Leids Tribunaal „Hoeveel mensen naar Duitsland gingen, interesseerde mij niet" Vijfdaagse arbeidsweek in Britse mijnen een mislukking? Optreden tegen wilde stakingen verwacht Een man als jij Russen leggen beslag op olieraffinaderij te Lobau. De grootste Oostenrijkse olieraffina derij te Lobau in de Sovjet-zone is door Russische troepen overgenomen. De raffinaderij, die toebehoort aan de Oesterreichische Mineraloelwerke en waarvan de Shell en de Socony Vacuum Company van New York de meeste aan delen bezitten, werd kort na midder nacht op 1 Augustus door Russische militairen bezet. Later arriveerden Sovjet-functionarissen, die de em- ployé's bijeenriepen en een proclamatie voorlazen, waarin werd vastgesteld, dat de raffinaderij eigendom van de Sovjet- Unie was geworden. Verschillende em- ployé's werden, naar men meent te weten om politieke redenen, ontslagen. Een en ander geschiedde zonder voor afgaande mededeling of waarschuwing. Ook zouden de Sovjet-autoriteiten te voren nimmer aanspraken op de onder neming hebben doen gelden. Britse, Amerikaanse en Franse auto riteiten te Wenen spraken hun grote verwondering uit over deze Sovjet maatregel, daar de commissie voor het Oostenrijkse vredesverdrag nog steeds de Oostenrijkse olieactiva als een van de belangrijkste kwesties moet ontrafe len. In de bovengenoemde proclamatie werd ook aanspraak gemaakt op de olieleiding der raffinaderij naar Zisters- dorf, het oliecentrum ten Noordoosten van Wenen, en bijbehorende installaties als pompstations e d. Een woordvoerder van'het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken noemde de Sovjet-Russische maatregel volko men ongerechtvaardigdHij zeide. dat hiertegen ten krachtigste zou worden geprotesteerd op de vergadering van de commissie voor het Oostenrijkse vredes verdrag, die nu in Wenen bijeengeko men is. Het incident illustreerde dui delijk de moeilijkheden van het pro bleem der Duitse activa, waaraan het in hoofdzaak te wijten was, dat er nog steeds geen overeenstemming over het Oostenrijkse verdrag bestond. De on derhavige raffinaderij werd door de Duitsers tijdens de oorlog in beslag ge nomen. Volgens Britse opvatting is er geen reden om haar als Duits bezit aan te merken. HANDELSOVEREENKOMSTEN TUS SEN HONGARIJE JOEG O-SLA VIE EN ENGELAND? Ondanks hun weigering deel te nemen aan het plan-Marshall hebben, naar ver luidt, twee Oost-Europese landen zich bereid verklaard overeenkomsten met Engeland te sluiten, waarbij voedsel voor machines wordt geruild. Van gezaghebbende zijde wordt ge meld. dat Hongarije vermoedelijk deze week to Londen een overeenkomst voor drie jaar zal slyiten. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen dat deze maand een Joego slavische delegatie te Londen wordt ver wacht om te onderhandelen over een handelsovereenkomst voor vijf jaar, BEZOEK AAN MAARSCHALK TITO Tegen een groep Amerikaanse geeste lijken. die hem te Belgrado bezochten, heeft maarschalk Tito verklaard, dat Joego-Slavië van zijn geestelijken slechts verlangt, dat zij loyaal zijn tegenover de staat. Tito zeide geen verbetering te zien in de betrekkingen tussen het Vaticaan en Joego-Slavië en hij verklaarde, dat bel de staten welhaast tot een breuk zijn gekomen. Ook de betrekkingen tussen de V-S. en Joego-Slavië noemde Tlto niet te góed, wat hij een gevolg noemde van de ver keerde voorlichting, die het. Amerikaan se volk zowel van zekere R.K. kringen als van orthodoxe bisschoppen over Joe go-Slavië zou ontvangen. Tito verklaarde nadrukkelijk, dat in Joego-Slavië vrijheid van godsdienst heerst welke door de grondwet wordt gewaarborgd, HET COMMUNISME IN OOST-EUROPA. Lord Pakenham,, de verantwoordelijke minister voor de Britse zone van Duits land, heeft In het Britse Hogerhuis de onder communistische invloed staande regeringen van Zuid-Oost-Europa fel aangevallen wegens haar „intimidatie" en „systematisch verzwakken" van de boerenpartijen, die. volgens zijn zeggen, gesteund werden door de stevige meer derheid der bevolking van Roemenië, Bulgarije en Hongarije. Hij zeide, dat de Britse