Attlee kondigt „slag om Groot-Brittannië" aan Bezuiniging, productieverhoging, loonstop en arbeidsregeling WEERBERICHT Officiële Republikeinse verklaring aan Veiligheidsraad Terugtrekking der Nederlandse troepen geëist Volkomen verwarde Republikeinse gezagsverhoudingen Marine was een zwarte-markt-vennootschap Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1947 No. 26153 LEIDSCH DAGBLAD Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Dlr, en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Met een storm van toejuichingen van de zijde der regeringsaanhangers werd Attlee. de Britse premier verwelkomd, toen hij gisteren zijn „crisis"-verklaring over de Britse economische toestand in het Lagerhuis af ging leggen. Attlee zei- de, dat hij nu niet zou antwoorden op de „nogal uitbundige rede" van Maandag van de leider der oppositie, Winston Churchill. Er waren echter in dia rede ongelukkigerwijs enkele opmerkingen ge maakt. die Groot-Brittannië schade zou den kunnen berokkenen hetgeen niet in de bedoeling van Churchill gelegen had. Hij ontkende, dat de Britse regering de Amerikaanse lening „verspild" zou hebben. De Amerikaanse lening zou. vol gens Attlee. voor het eind van dit jaar uitgeput zijn. In een algemeen overzicht van de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de huidige Britse economische posi tie, zeide Attlee. dat tegen het eind van 1946 de Britse export het peil van 111 bereikt had boven dat van 1938. In het binnenland was ontzettend veel tot stand gekomen op het gebied van de wederop bouw. De productie was opgevoerd en een ongekend aantal arbeidskrachten te werk gesteld. Er waren echter vele moei lijkheden en teleurstellingen geweest. Sommige arbeiders hadden niet begre pen dat korte werkdagen en hogere lo nen gepaard moesten gaan met grotere inspanning. In de afgelopen twee jaren waren de prestaties echter van dien aard geweest, dat het land er trots op kon zijn. Het langzame herstel van Europa en de grote verplichtingen in het bui tenland hadden Groot-Bribtannië's her stel tegengewerkt en konden ook niet onder contröle gebracht worden- Het to tale nadelige saldo van de betalingsba lans 400 millioen pond sterling in 1946 was in de eerste helft van dit jaar gestegen tot iets meer dan het jaar lijkse gemiddelde van 700 millioen pond sterling- Het toenemende dollar-tekort was iets dat bij de laatste ontwikkelin gen in het oog sprong. „Voor het jaar 1946 bedroeg ons totaal tekort aan dol lars minder dan 350 millioen pond ster ling, zelfs indien de Canadese dollars worden meegerekend. Voor de eerste zes maanden van 1947 bedroeg ons tekort aan Amerikaanse dollars 405 millioen pond sterling. Er is evenwel geen ver schil tussen een ernstige stemming en een paniekstemming. In de VS hebben wij 250 millioen pond sterling van ons crediet uitstaan en in Canada. 125 mil lioen pond sterling, terwijl wij nog een reserve van 300 mlilioen pond sterling bezitten", aldus Attlee. Attlee deelde vervolgens mede, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Marshall het Britse voorstel tot een Brits-Amerikaanse be spreking over de Britse dollar-positie had goedgekeurd. Deze bespreking zou de huidige dis cussies te Parijs over het plan-Marshall niet doorkruisen. Groot-Brittannie kon noch wilde zijn plannen baseren op de veronderstelling, dat het plan-Marshall tot verdere hulp van Amreika zou lei- den. Hierna maakte Attlee de maatregelen bekend die de regering dacht te nemen om de economische toestand het hoofd te bieden. Een van de belangrijkste din gen was. de binnenlandse hulpbronnen verder té ontwikkelen. „Wij moeten zoveel mogelijk van deze hulpbronnen aanwenden voor de we deropbouw en de ontplooiing van de voornaamste industrieën. De export van goederen en de productie van dat gene, waardoor wij onze import kun nen beperken moet worden gestimu leerd De productie van niet