is gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER Clandestien rundvlees vervoerd Er was door J- V. uit, Leiden rundvlees ver voerd. dat van een clandestiene slach terij afkomstig was. Daarmee zou ver dachte wel bekend zijn geweest, en de Officier vorderde tegen hem vier maan den gevangenisstraf met aftrek van preventief. De rechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en aftrek van preventief. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Robert, z. van P. H. Kruit en J. Glas bergen. Marlus Adrlanus, z van P. A, van Dongen en H J J. Dlelen; Martlnus Jo annes Petrus, z. van G. W. van Maren en P. van Zonneveld; Cornelia, d. van M. Jansen en C. Meijers; Michael, z. van C. G van Velzen en L Ouwehand Pieter Berend, z. van G de Witte en S. P Kan_ bier; Johannes, z. van J- Renning en J~ le Febre; Jacobus Albertus. z. van A. van Dam en L. J. M. den Dunne; Carla Maria. d. van A. Verllnd en L. Fallaux. OVERLEDEN. G L. Mouwen vrouw 56 jaar. ONDERTROUWD. J T. Boot Jm 26 Jaar en C J. de Jong Jd 23 Jaar. G. J. ten Brinke Jm 20 Jaar en J. J Lepelaar Jd 19 jaar; W Brons geest Jm 27 Jaar en G, Sjardljn Jd 26 Jaar; W Duljverman Jm 26 Jaar en J. Crama jd 29 Jaar; C. Hartevelt geseh. 32 jaar en W. M. de Vrind jd 41 Jaar; A. Rietbergen Jm 25 Jaar en M. M. Flander. hijn Jd 25 Jaar. H. Slegtenhorst jm 22 jaar en G RIJsbergen Jd 20 Jaar; G. N. Stikkelorum jm 27 jaar en S M. van der Tuin jd 23 Jaar; W. Zlrkzee Jm 30 Jaar en J. Schouten jd 24 jaar; W Fakkel Jm 22 jaar en G. J. Bek jd 19 jaar; W. F. Landtman jm 26 jaar en J C. Derogee Jd 19 Jaar; G Meester Jm 21 Jaar en P Planje jd 21 Jaar; C van der Pluijm Jm 27 jaar en J- A. M Rasser Jd. 22 Jaar. BEURSO VERZICHT Amsterdam. 8 Augustus De beurs had een onbelangwekkend verloop. De stemming was prijshoudend, het aantal orders gering, en er zat bij na geen tekening in de markt. Cultuur fondsen waren iets lager Scheepvaart aandelen zo goed als onveranderd. Ook de Industriëlen waren weinig of niet veranderd. Unilevers echter waren een goede drietal punten hoger. In het vrije verkeer was bitter weinig te doen De scheepvaartmarkt was verwaarloosd. Olies liepen achteruit, maar herstelden zich later weer. De Amerikaanse markt was stil en onveranderd. De Nederland se Staatspapieren waren op 't peil van gisteren. Enkele Indische gemeentelijke leningen waren iets hoger. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Aug. Ter veemarkt aange voerd 9 fokstieren; 26 slaehtstieren 70 kalf en melkkoeien, f. 350575; 75 vare. koelen e.a. f. 250450; 130 vette koelen; 85 pinken, f 170250; 7 graskalveren, 87 nuchtere kalveren 323 weldeschapen, f. 6085, tam; 16 lammeren, 2 zeugen, 139 mestvarkens, f.3050. mat; 403 biggen f. 2030, mat; 24 paarden f 2001000, tam; 5 veulens. 51 bokken en crelten f 15 40. mat. Aan de Kaasmarkt werden aangevoerd 92 partijen kaas, waarvan 84 Goudse en 8 Leldse. Prijzen: zware Goudse f. 146; Goudse 1ste soort f. 137140. 2de soort f. 129—136: Leldse f. 133—138. Alles per 100 kg. Handel flauw FAMILIEBERICHTEN. ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Geboren: HengeveldBorkus. z., Rot terdam; Grunbergv. Waasdijk, zoon, Paramaribo; RueschSwart, zoon. Den Haag: DyserinckDe Villeneuve. dochter, Den Haag. Gehuwd: G, E. Kleingeld en R. Aanen Rotterdam; mr. J. M. G van der Poel en J. M. Visser, Rotterdam; mr. J P. A v. d Hoeven en D. W. Boender. Dordrecht; N. J Kamp en J. ter Kulle, Driebergen. Overleden: J. J. S. Brandsma, man 66 J., De Lemmer: W F. H, Jansma van der Ploeg, m. 65 J. Holten; M P van Haaf- ten, man 62 j., Zeist. G G H van Leg- gelo, v., Arnhem: S. MarinlssenPuyen_ broek. v.. 88 j., Den Haag Zondag vertrek der delegatie naar Amerika. TOT STEUN AAN HET NEDERLANDSE STANDPUNT. Zondag a-s. zal een delegatie naar de Ver. Staten van Amerika vertrek ken, bestaande