regering voor nemens was de toestand nauwkeurig te bestuderen. Lord Pakenham verklaarde, dat een van de effectiefste wapens, waarvan de communisten zich in ge noemde landen bedienden, was, het ver krijgen van de contröle over de gehei me politie de ministeries van binnen landse zaken en de verbindingen. Van zelfsprekend genoten de communistische partijen de steun en bescherming van de bezettende legermacht. Keuringsarts van het Gew. Arbeidsbureau staat terecht Welke merkwaardige opvattingen sommige mensen in de bezettingstijd hadden, kon men gisterochtend voor het Leidse Tribunaal, dat onder voor zitterschap van mr. Ph. J. Ruyter de Wildt zitting hield, wederom vaststellen De belangrijkste zaak was die van de arts C. Verhoog, die te Leiden bekend heid verwierf als keuringsarts Dij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een goed arts, aldus zijn verdediger, maar niet iemand, die van hocus-pocus en een vriendelijk gezicht hield; uitermate nauwgezet, tot zelfs in de keuringen voor Duitsland toe. In 1937 was besch. lid geworden van de NSB te Breda; hij hoopte, dat door die partij' betere so ciale toestanden zoudei^ ontstaan, ook voor hemzelf, want hij had het, al was hij dan arts. niet breed, mede ten ge volge van de bovengenoemde karakter eigenschappen. In 1943 bedankte hij voor het lidmaatschap. Op verzoek van een collega had hij zich, in het begin van de bezetting, belast met keuringen van arbeiders, die naar zijn zeggen in werklozenkampen moesten werken; la ter werden het slachtoffers van Duits land, die hem moesten passeren. „Mis schien kan ik nog Iets goeds doen voor de mensen", verklaarde hij nu, maar hij vatte dat alleen in medisch opzicht op Zo werkte hij aan de uitzending naar Duitsland alleen „medisch" mee. maar hij zag blijkbaar niet in. dat hij een zeer belangrijke schakel vormde ln de deportatie. Natuurlijk ondervond hij op het Arbeidsbureau te Leiden de no dige tegenwerking. Mensen, die door hem goedgekeurd waren, werden langs ambtelijke wegen afgekeurd; daarin had de assistente van dokter Verhoog, mej. A. Palsgraaf, een belangrijk aan deel, Zij vulde dan op een kaart een andere opgave in, dan de dokter haar opgaf, waardoor de gekeurde, hoewel gezond, de dans ontsprong. Volgens i haar stond besch. onder strenge con tröle van de Duitsers. ONHEUS OPTREDEN? «.Met- een levendig relaas vertelde een getuige, L. Post. hoe hij eens door be sch. was behandeld. Hij was uit Duits land teruggekomen met een schrifte lijk bewijs van afkeuring, omdat hij bulktyphus had gehad. Op attest van de huisarts keurde besch. hem voor drie maanden af, maar na die tyd ver scheurde hij de papieren en zou ge zegd hebben: „Over twee uur vertrekt er een trein naar Duitsland; die kun Je nog net hallen". Daarna dook ge tuige onder. De besch. herinnerde zich hier niets van, „Het interesseerde mij niet, hoe veel mensen er naar Duitsland gin gen; getallen konden mjj niet sche len, ik vatte alles medisch op". Andere getuigen, werkzaam op het G.A.B. lieten him licht over deze zaak schijnen, waarbij ook aan de dag kwam, dat lpesch. enige goede dingen had ge daan. Zo keurde hij een enkele maal af om sociale redenen en ook het per soneel van het Arbeidsbureau zelf heeft hij geholpen. De verdediger, mr. Tj. D. Schaper betoogde, dat zelfs een man als de ko ning der Belgen gefaald heeft; wat wil men dan van deze eenvoudige man, die politiek geen besef heeft? Deze man heeft zijn gehele leven lang ellende ge kend. hoewel hij intellectueel was. Als men nu ziet, dat groteren in den lande niet boeten voor hun vergrijpen, moe ten dan kleine lieden als deze verdach te nog steeds onder hun fouten lijden? Wat betreft de wederwaardigheden van de getuige Post: Is het niet mogelijk, dat deze zich vergist heeft? In het bij zonder vroeg de raadsman, zijn cliënt niet uit de bevoegdheid zijn ambt uit te oefenen te ontzetten. Naar zijn me ning heeft besch. op het slappe koord van de NSB vrij netjes gebalanceerd. ANDERE ZAKEN. Een klein WA-mannetje zou men Hendrikus A J. Hoffman kunnen noe men Hij had heel moedig zijn