Ondanks bestand beschieting van Raiidegankoelon Branden op B.P.M. olievelden Kerkelijk Leven Radio-programrua Eert man als jij Maarschalk Tito beklaagt zich. ©VER AMERIKAAN SE HOUDING. De Joegoslavische premier, maar schalk Tito, heeft te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten een soort eco nomische blokkade tegen Joego-Slavië ten uitvoer leggen. Joego-Slavië kon zelfs in de V. S. niet de machines ko pen, die het nodig heeft voor de we deropbouw. In. plaat-s van zijn goud, dat zich in de V. S. bevindt, ontving het rekeningen voor wapenleveranties, die volgens Tito zelfs niet hebben plaats gehad. Gedurende de oorlog heeft Amerika de Joegoslavische vrij heidsstrijd gesaboteerd, vervolgde de maarschalk. Het plan Marshall kon, naar Tito'-s mening, slechts leiden tot nieuwe ver plichtingen voor Joego-Slavië In Grie kenland werden de fascistische elemen ten gesteund en opgehitst tegen de na- buurstaten. De sub-commissie voor het onder zoek in de Balkan is door Joego-Slavië afgewezen, omdat zij pro-fascistisch zou zijn en omdat Joego-Slavië op klachten over provocaties van Griekse monarchisten geen antwoord heeft ge kregen. Ook een Amerikaans protest. TEGEN BEZETTING VAN OLIE-RAFFINADERIJEN TE LOBAU. Luitenant-generaal Keyes, Ameri kaans hoge commissaris in Oostenrijk, heeft een brief gezonden aan kolonel- generaal Wladimir Koerasof, Sovjet ho ge commissaris, waarin hij protesteert tegen de bezetting door de Sovjet-troe pen van de olie-raffinaderijen teLobau. Keyes verklaart, dat de raffinaderijen niet beschouwd kunnen worden als Duits activum, daar zij aan een Engel se en Amerikaanse maatschappij toe behoren. Indien de Sovjets slechts als beheerders optreden, zou hij gaarne een brief in die zin willen ontvangen. Balkan-commissie blijft in impasse. Zeven leden van het suc-comité van de Veiligheidsraad vergaderden giste ren drie uur lang om de impasse in de Balkan-kwestie te breken. Zij konden echter niet tot overeenstemming komen Men zal heden 'n nieuwe poging onder nemen om de standpunten van Oost en West te verzoenen. De Westelijke mo gendheden hielden vast aan hun eis, dat de Verenigde Volken een Balkan commissie moeten zenden, terwijl Rus land te kennen gaf dat het enig ant woord hierop kon zijn een herhaling van het veto, waardoor het eerste voor stel van de Verenigde Staten werd ver worpen, (UP.) Na negen jaar in Vaderland terug. REPATRIËRENDEN VAN DE „KOTA INTEN" IN VEILIGE HAVEN. Bij de aankomst van de „Kota Inten" te Schiedam, waarmee 666 repatriëren de leden van de Ned. strijdkrachten vervoerd werden, gingen Lult.-Generaal mr. J. Kruis, chef van de Generale Staf en Gen.-Majoor Daubanton, in specteur van de geneeskundige dienst van de Kon. Landmacht aan boord ter verwelkoming. Reeds in Hoek van Holland, waar de belangstelling van het publiek zeer groot was, waren Schout bij nacht M. A. Rost van Tonningen, vertegenwoor diger van de Koningin en ritmeester C. C. Geertsem^, adjudant van Prins Bernhard aan boord gegaan. Schout bij Nacht Rost van Tonnin gen richtte zich door middel van een luidspreker tot alle opvarenden om hen een welkomst-boodschap voor te lezen van HM. de Koningin, waarin Zij al len een gelukkige thuiskomst wenste. Schout bij nacht Rost van Tonnin gen en Ritmeester Geertsema begaven zich vervolgens naar de ziekenverbly- ven, waar zich. 75 personen bevonden, die na de debarkering voor verdere ver pleging in ziekenhuizen en hospitalen moesten worden opgenomen. De toe stand van de overige zieken was zoda nig, dat zij direct naar huis konden gaan. Onder het repatriërende KNIL-per- soneel bevonden zich 17 leden, die voor het eerst na ongeveer negen jaar hun familie weerzagen en al de ellende van de Japanse bezetting hadden mee gemaakt. Het Ned. Legerbericht van heden morgen luidt: In de bezette gebieden wordt overal Intensieve patrouillegang onderhouden. Op verschillende plaatsen moest tegen gewapende benden opgetreden worden. Deze benden houden zich voornamelijk bezig met roof en vernielingen Voorts met mishandeling en moord, voorna melijk op leden van de Chinese bevol kingsgroep. waarbij onmenselijke wreedheden worden bedreven. Ten Z. W. van Madjalengka en Koeningan konden 600 Chinezen worden gered. 