uit de heren dr. P, J. Koets en vertegenwoordigers van Oost-Indonesië, West-Borneo. Suma tra's Oostkust en voorts van de Ara bische en Chinese bevolkingsgroepen. Vooi Oost-Indonesië wordt de naam genoemd van president Soekawati. voor West-Borneo, gelijk gemeld, Sultan Hamid II van Pontianak, terwijl voor de Chinese bevolkingsgroep waar schijnlijk de adviseur van dr. Van Mook Thio Thiam Thiong en voor de Arabi sche bevolkingsgroep de heer Almagawa hoofdambtenaar van de RVD te Bata via zullen vertrekken MADOERA TOTAAL VERWAARLOOSD. Slechts door honger uitgeputte bewoners. Aneta's speciale correspondent op Madoera bericht, dat zijn eerste indruk is, dat grote verwaarlozing heerst op het eiland. In de kampongs werden verschillende lijken aangetroffen van uitgehongerde Madoerezen. In enkele hulzen woonden nog enige door hon ger uitgeputte en meestal zieke bewo ners. De kuststrook bü Kamal lag be zaaid met boobytraps en landmijnen die de Nederlandse opmars zeer ver traagden. Vele pantsergranaten zijn af komstig van de werkplaatsen der Kon. Marine te Batoeporong. Zij zijn allen van vooroorlogse fabrikaat. De Grieks-Sovjetrussische betrekkingen. De Sovjet-Russische zaakgelastigde te Athene heeft heden aan het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn afkeuring te kennen gegeven over een „aantal daden van Griekse autoriteiten, gekenschetst als niet in overeenstem ming met de huidige diplomatieke be trekkingen tussen beide landen". Het Sovjet-Russisch protest wordt in diplomatieke kringen te Athene be schouwd als een waarschuwing, dat de Sovjet-Unie haar diplomatieke verte genwoordiging in Griekenland zou kun nen opheffen OOST-INDONESIË WEET WAT LINGGADJATI BETEKENT. In verband met de verklaring van mr. Van Kleffens betreffende het plan van de Nederlandse regering om bepaalde buitenlandse regeringen uit te nodigen waarnemers te zenden naar Indonesië, heeft de Oost-Indonesische regering te legrafisch aan de Nederlandse regering voorgesteld om deze waarnemers even eens uit te nodigen een bezoek te bren gen aan Oost-Indonesië om zich te ver gewissen van hetgeen in samenwerking tussen Nederland en Oost-Indonesië in de geest van Linggadjati aldaar is tot stand gebracht. MINISTER LIEFTINCK OVER DE DE DOLLARLENING. De Minister van Financiën, prof. mr. Lieftinck, heeft het voornemen heden avond te 20,05 uur over beide zenders het woord te voeren naar aanleiding van het besluit van de Wereldbank om aan Nederland 'n lening van 195,000,000 dollar te verstrekken. KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gistermiddag stak de 4-jarige Gerrit- je van de Berg wonende in de Slaghek- straat te Rotterdam, onverwacht de Stadionweg over met het gevolg dat het kind door een vrachtauto werd gegre pen en gedood- ders". Goeie morgen, allemaal, goeie morgen en allen, die meeluisteren, ook goeie morgen, ook thuis. We hebben vannacht een slechte nacht gehad, een net verspeeld en maar honderd kilo tongen en een paar mandjes vis. Overl Het gesprek gaat over en weer. Ik slinger op de maat van het schip in het donker van mijn kool. Rond Een stadgenoot, de beer D, A Sle- rag filmt en fotografeert het leven op een Katwljkse trawler en vertelt rn^r on^e lezers zlln avonturen (De voorgaande aruKe.en over deze reis welke begin Juil plaats vond, werden gepubliceerd in onze num mers van 25 en 30 Juli en 5 Aug. J.I.). HET „STRIPPEN" VAN DE VIS. Met de K.W. 107 het zeegat uit IV. SORTEREN EN STRIPPEN. Nu wordt de vis gesorteerd, doch vooraf gaat het tweede net overboord. Het net, waarmee zo juist gevist werd, is op een paar plaatsen gescheurd en wordt gerepareerd. De vis wordt bij soorten in manden gedaan. Tarbot wordt direct gestoken. Boven de staart maakt men naast de graat in de bloedvaten een insnijding en drukt op het hart. De vis bloedt leeg en