vlaguit- gestoken, als er een hoogtijdag was, had w&chtjes geklopt bij de O.T. en kón zich niet losmaken van de NSB. „Het leek wel. alsof ik er aan vastgegroeid zat", zo verklaarde hij. Er was eens een vechtpartij in de stad van zijn inwo ning, Den Haag. maar hij was er. hoe wel in WA uniform gestoken, hard vandaan gelopen. „U was dus een mooie konstabel", vond de president. De vol gende beschuldigde was lid geweest van de NSNAP. wou bij de Waffen-SS. maar werd afgekeurd en ging toen maar legervliegtuigen schilderen bij Pander. De naam van deze schilder is Willem Maarleveld, uit Den Haag. Hij bracht het nog verder: hij mocht ook m Ber lijn schilderen, en daar werd hij ook begunstiger van de Germaanse SS voor een gulden in de maand. Van de Duit se hoofdstad uit hekelde hij de hou ding van de Nederlandse mannen; zij moesten nu maar eens goed aangepakt worden, vond hij. De verdediger in de vorige en deze zaak vestigde ten aan zien van Maarleveld er de aandacht op. dat besch. reeds op vijftienjarige leeftijd lid was van de Jeugdstonn, zo dat de verkeerde kiemen reeds vroeg aanwezig waren. Vreselijk dom, maar daarom niet minder gevaarlijk, handelde Anna C. van der Voorn—Smeets. Zy was lid van de NSB en ging eens over de onvrien delijke behandeling van haar zoontje praten met de pastoor van haar woon plaats Voorhout. De pastoor maakte van de gelegenheid gebruik om haar houding t.o.v. de Duitsers te veroorde len; zij bood n.l. meisjes, die met Duit sers omgingen, onderdak. Bovendien voorspelde hij haar. dat Hitier er aan ging. De besch. vertelde deze woorden verder aan de NSB-er Speet, die vond, dat daaraan hoognodig iets gedaan moest worden. Hij schreef een brief aan de SD, welke besch. ponder hem gelezen te hebben tekende, en het ge volg er van was, dat de pastoor vele maanden in een concentratiekamp ver toefde. Mej. mr. M. Veltkamp noemde Speet de aanstichter van al het onheil, dat aangericht was. en achtte de straf, welke haar cliënte had ondergaan, wel ruim voldoende. Haar verzoek, besch. onmiddellijk in vrijheid te stellen werd Ingewilligd. Dirk van Wageningen verrichtte van 19421944 wachtdiensten te Bodegra ven; daarna werd hij hulplandwacht. In die functie had hij eens ergens een leren jas hij een arrestant gestolen, en ook sloeg hij iemand, die niet groette, in het gezicht. Jan de Gruiter uit Den Haag was als monteur in dienst getre den van het NSKK en werkte in Bel gië, Frankrijk en Rusland. Godefridus Lome. eveneens uit Den Haag, was bij de vrijwillige hulppolitie geweest en de Duitsers hadden van zijn diensten ge bruik gemaakt bij de cohtróle van per soonsbewijzen. In deze drie zaken voer de mr J. C. Snackers de verdediging. Het is niet prettig, de broer van een groot collaborateur tezijn. Dat onder vindt Hubertus S. Strijk, die uitvoerder was bij zijn broer. Verscheidene getui gen verklaarden, dat er onder zijn lei ding niet bepaald hard werd gewerkt, en de raadsvrouwe, mej. mr. Schaeffer vroeg hem een kans te geven. Tot slot van deze zeer lange zitting, welke van tien tot half zes duurde, ver scheen nogmaals Magdalene F. H. S, Kohl, tegen wie nog een klacht was binnengekomen. Zij zou namelijk ver raden hebben, dat zekere Siebel, een onderduiker, die altijd het weekeinde bij haar doorbracht, op het Levendaal in een rijwielherstelplaats werkte. Zij gaf dit wel is waar toe, maar beweerde, dat zij de jongen onder dwang had ver raden De landwachters zouden haar bedreigd hebben, zelfs was er gescho ten. Drie landwachters traden als ge tuigen op, kruiperig beleefd en zoals goede landwachters betaamt liet hun geheugen op gezette tijden verstek gaan. Geen wapens in de hand, geen dreige menten, geen mannetje voor en achter het huis, nee, zoiets deed de landwacht niet. Van in de vloer schieten was geen sprake geweest, zodat de president meende, dat het tribunaal, in bijzijn van besch. daar een onderzoek naar zal moeten instellen. In al deze zaken, uitgezonderd die van Lome, waarover een nieuw onder zoek gelast werd, is de uitspraak be paald op Dinsdag 19 Augustus as. VOLGENDE WEEK