700 Chinezen, door de TNI weggevoerd, konden worden bevrijd en naar Soem- piah ten Z. O, van Banjoemas terug gebracht. Onze post te Randegankoelon ten Westen van Soerabaja werd wederom vanuit het bezette gebied met mor tieren en mitrailleurs beschoten. Luchtverkenningen hebben uitgewe zen, dat op de olievelden van Tjepoe branden woeden, die echter tot dus verre geen ernstige omvang hebben aangenomen. Sedert het inwerking treden van de order tot staking van de vijandelijkhe den zijn de verliezen aan onze zijde: 11 gesneuvelden, 27 gewonden en een vermiste. ARRESTATIES IN VERBAND MET ONGEWENSTE ACTIVITEIT Het Ned. Legerbericht van hedenmid dag luidt: De Republikeinse ondergouverneur van Noord-Sumatra te Siantar, die aanvankelijk van de regeringscom missaris toestemming had gekregen in Siantar te verblijven, moest naar Medan gebracht worden wegens on gewenste activiteit. Dit geschiedde eveneens met de Republikeinse pro cureur-generaal voor Sumatea, Mora, aangezien gebleken is, dat hy by de TNI de rang van luitenant-kolonel bekleedde en als auditeur-militair op trad. Van Midden-Sumatra wordt gemeld, dat het treinverkeer tussen Loeboek- boeaja en Padang spoedig zal worden hervat. Voorts is een door Aziz Chan geëxploiteerde weverij, welke voor ver nietiging kon worden gevrijwaard, thans weer in bedrijf gesteld. Zoals reeds is gemeld, is Aziz Chan, de bur gemeester van Padang, door de TNI vermoord. W.F.A. in financiële moeilijkheden. VOORTBEST,VAN TEN STERKSTE BEDREIGD. Thans wordt bevestigd, dat de heer W. Niemann, de Nederlandse oprich ter en directeur-generaal van de We reldfederatie van de World Friendship Association, het personeel van de W.F.A. te Londen, bestaande uit 140 personen, met een week oplegging heeft ontslagen. Het treedt vandaag reeds uit functie. De heer Niemann heeft verklaard, dat deze maatregel is genomen ter beper king van de uitgaven De W.F.A. heeft nog een schuld van 15.000 pond sterling. Over de toekomst van de organisatie zal worden beslist, op de dezer dagen te beleggen bijeenkomst van het interna tionale comité. Niemann zeide het zeer te betreuren, dat de zaak deze wending heeft genomen. Hü had alles gedaan om de Britse WP.A. te redden. Als de Britse orga nisatie zou verdwijnen, wat Niemann nog steeds niet kan geloven, zal het waarschijnlijk met. de gehele wereldor ganisatie afgelopen zijn. Niemann waar deerde de houding van het personeel, dat heeft aangeboden, zolang de bui tenlandse bezoekers nog In Engeland vertoeven, zonder salaris te werken. Een kleine kern blijft in functie ter afdoe ning van de lopende zaken. WANNEER U DE KONINGIN WILT FELICITEREN. Nu weer felicitatie-telegrammen ver zonden kunnen worden aat) H. M. de Koningin en de leden vari het Kon. Huis, wordt de aandacht op het vol gende gevestigd: degenen, die van plan zijn hun gelukwensenaan H. M. de Ko ningin ter gelegenheid van Haar ver jaardag telegrafisch aan te bieden, die nen deze telegrammen tijdig, doch liefst vóór 30 Augustus aan te bieden. De af levering zal op 1 September geschieden Hakim, de nieuwe burgemeester van Padang, deelde mede, dat hij, na zijn terugkeer uit Batavia de gemeente-ad ministratie in chaotische toestand heeft aangetroffen. Uit de stukken bleek, dat Hakim's Republikeinse voorganger zijn positie heeft uitgebuit, om zich o.m te verrijken door het opkopen van sawahgronden. Op Zuid-Sumatra zijn kolenmijnen van Boekit Asem in volle actie. De kroonjuwelen van het sultanaat Slat, waarvan onlangs gemeld is, dat deze door de Nederlapdse