direct be nodigde artikelen moet stopgezet wor den. In de tweede plaats moet de to tale productie zodanig opgevoerd wor den dat Groot-Brittanmë in de kortst mogelijk etijd op eigen benen kan staan. Ten derde moet voortgegaan worden met plannen ter uitbreiding van de productie in de koloniën van het keizerrijk". De minimum-productie va nsteenkool voor de volgende zes maanden van Sep tember tot April was vastgesteld op 4 millioen ton diepgedolven steenkool per week en voor de dagbouw zoveel als maar mogelijk was. Verder zou, aldus kondigde Attlee aan het vracht- en pas sagiersvervoer per trein beperkt worden ten gunste van het- vervoer van kolen. Wat de landbouw betrof, zou voor een waarde van 100 millioen pond sterling aan levensmiddelen moeten worden ge produceerd tegen 1951/52 - 20 meer dan de huidige productie. Het beoogde exportcijfer voor dit jaar kon niet wor den bereikt. Het cijfer voor 1948 zou 140 zijn vergeleken met 1938 en tegen medio 1948 opgevoerd moeten worden tot 160 tegen het eind van dat jaar. „Dit zal' zo zeide Attlee, „enige op offering van individuele vrijheid met zich meebrengen voor werkgevers en werknemers. Wy zullen zekere contro lemaatregelen moeten nemen t.a-v. het. io dienst nemen van arbeiders. Het zou nodig kunnen zyn,~ om het in- dienstnemen van arbeiders voor min der belangrijk werk te beperken". OVERDAG MEER ZONNESCHIJN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog enkele verspreide buien. Morgen overdag afnemende be wolking met perioden van zonneschijn en overwegend droog weer. Verdere stij ging van temperatuur Geleidelijk ver der afnemende wind tussen West en Noord. 8 Augustus. Zon op: 5,11 uur, zon onder 20 20 uur. Maan op: 22.48 uur Aug L.K.) Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7.52 en 20.13 uur. Vervolgens sprak Attlee over voorstel len tot beperking van uitgaven. Momen teel had Groot-Brittannië ongeveer 500 000 mannen en vrouwen in dienst bij de strijdkrachten overzee. De regering verwachtte tegen het eind van Decem ber 1947 133.000 militairen die overzee dienst deden uit het leger genomen t-e hebben, Tegen eind Maart 1948 zou he.t totaal aantal afgezwaaiden meer dan 200,000 moeten bedragen. Bovendien bestonden er plannen om voor het eind van dit jaar 34.000 man troepen, die niet tot het verenigd ko ninkrijk behoorden, naar huis te sturen. De totale sterkte van de gewapende strijdmacht, die oorspronkelijk tegen Maart van 1948 1.087.000 man had moe, ten omvatten zou dan tot 1.007.000 man teruggebracht zijn. In verband met deze beperking van de strijdmacht was een grondig onder zoek ingesteld naar de Britse defen sie-politiek in de toekomst. Verder deelde Attlee mede, dat de regering voornemens was de overge maakte gelden voor buitenlandse films te beperken tot maximaal 20 van de winst op die films de toewijzing voor benzine voor particulieren met een derde te verminderen en extra-toewij zingen (zoals voor dokters) met 10 De toewijzing van benzine voor com merciële voertuigen zou eveneens met 10 verminderd worden. Deze beper kingen zouden begin October van kracht worden. Met ingang van 1 October zouden voor reizen naar het buitenland i.p.v. 75 pond sterling per jaar 35 pond sterling per 14 maanden toegestaan worden. Voor kinderen 20 pond sterling. Voor de in voer van z.g, luxe-artikelen zou een ver laging van 5 millioen pond sterling gel den. De invoer van hout zou met 10 mil lioen pond sterling per maand beperkt Wat de invoer van levensmiddelen be trof. zeide Attlee. dat deze met 12 mil- lloe npond sterling per maand beperkt zou worden. De aankopen moesten tot de hoogst nodige levensmiddelen beperkt blijven. De regering zou alles in het werk stellen om de levensmiddelenrantsoe nen te handhaven. Indien deze echter zouden moeten worden verlaagd, zou een zodanige regeling getroffen wor den, dat voor zware arbeid hogere rantsoenen