GEEN ZITTING Naar wij vernemen zal er volgende week geen zittintr van het Leids Tribu naal worden gehouden. De anti-Joodse ongeregeld heden in Engeland. Vijf dagen nadat de twee door Joodse verzetslieden opgehangen Britse serge ants in Palestina zijn ontdekt, vinden in Londen en andere steden van Enge land nog steeds anti-Joodse demonstra ties plaats, Te Liverpool, waar de ge moederen het meest in beroering kwa men, verrichtte de politie arrestaties en dreef demonstranten uiteen die bezig waren met het ingooien van winkelrui ten en het schrijven van anti-Joodse leuzen op muren. Minstens 40 personen werden gearresteerd- Een Joodse fabriek werd ten tweede male in brand gesto ken. Te Plymouth werden op de muren van een synagoge en belendende gebou wen leuzen als ..hang alle Joden op" en „vernietig Juda" geschreven. Ook een fascistisch embleem werd gesignaleerd. Te Davonport werd een ongeladen land mijn op de drempel van een kleerma kerswoning gevonden met de woorden: „alleen omdat het leven van Engelsen er mee gemoeid is. is deze mijn leeg- Weg met de Joden". Vier rabbijnen moesten onverrichterzake de veemarkt t-e Bir kenhead verlaten zonder het voor de Joodse markt in Londen bestemde vee jeslacht te hebben, daar men weigerde iet vlees te vervoeren. De Britse nationale commissie voor burgerlijke vrijheden een niet-offl- ciële organisatie die gesteund wordt door vakverenigingsorganen en vooraan staande persoonlijkheden heeft een verklaring gepubliceerd, die luidt als volgt: „De begrijpelijke gevoelens van afschuw, die gewekt werden door de moord op twee Britse soldaten in Pale stina worden door fascistische elemen ten in Groot Brittannië met opzet mis bruikt voor het op touw zetten van een anti-semistische campagne van geweld pleging en ongeregeldheden". Europa en het plan Marshall Alle 16 landen, die vertegenwoordigd zijn in de Europese commissie voor eco nomische samenwerking, hebben de vragenlijst betreffende voedsel en land bouw, ln het kader van het plan Mar shall, thans beantwoord Van de mili taire besturen in Duitsland heeft al leen het Franse geantwoord, doch het antwoord van de Brits-Amerikaanse zone wordt, spoedig verwacht. Omtrent het antwoord van de Russische zone is niets bekend. Het zal wel uitblijven! Ei" is een nieuwe commissie „centrale groep" genaamd, gevormd om de alge mene. rapporteur, de Fransman Al phand, te helpen bij de opstelling van een antwoord van Marshall. De cen trale groep bestaat uit vertegenwoor digers van Frankrijk, Engeland, Bene lux, Italië en Zweden en zal tevens be hulpzaam zijn bij het coördineren van het werk der verschillende technische commissies, Huhert Anciaux België), is tot voorzitter van de commissie die is gevormd ter bestudering van het voorstel van Benelux inzake het con verteerbaar maken van Europese valu ta, gekozen. MARINE - COMMANDEMENT LONDEN OPGEHEVEN. In het kader van de gelijkmatige over brenging van de diensten van Londen naar Nederland is het commandement Londen op 1 Augustus opgeheven. De Kapt. ter zee J. E. A. Post Uiterweer, die tot dusver commandant Marine Londen was. is op dezelfde datum eervol van zijn functie ontheven. Tevens is de marine ataché te Lon den. Kapt. ter Zee J> B, de Meester, met ingang van deze datum eervol van zijn functie ontheven. Zijn opvolger is de Kapt. ter zee K. J. F. Krediet. Departement van arbeid te Jeruzalem in de lucht gevlogen. Een perceel, waarin het departement van Arbeid van het Britse bestuur was ondergebracht, is te Jeruzalem in de lucht gevlogen. Eén politie-agent werd gedood en twee andere onder het puin bedolven. Volgens een politierapport gingen twee gewapende Joden het gebouw voor sluitingstijd binnen en waarschuwden de hoofdambtenaar, dat het gebouw spoedig in de lucht zou vliegen. Laatst genoemde rende het gebouw uit en hield een politieauto aan De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwijderen, doch zij kwam tot ontplof fing. Johan de Wit bracht ruim 1000 repatriërenden thuis. Onder hevige regenbuien, die aan de tropische regens deden denken, meerde gistermiddag