troepen In de mij nen van Boekit Asem zijn gevonden, hebben een waarde van verscheidene millioenen guldens. Het document, waarin stond, dat de directieleden van de mijn de juwelen in de vloer moesten opbergen, werd bij de schacht gevon den. Het document was getekend door majoor H. A. Tharif, waarnemend com mandant van de ..Garoeda" divisie van Lahat. Indonesië-vliegtuig kon niet verder. VOOR-INDIË WEIGERDE TOELATING. De Skymaster van de KLM is, op weg naar Indonesië, geland op het vliegveld van Lydda in Palestina, daar Voor-Indië geweigerd heeft het vliegtuig te Bombay te laten landen. De 36 passagiers overnachten te Lyd da. CHARLES LIVENGOOD NAAR BATAVIA VERTROKKEN. De nieuwe consul-generaal der V.S. in Indonesië, Charles Livengood, is gis terochtend met een vrachtvliegtuig van de KLM naar Batavia vertrokken. HOE EEN REUZENTAART ONTSTOND.... Ned. krijgsmacht spaarde bonnetjes. Zoals er in een huisgezin reeds weken te voren op de rantsoenen gespaard wordt, wanneer er een familiefeest in zicht komt, zo heeft de Ned. Krijgs macht eveneens een deel van haar rantsoenen op zij gelegd om haai- pete kind Prinses Irene op haar verjaardag, gelijk gemeld, met een grote taart te kunnen verrassen. De daartoe nodige hoeveelheden bo ter cn eieren werden in de vorm van bonnetjes bijeengebracht door de le den van de Kon. Marine. Suiker en bloem, resp. 32 en 15 pond, waren af komstig van Land- en Luchtmacht, waarvan de leden, eveneens vrijwillig, afstand deden van een klein deel van hun rantsoen, zodat deze ingrediënten in natura uit de legervoorraden be schikbaar konden worden gesteld. Een taart als alle andere, waarvoor op volkomen regelmatige wijze de grond stoffen werden bijeengebracht en inge leverd. Zij kreeg slechts haar fabel achtig aandoende omvang, doordat er zo velen waren, die het hunne tot de totstandkoming bijdroegen. BINNENVAART KAN GOEDE TOEKOMST HEBBEN. Mits er radicaal wordt aangepakt! De heer W. Havinga, ere-voorzitter van de Alg. Schippersvereniging, heeft voor de deelnemers aan de 23ste vacan- tiecursus van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart een uiteenzetting gegeven van de moeilijkheden, waar mee de binnenvaart heeft te kampen. Als middel om uit de huidige moei lijkheden te komen, acht de heer Ha vinga het van het grootste belang, dat- de binnenscheepvaart zich in haar ge heel aansluit bij een bedrijfsorganisatie, die de volgende punten in het oog zal hebben te houden: 1. Handhaving der Rijksbeurzen en evenredige verdeling der beschikbare ladingen. 2. Een nieuwe regeling van het goe derenvervoer te water, onder toezicht van de overheid, uitgevoerd door het bedrijfsleven. 3. Invoering van schommelende tarie ven voor het aantrekken van werk. 4. Onvoorwaardelijke aanvaarding der vervoersplicht. 5. Het geven van de grootst mogelijke service. Als er thans radicaal wordt aange pakt en het bedrijf geheel wordt om geschakeld, kan de binnenvaart naar de mening van de heer Havinga een goede toekomst tegemoet gaan. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tjamsweer J. Bijkerk, cand. te Utrecht: te Oostermeer Th. Hettinga te Baren- drecht Aangenomen naar Wagenborgen W. Bloemendaal, cand. te Zoeterwoude; naar Hei en Boeicop Joh. Verwelius, cand. te Huizen (N-H.), die bedankte voor Brandwijk, Gouderak, Loon op Zand, Ter Aar en Willige-Langerak. Bedankt voor Jaarsveld G. Willemsen te Zuilichem; voor Jutfaas J. de Bruyn te Gemer. Geref. Kerken Beroepen te Bad hoevedorp G. Leene te Nleuwendijk; te Oldekerk J. S. v. d. Bos te Nieuwlande. Aangenomen naar Geldermalsen H. Versluijs te Zoetermeer, die bedankte voor Herwijnen en Waarder. Bedankt voor Oud-Beijerland en Landsmeer J. J. Ritsema te Genderen (N. Br.). Clir. Geref. Kerk Tweetal te Luiten aan de Dedemsvaart W. Meijnhout te Wildervank-Veendam en K. J. Velema, cand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Ede