beschikbaar gesteld zouden worden. Versoberingsmaatregelen voor restaurants en hotels zouden in ieder geval onmiddellijk ingaan. Er zou strenger toezicht gehouden worden op particuliere en openbare ka pitaalsinvesteringen. Het bouwprogram ma zou uitgebreid moeten worden, waar bij in de eerste plaats prioriteit verleend zou worden aan het bouwen van huizen voor arbeiders in essentiële bedrijven. Attlee deed een beroep op de arbeiders niet aan te dringen op loonsverhogin gen of wijzigingen in arbeidsvoorwaar den, die op hetzelfde neerkwamen. De werkgevers verzocht hij de arbeiders niet van essentiële bedrijven weg te lokken en de handel om zich te ont houden van het declareren van hoge dividenden. Ten einde de export-po sitie te kunnen handhaven, moesten de prijzen op een redelijk peil gehou den worden. Er zouden maatregelen genomen worden tegen zwarthande laars. De voornaamste oorzaken van de hui dige economische positie van Groot- Brittannië waren, volgens Attlee, gele gen buiten het bereik van welke rege ring dan ook. De regering had zonder twijfel, evenals andere regeringen, enke le fouten gemaakt. Een conservatieve re gering zou ook fouten gemaakt hebben. Er was geen sprake van een coalitie regering. „Vandaag zijn wij gewikkeld in een slag om Groot-Brittannië, die niet door enkelen kan worden gewonnen. Dit vereist de gezamenlijke inspanning van de gehele natie. Ik ben vol ver trouwen, dat de natie dit zal willen doen, zodat wij nogmaals zullen over winnen". zo besloot Attlee zijn rede- DE ONTVANGST In de Britse pers is een sterke onder stroming van critiek op en verdeeldheid over het nieuwe bezuinigingsprogram van de regering te onderkennen. In het bijzonder richt zich de critiek tegen wat beschouwd wordt als de ontoereikend heid van de door Attlee voorgestelde maatregelen. De Times ziet in Attlee's rede de punten aangegeven die eventu eel in een .reëel program" zouden zijn te verwerken. De liberale Manchester Guardian verklaart, dat Attlee's pro gram slechts uitvoerbaar zal zijn met hulp van Labour ,en dat, wanneer La bour die hulp niet geeft, het groeiende gevaar spoedig nieuwe maatregelen zal eisen. De Daily Express ziet slechts kans op herstel, wanneer de socialisti sche ideologie en de Amerikaanse le ning aan de kant gezet zijn. De conser vatieve Daily Graphic verklaart kort weg dat de door de regering voorgestel de maatregelen niet toereikend zijn. De conservatieve Daily Mail meent daar entegen. dat de huidige maatregelen als onvermijdelijk door het hele volk zul len worden aanvaard. De Daily Herald, het labour-orgaan zegt. dat het ver stand en de moed van het Britse volk zullen voeren tot de overwinning in de nieuwe strijd, namelijk de economische strijd. Het gisteren door de voorzitter van de Veiligheidsraad te Lake Success ont vangen telegram van Gani bevat een officiële verklaring in 7 punten van Sjarifoeddin, Minister-President der Indonesische Republiek. 1. De Indonesische Republiek besloot het bevel te geven Maandag om 24 uur pl. t, de vijandelijkheden te staken 2. Het besluit van de Veiligheidsraad werd 4 Aug. 01,00 uur door de Ned. re gering aan de Rep. regering te Djokja overgebracht. Met het oog op de nood zakelijkheid om zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen betreurt de Re publikeinse regering het ten zeerste, dat het overbrengen van dit bericht- door de Ned. autoriteiten vertraagd is. Prinselijk Gezin gast van H.M. de Koningin. HALF AUGUSTUS NAAR HUIS „TEN BOSCH". Het Prinselijk gezin zal van midden Augustus af tot begin September de gast zijn van H.M de Koningin in Huis „Ten Bosch" te 's-Gravenhage. Onderhoudswerken streng verboden. „ZWARTE BOUW" WORDT AFGEBROKEN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, heeft zich, zoals gemeld, in een circu laire tot de burgemeesters van alle ge meenten gewend, om bij hen aan te dringen op een strenge