Veiligheidsraad bespreekt Indische kwestie Vandalisme uit wanbegrip Van Klef fens verdedigt een goede zaak WEERBERICHT Attlee's program door Brits Lagerhuis aanvaard Republikeinse moordzucht onder rook van Linggadjati Hollandse soldaten grijpen gelukkig in Misdaden jegens de bevolking heten „verschroeide aarde" Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1947 >T: No. 26153 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B. W. M enkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cent-s per week Telefoon Dir. en Adan.: 25041; Red,: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Dj ok ja toomt zijn ware gezicht Djokja begint zijn ware gezicht te laten zien! Toen Linggadjati was gesloten, na veel vijven en zessen, weigerde Djokja de practische uitvoering daarvan. On wil of onmacht, heette het, of wel een combinatie van beide genoemde facto ren. Ten einde raad moest eindelijk door onze regering tegen eigen zin in, worden doorgetast. Zo kwam het tot het politioneel optreden, dat duidelijk deed uitkomen, hoe weinig gefundeerd het gezag der republiek eigenlijk was Waar van- de aanvang af sprake was van een beperkt optreden, mag worden aangenomen, dat het niet in de bedoe ling heeft gelegen, om heel Java te be zetten. maar aan de andere kant is ook weer niet met zekerheid vast te leggen, of het ingrijpen door de Veiligheidsraad al dan niet de stopzetting van dit op treden veel of weinig heeft beïnvloed. Maar laten we dat voor wat het is. Hoewel het gezag van de Veilighieds- raad in casu geenszins accepterende en terecht niet! heeft onze regering toch gemeend aan het beroep de actie te staken, gevolg te moeten geven. De order „staakt het vuren" is gegeven en ook Djokja, dat-totdusver steeds gewei gerd had daartoe over te gaan, durfde dit niet nalaten. In hoeverre door de republikeinse benden daaraan uitvoering zal worden verleend, zullen we moeten afwachten! De eerste berichten dienaangaande lui den al weer niet bepaald gunstig, maar schorten we het oordeel daarover nog enige tijd op, royaal tijd gevend, om ook de z.g. afgelegen posten te doen berei ken. Djokja meent blijkbaar in het optre den van de Veiligheidsraad een factor te zijnen gunste te mogen zien en komt nu met ztfn ware bedoelingen voor de dag. Niet uitvoering van Linggadjati lag in het voornemen, het blijkt thans zonneklaar, doch opzet was steeds de volle onafhankelijkheid, zoals die nu wordt nagestreefd En dan nog wel de onafhankelijkheid van geheel Indonesië onder leiding van Djokja! Niet willende aannemen, dat de Vei ligheidsraad het oog verloren zal hebben voor alle verhoudingen, wil het ons voorkomen, dat Djokja zodoende ver zijn doel voorbij schiet. Ten einde de onafhankelijkheidseis tot gelding te kunnen brengen, heeft het Linggadjati volledig verloochend, maar dientenge volge vervalt automatisch de de-facto erkenning en valt Indonesië terug onder art. 1 van de grondwet van ons konink rijk! Zo zou de situatie zijn, wanneer niet onze regering zelf volkomen Ling gadjati overeind hield, aldus haar goede voornemens nadrukkelijk betonend om Indonesië de vrijheid te brengen binnen staatsverband! Verder zal onze regering evenwel niet gaan, heeft zij nadrukkelijk verzekerd en dat wil dus o.ir zeggen, dat zij iedere arbitrage zal verwerpen. Arbitrage wil immers zeggen een beslissing door der den in een geschil tussen gelijkwaardige partijen en daarvan is geen sprake. De regering van Djokja is nooit of te nim mer de Jure erkend en daarvan is ook in de naaste toekomst geen sprake. Ons geschil met Djokja is en blijft een in terne aangelegenheid van het konink rijk en al moge onze regering de aan bieding van „goede diensten", gelijk door Amerika is gedaan, aanvaarden, zulks om van haar goede wil te getui gen, dat verandert aan het recht nie mendal. En nu spreke men in dit verband niet van „juristerij", recht is en blijft de grondslag van elke maatschappelijke orde; van iedere staat, maar ook van ieder statenverband! Ook het