J. van Doorn te Urk; te Soestdijk A. C. Noort, cand. te Apeldoorn. CALVINISTISCHE WIJSBEGEERTE. Naar wij vernemen is de stichting tot oprichting en instandhouding van bij zondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte aan openbare universitei ten en hogescholen, gevestigd te Am sterdam, voornemens, behoudens ko ninklijke machtiging, aan de rijksuni versiteit te Utrecht (faculteit letteren en wijsbegeerte) een bijzondere leer stoel te vestigen in de Calvanistische Wijsbegeerte. FRAUDE BIJ DE RIJKSPOST SPAARBANK. Op het Hoofdkantoor van de Rijks postspaarbank te Amsterdam is enige tijd geleden een geraffineerd uitge voerde fraude ontdekt, De dader, een zekere K. uit Amsterdam, tijdelijk amb tenaar, die enkele maanden geleden reeds was ontslagen, is gearresteerd en heeft na verhoor bekend, een bedrag voor een paar duizend gulden ontvreemd te hebben. De inleggers behoeven zich niet ongerust te maken; zij zullen geen enkel financieel nadeel ondervinden. Alvorens op de spaarbankboekjes, die na 31 December 1945 werden aange vraagd, een eerste uitbetaling zal wor den gedaan, zullen deze boekjes naar het Hoofdkantoor te Amsterdam moe- CONSUMENTENCREDIET VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat degenen, die een consumen- téncrdelet hebben aangevraagd, toen daartoe tussen 17 Mei en 7 Juni j.l. voor bijzondere gevallen nogmaals de gelegneheid werd gegeven, Indien hun dit crediet wordt toegekend, in de be staande regeling zullen worden „inge past". Dit brengt met zich mede, dat zij per persoon een voorschot zullen ontvangen van f. 75.instede van f 100.Voor hen zal hierdoor de af betaling van het crediet lopen over een termijn van 1 jaar en derhalve ge lijktijdig eindigen met de afbetaling van het crediet door hen, die dit reeds het vorig jaar hebben aangevraagd en in Februari van dit jaar het voorschot ontvingen. Wat er in Tndië gebeurt Krachtige verklaring van Oost-Indonesië. Republiek dient vijandelijkheden te staken. De regering van Oost-Indonesië heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij de hoop uitspreekt, dat de Republiek blijk zal geven van een ernstige 'wil tot samenwerking en wel vooreerst door zich bereid te tonen om de besprekingen van de delegaties -te hervatten, verder door bereidheid tot deelneming aan de ontworpen federative raad (de zgn. in terimregering, en door het doen beëin digen van de tegen Oost-Indonesië ge richte vijandige propaganda en mili taire activiteit in iedere vorm. De regering van Oost-Indonesië ver klaart zich bereid om ter bevordering van vriendschappelijke betrekkingen met de Republiek de vrijlating van daarvoor in aanmerking komende po litieke gevangenen te overwegen. Deze vrijlating kan echter pas ge schieden, wanneer onmiskenbaar is ge bleken, dat de Republikeinse regering iedere vorm van militatire en propa gandistische activiteit tegen Indonesia Timoer staakt en onvoorwaardelijk de beginselen van Linggadjati aanvaardt en wanneer verder is gebleken, dat de republiek concrete stappen neemt om die beginselen ten uitvoer te brengen en dat zij het Oost-Indonesische stand punt op grond van deze beginselen eer biedigt. Republikeins antwoord thans overhandigd. Dr. A. K. Gani, vice-premier van de Indonesische Republiek, heeft gis teravond het Republikeinse antwoord op het Amerikaanse aanbod van ..goede diensten" officieel aan Walter Foote te Batavia overhandigd. Uit nadere berichten blijkt, dat de Republikeinse regering in haar ant- woord-nota de eenstemmige overtui ging uit, dat, als de Amerikaanse rege ring in staat is om het Republikeinse voorstel te ondersteunen, dit een „goe de daad" jegens de mensheid zou zijn. Hiervoor worden dan de volgende re denen opgegeven: 1. De Republiek en Nederland zouden accoord gaan om loyaal elke uitspraak van een arbitra ge-commissie op te volgen; 2. Er is ster ke reden om aan te nemen, dat