handhaving van een door hem uitgevaardigd besluit, volgens hetwelk met ingang van 1 Aug. tot 31 October a-s. het verlenen van goedkeuringen voor onderhoudswerk zaamheden wordt stopgezet, waarbij als uitzondering slechts die gevallen gel den, waarin het nalaten van onmiddel lijk onderhoud gevaar zou opleveren. Deze maatregel is noodzakelijk omdat onderhoudswerk in het algemeen zeer arbeids-intensief is, terwyl thans alle arbeidskrachten noodzakelijk zijn om vergroting van de woningvoorraad mogelijk te maken. In dezelfde brief doet de minister een beroep op de burgemeesters niets ach terwege te laten, om ook het zwarte bouwen tegen te gaan. De minister deelt mede, dat hij kort geleden in zeven gevallen van zwart bouwen besloten heeft de afbraak van hetgeen reeds was opgetrokken te ge lasten, doch hij is er zich wel van be wust, dat dit pogen slechts gering re sultaat zal hebben, indien niet door de burgemeesters en hun gemeentelijke diensten ten volle wordt medegewerkt. 3. De Rep. regering vraagt de Veilig heidsraad om volledig begrip voor de ernstige technische moeilijkheden, waar zij zich voor gesteld ziet, zoals tijdsge brek en de zware schade, welke door de Ned aanvallen aan de verbindingswe gen zijn aangebracht. 4. Er is op het ogenblik geen be paalde demarcatielijn. Tengevolge van de methode om met het Republikeinse nationale leger de bevolking te verdedi gen, is de strijd niet tot bepaalde front linies beperkt, In vele steden, welke het Nederlands commando beweert bezet te hebben, hebben de Republikeinse troe pen hun posities gehandhaafd. *5 Op grond van de ervaring is men ernstig bezorgd, dat men geen garantie heeft, dat de wapenstilstand niet een zijdig door de Nederlanders geschonden zal worden, indien de staking der vijan delijkheden niet blijvend volledig ge controleerd wordt door een derde neu trale party. De Republikeinse regering dringt er op aan, zo spoedig mogelyk een commissie van vertegenwoordigers uit verschillende landen door de Veilig heidsraad te benoemen, naar Indonesië te zenden, om het nakomen van de order tot het staken der vijandelijkhe den te waarborgen. 6. Het Ned. bevel tot het staken der vyandelljkheden moet onvoorwaardelijk tevens inhouden het staken van de acties van de Ned. burgeriyke en mili taire autoriteiten tegen de Indonesische bevolking. 7. Het staken der vyandelijkheden moet gevolgd worden door het terug trekken der Ned. troepen tot tenminste achter de demarcatielijnen van October. De regeringscommissaris voor be stuursaangelegenheden Abdoel-Kadir, heeft omtrent zyn ervaringen in het be zette gebied een en ander medege deeld. In Poerbolinggo, Brebes, Tegal, Pema- lang en andere plaatsen in Midden- Java had hy ervaringen opgedaan met de Republikeinse „administratie". Want uit archiefstukken, die thans in Neder landse handen zyn, was gebleken, hoe weinig zeggenschap de Republiek in de randgebieden had „Niet alleen de diensthoofden, maar ook alle lasjkars, leiders van politieke partyen en arbeidersorganisaties wil den bevelen geven, en bovendien nog ieder, die een wapen droeg of een „hoge oom" te Batavia of Djokja had zitten. Doordat te veel personen bevelen gaven, waren de gezagsverhoudingen volkomen verward, terwyl diegenen, die bevelen ontvingen, deze niet ern stig opnamen, daar de autoriteit toch maar „bapak" of „boeng" was. De Republikeinse marine, de Alri, met haar hoofdkwartier op een bergtop, was niet veel anders dan een zwarte-markt- vennootschap. Vaak werden door de centrale regering aangewezen autoritei ten niet erkend, en dan werd in het desbetreffende ressort of provincie op eigen gezag een Republikeinse autori teit aangesteld, die volkomen ongeschikt was, en de centrale regering liet het er dan maar by. Chinezen contra de Republiek. „NANKING" MOET WEIGEREN SJAHRIR TE ONTVANGEN". De Chinese consul-generaal te Ba tavia, Tsjiang Tsjia' Toeng, heeft