Berlijnse Hutspot r~ Republikeinse wapenstilstands-overtredingen STADSNIEUWS Kleine kwekers RECHTZAKEN Radio-programma vrezen executie Laatste Berichten n. Georg heeft een colbertje nodig - Doctortitels op de Zwarte Markt - Von Papen doet in sigaretten De laatste Munsteraner krijgt zijn winterjas over vjjf eeuwen. '<Va.n onze correspondent te Berlin) In het voormalig luchtvaartministerie, een monument, van graniet en brons, dat Hermann Goring op de hoek van de Leipzigerstrasse en de Wilhelmstrasse liet bouwen, houdt de Saksische tex tielindustrie een tentoonstelling. Of schoon zij In het troosteloos verwoeste centrum en bovendien in de Russische sector ligt, heeft zij veel bekijks en uit alle delen van Berlijn stromen de nieuwsgierigen er heen. „Puike stof", zegt Georg, mijn chauffeur, en hi) houdt niet op voordat ik met hem meega, om de producten van de Saksische weve rijen te bewonderen. En ik moet toe geven: wat hier te zien valt, is van vooroorlogse kwaliteit, G-rdijnen tafel kleden, mouselientjes en een overvloed van lingerie, die het hart van de Ber lijnse huisvrouw sneller doet kloppen. Georg, wiens versleten colbertje op sommige plaatsen al doorzichtig wordt, heeft voor al die heerlijkheden maar weinig belangstelling. Hij stevent regel recht naar de afdeling voor herenstof- fen en begerig betast hij met het air van een deskundige een zomers ruitje „Engelse wol kan nle: beter zijn/' luidt zijn oordeel en hij heeft gelijk. Vroeger werd deze stof naar Bir mingham geëxporteerd, van een Engels stempel voorzien en als „made in Eng land" op de wereldmarkt gebracht. Georg's ogen fonkelen en gelovend in de macht van mijn uniform stookt hij mij op, eens met de directeur van de expositie te smoezen. „Georg," preek ik, „dit is een tentoonstelling en geen win kel". „Kan wel wezen," houdt hij vol, „maar de chef weet er zeker wel een mouw aan te passen en zal ons wel een couponnetje kunnen bezorgen." Ik ben niet zo goed, of ik moet met de man een gesprek aanknopen. Vrien delijk vertelt deze, dat de Saksische tex tielindustrie de oorlog vrijwel onge schonden heeft doorstaan, dat zij van de demontagewoede der Russen ver schoond is gebleven, dat cie machines nog in goede staat verkeren en dat er alweer een millioen mensen m de we verijen der Sovjetzont werken. Het grootste gedeelte van de productie wordt aan de Russen gelegerd, maar ook de export naar ande.e landen is mogelijk alsEn dan horen we het oude lied: als tegelijk me* de bestel ling de grondstoffen te.- beschikking worden gesteld. Ook in het kader van de handelsovereenkomst die Nederland enkele weken geleden mtt de Russische zone van Duitsland heeft gesloten, is er aan gedacht, de Duitse veredelingsin dustrie, in het bijzondei de Saksische textielindustrie in te schakelen en reeds zijn de eerste posten stof waarvoor Ne derlandse firma's de wol hadden gele verd, naar ons land verstun.d. Zonder levering van materieel worden evenwel geen orders aangenomen. Georg zet een zuur gezicht, en mom pelt iets in zijn rode baard „Alles hum bug !'i constateert hij als wij weer buiten zijn, ,.U had een slofje sigaret ten moeten beloven- op de zwarte markt vragen ze toch ook niet om een baaltje wol als ze een lapje stof verkopen BETAALMIDDELEN IN NATURA. De mopperaar heeft wel gelijk. Als je over sigaretten, koffie of voldoende geld beschikt, kun je op de zwarte markt alles krijgen, wat je hart egeert: bont jassen en zijden pvama's, spok en auto mobielen. fietsbanden en doctor titels. Jawel, zelfs doctor titels. Het Is de politie in de laatste tijd opgevallen, dat zich onder de bedrieger? en oplich ters. die gearresteerd worden, een op vallend groot aantal academici bevindt. Bij nader onderzoek is gebleken dat de meeste, van hen de universiteit hoog stens van buiten hadden leren kennen Een consortium van drie gewiekste, aan lager wal gekomen studenten, was op de idee gekomen een handeltje op touw te zetten in doctorsbullen, die in de hoop; dat contröle niet mogelijk zou znjn werden uitgeschrexen ln naam van de senaat der universiteiten Bres- lau en Koningsbergen. 