een internationale commissie een'duurzame oplossing zou vinden; 3. De Ver. Na ties zullen zodoende een zeer noodza kelijk praecedent scheppen om aan de wereld te bewijzen, dat haar orga nisatie in staat is oorlogen te doen be ëindigen en conflicten op te lossen. SJAHRIR TREKT WEER VERDER. Sjahrir is gistermiddag in gezelschap van Hadji Ajoes Salim, de Republikein se minister van BuitenL Zaken naar Amerika vertrokken. Sportsplmters Een lofwaardig initiatief is dezer dagen in Den Haag genomen: daar is een zwem- en gymnastiekclub voor in validen opgericht, die er veel toe zal bijdragen, dat zij, die lichamelijk min of meer gehandicapt zijn, niet langer als stumperds en gebrekkigen worden gezien. Prachtig voorbeeld, dat navol ging verdient! De Amerikaan Captain Odom is gisteren uit Chicago vertrokken om een poging te doen, het record voor solo vlucht om de wereld te verbeteren. Het huidige record staat sedert 1933 met 186 uur op naam van Willy Post. De Zeearend, het bekende jacht van Bruynzeel won in 60 uur en 26 min. de zeilwedstrijd IJmuidenSolent. Tweede werd de „Wyvern" van de Belg Murdock in 66 uur 19 min. De overige jachten hebben de tocht niet kunnen volbrengen. De Nederlandse kano-bond orga niseert Zaterdag en Zondag as. te Zaandam internationale kanowedstrij den, waaraan door een groep sterke Hongaren wordt deelgenomen, Op 31 Aug. a.s. wordt in Heerlen een waterpolo wedstrijd tussen Neder land en Groot-Brittannië gespeeld. Voorts staat een ontmoeting schoon' •springen tussen beide landen op het programma. Deze maand zullen overal in Ne derland door de Sportvereniging der Ned. Spoorwegen Eeuwfeest-bekerwed' strijden worden georganiseerd. De dammer W. Leeuwenburg speelt een uitdagingsmatch tegen de kampioen van Rijnsburg-. A. Vletter, over 12 partijen. De eerste partij werd Woensdag gespeeld en eindigde in een overwinning voor Vletter. VOOR ZATERDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00; nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45: koorwerken, 8.00: nieuws; 8.15; opgewekte muziek: 9.00; werken van Walton en Holst; 10.00: voor de kleuters: 10.15: frag menten uit Ital. opera's; 1100: zieken bezoek; 11.45: tango's >12.00: Angelun. 12.03; sonates van Do men! co Scarlatti; 12.30: over boeken; 12.35: Klaas van Beeck; 1(2.55: zonnewijzer; 13.00: NecL strijdkr 13.30: Klaas van Beeck; 13.45: fllmprnatje; 14.00: operette potpourri's; 14 30: toneelkijker; 14.45; Jo Vincent; 15.00: voor de Jeugd; 15.15: Schubert programma; 15.45: kiosk; 16.00: musette orkest; Fredo Gardonl; 16.20; vacantie en snelverkeer; 16.30: de sdhoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam: 18.00: Jules Bledsoe zingt; 18.15: Journalistiek overzicht; 18.30: Ned. Strijdkr.; 19 00: nieuws: 19.15; Kath. nieuws; 19.20: Kareol Septet; 19.45: voor Ned. In Duits land; 20.00: nieuws; 2005; actualiteiten; 20.12: de gewone man; 20.20: hoe heet deze plaat; 20.30; lichtbaken; 21.00: negen helt de klok; 22.00: opening wereld jamboree; 22.30 f gr am.muziek;' 22 40: avondgebed en liturgische kalender; 22.53: hoe de Van Rooyens het rooien; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: Mozart programma. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Ray Ventura; 8.00: nieuws; 8.15: ensemble Vlnceutino; 8.40: de roden roepen; 8.44; lichte klanken; 9.30: waterstanden; 9.35 Engelse volksdansen; VPRO 10 00: morgen wijding door ds. D. G. van Vroumlngen; VARA' 10.20; voordracht; 10.35: viool en plano; 10 55: voor de continubedrijven; 12.00- gr am.muziek; 12.30: kalender; 12.35: J, jong, orgel; 13.00- nieuws; 1315: accordeon orkest; 13.45: Jodelzang; 14.00: noodvoorziening ouden van dagen; 14.15: Radio Philh Ork.: 15.10; boekbespreking: 15.25: Vaudeville Orkest; 16 05: reportage kampweek; 16 30: Miller Sextet; 17.00: sportpraatje; 17.15- Jeannette MacDonald en R, Tauber zingen; 17,45: de