Handvest van de Verenigde Naties garandeert dientengevolge dit recht en waar ons land dit recht aan zijn zijde heeft, staan we sterk. Laat Djokja zich thans maar uitput ten in handige drogredenen voor de Veiligheidsraad om arbitrage door te zetten, steunend op enkelen, zoals Mos kou en Australië wonderlijk deze bei de samen te zien gaan! ons blijft in uiterste instantie, wanneer de Veilig heidsraad onverhoopt daarvoor toch nog zou bezwijken, nog altijd over het be roep op het Internationale Hof van Justitie, waarvan de uitspraak niet twijfelachtig is! Maar nu Djokja zijn ware gezicht heeft getoond, wordt een overeenstem ming in der minne, helaas, steeds moei lijker Dat Djokja nu zelfs het Amerikaanse aanbod tot bemiddeling dienstbaar tracht te maken voor zijn „arbitrage actie" is wel bijzonder typerend! Actie van Nat. Monumenten- Commissie. SYMBOLISCHE VERKOOP VAN DAMPLANTSOEN. De Nationale Monumenten Commissie opent 1 November een actie tot symbo lische verkoop van het Damplantsoen, dat volgens een besluit van de Amster damse gemeenteraad zal worden bestemd voor de oprichting van een nationaal ge denkteken. Zij zal een inschrijving ope nen. waarbij de prijs van ieder stukje grond per vierkante centimeter vijftig cent zal bedragen. Met de opbrengst van deze verkoop van vele millioenen vierkante centime ters hoopt de Monumenten-commissie een zo ruim bedrag bijeen te brengen, dat zij niet alleen in staat, zal zyn op vele markante oorlogsplaatsen in ons land monumenten op te richten, maar ook een ruim bedrag te kunnen uitkeren aan die stichtingen en iristellingen, die zich bezig houden met de zorg van de nagelaten betrekkingen der voor oi^ aller vrijheid gevallen strijders. VRIJ ZONNIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koele nacht. Morgen overdag vrij zon nig, droog weer. Geleidelijk hogere tem peraturen. Weinig wind. 9 AUGUSTUS Zon op: 5.12 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 23.06 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk aan Zee: 8.35 en 2059 uur. Gisteravond heeft Australië in de Veiligheidsraad voorgesteld tezamen met de Ver. Staten in Indonesië als be middelaar op te treden. De Philippij- nen verzochten officieel de bespreking van de Indonesische kwestie te mogen bijwonen. Dit verzoek werd echter met zes stemmen voor verworpen, daar er vijf onthoudingen waren, zodat de nodige meerderheid van zeven stemmen niet werd bereikt. Mr. Van Kleffens had de Veiligheids raad een dringende boodschap van Nad- jamoeddin doorgegeven, waarin deze verklaart, dat Oost-Indoneslë verbaasd ls over het verzoek van Australië en India aan de Veiligheidsraad om te Intermeniëren in de Indonesische kwes tie, Oost-Indonesië beschouwt, gelijk uitvoerig vermeld, deze stappen als een miskenning van het essentiële karakter van het conflict en tevens als een zich mengen in de interne zaken van Indo nesië, waardoor de wereldvrede zou kunnen worden bedreigd. De Voor-Indische gedelegeerde _B. R, Sen deed een beroep op de Veilig heidsraad om een bevel uit *e vaar digen, dat zowel de Indonesische als de Nederlandse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op de stellingen, welke zjj vóór het uitbreken der vij andelijkheden innamen, aangezien de Indonesiërs ernstig in het nadeel zouden zijn bij de onderhandelingen. De heer Sen beschuldigde de Ned. regering er van het accoord van Ling gadjati op eigen wijze te interpreteren. De Indonesiërs waren bereid met de Nederlanders op alle punten accoord te gaan behalve op dat betreffende het handhaven van de orde door een ge meenschappelijke Ned.