5000 Mark kostte zo'n document Voor een zwarte han delaar van enig formaat een habbekras Nu zit het drietal achter slot en grendel en de politie maakt ijverig jacht op de quasi-geleerden. die voor de tegenwaar de van \ien pond koffie een academi sche graad verwierven Bij de razzia's op de zwarte markt komt de Berlijnse politie niet alleen valse doctoren tegen maar soms ook sjacheraars uit de beste families. Zo heeft zij verleden week een heerschap gesnapt, dat zich ontpopte als een neef van Franz von Papen eens kanselier van het Derde Rijk en gezant van Hitler's staat te Ankara Samen met een verlopen kellner deed hij in sigaretten, nog altyd het gangbaarste artikel op de zwarte markt. Vier maanden zal neef lief moeten brommen. HET DUURT 516 JAAR Eerlijk duurt het langst. Voor wie dit spreekwoord geldt, voor de zwarte han delaar of voor de eerlijke burgerman is nog niet uitgemaakt Misschien wel voor de laatste. Ik lees nJ. net in de krant, dat de Berlijner. als hij geen zwarte schoenmaker omkoopt eenmaal in de zeven jaar z'n schoeisel kan laten bezo- len en het bureau voor statistieken te Münstei publiceert een berichtje, dat het 516 jaar zal duren, alvorens ieder van de 31.000 burgers der stad in aan merking is gekomen voor een nieuwe winterjas Als de uitgifte van vergun ningen voor de aankoop van textiel in hetzelfde tempo doorga ai. als tot nu toe. zullen de vrouwen van Münster —ze zijn er in elk geval beter aan toe dan het sterke geslacht 233 jaar op een man- te] moeten wachten Zou men overeen komstige berekeningen voor Berlijn en z'n 3,2 millioen inwoners maken, dan zouden astronomische cijfers te voor_ schijn komen. Doch waartoe? De zwarte handel gooit toch alle berekeningen overhoop en ik ben er van overtuigd, dat Georg niet honderd jaar zal wach ten op een colbertje. Georg niet en de rest. van Berlijn, voor zover het niet al te achterlijk is, ook niet. Het is als overal elders: de kleine pro blemen worden opgelost. De levensdrift en de zucht naar zelfbehoud van de mens zorgen er wel voor. Doch juist daardoor wordt het zo moeilijk de grote vraagstukken bevredigend op te lossen. Indien alle voorraden van de zwarte markt en alle stille reserves van de boer in de legale handel zouden worden ge bracht, zou de voedselsituatie van Duits land er aanzienlijk minder ernstig uit zien. Maar Georg denkt meer aan een clandestien colbertje dan aan de noden van de Duitse exportindustrie. En de meeste van zijn landgenoten zijn geen haar beter dan mijn chauffeur. Het Nederlandse legerbericht Aanvallen afgeslagen en benden verdreven. Het Nederlandse Legerbericht van heden luidt: „In de onder Nederlandse con trole gebrachte streken hadden zuiveringsacties plaats ter beveili ging van onze detachementen en om de levens en eigendommen van alle inwoners veilig te stellen. Hierbij deden zich enige scher mutselingen voor. De eerste over tredingen van het staken der vij andelijkheden vonden plaats op het Westelijk front bij Soeraba.ja, waai 5 Augustus de Ned. post Wa- toedakan met automatische wa pens werd beschoten. Evenzo wer den bij Gembolkereb en Modjokas- ri detachementen aangevallen door Republikeinse groepen van 200 a 300 man. Deze aanvallen werden afgeslagen en de benden verdreven. Voorts werd op Middcn-Java op 5 Augustus een post ten N-W. van Ambarawa met mortieren bescho ten. Ten slotte werd 5 Augustus ten Zuiden van Tebingtinggi (N.- Sumatra) een patrouille, welke het terrein beveiligde, door 200 man aangevallen. Onze verliezen na de laatste op gave bedragen: 3 gesneuveld, 14 ge wond, 1 vermist. De minister-president van de In donesische Republiek was verkeerd ingelicht, toen hij verklaarde, dat Gombong 5 Augustus om 22.30 uur werd bezet. Bedoelde bezetting was n.l. 4 Augustus te 23-30 uur vol tooid. Het staat een ieder vrij dit ter plaatse tc verifiëren". .J Dr. C. C. Krieger hoogleraar te Utrecht. Dr. C. C. Krieger, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde hier ter stede en lector in de Japanse taal aan de Rijksuniversiteit, te Utrecht, wonen de te Oegstgeest. is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de kunstge schiedenis van het. Verre Oosten met inbegrip van de Japanse taal aan de Rijksuniversiteit te Utrecht vanwege het Fonds ten behoeve van de Indolo- gische studiën aan deze universiteit. Orgelconcert Johan Zweers. MET MEDEWERKING VAN MEVR PETRO MEYER DEN ROOIJEN Het is prettig te weten, dat er zich zulk een uitstekend organist in onze onmid dellijke omgeving bevindt. Dat is onge twijfeld Johan Zweers, die steeds de diensten in het „Groene Kerkje" te Oegstgeest. met zijn spel opluistert. Gisteravond toonde hij waarlijk