soc. democr, beweging in Engeland 18.00: nieuws: 18.15; pianoauo; 18.80: voor de rijpere ieugd; 19.00: Mav Song van Blear: 19.05: Hongaars Strijkkwartet: VPRO 19.30: Amerika helpt Nederland: 19.45: Le Pavs des Camlsards; VARA 20.00: nieuws; 20.05: varia: 20.08: dingen van de dag: 20.15: Metropole orkest; 20.50: Zomers program ma: 21.15- socialistisch commentaar; 21 30 tango- en rumba orkest Malando; 22.00 de*1 XI hoorspel ..De ellendlgen"; 22,30: cabaret ..Hollandse Nieuwe": 23 00: nieuws: 23.1524 00 graag geboorde platen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 41) „U woont in mijn kamers?" vroeg Eb- ba verbaasd. „Ja", antwoordde ik met heimelijk leedvermaak. „Dat heeft Gösta zo ge arrangeerd". „Maar ik begrijp niet...," Ebbabeet zich op haar lippen en keek me naden kend aan, „U woont werkelijk in de Zui delijke kamer op de tweede verdieping?" „Tweede verdieping?" Mijn hart. klop te sneller. „Gösta heeft mij de kamer gegeven naast de zijne, op dè eerste ver dieping". stamelde ik, blozend tot over mijn oren. Ik was nu inderdaad het toonbeeld van een dodelijk verliefde jon ge vrouw. „Oh. juist. Dat is ook vanzelfsprekend Dan kan ik dus mijn gewone kamer krijgen. Maar doet u geen moeite, ik ben hier als kind in huis!" Ebba verdween en ik staarde haar met open mond na. Dus ze had niet naast Gösta gewoond. Dit feit verzoende me zelfs met haar laatste opmerking die ik anders als een bittere pil had moeten slikken. Nerveus en lijdend zag ze er overigens niet uit! Integendeel zelfs, ze was de personificatie van het bloeiende leven. Een vrouw als zij zou een man als Gösta wel bevallen. Waarschijnlijk had ze de hoop nog niet opgegeven, en haar kansen schenen niet slecht te staan, waar ze ons huwelijk zo kenne lijk als een schertsvertoning opvatte. Was ik dan zo onbetekenend, dat ze me zelfs niet, als een eventueel gevaar wens te te beschouwen? Ik voelde oproerige gedachten in me opkomen. En ten slottewaarom ook niet? Was ik niet jong. gezond en tamelijk knap? En had ik niet een uitgesproken muzikaal talent? En dom was ik beslist niet. Niemand kon mij verbieden om te vechten om mijn man. Ik droeg zijn naam. Ik zwaaide de scepter in zijn huis. Vele troeven had ik in handen; nu ging het er maar 0111 ze uit te spelen. Tevre den over mijn besluit ging ik naar mijn kamer om me te verkleden, en voor de eerste maal liet ik me door mijn kame nier assisteren Ik koos een bijzondere charmante zij den jurk en verheugde me kinderlijk over mijn spiegelbeeld. Al kon Gösta me dan niet zien. het deed me toch heel veel genoegen dat mijn uiterlijk nauwe lijks afstak naast Ebba's algemeen er kende schoonheid. Om de waarheid geen geweld aan te doen moet ik toegven, dat de maaltijd in het gezelschap van Ebba en de beide heren werkelijk aller genoeglijkst verliep. In het bijzonder verheugde ik me over het feit dat. Eb ba op een alleronbeschaamdste manier zat, te flirten met Weihaven aan wie ze toch pas voorgesteld was. Alleen jammer, dat Gösta het niet kon zien! De maaltijd was uiterst eenvoudig, ja zelfs bijna schraal. Om mij te erge ren was Sonja van liet ene uiterste in het andere gevallen. De heren wisselden blikken. Ebba echter merkte goedkeurend op: „Eindelijk eens een diner op Juliënborg waarbij je niet het gevoel hebt dat je je vet zit te mesten!" „Het behoort tot mijn plichten de keu kenmeid een beetje op haar vingers te kijken" verontschuldigde ik me. „Maar ditmaal heeft ze mijn aanwijzingen vol komen overdreven. Dat zal in de toe komst. niet meer gebeuren". Direct na de koffie trokken de heren zich terug, en Ebba stak een cigaret op. „Gelukkig, die zijn weg. Ik heb me er op verheugd met u alleen te zijn". Deze opmerking verbaasde me zo. dat ik niets wist te zeggen. „Gösta is namelijk een kieskeurig mens en ik was er al lang benieuwd naar hoe zijn vrouw er wel uit zou zien". „In dit speciale geval zal