-Indonesische politiemacht, zo zeide hij. De Voor-Indische gedelegeerde ver klaarde voorts, dat India, hoewel oog hebbend voor de goede intenties der Ver. Staten bij het voorstel tot bemid deling er de voorkeur aan zou geven, dat de kwestie behandeld zou worden door een internationale commissie van arbitrage. Mr van Kleffens ontkende ten sterkste, dat de kwestie van de ge meenschappelijke politiemacht het struikelblok was geweest. Hij her haalde, dat de redenen voor de Ne derlandse militaire actie waren: het vasthouden van gijzelaars, het staken van de levensmiddelentoevoer, waar door hongersnood ontstond, meer dan duizend bestandsschendingen, de on macht van de Indonesische regering om ongeregelde elementen in be dwang te houden. De heer Van Kleffens verklaarde ver volgens, dat als gevolg van de Indone sische blokkade 13% der inwoners van Madoera van honger was omgekomen en dat 27% van honger ongeneeslijk ziek was: „Wij konden dat niet langer tolereren", zo zeide hij. De zitting van de Veiligheidsraad werd hierop tot Maandag verdaagd. 195 millioen dollar voor ons land. TOT HERSTEL DER NEDERLANDSE PRODUCTIEMIDDELEN. Gisteravond is een overeenkomst getekend, waarbij de Wereldbank aan Nederland een crediet verleent ten bedrage van 195.000.000 dollar. Deze lening heeft een looptijd van 25 jaar; de rentevoet bedraagt 31/4%. In overeenstemming met de voorwaar den van de overeenkomst wordt echter op 't uitstaande gedeelte van de lening nog een commissie berekend van 1% 'sjaars, voor het vormen van een spe ciale reserve. In beginsel zullen de eerste 5 jaren geen terugbetalingen plaats vinden. E>e lening mag niet in Indië worden aangewend, noch voor militaire uitga ven worden gebruikt. De Wereldbank heeft het doel als volgt omschreven: „Zjj mag uitsluitend worden ge bruikt voor het herstel van de Neder landse productiemiddelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bijdra gen tot het herstel van Europa als geheel." Oppositie stemt tegen. Het afbranden van de Leusderheide. BIJ DROOG WEER EN GUNSTIGE WIND WAARSCHIJNLIJK A.S. DINSDAp. Zoals wij reeds met een enkel woord hebben gemeld is de mijnen-oprulmlngs- dienst te Leiden belast met het af branden van een gedeelte van de Leus derheide. In verband hiermede verne men wij van de zijde der M.O.D., dat men gisteren begonnen is met het gra ven der brandgangen, welke werkzaam heden reeds de eerste dag een bevredi gend verloop hebben gehad. Verder deelde men ons nog mede, dat indien alle daartoe bevoegde instanties zich met het afbranden van een gedeel te van deze heide hebben accoord ver klaard. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zou nog zijn toestemming moeten geven men er waarschijnlijk a.s. Dinsdag bij droog weer en gunstige Westenwind toe zal overgaan om de heide „in brand te steken". Uiteraard zullen verschillende maat regelen worden getroffen, dat de vlam men binnen de brandgangen blijven. Mr. LINTHORST HOMAN NAAR DE V. S. Zal geschenken te Michigan overhandigen. De commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan. zal Friesland Overijsel. Gelderland, Utrecht en Zeeland medio Augustus vertegen woordigen bij de herdenking van het eeuwfeest in Holland, Michigan, en de geschenken overhandigen, welke deze gewesten voor de eeuwfeestcommissie en het, museum beschikbaair hebben gesteld. Zoals men weet waren de stichters van de stad Holland afkomstig uit genoemde vijf provincies. De Engelse minister van financiën, Hugh Dalton, zeide bij de debatten over de economische positie van Engeland in het Lagerhuis, dat de Amerikaanse le ning de moeilijkheden waartegenover Engeland zich thans geplaatst ziet. een jaar heeft uitgesteld. Daar Engeland thans demobiliseert, de Engelse industrie op vredesproductie is overgeschakeld, de vooruitzichten op verhoging van de productiviteit beter zijn en de kans op het verkrijgen van de voor de industrie noodzakelijke steenkool groter is is de positie van Engeland •thans sterker dan een jaar geleden. Dal ton verklaarde, dat de omvang van de huidige moeilijkheden bepaald wordt door de mate waarin het Amerikaanse crediet vermindert. Na gewezen te hebben op de stijging van de prijzen in Amerika, zeide Dalton: „Er heerst een tekort aan dollars in de gehele wereld. Zelfs Canada, de Zuid- Amerikaanse landen en Zweden, welke landen in het geheel niet van de oorlog te lijden hebben gehad, hebben