grote kwaliteiten te bezitten, waarbij zijn ver tolking van Andriessen's le Koraal welk een vitale machtige compositie! als hoogtepunt van zijn kunnen mocht gelden. Wij konden niet alleen zijn technisch vermogen, zijn zuiver inzicht in de registratie, doch ook zijn opvat- tine ten hoogste waarderen. Doch ook in andere werken de 3e sonate van Bach twee waarlijk knap en twee verdienstelijk geschreven trio's en nsalmvoorsnelen van eigen hand en de machtige Passacaglia en Fuga van v d Sigtenhorst. Meyer gaf hij vol op blijk, zich thans terecht te kunnen scharen onder de zeer opmerkelijke or ganisten van ons land. Wi.i kunnen niet anders verklaren, dan dat Zweers' spel onze aandacht sterk getrokken en bevredigd heeft: het is seri eus het, is stylistisch zuiver verzorgd en boeiend. Veel minder gunstig moet ons oordeel luiden over de Sopraanzangeres mevr- Petro Meyer den Rooyen die op zich zelf zeker niet over onverdienstelijk ma teriaal beschikt, dat zelfs in het mid- denregister een zekere charme bezit en daar voldoende draagkrachtig is. om de enorme ruimte te vullen Doch zij be gaat de fout in letterlijke zin te hoog te willen grijpen. Zo was bijv. de inzet twee sopraanaria's van Bach en Men delssohn bepaald al heei ongelukkig. Het pleit niet voor de zelfkennis van deze zangeres of van haar paedagoog (-goge?) dat z ijniet schijnt te horen, hoe afschuwelijk haar hoge tonen/klin ken Zij is o.i. veel meer een mezzo en zal haar techniek in die richting die nen te herzien hetgeen dan vanzelfspre kend ook een invloed ten goede zal kun nen uitoefenen on de laagste tonen De li'°deren van Rudolf Mengelberg en v.d- Sigtenhorst Mever waren niet onver dienstelijk afgezien van enkele mise rabel klinkende hoge uitvallenwaar bij overigens de onduidelijke articulatie ook nog een nadelige factor vormde Na grondige ..herscholing" hopen wii deze zanveres nog eens in betere conditip te horen. H. ONDERW. B:; HET CHR VOORB. L.O. De algemene vergadering van de Ver. van Onderwljzerc-sen bij het Chr. Voorbereidend Lager Onderwijs zal Za terdag 27 Oct. a.s. te dezer stede wor den gehouden. Hedenochtend in de vroegte is een klein brandje ontdekt op het trappor taal van het perceel Korte Agnieten- st' aat 10 hev-oond door de familie Fas- seur De brandweer heeft met één slang op de motorspuit het vuur geblust. Er is weinig schade aangericht. Onze stadgenoot, de >heer D. A. Jansen, slaagde te Amsterdam voor het examen Engels L.O. Tot plaatsvervangende leden bij de commissie welke gedurende dit jaar te dezer stede is belast met het. afnemen van de examens van apothekersassistent zjjn benoemd: J H. Versteeg te Woer den, ir. J- Backer te Vlaardingen, W. Bertels te Leiden, H. Hes van Zweeden te 's-Gravenhage. P. de Jong te Sche- veningen en mej. N. Hoedemaker te Vlaardingen. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Onfortuinlijke marktganger De vee houder v D. uit Nieuwkoop was Dinsdag morgen. wel erg onfortuinlijk, toen hij naar de Bodegraafse kaasmarkt kwam om zijn producten te verhandelen. Met zijn brik in Buitenkerk alhier aan gekomen, werden de achterwielen geraakt door een passerende auto. waardoor de wagen aan 't slingeren raakte en nogmaals botste, ten gevolge waarvan het voorste gedeelte totaal afbrak. v. D kwam tussen de brokstukken te recht en werd hevig bloedend met een ernstige hoofdwonde opgenomen, waarom een spoedig ter plaatse zijnde geneesheer overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk achtte. Het hevig geschrokken paard sloeg, een gedeelte van net iemoen achter zich aan slepend. op hol doch kon zonder verdere ongelukken te veroorzaken, tot stilstand gebracht worden. Collega's boeren zorgden er voor dat de vracht kaas werd overgeladen om alsnog zijn bestemming te bereiken. Ivonlnginnefeesten afgelast Naar wfj vernemen, heeft het oranjecomité ln de buurtschap de Meile besloten, het door haar te organiseren Konlnglnnefeest, waarvan de voorbereiding reeds ln een ver gevorderd stadium Is. geen voortgang te doen vinden zulks ln verband met de toe stand in de Overzeese gebiedsdelen. Bedankt voor beroep De Kerkerand der Geref. Gem. alhier, die ter verkrijging van haar eerste elgën predikant een be roep uitbracht op candidaat Van de Ket terijen te Rotterdam, heeft bericht ont vangen dat dit beroep niet 7,al worden aangenomen BOSKOOP Af scheidspredikatie In verband met zijn