mijn per soontje overigens nauwelijks een maat staf mogen zijn". „Oh, in zekere zin toch wel, Gösta had bijvoorbeeld nooit een vrouw kunnen ge bruiken die niets anders was dan een modepop". „Grappigmerkte ik op, maar weerhield nog net bijtijds wat ik grap pig vond, namelijk Gösta's veeleisend heid inzake mijn garderobe. „Een verzorgd uiterlijk is voor hem natuurlijk vanzelfsprekend. Daarnaast verlangt hij van een vrouw in de eerste plaats intelligentie, ge'slotenheid en trouw" „Trouw?" stootte ik uit. Tranen van woede brandden in mijn ogen. „In ons speciale geval zou trouw alleen maar extra ballast betekenen" Ebba staarde peinzend de rook van haar cigaret na. .Ik geloof dat u Gösta onverdiend on derschat". „Integendeel" liet ik mij ontvallen en beet mezelf tegelijk geërgerd op mijn lip. „Ik bedoel, dat Gösta en ik heel goed weten wat we aan elkaar hebben". „Dan ben ik natuurlijk volkomen ge rustgesteld". zei Ebba met een lachje waarvoor ik haar het liefst om de oren geslagen zou hebben. 16). Het toestel kwam zonder onge lukken op de grond neer en werd zacht jes door de grote parachute toegedekt als door een laken. Panda klauterde zo goed en zo kwaad als dat ging uit zijn zitplaats en onder het valscherm van daan en keek een beet-je duizelig rond. Ze waren geland op ihet erf van een boerderijtje ,er was niemand te zien en alles was stil en rustig om hem heen. Met een zucht van verlichting begon Panda de parachute op te vouwen. „Ik weet het ndet!" mompelde hij. „Ik geloof toch niet, dait ik geschikt ben voor vliegenier. Het is geen prettig beroep... het is gevaarlijk en zo!l" Op dat moment hoorde hij een be nauwd gekreun onder het valscherm en dat kwam van de plek waar Oehoe zat. Bezorgd trok hij de parachute zo vlug mogelijk weg en ontdekte toen, dat het geen gekreun was dat hij gehoord had, maai' gesnurk! Oehoe was weer in slaap gevallend 1 „Je bent werkelijk aardig. Sylve- Ik mag je toch wel bij je voornaam noe men? Ik zou het zo prettig vinden als we vriendinnen werden". ,.Oh. natuurlijk", zei Ik stijfjes. Ik voelde me overrompeld en vernederd. Toch moest ik toegeven dat alle schuld bij mij lag. Ebba kon ten slotte niet weten dat ik hopeloos op Gösta verliefd was „Ik moet Je nog mijn verontschuldi gingen aanbieden over die kwestie met- de jurk", zei ik. „Gösta vond dat ik haar moest houden, hij zou dat dan wel met jou regelen" „Dat heeft hij al gedaan. Ik ben van ochtend bij Lallerstadt geweest om me de maat te laten nemen voor een nieuw costuum Ik heb ditmaal turkooisblauw gekozen. Je hoeft je werkelijk niet te verontschuldigen, ik heb bij deze ruil alleen maar gewonnen". „Dat wil ik geloven. Turkooisblauw moet jou uitstekend staan bij je blonde haar". „Dat heeft hij ai gedaan" had Ebba gezegd op de natuurlijkste wijze v&n de wereld. Dus moest ze Gösta na ons ge sprek van gisteren nog gesproken heb ben. Wist ik maar of hij haar, of zij hem opgebeld had. „Ik heb vandaag dr. Fryman nog ge sproken" zei Ebba. haar koraalrode na gels beschouwend- „Ik ook", zei ik snel. „Ik heb vanoch tend heel vroeg al getelefoneerd. De ope ratie is goed afgelopen". „Ja gelukkig. Hij was zelfs al hele maal bij toen ik hem vanochtend sprak" „Je.hebt hem gezien?" „Ja. Ik ben op weg hierheen nog even langs gereden. Je moet de groeten heb ben". „Dank je". Trots en verontwaardiging streden in mij om de overhand. Ik moest me tevreden stellen met een arm zalige groët, terwijl Ebba hem mocht be zoeken Ebba bleef de hele dag door vrolijk en meedeelzaam. maar ik moest me moeite geven om beleefd te blijven. Gelukkig ging ze vroeg naar bed. Hoewel ik bijna ziek was van verlangen naar Gösta's stem had ik tooh niet de moed hem op te bellen. (Wordt vervolgd). SPORT VOETBAL. L.V.B. telt ruim zesduizend leden! JAARVERSLAG 1946/'47. Uit het jaarverslag van de secretaris penningmeester van de Leidse Voetbal bond blijkt ons, dat