hiermede te kampen". Dalton verklaarde, dat Engeland in het jaar per 30 Juni goederen in de V.S. heeft gekocht ter waarde v. 1.540.000-000 dollar, terwijl de Engelse export naar de V.S. een waarde had van slechts 340.000.000 dollar. De minister verklaarde, dat de Ameri kaanse lening waarschijnlijk in October a s. uitgeput zal zijn hoewel hierin enige vertraging kan komen door de beperkin gen welke de eerste minister heeft aan gekondigd. Hij wees er op. dat Engeland, afgezien van het Amerikaanse crediet, een crediet heeft in Canada, waarvan nog 500 millioen dollar over is. Doch Ca nada. dat thans zelf met moeilijkheden te kampen heeft, heeft verzocht dit cre diet niet al te snel op te nemen. Dalton deelde mede, dat het noodpro- gramma, dat door de eerste minister is uiteengezet, zal leiden tot een jaar lijkse besparing van 200.000.000 pond sterling. Het dollartekort op het Westelijk half rond bedroeg dit jaar 600.000.000 pond sterling. Ook in Duitsland zal men gaan be sparen. Het nieuwe programma zou de inflatie-druk zodanig kunnen doen toe nemen dat een interim-budget nood zakelijk zou worden. Dalton maakte duidelijk, dat de door Attlee gedane aankondiging slechts de eerste stap is. Verdere stappen zullen waarschijnliik noodzakelijk zijn. Anthony Eden, voormalig minister van buitenlandse zaken, vatte de oppositie samen. Hij kenschetste de door de re gering beoogde maatregelen als „on doordacht. haastig geïmproviseerd en onvoldoende". De regering was volgens hem. onvoorbereid en zonder een vast omlijnd plan. terechtgekomen in een crisis die zij niet had voorzien, Hij had het gevoel, dat men slechts ten dele een beeld gekregen had van de huidige eco nomische positie. Eden eiste, dat de regering er in zou toestemmen, het zomerreces van het parlement over enkele weken te onder- I breken om de situatie in ogenschouw te nemen. Sir Stafford Cripps, minister van han del. zeide. dat hoewel tijdens de debat ten slechts over plannen op korte ter mijn was gesproken, de plannen op lan ge termijn daarom nog niet prijsgegeven of veranderd waren. Bij de beëindiging van het debat heeft de oppositie tegen de regering ge stemd om haar ongenoegen uit te drukken over hetgeen volgens haar de ontoereikendheid van de Britse rege ringsplannen moet heten. De positie werd met 318 tegen 170 stemmen ver slagen. dus een meerderheid van 148 stemmen voor de regering. Het Huis zal van 13 Aug. tot 20 Oct. op reis gaan. Afschuwelijke Chinezen-vervolging Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons gisteravond: De activiteit van de Republikeinse troepen heeft ondanks het van kracht worden van de wederzijds uitgeroepen wapenstilstand in geen enkel opzicht een wijziging ondergaan. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben de Nederlandse troepen in Telaga, ge legen op de Zuidelijke hellngen van de Tjareme, 'n vulkaan ten Zuid-Westen van Cheribon op welks Noordelijke hellingen het wereldberoemde Ling gadjati is gelegen, ruim 1000 Chinezen bevrijd die daar Dinsdag door een in georganiseerd verband optredende groep van veertig TRI-soidaten, ge deeltelijk gekleed in witte uniformen en bewapend met revolvers en hand granaten. waren samengedreven. Zij waren in de Chinese tempel om singeld door een hecht cordon van de TRI. die bij de gehele actie samenwerk te met het republikeinse bestuur en het plaatselijke hoofd van politie- Nadat de slachtoffers eerst een losgeld van drie duizend gulden benevens al hun kleding waren afhandig gemaakt, begonnen de TRI-soldaten over een hoger losgeld te onderhandelen met het dreigement, dat de mannen, vrouwen en kinderen in af zonderlijke groepen zouden worden weg gevoerd zonder middelen van bestaan, zonder enige kans op het spoedig ver werven van enig voedsel en zonder uit zicht op onderdak. Met een juist begrip voor de conse quenties van toegeven aan afpersing weigerden de Chinezen voor deze dreige menten te zwichten en zij verkozen de gezamenlijke dood in hun heiligdom bo ven