verkrijgt daardoor een mooie blanke kleur. Dan begint het strippen. Razend vlug zijn de messen der vissers. Eén snede en de ingewan den hangen er al buiten. Geen vuiltje zit er meer in. De schipper en de scheepsjongen de stuurman en de ma chinist ieder stript vis met de regelmaat van een uurwerk. In het ruim wordt ze in het ijs gezet, soort bij soort in grote hokken, nadat ze eerst met een waterstraal van bloed en vuil gereinigd is. Het dek wordt weer gespoeld en de bemanning gaat even naar het vooronder bij de kok voor een „bakkie oor" (kop koffie). Daarna gaan ze weer twee uur naar kooi, want elke drie uur is het: Aan dek, Katwijkers, de wins draait! Zo- werkt de trawlvisser van Zondag- naoht tot Zaterdagmiddag, dag en nacht 's Nachts steekt de wind weer op. De zee wordt hoger en hoger. Na de twee de trek een ruk. Het net zit vast. Stop pen! Op hoge zee wordt voorzichtig het net binnengehaald. Een scheur over de gehele lengte van het net. Maar het had ook het hele net kunnen kosten! EEN KOOI ALS DONKERE KAMER. „Hallo Gebroeders, hallo Gebroeders, hallo Gebroeders. De ..Johanna Jacoba" die roept, de „Johanna Jacoba" die roept, ik luister, Over!" De schipper schakelt de zender over. De omvormer zoemt. Een stem klinkt door de luidspreker. „Hallo „Johanna Jacoba", hallo, hier Is schipper Jan Groen van de „Gebroe- mij staan vier schaaltjes met ontwik kelaars en fixeer. De bemanning is verrukt over het won der der fotografie. Ik moet hen alles verklaren, en zeN zullen voistrekt nietj aan de natte platen komen, die staan te drogen, beloven ze met ernstige ge-! zichten. Maar als ik even later een ne gatief bekijk, dat op tafel stond, ontdek ik we! twaelf vingers op de gela-tlnelaag. In de namiddag, wanneer de zon pro beert door te breken en er lange scha duwen en tegenlichten zijn. film lk gol ven in alle soorten. Een voorbijgaanae trawler, de K.W 169 gaat soms schuil achter hoge golven. We worden gegooid van links naar rechts. De mast beschrijft hoeken van over de zestig graden. Man den rollen over het dek. Maar het werk gaat door. Aan dek, Katwijkers. de wins draait! THUISVAART. Het is Zaterdagmiddag twaalf uur en ae laatste trek is binnen. De netten wor den uitgespoeld en het dek schoonge maakt. De baar den-van-een-hele-week worden afgeschoren en het jasje-voor de-wal aangetrokken. De Katwijkse zwarte pet opgezet. Ik heb vanmorgen door de radio de omringende schepen verzocht gezamenlijk voor de slotopna- men naar huis te varen en te zwaaien als door mij gezwaaid werd. Daar Ik nog geen enkele opname van de KW 107 ln volle zee had, heb ik de KW 108 ver zocht langszij te komen, daar ik zal pro beren over te springen. Boot na boot verschijnt met juichende Katwijkers. De KW 108 wacht twee mijl verder op ons. Er staat een flinke golfslag. Ik ben op mijn sokken; in mijn rugzak zijn mijn toestellen. Een touw is om mijn middel voor het geval dat ik mocht mis sprin gen. En zo wacht lk in het want, als een moderne piraat gewapend met fotoap paraten, het schip af, dat ik enteren zal. Ik voel mijn bleed prikkelen, want ik weet, dat elke meter van mijn film kost- baarder wordt. De zijwanden van heti schip naderen elkaar, handen staan uit gestoken. Ik bereik de deining. Het ene I Nieuwe lening geen verlichting der deviezen-positie. VOLDOENING ONDANKS MOEILIJKE VOORWAARDEN. (Van onze financiële medewerker). Het wekt grote voldoening, dat de wereldbank besloten heeft aan Neder land een lening van 195 millioen dol lar te verstrekken als onderdeel van de door Nederland aangevraagde 535 mil lioen dollar, al zijn de voorwaarden 3 1/4 procent en 1 procent emissie per jaar bij een looptijd van 25 jaar nu niet bepaald voordelig te noemen. Men vergete echter niet dat de onlangs te New York uitgeschreven proeflening van 20 millioen dollar 2JA procent obli gaties