vertrek naar Bergen op Zoom, hoopt ds. A. G. van der Stoel, op 31 Augustus in de namlddagdlenst afscheid te nemen var zltn gemeente in de Geref. Kerk te Boskoop. Bliksem ingeslagen Tijdens een on weersbul sloeg gistermorgen de bliksem ln de woning van de'heer R van Nes aan de Blezen te Boskoop In de woning werd de electrische binnenleiding, alsmede en kele aangesloten electrische apparaten vernield. De brandweer, die onmiddellijk werd gealarmeerd en ter plaatse verscheen, be hoefde geen dienst te doen, Verzeker'.ng dekt de schade WADDÏXXVEEN Ernstig ongeval Maandagavond reed de 21-Jarige Johanna van den Bosch, wo nende te Boskoop op een herenrijwiel met een 4-jarig kind achterop, van de afrit van de Hefbrug en wilde de Oranjelaan ln- fietsen, toen zij bekneld dreigde te gera ken tussen het trottoir en trailer met op legger van de fa. T. Zijderhand uit Moer- capelle. die haar achterop reed en even eens de OranJelaan Indraaide. Bij haar pogingen om het trottoir op te luchten kwam z!J helaas te vallen met het gevolg dat zij met haar linkerhand onder het achterwiel van de zwaar be- b^lador" vrachtauto terechtkwam Met. ver pletterde linkerhand werd zi1 na eerste geneeskundige bijstand overgebracht naar het Ziekenhuis te Gouda Het kind dat achterop haar flets zat kwam er wonder boven wonder goed af. De flets werd zwaar beschadigd. MARKTBERICHTEN SCHEVENINGEN. 6 Aug. Besommingen: SCH 43 f. 60; SCH 111 f.60; SCH 139 f 20: SCH 119 f.105; SCH 165 f 40: KW 81 f. 70- KW 142 f. 50: KW 27 f. 60: KW 215 f 200: SL 47 f. 230; SL 16 f 260 SL 6 f 350: SL 8 f.310 KATWIJK a. d RIJN. 5 Aug. Groenten- veiling. Bospeen 5 2013 00: Waspeen I 1.562.25 per kist van 20 kg Idem II 1 08—1.25: Sla 2.10—2.80 per 100 Here bonen 19 0020 10 per 100 kg Peterselie 1.902,00, Kroten 1.001.05 per kist van 20 kg. Vroege aardappelen groten 11 80 12.10 Per 100 k? SelderiP 1 70—3.00 WOERDEN, 6 Aug. Aanvoer 274 par tijen kaas. 1ste kw 1.1 39—1.46. zware f. 1.48, 2de kw. l 1..31-1.37. IJMUIDEN 6 Aug Besommingen: 5 stoomtrawlers te zamen i, 71,360; Kw 168 f.6250; HD 79 f.4300; IJm 214 f.3430; IJrn. 79 f.3800, TX 39 f,1150; UK 36 f.610; UK 162 f.1600; UK 66 f.230; Kw 109 f.150, Binneü van de ha_ ringvisser!) de Kw 124 me* 204 kantjes eigen vangst en 140 kantjes van de Kw 68, 76 kantjes van de Kw 79 en 142 kantjes van de Kw 56. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Yvonne, d. van H. Verwer en D. Laman; Marljtje Jannetje Maria. d. van W. F. Flaman on J. Speel; Freddie Gerrit, t. van B. Staffeleu en S. Letteboer; Francls- cus Johannes, z. van F. J. van Llngen en W Ouwehand; Clara Dlna Helena, d. van J Marks en C. D. H. Buljs; Hendrlna Jentlne Adrlana Johanna, d, van J J. van Se venter en J. van Raalte Alida Catha- rlna. d. van C. de Koning en S. Slappendel. OVERLEDEN: H. J. Wijgers. man, 64 jaar; T. Barn- hoorn. wed, van B. van Duin. 75 Jaar. GETROUWD C, J Lamblnon, Jm en A. Luiks Jd; L. J, F. van Leeuwen Jm en A. M. den Holder jd; A. Stouten Jm en P. van Houten Jd. UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE. Van verdrinking gered Maandag middag was een stelletje jongens op het Zuiderstrand in zee aan het baden, Eén van hen vertoefde op de eerste bank en merkte niet, dat de vloed aan het opkomen was. Toen hij wilde te rugkeren, bleek dit niet mogelijk, en verkeerde hij in verdrinkingsgevaar Zekere v. d. P. zag dat en zwom naar de drenkeling toe Hierin werd hij be moeilijkt door anderen, die opdrongen en ook wilden helpen. Gelukkig werd de jongen behouden aan de kant ge bracht. LISSÈ. Botsing Gistermorgen had ten ge volge van gladheid vaij de weg een auto-botsing plaats op de Heereweg nabij slagerij Persoon. Een bestelauto slipte en reed een juist passerende luxe auto aan, welke deerlijk gehavend uit de strijd te voorschijn kwam. WARMOND. Koninginnedag Met hei o_g op de toestand in Indonesië heetl de com missie tot viering van de Koninginne dag besloten de feestviering voor dit jaar niet door te doen gaan. Volstaan zal worden met de herdenking van de verjaardag van H.M. de Koningin, die zal plaats vinden op 1 September a.s. voor de schoolkinderen, Mocht de situa tie een verandering ten gunste onder gaan dan zal de commissie alsnog een nadere beslissing nemen. Gevallen De heei K. v. d. G. uit Amsterdam is uit de mast van zijn schip gevallen. Hij is vervoerd naar het zie kenhuis te Amsterdam, waar