een tot even zekere ondergang lei dende toegevendheid. Na deze beslissing maakte de TRI zich gereed om met be hulp van handgranaten de gevangenen uit te moorden, toen een jeep met vijf Hollandse militairen geheel onverwachts uit het nabijgelegen Koeningan op het terrein van het dreigende drama arri veerde. In een oogwenk namen TRI Re publikeins bestuur en politie de benen en in een minimum van tijd waren zü uit het gezicht verdwenen. Bij de terug tocht naar Koeningan werd de jeep uit een hinderlaag aangevallen, zonder dat daarbij echter slachtoffers aan Neder landse zijde vielen. Diezelfde nacht vertrokken reddings brigades uit Koeningan naar Telaga, waarbij een aanval van de TRI moest worden 'afgeslagen. Alle Chinezen, die kort tevoren aan een zeker schijnende dood waren ontsnapt, werden, deels ge laden in trucks, deels lopend, onder zware bescherming naar Koeningan overgebracht. Gelijkluidende berichten bereiken ons uit het gebied, direct ten Zuiden van Cheribon. Persoonlijk hebben wij Zondag 3 Aug. 250 Chinese slachtoffers gezien in Djati- toedjoeh (30 km. ten Westen van Che ribon) en 400 afgrijselijk verminkte lot genoten in Tjilimoes (5 km. ten N.-Oos- ten van Linggadjati). Eenzelfde schouw spel zagen wij in Tjiledoeg Koeion (Z. W. van Tegal) waar bovendien plunde raars haastig op de vlucht sloegen bij de nadering van onze soldaten. De Nederlandse infanterie bij Tjiamis (95 km. ten Zuid-Oosten van Ban doeng) wordt zonder ophouden be stookt en aangevallen door vierduizend Japanse en Brits-Indische soldaten. Tasikmalaja (ongeveer 20 km. Weste lijker gelegen) is Dinsdag geheel in vlammen opgegaan. (Va,n onze correspondent te Batavia) Indien men van nabij de spontane vreugde beleeft, waarmee de Nederlan ders door de Indonesische bevolking worden ontvangen in verreweg de meeste gebieden, die tot dusver werden bevrijd men kan hier niet meer van „bezet" spreken dan staat men enigszins verwezen te kijken naar het •kabaal, dat in de buitenwereld werd gemaakt over deze „koloniale oorlog van Hollandse kapitalisten en imperialis ten". Deze omsclirjjvingen doen ons land, ons volk en onze soldaten onrecht aan, en evenzeer het Indonesische volk. Want wat onze troepen in vele gevallen zelfs te zamen met de bevolking be streden, was zeker niet het. volk van Indonesië, Het waren de benden, die als dollemannen in dit land tekeer zijn ge gaan. Niet alleen stuiten wij in het binnen land op de desastreuze gevolgen van een verkeerd begrepen verschroeide-aarde tactiek, die het land en volk in een jammerlijke toestand achterlaten, veel- In Giethoorn heeft men een oude traditie in ere hersteld: een ouderwetse boerenbruiloft met de karakteristieke klederdrachten en punters. De bruiloft stoet onderweg, de regen trot serend. (Foto Anefo-NT1 B.) BINNENLAND. - Het m.s. Tablnta van de Stoomvaart Mij. Nederland zal 5 September van Rot terdam naar Montreal vertrekken met Nederlandse emigranten voor Canada aitfi boord. Het betreft hier Nederlandse boeren, die in Canada een nieuw bestaan hopen te vlaideh. Het m.s, Johan de Witt van de Stoomvaart Mij. Nederland zal 29 Augus tus een extra reis maken en wel naar Curacao waar het sohip ongeveer 12 Sep tember wordt verwacht. Het m.s. Tarakan. dat te Cheribon de eerste lading van 1100 ton Indische producten aan boord heeft genomen, zal op 3 September vla Djeddab naar Amster dam vertrekken. - De Haarlemse gemeenteraad heeft met 1716 stemmen een voorstel ver worpen tot het stichten van een R.K Ambachtsschool te Haarlem. Met ingang van September zal de K.L.M., in samenwerking met de Zweedse luchtvaartmaatschappij een dagelijkse rechtstreekse luchtdlenst onderhouden tussen Gothenburg en Amsterdam. Gisteravond ls uit Batavia een Con stellation van de K.L.M, met 3% ton post aan boord vertrokken. Thans is een K.L.M.