het m.s Johan de Wit aan de Sumatrakade te Amsterdam met 1078 repatriërenden aan boord. Hieronder bevonden zich leden van de Kon. Mari ne. die als laatste contingent manschap pen van de Nederlandse Marinebasis in Australië die opgeheven is, met hun ge zinnen naar ons land teruggekeerd zijn. De 228 personen, die het hier betrof, zijn in Southampton aan boord van de Jo han de Wit gekomen nadat zij de reis van Freemantle met het Australische S-S Asturias hadden gemaakt. AFLEVERING VAN MASTIEK EN DAKLAK VRIJ. Van 1 Augustus af is de huidige distri butieregeling voor mastiek en daklak komen te vervallen, hetgeen inhoudt dat met ingang van die datum dit ma teriaal zonder vergunning, machtiging of bon aan verbruikers mag worden af geleverd. De voorziening van de handel blijft echter nog aan enige voorschriften ge bonden. Indië-vliegtuig vandaag niet vertrokken. De KLM-Persdienst op Schiphol deelt mede, dat het Indië-vliegtuig vanoch tend niet vertrokken is. DEMONSTRATIE VAN DE MIJNEN OPRUIMDIENST. Zaterdagochtend a.s. om 10 uur zal de mijnen opruimdienst der Kon. Ma rine een demonstratie geven in de tweede Scheveningse binnenhaven, wel ke een beeld zal geven van de moei lijkheden die verbonden zijn aan het vrü maken van havens en binnenwa teren van onder water liggende mijnen en andere explosieven. VERKLARING VAN DE C.P.N. Het dagelijks bestuur van de C.P.N. heeft in zake de toestand in Indië een verklaring gepubliceerd, waarin het zich met beslistheid verklaart tegen een be middeling var uitsluitend Amerikaanse zijde „die zowel voor Nederland als In donesië schadelijk is en in het bijzonder een bedreiging voor de democratie vormt," N.V.V. EN E.V.C. GEZAMENLIJK NAAR PARIJS. De voorzitters der hoofdbesturen van N.V.V. en E.V.C. de heren E. Kupers en B. Blokzijl hebben in onderling overleg en na het Wereldverbond van Vakver enigingen op de hoogte te hebben ge steld, besloten om morgen te Parijs bij een te komen, ten einde opnieuw de situatie, ontstaan na de jongste gebeur tenissen, aan een onderzoek te onder werpen. VOLKSWITTEBROOD IN SOMMIGE PLAATSEN 1 CENT DUURDER. Ten einde de broodprijzen op het platteland op één niveau te brengen is besloten, voor zover de maximumprijs voor volkswittebrood lager ligt dan 23 cent, deze ingaande 6 Augustus a.s. met één cent per 800 gram te verhogen. In afwachting van een nader onder zoek wordt de broodprijs in de grote steden nog niet gewijzigd. SCHEEPSBERICHTEN. Aletta, 4/8 van. mlri te Pladjoe; Alhena, 4/8 vaai Buenos Aires te Rotterdam; Congostroom, 4/8 van Freetown naar Monrovia, Duivenei Ijk, RotterdamNew "York. 4/8 van Antwerpen; Edam, Rotter damNew York, pass. 4/8 Bishop Roc-k; Eemdijk, RotterdamVera Cruz, pass. 4/8 scilly; Esso den Haag, 4/8 van Rotterdam naar Aruba; Hermes, 1/8 van Montevideo naar Curasao; Kota Inten, BataviaRot terdam, pass, 4/8 om 21 uur Kaap Finls- terre; Modjokerto, RotterdamJava, pass. 4/8 om 16 uur Kreta; Nieuw Holland, 9/8 van Belawan naar Palemibang; NoordwJJk, 4/8 van Genua naar Sfax; Ondina, 3/8 van Abadan naar Aden; Ophlr, 4/8 van Soe- rabaya naar Macassar; Robert Fruin, 4/8 van Tarakan te Sangris; Rotti, 4/8 van Batavia in monding Moesi rivier; Ruys, 4/8 van Mauritius naar Batavia; Salawati, CalcuttaRotterdam, 4/8 te Antwerpen; Sloterdijk, Batavia-^-Rotterdam, pass, 4/8 3 uur Perim; Straat Malakka, 4/8 van Durban te Zanzibar; Talisse, Amsterdam Batavia, pass, 4/8 Pantellaria. K.NB.M.; Orestes, 4/8 van Amsterdam naar Dublin; Caribia, 4/8 te Amsterdam; Euterpe. 