bleek dat hij inwendige kneuzingen had opgelo pen. Zijn toestand is redetek. Geslaagd voor de akte M. O. Frans A onze plaatsgenote de heei A. v. Bui ten. Felle critiek op het Bedrijfschap. (Van een speciale correspondent). Tal van bloembollenkwekers hebben en niet zonder reden een zwaar hoofd in de nabije toekomst, zulks naar aanleiding van de hoge aanslagen in de z.g. areaalheffing, door hen ontvangen, en de dreiging met executie, indien ze deze niet be talen. Indertijd is, in het kader der maat regelen tot sanering van het bloembol lenvak, het z.g. Surplusfonds gesticht. Doel van dit fonds was, een bodem in de markt te vormen, ten einde te voor komen, dat bij overproductie het teveel aan bollen tegen dumping-prijzen zou v/orden geëxporteerd. Iedere kweker kreeg een oppervlakte toegewezen, die hij met bollen mocht betelen. Een bepaald kantum, het sur plus, moest hij inleveren tegen een te voren vastgestelde prijs. Een en ander werd door de kwekers gezamenlijk be taald, in verhouding van het door ieder beteelde areaal In het vorig seizoen waren de export mogelijkheden gering, de oogst daar entegen zeer overvloedig. Oorzaak hier van was niet alleen moeder Natuur, maar ook het feit, dat verscheidene kwekers behalve op het hem toegewe zen areaal, ook nog „zwart" hadden ge teeld. Het surplus werd daardoor zó groot, dat zelfs de immense opslag ruimten van de Hobaho te Lisse te klein bleken voor de ingeleverde kwan ta, en geweldige partijen bollen op straat moesten worden opgeslagen; deze bollen werden, voor zover mogelijk, la ter tot veevoeder verwerkt. ONSCHULDIGEN DRAGEN DE LASTEN. De kwekers, die „zwart" hadden ge teeld, liepen niet het minste risico dat ze met hun eventueel onverkoopbare partijen bleven zitten, want ze konden altijd bij het surplusfonds terecht. Wel is waar werden enigen hunner ontdekt en door de rechter veroordeeld tot in levering. maar zelfs op deze wijze wa ren ze nog altijd goedkoper uit, dan wanneer ze de areaalheffing hadden moeten betalen. Het ging, zoals het meestal bij dergelijke regelingen gaat, dat zij, die er zich aan houden, de zwaarste lasten hebben te dragen, HAAGSE POLITIERECF' Een clandestien geslacht schaap P. B. te Bodegraven had eigenlijk hele maal geen plan gehad, om het schaap dat hij bezat, clandestien te slachten, maar door bijzondere omstandigheden was dit toch gebeurd. En daarvoor had hij zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden, waar de Officier vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. De raadsman, mr. la Gro zette uiteen, dat B. het dier als lam had gekocht, en zoals altijd nor maal geslacht zou hebben, doch plotse ling slachten nodig was geweest. Ge zien de gunstige reputatie van verdach te. vroeg pi. clementie. De rechter ver oordeelde tot zes maanden gevangenis straf. waarvan vier maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Een party valse distributiebonnen Voor plm. f.6000— aan distributiebon nen had C. J. G. uit Alphen aan den Rijn gekocht, maar het bleek dat de bonnen vals waren. En omdat hij die partij in zijn bezit had. moest G. te recht staan, en vorderde de Officier zes maanden gevangenisstraf tegen ver dachte. De raadsman, mr. la Gro wees er op dat G. toch al stevig gedupeerd is. omdat hij het geld kwijt is. De rech ter veroordeelde tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van preven tief. Een gevaarlijke handel K de G. te Leiden dreef handel in distributiebon nen, voor welke bezigheid de Officier drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventief eiste, en het plei dooi van de raadsman, kon daarin geen verandering brengen. Verboden brandstoffenlevering Er waren door J. W de G. te Sassenheim brandstoffen afgeleverd, in strijd met de distributievoorschriften, waarvoor de Officier f.300.— boete of 30 dagen hechtenis doch tevens de verbeurdver klaring van de brandstoffen vorderde. De politierechter veroordeelde conform die eis. VOOR DONDERDAG 7 AUG. Hilversum 1 (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30; morgengebed en liturgische kalender; 7.45: oude muziek; 8.00 nieuws; 8 15; opge wekte muziek; 9.00: werken van Smetana, Popper en Dvorak; NCRV 10.00; Leger des Heils, 10,15: morgendienst o. 1. v. ds. Y. Alkema; 10.45: orgelwerken van Bach; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Luc. Delyne en G. Gnetary zingen; 12.00: An gelus; 12.03: orgelspel en zang; 12.30: Metropole orkest; 12 55; zonnewijzer; 13.00- nieuws; 13.15: Kath nieuws; 13.20: over boeken. 