-toestel van Am sterdam onderweg naar Batavia, dat de post zal meenemen van die toestellen,, welke in Cairo en Bagdad werden opge houden ten gevolge van het landings verbod van Voor-Inddë. Te Dodewaard (Betuwe) ls de 15- jarige A. H. T., enig kind van de ge meente-ontvanger aldaar, bij het zwemmen tussen de kribben in de Waal In een gat geraakt en. verdronken. Met ingang van 1 September 1947 worden de prijzen van kinderwagens met gemiddeld 6J/2 verlaagd. BUITENLAND. In de haven van Melbourne heeft zich aan boord van het Britse schip „Malrla", dat sodiumnltraat in had, een ontploffing voorgedaan, waardoor 6 per sonen zijn gedood en 10 worden vermist. Een aantal reizigers, onder wie bui tenlanders, mocht gisteren Roemenië niet verlaten, toen zij op het spoorwegstation hun kaartjes reeds genomen hadden. De autoriteiten gaven niet officieel te ken nen, dat de grens gesloten was. De 78_JarIge Voor-Indische Hindoe- leider Mahatma Gandhl heeft verklaard, dat hij de rest van zijn leven in „Pakistan" een der twee dominions van Voor- Lndië, waarvan de bevolking overwegend Mohammedaans ls zal doorbrengen. De Spaanse autoriteiten hebben ge weigerd visa te verstrekken aan een groep jongelieden uit Engeland, Italië, Frankrijk, Zweden en Zwitserland, die een bezoek aan Madrid wilden brengen om een on- uerzoek ln te stellen naar de beweerde vervolging van studenten onder het regiem van Franco. Slechte één lid. van de groep krijgt een visum, n.1. Margaret Richards, secretaresse van de Britse studentenbond Drie personen zijn. gedood en vier gewond bij een aardbeving in de Alge- 1 rijnse stad Constantine. Het parlement van Slees wijk Holstein (ln de Britse zone van Duitsland) heeft een wetsontwerp aangenomen waarbij de basls-industrleën, zoals de mijn-, Ijzer-, staal- chemische en electriciteltslndustrle, genationaliseerd worden. In.Illinois (V. St.) zijn een bommen werper en een oefentoestel in de lucht ln botsing gekomen. Er zijn drie doden to betreuren. De .Reynolds Bombshell", die met kapitein Odom aan de stuurknuppel, gis teravond uit Chicago is vertrokken voor een poging een recordvlucht om de wereld, ls hedenmorgen te negen uur op het Parljse vliegveld Orly geland. Na even een half uur werd weer ver trokken. Odom ls thans IV2 uur voor! Een eerste groep van 1200 personen van Russische afkomst heeft Saarbruecken (ln het Saargebled) verlaten op weg naar de Sovjet-Unie. Zij maken deel uit van de 8000 vluchtelingen, die de wens te ken nen hebben gegeven naar de S.U. terug te keren. De kroon van de keizerin van Ethiopië ls in de Kerk van de Geboorte te Bethlehem plechtig aan de Heilige Maagd aangeboden. De keizerin had be loofd dit te doen Indien zij op de troon terugkwam. Te Neurenberg zijn tijdens een hevige storm zeven personen om het leven ge komen ten gevolge van neerstortend puin en gesteente. De voormalige minister van finan ciën van Adolf Hitler, HJalmar Schacht, heeft bij het zuiveringshof van Wuertem- berg-Baden vernietiging aangevraagd van het tegen hem uitgesproken vonnis van acht jaar werkkamp. Een van de adviseurs van het hof. Hans Wedemeyer. zou na melijk zelf Nazi zijn. De Palestijnse regering heeft be sloten 485 Joodse wezen uit de kampen voor illegale Immigranten op Cyprus ln Palestina toe te laten. De Joodse verzetsgroep Stern heeft aangekondigd, dat zij gedurende het sei zoen, dat de voor Engeland bestemde citroenen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoudelijk aanslagen op de Spoorwegen zal plegen. Deel van Australische volk wil wet voorschrijven. BOYCOT IS ONBESCHAAMDHEID OP GROTE SCHAAL. De Australische bladen keurden gis teren het besluit van 17 Australische vakverenigingen om geen Nederlandse goederen meer te vervoeren, scherp af. De „Argus" schrijft in een hoofd artikel: „Het is e^n stukje onbe schaamdheid op grote schaaL Een deel van het Australische volk matigt zich het recht aan, om voor alle andere Australiërs te beslissen, wat hun bui tenlandse politiek zal zijn. Het is een particuliere oorlogsverklaring aan een andere natie. Het beledigt de Uno door haar te ver tellen, hoe zij moet oordelen over een kwestie die aan haar is voorgelegd op initiatief