5/8 te Amsterdam', Monsa Wola, 5/8 te Amsterdam; Hydra, 4/8 van Lis sabon naar La Guaira; Castor, 4/8 van Paramaribo naar New Orleans; Helena, 4/5 te Curacao; Constantia, 2/4 te New York; Phllea, 4/5 van New York naar West Indië; vulcanus, 4/5 van Catagena naar Malagga. Holl. Air Lijnen; Oranjefontein, 3/8 to Antwerpen, Stad Maastricht, 4/8 te Am sterdam Mij. Nederland: Johan de Witt, 5/8 to IJmuiden; Saparoea, 4/8 te Amsterdam, My. oceaan: Phrontls, 31/7 Singapore gepasseerd op weg naar Batavia, (Van onze Londense correspondent). Tijdens een conferentie van hoge functionarissen kreeg een der aanwezi gen een reprimande van de voorzitter omdat hij niet oplette, verdiept als hy was in een afbeelding van een schone juffer. Deze bleek te prijken op de om slag van het nieuwe maandblad „Coal", het huisorgaan van de mijnindustrie. Deze uitgave vormt een der middelen om het saamhorigheidsgevoel en het sociale bewustzijn van alle bij de mijn industrie betrokkenen te verhogen en indirect bij te dragen tot opvoering van de productie. De Engelse regering houdt haar hart vast, want de kolencrisis is nog verre van bedwongen. Niet alleen bestaat de kans, dat het in de komen de winter misgaat, maar ook het grote experiment van de vijfdaagse werk week voor de mijnwerkers niet gehand haafd kan worden. Dat zou een gevoe lige politieke nederlaag voor Labour betekenen. Dank zij tal van noodmaat regelen is men in het begin van het jaar amper met de hakken over de sloot gekomen. Nadat door het barre weer. dat de vorm van een natuurramp aannam, het hele industriële apparaat dreigde ineen te storten en twee mil- lioen arbeiders naar huis moesten wor den gestuurd, werd met bovenmenselij ke inspanning de productie weer op gang gebracht. Thans hebben de mijnen een wedloop met de tijd aangegaan, langzaamaan wordt een kolenreserve opgebouwd, welke in staat moet zijn de a.s. winterperiode te overbruggen. Hoe wel men er veel beter voorstaat dan een jaar geleden, blijft de situatie uiterst precair. Nu reeds staat vast, dat het door de regering gestelde doel van 200 millioen ton niet kan worden be reikt. Dit cijfer ligt nog 20 millioen ton beneden het door het Britse Vakver bond als minimum aangegevene. De recrutering voor de mijnen ging aan vankelijk vlot. Tal van oud-mijnwerkers FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg. 39) „Hm! Dat zal ze dan voortaan wel uit haar hoofd laten. Deze nieuwbakken echtgenote ziet er 'niet direct naar uit dat 20 zich de kaas van haar brood laat eten". „Tegen Ebba zal ze haar best moeten doen. Die heeft Mariana indertijd ook deskundig buiten gevecht gesteld". „Wat Mariana betreft, ik weet toe vallig dat Holms haar niet om haar mooie blauwe ogen zo vaak bezocht. Maar hij wist iets van haar dat weinig anderen weten: ze dronk. En als ze wat teveel op had sloeg ze er vaak dingen uit die voor mensen als Holms van on schatbare waarde waren. Ze trok zich dan ook niets aan van de achtergron den van de informaties die van haar verlangd werden. Haar beroemdheid verschafte haar toegang in de hoogste kringen. Geen wonder dat ze voor lie den als Hallsröm het meest geschikte werktuig was dat hij zich maar kon denken". Toen ik in ademloze spanning luister de dwaalden mijn blikken over de grondde murenplotseling kromp ik ln elkaar. In de hoek, tussen de boekenkast en het raam. zag ik een soort luik, dat een paar centimeter open stond. Een zwaar gordijn in de toch al enigszins donkere hoek had het luik tot nog toe aan mijn blik onttrok ken. De onmogelijkste voorstellingen, van een geheime gang tot een 'soort spookdeur, warrelden door mijn hoofd. Half angstig stond ik op om het ge heimzinnig verschijnsel wat nader te onderzoeken, en bijna was ik in de lach geschoten om de eenvoudige oplossing. Achter het luik was namelijk een lift, ongeveer ter grote van een gewone keu- kenlift. die kennelijk gebruikt werd voor het-transporteren van boeken, want de kamer waar in ik me bevond lag boven de bibliotheek. De schacht ging, zoals ik gemakkelijk kon zien niet verder dan deze verdie ping, maar wel liet de lift zich zo ver naar boven schuiven dat ik een blik naar beneden kon werpen. Het licht, dat beneden in de schacht viel, bewees dat ook de deur in de bibliotheek niet helemaal was gesloten. Op de woorden van Asbjörusen volgde een bange stilte. Het gezoem van theeketels en het ge kletter van kopjes drong tot mij door. De heren zaten in de erker, aan het ontbijt. „Het verbaast me nam Weihaven de draad van het gesprek weer op, dat je zo objectief over Mariana kunt spre ken Haar dooa heeft haar bewaard voor erger dingen. Haar verborgen activiteit was