13.25: Metropole orkest; 13.45: vrouwen varia; NCRV 14.00; Zen dingsdag Geref. Zendingsbond te Drieber gen -Rljssenburg: 15.15: zang en plano; 15.45: ouverture semlramide van Rossini; 16.00: bijbellezing; 16.45: Radio Phll. Ork.; 17.45: H Bauer, piano; 18.00: Glaconda- eusemtole; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00; nieuws: 19.15: amusements orkest; 19 30: actueel geluld; 19.45: RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20 05: proloog; 20.15: vacantleconcert op Texel; 21.00: J van Weelden, orgel, 21.30: de vaart der vol ken; 21.50* verzoekprogramma- 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking: 23.00: mevr. A Noordewier, sopraan; 23.10: piano duo: 23.302400: notenkrakersuite van Tsjaikofskl. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: lichte muziek; 8.00; nieuws; 8.15: gram.- muziek; 8,45: werken van Walton; 9 15; morgenwijding door prof. dr. P. Boender- maker. 9.30: waterstanden; 9.35: arbeids vitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: viool en plano; 10.50: voor de kleuters; 11.00: lichte plaatjes; 11.20; Scandina visch concert: 12.16: ensemble Bartho Decker; 12.30: in 't spionnetje: 12.35: ensemble Bartho Decker: 13,00: nieuws; 13.15: Waltztime; 13 45: Paul Robeson; 14 00 lezing; 14.20: liederen van Wolf. Strauss en Wagner; 15.00: voor zieken en gezonden; 16.00: wetenswaardigheden; 16.05: reprises; 17.20: wat wil Je worden? 17.30; serenade. 17.50: Rilk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje: 18.30: Inter nationale koorzang; 19.00: Berr-ard Per son; 19 10: bont programma; 20.00: nieuws; 20.05: de komst van Czar Peter in Nederland; 20.20: Mlssa ln es kl. t. voor koor. solostemmen en orkest van W. An- drlessen 20.55: hoorspel „Paul Vlaanderen wordt onthaald": 21.30: Franse sterren; 22.00: Hij en Zij; 22.30: Pierre Palla. oTgel; 23.00: nieuws; 23.15* EJuwe over zone schaaktoumool: 23.2524.00: orkest Ro bert de Kers. Onlangs nu ontvingen de kwekers hun „aanslag" voor de bijdrage in het sur plusfonds, en die was uitteraard ver bazend hoog. zó hoog, dat velen hunner niet wisten hoe ze te betalen. Het Be drijfschap echter liet er geen twijfel aan bestaan dat betaling moest ge schieden, en dreigde, bij ln gebreke blijven, met executie. De gemoederen, toch al vrij ver hit, werden er door dit alles niet kal mer op. Wel is waar goot't Bedrijfschap olie op de golven door de mededeling, dat uitstel kon worden verkregen Men moest dan vragenlijsten invullen, maar vooral onder de kleine kwekers zijn velen beter vertrouwd met schop en schoffel dan met de pen, en zo ge schiedde die invulling niet altijd vol komen juist. Het blijkt thans, dat on juist ingevulde verzoeken om uitstel eenvoudig zijn ter zijde gelegd, BINNENGESLOPEN MIS STANDEN. De kwekers leggen de blaam hiervoor niet zozeer op het Bedrijfschap zelve, als wel op zijn ambtenaren. Op een on langs gehouden vergadering bleek wel, dat men daarover allerminst te spreken was. Eh dat niet slechts om de auto cratische wijze waarop deze ambtena ren optreden, maar ook werden allerlei klachten geuit omtrent binnengeslopen misstanden. Openlijk werd gesproken van blanco-meetbriefjes. die zouden zijn gebruikt, men fluistert over par-ijen die wel voor het surplusfonds zijn opge geven, maar In werkelijkheid nimmer afgeleverd zijn. Vanzelfsprekend zijn dergelijke klach ten, indien ze niet met bewijzen worden gestaafd, van weinig waarde. Meer ver wacht men van een actie van de afd. Noordwijkerhout van „Bloembollencul tuur", die steekproeven heeft genomen op meer dan honderd bedrijven en heeft vastgesteld, dat schier overal de areaal heffing veel te hoog is. Voorts heeft men zich verzekerd van rechtskundige bijstand, maar voorlopig zal het er wel opneerkomen, dat men moet betalen, en dat het Bedrijfschap inderdaad het recht heeft, bij in-gebreke-blijven, tot executie over te gaan. Waar vooral de toch al zo tobbende kleine kwekers door deze maatregelen worden getroffen, is het te hopen, dat een weg zal worden gevonden, waar langs het voor deze groep dreigend ge vaar kan worden bezworen l DE HEER STUFKENS TWEEDE KAMER-LID. In de vacature-Palar (P. v. d A.) was benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer S. L. Mansholt. Aange