van de Australische rege ringDe regering moet haar gezag doen gelden en aan Australië en de wereld bewijzen, dat zij alleen dit ge menebest bestuurt". De „Sun" schrijft: „Deze ban komt neer op het toepassen van sancties te gen 'een land waarmede het gemene best in vrede is. De ongelofelijke aan matiging van de ban wordt slechts ge ëvenaard door zijn grove stupiditeit. Dat zelfs Chiefly onbewogen kan blij ven ten aanzien van zulk een poging om Australië's neutraliteit te vernieti gen, lijkt ondenkbaar. al beroofd van hun middelen van be staan, maar het vandalisme en de ter reur, sedert twee jaren bedreven door onverantwoordelijke rampokbenden en uit de band gesprongen jeugdorganisa ties, die als een bezettingsleger ln oor logstijd de bevolking onderdrukten, ko men thans tevens aan het licht. Overal waar onze troepen komen, vindt men vernielde kerken en kloos ters, een enkele maal is een kerk als gevangenis ingericht. Ook thans gingen deze daden van vandalisme tegen de Indon. Christengemeenschap voort, alleen werden ze nu verricht onder het motto der „verschroeide aarde". Zo troffen wij bi) de aankomst in Malang het klooster in vlammen aan. TJA, DAAR HEB IK NIET AAN GEDACHT.... Wat we hier op Java hebben zien go- beuren onder de dekmantel van die verschroeide aarde, is als verschijnsel zeer typisch. Wij hadden over deze kwestie een openhartig gesprek met 't hoofd van de Republikeinse politie te Batavia, die belast is geweest met het organiseren van het vernielingswerk in dit gebied. Toen wij hem er opmerk zaam op maakten, hoezeer hiermee de bevolking gedupeerd was, was zijn ant woord, dat de Russen ten slotte het zelfde hadden gedaan en dat wijzelf ook vernielingen hadden verricht toen de Japanners binnen kwamen. Wij wezen hem er op, dat in Rusland de situatie heel anders was dan op Java, dat daar een onafzienbare steppenvlakte als va- cuumgebied tussen Duitsland en Mos kou was gelegd, waar vooral in de stren ge winter het leven voor de vijandelijke troepen zeer penibel werd en de aan voerlijnen tot een onmogelijke lengte werden gerekt. De bevolking werd er als regel meegevoerd en van staatswege onderhouden. Wij zelf hebben met zorg alle hulpbronnen gespaard, die tot le vensonderhoud voor de bevolking in deze gewesten dienden, en alleen zuiver strategische objecten vernietigd. Nim mer is het in ons opgekomen om het volk zonder bestaansmiddelen achter te laten. Enigszins weifelend gaf hij toe daarover niet te hebben nagedacht. BLINDE LING SE NABOOTSING ZONDER BEGRIP. We noemden dit verschijnsel typisch, omdat het een van de vele voorbeelden is, hoe de verantwoordelijke republi keinse leiders achter bepaalde Westerse ideeën en leuzen aanlopen, zonder de diepere waarde en betekenis er van te begrijpen. Zij missen het verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover hun eigen volk, dat hierop een natuurlijke rem had moeten zijn. In het wildeweg ver richten zij vernielingen, die voor decen nia dit land in een noodtoestand zul len brengen en beroepen zich daarbij op precedenten, die onder geheeel an dere omstandigheden ontstonden. De bevolking, die over het algemeen in de verschijning van de Nederlanders een belofte voor de terugkeer der oude welvaart ziet, heeft te weinig politiek besef om zich warm te maken voor een republikeins ideaal, maar zij heeft een zeer menselijk begrip voor de weldaden van een rustig en ongestoord bestaan met een goedgevulde maag. Alle theorie ten spijt zijn dit de feiten, die onze mensen de laatste weken zo overtuigend hebben ervaren. AMERIKAANS SCHIP BIJ SCHOUWEN GESTRAND. Het 7176 ton metende Amerikaanse ss- „Henri Barnard" is ten Westen van Schouwen bij Banjaard gestrand. Vijf sleepboten hebben tevergeefs getracht het schip vlot te slepen. Het schip bleef muurvast aan de grond Men overweegt nu de lading, welke uit kolen bestaat, voor een deel op kleinere schepen over te brengen, ten einde de belasting te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1