de LVB zich in een voortdurende groei verheugt. Sedert het vorig seizoen is het aantal leden met niet minder dan 28 gestegen, d.w.z. van 4960 in '45/'46 tot 6362 in '46/'47 Het aantal verenigingen steeg van 49 tot 59, het aantal gespeelde wedstrijden op Zaterdag van 268 tot 642 en op Zondag van 712 tot 1001. Een zeer verblijdende stijging dus, die de ietwat sombere na beschouwing over de bereikte techni sche prestaties o.i. volkomen overscha duwt. want- is het niet zo, dat de jeugd de toekomst heeft? En naar verhouding ïs juist het aantal junior en-teams het sterkst toegenomen, zodat de basis, waarop de ietwat wankele top van het Leidse voetbal steunt, geleidelijk bre der, hechter en gezonder wordt. Dat hebben we nodig! Leids elftalAlphen I. Het Lelds elftal, dat Zaterdag ajs. te Alphen een oefenwedstrijd zal spelen te gen Alphen I. is als volgt samengesteld: Doel: H. W. Duff elf s (LFC)achter: Valk (ASC) en Den Daas (UVS); mid den: Rietbergen (ASC). Van Nierop (ASC) en Neuteboom (LFC)voor C. v.d. Weyden (LDWS) B, v-d. Weyden (LDWS). Windhorst (Alphen), Lens (Roodenburg) en La Beye (ASC). De Alphenaren spelen in deze opstel ling: Doel: Goedhart: achter: Bouthoorn en Oosterman; midden: W de Graaf, M. Dijkman en Van Greuningen; voor: G. van Leeuwen, C. van Heyningen. D. IJkema P. van Klaveren en M. Tui- nenburg. De wedstrijd wordt gespeeld op het Alphen-terrein en begint om halfzeven De Internationale acht- kampen te Hilversum. WAT SCHEELT EUWE TOCH? Dr. Euwe schijnt zijn vroegere vorm nog steeds niet te hebben teruggevon den: ook zijn partij in de voorlaatste ronde van de Int. acktkampen te Hil versum werd door hem verloren. Ditmaal was het de Belg O'Kelly, die hem vonniste, een speler, die weliswaar in Hilversum door het winnen van het zone-tournooi bijzonder op de voorgrond trad, maar die toch nooit de kracht en klasse van een Euwe heeft kunnen be naderen. Misschien schaakt onze natio nale kampioen tevéél De overige resultaten uit de 6e ronde luiden als volgt: Groep A: De Jong (Winterswijk)— Van Oosterwijk Bruyn (Maartensdijk) VuMuehring (Haag)-Pothast (Hol landse Rading 10; O'Kelly (België)— dr. Max Euwe 10; D. J. S. de Lange (Laren)Kramer (Leeuwarden 01. Groep B: Pachman (Tsjecho-Slowa- ki)e)-«-Van Helden Hilversum) 10; Foerder (Palestina)Rorolimo (Frank rijk) 01; Van Doesburg (Laren)De Ruiter (Hilversum) 10: Kuperus (Hil versum)—ir. Van Steenis (Utrecht) 0—1. Groep C: Van Seters (België)mr. Fontein (Baarn) 1—0; Castaldi (Italië) Szabo (Hongarije) U; Van Hof wegen (Hilversum)—Pasteyn (Hilver sum) 10. mr. Spanjaard (Utrecht) D. F. de Lange (Laren) 10. De stand is thans; Groep A; Muehring en O'Kelly ieder 5 punten: Van Oosterwijk Bruyn 3v2 pt; Kramer 3 pt; dr. Euwe 2y2 pt; Pothast en De Jong ieder 2 pt; D. J. S. de Lange 1 punt. Groep B: Rossolimo 5Vz pt; Pachman 5 pt; Foerder 4 pt; Van Doesburgh en ir Van Steenis ieder 3% pt. Van Helden 2 pt; De Ruiter pt. en Kuperus 0 pt. Groep C: Szabo 5% pt; mr. Spanjaard 5 pt; Castaldi en Van Seters ieder 4 pt: mr. Fontein 2Vz pt: D. F. de Lange 2 pt; Van Hofwegen 1 pt. en Pasteyn 0 pnt. Vandaag is een rustdag, Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. WATERPOLO. De waterpolocompetltle Donderdag avond (7 Aug.) werd de wedstrijd VZV— DWF gespeeld,- terwijl Zaterdag te Heem stede de beslissingswedstrijd VZVLZC wordt gehouden om het kampioenschap met als nagerecht a_s Dinsdag toch nog DWT—LZC, Het kan raar gaan In ons waterpolo- wereldje! Mocht LZC er m slagen kampioen te worden, dan wordt reeds a.s. Woensdag RotterdamLZC te R'dam gespeeld. CRICKET. NED. CRICKETBOND. lste klasse; HDVS—Excelsior; HBS PW (9 Aug.); ACC-VW; HCC II— PW: QuickHaarlem; RW—HCC I: VOCSparta. 2de klasse ALCC—Ajax (9 Aug., terr LMCC); CVHW—HCC III; Kampong— RW n 2de klasse B: LMCC—Cric; UW— ACC II; VRA II—SCHC.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2