in een radiotoespraak zyn grote teleur stelling uitgesproken over de houding van de Republikeinen tegenover de Chinezen. Hy verklaarde, in tegen stelling tot Republikeinse beweringen, dat de Chinezen nergens partij heb ben gekozen voor de Nederlanders. „De onderdanen van de Republiek," aldus de consul-generaal, „schenen alle haat over te dragen op de Chi nezen, toen zy de vlag van China op de huizen van de Chinezen zagen." Hy ried vervolgens de Chinese ver eniging te Djokja aan om te trachten de Republikeinse regering tot het in zicht te brengen, dat zy in dit opzicht beneden de maat van een beschaafd volk bleef. Het in Batavia verschynende blad „Sin Po", dat ook de gruwelen tegen de Chinezen bespreekt, dringt er op aan, dat de Chinese delegatie in de Veilig heidsraad aan de legaties van Australië en Voor-Indië de volgende vraag zal voorleggen: „Waarom wensen de Indo nesiërs onafhankelijkheid als zy niet in staat zyn zich te gedragen als een be schaafd volk en de onderdanen van an dere landen te respecteren en bescher men gelijk andere beschaafde naties?" Indien de Republiek niet het fundament va.n een staat bezit, kunnen wy haar niet als onafhankelyk erkennen. Het blad meent daarom, dat de Chinese regering moet weigeren Sjahrir in Nan king te ontvangen. NAAKTLOPERS EN HALF NAAKTLOPERS. Het kledingvraagstuk is een belang- ryke zaak, en de heer Abdoel-Kadir verklaarde dienaangaande: „Ik heb in npjn leven nog niet zoveel naaktlopers of halve naaktlopers gezien." Duizenden stromen naar de aloon-aloons (centrale pleinen) om kleding te vragen. Wat heeft de Republikeinse regering voor deze mensen gedaan? Meent de Repu bliek werkelyk by hen zelfvertrouwen op te wekken alleen door mooie leuzen? Het volk zal eerst zelfrespect krijgen, indien het behoorlyk gekleed wordt en gevoed. Herstel van welvaart is niet ge- makkelyk te verwezenlyken en regeren is moeilijker dan leiding geven aan een voetbalclub, verklaarde de heer Abdoel- Kadir. Want hy had als indruk, dat de regeerders te Djokja handelden „alsof zy de leiders van een voetbalclub wa ren". VERWAANDE VERNIELERS! De heer Abdoel-Kadir besloot met te verklaren: „Wy bezitten nog dui zenden mannen, die knapper en op rechter zijn dan heren als Wondoa- misono en generaal Soetomo, die slechts kunnen aanzetten tot vernie tiging en haat". Wanneer de Indonesiërs inderdaad niet in staat zouden zyn betere leiders te kiezen dan deze verwaande vernie lers. dan zouden de Indonesiërs een armzalig volk zyn, maar „hebt vertrou wen. Spoedig zal alles weer veilig zyn en rustig en onze werkelyke leiders zul len aan de opbouw werken". BURGEMEESTER VAN BUITENZORG Door de gouverneur van West-Java Is de heer Wisakosono Wirdjodisardjo aangesteld als burgemeester van Bui tenzorg. DF. FRANSE PRIJSPOLITIEK. Het Franse kabinet heeft de overeen komst tussen de werkgeversbond en het algemeen vakverbond afgekeurd met het ocg op het inflatiegevaar. Volgens d) overeenkomst zouden de lonen met 11 procent worden verhoogd. Wat de prij zen betreft, heeft het kabinet zich uit gesproken tegen een algemene herzie ning daarvan. Het handhaaft echter zijn besluit in de naaste toekomst de pry zen van bepaalde goederen, waarvan de productie niet langer lonend is, te herzien. SJAIIRÏR IS NIET VERDER GEGAAN. Naar Aneta verneemt, heeft Soetan Sjahrir zyn reis naar Amerika in Caïro onderbroken. Gaat Republikeinse regering naar Sumatra? Dr. Sjarifoeddin, minister-pre sident der Indonesische Republiek heeft heden bekend gemaakt, dat de voorbereidingen gereed zijn om de wettelijke autoriteit van de Re publiek ten allen tyde over te brengen naar Boekittinggi, 96 K. M. ten N.O. van Padang op Su matra, waar vice-president dr. Moh. Hatla zyn hoofdkwartier heeft gevestigd. Een familie, wonende in de buurt van Croydon, kreeg onverwacht „hoog" be zoek tijdens, theetyd. Niet via de deurbel maar door middel