zien deze verklaard heeft die benoe ming niet aan te nemen, is diens opvol ger op de lijst, de heer N. Stufkens te de Bilt, benoemd verklaard. De heer Stufkens is thans lid der Eerste Kamer. MOEILIJKHEDEN VAN HET S.S. „LOMBOK" IN BOMBAY. Tengevolge van de boycot tegen Ne derlandse schepen in Bombay is het s.s. „Lombok", een van de Victory-schepen, die de Stoomvaart Mij. .Nederland" onlangs in Amerika heeft aangekocht, hedenmorgen zonder lading uit deze Brits-Indisohe haven vertrokken. Het schip werd in Bombay wel gelost, maar men weigerde de goederen die het al daar zou opnemen voor transport naar Indonesië en de Pacific, te laden. Ook de Brits-Indische loodsen weigerden aan boord te gaan om de „Lombok" buiten de haven te brengen. Volgens een telegrafisch ontvangen bericht heb ben de loodsen thans, na een oponthoud van 3 dagen, het sohip echter naar bui ten gebracht, waarna het koers zette naar Colombo. De Maatschappij „Nederland" deelt mede dat de kapitein in deze haven opnieuw zal trachten goederen te laden, TREINONGELUK IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Radio Praag meldt dat minstens zes tien personen om het leven zijn geko men door de ontsporing van een snel trein op weg van Praag naar Banski. 45 personen werden gewond. Het onge luk gebeurde gisteravond te Seikoelet. Men vreest, dat er nog meer personen onder de wrakstukken bedolven liggen. GEDEELTE VAN LEUSDERHEIDE WORDT AFGEBRAND. Bewoners van de streek Amersfoort, Soesterberg. Zeist en Woudenberg kun nen zich voorbereiden op een spectacu lair schouwspel: onder leiding van de Mijnen Opruimingsdienst uit Leiden en onder het wakend oog van een groot aantal uit Amersfoort gerequireerde manschappen van 8 RI en Grenadiers zal morgen een gedeelte van de Leusder- helde. n.l een oppervlakte van ongeveer 1200 HA. worden afgebrand aangezien de zich nog in de grond bevindende mu nitie slechts op deze wijze onschadelijk kan worden gemaakt. GRIEKENLAND VRAAGT HULP. Maximos, de Griekse premier, heeft vandaag e_en bezoek gebracht aan de Britse zaakgelastigde en Amerikaanse ambassadeur Hij verzocht om hulp, die Griekenland dringend nodig heeft om het ir. staat te stellen zijn huidige moeilijkheden te overwinnen. WIJZIGINGEN IN BRITS KABINET. De Britse regering zal, waarschijnlijk de volgende week, wijzigingen in het kabinet aankondigen, welke noodzake lijk zijn geworden door het overdragen van de macht in Voor-Indië op 15 Augustus a.s. Het ministerie voor Voor- Indië zal op die datum worden opge heven. In het Britse Lagerhuis ls gisteren medegedeeld, dat de spoorwegtarieven van 1 Oct. af met 55% in vergelij king met de vooroorlogse tarieven worden verhoogd. Hierdoor komt onge veer 15% millioen pnd. st. in 1947 en ongeveer 65 millioen pond in 1948 bin nen. MET 34 KRANKZINNIGEN IN EEN VLIEGTUIG, Naar de Daily Telegraph meldt, wer den gisteravond op het vliegveld Shan non radioboodschappen ontvangen van een Skymaster. die 34 gevaarlijke krank zinnigen van Amerika naar Scandina vië vervoerde. Er werd gevraagd om hulp van de politie, wanneer het toe stel zou landen. De passagiers hadden n.l. tijdens de vlucht een poging be raamd om uit te breken. Doordat twee leden der bemanning Noors kenden, werd de poging ontdekt en een der pi loten hield gedurende het laatste deel van de reis de samenzweerders met 'n auotmatisch pistool in bedwang. OOK AUSTRALISCHE BOYCOT VOOR VERVOER PER VLIEGTUIG. De secretaris van de Australische raad van vakverenigingen. Albert R. Monk, heeft medegedeeld, dat de boycot op het Nederlandse goederenvervoer ook van kracht is op het vervoer per vlieg tuig. De Ned. gezant In Australië, mr. P. E. Teppema. heeft een beroep gedaan op de Australische minister president, Chifley, zijn goede diensten te verlenen tot opheffing van de boycot. MR. J. S, KORTEWEG OVERLEDEN. Gedurende zijn werk op zijn bureau is geheel onverwacht overleden mr J. S. Korteweg, administrateur bij het Departement van Justitie, hoofd van het gevangeniswezen. Mr. Korteweg vertegenwoordigde de Nederlandse regering op verscheidene buitenlandse congressen op het gebied van strafrecht en gevangeniswezen. ZIJN A.S. SCHOONVADER NEERGESTOKEN. Zekere M. M. te Zegge (nabij Roo sendaal) kreeg plotseling ruzie met zijn a.s. schoonvader, die hem de toegang tot zijn woning ontzegde. M wond zich hierover zo op. dat hij de vader van zijn