toch eens aan het licht gekomen en dan was een lange gevangenisstraf nog het gunstigste geweest. Ik vind het veel erger, dat Holms nog vrij rondwandelt". _,Op het ogenblik wandelt hij niet rond en dat is ons geluk. Wij hebben nu een voorsprong van veertien dagen". „Sinds wanneer worden de plannen officieel vermist?" „Officieel worden ze helemaal niet vermist. Dat zou immers veel te veel stof doen opwaaien. Men zwijgt hier over om de verrader" Weihaven lachte kort en onaangenaam „in slaap te sassen". „Eingelijk is het niet handig van je om nu vacantie te nemen. Je weet nu helemaal niet wat er zoal gebeurt, op het ministerie van oorlog". Ik voelde hoe ik bleek werd. Ik ge loofde. dat Ik nu alles begreep. Wei haven was niet, zoals ik gemeend had, een ambtenaar van de politieke recher che, maar een vertegenwoordiger van het ministerie van oorlog. Uit zijn woorden viel op te maken, dat I hij voor de plannen verantwoordelijk) was en dat hij tot elke prijs proberen j zou ze weer te bemachtigen. „Ik moet Holms op het spoor blijven", ging zijn stem onverbiddelijk verder, „en I dat, kan ik alleen als ik vrij ben. Ik ben niet van plan om me voor net pleizler van die vent de vruchten van mijn werk te laten ontnemen. Ik verwed er mijn hoofd onder, dat hij in het bezit van de plannen ls!"' „Dan heeft bij ze al doorgegeven". Dat zou veel te gewaagd zijn voor hy weet wie zijn tegenspeler is en gelukkig kent hy my niet. Ik kan toch ook na zijn terugkeer uit het ziekenhuis als jouw neef hier biyven?" „Natuuriyk. Als hy maar niets te we ten komt van je bezigheden op het mi nisterie. Weten ze daar waar je uit hangt?" „Nee, dat vond ik overbodig. Wat ik vragen wilde, Holms heeft zy.n kamers natuurlijk afgesloten?" „Allicht, daar heb ik me al van over tuigd. Ten overvloede liggen ze nog naast de kamers van zyn vrouw" „Oh, nu ja we zullen zien. Ze is ten slotte niet altyd thuis". 14). Word wakker!" gilde Panda ..De motor staat stil! Het gaat verkeerd We vallei»! Oehoe snurkte zacht eh bewoog zy'n hoofd schommelend heen en weer met de bewegingen van de vliegmachine. Verder deed hy niets. „Help!"' brulde Panda ten einde raad. .Help!!" Oehoe gaf nog steeds geen antwoord en liet toestel begon nu te dwarrelen als een vallend blad. Het scheen, alsof de aarde snel onder hen ronddraaide en vlug dichterby kwam. Panda begreep, dat dat cp de duur verkeerd af moest lopen; hij keek om zich heen, greep een o'iekannetj e en gooide dat wel gericht, tegen het hoofd van Oehoe Z. Uil aan. Die ontwaakte met een gesmoorde kreet en keek verbaasd om zich heen. „Huh?" vroeg hy. „Zei je iets Panda?" ..Hopeiyk komt ze niet op het Idee wachtposten uit te zetten, zoals Ebba. Die heeft hier, voordat ze dat engage ment aan het Semlramistheater kreeg, met een soort dictatoriale zelfverzekerd heid, de scepter gezwaaid". Ik tuimelde terug. Ik wilde niets meer horen, niets wat Ebba en Gösta betrof. Ik sloop naar myn kleedkamer en sloot zorgvuldig de spiegeldeur. Boos keek ik om me heen. Hadden ook Ebba's kleren hier gehangen? In deze kasten? En was dit Ebba's bed geweest en Ebba's bou doir? „Nee", zei een stem in me. Dat kan Gösta me niet aandoen on danks alles! Of beter gezegd, dat kon hij Ebba niet aandoen. Net zoals ik, moest Ebba het als een klap in haar gezicht voelen als een andere vrouw nu in haar kamer woonde. Maar Gösta's foto op het damesbureautje bracht me toch weer aan het twyfelen. Zou een man als hij zo weinig van de vrouwelij'ke psyche be_ grüpen, dat hij zich dermate vergreep tegen de eenvoudigste beginselen van tact en hoffelijkheid? Maar natuurlijk hy mat mij met een andere maat! Hy wist immers niet, dat ik van hem hield en trots alle verstandeiyke overwegin gen slechts hoopte op een klein bewijs van wederliefde. Hoe vaas moest lk mij zelf nog duidelijk maken, dat ons huweiyk slechts op papier bestond en zodanig naar believen verscheurd kon worden? Moedeloos begon ik toilet te maken. Myn kinderlijke verrukking over do sprookjesachtige badkamer en al die andere mooie dingen was definitief verdwenen Ik vermocht niet myn