Nederland voornamelijk door de slechte voorbereiding allesbehalve voor delig was. Ten slotte, wie leent is der leners knecht, en zo hebben wij ook de aanvullende bepaling te aanvaarden, dat de opbrengst van de lening niet voor Indië mag worden gebruikt, een stipulatie die, gezien In verband met het internationale rumoer over de Ne derlandse actie in Indië, op z'n zachtst uitgedrukt weinig sympathiek is. Voorts moge er aan herinnerd worden, dat binnenkort de lening 200 millioen dollar van de Eximbank moet worden afgelost, zodat onze deviezenpositie er niet beter op wordt. Wij zijn dus nog nog lang niet waar we zijn moeten, wil len wij onze betalingsbalans in even wicht gebracht zien. ogenblik is de reling drie meter boven me, dan twee meter onder. Ik spring! De scheepswanden botsen tegen elkaar. Over de grijphanden heen kom ik midden op het dek terecht. BESLUIT. Ik sta in het denker van mijn donkere kamer thuis. Ik ben de film aan het ont wikkelen. De grote trommel, waarop de film gespannen is, wentelt door het om- keerbad. Nog enige minuten en de film zal in haar volle kleurenpracht het dag licht zien. Ik kijk op de lichtgevende cij fers van de ontwikkelklok. Vreemd, de klok slingert. Ze gaat heen en weer, en dan betrap ik me er op, dat ik zelf st-a te wiegen op de maat van het schip De trommel draait, de wins draalt. Ja Katwijkers, ik beoefen een ander vak dan jullie, maar ik heb diep respect voor jullie arbeid Ik mag de hele week op een stoel zitten met de tekenpen en graveernaald in de hand. Maar jongens, ik heb met jullie meegevist, al ben ik „maar" een stadsmijnheer. Ik heb op mijn onzekere „zeemansbenen" Jullie net helpen binnenhalen Ik heb. terwijl ik s' nachts zat te schrijven, oplettend geluisterd of de motor niet langzamer ging lopen, omdat het net vastzat. In oliej as-met-een - baard-van-een - wee k heb ik de dikke „tabots" gestoken, tot dat het. bloed op mijn brilleglazen spat te en ik heb de vis gestript. Niet zoals jullie want zo leer ik het nóóit, maar ik heb geleefd als Jullie en ik ben er dankbaar voor. En wanneer ik in Kat wijk kom of de visserij-berichten lees en Lk zie de besommingen, dan zal ik steeds weer aan jullie denken en aan al len met wie lk me. ondanks soms vijftig mijl afstand verbonden voelde En nu een woord tot U, lezers. Heb eerbied voor de arbeid van de Katwijkse visser, evenals U het heeft voor de Lim burgse mijnwerker. Zorgen deze mensen niet evengoed voor de Nederlandse be volking? Er is een vleesloze tijd geweest, waar in U op hen was aangewezen. Zü waag den hun leven door mijnen op te rui men, opdat U vis zou kunnen eten. Hij vraagt geen dank In geld of woorden. Maar weet U, wat de hartewens is van iedere Katwijkse visser? Het mooiste geschenek voor hem zou zijn „Een eigen haven". Moge de plannen d&órvoor spoedig werkelijkheid worden! En ik hoop, lezers, dat wanneer U een scholletje eet, gij eens zult bedenken, welk een moeite het vangen van zo'n beestje heeft gekost. Want de visserij is erger dan de loterij. Daar heeft men in het uiterste geval een niet. Maar in de visserij weet men van tevoren nooit of men een goede vangst of een groot ver lies zal hebben! Felle oppositie van Churchill Het Britse Lagerhuis is hedenmorgen begonnen met de behandeling in twee de lezing van het wetsontwerp op de voorziening en diensten volgens het welk de regering bevoegdheden krijgt om de economische crisis het hoofd te bieden, o.m. (opnieuw) contróle over de arbeidskrachten van het land. bevoegd heid tot ingrijpen bij ondoelmatig In dustrieel beheer en in het algemeen om te verzekeren, dat de hulpmiddelen van het land Zo veel mogelijk aan het En gelse volk ten goede komen, Winston Churchill, leider der opposi tie, verklaarde onder gejuich van zijn aanhangers, dat de gevraagde bevoegd heden een ontkenning van de