van een ontstellend gekraak kondigde de hoge gast zich aan. De verschrikte theedrinkers zagen een Dakota door de lage bosjes aan de overzyde van de straat breken over de weg op het huis toerollen en tot stilstand komen op het trottoir voor het huis. Nieuwsgierig steekt het toestel zyn neus hoog over de tuinheggen van Plough Lane. Ongedeerd stapten de inzittenden na deze wat ongelukkige landing uit het toestel. BINNENLAND. Gistermorgen heeft H.M, de Konin gin een bezoek gebracht aan de tentoon stelling „Natuur en Landschap te Apel doorn. Tot consul-generaal te Singapore ls benoemd, de heer H. M. L. Winkelman, tot voor kort tijdelijk zaakgelastigde in New Delhi. De kapokmatrassenfabrlek van De Pol te Oostzaan ls door brand verwoest. Een vonk uit een motor sloeg over op een baal kapok en enkele ogenblikken later stond de loods ln lichter laaie. De brand weer kon hiertegen weinig uitrichten. Ondanks het feit, dat ons land zich in economisch opziöht snel herstelt, zal het slechts weinig voorkomen, dat ln be paalde bedryven nu reeds een productie wordt bereikt van 200 van het voor oorlogs pell. Dit is het geval bij de N.V. Pope's Draad- en Lampenfabrieken te Venlo, die dit percentage over de maand Juli jl. heeft gehaald. Gistermiddag ls te Winterswijk de tentoonstelling „De Achterhoek bouwt en herstelt" officieel geopend. Indien de weersomstandigheden niet tegenwerken, zal de ;,Zulderkruis", welke 18 Juli J.l. met repatrlerende militairen uit Tandjong Priok naar ons land ls ver trokken, op li Augustus as. te Rotterdam aankomen. Aan boord bevinden rloh ruim 150 militairen. Het afbranden van een gedeelte van de Leusderheide ls in verband met de regenachtige weersomstandigheden uitge steld. BUITENLAND. President Truman zal einde Augustus of begin volgende maand een driedaags bezoek aan Brazilië bréngen. In Italië zijn gisteren 12 personen aan" zonnesteek gestorven. Persberichten uit Jannina in het Noorden van Eplrus maken volgens het Griekse persbureau melding van ongewone concentraties van Albanese troepen aan ae Grleks-Albanese grens. De grens wordt versterkt en allerlei oorlogsmateriaal aan gevoerd. Polen heeft de V.S. verzocht terug te komen qp het besluit om Polen af te voeren van de lijst van Europese landen, die gezamenlijk een bedrag van 350 mil-» Hoen dollar zullen ontvangen. De Belgische staatsschuld bedraagt volgens opgave van het „Staatsblad" per 30 Juni 1947 260 milliard francs. BIJ de aanvang van dit Jaar bedroeg deze 245 milliard francs. Nadat HirosJLma gisterochtend ge durende 30 seconden plechtig het feit had herdacht, dat het twee jaar geleden door een atoombom werd verwoest, heeft het de rest van de dag met zang, dans en vuur werk zijn wedergeboorte gevierd. Eva Peron. de echtgenote van de Argentijnse president, zal uit Zwitserland rechtstreeks naar Argentinië terugkeren, zonder nog andere Europese landen te bezoeken. Door het Tsjecho-Slowaakse myste rie van verkeer wordt officieel medege- gedeeld dat het aantal doden van de treinramp by Sekule tot 22 ls gestegen. 21 lijken werden uit de puinhopen ge graven terwijl het twee en twintigste slachtoffer ln een hospitaal aan de op gelopen verwondingen Is overleden, Commissie-Generaal bracht rapport uit. Naar wy vernemen hebben de leden van de Commissie-Generaal in de gis teren gehouden ministerraad rapport uitgebracht omtrent de ontwikkeling van de laatste weken, doch hiermede is het overleg van de regering met de Com missie-Generaal nog niet afgesloten. Amerika's aanbod thans officieel te Djokja. AUSTRALIË BIEDT ARBITRAGE AAN. De Amerikaanse consul-generaal, Walter Foote, heeft gisteren het Ame rikaanse aanbod van „goede diensten" officieel via Radio Batavia aan de Republikeinse regering te Djokja medegedeeld. De Australische regering heeft aange boden samen met de V.S. arbitrage te verlenen in het Ned.