gedachten los te maken van Ebba. Had zy aan deze vertrekken zo'n smaakvolle persoonlijke noot verleend? Had zy werkelyk al deze mooie dingen aangeraakt? Karin was zeer verbaasd toen ik al helemaal ge kleed uit mijn kamer trad. Zij had steeds op myn bellen zitten wachten om mij myn ontbyt op bed te brengen „Ik eet alleen op bed, als lk ziek ben. Wil je er voor zorgen, dat er voor mij altyd om zeven uur gedekt wordt? Bij warm weer op het terras en anders in de hall". (Wordt vervolgd) keerden naar de donkere wereld terug, vooral omdat daar tenminste bestaans zekerheid heerste. Die brond van reser vekrachten is nu vrijwel opgedroogd. Het is minder eenvoudig om mensen uit andere industriën naar de mynen te lokken. Voorts arriveren de nieuwe mecha nische hulpmiddelen, die nodig zyn voor een doelmatige productie, met een slak- kegang. De dollars zijn schaars en de Amerikanen hebben de machines zelf hard nodig. Daarby komt dat de vyfdaagse werk week nog geen doorslaand succes is ge bleken, De productie bereikte in het begin weliswaar meermalen een record hoogte, doch dit kon niet week aan week worden volgehouden. Zelfs indien dat zo was, dan nog zou een topprestatie onvoldoende zyn voor een industrie, die op volle toeren voor de export werkt. Het zou een hard gelag zyn voor de re gering om terug te komen op het be sluit van de vyfdaagse werkweek en zy zal dat ogenblik dan ook zo lang mo- gelyk proberen te verschuiven. Inmid dels wordt bet denkbeeld geopperd, dat de mijnwerkers vrijwillig tegen ver hoogde tarieven een extra dag gaan werken. Zo voerde men tydens de oorlog de productie van Spitfires op. EEN MISDAAD TEGENOVER HET EIGEN VOLK. Bij dit alles komen no" de wilde sta kingen, die maar niet willen ophouden. De National Coal Board, het lichaam, dat na de invoering der nationalisatie de mynen beheert, heeft thans met maatregelen gedreigd. Men beschikt over een noodwetje uit de oorlogsperio de, waardoor stakers in vitale bedrijven wettelijk kunnen worden vervolgd. Bo vendien wil men op hen de kosten van door staking ontstaan productieverlies verhalen. Ook de socialistische pers en de leiding van de machtige mynwer- kersorganisatie, waarvan Arthur Hor ner, een militent confhunist, secretaris is, achten op dit ogenblik stakingen in het mijnbedrijf onduldbaar. Het is wel iswaar een kleine minderheid, die her- haaldelyk het stakingswapen poogt te hanteren, maar Engeland kan dit zich in de tegenwoordige omstandigheden eenvoudig niet meer veroorloven. Er staat te veel op het spel. De arbeiders leiders zien geen reden tot staking, om dat de onderhandelingsmethoden aanzienlijk verbeterd zyn. Grieven kun nen op doeltreffender wijze gelucht worden. „Het is een misdaad tegenover het eigen volk", riep Will Lawther, de voorzitter v&u de mynwerkersbond uit. Hier deed zich het uiterst belangwek kende probleem voor van het al of niet aanvaarden van het stakingsrecht in een genationaliseerde industrie. Het is in ieder geval duidelyk, dat, wat men er ook theoretisch over beweren moge, nationalisatie in enkele maanden geen wonderen kan verrichten. Jarenlang waren de mijnwerkers de verschoppelin gen. Er is tijd voor nodig om nog veel „oud zeer" te helen. ENGELAND GAAT KOLEN INVOEREN. Het euvel van het absenteïsme is evenmin bedwongen, hoewel het sinds vorig jaar van meer dan dertien tot ruim 5 procent is teruggelopen. Om het ergste te voorkomen zal thans het on geloof lykc geschieden Engeland dat practisch op steenkool is gebouwd, gaat kolen invoeren uit Polen en de Ver Staten. Schoorvoetend is thans een an dere noodmaatregel aanvaard. Men ver wacht een electrïciteitscrisis. De ver ouderde electrische centrales zijn door de verhoogde productiecapaciteit over belast. Thans is besloten de fabrieken beur telings met dag- en avondploegen te laten werken, zodat de stroom gelijk matiger wordf, verdeeld. Het lever van millioenen arbeiders zal hierdoor een ingrijpende verandering ondergaan De prijs, die Engeland voor de over winning moet betalen, is wel hoog.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2