meisje, zekere V., een messteek in de buik toebracht Niet levensgevaar lijk gewond moest de man naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal wor den overgebracht. De messentrekker werd door de politie gearresteerd. Sigarenverkoop alleen aan: afnemers met geldig codenummer. GEEN OPHEFFING DER SIGARETTEN- EN TABAK DISTRIBUTIE. De actie van de Ned. Kath. Bond van sigarenwinkeliers en do vakgroep De tailhandel Tabak heeft tot resultaat gehad, dat met ingang van 1 Septem ber a s. sigarenfabrikanten en grossiers verboden zal worden sigaren te leve ren aan afnemers, die géén geldig codenummer hebben. Dit is het gevolg van een bespreking, die te Den Haag werd gehouden op het Rijksbureau voor Tabak met het volle dig bestuur van de vakgroep Slgarenin- dustrie en vertegenwoordigers van de grossiers. In het algemeen zullen ge mengde bedrijven, café's en particulie ren dus geen sigaren meer geleverd krijgen. Alleen z.g. „thuiswerkers" mo gen leveren zoals zy dat wensen. Dit maakt op de totale productie slechts enkele procenten uit Ook die enkele fabrieken, die voor heen rechtstreeks afleverden, zullen dit mogen blijven doen. Deze hebben even wel een speciale vergunning nodig van het Rijksbureau voor Tabak, die apart moet worden aangevraagd. Ten aanzien van de geruchten, om trent een spoedig vrijkomen van si garetten en kerftabak, kan worden medegedeeld, dat hiervan noch by het Ryksbureau, noch by het C.D.K. enige sprake is. Uit een en ander biykt, dat de sigaren bonvry biyven. M.S. „KOTA INTEN" MORGEN IN ROTTERDAM. Met repatriërend militair personeeL Morgqn om 12 uur zal het m.s. „Kota Inten" met 666 man repatriërend mili tair personeel uit Indië in Rotterdam aankomen. Met de ontscheping zal om 13 uur aan de Lloyd-kade een aanvang ge maakt worden. Onder de opvarenden bevindt zich personeel van de Kon. Landmacht, de L.S.K., de Kon. Marine, het K.N.IL., voorts mariniers alsmede familieleden van K.N.I.L.-personeel Er zyn 235 zie ken aan boord. WELKE WAARNEMERS NODIGT REPUBLIEK UIT? Naar Antara uit DJokja verneemt, is de Republikeinse regering van plan de V.S., Engeland, Sovjet-Unie, Frankryk, China, Arabische Staten, India, Pa kistan, Siam, Philippijnei., Australië en Nieuw Zeeland uit te nodigen waarne mers naar Indonesië te zenden, om de situatie ter plaatse in ogenschouw te nemen. Antara meldt tevens, dat het officiële bericht van het aanbod van goede diensten door Amerika de Repu bliek nog steeds niet heeft bereikt. Bo vengenoemde invitatie tot persoonlijke waarneming staat los van het Republi keinse voorstel tot arbitrage. HET „C.B.Z." ZIEKENHUIS WEER IN NEDERLANDSE HANDEN. Het z.g. „C.B.Z." ziekenhuis te Batavia is door de Nederlandse autoriteiten be zet. Prof. dr. P. M. v. Wufften Palthe, voorzitter van de medische coördinatie- raad heeft meegedeeld, dat dit zieken huis evenals de andere Republikeinse gebouwen en instellingen te Batavia thans onder de verantwoordeiykheid van de betreffende regeringsinstanties wordt gebracht. De Indonesische ge neesheer-directeur is gehandhaafd. DIEFSTAL VAN 10 MILLIOEN FRANC Een bende heeft heden overdag een overval gedaan op de Panhard-autofa- briek te Parijs en tien millioen fr. in contanten gestolen. De employé's van de fabriek werden met tomnqyguns in be dwang gehouden. De dieven verdwenen in twee auto's met het gestolen geld, het weekloon der arbeiders. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 Augustus. 9 De beurs had vandaag een onbelang wekkend voorkomen. Er waren heel weinig orders. Voor de cultuurfondsen bestond, wat de toonaangevende aan delen betreft, enig aanbon. Voor Ko ninklijke kwam de hoofdkoers Iets lager te liggen, terwyi de toonaangevende in dustrie-aandelen, wat de hoofdkoerseiï aangaat, mede een kleinigheid beneden het vorige slot lagen. De scheepvaart papieren waren onveranderd. De vrye handel had weinig te betekenen. De scheepvaartpapieren waren zo goed als onbewogen Koninkiyke liepen by een hoofdkoers van 406 naar boven tot 407%. De bankaandelen waren prys_ houdend, vrijwel onveranderd. De Ame rikaanse markt was stil De Nederlandse staatspapieren werden op het vorige peil afgedaan. Op de pandbrievenmarkt wa ren de 3% procent pandbrieven pry#- houdend. Van de gemeenteiyke en pro vinciale obligatiën ontmoetten de 3 procents obligatiën enige vraag.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3