-Indonesische ge schil. Ook dit aanbod werd ln een offi ciële radio-uitzending van Radio Austra lië aan Djokja overgebracht. EEN KOSTBARE VONDST! Nederlandse militairen hebben in de schacht van een kolenmyn te Tandjong Enim rykssieraden van de sultan van Siak Sri Indrapoera ontdekt. De kost baarheden zyn per vliegtuig naar Pa- lembang overgebracht. Chinezen verminkt en verbrand. HUN TOESTAND NIET MET WOORDEN TE BESCHRIJVEN. Het Chinese blad .Keng Po" schryft, dat de ïyken van 23 geschaakte Chine zen uit Kotalama te Malang zyn te ruggevonden, doch zodanig verminkt, dat hun toestand „niet met woorden te beschryven is". De Aneta-correspondent te Bandoeng seint, dat hy inzage heeft gekregen van authentieke foto's uit het Cheribonse, die tonen, hoe zowel Chinese volwasse nen als kinderen in hun. huizen zyn verbrand. Het op Sumatra verschijnende Chi nese blad ..Sumatra Binpo" bericht, dat te Kabandjahe. 70 K.M. ten Z.W. van Medan, 60 Chinezen levend verbrand zyn in huizen, welke door leden van het Republikeinse volksleger in brand waren gestoken. Het blad verzet zich scherp tegen „deze barbaarse daad". Mr. P. E. Teppema Hezorgd. DE ERNSTIGSTE GEVOLGEN VAN DE BOYCOT. Inzake het bezoek van de Ned gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, aan de Australische minister-president, Chifley, deelt AFP nog mede, dat de laatste na afloop van het onderhoud verklaarde, dat tydens de discussie de situatie in Indonesië was besproken, evenals de Nederlandse handel met Australië, doch een officieel protest te gen het eerder genoemde verbod had hy niet ontvangen. Van zijn kant verklaarde de heer Teppema, dat de actie van de Bond van Vakverenigingen de ernstigste gevolgen dreigde te hebban voor de betrekkingen tussen Nederland en Australië. Hy uitte de hoop, dat de Australische regering het hare zou doen om dit verbod op te heffen. Nadjamoeddin gaat naar Amerika. OOST-INDONESIË WIL VAN KLEFFENS STEUNEN. Aneta verneeemt uit Makassar, dat de minister-president van Oost-Indo nesië, Nadjamoeddin, via Batavia naar Amerika zal vertrekken. Hy zal waarschyniyk vergezeld wor den door .de ministers van Binnenland se Zaken en van Voorlichting. De reis naar Amerika, welke op uitnodiging van de Amerikaanse regering zou worden ondernomen, zal waarschyniyk zeer spoedig plaats vinden. Zeer vermoedelyk houdt dit bericht verband met het feit, dat de regering van Oost-Indonesië te kennen gegeven heeft, dat zy behoefte gevoelt zich naar New-York te begeven ten einde de ver tegenwoordiger van het Koninkryk der Nederlanden, de heer Van Kleffens, van haar kant mede van advies te dienen bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk. Gisteravond was in Batavia echter nog geen bevestiging hierover te ver- krygen. De correspondent van Aneta te Makassar meldt echter, dat besloten werd een delegatie naar Amerika te zenden voor het bywonen van vergade ringen, waarop de Indonesische kwestie zou worden besproken. Betreffende de a.s. reis van de drie Oost-Indonesische ministers Nadja moeddin, Anak Agoeng Gde Agoeng en Tahlja naar de V. S. verneemt Aneta nog, dat zy Zaterdag a.s. naar Bataria zullen vertrekken. Het is mogeiyk, dat zy zich per vlieg tuig via Nederland naar de V S. zuhen begeven. Voorts is het niet uitgesloten, dat Sultan Hamid II van West-Borneo vol komen op eigen initiatief eveneens naar Amerika zal reizen. REPUBLIKEINEN ERKENNEN SLECHTS HUN EIGEN MENSEN. Ambtenaren mogen niet meewerken. Het Republikeinse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in een com- munuqué medegedeeld, dat de Republi keinse regering op Java en Sumatra „geen enkel ander bestuur erkent, dan wat door de Republiek is ingesteld". De Republikeinse ambtenaren van het bur- gerhjk bestuur in de door Nederland bezette gebieden zyn uitgenodigd in functie te biyven, maar niet met de Nederlanders mede te werken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1