Britse vrijheid en de Britse levenswijze in vredestijd betekenden. Als men keek naar landen als België en Nederland, welke door Duitsland waren onderdrukt en beroofd en de herleving van hun nationale kracht en gezondheid zag. vond men het moeilijk te geloven, dat „deze drukkende en ijdele maatregelen" na de oorlog vol gehouden, eigenlijk wel heilzaam waren geweest. De voornaamste oorzaak van min stens de helft van Engeland's moeilijk heden was de partijpolitiek en admini stratieve incompetentie der regering. „Behalve bloedvergieten bestaan alle kwade dingen van de oorlog nog m ons land, terwijl het in sommige gevallen thans nog erger is. Ontkent u het?" riep hij naar de regerlngsbanken. Hy beschuldigde de regering er van een „blanco cheque voor een totalitair bestuur" te vragen. Postverbinding met Ned. Indië niet verbroken. ZENDINGEN GEHEEL INGEHAALD. Naar de KLM-persdienst mededeelt, is de KLM er. ondanks de huidige moeilijkheden in geslaagd de ontstane achterstand in de postverzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de postverbinding met Ned.-Indië zonder al te veel stagnatie te onderhouden. STOKER VAN DE „KAREL DOORMAN" VERDRONKEN. Gistermorgen geraakte by het stryken van een roeiboot van het vliegtuig-moe derschip „Karei Doorman" een van de kabels, waaraan de sloep hing, onklaar, zodat de sloep rechtstandig kwam te hangen. De inzittenden vielen in het water. De 20-jarige stoker J. Dekker uit Uitgeest verdween onmiddeliyk in de diepte- Zy'n lichaam werd een uur later door de rivierpolitie opgedregd. De le vensgeesten waren reeds geweken. PRINSES HERMINE OVERLEDEN. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, dat Prinses Hermine de weduwe van wyien Keizer Wilhelm. Donderdagnamiddag plotseling is over leden in de leeftijd van 59 jaren te Frankfort aan de Oder Prinses Hermine was in 1922 met ex- keizer Wilhelm in het huweiyk getre den. zy verbleef met hem in balling schap op huize Doorn tot aan zyndood In 1941. Voordien was zy gehuwd ge weest met prins von Schoenaich £aro- lat. Tydens de oorlogsjaren verbleef zy op het Russische landgoed van haar torste echtgenoot doch zii vluchtte naar het Harz-gebergte by de nadering van de SoVjetrussische troepen. In No vember j.l trof men haar aan in een klein huisje by een Oekrains gezin te Frankfort aan de Oder in de Sovjet- ••ussische zone. zy bleef daar wonen met haar achttien maanden oude 'ïleinzoon, prins Franz Joseph, onder Sovjetrussische bewaking, zy had vry- heid van beweging verkregen in een bepaald gebied doch kreeg geen toe stemming om zich naar het huis van de Hohenzollerns te Berhjn te bege ven. „ORANJE" EN „UTRECHT" LOPEN MORGEN BINNEN. Het m.s. „Oranje" met 905 repatrië- renden aan boord wordt morgen in de loop van de ochtend te IJmuiden ver wacht De debarkatie te Amsterdam zal om 14 00 uur aanvangen. Op dezelfde iasr loopr te Hoek van Holland het m.s. Utrecht" met een 20-tal repatriëren- den binnen. Dit schip zal om 19.00 uur te Rotterdam gedebarkeerd worden. CREDITEUREN DER W.F.A. DRINGEN NIET OP BETALING AAN. Ingebracht geld voorlopig verloren. Volgens verslagen van de Engelse bladen over een persconferentie op het bureau van de World Friendship Asso ciation te Londen door crediteuren van. de World Friendship Association ge houden, is de organisatie op het ogen blik ongeveer 20.000 pond sterling schuldig aan ongeveer 70 zakelijke cre diteuren, die overeengekomen zy'nniet op betaling aan te dringen en de WT.A. voorlopig haar werkzaamheden te la ten voortzetten, eventueel onder advies van hun kant. De kinderen, die gelden hebben in gebracht, kunnen, volgens de toestand van het ogenblik, dit geld niet terug krygen, en wanneer er geen gunstige wending optreedt, zullen zy dit geld als verloren moeten beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3